PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آرشیو شده : سوالات كلي و متداول تحصیل در ترکیه و مسائل مرتبط ( تا سال 2012 )

صفحه ها : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

hpz2943
January 7th, 2011, 04:02 PM
ای بابا
کسی تو این فروم از رشته داروسازی تو ترکیه خبری نداره؟
کدوم دانشگاه ؟ کدوم شهر؟ شهریه؟
دانشگاه های مختلفی این رشته رو دارن
اگه زبانتون خوبه به سایت دانشگاه ها برید و تحقیق کنید
برای مثال لینک زیر برای دانشگاه آنکارا دانشکده داروسازی است
http://www.pharmacy.ankara.edu.tr/
شهریه ترمی این رشته بین 800 تا 2000 دلار در دانشگاه های مختلف متفاوته

hpz2943
January 7th, 2011, 04:08 PM
برای رشته کامپیوتر کدوم دانشگاه ترکیه رو پیشنهاد می دین؟ با توجه به اینکه با انگلیسی هم مشکلی ندارم و بزودی امتحان تافل می دم. (البته تافل 74 دارم، امتحان می دم که بیشتر بگیرم)
Middle East Technical University (http://www.odtu.edu.tr/)
Istanbul Technical Uiniversity (http://www.itu.edu.tr/)

arira
January 9th, 2011, 12:07 AM
قابل توجه دوستان
نتایج آزمون آلس امروز 18 دیماه اعلام شد.
برای مشاده نتایج به اینجا (http://sonuc.osym.gov.tr)مراجعه کنید.

hassanrouhi
January 9th, 2011, 12:40 AM
سلام arira جان
اخه من از يكي پرسيدم گفت حتما بايد براي ورود به دانشگاه استامبول الس رو بدي
يعني الان ميشه من فقط gre generalبدم اونم رياضي و اين به عنوان ورودي من حساب ميشه؟ ديگه نيازي به دادن امتحان ديگه نيست؟

arira
January 9th, 2011, 01:13 AM
سلام arira جان
اخه من از يكي پرسيدم گفت حتما بايد براي ورود به دانشگاه استامبول الس رو بدي
يعني الان ميشه من فقط gre generalبدم اونم رياضي و اين به عنوان ورودي من حساب ميشه؟ ديگه نيازي به دادن امتحان ديگه نيست؟

GRE general فقط جایگزینی واسه آلس هست.
بقیه رو دیگه باید از سایت دانشگاهی که میخوای بری پیدا کنی
اگه انگلیسی زبان باشن که حتما Toefl یا IELTS میخوان ولی اگه نباشن هم معمولا یه مدرک زبان انگلیسی میخوان
حالا یا تافل یا آیلتس یا امتحانهای زبان انگلیسی خودشون رو مانند UDS و KPDS
بعدش دانشگاههای ترک زبون مدرک زبان ترکی Tomer رو هم میخوان
همه این مطالب در همین تاپیک هست از اول مطالعه کنی پیدا میکنی
موفق باشی

bbk_agp
January 9th, 2011, 08:28 AM
می دونین دانشگاه های ترکیه نمره آلس چند می خوان؟ شنیدم خیلیاش فقط شرط شرکت در امتحان رو گذاشتن، درسته؟

hpz2943
January 9th, 2011, 10:24 AM
میدونم که 5500 دلار رو شما نمی گیرید (اصلا بحث روی 5500 دلار نیست)
با این تفاسیر که اقامت رو فقط به همون دو نفر میدن که دیگه بدتر
به نظرم اگر بحث سرمایه گذاری باشه با 150 هزار دلار (که جاش اینجا نیست) گزینه های بهتری هست، برای گرفتن اقامت
150000 دلار سرمایه اسمی شرکته و شما مجبور به پرداخت مبلغ فوق نیستید

hpz2943
January 9th, 2011, 10:27 AM
می دونین دانشگاه های ترکیه نمره آلس چند می خوان؟ شنیدم خیلیاش فقط شرط شرکت در امتحان رو گذاشتن، درسته؟
حداقل نمره ای که دیدم دانشگاه ها می خوان 55 هست
برای مثال دانشگاه های خاورمیانه و فنی استانبول برای کارشناسی ارشد 65 و برای دکترا 70 میخوان

bbk_agp
January 10th, 2011, 10:39 PM
یکی از آشناها (طرف مورد اعتماده) گفته در قبال گرفتن 2 میلیون می ره دنبال کاره پذیرش گرفتن ما (طرف خودش داره دکترا می خونه و ریز و بم دانشگاه های ترکیه دستشه). به نظرتون پرداختن همچین مبلغی منطقیه؟ چه راه حل دیگه ایی دارین؟ من خودم مدارکمو بفرستم؟ یا خودم با دانشگاه مکاتبه کنم؟
البته هزینه ایی که دانشگاه ها برای بررسی مدارک می گیرن رو هم میده.

moderntalking
January 10th, 2011, 10:49 PM
یکی از آشناها (طرف مورد اعتماده) گفته در قبال گرفتن 2 میلیون می ره دنبال کاره پذیرش گرفتن ما (طرف خودش داره دکترا می خونه و ریز و بم دانشگاه های ترکیه دستشه). به نظرتون پرداختن همچین مبلغی منطقیه؟ چه راه حل دیگه ایی دارین؟ من خودم مدارکمو بفرستم؟ یا خودم با دانشگاه مکاتبه کنم؟
اصلا و به هیچ وجه.
برای من 500 تومن میگفت قبول نکردم. بستگی داره کدوم دانشگاه میخوایید.
تازه بعضی ها هم کلاه بردار هستند و میبره دانشگاهی که خودش رفته ثبت نام میکنه میگه اون یکی دانشگاه قبول نکرد.
اگه میتونید خودتون برید اگه آشنا دارید بدید براتون ببرن. اگه هم نه بگردید جایی رو پیدا کنید که زیر 400 تومن و به دانشگاه مورد نظر با تضمین بفرسته.
خرجی نداره که ثبت نام. فوقش 80 تومن برای دانشگاه و 100 تومن خرج رفت و آمد.

amin2life
January 11th, 2011, 01:03 AM
دانشگاه های مختلفی این رشته رو دارن
اگه زبانتون خوبه به سایت دانشگاه ها برید و تحقیق کنید
برای مثال لینک زیر برای دانشگاه آنکارا دانشکده داروسازی است
http://www.pharmacy.ankara.edu.tr/
شهریه ترمی این رشته بین 800 تا 2000 دلار در دانشگاه های مختلف متفاوته
مرسی داداش
رفتم تو سایت ولی نتونستم میزان شهریه رو پیدا با..
اگه لطف کنید برام پیگیری کنید ممنون با..
تیموس..

hpz2943
January 11th, 2011, 12:21 PM
2 میلیون
چه خبره مگه میخواد دانشگاه رو بخره
برای پذیرش در معتبرترین دانشگاه ها 250000 تومن میگیرن
خود دانشگاه ها هم بسته به دانشگاه بین 40 لیر (28000 تومان) تا 150 لیر (105000 تومان) میگیرن
موسسات زیادی هست که این کار رو انجام میدن ولی قانونیش همین طبا علمه
برای پذیرش اگه اونجا آشنا دارید که براتون 50 تومن هم خرج نداره ولی اگه ندارید از طریق همین موسسات اقدام کنید چون خودتون برید باید یه 500 تومنی خرج کنید (پول بلیت و هتل و حمل و نقل و ...)

hpz2943
January 11th, 2011, 12:31 PM
مرسی داداش
رفتم تو سایت ولی نتونستم میزان شهریه رو پیدا با..
اگه لطف کنید برام پیگیری کنید ممنون با..
تیموس..
دانشگاه حاجت تپه آنکارا 1200 دلار برای سال 2010
Bogazci استانبول 1038 دلار
اول دانشگاهتون رو انتخاب کنید بعد باهاشون مکاتبه کنید

molavi
January 11th, 2011, 02:08 PM
حداقل نمره ای که دیدم دانشگاه ها می خوان 55 هست
برای مثال دانشگاه های خاورمیانه و فنی استانبول برای کارشناسی ارشد 65 و برای دکترا 70 میخوان
من حداقل نمره مورد قبول واسه بیشتر دانشگاهها رو بالای 30 میدونم البته بعضی دانشگاهها که رتبشون بالاست استثنا هستن

molavi
January 11th, 2011, 02:14 PM
اصلا این کارو نکن.چه خبره معلومه که کلاه برداریه .اگه خیلی دوست داری بی دردسر پذیرش بگیری برو بگرد، تبریز 500 تومنی هم هست

molavi
January 11th, 2011, 02:27 PM
برای رشته های که از مقطع لیسانس شروع میشن مثل دندانپزشکی ،فقط سالی یکبار اونم از خرداد پذیرش شروع میشه. درسته؟برای این ترم بهار پذیرش هست؟

molavi
January 11th, 2011, 03:53 PM
فروم دانشجویان ترکیه البته به زبان ترکی،اونایی که کمی ترکی میدونن اینجا میشه اطلاعات خوبی کسب کرد
http://www.turkstudent.net/board

123list
January 11th, 2011, 10:21 PM
با سلام
دوستان این امتحان YGS چه طوری است و من باید چطور خودم رو باید اماده کنم چون برای رشته های هنر همچی امتحانی است
با تشکر

hpz2943
January 12th, 2011, 12:51 PM
برای رشته های که از مقطع لیسانس شروع میشن مثل دندانپزشکی ،فقط سالی یکبار اونم از خرداد پذیرش شروع میشه. درسته؟برای این ترم بهار پذیرش هست؟
تا خردادماه وضعیت لیسانس قطعی نمیشه
ولی احتمالا یک امتحان داخلی مشابه YOS هر دانشگاه خودش میگیره و پذیرش میکنه
به تقویم دانشگاه مورد نظرت نگاه کن
برای مثال دانشگاه خاورمیانه در مقطع لیسانس 31 آگوست تا 3 سپتامبر رو درنظر گرفته :
http://www.oidb.metu.edu.tr/english/acadcaleng_10.html

molavi
January 14th, 2011, 12:23 PM
تا خردادماه وضعیت لیسانس قطعی نمیشه
ولی احتمالا یک امتحان داخلی مشابه YOS هر دانشگاه خودش میگیره و پذیرش میکنه
به تقویم دانشگاه مورد نظرت نگاه کن
برای مثال دانشگاه خاورمیانه در مقطع لیسانس 31 آگوست تا 3 سپتامبر رو درنظر گرفته :
http://www.oidb.metu.edu.tr/english/acadcaleng_10.html

ممنون از جوابتون .لطفا به این سوال هام هم جواب دید ممنون میشم
من معدلم بالای 17 هست.میگن از اونایی که معدلشون بالای 17 هست دیگه YOS نمیگیرن.اخه من لیسانس دارم دیپلم کلا یادم رفته.یعنی تا اون موقعه چون احتمال امتحان هست بشینم درس بخونم؟؟
احتمال داره تا 1ماه وضیعت مشخص بشه؟سال پیش کی مشخص شد؟
این پذیرش لیسانس به وزارت علوم ترکیه بستگی داره و به خود دانشگاهها بستگی نداره که یکی بخواد تو این ترم هم از مقطع لیسانس پذیرش بده؟

hpz2943
January 14th, 2011, 12:57 PM
ممنون از جوابتون .لطفا به این سوال هام هم جواب دید ممنون میشم
من معدلم بالای 17 هست.میگن از اونایی که معدلشون بالای 17 هست دیگه YOS نمیگیرن.اخه من لیسانس دارم دیپلم کلا یادم رفته.یعنی تا اون موقعه چون احتمال امتحان هست بشینم درس بخونم؟؟
احتمال داره تا 1ماه وضیعت مشخص بشه؟سال پیش کی مشخص شد؟
این پذیرش لیسانس به وزارت علوم ترکیه بستگی داره و به خود دانشگاهها بستگی نداره که یکی بخواد تو این ترم هم از مقطع لیسانس پذیرش بده؟
معدل توی پذیرش تاثیر داره ولی دلیلی بر ندادن آزمون نیست
مرتب به سایت OSYM سر بزنید تا از آخرین اخبار مطلع بشید . اینجا هم خبرش رو میدیم
تمام دانشگاه ها تابع مقرراتی هستند که OSYM اعلام میکنه
از سال پیش تصمیم گرفتن که 2011 به بعد YOS حذف بشه و الا تا قبلش که وضعیت مشخص بود

rezaghahremani
January 15th, 2011, 10:36 AM
با سلام يه سول داشتم آيا دانشگاه انکارا رشته مکانيک براي ارشد داره؟ شرايطش چيه؟:confused:

hpz2943
January 15th, 2011, 02:51 PM
با سلام يه سول داشتم آيا دانشگاه انکارا رشته مکانيک براي ارشد داره؟ شرايطش چيه؟:confused:
من كه چيزي پيدا نكردم
فكر كنم نداشته باشه

moderntalking
January 15th, 2011, 07:30 PM
شما منظورتون "دانشگاه آنکارا" هست یا دانشگاههای آنکارا؟
آنکارا 4 5 تا دانشگاه بزرگ داره که بیشترشون هم مکانیک دارند.

Wolferl
January 17th, 2011, 09:32 PM
معدل توی پذیرش تاثیر داره ولی دلیلی بر ندادن آزمون نیست
مرتب به سایت OSYM سر بزنید تا از آخرین اخبار مطلع بشید . اینجا هم خبرش رو میدیم
تمام دانشگاه ها تابع مقرراتی هستند که OSYM اعلام میکنه
از سال پیش تصمیم گرفتن که 2011 به بعد YOS حذف بشه و الا تا قبلش که وضعیت مشخص بود

من شنیدم قراره با شرط معدل پذیرش بدن . بخوان امتحان بگیرن که فاتحه مون خوندشت :( درسهای 6-7 سال پیش همه یادم رفته

14708
January 30th, 2011, 08:59 PM
سلام آیا رشته اقتصاد در اون 17 دانشگاهی که در ایران قابل قبول و معتبر وجود داره ؟
ممنون میشم اسمشون رو هم بگید
من هم در مورد شرط معدل نیازمند راهنمایی هستم اگر بشه واقعا عالی میشه
در ضمن وضع مالی من طوری هست که باید کار کنم آیا اونجا کسایی که رفتن می تونن کار پیدا کنن ؟ در اونجا بیشتر در چه زمینه هایی میشه کار پیدا کرد ؟
با تشکر از شما

aksham
January 31st, 2011, 12:15 AM
سلام
دوستان کسی در مورد گرفتن فاند از دانشگاه های ترکیه اطلاعی داره؟

ahmad_viul
February 2nd, 2011, 01:49 PM
سلام.منم یه سوال دارم.میخواستم ایم چنتا دانشگاه خوب واسه برق تو ترکیه رو بدونم.واینکه رشته ی برق رو تو لیسانس به چه زبونی میگن.بعد من واسه فوق لیسانس شنیدم که هر کی toffelنداره دانشگاه در طول تحصیلش واحد هایی رو به طور اجباری بهش میده که وقتی در سش تموم شد toffelهم بهش میده.می خواستم بدونم واسه لیسانس هم این امکان رو گذاشتن؟.اگه گذاشتن دو کودوم دانشگاه؟؟ممنون میشم جواب بدین

hpz2943
February 2nd, 2011, 08:10 PM
تازه ترین اخبار وزارت علوم ترکیه در مورد نحوه پذیرش دانشجو از مقطع دیپلمhttp://www.yossinavi.com/unilerin-2010-2011-yabanci-uyruklu-ogrenci-kabul-kriterleri.html

سوای نقش معدل، جایگزین آزمون سراسری YÖS ، آزمونی است که توسط هر دانشگاه برگزار خواهد گردید. مفاد این آزمون دقیقا مشابه آزمون YÖS است. زمان ثبت نام و مرجعات به این آزمون، برای هر دانشگاهی منحصر بفرد و در زمانهای مختلف میباشد. بنابراین عزیزان میتوانند از سایت دانشگاههای مورد نظر، این زمان را تعقیب نمایند. (برای مثال دانشگاه فنی اولدوز تنها دانشگاهی است که زمان این آزمون را اعلام کرده است).

hpz2943
February 2nd, 2011, 08:13 PM
سلام آیا رشته اقتصاد در اون 17 دانشگاهی که در ایران قابل قبول و معتبر وجود داره ؟
ممنون میشم اسمشون رو هم بگید
من هم در مورد شرط معدل نیازمند راهنمایی هستم اگر بشه واقعا عالی میشه
در ضمن وضع مالی من طوری هست که باید کار کنم آیا اونجا کسایی که رفتن می تونن کار پیدا کنن ؟ در اونجا بیشتر در چه زمینه هایی میشه کار پیدا کرد ؟
با تشکر از شما
به قسمت faculty در سایت دانشگاه مورد نظرتون برید و دنبال رشته اقتصاد باشید
برای مثال لینک زیر برای دانشکده اقتصاد دانشگاه قاضی :
http://www.iibf.gazi.edu.tr/
اجازه کار هم که نمیدن که حالا بخواهید دنبالش باشید

ahmad_viul
February 3rd, 2011, 01:45 AM
سلام دوباره
من قصد ترسوندنو ندارم واقعی‌ یتو میگم نمی‌خوام خیلی‌‌ها مثل اشتباهی‌ که من کردم یا امثال من دوباره مرتکب بشن
ببینید شما راه دور نرید اولا اختلاف قیمت بین استانبول تا آنکارا خیلی‌ زیاد نیست که تاثیر خاصی‌ داشته باشه البته تو قیمت کرایهٔ خونه بله مثل ایران خودمو تهران از همه‌جا گرانتره خوب طبیعتا استانبول هم همینطوره
خوب شما یه توضیحی در مورد خوابگاها دادی من اینو تکمیلش کنم اینکه تو ترکیه دولت تو هر شهری خابگاهای دولتی داره و جالب اینکه برعکس همه‌جا که تو شهرهای بزرگ امکانات خابگاهی دولتی باید بیشترو تمیزتر باشه اینجا متفاوت هست اینجا شهرهای دیگه خابگاهی دولتی به مراتب مدرن تر و تمیزتر چون خودم به چشمه خودم رفتم و دیدم اما یه نکته‌رو بگم همونطور که دوستمون گفت تو دانشگاه /metu خابگاهی خودشو داره که اتفاقا من ساله اولی‌ که اینجا اومدم اونجا بودم بهتر از خابگاهی دولت هست
اما در مورد خابگاهی دولتی دوست عزیز من ۴ سال تو خوابگاه دولتی بودم که به مراتب از خابگاهی /metu ارزون تر هست یعنی‌ اون موقع ما برای ۳ ماه ۲۵۰ لیر میدادیم یعنی‌ چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومن برای ۳ ماه یعنی‌ ماهی‌ ۵۰ هزار تومن من خودم تو اون شرایط زندگی‌ کردم حتا تمام این پول رو بهمون فیش غذا میدن یعنی‌ مجانی‌ ولی‌ خوابگاه واقعا کثیف بود یعنی‌ ارزششو نداشت و این قیمت الان با تورم شده ۳۰۰ لیر هر ماه.چه آنکارا چه استانبول یکی‌ هست فرقی‌ نمی‌کنه ولی‌ من شخصاً برای افرادی که میخوان تو آنکارا درس بخونن یعنی‌ تو /metu خوابگاه خودشو پیشنهاد می‌کنم نه دولتی.
بد می‌خواستم اینو بگم که شما وقتی‌ میای یه کشوری مثل ترکیه هزینهٔ اصلیتو فقط نباید نگاه کنی‌ اینجا هزینهای جانبی بسیار زیاده دوست عزیز اینجا هزینهٔ رفت آمد بیلیت اتوبوس هزینهٔ موبیل و غیره شما از اینا نباید بگذره بد اگه خدایی نکرده یهو بیمار بشی‌ اینجا کارت تمومه اینجا هزینهٔ بیمارستان فوق‌العاده بالاست ممکن دوستمون بگن خوب دانشگاه بیمه می‌کنه من در جواب میگم دانشگاه فقط شمارو برای بیمارستانهای دولتی بیمه می‌کنه حالا شاید بگید خوب بیمارستان بیمارستان دیگه ولی‌ اینجوری بگم که اگر اینجا تو بیمارستانهای دولتی سالم بری مریض برمیگردی من کلی‌ ماجرا دارم در این مورد کلی‌ بهم امپول اشتباه زدن اینجا مجبور شدم بیام ایران عمل کنم برای مثال یه دوستی‌ داشتیم ما اینجا دختر با همین تفکر هزینهٔ کم اومد اینجا استانبول یهو اپندیس این دوستمون عود کرد میدانید چقدر خرجش شد حدودا ۱۵۰۰ دلار پول گرفت تازه بیمارستان دولتی ما ایرانیها جمع شدیم براش پول جمع کردیم همگی‌ چون خودش نداشت تو اون موقع من خودم پام شکست بیمارستان خصوصی رفتم چون بیمارستان دولتی رو قبول نداشتم بهم گفتن برای شکستنو عکس برداری و گچ ۲۰۰۰ لیر پول میگیرن یعنی‌ ۱.۵ میلیون تومن مجبور شدم برم دولتی برای گچ گرفتن باورتون نمی‌شه ۲۶ سالمه اما اشک منو در اوردن و هنوزم که هنوز بخاطر اشتباه گچ گرفتن پام درد می‌کنه.
ببینید اینا یه واقعییت هست که باید بدونید شاید ترسناک باشه ولی‌ به قرآن سخته. حرف زدن اسونه زندگی‌ فقط محل موندن و فقط خرج دانشگاه نیست خیلی‌ چیزهای جانبی داره دوستان من الان می‌خوام برم ایتالیا برای فوق لیسانس ۶ نفر دوست صمیمی‌ دارم اونجا که میگن بهم خرج اونجا حداقل ماهی‌ ۸۰۰ یورو هست من می‌تونم این مقدارو بدم اما فک می‌کنم اگه رفتمو یهوو گیر کردم اون موقع چی‌ اهل ریسک کردنم هستم که اومدم اینجا راستی‌ تو پرانتز بگم اینجا دانشجوها حق کار کردن ندارند شاید بعضی‌ دوستان بگن خوب میریم لیدر میشیم من بهتون بگم فکر کار با درس خوندنو تو ترکیه مخصوصا هم تو /metu هم تو //itu فراموش کنید چون به قدری سخت گیر هستن که نمی‌شه.
یه نکتهٔ کوچیک بگم ببینید ترکیه فقط می‌تونه واسه ما ایرانیه سکوی پرتاب باشه به جاهای دیگه نه برای زندگی تو اینجا من تا الان کسیراو نمیشناسم از ایرانیها که بخواد اینجا بمونه یا حتا راضی‌ باشه از نظر زندگی‌ منم دارم تحمل می‌کنم که تموم بشه برم از اینجا
در آخر اینو بگم اگه قصد اومدن به ترکیه دارید فقط توصیهٔ من ۳ دانشگاه هست که تو دنیا هرجا برید قبولشون دارن :
lstanul teknik university ( استانبول ) ( itu )
/metu ( آنکارا )
bogazichi university ( استانبول ) البته ورود به این دانشگاه تقریبا واسه ما غیر ممکن چون پذیرشش واقعا سخته
بد از این ۳ دانشگاه : yildiz teknik
در آخر آخر یه چنتا قیمت میگم از زندگی روزمره که لازمه بدونید البته مخصوص استانبول هست ولی‌ آنکارا هم این قیمتا همینه فرقی‌ نداره :
مترو اتوبوس و غیر : برای ۱ ماه دانشجویی ۵۰ تا ۶۰ لیر
پول کونتور واسه تلفن : ۲۵۰ کونتور ۵۰ لیر البته بستگی به مصرف خودتونه ولی‌ مثال خودم ۲ هفته ۲۵۰ کونتورو مصرف می‌کنم
قیمت لباسو کفشو اینجور چیزارو واگذار می‌کنم به خودتون چون از ۳۰ لیر هست تا هرچه گدر که فک کنید
قیمت خونه تو استانبول ( ترو تمیز ) نه اشغال دونی چون اینجا خونها واقعا کثیفن و تمیز کم گیر میاد اگه هم بیاد قیمتش بالاتره دلیلش این هست که تو استانبول اجازه ساختو ساز نمیدن یا کم میدن. بستگی به منطقه داره ولی‌ حداقل ۵۰۰ لیر کرایه هست. ماهی‌ خونهٔ خود من که ۸۰۰ لیر ۲+۱البته آنکارا رو نمیدونم.
آب برق گاز و تلفن و اینترنت : بستگی به فصلش داره ولی‌ تو زمستون گازو اگه روشن کنی‌ خیلی‌ قیمتش بالاس یعنی‌ وحشتناک یعنی‌ اگه یک ماه تو زمستون گاز باز باشه حدودا کمه کم ۲۰۰ لیر میاد تازه آنکارا قیمت گاز خیلی‌ بالاتره چون آنکارا زمستون خیلی‌ سردتر از استانبول هست من خودم الان دارم واسهٔ همهٔ اینا تقریبا ماهی‌ ۲۰۰ لیر میدم
گوشت اینجا کیلویی : از ۳۵ لیر تا ۵۰ بستگی به از جایی‌ که میخرید داره مرغ هم تقریبا نصف گوشت هست
فعلا همینا به فکرم میرسه اگه بازم چیزی بود بپرسید من حتما جواب میدم
در آخر آخر هم تو استانبول روزی برای غذا حداقل ۱۰ لیر در نظر باید بگیرید حالا آنکارا ۹ لیر :d
شما هرجای استانبول بخوای بری یا آنکارا یه وعده غذا روزانه بخوای بخوری ۱۰ لیر قیمتشه برای فقط یه وعده البته غذا یه دانشگاه و خوابگاه ارزون تره ولی‌ شما ۷ روز هفته که دانشگاه نیستی‌ یه موقع‌هایی‌ هم میرید بیرون حتا بالای ۲۰ لیر پول غذا تون می‌شه همون میان قینشو بگیریم حداقل ۱۰ لیر واسه غذا می‌شه روزانه
راستی‌ دوستان اونجوری که من فهمیدم تو ایران همه فقط metu رو میشناسن البته دنشگه درجه ۱ ترکیه هست ولی‌ تو استانبول /itu هم مثل metu هست این ۲ دانشگاه با هم رقابت می‌کنن ولی‌ تو رشتهای مهندسی‌ تو ترکیه /itu اول هست مخصوصا مهندسی هواپیما و هوا فضا و بزرگترین تونل هوا برای هواپیما تو ترکیه تو دانشگاه /itu هست البته خیلی‌ سخت گیر هست در همین موضوع من برای یکی‌ از دوستان که به من message زدن برای فوق لیسانس اطلاعات می‌خواست من هم رفتم و برای فوق لیسانس تو /itu تمامی مدارک پرسیدم زیاد سخت نیست برای پذیرش اگه آذری زبان باشی‌ که اصلا خیلی‌ ارزون هست برای خارجیها مقطع فوق لیسانس سالانه حدود ۷۰۰ دلار اگه هم آذری زبان باشی‌ ترمی حدودا ۱۵۰ دلار هرکی‌ می‌خواد از این دانشگاه پذیرش بگیر بهم message بزنه اطلاعات تکمیلیرو میگم بهش

سلام.من که اینجا هیچی نفهمیدم وایسه همین از شما میپرسم:
تخفیف ها رو برداشتن؟اگه دانشگاه های خاصی این تخفیف هارو میدن لطفا اسمشونو بگین.
بعد این که تو دانشگاه هایی که آمریکایی هستن تو ترکیه و زبان تدریس شون هم که انگلیسی هست اونایی که toffelندارن مثل من و میخوان اونجا بخونن(metu\itu\etu)من شنیدم که در حین درس واحد های اجباری آموزش انگلیسی بهشون میدن و بعد از فارغ التحصیلی toffelهم بهشون میدن.درسته؟اگه نه پس کسایی مثل من کهtoffelندارن ومیخوان اونجا بخونن چه کنند؟کلا راهنمایی کنید

arira
February 3rd, 2011, 03:39 AM
یه همچین شرایطی هست ولی نمیدونم در مورد خارجی ها هم صدق میکنه یا نه؟
از من میشنوی بشین همون یکسال رو همینجا تافل رو بگیر و برو

14708
February 3rd, 2011, 02:40 PM
من هم شنیدم که ضروری نیست و اگه نداشته باشی اونجا واحدهای اضافی میدن
دوست عزیز اگه کسی ایران وقت داشته باشه با صرفه تر هست که وقتش رو بذاره و ترکی تمرین کنه نه انگلیسی
کسی کاملا اطلاع داره از این موضوع ؟ تافل شرایطش برای فوق لیسانس چطوریه ؟

ninaaa
February 3rd, 2011, 04:55 PM
با سلام
من از دانشگاه METU) Middle East Technic University ) تركيه پذيرش گرفتم، اگه دوستان سوالي داشته باشن، در حد اطلاعاتم مي تونم در خدمت باشم.
سلام. من لیسانس کشاورزی علوم خاک دارم .میتونم ارشد منابع طبیعی بخونم در metu?

hpz2943
February 3rd, 2011, 06:20 PM
سلام.من که اینجا هیچی نفهمیدم وایسه همین از شما میپرسم:
تخفیف ها رو برداشتن؟اگه دانشگاه های خاصی این تخفیف هارو میدن لطفا اسمشونو بگین.
بعد این که تو دانشگاه هایی که آمریکایی هستن تو ترکیه و زبان تدریس شون هم که انگلیسی هست اونایی که toffelندارن مثل من و میخوان اونجا بخونن(metu\itu\etu)من شنیدم که در حین درس واحد های اجباری آموزش انگلیسی بهشون میدن و بعد از فارغ التحصیلی toffelهم بهشون میدن.درسته؟اگه نه پس کسایی مثل من کهtoffelندارن ومیخوان اونجا بخونن چه کنند؟کلا راهنمایی کنید
دوستان لطف کنند پست های قبلی رو بخونند بعد سوال کنند
اکثرا مطالب مفیدی در این 34 صفحه هست که ارزش وقت گذاشتن داره
شما می تونید یک ترم الی 2 ترم به تحصیل زبان بپردازید تا به شرایط لازم برسید
نمره هایی هم که می خواد برای هر دانشگاه متفاوته برای IELTS بین 5.5 تا 7 متغیره
تازه رشته تحصیلی هم تاثیر داره
تخفیف هم باز بستگی به دانشگاه داره مثلا METU تخفیف نمیده

hoseyni
February 3rd, 2011, 07:02 PM
اصلا منطقی نیست خودتون بیاین اینجا

اکثر کسایی که به مردم میگند ما پذیرش میگیریم فقط هدفشون پول گرفتنه

از نا آگاهی اونها

خیلی هاشونم دروغ گو هستن

bbk_agp
February 4th, 2011, 12:20 PM
اصلا منطقی نیست خودتون بیاین اینجا

اکثر کسایی که به مردم میگند ما پذیرش میگیریم فقط هدفشون پول گرفتنه

از نا آگاهی اونها

خیلی هاشونم دروغ گو هستن

خیلی ممنون به خاطر راهنماییتون...

از مردم ناآگاه همه جور استفاده ایی میشه کرد، مثلا یکی از آموزشگاه های زبان به یه نفر گفته بودند که امتحان تافل شما افتاده دوبی و باید ما شماه رو اعزام کنیم که اونجا امتحان بدین. منم نمی دونم چه جوری میشه اقدام به پذیرش کرد، واسه همینه افتادم دنبال یه موسسه.

من مشکل سربازی دارم و نمی تونم از کشور خارج شم. باید پذیرش بگیرم و با اون از کشور خارج شم. حالا موندم چه جوری پذیرش بگیرم. مدارکمو به کجا ارسال کنم؟ با پست قبول می کنن؟ به چه آدرسی باید بفرستم؟ از کجا بدونم که مدارکم رسیده و بررسی میشه؟ واقعا موندم.

hamid185
February 12th, 2011, 05:24 PM
سلام دوستان
یکی از اقوام من دندون پزشکه و میخواد تو ترکیه کار کنه آیا بهش مجوز کار میدن؟

seven_turka
February 13th, 2011, 01:06 AM
سلام من لیسانس کامپیوتر -نرم افزار دارم می خوام برای ارشد برم ترکیه لطفا منو راهنمایی کنید مرسی

hpz2943
February 13th, 2011, 10:24 AM
سلام من لیسانس کامپیوتر -نرم افزار دارم می خوام برای ارشد برم ترکیه لطفا منو راهنمایی کنید مرسی
شما باید اول از همه دانشگاهی که میخوای بری رو انتخاب کنی
زبان ترکی رو که حتما باید بلد باشی
بسته به دانشگاهت مدرک زبان انگلیسی هم باید داشته باشی (همه دانشگاه ها نمیخوان)
آزمون GRE ویا ALES هم که باید بدی
برای اطلاعات دقیق و بیشتر صفحات همین تاپیک رو بخون. ارزشش رو داره

hpz2943
February 13th, 2011, 10:26 AM
سلام دوستان
یکی از اقوام من دندون پزشکه و میخواد تو ترکیه کار کنه آیا بهش مجوز کار میدن؟
باید ویزای کار بگیره
از سفارت ترکیه پیگیری کنید

parviz8
February 16th, 2011, 01:33 AM
با عرض سلام و خسته نباشید.بنده دانشجوی مدیریت بازرگانی پیام نور با معدل 16.15 هستم.البته 2 ترم تا پایان تحصیلاتم مونده.زبان انگلیسیم خیلی خوبه و میتونم ایلتس 7.5 بگیرم.برای ارشد کدوم زیر شاخه از رشته خودم رو صلاح میدونید و کدوم دانشگاه ترکیه رو؟انگلیسی زبان یا ترکی؟البته خودم MBA رو در نظر دارم.برای رشته هاییی مثل مدیریت از هیچ جایی نتونستم اطلاعات کسب کنم.از شما خیلی خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.بازم ممنون

starblue7750
February 16th, 2011, 01:01 PM
سلام
خسته نباشید
حاجی من ترم آخر برق الکترونیک هستم
ازتون این سوالاتو می خواستم بپرسم

با توجه به اینکه سطح سواد و اطلاعات من از رشته تحصیلی خود کمه آیا میشه در دانشگاههای آنکارا و ازمیر(اگه و 9eylul ) ادامه تحصیل داد؟
منظورم اینکه سخت می گیرن یا نه؟

ضمنا شنیدم که دکترا پیوسته هم تو آنکارا موجوده!
هزینه این مقطع (کارشناسی به دکترا ) چقدره ؟
و آیا علاوه بر مدارک تومر و الس چیزه دیگه ای هم می خواد؟

ضمنا تو صفحه قبل یکی از دوستا اعلام کرده بودند که فقط دانشگاههای استانبول تو اکثر کشورها از اعتبار خیلی خوبه برخوردار بوده و بقیه کشک
با این وجود دانشگاه آتاترک ارزروم یعنی کشک؟

تشکرات فراوان

hpz2943
February 16th, 2011, 10:48 PM
سلام
خسته نباشید
حاجی من ترم آخر برق الکترونیک هستم
ازتون این سوالاتو می خواستم بپرسم

با توجه به اینکه سطح سواد و اطلاعات من از رشته تحصیلی خود کمه آیا میشه در دانشگاههای آنکارا و ازمیر(اگه و 9eylul ) ادامه تحصیل داد؟
منظورم اینکه سخت می گیرن یا نه؟

ضمنا شنیدم که دکترا پیوسته هم تو آنکارا موجوده!
هزینه این مقطع (کارشناسی به دکترا ) چقدره ؟
و آیا علاوه بر مدارک تومر و الس چیزه دیگه ای هم می خواد؟

ضمنا تو صفحه قبل یکی از دوستا اعلام کرده بودند که فقط دانشگاههای استانبول تو اکثر کشورها از اعتبار خیلی خوبه برخوردار بوده و بقیه کشک
با این وجود دانشگاه آتاترک ارزروم یعنی کشک؟

تشکرات فراوان
اینکه گفتید سطح سواد و اطلاعات من از رشته تحصیلی خود کمه اگه نمراتتون پایین پایین باشه بله به مشکل بر میخورید چون ریزنمرات براشون مهمه
اتفاقا دانشگاه های آنکارا در بالاترین سطح در ترکیه قرار داره نمونش METU که توی ترکیه رتبه یک رو داره

starblue7750
February 17th, 2011, 11:19 AM
اینکه گفتید سطح سواد و اطلاعات من از رشته تحصیلی خود کمه اگه نمراتتون پایین پایین باشه بله به مشکل بر میخورید چون ریزنمرات براشون مهمه
اتفاقا دانشگاه های آنکارا در بالاترین سطح در ترکیه قرار داره نمونش METU که توی ترکیه رتبه یک رو داره

سلام
دانشگاههای ازمیر چطورند؟
معدلم تا اینجا 13 هست

hpz2943
February 18th, 2011, 10:50 AM
سلام
دانشگاههای ازمیر چطورند؟
معدلم تا اینجا 13 هست
ازمیر هم دانشگاه های خوبی مثل EGE داره
با این معدل باید نمره ALES بالایی بیارید که پذیرش بشید MEDU رو بیخیال بشید

starblue7750
February 18th, 2011, 11:42 AM
با این معدل باید نمره ALES بالایی بیارید که پذیرش بشید MEDU رو بیخیال بشید

سلام
ممنون از راهنمایی تون
چند بیارم خوبه ؟
من داشتم به سوالات سال های قبلی Ales نگاه می کردم
خیلی آسونن
البته چندتایی سخت هم هست ولی درکل آسون بود

hpz2943
February 18th, 2011, 03:06 PM
سلام
ممنون از راهنمایی تون
چند بیارم خوبه ؟
من داشتم به سوالات سال های قبلی Ales نگاه می کردم
خیلی آسونن
البته چندتایی سخت هم هست ولی درکل آسون بود
آیا بخش Sozel هم آسونه براتون
اگه اینطور باشه که خیلی خوبه
دقیق که خود دانشگاه هم نمیتونه بگه ولی هر دانشگاهی یه حداقلی مثلا 70 در نظر میگیره
حالا اگه متقاضی زیاد باشه نمره ALES هرکدوم بیشتر باشه و فاکتورهای دیگه مثل ریزنمرات رو در نظر میگیرن

starblue7750
February 18th, 2011, 07:03 PM
آیا بخش Sozel هم آسونه براتون
اگه اینطور باشه که خیلی خوبه
دقیق که خود دانشگاه هم نمیتونه بگه ولی هر دانشگاهی یه حداقلی مثلا 70 در نظر میگیره
حالا اگه متقاضی زیاد باشه نمره ALES هرکدوم بیشتر باشه و فاکتورهای دیگه مثل ریزنمرات رو در نظر میگیرن
سلام
خیلی ممنون
به بخش sozel زیاد نگاه نکردم فقط چند تا سوال که در حد متوسطی بودند
یکی از بچه ها که به اونجا رفته بود گفت که چون تو فنی هستی اگه هم نزنی یه درصدی برات در نظر میگیرن
ولی اگه بزنی عالی میشه

در کل خیلی ممنون

shiva1122
February 26th, 2011, 12:53 PM
سلام من ترك هستم
مي خواستم براي ادامه تحصيلم(فوق ليسانس) برم تركيه،رشته ام مهندسي عمران بوده و در دانشگاه سراسري تبريز خوندم. اونجا هزينه هاي خوابگاهاش چطوره؟ شنيدم حدود 50-60 هزار تومن. دانشگاه خوب براي رشته عمران كجاست؟ و تا چه حدي زبان انگليسي براي دانشگاههايي كه انگليسي تدريس مي كنن لازمه؟ ممنون ميشم اگه راهنماييم كنين

fariborz.nemat
February 26th, 2011, 10:41 PM
سلام خدمت دوستان
من کاردانی الکترونیک دارم با معدل 16.29
و کارشناسی نا پیوسته الکترونیک با معدل 14.04 از دانشگاه ازاد واحد قزوین
به نظر دوستان که ترکیه هستن من با greوتافل خوب شانس پذیرش توی metu یاbogaziciیا itu رو دارم؟

saeed_niknami
February 27th, 2011, 01:24 PM
با سلام
من فارغ التحصیل الکترونیک از آزاد تبریز هستم با معدل 14.28 کارشناسی چند تا سوال داشتم
1 - ترکیه مدرک کاردانی به کارشناسی رو قبول داره و من کاردانیم کنترل هست تو لیسانس الکترونیک خوندم
2- تو ترکیه کدوم دانشگاه رشته الکترونیک تاپ هستش تو اینترنت هرچی گشتم پیدا نکردم
3- با تافل 92 و جی آر ای 750 و معدل فقط کارشناسی 14.28(معدل کل دوره 14.80) امکان پذریرش تو کدوم دانشگاه رو دارم
4 - این تخفیف ترکی امکان داره دوباره تو دانشگاه ها اعمال بشه یا نه ؟

با تشکر منتظر جواب هستم

hpz2943
March 1st, 2011, 10:02 AM
سلام من ترك هستم
مي خواستم براي ادامه تحصيلم(فوق ليسانس) برم تركيه،رشته ام مهندسي عمران بوده و در دانشگاه سراسري تبريز خوندم. اونجا هزينه هاي خوابگاهاش چطوره؟ شنيدم حدود 50-60 هزار تومن. دانشگاه خوب براي رشته عمران كجاست؟ و تا چه حدي زبان انگليسي براي دانشگاههايي كه انگليسي تدريس مي كنن لازمه؟ ممنون ميشم اگه راهنماييم كنين
هزینه خوابگاه برای دانشگاه های متفاوته
حدود 150 تومن
بعضی ها هم که اصلا خوابگاه نمیدن
برای عمران دانشگاه فنی خاورمیانه و استانبول مناسبه
انگلیسی هم باید در سطح بالایی باشه. برای بعضی از دانشگاه ها در صفحات قبل نمره دقیق رو نوشتم

hpz2943
March 1st, 2011, 10:04 AM
سلام خدمت دوستان
من کاردانی الکترونیک دارم با معدل 16.29
و کارشناسی نا پیوسته الکترونیک با معدل 14.04 از دانشگاه ازاد واحد قزوین
به نظر دوستان که ترکیه هستن من با greوتافل خوب شانس پذیرش توی metu یاbogaziciیا itu رو دارم؟
بله دارید اگر ریزنمراتتون خوب نباشه میرن سراغ GRE , TOEFL که اگه نمره بالایی داشته باشید حله

hpz2943
March 1st, 2011, 10:08 AM
با سلام
من فارغ التحصیل الکترونیک از آزاد تبریز هستم با معدل 14.28 کارشناسی چند تا سوال داشتم
1 - ترکیه مدرک کاردانی به کارشناسی رو قبول داره و من کاردانیم کنترل هست تو لیسانس الکترونیک خوندم
2- تو ترکیه کدوم دانشگاه رشته الکترونیک تاپ هستش تو اینترنت هرچی گشتم پیدا نکردم
3- با تافل 92 و جی آر ای 750 و معدل فقط کارشناسی 14.28(معدل کل دوره 14.80) امکان پذریرش تو کدوم دانشگاه رو دارم
4 - این تخفیف ترکی امکان داره دوباره تو دانشگاه ها اعمال بشه یا نه ؟

با تشکر منتظر جواب هستم
1) بله قبول می کنه
2) از دوستان رشته برق پاسخ بدن بهتره
3) با این نمرات در هر دانشگاهی شانس دارید (البته معدلتون پایینه)
4)تخفیف فقط در برخی از دانشگاه ها باقی مونده (زیاد امیدوار نباشید)

1987
March 1st, 2011, 01:35 PM
با سلام
من لیسانس فیزیک حالت جامد از دانشکاه پیام نور با معدل 14.60 دارم . البته نمرات دو سال اخرم 16 به بالاست. تافلم 87 و GRE ام 690 هستش. با این شرایط میتونم از دانشگاه metu پذیرش بگیرم ؟ با توجه به اینکه دیگه به مدرک پیام نئر گیر نمیدن.

14708
March 1st, 2011, 06:07 PM
من لیسانس حسابداری با معدل 17 به بالا دارم
زبان انگلیسیم هم تعریفی نداره ، ولی ترکی م بد نیست
میخواستم در یکی از رشته های مدیریت یا اقتصاد در سطح ارشد یا دکتری ادامه تحصیل بدم
کدوم دانشگاه مناسبه ؟ از کجا مراحل رو شروع کنم ؟ باید اول دانشگاه انتخاب کرد یا چطوری؟
البته اکثر صفحات این تاپیک رو خوندم

saeed_niknami
March 13th, 2011, 02:41 PM
با سلام
من تو سايت دانشگاه ها نگاه مي كردم اصلا از معدل چيزي نگفته بودن وضمنا معدل 14.5 واسه الكترونيك به نظر من زياد م كم نيست اونم تو دانشگاه آزاد تبريز
حالا مي خواستم بپرسم معدل چه قدر تاثير داره ؟

با تشكر

starblue7750
March 14th, 2011, 02:04 PM
با سلام
من تو سايت دانشگاه ها نگاه مي كردم اصلا از معدل چيزي نگفته بودن وضمنا معدل 14.5 واسه الكترونيك به نظر من زياد م كم نيست اونم تو دانشگاه آزاد تبريز
حالا مي خواستم بپرسم معدل چه قدر تاثير داره ؟

با تشكر
سلام
من تو یکی از سایت ها دیدم که برای دانشگاه اگه در نیمسال دوم همین سال معدل تو تصمیم گیری کلی یه درصدی داشت
حالا یادم نمیاد که چند درصد بود(فکر کنم 10٪)
ولی از همه مهمتر Ales هست
سعی کنید رو اون حساب ویژه ای باز کنید

starblue7750
March 15th, 2011, 02:00 PM
رنکینگ دانشگاههای ترکیه:

http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=tr

fariborz.nemat
March 15th, 2011, 03:05 PM
من تو سایت دانشگاه بغاز ایچی این نوشته رو دیدم

• When should I apply?

For Spring term: First half of January.
For Fall term: Second half of July.
Conditional Early Applications for Fall term: End of March-beginning of April

اخرش متوجه نشدم فرصت اپلای برای فوق در پاییز خط دوم هستش یا خط سوم؟

leonardo0066
March 19th, 2011, 01:49 PM
سلام، میخواستم بدونم چه دانشگاههایی واسه رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد خوبن؟
و اینکه شهریه ارشد واسه این رشته تقریبا چند در میاد؟

starblue7750
March 19th, 2011, 06:59 PM
سلام
واسه دانشگاههای متل آتاتورک و 9ایلول و اگه
لازمه که مثل دانشگاههای کانادا و آمریکا و ... با استاداش هماهنگ کنی و واسشون کلی چت کنی ؟
یا همینکه نتایج آلس اومد بفرستی بره؟

من تو سایت های دانشگاههای 9ایلول و اگه هرچی گشتم چیزی در رابطه با زمان AppLy و اینکه چقدر واسه ارشد دانشجو بر می دارند و چه مدارکی باید داشته باشم(نگید تومر و آلس و تافل)(منظورم منی که ندارم باید چه جاکی به سرم بریزم؟) ننوشته!!!!

راستی دانشگاههای ترکیه مهندسی تکنولوژی قبول می کنن؟

starblue7750
March 19th, 2011, 07:07 PM
راستی واسه دانشگاه اگه شرایط پذیرش :

ALES PUANI
0,30
LİSANS MEZUNİYET NOTU
0,30
YABANCI DİL PUANI
0,10
GİRİŞ SINAV
NOTU
0,30
BAŞARI
NOTU

برای مثال :

BİRİM ADI: MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Makine Mühendisliği Bölümü Makine Teorisi ve Dinamiği A.B.D Araştırma Görevlisi ADI SOYADIALES PUANI30%LİSANS MEZUNİYET NOTU30%YABANCI DİL PUANI10%GİRİŞ SINAV NOTU30%BAŞARI NOTU×××88,4226,52674,722,4178,757,879528,585,30 6

chem89
March 20th, 2011, 12:39 AM
سلام بر همه بچه های ایران
من میخواستم برای دکترای شیمی اقدام کنم البته بنده زبان ترکی بلد نیستم ولی آیلتس 6 دارم و 4 مقاله isi و 15 سال سابقه کاردر آموزش و پرورش دارم . به نظر شما از کدام دانشگاه و چه جوری میتونم اقدام کنم و پذیرش بگیرم ؟ بدون مدرکAles میشه اقدام کرد؟ با تشکر از همه بچه ها

samanjan
March 20th, 2011, 02:24 AM
سلام.

آیا ترکیه سایت مرجعی دارد که بشه دانشگاه های که دوره لیسانس به انگلیسی باشد پیدا کرد .

آیا اصلا دانشگاهی هست که به انگلیسی باشد در رشته های مهندسی.

تشکر/

MaziarAmiri
March 20th, 2011, 03:15 AM
دانشگاه metu و bilkent انگلیسی هستند.
istanbul technical university هم با توجه به سایتش از 2012 چند تا رشته به زبان انگلیسی ارایه میده

samanjan
March 20th, 2011, 01:29 PM
دانشگاه metu و bilkent انگلیسی هستند.
istanbul technical university هم با توجه به سایتش از 2012 چند تا رشته به زبان انگلیسی ارایه میده

سلام.

آیا ابنها امتحان ورودی دارند برای کارشناسی . چون انگار قوانین ترکیه عوض شده .

saeed_niknami
March 20th, 2011, 05:12 PM
با سلام
میشه یکی از آقایون زحمت بکشه و به سایت های دانشگاه بوغاز ایچی و خاورمیانه نگاه کنه و بگه که کی شروع و پایان ارائه مدارک و ثبت نام در دانشگاه های فوق است خودم انقدر نگاه کردم کلافه شدم و هیچی متوجه نشدم و اطلاعاتی راجب ملاقات یا oral exam دارید ؟
منتظر جواب هستم
با تشکر

MaziarAmiri
March 20th, 2011, 07:08 PM
سلام.

آیا ابنها امتحان ورودی دارند برای کارشناسی . چون انگار قوانین ترکیه عوض شده .

bılkent رو نمیدونم اما METU داره

hpz2943
March 20th, 2011, 07:16 PM
سلام
واسه دانشگاههای متل آتاتورک و 9ایلول و اگه
لازمه که مثل دانشگاههای کانادا و آمریکا و ... با استاداش هماهنگ کنی و واسشون کلی چت کنی ؟
یا همینکه نتایج آلس اومد بفرستی بره؟

من تو سایت های دانشگاههای 9ایلول و اگه هرچی گشتم چیزی در رابطه با زمان AppLy و اینکه چقدر واسه ارشد دانشجو بر می دارند و چه مدارکی باید داشته باشم(نگید تومر و آلس و تافل)(منظورم منی که ندارم باید چه جاکی به سرم بریزم؟) ننوشته!!!!

راستی دانشگاههای ترکیه مهندسی تکنولوژی قبول می کنن؟
نیازی به چت با استاد نیست
آلس رو که حتما باید بگیری تا پذیرش بشی

hpz2943
March 20th, 2011, 07:18 PM
سلام بر همه بچه های ایران
من میخواستم برای دکترای شیمی اقدام کنم البته بنده زبان ترکی بلد نیستم ولی آیلتس 6 دارم و 4 مقاله isi و 15 سال سابقه کاردر آموزش و پرورش دارم . به نظر شما از کدام دانشگاه و چه جوری میتونم اقدام کنم و پذیرش بگیرم ؟ بدون مدرکAles میشه اقدام کرد؟ با تشکر از همه بچه ها
بدون ALES نمیشه
15 سال سابقه ؟
ادامه تحصیل ؟

hpz2943
March 20th, 2011, 07:20 PM
سلام.

آیا ترکیه سایت مرجعی دارد که بشه دانشگاه های که دوره لیسانس به انگلیسی باشد پیدا کرد .

آیا اصلا دانشگاهی هست که به انگلیسی باشد در رشته های مهندسی.

تشکر/
دانشگاه های فنی اکثرا انگلیسی زبان هستند بخصوص دانشگاه های استانبول و آنکارا
مثال : Bilkent , METU
امتحان ورودی ALES برای تمام دانشگاه ها اجباری است

hpz2943
March 20th, 2011, 07:26 PM
با سلام
میشه یکی از آقایون زحمت بکشه و به سایت های دانشگاه بوغاز ایچی و خاورمیانه نگاه کنه و بگه که کی شروع و پایان ارائه مدارک و ثبت نام در دانشگاه های فوق است خودم انقدر نگاه کردم کلافه شدم و هیچی متوجه نشدم و اطلاعاتی راجب ملاقات یا oral exam دارید ؟
منتظر جواب هستم
با تشکر
در سایت دانشگاه ها به بخش Akademik Takvim برید
http://www.oidb.metu.edu.tr/acadcal.html
برای مثال زمان ارائه مدارک فوق لیسانس در خاورمیانه 12 الی 16 سپتامبر 2011 هست
http://www.oidb.metu.edu.tr/acadcal11.html
بعد از بررسی مدارک شما برای پذیرش برای مصاحبه دعوت میشید

INGWAY
March 20th, 2011, 07:37 PM
دانشگاه های فنی اکثرا انگلیسی زبان هستند بخصوص دانشگاه های استانبول و آنکارا
مثال : Bilkent , METU
امتحان ورودی ALES برای تمام دانشگاه ها اجباری است

خیر. شما میتونید به جای ALES، امتحان GRE بدین.

ALES is required from resident Turkish citizens who are applying for the MS programs. Turkish citizens who are residents of foreign countries and those applicants who are not Turkish citizens may provide GRE scores instead of ALES. (ALL) Applicants for PhD programs may provide either ALES or GRE scores.

http://www.bilkent.edu.tr/~mfbe/gra-req4.htm

بقیه شون هم قانونشون مشابه همینه.

saeed_niknami
March 21st, 2011, 01:09 AM
در سایت دانشگاه ها به بخش Akademik Takvim برید
http://www.oidb.metu.edu.tr/acadcal.html
برای مثال زمان ارائه مدارک فوق لیسانس در خاورمیانه 12 الی 16 سپتامبر 2011 هست
http://www.oidb.metu.edu.tr/acadcal11.html
بعد از بررسی مدارک شما برای پذیرش برای مصاحبه دعوت میشید

دسته شما درد نکنه اما تو مصاحبه چی می پرسن و تا حالا کسی از متو پذیرش گرفته که منو راهنمایی کنه
ضمنا میشه تاریخ ها رو به شمسی بگین و واسه دانشگاه بوغاز هم می خواهم دستت درد نکنه فقط تاریخ شمسی ببینم چقدر وقت دارم

starblue7750
March 21st, 2011, 12:24 PM
سلام
در مراحل اولیه لازم نیست که بریم اونجا؟؟؟
از همینجا مدارکو با پست بفرستم کافیه نه؟
اگه قبول شدیم می ریم اونجا

maryam-ss501
March 25th, 2011, 01:27 PM
سلام.من خيلي اتفاقي اينجارو پيدا كردم.من تركي بلدم. البته نه استانبولي ولي آذري بلدم عين بلبل.
من سوم رياضي ام و معدلمم بالاست. چطور ميتونم از اونجا بورس تحصيلي بگيرم؟ يكي كمكم كنه.

1987
March 25th, 2011, 03:20 PM
با سلام
من لیسانس فیزیک حالت جامد از دانشکاه پیام نور با معدل 14.60 دارم . البته نمرات دو سال اخرم 16 به بالاست. تافلم 87 و GRE ام 690 هستش. با این شرایط میتونم از دانشگاه metu پذیرش بگیرم ؟ با توجه به اینکه دیگه به مدرک پیام نور گیر نمیدن.

با سلام دوباره
دوستان لطفا اگه ممکنه یه کم وقت بذارین و جواب بدین . چون تجربیات شما خیلی میتونه به ما کمک کنه.

hpz2943
March 27th, 2011, 10:07 AM
خیر. شما میتونید به جای ALES، امتحان GRE بدین.

ALES is required from resident Turkish citizens who are applying for the MS programs. Turkish citizens who are residents of foreign countries and those applicants who are not Turkish citizens may provide GRE scores instead of ALES. (ALL) Applicants for PhD programs may provide either ALES or GRE scores.

http://www.bilkent.edu.tr/~mfbe/gra-req4.htm (http://www.bilkent.edu.tr/%7Emfbe/gra-req4.htm)

بقیه شون هم قانونشون مشابه همینه.
دوستان عزیزی که پرسیده بودند بدون ALES میشه یا نه من گفتم نه
نگفتند GRE دارند که جایگزین باشه وگرنه حرف شما درسته اکثرا GRE رو هم قبول دارند
ولی کسی که هیچکدوم رو نداده صلاح اینه که ALES بده

hpz2943
March 27th, 2011, 10:11 AM
دسته شما درد نکنه اما تو مصاحبه چی می پرسن و تا حالا کسی از متو پذیرش گرفته که منو راهنمایی کنه
ضمنا میشه تاریخ ها رو به شمسی بگین و واسه دانشگاه بوغاز هم می خواهم دستت درد نکنه فقط تاریخ شمسی ببینم چقدر وقت دارم
Monday, September 12, 2011 برابر است با دوشنبه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۰
Friday, September 16, 2011 برابر است با جمعه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۰

hpz2943
March 27th, 2011, 10:17 AM
زمان ارائه مدارک فوق لیسانس بوغازچی :
Wednesday, August 03, 2011 برابر است با چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۰

hpz2943
March 27th, 2011, 10:18 AM
سلام
در مراحل اولیه لازم نیست که بریم اونجا؟؟؟
از همینجا مدارکو با پست بفرستم کافیه نه؟
اگه قبول شدیم می ریم اونجا
بله درسته
فقط از طریق موسسه و یا فردی آشنا به امور ثبت نام اقدام کنید

hpz2943
March 27th, 2011, 10:22 AM
با سلام دوباره
دوستان لطفا اگه ممکنه یه کم وقت بذارین و جواب بدین . چون تجربیات شما خیلی میتونه به ما کمک کنه.
غیر کسی که مسئول پذیرش دانشگاه METU هست کسی نمیتونه جواب قطعی به شما بده
شما شانست رو امتحان کن ضرر نداره
همزمان به یه دانشگاه دیگه هم مدارکت رو بده که اگه METU نشد خیالت راحت باشه

saeed_niknami
March 27th, 2011, 03:05 PM
Monday, September 12, 2011 برابر است با دوشنبه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۰
Friday, September 16, 2011 برابر است با جمعه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۰

با سلام
اما من با خود دانشگاه تماس گرفتم گفت 12 خرداد باید مدارکتونو بدین بعد اگه قبول شدین اون موقع تو زمانهایی که شما گفتین ثبت نام کنید حالا باید من چکار کنم؟
ضمنا میشه بگین تو ایران کی امتحان GRE برگزار میشه تو سایت سنجش نتونستم پیدا کنم
با تشکر

Behdad
April 2nd, 2011, 11:46 PM
کدوم دانشگاه انگلیسی زبان برای لیسانس راحت تر پذیرش میده ؟

این METU سخت پذیرش می دهد ؟

faraz salahi
April 3rd, 2011, 04:20 PM
با سلام به همه دوستای گلم. دوستان اگه لطف کنید جواب منو بدید ممنون میشم
من لیسانس مکانیک(جامدات) هستم 1 ترم بعد درسم تموم میشه و بعد از اون مشکل سربازی خواهم داشت و من میخوام واسه دانشگاهای انگلیسی زبان پذیرش بگیرم ولی هیچ مدرک زبان انگلیسی ندارم ولی خیلی ها میگن میتونم 1سال اونجا تو کالج دانشگاه که منو پذیرش کرده زبان بخونم بعد واحد های اصلی رو بخونم
لطفا منو راهنمای کنید که توی کدوم یک از این دانشگاه ها اینجوری هست
lstanul teknik university ( استانبول )
/metu ( آنکارا )
bogazichi university ( استانبول )

Asan
April 6th, 2011, 02:52 AM
سلام

میخوام برای رشته پزشکی برم ترکیه

من کارشناسی علوم آزمایشگاهی دارم دانشگاه دولتی روزانه

معدل هم 16 هست

چون کارشناسی دارم نمیتونم توی آزمون سراسری و حتی آزاد شرکت کنم و دوباره کنکور بدم
درضمن رتبه کنکورم خیلی خوب بود ولی پزشکی قبول نشدم

میخوام برای رشته پزشکی برم ترکیه

کسی هست که منو راهنمایی کنه
و بگه چقدر هزینم میشه؟؟؟
و توی کدوم دانشگاه بهتره برم؟؟

samanjan
April 6th, 2011, 10:56 AM
با سلام

من کلی سایت های دانشگاه های ترکیه را گشتم . سایت یک سرچ ساده نداشت ولی کلی از وقت آدم را میگرفت

ولی انگار امسال چندتا دانشگاه در حدود 6 تا در مقطع کارشناسی دوره را به زبان انگلیسی برگزار می کنند.

و انگار طبق قانون جدید هر دانشگاهی برای خودش امتحان میگیرد در واقع میشه گفت کنکور در برای درس های ( ریاضی و فیزیک )

samanjan
April 6th, 2011, 03:03 PM
ایمیلی که از دانشگاه آنکارا گرفتم

We are glad to hear that you want to make your future studies in our University. Application term is closed at
present, it will be open again in 2-3 months. You can follow application dates from the web site:
(http://oidb.ankara.edu.tr/index.php?bil=bil_haber&gosterim=haber_list&haber_kategori=4).

Education language is Turkish at Ankara University. University's Turkish and Foreign Languages Research and
Application Centre (TÖMER) supports teaching of Turkish as a foreign language. It takes about one year to Learn
Turkish fluently.

Tuition fees are announced at summer, it is around 600-1000 US Dollars depending on faculties. You need to
follow the web page for certain prices: (http://oidb.ankara.edu.tr/)
Finally we are sending you last year’s requirements below to give you an idea for next application term.
Regards,
Requirements (for 2010)
ANNOUNCEMENT FOR APPLICATION OF FOREIGN STUDENTS
Foreign students will be admitted to Ankara University Associate and Bachelor Programs according to the exam
results obtained from The Examination for Foreign Students (YÖS) and other equivalent exams (SAT I, Tawjihi,
Bakalorya Dip., ABITUR, ACT, etc.).
Foreign students applying with the result of The Examination For Foreign Students (YÖS) should make their
choices through the Internet address http://yos.ankara.edu.tr/auapp between 12-23 July 2010 by using YU number
and YÖS entrance year.
The candidates who are going to apply to our University with an equivalent exam result (eg. SAT I, GCE, Tawjihi,
Bakalorya Dip., ABITUR, ACT) will make a download the application form on their computer, fulfill them then send
it with other documents.
Only the applicants that have the result of The Examination For Foreign Students (YÖS) can make their choices
through the Internet.
Foreign students who have graduated from a school equivalent to Turkish high schools and who are eligible to the
application requirements stated below can apply to study at our University’s Associate and Bachelor Programs.
You can get information for allocation of foreign students to our University programs from the QUOTA link.

GENERAL REQUIREMENTS
If you are eligible to meet with student admission requirements declared in the decision approved both by our
university Senate and the Council of Higher Education (see http://yok.gov.tr/ ). Then;
a) The applications of candidates who are at the last class or the ones; who have
graduated from their high school are allowed.
b) The applicants applications;
1) by the citizens of Turkish Republic,
2) by the citizens of Northern Cyprus Turkish Republic,
3)by the dual citizens who have both Turkish Republic and Northern Cyprus Turkish Republic nationality,
4) by the citizens who had dual nationality before but then expelled from nationality
of either Turkish Republic or Northern Cyprus Turkish Republic with the date of 2011 in addition to the ones who
completed their high school education entirely in Turkey or Northern Cyprus Turkish Republic,
5) by the citizens who were expelled by an administrative penalty from any higher education
institution in Turkey due to the illegal behavior.
will not be allowed.

DATES OF APPLICATION
12/July/2010 - 23/July/2010
DOCUMENTS REQUIRED FOR APPLICATION
You should bring both your original documents and the ratified copies of original documents
translated into Turkish language. Copies that are not duly signed by original signature and not stamped by the
institution will not be accepted. The documents in the form of e- mail and fax are not considered as well. You
should have the whole required documents otherwise your application will not be evaluated.

1) High School Diploma: A ratified copy of your High School Diploma which is translated into Turkish language.
2) Application Form: Foreign students who would like to apply with the result ofThe Examination For Foreign
Students (YÖS) should make their choices through the Internet addresshttp://yos.ankara.edu.tr/auapp by using YÖS
numbers and YÖS entry year. After this, it is compulsory to take a print-out of the application form and then
should be delivered as
signed to the application place by personally or sent by post. (Without being written of the necessary
information to the web site, it is not sufficient only fulfilling and sending the application form. In that
case, the application will be invalid.

The candidates who are going to apply with equivalent exam result should make a download of the application form
on their computer and send it with other documents.
3) Exam Result: For the application, only one exam result either YÖS exam result or an equivalent exam
result such as SAT I, Tawjihi, Bakalorya Dip., ABITUR, ACT etc. will be accepted. Exam results should be in the
form of original or a ratified copy. (In the case of application with more than one exam result, then the
application will become invalid).

4) Application Fee Bank Statement: As an application fee, applicants should pay 50.00 TL. to theTurkish
The applicant should pay the application fee within the application time period in one of these
bank accounts as defined above.
In order to pay the application fee, the applicant needs to go to the related bank office and to
give the FR ID Number (if applicable), applicant name and surname, the exact name of application (Foreign
Student Application) for the bank statement.
Without paying the application fee, applications will not be taken into consideration.
5) 2 Photos ( in 3,5 X 4,5 measures, biometric picture as head uncovered, without colorful
glasses, and men without beard)
Application documents submitted in Turkey or from Abroad should be delivered personally or by post as covered by
a brief between the date of 12- 23 th of July, 2010 to the application address as given below:

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı,
Ord. Prof. Dr. Şevket Aziz Kansu Binası (Rektörlük Ek Hizmet Binası) 1.kat Beşevler/ANKARA TR-06100
After the application deadline, the late applications by post or personally to the Ankara
University Rectorate Student Affairs Office will not be accepted.
EXAM RESULTS TO BE USED FOR THE EVALUATION OF THE APPLICATIONS
Only one of these exams given below should be used for application.

THE APPLICANT’S APPLICATION WITH MORE THAN ONE EXAM RESULT WILL NOT BE ACCEPTED FOR THE EVALUATION.

a) The exams which are specified as the University Entry Exam (These kind of exam results are valid only for
two years.)
YÖS: (The Examination For Foreign Students) Applicants who obtained a minimum of 50 standard points from the
Test of Basic Learning Skills of (YÖS) in 2009 or 2010.

SAT I: Applicants who obtained a minimum of 1100 points totally and a minimum of 650 points at the math exa,

Gaokao (China) : Applicants who obtained a minimum of 520 points out of 750 at the university entry exam in China.
b) The exams which are specified as High School Graduation Exam (No time expiry):
ABITUR: Applicants who obtained a grade between 1-4 points.
International Baccalaureate: Applicants who had an international baccalaureate diploma degree and obtained a
minimum of 30 points.
GCE: Applicants who obtained “A” level in minimum three subjects, at least one of which is related to the
program applied. The total average point must be “C” and above.
Tawjihi (held in Jordan and Palestine ): Applicants who obtained an average exam grade of minimum 85 from all
courses involved in Scientific Stream Area.
ACT (American College Test ): Applicants who obtained a minimum of 21 points totally in science reasoning and
maths.
Baccalaureat Libanais (held in Lebanon): Applicants who obtained a minimum of 70 points out of 100 points in the
science category.
Al-Shahada-Al Thanawiyya ( held in Syria): Applicants who obtained at Scientific Stream category a minimum of
190 points out of 240 points for the Engineering Departments and a minimum of 175 points out of 240 points for
the other departments.
MEDIUM OF INSTRUCTION
The medium of instruction at our university is generally Turkish. In our university, education can be given
partially and completely in foreign language, too. You can get information about the education language of an
applied program in QUOTA section.
TURKISH LANGUAGE PROFICIENCY
Applicants Placed to Our University by YÖS:
Students whose level of Turkish is not sufficient (students who obtained C Grade) for study should remember that
they are supposed to register on the programs by 2010-2011 academic year.
Level A: Applicants whose level of Turkish is sufficient and can start their programs at once they have been
placed in.
Level B: Applicants whose level of Turkish would be sufficient in a short time (they must improve their level of
Turkish while they are studying at their programs.)
Level C: Applicants whose level of Turkish is not sufficient (They will be exempted from their programs for a
year they have been placed in. They can continue their programs only after proving that they have learned
Turkish.)
Student who registered in our university with an equivalent exam result:
These students should get Turkish course at TÖMER for one year. This period is not included within the study
period.

In both two cases, applicants should bring their certificate to prove that they got the Turkish
exam of TÖMER and awarded a degree of Turkish Proficiency.

ANNOUNCEMENT OF THE RESULTS
The results will be announced on 20 August 2010 at the following website: http://oidb.ankara.edu.tr
Additionally, the admitted candidates will be provided an admission letter by Ankara University. The candidates
are supposed to get an “Education Visa” with this admission letter from Turkish Embassies in their country (or a
nearest one). This visa is required to enter Turkey and to make registration to the university.

FINAL REGISTRATION
Final registration will take place between 31 August 2010-08 September 2010.

Asan
April 6th, 2011, 03:54 PM
با سلام

من کلی سایت های دانشگاه های ترکیه را گشتم . سایت یک سرچ ساده نداشت ولی کلی از وقت آدم را میگرفت

ولی انگار امسال چندتا دانشگاه در حدود 6 تا در مقطع کارشناسی دوره را به زبان انگلیسی برگزار می کنند.

و انگار طبق قانون جدید هر دانشگاهی برای خودش امتحان میگیرد در واقع میشه گفت کنکور در برای درس های ( ریاضی و فیزیک )

میشه بگید چقدر هزینه میشه؟؟؟؟

samanjan
April 6th, 2011, 09:09 PM
میشه بگید چقدر هزینه میشه؟؟؟؟

هزینه راستش متغیر دانشگاه به دانشگاه و شهر به شهر.

Asan
April 7th, 2011, 01:56 AM
هزینه راستش متغیر دانشگاه به دانشگاه و شهر به شهر.

هدف من از رفتن به اونجا گرفتن مدرکه به طور کل من مدرک اونجا رو میخوام برای اینکه بتونم توی ایران امتحان تخصص بدم ببخشید من به طور واضح میخوام بدونم

از این دانشگاه های که شما گفتین کدوم بهتره و کدم کم هزینه تره؟؟؟
زبان تحصیل اینها چیه ترکی هست یا انگلیسی؟؟؟؟
متوسط هزینه چقدر میشه؟؟
من دقیقا باید چیکار کنم ؟؟؟
من یکم میترسم ،چون اونجا تنهام و کسی رو هم نمیشناسم
همچنین میترسم هزینه اونجا زیاد باشه و اصلا نصرفه
من درسم خوب بود ولی بد شانسی آوردم تو کنکور قبول نشدم برای آزاد هم اگه وقت بذارم قبولم
من صرفا می خوام بتونم امتحان تخصصی پزشکی بدم
حالا نظر شما چیه؟؟؟؟ شما بودید چیکار میکردید؟؟؟؟
کدوم دانشگاه رو انتخاب میکردید و به طور کل چیکار می کردید
به طور کل من مدرک اونجا رو میخوام برای اینکه بتونم توی ایران امتحان تخصص بدم

hpz2943
April 8th, 2011, 09:38 AM
با سلام به همه دوستای گلم. دوستان اگه لطف کنید جواب منو بدید ممنون میشم
من لیسانس مکانیک(جامدات) هستم 1 ترم بعد درسم تموم میشه و بعد از اون مشکل سربازی خواهم داشت و من میخوام واسه دانشگاهای انگلیسی زبان پذیرش بگیرم ولی هیچ مدرک زبان انگلیسی ندارم ولی خیلی ها میگن میتونم 1سال اونجا تو کالج دانشگاه که منو پذیرش کرده زبان بخونم بعد واحد های اصلی رو بخونم
لطفا منو راهنمای کنید که توی کدوم یک از این دانشگاه ها اینجوری هست
lstanul teknik university ( استانبول )
/metu ( آنکارا )
bogazichi university ( استانبول )
توی هر 3 تا و بسیاری دانشگاه دیگه این امکان وجود داره
چون مشکل سربازی دارید ابتدا ALES رو بگیرید بعد پذیرش رو میگیرید
بعدش برگه پذیرش رو میدید به نظام وظیفه برای گرفتن معافیت تحصیلی

hpz2943
April 8th, 2011, 09:40 AM
کدوم دانشگاه انگلیسی زبان برای لیسانس راحت تر پذیرش میده ؟

این METU سخت پذیرش می دهد ؟
از METU سخت تر نداریم ولی دلیل نمیشه که نتونید پذیرش بگیرید
منظور از سخت اینکه اگه میخواهید مستقیم برید سر کلاس باید نمره زبان بالایی داشته باشید

hpz2943
April 8th, 2011, 09:41 AM
با سلام
اما من با خود دانشگاه تماس گرفتم گفت 12 خرداد باید مدارکتونو بدین بعد اگه قبول شدین اون موقع تو زمانهایی که شما گفتین ثبت نام کنید حالا باید من چکار کنم؟
ضمنا میشه بگین تو ایران کی امتحان GRE برگزار میشه تو سایت سنجش نتونستم پیدا کنم
با تشکر
شما که اینقدر ترکیتون خوبه که صحبت میکنید از سایت دانشگاه تقویم رو مطالعه کنید
GRE هم سالی یکبار توی ایران برگزار میشه
از طریق همون سایت سنجش پیگیر باشید
معمولا آبان ماه برگزار میشه
متن سال های گذشته :

آزمون GRE دارای یک دفترچه سئوال پلمپ شده متشکل از بخشهای نوشتار تحلیلی، واژگان، هوش ریاضی و هوش ریاضی است.
داوطلبان موظفند هنگام شرکت در جلسه آزمون از آوردن جزوه، کتاب، یادداشت، ماشین حساب ، تلفن همراه، پیجر، بی سیم وهرگونه وسیله الکترونیکی دیگر خودداری کنند و حفظ و نگهداری وسایل داوطلبان بر عهده خود آنها است.
داوطلبان باید پاسخنامه های خود را تمیز و بدون تاخوردگی نگاه داشته و تحویل دهند و کارت شناسایی عکس دار(شناسنامه، پاسپورت ویاکارت ملی) و کارت ورودی را در روز برگزاری آزمون همراه داشته باشند.
داوطلبان در صورت تمایل می توانند DEPARTMENT CODESوINSTITUTION CODES را از طریق سایت ETS نشانیWW.ETS.ORG/GRE استخراج کرده و کدهای مورد نظر خود را روی کارت ورود به جلسه صادره توسط ETS وارد کنند و کدهای مورد نظر را نیز برای خود یادداشت کنند لازم به ذکر است پس از برگزاری آزمون هیچگونه اقدامی در این خصوص میسر نیست.
آزمون زبان GRE راس ساعت 30/8 شنبه 2 آبان ماه برگزار می شود و داوطلبان لازم است یک ساعت قبل از شروع آزمون در محل برگزاری آزمون حضور داشته باشند.
سازمان سنجش محل برگزاری این آزمونها را دانشکده زبان های خارجی دانشگاه تهران، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران و موسسه آموزش عالی آزاد مدیریت و فناوری امیرکبیر اعلام کرده است.

123list
April 8th, 2011, 10:30 AM
با سلام
کسی از دوستان اطلاعاتی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه معمار سنان توی استانبول داره یا نه توی سایت خودش که معلوم نیست من میخواهم برای مقطع لیسانس توی یکی از رشته های هنر از اونجا پذیرش بگیرم اما هیچ چیزی مشخص نیست نه نحوه پذیرش و نه چیزهای دیگه اگه میشه کمی هم بنده رو راهنمایی کنید چون این دانشگاه رو خیلی دوست دارم و میخواهم اونجا ادامه تحصیل بدم
با تشکر

herkol94
April 8th, 2011, 01:56 PM
سلام بر همگی

ببخشید می خواستم بدونم برای رشته پزشکی دانشگاه استانبول بهتره یا آناتولی ( البته من نگاه کرم دانشگاه آناتولی رنکینگ بالاتری داره) ؟ چرا؟

با تشکر فراوان

ellie
April 10th, 2011, 03:48 PM
چطور میشه ثبت نام کرد؟ از طریق موسسات با راه دیگه ای داره؟ من تهران هستم. اگه از طریق موسسه هست موسسات تهران رو هم معرفی کنید ممنون میشم.

ellie
April 10th, 2011, 03:49 PM
آزمون های آلیس (ALES)و زبان خارجی (KPDS)در تاریخ های ذیل برگزار می شوند .
آزمون آلیس :2011-4-24 معادل 4 اردیبهشت سال 90
آزمون زبان خارجی : 2011-5-22 معادل 1 خرداد سال 90
چطور میشه ثبت نام کرد؟ از طریق موسسات با راه دیگه ای داره؟ من تهران هستم. اگه از طریق موسسه هست موسسات تهران رو هم معرفی کنید ممنون میشم.

yusuf1990
April 11th, 2011, 11:16 AM
با سلام
من از دانشگاه METU) Middle East Technic University ) تركيه پذيرش گرفتم، اگه دوستان سوالي داشته باشن، در حد اطلاعاتم مي تونم در خدمت باشم.

سلام دوست عزیز اگه ممکنه می شه شرایط خودتون رو تو سایت بذارید من هم می خوام به این دانشگاه اقدام کنم. از دانشگاه فاند گرفتید یا به صورت آزاد می خواید به تحصیل ادامه بدید.

hpz2943
April 11th, 2011, 03:29 PM
مهلت ثبت نام به پایان رسیده
برای آزمون آبان ماه حتما شهریورماه پیگیر باشید

ratsign
April 14th, 2011, 07:20 PM
سلام به دوستان عزیز
کسی می دونه هزینه زندگی در استانبول ماهی چقدر هستش البته به صورت دانشجویی؟!!!

shahinsoft
April 20th, 2011, 08:51 AM
سلام من لیسانس کامپیوتر دارم یعنی دو ترمم مونده که لیسانس بگیرم
میخوام ارشد رو تو ترکیه بخونم از کجا باید شروع کنم؟
چیکار باید بکنم؟ و کدوم دانشگاهها منو پذیرش میکنن؟

shahinsoft
April 20th, 2011, 10:14 AM
ضمنا بازم به آذری زبانها تخفیف میدن؟

starblue7750
April 20th, 2011, 05:15 PM
ضمنا بازم به آذری زبانها تخفیف میدن؟

اگه تو آزمون تومر شرکت کنید شهریه شما با شهریه مردم ترکیه یکی خواهد بو (مثلا واسه ارشد حول و حوش 500 - 600 تومن در میاد)

ab_maoradi
April 20th, 2011, 06:54 PM
اگه تو آزمون تومر شرکت کنید شهریه شما با شهریه مردم ترکیه یکی خواهد بو (مثلا واسه ارشد حول و حوش 500 - 600 تومن در میاد)

یعنی منظورتون اینه که هنوز تخفیف می دن.
آخه صحبتش بود که حذف بشه این قانون؟

arira
April 20th, 2011, 10:31 PM
یعنی منظورتون اینه که هنوز تخفیف می دن.
آخه صحبتش بود که حذف بشه این قانون؟

بعضی از دانشگاههای ترکیه هنوز تخفیف میدن
توی ترکیه شهریه دانشگاهها برای دانشجویان خارجی چند برابر بیشتر از دانشجویان ترکیه ای هستش
وقتی شما مدرک ترک بودن میدی شهریه شما با شهریه مردم ترکیه یکی میشه

arira
April 20th, 2011, 10:37 PM

چون مهلت ثبت نام آزمونهای آلس و زبان انگلیسی دانشگاههای ترکیه الان تموم شده شما یا باید تا پاییز صبر کنید یا از طریق آزمونهای همطراز مشکلتون رو رفع کنید
آزمون همطراز آلس = آزمون GRE کاغذی یا اینترنتی
آزمونهای همطراز زبان انگلیسی UDS و KPDS = آزمونهای TOEFL , IELTS
آزمون تومر یا زبان ترکی استانبولی هم که هر هفته ترکیه و ایران برگزار میشه این هم سایتی که نمایندگان رسمی آزمون تومر دانشگاه آنکارا یکی از دو ارائه کننده مدرک تومر در ترکیه رو نشون میده

http://www.bilemek.com/uts/merkezler.aspx
موفق باشید

starblue7750
April 25th, 2011, 09:23 PM
ما رفتیم امتحان ALES دادیم اومدیم

از شانس ما می خوان لغو کنند

starblue7750
April 28th, 2011, 02:18 PM
سلام
اگه من در امتحان Ales هرکدام این مقادیر رو بزنم نمرم چقدر میشه

ریاضی 1 = 25
ریاضی 2 = 15
سوزل 1 = 3

hpz2943
April 29th, 2011, 03:10 PM
ما رفتیم امتحان ALES دادیم اومدیم

از شانس ما می خوان لغو کنند
اگه منظورتون این خبره :

BASIN DUYURUSU
(27 Nisan 2011)
2011-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından daha önce duyurulan nedenlerden dolayı 2011-ALES İlkbahar Dönemi sınavına girememiş olan 278 adayın sınavlarının tekrarlanmasına karar verilmiştir.

6114 Sayılı ”Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un” verdiği eşdeğer sınav yetkisine dayanılarak ilgili sınavın 15 Mayıs 2011 tarihinde aynı saatte ve aynı sınav merkezlerinde yapılmasına karar verilmiştir.

منبع :http://osym.gov.tr/belge/1-12499/2011-ales-ilkbahar-donemi-duyuru-27042011.html

که باید بگم فقط برای 278 نفری که شرکت نکردن تکرار میشه
اگه منبع معتبری دارید بگید

hpz2943
April 29th, 2011, 04:34 PM
قیمت بعضی مواد غذایی در استانبول به تاریخ 28/4/2011 کیلو/تومان
انار 4200
به 2100
گلابی 2800
آناناس 3500
پرتقال 1400
خیار 1400
گوجه فرنگی 875
فلفل 1500
لیمو شیرین 1400
بادنجان 875
شیر پاکتی 700
مرغ 6300
آب 1.5 لیتری نستله 600
آب 5 لیتری نستله 1400
6 عدد نوشابه 1.5 لیتری کوکا کولا 2800

starblue7750
April 29th, 2011, 06:16 PM
اگه منظورتون این خبره :

BASIN DUYURUSU
(27 Nisan 2011)
2011-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından daha önce duyurulan nedenlerden dolayı 2011-ALES İlkbahar Dönemi sınavına girememiş olan 278 adayın sınavlarının tekrarlanmasına karar verilmiştir.

6114 Sayılı ”Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un” verdiği eşdeğer sınav yetkisine dayanılarak ilgili sınavın 15 Mayıs 2011 tarihinde aynı saatte ve aynı sınav merkezlerinde yapılmasına karar verilmiştir.

منبع :http://osym.gov.tr/belge/1-12499/2011-ales-ilkbahar-donemi-duyuru-27042011.html

که باید بگم فقط برای 278 نفری که شرکت نکردن تکرار میشه

قیمت بعضی مواد غذایی در استانبول به تاریخ 28/4/2011 کیلو/تومان
انار 4200
به 2100
گلابی 2800
آناناس 3500
پرتقال 1400
خیار 1400
گوجه فرنگی 875
فلفل 1500
لیمو شیرین 1400
بادنجان 875
شیر پاکتی 700
مرغ 6300
آب 1.5 لیتری نستله 600
آب 5 لیتری نستله 1400
6 عدد نوشابه 1.5 لیتری کوکا کولا 2800

سلام
آره خبر شما صحیح است.
اون موقع ادعا شد که احتمالا از اول امتحان بگیرند

ضمنا یک دانشجو بجز سیب زمینی و ماکارونی مگه چیزه دیگه ای هم می خوره!!!!!

hanaa
April 30th, 2011, 12:06 PM
نمونه سوالات آزمون yos رو چطور میتونم پیدا کنم؟ کسی میتونه لینکی به من معرفی کنه؟

starblue7750
April 30th, 2011, 12:45 PM
سلام
چند تا سوال داشتم
اونایی که پذیرش گرفتند ابا APPLICATION FORM تو سایت دانشگاه باز کردند ؟
و نامه ای که به دانشگاه فرستادند چه چیزایی توش بود ؟(منظورم بجز ریز نمرات + دانشنامه)
و با توجه به اینکه من تیر درسم تموم میشه و مدرک اصلیم 6 ماه دیگه به دستم میرسه با این وجود میشه برای نیمسال اول 2012 ثبت نام کرد ؟

arira
May 2nd, 2011, 02:26 PM
نمونه سوالات آزمون yos رو چطور میتونم پیدا کنم؟ کسی میتونه لینکی به من معرفی کنه؟

شما باید به سایت سازمان سنجش ترکیه مراجعه کنید و یا در اینترنت دنبالش بگردید

http://www.osym.gov.tr
سوال ها و پاسخ های آزمون YGS ترکیه در سال 2010 و 2011

http://www.osym.gov.tr/belge/1-12470/2011-osys-ygs-sorulari-ve-cevaplari-29032011.html
http://www.osym.gov.tr/belge/1-11885/2010-osys-ygs-sorulari-ve-cevaplari.html?vurgu=ygs

jabed.sec
May 3rd, 2011, 05:26 AM
با سلام خدمت دوستان خوشحال میشم کسی جواب سوالای منو بده:
1.istanbul technic معتبرتره یا middle east ؟من بین رتبه بندی QS وسایر منابع موندم کدوم درسته
2.یکی از رشته ها واسه حد اقل معدل نوشته 4/2.5 یا 100/75.این یعنی چند از 20؟این دوتا مقیاس یعنی 4/2.5 و100/75 اصلا بهم نمی خورن.

pini
May 3rd, 2011, 07:31 AM
با سلام خدمت دوستان خوشحال میشم کسی جواب سوالای منو بده:
1.istanbul technic معتبرتره یا middle east ؟من بین رتبه بندی QS وسایر منابع موندم کدوم درسته
2.یکی از رشته ها واسه حد اقل معدل نوشته 4/2.5 یا 100/75.این یعنی چند از 20؟این دوتا مقیاس یعنی 4/2.5 و100/75 اصلا بهم نمی خورن.

سلام دوست عزیز
1. middle east دانشگاه اول ترکیه است از نظر رتبه بندی ولی istanbul technic هم دانشگاه بدی نیست و در رتبه بندب ترکیه مقام سوم رو داره.
2. اگه این حداقل معدل رو برای middle east میگی، حق داری. اونجوری که ما حساب می کنیم نیست. دانشگاه METU برای خودش یه چارت داره که سیستم 20،4،100 رو معادل سازی می کنه. این لیست تازه به دست من رسیده وقت نکردم اسکن کنم و بازم اینجا. حتماً امروز فردا اینکارو میکنم تا همه استفاده کنن. فقط اینو بگم که 2.5/4 و 75/100 معادل 11.67/20 هست.

jabed.sec
May 3rd, 2011, 04:40 PM
سلام دوست عزیز
1. middle east دانشگاه اول ترکیه است از نظر رتبه بندی ولی istanbul technic هم دانشگاه بدی نیست و در رتبه بندب ترکیه مقام سوم رو داره.
2. اگه این حداقل معدل رو برای middle east میگی، حق داری. اونجوری که ما حساب می کنیم نیست. دانشگاه METU برای خودش یه چارت داره که سیستم 20،4،100 رو معادل سازی می کنه. این لیست تازه به دست من رسیده وقت نکردم اسکن کنم و بازم اینجا. حتماً امروز فردا اینکارو میکنم تا همه استفاده کنن. فقط اینو بگم که 2.5/4 و 75/100 معادل 11.67/20 هست.

آخه بنا به رتبه بندی QS که خیلی معتبره دانشگاه فنی استانبول تو قسمت فنی مهندسی رتبه ی اول هستش،من منظورم رتبه از لحاظ کلی نیست،چون رشته من فنی هستش برام رتبه بندی فنی مهمه،رتبه بندی ترکیه کلیه؟گرفتن مدرک فوق لیسانس از کدوم یک از این دانشگاهها شانس بورس گرفتن برای دکترا از آمریکا رو بیشتر میکنه؟یعنی تو رشته های مهندسی کدومو بیشتر قبول دارن تو آمریکا؟

saeid_plove
May 3rd, 2011, 06:20 PM
آخه بنا به رتبه بندی QS که خیلی معتبره دانشگاه فنی استانبول تو قسمت فنی مهندسی رتبه ی اول هستش،من منظورم رتبه از لحاظ کلی نیست،چون رشته من فنی هستش برام رتبه بندی فنی مهمه،رتبه بندی ترکیه کلیه؟گرفتن مدرک فوق لیسانس از کدوم یک از این دانشگاهها شانس بورس گرفتن برای دکترا از آمریکا رو بیشتر میکنه؟یعنی تو رشته های مهندسی کدومو بیشتر قبول دارن تو آمریکا؟

من با یه دانشجوی اهل ترکیه که صحبت میکرذم میگفت Middle East بهترین دانشگاه ترکیه هست مخصوصا فنی. من چند پروفسور ترک که تو کانادا و آمریکا جزو استادای توپ بودند بچلورشون یا فوقشونو تو Middle East گرفته بودن. ولی بطور کل Istanbul Technical و Middle East بهترین دانشگاه ای ترکیه هستند. اونکه فاکتورهایی بیشتر شانس بورس شما رو برای دکترا تو آمریکا بالا می بره معدل و کار تحقیقاتیتون هست و همچنین GRE و نمره زبان.

hpz2943
May 4th, 2011, 06:06 PM
کسی سوالات Tomer رو داره ؟

arira
May 6th, 2011, 03:40 AM
کسی سوالات Tomer رو داره ؟

تا جایی که میدونم توی اینترنت یا جای دیگه نمیتونی پیداش کنی
در ضمن Tomer چند بخش داره و مثل تافل بخش speaking و listening داره و اونا رو هم که نمیشه دانلود کرد
شما فقط میتونی نمونه سوالات تستی تومر دانشگاه غازی ترکیه رو ببینی و آنلاین امتحان بدی و نمره هم بعد امتحان صادر میشه و برای تعیین سطح بد نیست که لینکش در امضای بنده موجود هست.
در ضمن اگه برید به نمایندگی تومر در ایران با یه مبلغ ناچیز یه تعیین سطح که عینا مثل امتحان اصلی هست رو از شما میگیرن و سطح شما مشخص میشه
موفق باشید

kokomboo
May 8th, 2011, 03:55 PM
درود بر دوستان
به راهنماییهاتون نیاز فوری دارم بروبچ
تو کدوم دانشگاه ترکیه من شانس دارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لیسانس شیمی بوعلی معدل 13 ایلتس 6 سابقه 1 سال
واسه شیمی ارشد میخام فقط coursework

starblue7750
May 8th, 2011, 04:54 PM
سلام
من سایت دانشگاههای آتاتورک و 9ایلول و اگه رو چک کردم Application form نتومنستم پیدا کنم.تو این دانشگاهها یه همچین چیزی وجود نداره ؟
به اینا باز ایمیل زدم ولی انگار نه انگار .اصلا جوابی نگرقتم
اخر سر نفهمیدم چه چوری به این دانشگاهها مدارکمو بفرستم

hassanrouhi
May 8th, 2011, 06:02 PM
سلام
1-تو سایت دانشگاه صنعتی استانبول بعضی از رشته ها مثلا برق یا عمران جز دپارتمان دانشگاه هاست.اما چندتا از رشته ها مثله energy technologyجز موسسه های وابسته به دانشگاه هاست(institude of energyمثلا).نمی دونم درست فهمیدم یا نه.کسی اطلاعی داره در این باره؟

2-با داشتن ایلتس و قسمت ریاضی GREمیشه اقدام کرد دیگه؟نیازی به امتحانات دیگه نیست؟درسته؟

Homaan
May 8th, 2011, 09:34 PM
من مدارکمو 2 هفته پیش فرستادم به دانشگاه اقتصاد استانبول تا الان که خبری نشده .اتفاقا یه دانشگاه تو هم لهستان اقدام کردم.جالبه
http://www.wsiz.rzeszow.pl

MaziarAmiri
May 10th, 2011, 12:35 PM
من امروز مدارکمو برای METU Northern Cyprus Camp فرستادم. ترمش از September شروع میشه

starblue7750
May 10th, 2011, 12:43 PM
من امروز مدارکمو برای METU Northern Cyprus Camp فرستادم. ترمش از September شروع میشه

سلام
تا کی وقت داره که مدارک رو بفرستیم ؟
هنوز نمره آلس نیومده که من اقدام کنم

Mehran.sahandi
May 10th, 2011, 01:52 PM
سلام
1-تو سایت دانشگاه صنعتی استانبول بعضی از رشته ها مثلا برق یا عمران جز دپارتمان دانشگاه هاست.اما چندتا از رشته ها مثله energy technologyجز موسسه های وابسته به دانشگاه هاست(institude of energyمثلا).نمی دونم درست فهمیدم یا نه.کسی اطلاعی داره در این باره؟

2-با داشتن ایلتس و قسمت ریاضی GREمیشه اقدام کرد دیگه؟نیازی به امتحانات دیگه نیست؟درسته؟

در مورد سوال دوم، اگر رشته ای که می خواهید به انگلیسی با شه چیزی دیگه ای از شما نمی خواهند ولی در مورد ترکی کلا فرق می کنه

hpz2943
May 10th, 2011, 03:11 PM
دانشگاههای زیر زمان اخذ دانشجو برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری را ارائه نمودند.

1- دانشگاه خاورمیانه
رشته های قنی و مهندسی: 20 اردیبهشت الی 7 خردادماه
رشته های علوم انسانی: 20 اردیبهشت الی 7 خردادماه

2- دانشگاه بوغازایچی
رشته های قنی و مهندسی: 20 اردیبهشت الی 15 خردادماه
رشته های علوم انسانی: 20 اردیبهشت الی 15 خردادماه

ratsign
May 10th, 2011, 06:07 PM
سلام دوستان کسی می دونه پذیرش دانشگاه استانبول تکنیک در مقطع فوق لیسانس چطوریه؟
ددلایناش چطور؟

MaziarAmiri
May 10th, 2011, 09:46 PM
سلام
تا کی وقت داره که مدارک رو بفرستیم ؟
هنوز نمره آلس نیومده که من اقدام کنم

دقیق نمیدونم تا کی وقت هست
نمره الس هم نمیخواد چون به زبان انگلیسی تدریس میشه (حداقل برای مقطع لیسانس که من اقدام کردم)

bbk_agp
May 12th, 2011, 06:30 PM
سلام

یه سوال

من تافل دارم اما فرصتی برای جی آر ای دادن ندارم. اعزام سربازیم شهریور ماهه. راهی هست که من بتونم برای این ترم پذیرش درست کنم؟ (چون به مرخصی تحصیلی احتیاج دارم، اوزل -مشروط- به درد نمی خوره)

hpz2943
May 13th, 2011, 07:23 PM
دقیق نمیدونم تا کی وقت هست
نمره الس هم نمیخواد چون به زبان انگلیسی تدریس میشه (حداقل برای مقطع لیسانس که من اقدام کردم)
بد نیست پست بقیه رو هم بخونید
2 تا پست بالاتر نوشتم که تا 7 خرداد وقت داره
آلس هم فقط برای ارشد و دکتراست ربطی به لیسانس نداره
اگه کسی آلس نداره باید جی آر ای داشته باشه

hpz2943
May 13th, 2011, 07:48 PM
تا جایی که میدونم توی اینترنت یا جای دیگه نمیتونی پیداش کنی
در ضمن Tomer چند بخش داره و مثل تافل بخش speaking و listening داره و اونا رو هم که نمیشه دانلود کرد
شما فقط میتونی نمونه سوالات تستی تومر دانشگاه غازی ترکیه رو ببینی و آنلاین امتحان بدی و نمره هم بعد امتحان صادر میشه و برای تعیین سطح بد نیست که لینکش در امضای بنده موجود هست.
در ضمن اگه برید به نمایندگی تومر در ایران با یه مبلغ ناچیز یه تعیین سطح که عینا مثل امتحان اصلی هست رو از شما میگیرن و سطح شما مشخص میشه
موفق باشید
سوالات زبان ترکی Tömer (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?29212-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C-T%C3%B6mer&p=422180#post422180)

MaziarAmiri
May 14th, 2011, 12:02 PM
شما هم بهتره یه بار دیگه پست منو بخونی
دانشگاه metu northern Cyprus camp انگلیسی هست و احتیاجی به الس یا جی ار ای (حداقل برای لیسانس) نداره. تنها چیزی که از من خواستن نمره تافلم بود
تو سایت خودش هم ببینین برای دانشجوهای ایرونی نوشته نمره دیپلم/پیش دانشگاهی/ تافل یا ایلتس

hpz2943
May 14th, 2011, 12:38 PM
شما هم بهتره یه بار دیگه پست منو بخونی
دانشگاه metu northern Cyprus camp انگلیسی هست و احتیاجی به الس یا جی ار ای (حداقل برای لیسانس) نداره. تنها چیزی که از من خواستن نمره تافلم بود
تو سایت خودش هم ببینین برای دانشجوهای ایرونی نوشته نمره دیپلم/پیش دانشگاهی/ تافل یا ایلتس
من هم که همینو گفتم (برای ارشد گفتم که آلس میخواد)
انگلیسی یا ترکی ربطی به آلس نداره . برای ارشد و دکترا یکی از این دوتا رو میخواد
درباره تاریخ گفتم که تا 7 خرداد فرصت هست که من پیشتر گفتم

arira
May 14th, 2011, 01:49 PM
سوالات زبان ترکی Tömer (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?29212-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C-T%C3%B6mer&p=422180#post422180)

مطمئنی لینک سالمه
پیغام میده همچین صفحه ای وجود نداره

مینا.ش
May 14th, 2011, 09:02 PM
سلام،
من تا سال آینده لیسانس ادبیات انگلیسیم رو می گیرم. و می خوام برای کارشناسی ارشد ادبیات یا تدریس زبان انگلیسی دانشگاه METU اقدام کنم. می خواستم بدونم که علاوه بر TOEFL آیا امتحانGRE general کافی هست؟ یا GRE subject رو هم واسه english literature باید بدم؟ کمک کنید ممنون میشم.

arira
May 15th, 2011, 02:16 AM
سلام،
من تا سال آینده لیسانس ادبیات انگلیسیم رو می گیرم. و می خوام برای کارشناسی ارشد ادبیات یا تدریس زبان انگلیسی دانشگاه METU اقدام کنم. می خواستم بدونم که علاوه بر TOEFL آیا امتحانGRE general کافی هست؟ یا GRE subject رو هم واسه english literature باید بدم؟ کمک کنید ممنون میشم.

تا جایی که من میدونم واسه فنی ها GRE General کافی هست ولی نمیدونم واسه رشته شما چی میخوان؟
بهترین راه فهمیدن پرسیدن از خود دانشگاه بوسیله تلفن یا ایمیل هست یا میتونید برید به سایتشون سر بزنید جدیدا شرایط رو برای مهر ماه اعلام کردن خودتون برید ببینید چی لازمه
موفق باشید

http://www.metu.edu.tr

arira
May 15th, 2011, 02:44 AM
اینم از کتابهای آموزش زبان ترکی استانبولی که البته به زبان ترکی هم هست و معمولا در آموزشگاههای آموزش زبان ترکی برای تومر تدریس میشن به همراه فایل صوتی مربوط به هر کتاب
یه کم حجمشون زیاده و با اینترنت dial up نمیشه دانلود کرد
دیگه هم بابت این کتابها به موسسات پول ندید

4721

Yeni Hitit Türkçe Ders Kitabı 1

http://www.ziddu.com/download/11794217/Yeni_Hitit1_Ders_Kitabi_.rar.html
http://www.ziddu.com/download/11794218/Yeni_Hitit1_ders_kitabi_audio_.rar.html
4722

Yeni Hitit Türkçe Çalışma Kitabı 1

http://www.ziddu.com/download/11794216/Yeni_Hitit1_Calisma_Kitabi_.rar.html
http://www.ziddu.com/download/11794218/Yeni_Hitit1_ders_kitabi_audio_.rar.html
4723

Yeni Hitit Türkçe Ders Kitabı 2

http://www.ziddu.com/download/11795940/Yeni_Hitit2_Ders_Kitabi.rar.html
http://www.ziddu.com/download/11796415/Yeni_Hitit2_ders_kitabi_audio.rar.html
4723

Yeni Hitit Türkçe Çalışma Kitabı 2

http://www.ziddu.com/download/11795941/Yeni_Hitit2_Calisma_Kitabi.rar.html
http://www.ziddu.com/download/11795939/Yeni_Hitit2_calisma_kitabi_audio.rar.html

4724

Yeni Hitit Türkçe Ders Kitabı 3

http://www.ziddu.com/download/11796840/YeniHitit3_DersKitabi.pdf.html
4725

Yeni Hitit Türkçe Çalışma Kitabı 3

http://www.ziddu.com/download/11796841/YeniHitit3_CalismaKitabi.pdf.html
http://www.ziddu.com/download/11796842/Yeni_Hitit-3_Calisma_Kitabi_audio.rar.html

http://www.applyabroad.org/forum/images/misc/pencil.png

elm_8688
May 16th, 2011, 05:27 PM
با سلام

سلام دوست عزيز
ضمن تبريك چند تا سوال دارم: من براي ادامه تحصيل در مقطع دكترا ميخوام دانشگاه METU) Middle East Technic University ) رو انتخاب كنم آيا در كنار تافل امتحان جي آر اي الزامي است؟
آيا واقعا سطح علمي اين دانشگاه بالاست؟
در حال جاضر هزينه تحصيل در اين دانشگاه و نيز زندگي در تركيه چقدره؟
ممنون

مینا.ش
May 16th, 2011, 07:26 PM
آقا توی سایت METU برای رشته ی من جزء چیزایی که می خواد اینا رو زده:
· ALES SÖZ 65, GRE Quantitative 685
· İYS 85; TOEFL IBT 106
GRE و TOEFL که هیچی. اون دو تای دیگه چین؟؟؟ ترکین؟؟؟ یعنی هرکی می ره این دانشگاه باید ترکی بلد باشه؟؟

rise
May 17th, 2011, 12:11 PM
To arira:
دوست عزیز با تشکر از زحمتی که کشیدی
کتاب Yeni Hitit Türkçe Ders Kitabı 3 فایل صوتی نداره؟

arira
May 17th, 2011, 04:33 PM
آقا توی سایت METU برای رشته ی من جزء چیزایی که می خواد اینا رو زده:
· ALES SÖZ 65, GRE Quantitative 685
· İYS 85; TOEFL IBT 106
GRE و TOEFL که هیچی. اون دو تای دیگه چین؟؟؟ ترکین؟؟؟ یعنی هرکی می ره این دانشگاه باید ترکی بلد باشه؟؟

ALES امتحان متشکل از ریاضی، هوش و زبان ترکی هست که معمولا برای فوق لیسانس و دکترا میخوان
İYS هم یه امتحانی هست که مختص خود دانشگاه خاورمیانه هست و برای سنجش سطح زبان انگلیسی افراد متقاضی بکار میره
اگه زبان ترکی بدونید بهتره و اگه هم ندونید میتونید از آزمونهای معادل امتحانات ترکیه استفاده کنید که در مورد شما TOEFL و GRE هست.

To arira:

متاسفانه پیدا نکردم اگه پیدا بکنم اضافه میکنم

amirseyedabbas
May 19th, 2011, 10:48 AM
اینجا کسی هست که تو دانشگاه Sabanci درس بخونه.سوال دارم در مورد مدرک این دانشگاه آخه اسم این دانشگاه در لیست دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران نیست.

آتیلا
May 20th, 2011, 03:00 AM
سلام به همگی
اینجا کسی هست که در دانشگاه حاجت تپه آنکارا درس بخونه یا اطلاعی از نحوه پذیرش این دانشگاه داشته باشه؟ هزینه تحصیل در این دانشگاه چقدره؟ به جه زبانیه؟ بخصوص در رشته حقوق؟ ممنون

parastoo13
May 20th, 2011, 11:43 AM
سلام به همه،
من برا دکترا میخوام برا دانشگاه سابانجی اقدام کنم،GRE , TOEFL دارم ، من فکر میکردم که با اینا تمومه ولی امروز دیدم این و نوشته International PhD applicants, in addition to the requirement above, must

submit a proficiency exam result, accepted by the Council of Higher Education in Turkey (YÖK)

کسی میتونه توضیح بده این آخری چی؟ کی میشه امتحانشو داد؟ تو رو خدا رودتر جواب بدین، ددلاین کم مونده تموم شه

amirseyedabbas
May 20th, 2011, 02:28 PM
سلام دوستان.کسی در مورد دانشگاه های sabanci ,koc اطلاعاتی داره.ممنون میشم

arira
May 21st, 2011, 05:54 PM
اینجا کسی هست که تو دانشگاه Sabanci درس بخونه.سوال دارم در مورد مدرک این دانشگاه آخه اسم این دانشگاه در لیست دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران نیست.

سلام دوستان.کسی در مورد دانشگاه های sabanci ,koc اطلاعاتی داره.ممنون میشم

دوست عزیز هیچ کدوم از دانشگاههایی که اسم بردید در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم نیست

من برا دکترا میخوام برا دانشگاه سابانجی اقدام کنم،GRE , TOEFL دارم ، من فکر میکردم که با اینا تمومه ولی امروز دیدم این و نوشته International PhD applicants, in addition to the requirement above, must

submit a proficiency exam result, accepted by the Council of Higher Education in Turkey (YÖK)

کسی میتونه توضیح بده این آخری چی؟ کی میشه امتحانشو داد؟ تو رو خدا رودتر جواب بدین، ددلاین کم مونده تموم شه

دوست عزیز یه کم بیشتر اطلاعات میدادید بهتر بود فقط یه قسمت از توضیحات رو نوشتید اینجا

bbk_agp
May 22nd, 2011, 11:12 AM
بعضی از دانشگاه های ترکیه در رشته تومر دانشجو قبول می کنن

کسی می دونه که آیا وزارت علوم این نوع دانشجو رو قبول می کنه و بهش مرخصی تحصیلی از نظام وظیفه میده یا نه؟

amirseyedabbas
May 22nd, 2011, 12:56 PM
درسته تو لسیت نیست.اما تبصره ایی داره که اگر تو اون دانشگاه هایی که تو لیست نیستند درس بخونید برای master باید معدلت از 4 3 بیاد و یکی هم اینکه ار پایان نامت بتونی مقاله بین المللی بنویسی...
آیا این شرایط و تبصره ها قابل قبوله
2 سال درس بخونیم بعد قبول نکنند.

در ضمن رتبه دانشگاه cabanci در اخرین رتبه بندی دانشگاهی 476 هست.در این دانشگاه کلیه دروس به صورت انگلیسی تدریس میشه و tofel o Gre هم لازمه

arira
May 22nd, 2011, 03:06 PM
درسته تو لسیت نیست.اما تبصره ایی داره که اگر تو اون دانشگاه هایی که تو لیست نیستند درس بخونید برای master باید معدلت از 4 3 بیاد و یکی هم اینکه ار پایان نامت بتونی مقاله بین المللی بنویسی...
آیا این شرایط و تبصره ها قابل قبوله
2 سال درس بخونیم بعد قبول نکنند.

در ضمن رتبه دانشگاه cabanci در اخرین رتبه بندی دانشگاهی 476 هست.در این دانشگاه کلیه دروس به صورت انگلیسی تدریس میشه و tofel o Gre هم لازمه

دوست عزیز من نمیگم دانشگاه سابانجی خوب نیست میگم ایران قبول نمیکنه در ضمن رنکینگ جهانی اون اینقدر نیست فکر کنم البته هر سایتی یه رنکینگ اعلام میکنه و آدم نمیدونه به کدومش میشه اعتماد کرد.
من رنکینگ این دانشگاه رو 946 میدونم بر اساس این سایت (http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=tr&zoom_highlight=turkey)
من نمیدونم ایران تحت چه شرایطی مدارک دانشگاههایی رو که مورد تاییدش نیستن قبول میکنه شما این سوال رو در قسمت های دیگه انجمن بپرسید شاید دوستان دیگه اطلاعی داشتن چون یه سوال کلی هست و فقط مربوط به ترکیه نیست

homa_z
May 26th, 2011, 05:21 PM
سلام
کسی میتونه راهنمایی کامل به من بده؟؟؟
1.هزینه ارشد دانشگاه آنکارا چقدره؟
2.من میخام واسه ارشد کامپیوتر برم .چه آزمونایی میگیرن<کلا چکارباید بکنم؟؟

bbk_agp
May 29th, 2011, 10:07 AM
بعضی از دانشگاه های ترکیه در رشته تومر دانشجو قبول می کنن

کسی می دونه که آیا وزارت علوم این نوع دانشجو رو قبول می کنه و بهش مرخصی تحصیلی از نظام وظیفه میده یا نه؟
کسی نبود جواب بده؟ خیلی مهمِ... کسی می تونه از یه منبع موثق جواب بگیره؟

May 29th, 2011, 12:03 PM
اگه سوالت مهمّه حتما خودت یه سر برو وزارت علوم و بپرس تا مطمئن بشی‌ چون هر کس یه چیزی میگه.

bbk_agp
May 30th, 2011, 12:58 PM
اگه سوالت مهمّه حتما خودت یه سر برو وزارت علوم و بپرس تا مطمئن بشی‌ چون هر کس یه چیزی میگه.
خیلی ممنون که پاسخ دادی، ولی تو ایران این رو حالی کردن، مخصوصا به مسئولین خیلی سخته... چون برای تومر دانشگاه ثبت نام می کنه، (همه فکر می کنن یه موسسه زبان ثبت نام می کنه) و وقتی ثبت نام کردی میشی دانشجو... حالا این سوال رو باید از ترکیه پی گیری کرد، یعنی کسی که اونجاست می تونه کامل راهنمایی کنه. اینکه دانشجوی کاملِ یا یه اسم عجیب روش می ذارن؟ اینکه به طرف کارت دانشجویی و برگه اشتغال به تحصیل می دن یا نه!
تو خود وزارت هم فکر نکنم کسی بدونه، به قول شما هر کسی چیزی میگه، و معلوم نیست اصلا باید به حرف کی گوش کرد...

caniko
May 30th, 2011, 01:25 PM
سلام

هزینهٔ ارشد در دانشگاه‌های ترکیه برا هر ساله تحصیلی‌ ۱۵۰۰لیر یعنی‌ ۱۰۰۰ دلار شده البته از امسال اینجوری شد.(برای رشته‌های که به زبان ترکی‌ تدریس می‌شه.)برای رشته‌های که انگلیسی تدریس میشن ۴۰۰۰لیر یعنی‌ حدودن ۲۵۰۰ دلار برا هر ساله تحصیلی‌.

اینجا امتحان تومر میخوان +UDS or KPDS (امتحان زبان انگلیسی ) البته خود دانشگاها امتحان معافیت هم دارن اگه قبول بشی‌ UDS or KPDS نمیخوان .

خود دپارتمان هم امتحان کتبی‌ ، ملاقات دارن که بستگی به دپارتمان هر ۲ عناد یا یکی‌ از این‌ها رو انجام میدان.

starblue7750
May 31st, 2011, 10:56 AM
سلام

هزینهٔ ارشد در دانشگاه‌های ترکیه برا هر ساله تحصیلی‌ ۱۵۰۰لیر یعنی‌ ۱۰۰۰ دلار شده البته از امسال اینجوری شد.(برای رشته‌های که به زبان ترکی‌ تدریس می‌شه.)برای رشته‌های که انگلیسی تدریس میشن ۴۰۰۰لیر یعنی‌ حدودن ۲۵۰۰ دلار برا هر ساله تحصیلی‌.

اینجا امتحان تومر میخوان +UDS or KPDS (امتحان زبان انگلیسی ) البته خود دانشگاها امتحان معافیت هم دارن اگه قبول بشی‌ UDS or KPDS نمیخوان .

خود دپارتمان هم امتحان کتبی‌ ، ملاقات دارن که بستگی به دپارتمان هر ۲ عناد یا یکی‌ از این‌ها رو انجام میدان.

سلام
میشه یه منبع بزارید؟

bbk_agp
June 1st, 2011, 12:54 PM
لیست کامل رشته های دانشگاه های ترکیه رو دارین؟

admiral3000
June 1st, 2011, 08:20 PM
سلام
من تصمیم دارم رشته عکاسی در مقطع کارشناسی بخونم
من توی سایت های مختلف گشتم ولی رشته ی عکاسی رو توی دانشگاهای خوب ترکیه ندیدم
نمیدونم شاید اطلاع رسانی اون سایتها خوب نبود
اگه کسی اطلاعی داره ممنون میشم کمکم کنه
و بگید کدوم دانشگاه ترکیه واسه عکاسی خوبه
با تشکر

starblue7750
June 2nd, 2011, 02:12 PM
سلام
با حداقل نمره آلس 40 و حداکثر 75 کجاهارو میشه زد ؟

admiral3000
June 3rd, 2011, 01:43 PM
سلام من رنکینگ دانشگاها رو چک کردم ولی متاسفانه دانشگاهای ترکیه نه بین 500 دانشگاه برتر جهان جایی داشتند نه بین 200 تای برتر اسیا
6 دانشگاه هند بین 400 بودند یعنی سطح علمی دانشگاهای ترکیه نسبت دانشگاهای هند پایین تره یا دلیل دیگه ای وجود داره؟
ممنون میشم اگه اطلاعاتی درباره ی سطح دانشگاهای ترکیه بدید

ssoonnaayy
June 3rd, 2011, 02:10 PM
من خودم از خاورميانه فارغ التحصئل شدم . اين دانشگاه تو فنئ بهترين .2.5/4 يعني 75/100
90=4=AA
85=BA=3.5
BB=3=80
CB=2.5=75
CC=2=70

Kanaan
June 3rd, 2011, 04:41 PM
To arira:

سلام
من این دو فایل رو تونستم پیدا کنم امید وارم به درد بخوره...

لینک پارت 1 :
http://www.4shared.com/file/zljRDFvW/Yeni_Hitit-3_dinlemepart1.html

لینک پارت 2 :
http://www.4shared.com/file/O-EPw_KU/Yeni_Hitit-3_dinlemepart2.html

به امید موفقیت همه.....

Kanaan
June 3rd, 2011, 04:44 PM
سلام به همه....
دوستی هست که در دانشگاه İstanbul Teknik Üniversite در حال تحصیل باشه؟
در مقطع ارشد

Kanaan
June 3rd, 2011, 05:11 PM
چون مشکل سربازی دارم...
یه بار واسه امتحان آلس باید برم ترکیه بعد اینکه مدارکمو به یه دانشگاهی فرستادم ( البته توسطه مثلا دوستم) چون اون دانشگاه مصاحبه داره چطوری میتونم دوباره از کشور خارج بشم؟

البته اینو شنیدم که اگه نمراتم مورد قبول دانشگاه بود واسم یه دعوتنامه برای مصاحبه میاد که توسط این دعوتنامه میتونم دوباره از کشور خارج بشم اما از صحت این حرف اطلاعاتی ندارم
ممنون میشم یکی منو روشن کنه.....

admiral3000
June 3rd, 2011, 08:41 PM
وای یه سوتی تپل دادم ترکبه که یه کشور اسیای نیست

arira
June 4th, 2011, 08:09 PM
چون مشکل سربازی دارم...
یه بار واسه امتحان آلس باید برم ترکیه بعد اینکه مدارکمو به یه دانشگاهی فرستادم ( البته توسطه مثلا دوستم) چون اون دانشگاه مصاحبه داره چطوری میتونم دوباره از کشور خارج بشم؟

البته اینو شنیدم که اگه نمراتم مورد قبول دانشگاه بود واسم یه دعوتنامه برای مصاحبه میاد که توسط این دعوتنامه میتونم دوباره از کشور خارج بشم اما از صحت این حرف اطلاعاتی ندارم
ممنون میشم یکی منو روشن کنه.....

یکی از دوستای من مشکل شما رو داشت ولی تونست دوباره بعد امتحان بره ترکیه واسه مصاحبه ولی میگفت نمیتونه برگرده و برای بار سوم بره پس موند اونجا جواب مصاحبه که معلوم شد نامه گرفت و برگشت کاراشو جور کرد رفت الانم اونجاست
فکر کنم شما میتونید هر چند بار خواستید پاسپورت یک بار مصرف بگیرید مشکلی نباید باشه
یا میتونید برای سوریه اقدام بکنید چون تمام اتوبوس های سوریه از ترکیه رد میشن و شما میتونید ترکیه پیاده بشید

سلام من رنکینگ دانشگاها رو چک کردم ولی متاسفانه دانشگاهای ترکیه نه بین 500 دانشگاه برتر جهان جایی داشتند نه بین 200 تای برتر اسیا
6 دانشگاه هند بین 400 بودند یعنی سطح علمی دانشگاهای ترکیه نسبت دانشگاهای هند پایین تره یا دلیل دیگه ای وجود داره؟
ممنون میشم اگه اطلاعاتی درباره ی سطح دانشگاهای ترکیه بدید یه نگاه به این سایت بکنید

http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=tr&zoom_highlight=turkey

سلام
من این دو فایل رو تونستم پیدا کنم امید وارم به درد بخوره...

لینک پارت 1 :
http://www.4shared.com/file/zljRDFvW...lemepart1.html (http://www.4shared.com/file/zljRDFvW/Yeni_Hitit-3_dinlemepart1.html)

لینک پارت 2 :
http://www.4shared.com/file/O-EPw_KU...lemepart2.html (http://www.4shared.com/file/O-EPw_KU/Yeni_Hitit-3_dinlemepart2.html)

به امید موفقیت همه.....

ممنون از شما دوست عزیز
متاسفانه نمیتونم پست قبلی رو ویرایش بکنم و لینکهای شما رو اضافه بکنم

quick.bird
June 4th, 2011, 10:50 PM
سلام يكي از دوستان ممكنه كمك كنه؟؟؟ لطفا ايا از شرايط مهاجرت به تركيه اطلاعي داريد/ ادرس سايتي كه كمك كنه يا كسي كه اطلاعات داشته باشه. ممنون

MaziarAmiri
June 6th, 2011, 01:53 PM
از هرجایی دیدی اشتباه بوده
معتبرترین سایت
http://topuniversities.com/ هست که نشون میده METU.Istanbul و Bilkent در سطح بالایی هستن

Kanaan
June 7th, 2011, 02:34 AM
[QUOTE=arira;437386]یکی از دوستای من مشکل شما رو داشت ولی تونست دوباره بعد امتحان بره ترکیه واسه مصاحبه ولی میگفت نمیتونه برگرده و برای بار سوم بره پس موند اونجا جواب مصاحبه که معلوم شد نامه گرفت و برگشت کاراشو جور کرد رفت الانم اونجاست
فکر کنم شما میتونید هر چند بار خواستید پاسپورت یک بار مصرف بگیرید مشکلی نباید باشه
یا میتونید برای سوریه اقدام بکنید چون تمام اتوبوس های سوریه از ترکیه رد میشن و شما میتونید ترکیه پیاده بشید
خواهش میکنم...
ولی از نظام وظیفه پرسیدم میگه فقط یکبار خروجی...
یعنی اون دویستتون چه جوری رفته از دانشگاه دعوتنامه داشته؟.......

admiral3000
June 9th, 2011, 03:26 PM
سلام کسی هست که اطلاعاتی درباره ی دانشگاه معمارسینان داشته باشه
اینکه دانشگاه خوبی هست (من قصد ادامه تحصیل در رشته عکاسی رو دارم) و اینکه به چه زبانی توی این دانشگاه تدریس میشه؟

arira
June 10th, 2011, 06:31 PM
خواهش میکنم...
ولی از نظام وظیفه پرسیدم میگه فقط یکبار خروجی...
یعنی اون دویستتون چه جوری رفته از دانشگاه دعوتنامه داشته؟.......

من زیاد اطلاعی ندارم ولی یادمه دفعه اول که میخواست بره واسه سوریه گرفته بود پاسپورت رو
شما یکبار برای سوریه بگیر یکبار برای ترکیه بپرس ببین میشه همچین چیزی
از دوستان دیگه در تاپیکهای مربوط به خدمت سربازی بپرس شاید بدونن چیکار باید بکنی

bbk_agp
June 12th, 2011, 05:09 PM
دوستان کسی می دونه چه راه سریعی برای ارسال مدارک به ترکیه هست؟ از طریق هواپیما میشه فرستاد؟ چیزی به نام باربری در هواپیما هست؟

خیلی فوریه... لطفا اگه می دونید زودتر جواب بدین

ooskarim
June 13th, 2011, 10:24 PM
سلام خسته نباشید.ممنون میشم به سوالای منم جواب بدین.
1)دانشگاه itu یا ... مدرک پاره وقت دانشگاه آزاد رو قبول میکنه؟البته سروقت تموم کردم و حضوری خوندم.
2)چند بار حق خروج داریم تو 1 سال؟
3)من اگه بهمن ماه امسال تموم بشم،و تسویه حساب اینا هم کنم با دانشگاه،نظام وظیفه بهم اجازه میده که اردیبهشت ماه برم امتحان آلس ترکیه؟(پایان خدمت ندارم!)
4)نطام وظیفه اینجا اجازه میده واسه ورودی مهر ozel برم؟(البته حساب کردم فرصت 6 ماهم تموم نشده).
5)واسه مصاحبه غیر از ریز نمرات و tomer ,ales چیزی دیگه میخوان واسه دانشگاه ترک زبان؟
سپاس

arira
June 14th, 2011, 03:24 PM
دوستان کسی می دونه چه راه سریعی برای ارسال مدارک به ترکیه هست؟ از طریق هواپیما میشه فرستاد؟ چیزی به نام باربری در هواپیما هست؟

خیلی فوریه... لطفا اگه می دونید زودتر جواب بدین

تا جاییکه میدونم اکثر دانشگاههای ترکیه ارسال مدارک با پست رو قبول نمیکنن
اگر عجله دارید شما میتونید به موسسات مجاز مراجعه کنید و اونها مدارک شما رو از طریق واسطه هاشون ارسال میکنند

amirseyedabbas
June 17th, 2011, 12:22 AM
سلام دوستان کسی اینجا از دانشگاه bilkent هست؟؟؟؟

farjad
June 17th, 2011, 09:10 PM
سلام..من فوق دیپلم الکترونیک دارم میخواستم بدونم میتونم ادامه درسمو تو ترکیه بخونم؟

pini
June 18th, 2011, 01:33 AM
سلام دوستان کسی اینجا از دانشگاه bilkent هست؟؟؟؟

سلام دوست عزیز
من خودم امسال برای این دانشگاه اقدام کردم و 2 نفر از دوستام تو اون دانشگاه الان دارن درس می خونن.
اگه سوالی بود در خدمتم.

starblue7750
June 18th, 2011, 04:04 PM
سلام دوست عزیز
من خودم امسال برای این دانشگاه اقدام کردم و 2 نفر از دوستام تو اون دانشگاه الان دارن درس می خونن.
اگه سوالی بود در خدمتم.
سلام
برای این دانشگاه در مقطع فوق لیسانس نمرات آلس و تافل باید در چه حدی باشه ؟(واسه رشته برق)
و اینکه ریز نمرات کارشناسی چه حدی در پذیرش تاثیر دارد ؟
ممنون

pini
June 18th, 2011, 06:17 PM
سلام
برای این دانشگاه در مقطع فوق لیسانس نمرات آلس و تافل باید در چه حدی باشه ؟(واسه رشته برق)
و اینکه ریز نمرات کارشناسی چه حدی در پذیرش تاثیر دارد ؟
ممنون

در این صفحه تمامی اطلاعات مربوط به شرایط درخواستی از سوی دانشگاه برای پذیرش نوشته شده:
http://www.bilkent.edu.tr/~mfbe/gra-req4.htm

و اینکه ریز نمرات کارشناسی در پذیرش تاثیر داره ولی دانشگاه اکثراً با دانشجو ها مصاحبه میکنه و بر اساس ائ مصاحبه اقدام به پذیرش دانشجو میکنه.

mehrdad442003
June 19th, 2011, 12:22 AM
سلام
من فوق لیسانس مدیریت فناوری اطلاعات دارم تو ایران این رشته جدیده و دکترا به غیر از دانشگاه تهران و علامه جای دیگه ایی نداره
میخواستم ببینم کدوم دانشگاه های معتبر ترکیه تو این رشته دکترا پدیرش دارن ؟

starblue7750
June 21st, 2011, 01:48 PM
در این صفحه تمامی اطلاعات مربوط به شرایط درخواستی از سوی دانشگاه برای پذیرش نوشته شده:
http://www.bilkent.edu.tr/~mfbe/gra-req4.htm (http://www.bilkent.edu.tr/%7Emfbe/gra-req4.htm)

و اینکه ریز نمرات کارشناسی در پذیرش تاثیر داره ولی دانشگاه اکثراً با دانشجو ها مصاحبه میکنه و بر اساس ائ مصاحبه اقدام به پذیرش دانشجو میکنه.
سلام
خیلی ممنون که کمک کردید

من از یکی شنیدم که موقع مصاحبه اونا می خوان بسنجند که طرف ترکی رو تا چه حد بلده!
یعنی تخصصی نمی پرسند
حالا اگه تومر داشته باشی(نمره خوب!!) که مصاحبه نمیری
این درسته ؟

بنظرتون من که معدلم پایین هست آیا با GRE و تافل خوب میشه جبران کرد؟
راستی شما خودتون اقدام کردید یا با موسسات هماهنگ کردید؟
بازم ممنون

arira
June 21st, 2011, 05:36 PM
این درسته ؟

نخیر این مطلب بهیچ وجه درست نیست
در مصاحبه امکان داره از هر چیزی بپرسن

pini
June 23rd, 2011, 10:00 AM
سلام
خیلی ممنون که کمک کردید

من از یکی شنیدم که موقع مصاحبه اونا می خوان بسنجند که طرف ترکی رو تا چه حد بلده!
یعنی تخصصی نمی پرسند
این درسته ؟

بنظرتون من که معدلم پایین هست آیا با GRE و تافل خوب میشه جبران کرد؟
راستی شما خودتون اقدام کردید یا با موسسات هماهنگ کردید؟
بازم ممنون

سلام
همونطور که aria گفت این موضوع که با نمره تومر خوب مصاحبه نمیگیرن، صحت نداره.
تو این دانشگاه از همه مصاحبه میگیرن. اگه هم بخوان تخصصی هم میپرسن. دوست من که الکترونیک بود گفت که 2-3 تا سوال ریاضی و الکترونیکی نوشتن رو تخته که حل کنم. البته اینو هم بگم که اون هم کاملاً مسائل رو حل نکره. همین که دیدن یه چیزایی یادشه کفایت کرده.
نمره های GRE و TOEFL خوب هیچ وقت بی تاثیر نیست. فقط بستگی به دانشگاه و رشته داره که چقدر بهش امتیاز بدن.
من همه کارهام رو خودم شخصاً انجام دادم. با این Apply Abroad مگه دیوونم برم موسسات ;)
من اولش به چند تا موسسات رفتم تا ببینم چی به چیه. اطلاعاتشون از من کمتر بود در مورد پذیرش. تنها کاری که میکنن اینه که یه آشنا تو ترکیه دارن که مدارک شما رو در مدت زمان تعیین شده توسط دانشگاه میبره تحویل میده. همین. :)
شما اگه خوب این فروم رو مطالعه کنی پذیرش که سهله ، خیلی کاراری بزرگتر از اون میتونی انجام بدی.
موفق باشی

ellie
June 26th, 2011, 10:30 AM
تو رو خدا یکی به من بگه برا ثبت نام واسه دندانپزشکی چه مدارکی لازم دارم. من کل این 50 صفحه رو خوندم. سایت دانشگاه استانبول رو هم دیدم چیزی در مورد مدارک مورد نیاز ننوشته. کسی میتونه کمکم کنه؟
کسی پذیرش گرفته برا دندانپزشکی . ممنون میشم کمکم کنید.

amir_mo_6486
June 26th, 2011, 04:25 PM
سلام من میخام واسه دکترا رشته هواشناسی برم ترکیه که فقط همین ITU تو ترکیه این رشته رو داره. میخواستم کمکم کنید. من زبان ترکی استانبولی رو کامل بلدم و خودمم هم آذری زبان هستم. چه جوری باید اقدام کنم؟ به سایتشونم سر زدم اما انگار GRE میخواد. تغییر رشته هم امکانپذیره یا نه؟ ممنون

amir_mo_6486
June 26th, 2011, 04:52 PM
سلام من میخوام واسه مقطع دکترا برم ترکیه و رشته فوق لیسانسم هواشناسیه، تو ترکیه هم فقط همین دانشگاه ITU رشته هواشناسی رو داره. من زبان ترکی استانبولی رو کامل بلدم و آذری هم هستم. به سایت دانشگاهشون سر زدم ولی انگار مدرک GRE میخواد. اگه ممکنه راهنماییم کنین ممنون

سلام دوباره
من قصد ترسوندنو ندارم واقعی‌ یتو میگم نمی‌خوام خیلی‌‌ها مثل اشتباهی‌ که من کردم یا امثال من دوباره مرتکب بشن
ببینید شما راه دور نرید اولا اختلاف قیمت بین استانبول تا آنکارا خیلی‌ زیاد نیست که تاثیر خاصی‌ داشته باشه البته تو قیمت کرایهٔ خونه بله مثل ایران خودمو تهران از همه‌جا گرانتره خوب طبیعتا استانبول هم همینطوره
خوب شما یه توضیحی در مورد خوابگاها دادی من اینو تکمیلش کنم اینکه تو ترکیه دولت تو هر شهری خابگاهای دولتی داره و جالب اینکه برعکس همه‌جا که تو شهرهای بزرگ امکانات خابگاهی دولتی باید بیشترو تمیزتر باشه اینجا متفاوت هست اینجا شهرهای دیگه خابگاهی دولتی به مراتب مدرن تر و تمیزتر چون خودم به چشمه خودم رفتم و دیدم اما یه نکته‌رو بگم همونطور که دوستمون گفت تو دانشگاه /metu خابگاهی خودشو داره که اتفاقا من ساله اولی‌ که اینجا اومدم اونجا بودم بهتر از خابگاهی دولت هست
اما در مورد خابگاهی دولتی دوست عزیز من ۴ سال تو خوابگاه دولتی بودم که به مراتب از خابگاهی /metu ارزون تر هست یعنی‌ اون موقع ما برای ۳ ماه ۲۵۰ لیر میدادیم یعنی‌ چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومن برای ۳ ماه یعنی‌ ماهی‌ ۵۰ هزار تومن من خودم تو اون شرایط زندگی‌ کردم حتا تمام این پول رو بهمون فیش غذا میدن یعنی‌ مجانی‌ ولی‌ خوابگاه واقعا کثیف بود یعنی‌ ارزششو نداشت و این قیمت الان با تورم شده ۳۰۰ لیر هر ماه.چه آنکارا چه استانبول یکی‌ هست فرقی‌ نمی‌کنه ولی‌ من شخصاً برای افرادی که میخوان تو آنکارا درس بخونن یعنی‌ تو /metu خوابگاه خودشو پیشنهاد می‌کنم نه دولتی.
بد می‌خواستم اینو بگم که شما وقتی‌ میای یه کشوری مثل ترکیه هزینهٔ اصلیتو فقط نباید نگاه کنی‌ اینجا هزینهای جانبی بسیار زیاده دوست عزیز اینجا هزینهٔ رفت آمد بیلیت اتوبوس هزینهٔ موبیل و غیره شما از اینا نباید بگذره بد اگه خدایی نکرده یهو بیمار بشی‌ اینجا کارت تمومه اینجا هزینهٔ بیمارستان فوق‌العاده بالاست ممکن دوستمون بگن خوب دانشگاه بیمه می‌کنه من در جواب میگم دانشگاه فقط شمارو برای بیمارستانهای دولتی بیمه می‌کنه حالا شاید بگید خوب بیمارستان بیمارستان دیگه ولی‌ اینجوری بگم که اگر اینجا تو بیمارستانهای دولتی سالم بری مریض برمیگردی من کلی‌ ماجرا دارم در این مورد کلی‌ بهم امپول اشتباه زدن اینجا مجبور شدم بیام ایران عمل کنم برای مثال یه دوستی‌ داشتیم ما اینجا دختر با همین تفکر هزینهٔ کم اومد اینجا استانبول یهو اپندیس این دوستمون عود کرد میدانید چقدر خرجش شد حدودا ۱۵۰۰ دلار پول گرفت تازه بیمارستان دولتی ما ایرانیها جمع شدیم براش پول جمع کردیم همگی‌ چون خودش نداشت تو اون موقع من خودم پام شکست بیمارستان خصوصی رفتم چون بیمارستان دولتی رو قبول نداشتم بهم گفتن برای شکستنو عکس برداری و گچ ۲۰۰۰ لیر پول میگیرن یعنی‌ ۱.۵ میلیون تومن مجبور شدم برم دولتی برای گچ گرفتن باورتون نمی‌شه ۲۶ سالمه اما اشک منو در اوردن و هنوزم که هنوز بخاطر اشتباه گچ گرفتن پام درد می‌کنه.
ببینید اینا یه واقعییت هست که باید بدونید شاید ترسناک باشه ولی‌ به قرآن سخته. حرف زدن اسونه زندگی‌ فقط محل موندن و فقط خرج دانشگاه نیست خیلی‌ چیزهای جانبی داره دوستان من الان می‌خوام برم ایتالیا برای فوق لیسانس ۶ نفر دوست صمیمی‌ دارم اونجا که میگن بهم خرج اونجا حداقل ماهی‌ ۸۰۰ یورو هست من می‌تونم این مقدارو بدم اما فک می‌کنم اگه رفتمو یهوو گیر کردم اون موقع چی‌ اهل ریسک کردنم هستم که اومدم اینجا راستی‌ تو پرانتز بگم اینجا دانشجوها حق کار کردن ندارند شاید بعضی‌ دوستان بگن خوب میریم لیدر میشیم من بهتون بگم فکر کار با درس خوندنو تو ترکیه مخصوصا هم تو /metu هم تو //itu فراموش کنید چون به قدری سخت گیر هستن که نمی‌شه.
یه نکتهٔ کوچیک بگم ببینید ترکیه فقط می‌تونه واسه ما ایرانیه سکوی پرتاب باشه به جاهای دیگه نه برای زندگی تو اینجا من تا الان کسیراو نمیشناسم از ایرانیها که بخواد اینجا بمونه یا حتا راضی‌ باشه از نظر زندگی‌ منم دارم تحمل می‌کنم که تموم بشه برم از اینجا
در آخر اینو بگم اگه قصد اومدن به ترکیه دارید فقط توصیهٔ من ۳ دانشگاه هست که تو دنیا هرجا برید قبولشون دارن :
lstanul teknik university ( استانبول ) ( itu )
/metu ( آنکارا )
bogazichi university ( استانبول ) البته ورود به این دانشگاه تقریبا واسه ما غیر ممکن چون پذیرشش واقعا سخته
بد از این ۳ دانشگاه : yildiz teknik
در آخر آخر یه چنتا قیمت میگم از زندگی روزمره که لازمه بدونید البته مخصوص استانبول هست ولی‌ آنکارا هم این قیمتا همینه فرقی‌ نداره :
مترو اتوبوس و غیر : برای ۱ ماه دانشجویی ۵۰ تا ۶۰ لیر
پول کونتور واسه تلفن : ۲۵۰ کونتور ۵۰ لیر البته بستگی به مصرف خودتونه ولی‌ مثال خودم ۲ هفته ۲۵۰ کونتورو مصرف می‌کنم
قیمت لباسو کفشو اینجور چیزارو واگذار می‌کنم به خودتون چون از ۳۰ لیر هست تا هرچه گدر که فک کنید
قیمت خونه تو استانبول ( ترو تمیز ) نه اشغال دونی چون اینجا خونها واقعا کثیفن و تمیز کم گیر میاد اگه هم بیاد قیمتش بالاتره دلیلش این هست که تو استانبول اجازه ساختو ساز نمیدن یا کم میدن. بستگی به منطقه داره ولی‌ حداقل ۵۰۰ لیر کرایه هست. ماهی‌ خونهٔ خود من که ۸۰۰ لیر ۲+۱البته آنکارا رو نمیدونم.
آب برق گاز و تلفن و اینترنت : بستگی به فصلش داره ولی‌ تو زمستون گازو اگه روشن کنی‌ خیلی‌ قیمتش بالاس یعنی‌ وحشتناک یعنی‌ اگه یک ماه تو زمستون گاز باز باشه حدودا کمه کم ۲۰۰ لیر میاد تازه آنکارا قیمت گاز خیلی‌ بالاتره چون آنکارا زمستون خیلی‌ سردتر از استانبول هست من خودم الان دارم واسهٔ همهٔ اینا تقریبا ماهی‌ ۲۰۰ لیر میدم
گوشت اینجا کیلویی : از ۳۵ لیر تا ۵۰ بستگی به از جایی‌ که میخرید داره مرغ هم تقریبا نصف گوشت هست
فعلا همینا به فکرم میرسه اگه بازم چیزی بود بپرسید من حتما جواب میدم
در آخر آخر هم تو استانبول روزی برای غذا حداقل ۱۰ لیر در نظر باید بگیرید حالا آنکارا ۹ لیر :d
شما هرجای استانبول بخوای بری یا آنکارا یه وعده غذا روزانه بخوای بخوری ۱۰ لیر قیمتشه برای فقط یه وعده البته غذا یه دانشگاه و خوابگاه ارزون تره ولی‌ شما ۷ روز هفته که دانشگاه نیستی‌ یه موقع‌هایی‌ هم میرید بیرون حتا بالای ۲۰ لیر پول غذا تون می‌شه همون میان قینشو بگیریم حداقل ۱۰ لیر واسه غذا می‌شه روزانه
راستی‌ دوستان اونجوری که من فهمیدم تو ایران همه فقط metu رو میشناسن البته دنشگه درجه ۱ ترکیه هست ولی‌ تو استانبول /itu هم مثل metu هست این ۲ دانشگاه با هم رقابت می‌کنن ولی‌ تو رشتهای مهندسی‌ تو ترکیه /itu اول هست مخصوصا مهندسی هواپیما و هوا فضا و بزرگترین تونل هوا برای هواپیما تو ترکیه تو دانشگاه /itu هست البته خیلی‌ سخت گیر هست در همین موضوع من برای یکی‌ از دوستان که به من message زدن برای فوق لیسانس اطلاعات می‌خواست من هم رفتم و برای فوق لیسانس تو /itu تمامی مدارک پرسیدم زیاد سخت نیست برای پذیرش اگه آذری زبان باشی‌ که اصلا خیلی‌ ارزون هست برای خارجیها مقطع فوق لیسانس سالانه حدود ۷۰۰ دلار اگه هم آذری زبان باشی‌ ترمی حدودا ۱۵۰ دلار هرکی‌ می‌خواد از این دانشگاه پذیرش بگیر بهم message بزنه اطلاعات تکمیلیرو میگم بهش

amir_mo_6486
June 26th, 2011, 04:54 PM
در ضمن یه سوال دیگه هم دارم میشه تو دکترا تو ترکیه تغییر رشته هم داد یا نه؟ باید آزمون ورودی شرکت کنم؟
سلام من میخوام واسه مقطع دکترا برم ترکیه و رشته فوق لیسانسم هواشناسیه، تو ترکیه هم فقط همین دانشگاه ITU رشته هواشناسی رو داره. من زبان ترکی استانبولی رو کامل بلدم و آذری هم هستم. به سایت دانشگاهشون سر زدم ولی انگار مدرک GRE میخواد. اگه ممکنه راهنماییم کنین ممنون

skyjustice
June 26th, 2011, 05:31 PM
سلام راستش مطالب قبلی رو خوندم ولی چیزیکه مد نظر من باشه نبود اگه راهنمایی کنید ممنون میشم من کارشناسی صنایع دارم معدلم هم ار 12 یه ذره بیشتره میخوام فوق رو ام بی ای بخونم تو دانشگاه metu تا آخر شهریور دانشجو هستم از لحاظ سربازی میگم چه مدارکی باید برای این رشته داشته باشم؟ تافل یا ایلتس فرقی میکنه؟ باید جیمت بدم یا نه؟ اگه باید جیمت بدم میتونم اول پذیرش بگیرم بعد بیام جیمت بدم؟ چون تو ایران نمیشه جیمت داد بالاخره باید بیام ترکیه در ضمن این قضیه ی مصاحبه چیه؟ نظام وظیفه نمیزاره که هی من برم ترکیه و بیام نهایتا یه بار بزاره. الان که برای ترم پاییز مهلت ثبت نام تموم شده میشه با تاخیر مدارک رو فرستاد برای ترم پاییز یا نه.ببخشید سوالام زیاد شد خیلی متشکرم

Arash_ME
June 27th, 2011, 01:50 PM
سلام
من میخوام برای METU اپلای کنم ولی نمی دونم هزینه ی اپلای رو چجوری باید پرداخت کنم؟ آیا باید برم تا ترکیه بریزم به بانک و برگردم؟ آخه اینترنتی نمیشه پرداخت فکر کنم. لطفا اگه راه حلی دارید که من تا ترکیه نرم یه کمکی بکنید.
مرسی

arira
June 30th, 2011, 09:42 PM
سلام
من میخوام برای METU اپلای کنم ولی نمی دونم هزینه ی اپلای رو چجوری باید پرداخت کنم؟ آیا باید برم تا ترکیه بریزم به بانک و برگردم؟ آخه اینترنتی نمیشه پرداخت فکر کنم. لطفا اگه راه حلی دارید که من تا ترکیه نرم یه کمکی بکنید.
مرسی

شما میتونید برید به یکی از شهر های ترکیه که نزدیک به مرز ایران هست برید و هزینه رو پرداخت کنید مثل شهر دوغوبیازیت که 20 دقیقه از شهر مرزی بازرگان فاصله داره
یا میتونید برید به موسسات که این کارهارو میکنند مراجعه کنید و اونها افرادی رو ترکیه دارن که میتونن پول رو پرداخت بکنند

sahand11_m27
July 1st, 2011, 12:57 AM
در ضمن یه سوال دیگه هم دارم میشه تو دکترا تو ترکیه تغییر رشته هم داد یا نه؟ باید آزمون ورودی شرکت کنم؟

دوست گرامی برای مستر و دکترا میشه گفت تمام دانشگاههای ترکیه نمره امتحان ALES یا GRE و یا GMAT می خواد. شما تو قسمت Graduate school هر دانشگاه بری reqiuirement ها رو می تونی به راحتی پیدا کنی. منم در حال طی پروسه ی اپلایم ولی رشتم فنیه. برای نمونه سایت graduate فنی رو میزارم تا مدارک مورد نظر رو ببینید:
http://www.fbe.itu.edu.tr/Pages.aspx?pageID=20&lang=en-gb
در مورد تغییر رشته من در مورد رشته ی شما متاسفانه هیچی نمیدونم ولی برای رشته ی خودم میشه اینکارو انجام داد تا وقتی که زمینه ها شبیه به هم باشند.

sahand11_m27
July 1st, 2011, 01:21 AM
سلام راستش مطالب قبلی رو خوندم ولی چیزیکه مد نظر من باشه نبود اگه راهنمایی کنید ممنون میشم من کارشناسی صنایع دارم معدلم هم ار 12 یه ذره بیشتره میخوام فوق رو ام بی ای بخونم تو دانشگاه metu تا آخر شهریور دانشجو هستم از لحاظ سربازی میگم چه مدارکی باید برای این رشته داشته باشم؟ تافل یا ایلتس فرقی میکنه؟ باید جیمت بدم یا نه؟ اگه باید جیمت بدم میتونم اول پذیرش بگیرم بعد بیام جیمت بدم؟ چون تو ایران نمیشه جیمت داد بالاخره باید بیام ترکیه در ضمن این قضیه ی مصاحبه چیه؟ نظام وظیفه نمیزاره که هی من برم ترکیه و بیام نهایتا یه بار بزاره. الان که برای ترم پاییز مهلت ثبت نام تموم شده میشه با تاخیر مدارک رو فرستاد برای ترم پاییز یا نه.ببخشید سوالام زیاد شد خیلی متشکرم

دوست عزیز دانشگاه با مدرک سربازی شما کاری نداره. شما اگه از کشور بتونی خارج بشی و مشکلتو تو ایران حل کنی اونا چیزی از شما نخواهند خواست.
آیلتس و تافل هم ضروریه. فرقی نداره آیلتی یا تافل. این دانشگاه هر دوشو قبول داره. برای رشته ی MBA مینیمم آیلتس 7 یا تافل IBT 92. جی ار ای یا جی مت حتما باید داشته باشید.این دانشگاه رنک بالایی داره .در مورد نظام وظیفه سوالتون رو تو تاپیک نظام وظیفه مطرح کنید تا جواب کاملی بگیرید.از اینجا میتونید همه اطلاعات METU رو در بیارید:
http://www.oidb.metu.edu.tr/english/application/grapro.htm

saeed1460
July 1st, 2011, 06:27 PM
با سلام خدمت تمام دوستان

می خواستم بدونم برا دکترای ترکیه مثلا در رشته کامپیوتر &IT میشه فاند گرفت؟ من که چیزی تو سایتا پیدا نکردم

ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

ellie
July 2nd, 2011, 10:35 AM
از چه طریقی باید پیگیری کنم؟ میشه راهنمایی کنید؟

مهلت ثبت نام به پایان رسیده
برای آزمون آبان ماه حتما شهریورماه پیگیر باشید

aryan95
July 2nd, 2011, 06:57 PM
سلام دوستان . من تکنسین بیهوشی هستم و می خوام برم ترکیه پزشکی بخونم. میخوام بدونم میتونم ترکیه کنار درس کار هم بکنم؟

sahand11_m27
July 4th, 2011, 04:30 PM
با سلام خدمت تمام دوستان

می خواستم بدونم برا دکترای ترکیه مثلا در رشته کامپیوتر &IT میشه فاند گرفت؟ من که چیزی تو سایتا پیدا نکردم

ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

دوست گرامی دانشگاههای دولتی ترکیه فاند ندارن ولی تو همین فروم بچه هایی بودن که از METU فاند AWARD گرفتن که البته مبلغ ناچیزی بوده ولی دانشگاههای خصوصی مثل KOC , Bilkent فاندهای خوبی میدن و دانشگاههای خوبی هم هستند. شما تو دانشگاههای دولتی استادهایی با زمینه ی مشترک تحقیقاتی پیدا کنید و باهاشون مکاتبه کنید، بعد از خودشون بپرسید که میتونن براتون فاند مهیا کنن یا خیر.

bandiket
July 4th, 2011, 04:56 PM
سلاممممم!من موندم كجا بنويسم اينو..
كسي ميدونه كه تو تركيه رشته شهرسازي واسه كارشناسي هست يا نه؟
اگه زودي راهنماييم كنين خيلييييي ممنون ميشم..مرسي مرسي

bandiket
July 4th, 2011, 05:22 PM
:دي
آقا جواب منو يكي بگه من ديگه هيچي نميخوام!!تو تركيه رشته ي شهرسازي هس؟واسه كارشناسي..؟

pini
July 4th, 2011, 07:07 PM
سلاممممم!من موندم كجا بنويسم اينو..
كسي ميدونه كه تو تركيه رشته شهرسازي واسه كارشناسي هست يا نه؟
اگه زودي راهنماييم كنين خيلييييي ممنون ميشم..مرسي مرسي

اگه منظورت City and regional planning هست که هم دانشگاه های انگلیسی زبان و هم دانشگاه های ترک زبان دارنش.

bandiket
July 4th, 2011, 11:57 PM
مرسي واقعا دستتون درد نكنه..ميدونين كدوم دانشگاها؟

pini
July 5th, 2011, 02:03 PM
دانشگا هایی که من مطمئن هستم این رشته رو دارن:

Bilkent
Middle East Technical University
Gazi University

اما به احتمال زیاد دانشگاهای دیگه هم در شهرهای دیگه این رشته رو ارائه بدن. حتماً به وبسایت خود دانشگاه ها سر بزنین.

khani
July 5th, 2011, 08:42 PM
سلام
من نرم افزار خوندم می خوام واسه ارشد به دانشگاه METU اقدام کنم عزیزان کسی می دونه در چه زمینه ای مصاحبه می کنند و مدرک این دانشگاه را کانادا یا آمریکا قبول دارن یا نه و همچنین اگه نمره GRE و IELTS داشته باشم کافی یا مدارک دیگه هم می خواد ممنون می شم راهنمایی کنید همچنین پذیرش در این دانشگاه خیلی سخت هست یا نه
با تشکر

sahand11_m27
July 6th, 2011, 02:53 AM
سلام
من نرم افزار خوندم می خوام واسه ارشد به دانشگاه METU اقدام کنم عزیزان کسی می دونه در چه زمینه ای مصاحبه می کنند و مدرک این دانشگاه را کانادا یا آمریکا قبول دارن یا نه و همچنین اگه نمره GRE و IELTS داشته باشم کافی یا مدارک دیگه هم می خواد ممنون می شم راهنمایی کنید همچنین پذیرش در این دانشگاه خیلی سخت هست یا نه
با تشکر

1. دوست عزیز سوالات کلی در رابطه با research interest، علاقمندی به کدوم گرایشها ، شرایط مالی ، کار می خواید بکنید توی ترکیه یا خیر و...(طبق گفته ی دوستان که پذیرش گرفتن)
2. هیچ دانشگاهی نیست که بگه مدرک دانشگاهی رو قبول نداریم. مثل دوستانی که تو کشور خودمون از آزاد، پیام نور و سراسری های ضعیف فارغ التحصیل شدن و پذیرش های خوبی هم از دانشگاههای آمریکا و کانادا و... گرفته اند . ولی بعضی دانشگاهها هستند که شناخته شده اند (مثل تهران و شریف و.. که بخصوص در کانادا شناخته شده اند) شاید برای دانشجویان این دانشگاهها با شرایط معدل خوب، یک پوئن مثبت باشه ولی اصلا نمیشه گفت که نقش تعیین کننده برای پذیرش داره. این دانشگاه بهر حال جزو دانشگاههای رنک بالای ترکیه است و این رو می تونید از سایت ABET که مرجع می باشد متوجه بشید.(هیچ یک از دانشگاه های ایران هنوز در این سایت نیستند.). در کل معدل خوب خیلی مهم تر از دانشگاه خوبه. می تونید از نتایج پذیرش اینو متوجه بشید.
3. برای پذیرش GRE,IELTS,GPA تعیین کننده اند. (**) (ALES or GRE) 50% + %25 (BSCGPA) + %25(Department Academic Council decision)
4. این دانشگاه رنک بالایی داره و پذیرش نسبت به دانشگاههای دیگه سختتره ولی با نمره ی خوب زبان و GRE انشالا حتما می تونید پذیرش بگیرید.
اطلاعات دیگرو از اینجا بگیرید.
http://www.oidb.metu.edu.tr/english/application/grapro.htm
http://www.fbe.metu.edu.tr/basvuru/en_basvuru_kriter.htm#CEIT

saeed1460
July 6th, 2011, 10:00 AM
سلام سهند جان ممنونم از پاسخت
در مورد تدریس تو دانشگاه TA و یا حتی RA چی؟تو دانشگاههای دولتی یا خصوصی به دانشجوهای دکترا میدن؟
ایا هنوز هم تخفیف برای ترکهای ایران تعلق می گیره؟

milad00mansuri
July 6th, 2011, 10:17 AM
لطفا در مورد رشته حقوق دانشگاه های ترکیه در مقطع فوق لیسانس منو
راهنمایی کنید خیلی ممنون

sahand11_m27
July 6th, 2011, 11:30 AM
سلام سهند جان ممنونم از پاسخت
در مورد تدریس تو دانشگاه TA و یا حتی RA چی؟تو دانشگاههای دولتی یا خصوصی به دانشجوهای دکترا میدن؟
ایا هنوز هم تخفیف برای ترکهای ایران تعلق می گیره؟

سلام.خواهش می کنم.
برای گرفتن TA/RA توی دکترا شانس دارید. اگه دنبال فاند هستید به نظر من برای دانشگاههای خصوصی اقدام کنید. اگه بتونید استاد پیدا کنید که از رزومه شما خوشش بیاد کارتون راحت تر میشه. در نظر داشته باشید RA/TA خیلی بستگی به استاد داره. در هر صورت توی دانشگاههای خصوصی تقریبا همه دانشجوها با فاند پذیرش دارن که یا شهریه waive میشه یا اینکه هم شهریه waive میشه هم پول ماهانه تعلق می گیره.
برای تخفیف متاسفانه در جریان نیستم. بهتر به دانشگاهی که می خواید ایمیل بزنید و بپرسید.

newurmia
July 7th, 2011, 09:01 PM
سلام می خواستم بدونم که برای ارشد در ترکیه میشود تغییر رشته داد.

sa_kabutar
July 13th, 2011, 12:03 AM
سلام من ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه سراسری بخش پاره وقت دارم مدرکم برا ادامه ی تحصیل تو ترکیه اعتبار داره؟؟ کسی بهم جواب نمیده:(

baran 2
July 13th, 2011, 01:55 AM
سلام من رشته IT لیسانس دارم ..می خواستم بدونم برا مستر چه آزمون هایی می گیرند ؟آیا معدل مهمه؟امتحان پذیرش دارن؟

sa_kabutar
July 13th, 2011, 10:59 AM
سلام من رشته IT لیسانس دارم ..می خواستم بدونم برا مستر چه آزمون هایی می گیرند ؟آیا معدل مهمه؟امتحان پذیرش دارن؟

شما اول باید دانشگاهتون رو انتخاب کنید بعد از طریق سایت دانشگاه شرایط رو پیدا کنید
در ضمن ازتون ترجمه ی لیسانس و ریز نمرات رو میخوان

sahand11_m27
July 13th, 2011, 04:01 PM

سلام دوست عزیز
برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای انگلیسی ربان ترکیه، باید IELTS یا TOEFL داشته باشید. برای بعضی از دانشگاهها میتونید Hazirlik کنید یعنی پذیرش بگیرید بعد اونجا بسته به سطح زبانتون 1 تا 2 ترم توی دانشگاه زبان بخونید. ولی در نظر باید داشت که داشتن مدرک زبان میتونه شانس پذیرش رو بیشتر کنه مطمئتا .همه ی دانشگاههای انگلیسی زبان برای مستر نمره ی GRE یا GMAT هم باید داشته باشید.
معدل هم مینیمم دانشگاهها فرق میکنه ولی حداقل در اکثر دانشگاهها 2.6 از 4 . معدل براشون خیلی مهم نیست چون دیدگاهشون اینه که سیستم نمره دهی اساتید با هم فرق داره ولی باید حداقل بالای 13 باشید. نمره ی GRE قسمت Quantitative براشون خیلی مهمه. همه ی دانشگاهاشون در صورت قبولی توی Admission committee دارای مصاحبه هستند. برای مصاحبه برای بعضی دانشگاهها میتونید با اسکایپ و تلفنی شرکت کنید و بعضی دانشگاهها حتما باید برید ترکیه.
اولویت ها در اکثر دانشگاهها به این صورت :
ALES or GRE) 50% + %25 (BSCGPA) + %25(Department Academic Council decision)

sahand11_m27
July 13th, 2011, 04:04 PM
سلام من ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه سراسری بخش پاره وقت دارم مدرکم برا ادامه ی تحصیل تو ترکیه اعتبار داره؟؟ کسی بهم جواب نمیده:(

سلام
فکر نمیکنم مشکلی داشته باشید چون اونجا هم اکثر رشته ها هم بصورت Full time و هم Part time ارائه میشه و جزو سیستم آموزشی خودشون هم هست.

sa_kabutar
July 13th, 2011, 04:25 PM
تو صفحات قبل نوشته بودن پاره وقت دانشگاه آزاد رو قبول نمیکنن می خوام بدونم سراسری فرقی می کنه یا نه؟

liliom
July 14th, 2011, 01:36 AM
سلام دوستان . میخوام بدونم ایا مدارسی که به زبان انگلیسی بشه تحصیل کرد برای مقطع دبستان و دبیرستان در انکارا وجود داره؟ و حدود شهریه کسی اطلاع داره؟ ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارین در اختیارم بزارید.

kamal24h
July 14th, 2011, 04:50 PM
سلام
از دوستانی که آشنایی با دانشگاه bogazici دارند خواهش می کنم که منو راهنمایی کنن:
لیسانس سراسری با معدل 13
ارشد آزاد با معدل 15.6
رشته مهندسی کامپیوتر
یک مقاله بین المللی معتبر
آیلتس و GRE دارم آماده می شم که امتحان بدم و خیلی امیدوارم که نمرات خوبی داشته باشم

آیا من شانسی برای پذیرش phd دارم؟

ضمناً امسال شهریه ها رو تو سایت دانشگاه پیدا نکردم، کسی اطلاع داره که چقدر افزایش داشته؟

sahand11_m27
July 14th, 2011, 06:39 PM
سلام
از دوستانی که آشنایی با دانشگاه bogazici دارند خواهش می کنم که منو راهنمایی کنن:
لیسانس سراسری با معدل 13
ارشد آزاد با معدل 15.6
رشته مهندسی کامپیوتر
یک مقاله بین المللی معتبر
آیلتس و GRE دارم آماده می شم که امتحان بدم و خیلی امیدوارم که نمرات خوبی داشته باشم

آیا من شانسی برای پذیرش phd دارم؟

ضمناً امسال شهریه ها رو تو سایت دانشگاه پیدا نکردم، کسی اطلاع داره که چقدر افزایش داشته؟

سلام دوست عزیز
اگه نمره ی GRE خوب تو قسمت کوانت بیارید حتما شانس برای پذیرش دارید. معدلتون هم requirement ها رو پوشش میده .همونطور که حتما میدونید پذیرش از این دانشگاه خیلی رقابتیه پس حتما سعی کنید که کوانت نمره ی بالا بیارید. مینیمم برای رشته ی شما 685 ولی شما توجه به این نکنید، سعی کنید بالای 760 بیارید برای کوانت. به نظر من بگردید دنبال استاد.به استادایی که زمینه مشترک تحقیقاتی دارید تو این دانشگاه میل بزنید ، اگه اونا خوششون بیاد خیلی راحتتر میشه پذیرش بگیرید و در ضمن مصاحبه هم دیگه مشکلی نخواهید داشت. اینجوری ممکنه شانس گرفتن فاند هم پیدا بکنید. ولی سعی کنید دانشگاههای دیگه ای هم مد نظر داشته باشید چون در هر صورت تو اپلای شانس هم خیلی تاثیر داره و معلو نیست چی پیش بیاد.
شهریه ها رو هم از اینجا میتونید پیدا کنید:
http://registration.boun.edu.tr/

yakamoz87
July 14th, 2011, 06:55 PM
با سلام خدمت دوستان من این ترم (تیر ماه ) لیسانسم تموم شده و بصورت ناپیوسته خوندم معافیت از خدمت دارم و میخوام واسه فوق برم ترکیه (احتمالا حاجت تپه یا قاضی شاید بوغاز ایچی ) از دوستان چندتا سوال دارم که خواهشمندم بنده رو راهنمایی کنن :
1) اعتبار کدوم یک از این دانشگاهها بالاس (از نظر شهریه هم واسم مهمه چون زیاد نمیتون شهریه بدم)
2)ماجرای این ترجمه مدرک چیه من از دانشگاه وام گرفتم ایا مدرک رو میدن ببرم واسه ترجمه یا نه باید تصفیه حساب کنم
3)من تا اونجایی که میدونم باید واسه فوق GRE,Tomer Alis و واسه دانشگاههای خارجری (انگلیسی تافل یا IELTS داشته باشم ) آیا درسته ؟؟ (من هیچکدومه ندارم و قرار هست که بگیرم)
4)واسه مرک GRE میگن فقط نمره ریاضیش مهمه که اونم راحت میشه 800 رو گرفت و واسه زبان مهم نیس درسته این حرف ؟؟
5)زمان پذیرش اونا تقریبا چه زمانهایی هستش و ایا امسال میشه پذیرش گرفتیاباید بمونم واسه سال بعد ؟؟

خیلی ممنونم

alire
July 15th, 2011, 06:05 PM
من ارشد civil engineering از metu پذیرش دارم اما فعلا تو وبسایت دانشگاه اطلاعات خوبی برای ثبت نام وجود نداره کسی نیست که این ترم قرار باشه بره اونجا؟ یا از پروسه ی ثبت نام اطلاع داشته باشه؟ کی باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنم؟ از دانشگاه ruhr المان هم پذیرش داشتم اما واسه ویزا مشکل پیش اومد احتمالا نمیتونم برم دیگه چشمم ترسیده از ویزا و دیرکردای عجیب و غریبش. اگه کسی کمک کنه ممنون میشم.

yakamoz87
July 16th, 2011, 12:07 AM
سئوالات عمومی که برای علاقمندان به تحصیل در ترکیه مطرح بوده و پیوسته در مورد آنها از طریق ایی.میل یا تماس تلفنی و یا مشاوره های حضوری سئوال میشود، در زیر آورده شده، خواهشمند با مطالعه آنها، چنانچه باز موردی برای شما دواطلب و علاقمند عزیز مطرح هست، میتوانید از طریق ارتباط آنلاین که در صفحه اصلی سایت میباشد، با کلیک کردن بر روی آن با مسئولین امور دانشجویی و مشاوره ارتباط برقرار کرده و پاسخهای لازم را به صورت زنده دریافت نمایید.
س1) چگونه می توان در ترکیه تحصیل کرد؟ برای ادامه در دانشگاههای ترکیه می توان از طریق آزمونهای رایج و سرتاسری موجود در ترکیه که برای دانشجویان اتباع خارجی در نظر گرفته شده است، نسبت به ادامه تحصیل اقدام نمود. اگر دانش آموز فارغ التحصیل دوره دبیرستان، هنرستان در ایران و یا هر کشور دیگری هستید، می توانید با شرکت در آزمونهای اتباع خارجی اقدام نمایید. پیش از این آزمونی در این خصوص موسوم به یوس YÖS وجود داشت که در سال 2010 آخرین مرحله آن انجام پذیرفت و بعد از آن عملی نخواهد گردید. لذا دانشگاههای ترکیه با توجه به دستورالعمل وزارت علوم ترکیه موظف هستند از سه طریق زیر نسبت به جلب و جذب دانشجوی خارجی از سطح دیپلم به لیسانس و همچنین دوره های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی اقدام نمایند. این سه طریق به شرج زیر است: الف) داشتن میانگین یا معدل کل حداقل 17 در دوره سه ساله دبیرستان یا هنرستان و یا پیش دانشگاهی ب) داشتن یکی از مدارک معتبر بین المللی دوره متوسطه یا سطح کنکوری دانشگاههای جهان مانند آبیتور- سی. جی. ایی - بیککلور - الشهاده - التوجیه و ست ج) شرکت در آزمونهای داخل دانشگاهی در خود ترکیه
س2) شرایط و نحوه آزمون داخل دانشگاهی چیست؟ شرایط خاصی وجود ندارد و دانشگاههای ترکیه موظف شده اند برای جلب و جذب دانشجویان خارجی آزمونهای عمومی را برنامه ریزی کرده و اجرا نمایند. با توجه به اینکه این امر از سال 2011-2012 آغاز خواهد شد، هنوز تصمیم و یا قطعیت موضوعی در خصوص نوع مواد آزمون و یا رتبه بندی آن اعلام نشده است، اما به نظر میرسد که دانشگاهها نیز آزمونهای عمومی در سطح یوس برگزار کرده باشند.
س3) برای ورود به دانشگاههای ترکیه در مقطع فوق لیسانس و دکترا چه باید کرد؟ این دسته از علاقمندان می توانند با سپری کردن دوره های آموزشی عالی خود رد دانشگاههای ایران در مقاطع لیسانس و یا فوق لیسانس نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه اقدام نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از دوستان- چه از مقطع لیسانس به فوق لیسانس یا فوق لیسانس به دکترا- مجبور هستند آزمون سراسری به نام آلس ALES را سپری نمایند. این آزمون شامل دو دفترچه آزمون دو مرحله ای است. این دو مرحله در یک روز و به صورت پیوسته انجام می گیرد و داوطلبان مجوبر هستند دو دفترچه جداگانه کنکور را در مواد درسی ریاضی و هوش - ادبیات پاسخگو باشند. شرط قبولی و اخذ پذیرش منوط به داشتن نمره مناسب و در حد مورد قبول دانشگاه مورد نظر داوطلب در سئوالات هوش و ریاضی است. اما پاسخ دادن به سئوالات ادبیات ترکی نیز بر پایه امتیازات آنها می افزاید.
س4) آیا برای تمامی فارغ التحصیلان دانشگاههای ایران در تمامی رشته این آزمون شرط است؟ باید در پاسخ گفته شود که هر فردی در هر رشته ای اعم از علوم انسانی- فنی و مهندسی- هنر - کشاورزی - دامپزشکی - تربیت بدنی مدرک لیسانس یا فوق لیسانس داشته و بخواهد ادامه تحصیلات تکمیلی خود را بنماید، نیاز است که در این آزمون شرکت نماید. اما داوطلبان رشته های علوم انسانی- هنر- تربیت بدنی باید توان خود را بیشتر بر روی سئوالات ادبیات ترکی بگذارند. زیرا برای این نوع افراد ضریب بیشتر در سئوالات ادبیات است.
س5) نحوه پذیرش چگونه است؟ زمانی که فرد در آزمون شرکت نماید؛ تقریباً سه هفته بعد از پایان آزمون، نتایج آن از طریق اینترنت اعلام میشود. داوطلب باید با شماره داوطلبی خود که در آزمون شرکت نموده از سایت ÖSYM نمره خود را استخراج نماید. بدنبال آن دانشگاه اعلام پذیرش نموده و رتبه پایه را اعلام می نمایند. اگر داوطلب نمره اخذ شده اش در حد نمره پایه و یا فراتر از آن بود، می توان با در دست داشتن مدارک خود به دانشگاه مورد نظر و بخش امور دانشجویی مراجعه نموده و ثبت نام نماید.
س6) آزمون داخل دانشگاهی در مقطع دیپلم سالی چند بار و آزمون دوره های تحصیلات تکمیلی در سال چند بار برگزار میشود؟ آزمون داخل دانشگاهی سالی یکبار حدود ماه فروردین یا اردیبهشت برگزار می شود. اما آزمون تحصیلات عالی و تکمیلی موسوم به آلس در سال دو بار برگزار می شود که یکبار در ماه اردیبهشت و بار دیگر در ماه آبان برگزار می گردد. پذیرفته شدگان در ماه اردیبهشت می توانند از اول مهر به کلاسها بروند و قبول شدگان ماه آبان از نیم سال دوم یعنی بهمن ماه می توانند ادامه تحصب نمایند.
س7) چه مدارکی برای ثبت نام در دانشگاههای ترکیه نیاز است؟ برای شرکت در دانشگاه در مقطع دیپلم به لیسانس داشتن ترجمه ترکی استانبولی یا انگلیسی مدارک زیر الزامی است: 1- ریز نمرات دوره دبیرستان و یا هنرستان 2- دیپلم دوره متوسطه و پیش دانشگاهی 3- گذرنامه 4- شناسنامه
اما برای مقاطع کارشناسی به کارشناسی ارشد مدارک زیر نیاز است: 1- ریز نمرات دوره کاردانی و کارشناسی (برای دانشجویانی که به صورت ناپیوسته تحصیل نموده اند.) 2- مدرک لیسانس یا گواهی موقت 3- مدرک دیپلم دبیرستان 4- گذرنامه 5- شناسنامه
برای افرادی که از کارشناسی ارشد به دکترا ادامه تحصیل می دهند مدارک زیر الزامی است: 1- ریز نمرات دوره لیسانس و فوق لیسانس 2- مدرک لیسانس و فوق لیسانس 3- گذرنامه 4- شناسنامه
س8) آیا فرد می تواند خود شخصاً نسبت به اخذ پذیرش اقدام نماید یا نه؟ با توجه به اینکه ورود به دانشگاههای ترکیه با آزمون مقدور می شود، معنای اخذ پذیرش مفهومی ندارد. متأسفانه برخی از سودجویان و فرصت طلبان با بهانه اخذ پذیرش و غیره نسبت به اغفال و اخاذی اقدام نموده و راهنمایی درستی نمی کنند. اما هر داوطلبی می تواند برای شرکت در آزمون هم خود شخصاً با مراجعه به یکی از دانشگاههای ترکیه نزدیک مرز ایران و یا شهرهای آنکارا و استانبول و ازمیر نسبت به ثبت نام اقدام نماید و یا اینکه از طریق برخی موسسات رسمی و قانونی اعزام به خارج و یا نمایندگیهای تابعه با پرداخت هزینه ناچیز اقدام به ثبت نام نماید. البته تاریخ شروع ثبت نام و آزمونها هر ساله در سایت اینترنتی سازمان سنجش ترکیه در تقویم آکادمی آن ثبت می شود. بعد از قبولی نیز توصیه می شود افراد برای اهتراز از اسراف و یا جلوگیری از هر نوع سوء استفاده خود شخصاً به دانشگاههای مورد نظر مراجعه نموده و با هزینه ای مشخص نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. یا اینکه موسسه را وکیل خود قرار داده و این امر را محقق سازند.
س9) شهریه های رشته های مختلف چگونه است؟ با توجه به نوع رشته ها و میزان وجود دروس عملی در رشته های مختلف شهریه ها نسبت به رشته های مختلف متفاوت است. برای درک تغییرات و میزان مشخص شهریه های مربوط به سال 2010- 2011 به بخش "شهریه ها" در همین سایت مراجعه نمایید.
س10) در زمان ثبت نام به دانشگاه چه مدارکی به عنوان اولویت نیاز است؟ همانطور که گفته شد علاوه از داشتن مدارک قانونی و تحصیلی داشتن مدرک دیپلم تومر الزامی است. بدون داشتن این مدرک امکان ثبت نام وجود ندارد. حتی اگر داوطلب در آزمون یا کنکور کل امتیاز را آورده باشد بدون داشتن این مدرک نمی تواند ثبت نام نماید. در کنار این برای رشته های پزشکی- دندانپزشکی- داروسازی در مقطع دیپلم و همچنین برای داوطبان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا داشتن مدرک تافل و یا آیلتس الزامی است. البته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا چنانچه فرد این مدارک را نداشته باشد می تواند در یکی از آزمونهای زبان انگلیسی موسوم به کاپدس KPDS یا او.د.س ÜDS شرکت نموده و با گرفتن امتیاز مناسب در ترفیع این مشکل اقدام نماید. حال اگر فرد در این دو مورد نیز نتوانست مدرکی به دانشگاه ارائه دهد، دانشگاه با کاستن واحدهای ارائه شده، داوطلب را به مدت یک ترم یا نهایتاً دو ترم مجبور به گذراندن دوره های آموزش زبان انگلیسی نموده و بعد از اقناع به داشتن آشنایی فرد او را قطعاً به عنوان دانشجو می پذیرد.

از دوستان خواهشمندم اگه میتونن کمک کنن ، چون جدن بیرون اصلا راهنمایی نمیکنن ممنون میشم لطف کنید راهنمایی کنید (بخصوص از دوستایی که اونجا میخونن خواهشمندم راهنمایی کنن)

spry
July 17th, 2011, 12:27 PM
کدوم دانشگاه ها به انگلیسی تدریس می کنند؟

spry
July 17th, 2011, 07:45 PM
هیچ کدوم از دانشگاه های ترکیهBBA به انگلیسی ارائه میدن؟

admiral3000
July 18th, 2011, 08:40 PM
من میخوام برای گرفتن تومر اقدا کنم ولی نمیدونم که نمایندگی رسمی برای برگزاری این دوره کجاست ایا توی تهران نمایندگی داره ؟
ایا سفارت ترکیه دورهای زبان میذاره؟

sahand11_m27
July 19th, 2011, 04:41 PM
من میخوام برای گرفتن تومر اقدا کنم ولی نمیدونم که نمایندگی رسمی برای برگزاری این دوره کجاست ایا توی تهران نمایندگی داره ؟
سلام
من تبلیغ زیاد دیدم در مورد تومر. آموزشگاههایی هم هستند که میگن نمایندگی تومر هستند ولی تو سایت خود تومر آنکارا نمایندگی ذکر نشده.
سفارت هم کلاسهای 1 تا 3 روزه برگذار میکنه ولی چون تابستونه ممکنه پر شده باشه ظرفیتا. شما زنگ بزنید سفارت ترکیه (لازم نیست ترکی بلد باشید) و بپرسید که وضعیت کلاسا چجوریه. اکثر کسایی که من میشناختم تو سفارت خوندن زبان رو چون آموزشگاهها کیفیت خوبی نداشتن.

mortezam
July 20th, 2011, 12:11 AM
سلام دوستان. من مهندسی نرم افزار دارم. سوالم این بوذ که من که الان دارم میرم سربازی میتونم بعد از اتمام سربازی اقدام کنم و تو ترکیه ادامه تحصیل بدم ؟ در واقع منظورم اینه که فاصله افتادن از زمان اتمام کارشناسی در حد سه سال تا اقدام برای ارشد امکان پذیره یا باید بلافاصله بعد ار اتمام کارشناسی بدون وقفه اقدام کرد ؟
یه سوال هم این بود که کارشناسی ناپیوسته بودن مشکلی ایجاد میکنه ؟
خیلی ممنون.

spry
July 20th, 2011, 12:25 AM
کسی نمی دونه کدوم دانشگاه ها کارشناسی به انگلیسی ارائه می دن؟؟

sahand11_m27
July 20th, 2011, 01:31 AM
کسی نمی دونه کدوم دانشگاه ها کارشناسی به انگلیسی ارائه می دن؟؟

bilkent, sabanci, , bogazici ,KOC, METU این دانشگاهها به زبان انگلیسی هستند. بعضی دانشگاههای دیگه هم هستند که بستگی به رشتتون داره ممکنه تو رشته ی مورد نظر شما داشته باشه. بعضی دانشگاهها هم برای برخی رشته ها کورس ها رو هم به زبان ترکی و هم انگلیسی ارائه میدن.

mortezam
July 20th, 2011, 12:14 PM
سلام دوستان. من مهندسی نرم افزار دارم. سوالم این بوذ که من که الان دارم میرم سربازی میتونم بعد از اتمام سربازی اقدام کنم و تو ترکیه ادامه تحصیل بدم ؟ در واقع منظورم اینه که فاصله افتادن از زمان اتمام کارشناسی در حد سه سال تا اقدام برای ارشد امکان پذیره یا باید بلافاصله بعد ار اتمام کارشناسی بدون وقفه اقدام کرد ؟
یه سوال هم این بود که کارشناسی ناپیوسته بودن مشکلی ایجاد میکنه ؟
خیلی ممنون.
آقا سوال ما رو هم دریابید !

sahand11_m27
July 20th, 2011, 03:07 PM
آقا سوال ما رو هم دریابید !

سلام
دوست عزیز من تا به حال توی شرایط اپلای همچین قیدی رو ندیدم که ذکر شده باشه و فکر نمیکنم دانشگاه به این موضوع اصلا کاری داشته باشه. برخی دانشگاهها هستند که مثلا برای کسی که تو همون دانشگاه لیسانس گرفته شرایطی دارن که بدون مصاحبه و یه سری پیشنیازهاو.. میتونن فوق بخونن. تو این مورد دیدم که مثلا قید شده دانشجو نباید بیشتر از 2 سال از فارغ اتحصیلیش گذشته باشه. مثلا :
those who apply to the graduate program no later than two academic years after their graduation from an undergraduate program at .... University
فقط برای ویزا توی سفارت ممکنه که ازتون پرسیده بشه این 2-3 سال چیکار میکردید چون اونها مهمه براشون که شخص اگه فعالیت آکادمیک نداشته بجاش تو زمینه ریسرچ یا کار فعالیت کرده باشه که اونم مشکلی نداره چون سفارت اکثر کشورها واقف هستند که سربازی تو ایران دیفالتش Obligatory هست.
در مورد سوال دومتون تو سایتی این ذکر شده :
پیش از این مدارک کارشناسی ناپیوسته مورد تأیید قرار نمی گرفت ولی از امسال آن دسته از دانشجویانی که دوره کاردانی را به طور جداگانه سپری کرده و فارغ التحصیل شده و سپس طی کنکور در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل داده و قبول شده اند، و مدارک کاردانی و یا کارشناسی آنها صادره از یکی از دانشگاههای معتبر دولتی و یا دانشگاههای آزاد مراکز استانها بوده باشد، می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه اقدام نمایند.

mortezam
July 20th, 2011, 04:18 PM
سلام
دوست عزیز من تا به حال توی شرایط اپلای همچین قیدی رو ندیدم که ذکر شده باشه و فکر نمیکنم دانشگاه به این موضوع اصلا کاری داشته باشه. برخی دانشگاهها هستند که مثلا برای کسی که تو همون دانشگاه لیسانس گرفته شرایطی دارن که بدون مصاحبه و یه سری پیشنیازهاو.. میتونن فوق بخونن. تو این مورد دیدم که مثلا قید شده دانشجو نباید بیشتر از 2 سال از فارغ اتحصیلیش گذشته باشه. مثلا :
those who apply to the graduate program no later than two academic years after their graduation from an undergraduate program at .... University
فقط برای ویزا توی سفارت ممکنه که ازتون پرسیده بشه این 2-3 سال چیکار میکردید چون اونها مهمه براشون که شخص اگه فعالیت آکادمیک نداشته بجاش تو زمینه ریسرچ یا کار فعالیت کرده باشه که اونم مشکلی نداره چون سفارت اکثر کشورها واقف هستند که سربازی تو ایران دیفالتش Obligatory هست.
در مورد سوال دومتون تو سایتی این ذکر شده :
پیش از این مدارک کارشناسی ناپیوسته مورد تأیید قرار نمی گرفت ولی از امسال آن دسته از دانشجویانی که دوره کاردانی را به طور جداگانه سپری کرده و فارغ التحصیل شده و سپس طی کنکور در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل داده و قبول شده اند، و مدارک کاردانی و یا کارشناسی آنها صادره از یکی از دانشگاههای معتبر دولتی و یا دانشگاههای آزاد مراکز استانها بوده باشد، می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه اقدام نمایند.
ممنون از جواب کامل شما. در مورد کارشناسی ناپیوسته اگه بخوام دقیقتر بگم من دیپلم هنرستان کامپیوتر خوندم بعد آمورشکده فنی و حرفه ای کاردانی خوندم و در آخر هم دانشگاه آزاد زنجان کاردانی به کارشناسی قبول شدم و الان هم چند ماهیه فارغ شدم. وضعیت منو چطور میبینید ؟ با توجه به اینکه گفتید باید کاردانی و کارشناسی ناپیوسته باید از دانشگاه های معتبر باشه.
خیلی ممنون.

golnesa
July 21st, 2011, 10:38 AM

اتفاقا من تو سايت خود تومر ديدم كه براي نمايندگي در تهران اينجا رو نوشته : ايران تومر- نرسيده به پل ستارخان- جنب نمايندگي هيوندا- پلاك 455- طبقه سوم
شماره تلفن: 6-66552085 تماس از 19-11

rasa_tehm
July 21st, 2011, 12:10 PM
سلام خدمت دوستای گلم بنده کل صفحه ها رو خوندم اما برای نحوه جدید پذیرش گرفتن از دانشگاه های ترکیه برای سال 2012 مطلب دقیقی نوشته نشده.سوالاتی داشتم که ممنون میشم دوستان راهنمایی بفرماییند.
1.من میخوام برای دندان پزشکی اقدام کنم ظاهرا معدل رو الان گذاشتن ایا با معدل پایین هم امکان قبولی هست یا نه؟(معدل حدود 15 الی 16)
2.دانشگاه هایی که خودشون امتحان میگیرن ایا سطح امتحانشون از yos بالاتر رفته یا در همون سطح هستش؟
3.کدوم دانشگاه ترکیه برای رشته ی دندان پزشکی معتبرتر هستش؟
4.بالاخره بنده باید چی کار کنم ایا شانسی برای قبولی دارم یا نه؟اگه بخوام در امتحان ورودی شرکت کنم ایا داشنگاه ها مشخص کردند که زمان امتحانشون چه زمانیه؟
5.دانشگاه های هند بهتره یا ترکیه؟ اگه ترکیه قبول نشدم به نظر شما کدوم کشور بهتره برای دندان پزشکی؟
با تشکر

starblue7750
July 21st, 2011, 09:15 PM
سلام الان من که ریاضی خوندم و دارم کارشناسی ناپیوسته تو یه شهری(مرکز استان نیست) می خونم نمی تونم واسه ارشد اونجا برم؟ راستی دانشگاههای ترکیه گرایشهای تکنولوژی رو قبول دارن؟

arira
July 28th, 2011, 12:18 AM
سلام الان من که ریاضی خوندم و دارم کارشناسی ناپیوسته تو یه شهری(مرکز استان نیست) می خونم نمی تونم واسه ارشد اونجا برم؟ راستی دانشگاههای ترکیه گرایشهای تکنولوژی رو قبول دارن؟ ناپیوسته و یا پیوسته مشکلی نیست در مورد گرایشهای تکنولوژی هم بعضی از دانشگاهها گیر میدن که اونم اگه گیر دادن میتونید ببرید دانشکده مربوطه و اگه اونا تایید کردن میتونید در رشته دلخواه شرکت کنید ولی معمولا گیر نمیدن

starblue7750
July 29th, 2011, 01:33 PM
سلام
آیا دانشگاههای ترکیه مثل اگه و آتاتورک برای ارشد تافل یا آیلتس می خوان؟(برای دوره ترکی)
منظ.رم یکی از واجباته که باید یک زبان دیگه ای هم داشته باشیم؟
تا جایی که من می دونم Uds می خوان که بعلت سربازی نمی تونم به ترکیه برم
واسه همین می خوام اینجا امتحان بدم

nimaafshar8
July 29th, 2011, 06:38 PM
با سلام.گفته می شود که تخفیف دانشگاه ها برای دانشجویان ترک زبان برداشته شده است ای ن قضیه صحت دارد؟مراحل پذیرش برای کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه چیست؟آیا وب سایت به روزی در اینباره می باشد که در مورد هزینه ها و سایر اطلاعات درباره تحصیل را داشته باشد؟

sahand11_m27
July 29th, 2011, 11:25 PM
سلام
آیا دانشگاههای ترکیه مثل اگه و آتاتورک برای ارشد تافل یا آیلتس می خوان؟(برای دوره ترکی)
منظ.رم یکی از واجباته که باید یک زبان دیگه ای هم داشته باشیم؟
تا جایی که من می دونم Uds می خوان که بعلت سربازی نمی تونم به ترکیه برم
واسه همین می خوام اینجا امتحان بدم
دوست عزیز دانشگاههای که شما گفتید کاملا ترکی هستند و واحد انگلیسی ارائه نمیدن پس احتیاج به زبان انگلیسی نیست. UDS هم ذکر شده برای دوره ی دکترا فقط.
The doctoral candidates must get 55 points in ÜDS exam in one of the three languages English, French or German provided that it is not their native language or an equivalent grade from another exam that have been approved by the Grand Assembly of Universities.
رشتتون رو ذکر نکردید. برای مهندسی اطلاعات بیشتر رو از اینجا بگیرید:
http://fenbilimleri.ege.edu.tr/index.php?lid=2&SayfaID=649&cat=details

sahand11_m27
July 29th, 2011, 11:46 PM
با سلام.گفته می شود که تخفیف دانشگاه ها برای دانشجویان ترک زبان برداشته شده است ای ن قضیه صحت دارد؟مراحل پذیرش برای کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه چیست؟آیا وب سایت به روزی در اینباره می باشد که در مورد هزینه ها و سایر اطلاعات درباره تحصیل را داشته باشد؟
در این مورد حتما توصیه میکنم که از دانشگاه بپرسید. حرفهای ضد و نقیض زیادی زده میشه. بعضی دانشگاهها ذکر کردن که تخفیف رو برداشتن. یکی از دوستانم برای این ترم داره میره (برای مستر) که از دانشگاهش 50% تخفیف گرفته.

sysco
July 30th, 2011, 08:50 PM
سلام در مورد داروسازی خوندن در ترکیه کسی اگر اطلاعاتی داره، مثل اینکه در کدام دانشگاه ها هست، اعتبار مدرکشون در ایران و بقیه کشورهای دنیا چطوره، هزینه تحصیل و شرایط ورود(یعنی همه چیز تقریبا دیگه تقرِبیا :p)

ممنون

hassanrouhi
July 31st, 2011, 12:12 AM
سلام
با معدل ارشد 16 شانسی برای گرفتن پذیرش از Istanbul technical universityهست؟

Sazizi64
July 31st, 2011, 09:24 PM
سلام
من مهندسی پزشکی-بیوالکتریک خوندم و قصد دارم که دکترا رو خارج از ایران ادامه بدم که چون خودم آذری هستم اولویت اولم ترکیه هست. میخواستم بدونم آیا این رشته در دانشگاههای ترکیه هست یا نه؟
در ضمن من با همسرم قصد رفتن داریم و رشته ی ایشون هم متالورژی هست، آیا دانشگاهی هست که این دو رشته را داشته باشه؟
در صورت وجود آیا این دانشگاه به آذری ها تخفیف میده یا نه؟
اگه راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم.

sahand11_m27
August 1st, 2011, 09:25 AM
سلام
با معدل ارشد 16 شانسی برای گرفتن پذیرش از Istanbul technical universityهست؟
سلام
نمره GRE یا ALES برای دکترا خیلی مهمه. برای دکترا دانشگاههای خوب ترکیه تقریبا همشون حداقل GPA= 3 یا 3.1 مینیممشون هست. با نمره ی GRE خوب تو قسمت کوانت شانستون زیاده.

KAKTOS
August 5th, 2011, 03:22 PM
سلام به همه
بچه ها من از دانشگاه یاشار ترکیه که تو ازمیره واسه ام بی ای پذیرش گرفتم لطف می کنه هر کی که هر اطلاعاتی راجع به این دانشگاه داره به من بده شهریه 2سالش میشه 9000$ رنکشم 4000حالا به نظر باتجربه ها ارزش داره 2سال هزینه کنم البته بعنوان سکویه پرتاب نگاهش می کنم

dexoey
August 5th, 2011, 03:30 PM
برای مقطع دکتری به زبان انگلیسی, میشه راحت فاند یا تخفیف گرفت؟

sahand11_m27
August 5th, 2011, 11:11 PM
سلام به همه
بچه ها من از دانشگاه یاشار ترکیه که تو ازمیره واسه ام بی ای پذیرش گرفتم لطف می کنه هر کی که هر اطلاعاتی راجع به این دانشگاه داره به من بده شهریه 2سالش میشه 9000$ رنکشم 4000حالا به نظر باتجربه ها ارزش داره 2سال هزینه کنم البته بعنوان سکویه پرتاب نگاهش می کنم

سلام دوست عزیز
اول بابت پذیرشت بهت تبریک میگم. اینکه این دانشگاه چقدر میتونه برای شما مناسب باشه بیشتر بستگی به سطح فعلی شما داره. شما شرایط معدل ، زبان ، GMAT GRE یا ALES رو بگو تا مشخص بشه برای دانشگاههای بهتر ترکیه چقدر شانس دارید. به نظرم این خوبه که به سکوی پرتاب نگاه کنی به این دانشگاه ولی باید ببینی توی این رشته چند درصد دانشجویان به دانشگاههای آمریکا ، کانادا و دانشگاههای خوب اروپا رفتن و خوب یه چیزی که میتونه تا حد زیادی برای ما که ایرانیم و نمیتونیم با دانشجویان اونجا تماس داشته باشیم اینه که بررسی کنی و سطح هیات علمی دانشگاه رو بررسی کنی. به نظر من هیات علمی خوب رابطه ی مستقیم با کیفیت دانشگاه توی اون رشته داره و میشه بر اساسش تصمیم گیری و نتیجه گیری خوبی کرد .در کل میتونی از نتایج پذیرش ببینی که خیلی از دوستان از دانشگاههای ترکیه و مالزی و فنلاند و هند و ... پذیرش های خوب داشتن به آمریکا و .... . این دانشگاه دانشگاه گمنام ترکیه نیست و جزو 20 تا دانشگاه ترکیه ست. البته رنکینگا با هم متفاوتند .از نظر شهریه هم که به نسبت رشتتون و اینکه توی یه شهر تقریبا اروپایی درس بخونید فکر نمیکنم خیلی بالا باشه. ازمیر هم شهر خیلی خوبیه . موفق باشی

sahand11_m27
August 5th, 2011, 11:30 PM
برای مقطع دکتری به زبان انگلیسی, میشه راحت فاند یا تخفیف گرفت؟
فاند بستگی به دانشگاه مورد نظر شما داره که اصولا چیزی به عنوان فاند برای دانشجویان خارجی داره یا خیر. تعداد دانشگاههای دولتی انگلیسی زبان زیاد نیست.خیلی از دانشگاههای ترکیه انقد هزینه ی شهریه پایینه به نسبت سایر کشورها که در واقع داره به هر کسی که پذیرش میده فاند هم میده. تخفیف هم برای ترک زبان ها بعضی از دانشگاهها دارند. دانشگاهی مثل METU هم که صراحتا گفته که دانشجوهای دکترا شهریه نخواهند داد.

astermin
August 6th, 2011, 03:15 AM
سلام.بچه ها شرایط جدید پذیرش از لیسانس رو از کجا باید پیدا کنم.من دانشجوی یک کشور دیگه هستم و می خوام به ترکیه انتقالی بگیرم.اگر کسی راهنماییم کنه ممنون می شم