PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمای نوشتن SOP و درخواست نمونه های آن(لطفا SOP‌خود را براي تصحيح قرار ندهيد)

صفحه ها : [1] 2 3 4 5 6 7

Bita
March 19th, 2007, 12:03 PM
The attached files contain SOP guidelines and samples

یک ویدیو از سایت دانشگاه برکلی کالیفرنیا در مورد نوشتن SOP .

https://career.berkeley.edu/MM/GradS...Statement.html (https://career.berkeley.edu/MM/GradStatement/GradStatement.html)

کاربران گرامی‌:

من به کاربرانی که SoP خودشون را جهت ویرایش در فروم ارسال میکنند توصیه می‌کنم که SoP را در یک فایل ضمیمه پست کنند و از ارسال آن در تاپیک خودداری کنند. در صورتی‌ که دانشگاه‌های مقصد قسمتی‌ از SoP شما را سرچ کنند، ممکن هست این طور به نظر برسه که SoP کپی‌ هست.
با تشکر

سهند

pkhk
October 16th, 2007, 09:30 PM
here r some SOP samples
hope it helps :)

hn
November 19th, 2007, 01:42 PM
سلام دوستان

اگر من در SOP مثلا بنویسم که در ایران آزمایشگاه تخصصی برای Photonic کم هست یا دسترسی به اون سخته و تحقیق رو محدود میکنه(همونطور که میدونید بعضی از رشته ها واقعا در ایران حتی منبع یا کتابی براشون نیست)

یا مثلا اگر بگم که در مدت فارغ التحصیلی تا Applyزبانم رو تقویت می کردم البته در کنار کسب تجربه کاری فکر می کنید دید منفی بده؟( آخه کار من اصلا مرتبط با اون فیلد تخصصی که می خوامApply کنم نبود) .مربوط به رشته برق یا الکترونیک میشد اما نه دیگه مثلا Photonic

یا اگراز مشکلاتی که در طول تحصیل پیش اومد و مثلا موجب نمرات بالا نشد در دوره ای از تحصیل بگم دید منفی داره؟؟ یا همش باید مثبت بگیم و هیچی از مشکلاتی که بود نگیم؟؟
چون به یکی از استادهای کانادایی گفتم که فلان مسئله پیش اومد و در یک دوره روی نمراتم تاثیر گذاشت و به طبع اون GPAبعد اون بهم گفت که می تونی در موردش در SOP بنویسی

ممنون میشم راهنمایی کنید در این امر خطیر SOP

Alireza
November 21st, 2007, 10:21 PM
اگه SOP جزء مدارک مورد نیاز برای apply نباشه باز هم لازمه بفرستیمش؟ اگه نفرستیم negative point محسوب میشه؟

ebi613
November 21st, 2007, 11:25 PM
بهتره بفرستي

niva61
November 22nd, 2007, 12:04 AM
نه اگه نگفتن و شمام نگذارين، مشکلي نداره.
اونا مدارکي که ميخوان رو چک مي کنن.
با اين حال يک بار ديگه خوب نگاه کنين، شايد با يه عنوان ديگه ازتون خواسته باشنش.

rumtin
January 20th, 2008, 12:58 AM
[/quote]

خدا بهت عمر با عزت بده ميشه يه توضيح هم در موردش بدی خيلی جامع هست من گيج شدم
من در قدم اول برای نوشتن برای نشستم اين فايل ارسالی شما رو بخونم!هيچ نمونه اي هم ندارم چون همش واسه فوق ليسانس يا دکترا هست.هيشکس هم کمک نکرد

[/quote]

اردلان عزیز این متن هم واسه فوق لیسانس و دکتراست ها!!!! مگه شما واسه چیزی جزین می خوای ؟ولی بالاخره کمک می کنه

ardalan
January 20th, 2008, 01:06 AM
اردلان عزیز این متن هم واسه فوق لیسانس و دکتراست ها!!!! مگه شما واسه چیزی جزین می خوای ؟ولی بالاخره کمک می کنه

دوست عزيز اولاً مرسی بابت توجهت

من ميخوام برای رشتهBBA که ميشهBachelor of Business Administration يا کلاً رشته های مرتبط با business و management برای مقطع ليسانس اقدام کنم
البته يه Associate Degree هم دارم کاردانی مواد گرايش ريخته گری

اگر يه نمونه در اين مورد که گفتم سراغ دارين خيلی ممنون ميشم بهم بدين

Blue Sky
January 29th, 2008, 04:57 AM
یه توضیح درباره این فایلا بدم که من اینارو از گروپ یاهو ایران کانادا 2003 پیدا کردم و احساس کردم که نامردیه که منبعشو نگم.
فایل اولی یعنی samloe_SOP.doc یه توضیح مفصل 18 صفحه ای درباره چگونگی نوشتن SOP هست.
و بقیه 5 فایل نمونه SOP از بچه های ایرانین

pegah57
August 1st, 2008, 10:54 AM
سلام
یه سری نمونه SOP:

svh
October 5th, 2008, 03:09 PM
سلام
متاسفانه هیچ کدام از این فایلها دانلود نشد. ممکنه اگر کسی از بچه ها نمونه sop برای رشته کامپیوتر داره کمکم کنه؟

asman
October 5th, 2008, 07:32 PM
من دانلود کردم مشکلی نبود!

Sara.Sh
October 5th, 2008, 07:38 PM
سلام
متاسفانه هیچ کدام از این فایلها دانلود نشد. ممکنه اگر کسی از بچه ها نمونه sop برای رشته کامپیوتر داره کمکم کنه؟

من هم مشکلی نداشتم. دوباره چک کنید ;)

kbigdelysh
November 14th, 2008, 06:43 AM
توجه کنید که SOP این نیست که چه کارایی کردین، این هست که چطور افکار و ذهنیات و شخصیت شما باعث انجام کارهاتون(اعم از کارهای تحقیقاتی یا تجربات کاری، یا دلایل انتخاب رشتتون) شده و اینکه انجام اون کارها چه تاثیر روی افکار و طرز فکرتون گذاشته. مثلا اینکه بگین شما مقام سوم رباتیک رو در فلان مسابقه در فلان سال کسب کردین ارزش نداره( چون توی رزومتون یا سی وی تون هم اومده) ولی اینکه بگین مثلا : " از بچگی کتابای علمی تخیلی ایزاک آسیموف درباره ربات ها می خوندم و همیشه از چیزهای اتوماتیک خوشم می اومده.... و این باعث شد کارای رباتیک کنم و نتیجش این شد که در فلان مسابفه رباتیک مقام کسب کنم " این برای کمیته پذیرش مهمه... یا اینکه بگین در مسابقه رباتیک فهمیدم کار گروهی چیه و از انجام اون لذت بردم...این برای ادمیشن آفیسرها مهمه....
بذارین مثال دیگه ای بزنم. مثلا شما می خواین برای فوق یا دکترا برین رشته زیست شناسی تکاملی. باید توی SOP تون، چگونگی شکل گیری افکار و علایقتون به زیست شناسی و بعد تکامل بنویسید. چطور شد که زیست شناسی تکاملی رو برای ادامه تحصیل انتخاب کردین؟ مثلا می تونین بگین کتاب "the selfish gene" پروفسور ریچارد داوکینز رو خوندم و به شدت تحت تاثیر قرار گرفتم(این کتاب خیلی معروفه). اینکه چطور موجودات زنده که اینقدر پیچیده هستن، از فرآیندهای ساده شیمیایی به یک چنین پیچیدگی رسیدن، یک احساس تعجب در من ایجاد می کنه....این حرفا براشون مهمه

من پیشنهاد می کنم اگه انگلیسیتون خیلی عالی نیست(مثل خودم) اول خیلی راحت به فارسی بنویسید بعد به انگلیسی ترجمه کنید بعد بدین به چند نفر غلط های احتمالی نگارشی و دستوریشو بگیرین. در ضمن اگه می خواین خوب ازاب دربیاد یه چند هفته روزی چند بار باش ور برین تا اونجوری که می خواین در بیاد. نوشتن SOP خوب کار 2، 3 روز نیست.

hooman_teh
November 24th, 2008, 10:47 AM
Hi everybody, it would be worthwhile to download the attachment, it is a presentation about how to write an SOP

CMECH2
November 25th, 2008, 08:01 PM
سلام من یه سواله اساسی دا رم :
الان sop رو آماده کردم ولی وقتی می خونمش به زندگی نامه شبیه شده ! مثلا بعضی مراحل تحصیلیه گذشته روتوضیه دادم که چجوری منو علاقه مند کرده ، این اشکالی داره؟

Countdown
November 25th, 2008, 08:43 PM
نه اشکال نداره
اتفاقا برخی از منابع آگاه میگند طوری بنویسید که انگار دارید زندگیتون رو داستان وار توضیح میدید
فقط بپا زیاد احساساتی نشی در این داستان و باید همه چیز narrow down بشه به اینکه چرا تو آدم خوبی و بجایی هستی واسه مثلا تحصیل تو اون مقطع/رشته/دانشگاه/ و................

hooman_teh
December 2nd, 2008, 10:41 AM
سلام دوستان
در مورد مطالبي كه در SOP نوشته ميشه 1 سوال داشتم:
به نظر شما درسته من كه براي فوق دارم اقدام ميكنم توي SOP بنويسم كه قصد دارم براي دكترا هم همون دانشگاه بخونم؟ يا مثلا" بنويسم قصد دارم براي دكترا ادامه بدم حالا اگه شد توي دانشگاه شما اگه نشد يك جاي ديگه اين اشكالي داره؟ يا بايد تاكيد كنيم كه توي همون دانشگاه ميخوايم دكترا هم بخونيم؟
اين يكي چي؟ : مثلا" بگم بعد از فوق اگه تونستم براي دكترا اقدام ميكنم اگر هم نشد ميرم و به صنعت ميپيوندم؟ اين ترديد نشان دهنده ضعف در Applicant محسوب نميشه؟
ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

ars
December 2nd, 2008, 10:47 AM
سلام دوستان
به نظر شما درسته من كه براي فوق دارم اقدام ميكنم توي SOP بنويسم كه قصد دارم براي دكترا هم همون دانشگاه بخونم؟ يا مثلا" بنويسم قصد دارم براي دكترا ادامه بدم حالا اگه شد توي دانشگاه شما اگه نشد يك جاي ديگه اين اشكالي داره؟ يا بايد تاكيد كنيم كه توي همون دانشگاه ميخوايم دكترا هم بخونيم؟
اين يكي چي؟ : مثلا" بگم بعد از فوق اگه تونستم براي دكترا اقدام ميكنم اگر هم نشد ميرم و به صنعت ميپيوندم؟ اين ترديد نشان دهنده ضعف در Applicant محسوب نميشه؟

تردید خیلی‌ بده.

باید یکی‌ رو انتخاب کنی‌ و برای دانشگاه و استادت خوشایند تر اینه که بدونه می‌خوای دکترا بگیری. چون میفهمه داره سرمایه گذاری خوبی‌ می‌کنه.

دیگه انتخابش با خودته.

Sara.Sh
December 2nd, 2008, 10:58 AM
سلام دوستان

سلام هومن عزیز

همونطور که ars اشاره کرد نشون دادن تردید نمیتونه چندان جالب باشه. به نظر من کلی تر صحبت کن
مثلا"
Gaining essential knowledge and skills will provide me opportunities to reach my goal to become an effective and inspiring X, focusing on ...

JUDIABOT
December 2nd, 2008, 09:31 PM
1.میخوام بدونم دانشگاهایی که خودشون تو online application از ادم یه سوال میکنن . آیا همون سوال sop محسوب میشه . مثلا میگن describe your research interest and you academic goalمن اول فکر میکردم که همون sop هست ولی بعضی ها sop را هم جدا فرستاده بودن.
2.در مورد همون سوالی که گفتم "describe your research interest"باید توضیح بدیم که مثلا چی شد که به این موضوع علاقه مند شدیم یا فقط بگیم که من به این موضوع ها علاقه مند هستم . لازمه که search و این جور کارا هم انجام ب دیم تا نوشتمون علمی باشه یا به زبون خودمون بنویسیم.
با تشکر پیشاپیش :)

Sara.Sh
December 2nd, 2008, 09:49 PM
1.میخوام بدونم دانشگاهایی که خودشون تو online application از ادم یه سوال میکنن . آیا همون سوال sop محسوب میشه . مثلا میگن describe your research interest and you academic goalمن اول فکر میکردم که همون sop هست ولی بعضی ها sop را هم جدا فرستاده بودن.
2.در مورد همون سوالی که گفتم "describe your research interest"باید توضیح بدیم که مثلا چی شد که به این موضوع علاقه مند شدیم یا فقط بگیم که من به این موضوع ها علاقه مند هستم . لازمه که search و این جور کارا هم انجام ب دیم تا نوشتمون علمی باشه یا به زبون خودمون بنویسیم.
با تشکر پیشاپیش :)

سلام
1. به نظر من حتما" sop رو هم بفرستید. البته معمولا" قسمت مجزایی برای آپلود اون در فرم آن لاین وجود داره
2. من فکر میکنم هر چه جامع تر پاسخ بدین بهتره. دلیل علاقه تون- حیطه کاری و تجربیاتتون رو مختصر اما مفید توضیح بدین

JUDIABOT
December 3rd, 2008, 09:26 AM
سلام سارا جان ممنون

یه سوال دیگه داشتم . من در sop که نوشتم از بعضی جملا ت sample sop ها عینا استفاده کردم . البته از چند تا sop و به طور ترکیبی عمل کردم که زیاد تابلو نشه. البته نه اینکه کل sopرا با اونا نوشته باشم . بعضی جاها که مفید دیدم ازشون استفاده کردم . مخصوصا تو قسمت academic goal به نضرتون اشکال داره؟

Sara.Sh
December 3rd, 2008, 09:32 AM
سلام سارا جان ممنون
یه سوال دیگه داشتم . من در sop که نوشتم از بعضی جملا ت sample sop ها عینا استفاده کردم . البته از چند تا sop و به طور ترکیبی عمل کردم که زیاد تابلو نشه. البته نه اینکه کل sopرا با اونا نوشته باشم . بعضی جاها که مفید دیدم ازشون استفاده کردم . مخصوصا تو قسمت academic goal به نضرتون اشکال داره؟

I guess it is better to use your own words as much as possible in case they have access to any software
sorry for my English typing I have no access to Persian fonts

Roya82
December 3rd, 2008, 10:45 AM
به نظر من SOP باید بیان کننده شما باشه. این وسط نحوه بیان کردن شما و طریقه فکر کردنتون بیشتر مهم هست. باید تمام مسایل مورد نظرتون را به بهترین نحو بیان کنید، البته در حدود 1.5 تا 2 صفحه. توی راهنمای نحوه نگارشش هم اومده که بعد از نوشتنتون نشون چند نفر بدید و از اونها نظر بخواین. شما هم حتما این کار را بکنید علاوه بر اینکه نشون چند نفر که زبان خوبی هم دارند بدهید تا اگر نکته به ذهنشون رسید بتونند شما را راهنمایی کنند.

saman_rocket
December 25th, 2008, 09:18 PM
با سلام

چند تا دانشگاه از من statement of purpose خواسته
من هم نشستم فکر کردم این ها به فکرم رسید....

می تونم از دوستان خواهش کنم فایل پیوست رو بخونن و منو راهنمایی کنن ؟

با تشکر

Behrang
December 25th, 2008, 09:22 PM
من تصحیح میکنم و یا برات ایمیل میکنم یا آپ میکنم بقیه دوستان هم ازش استفاده کنند.
موفق باشید

ars
December 26th, 2008, 12:29 AM
با سلام

چند تا دانشگاه از من statement of purpose خواسته
من هم نشستم فکر کردم این ها به فکرم رسید....

می تونم از دوستان خواهش کنم فایل پیوست رو بخونن و منو راهنمایی کنن ؟

با تشکر

متاسفانه باید بگم این چیزی که شما نوشتین به نظر من SoP نیست.

شما باید چندین نمونه SoP بخونین تا متوجه باشین که format کلی‌ نوشتن SoP چطوریه.

saman_rocket
December 29th, 2008, 01:05 PM
با سلام مجدد

من دو تا فایل اول راهمنای SOP رو خوندم و چند تا نمونه هم دوستم از دانشجو های صنعتی شریف بهم داد و دیدم .

ولی یه چیزی رو نمی فهمم
دوستان اگه دقت کرده باشید من دارم واسه مقطع لیسانس اقدام می کنم

یعنی قراره که با افراد زیر 20 سال و اکثر موارد بدون سابقه کار و تجربه محیط آکادمیک دارم مقایسه می شم.

آیا همین کافی نیست که بگم چه کارهایی کردم و واسه چی به این رشته علاقه مند شدم ؟

من از این بهتر چیزی به ذهنم نمی رسه

تورو خدا یکی زیر لیسانس واسه من توضیح بده که قضیه چیه

Behrang
December 29th, 2008, 01:24 PM
با سلام مجدد

من دو تا فایل اول راهمنای SOP رو خوندم و چند تا نمونه هم دوستم از دانشجو های صنعتی شریف بهم داد و دیدم .

ولی یه چیزی رو نمی فهمم

یعنی قراره که با افراد زیر 20 سال و اکثر موارد بدون سابقه کار و تجربه محیط آکادمیک دارم مقایسه می شم.

سامان جان من نوشتت خوندم عزیزم به مضامینش کاری ندارم ولی پر از غلط گرامری و نگارشی من بخدا وقت نکردم وگرنه اصلاحش می کردم .امیدوارم یکی از دوستان یا مدیران برات درست کنند.
در ضمن اون فایلی هم که من برات فرستادم یه دوست Native نوشته ازش استفاده کن.

ars
December 29th, 2008, 01:24 PM
با سلام مجدد

ولی یه چیزی رو نمی فهمم

SoP همون طور که از اسمش پیداست باید بگه چرا شما به این رشته علاقه ماند شدین و هدفتون از تحصیل چیه؟
SoP باید یک essay منسجم باشه و ربطی‌ نداره مربوط به چه مقطعی می‌شه.
این متن شما مثل یک لیست میمونه نه یک نوشته منسجم.
در واقع SoP یک essay-ه و تمام ویژگی‌‌ای یک essay خوب رو باید داشته باشه نه اینکه بصورت تیتر وار به مطالب اشاره بشه. شما باید همین متن رو به صورت یک نوشته یکپارچه که دارای مقدمه، بدنه و نتیجه گیری در بیارین.

mina_rk
January 8th, 2009, 10:02 PM
سلام
it is 40 sop sample.

Sadra
January 14th, 2009, 01:00 PM
سلام

SoP معمولا به عنوان یه چیز شخصی به حساب میاد و خیلی از بچه ها نمی تونند SoP شون رو توی فروم بذارند

اما از بچه هایی که پذیرش گرفته اند خواهش می کنم توی این تاپیک بنویسند که در SoP شون دقیقا به چه مواردی اشاره کردند؟

ممنون

farhan6155
January 14th, 2009, 01:58 PM
يه استادي به من گفته تو sopت نبايد به گذشته‌ات زياد بپردازي، بلكه بيشتر در مورد آينده‌ات و اينكه چرا اين رشته رو مي خواي بخوني و بعدش چي كار كني بايد بگي. اينطوريه؟
80 در صد مطالب sop من در مورد كارهاي گذشته است.

Behrang
January 14th, 2009, 02:03 PM
بله. ایشان کاملا درست گفته شما در SOPباید بیشتر به هدف تحصیلی خودتون که چرا این دانشگاه و این رشته یا این موضوع تحقیق را انتخاب کردید توضیح بدید(حتی در مورد استادی که میخوای باهاش کار کنی یه اشاره باید بکنی). من حتی در حد 2خط هم که چرا اون کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم نوشتم.

majid211981
January 14th, 2009, 02:21 PM
[left]Hi...University profs often care about why someone is going to continue their studies...So you need to briefly explain this...My German Prof. even asked me to have a phone call interview to listen to my statements in my own words!!...They want to make sure you are realy interested in the subject and not only wish to have a University degree...For this I included some sentences in my SoP to insist on my interests and aims....

"In the new era of Geosciences with many available observations and external evidences from deep layers of the earth to high altitude satellite orbits, It is really exciting for me to apply the new mathematical and computational methods to achieve the most reliable results as well as visualizing the underlying processes of geophysical and geodynamical phenomena. Besides, as I am going to teach to and work with new interested students entering this field, I have to know the most recent developments and techniques in Geodesy and Geophysics…"

This worked for me....I am sure you will find your way to explain your goals...Good Luck

idehnn
January 24th, 2009, 07:22 PM
سلام
من رشته ليسانسم علوم اجتماعي و گرايش برنامه ريزي اجتماعي بوده ولي هيچ sop مرتبط با رشته ام پيدا نكردم كه بتونه كمكم كنه،كسي هست كه بتونه كمك كنه.
يه مشكل ديگه هم كه دارم اينكه نمي دونم بايد براي انگيزه هام مشكلاتيو كه مثلا توي تهران داريم بنويسم يا مشكلات جهاني؟چون جايي خوندم كه خوب نيست مشكلات ايران و بنويسيم چون براي اونا مفهومي نداره.
ممنون ميشم كمك كنيد

milad.ra
January 24th, 2009, 09:18 PM
سلام
من رشته ليسانسم علوم اجتماعي و گرايش برنامه ريزي اجتماعي بوده ولي هيچ sop مرتبط با رشته ام پيدا نكردم كه بتونه كمكم كنه،كسي هست كه بتونه كمك كنه.
ممنون ميشم كمك كنيد

SOP is sth general and you can use SOPs of other fields or majors. However, you must change some parts with respect to your field of study.

a_fr
January 30th, 2009, 09:15 AM
کسی می تونه به من کمک کنه SOP ام رو اصلاح کنم؟ عجله دارم

2009
January 30th, 2009, 11:38 AM
کسی می تونه به من کمک کنه SOP ام رو اصلاح کنم؟ عجله دارم

چه کمکی از دست دوستان بر می یاد؟! شما هیچ توضیحی در موردش ندادید؛ می تونید فایل را برای بررسی توسط دوستان فروم آپلود کنید.....موفق باشید

Mazhar
May 7th, 2009, 02:06 PM
سلام دوستان
من يك سوالي داشتم كه شايد كمي عجيب بياد. من 2 سال پيش در مقطع ارشد برق فارغ التحصيل شدم و از همون موقع به فكر Apply بودم ولي به علت مريضي پدر و مادرم اين فرآيند خيلي كند انجام شد و حتي متوقف گرديد. همين مسئله باعث شد كه تو اين مقطع فقط سركار مي رفتم و فقط يك مقاله دادم. متاسفانه هم پدرو هم مادرم در عرض يك سال گذشته به رحمت خدا رفتند. حالا مي خواستم بپرسم به نظر شما لزومي داره كه تو SOP به اين مطلب اشاره كنم و بنويسم كه من مادر و پدرم رو ازدست دادم يا اصلا كار جالبي نيست. ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

rezatheory
May 21st, 2009, 05:21 AM
سلام دوستان
به نظر شما لزومي داره كه تو SOP به اين مطلب اشاره كنم و بنويسم كه من مادر و پدرم رو ازدست دادم يا اصلا كار جالبي نيست. ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

لزوم که نداره ولی آوردنش هم اصلا کار عجیبی نیست. SOP باید حاوی یک پیام باشه مثل اینکه شما علیرغم مشکلات بسیار به خاطر علاقه به مسایل علمی هنوز ایستادگی می کنید و می خواهید ادامه تحصیل بدید. فقط حواستون باشه به این موضوع(فوت پدر و مادر) فقط در حد یک خط اشاره کنید و بعد در ادامه در یک پاراگراف به شرح قابلیتهایی که در مبارزه با این مشکلات پیدا کردی و حالا اون قابلیتها می تونه به حرکت علمیتون کمک کنه بپردازید.

در ضمن عمیقا بهتون بابت از دست دادن پدر و مادرتون تسلیت میگم.

rm_cpu
June 7th, 2009, 12:04 PM
2 تا سوال :
1-درsop بنويسم كه يكي از اساتيد به خاطر مشكلات شخصي من رو تو يه درسي انداخت ولي ترم بعدش از يكي از بهترين اساتيد ايران در همون درس 20 گرفتم؟(اگه لازمه اين موضوع به طريق ديگه مطرح بشه بگيد لطفا)
2-در مورد كارهايي كه در سربازي انجام دادم چيزي بگم ؟(كارهايي كه به رشتم مربوط ميشه مثل برنامه نويسي و ....)

rumtin
July 3rd, 2009, 08:23 AM
2 تا سوال :
1-درsop بنويسم كه يكي از اساتيد به خاطر مشكلات شخصي من رو تو يه درسي انداخت ولي ترم بعدش از يكي از بهترين اساتيد ايران در همون درس 20 گرفتم؟(اگه لازمه اين موضوع به طريق ديگه مطرح بشه بگيد لطفا)
2-در مورد كارهايي كه در سربازي انجام دادم چيزي بگم ؟(كارهايي كه به رشتم مربوط ميشه مثل برنامه نويسي و ....)

نکات منفی هر چه نداشته باشه بهتره..به نقاط قوت اشاره کنید...
ذکر کلمه سربازی شاید فایده ای نداشته باشید به کارهایی که در اون دوران کردید اشاره کنید

rezatheory
July 4th, 2009, 03:42 AM
2 تا سوال :

در مورد اول من اصلا موافق آوردن چنین بهانه هایی نیستم. یه جور بهانه جویی رو نشون میده و هیچ نکته مثبتی درش نیست. اونها از روی کارنامه میبینن شما ترم بعد چه چرخشی داشتین.

moji403
August 17th, 2009, 11:52 AM
سلام دوستان

من فوق لیسانس محیط زیست هستم از شماها کسی نمونه ای راجع به SOP در این رشته داره که من ازش الگو بگیرم البته دستم اومده که چه جوری باید نوشته بشه اما خوب برای محیط زیست چه فوق چه دکترا می خوام ببینم چه چیزایی بنویسم بهتره ؟

mohebbix
September 6th, 2009, 12:31 PM
Dear friend
Hello

If you like to apply for graduate studies in United States or Canada, please read this email; else please forward it to someone who probably likes to apply;

No matter how much good or bad your scores are or your university is, your application could be accepted or rejected because of your SOP!
I have been admitted to 6 universities with two scholarships with my SOP and these scores; BS GPA (Yazd University) = 15.6, MS GPA (Sharif University) =14.67, Toefl score = 587 and GRE score = 1120 without any publication!

Even if your university is not well-known, be hopeful that many universities even know neither Sharif nor any other university in Iran and you do can get admitted to universities by well prepared applications!

Just focus on your Toefl and GRE tests and let me do the rest!

I am supposed to start my PhD in the spring of 2010 at University of Georgia, GA, USA, meanwhile I would be delighted if I could help you trough preparing your application.

In addition to sending email to "m o h e b b i . m @ g m a i l . c o m" (remove spaces), you can reach me on .

Stay motivated and see you beyond the Atlantic Ocean.

Yours
Mohammad

rm_cpu
September 6th, 2009, 07:12 PM
تا اونجا که من میدونم برای 4 رشته ای که در سوئد برای master می خواهیم اقدام کنیم فقط یک sop باید بنویسیم (اگه اشتباه میگم لطفا بگید) ، حالا اگه کسی رشته هایی که می خواست انتخاب بکنه مشابه هم نبودند چی باید بکنه؟

h.behrouz
September 6th, 2009, 09:05 PM
سلام بر دوستان ، راستش من میخوام توی sop به
1) علاقه وافرم به رشته تحصیلیم و اینکه به خاطر اون از خیلی از فرصت های کاری دست کشیدم اشاره کنم
2) همین طور درباره استعدادم در رشته ام که از روی نمرات لیسانس خیلی خیلی پایین و از طرفی ارشد بالا (با درسهای سخت با همون استادای لیسانسم) نفراول یا دوم شدنم معلومه حرف بزنم
3) اینکه استادی که منو چندبار انداخت و خفنترین استاد دانشکده هست الان استاد راهنمای من و شاگرد اولمون هستش.
4) به نظرتون اینا درسته و آیا به دلیل نمرات پایین 2 سال اول لیسانسم اشاره کنم. راستی من sop که آماده کردم خیلی احساسی و خفن از پشتکار و تلاشم تعریف کردم این هم مشکلی نداره؟
با سپاس فراوان :)

mohebbix
September 9th, 2009, 03:31 PM
Dear friend
Hello

If you like to apply for graduate studies in United States or Canada, please read this email; else please forward it to someone who probably likes to apply;

No matter how much good or bad your scores are or your university is, your application could be accepted or rejected because of your SOP!
I have been admitted to 6 universities with two scholarships with my SOP and these scores; BS GPA (Yazd University) = 15.6, MS GPA (Sharif University) =14.67, Toefl score = 587 and GRE score = 1120 without any publication!

Even if your university is not well-known, be hopeful that many universities even know neither Sharif nor any other university in Iran and you do can get admitted to universities by well prepared applications!

Just focus on your Toefl and GRE tests and let me do the rest!

I am supposed to start my PhD in the spring of 2010 at University of Georgia, GA, USA, meanwhile I would be delighted if I could help you trough preparing your application.

In addition to sending email to "m o h e b b i . m @ g m a i l . c o m" (remove spaces), you can reach me on my mobile..... Hours: 13 to 22.

Stay motivated and see you beyond the Atlantic Ocean.

Yours
Mohammad

Please Do not call me for your own questions, just post here or send them via emails....It was my own mistake to put the number here and I did not find any way to delete this post!!

hamid_DSP
September 18th, 2009, 04:34 AM
درود به همه دوستان گرامي
آيا مي توان نام استادي را كه در CV آورده ايم در SOP هم آورد؟ براي نمونه بگي فلاني من را با زمينه سوئيچ هاي خازني اشنا كرد. و پس از آن ....

sheidakhareji
October 8th, 2009, 11:13 PM
http://www.statementofpurpose.com/index.html

این سایت بد نیست ! اگر کسی خواست یه سری بزنه. هم نمونه داره هم راهنمایی داره هم اصلاح میکنه. مورد آخر رو خودم امتحان نکردم البته.

sheidakhareji
October 13th, 2009, 02:53 PM
سلام دوستان !

کسانیکه که تجربش رو داشتن اگر ممکنه بنده رو راهنمایی کنن.

من تو SOP خودم به 4 تا موضوع تحقیق اشاره کردم که نمیدونم این خوبه یا نه !؟
خیلی دقیق مشخص نکردم هیچ کدوم رو فقط گفتم که این چهار موضوعات تحقیقاتی برای من جالبن !!!!
برای ارشد میخوام بفرستم سوئد.

ممنون اگر کسی میتونه راهنمایی کنه !

sheidakhareji
October 14th, 2009, 07:16 PM
سلام !
ببخشید یه کسی که سرش زیاد شلوغ نیست بی زحمت یه سر اینجا بزنه ! این فاروم هم چقدر اطلاع رسانیش ضعیفه ! پستهای جدید رو خبر نمیده به بقیه !؟

من باز هم چند تا سوال از خدمت اونی که اینجا نیست داشتم! الگوی رفتاری چی میشه !؟ من میخوام بگم اساتید خوبی داشتم که برای من الگوهای خوبی هستند تو نامم ! اگر ممکنه لطفا!

سوال دیگه، اطلاع رسانی چی میشه یه انگلیسی !؟ اونقدر گشتم چیزی یافت می نکردم !!!
اطلاع رسانی !

baheri
October 24th, 2009, 01:10 PM
سلام
کسی sop برا رشته مکانیک داره؟
میخوام حال وهوای نوشتن دستم بیاد.

nobody
November 17th, 2009, 11:28 AM
من می خواستم بدونم توی SOP تا چه حد باید تخصصی حرف بزنیم؟ آیا افرادی که sop را میخونن استادای اون دپارتمان هستند یا فقط کارمندای اداره ی پذیرش؟!!!

amirmimi
November 17th, 2009, 11:34 AM
من می خواستم بدونم توی SOP تا چه حد باید تخصصی حرف بزنیم؟ آیا افرادی که sop را میخونن استادای اون دپارتمان هستند یا فقط کارمندای اداره ی پذیرش؟!!!

استادای دپارتمان هستند. بهتر که در SOP کاملا راجع به کارایی که انجام دادین و زمینه کاری مورد علاقتون بنویسید. تخصصی بودنش اتفاقا خوبه اما خیلی وارد جزئیات نشید که حوصله طرف سربره.

7aseman
November 17th, 2009, 08:54 PM
سلام دوستان
لطفا بگيد writing sample چي هست؟؟؟ علاوه بر statement of interest از من writing sample خواستن.
منتظر نظرات دوستان هستم.

amirmimi
November 18th, 2009, 02:16 AM
سلام دوستان
لطفا بگيد writing sample چي هست؟؟؟ علاوه بر statement of interest از من writing sample خواستن.
منتظر نظرات دوستان هستم.

بعضی از دپارتمانها می خوان نمونه Writingشما رو داشته باشند (دپارتمان ما هم اینجوریه). شما باید راجع به یک موضوع دلخواه یک متن بنویسید. معمولا موضوع خیلی مهم نیست و نباید تخصصی باشه بیشتر نحوه نوشتن مهم هست. دو تا مورد خیلی براشون اهمیت داره یکی persuasive بودن و یکی هم Coherence.

7aseman
November 18th, 2009, 09:03 AM
بعضی از دپارتمانها می خوان نمونه Writingشما رو داشته باشند (دپارتمان ما هم اینجوریه). شما باید راجع به یک موضوع دلخواه یک متن بنویسید. معمولا موضوع خیلی مهم نیست و نباید تخصصی باشه بیشتر نحوه نوشتن مهم هست. دو تا مورد خیلی براشون اهمیت داره یکی persuasive بودن و یکی هم Coherence.

ممنون

تعداد كلماتش هم مهم هست؟؟ يعني ايتكه چقدر باشه؟؟

amirmimi
November 18th, 2009, 10:10 AM
ممنون

تعداد كلماتش هم مهم هست؟؟ يعني ايتكه چقدر باشه؟؟

در حد Writing های TOEFL باشه. فکر کنم حدود 350 کلمه کافی باشه.اما بیشتر روی نحوه نوشتن تمرکز کن چند تا کلمه کم و زیاد مهم نیست.

f_hoseini
November 20th, 2009, 08:16 PM
سلام.
دوستان به نظرتون میشه تو sop حول رتبه 1 کنکور ارشد و شاگرد اولی تو دانشگاه مانور داد. یعنی این رو موضوع اصلی قرار بدی و بعد بگی براش چقدر زحمت کشیدی و این بهت انگیزه کار زیاد و رسیدن به مدارج عالی رو داده، یا چیزی شبیه این. و بعد در مورد رشته ای که میخوای و نحوه علاقه مند شدنت به اون بنویسی؟ یا اصلا همین که تو رزومه بیاری کافیه؟ اصلا این دانشگاه ها سرشون میشه رتبه کنکور چیه؟ لطفا راهنماییم کنین.
ممنون

Soudi00
November 22nd, 2009, 09:19 PM
I think that writing should be project u have done for a course or a paper u had published, at least in Oregon sate university that is what been refereed to as a writing sample.

demit3713
December 5th, 2009, 01:40 PM
درود به رفقا
بسیار ممنون از همتون برامتنای خوبی که گذاشتین. ببخشین بااینکه میدونم اینجاجاش نیست ولی ایناروبه تنبلی و کم سوادی من ببخشین. برارشته محیط زیست برادکترا توی جایی استاد سراغ ندارین بشه مخشوزد. خوش بگذره و موفقیت
یه توضیح درباره این فایلا بدم که من اینارو از گروپ یاهو ایران کانادا 2003 پیدا کردم و احساس کردم که نامردیه که منبعشو نگم.
فایل اولی یعنی samloe_SOP.doc یه توضیح مفصل 18 صفحه ای درباره چگونگی نوشتن SOP هست.
و بقیه 5 فایل نمونه SOP از بچه های ایرانین

7aseman
December 7th, 2009, 06:51 AM
سلام دوستان
بعضي دانشگاه ها sample writing علاوه بر SOP مي خواهند. كسي نمونه اي داره؟؟ آخه واقعا نمي دونم چي بايد بنويسم.
ممنون

minaa
December 7th, 2009, 08:15 PM
سلام دوستان
لطفا به من کمک کنید.من تازه کارم و میخوام برای پذیرش سوئد اقدام کنم.اینجور که من متوجه شدم این نامه sop خیلی موثره و باید قوی باشه.از اونجایی که زمان محدوده فکر میکنم خودم نمیتونم بنویسم .کسی از شما موسسه خوب و معتبری رو در این کار میشناسه؟

mahsa_mahsa
December 7th, 2009, 10:05 PM
من رشته ام کشاورزی صنایع غذایی اما رشته فوق رو بیوتکنولوژی زدم حالا نمی دونم صنایع غذایی رو چه جوری به بیوتکنولوژی ربط بدم کسی هست برای نوشتن این sop کمک کنه؟واسه سوئد

7aseman
December 8th, 2009, 10:13 AM
من رشته ام کشاورزی صنایع غذایی اما رشته فوق رو بیوتکنولوژی زدم حالا نمی دونم صنایع غذایی رو چه جوری به بیوتکنولوژی ربط بدم کسی هست برای نوشتن این sop کمک کنه؟واسه سوئد

دوست من سلام
خوب بنويس چي شد كه علاقه مند شدي. حتما يك دليلي دارشته كه اين رو انتخاب كردي و از هدفي كه در اينده با اين رشته مي خوايي دنبال كني بگو.
موفق باشي

7aseman
December 8th, 2009, 10:18 AM
سلام دوستان
لطفا به من کمک کنید.من تازه کارم و میخوام برای پذیرش سوئد اقدام کنم.اینجور که من متوجه شدم این نامه sop خیلی موثره و باید قوی باشه.از اونجایی که زمان محدوده فکر میکنم خودم نمیتونم بنویسم .کسی از شما موسسه خوب و معتبری رو در این کار میشناسه؟

دوست من توي فروم بچه ها خيلي نمونه sop گذاشتن. اگر بخوني خيلي خوب مي توني الهام بگيري و خيلي چيزها مي ياد تو ذهنت كه بتوني در راستاي خودت و اهدافت بنويسي. حداقل خودت بنويس و بعد يكي رو پيدا كن برات تصحيح كنه
موفق باشي

piromoplus
December 9th, 2009, 09:18 AM
The attached files contain SOP guidelines and samples
سلام. ببینید من این 4 عنوانی که پیوست کردین رو خوندم.خیلی کامل و عالی بود اما تناقضی در چیز هایی که تا حالا دیدم وجود داره اکثرا می گن باید با یه مقدمه در مورد خودمون شروع کنیم مثلا I was born...or etc اما توی statement of purpose guideline2 گفته از این عبارات استفاده نکنین.بلاخره چه باید کرد؟

hossein.k
December 9th, 2009, 09:29 AM
آيا آوردن اسم يه استاد در SOP باعث از دست دادن استادهاي ديگه ميشه؟

mahsa_mahsa
December 9th, 2009, 01:31 PM
سلام خوب نمی دونم چه طور ربط بدم کلا انشا نوشتنم بده.....

دوست من سلام
خوب بنويس چي شد كه علاقه مند شدي. حتما يك دليلي دارشته كه اين رو انتخاب كردي و از هدفي كه در اينده با اين رشته مي خوايي دنبال كني بگو.
موفق باشي

shp_com
December 9th, 2009, 01:34 PM
سلام

دوستان امکان هست یکی این sop رو واسه من چک کنه. گرامر منظورم هست و اگه کسی پیشنهادی راجع به مطالب نوشته شده داره ممنون می شم که بگین.

Bita
December 10th, 2009, 10:54 AM
سلام. ببینید من این 4 عنوانی که پیوست کردین رو خوندم.خیلی کامل و عالی بود اما تناقضی در چیز هایی که تا حالا دیدم وجود داره اکثرا می گن باید با یه مقدمه در مورد خودمون شروع کنیم مثلا I was born...or etc اما توی statement of purpose guideline2 گفته از این عبارات استفاده نکنین.بلاخره چه باید کرد؟
مساله ای نیست اگه با یک مقدمه راجع به خودتون شروع کنین. ولی نباید راجع به این باشه که کجا بدنیا اومدین و یا سایر مسائل شخصی. خودتون را بگذارین بجای استادی که میخواد پذیرش بده. اینکه یک نفر کجا بدنیا اومده هیچ تاثیری در اینکه بهش پذیرش بدین یا نه نداره. بنابراین بهتره که روی مطالب مهم تاکید کنین (mostly your achievements)

hossein.k
December 10th, 2009, 12:02 PM
مساله ای نیست اگه با یک مقدمه راجع به خودتون شروع کنین. ولی نباید راجع به این باشه که کجا بدنیا اومدین و یا سایر مسائل شخصی. خودتون را بگذارین بجای استادی که میخواد پذیرش بده. اینکه یک نفر کجا بدنیا اومده هیچ تاثیری در اینکه بهش پذیرش بدین یا نه نداره. بنابراین بهتره که روی مطالب مهم تاکید کنین (mostly your achievements)

البته من خودم توي SOP به تجارب و achivement هام اشاره کردم (به طور مفصل) ولي يکي بهم گفت که بيشتر بايد بر روي اهداف و زمينه مورد علاقت مانور بدي و 3 موضوع را جداي از تجاربت کامل پوشش بدي
1- علاقت به اين رشته
2- داشتن اطلاعات کافي در رشته مورد علاقه
3- ارتباط بين علاقت و زمينه هاي تحقيقاتي در دانشگاه مورد نظر
راستش کاملا گيج شدم چون به نظر خودم وقتي از تجربيات کاريم در زمينه مورد نظر و موفقيتهايي که در اون رشته کسب کردم، مثل مقاله، درسهاي گرفته شده در اون زمينه، انتخاب سمينار و تز در اون رابطه، گفتم ديگه چطور بايد علاقم را نشون بدم و اين که ثابت کنم اطلاعات کافي در اين زمينه دارم؟ خوب اين تجارب هستند که اينها را نشون ميدند.
در مورد گزينه سوم هم فکر کنم اگه خيلي خاص اشاره کنم که شانس پذيرش گرفتن از استادهاي ديگه را از دست ميدم. تازه من که خيلي وقتها نميدونم اون استاد توي چه پروژه اي نياز به دانشجو داره. به علاوه واقعيت اينه که اين موضوع را نميدونم چطوري بايد بگنجونم.

خيلي نمونه خوندم (چه ايراني چه هندي) ولي جواب سوالم را پيدا نکردم. پس خواهشن از پيشنهاد خوندن نمونه خودداري شود :)

از عزيزاني که رشتشون کامپيوتر هست و متخصص در زمينه SOP هستند (ترجيحا کساني که پذيرش گرفتند)، خواهشمندم در صورت علاقه براي تحليل SOP يه پيغام خصوصي بهم بدند تا SOP خودم را براشون ارسال کنم.

با تشکر فراوان

nooshinm
December 11th, 2009, 01:14 AM
سلام

دوستان امکان هست یکی این sop رو واسه من چک کنه. گرامر منظورم هست و اگه کسی پیشنهادی راجع به مطالب نوشته شده داره ممنون می شم که بگین.

بنظرم چند جاش مشکل داره
1)Do you think Artificial intelligence is good for your or not?
your اشتباه است باید you بزاری
2)There is truly no end to learning, as this has become a world where a constant addition to abilities is the key to growth in a dynamic world.
growth اسم هست و شما بجای فعل ازش استفاده کردی
حتما جاهای دیگشم احتیاج به اصلاح داره. کلا به نظرم روان ننوشتی.

hashem.Zarafat
December 11th, 2009, 02:01 AM
سلام

سلام

من انشاتون خوندم و تو حد خودم سعی‌ کردم هر چیزی که به ذهنم میرسه رو تصحیح کنم...اگه فکر می‌کنید جایی اشتباه کردم و یا سؤالی دارید امیدوارم بتونم کمک کنم.

پیروز باشید

shp_com
December 11th, 2009, 08:42 AM
مرسی از شما دو نفر من حتما دوباره می نویسم.

halandoon
December 11th, 2009, 12:09 PM
سلام

من انشاتون خوندم و تو حد خودم سعی‌ کردم هر چیزی که به ذهنم میرسه رو تصحیح کنم...اگه فکر می‌کنید جایی اشتباه کردم و یا سؤالی دارید امیدوارم بتونم کمک کنم.

پیروز باشید

فرصت نشد درست حسابی بخونمش آما چندتا دیگه غلط از توش در آوردم.

kiaei
December 20th, 2009, 03:19 PM
از عزيزاني که رشتشون کامپيوتر هست و متخصص در زمينه SOP هستند (ترجيحا کساني که پذيرش گرفتند)، خواهشمندم در صورت علاقه براي تحليل SOP يه پيغام خصوصي بهم بدند تا SOP خودم را براشون ارسال کنم.

با تشکر فراوان
منم مشكل شما رو داشتم به نظر من نكاتي كه تو ذهنتون هست رو بصورت point هاي جدا از هم بنويسيد بعدش بديد يكي كه انشاش خوبه (حتي تو فارسي ) براتون اينا رو بچسبونه. من اينكار رو كردم متنش چيزي در اومد كه خودم هم باورم نميشد كه همچين ارتباطي مي شد پيدا كرد.

katy_198516
December 21st, 2009, 04:09 AM
می خواستم بدونم مقالات ما حتما باید acceptشده باشن . یعنی نمی شه راجع به مقاله ای گفت که فقط به یک کنفرانس فرستاده شده باشه بدون accept

pegah57
December 21st, 2009, 12:35 PM
این فایل رو دوست ویتنامیم بهم داد و مفیده به نظرم. نمیدونم تکراری هستش یا نه.اگر تکراریه که لطفاً پاکش کنین!

aries
December 26th, 2009, 10:20 AM
بدن وسیله از پست شماره 8، پگاه57 تشکر و قدر دانی می کنم.

من 40 نمونه SOP رو که داونلود کردم خیلی به دردم خورد و ازش استفاده کردم و یک SOP خوف نوشتم، گفتم نامردیه از ارسال کننده اش تشکر نکنم.

kont
December 26th, 2009, 02:07 PM
سلام دوستان
پایین sop رو امضا کنم؟ (اسمم رو با خودکار بنویسم؟ )

vtmesx
December 26th, 2009, 02:25 PM
سلام دوستان
پایین sop رو امضا کنم؟ (اسمم رو با خودکار بنویسم؟ )

سلام
خیر- همون اسمتون را در پایین به همراه تاریخ تایپ کنید حکم signature را داره
که تازه همین signature هم الزامی نداره حتماً باشه

amirim
December 29th, 2009, 07:38 PM
سلام من SOP خودم رو اینجا گذاشتم
من لیسانس معماری دارم می خوام برای ارشد طراحی شهری اپلای کردم...
دوستان ببیند و نظر بدن...
من که چیز دیگه ای به ذهنم نمی رسه!!
منتظر نظر ها هستم
مرسی

sanuser
December 31st, 2009, 06:21 PM
سلام من تازه واردم. احتمالا به deadline نمی رسم و وقت کم میارم... ازتون می خوام منو راهنمایی کنین.
من می خوام واسه MA کامپیوتر اپلای کنم(گرایش های مختلف)
SOP می خوام ؟ آخه من چیزی به اسم SOP توی سایت دانشگاهها ندیدم.
ممنون اگه یه کم منو کمک کنین بلکه به سال دیگه کارم نکشه!!

sheidakhareji
January 3rd, 2010, 12:28 AM
سلام به شما...

ببخشید مال من رو هم میشه یکی نظر بده !؟ اگر ممکنه من توی پیغام خصوصی میذارم sop رو چون نمیخوام خیلی نا بلدیم تابلو بشه.
اگز کسی میتونه من رو هم کمک کنه لطفا اعلام همکاری کنه بی زحمت...ببخشید

halandoon
January 3rd, 2010, 12:52 AM
سلام به شما...

ببخشید مال من رو هم میشه یکی نظر بده !؟ اگر ممکنه من توی پیغام خصوصی میذارم sop رو چون نمیخوام خیلی نا بلدیم تابلو بشه.
اگز کسی میتونه من رو هم کمک کنه لطفا اعلام همکاری کنه بی زحمت...ببخشید
فکر نکنم توی پیغام خصوصی بشه فرستاد، میشه؟
شاید اگه rapidshare لینک بدین. ولی بازم میگم اگه اینجا بزارین برای بقیه هم خوبه، حالا بازم خودتون میدونید.

amirkh
January 3rd, 2010, 12:42 PM
سلام
sop من خیلی زیاد شده، حدود 3 صفحه، نظرتون چیه یه قسمتش رو جدا کنم به عنوان future plan توی یه برگه جدا بنویسم؟

esoli
January 3rd, 2010, 03:53 PM
سلام دوستان. برای من هنوز این سوال مطرح هست که اصلا درسته که تو sop از نقاط منفی به هر شکلی و نحوی سخن به میان آورد؟یا اینکه تمام و کمال نقاط مثبت و قوت رو بیان کرد!مثلا من چند تا درس هم تولیسانس نمره هاشون پایین شده خیلی و می ترسم این تو ذوق بررسی کننده پرونده بخوره!نظرتون چیه؟

shp_com
January 3rd, 2010, 04:50 PM
سلام دوستان. برای من هنوز این سوال مطرح هست که اصلا درسته که تو sop از نقاط منفی به هر شکلی و نحوی سخن به میان آورد؟یا اینکه تمام و کمال نقاط مثبت و قوت رو بیان کرد!مثلا من چند تا درس هم تولیسانس نمره هاشون پایین شده خیلی و می ترسم این تو ذوق بررسی کننده پرونده بخوره!نظرتون چیه؟

نه توی sop سعی کنید چیزایی بگین که موفق بودین توش. نمرتون بد بوده بعد سعی کریدن خوب شده به دلایلی مثلا.
sop نماینده شماست. پس سعی کنید دروغ نگین ولی نمی خواد راستشم بگین زیاد بیشتر نقاط قوت تونو بگین

soilman
January 3rd, 2010, 07:15 PM
درود...

میخاستم بدونم به نظر شما آیا بین این دو سوال زیر تفاوتی هست؟
به نظرتون هر دو SOP نیستند؟

All applicants need to show an interest in urban environmental issues and their management by answering the following questions in the motivation letter. Why do you want to study at the UH? And why this particular programme
---------------
Describe the experiences you have had ¿ personal, professional and educational¿that motivated you to apply to this programme. For example, have your previous teachers and supervisors supported you, do you have any working experience related to the programme, what are the most relevant studies you have related to the programme?

در هر دو از انگیزه صحبت به میون اومده...
حال من برای اولی نمونه sop خودمو بنویسم برای دومی چی باید بنویسم؟
البته اولی ستاره دار(اجباری)نیست ولی دومی هست....

با سپاس

eh.pgss
January 4th, 2010, 08:21 AM
منتظر نظر ها هستم
مرسی
سلام

به نظرم SOP شما خیلی‌ ضعیف است، نمی‌خوام نا امیدت کنم، اما به نظرم هم از نظر گرمری و هم از نظر محتوایی مشکل داره و خوب ننوشتی، البته من خیلی‌ توی زبان انگلیسی‌ قوی نیستم، نظر دوستان دیگه رو هم بگیر

shp_com
January 4th, 2010, 01:27 PM
منتظر نظر ها هستم
مرسی

قبل از هر چیز بگم که در ادامه هر چیزی می نویسم نظرات شخصی من هست.
این که با یک دید از انتخاب معماری شروع شده این ایده خوبی برای شروع هست ولی دقت کنید در ادامش نشستین وصف کردین در حالی که باید از دانشگاهتون و فعالیت هاتون بگین. اینجا آدم یک جورایی گم می شه.
گفتن کارای NGO خیلی خوب بود ولی فکر کنم یکم گنگ باشه یعنی خیلی خلاصه هستش.
بقیه اش خوب هست.

ببینید چیزی که من فکر می کنم نا معلوم هست این هستش که این SOP وقتی خونده و تمام می شهو چیزی کلی از شما دستم نمی یاد.
ببینید همان طوری که می دونید sop نماینده شما هست.
بهتر هست بیشتر از کارای شخصی که کردین بگین از هنر هایی که دارین و پروژه هاتون تا بتونید نشون بدین چه آدمی هستین کوشا - دنبال اهداف - کاری - ...

از نظر مشکل گرامری که خوب زیاد بود. شما اگه مشکلی دارین می تونید 2 کار کنید
1. متن رو بنویسین به فارسی و دارالترجمه ترجمه کنه.
2. متن رو به انگلیسی بنویسین دارالترجمه ها یک قسمت به نام Edit دارن بدین براتون eroor گیری کنن.

موفق باشید

sjjpo2002
January 4th, 2010, 03:09 PM
مرسی

انگلیسی بکار رفته واقعا ضعیف بود تو این رزومه! غلط گرامری هم که بیشمار. بکار بردن جملات غلط خیلی تاثیر بدی خواهد داشت. اگر انگلیسی تون خوب نیست حتما از دوستان دیگه کمک بگیرید

sjjpo2002
January 4th, 2010, 08:03 PM
درود...

All applicants need to show an interest in urban environmental issues and their management by answering the following questions in the motivation letter. Why do you want to study at the UH? And why this particular programme
---------------
Describe the experiences you have had ¿ personal, professional and educational¿that motivated you to apply to this programme. For example, have your previous teachers and supervisors supported you, do you have any working experience related to the programme, what are the most relevant studies you have related to the programme?

فرض کن باید به این دو سوال جواب بدی:

1. چرا دانشگاه ما رو انتخاب کردی؟ (با در نظر گرفتن رشته تحصیلیت)

2. ما چرا باید تو رو بپذیریم؟؟

موفق باشی

ramila
January 4th, 2010, 11:59 PM
من انتخاب اول و دومم هر دو شون sop می خوان, به نظرتون تاثیر منفی می زاره اگه ببینن واسه دو رشته نسبتا متفاوت و دو دانشگاه متفاوت 2 تا sop نوشتم , یا اینکه می شه 1 sop نوشت و به زور اینا رو به هم مربوط کرد که به نظرم خیلی بعید و سخت می اید.
و اینکه اسم دانشگاه حتما باید بیاد؟ این منو کشته اخرشم نفهمیدم اسم رشته و دانشگاه باید بیاد یا نه؟ همینطور دارم گیج می زنم.

shp_com
January 5th, 2010, 12:04 AM
من انتخاب اول و دومم هر دو شون sop می خوان, به نظرتون تاثیر منفی می زاره اگه ببینن واسه دو رشته نسبتا متفاوت و دو دانشگاه متفاوت 2 تا sop نوشتم , یا اینکه می شه 1 sop نوشت و به زور اینا رو به هم مربوط کرد که به نظرم خیلی بعید و سخت می اید.
و اینکه اسم دانشگاه حتما باید بیاد؟ این منو کشته اخرشم نفهمیدم اسم رشته و دانشگاه باید بیاد یا نه؟ همینطور دارم گیج می زنم.

سوال اول رو مطمئن نیستم پس جواب نمی دم.
سوال دوم نه نمی خواد اسم دانشگاه بنویسین اگه واسه چند جا می خواین ولی اگه یک جا هست بنویسین.

mojedy
January 5th, 2010, 01:43 PM
من برای سوئد میخوام اپلای کنم و SoP دانشگاه چالمرز گفته حداکثر 500 کلمه و برای KTH حداکثر 600 کلمه هست. خوب 600 کلمه خیلی کم و من نمیتونم همه چیز تو این مقدار کم جا بدم. به نظر شما فعالیت های دوران دبیرستانم حذف کنم؟ یه سری از کارایی که توی دانشگاه انجام دادم؟

shp_com
January 5th, 2010, 01:52 PM
من برای سوئد میخوام اپلای کنم و SoP دانشگاه چالمرز گفته حداکثر 500 کلمه و برای KTH حداکثر 600 کلمه هست. خوب 600 کلمه خیلی کم و من نمیتونم همه چیز تو این مقدار کم جا بدم. به نظر شما فعالیت های دوران دبیرستانم حذف کنم؟ یه سری از کارایی که توی دانشگاه انجام دادم؟

نه چیزی رو حذف نکنید سعی کنید خیلی توصیف نکنید و اشاره کنید بهشون.
البته یادتون باشه که توی sop قرار نیست به کاری خاص اشاره بشه چون اون فعالیت در CV شما هست شما باید نشون بدین که چه شخصیتی دارین. چه اهدافی و چرا این هدافا رو دارین. این جوری

hashem.Zarafat
January 5th, 2010, 04:16 PM
درود...

به نظرتون هر دو SOP نیستند؟

---------------

در هر دو از انگیزه صحبت به میون اومده...
البته اولی ستاره دار(اجباری)نیست ولی دومی هست....

با سپاس

سلام

سعی‌ کنید توی دومی‌ یه جریانی رو تعریف کنی‌، و بر اساس اون بگی‌ علاقمند شدید...اون تجربه که باعث شده شما علاقمند بشید به اپلای کردن چی‌ بوده. یه مقدار می‌خواد که شما موضوع رو با جزییات بیشتر توضیح بدید، البته در مورد این رشتهٔ خاص. و به طور کلی‌ و جامع ننویسید...فکر می‌کنم واقعا باید دقیق بنویسید و مهم نیست که آیا حمصهین انگیزی حقیقت خارجی‌ داره یا نه، مهم اینه که طوری بنویسید که جذابیت داشته باشه براشون..،

sam89
January 6th, 2010, 12:06 PM
سلام،يك سوال داشتم، objective statement با SOP چه فرقي مي كنه؟؟

7para2x
January 6th, 2010, 01:24 PM
سلام

به نظرتون توی SOP هم میشه بعضی نکات بارز رو bold کرد؟ آیا اصولا این کار اشکالی داره؟

sjjpo2002
January 6th, 2010, 04:47 PM
سلام،يك سوال داشتم، objective statement با SOP چه فرقي مي كنه؟؟

فرقی نداره. تو هر دوتاش هم باید از انگیزه ادامه تحصیل صحبت کنید

amirim
January 6th, 2010, 10:28 PM
سلام
sop خودم را دادم همسرم برام تصیح کرد ، چون خودشون تو همون دانشگاهی که می خوام اپلی کنم دکتری می خونند...
از نظرش مشکلی نیست و پیشم نمی آد...
برای نمونه تو این جا گذاشتم..

parvizt
January 7th, 2010, 04:05 PM
سلام

دوست گرامی درخواست save نده وقتی کلیک میکنی روی لینک اون وقت از شما میپرسه save و open و شما گزینه باز کردن رو انتخاب کن

samo
January 8th, 2010, 12:18 PM
سلام، ببخشید همچین سوالی میپرسم، SOP و Resume رو هم باید تو پاکت بذاریم یا همین جوری صاف و تانخورده بذاریم لای باقی مدارک؟

sjjpo2002
January 8th, 2010, 12:48 PM
سلام، ببخشید همچین سوالی میپرسم، SOP و Resume رو هم باید تو پاکت بذاریم یا همین جوری صاف و تانخورده بذاریم لای باقی مدارک؟

نه هیچ نیازی به این کار نیست. فقط مدارکی که باید نشون بده مورد تایید دانشگاه هست رو بذارید تو پاکت

7para2x
January 8th, 2010, 03:44 PM
سلام

به نظرتون توی SOP هم میشه بعضی نکات بارز رو bold کرد؟ آیا اصولا این کار اشکالی داره؟

کسی از دوستان نمیتونه راهنمایی کنه ؟

sjjpo2002
January 8th, 2010, 05:04 PM
کسی از دوستان نمیتونه راهنمایی کنه ؟

من بجای شما بودم اینکارو نمی کردم. قرار یه مقاله بنویسیم که اونم مختصر و مفید. پر رنگ کردن بنظر من کار جالبی نیست. چون ما رو کلمات کلیدی تاکید نداریم بلکه طرف باید بعد از خوندن کل متن در مورد شما قضاوت کنه!

7para2x
January 8th, 2010, 05:54 PM
بله درسته . حالا که فکرشو می کنم میبینم که حق با شماست :)

ramila
January 9th, 2010, 11:32 PM
من دانشگاه kth رو انتخاب اولم زدم حالا می خوام تو sop دلیل این انتخاب رو بگم نمی دونم چی باید بگم من فقط شنیدم که دانشگاه خوبی و رنکینگشم 103 هستش اگه کسی اطلاعات بیشتری داره لطفا کمک کنید , واقعا چطوری باید گفت که هدف از درس خودن تو این دانشگاه چیه ؟
اگه جایی هست که من اطلاعاتم رو از اونجا بگیرم لطفا معرفی کنید ,
ممنون

ramila
January 9th, 2010, 11:41 PM
من دانشگاه kth رو انتخاب اولم زدم حالا می خوام تو sop دلیل این انتخاب رو بگم نمی دونم چی باید بگم من فقط شنیدم که دانشگاه خوبی و رنکینگشم 103 هستش اگه کسی اطلاعات بیشتری داره لطفا کمک کنید , واقعا چطوری باید گفت که هدف از درس خودن تو این دانشگاه چیه ؟
نمی دونم سوالم به اینجا مربوط می شه یا نه ولی بقیه tpic ها تاریخهاشون مال سال 2008 بود احتمالا اونجا کسی جواب نخواهد داد , به همین دلیل اینجا سوالم رو مطرح کردم
ممنون

halandoon
January 10th, 2010, 01:40 AM
رامیلای عزیز، قرار نیست کل SOP درباره دانشگاه باشه، شما باید با Sop خودتون رو برای گرفتن یه position معرفی کنید و جوری بنویسید که کسی جرات نکنه شمارو ردکنه.
من توی SOP خودم فقط پاراگرف آخر رو به دانشگاه تخصیص دادم.
شمام میتونید اینطور بنویسید که، من با توجه به علاقمندیم به فلان چیز ، فلان دوره توی دانشگاه شمارو انتخاب کردم، با توجه به اینکه میدونستم دانشگاه شما فلان امکانات و اساتید خوب رو توی این زمینه داره. و امید دارم که بعد از اتمام این دوره در دانشگاه شما، فلان کار رو انجام بدم. مثلاً استاد بشم توی کشورم یا مثلاً محقق بشم!

raya100
January 10th, 2010, 05:27 PM
سلام
من می خواستم sop رو پرینت کنم. اگر دوره صفحه کادر (border )بزارم اشکال داره؟ justify باید باشد sop درسته ؟ فونت و اندازش چطور باشه خوبه؟
من چون برای سوئد می خوام بفرستم و مدارک همه دانشگاها برای یک جا ارسال می شه ، اگر بالای (قسمت header ) صفحه اسم خودم و application number و اسم دانشگاهی که sop مربوط به اونه(که یه دفعه اشتباه برای جای دیگه نفرستن) رو بنویسم اشکال داره؟
ممنون

mohmad0014
January 10th, 2010, 05:55 PM
به نظر من ججند نمونه sop بخونی خیلی می تونه بهت کمک کنه، تو اینترنت خیلی هست

niloofarsa
January 12th, 2010, 02:18 PM
آخرش همه دانشگاهها مي بينند اما ميتوني بالاش بنويسد to chalmers university

niloofarsa
January 12th, 2010, 02:19 PM
بچه ها sop بايد بالاش آرم دانشگاه مقصد باشه ؟ مثلا سوئد كه براي فوق 4 تا دانشگاه هست آرم كدوم دانشگاه رو بالاش بذاريم

shp_com
January 12th, 2010, 06:27 PM
بچه ها sop بايد بالاش آرم دانشگاه مقصد باشه ؟ مثلا سوئد كه براي فوق 4 تا دانشگاه هست آرم كدوم دانشگاه رو بالاش بذاريم

من اصلا فکر نمی کنم که نوشتن 4 تا SOP واسه 4 تا رشته اصلا خوب باشه. این ر. هم اکثر بچه هایی که اونجا هستن گفتن.
ولی با این وجود آرم دانشگاه ها بالای اونی بزنید که مال همون دانشگاه هست دیگه.

ramila
January 12th, 2010, 07:13 PM
lی بابا مگه باید بالای sop آرم دانشگاه باشه ؟ من اولین باره که می شنوم یک همچین چیزی.

shp_com
January 12th, 2010, 07:50 PM
lی بابا مگه باید بالای sop آرم دانشگاه باشه ؟ من اولین باره که می شنوم یک همچین چیزی.

واسه اون هایی هست که می خوان چند تا sop بدن. البته این یکی از راه حل ها هست.

sjjpo2002
January 12th, 2010, 08:46 PM

هیچ دلیلی برای نوشتن SoP تو کاغذ آرم دار نیست. انگیزه تحصیل شما ربطی به دانشگاهی که قبلا اونجا بودید نداره

minaa
January 12th, 2010, 11:40 PM
یه کمک اورژانسی لطفا : sop رو justify کنم یا نه؟ در صفحه اول عبارت statement of purpose باید در قسمت head باشه یا همینجوری خط اول باشه؟

i_karimi
January 12th, 2010, 11:50 PM
یه کمک اورژانسی لطفا : sop رو justify کنم یا نه؟ در صفحه اول عبارت statement of purpose باید در قسمت head باشه یا همینجوری خط اول باشه؟
هر چند این چیزا زیاد مهم نیست و مهم متن نامس ولی بهتره که justify کنید و در بالا subject= sop بنویسید

ramila
January 13th, 2010, 08:53 PM
واسه اون هایی هست که می خوان چند تا sop بدن. البته این یکی از راه حل ها هست.

من تازه داشتم بی خیال می شدم که مدارکمو پست کنم که دوباره نذاشتین
من 2 تا sop می خوام یکی واسه kth یکی هم واسه lund , یعنی باید آرم این 2 تا دانشگاه رو بذارم بالای صفحه ؟ حالا از کجا باید آرمشونو بیارم؟

shp_com
January 13th, 2010, 09:00 PM
من تازه داشتم بی خیال می شدم که مدارکمو پست کنم که دوباره نذاشتین
من 2 تا sop می خوام یکی واسه kth یکی هم واسه lund , یعنی باید آرم این 2 تا دانشگاه رو بذارم بالای صفحه ؟ حالا از کجا باید آرمشونو بیارم؟

نه من این ها رو شنیدم.
نه شما همون یکی رو بفرستین. این واسه اون هایی هست که موضوع هاشون مختلف هست.

ramila
January 13th, 2010, 09:22 PM
نه من این ها رو شنیدم.
نه شما همون یکی رو بفرستین. این واسه اون هایی هست که موضوع هاشون مختلف هست.

خوب مال من هم رشته هام با هم فرق می کنه , البته lund گفته letter of intend منظورش همون sop هست دیگه ایشااله؟

i_karimi
January 14th, 2010, 01:30 AM
خوب مال من هم رشته هام با هم فرق می کنه , البته lund گفته letter of intend منظورش همون sop هست دیگه ایشااله؟
منظور همونه. در ضمن فکر نمی کنم که به علت نوشتن تعداد زیاد sop کسی رجکت بشه. من خودم هم برای چالمرز و هم برای kth دو تا نوشتم. بالاش نوشتن to: chalmers و subject:statement of purpose for ... master program و همین طور هم برای kth

mahbanoo
January 14th, 2010, 02:57 PM
درود بر همه دوستان
می شه لطفا یکی بگه sample of academic writing چی هست و من براشون چی باید بفرستم ؟ اخه این writing موضوعش چی باید باشه؟

Sunrise
January 14th, 2010, 06:40 PM
هر قسمتی از sop از حذف کنم به خودم ظلم کردم. نمیشه کمش کنم. فرم online application هم word count داره برای sop نمیشه سرشون رو کلاه گذاشت با فونت زیر و ... . میتونم تو اون فرم آنلاین به جای n کلمه، دو خط بنوسیم که sop رو به همراه مدارک به صورت کاغذی پست کردم و اونو بخونید. ها؟ کسی اینچوری کلک زده؟
البته تو کاغذ شده 9 پاراگراف در 900 کلمه و 1.5 صفحه A4 بدون فونت زیر و margin هم دستکاری نشده. با اینهمه کل award هامو توش حذف کردم!!! که خودشون برن تو cv بخونن. از نمرات هم هیچی نگفتم که خودشون transcript رو نگاه کنن.

sjjpo2002
January 14th, 2010, 06:47 PM
درود بر همه دوستان
می شه لطفا یکی بگه sample of academic writing چی هست و من براشون چی باید بفرستم ؟ اخه این writing موضوعش چی باید باشه؟

نمونه ای از نوشته رو معمولا برای اینکه بتونن توانایی شما رو در نوشتن بسنجند می خوان. بنابراین نوشته ای که از لحاظ جمله بندی درسته و خوب تونسته مطلب مورد نظرشو برسونه بفرستید. اگه مقاله خوبی دارید خلاصه ای از اون رو می تونید بفرستید و یا یک SoP در مورد خودتون بنویسید. در مورد موضوعش از دانشگاه بپرسید اگر براشون مهم نباشه که دست شما خیلی بازتر خواهد بود!

m0h3n
January 14th, 2010, 07:19 PM
ممنون

تو همین انجمن تا دلتون بخواد نمونه SOP گذاشته شده.اگه میخواید SOP خوبی بنویسید، پیشنهاد می کنم حتما چند نمونه رو مطالعه کنید.

Sunrise
January 15th, 2010, 08:07 PM
هر قسمتی از sop از حذف کنم به خودم ظلم کردم. نمیشه کمش کنم. فرم online application هم word count داره برای sop نمیشه سرشون رو کلاه گذاشت با فونت زیر و ... . میتونم تو اون فرم آنلاین به جای n کلمه، دو خط بنوسیم که sop رو به همراه مدارک به صورت کاغذی پست کردم و اونو بخونید. ها؟ کسی اینچوری کلک زده؟
البته تو کاغذ شده 9 پاراگراف در 900 کلمه و 1.5 صفحه A4 بدون فونت زیر و margin هم دستکاری نشده. با اینهمه کل award هامو توش حذف کردم!!! که خودشون برن تو cv بخونن. از نمرات هم هیچی نگفتم که خودشون transcript رو نگاه کنن.

میتونم SOP رو تو فرم آنلاین نزارم، به جاش کاغذی پست کنم؟

Sunrise
January 15th, 2010, 08:15 PM
اگر آخر SOP اسم استادی رو بیارم، آیا باید از قبل با اون هماهنگ کرده باشم؟ یعنی email زده باشم و OK رو بگیرم؟

mohmad0014
January 15th, 2010, 08:17 PM

به نظر من خلاصه تر در فرم آنلاين بنوسيد و توضيح دهيد كه نسخه كاملش همراه مداركم هست.
موفق باشيد.

Sunrise
January 15th, 2010, 08:20 PM
به نظر من خلاصه تر در فرم آنلاين بنوسيد و توضيح دهيد كه نسخه كاملش همراه مداركم هست.
موفق باشيد.

ممنون.
پس یعنی مثلا خلاصه SOP رو بزارم؟ و با توضیح که کاملش تو راهه؟
یا اینکه سفید بزارم و فقط 2 خط توضیح بدم که تو مدارک پست شده هست؟

mohmad0014
January 15th, 2010, 08:29 PM
ممنون.
پس یعنی مثلا خلاصه SOP رو بزارم؟ و با توضیح که کاملش تو راهه؟
یا اینکه سفید بزارم و فقط 2 خط توضیح بدم که تو مدارک پست شده هست؟

به تظرم خلاصشو بگذاريد و آخر هم توضيح بدهيد كه كاملشو پست مي كنم

niloofarsa
January 20th, 2010, 09:36 AM
بچه ها من يك سري sop خوب دارم اما بلد نيستم اينجا چطوري فايل پيوست كنم

shp_com
January 20th, 2010, 09:54 AM
بچه ها من يك سري sop خوب دارم اما بلد نيستم اينجا چطوري فايل پيوست كنم

شما برین توی صفحه پیشرفته
یک جایی نوشته مدیریت فایل های پیوستو کلیک کنید می بینید جایی که نوشته Add Files

niloofarsa
January 23rd, 2010, 11:23 AM
بچه ها من گير كردم اساسي
من فقط انتخاب اولم چالمرز sop خواسته رشته انتخابيم در چالمرز و دو دانشگاه ديگه هم نرم افزاره اما computer science اوپسالا رو هم انتخاب كردم اگه فقط واسه چالمرز بنويسم (نرم افزار) بعد اوپسالا مي بينه خب تا جايي كه ميدونم در sop بايد علت انتخاب رشته و دانشگاه رو بگيم چي بنويسم كه با دو تاش سازگار باشه؟ البته تكرار مي كنم فقط چالمرز sop خواسته تو رو خدا يكي راهنمايي كنه مهلت داره تموم ميشه

i_karimi
January 23rd, 2010, 11:31 AM
بچه ها من گير كردم اساسي
من فقط انتخاب اولم چالمرز sop خواسته رشته انتخابيم در چالمرز و دو دانشگاه ديگه هم نرم افزاره اما computer science اوپسالا رو هم انتخاب كردم اگه فقط واسه چالمرز بنويسم (نرم افزار) بعد اوپسالا مي بينه خب تا جايي كه ميدونم در sop بايد علت انتخاب رشته و دانشگاه رو بگيم چي بنويسم كه با دو تاش سازگار باشه؟ البته تكرار مي كنم فقط چالمرز sop خواسته تو رو خدا يكي راهنمايي كنه مهلت داره تموم ميشه
شما برای همون رشته و همون دانشگاهی که می خواد بنویس. البته فکر کنم اونم optional باشه ولی سعی کن برای جاهایی که می خوان حتما بنویسی

shp_com
January 23rd, 2010, 11:33 AM
بچه ها من گير كردم اساسي

ببینید این موضوع بارها توضیح داده شده. شما سعی کن به جای این که بنویسی دانشگاه چالمرز بگی your university و به رشته خاص توش اشاره نکنید.(البته این رو غیر مستقیم باید انجام بدین)

soilman
January 23rd, 2010, 10:35 PM
درود...

این فایل یکی از دوستان است که دسترسی به ارسال فایل نداشتن...
خوشحال میشم دوستان به ایشون کمک کنند...

شب خوش

با سپاس

sjjpo2002
January 25th, 2010, 12:25 AM
با سلام

من یه مختصر در مورد SoP گذاشته شده نظر دادم. سعی کردم جاهایی که لازم اشتباه رو مشخص و درستش رو بنویسم. امیدوارم برای شما و دیگر دوستان مفید باشه.
از نظر گرامری و سطح استفاده از لغات و ترکیبات خوب بود. ولی انسجام و نظمی که باید در دنبال کردن اهداف وجود داشته باشه رو نداره! شما که تجربه کار مرتبط داشتید معدل خوب داشتید مشوقین خوبی داشتید چرا این همه از تغییر علاقه تون به مدیریت صحبت کردید ولی به نقاط قوتتون کم توجهی کردید؟!! ببینید هیچ نظمی در پاراگرافها وجود نداره همشون می خوان بگن من به مدیریت علاقه دارم همین!
اینجوری بگم:
چرا علاقه دارید؟
فقط خودتون فکر می کنید موفق میشید یا دیگران هم اینجوری فکر می کنن
تو کارتون موفق بودین؟
چرا باید به شما فاند تخصیص داده بشه؟
با این رزومه خوبتون خیلی بهتر می تونستید از تواناییها و اهدافتون صحبت کنید. خلاصه ای از دلایل و انگیزه هاتون رو اول میاوردید بعد در مورد اونا تو پاراگرافهای بعدی توضیح میدادید تا خواننده یه ارتباط بین جملات متن برقرار کنه بعد با در نظر گرفتن همه اونا می گفتید که من برای فاند مناسبم

ولی در کل خیلی بهتر از نمونه هایی بود که بچه ها برای اولین بار می نویسن. روش کار کنید بهتر هم خواهد شد

موفق باشید

amirkh
January 25th, 2010, 02:44 PM
سلام نظرتون در مورد بودن یا نبودن این جمله در sop من چیه:

Twenty months as a researcher in social science (unpaid duties in the mandatory military service) was a good opportunity to deepen my understanding of myself and

رشته من social science نیست، بااین جمله خواستم هم بیست ماه را توجیه کنم و هم اینکه خودشناسی کردم و به علاقم ایمان دارم. ولی نمی دونم قسمت داخل پرانتز بار منفی داره یا نه؟!

i_karimi
January 25th, 2010, 02:48 PM
سلام نظرتون در مورد بودن یا نبودن این جمله در sop من چیه:

Twenty months as a researcher in social science (unpaid duties in the mandatory military service) was a good opportunity to deepen my understanding of myself and

رشته من social science نیست، بااین جمله خواستم هم بیست ماه را توجیه کنم و هم اینکه خودشناسی کردم و به علاقم ایمان دارم. ولی نمی دونم قسمت داخل پرانتز بار منفی داره یا نه؟!
اگه من بودم نمی نوشتم!

biomedicalist
February 6th, 2010, 11:30 AM
به نظر من این کلمه military می تونه مشکل ساز بشه

nicemoon
February 8th, 2010, 11:21 AM
سلام، من نتونستم این فایلو دانلود کنم، ممکنه دوباره بذارید

mohmad0014
February 8th, 2010, 01:32 PM
سلام، من نتونستم این فایلو دانلود کنم، ممکنه دوباره بذارید

با تشکر از sjjpo 2002 عزیز به خاطر فایل مفیدشان ، البته مشکلی در دانلود ندارد و من به راحتی دانلود کردم با این حال من دوباره آپلود می کنم

eh.pgss
February 9th, 2010, 08:26 AM
به نظرم اولش رو خوب شروع نکردی، شاید بهتر باشه که بگی‌ توی یک کنفرانس یا مسافرت ، یا چیزی شبیه این با یک سری افراد آشنا شدم، و ارتباط‌هایی‌ که ایجاد شد، و صحبت‌ها و.. ، منو ترغیب کرد که رشتمو عوض کنم، البته این یکی‌ از گزینه‌ها است، به نظرم اینکه اولش با این شروع کردی که من مردد بودم، خیلی‌ خوب نیست، بهتر قوی تر باشه، البته بازم به نظر من !!!

amin_ict_5
February 13th, 2010, 06:52 AM
کسی پیدا میشه کلا برام SoP بنویسه ؟؟؟
کلا انگلیسی رایتینگم تعطیله !
اطلاعاتی از خودم بخواد بهش میدم
یه چند نکته ام هست که میخوام بهش اشاره کنه

somaye-686
March 9th, 2010, 09:47 AM
کلا sop چقدر باید باشه؟700 کلمه کمه؟

m.a.a
March 9th, 2010, 12:20 PM
کلا sop چقدر باید باشه؟700 کلمه کمه؟

این بستگی به دانشگاه مقصد داره. مثلا بعضی ها تعداد کلمه رو مشخص می کنند و بعضی ها هم نه ! ولی به نظر من شما ابتدا سعی کنید یک SOP تا 1500 کلمه بنویسید و سپس با توجه به نیاز دانشگاه آن را کم یا زیاد نمایید.

somaye-686
March 9th, 2010, 10:37 PM
دوستان لطف می کنید از لحاظ محتوایی و ترتیب مطالب sop منو اصلاح کنید.از لحاظ گرامری اشکالات زیاد داره که میدم دارالترجمه.ممنون

sjjpo2002
March 9th, 2010, 11:31 PM
با سلام

من به شخصه از این SoP خوشم اومد! کلیه مطالبی که آورده شده به موضوع مرتبط بوده و گذشته از اشکالات گرامری و ترتیب مطالب خیلی خوب نوشته شده.
پاراگراف اول به خوبی نشون میده که علاقه و استعداد پشت این تصمیم قرار داره.
فقط چند تا توصیه می کنم که امیدوارم براتون قابل استفاده باشه:
شما باید در پاراگرافهای بعدی در راستای ادعایی (تا اینجا) که در اولین پاراگراف آوردید صحبت کنید. طوری باید بین پاراگرافها ارتباط منسجم باشه که خواننده بتونه این ارتباط رو به راحتی درک کنه
مثلا تو پاراگراف دوم این انسجام وجود نداره. یکی بپرسه این پاراگراف می خواد چی بگه آدم دچار شک میشه. اولش از اوضاع ایران صحبت کردید که منجر به علاقه در شما شده ولی آخرش از رتبه کنکور حرف زدین.
پیشنهاد من در ادامه پاراگراف اول اینه که:
در دو پاراگراف مختلف در مورد اون ادعاتون صحبت کنید. می گید علاقه دارید چرا؟ از کجا میشه فهمید؟
بعد بگید چرا شما ممتاز هستید در این زمینه؟ موفقیتهاتون؟ سوابق کاری داشتید اگه اشاره کنید. سوابق درخشان تحصیلی داشتید اشاره کنید. توجه کنید که فقط اشاره کنید.
بعد در مورد این تجربه ها و موفقیتهاتون در پاراگرافهای مختلف توضیح بدین. اینجوری ارتباط قابل حسی بین نوشته هاتون برقرار میشه و خواننده مشتاق میشه بیشتر در مورد اشارات شما بدونه!
در ادبیات انگلیسی پاراگراف باید هدف مشخصی رو دنبال کنه و دارای ابتدا و انتها یا بهتر بگم آشنایی و نتیجه گیری باشه.

موفق باشید

somaye-686
March 11th, 2010, 08:20 PM
مرسی از راهنماییتون.می خواستم بگم که چون علاقه خاص داشتم خیلی تلاش کردم و توی اون امتحان قبول شدم.اما حق باشماست اصلا چنین برداشتی نمیشه کرد.فکرمی کن حتی اگر حذفش کنم بهتر باشه.چون توی رزومه نوشتم.در هرصورت ممنون

DIESEL
March 14th, 2010, 04:30 AM
سلام خدمت همگی

اگر ممکنه این SOP رو بخونید و نظرات اصلاحیتونو بدین.
توضیح اینکه من فوق مکانیک دارم و الان میخوام برای Master of Engineering اقدام کنم.
ممنون.

sjjpo2002
March 15th, 2010, 01:40 AM
اگر ممکنه این SOP رو بخونید و نظرات اصلاحیتونو بدین.

سلام دوست عزیز

سطح انگلیسی مقاله در حد عالی نیست ولی به عنوان نسخه اولیه بد نیست. پاراگراف اول رو گرامرشو چک کردم و احساس می کنم یکم باید از لحاظ گرامری روی متنش کار بشه.
ولی به نظر شخصی من محتوای SoP رو اونجوری که باید و شاید خوب آماده نکردین. خیلی وارد جزئیات درسهایی که پاس کردین و پروژه هایی که داشتین شدین و یکم از اهداف SoP دور شدین. من توصیه می کنم یکم از بالا نگاه کنید. از انگیزه ها تون از موفقیتهاتون و ... صحبت کنید تا خواننده متوجه استعداد و علاقه شدید و آگاهانه شما به ادامه تحصیل بشه. نمونه های SoP رو بخونید شاید بهتون کمک کنه.

موق باشید

Mahdis
March 15th, 2010, 01:24 PM
سلام دوستان. من SOP خودم را نوشته ام اما استادم ازم ايراد گرفته و گفته بايد اصلاحش كني. كسي مي تونه SOP منو بخونه و اصلاحش كنه؟ راستش من خيلي هم عجله دارم. اما چون تازه عضو شده ام امكان attach فعلاً ندارم. اگر كسي مايل بود به من كمك كنه SOP منو بخونه به من email بزنه.

DIESEL
March 17th, 2010, 12:11 AM
سلام دوست عزیز

سطح انگلیسی مقاله در حد عالی نیست ولی به عنوان نسخه اولیه بد نیست. پاراگراف اول رو گرامرشو چک کردم و احساس می کنم یکم باید از لحاظ گرامری روی متنش کار بشه.
ولی به نظر شخصی من محتوای SoP رو اونجوری که باید و شاید خوب آماده نکردین. خیلی وارد جزئیات درسهایی که پاس کردین و پروژه هایی که داشتین شدین و یکم از اهداف SoP دور شدین. من توصیه می کنم یکم از بالا نگاه کنید. از انگیزه ها تون از موفقیتهاتون و ... صحبت کنید تا خواننده متوجه استعداد و علاقه شدید و آگاهانه شما به ادامه تحصیل بشه. نمونه های SoP رو بخونید شاید بهتون کمک کنه.

موق باشید

دست شما درد نکنه بخاطر راهنماییها و بخاطر وقتیکه گذاشتید. با توجه به راهنماییهای شما یخورده اصلاحش کردم. ولی دلیل جور کردن برای کسیکه همین الان مدرک فوق داره و میخواد دوباره فوق بخونه چندان راحت نیست. در حقیقت میخوام در صورت پیدا کردن استاد و فاند از همونجا برای تبدیل به دکتری اقدام کنم و اگر نشد حداقل دوسال اونجا باشم و اقامت بگیرم. ولی فکر کنم نوشتن اینا تو SOP اصلا جالب نیست.

sjjpo2002
April 4th, 2010, 06:58 PM
پستهای نامرتبط حذف شد. این تاپیک برای گذاشتن نمونه های SoP و راهنمایی دوستان تازه کار هست. بدیهی هست که SoP هر فرد منحصر به اون فرد خواهد بود و به هیچ وجه نمیشه با کپی برداری از نمونه ها یک SoP خوب و کامل بدست آورد ولی نمونه ها می تونه به نویسنده دید بده و به اون در جهت بهتر نوشتن کمک کنه.

لطفا این بحث رو ادامه ندین

با تشکر

sjjpo2002
April 11th, 2010, 05:49 PM
SoP یکی از دوستان که امکان آپلود فایل رو نداشتن اینجا قرار می دم. دوستان صاحبنظر لطفا راهنمایی کنن

shp_com
April 12th, 2010, 12:22 AM
SoP یکی از دوستان که امکان آپلود فایل رو نداشتن اینجا قرار می دم. دوستان صاحبنظر لطفا راهنمایی کنن

فکر می کنم جای یک مقدمه خالی باشه خیلی سریع سراغ خودش رفته. فکر می کنم اگه بتونن مختصر بگن که هدفشون چیه خیلی راحت تر بشه از گذشته ای که دارن به اون هدف نزدیک بشن. (البته این نظر من هست.)
یک چیز دیگه که من مطمئن نیستم نام بردن اسم اساتید هست که واقعا نمی دونم خوب هستش یا نه؟ بهتر نیست فقط گفته بشه که با استاد اون درس یا بهترین استاد کار کردم تا اسم بیارن چون واقعا کسی که می خونه می دونه اون کیه؟

در آخر هم فکر کنم بهتر باشه که چای پاراگراف 6 و 7 با هم عوض بشه. چون 6 یک دیدگاه فرد از خودش هست و بهتر هست در ادامه اون دیدگاه با هدف تلفیق بشه تا این که باز از علایق صحبت کنه. یک جور ملی حرف زدن هست پاراگراف 6 ولی 7 نگاه جزئی هست.

اینا نظرات من بود. موفق باشید

HSE
April 17th, 2010, 03:24 PM
سلا دوستان عزیز
من رشته تحصیلیم محیط زیست هست. میخام برای فوق لیسانس اقدام کنم برای سوئد. از دوستان کسی در زمینه environmental Eng که به آب و فاضلاب مربوط باشه، نمونه SOP دارین؟
ممنونم.
هدیه

amin_ict_5
April 17th, 2010, 04:36 PM
سلا دوستان عزیز
من رشته تحصیلیم محیط زیست هست. میخام برای فوق لیسانس اقدام کنم برای سوئد. از دوستان کسی در زمینه environmental Eng که به آب و فاضلاب مربوط باشه، نمونه SOP دارین؟
ممنونم.
هدیه

تا اونجایی که توی این فروم خوندم برای سوئد sop اختیاری هستش مطمئن نیستم بهتر این وضوع را پرس و جو کنی

mojedy
April 17th, 2010, 05:56 PM
سلا دوستان عزیز
ممنونم.
هدیه

دوست عزیز، SOP در اکثر دانشگاه های سوئد به صورت اختیاری است و ارائه ی اون یک امتیاز مثبت براتون محسوب میشه. اما به این نکته توجه کنین که بهترین SOP، SOP ای است که خودتون نوشته باشین. اونها انقدر نمونه ها مختلف رو خوندن که راحت تشخیص میدن خودتون نوشتین یا نه .. اگر چه دیدن نمونه ها مطمئنا ایده های خوبی به شما میده ..

امیدوارم دوستان نمونه های مربوط به رشتتون رو اینجا قرار بدن، ولی در غیر این صورت از نمونه های موجود در سایت برای جمله بندی ها و پاراگراف بندی ها استفاده کنین. مطمئن باشین در صورتی که وقت بذارین خودتون میتونین SOP خوبی رو بنویسین.

M.jorfi
April 17th, 2010, 06:16 PM
Sample SOP of Environmental Engineering

Amis_gh
April 18th, 2010, 08:50 PM
بچه ها در مورد انگیزه می تونم اشاره کنم که مثلا یکي از دلایل علاقه من به ادامه رشته اقتصاد غير از اینکه روز به روز در سطح جهانی اهمیت پیدا می کنه وضعیت نامناسب اقتصادی کشور هست...

نظرتون چیه؟

amir1982
April 20th, 2010, 11:45 PM
با سلام :
كسي ميتونه تفاوت motivation letter و sop را توضيح بده ؟

halandoon
April 21st, 2010, 12:01 AM
با سلام :
تاجایی که من میدونم یکی هستن!

shamim65
April 21st, 2010, 12:02 AM
با سلام :

با سلام،
دوست عزیز یک تاپیک (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?3043-Motivation-letter-vs.-SOP) برای این موضوع داریم که میتونه کمکتون کنه.

sysco
April 27th, 2010, 03:09 AM
با سلام :
اين تاپيك (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?4844-انواع-Statement-ممكنه-كمك-كنيد؟/page2) هم مطالبي داره.

cruxsign
May 13th, 2010, 12:19 AM
, Letter of intent ,motivation letter , sop , Essay
همه ی اینا یکی هستند. تازه اسمای دیگه هم دارن. چیزی که مهمه اینه که مدارک لازم برای apply شامل CV ( Resume و SOP یا هر اسم دیگه ای که داره بعلاوه ی مدارک دانشگاه و زبان هست. به جز cv و sop من Essay دیگه ای ندیدم تا حالا بخوان.

cruxsign
May 13th, 2010, 12:24 AM
بچه ها در مورد انگیزه می تونم اشاره کنم که مثلا یکي از دلایل علاقه من به ادامه رشته اقتصاد غير از اینکه روز به روز در سطح جهانی اهمیت پیدا می کنه وضعیت نامناسب اقتصادی کشور هست...

نظرتون چیه؟

هر چیزی که یه مطلب جدید باشه و قابل تامل برای sop خوبه که عنوان بشه. در واقع توی sop یه سری مطالب نقطه ی عطف میشه که اینم میتونه یکی از اونا باشه به نظرم.

safoooora
June 10th, 2010, 12:06 AM
سلام.
میخوام برا فیزیک فوق اپلای کنم و معدل لیسانسم هم 13 است از دانشگاه دولتی. مقاله و پروژه ندارم . اما یه سری کارهای پژوهشی کردم. بنظرتون چطور sop بنویسم که قبول کنن؟

7para2x
June 10th, 2010, 02:29 AM
سلام.
میخوام برا فیزیک فوق اپلای کنم و معدل لیسانسم هم 13 است از دانشگاه دولتی. مقاله و پروژه ندارم . اما یه سری کارهای پژوهشی کردم. بنظرتون چطور sop بنویسم که قبول کنن؟

روال کار اینه که روی نقاط قوتتون ( یعنی کارهای پژوهشیتون ) مانور بدین

safoooora
June 12th, 2010, 11:50 PM
سلام.
کسی میتونه به طور خصوصی در نوشتن SOP به من کمک کنه؟

7para2x
June 13th, 2010, 01:26 AM
سلام.

اگر شیراز هستید من شاید بتونم کمکتون کنم .........اگر هم که نه می تونید از تاپیک مخصوص SOP استفاده کنید

موفق باشید

safoooora
June 13th, 2010, 11:57 PM
اگر شیراز هستید من شاید بتونم کمکتون کنم .........اگر هم که نه می تونید از تاپیک مخصوص SOP استفاده کنید

موفق باشید

سلام.
من شیراز نیستم. تاپیک مخصوصش مگه همینجا نیست؟

iman kh
June 14th, 2010, 09:43 AM
سلام.

برای چه رشته ای ؟؟؟

mohammad
June 14th, 2010, 10:57 AM
آقا من برا لیسانس دارم اقدام میکنم میتونم sop بنویسم؟ اگه آره در مورد چی بنویسم!؟

safoooora
June 14th, 2010, 11:00 PM
برای چه رشته ای ؟؟؟

برای رشته فیزیک. برای فوق میخوام اقدام کنم. کمکم میکنین؟

iman kh
June 14th, 2010, 11:33 PM
برای رشته فیزیک. برای فوق میخوام اقدام کنم. کمکم میکنین؟

چه کمکی میخواید دقیقا ؟

safoooora
June 16th, 2010, 12:32 AM
چه کمکی میخواید دقیقا ؟

میخوام کاملا با جزییات کمکم کنین . جملات تخصصی بلد نیستم استفاده کنم. و در کل نمی دونم چیزی که مینویسم باید چه ساختاری داشته باشه . البته نمونه هاش رو دیدم و آشنا هستم.

mohammad
June 17th, 2010, 11:55 AM
آقا من برای biology پذیرش دارم لطفا اگر کسی میدونه که چطور باید بنویسم کمک کنه!

M.jorfi
June 17th, 2010, 12:06 PM
آقا من برای biology پذیرش دارم لطفا اگر کسی میدونه که چطور باید بنویسم کمک کنه!

دوست عزیز، SOP رو قبل از دادن پذیرش می خوان.. شما که پذیرش گرفتین واسه چی می خواین!!!!!

mohammad
June 19th, 2010, 01:06 AM
برای سفارت گویا تاثیر داره خیلی!

mohammadr1371
June 22nd, 2010, 07:02 PM
سلام برتمامی دوستان عزيز
من یه دانش آموز هستم و می خواستم ُSop خودم رو به دانشگاه بفرستم
حالا از همه شما می خوام لطف کنید و این Sop رو بخونید و نظراتتون رو در موردش بگید

می دونم زحمت میشه براتون ولی به تجربه همه شما احتیاج دارم

از همه متشکرم

afarzaneh55
June 27th, 2010, 09:53 AM
سلام به همه دوستان آماده به خدمت گذاری !
کسی هست به من برای نوشتن یه SOP عالی که جبران معدل پائین رو بکنه برای رشته MBA کمک بکنه؟؟؟ (سابقه کار هم دارم)
آیا کسی هست ؟ .......

halandoon
July 1st, 2010, 02:20 AM
سلام به همه دوستان آماده به خدمت گذاری !
کسی هست به من برای نوشتن یه SOP عالی که جبران معدل پائین رو بکنه برای رشته MBA کمک بکنه؟؟؟ (سابقه کار هم دارم)
آیا کسی هست ؟ .......
باید خودتون یه فرم اولیه بنویسید و بعد چندین بار به کمک دوستان فارومی تصحیح و ویرایشش کنید. موفق باشید

aziking
July 24th, 2010, 09:33 PM
سلام به دوستان

من واسه مستر کامپیوتر دارم اپلای میکنم(سوئد)..میشه این رو بخونید و نظر بدید...جمع 500 کلمه...جا های خالی رو بعدا متناسب پر میکنم..

از همه دوستان پیشاپیش ممنون و متشکرم.

m0h3n
July 25th, 2010, 04:23 PM
سلام به دوستان
من واسه مستر کامپیوتر دارم اپلای میکنم(سوئد)..میشه این رو بخونید و نظر بدید...جمع 500 کلمه...جا های خالی رو بعدا متناسب پر میکنم..
از همه دوستان پیشاپیش ممنون و متشکرم.

بنظر من متن بدی نیست... فقط روی academic writing متن بیشتر کار کنید... linking words بین پاراگراف ها و .....
مهم این هست که خودتون نوشته باشید... باز هم سعی کنید چندین بار متن رو بخونید... مطمئنا نکاتی رو خواهید دید که مفید خواهند بود...

موفق باشید

dr_dr
August 4th, 2010, 02:10 AM
سلام برتمامی دوستان عزيز
من یه دانش آموز هستم و می خواستم ُSop خودم رو به دانشگاه بفرستم
حالا از همه شما می خوام لطف کنید و این Sop رو بخونید و نظراتتون رو در موردش بگید

می دونم زحمت میشه براتون ولی به تجربه همه شما احتیاج دارم

از همه متشکرم

من خوندمش به نظرم بهتره بیشتر در مورد خودتون و خلاقیت هاتون و اینکه چرا رشته ی برق رشته ی خوبی برای شماست توضیح بدید در ضمن لازم نیست بگید که اهل کجا هستید بهتره بگید که در چه جور محیطی بزرگ شدید و تجربیات زندگی در این محیط چه تاثیری روی شما داشته

naja
August 26th, 2010, 06:26 PM
سلام دوستان
من میخوام SOP خودمو پیوست کنم تا در موردش نظر بدین ولی به خاطر مشکلات سیستم نمی تونم این کارو بکنم خواهش میکنم یکی به من Emil بزنه تا SOP رو واسش بفرستم. واقعاً ممنون میشم.

sjjpo2002
August 27th, 2010, 02:22 AM
سلام دوستان
من میخوام SOP خودمو پیوست کنم تا در موردش نظر بدین ولی به خاطر مشکلات سیستم نمی تونم این کارو بکنم خواهش میکنم یکی به من Emil بزنه تا SOP رو واسش بفرستم. واقعاً ممنون میشم.

من SoP شما رو این جا قرار می دم تا بچه ها نظر بدن.

موفق باشید

naja
August 27th, 2010, 10:42 AM
سلام با تشکر فراوان از sjjpo2002 لطفاً در مورد SOP من نظر بدین .
می خوام واسه Ph.D رشته Social Work (مددکاری اجتماعی) سوئد پذیرش بگیرم ولی نمی دونم این سبک نوشتن اصولاً آکادمیک هست یانه. بازم منونم( راستی sjjpo عزیز نافرم دنبالشم که این Upload کردنو یادبگیرم. بازم ممنون.)

mehdib64
September 6th, 2010, 04:55 PM
سلام. دوستان به نظر شما نوشتن اینکه یه مدتی رو به خاطر مسایل سیاسی زندان بودم تو sop کار درستیه؟

hsnkh7
September 6th, 2010, 06:48 PM
سلام. دوستان به نظر شما نوشتن اینکه یه مدتی رو به خاطر مسایل سیاسی زندان بودم تو sop کار درستیه؟
بنظر من بهیچ وجه درست نیست.. تو SOP بحث کاملا آکادمیکه (معرفی انگیزه ها-سوابق و ...)

halandoon
September 6th, 2010, 07:42 PM
نه تنها که درست نیست بلکه وجهتون رو هم خراب میکنه! خدای ناکرده مگه میخوایید پناهنده سیاسی بشید که این چنین حرفی رو میزنید!!
اصلاً و ابداً در SOP چنین چیزی رو نیارید.

Arina
September 20th, 2010, 11:47 AM
سلام ببخشید یه سوالی داشتم به نظرتون تو SOP نوشتن این که توی یه رشته ی ورزشی قهرمانی کشوری دارم می تونه کمک بکنه یا خوب نیست می خوام به وسیله ی اون و مثال های اکادمیک بهشون بگم که هر کاری اراده کردم رو تونستم انجام بدم و به علاوه انسان تک بعدی ای هم نیستم.به نظرتون کار درستیه؟ یا فقط تجربیات اکادمیکم رو بگم. بعد یه مساله دیگه هم این که من تو اون فیلدایی که می خوام اقدام کنم خیلی کار کردم و ایده های جالبی دارم که اگه پیاده سازی بشه می تونه تحولات بزرگی رو توی فیلدی که می خوام کار کنم( کامپیوتر ویژن) ایجاد کنه . خوبه که این ایده ها رو بگکم و توضیح بدم که چی شد این ایده ها به ذهنم رسید و برنامم برای انجام این کارا چیه و چه امکانات ازمایشگاهی ای نیاز دارم؟.

macula_densa
September 20th, 2010, 12:07 PM
سلام ببخشید یه سوالی داشتم به نظرتون تو SOP نوشتن این که توی یه رشته ی ورزشی قهرمانی کشوری دارم می تونه کمک بکنه یا خوب نیست می خوام به وسیله ی اون و مثال های اکادمیک بهشون بگم که هر کاری اراده کردم رو تونستم انجام بدم و به علاوه انسان تک بعدی ای هم نیستم.به نظرتون کار درستیه؟ یا فقط تجربیات اکادمیکم رو بگم. بعد یه مساله دیگه هم این که من تو اون فیلدایی که می خوام اقدام کنم خیلی کار کردم و ایده های جالبی دارم که اگه پیاده سازی بشه می تونه تحولات بزرگی رو توی فیلدی که می خوام کار کنم( کامپیوتر ویژن) ایجاد کنه . خوبه که این ایده ها رو بگکم و توضیح بدم که چی شد این ایده ها به ذهنم رسید و برنامم برای انجام این کارا چیه و چه امکانات ازمایشگاهی ای نیاز دارم؟.

سلام !
چه سوال خوبی. ببینید مرز باریکی وجود داره بین یک SOP خوب و SOP خیلی خوب. کسانی که میآن بر اساس قوانین موجود و مدلها و الگوهای اینترنتی و توصیه شده SOP می نویسن ، اگه زیاد خراب کاری نکنن و رزومه نسبتا مناسبی داشته باشند می تونند مطمئن باشن که SOP خوبی از کار در میآد.
چیزی که SOP رو متمایز می کنه و می بره تو دسته خیلی خوب، هم می تونه رزومه شما باشه، هم شیوه ای که شما نگارش می کنی. اون کسی که داره SOP ها رو می خونه مطمئن باش که سیصد تا SOP دیگه رو هم باید بررسی کنه که قریب به اتفاقشون روند کسل کننده من فلانی هستم و فلان کار رو می کنم رو دنبال می کنند. به نظر من SOP خوب هست که خواننده رو از پوزیشن لمیده روی صندلی در بیاره و توجهش رو جلب کنه. کل ژانگولری که آدم می تونه به کار ببره تو همون سه تا جمله اول و دو تا جمله آخر و ضربه نهایی نوشته هست. اما سه تا جمله اول مهمترند؛ اونجاس که خودت رو باید قالب کنی. اگه زبانت خیلی خوبه و اگه ذهنت خلاقه، یه داستان درست حسابی جور کن در مورد قهرمانیت و با اون شروعش کن. یه چیزی تو ژانر جوجه اردک زشت ...
SOP بد هم اونیه که خواننده رو از پوزیشن لمیده تو صندلی در میآره و خم می کنه برای پرتاب SOP توی سطل آشغال. بنابراین مهم نیست که جلب توجه کنی، مهم اینه که درست جلب توجه کنی و fake به نظر نرسی.
در مورد ایده ها هم، اگه می تونی خوب بپرورونی، هیچی بیشتر از یه دانشجوی علاقمند بلند پرواز ( در اندازه های منطقی) واسه یه استاد جذاب نیست؛ اما یادت باشه این SOP هست، پروپوزال نیست فرزندم.
موفق باشی.

Arina
September 20th, 2010, 12:50 PM
ممنون از راهنمایی هاتون. من نگارش خوبی دارم و کلا می تونم با نوشتن sop استادی که می خونتش رو ببرم توی یه فضای پرهیجان و این که ترغیبش کنم تا اخر sop رو با هیجان زیاد بخونه و در ضمن هدفم اینه که یه چهارچوب دقیق از برنامه ریزی آیندم رو با یه شیوه ی متفاوت از بقیه ارائه بدم تا حالا sopهای زیادی خوندم ولی فکر می کنم بتونم خیلی بهتر بنویسم می خواستم ببینم این که می گن اگه sop خیلی خوب باشه می تونه یه سری چیزا رو بپوشونه واقعا این طوره؟ من وضعیت خیلی بدی ندارم و در مسیری که تو sop ام ذکر کردم تو تمام مراحل جزو بهترین ها بودم ولی خوب معدل کل لیسانسم پایینه (15.70) ولی در عوض یه حسنی داره که یه گریز کوتاه و اشاره واری هم تو sop بهش زدم و اون اینه که معدل سه ترم اخرم 18 است و هر سه ترم دانش اموز ممتازم و ریکام های خیلی خوبی هم دارم به نظرتون تا چه حد می تونم امیدوار باشم که رزومه و sop ام می تونه معدلم رو بپوشونه. در ضمن با این که برای اروپا دارم اقدام می کنم ولی GRE هم دارم می دم تا یه کم بتونم مسائل دیگه رو بزرگ جلوه بدم تا معدلم کمرنگ به نظر برسه . به نظرتون کار منطقی ایه؟( در ضمن من کامپیوتر دانشگاه تهران خوندم لیسانس رو)

hanah
September 21st, 2010, 02:56 PM
درود بر دوستان عزيز
يه سوال دارم ، از يكي از اقدام كنندگان ادامه تحصيل شنيدم كه مي گفت اگه در SOP اشاره اي به نياز مالي يا به نحوي كار در جنوب يا نميدونم چيزي كه نشون بده نياز مالي هم در اين مدت مطرح بوده بشه، تاثير زادي در گرفتن بورس داره اين درسته؟
sop رو دارم براي دانشگاه پليتكنيك ميلان گرايش معماري تهيه مي كنم.
ممنون مي شم اگه راهنمايي كنيدمي خواستم فايل رو بذارم دوستان لطف كنند نظر بدن ولي آپلود نمي شه :(

Hedieh_HSE
September 22nd, 2010, 01:30 PM
سلام دوستان
من برای مهندسی محیط زیست می خوام یک انگیزه نامه نهیه کنم برای فوق لیسانس. اگه می شه قسمت بندی و فرم مخصوص نوشتن صحیح آن را بهم بگین. در ضمن حد اکثر چند صفحه باید باشه؟
ممنون از راهنماییتون

Radian
September 22nd, 2010, 02:47 PM
سلام دوستان
من برای مهندسی محیط زیست می خوام یک انگیزه نامه نهیه کنم برای فوق لیسانس. اگه می شه قسمت بندی و فرم مخصوص نوشتن صحیح آن را بهم بگین. در ضمن حد اکثر چند صفحه باید باشه؟
ممنون از راهنماییتون

دوست خوبم . لطف کنین یه مروری همین تاپیک رو از ابتدا تا انتها بفرمایین . حتما جواب عمده ی سوالاتتون رو به دست میارین .

موفق باشید .

gsalehipour
September 23rd, 2010, 01:47 PM
سلام
من تو نمونه های SOP دو نوع فرمت دیدم. یکی همون فرمت معمول که شروع میکنن از اول در مورد خودشون توضیح میدن، تو چند تا پاراگراف توضیح میدن و آخرش نقطه، تمام. یه فرمت دیگه دیدم که واسه هر قسمت یه تیتر میذاره و در موردش توضیح میده. مثلا اینجوری:
Academic research
.....

Why the university of x?
...

حالت دوم به نظرم جذابتر اومد. اما شک دارم فرمت قابل قبولی باشه. کسی میتونه راهنماییم کنه؟

eram
October 3rd, 2010, 01:21 PM
سلام دوستان. من چند نمونه Portfolio، sop، cv براي رشته شهرسازي مي خوام؟

tahahavakhor
October 3rd, 2010, 04:46 PM
سلام
من تو نمونه های SOP دو نوع فرمت دیدم. یکی همون فرمت معمول که شروع میکنن از اول در مورد خودشون توضیح میدن، تو چند تا پاراگراف توضیح میدن و آخرش نقطه، تمام. یه فرمت دیگه دیدم که واسه هر قسمت یه تیتر میذاره و در موردش توضیح میده. مثلا اینجوری:
Academic research
.....

Why the university of x?
...

حالت دوم به نظرم جذابتر اومد. اما شک دارم فرمت قابل قبولی باشه. کسی میتونه راهنماییم کنه؟
هر دو قالب مورد قبول هست. بعضی دانشگاهها که فرمت خاص و سوالات خاصی رو انتظار دارن که در SOP جواب داده بشه از تیتر گذاری بیشتر خوششون میاد. ولی به طور کلی خیلی تفاوت زیادی با هم ندارن

ardalan.fakhr
October 4th, 2010, 12:45 AM
سلام چند نمونه sop، cv‌ و recomendation براي پذيرش ارشد مكانيك از دانشگاههاي اروپا مي خواستم؟

samanehkh65
October 6th, 2010, 11:56 AM
سلام. ممنون می شم اگر در باره ی شهرسازی sop کسی داره تو سایت بذاره

a_esmaeilse
October 8th, 2010, 02:18 PM
سلام
من مي خوام براي دكتراي Urban and regional planning اقدام كنم . آيا نمونه هاي SOP و portfolio مرتبط با اين رشته و يا معماري كسي داره كه بدرد بخوره ؟ :smile:

trader82
October 13th, 2010, 10:55 AM
سلام من و همسرم هر دو قصد اقدام برای PHD در فیلد مدیریت داریم. رزومه کاری و تحصیلیمان بسیار شبیه به هم است. به نظر شما برای این که شانس پذیرش در یک دانشگاه برای هر دو نفرمان ایجاد شود، در SOP از این که زن و شوهریم حرفی بزنیم یا خیر؟ CVهایمان هم بسیار شبیه است. مقالات، رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشگاه محل تحصیل، سوابق کاری و ....

pimi810
October 27th, 2010, 02:25 AM
خلاصه تاپیک در دو صفحه!.امیدوارم به دردتون بخوره:cool:

kian66
October 27th, 2010, 12:36 PM
سلام دوستان
میخواستم ببینم letter of Motivation همون sop هستش؟؟؟
از من اینو خواستن
ممنون

silence scream
October 29th, 2010, 08:19 AM
Hi dear friends,
Finally i prepared my SOP concerning to apply for MSc in CS and need your proof-reading. Because i write it very personally, i am embarrassed to share it publicly, so if anyone have time to help me make it perfect, kindly inform me.
However i promise to put it here in case i get the acceptance

Yours

*Afash*
October 31st, 2010, 01:55 AM
سلام به همه دوستان.
من میخوام یه SOP بنویسم، رشته ام هم مهندسی شیمیه.
چندتا نمونه SOP تو اینترنت و این ور و اونور خوندم، میخوام ببینم از دویتان کسی هست که رشته اش مهندسی شیمی بوده باشه و SOP هم نوشته باشه؟
اگه هست، میخواستم خواهش کنم SOPشو به من بده تا بخونم.
ممنون

tahahavakhor
October 31st, 2010, 02:04 AM
سلام به همه دوستان.
من میخوام یه SOP بنویسم، رشته ام هم مهندسی شیمیه.
چندتا نمونه SOP تو اینترنت و این ور و اونور خوندم، میخوام ببینم از دویتان کسی هست که رشته اش مهندسی شیمی بوده باشه و SOP هم نوشته باشه؟
اگه هست، میخواستم خواهش کنم SOPشو به من بده تا بخونم.
ممنون

این چیزی که میگم البته نظر شخصییمه، اما تا جایی که من میدونم SOP شخصی ترین essay ای هست که شما از خودتون در اختیار دانشگاه قرار میدین و البته خیلی به رشته ای که میخونید ارتباطی نداره. این متن به اندازه هر اپلیکنت باید متفاوت باشه و حتی هر اپلیکنت برای هر برنامه ای باید یه جوری SOP رو بنویسه. روالش و اینکه چی می تونید توش بنویسید رو که می تونید از همین تاپیک استخراج کنید ولی من بعید میدونم SOP کس دیگه جزییاتش(به جز ساختارش، که این ساختار برای مهندسای شیمی با بقیه رشته ها فرقس نداره) به درد کس دیگه بخوره چون شما میتونید تو اون یه مورد خاص در رزومتون رو توضیح بدید و مسلما او ن موضوعات خاص برای هر کسی متفاوته.

*Afash*
October 31st, 2010, 02:10 AM
این چیزی که میگم البته نظر شخصییمه، اما تا جایی که من میدونم SOP شخصی ترین essay ای هست که شما از خودتون در اختیار دانشگاه قرار میدین و البته خیلی به رشته ای که میخونید ارتباطی نداره. این متن به اندازه هر اپلیکنت باید متفاوت باشه و حتی هر اپلیکنت برای هر برنامه ای باید یه جوری SOP رو بنویسه. روالش و اینکه چی می تونید توش بنویسید رو که می تونید از همین تاپیک استخراج کنید ولی من بعید میدونم SOP کس دیگه جزییاتش(به جز ساختارش، که این ساختار برای مهندسای شیمی با بقیه رشته ها فرقس نداره) به درد کس دیگه بخوره چون شما میتونید تو اون یه مورد خاص در رزومتون رو توضیح بدید و مسلما او ن موضوعات خاص برای هر کسی متفاوته.

ممنون از توضیحات کاملت.
منم میدونم که شخصیه، ولی فقط میخواستم ازش ایده بگیرم.
به هر حال ممنون.

ramtin jam
November 9th, 2010, 12:15 PM
سلام.من یه سوالی داشتم. به نظرتون میشه توی sop بجای اینکه بنویسی میخوای کارای تحقیقاتی بکنی بنویسی میخوای وارد بازار کار بشی؟ (من برای فوق apply میکنم نه دکترا)
یه چیز دیگه. من میتونم متن فارسی sop رو بذارم اینجا که شما نظرتون رو راجع بهش بگید؟(که اگه خوب بود ترجمش کنم). مرسی:)

tahahavakhor
November 9th, 2010, 12:20 PM
سلام.من یه سوالی داشتم. به نظرتون میشه توی sop بجای اینکه بنویسی میخوای کارای تحقیقاتی بکنی بنویسی میخوای وارد بازار کار بشی؟ (من برای فوق apply میکنم نه دکترا)
یه چیز دیگه. من میتونم متن فارسی sop رو بذارم اینجا که شما نظرتون رو راجع بهش بگید؟(که اگه خوب بود ترجمش کنم). مرسی:)

دوست خوبم این سوال شما کاملا بستگی به ساختنار برنامه ای داره که میخواید براش اپلای کنید. به طور مثال در برنامه های MSc که تمرکز روی تحقیق هستش قید اینکه میخواید کار کنید نکته سنجیده ای نیست اما مثلا در دوره های MEng که تمرکز برنامه تحقیق نیست گفتن اینکه در اینده میخواید کار کنید پوئن هم هست. البته باید در واقع شرح بدید که اون دوره چه جوری میتونه career کاریتون رو عوض کنه

sjjpo2002
November 10th, 2010, 01:04 AM

Hey man,

when you are writing an SOP, you are supposed to explain why you are planning to continue your studies. Give me a brilliant idea. Everybody wants to start working someday. Then what?

Regards

ramtin jam
November 14th, 2010, 11:28 AM
ببخشید من نتونستم فایل ‌sop ام رو آپلود کنم. چجوری میشه فایل word رو پیوست کرد؟

m.a.a
November 14th, 2010, 02:19 PM

فایل Word رو یه PDF تبدیل کنید، شاید درست شه.

shamim65
November 14th, 2010, 11:42 PM

اگر با آفیس 2007 ذخیره شده ممکنه مشکل از اون باشه.اول تبدیلش کنید به 2003 و بعد آپلود کنید.
البته جای سوالتون اینجا نبود و به زودی این چند تا پست اخیر حذف میشن.

SiyavashSTG
November 19th, 2010, 01:58 AM
دوستان من دارم برای یو بی سی اپلای می کنم، و باید هر چه سریع تر مدارکم رو بفرستم، بعد از دو روز بالاخره یه اس او پی نوشتم، امیدوارم بتونید راهنماییم کنید، ولی مشکل اینه که اجازه ضمیمه کردن فایلم رو ندارم، اگه از دوستان کسی می تونه ایمیلشو بده من به ایشون بفرستم فایلم رو، بسیار ممنون میشم

sjjpo2002
November 19th, 2010, 02:59 AM
Why don't you upload it to a server and provide the link

SiyavashSTG
November 19th, 2010, 04:00 AM
Why don't you upload it to a server and provide the link

Great guide, here is the link:

sjjpo2002
November 19th, 2010, 06:46 AM
Dear Siavash,

I skimmed your SoP. You might consider the following:

- It's too long

- It's just like a autobiography instead of statement of purpose

-It's not written in a coherent way. For example second paragraph is totally irrelevant. What the heck is Baavar. What's the point?!

- Try to consult with someone fluent in English to check your words and sentences. . "My intense zeal motivated ..." keep in mind: zeal (or zealous) is usually used in religious and political contexts (with the meaning of "Fadayi") and, it doesn't make any sense here

Spend some more time on your SoP. Refer to the books about "how to write"

Good Luck

SiyavashSTG
November 19th, 2010, 01:58 PM
Thanx sjjpo,
well I didn't expect it to be great, it's somehow my first draft.
but:1- I have seen some SOPs that are 2 or even 3 pages, how many words, for example do you think is enough? (my SOP is 1080 words)
2- By paragraph 2, I was going to excuse my low GPA at undergrade, but yeah you are right, it seems to be unnecessary
3- Talking about purpose, do you meen that I should identify my topic of research for PhD? or just a general discription of my areas of interests?

SiyavashSTG
November 19th, 2010, 05:47 PM
دوستان من متن اس او پی رو یک بار گذاشتم که توسط یکی از عزیزان توصیه هایی در این زمینه به من شد، حالا دوباره متن اصلاح شده رو می ذارم، لطفا نظر بدین که من چه تغییراتی بدم، فقط من تا 2 3 روز دیگه می خوام مدارک بفرستم، اگه می شه زودتر راهنماییم کنید.

nedafarzam
November 20th, 2010, 12:01 AM
Hello to anyone who read this at this moment,guys I really need ur help to take a look at my SoP and tell me how can I improve it.I rewrote it for several times but at last got confused .I'll be really appreciate that answer me as soon as possible.Thanx u all

kazhal
November 22nd, 2010, 12:08 AM
سلام

من یه sop نوشتم.می خواستم اگه کسی میتونه کمکم کنه براش ایمیل کنم که بخونه........البته به انگلیسی نوشتم

ممنون از همکاری های احتمالیتون

sjjpo2002
November 22nd, 2010, 04:50 AM
Hello to anyone who read this at this moment,guys I really need ur help to take a look at my SoP and tell me how can I improve it.I rewrote it for several times but at last got confused .I'll be really appreciate that answer me as soon as possible.Thanx u all

The English was good. The text is not bad for the draft version. There were many colors in the text. But, I prefer Blue. You may consider the following:

- the first paragraph carries some sense of exaggeration. Don't try to write that you're coming to save the world
-I don't like third paragraph. Just use two or three sentences of that subject to show that you are really interested! Talking too much about that kind of difference makes it worse.
- Try to establish a connection between each paragraph and, all to the first somehow

Good Luck

kazhal
November 22nd, 2010, 07:29 PM
با سلام
من در حین نوشتن sop یه سوالی برای پیش اومد. سوالم اینه : از اونجا که من لیسانس معماری بودم و الان ترم آخر فوق مرمت هستم، توی sop خودم به اینکه من مرمت خوندم هم اشاره کنم یا نه؟ (با توجه به اینکه قصد دارم برای فوق معماری اقدام کنم).

با تشکر فراوان

Shaparak.r
November 23rd, 2010, 07:30 PM
Sure, mention it please.

با سلام
من در حین نوشتن sop یه سوالی برای پیش اومد. سوالم اینه : از اونجا که من لیسانس معماری بودم و الان ترم آخر فوق مرمت هستم، توی sop خودم به اینکه من مرمت خوندم هم اشاره کنم یا نه؟ (با توجه به اینکه قصد دارم برای فوق معماری اقدام کنم).

با تشکر فراوان

SiyavashSTG
November 24th, 2010, 09:14 PM
Hi everyone! I finally came to my SOP after 2 weeks. I'll appreciate if you take your time and give me some advice how to improve it.

INGWAY
November 25th, 2010, 02:13 AM
Hi everyone! I finally came to my SOP after 2 weeks. I'll appreciate if you take your time and give me some advice how to improve it.

Here's my opinion:
1- I swear that "I swear" is going to kill all the possible effects of the rest of your SOP, JUST DELETE IT, who swears about his commitment? whole idea of SOP is to convey that implicitly.
2- Remove all the numbers and ranks and school names and course work > they belong to CV
3- Unfortunately 99% SOP's I see are more retrospective than prospective, yours is not an exception. you should try to minimize the past tenses and use those few alongside future tenses. Personal background is different than SOP you cannot merge PB and SOP together and many schools only need SOP and not PB. Have you seen anything on UBC's site about the expected contents of SOP they want?
4- usually a prospective PhD student's SOP should be deeper in terms of its breath of scientific feel, anecdotes and life experiences are not bad but should be minimized: elaborate more scientifically sound ideas and plans. make it as close as possible similar to a 'proposal', not as 'formal' as one, of course; but something that conveys your intellectual ability than storytelling ability. Many sample SOP's on Internet elsewhere are for high school students trying to get to humanity study programs in colleges, unfortunately many PhD prospective students use their themes in their own SOP's which is wrong; yours is not one of them, but I just mentioned it to warn you about the general feel of a good forceful SOP of a prospective researcher in deep scientific areas.
5- most important of all and a huge hole in most of the SOP's I see: expand the reasons of goodness of the school, allover the place, just mentioning that this school is good is not good enough, why is it so? you mentioned a certain lab and also in more than one place the name of the school, it's good but you should expand it, name professors you admire and relate their research to yours.
6- there are also other changes that I highlighted

SiyavashSTG
November 25th, 2010, 03:17 AM
Thanks Ingway. That was really helpful
Wil it be okay if I use 'determine' instead of 'swaer' and make first sentences less heroic?

ramtin jam
November 25th, 2010, 03:03 PM
کسی وقت داره sop منو بخونه و نظر بده؟ ( یک آدم وارد) اگه کسی این زحمتو میکشه بگه واسش ایمیل کنم. مرسی:)

INGWAY
November 25th, 2010, 03:26 PM
Thanks Ingway. That was really helpful
Wil it be okay if I use 'determine' instead of 'swaer' and make first sentences less heroic?
You can start with something like this: After observing the debris left of the disastrous earthquake in ... I made it my mission in life to ... or I was determined to ...

amir11
November 25th, 2010, 04:05 PM
به نظرتون اینکه SOP رو با یه تشکر از اینکه شانس معرفی(نوشتن SOP) رو بهم دادین شروع کنم خوبه؟ یعنی میتونه یه attention getter خوب باشه؟

INGWAY
November 25th, 2010, 06:49 PM
به نظرتون اینکه SOP رو با یه تشکر از اینکه شانس معرفی(نوشتن SOP) رو بهم دادین شروع کنم خوبه؟ یعنی میتونه یه attention getter خوب باشه؟
Nope! You are not talking to anyone but to yourself, trying to find something inside and sharing it with them, you should avoid you's: your time, your school your program, ... Just I's and minimum number of I's, like I said, make it like a proposal. In a proposal you are not talking to anyone, just putting ideas, reasons, plans and possibilities forward.

ramtin jam
November 25th, 2010, 07:52 PM
ببخشید میشه یکی توضیح بده project description دقیقا چیه؟ یعنی باید دقیق پروِژه ای که میخوایم کار کنیم رو توضیح بدیم یا یه چیز کلی راجع به مبحثی که بهش علاقه داریم و میخوایم توش کار کنیم رو بگیم؟ ( برای ارشد)

y.hosseini
November 26th, 2010, 03:15 PM
بچه ها به نظرتون اگه بالاي صفحه sop آرم دانشگاهي که مي خواهيم اپلاي کنيم و بذاريم بده؟!

sara123
November 26th, 2010, 03:46 PM
من میخوام sop ام را بنویسم. یکی دو تا نمونه خوب می خوام. تو فروم سرچ کردم 40 تا بود. ولی دو تا مشکل وجود داره اولا مشخص نشده که کدوم SOP خوبی هست که الگو بشه ازش برداشت دوما 40 تا زیاده. دوستان با تجربه اگه دو سه تا خوباش را گلچین کنن خیلی عالی میشه. اصلا من نمی دونم از اون 40 تا همش مورد تایید هست یا نه. یه موقع از یکی الگو برداری می کنم که اصلا مناسب نیست.
ممنون

INGWAY
November 26th, 2010, 04:21 PM
من میخوام sop ام را بنویسم. یکی دو تا نمونه خوب می خوام. تو فروم سرچ کردم 40 تا بود. ولی دو تا مشکل وجود داره اولا مشخص نشده که کدوم SOP خوبی هست که الگو بشه ازش برداشت دوما 40 تا زیاده. دوستان با تجربه اگه دو سه تا خوباش را گلچین کنن خیلی عالی میشه. اصلا من نمی دونم از اون 40 تا همش مورد تایید هست یا نه. یه موقع از یکی الگو برداری می کنم که اصلا مناسب نیست.
ممنون
In my previous posts I singled out several general mistakes most writers make, they are the most important guidelines for writing a good sop. If you follow them you'd be fine. Besides it is wiser not to resort to other SOP's, because you will get caught easily by professional SOP readers. So write something first and then put it here so we can edit it.

aiat_gamer
November 27th, 2010, 05:00 PM
یکی یه نگاهی به sop من بندازه نظر بده،ممنون میشم

sara123
November 27th, 2010, 06:37 PM
یکی یه نگاهی به sop من بندازه نظر بده،ممنون میشم

من پاراگراف اول را خوندم.
به نظرم اصلا خوب نیست که بگین شما از اول نمی دونستین رشته چیه و پدرتون تصمیم گرفته. این یک نقطه ضعف است که شما یا اهمیت نمی دادین که چی بخونین یا مستقل نیستین.
انگلیش هم روان نیست. اگه لازمه بدین واستون ترجمه کنن دو صفحه که بیشتر نیست اما خیلی مهمه.
موفق باشین

ramtin jam
November 27th, 2010, 07:08 PM
کسی نمیخواد به من OK بده که SOP ام رو بفرستم براش بخونه؟ واقعا هیچکس حاضر نیست اینکارو بکنه؟!