PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

Amsal
May 6th, 2008, 09:55 AM
به نظر شما اگه هدف کسی ادامه تحصیل تو 10 تا بیزینس اسکول خوب دنیا باشه می ارزه بجای فوق لیسانس مهندسی بره فوق لیسانس یک گرایش مدیریت(مثلا تو رشته هایی مثل کارآفرینی ، نوآوری ) تو جایی بخونه که خیلی تو تحقیقات فعالند ؟
اصلا دکترا تو مهندسی بهتره یا بیزینس ؟

Some14Myself
May 6th, 2008, 10:45 AM
این نظر شخصیه منه ... ممکنه غلط باشه اما من بهش اعتقاد دارم ... (خودم لیسانسم نرم افزار بود، فوق دارم finance می خونم، برای دکتری مدیریت می خوام اپلای کنم)

در مورد دکترای مهندسی یا مدیریت :

بهتر رو چی معنی می کنین ؟ ... مطمئنآ از نظر بازار کاره ! ... بازار کار داخلی یا خارجی ؟ ...

اگه خارجی باشه که آمار 800 نفری متقاضیان ادامه تحصیل توی دکتری مدیریت در مقابل300 نفر توی دکتری مهندسی مشخصه که اونور چی طرفدار داره و چه آینده کاری رو براش متصور هستند ... البته برعکس رشته های مهندسی که خیلی از اساتید دانشگاه های اونور ایرانی هستند من این موضوع رو توی business school ها خیلی کم دیدم ...

از نظر بازار کار داخلی ... اگه دانشگاهی باشه : ایران توی علم مدیریت بیشتر از علوم فنی عقبه ... و کسانی که توی رشته های مدیریت دکتری داشته باشن به مراتب خیلی کمتر از دکترهای فنی ما هستند ... برای همینه که توی دانشکده های فنی بچه ها خیلی راحتتر می تونن مقاله بدن و من الان که اومدم مدیریت کاملآ این تفاوت رو دارم احساس می کنم ... پس جا برای پیشرفت توی دانشگاه های ایران توی مدیریت خیلی بیشتره ...
از نظر بازار کار تجاری بخوام بگم ... اساتید ما بخاطر همون مسئله کمبود افراد متخصص خیلی هاشون کارهای دولتی مهمتری نسبت به تدریس دارن ... توی بانک ها، شرکت های سرمایه گذاری و بورس ! ... از این لحاظ هم باز به نظر من کار اجرایی رشته های مدیریتی خیلی بهتر و فراگیرتره ...

من از هر نظر دکتری مدیریت رو پیشنهاد می کنم ... چه بخواین اونور بمونیم چه اینجا زندگی کنین ...

اما سوال اول :
شما می تونین فوق مهندسی بخونین و بعد برین توی بیزینس اسکول ها ، اما :

1. یه ذره باید توقع top 10 رو بیارین پایین ... یعنی رفتن توی top 10 بیزینس ها اصلآ قابل مقایسه با رفتن توی top 10 مهندسی ها نیست ... کارتون به مراتب مشکل تره ! ... حتی من و کسانی که ارشد داریم مدیریت می خونیم هم اینقدر خوش بین نیستیم ... استثناء هم وجود داره ها ! ... این حرفای من قانون نیست ... شما برای top 10 باید gmat بالای 750 و حتی بالاتر داشته باشین بعلاوه یه رزومه پر و پیمون ! ...

2. یکی از دوستان هست که لیسانس و فوق رو مهندسی خوندن و الان برای مستر مدیریت فاند دارن ... اگه اینطوری منظورتونه ایشون سابقه کار مرتبط و خیلی خوبی داشتن علاوه بر اینکه دوره هایی رو هم گذروندن که به نظر من بی تاثیر نبوده ... به طور کلی فوق مدیریت رو بیشتر پیشنهاد می کنم ...

3. اگه فوق مدیریت رو انتخاب کنین ... باید تمام زحمت تحقیقات رو خودتون بکشین ... بعلت همون تفاوت سطح علوم مدیریتی ایران و غرب ! ... به دانشگاه هم ربطی نداره ... چه تهران ، چه بهشتی ، چه علامه و حتی شریف ! ... برای مقاله دادن هر گلی زدین خودتون زدین و به سر خودتون و استاد زدین ! ...

4. رشته های مدیریت IT و کارآفرینی و تا حدی هم بازرگانی بازم برای دادن مقاله راحتتره تا رشته ای مثل ماله من که محاسبات ریاضی توش دخیل هستند ... البته به علت پیش زمینه مهندسی و ریاضی ای که دارین مطمئنآ یه حرفی برای گفتن پیدا می کنین ...

جمع بندی :
- مدیریت از هر نظر بهتره .
- مدیریت از هر نظر سخت تره.
- نابرده رنج گنج ! ....;D

aaraam
May 6th, 2008, 01:55 PM
اگه منظورت اينه كه فوق رو توايران بخووني، همون طوري كه hoseinn گفت، هر گلي زدي به سر خودت زدي! خودت بايد براي درس خووندن خيلي پيگير باشي. ولي اگه مي خواي تو يه دانشگاه در خارج از ايران جاي نسبتا خوب بخوني احتمالا وضع فرق مي كنه و ميتووني از نظر علمي خيلي روش حساب كني.
كلا MBA خوبه ولي مشكلش اينه كه غالبا فاند نداره. خيلي از بچه هايي كه MBA مي خوونن به فكر PHD نيستن و فقط به ديد يك پل به بازار كار نگاه مي كنن. (اينو يكي كه در بركلي داره MBA مي خوونه بهم گفتو كلي هم شاكي شد كه چرا از PHD ازش سوال مي كنم!!! )

در ضمن بهت پيشنهاد ميكنم كه در مورد رشته فوق ليسانست هم خيلي فكر كني كه مرتبط به كاري باشه كه مي خواي تو PHD براش وقت بذاري. كلا بهتره كارهاتو از فوق ليسانس هم راستا پيش ببري.
موفق باشي :)

asman
May 6th, 2008, 02:01 PM
جمع بندی :

- مهندسی از هر نظر بهتره
- مهندسی از هر نظر سخت تره
- (اینو نمیدونم ) ;)

به نظر من بین مدیریت و مهندسی بهتر بودن معنا نداره، بیشتر این مهمه که روحیه شما به کدوم رشته بیشتر میخوره، ولی از اونجایی که مدیر خوب به سختی یافت میشه، اگه کسی واقعا بتونه باشه باید حتما بره مدیریت تا هم به مدیریت کمک بشه و هم به مهندسی.

tisape
May 7th, 2008, 01:40 AM
با حسین موافقم. مدیریت از مهندسی در شرایط حاضر بهتره و حتی برای کشورمون هم مفید تره. درسته بستگی به علاقه داره ولی به هر حال میشه تا حدی مقایسه هم کرد. من بعد از 2 سال دکتری مهندسی برای مدیریت پذیرش گرفتم و مهندسی رو ول کردم.

haniehmoshki
May 7th, 2008, 09:04 AM
نظر من اینه! مدیریت محض خوندن بدون پشتوانه قوی در یک رشته دیگه فرد رو صرفا به کوهی از تئوری ها و دانسته هایی تبدیل می کنه که کاربردش رو نمی دونه یا درکش خیلی عمومیه! فرضا من صنایع خوندم! الانم MBA بلافاصله بعد لیسانس شروع کردم! گرچه در حین تحصیل کار هم کردم اما الان فک میکنم دانسته هام در حد انبوهی تئوری و فرمول که کاربردی هم نیستند اگه فرضا لیسانس یه رشته فنی تر رو داشتم می تونستم در اون فیلد متمرکز شم! ولی از Generalist بودن حس خوب ندارم!

Ordibehesht
May 7th, 2008, 09:15 AM
به نظر من مهمترين عامل براي موفقيت در درس و كار آينده علاقه و روحيه خود فرده .
ممكنه يه نفر توي مهندسي براي جامعه مفيد باشه و از اون رشته لذت ببره و ممكنه نفر ديگه اي تواناييهاش در مديريت بيشتر باشه.
من شخصا بعد از فوق ليسانس مكانيك و 3 سال كار مهندسي كردن به اين نتيجه رسيدم كه از سر و كله زدن با اعداد لذت نمي برم و سريع از كار مهندسي حوصله ام سر مي ره !!! يعني مثلا هيچ انگيزه اي نداشتم كه بشينم تا 10 رقم اعشار محاسبه كنم ! ترجيحم بيشتر سر و كله زدن با مردم و مثلا marketing بود.
از اون طرف همسرم ( اون هم فوق مكانيكه ) عاشق اينه كه بشينه با مسائل سخت رياضي و فيزيك سر و كله بزنه و الگوريتم بنويسه و ...

شما فكر مي كني كدوم بهتره ؟ من مي گم اون چيزي بهتره كه آدم خودش احساس رضايت مي كنه . توي هر كاري مي شه معروف و موفق شد. اگه كسي مديريت بخونه بدون علاقه و انگيزه لازم صرفا يه مدير معمولي مي شه بدون هيچ خلاقيتي .... و اگه كسي مهندسي بخونه صرفا چون ليسانس مهندسي بوده اون هم مي شه يه كارشناس معمولي با يك سري كارهاي روتين تكراري...

بهترين براي هر كسي رو خودش مشخص مي كنه ..

Amsal
May 7th, 2008, 10:33 AM
در این موضوع که علاقه یک عامل مهمه شکی نیست . ولی حداقل تو ایران علاقه حرف زیادی نمی زنه برای نمونه 100 نفر اول کنکور ریاضی چرا باید اکثرا برن برق(مهندسی) بخونن . (احتمالشو حساب کنید که همه افراد برق یا در حالت کلی مهندسی دوست داشته باشن ) . پس میشه نتیجه گرفت حداقل تو ایران عوامل دیگری مثل کلاس رشته از لحاظ مردم هم در انتخاب رشته دخیل اند . دوستای من که با رتبه خوب رفتن مدیریت خوندن همیشه وقتی کسی ازشون می پرسید چی می خونین می گفتن مهندسی (واقعیتش خجالت می کشیدن بگن مدیریت می خونیم ) ببینید این رشته از لحاظ مردم ما چقدر سطح پایینه . بازم برای نمونه من یادمه سربازی که بودم تو دسته مون چند تا دکتر متخصص بودن و اینا به فارغ التحصیل های فوق لیسانس رشته هایی مثل فاینانس و مدیریت و حسابداری می گفتن در پیت . (اینا نظر مردم در رابطه با رشته های مدیریته و نظر من نیست ) بازم با این حال مدیریت رو پیشنهاد می کنید ؟

asman
May 7th, 2008, 10:37 AM
در این موضوع که علاقه یک عامل مهمه شکی نیست . ولی حداقل تو ایران علاقه حرف زیادی نمی زنه برای نمونه 100 نفر اول کنکور ریاضی چرا باید اکثرا برن برق(مهندسی) بخونن . (احتمالشو حساب کنید که همه افراد برق یا در حالت کلی مهندسی دوست داشته باشن ) . پس میشه نتیجه گرفت حداقل تو ایران عوامل دیگری مثل کلاس رشته از لحاظ مردم هم در انتخاب رشته دخیل اند . دوستای من که با رتبه خوب رفتن مدیریت خوندن همیشه وقتی کسی ازشون می پرسید چی می خونین می گفتن مهندسی (واقعیتش خجالت می کشیدن بگن مدیریت می خونیم ) ببینید این رشته از لحاظ مردم ما چقدر سطح پایینه . بازم برای نمونه من یادمه سربازی که بودم تو دسته مون چند تا دکتر متخصص بودن و اینا به فارغ التحصیل های فوق لیسانس رشته هایی مثل فاینانس و مدیریت و حسابداری می گفتن در پیت . (اینا نظر مردم در رابطه با رشته های مدیریته و نظر من نیست ) بازم با این حال مدیریت رو پیشنهاد می کنید ؟

من برق خوندم. ولی بعضی وقتا آدمایی که میبینم فکر می کنند برق همونیه که تو فنی و حرفه ای ملت می خونند. حالا شما پیشنهاد می کنید که رشته ام رو عوض کنم!!!!!!!!!!!!!!!!! ??? ??? ??? ??? :o
اینکه نشد دلیل واسه انتخاب راه زندگی. ???
در ضمن اینجا داریم در مورد فوق صحبت می کنیم و نه لیسانس.

Ordibehesht
May 7th, 2008, 10:44 AM
از نظر من ما هممون رشته هاي ليسانسمون رو روي جو زدگي انتخاب كرديم .
شما واقعا راضي هستيد حالا كه امكان انتخاب داريد باز هم روي همين شرايط تصميم بگيريد ؟
من كه راضي نبودم :) من تمام خوشحاليم الان اينه كه تونستم رشته و دانشگاهي رو انتخاب كنم كه بتونم پروژه ام رو اون چيزي بردارم كه تمام علاقه امه ( و فكر كنم هيچ ايراني عاقلي اين كار رو نمي كنه :D ) ... حتي پدر و مادرم هم به شدت منو تشويق مي كردند كه باز هم دكترا مكانيك بخونم ( و به شدت هم خواهش مي كردند كه اين تغيير رشته رو ندم )
ولي وسوسه اينكه من بالاخره مي تونم صرفا روي علاقه و تواناييهاي خودم انتخاب كنم چيزي بود كه اصلا نتونستم جلوش مقاومت كنم ...
رشته اي كه من انتخاب كردم نه توي ايران بازار كار داره ، نه كلاس داره ، نه هيچي
ولي وقتي سيلابس درسهاش و پروژه ها و مقاله هاي اين رشته رو مي خونم تمام وجودم خوشحاله ... ثانيه شماري مي كنم براي اينكه اين رشته رو شروع كنم . اين حسيه كه به هيچ وجه دكتراي مكانيك به من نمي داد .
من به شما تجربه كردن اين حس رو شديدا پيشنهاد مي كنم :)
دل كندن از سرزمينتون و خانواده اتون و دوستانتون و ... انگيزه قوي لازم داره ( مخصوصا ادامه دادنش) كه اين انگيزه رو حرف مردم و كلاس رشته و اينا اصلا به من نمي ده !

Amsal
May 7th, 2008, 10:46 AM
شما منکر کلاس اجتماعی رشته ها هستید ؟ برای خود شما فوق لیسانس برق با مدیریت بازرگانی یکیه ؟ به نظرم بازم برق حداقل تو افراد تحصیل کرده جایگاه خودشو داره .
در ضمن من کنکورو مثال زدم .همین حالت برای فوق و دکترا هم برقراره . چند درصد دانشجوهای خوب برای فوق یا دکترا میرن مدیریت می خونن . تازه اکثرا درآمد رشته مدیریت (که اونم زیاد واقعی نیست ) وسوسشون می کنه . بقیه شونم دیگه حال مهندسی خوندن ندارن .

Ordibehesht
May 7th, 2008, 10:51 AM
شما منکر کلاس اجتماعی رشته ها هستید ؟ برای خود شما فوق لیسانس برق با مدیریت بازرگانی یکیه ؟ به نظرم بازم برق حداقل تو افراد تحصیل کرده جایگاه خودشو داره .
در ضمن من کنکورو مثال زدم .همین حالت برای فوق و دکترا هم برقراره . چند درصد دانشجوهای خوب برای فوق یا دکترا میرن مدیریت می خونن . تازه اکثرا درآمد رشته مدیریت (که اونم زیاد واقعی نیست ) وسوسشون می کنه . بقیه شونم دیگه حال مهندسی خوندن ندارن .

راستش من يه جورايي شك كردم شما براي چي اين سوال رو مطرح كرديد !!!!!! توهين به افرادي كه مديريت مي خونند ؟ آمار شما خيلي اشتباهه ... يه گشتي توي نتايج پذيرش بزنيد مي بينيد كه خيلي از شاگردهاي بسيار خوب براي مديريت اقدام كردند ( نه صرفا به خاطر پول يا حال نداشتن !!! گرفتن پذيرش مديريت حالي كه لازم داره بيشتر از مهندسي خوندنه !)
از نظر من فوق برق ، مديريت بازرگاني ، طراحي نقش فرش ، وكالت و ... در يك كلاس جا دارند !
به نظرم بهتره شما يه خورده راجع به همه رشته ها تحقيق كنيد

Amsal
May 7th, 2008, 11:03 AM
راستش من يه جورايي شك كردم شما براي چي اين سوال رو مطرح كرديد.
من واقعیتش رو رشته مدیریت مرددم به این خاطر پرسیدم .

توهين به افرادي كه مديريت مي خونند ؟
من به کسی توهین نکردم نظر عامه مردم رو گفتم .

آمار شما خيلي اشتباهه ... يه گشتي توي نتايج پذيرش بزنيد مي بينيد كه خيلي از شاگردهاي بسيار خوب براي مديريت اقدام كردند ( نه صرفا به خاطر پول يا حال نداشتن !!! گرفتن پذيرش مديريت حالي كه لازم داره بيشتر از مهندسي خوندنه !)
اگه منظورتون رقابتی که برای رشته MBA وجود داره بازم برای نفع مادی شه چون اگه افراد خیلی به مدیریت علاقه داشتن اونو بصورت تخصصی دنبال می کردن (احتمالا می دونید که MBA بیشتر گرایش به بازار کار داره )

از نظر من فوق برق ، مديريت بازرگاني ، طراحي نقش فرش ، وكالت و ... در يك كلاس جا دارند !
از نظر شما بله ولی شاید بقیه اینطوری فکر نکنند.

به نظرم بهتره شما يه خورده راجع به همه رشته ها تحقيق كنيد .
من خودم 7 سال رشته های مدیریت خوندم .

pouya4
May 7th, 2008, 11:17 AM
من هم مثل شما خیلی به این داستانا فکر کردم و آخرش به این نتیجه رسیدم که "هر رشته ای به نوبه خودش مزخرفه و در عین حال قابل احترام..."

من خودم وقتی می خواستم انتخاب رشته کنم از بابام کمک خواستم، گفت یا برق بزن یا مکانیک یا عمران، دیدم مکانیک آخرش "ئیک" داره خارجکی تره رفتم مکانیک!!

بقیه هم مثل من. اصلا تا وقتی سیستم انتخاب رشته ما دانشگاهی باشه نه رشته ای داستان همینه. منظورم اینه که طرف شروع می کنه " برق شریف، مکانیک شریف، عمران شریف، کامپیوتر شریف......" خب حالا بریم تهران " برق تهران، مکانیک تهران....................... و همین طور الی آخر...

من خیلی ها رو دیدم این طوری انتخاب رشته می کنن. حتی الان که امسال برای فوق لیسانس سوئد همه باید 8 تا انتخاب می زدن، من انتخاب بچه ها رو که نگاه می کنم می بینم اکثریت دانشگاه براشون مهم بوده تا رشته.

این داستانا هم که مدیریت کلاسش به پای مهندسی نمیرسه چرت محضه. اصلا به قول استاد طراحی کارخانه ما، خارج همه نوابغ میرن مدیریت می خونن، اینجا هر کی مهندسی نمیاره...

حالا ممکنه یه عده اندکی سطح تفکرشون بالاتر باشه، اما قبول کنین که اکثریت درگیر کلاس و حرف خاله و عمه و دختر همسایه و اینان... ;D

simon
May 7th, 2008, 01:49 PM
جواب ها رو ديدي؟ حالا تصميم بگير . اما در مورد
جمع بندی :
- مهندسي از هر نظر بهتره .
- مهندسي از هر نظر سخت تره.
- نابرده رنج گنج ! .... ( بسته به محل زندگيت داره ;D )

حقيقتا قصدت اينه كه ما بگيم چي كار كني ؟ پس علاقه ي خودت كجا ميره ؟ قبول كه همه پي حرف مامان بابا همسايه جامعه رفتن يه رشته خوندن اما ادامه چي ؟

دوستم دانشجوي دكتري شريف بعد از 3 سال ول كرد رفت انگليس نشست سر كلاس ليسانس رياضي محض :o مي دوني يعني چي ؟ 9 سال پول مملكت خرج شد كه بفهمه مكانيك دوست نداره .
مديريت و مهندسي هر دو خوبه اما براي 2 جور آدم :
1- عشق پول
2- عشق تحصيل

اگه برايت مهم نيست و فقط دنبال آينده ي كاريه خوبي ، مديريت تو ايران بازارش تقاضا نداره لذا بهتربن حالت اينه كه تو يك اداره ي دولتي بعد كلي زيراب زني مي رسي به جايي كه ميگن مديرش كنيم مي گردن مي بينن مدرك MBA نداري با پول ملت مي فرستنت شريف 2 ساله ميگيري ميايي مدير ميشي . اين ميشه تقاضا!!!! :D

اما اگه قرار به رفتنه و موندن ، بدون كه الان مهندسي خوبه كه مديريت بدونه و واي به حاله مديريتي كه ديد مهندسي نداشته باشه . اينه كه يك مهندس وقتي مديريت خوند حالا تكميله . ;)

خودم به شخصه حاضرم تو مهندسي بيل بزنم خرجم و در بيارم اما درساي مديرتي جلو چشام نياد حتي با توجه به بار شتر پولي كه دنبالشه . قيد مدير شدنم زدم . الان هي ميگن بيا برو دانشگاه خرجش با ادارس . ميگم گلي به جمالتون لذتي كه از مهندسي دارم به في مديريت و پست مي چربه . اينه ديگه . بشين با خودت كنار بيا .

بهتره دوستاي خوبم هم نسبت به رشته هاشون آلرژيك نباشن :D. اينجا ايرانه ديگه . نون تو دلاليه :-[كلاس تو مهندسيه ;Dفعلا هم جهان سوميم اونطرف تشخيص دادن مديريت به درد ما نمي خوره :'(. اينجا هر كي مدير شه به صورت تجربي كارآزموده ميشه .اصلا نگران فردايي كه مدير ميشين نباشيد . از من كه كار مي كنم بپرسيد ;D حله حله حله 8)

کیوان وکیلی
May 7th, 2008, 01:56 PM
همونطور كه دوستان گفتن اينكه مديريت بايد خوند يا مهندسي خيلي زياد بستگي به خودت داره. اينكه بعدش چه كاري گيرت بياد باز هم بستگي به خودت داره. ولي از نظر من همونطور كه حسين گفت تو ايران نياز بيشتري به مديريت احساس ميشه (چه پراكتيس و چه آكادميك). بيرون ايران هم بسته به اينكه چقدر كارت درست باشه و فيلد تخصصيت چي باشه همه جور شغلي براي هر دوش با حقوق هاي متفاوت موجود هست.
با اين فرض كه مي خواي دكترات رو تو يكي از 10 تا بيزينس اسكول تاپ دنيا بخوني دو سه تا مسير كلي مي تونم پيشنهاد كنم كه بايد خودت فكر كني:
يك فوق توي رشته هايي مثل OR يا economics از يك دانشگاه خوب خارج از ايران بگيري و بعد براي دكتراي مديريت اپلاي كني. اين مسيري است كه بعضي از دانشجوهاي ايراني فعلي دكتراي مديريت طي كردن. نكته هم اينه كه اغلب اين رشته ها به دانشجوهاي قوي مهندسي به خوبي پذيرش ميدن و در رشته هاي دكتراي مديريت هم از اين دانشجوها استقبال ميشه.
براي MBA يا فوق مديريت خارج از ايران تو يك دانشگاه نسبتا معتبر اقدام كني. فرق اين روش با روش قبل اينه كه بعدش شانست بيشتره ولي احتمال فاند گرفتنت براي MBA خيلي كمتره. براي فوق مديريت احتمال فاند گرفتن بيشتر از MBA ولي كمتر از رشته هاي مهندسيه. اصولا تو فوق ليسانس احتمال فاند گرفتن كمتر از دكتراست هر چند غير ممكن نيست و به وفور از دوستان خودم فاند كامل و پارشيال گرفتن. ولي فاند گرفتن براي دوره MBA خوب سخت تره. البته اين رو هم بگم كه من همين امسال دو نفر از دوستانم يكي از آلمان براي MBA فاند كامل خواهد گرفت و يكي هم از Penn State فاند پارشيال ميگيره.
راه حل سوم اينه كه MBA يا فوق مديريت تو ايران بخوني. اين مسير فوق العاده سختيه. مزيت بزرگ اين مسير اينه كه يك آشنايي اوليه خوبي با رشته هاي مديريت پيدا ميكني (به خصوص تو دوره MBA) و بعد با ديد بهتري براي دكترا اپلاي ميكني. ولي سختيش هم در اينه كه دانشگاه هاي ايران (حتي شريف) براي بيزينس اسكول هاي معتبر (به استثناي يكي دو مورد كه اخيرا دانشجوهاي ايراني رو گرفتن) ناشناخته هستن و درنتيجه پذيرش گرفتن از اين دانشگاه ها حتي با بهترين امتيازها خيلي سخته. نمونه اش هم تعداد قابل توجهي از هم دانشكده ايهاي من تو MBA شريف بودن كه امسال با بهترين امتيازها همراه با من اپلاي كردن و نتونستن از جاهاي خيلي خوبي به خصوص تو آمريكا اپلاي كردن. البته بايد بگم در مورد كانادا و آروپا قضيه كمي ساده تره و مثلا امسال از راتمن و آيوي و يورك پذيرش داشتيم.
راه حل چهارم هم اينه كه بري دكتراي مهندسي تو يكي از اين دانشگاه ها و بعد تغيير رشته بدي به مديريت. چند نفري رو ميشناسم كه اين كار رو كردن ولي خودم خيلي توصيه نمي كنم. اغلب نياز به دودر كردن اساتيد و پيگيري مداوم و ... داره.

يه راه حل تركيبي هم اينه كه براي چند تا MBA يا فوق مديريت و يه تعدادي هم فوق OR يا economics اپلاي كني و اگه فاند گرفتي بري و اگر نه همين جا MBA يا فوق مديريت بخوني و بعد بري. من خودم خوندن MBA خارج از كشور تو يه دانشگاه معتبر رو شديدا توصيه ميكنم چون هم براي كار در آينده و هم براي ادامه تحصيل در يك دانشگاه خوب بهترين گزينه است.

اما هر كدوم از اين مسيرها رو هم انتخاب كني فراموش نكن كه يك سري شرايط رو براي همه اش بايد داشته باشي. مثلا نمره جيمت و تافل بالا و داشتن حداقل يك مقاله تو كنفرانس خارجي و معدل بالا پيش شرط همه دانشگاه هاي خيلي خوب براي دكتراي مديريته.

در ضمن احتمالا يه مسيرهاي خاص ديگه اي هم مثل خوندن رشته هاي تركيبي هست كه من چندان آشنايي ندارم.

asman
May 7th, 2008, 02:03 PM
شما خودت سوال میپرسی خودتم جواب میدی ??? در طول بحث خودتون انگار از همه بیشتر به اینکه چی بخونی رسیدی.
موفق باشید

pouya4
May 7th, 2008, 02:10 PM
آقا من فقط یه نکته ای به چرت و پرت های قبلیم اضافه کنم. من و مکانیک هم مثل زوج های قدیمی که اول می رفتن زیر یه سقف، بعد عاشق هم میشدن، کم کم به هم علاقه مند شدیم... ;D
به نظر من شما اول مشخص کن بعد از دکترا می مونی یا برمی گردی؟
چون اینجا داستانش فرق داره. دیروز تو روزنامه دنیای اقتصاد خوندم مشاور عالی اقتصادی رئیس جمهور دامپزشکه! پس شما هم اگه بر می گردی برو تو کار دامپزشکی ;D...

Big Boss
May 7th, 2008, 04:12 PM
.تو پرانتز واسه اونایی که گفتن مدیریت کلاس نداره...مگه از صف کنکور MBA خبر ندارین؟؟ آره بیشترش واسه پول آیندشه ولی به همون دلایلی که گفتین (جو گیر شدن ایرانیا و طرز انتخاب رشته کهGuardi اشاره کرد و کاملا باهاش موافقم...) همین صف, کلاس درست کرده حداقل واسه MBA....شرکت نفتیا در به در دنبال لیسانس فنی و MBA میگردن بزارنش رییس واحد طراحی....واقعا آدمای فنی با MS مدیریت خیلی قوی هستن و دید بقیه نسبت به مدیریتو بالا بردن...البته با عرض معذرت خوب یه کسی که لیسانس مدیریت داره وسط کلی مهندس میشه درپیت... چون واقعا هیچ دیدی از کار مهندسی نداره....
از پیشنهادهای کیوان هم خیلی ممنون که بهش احتیاج داشتم ... راستی این جوابای اپلیکیشن امسال MBA شریف البته از US بدجوری زد تو پرم...با اون معدل های لیسانس و فوق.....حداقل به تو تبریک میگم گرفتی....
حالا من حرف دلمو بزنم راستش من از رشته مهندسیم خیلی رلضیم ...ولی
همين الان كه دارم رياضى مهندسى ميخونم واقعا لذت ميبيرم درساي ارشدمونم هم چندتاشو ورداشتم ميدونم قراره چى بخونيم....ولى مسله اينكه من به بعدش فكر ميكنم..رفتم سر كار ديدم...از اون حال و هوای درس یهو ميفتى تو تكرارو همش خركاريه..هيچ استفاده اي از درسايی كه تو ارشد ميخونن نميشه و فقط درساي طراحيت بدرد ميخورن كه اونارم حتی اگه بلد نباشى اگه تيز باشى زود ياد ميگيرى ...رئيس شدنم بيشتر از مدركت به زبونو قدرته شخصيتیو كلا چيزایى كه تو دوره دبيرستانو دانشگاه معمولا ادم ياد ميگيره و کلاس درس هم نداره ربط داره....همش فكر ميكنم وقتى هيچ استفاده اي از اين درساي خفن قرار نيس بشه وقتى به هيچ درد نميخورن پس برم فوق مهندسی وقتمو تلف كنم؟؟....یه چیزایی هم از اونور میشنوم که کلی میشینی pHD مهندسی میخونی بعد میری زیر دست یه لیسانسه آمریکایی یا کانادایی که n برابر تو در میاره.......
همون كه یکی از بچه ها گفت ..ديگه حوصله و انگيزه اى واسه مهندسى خوندن ندارم...ممكنه MS هم مهندسى بخونم ولى PHD عمرا....كه البته آدم MS اش به phd ربط نداشته باشه اصلا قشنگ نيس....
بازم ملت نظرشونو بدن (که آدم حتما نباید خودش تجربه کنه) مخصوصا كسا یى كه BS فنى خوندنو MS مديريت....
اگه درباره گرايشها و فرقاشون از نظر درسا و بازار كار اينورو اونور(ميزارن يه ايرنى مدیر بشه؟؟) بگين يا سورس معرفى كنين ممنون ميشم.....از بحث داغتون ممنون

Amsal
May 7th, 2008, 06:03 PM
شما خودت سوال میپرسی خودتم جواب میدی ??? در طول بحث خودتون انگار از همه بیشتر به اینکه چی بخونی رسیدی.
موفق باشید

دوستان عزیز اگر مردد نبودم نمی پرسیدم . تصمیم گرفتم با دیدی منفی به رشته مدیریت نگاه کنم و با راهنمایی شما دوستان بتونم تصمیم گیری کنم .

Amsal
May 7th, 2008, 06:07 PM
آقا من فقط یه نکته ای به چرت و پرت های قبلیم اضافه کنم. من و مکانیک هم مثل زوج های قدیمی که اول می رفتن زیر یه سقف، بعد عاشق هم میشدن، کم کم به هم علاقه مند شدیم... ;D
به نظر من شما اول مشخص کن بعد از دکترا می مونی یا برمی گردی؟
چون اینجا داستانش فرق داره. دیروز تو روزنامه دنیای اقتصاد خوندم مشاور عالی اقتصادی رئیس جمهور دامپزشکه! پس شما هم اگه بر می گردی برو تو کار دامپزشکی ;D...

نمی خوام برگردم ولی اگه خواستم حتما به توصیه شما عمل می کنم .

masy
May 7th, 2008, 06:22 PM
من خودم لیسانسم علوم پایه بودم (ریاضی)

ولی برای فوق رشته ام رو عوض کردم رفتم مدیریت- اون هم نوبرترین گرایش مدیریت (آموزش و برنامه ریزی)- ولی خدایش همین فوق خیلی توی کارهام کمکم کرد و دیدگاهم رو نسبت به .... عوض کرد
خودمون از ریاضی هم خیلی راحتتره ولی در عوض باید وقت زیادی روش گذاشت

ادامه دادنش هم راحتتره
بماند که فارغ التحصیلان مدیریت زیاد هست ولی دیدگاهی که یک فارغ التخصیل مهندسی و علوم پایه می تونه به مدیریت داشته باشه خیلی فرق داره و همین اختلافهاست که باعث میشه شما خیلی جلوتر از بقیه باشید

در هر صورت چه مدیریت و چه مهندسی موفق باشی

Some14Myself
May 7th, 2008, 07:13 PM
ببینا ! ..
من یه روز رفتم برای پاسپورت ببین اینجا چی شده ... ما اینجا این همه مدیریتی داشتیم و خبر نداشتم ! :D

1. حرفهای کیوان به نظرم خیلی مفید بود ... کاری که خودم می خوام کنم اینکه اگه با فوق finance اینجا نتونم برای دکتری همین رشته اپلای کنم ، برم سراغ فوق Economics, MBA finance و master Finance ! بعدش برای دکتری دوباره اپلای کنم ... فقط یه سالی باید دوباره مستر بخونیم که به نظر من به خاطر عقب بودن ایران از این مسائل بد که نیست هیچی! یه جورایی لازمه ...

2. یه ذره صحبت لیسانس مدیریت شد :
موافقم .. متاسفانه بچه های لیسانس مدیریت اکثرآ بچه هایی هستند که حال و حوصله حساب دیفرانسیل رشته ریاضی فیزیک رو نداشتن و همین باعث شده که دید عموم مردم نسبتآ به رشته های مهندسی بالاتر از مدیریت باشه ... اما توی ارشد اصلآ اینطوری نیست ... خیلی ها با لیسانس مهندسی اومدن و دارن فوق مدیریت می خونن ... توی مقطع ارشد دیگه اونطوری که فکر می کنین نیست ... :)

4. صحبت دوستمون در مورد تئوری های مدیریت کاملآ درسته ... من الان با بچه هایی همکلاس هستم که رشته لیسانسشون مدیریت بوده ... شما یه سوال در مورد فلان نظریه در قرن فلان بپرسین من توش می مونم اما اونها مثل بلبل براتون می گن داستان چی بوده ... اما سر کلاسهایی مثل Financial Mathmatics داستان برعکسه ... بهترین حالت برای یه مدیر اینه که علاوه بر اینکه از نظریه های مدیریت بدونه قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشه !

5. در مورد کلاس مدیریت :
بله ! ... شما درست می گین که دید جامعه نسبتآ به لیسانس برق با لیسانس بازرگانی فرقی نمی کنه ... اما یادتون باشه که توی همین جامعه مدیر بازرگانی رو با ویزیتور اشتباه می گیرن ... کسی که finance خونده رو می ذارن جای مدیر حسابداری ! ... شما بهتره برای چنین تصمیماتی توی زندگی حرف این مردم رو معیار قرار ندی ! ... این مردم همونایی هستند که:

اوایل انقلاب فقط یه قشر جرات داشتند کروات بزنن و اون پزشک ها بودند ... حالا شما می تونین پزشک های بیکار رو بشمارید ! :) ... وقتی همه حمله می کنن سمت یه چیز ، شما باید توجهتون رو به چیزایی جلب کنین که کسی بهش اهمیت نمی ده ... فکر نکنم سهام باز باشی :D !

من بازم نظرم رو تکرار می کنم ... توی علوم مهندسی ایران خیلی باسواد داره ... شما اگه یه مدیر باسواد باشی با رقبای کمتری مواجه هستی ! ...

6. به قول آسمان : شما که خودت 7 سال درس های مدیریتی خوندی ! ... چرا فرق مهندسی رو می خوای ! ... بالاخره شما داری این حرف ها

دوستان عزیز اگر مردد نبودم نمی پرسیدم . تصمیم گرفتم با دیدی منفی به رشته مدیریت نگاه کنم و با راهنمایی شما دوستان بتونم تصمیم گیری کنم .

رو از دید خودت می گی یا دوستت !!! .... بهتره اول موضعت رو مشخص کنی تا دوستان بدونن مشکل چیه ! :) ?????????

8. یه نصیحت دوستانه ... اردیبهشت و من ، حرف های مردم و خانواده رو توی تصمیم نهاییمون دخالت ندادیم ... شما که می خوای با دید منفی نگاه کنی، کسی نمی تونه هیچ کمکی به فردی کنه که خودش رو بخواب زده بکنه ... :D
شما که اینقدر دیدت منفیه بهتره برین برای فوق مهندسی یا دکتری مهندسی ... راستی ! .. گفته بودین که خودتون مدیرتی هستین و حسابداری خوندین ! ... این حرف از جانب دوستتونه ؟ ... دوستتون کجاست ؟؟! ... می شه یه ذره شفاف سازی کنین ... من دارم قاطی می کنم ! : ))) !!! ;D
پیغام خصوصی تون رو هم برای این جواب ندادم که توش تناقض زیاد دیدم ... ;)

9. در مورد این :

اما در مورد
جمع بندی :
- مهندسي از هر نظر بهتره .
- مهندسي از هر نظر سخت تره.
- نابرده رنج گنج ! .... ( بسته به محل زندگيت داره ;D )

من خودم خیلی راضی هستم که لیسانس ام مهندسی بود وموافقم که مهندسی یه چیزه دیگس .. اما از اون بیشتر از تغییر رشته ام راضی هستم ... حتی الان که هر کاری دارم می کنم تنها دارم پیش می رم! و همین یکی دونفری که دورم هستند هم خیلی مفیدن ! ..:)

10.

یه نصیحت دیگه در مورد این صحبتتون ... به نظر من یه ذره آینده نگری توی بعضی موارد خیلی خوبه ! ... نه زیاد ! ... فقط یه ذره ...;)

11. ببخشید خیلی حرف زدم .. از بحث دور بودم .. دلم نیومد حرف ها رو نزنم ...
12. پایان !!!
13. 13 هم عدد خیلی خوبیه ! :D

Big Boss
May 8th, 2008, 04:57 AM
ببینا ! ..
من یه روز رفتم برای پاسپورت ببین اینجا چی شده ... ما اینجا این همه مدیریتی داشتیم و خبر نداشتم ! :D

1. حرفهای کیوان به نظرم خیلی مفید بود ... کاری که خودم می خوام کنم اینکه اگه با فوق finance اینجا نتونم برای دکتری همین رشته اپلای کنم ، برم سراغ فوق Economics, MBA finance و master Finance ! بعدش برای دکتری دوباره اپلای کنم ... فقط یه سالی باید دوباره مستر بخونیم که به نظر من به خاطر عقب بودن ایران از این مسائل بد که نیست هیچی! یه جورایی لازمه ...

شما تجربت از من بیشتره ولی آمارمنم حرف نداره.... مطمئنم phD Mng گرفتن راحتتر از MBA finance و master Finance .........

Some14Myself
May 8th, 2008, 08:59 AM
ببینا ! ..

شما تجربت از من بیشتره ولی آمارمنم حرف نداره.... مطمئنم phD Mng گرفتن راحتتر از MBA finance و master Finance .........

همه اومدیم اینجا به اطلاعاتمون اضافه بشه ... منم مستثنی نیستم بیگ باس جان ... :D
منظورت از phd mng همون phd fin هست ؟
البته برای من برای اینکه یه بار ارشد fin خوندم شاید راحتتر باشه ... اما قبول دارم ... مخصوصآ برای mba fin !
یه چیزی هم اضافه کنم که دانشگاه های اروپایی راحتتر این ها رو می دن تا امریکایی ... برای Phd امریکایی ها خیلی بهتر هستند.

Amsal
May 8th, 2008, 09:30 AM

همه اومدیم اینجا به اطلاعاتمون اضافه بشه ... منم مستثنی نیستم بیگ باس جان ... :D
منظورت از phd mng همون phd fin هست ؟
البته برای من برای اینکه یه بار ارشد fin خوندم شاید راحتتر باشه ... اما قبول دارم ... مخصوصآ برای mba fin !
یه چیزی هم اضافه کنم که دانشگاه های اروپایی راحتتر این ها رو می دن تا امریکایی ... برای Phd امریکایی ها خیلی بهتر هستند.

http://chaay.ghoddusi.com/2008/04/post_880.html#comments
حسین جان احتمالا این وبلاگو دیدی تازه بحث آقای قدوسی رو فاینانس با رویکرد اقتصادیه که بنظرم قابل تعمیم به مدیریت هم میشه )می دونی اینا ما ( من که بیزینس خوندم و دوستم که مهندسی خونده ) رو برای ادامه تحصیل تو مدیریت مردد کرده (منظورم اینه که اصلا لازمه کسی مدیریت حالا هر گرایشی چه فاینانس و علم مدیریت و چه بازاریابی و ... بخونه وقتی هر کسی می تونه بیاد و اگه پشتوانه کمی داشته باشه تحقیق انجام بده ). در ضمن منظور شما رو از تناقض نمی دونم . (بهتره اونو تو پیام خصوصی مطرح کنید تا بحث منحرف نشه من بهمین خاطر سوالمو اونجا مطرح کردم )

Bobbygm
May 8th, 2008, 09:50 AM
سلام

دوستانی که در زمینه رشته های مدیریتی اطلاعات دارن لطفا می تونن منو راهنمایی کنن که مزایای رفتن به Top 10 Business School چیه؟ می خوام از جنبه های مختلف مثل مالی، کیفیت زندگی، فرصت های شغلی و ... بدونم

ممنون

Some14Myself
May 8th, 2008, 12:08 PM
http://chaay.ghoddusi.com/2008/04/post_880.html#comments
حسین جان احتمالا این وبلاگو دیدی تازه بحث آقای قدوسی رو فاینانس با رویکرد اقتصادیه که بنظرم قابل تعمیم به مدیریت هم میشه )می دونی اینا ما ( من که بیزینس خوندم و دوستم که مهندسی خونده ) رو برای ادامه تحصیل تو مدیریت مردد کرده (منظورم اینه که اصلا لازمه کسی مدیریت حالا هر گرایشی چه فاینانس و علم مدیریت و چه بازاریابی و ... بخونه وقتی هر کسی می تونه بیاد و اگه پشتوانه کمی داشته باشه تحقیق انجام بده ). در ضمن منظور شما رو از تناقض نمی دونم . (بهتره اونو تو پیام خصوصی مطرح کنید تا بحث منحرف نشه من بهمین خاطر سوالمو اونجا مطرح کردم )

بله آقا amsal .. من این بلاگ رو زیاد می خونم ... آقای قدوسی هم باید بگم اگه دید باشیشون ، از اون افراد activeیی هستند که توی حرف هاشون بیشتر از اینکه نظر شخصیشون رو بگن حقایق رو مطرح می کنند ...
من صحبت شما رو قبول دارم .. مخصوصآ توی رشته هایی مثل مارکتینگ که متاسفانه تجربه کاری و پشتوانه ها و رابطه ها خیلی به کمک شخص می آد .. حتی اگه تمام اینها هم نباشه ، اگه شما بخواین مثلآ از یه شرکت خدماتی وارد یه شرکت تولیدکننده کالا نقل مکان کنین انگار باید دوباره از صفر شروع کنین ... برای اینکه شناخت بازار این دوتا شرکت خیلی متفاوته !!! ... و از اون مهمتر توی بازار ایران بعلت وجود اقتصاد دولتی و عدم وجود رقابت (بهتره بگم بازار رقابت کامل!) مصرف کننده ها مجبور هستند بخرن و راضی باشن و شکایت ها اینقدر طولانی و هزینه بر هستند که کسی عملآ فکر نارضایتی رو هم نمی کنه ...

اما اینجا ایرانه ! ... این مسائل وجود داره و چند نفر هم نمی تونن درستش کنند ... یه نیرویی از اون بالا لازم داره که کسانی که مسئولش هستند بهش توجهی ندارند.
شما گفتین قصد برگشتن ندارین ... اگه این سوالات رو از کسانی که دارن توی اروپا و امریکا business می خونن بپرسین شاید اصلآ منظورتون رو متوجه نشن ...
فقط برای اینکه یه نمونه از مشکلات بنیادین مدیریتی ایران رو بگم :

این همه اصل 44 ، 44 ، 44 می کنند ... 3% فولاد مبارکه رو می ریزن توی بورس ... یه ذره ش رو سازمان بازنشستگی کل کشور می خره ، یه ذره ش رو تامین اجتماعی ، بقیه ش رو هم بازنشستگی کارکنان شرکت نفت (وابسته به وزارت نفت) ... 10 تا سهم هم من و شما می خریم ... پول دولت از جیب فولاد مبارکه می ریزه توی جیب بقیه سازمانهای دولتی ... پس اینجا هیچ خصوصی سازی ایی صورت نگرفته ... کسی هم اصلآ عین خیالش نیست ..
اقتصاد دولتی = اقتصاد مریض !
درمان این اقتصاد مریض هم دست کسایی که کار رو به کاردون نمی سپارن ... کاردون ها هم از تنش بیزار هستند ... پس خودش رو درگیر نمی کنه و همین وضعیت تا آخرش همینه ! ... حرف پروفسور حسابی رو مطمئنم خوندی ، بچه ها هم اینجا بارها تکرارش کردند ... همون داستانه که پروفسور حسابی گفت .. ما که از اون دانشمندتر و ایران پرست تر نیستیم !

اگه قصد برگشت داری ، شاید فوق و دکتری مهندسی معرکه باشه ... عوام مردم ایران گوششون با یه لقب دکتر پر می شه و آدم می ره سر یه سدی، کارخونه ای، کار دولتی بریز بپاشی پولش رو می گیره و اگه هم طرح شکست خورد کسی اهمیتی نمی ده ... این همه پول نفت !

در مورد تناقض ها :
شما که بیزینس خوندی ! چرا دارین آمار فوق فنی رو می گیری ؟ ... اگه برای دوستتون دارین می پرسین توی صحبت هاتون یه چیزایی رو می گین دوستتون نباید بپرسه ... چون اون فنی ه ! و ذهنیتش یه چیز دیگس ... اگه می خواین رای اون رو بزنین یه چیزه دیگس ;D;D !!! ... آخر ما نفهمیدیم باید جواب کسی رو بدیم که مهندسی خونده می خواد بره مدیریت یا مدیری رو قانع کنیم که با یه دید منفی نسبت به فوق مدیریت مونده ادامه تحصیل بده یا نه تا همین جا بسه ! ...

( پ . ن : بچه هایی که می آن اینجا و در راه خدا ، صلواتی اطلاعاتشون رو share می کنند از وقت کار و تحقیقات و زبان خوندنشون می زنن ! ... همگی این حق رو برای خودشون قائل هستند که اول مشکل و ذهنیت شخص سوال کننده رو بدونن تا وقت گذاشتنشون یه ثمری داشته باشه .. بعضی سوال ها اینقدر گنگ هستند و توی بحث ها بیراهه ایجاد می شه که کسی دیگه رغبت نمی کنه وارد صحبت بشه ... من می خوام اینطوری نباشه !) :)

پ . ن : من توی حرف هام هیچ حرفی از علائق شخص نزدم .. چون همگی می دونیم که علاقه و استعداد فرد حرف اول رو می زنه ... بچه ها هم حرف ها و مثال های خیلی خوبی زدند ... با تمام این ها اگه دوستتون به بحث های مدیریتی علاقه داره که می آد مدیریت می خونه ، حتی اگه اطرافیانش نظرشون این نباشه ... اگه شما مدیریتی که خوندین دوست ندارین یا باید این علاقه رو ایجاد کنین یا برین دنبال اینکه می تونین یه جوری وارد مقولات مهندسی بشین یا نه ! :);)

Some14Myself
May 8th, 2008, 12:11 PM
سلام

دوستانی که در زمینه رشته های مدیریتی اطلاعات دارن لطفا می تونن منو راهنمایی کنن که مزایای رفتن به Top 10 Business School چیه؟ می خوام از جنبه های مختلف مثل مالی، کیفیت زندگی، فرصت های شغلی و ... بدونم

ممنون

علاقتون رو دنبال کنین ... !
:)
اگه علاقه داشته باشین به مدیریت تمام این آیتم ها می ره توی حاشیه و همش هم می آد ...

Top 10 Business School رفتن هر حرفش مزیته ! ... یه چرخی توی فروم و حتی نت بزنین تمام خوبی ها و مشکلاتش رو پیدا می کنین ! ...

simon
May 8th, 2008, 12:16 PM
حسين جان سخنراني بسيار عالي بود . فقط مدير اين پ ن ج كه گاهي مي گي يعني چي ؟ :D بعدم بله حق با شماست من به اين رفيقمون گفتم آقا بچسب به دلت . نگرفته خوب . حالل شايد شما بگي قبول كنه . ;D

simon
May 8th, 2008, 12:48 PM
:)

setareee
July 9th, 2008, 06:25 PM
من سوال مشابهی دارم.خیلی خلاصه می گم. سال سوم رشته مکانیک دانشگاه تهرانم.می خوام تصمیم بگیرم که فوق MBA می خوام بخونم یا فوق مکانیک.چیزی که برام مهمه اینه که:
1. اصولا با فوق MBA، می تونم از دانشگاه خارجی(نه لزوما top10) واسه دکترا پذیرش بگیرم؟
2. DBA با دکترای مدیریت چه فرقی داره؟احتمال پذیرش گرفتن از کدومش بیش تره؟
3. توی ایران فرصت شغلی مناسبی برای آدمی با لیسانس مکانیک و فوق MBA وجود داره؟
4. فوقMBA رو حداقل در چند وقت می شه تموم کرد؟!

Amsal
July 9th, 2008, 06:43 PM
من سوال مشابهی دارم.خیلی خلاصه می گم. سال سوم رشته مکانیک دانشگاه تهرانم.می خوام تصمیم بگیرم که فوق MBA می خوام بخونم یا فوق مکانیک.چیزی که برام مهمه اینه که:
این تصمیم بستگی به علایقتون داره .
1. اصولا با فوق MBA، می تونم از دانشگاه خارجی نه لزوما top10) واسه دکترا پذیرش بگیرم؟
بله می تونید ولی نه به راحتی مکانیک .2. DBA با دکترای مدیریت چه فرقی داره؟احتمال پذیرش گرفتن از کدومش بیش تره؟
Dba سلبقه کار می خواد و کمتر آکادمیک و تحقیقاتی هستش . تابحال ندیدم کسی برای dba اقدام کنه . چرا رو نمی دونم.3. توی ایران فرصت شغلی مناسبی برای آدمی با لیسانس مکانیک و فوق MBA وجود داره؟
بله وجود داره .
4. فوقMBA رو حداقل در چند وقت می شه تموم کرد؟!
هم فوق یکساله داره تو خارج از کشور و هم دوساله . توی ایران هم حدود 2 سال

attarr
April 18th, 2009, 11:45 PM
با سلام خدمت دوستان
نیما
به نظر شما اگه هدف کسی ادامه تحصیل تو 10 تا بیزینس اسکول خوب دنیا باشه می ارزه بجای فوق لیسانس مهندسی بره فوق لیسانس یک گرایش مدیریت(مثلا تو رشته هایی مثل کارآفرینی ، نوآوری ) تو جایی بخونه که خیلی تو تحقیقات فعالند ؟
اصلا دکترا تو مهندسی بهتره یا بیزینس ؟
منم مهندسی مکانیک خوندم تا چند وقت پیشم تمام نگرانیم سر این بود که ارشد برم مکانیک یا هوافضا؟که البته به کمک "فرهان" عزیز تونستم تصمیم گیری کنم.ولی با توجه به اینکه ام. بی.ای را هم میتونم به عنوان رشته دوم انتخاب کنم احتمالا اونم شرکت میکنم. البته قبول شدنش ظاهرا خیلی سخته؟؟؟مثل اینکه پول خفنی داره؟؟

من چند نکته ایی به نظرم رسید بگم:
یکی اینکه خیلی از مدیران دولتی و خصوصی معمولا بدون داشتن تحصیلات مدیریتی و صرفا با تحصیلات مهندسی مدیریت میکنند پس اگر قصد مدیر شدن باشه ظاهرا رشته های مهندسی بهتره؟ و از اون طرف فکر میکنم بچه های مهندسی که ارشد مدیریت میخونند عملا از دوره کارشناسی استفاده ایی نمیکنند؟ پس چه تاکیدی روی لیسانس مهندسی یا علوم پایه؟

نکته دیگه اینکه من خودم وقت انتخاب رشته اصلا مدیریت رو رشته حساب نمیکردم(از مدیریتی های عزیز معذرت میخواهم) و فکر میکردم مدیریت یک کار ذاتی نه اکتسابی ؟ولی بعد از خوندن این تایپیک رفتم چند تا کتاب مدیریتی گرفتم و نگاهی کردم مثل مدیریت پروژه و مدیریت تحول در سازمان انصافا مدیریت هم دنیای وسیعی دارد و از طرف دیگر بحثهایی خیلی جذابی هم دارد. ولی این رشته های مهندسی یک حسی داره که در عین سخت بودن آدم نمیتونه ازش دل بکنه!!!

samanpuk
June 29th, 2009, 02:20 AM
سلام بچه ها میشه منو کمک بدین
آیا با لیسانس مهندسی صنایع/تحلیل و ارشد مدیریت مالی امکان این هست بمن برای دکترا مهندس مالی بهم پذیرش بدن
خیلی ضروریه لطفا جواب بدین

rumtin
June 29th, 2009, 02:40 AM
آیا با لیسانس مهندسی صنایع/تحلیل و ارشد مدیریت مالی امکان این هست بمن برای دکترا مهندس مالی بهم پذیرش بدن

امکانش که هست....

mrjalali
June 29th, 2009, 09:18 AM

بله. به شرط داشتن شرایط خوب کاملا امکانپذیر هست

samanpuk
June 29th, 2009, 09:00 PM
شرایط که معدل لیسانسم 14 از آزاد
ارشد 17.5 از علوم تحقیقات
1 مقاله خارجی 1 داخلی toefl 90

KHOSHMEHR
October 31st, 2011, 03:07 PM
سلام به دوستان
در حال حاضر مدير واقعي در ايران خيلي كمه و به نظر من اگر كسي رشته فني خونده و به مديريت علاقه داره بهتره رشته مديريت رو بخونه چون در اين صورت خيلي بهتر مي‌تونه مفيد باشه ... الان تنوع رشته‌هاي مديريت در دنيا بويژه آمريكا خيلي زياده و خيلي راحت مي‌توان گرايشي رو پيدا كرد كه به علايق آدم نزديك باشه
من خودم ليسانس فني دارم و 8 سال سابقه كار در حوزه خودم . با اين حال تمام مقالاتي كه نوشتم در حوزه مديريت بوده و الان هم به فكر ادامه تحصيل در حوزه مديريت هستم.
تاكيد مي‌كنم رشته مديريت يه جورايي تلفيق علم و هنره و علاقه خيلي در موفقيت شما تاثير داره

mehranism
January 4th, 2012, 06:27 PM
با سلام به دوستان . تو یه دوراهی گیر کردم که شدیدا نیاز به راهنمایی و اطلاعات شما دارم
تا یک ماهه دیگه دوره لیسانس مکانیکم (گرایش سیالات) تموم میشه. امسال در کنکور ارشد شرکت نکردم ولی میخام برای سال بعد جدی بخونم
بین خوندن ارشد مکانیک یا ارشد mba (البته در ایران) خیلی دو دلم. اون هم به این دلیل که:
میدونم اگر MBA بخونم خیلی بهتر و راحت تر میتونم یه دانشگاه عالی در این زمینه در ایران قبول شم ولی هدفم ادامه تحصیل در مقطع دکترا در امریکا یا کاناداست ( با فاند کامل) و با توجه به این که خیلی از دوستان میگن که در این کشورها برای MBA فول فاند نمیدن واقعا موندم چی کار کنم و راهم رو چطور انتخاب کنم؟
مکانیک رو ادامه بدم که سخت تره و من توش ضعیفتر هستم و لی برای دکترا احتمال فاند گرفتن بالاتر هست و یا MBA رو برای ارشد بخونم با احتمال کمتر رسیدن به هدفم( با توجه به اینکه مطمئنم تو رشته ای مثل MBA میتونم جز دانشجوهای تاپ باشم)
خودم میدونم که جزییاتی مثل دانشگاه و معدل و وضعیت زبانم رو نگفتم . چون میخام یه دید کلی نسبت به این دو راه پیدا کنم. من الان نمیخام دانشگاه دکترامو پیدا کنم پس دوستان خوبم لطف کنن بیشتر در مورد شدن یا نشدن تحصیل دکترا ( مخصوصا در امریکا) با وضعیت من کمکم کنن .
لطفا نظرتون رو در مورد سایر رشته هایی مدیریتی که میشه بهتر برای فاند گرفتن در دکترا روشون حساب کردو نیز بگین
فقط لطفا توضیحاتتون رو کامل بگین چون بدجوری دو دلم
پیغامم رو در قسمت " فاند برای رشته مدیریت" هم گذاشتم چون نمیدونستم کجا بهتره مطرح منم. لطفا مدیران سایت به بزرگی خودشون ببخشن

sysco
January 5th, 2012, 03:10 AM
با سلام به دوستان . تو یه دوراهی گیر کردم که شدیدا نیاز به راهنمایی و اطلاعات شما دارم
تا یک ماهه دیگه دوره لیسانس مکانیکم (گرایش سیالات) تموم میشه. امسال در کنکور ارشد شرکت نکردم ولی میخام برای سال بعد جدی بخونم
بین خوندن ارشد مکانیک یا ارشد mba (البته در ایران) خیلی دو دلم. اون هم به این دلیل که:
میدونم اگر MBA بخونم خیلی بهتر و راحت تر میتونم یه دانشگاه عالی در این زمینه در ایران قبول شم ولی هدفم ادامه تحصیل در مقطع دکترا در امریکا یا کاناداست ( با فاند کامل) و با توجه به این که خیلی از دوستان میگن که در این کشورها برای MBA فول فاند نمیدن واقعا موندم چی کار کنم و راهم رو چطور انتخاب کنم؟
مکانیک رو ادامه بدم که سخت تره و من توش ضعیفتر هستم و لی برای دکترا احتمال فاند گرفتن بالاتر هست و یا MBA رو برای ارشد بخونم با احتمال کمتر رسیدن به هدفم( با توجه به اینکه مطمئنم تو رشته ای مثل MBA میتونم جز دانشجوهای تاپ باشم)
خودم میدونم که جزییاتی مثل دانشگاه و معدل و وضعیت زبانم رو نگفتم . چون میخام یه دید کلی نسبت به این دو راه پیدا کنم. من الان نمیخام دانشگاه دکترامو پیدا کنم پس دوستان خوبم لطف کنن بیشتر در مورد شدن یا نشدن تحصیل دکترا ( مخصوصا در امریکا) با وضعیت من کمکم کنن .
لطفا نظرتون رو در مورد سایر رشته هایی مدیریتی که میشه بهتر برای فاند گرفتن در دکترا روشون حساب کردو نیز بگین
فقط لطفا توضیحاتتون رو کامل بگین چون بدجوری دو دلم
پیغامم رو در قسمت " فاند برای رشته مدیریت" هم گذاشتم چون نمیدونستم کجا بهتره مطرح منم. لطفا مدیران سایت به بزرگی خودشون ببخشن

شما اگر اینجا MBA بخونید برای آمریکا و کانادا و اروپا هم ایضا برای Management PhD ادامه تحصیل خواهید داد(راهی که احتمالا 95% بچه هیا ایرانی همین راه را رفتند) نه DBA که ادامه MBA محسوب میشه. دوره های PhD هم که اصولا با فاند تعریف می شه پذیرششون. بنابراین اگر شما MBA ایران بخونید(به خصوص یک دانشگاه اسم و رسم دار) می تونید برای دکترای مدیریت اقدام کنید و بسیاری از بچه های ایرانی پذیرش با فاند گرفتند و رفتند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اما جدای از این، من فکر می کنم، شما باید ببنید چرا می خواهید وارد حوزه مدیریت و کسب و کار بشوید؟ خدفتان چیست؟ احتمالا هدف شما تبدیل شدن به یک استاد محقق/مدرس در یک دانشگاه خواهد بود( در اکثر رشته های مدیریتی، دکترا به معنای داشتن زندگی شغلی آکادمیک است به میزان 80-90%. البته در بعضی این مقدار کمتر می شود(مشاغل مشاوره یا ....) در صنعت یا ....
حالا چرا تغییر رشته؟ اگر واقعا به مسائل آکادمیک این حوزه عللاقه دارید و مثلا 10-20 یا 50 paper در زمینه مود علاقه خودتون خوندید و می ددنید که در آینده چه تصویری از شما واقعیت پیدا خواهد کرد، بفرمایید. اما اگر فقط برای گرفتن یک دکترای با فاند کامل اروپا و آمریکا قصد switch از مکانیک به MBA را دارید، من اصلا توصیه نمی کنم، اصلا.
به رشته درسی خودتون بچسبید و با همون سعی کنید به هدفتون برسید.

موفق باشید

mehranism
January 5th, 2012, 12:54 PM
شما اگر اینجا MBA بخونید برای آمریکا و کانادا و اروپا هم ایضا برای Management PhD ادامه تحصیل خواهید داد(راهی که احتمالا 95% بچه هیا ایرانی همین راه را رفتند) نه DBA که ادامه MBA محسوب میشه. دوره های PhD هم که اصولا با فاند تعریف می شه پذیرششون. بنابراین اگر شما MBA ایران بخونید(به خصوص یک دانشگاه اسم و رسم دار) می تونید برای دکترای مدیریت اقدام کنید و بسیاری از بچه های ایرانی پذیرش با فاند گرفتند و رفتند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اما جدای از این، من فکر می کنم، شما باید ببنید چرا می خواهید وارد حوزه مدیریت و کسب و کار بشوید؟ خدفتان چیست؟ احتمالا هدف شما تبدیل شدن به یک استاد محقق/مدرس در یک دانشگاه خواهد بود( در اکثر رشته های مدیریتی، دکترا به معنای داشتن زندگی شغلی آکادمیک است به میزان 80-90%. البته در بعضی این مقدار کمتر می شود(مشاغل مشاوره یا ....) در صنعت یا ....
حالا چرا تغییر رشته؟ اگر واقعا به مسائل آکادمیک این حوزه عللاقه دارید و مثلا 10-20 یا 50 paper در زمینه مود علاقه خودتون خوندید و می ددنید که در آینده چه تصویری از شما واقعیت پیدا خواهد کرد، بفرمایید. اما اگر فقط برای گرفتن یک دکترای با فاند کامل اروپا و آمریکا قصد switch از مکانیک به MBA را دارید، من اصلا توصیه نمی کنم، اصلا.
به رشته درسی خودتون بچسبید و با همون سعی کنید به هدفتون برسید.

موفق باشید

جناب sysco ممنون از راهنماییتون
در مورد هدفم برای تغییر رشته بگم که خیلی طولانی میشه. فقط اینو بگم که من الان به این نتیجه رسیدم که یک تحصیلکرده رشته مثلا MBA هنگامی که وارد زندگی کاری و پول و پیشرفت میشه جای ترقی براش بسیار بهتر و بالاتر از یک مهندسه.( البته این نظر منه. اگه شما مخالفید نظرتون محترم)
اما شما گفتید که اصلا دوره دکترا با فاند تعریف میشه و لی مطمئنید که راجه به MBA هم اینطوریه؟ اخه دوستان خیلی حرفای نا امید کننده ای راجع به فاند گرفتن این رشته داشتن. درسته که امریکایی ها به دکترا خوب فاند میدن ولی صرفا در مورد فاند MBA اطلاعات بیشتری ندارید؟
با سپاس

sysco
January 5th, 2012, 02:05 PM
جناب sysco ممنون از راهنماییتون
در مورد هدفم برای تغییر رشته بگم که خیلی طولانی میشه. فقط اینو بگم که من الان به این نتیجه رسیدم که یک تحصیلکرده رشته مثلا MBA هنگامی که وارد زندگی کاری و پول و پیشرفت میشه جای ترقی براش بسیار بهتر و بالاتر از یک مهندسه.( البته این نظر منه. اگه شما مخالفید نظرتون محترم)
اما شما گفتید که اصلا دوره دکترا با فاند تعریف میشه و لی مطمئنید که راجه به MBA هم اینطوریه؟ اخه دوستان خیلی حرفای نا امید کننده ای راجع به فاند گرفتن این رشته داشتن. درسته که امریکایی ها به دکترا خوب فاند میدن ولی صرفا در مورد فاند MBA اطلاعات بیشتری ندارید؟
با سپاس

MBA که دوره دکترا نیست، دوره مستره : Master of Business Administartion. دوره دکترای آن DBA هست که دانشگاه های خیلی معدودی در دنیا این گرایش را ارائه می کنند و گرفتن پذیرش آ« هم ساده نیست نا جایی که می دونم(نیازمند سابقه مدیریتی در سطوح بالا و در شرکت هیا بین المللی است).
در مورد MBA خب بله، چون یک دوره حرفه ای ه و هدفش کسب درآمد در آینده است، نسبت به دکترا یا دوره های پژوهشی فاند کمتری داره، در این مورد به تاپیک مرتبط با MBA مراجعه کنید.
بله تحصیلکرده MBA در یک دانشگاه مناسب محتمله آینده کاری بهتری داشته باشه، اما خوندن دکتری در مدیریت به معنای زندگی آکادمیک ه، و همونطور که گفتید هدف شما خوندن دکترا است.
گذشته از اینها، شما با تغییر رشته تا حد زیادی از Background خودتون را از دست می دهید. یعنی تحصیل چندین ساله شما در مکانیک عملا در آینده تحصیلی شما در مدیریت هیچ ارزشی ایجاد نخواهد کرد. نه اینکه نا ممکن باشه، خیلی بچه های MBA ایران، سابقه تحصیلات مهندسی داشتند و بعد از خوندن MBA برای دکتری رفتند خارج. اما من فکر می کنم اگر به رشته خودتون هم علاقه دارید، و هدفتون هم خوندن دکتری است، همون رشته تحصیلی قبلی خودتون را ادامه بدهید.
موفق باشید

tahahavakhor
January 6th, 2012, 01:49 PM
چند تا نکتهٔ کلی‌. متاسفانه چیزی که دوستان کمتر بهش توجه می‌کنن اینه که برای پذیرش دکترا شما باید دانش قابل توجهی‌ تو اون زمینه داشته باشید. اولین نکته اینه که دوستان عنوان می‌کنن من می‌خوام پذیرش دکتراِ مدیریت بگیرم. دوستان، بیزینس ۶ ۷ گرایش مختلف داره. تو کدوم میخواید وارد بشوید؟ چند تا از مقاله‌های معروف اون فیلد رو خوندید؟ چقدر آدم‌های بزرگ اون رشتو میشناسید؟ میدونید حوزه‌های تحقیقی جدید اون رشته چیه؟ میدونید چه ابزاری نیاز داره؟ اگه جواب این سواالارو نمیدونید، احتمالا اون دورهٔ تحصیلی‌ براتون مناسب نیست. این قضیه رو کمیته پذیرش به راحتی‌ با ۵ دقیقه مصاحبه متوجه می‌شه.

mehranism
January 6th, 2012, 11:00 PM
چند تا نکتهٔ کلی‌. متاسفانه چیزی که دوستان کمتر بهش توجه می‌کنن اینه که برای پذیرش دکترا شما باید دانش قابل توجهی‌ تو اون زمینه داشته باشید. اولین نکته اینه که دوستان عنوان می‌کنن من می‌خوام پذیرش دکتراِ مدیریت بگیرم. دوستان، بیزینس ۶ ۷ گرایش مختلف داره. تو کدوم میخواید وارد بشوید؟ چند تا از مقاله‌های معروف اون فیلد رو خوندید؟ چقدر آدم‌های بزرگ اون رشتو میشناسید؟ میدونید حوزه‌های تحقیقی جدید اون رشته چیه؟ میدونید چه ابزاری نیاز داره؟ اگه جواب این سواالارو نمیدونید، احتمالا اون دورهٔ تحصیلی‌ براتون مناسب نیست. این قضیه رو کمیته پذیرش به راحتی‌ با ۵ دقیقه مصاحبه متوجه می‌شه.
سلام. شما کاملا درست میگید. ولی چیزی که هست اینه که من مهندسی خوندم و الان اطلاعاتم کمه در مورد گرایش های دکترای مدیریت. اطلاعاتم بیشتر در مورد مهندسی مکانیک. البته من الان میخام فوق رو تو ایران (مدیریت یا mba)بخونم. اگر بحث دکترا رو پیش میکشم به این دلیل که خیلی مردد هستم برای تغییر رشته اونم از این جهت که ایا رشته های مدیریتی امکان گرفتن فاند مناسب از امریکا یا کانادا رو دارن یا نه؟(برای دکترا عرض کردم)
چون تو فروم دوستان خیلی هاشون میگفتن که بسیار سختهو ولی از مشخصات افراد زیادی بود که رفتن. و این منو بیشتر دو دل میکنه

vahidM
January 7th, 2012, 04:56 PM
سلام. شما کاملا درست میگید. ولی چیزی که هست اینه که من مهندسی خوندم و الان اطلاعاتم کمه در مورد گرایش های دکترای مدیریت. اطلاعاتم بیشتر در مورد مهندسی مکانیک. البته من الان میخام فوق رو تو ایران (مدیریت یا mba)بخونم. اگر بحث دکترا رو پیش میکشم به این دلیل که خیلی مردد هستم برای تغییر رشته اونم از این جهت که ایا رشته های مدیریتی امکان گرفتن فاند مناسب از امریکا یا کانادا رو دارن یا نه؟(برای دکترا عرض کردم)
چون تو فروم دوستان خیلی هاشون میگفتن که بسیار سختهو ولی از مشخصات افراد زیادی بود که رفتن. و این منو بیشتر دو دل میکنه

سلام مهرانیزم عزیز! بحث یه کم از موضوع تاپیک داره دور میشه بنظرم. بهرحال اول این که شما اگه کنکور ارشد میخوای بدی درحال حاضر به جای فکر کردن به دکترا، تمرکزت رو بذار رو کنکور که در درجه اول بهترین دانشگاهی که میتونی قبول شی. بعد که ارشدت رو در مدیریت یا MBA شروع کردی و بعد از گذشت حداقل یک ترم از ارشدت با توجه به شناخت کلی ای که از فضای علوم انسانی و مدیریت و گرایش های اون پیدا می کنی بهتر میتونی در مورد دکترا و ادامه تحصیلت فکر کنی. خیلی از بچه های فنی که تغییر مسیر میدن و میان مدیریت (مخصوصاً اگه شناخت قبلی از این حوزه نداشته باشن که معمولا هم همینطوره و شناخت بیشتر بچه ها فقط در حد مطالبیه که برای کنکور میخونن) اولش یه کم طول میکشه تا با این فضا آداپته بشن. بخصوص اگه گرایش های کیفی تر (مثل HR، استراتژی، Marketing و...) که اصلا ریاضی ندارند یا خیلی کم دارند بخوای بری. چون در نظر داشته باش که بین علوم دقیقه! و علوم غیردقیقه تفاوت های بنیادینی وجود داره که این پارادایم شیفت رو بعد از اینکه وارد این فضا بشی بهتر حس خواهی کرد.
بنابر این بنده دو پیشنهاد دارم. یکی اینکه شما اول فوق رو شروع کن و خودت هم مطالعات جنبی داشته باش تا فضای ذهنی ات با مدیریت و گرایش های اون آشنا بشه و حوزه های مورد علاقه ات رو پیدا کنی، بعد به دکترات فکر کن که اون موقع خیلی راحت تر خواهد بود. دو اینکه با Background مهندسی اگه بری گرایش های کمّی تر مثل Finance یا OR و... مناسب تره و میتونه مزیت رقابتیت محسوب بشه. این حتی برای ادامه تحصیلتون هم میتونه مفید باشه. به عنوان یک نمونه میتونی جدول وسط این صفحه (http://www.asb.unsw.edu.au/futurestudents/postgraduateresearch/Pages/howtoapply.aspx) رو ببینی که بیزنس اسکول رنک 30 دنیا گفته اگه Background تون غیر مدیریتی هست بهتره برای چه گرایشی اپلای کنین. گرچه این فقط یه پیشنهاده و بعد ازینکه شما وارد گود بشی بهتر می تونی علاقتو پیدا کنی.
سومین نکته! هم اینکه اگر تنها دلیل تردید شما برای تغییر مسیر به مدیریت امکان فاند گرفتن اون در دکترا هست اینو در نظر داشته باش که PhD مدیریت در بسیاری از Business School های دنیا معمولاً همراه با فانده. بیشتر مسأله همون خوان اولشه (پذیرش گرفتن) که از مهندسی ها سخت تره معمولاً. وگرنه من هر کدوم از بچه ها رو که دیدم برای دکتری مدیریت رفتن با فاند رفتن و جالبه که به طور متوسط هم فاندشون بالاتر از بچه های مهندسی بوده! (در قیاس با شخصی با رزومه تقریباً مشابه در رشته های مهندسی). شاید چون BS ها پولدارترن (؟).
موفق باشی

hmzabbasi
January 12th, 2012, 11:30 PM
سلام دوستان، راستش فکر کنم این شایعاتی که در مورد MBA و درامداش مطرح میشه کاملا غلطه! مسلما هیچ جا با داشتن مدرک MBA میلیاردر نمیشی! و این آماری هم که در مورد MBA میدن برا اینه که دانشجو رو به سمت دانشگاشون بکشن چون هزینه تحصیلش خیلی بالاس! به نظر من درآمد مهندسی هرجای دنیا از مدیریت و امثالهم بیشتره! اونایی هم که مدیرن و صاحبان شرکت های بزرگ، در واقع زحمت و ایده خودشون بوده نه رشتشون! بهرحال وقتی درآمد MBA رو هم سرچ میکنی چیزی حدود 60 تا 90 هزار دلار بیشتر نیست، درحالیکه دوست من که آمریکاس با مدرک ارشد مهندسی نفت 110 هزار دلار همین اول کار درآمد داره! و البته جراحان تا 600 هزار دلار هم درآمد دارن! بهرحال من فکر میکنم که تو آماراشون بیل گیتس رو هم به عنوان فارغ تحصیل MBA در نظر میگیرن!

اما بهرحال مدیریت خیلی ساده تر از مهندسیه! اصلا قابل مقایسه نیست، من خودم لیسانس مهندسی نفت بودم و دانشجو ارشد MBA اما واقعا مدیریت همش شعاره!

farveh
January 21st, 2012, 11:59 PM
سلام دوستان، راستش فکر کنم این شایعاتی که در مورد MBA و درامداش مطرح میشه کاملا غلطه! مسلما هیچ جا با داشتن مدرک MBA میلیاردر نمیشی! و این آماری هم که در مورد MBA میدن برا اینه که دانشجو رو به سمت دانشگاشون بکشن چون هزینه تحصیلش خیلی بالاس! به نظر من درآمد مهندسی هرجای دنیا از مدیریت و امثالهم بیشتره! اونایی هم که مدیرن و صاحبان شرکت های بزرگ، در واقع زحمت و ایده خودشون بوده نه رشتشون! بهرحال وقتی درآمد MBA رو هم سرچ میکنی چیزی حدود 60 تا 90 هزار دلار بیشتر نیست، درحالیکه دوست من که آمریکاس با مدرک ارشد مهندسی نفت 110 هزار دلار همین اول کار درآمد داره! و البته جراحان تا 600 هزار دلار هم درآمد دارن! بهرحال من فکر میکنم که تو آماراشون بیل گیتس رو هم به عنوان فارغ تحصیل MBA در نظر میگیرن!

اما بهرحال مدیریت خیلی ساده تر از مهندسیه! اصلا قابل مقایسه نیست، من خودم لیسانس مهندسی نفت بودم و دانشجو ارشد MBA اما واقعا مدیریت همش شعاره!
محض اطلاع شما که ادعا می کنید فوق مدیریت هم دارید ، از حرفاتون معلومه اصلا با این رشته اشنایی ندارید. در رشته های مهندسی رشته مهندسی نفت آنها گرایش حفاری دارای درامد بالایی است وگرنه در رنکینگ جهانی حقوق مدیریان بسیار بالاتر از مهندسان است. کمی تحقیق کنید بعد حرف بزنید. اینکه می گید مدیریت شعار است به خاطر اینه که اصلا درک نکردید مدیریت بعنی چه ، دقیقا جهان سومی ها اینطوری فکر کردند که الان جهان سومی هستند و اینکه می گید ساده تر از مهندسی است یک سوال از بچه هایی که مدیریت در کانادا و امریکا می خونن بپرسید تا ببینید اکثر رشته های میریت چنان محاسباتی دازند که در هیچ رشته مهندسی مانند آن نیست و تنها بچه های ریاضی می فهمند یعنی چه.
برای نمونه مساله game theory استراتژیک یا الگوریتم ژنتیک مدیریت بحران را یک نگاهی بندازید بعد دم از سادگی رشته بزنید. حرف شما تاحدودی در مورد ایران صدق می کند اما بچه هایی که اینجا حرف می زنند در مورد خارج صحبت می کنند. پس با راهنمایی غلط آنها را به اشتباه نیندازید.

دلیل اینکه بچه های مهندسی راحتتر پذیرش می گیرند گویای اهمیت بسیار زیادی است که کشورهای پیشرفته به رشته مدیریت می دهند. فنی حکم دست انجام دهنده کار را دارد و مغز برنامه ریزی و هدایت مدیریت است. آنها مغز را برای بچه های خودشان نگه می دارند دست را به خارجی ها می دهند .
درمورد حقوق ها هم که گفتید بهتر از به این مطلب هم اشاره می کردید که مدیران واقعی در شرکتهای بزرگ چک سفید امضا می گیرند برای همین میزان حقوق آنها اصلا ذکر نمی گردد.
می توانید سرچ کنید ، در آگهی هایی که به دنبال مدیر عالی می گردند میزان حقوق هیچ وقت ذکر نمی شود و همیشه می نویسند توافقی و برای آن حدی قائل نمی شوند اما برای مهندسی هر چقدر هم زیاد باشد معمولا سقف حقوق مشخص است.

برای موفق شدن در رشته مدیریت باید ذهن تحلیلی داشت با مقایسه امتحان greو امتحان gmat می شود فرق یک مهندس و مدیر را به روشنی دید. امسال امدن سوالات gre را شبیه gmat طرح کردند، اشک بچه های مهندسی در امده بود.

farveh
January 22nd, 2012, 12:14 AM

دوست عزیز گرفتن فاند در مدیریت بسیار سختتر از مهندسی است. از حرفهای بچه ها نمی گم تجربه عملی خودم است . من الان فول فاند مدیریت هستم ولی واقعا به تمام معنا زجر کشیدم تا فاند بگیرم در مقابسه با بستگانی که بدون هیچی به راحتی فول فاند مهندسی شدند . اگر مسیر ساده تر را می خواهید مهندسی بخوانید

s.kavenejad
January 22nd, 2012, 02:04 PM
سلام مهرانیزم عزیز! بحث یه کم از موضوع تاپیک داره دور میشه بنظرم. بهرحال اول این که شما اگه کنکور ارشد میخوای بدی درحال حاضر به جای فکر کردن به دکترا، تمرکزت رو بذار رو کنکور که در درجه اول بهترین دانشگاهی که میتونی قبول شی. بعد که ارشدت رو در مدیریت یا MBA شروع کردی و بعد از گذشت حداقل یک ترم از ارشدت با توجه به شناخت کلی ای که از فضای علوم انسانی و مدیریت و گرایش های اون پیدا می کنی بهتر میتونی در مورد دکترا و ادامه تحصیلت فکر کنی. خیلی از بچه های فنی که تغییر مسیر میدن و میان مدیریت (مخصوصاً اگه شناخت قبلی از این حوزه نداشته باشن که معمولا هم همینطوره و شناخت بیشتر بچه ها فقط در حد مطالبیه که برای کنکور میخونن) اولش یه کم طول میکشه تا با این فضا آداپته بشن. بخصوص اگه گرایش های کیفی تر (مثل HR، استراتژی، Marketing و...) که اصلا ریاضی ندارند یا خیلی کم دارند بخوای بری. چون در نظر داشته باش که بین علوم دقیقه! و علوم غیردقیقه تفاوت های بنیادینی وجود داره که این پارادایم شیفت رو بعد از اینکه وارد این فضا بشی بهتر حس خواهی کرد.
بنابر این بنده دو پیشنهاد دارم. یکی اینکه شما اول فوق رو شروع کن و خودت هم مطالعات جنبی داشته باش تا فضای ذهنی ات با مدیریت و گرایش های اون آشنا بشه و حوزه های مورد علاقه ات رو پیدا کنی، بعد به دکترات فکر کن که اون موقع خیلی راحت تر خواهد بود. دو اینکه با Background مهندسی اگه بری گرایش های کمّی تر مثل Finance یا OR و... مناسب تره و میتونه مزیت رقابتیت محسوب بشه. این حتی برای ادامه تحصیلتون هم میتونه مفید باشه. به عنوان یک نمونه میتونی جدول وسط این صفحه (http://www.asb.unsw.edu.au/futurestudents/postgraduateresearch/Pages/howtoapply.aspx) رو ببینی که بیزنس اسکول رنک 30 دنیا گفته اگه Background تون غیر مدیریتی هست بهتره برای چه گرایشی اپلای کنین. گرچه این فقط یه پیشنهاده و بعد ازینکه شما وارد گود بشی بهتر می تونی علاقتو پیدا کنی.
سومین نکته! هم اینکه اگر تنها دلیل تردید شما برای تغییر مسیر به مدیریت امکان فاند گرفتن اون در دکترا هست اینو در نظر داشته باش که PhD مدیریت در بسیاری از Business School های دنیا معمولاً همراه با فانده. بیشتر مسأله همون خوان اولشه (پذیرش گرفتن) که از مهندسی ها سخت تره معمولاً. وگرنه من هر کدوم از بچه ها رو که دیدم برای دکتری مدیریت رفتن با فاند رفتن و جالبه که به طور متوسط هم فاندشون بالاتر از بچه های مهندسی بوده! (در قیاس با شخصی با رزومه تقریباً مشابه در رشته های مهندسی). شاید چون BS ها پولدارترن (؟).
موفق باشی

سلام، من شرایطم خیلی مشابه جناب mehranism هست، برق دانشگاه تهران خوندم و انتخابم برای ادامه تحصیل فایننسه. قبلا تو یک تاپیک از دوستان نظر خواهی کردم و خب نتیجه این بود پذیرش گرفتن برای ارشد فابننس خیلی مشکله و از این جهت تصمیم گرفتم ارشد رو همین جا بخونم. تصمیم هم روی مدیریت مالی تهران بود اما خیل عظیم دوستانی که میخوان mba شریف برن من رو به تردید واداشت. حالا سوالم اینه که آیا ارشد در mbaشریف با توجه به اعتبار دانشگاه شانس رو برای پذیرش گرفتن دکترای فایننس بالاتر میبره؟ یا ارشد خود فایننس در دانشگاه تهران که خب چندان شناخته شده نیست.

sysco
January 22nd, 2012, 02:27 PM
سلام، من شرایطم خیلی مشابه جناب mehranism هست، برق دانشگاه تهران خوندم و انتخابم برای ادامه تحصیل فایننسه. قبلا تو یک تاپیک از دوستان نظر خواهی کردم و خب نتیجه این بود پذیرش گرفتن برای ارشد فابننس خیلی مشکله و از این جهت تصمیم گرفتم ارشد رو همین جا بخونم. تصمیم هم روی مدیریت مالی تهران بود اما خیل عظیم دوستانی که میخوان mba شریف برن من رو به تردید واداشت. حالا سوالم اینه که آیا ارشد در mbaشریف با توجه به اعتبار دانشگاه شانس رو برای پذیرش گرفتن دکترای فایننس بالاتر میبره؟ یا ارشد خود فایننس در دانشگاه تهران که خب چندان شناخته شده نیست.

من دوره های MSc را برای ادامه تحصیل دکترا نسبت به MBA بیشتر توصیه می کنم، چون امکان متخصص تر شدن در یک فیلد خاص و کسب دانش و انجام پژوهش در زمینه ای خاص (که برای ورود به دوره های دکترا بسیار پوئن مثبتی محسوب میشه) در دوره های فوق لیسانس مدیریت نسبت به MBA بیشتره.
اسم و شهرت شریف در رشته های مدیریت و مدارس بازرگانی هنوز چندان شناخته شده نست و علاوه بر آن دانشگاه تهران هم اسم و رسم خودش را داره. البته از نظر اساتید ممکنه شریف وضعیت بهتری داشته باشه.
اما در کل اگر هدف شما ادامه تحصیل دکتراست من همون دوره فوق لیسانس مدیریت مالی دانشگاه تهران را توصیه می کنم. البته اگر می تونید بخشی از خرج زندگی و تحصیل خودتون را بپردازید به نظرم برای هدف شما بهترین راه رفتن به دانشگاه های خارجه. البته دانشگاه های آمریکا و کانادا شهریه های بالایی دارند و فاند چندانی ندارند و هزینه زندگی هم گرونه اما مثلا بعضی کشور های اروپایی یا سایر نقاط ممکنه گزینه های مناسبی باشند.

farveh
January 22nd, 2012, 04:51 PM

اعتبار شریف تنها مساله ای نیست که به شما کمک می کند. در حقیقت بچه های شریف پون زیادی نسیت به دیگر دانشگاهها دارند. برای مثال خود دانشگاه به انها certificate انگلیسی می دهد بدون آنکه مدرک خود را بخرند و دیگر پروسه ترجمه و غیره را ندارند.
مورد بعدی اینکه شما اول باید مدارک را به postgraduate office ارسال کنید و همه آنها شریف را می شناستد مهم این نیست که دانشکده مدیریت بشناسد یا نه . کلا بچه های شریف صرف شریفی بودن امکان پذیرش یالایی دارند.
یکی از دوستانی که الان دانشگاه تورنتو مدیریت می خواند و اولین ایرانی آن دانشکده بود، خودش گفته شریفی بودنش عامل موفقیتش بود. حتما برای شریف تلاش کنید.
18 نفر از بچه های mba شریف را شخصا می شناسم که اپلای کردند و همگی از آمریکا و کانادا پذیرش گرفتند. جو شریف قابل مقابسه با هیچ دانشگاههی در ایران نیست.

vahidM
January 22nd, 2012, 04:57 PM

سلام دوست عزیز،
البته سوال شما با عنوان تاپیک یک کم متفاوته! ولی بهر حال.. با یک مقایسه اجمالی می بینی که بچه های MBA شریف به نسبت دانشکده مدیریت تهران بیشتر و بهتر پذیرش گرفتن. این موضوع هم چند دلیل داره. یکی اینکه کلا جو اپلای در شریف گرمتر از اینجاس. بنابراین در شریف همراه های بیشتری در مسیر اپلایت پیدا خواهی کرد. البته از نظر سطح بچه ها تفاوت چندانی نداره، چون رتبه بالاهای MBA میرن شریف و رتبه بالاهای مدیریت مالی (و سایر گرایش های گروه مدیریت) میان تهران.

از نظر استادا هم شریف واقعا نسبت به دانشکده مدیریت تهران سره. شما دانشکده فنی بودی و برق خوندی، سطح اونجا رو اصلا با دانشکده مدیریت مقایسه نکن. استادای تهران اکثرا فارغ التحصیل ایران هستند درحالیکه در هیئت علمی شریف ببین چند استاد فقط از MIT و استنفورد فارغ التحصیل شدن. ضمن اینکه در رزومه بسیاری از اساتید دانشکده مدیریت تهران حتی یک پیپر ISI هم یافت می نشود، جسته ایم ما! به این فکر کن که پس فردا قراره با این استادا مقاله کار کنی و بعد هم ازشون ریکام بگیری. استادی که خودش تا حالا ISI کار نکرده چه contribution ای برای تو میتونه داشته باشه. خودت می تونی رزومه تهرانی های مدیریت مالی (http://management.ut.ac.ir/?part=person&inc=personcategory&id=10) و شریفی ها (http://gsme.sharif.edu/%7Emanagement/management/faculty/index.htm)رو مقایسه کنی.

البته این نکته هم درسته که در تهران گروه مدیریت مالی وجود داره و در شریف نه. بنابر این در تهران تمرکز تخصصی تری میتونی داشته باشی. اما شما حتی در شریف هم میتونی شخصا فوکوس کنی فقط روی finance.

یک نکته دیگه هم که حتما قبل از انتخاب در نظر داشته باش اینه که یکی از پیش نیازهای پذیرش در دوره های PhD خیلی از دانشگاه های دنیا اینه که در دوره ارشد حتما پایان نامه داشته باشی. و خیلی از بچه های MBA شریف به جای پایان نامه، واحد میگذرونن. اگر شریف خواستی بری حتما اینو قبلش چک کن که میتونی پایان نامه بگیری یا نه.

ولی یک مزیت دانشکده مدیریت تهران اینه که متوسط معدل هاش بالاس و مثلا معدل بالای 18 آوردن اصلا کار سختی نیست یا حتی میشه گفت معدل زیر 17 آوردن کار سختیه! البته بنده گروه مالی نیستم ولی این مساله روح کلی حاکم بر نمره دادن اکثر استادای دانشکدس.

اسم شریف و تهران هم تفاوت چندانی نداره. یعنی اکثر دانشگاه ها یا هردوشون رو به رسمیت میشناسن یا هیچ کدوم رو نمیشناسن! گرچه اندک جاهایی هم میشناسم (بخصوص در آمریکا) که از ایران فقط از شریف می گیرن. اما اونچه مهمتر از اینه که تو کدوم یکی از این دو دانشکده درس بخونی، اینه که با چه کیفیتی ارشدت رو تموم کنی.

s.kavenejad
January 24th, 2012, 05:26 PM
خیلی ممنون از دوستان که حوصله کردن و پاسخ دادن.
حقیقتش من هم چند ماه اخیر رزومه اساتید دو دانشگاه رو بررسی کردم و واقعا اختلاف فاحش بود و همونطور که می فرمایید بعضی اساتید تهران حتی یک مقاله هم نداشتن. یا مثلا در دوره لیسانس و حتی ارشد مالی تهران درس مهمی مثل نظریه بازی ها ارائه نمیشه که احتمالا به خاطر نبود استاده! همین مسائل من رو مردد کرد.

nima_gerami
February 24th, 2012, 06:08 PM
دانشگاه تهران با الآن توی هیچ رنکینگ جهانی پایین تر از شریف نبوده پس اینقدر شریف شریف نکنید. من خیلی از بچه ها رو می شناسم که با رتبه زیر 10 کنکور ارشد توی دانشگاه تهران موندند و نرفتن شریف! یه مثال کوچیک می زنم دانشکده عمران دانشگاه تهران 8 نفر استاد تمام داره ولی این تعداد در شریف کمتر از 3 یا 4 عدد هستش پس اینطوری هم نیست که شریف خیلی بالاتر باشه! بعد هم شما می خواین برین رشته ارشد عیر مرتبط با علاقتون بخونید چون تو شریف باشید؟ خوب مطمئنا ارتباط ارشد و دکترا ارزشش بیشتر از تفاوت این دو دانشگاه است.
برای farveh آرزو می کنم که این مغز بزرگ مدیرتی امریکا اون چک سفید امضاشو زودتر بگیره! :) رسما تو ذهنش از آینده درخشانش افسانه ساخته دوستمون!

hmzabbasi
March 17th, 2012, 05:31 PM
محض اطلاع شما که ادعا می کنید فوق مدیریت هم دارید ، از حرفاتون معلومه اصلا با این رشته اشنایی ندارید. در رشته های مهندسی رشته مهندسی نفت آنها گرایش حفاری دارای درامد بالایی است وگرنه در رنکینگ جهانی حقوق مدیریان بسیار بالاتر از مهندسان است. کمی تحقیق کنید بعد حرف بزنید. اینکه می گید مدیریت شعار است به خاطر اینه که اصلا درک نکردید مدیریت بعنی چه ، دقیقا جهان سومی ها اینطوری فکر کردند که الان جهان سومی هستند و اینکه می گید ساده تر از مهندسی است یک سوال از بچه هایی که مدیریت در کانادا و امریکا می خونن بپرسید تا ببینید اکثر رشته های میریت چنان محاسباتی دازند که در هیچ رشته مهندسی مانند آن نیست و تنها بچه های ریاضی می فهمند یعنی چه.
برای نمونه مساله game theory استراتژیک یا الگوریتم ژنتیک مدیریت بحران را یک نگاهی بندازید بعد دم از سادگی رشته بزنید. حرف شما تاحدودی در مورد ایران صدق می کند اما بچه هایی که اینجا حرف می زنند در مورد خارج صحبت می کنند. پس با راهنمایی غلط آنها را به اشتباه نیندازید.

دلیل اینکه بچه های مهندسی راحتتر پذیرش می گیرند گویای اهمیت بسیار زیادی است که کشورهای پیشرفته به رشته مدیریت می دهند. فنی حکم دست انجام دهنده کار را دارد و مغز برنامه ریزی و هدایت مدیریت است. آنها مغز را برای بچه های خودشان نگه می دارند دست را به خارجی ها می دهند .
درمورد حقوق ها هم که گفتید بهتر از به این مطلب هم اشاره می کردید که مدیران واقعی در شرکتهای بزرگ چک سفید امضا می گیرند برای همین میزان حقوق آنها اصلا ذکر نمی گردد.
می توانید سرچ کنید ، در آگهی هایی که به دنبال مدیر عالی می گردند میزان حقوق هیچ وقت ذکر نمی شود و همیشه می نویسند توافقی و برای آن حدی قائل نمی شوند اما برای مهندسی هر چقدر هم زیاد باشد معمولا سقف حقوق مشخص است.

برای موفق شدن در رشته مدیریت باید ذهن تحلیلی داشت با مقایسه امتحان greو امتحان gmat می شود فرق یک مهندس و مدیر را به روشنی دید. امسال امدن سوالات gre را شبیه gmat طرح کردند، اشک بچه های مهندسی در امده بود.

این حرفارو احتمالا برای دلخوش کردن خودتون زدین! اولا درامد رشته های مدیریت به صرف مدیریت خوندن نیست ثانیا اونا هیچ وقت مدیریت رده های بالا رو به ما نمیدن! اصلا کار گیر آوردن برای کسی که سیتیزن نیست یا گرین کارت نداره کار حضرت فیله! اگرم تو رشته های مدیریت کاری بت بدن سمت های خیلی مضخرفی بت میدن که هیچ وقت پیشرفت آنچنانی نخواهی داشت.

در مورد درآمد و چک های سفید که نوشتین لازمه بدونین که تعداد اون شرکت ها و اون مدیرا انگشت شمارن و مدیر عاملان شرکت های بسیار بزرگ شاید از چنین موقعیتی برخوردار باشند که مثلما برای ما ایرانیا که نه سیتیزن دازیم نه گرین کارت و همچنین از یک کشور دیگه اومدیم محاله

مهندسی حداقل کار بت میدن و میتونی پیشرفت هم بکنی و مثلما درامدت از این مدیرای سطح پایین بسیار بالاتره حالا هی نقص کنین و دل خودتونو خوش کنین...واقعیت یه چیز دیگس

farzam13
March 28th, 2012, 09:08 AM
این نظر شخصیه منه ... ممکنه غلط باشه اما من بهش اعتقاد دارم ... (خودم لیسانسم نرم افزار بود، فوق دارم finance می خونم، برای دکتری مدیریت می خوام اپلای کنم)

در مورد دکترای مهندسی یا مدیریت :

بهتر رو چی معنی می کنین ؟ ... مطمئنآ از نظر بازار کاره ! ... بازار کار داخلی یا خارجی ؟ ...

اگه خارجی باشه که آمار 800 نفری متقاضیان ادامه تحصیل توی دکتری مدیریت در مقابل300 نفر توی دکتری مهندسی مشخصه که اونور چی طرفدار داره و چه آینده کاری رو براش متصور هستند ... البته برعکس رشته های مهندسی که خیلی از اساتید دانشگاه های اونور ایرانی هستند من این موضوع رو توی business school ها خیلی کم دیدم ...

از نظر بازار کار داخلی ... اگه دانشگاهی باشه : ایران توی علم مدیریت بیشتر از علوم فنی عقبه ... و کسانی که توی رشته های مدیریت دکتری داشته باشن به مراتب خیلی کمتر از دکترهای فنی ما هستند ... برای همینه که توی دانشکده های فنی بچه ها خیلی راحتتر می تونن مقاله بدن و من الان که اومدم مدیریت کاملآ این تفاوت رو دارم احساس می کنم ... پس جا برای پیشرفت توی دانشگاه های ایران توی مدیریت خیلی بیشتره ...
از نظر بازار کار تجاری بخوام بگم ... اساتید ما بخاطر همون مسئله کمبود افراد متخصص خیلی هاشون کارهای دولتی مهمتری نسبت به تدریس دارن ... توی بانک ها، شرکت های سرمایه گذاری و بورس ! ... از این لحاظ هم باز به نظر من کار اجرایی رشته های مدیریتی خیلی بهتر و فراگیرتره ...

من از هر نظر دکتری مدیریت رو پیشنهاد می کنم ... چه بخواین اونور بمونیم چه اینجا زندگی کنین ...

اما سوال اول :
شما می تونین فوق مهندسی بخونین و بعد برین توی بیزینس اسکول ها ، اما :

1. یه ذره باید توقع top 10 رو بیارین پایین ... یعنی رفتن توی top 10 بیزینس ها اصلآ قابل مقایسه با رفتن توی top 10 مهندسی ها نیست ... کارتون به مراتب مشکل تره ! ... حتی من و کسانی که ارشد داریم مدیریت می خونیم هم اینقدر خوش بین نیستیم ... استثناء هم وجود داره ها ! ... این حرفای من قانون نیست ... شما برای top 10 باید gmat بالای 750 و حتی بالاتر داشته باشین بعلاوه یه رزومه پر و پیمون ! ...

2. یکی از دوستان هست که لیسانس و فوق رو مهندسی خوندن و الان برای مستر مدیریت فاند دارن ... اگه اینطوری منظورتونه ایشون سابقه کار مرتبط و خیلی خوبی داشتن علاوه بر اینکه دوره هایی رو هم گذروندن که به نظر من بی تاثیر نبوده ... به طور کلی فوق مدیریت رو بیشتر پیشنهاد می کنم ...

3. اگه فوق مدیریت رو انتخاب کنین ... باید تمام زحمت تحقیقات رو خودتون بکشین ... بعلت همون تفاوت سطح علوم مدیریتی ایران و غرب ! ... به دانشگاه هم ربطی نداره ... چه تهران ، چه بهشتی ، چه علامه و حتی شریف ! ... برای مقاله دادن هر گلی زدین خودتون زدین و به سر خودتون و استاد زدین ! ...

4. رشته های مدیریت IT و کارآفرینی و تا حدی هم بازرگانی بازم برای دادن مقاله راحتتره تا رشته ای مثل ماله من که محاسبات ریاضی توش دخیل هستند ... البته به علت پیش زمینه مهندسی و ریاضی ای که دارین مطمئنآ یه حرفی برای گفتن پیدا می کنین ...

جمع بندی :

با سلام.
من يك سوال خيلي مهم دارم كه باعث شده مدتها تو برزخ تصميم گيري در جا بزنم.من كارشناسي الكترونيك با معدل 13/5 از دانشگاه غير انتفاعي و كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني با معدل 16/5 دارم.سابقه كار مديريتي و مهندسي به اندازه 7 سال دارم.مي خواستم ببينم امكانش هست من براي دكترا در رشته مديريت كارآفريني يا مديريت تكنولوژي پذيرش بگيرم؟
در صورت امكان مي خواستم تحصيلاتم تو آمريكا باشه و بتونم روي احتمال كمك هزينه گرفتن حساب كنم.اگه كسي محبت كنه و منو راهنمايي كنه كمك بسيار بزرگي به من كرده.
با تشكر فراوان.

farzam13
March 28th, 2012, 09:10 AM
يه سوال مهم ديگه هم دارم و اينكه آيا مي تونم مستقيما تو رشته هوش مصنوعي براي دكترا پذيرش بگيرم؟ و اصولا بدون در نظر گرفتن علاقمندي من،پيشنهاد شما براي ادامه تحصيل در مقطع دكترا براي من ،ادامه تحصيل در رشته مديريته يا مهندسي؟(در واقع سوالم اينه كه امكان پذيرش گرفتن تو كدومشون بيشتره؟) ممنون از لطف و توجهتون.

moein749
September 19th, 2012, 08:30 PM
سلام به همه دوستان عزیز که با صبر و حوصله به سوالات پاسخ می دهند.
من لیسانس مهندسی شیمی دارم الان میخوام برای کنکور ارشد mba شرکت کنم، دلیل اینکه میخوام تغییر رشته بدم اینه که فکر می کنم روحیه مدیریتی دارم و البته این که مهندسی شیمی برایم خیلی نامفهوم بود و اصلا درکش نمی کردم، البته هدفم در نهایت پذیرش در مقطع دکترا از دانشگاههای خارج از کشور است که تقریبا در این باره در پست های قبلی جوابم رو گرفتم، فقط یه سوال داشتم: بعضی از دوستان گفتن که کسایی که از رشته مهندسی به مدیریت تغییر رشته میدن باید تو رشته مهندسیشون متخصص باشند که بعد از خواندن مدیریت بشن مدیر متخصص، حالا من موندم کسی که به رشته لیسانسش علاقه مند نبوده و دیگه نخواسته اونو ادامه بده و حالا اومده مدیریت، چه جوری می تونه تو رشته لیسانسش متخصص باشه؟ یعنی مایی که الان بعد از 4 سال لیسانس خوندن تقریبا هیچی نمیدونیم، نباید mba شرکت کنیم؟
یه سوال دیگه هم داشتم برای دکترا mba در خارج ایرانکه بعضی از دوستان گفتن میشه dba ، چه گرایش هایی وجود داره؟
راستی جریان این mbe چیه؟

ممنون

mohsen_
June 1st, 2014, 02:21 PM
دکترای مدیریت یا دکترای مهندسی؟ مخصوصا در آمریکا

http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?89911-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C%D8%9F-%D9%85%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7

rofrir
August 6th, 2014, 12:19 PM
سلام دوستان

من لسانس اقتصاد و فوق MBA هر دو از دانشگاه سراسري دارم. در حال حاضر هم در صنعت نفت مشغول به كارم. براي ليسانس مهندسي نفت ميخوام اقدام كنم. به نظر شما اضافه كردن پيش زمينه فني بهتره يا برم دكتري مديريت يا اقتصاد بخونم. در هر صورت قراره 4 سال درگير درس باشم. لسانس فني بخونم يا برم دكتري؟

ممنون

solidsnake
August 6th, 2014, 05:45 PM
سلام دوستان

من لسانس اقتصاد و فوق MBA هر دو از دانشگاه سراسري دارم. در حال حاضر هم در صنعت نفت مشغول به كارم. براي ليسانس مهندسي نفت ميخوام اقدام كنم. به نظر شما اضافه كردن پيش زمينه فني بهتره يا برم دكتري مديريت يا اقتصاد بخونم. در هر صورت قراره 4 سال درگير درس باشم. لسانس فني بخونم يا برم دكتري؟

ممنون

دکتری بسته به رزومتون احتمال بورس گرفتن وجود داره ولی لیسانس همه هزینه ها را باید پرداخت کنید.
اکثر کشورها ویزا برای لیسانس سخت تر میدن و مهندسی نفت هم یکی از رشته هایی هست که به دلیل تحریمها مشکل ویزا دارد.