PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زندگی در سوئد

صفحه ها : [1] 2 3

Sina Rezazadeh
November 3rd, 2007, 09:54 PM
سلام دوستان. راستش تا اونجايي كه من اطلاع كسب كردم هزينه‌هاي زندگي در سوئد بين 600 تا 800 هزار تومن در ماهه. مي‌خواستم ببينم از دوستان كسي از وضعيت كار اطلاع داره. مي‌دونم كه ميشه كار كرد. اما اينكه كار خوب گير مياد؟ درآمدش اونقدي هست كه تا اندازه‌اي هزينه‌ها رو پوشش بده؟ محدوديت تعداد ساعت كار در هفته وجود داره يا نه؟ و هر چيز ديگه‌اي كه به ذهنتون مي‌رسه.

mg1362
November 3rd, 2007, 10:54 PM
البته هزينه زندگي اينقدر كه شما ميگي نيست. توي شهرهاي كوچيكش ماهي 350000 تا 400000 تومان و براي شهرهاي بزرگش ماهي 500000 تا 700000 تومان كه معمولا اگه زياد دنبال تفريحات گران قيمت نباشين با ماهي 450000 تومان زندگي دانشجويي خوبي خواهين داشت. معمولا اگه ٢ روز آخر هفته رو كار كنيد ميتونين ماهيانه 350000 تا 400000 تومان درآمد داشته باشين. ميتوني براي اطلاعات بيشتر با موسسه ره حاميا تماس بگيرين. 88506787-88501307. موفق باشي.

kh_mhs
December 30th, 2007, 04:05 AM
Hi

These are those things come in my mind:

Change your money to Swedish Krona in FOREX( www.forex.se ) you will find their offices everywhere like Airports and in the city.

1- Go to Tx Office and apply for Personal Number (Social Security Number)
2-After getting the Personal NUmber (might take up to 2 weeks) go and open a bank account Nordea and SwedBank are my suggestions
3-Fix your rgisterations and paperworks
4-Fix your Accomodation stuff and go to IKEA ad furnish your accomodation
,...

Good Luck

Roya82
January 14th, 2008, 11:58 PM
مطمئن هستید که هزینه زندگی تو سوئد همین قدره؟ واقعا" با ماهی000 500 تومان میشه اونجا زندگی کرد؟؟؟ phd هم که انگلیسیه. آره؟ خرج تحصیلش هم مجانی.درست میگم؟؟

mehrdad1976
March 27th, 2008, 11:11 PM
دوستانی که در حال حاضر در سوئد هستند می شه لطفاً به سوالات زیر جواب بدن:

1. نحوه انتقال پول از ایران به سوئد (در صورتیکه نخواهیم پول نقد با خودمون ببریم)؟
2. آیا دستگاههای برقی و گوشی موبایل را از ایران ببریم؟
3. اقلامی که بهتر است از ایران با خود ببریم و بالعکس اقلامی که بهتر است با خود نبریم؟
4. مناسب ترین پرواز از ایران به سوئد و حداکثر وزن بار مجاز؟

saberi_ar_eng
March 28th, 2008, 01:14 AM
دوستانی که در حال حاضر در سوئد هستند می شه لطفاً به سوالات زیر جواب بدن:

1. نحوه انتقال پول از ایران به سوئد (در صورتیکه نخواهیم پول نقد با خودمون ببریم)؟
2. آیا دستگاههای برقی و گوشی موبایل را از ایران ببریم؟
3. اقلامی که بهتر است از ایران با خود ببریم و بالعکس اقلامی که بهتر است با خود نبریم؟
4. مناسب ترین پرواز از ایران به سوئد و حداکثر وزن بار مجاز؟

گوشی موبال رو که نمی تئنی ببری غزیر به خاطر این که باید پول گمرکشو بدی و تو مخابرات اونجا ثبت کنی!

alborz
March 28th, 2008, 01:56 PM
[l
I highly recommend you take your cell phone with you. You don't need to register it or par an import tax. Besides, in case you want to buy a cell phone in Sweden you have got to pay almost 25% more than its price in Iran (there is a 25% tax on electronic devices in Sweden yet you can take your own cell phone in without paying anything).
About money transfer, once you are in Sweden you can open a bank account and your folks in Iran can have a money exchange send you money.
As for the rest of your questions, some years ago some guys in the forum did a great job a devise some sort of a guideline to traveling and studying in Sweden. Search for it, you will find it right here.

m.hashemian
March 28th, 2008, 02:37 PM
فکر نکنم منظور شما این فروم بوده باشه، چون عمر این فروم هنوز یک سال هم نشده و قبلاً هم یه میلینگ لیست بوده. درسته؟

mehrdad1976
March 29th, 2008, 11:58 PM
خوب من این فایل رو پیدا کردم. البته لازم به توضیح هست که این فایل توسط دانشجویان ایرانی دانشگاه Chalmers تهیه شده و بیشتر به مباحث مربوط به این دانشگاه و شهر مربوطه می پردازه ولی خوب از بسیاری لحاظ می تونه برای همه مفید فایده باشه.

vahid.ce84
April 7th, 2008, 09:54 PM
دوستان برای اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنین:

http://www.lu.se/lund-university/about-lund-university/the-city-of-lund/living-costs
http://www.hb.se/blr/intstud/liv_cost.asp
http://www.studyinsweden.se/templates/cs/CommonPage____4967.aspx

اونطور که از مطالب اين سایت ها بر میاد یه کم غیر ممکنه که هزینه زندگی به زیر 800 تومن در ماه برسه. :-\

farokhcpu
April 15th, 2008, 01:29 AM
دیدم قبل از اینکه نتایج پذیرش بیاد، این موضوع را شروع کنیم که آمادگی داشته باشیم!
در مورد سفر به سوئد، لوازم ضروری، خرید لپ تاپ و ....اگر دوست دارید صحبت کنید!

farokhcpu
April 15th, 2008, 12:53 PM
من این مطالب را از فروم دانشگاه چالمرز پیدا کرد.

1- You can check on www.pricerunner.se to compare priزe of all elec. shop in sweden.
Normally with those shop on pricerunner website , they r quite big company so they r everywhere.
Btw, too bad !!most of the thing in sweden r swedish.

2-

1. You will most likely get a Swedish version of Windows, which might be a problem if you are planning on using Windows.
2. The keyboard will be a Swedish keyboard, which is not too different from the US style keyboards, but may take some getting

3-

Buy ur laptop in Iran , It is much cheaper in Tehran . Tax is horrible in this Land!

4-

You can find Tax Free Laptops , in Stockholm , but you have to select from avaialble stock.
http://www.rassvet.se/eng_produkter.php?category=2
There is condition, that you need to be international student.

ha3ib
April 26th, 2008, 01:26 PM
اینجا یه سری اطلاعات به درد بخور (به خصوص در مورد Chalmers) می تونید پیدا کنید:

http://iranchalmers.wikidot.com/

در ضمن من فوقم رو سوئد خوندم و دو ساله سوئدم و همون طور که یه دست دیگه هم گفت تا حالا نشنیدم کسی مو بایلش رو در مخابرات جایی ثبت بکنه!!!
گوشی های موبایل های ایران اینجا به خوبی کار می کنند و با توجه به اینکه اینجا موبایل گرونه خریدن موبایل در ایران یا آوردن گوشی قدیمی تون رو کاملا توصیه می کنم.

ha3ib
April 26th, 2008, 01:50 PM
انتقال پول :
برای پولم سه روش هست
بانک
صرافی
مسافر!

گزینه ها رو به ترتیب هزینه ارسال زیاد به کم نوشتم. البته در مورد بانک گاهی دردسر هایی هست. این طورکه شنیدم از بعضی بانک های ایران ظاهرا پول فرستادن مشکله. تجربه خود من منحصر میشه به فرستادن پول از بانک پارسیان که همیشه عالی و بدون مشکل بوده و آخرین بار دو هفته پیش برام سه روزه پولم رو فرستادن. این داستان مسافرم دست کم نگیرید. هر سال هم موقع کریسمس و هم تابستون کلی آدم میرن ایران برا دیدن خانواده هاشون که می تونید ازشون بخواید براتون پول بیارن از ایران.

دستکاه های برقی:
اینجا همه چیز کلا از ایران گرون تره و به همین دلیل شاید کسی بخواد مایحتاجشو از ایران بخره.
ولی یه نکته ای هم هست. اینجا وقتی یه چیزی رو می خرید خدمان خوب بعد از فروش و بیمه و غیره براش وجود داره و اگه کوچک ترین مشکلی برای جنستون پیش بیاد به راحتی می شه تعویضش کرد یا پسش داد. برای بعضی دستگاه ها این قضیه واقعا مهمه مثل دورببن دیجیتال و من شخصا ترجیح می دم دوربین دیجیتالم رو اینجا بخرم با اینکه گرون تره چون اگه بلایی سرش اومد خیالم راحته.
یکی از چیزای برقی که میشه ایران خرید پلو پزه! خیلی به درد می خوره.

پرواز:
ایران ایر ارزون ترینه. بارشم از همه بیشتره و سی و پنج کیلو هست و رو اضافه بارم از ایر لاین های دیگه کمتر سخت می گیره. اما اینکه مناسب هست یا نه رو نمی دونم!

of
April 26th, 2008, 02:12 PM
ha3ib جان ممنونم از اطلاعاتتون. می تونید بگید مثلا با توجه به گارانتی و خدمات پس از فروششون بیشتر می صرفه لپ تاپ رو از ایران بخریم یا بیایم اونجا بگیریم؟ چقدر تقاوت قیمت داره؟‌از نظر کی بورد و سیستم عامل و ... چه طوریه؟

راستی شما چی خوندید و کجا؟

ha3ib
April 26th, 2008, 02:15 PM
در مورد هزینه هم بستگی داره به شهری که توش هستی و به سبک زندگیتون.

هرچی شهر بزرگ تر باشه هزینه ها بیشتره.

برای مثال تو goteborg که دومین شهر بزرگ سوئده می شه با 3500 الی 4000 کرون در ماه (525 الی 600 هزار تومن در ماه) به شرط اینکه غذا بیرون نخورید و ول خرجی نکنید و هم خونه ای داشته باشید زندگی کرد. اگه بخواین خونه تنها بگیرید و کمی هم بهتر زندگی کنید که روی 5000 هزار کرون (750 هزار تومن) در ماه باید حساب کنید.

در استکهلم برای سبک زندگی مشابه تا 1000 کرون (150 هزار تومن) باید بیشتر هزینه کنید.
و در شهر های کوچک تر کمتر.

یه نکته دیکه هم اینه که کرون سوئد با توجه به وضع فعلی دلار متورمه و بالا میره. دو سال پیش که من اومدم سوئد کرون 110 تومن بود و الان 150 تومنه. شاید این نکته رو هم باید در محاسباتتون منظور کنید.

mehrdad1976
April 26th, 2008, 09:03 PM
یک چیزی که منو متعجب کرده بحث گارانتی و خدمات بعد از فروش کمپانی های معروفه. برای مثال بعد از خرید یک لپ تاپ یا دروبین دیجیتال شما از گارانتی بین المللی برخوردار هستید. یعنی فرق نمی کنه که به کدام نمایندگی و کجای دنیا مراجعه کنید. محصول شما برای مدت تعیین شده گارانتی داره و بهش خدمات بعد از فروش تعلق می گیره. حالا سوال اینجاست که آیا شده کسی جنس از ایران خریداری شده (که گارانتی بین المللی هم داشته باشه) رو برای تعمیر برده باشه تو سوئد و اونجا قبول نکرده باشند؟

ha3ib
April 26th, 2008, 11:18 PM
خیلی از اجناس گارانتی بین المللی ندارن و گارانتی منطقه ای دارن. مثل دوربین های canon ای تو ایران فروخته می شن و معمولا گارانتی خاور میانه اند. یا لپ تاپ های vaio که تو ایران معمولا گارانتی آمریکا دارند و گارانتی بین المملیشون رو که گرون هم هست باید جدا بخرید (اگه امکان خریدش باشه) پس قبل خرید تو ایران این نکته رو باید چک کرد. ظاهرا لپ تاپ های dell و toshiba گارانتی بین المللی دارن (بازم پک کنید)

البته بیشتر منظور من بیمه بود. شما وفتی از یه فروشگاه بزرگ جنس می خری می تونی بیمه اش کنی و دیگه هر بلایی سر جنس شما بیاد مثلا سقوط از ارتفاع می تونی پول جنس تون رو بگیری. بعد هم خیلی قطعات مهم لپ تاپ ها معمولا شامل گارانتی نیستند مثل LCD. به علاوه اینکه وقتی شما جنسی رو اینجا می خری دیگه با فروشگاش طرفی و نه با نمایندگی مثلا سونی که ممکنه تو شهر شما وجود خارجی نداشته باشه. اگه هم Mac بخواین بخرین اینجا به دلایل مختلف راحت تره.

اینا نکات مثبت خرید از اینجاس. نکته منفی هم قیمت بالا و در مورد لپ تاپ کی بورد و ویندوز سوئدیه. قیمت ها رو هم می تونید از لینکی ویکی ای که دادم در بیارین. توش یه سری لینک به یعضی فروشگاه های سوئد هست.

mehrdad1976
April 27th, 2008, 07:26 PM
این داستن بیمه کردن اجناس جالبه.
برای این منظور چه درصدی از قیمت جنس رو برای بیمه کردن اون می گیرن و برای چه مدتی بیمه می کنند؟
چه جور اجناسی رو معمولاً می شه بیمه کرد؟

pouya4
April 29th, 2008, 03:40 AM
تجربه خود من منحصر میشه به فرستادن پول از بانک پارسیان که همیشه عالی و بدون مشکل بوده و آخرین بار دو هفته پیش برام سه روزه پولم رو فرستادن.

رئیس طیق بحثی که اینجا شده: http://www.applyabroad.org/forum/index.php/topic,5371.msg30233.html#msg30233
دوستان توسعه صادرات را از لحاظ اقتصادی بهتر از همه می دونن. میشه یه اطلاعی از مقدار کارمزد پارسیان بدین اگه اطلاع دارین؟
سپاس!

naser_m
May 13th, 2008, 10:52 AM
سلام دوستان
اگه می شه لطفا راهنمایی کنید که با درآمد یک دانشجوی phd مه شه یک زن و شوهر در kth زندگی کنند؟ من متاهلم واز kth واسه دکتری پذیرش دارم و تا اونجایی که فهمیدم واسه phd متوسط 2000$ ماهانه می دن و خرج یک نفر هم تا 900$ بیشتر نیست. اگه من با همسرم (که اون هم ارشدش رو گرفته و اونجا واسه phd اقدام خواهد کرد) به سوئد برم ازلحاظ هزینه مشکل دار نمی شو؟
بسیار ممنونم

mrah
May 13th, 2008, 03:58 PM
کسی در مورد هزینه های زندگی توی stockholm و kista خبر داره؟ اوضاع خوابگاهها چجوریه توی سوئد؟

Amsal
May 13th, 2008, 04:02 PM
کسی در مورد هزینه های زندگی توی stockholm و kista خبر داره؟ اوضاع خوابگاهها چجوریه توی سوئد؟

من استکلهم رو می دونم که تقریبا از جاهای دیگه 150_200 یورویی گرونتره .

Behrouz
May 13th, 2008, 04:13 PM
سلام دوستان
اگه می شه لطفا راهنمایی کنید که با درآمد یک دانشجوی phd مه شه یک زن و شوهر در kth زندگی کنند؟ من متاهلم واز kth واسه دکتری پذیرش دارم و تا اونجایی که فهمیدم واسه phd متوسط 2000$ ماهانه می دن و خرج یک نفر هم تا 900$ بیشتر نیست. اگه من با همسرم (که اون هم ارشدش رو گرفته و اونجا واسه phd اقدام خواهد کرد) به سوئد برم ازلحاظ هزینه مشکل دار نمی شو؟
بسیار ممنونم

2000$ پول كمي نيست.اينجوري كه تو سايت دانشگاهها گفته هر نفر با خرج متوسط معمولا 800$در ماه براش كفايت مي كنه.درضمن شما وقتي با همسرت ميري ميشه خيلي از هزينه ها رو كم كرد.مثلا هزينه خورد و خوراك كه بچه هايي كه اروپا بودن مي گفتن اگه كسي بتونه خودش غذا درست كنه و از بيرون تهيه نكنه ماهي يه 600-700 كروني كمتر هزينه كرده.

aussie
May 15th, 2008, 05:14 PM
کسی یه سایت سراغ داره که ماله این فروشگاهای زنجیره ای باشه که همه چی دارن؟
اینجوری باز می تونیم یه ایده ای از قیمت ها بدست بیاریم.

Bijangoudarzi
June 7th, 2008, 02:04 PM
ha3ib جان من رشته ام الکترونیکه,اونجا میشه با توجه به اینکه حجم درسی این رشته همچینم کم نیست, یه کار Parttime گیر آورد که هزینه های زندگیو تامین کنه؟ و البته به درس هم رسید؟

prj
June 10th, 2008, 03:00 PM
سلام
منم همین سوال دوستمون بالا تکرار میکنم
از دوستانی که گوتنبرگ هستند جواب بدند لطفا :
برای بچه های الکترونیک اوضاع چطوره ؟ مخصوصا اگر تجربه کاری 4 و5 ساله داشته باشی؟
اوضاع کارهای فنی مرتبط مثل تعمیرات الکترونیکی و کامپیوتر موبایل چطوره ؟
اصلا بازار جمهوری گوتنبرگ رو بگین کجاست :D :D
دوستان میتونیم وسایلی مثل هویه و مولتی متر و ابزار الات را با خودمون بیاریم و آیا اصلا لازمه به این کار یا اینکه دسترسی خوبی به ابزار و قطعات هستش ؟
من خیلی دوست داشتم بدونم وضعیت صنایع و شرکت های کوچک اونجا به چه صورت هست .
ممنون از پاسخهای احتمالی :D

farshidjh
June 10th, 2008, 11:01 PM
موضوع بسیار خوبی است.
من هم اینحا یک فایل که یکی از دوستان برای من فرستاده که مربوط به دانشجویان Jonkoping می شود را می گذارم تا بقیه دوستان استفاده کنند.

فرشید

of
June 13th, 2008, 05:34 PM
این داستن بیمه کردن اجناس جالبه.
برای این منظور چه درصدی از قیمت جنس رو برای بیمه کردن اون می گیرن و برای چه مدتی بیمه می کنند؟
چه جور اجناسی رو معمولاً می شه بیمه کرد؟

این سوال منم هست. اگر لپتاپ با گارانتی بین‌المللی از ایران بخریم، مثلا توی گوتنبرگ چقدر باید برای بیمه‌ی سرقت و یا آسیب‌دیدگیش خرج کنیم؟

ha3ib
June 14th, 2008, 07:19 PM
کار part time پیدا کردن حتی برای خود سوئدی ها تو زمینه های تخصصی مشکله. اکثر شرکت ها تمام وقت استخدام می کنند اگه بکنند. مخصوصا که زیان سوئدی هم معمولا دوستان بلد نیستن. من تو ایرانیا به ندرت کسی رو می شناسم که همزمان با درسش کار تخصصی بکنه. در نهایت شاید بتونی بازدن از وقت درست با یکی دو روز کار تو رستوران و پخش روزنامه و این جور کارها بخشی از هزینه ها تو پوشش بدی.

کار مزد پازسیان فکر می کنم حدود 30 40 تومن باشه.

اینجا قطعات الکترونیکی رو معمولا online می خرن. مثلا از اینجا
http://www.elfa.se
که تقریبا هر چیزی رو بخوای داره. مطمئنا اگه لازم باشه لنگ یه هویه نمی مونه کسی اینجا!

یه نکته جالب و منحصر به فرد در سوئد اینه که به کسایی که resident permit دارن اجازه ثبت شرکت داده میشه و اگه شرکتت جواب بده و به سود دهی برسه از مسیر اون حتی می تونی اقامتت رو هم بگیری. پس اگه شما با هویه و مولتی متر معجزه می کنی و کلی ایده کشف نشده نداری اینجا جای خوبی هست برای شما!

prj
June 14th, 2008, 08:10 PM
یک نکته جالب و منحصر به فرد در سوئد اینه که به کسایی که resident permit دارن اجازه ثبت شرکت داده میشه و اگه شرکتت جواب بده و به سود دهی برسه از مسیر اون حتی می تونی اقامتت رو هم بگیری. پس اگه شما با هویه و مولتی متر معجزه می کنی و کلی ایده کشف نشده نداری اینجا جای خوبی هست برای شما!

ممنون از توضیح شما- البته فکر می کنم ایجاد شرکت نیاز به شناخت کامل شرایط اونجا و سرمایه اولیه مناسب داره :-[ :(-
منظور من کار در شرکت های کوچک که پروژه های جمع و جور داشته باشند یا مراکز خدمات و فروش کامپیوتر و الکترونیک و یا شرکتهای تاسیساتی برقی و از این قبیل بود.که ظاهرا کمیاب و یا نایاب اند !!
در باب ایده ای فرمودین منظور تون این بود که سرمایه گذار مناسب پیدا می شه که روی ایده سرمایه گذاری کنه ؟ یا اینکه خود شخص اون ایده را به عمل برسونه ؟
مخلصیم

pleasoh
September 15th, 2008, 02:32 AM
گرچه هنوز مدت زيادي نيست كه اينجا هستم اما در مورد هزينه ي زندگي در شهر گوتبرگ اين تجربه منه:
1. يك آپارتمان 2 خوابه رو 2 نفري اجاره كرديم ماهيانه 4500 كرون. با هزينه برق و اينترنت و ... ميشه هر نفر ماهيانه 2500 كرون
2. هزينه اياب و ذهاب: يك كارت يك ماهه اتوبوس و تراموا ميشه 310 كرون
3. هزينه خورد و خوراك هم اگر سعي كنيد هميشه از فروشگاههاي بزرگ خريد كنيد و الكي ولخرجي نكنيد ماهي حدود 1000 كرون در مياد.
4. ساير هزينه:
هزينه تلفن: تقريبا دقيقه اي يك كرون با ايران.
هزينه پوشاك: سعي كنيد از ايران با خودتون بياريد!!!
هزينه كتاب و دانشگاه: اگر از كتابخانه استفاده كنيد و فايل هاي اينترنتي هم استفاده كنيد ماهي 100 تا 300 كرون كافيه

untouchable
October 15th, 2008, 07:04 AM
Living in sweden is so fun :D
almost all people are afraid of us... even Arabs and Pakestanian extremists look up to iraninas
It's so fuuny ... :D :D :D

bye the way , Chines really like Iranians ,,... a chines girl told me you really got balls talking to America like that :D :D :D

ENJOY YOUR STAY IN SWEDEN
:D

مسافر کوچولو
October 24th, 2008, 05:50 AM
سلام از دوستان که درسوئد هستند. می خواهم ارشد کامپیوتر آنجا بخوانم و قبل از رفتن مدارک مایکروسافت شبکه بگیرم

آیا باهمراه داشتن 10ملیون پول همراه خودم و کم خرج کردن پول وکار هنگام تحصیل قادر به داشتن رفاه هستم ؟؟؟

آیا دوستان می توانند در خصوص دعوت به دانشگاه تاثیرگزار باشند؟؟؟

نیازمند راهنمایی هستم ممنون .

هرکسی درسوئد قادربه اطلاع رسانی خوبی به بنده هستند ایمیل خود را بگزارند.ممنون...

Spiro
October 24th, 2008, 04:12 PM
سلام از دوستان که درسوئد هستند. می خواهم ارشد کامپیوتر آنجا بخوانم و قبل از رفتن مدارک مایکروسافت شبکه بگیرم

آیا باهمراه داشتن 10ملیون پول همراه خودم و کم خرج کردن پول وکار هنگام تحصیل قادر به داشتن رفاه هستم ؟؟؟
برای فوق لیسانس به نظر کافی میاد.
آیا دوستان می توانند در خصوص دعوت به دانشگاه تاثیرگزار باشند؟؟؟
خیر، شما همین تاپیکها رو دنبال کنید بیشترین کمک رو دوستان همین جا به شما میکنن.
نیازمند راهنمایی هستم ممنون .

هرکسی درسوئد قادربه اطلاع رسانی خوبی به بنده هستند ایمیل خود را بگزارند.ممنون...

دوست عزیز تمام اطلاعات مورد نیاز شما در فروم موجود هست و سوالات شما پیش از این در این فروم مطرح و پاسخ داده شده.
با جستجو و مطالعه بیشتر حتما به جواب میرسید.

Rezaa
October 25th, 2008, 11:01 PM
دوستان کسی از قیمت اتومبیل در سوئد خبر داره؟
همینطور اتومبیل کرایه. همون روز اول میشه اتومبیل کرایه گرفت؟
چه مدارکی لازم داره؟

ممنون

Pink Floyd
November 28th, 2008, 01:34 AM
http://baghbanbashi.blogspot.com/2008/11/3.html

٨ سال پيش من در شرکت سوئدى ولوو استخدام شدم . کار کردن در اين شرکت تجربه جالبى براى من به وجود آورده است. اينجا هر پروژه‌اى حداقل ٢ سال طول مي‌کشد....اولين روزهايي كه در سوئد بودم، يکى از همکارانم هر روز صبح با ماشينش مرا از هتل برمي‌داشت و به محل کار مي‌برد. ماه سپتامبر بود و هوا کمى سرد و برفى. ما صبح‌ها زود به کارخانه مي‌رسيديم و همکارم ماشينش را در نقطه دورى نسبت به ورودى ساختمان پارک مي‌کرد. در آن زمان، ٢٠٠٠ کارمند ولوو با ماشين شخصى به سر کار مي‌آمدند. روز اول، من چيزى نگفتم، همين طور روز دوم و سوم. روز چهارم به همکارم گفتم: آيا جاى پارک ثابتى داري؟ چرا ماشينت را اين قدر دور از در ورودى پارک مي‌کنى در حالى که جلوتر هم جاى پارک هست؟ او در جواب گفت: براى اين که ما زود مي‌رسيم و وقت براى پياده‌رفتن داريم. اين جاها را بايد براى کسانى بگذاريم که ديرتر مي‌رسند و احتياج به جاى پارکى نزديک‌تر به در ورودى دارند تا به موقع به سرکارشان برسند. تو اين طور فکر نمي‌کني؟

nark
November 29th, 2008, 12:13 AM
دوستان کسی از قیمت اتومبیل در سوئد خبر داره؟
همینطور اتومبیل کرایه. همون روز اول میشه اتومبیل کرایه گرفت؟
چه مدارکی لازم داره؟

ممنون

بنز c200 مدل 2004 رنگ نحورده موتور گیربکس سالم 160000 کرون اقساط ماهی 4000 کرون
میشه با 10000 کرون بنز 1998 خرید...همینطور سیتروئن و ولوو و نیسان و رنو از نوع مدلهای داخل شهری رو با 3 ماه گارانتی با همین قیمت میدن...
کرایه هم بستگی به ماشین داره که از روزی 300 کرون شروع میشه و ماشینها هم حراکثر برا دو سال قیل هستند...100% گارانتی

Rezaa
December 2nd, 2008, 04:04 PM
بنز c200 مدل 2004 رنگ نحورده موتور گیربکس سالم 160000 کرون اقساط ماهی 4000 کرون
میشه با 10000 کرون بنز 1998 خرید...همینطور سیتروئن و ولوو و نیسان و رنو از نوع مدلهای داخل شهری رو با 3 ماه گارانتی با همین قیمت میدن...
کرایه هم بستگی به ماشین داره که از روزی 300 کرون شروع میشه و ماشینها هم حراکثر برا دو سال قیل هستند...100% گارانتی

ممنون دوست عزیز
اتومبیل کرایه واسه همون روز اول میخوام که راحتتر بتونم بیوفتم دنبال کار خونه و دانشگاه و...
من شنیدم انگلستان فقط به کسایی اتومبیل کرایه میدن که گواهینامه انگلیسی داشته باشن.
سوئد هم همینطوره؟؟

nark
December 2nd, 2008, 11:46 PM
you do NOT need to have car in order to do ur registration n enrolment at university. but as far as accomodation is concerned I strongly recommend you to do it via student union(Karen---read koren ) or try to find it through internet before arriving Sweden.
otherwise there won't be any guarantee at all to find an apartmaent/flat/house within a couple of days.

all the best.

saManpar
February 6th, 2009, 02:23 AM
بچه ا تو رو خدا یه کی بگه بلاخره زندگی تو سوئد کلا ماهی چقدر میشه؟؟؟؟؟ و باید بابا مامان جون پول فرستن یا راهی هم هسسسسست که بشه پول زندگی و در آورد؟؟؟ کسی اینجا هست که با این موسسات که خرجت و میدن در عوضش باید مثلا تعهد بدی 4سال براشون کار کنی آشنا باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

arash
February 8th, 2009, 12:08 AM
بچه ا تو رو خدا یه کی بگه بلاخره زندگی تو سوئد کلا ماهی چقدر میشه؟؟؟؟؟ و باید بابا مامان جون پول فرستن یا راهی هم هسسسسست که بشه پول زندگی و در آورد؟؟؟ کسی اینجا هست که با این موسسات که خرجت و میدن در عوضش باید مثلا تعهد بدی 4سال براشون کار کنی آشنا باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
برای ماههای اول که مطمئنم باید یه جوری خودت پول خودت رو تامین کنی. در مورد اون موسساتی هم که گفتی من تا حالا چیزی اینجوری اینجا ندیدم.
در مورد امکان کار در سوئد هم تاپیک کار در سوئد هم تاپیک کار در سوئد (http://www.applyabroad.org/forum/index.php/topic,5594.0.html) رو نگاه کن.
هزینه زندگی هم تو تاپیک بحث شده از 4000 کرون (با خونه شیر و ...) هست تا بالاتر.

موفق باشی

azim_utd
February 8th, 2009, 11:22 AM

دوست عزيز
در مورد اين موضوع قبلا" صحبت شده ولي،
در آينده ي نزديك كه يه مقدار بچه ها تكليفشون مشخص شد بيشتر بهش مي پردازيم و از بچه هايي كه اونجا هستن دعوت مي كنيم تا بيان و به سوالات ما در مورد خرج و زندگي تو اونجا جواب بدن...

Amsal
February 8th, 2009, 07:29 PM

تا زمانی که سوئدی تون خوب نباشه ، احتمال پیدا کردن کار خیلی کمه .
احتمال پیدا کردن کار تخصصی حتی با بلد بودن زبان سوئدی تو اکثر فیلدها خیلی خیلی کمه ، بسیار کمتر از ایران !!

kbigdelysh
February 8th, 2009, 09:41 PM
تا زمانی که سوئدی تون خوب نباشه ، احتمال پیدا کردن کار خیلی کمه .
احتمال پیدا کردن کار تخصصی حتی با بلد بودن زبان سوئدی تو اکثر فیلدها خیلی خیلی کمه ، بسیار کمتر از ایران !!

شما اینو از کجا می گین؟ تازه اونم با مقایسه ای که با ایران کردین!! باورش سخته که در کار تخصصی خودمون از ایران کمتر باشه!!!

azim_utd
February 8th, 2009, 09:54 PM
شما اینو از کجا می گین؟ تازه اونم با مقایسه ای که با ایران کردین!! باورش سخته که در کار تخصصی خودمون از ایران کمتر باشه!!!

ايشون منظورشون كار تخصصي دانشجويي هستش...
و فكر كنم ايشون سوئد هستن اگه اشتباه نكنم!

Amsal
February 8th, 2009, 11:18 PM

راستش من اطلاعاتم محدود به فارغ التحصیلان دانشگاههای سراسری تهران اون هم در حوزه رشته های مالی هستش . دانش آموخته خوبی رو توی ایران ندیدم که کار تخصصی بعد تحصیل نداشته باشه . بسیاری از همکلاسی های من در حین تحصیل لیسانس هم کار می کردند .
اطلاعاتم برای رشته های مهندسی محدود به اخباری هستش که از بچه های ایرانی می گیرم .به همین خاطر موثق نیست . برای به دست آوردن یه نظر کلی در مورد رشته خودتون می تونید یه نگاهی به نیازمندیها بندازید و اونو با سایتهای کار سوئد مقایسه کنید .

nark
February 9th, 2009, 12:49 AM
راستش من اطلاعاتم محدود به فارغ التحصیلان دانشگاههای سراسری تهران اون هم در حوزه رشته های مالی هستش . دانش آموخته خوبی رو توی ایران ندیدم که کار تخصصی بعد تحصیل نداشته باشه . بسیاری از همکلاسی های من در حین تحصیل لیسانس هم کار می کردند .
اطلاعاتم برای رشته های مهندسی محدود به اخباری هستش که از بچه های ایرانی می گیرم .به همین خاطر موثق نیست . برای به دست آوردن یه نظر کلی در مورد رشته خودتون می تونید یه نگاهی به نیازمندیها بندازید و اونو با سایتهای کار سوئد مقایسه کنید .

99% فارق التحصیلان ایرانی که من میشناسم اگر زرنگ بودن و شغل گرفتن، شغلی غیرمرتبط با فیلد تخصصیشون بوده..به جز بچه های کامپیوتر که چندتایی اونهم در بخش برنامه نویسی تونستن جذب بشن...و البته این مسئله برا کسی که بخواد سوئد زندگی کنه اصلا مهم نیست چون در هر پست و مقامی که باشه از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار هست....
پیروز باشید

iraniboy
February 15th, 2009, 08:44 PM
سلام

دوستان. پیدا کردن کار در حین تحصیل بدون دانستن زبان سوئدی فوق العاده سخت است. داشتن سابقه کار مناسب خیلی در پیدا کردن کار بعد از تحصیل کمک می کند.

با وجود آنکه تقریبا همه مردم در سوئد انگلیسی بلد هستند و با خوشرویی جواب هم می کنند اما در رابطه با کار ، دانستن زبان سوئدی با ندانستن آن فوق العاده متفاوت است.

Roger
March 14th, 2009, 06:18 AM
تایید می شه.
کار دانشجویی کم نیست اما 99 درصد اونها تسلط به سوئدی لازم داره.
نکته دیگه اینکه اونقدر فشار درسی اینجا بالاست که حتی نمی تونین وقت درست و حسابی بذارین که سوئدی یاد بگیرین...
مخارج هم کاملا و 100 درصد به شیوه ی زندگی خودتون بستگی داره. ولی دست کم و مینیمم 2500 تا 3000 کرون در ماه اینجا در استکهلم باید برای یه سوراخ موش 17 یا 18 متری در کریدور (آشپزخونه مشترک) اجاره بدین. ماهی هم 450 تا 500 کرون هزینه مترو و اتوبوستون می شه. (استکهلم)
الباقی کاملا بسته به اینه که چی می خورین و چی می پوشین و کجا می رین و اینا!

m_reza_kh_Reload
April 15th, 2009, 10:36 PM
در مورد کار پس از فارغ التحصیلی، فقط شایسته بودن شما تاثیر نداره. در حال حاظر سوئد دچار بحران در بازار کار هستش و عده ی زیادی از افراد که قبلا کار داشتن در حال از دست دادن کارهاشون هستن.

fafari
April 16th, 2009, 12:24 AM
university های سوئد خوابگاه داره؟ماهی چه قدره؟

arash
April 16th, 2009, 02:34 AM
university های سوئد خوابگاه داره؟ماهی چه قدره؟

سوالتون خیلی کلیه: کدوم شهر؟ چه دانشگاهی؟ تو گوتنبرگ http://www.chalmersstudentbostader.se اتاقهای دانشجویی اجاره میده و البته یه سری شرکت دیگه هم هست. اینجا از 2500 تا 5000 کرون خونه دانشجویی پیدا میشه.

برای اینکه بفهمید قیمت خونه ها در چه حدودیه یه سر به http://www.studentlya.se بزنید.
تاپیک های "یافتن هم اتاقی در ... " هم میتونه براتون مفید باشه.

شاد باشی

m_reza_kh_Reload
April 16th, 2009, 06:33 AM
بله، این سوال یکم کلی‌ هست چون شرایط در شهرها و دانشگاهای مختلف متفاوت هستش. من در مورد Göteborgو شرایط این شهر می‌تونم بیشتر نظر بدم چون اینجا هستم. نمیدونم این دوستمون آرش اینجا هستن یا نه اما در کامل کردن صحبتشون و رفع یه اشکال باید بگم که دانشگاه هیچ تعهدی در دادن خونه و یا خوابگاه نداره. این Chalmers Student Bostader هم گرفتن خونه ازش آسون نیست و روش‌ها و مشکلات خودش رو داره. کلا یکی‌ از مهم‌ترین مشکلاتی که در این شهر دانشجویان باهاش مواجه هستن مشکل مسکن هستش که باید از تجربیات دوستان قدیمیتر استفاده کرد و با رعایت یکسری نکات این مشکل رو حل کرد.
من سعی خواهم کرد نکاتی که در مورد مسئله مسکن می تونه کمک کننده باشه رو یکجا در فروم جمع کنم تا دوستان بتونند استفاده کنند.

fafari
April 16th, 2009, 11:09 AM
مثلا در دانشگاه لاند و استاکهلم؟

moonomid
April 21st, 2009, 11:39 PM
كسي از دوستان در BLEKINGE هست من كمي سوال ازشون داشتم
هزينه زندگي در اونجا بين چقدر كرون هست؟(كرون و نه تومان!)

hamedking
May 9th, 2009, 12:52 PM
دوستان، من تمام ارسالهای این تاپیک رو در مورد شرایط زندگی در سوئد به خصوص بحث هزینه ها خوندم ، مطالب مربوط به پارساله و خیلی وقته که مطلب جدیدی اضافه نشده .
یه خواهشی دارم از بچه هایی که الان سوئد هستند یه ذره این تاپیک رو آپدیت کنند و از تجربیات خودشون تو مدتی که سوئد هستند بنویسند به خصوص بچه هایی که پارسال رفتند سوئد

1- هزینه های زندگی در سوئد ( برآوردی که خودشون بطور متوسط کردند )

2. مبحث مربوط به بردن پول به سوئد و باز کردن حساب و انتقال پول از ایران به سوئد ( من همه ارسالهای مربوط رو خوندم بحث ها یه ذره پراکنده است مثلاً من بالاخره نفهمیدم چقدر پول نقد با خودمون ببریم ، کدوم بانک حساب باز کنیم ، ارزان ترین راه انتقال پول از ایران به سوئد کدومه ؟ ، میخوام اگه بچه ها پیشنهاد یا تجربه جدیدی دارند بنویسند )

3. وسایل ضروری که با خودمون باید ببریم ( چه وسایلی رو بهتره ببریم و چه وسایلی رو سوئد بخریم ؟ )

باز هم می گم من تمام تاپیک سوئد رو خوندم ، پارسال هم این موقع این مباحث خیلی داغ بوده ولی بچه هایی که پارسال رفتند سوئد دیگه چیزی به این مباحث اضافه نکردند و از تجربیاتشون کمتر نوشتند .

پیشاپیش از همه تشکر می کنم

mariaa
May 9th, 2009, 01:19 PM
دوستان میخوام بدونم یورو هم به کارمون میاد تو سوئد یا فقط کرون بیاریم؟ اینجا کرون بخریم؟الان ارزون شده؟

سيب سرخ حوا
May 9th, 2009, 02:27 PM
hamedking ممنون از مبحثي كه دوباره به جريان انداختي ;)، من خيلي دلم مي خواهد راجع بش بيشتر بدونم . از بچه هاي مقيم سوئد خواهش مي كنم اگه اطلاعاتي تو اين زمينه دارن ما رو در جريان بذارن.

azim_utd
May 9th, 2009, 02:37 PM
دوستان میخوام بدونم یورو هم به کارمون میاد تو سوئد یا فقط کرون بیاریم؟ اینجا کرون بخریم؟الان ارزون شده؟

واحد پول سوئد کرون هست، اگه کرون بخرید بهتره...

وضعیت کرون:
http://www.cbi.ir/ExRates/rates_fa.aspx

soheil65
May 9th, 2009, 05:14 PM
من از دانشگاه و جاهای مختلف که برای خونه تو استکهلم تحقیق کردم، همه یه سری سایت معرفی میکنن. اما این سایت ها عملا یا سوئدی هستند یا اینکه کلی اعتبارهای بالا و صف های طولانی دارند.
خواستم ببینم بچه های سوئد میتونن یه راه عملی تری پیش پای ما بذارند؟

Farboud
May 9th, 2009, 09:06 PM
من از دانشگاه و جاهای مختلف که برای خونه تو استکهلم تحقیق کردم، همه یه سری سایت معرفی میکنن. اما این سایت ها عملا یا سوئدی هستند یا اینکه کلی اعتبارهای بالا و صف های طولانی دارند.
خواستم ببینم بچه های سوئد میتونن یه راه عملی تری پیش پای ما بذارند؟

سلام
اگه کسانی که الان استکهلم هستند راهنمایی کنند ممنون میشم.

iraniboy
May 10th, 2009, 12:50 PM
دوستان، من تمام ارسالهای این تاپیک رو در مورد شرایط زندگی در سوئد به خصوص بحث هزینه ها خوندم ، مطالب مربوط به پارساله و خیلی وقته که مطلب جدیدی اضافه نشده .
یه خواهشی دارم از بچه هایی که الان سوئد هستند یه ذره این تاپیک رو آپدیت کنند و از تجربیات خودشون تو مدتی که سوئد هستند بنویسند به خصوص بچه هایی که پارسال رفتند سوئد

1- هزینه های زندگی در سوئد ( برآوردی که خودشون بطور متوسط کردند )

هزینه زندگی بین 1500 تا 2500 کرون. هزینه خوابگاه،اتاق و...2200 تا 5000.
در سوئد هر مغازه یا فروشگاه زنجیره ای قیمت مربوط به خود را دارد که ممکن خیلی متفاوت باشد!! ممکن در یک فروشگاه یکسری اجناس گران و یکسری ارزان باشد و در جایی دیگر بر عکس!
اگر به جایی غیر از استکهلم یا گوتنبرگ میروید به دنبال خوابگاه دانشگاه باشید که ار همه چیز راحت تر است. اینجا اصولا خوابگاهی که بیش از دو نفر در یک اتاق باشند وجود ندارد. بیشتر اوقات تک نفره است.

اگر به استکهلم یا گوتنبرگ میرویم باید بگویم که واقعا کار سختی در پیش دارید. خیای از دوستان تا آخرین لحظه جایی برای رفتن نداشتند!!! KTH تعدادی خوابگاه برای افراد جدید الورود دارد که باید زود اقدام کنید. اما خوابگاه های چالمرز برای دانشجویان جدید الورود بسیار کم است. سایت های هست که به دانشجویان و ...اجاره میدهند اما صف های طولانی دارد. تنها راه حل، پیدا کردن اتاق در آپارتمان دیگران است که آنرا به طور خصوصی تبلیغ میکنند. حداقل تا وقتی که جای بهتری گیرتان بیاید باید اینجا باشید.
http://www.studentlya.nu/
http://www.boplats.se/HSM/SubletObject/list.aspx

2. مبحث مربوط به بردن پول به سوئد و باز کردن حساب و انتقال پول از ایران به سوئد ( من همه ارسالهای مربوط رو خوندم بحث ها یه ذره پراکنده است مثلاً من بالاخره نفهمیدم چقدر پول نقد با خودمون ببریم ، کدوم بانک حساب باز کنیم ، ارزان ترین راه انتقال پول از ایران به سوئد کدومه ؟ ، میخوام اگه بچه ها پیشنهاد یا تجربه جدیدی دارند بنویسند )

3. وسایل ضروری که با خودمون باید ببریم ( چه وسایلی رو بهتره ببریم و چه وسایلی رو سوئد بخریم ؟ )

باز هم می گم من تمام تاپیک سوئد رو خوندم ، پارسال هم این موقع این مباحث خیلی داغ بوده ولی بچه هایی که پارسال رفتند سوئد دیگه چیزی به این مباحث اضافه نکردند و از تجربیاتشون کمتر نوشتند .

پیشاپیش از همه تشکر می کنم

آنقدر این بحث پیدا کردن جا سخت و عذاب آور است که مجالی برای فکر کردن به وسایل ضروری نمیرسد.

پول نقد برای ماه اول با خود بیاورید. بعد از گرفتن personnummer شما میتوانید در Nordea یا Swedbank یا هر جای دیگری حساب باز کنید. میتوانید حسابی بدون personummer باز کنید ولی بعدا به درد نمیخورد. اگر بانکی یا فردی برای شما حساب باز نکرد آنجا را ترک کرده و به جای دیگری بروید.
پیشنهاد من Nordea است. با باز کزدن حساب به راحتی می توان از شعب ارزی بانک پارسیان پول به حسابتان واریز کرد.
در همان موقع افتتاح حساب می توانید یک Visa Electron و نه ویزای اصلی درخواست کنید. تقاضای حساب اینترنتی هم بدهید.(حتما بگویید دانشجو هستید تا کارت و حساب اینترنتی مجانی شود)
ویزای اصلی را ماه های بعد از طریق اینترنت درخواست کنید. Visa Electron در 99% جاها کار میکند اما چون برای افراد زیر 18 سال است ، احساس خوبی برای استفاده از آن نداریم. با آن میتوانید تمام خرید های اینترنتی اعم از تافل و...هم انجام دهید.

اگر به گوتنبرگ یا استکهلم میایید تقریبا همه چیز اینجا هست. شاید فقط وسایلی که برای یک سفر چند هفته ای لازم است برای شما کافی باشد.

vahidR
May 11th, 2009, 01:02 AM
بچه ها واسه Uppsala هيچكس اطلاعي نداره ؟؟؟

شهر كوچكيه كه خيلياشون دانشجو هستن و 20 دقيقه با قطار بااستكهلم فاصله داره. ولي من چيز ديگه اي پيدا نكردم.

آقاي Iraniboy شما اطلاعي نداريد يا كسي رو نميشناشيد اونجا ؟ البته خودتون هم گفتيد اونجا ايراني كمه .....

vahidR
May 18th, 2009, 08:34 PM
بچه ها لطفا اگه کسی درباره Uppsala اطلاعی در مورد خوابگاه و ... داره لطفا در میون بذاره.

من چند تا سایت رو که دانشگاه معرفی کرده بود ثبت نام کردم ولی قیمتاشون خیلی زیاده ! ۳۵۰۰ تا ۷۰۰۰ کرون در ماه واسه آپارتمان دانشجویی !!!!!
آیا من دارم اشتباه میکنم ؟؟!!

اگه چند نفر باشن میشه قیمت رو تقسیم به افراد کرد ..... کمک لطفا !!

moonomid
May 18th, 2009, 09:42 PM
بچه ها لطفا اگه کسی درباره Uppsala اطلاعی در مورد خوابگاه و ... داره لطفا در میون بذاره.

من چند تا سایت رو که دانشگاه معرفی کرده بود ثبت نام کردم ولی قیمتاشون خیلی زیاده ! ۳۵۰۰ تا ۷۰۰۰ کرون در ماه واسه آپارتمان دانشجویی !!!!!
آیا من دارم اشتباه میکنم ؟؟!!

اگه چند نفر باشن میشه قیمت رو تقسیم به افراد کرد ..... کمک لطفا !!

دوست عزيز اين مقادير براي آپارتمان هاي 2-3 يا ... خوابه هست كه شما بايد خوابگاه بگيريد نه آپارتمان (اگر 1 نفر هستيد). خوابگاهها هم يك اتاق بهتون ميدن و اكثر آنها دستشويي ، حمام و آشپزخانه آن share مي باشد

vahidR
May 18th, 2009, 11:17 PM
دوست عزيز اين مقادير براي آپارتمان هاي 2-3 يا ... خوابه هست كه شما بايد خوابگاه بگيريد نه آپارتمان (اگر 1 نفر هستيد). خوابگاهها هم يك اتاق بهتون ميدن و اكثر آنها دستشويي ، حمام و آشپزخانه آن share مي باشد

دوست عزیز !
منظورتون چنین چیزی هست ؟
http://heimstaden.capitex.se/common/capitex/misc/popup.aspx?ActivePage=/Controls/objbesk.ascx&OBJGUID=3COK3DE758LK70PB&OBJTYPE=CMBoLgh&skin=heimstad_skin&objds=CAPITEXSS_LOKAL

ترجمه انگلیسی قسمت اولش اینه :

Type
Student. Built: 1972. Floor Plan of 7. Elevator available.

Size
Boarea 19 meters. 1 room and shared kitchen.

Fee and rental
Monthly Rent 2 978 kronor. 2 rent-free months.

moonomid
May 20th, 2009, 05:38 PM
دوست عزیز !
منظورتون چنین چیزی هست ؟
http://heimstaden.capitex.se/common/capitex/misc/popup.aspx?ActivePage=/Controls/objbesk.ascx&OBJGUID=3COK3DE758LK70PB&OBJTYPE=CMBoLgh&skin=heimstad_skin&objds=CAPITEXSS_LOKAL

ترجمه انگلیسی قسمت اولش اینه :

Type
Student. Built: 1972. Floor Plan of 7. Elevator available.

Size
Boarea 19 meters. 1 room and shared kitchen.

Fee and rental
Monthly Rent 2 978 kronor. 2 rent-free months.

بله همانطور كه مي بينيد يك اتاق 19 متري مجزا به شما مي دهند با آشپزخانه و حمام و دستشويي و ... كه Share هست (البته بستگي به خونه داره) مبلغش هم متفاوته كه در اينجا 2978 اجاره ماهيانه آن هست

naserraja
May 27th, 2009, 10:36 AM
کسی نمیدونه هزینه حمل و نقل بین شهری تو سوئد چجوریه؟مشکل من اینه که من لینکوپینگ قبول شدم و همسرم جونکوپینگ که 100 کیلومتر با هم فاصله دارن.حالا نمیدونیم چیکار کنیم.اگه کسی هزینه اتوبوس یا ترن رو میدونه خوشحال میشم کمک کنه.

aminrock
May 27th, 2009, 10:51 AM
سلام
اینجارو یه نگاهی بندازین:

http://www.sj.se/sj/jsp/polopoly.jsp?l=en

و برای اتوبوس:
http://www.concordiabus.com/sv/Swebus/

فکر کنم 100 کیلومتر با قطار یه چیزی حدود 10 هزار تومان بشه ( البته با تخفیف دانشجویی)

moonomid
May 27th, 2009, 06:25 PM
اين سايت عالي براي پيدا كردن مسافت هاي بين شهرهاي سوئد مي باشد:

http://www.mapcrow.info/Distance_Sweden.html

زماني كه از شما پسورد مي خواد شما كنسل را بزنيد

nark
May 28th, 2009, 11:32 AM
کسی نمیدونه هزینه حمل و نقل بین شهری تو سوئد چجوریه؟مشکل من اینه که من لینکوپینگ قبول شدم و همسرم جونکوپینگ که 100 کیلومتر با هم فاصله دارن.حالا نمیدونیم چیکار کنیم.اگه کسی هزینه اتوبوس یا ترن رو میدونه خوشحال میشم کمک کنه.

لینکشوپینگ و جونشگوپینگ Jönköping C Linköping C
www.sj.se
سایت راه آهن و خرید بلیط که میتونید از مترجم گوگل برا ترجمه صفحات وب استفاده کنید و نرخها رو چک کنید .در آدرس بالا c مخفف centerرو برای مبدأ و مقصد بکار ببرید.
البته اینجا هیچوقت قیمتها ثابت تیست و بسته به اینکه چندروز مونده به سفر برا خرید بلیط اقدام میکنید و در چه ساعتی از روز راه میافتید متغیر هست...اگر هم شانس داشته باشید بعضی وقتها بلیطهای یک کرونی هست که از همیت سایت هم میشه گیر آورد ...
پیروز باشید

moonomid
May 29th, 2009, 08:12 PM
لینکشوپینگ و جونشگوپینگ Jönköping C Linköping C
www.sj.se
سایت راه آهن و خرید بلیط که میتونید از مترجم گوگل برا ترجمه صفحات وب استفاده کنید و نرخها رو چک کنید .در آدرس بالا c مخفف centerرو برای مبدأ و مقصد بکار ببرید.
البته اینجا هیچوقت قیمتها ثابت تیست و بسته به اینکه چندروز مونده به سفر برا خرید بلیط اقدام میکنید و در چه ساعتی از روز راه میافتید متغیر هست...اگر هم شانس داشته باشید بعضی وقتها بلیطهای یک کرونی هست که از همیت سایت هم میشه گیر آورد ...
پیروز باشید

احتياجي به مترجم گوگل نيست. گوشه سمت راست بالا نوشته In English و خود سايت انگليسي را به طور كامل دارد
در كل فرق زيادي هم بين 1st class با 2nd class نيست

mariaa
June 10th, 2009, 10:06 PM
سوئد برق گرونه؟؟

Amsal
June 12th, 2009, 05:10 AM
سوئد برق گرونه؟؟

بله برق گرون هستش ولی اجاره خانه های دانشجویی معمولا هزینه برق را هم شامل می شود .

hanif
June 13th, 2009, 11:38 AM
سلام
اگه کسانی که الان استکهلم هستند راهنمایی کنند ممنون میشم.

این لیست کل سایت‌هایی‌ هست که تونستم تو این یه سال جمع اوری کنم:
http://www.kistastudentbostader.se
http://www.sssb.se
http://www.huge.se
http://se.easyroommate.com
http://www.metroroommates.com/
http://www.studyinstockholm.se/living/housing.php
http://www.studyinstockholm.se/living/agencies.php
http://www.sssb.se/index.php?page=home_eng
http://www.bostadbostad.se
http://bovision.com/Default.aspx
http://www.huge.se/hsb/english.asp
http://www.kistastudentbostader.se/?page=2
http://www.riksten.se/index.php?id=22
http://www.svebo.se/SubStart____71875.aspx
http://www.bostaddirekt.com
http://www.andrahand.se/
http://www.110apartments.com/new/en/search/sweden/stockholm/
https://bokabostad.stockholm.se/webuipublikalistor/lagenhetsok.aspx
http://www.lagenhetsbyte.se/

برای ترجمهٔ سایت‌ها میتونین از گوگل ترنسلت استفاده کنین، ولی‌ یه سری لغات‌ها هست که تو همشون تکرار می‌شه. کلا با یه دیکشنری یه آنلاین هم کار راه میفته (البته قبول دارم خیلی‌ سخته، برای خود من هم کلی‌ طول کشید ولی‌ راه بهتری سراغ ندارم)
dictionary> http://lexin.nada.kth.se/sve-per.html
Google translate> http://translate.google.com/translate_t?hl=en&sl=de&tl=en#sv|en|
مهمترین سایت همون sssb.se هست.

VahidK
June 16th, 2009, 10:43 AM
اي بابا چرا اينقدر دير!!!

هر چه زودتر توي سايت
http://www.studentbostader.se
ثبت نام كنين. هر روز يك امتياز بهتون تعلق ميگيره. بر اساس امتيازتون ميتونين خونه اجاره كنين. البته بعضي از خونه‌ها رو هم بدون امتياز ميتونين بگيرين. فقط مساله timing اونها مهمه. خودتون بريد توش و مقرراتشو بخونين متوجه ميشيد.
فقط سريع كه دير ميشه.

موفق باشيد

hanif
June 19th, 2009, 04:55 AM

هر چه زودتر توي سايت
ثبت نام كنين. هر روز يك امتياز بهتون تعلق ميگيره. بر اساس امتيازتون ميتونين خونه اجاره كنين. البته بعضي از خونه‌ها رو هم بدون امتياز ميتونين بگيرين. فقط مساله timing اونها مهمه. خودتون بريد توش و مقرراتشو بخونين متوجه ميشيد.
فقط سريع كه دير ميشه.

موفق باشيد

Hi Vahid,
I'm living in Stockholm and just out of curiousity, I just wanted to know how easy it is to find a room in Linköping? For example if today I want to come to study in Linköping for the Autumn term, can I find a single room with around 3500 Kr furnished, electricity, internet included?
And just to know who's giving the advice, wanted to know if you already live there? or you're a new student. :)
Thanks a lot
H

VahidK
June 22nd, 2009, 12:13 AM
Dear Hanif

First I should say that I'm a new student and intend to come to Linkoping for the coming semester. My information is based onwhat many friends old me both from here and those who are studying there. As for accommodation in Linkoping, I should say that it seems that the only portal for getting a room is through the Studentbostader website and other similar websites. Once I asked a PhD student in Linkoping who is studying there for 2 years and he said this is the only way and of course is the better one. Anyway I'm not aware of any other way that may worth trying from stockholm, but I think you can pay a visit to linkoping or ask the people who are there right now

Hope it was helpful

Good Luck

magic
June 24th, 2009, 03:13 PM
میشه بچه هایی که گوتنبرگ هستند لطف کنند به نقشه از شهر، محل chalmers uni ، و خیابون های مناسب برای خونه پیدا کردن رو مشخص کنن؟

یه سوال دیگه این که : چرا توی سایت http://www.studentlya.nu/ خونه ها برای 3 ماه اجاره داده می شه؟

azim_utd
June 24th, 2009, 04:53 PM
میشه بچه هایی که گوتنبرگ هستند لطف کنند به نقشه از شهر، محل chalmers uni ، و خیابون های مناسب برای خونه پیدا کردن رو مشخص کنن؟

یه سوال دیگه این که : چرا توی سایت http://www.studentlya.nu/ خونه ها برای 3 ماه اجاره داده می شه؟

از Google map استفاده کنید...
با دادن نام شهر و دانشگاه اونجا رو واستون میاره...

http://maps.google.com/maps?client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&hl=en&tab=wl

deymahe57
June 24th, 2009, 05:54 PM

دوست من

درود

نقشه خطوط Tram (تراموا) در شهر گوتنبرگ(یوته بوری) :

http://img196.imageshack.us/img196/1760/spvkarta090614.png

همانطوری که در نقشه بالا مشاهده می کنید، برای رسیدن به دانشگاه چالمرز (Johanneberg campus) هم می توانید از خطوط تراموا شماره های 7-10-6-13 و 8 مستقیما استفاده کنید(البته مسیر تراموا خط 8 در نقشه موجود نیست ولی بعدها اضافه شده و دوسر انتهایی آن مناطق Angered و Frölunda می باشد) و هم می توانید از خط اتوبوس شماره های 16 و 19 استفاده کنید.خط شماره 19 از ایستگاه پشت دانشگاه عبور می کند و خط شماره 16 از ایستگاه مقابل دانشگاه یعنی جایی که همه خطوط تراموا هم از آنجا می گذرند.طبیعتا استفاده از تراموا یا اتوبوس بستگی به محل زندگی شما دارد.تعداد زیادی از آپارتمانهای دانشجویی در خیابان پشت دانشگاه یعنی خیابان Gibraltargatan واقع شده اند که بصورت پیاده تا دانشگاه چند دقیقه ای بیشتر طول نمی کشد.بخشی از آپارتمانهای SGS در منطقه Olofshöjd یعنی در نزدیکی همین خیابان واقع شده است.همچنین آپارتمانهای Chalmers Student Bostader-CSB نیز در انتهای همین خیابان هستند و خیلی نزدیک به دانشگاه هستند.اگر از طریق سایت SGS برای اقامت خود اقدام کرده اید، بهتر است مناطق Central و آپارتمانهای موجود در این منطقه را در اولویت خود قرار دهید.مناطق مذکور عبارتند از :
Andra Långgatan
Dan Broströmhemmet
Dr Forselius Backe
Dr Lindhs gata
Första Långgatan
Glasmästaregatan
Guldhedstornet
Gårda Fabriker
Helmutsrogatan
Husaren
Hökegårdsgatan
Johannebergs vattentorn
Kjellmansgatan
Kronhusgatan
Medicinareberget
Norra Ågatan
Odin
Olofshöjd
Ostkupan
Postgatan
Rotary
Sten Sturegatan
Storgatan
Tredje Långgatan
Vasagatan
Viktor Rydberg
Volrat Tham

البته پرواضح است که هر چه از دانشگاه دورتر شوید قیمت اجاره ها نیز متناسب با آن کاهش می یابد.مثلا در مناطق ذکرشده بالا حداقل قیمت اجاره یک اتاق 18 مترمربعی از 2800 کرون در ماه کمتر نیست.

نقشه مناطق شهر گوتنبرگ را هم در لینک زیر می توانید ببینید :

http://img25.imageshack.us/img25/1723/karta300.jpg

همانطوری که از نقشه فوق مشاهده می کنید، مناطق Mölndal,Heden,Haga,Majörna,Lunden,Kalltorp و... نزدیکی قابل توجهی به دانشگاه دارند.البته توجه داشته باشید که تمامی مطالب فوق در مورد نزدیکی به campus ای است که در منطقه Johhaneberg واقع شده و نه campus چالمرز در Lindholmen یا همان دانشکده IT چالمرز.

درضمن توجه داشته باشید که برای اجاره مسکن در گوتنبرگ(حداقل در بدو ورود) بهترین و کارآمدترین سایتها، سایت های www.chalmersstudentbostader.se و http://www.studentlya.com و www.sgsstudentbostader.se هستند.همچنین عضویت در گروه ایرانی http://groups.yahoo.com/group/IranianChalmerists2008 و http://groups.yahoo.com/group/IranianChalmerists2009 نیز توصیه می شود.در این گروهها دوستان چالمرزی شما از سالهای قبل و جدید حضور دارند و گاه مواردی در زمینه Accommodation در آنجا آگهی می کنند.

در مورد سوال آخرتان هم باید بگویم مواردی که برای سه ماه یا کمتر اجاره داده می شوند معمولا و عمدتا برای فصل تابستان اتفاق می افتد که عده ای برای تعطیلات تابستانی در محل زندگی خود بسر نمی برند.

موفق باشید همه

newlife
June 25th, 2009, 12:40 PM

هر چه زودتر توي سايت
فقط سريع كه دير ميشه.

موفق باشيد

سلام به Vahidk
من تو این سایت که میگی ثبت نام کردم ولی فعلا موردی رو ندیدم که در Aug خالی باشه و بشه رزرو کرد!!!! به نظر میرسه که هرروز باید چک کنم.
میشه لطفا بگی که چطوری پول باید به حسابشون واریز کنیم؟
مرسی

VahidK
June 25th, 2009, 03:01 PM
سلام خدمت newlife عزيز و بقيه بچه‌هاي فروم

چون چند نفر ديگر هم از من پرسيدن يك كم بيشتر توضيح ميدم.

در مورد accommodation (البته من چون توي لينكوپينگ قبول شدم، بيشتر در مورد اونجا ميگم. بقيه شهر ها هم همين روال رو دارند) بنظر ميرسه كه تنها روش خونه پيدا كردن براي ما دانشجوها (و فكر كنم براي ديگران هم) از طريق همين وب سايت هاي مسكن‌يابي براي هر شهر است. اينو يكي از دانشجويان دكتري كه توي لينكوپينگ در حال تحصيل بود به من گفت. همچنين گفت كه بهترين و منصفانه ترين راه هم هست (گفت وقتي بيايي خودت مي‌فهمي). بنابراين بايد در اولين فرصتي كه دوستان جواب پذيرششون مياد توي سايت مربوطه عضو بشن.
هر روز يك امتياز بهتون تعلق مي‌گيره. بطور كلي هر چي امتيازتون بالاتر باشه در شرايطي شانس بيشتري براي پيدا كردن خونه نصيبتون ميشه.
يكي از سايت‌هاي مطرح http://www.studentbostader.se هست كه اكثر دوستان باهاش آشنايي دارند. طبق اطلاعيه‌اي كه خود سايت داده در روزها و ساعات مشخصي ليست خونه‌ها به‌روز ميشه. شما بايد فقط آگاه باشين و هر روز سر همون ساعت‌ها چك كنيد كه خونه‌اي مطابق با خواسته خودتون پيدا ميكنين يا نه.
يكي از بچه‌ها خيلي نگران بود كه تا حالا نتونسته جايي پيدا كنه (من خودم هم هنوز نتونستم). بهتون بگم كه اصلاً نگران نباشيد چون حتي ممكنه روزهاي آخر تو آگوست هم بتونين جايي پيدا كنين. چرا؟ چونكه به مرور زمان دانشجوهايي كه درسشون تموم شده يا قراردادشون تموم ميشه و تمديد نميكنن و يا ... خونه ها رو پس ميدن و اون ليست تو سايت آپديت ميشه. به همين سادگي شما شانس داريد. فقط به اميد روزهاي آخر نباشيد و هر روز پروفايل خودتون رو چك كنين.
ديگه چي بگم؟ آهان. به چند نكته توجه كنين:
1. اينكه خونه‌ مورد نظر مبله هست يا نه؟ به نظر من براي دانشجوياني كه جديد ميرن، خيلي دردسر داره كه بخوان براي اتاقشون يك سري كامل وسيله بگيرن. تازه اگر هزينه مبله كردن رو در نظر نگيريم.

2. فعلاً به فكر اين باشيد كه يك جاي نسبتا مناسب پيدا كنين. فكر نكنين كه مجبورين تو يك اتاق تا آخر درستون بمونيد. مسئله مهم اينه كه فعلاً يك جا داشته باشيد. بعد كه جا افتادين و دلتون خواست، مي‌تونين اتاق مناسبتري رو بگيرين. تازه اين رو هم درنظر بگيرين كه شما از اينترنت نميتونيد خونه رو به چشم خود ببينيد. ولي شايد اگه اونجا باشيد بتونيد خودتون بريد به اون خونه يك سري بزنيد (كه مثلاً درب و داغون نباشه). البته اين نظر منه. پس هر موقعيتي رو به خاطر مسائل كوچك جانبي از دست نديد.

3. به تاريخي كه اون خونه آزاد ميشه و available هست دقت كنيد. چون اگر اون خونه رو بگيريد، بايد از همون تاريخ كه اونجا آزاد ميشه پولشو بدين. حالا ممكنه شما يك ماه بعدش بليط داشته باشيد. پس بسته به تاريخ رفتنتون خونه اجاره كنيد. مثلا بنظز من دوستايي كه مي‌خوان وسط آگوست اونجا باشن مي‌تونن خونه‌هايي كه از اول آگوست خالي ميشه رو بگيرن. كه وقتي رسيدن جا داشته باشن.

4. وقتي كه درخواست شما در مورد يك اتاق قبول شد، براتون يك قرارداد ارسال ميشه (فكر كنم با ايميل). البته متاسفانه به زبان سوئدي است كه خودتون بايد ترجمه‌اش كنيد يا ازش سر در بيارين. بعد مقدار پول اجاره ماه اول رو كه در قرارداد ذكر شده از طريق يك صرافي به حساب مربوطه ارسال ميكنيد. وقتي كه تاييديه دريافت پول رو براتون فرستادن، مي‌تونين نفس راحتي بكشيد كه جا و مكاني داريد. دوست من چند روز پيش از طريق صرافي همين كار رو كرد و يك اتاق 1 room براي خودش و خانومش اجاره كرد.

5. البته بايد بگم كه روش كار به اينصورت نيست كه قرارداد را چند ماهه (مثل ايران) ببندند. تا زماني كه شما پول اجاره ماه بعد رو جلوتر بپردازيد مي‌توانيد آنجا اقامت داشته باشين. و اگر خواستين جابجا بشيد يا كلا اتاق رو پس بديد، بايد جلوتر اعلام كنيد (يك notice بدهيد). فكر كنم اگر بخواهين قرارداد جديدي امضا كنين، براي 1 اتاقه‌ها 1 ماه جلوتر و براي كوريدورها 2 هفته جلوتر بايد notice بدهيد. ولي اگر بخواهين كلاً انصراف بدين و قرارداد را لغو كنين، براي 1 اتاقه‌ها 2 ماه جلوتر و براي كوريدورها 1 ماه جلوتر بايد notice بدهيد. بعد يك تاريخ براي بازرسي از اتاق تعيين مي‌شود كه شما بايد اتاق را تميز كنيد و بعد تحويل دهيد.

در ضمن سايت‌هاي ديگري هم براي اين منظور هستن. اگه يك سري به اين ادرس بزنيد مي‌فهميد:
http://www.liu.se/en/education/practical/studying/housing?l=en
اگر اشتباه نكنم سايت Byggvesta با آدرس http://www.byggvesta.se/default.aspx?lcid=1033 با studentbostader ارتباط داره. يك جايي خوندم كه ميتونين امتيازاتون رو از يكي به ديگري منتقل كنيد. ولي خودم اين كارو نكردم!

خلاصه داستان زياد داره و اكثرشو هم تو سايت نوشته. پر حرفي كردم ببخشيد. اين زير هم تاريخ‌هايي كه ليست‌ها در سايت آپديت ميشه هست.

We publish available apartment and rooms from:
Sunday 08:00 AM – Thursday 08:00 AM
Thursday 12:00 PM – Monday 08:00 AM
When an apartment is available in less than two weeks, it will be published at “apartments direct”, where no queue points are required.
If you move within Studentbostäder, the time to cancel the rental agreement will be reduced to two weeks for a corridor room, and one month for an apartment.

اميدوارم مفيد بوده باشه.

magic
June 30th, 2009, 01:32 AM
فرم SGS به صورت PDf هستش. من هر کاری می کنم نمی شه توش تایپ کرد. نمیشه جور دیگه ای اطلاعات رو فرستاد و عضو شد؟ :-\

hamedking
June 30th, 2009, 01:16 PM
فرم SGS به صورت PDf هستش. من هر کاری می کنم نمی شه توش تایپ کرد. نمیشه جور دیگه ای اطلاعات رو فرستاد و عضو شد؟ :-\

من یادمه فرم رو پرینت گرفتم با خودکار پر کردم بعد اسکن کردم و براشون ایمیل کردم مشکلی هم پیش نیومد و قبول کردند .

pp_ss
June 30th, 2009, 03:00 PM
من ميخواستم بدونم دوستان روال خونه يا جا برا vaxjo پيدا كردن هم همينجوريه كهمن مشخصات اسم و فاميل و غيرا رو تو همين سايتهاي مسن فرستادم و بعدش بهم IDو PIN رو با ميل اعلام كردند، الن يعني رفتن تو صف؟؟
يه سوال ديگه آيا بايد هر روز توي اين سايتها چك كرد كه جايي باز شده يا نه ، يعني خودسون اگه جايي باز بشه با mailخبر نميدن ؟
ممنونم

VahidK
July 5th, 2009, 03:24 PM
آقا كسي ميدونه مسير، ساعت‌هاي حركت و هزينه اتوبوس و قطار براي اينكه از استكهلم به لينكوپنگ برم چيه؟ خدا خيرتون بده.

moonomid
July 5th, 2009, 04:57 PM
آقا كسي ميدونه مسير، ساعت‌هاي حركت و هزينه اتوبوس و قطار براي اينكه از استكهلم به لينكوپنگ برم چيه؟ خدا خيرتون بده.

اين سايت اصلي تاكسي و ترن ها در سوئد هست:

http://www.sj.se/

كه بعد از انتخاب شهر بايد سن و بعد نوع ترن (1st or 2nd class) انتخاب كني و قيمت ها نيز براي روز معيني كه مي خواهي نمايش مي دهد

england
July 6th, 2009, 10:31 AM
خیلی از کسانی که می‌رن مجردی زندگی کنن (خصوصا مردها) در مورد آشپزی حتما مشکلات متعددی خواهند داشت که این سایت‌ها در این زمینه می‌تونه خیلی کمک کنه. من جمله به خود من:

آشپز آنلاین ، بزرگترین سایت آشپزی ایرانی
www.ashpazonline.com

سایت پخت و پز
www.pokhtopaz.com

خانه سبز ، نکات مهم و ضروری در آشپزی و شیرینی پزی
http://greendecorations.com/cook.html

آشپزی اینترنتی
http://tinyurl.com/tebyan

آشپز ایرانی
www.ircook.com

آموزش آشپزی
http://ashpazia.blogfa.com

پخت غذاهای ایرانی و فرنگی
www.khoshkhorak.com

Zgholami
July 7th, 2009, 06:05 PM
سلام.من فوق مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد دارم ومیخوام برای master یا Phd مهندسی شیمی سوئد chalmers اقدام کنم.امکان کار کردن حین تحصیل چقدره؟چه کارهایی می توان انجام داد؟درآمدش چقدره؟هزینه یک زندگی دانشجویی معمولی البته با اجاره خانه بسیار معمولی چقدر میشه؟ آیا امکان استفاده از خوابگاه هست؟هزینه خوابگاه چقدره؟

moonomid
July 7th, 2009, 08:07 PM
سلام.من فوق مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد دارم ومیخوام برای master یا Phd مهندسی شیمی سوئد chalmers اقدام کنم.امکان کار کردن حین تحصیل چقدره؟چه کارهایی می توان انجام داد؟درآمدش چقدره؟هزینه یک زندگی دانشجویی معمولی البته با اجاره خانه بسیار معمولی چقدر میشه؟ آیا امکان استفاده از خوابگاه هست؟هزینه خوابگاه چقدره؟

درود
دوست عزيز جواب تمامي سوالات شما در همينجا هست و لطفا"سرچ كنيد!!!!!!
1 - احتمالش كمه و بايد زبان سوئدي بلد باشيد
2 - درآمدش هم در حدي هست كه بشه خرج روزانتون در بياد و كارها هم روزنامه پخش كردن و ... و اگر فني بلد باشيد و بخوان ممكن است درآمتان بيشتر باشد
3 - هزينه هم بين 400000 تا 1000000 تومان بستگي داره چه جوري خرج كنيد
4- بعضي از دانشگاهها خوابگاه دارند بعضي ها هم نه كه قيمت ها متفاوت بين 2000 تا 5000 كرون ماهي!

moonomid
July 7th, 2009, 08:24 PM
فروشگاههاي آنلاين براي خريدن كتابهاي درسي و غيره:

http://www.adlibris.com/se/default.aspx

http://www.bokus.com/se/start.shtml

http://www.akademibokhandeln.se/db/caweb/cc_start.abg

mariaa
July 7th, 2009, 11:21 PM
یه سوال از دوستانی که سوئد هستند:

آیا کسی رو میشناسید که غیرقانونی اونجا زندگی کنه؟میشه بعد از تمام شدن زمان ویزا برنگشت؟چه مشکلاتی پیش میاد؟؟؟
یا مثلا چقدر احتمال داره و در چه شرایطی ممکنه بفهمن؟

دوستم نروژه 1ساله غیرقانونی اونجاس مشکلی هم نداره دوست دارم بدونم سوئد چجوریه...

deymahe57
July 9th, 2009, 07:04 PM
دوست من

اقامت غیرقانونی پس از اطلاع سازمان مهاجرت ، منجر به اخراج همیشگی شما از آن کشور و حتی کل منطقه شنگن خواهد شد.دوره بازداشت مهاجران غیرقانونی پیش از اخراج و بازگرداندن اجباری آنان به کشورشان نیز در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا (بر مبنای قوانین و مقررات داخلی آنان) بسیار متفاوت است. این مدت در فرانسه سی و دو روز، در یونان سه ماه و در هفت کشور دیگر اتحادیه اروپا از جمله هلند و سوئد نا محدود است.بر اساس تخمین‌های کارشناسان پارلمان اروپا، ۱۰ میلیون مهاجر به صورت غیرقانونی در اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند. بیشتر این مهاجران به صورت قانونی وارد خاک کشورهای عضو اتحادیه شده‌اند، اما دیگر به کشور خود بازنگشته‌اند! طبق مقررات جدید، مهاجران غیر قانونی در وهله‌ی اول به کشور خود و در غیر این صورت به کشورهای سوم که با اتحادیه‌ی اروپا “پیمان بازگرداندن” را امضا کرده‌اند، بازگردانده می‌شوند.

کافیست بخواهید به جایی در اروپا یا هرجای دیگر سفر کنید یا به هر دلیلی به وطن خود موقتا بازگردید یا اینکه بیمار شوید و کارتان به بیمارستان بیافتد و یا قصد احقاق حق ضایع شده خود را در جایی داشته باشید و یا اینکه کارتان به هر نحوی به مرحله احراز هویت بکشد.در تمام اروپا شما با شماره ده رقمی ملی ثبت شده خود شناسایی می شوید و تمام وضعیت اقامتی شما و حتی وضعیت حسابهای بانکی تان در مرکزی ثبت می شود.ممکن است بتوانید برای مدتی حتی بیش از چندین سال در اروپا بصورت غیرقانونی سر کنید ولی مطمئن باشید عاقبت این کار اخراج و سرافکندگی است.

دولت سوئد با اجراي قوانين جديد مهاجرتي از 15 دسامبر سال 2008 میلادی پيام قاطع و روشني را خطاب به اتباع غير اروپايي علاقمند به مهاجرت و زندگي در اين كشور پيشرفته ارسال نموده است: "اقامت بر اساس پناهندگي را فراموش كنيد, اما چنانچه داراي تخصصي هستيد به كشور ما خوش آمديد".سوئد تقريبا تنها عضو اتحاديه اروپا بشمار مي رود كه دربهاي خود را در چنين ابعاد وسيعي به روي متخصصين خارج از اتحاديه اروپا مي گشايد.بنا به این مقررات جدید ، كارفرمايان در سوئد اجازه نخواهند داشت كه حقوق و مزاياي كمتري در مقايسه با شهروندان سوئدي به نيروي كاري كه از خارج از اتحاديه اروپا به سوئد آمده است پرداخت نمايند و آنان را مورد سوء استفاده قرار دهند. مهاجريني كه ويزاي مهاجرت كاري دريافت مي كنند داراي حقوق و مزاياي كاملا يكسان با شهروندان سوئد خواهند بود.همچنین،به مهاجري كه در سوئد كار پيدا كرده است در ابتدا يك اقامت دو ساله داده مي شود. اين اقامت دو ساله در صورت ادامه كار از سوي مهاجر دو سال ديگر تمديد شده و چنانچه مهاجر پس از چهار سال همچنين در سوئد داراي كار باشد اقامت دائم (پي يو تي) دريافت خواهد نمود. اقامت دائم حتي در صورت بي كاري مهاجر لغو نمي شود.فردي كه ويزاي مهاجرت كاري به سوئد دريافت نموده است مي تواند مانند ديگر افراد مقيم سوئد پس از 5 سال اقامت قانوني و متناوب در اين كشور به تابعيت سوئد درآمده, "سيتي زن" اين كشور شده و گذرنامه سوئدي دريافت كند.

بنابراین به فکر راههای قانونی باشید و یک عمر با خیالی راحت زندگی کنید.

maxxx
July 14th, 2009, 11:11 PM
بچه ها من قرار شرایطم طوری شده که به ترم پاییز 2009 نمی رسم ولی اگه مشکلی پیش نیاد دیگه پاییز 2010 اگه خدا بخواد، اتفاقی نیفته به سوئد می رسم.من الان اینجا توی ایران تقریبا رفاه نسبی دارم.به نظرتون کار درستی اگه از الان شروع کنم یک کم محدودیت واسه خودم قائل شم؟مثلا به جای اینکه با ماشین خودم این ور اون ور برم از public transportation استفاده کنم؟یعنی می خوام بدونم یک همچین کارهایی به زندگی راحت تر اونجا کمک می کنه یا نه وقت تلف کردنه!چون مثلا وسایل حمل و نقل اونجا اصلا قابل قیاس با اینجا نیست. ???

aminrock
July 14th, 2009, 11:30 PM
بچه ها من قرار شرایطم طوری شده که به ترم پاییز 2009 نمی رسم ولی اگه مشکلی پیش نیاد دیگه پاییز 2010 اگه خدا بخواد، اتفاقی نیفته به سوئد می رسم.من الان اینجا توی ایران تقریبا رفاه نسبی دارم.به نظرتون کار درستی اگه از الان شروع کنم یک کم محدودیت واسه خودم قائل شم؟مثلا به جای اینکه با ماشین خودم این ور اون ور برم از public transportation استفاده کنم؟یعنی می خوام بدونم یک همچین کارهایی به زندگی راحت تر اونجا کمک می کنه یا نه وقت تلف کردنه!چون مثلا وسایل حمل و نقل اونجا اصلا قابل قیاس با اینجا نیست. ???

سلام
اصلا مقایسه درستی نکردین بین زندگی در اینجا با اروپا. اونجا طوریه که راحتیه شما در استفاده کردن از وسایل نقلیه عمومی هستش. برعکس ایران دقیقا.

pouya4
July 15th, 2009, 12:41 AM

به نظر من شما اگه خیلی خوشی و مشکلی نداری و انگلیسیت تکمیله و مطمئنی میری سوئد، برو سوئدی بخون

ليلا
July 15th, 2009, 10:51 AM
سلام . مي خواستم بدونم كسي از دانشجوهاي فعلي دانشگاه لوند مي دونه كه بهترين راه خونه پيدا كردن اونجا چيه؟
به من تا الان خوابگاه تعلق نگرفته و هر چي هم به سايت BOPOOLEN ايميل زدم هيچ فايده و ثمري نداشته.
:-\ممنون مي شم :)

azim_utd
July 15th, 2009, 01:30 PM
سلام . مي خواستم بدونم كسي از دانشجوهاي فعلي دانشگاه لوند مي دونه كه بهترين راه خونه پيدا كردن اونجا چيه؟
به من تا الان خوابگاه تعلق نگرفته و هر چي هم به سايت BOPOOLEN ايميل زدم هيچ فايده و ثمري نداشته.

http://www.lu.se/lund-university/master-programmes/faq---master-programmes/accommodation
http://www.lu.se/international-office/partners-coordinators/accommodation-mentor-and-orientation
http://www.ace.lu.se/education/practical-information/how-to-find-accommodation
http://www.lu.se/lund-university/course-students/accepted-students/housing-accommodation

لینک هایی که در دانشگاه لوند پیدا کردم، خیلی جامع و مفصل توضیح داده...

newlife
July 19th, 2009, 12:58 PM
سلام خدمت newlife عزيز و بقيه بچه‌هاي فروم
چون چند نفر ديگر هم از من پرسيدن يك كم بيشتر توضيح ميدم.
در مورد accommodation
.
.
.
اميدوارم مفيد بوده باشه.

خیلی ممنون از وحید که کامل توضیح دادی. من فقط یه سوال دارم: مواردی که شامل 1rum هست رو میشه فعلا 2 نفری اجاره کرد یا نه؟ یعنی منع قانونی نداره؟
مرسی.

با ویرایش m0h3n

VahidK
July 19th, 2009, 10:53 PM
راستش اين براي خودم هم سوال بود. چون من خودم با خانومم ميرم، برام سوال بود كه ميشه دو نفري يك تك اتاقه گرفت؟
حالا باشه من براشون يك نامه مينويسم و سوال ميكنم. خبرشو هم اينجا مينويسم.
البته فكر كنم اگه بچه‌ نداشته باشيد مشكلي نباشه.

Amsal
July 19th, 2009, 11:02 PM
راستش اين براي خودم هم سوال بود. چون من خودم با خانومم ميرم، برام سوال بود كه ميشه دو نفري يك تك اتاقه گرفت؟

اگر کوریدر دانشجویی باشه ، بقیه اعتراض می کنن .

VahidK
July 19th, 2009, 11:07 PM
دوستاني كه لينكوپينگ زندگي ميكنند ميشه لطف كنند يك مقدار اطلاعات بدند. اينجا اكثرا اطلاعات ردوبدل شده مربوط به شهرهاي بزرگه. ما از لينكوپينگ چيزي نميونيم. من يكي كه هنوز نتونستم خونه بگيرم. هر روز هم سر وقت سايتو چك ميكنم. 70 امتياز دارم و هنوز موفق نشدم. در كل هر كس ميتونه توصيه‌اي در مورد لينكوپينگ داره بگه كه شديدا مورد نياز است. ثواب داره به خدا.

VahidK
July 19th, 2009, 11:09 PM
اگر کوریدر دانشجویی باشه ، بقیه اعتراض می کنن .

آره. اون كه معلومه. صحبت در مورد اتاق‌هاي 1 room بود كه آيا ميشه دو نفري توش زندگي كرد يا نه.

VahidK
July 21st, 2009, 10:55 AM
خیلی ممنون از وحید که کامل توضیح دادی. من فقط یه سوال دارم: مواردی که شامل 1rum هست رو میشه فعلا 2 نفری اجاره کرد یا نه؟ یعنی منع قانونی نداره؟
مرسی.

خب من سوال كردم و اين هم جوابي كه براي من فرستادند.

Hi Vahid,

in apartments there are no limitations to how many people you can live, but we recomend that you are no more than two people per bedroom. For example, in a one room apartment it is best that no more than two people live.

In a corridor room however it is not allowed to live more than one person.

Regards,
Pia Gus tafson

پس با اين حساب مشكلي براي خونه‌هاي 1 اتاقه وجود نداره. من خودم هم مشكلي نخواهم داشت.
اميدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشيد.

frbkarimi
July 24th, 2009, 04:39 PM

سلام لیلا جان
به اکانت خودتون در این وب سایت سر زدید؟ من هم اولش متوجه نشدم که برام پیغام گذاشتند! با دقت که نگاه کنید شاید پیغامی براتون گذاشته باشند
http://cfsrv10.cfadm.lu.se/apply/follow

ليلا
July 26th, 2009, 11:55 AM
الان دوباره سر زدم . پيغام جديدي نبود. :-\

deymahe57
August 19th, 2009, 05:14 AM
درود دوستان

آنچه درباره سوئد باید بدانیم:

وبلاگ "زیر آسمان سوئد"

http://skyofsweden.blogsky.com

امیدوارم مطالبی که در این وبلاگ نوپا نوشته ام بتواند برای همگان مفید باشد.نظرات ارزنده و سازنده شما مایه دلگرمیست.

علی

hossein2712
August 19th, 2009, 04:21 PM
سلام

من برای پاییز 2010 می خوام اپلای کنم. یه سوال مهم در مورد سوئد برام مطرحه.

حتماً می دونید که دانشگاه های آمریکا و کانادا به غیر از پذیرش یه سری بورس هم می دن که معمولاً از ایران کسایی که بورس گرفتن برای ادامه تحصیل می رن. کسی که وضع مالی خوبی هم نداشته باشه می تونه امیدوار باشه که با گرفتن بورس مشکلی براش پیش نیاد. اما در مورد سوئد با توجه به اینکه معمولاً بورسی داده نمی شه آیا کسی که سرمایه ای نداره و از طرف خانواده هم ساپورت مالی نمی شه می تونه امید داشته باشه که با درآمد خودش تو سوئد مشکلی براش پیش نیاد؟ آیا کار پیدا کردن قبل از ورود به سوئد ممکنه؟ کسی هست که با شرایطی که من گفتم -بدون ساپورت مالی خانواده - در سوئد در حال ادامه تحصیل باشه ؟

hesabdar
August 19th, 2009, 07:37 PM
سلام

حتماً می دونید که دانشگاه‌های آمریکا و کانادا به غیر از پذیرش یه سری بورس هم می دن که معمولاً از ایران کسایی که بورس گرفتن برای ادامه تحصیل می رن. کسی که وضع مالی خوبی هم نداشته باشه می تونه امیدوار باشه که با گرفتن بورس مشکلی براش پیش نیاد. اما در مورد سوئد با توجه به اینکه معمولاً بورسی داده نمی شه آیا کسی که سرمایه‌ای نداره و از طرف خانواده هم ساپورت مالی نمی شه می تونه امید داشته باشه که با درآمد خودش تو سوئد مشکلی براش پیش نیاد؟ آیا کار پیدا کردن قبل از ورود به سوئد ممکنه؟ کسی هست که با شرایطی که من گفتم -بدون ساپورت مالی خانواده - در سوئد در حال ادامه تحصیل باشه ؟

سلام.ببین اونجا اجازهٔ کار بهت میدان ولی‌ یه مقدار درسا سنگین و ممکن سخت باشه هم کار کنی‌ هم درس بخونی باز هر طور خودت راحتی‌.

vahidR
August 19th, 2009, 08:13 PM
سلام

حتماً می دونید که دانشگاه های آمریکا و کانادا به غیر از پذیرش یه سری بورس هم می دن که معمولاً از ایران کسایی که بورس گرفتن برای ادامه تحصیل می رن. کسی که وضع مالی خوبی هم نداشته باشه می تونه امیدوار باشه که با گرفتن بورس مشکلی براش پیش نیاد. اما در مورد سوئد با توجه به اینکه معمولاً بورسی داده نمی شه آیا کسی که سرمایه ای نداره و از طرف خانواده هم ساپورت مالی نمی شه می تونه امید داشته باشه که با درآمد خودش تو سوئد مشکلی براش پیش نیاد؟ آیا کار پیدا کردن قبل از ورود به سوئد ممکنه؟ کسی هست که با شرایطی که من گفتم -بدون ساپورت مالی خانواده - در سوئد در حال ادامه تحصیل باشه ؟

ببين ...

حتما شنيدي زبان سوئدي ميخواد كار كردن (مگه اينكه در شركتاي چند مليتي كار كني) ... مساله اينه كه فرق كشوراي غير انگليسي زبان و انگليسي زبان از همين جاها شروع ميشه ...

شما اگه بخواي حتي كاراي سطح پايين هم انجام بدي بايد به زبان مردم اون كشور بتوني حرف بزني. چرا ؟ واسه اينكه اكثر مشتريها و برخوردها با مردم اون كشوره (فرض كن يه غير ايراني بخواد تو ايران كار كنه) !!

در ضمن كارايي كه ميتوني بكني فقط در حد رفع نيازاي روزانست ... اينجا كرايه خونه خيلي بالاست (تازه اگه خونه پيدا بشه با اين شرايط) !
خلاصه بر اساس حدس و گمان تصميم نگير چون بعضي چيزا نتيجه ارزوني نداره ...

به نظر من اگه از طرف خانواده ساپورت نميشي بهتره با تلاش بيشتر ، معدل بالاتر، ، مقاله / نرم افزار بهتر و ... واسه جاهايي اقدام كني كه بهت فاند هم بدن (اين شامل اروپا - استراليا و ... هم علاوه بر كانادا و آمريكا ميشه).

اميدوارم موفق باشيد :)

foad_sh
August 22nd, 2009, 02:35 AM
سلام به همگی‌
من تصمیم دارم برای پاییز ۲۰۱۰ برای چالمرز اقدام کنم
می‌خواستم بدونم اگه از الان توی این سایت‌های پیدا کردن خونه عضو
بشم میتون مفید باشه. مثلا امتیازم به مرور زمان بالاتر میره یا نه؟
مثل سایتی که vahidk معرفی‌ کرده (http://www.studentbostader.se) که مخصوصه لينكوپينگ هست
و اگه جواب مثبته بهترین سایت برای گتنبورگ چیه؟
با تشکر از جوابتون

VahidK
August 22nd, 2009, 01:10 PM
با اینکه یکی از مواردی که قبل از ثبت نام در این سایت ها باید قبول کنید، اینه که دانشجوی اون دانشگاه باشید. ولی با اینحال خیلی ها زودتر و قبل از اینکه پذیرش بگیرن ثبت نام میکنن.
پس شما هم میتونی از الان اقدام کنی تا امتیازات زیاد بشه. فقط باید هر هفته به پروفایلت سر بزنی که از بین نره.

برای گتنبورک من اطلاعی ندارم.

myhomeco
August 24th, 2009, 03:01 PM
سلام دوست عزیز
من یه راه حل ساده دارم که لازم نیست اینقدر خودتو به زحمت بندازی و وقترو تلف کنی، خیلی راحت وقتی به اونجا رسیدی، از همونجا laptop بخر، اختلاف قیمت خیلی ناچیزه.

england
August 25th, 2009, 07:39 PM
به شدت توصیه می‌کنم اشخاص قبل از سفر به سوئد از سری کتاب‌های سبز رنگ "مباحث کشورها و سازمان‌های بین‌المللی" استفاده کنند. این سری کتاب‌ها توسط دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی تالیف و ناشر اون انتشارات وزارت امور خارجه هست. از جمله چندین کشور که هر یک در قالب یه جلد حدود 300 تهیه شده سوئد هم جا داره. در این کتاب‌ها به زبان ساده در مورد:
جغرافیای طبیعی و اقلیمی
تاریخ
فرهنگ
اوضاع اقتصادی
ساختار سیاسی
سیاست خارجی
و روابط با جمهوری اسلامی ایران
بحث شده و به همراه نمودار و جدول و دیاگرام و سایر آمارها اطلاعات خیلی خوبی راجع به وضع کشور مورد نظر بهتون میده. میشه گفت خوندن این کتاب (کشور سوئد) می‌تونه برگ برنده‌ای برای هممون باشه. مثلا در مورد سوئد نوشته که این کشور سال‌هاست در رنکینگ اول یا دوم جهان از نظر رفاه اجتماعی قرار داره و رسانه‌ها خیلی آزاد عمل می‌کنن. همین طور که چندی پیش دست اسرائیل رو کامل رو کرده بود و رژیم صهیونیستی حسابی از سوئد شاکی بود. همچنین جهت اطلاع گفته بود یکی از نقایص بزرگ این کشور برای ما ایرانی‌ها سرد بودن چه از لحاظ اقلیمی و چه روحیات مردمه. به طوری که چند سال اول در کنار فراق از مامان بابا حسابی دلمون می‌گیره.

Lucky boy
August 31st, 2009, 02:00 AM
من میخاستم واسه اقامتم اقدام کنم ئاسه سوئد فامیلم دارم اونجا منتها فامیلمون میگه که بیشتر از یکسال نمیتئنی بمونی اینجا بیشتر از این ویزا نمیدن میخاستم ببینم چه راههایی هستش واسه اقامته دائم گرفتن؟

بعد به نظرتون با 10 میلیون میشه رفت اونور تا یه کاری دستوپا کرد یا نه؟

Dj-Abbas
September 1st, 2009, 01:46 PM
دوستان سلام
من از کسانی که در سوئد هستند میخوام یه کمکی به من بکنند
راستش به گفته یکی از آشنا های دور ما که تو سوئد هست میگه مغازه تو شهر گوتنبرگ تقریبا 25 تا 30 میلیون هست و باخرید مغازه میتونیم اونجا اقامت بگیریم و کار و زندگی کنم آیا اینگونه هست و من میتونم از طریق خرید مغازه وسرمایه گزاری به کشور سوئد مهاجرت کنم من کلا 30 میلیون پول دارم بغییر از خرید مغازه چه کار دیگه ای میتونم انجام بدم که به سوئد مهاجرت کنم
منتظر جواب شما هستم

آقابزرگ
September 3rd, 2009, 07:21 PM
سلام
آيا در سوئد مي توان خانه رهن كرد؟

آقابزرگ
September 4th, 2009, 12:51 AM
سلام بچه ها
آيا در سوئد مثل ايران خودمون مي توان آپارتمان رهن كرد؟ يا اصلاً چنين چيزي در آنجا معني ندارد؟ در بين ايراني هاي سوئد چطور؟ از پاسخ شما متشكرم

habibroz
September 4th, 2009, 08:27 PM
سلام به همگی‌
من تصمیم دارم برای پاییز ۲۰۱۰ برای چالمرز اقدام کنم
می‌خواستم بدونم اگه از الان توی این سایت‌های پیدا کردن خونه عضو
بشم میتون مفید باشه. مثلا امتیازم به مرور زمان بالاتر میره یا نه؟
مثل سایتی که vahidk معرفی‌ کرده (http://www.studentbostader.se) که مخصوصه لينكوپينگ هست
و اگه جواب مثبته بهترین سایت برای گتنبورگ چیه؟
با تشکر از جوابتون

من الان در گوته بورگ هستم.سایت‌های معروف واسه خونه اینها هستن.
http://www.chalmersstudentbostader.se (http://www.chalmersstudentbostader.se/)
http://www.studentlya.nu/default.aspx (http://www.studentlya.nu/default.aspx)
http://www.boplats.se (http://www.boplats.se/)
از همین الان ثبت نام کنید .چون پیدا کردن خونه اینجا واقعاً سخته. ما اینجا رفتیم واسه ثبت نام ولی‌ میگن ممکن ۱ ساله دیگه نوبت شما بشه.میگن اصلا معلوم نیست کی‌ بشه.

hadi3309
September 5th, 2009, 09:54 PM
سلام
کار تو سوئد زیاده؟ منظورم اینکه می شه کار گیر آورد؟
اگر کار داشته باشم چند روز باید کار کنم تا هزینه ی زندگی رو جواب بده؟

fa-ha
September 10th, 2009, 05:37 PM
من الان در گوته بورگ هستم.سایت‌های معروف واسه خونه اینها هستن.
http://www.chalmersstudentbostader.se (http://www.chalmersstudentbostader.se/)
http://www.studentlya.nu/default.aspx (http://www.studentlya.nu/default.aspx)
http://www.boplats.se (http://www.boplats.se/)
از همین الان ثبت نام کنید .چون پیدا کردن خونه اینجا واقعاً سخته. ما اینجا رفتیم واسه ثبت نام ولی‌ میگن ممکن ۱ ساله دیگه نوبت شما بشه.میگن اصلا معلوم نیست کی‌ بشه.

منم برا پاییز 2010 میخوام اقدام کنم ،رفتم تو سایت.ولی میشه بی زحمت 1 توضیحی هم بدین که برا خونه شرایط بذار؟نذاریم؟آپارتمان ،room,rent house؟چی انتخاب کنیم؟در ضمن تو Swedish Social Security number ، http://www.boplats.se (http://www.boplats.se/) چی هست؟
ممنون اگه راهنمای کنین

england
September 13th, 2009, 01:36 AM
آیا سرویس GPS موبایل (ره‌یاب) در مخابرات سوئد فعاله؟ هزینه‌ی استفاده از اون مجانیه یا پولی و اگه پولیه چقدر؟ متشکر

tornado
September 14th, 2009, 02:47 AM
آیا سرویس GPS موبایل (ره‌یاب) در مخابرات سوئد فعاله؟ هزینه‌ی استفاده از اون مجانیه یا پولی و اگه پولیه چقدر؟ متشکر

بله فعال هست و من هم ازش استفاده کرده ام، در مورد هزینه اش متاسفانه چیزی نمی دونم

tornado
September 14th, 2009, 02:49 AM
سلام بچه ها
آيا در سوئد مثل ايران خودمون مي توان آپارتمان رهن كرد؟ يا اصلاً چنين چيزي در آنجا معني ندارد؟ در بين ايراني هاي سوئد چطور؟ از پاسخ شما متشكرم

من همچین چیزی ندیدم، چون بدرد کسی هم اینجا نمی خوره.
اینجا فقط کرایه رو می گیرند و ممکنه برای اطمینان یک یا دو کرایه رو جلوتر بگیرند.

tornado
September 14th, 2009, 02:54 AM
سلام دوست عزیز
من یه راه حل ساده دارم که لازم نیست اینقدر خودتو به زحمت بندازی و وقترو تلف کنی، خیلی راحت وقتی به اونجا رسیدی، از همونجا laptop بخر، اختلاف قیمت خیلی ناچیزه.

اگر لپ تاپ ندارید که حتما یکی بخرید و با خودتون بیارید چون اولا وسایل الکترونیکی اینجا خیلی گرونه و لپ تاپ هم اگر بخواهید ارزون بخرید باید وقتی حراج هست بخرید که با توجه به اینکه از همون اول کار به لپ تاپ احتیاج دارید اصلا فکر خوبی نیست که بدون لپ تاپ بیایید و بخواهید از سوئد لپ تاپ بخرید.

Dave1985
September 17th, 2009, 05:02 AM
اگر لپ تاپ ندارید که حتما یکی بخرید و با خودتون بیارید چون اولا وسایل الکترونیکی اینجا خیلی گرونه و لپ تاپ هم اگر بخواهید ارزون بخرید باید وقتی حراج هست بخرید که با توجه به اینکه از همون اول کار به لپ تاپ احتیاج دارید اصلا فکر خوبی نیست که بدون لپ تاپ بیایید و بخواهید از سوئد لپ تاپ بخرید.

در تکمیل حرف ترنادو باید بگم اینچا تنوع مدلهای لپ تاپ بسیار پایین هست و شناخته شده ترین برندها HP و compaq هست اکثر فروشگاهها برند های نا شناخته و نه چندان با کیفیت مثل fujitsu acer samsung را ارائه می کنند و اگر بذنبال مدلهای وایو هستید فقط در فروشگاه MEDIAMARKT چند مدل محدود می توانید بیابید کلا حتما لپ تاپ رو در ایران بخرید.

fa-ha
September 17th, 2009, 06:39 PM
منم برا پاییز 2010 میخوام اقدام کنم ،رفتم تو سایت.ولی میشه بی زحمت 1 توضیحی هم بدین که برا خونه شرایط بذار؟نذاریم؟آپارتمان ،room,rent house؟چی انتخاب کنیم؟در ضمن تو Swedish Social Security number ، http://www.boplats.se (http://www.boplats.se/) چی هست؟
ممنون اگه راهنمای کنین
دوستان میشه تو این قضیه راهنمایی کنین.میترسم دیر شه.ممنون

habibroz
September 17th, 2009, 07:08 PM
دوستان میشه تو این قضیه راهنمایی کنین.میترسم دیر شه.ممنون
فعلا شرط نذارین. اینجا مثل ایران نیست که هر چی‌ میخوای خونه ببینی‌ و از بینش یکی‌ رو انتخاب کنید.http://www.behnevis.com/javascript/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif خونه رو از چند ماه قبل اجاره می‌کنن . آپارتمان رو انتخاب کنید خب راحت تره. میتونید room رو هم بزنید ولی‌ اشپزخونه و دستشوی مشترک هست . به نظر خودتون بستگی داره.به جای اون number هم تاریخ تولد و ۴ تا حرف مثلا aaaaرو بزنید.
مثلا 801106aaaa

nima56
September 20th, 2009, 02:28 PM
سلام
ممکنه سوالم تکراری باشه ، ببخشید.
هزینه زندگی یک خانواده سه نفره ( یک زوج و یک کودک) در سوئد چقدر است؟
اکثر مواردی که در سایت دیدم مربوط به زندگی مجردی در کریدور یا اتاقهایی که سرویس بهداشتی و حمام مشترک بود. اگر ممکنه هزینه ها را بر اساس زندگی در آپارتمان مستقل ، بیمه،خوراک،رفت و آمد و ... بفرمایید.

deymahe57
September 21st, 2009, 09:14 PM
سلام
ممکنه سوالم تکراری باشه ، ببخشید.
هزینه زندگی یک خانواده سه نفره ( یک زوج و یک کودک) در سوئد چقدر است؟
اکثر مواردی که در سایت دیدم مربوط به زندگی مجردی در کریدور یا اتاقهایی که سرویس بهداشتی و حمام مشترک بود. اگر ممکنه هزینه ها را بر اساس زندگی در آپارتمان مستقل ، بیمه،خوراک،رفت و آمد و ... بفرمایید.

درود دوست من

سوال شما خیلی کلیست و بستگی به عوامل مختلفی از جمله در کدام شهر بودن-کدام منطقه بودن- اینکه ویلا یا آیارتمان یا اتاق باشد-متراژ چقدر باشد-امکانات محل اقامت چه باشد-مشترک بودن خانه یا مستقل بودن خونه و...خیلی عوامل دیگر دارد.

اگر خانواده هستید و مثلا آپارتمان مستقل 50 تا 60 متری را در منطقه متوسط شهر(غیر از پایتخت) می خواهید اجاره کنید(البته اگر گیرتان بیاید!)، کرایه ماهیانه شما حدودا بین 4000 تا 6000 کرون میشه.هزینه خورد و خوراک و رفت و آمد(بدون در نظر گرفتن هزینه های متفرقه مثل رفتن به رستوران-تفریح-سفر و...) هم ماهیانه بین 2500 تا 3500 کرون میشه.بنابراین برای سه نفر عضو خانواده کلا میشه بین 6500 تا 9500 کرون در ماه که به تومن میشه بین 900 هزارتومن تا یک میلیون و سیصدهزارتومن که اگر متوسط بگیرید میشه یک میلیون و صدهزارتومن.هزینه های متفرقه را هم که اضافه کنید میشه در حدود یک و نیم میلیون تومن.

موفق باشید
http://skyofsweden.blogsky.com

vaheed_nzh
September 22nd, 2009, 12:47 AM

دوست عزیز
GPS جزو سخت افزار گوشی شماست و اصولا به مخابرات ربطی نداره!!
شما در ایران، سوئد و یا هرکجای دنیا میتونی از GPS گوشی استفاده کنی، همونطور که میتونی از بلوتوث گوشی استفاده کنی و ربطی هم به شبکه و مخابرات و ... نداره
ضمنا در هیچ جای دنیا هم استفاده از GPS در گوشی موبایل هزینه ای نداره مگر اینکه بخواهید نرم افزار خاصی مربوط به GPS رو بخرید (مثل nokia maps)

england
October 6th, 2009, 01:53 AM
بعضی کشورا مثل آلمان به خاطر حس وطن‌پرستی سعی می‌کنن فقط آلمانی صحبت کنن و انگار قسم خوردن که حتی با توریست‌ها هم انگلیسی صحبت نکنن. این قضیه مشکلات زیادی رو برای کسانی که این داستان رو برام تعریف کردن به وجود آورده. خواستم بپرسم با توجه به اشتراکات فرهنگی و زبانی سوئد و آلمان مردم سوئد هم چنین روحیه‌ای دارن که فقط بخوان سوئدی باهات صحبت کنن؟

vahidR
October 6th, 2009, 03:09 AM
بعضی کشورا مثل آلمان به خاطر حس وطن‌پرستی سعی می‌کنن فقط آلمانی صحبت کنن و انگار قسم خوردن که حتی با توریست‌ها هم انگلیسی صحبت نکنن. این قضیه مشکلات زیادی رو برای کسانی که این داستان رو برام تعریف کردن به وجود آورده. خواستم بپرسم با توجه به اشتراکات فرهنگی و زبانی سوئد و آلمان مردم سوئد هم چنین روحیه‌ای دارن که فقط بخوان سوئدی باهات صحبت کنن؟

در مورد این یه قلم خیالت کاملا راحت باشه ....

شاید باورت نشه !! چند وقت پیش یکی از این دوره گردای ژنده پوش ازم به زبان سویدی پرسید سیگار دارم یا نه؟
وقتی بهش گفتم سویدی نمفهمم سریع به زبان انگلیسی سوییچ کرد و سوالشو تکرار کرد. بهش گفتم سیگاری نیستم . بعد یهو شروع کرد به درد دل کردن که آره سیگار عادت بدیه و زندگی سخت شده و .... !!

فکر کنم یکی از محدود نقاط کره زمین باشه که زبان مادریشون غیر انگلیسی باشه و گداهاشم به انگلیسی مسلط باشن.

سویدی ها نه تنها ناراحت نمیشن که انگلیسی حرف بزنن چه بسا خوشحال میشن چون باعث تقویت زبانشون میشه.

البته اینو همه میدونن که در اروپا کشور سوید یکی از به اصطلاح most Americanaized ها باشه ...

azim_utd
October 6th, 2009, 08:10 PM
در مورد این یه قلم خیالت کاملا راحت باشه ....

شاید باورت نشه !! چند وقت پیش یکی از این دوره گردای ژنده پوش ازم به زبان سویدی پرسید سیگار دارم یا نه؟
وقتی بهش گفتم سویدی نمفهمم سریع به زبان انگلیسی سوییچ کرد و سوالشو تکرار کرد. بهش گفتم سیگاری نیستم . بعد یهو شروع کرد به درد دل کردن که آره سیگار عادت بدیه و زندگی سخت شده و .... !!

فکر کنم یکی از محدود نقاط کره زمین باشه که زبان مادریشون غیر انگلیسی باشه و گداهاشم به انگلیسی مسلط باشن.

سویدی ها نه تنها ناراحت نمیشن که انگلیسی حرف بزنن چه بسا خوشحال میشن چون باعث تقویت زبانشون میشه.

البته اینو همه میدونن که در اروپا کشور سوید یکی از به اصطلاح most Americanaized ها باشه ...
دقيقا"! كلا" هرچي از شمال اروپا به سمت جنوب حركت مي كني، انگليسي به 0 ميل مي كنه! تو كلاس ما هم بچه هاي اسكانديناوي از همه مسلط ترن...
خيالت راحت! اصلا" از اين ادا ها بلد نيستن كه رو زبونشون مثل فرانسوي ها و ايتاليايي ها تعصب داشته باشن...

tornado
October 6th, 2009, 09:37 PM
این قضیه کاملا درسته؛ اینا وقتی به انگلیسی ازشون سوال کنی تازه بهتر هم جواب می دن وکلی تحویلت می گیرن. در مورد ندانستن انگلیسی هم توی 2 ماهی که من تو سوئد هستم فقط یک خانوم رو یکبار در ایستگاه اتوبوس دیدم که انگلیسی نمی دونست اونم مهاجر بود؛ البته بچه اش که فکر کنم حدود 12 سالش بود خوب می تونست انگلیسی صحبت کنه.

prax
October 11th, 2009, 03:12 PM
نکته جالب در مورد حقوق خریداران در سوئد اینه که هر جنسی را که بخری گارانتی داره. برای مطالعه بیشتر به سایت اداره مصرف کنندگان سوئد مراجعه کنید: www.konsumentverket.se
بروشور به زبان فارسی (مصرف کننده در سوئد persiska ) هم داره که اطلاعات بسیار مفیدی درباره خرید اقلام مختلف حتی خرید خانه و ماشین دارد. کلا برای شروع خوبه.

prax
October 11th, 2009, 03:30 PM
امیدوارم مطلبی که می نویسم تکراری نباشه.
یکی از نکاتی که کمتر در موردش صحبت شده، وضعیت دانشجوهای بچه دار و ثبت نام مهد کودک است. در سوئد برای ثبت نام بچه ها در مهد کودک باید از 4 ماه قبل رجیستر شود. برای این کار باید در سایت کمون(شهر) مورد نظرتون ایمیل یا تلفن مسئول ثبت نام مهد کودک ها را پیدا کنید. معمولا هر منطقه از شهر یک مسئول ثبت نام دارد. برای رجیستر کردن، مشخصات وتاریخ تولد پدرو مادر و بچه وهمینطور آدرس و تلفن محل زندگی( سوئد یا ایران یا هر جایی که الان اقامت دارید) لازم است. شهریه مهد کودک ها بر اساس درآمد خانوار محاسبه میشه: 3% درآمدتان که برایش مالیات میدهید( در سوئد یا در ایران یا هرجای دیگه) بنابراین اگر نشان بدید که پولی که میبرید معاف از مالیات بوده یا هست، شهریه نداره.

n.mor64
November 6th, 2009, 09:01 PM
سلام.....از دوستان کسی‌ از هزینهای زندگی‌ در شهر Umea خبر داره؟.....هزینه‌ها مثل Stockholm و Gothenburg یا کمتر؟....

deymahe57
November 14th, 2009, 08:07 PM
دوست من
بطورکلی هزینه ماهیانه زندگی در سوئد برای یک دانشجو بین 400 تا 800 یورو می تواند متغیر باشد.شما متوسط را درنظر بگیر یعنی 600 یورو در ماه.

sss666
November 16th, 2009, 01:22 AM
معمولا هزینه زندگی تو استکهلم طبق آمار دقیقی که من در آوردم بین 800000 تا 1000000 تومان در ماه و در شهرها کمی بزرگ مثل لوند و امئو نزدیک 600000 تا 700000 در ماه است.

england
December 4th, 2009, 01:35 AM
سوالی داشتم راجع به نحوه‌ی پوشاک دانشجوها. مثلاً توی دانشگاه‌ها با چه لباسی میان؟ کت و شلوار، لی، کابشن، و همچنین خانوم‌ها تا چه حد حجاب رو رعایت می‌کنن؟

vahidR
December 4th, 2009, 02:08 AM
سوالی داشتم راجع به نحوه‌ی پوشاک دانشجوها. مثلاً توی دانشگاه‌ها با چه لباسی میان؟ کت و شلوار، لی، کابشن، و همچنین خانوم‌ها تا چه حد حجاب رو رعایت می‌کنن؟

كلا در كشوراي غربي دانشجوها چه دختر چه پسر بصورت casual (بيشتر تيپ اسپرت) لباس ميپوشن.
در مورد حجاب خانومها بستگي داره تا چي تعريف كنيد اونو .... بسته به ديدگاه آدما فرق داره. بعضيا حتي نداشتن چادر رو نشان از بي بند و باري ميدونه و خيليا نه....

habibroz
December 4th, 2009, 02:35 AM
اینحا همه خیلی ساده لباس می پوشن .اصلا کسی به کسی کاری نداره .خانم ها هم بدون حجاب میان (بستگی داره هوا چقدر سرد باشه)و هم با حجاب (با مانتو و روسری) .

فاطمه
December 5th, 2009, 09:48 PM
من واسه ترم بهار از بوراس پذیرش گرفتم-می خواستم ببینم به حراجی ژانویه میرسم یا نه.و اینکه من آدم سرمایی ای هستم لباس چیا و چه جوریا باید بیارم؟بهتره بیام از سوئد بگیرم یا از همین جا؟
از طرفی واسه خونه گرفتن ما دو نفریم و می خوایم room بگیریم لازمه این 2 نفر بودنمون رو قبلا به صابخونه یا صاحب پانسیون بگیم؟

habibroz
December 5th, 2009, 10:32 PM
من واسه ترم بهار از بوراس پذیرش گرفتم-می خواستم ببینم به حراجی ژانویه میرسم یا نه.و اینکه من آدم سرمایی ای هستم لباس چیا و چه جوریا باید بیارم؟بهتره بیام از سوئد بگیرم یا از همین جا؟
از طرفی واسه خونه گرفتن ما دو نفریم و می خوایم room بگیریم لازمه این 2 نفر بودنمون رو قبلا به صابخونه یا صاحب پانسیون بگیم؟
لباس گرم اگه دارید بیارید چون اینجا لباس واقعا گرونه . اگه بیارید راحت ترید نهایتااگه خواستید دوباره از اینجا می خرید. من اینجا کاپشن از 300کرون دیدم تا 8000کرون:oالبته من گوتنبرگ هستم.
در ضمن خونه هم بستگی داره از کجا بگیرید چون خیلی جاها کرایه خونه به تعداد افراد بالا میره مثلا خونه خود دانشگاه 1نفر3000 ولی 2نفر5000کرون در میاد

milad01
December 6th, 2009, 01:44 PM
با سلام...

لطفا دوستان در مورد شهر uppsala هم توضیح بدن...

من میخوام برای پاییز 2010 قدام کنم....

1.ایا دانشگاه اوپسالا خوابگاه داره؟(اتاق 1 نفره)
2.هزینه اتاق ماهی چنده و از کی باید برای گرفتن اتاق اقدام کرد؟
3.هزینه یک زندگی معمولی اونجا(اوپسالا ) چه جوریه؟
4.کار هم تو خود اون شهر گیر میاد؟

ممنون

rf.ariyapour
December 8th, 2009, 01:21 AM
با سلام...

ممنون

سلام دوستان. من هم یه سوال مشابه سوالات دوستمون داشتم، البته یه چیزای اضافه تر هم میخوام بپرسم.

آیا دانشگاه هایی مثل KTH یا Chalmerz و Uppsala که دوستمون اشاره کردن خوابگاه دارن و میشه رو خوابگاه های دانشگاه ها حساب کرد یا اینکه محدود هستن و زود پر میشن و احتمال اینکه بتونیم خوابگاه بگیریم کمه؟

در ضمن بر اساس تجربه دوستان اگه شرایط مختلف از جمله هزینه، امکانات، محیط و ... رو در نظر بگیریم بهتره که خوابگاه بگیریم یا اینکه خونه بگیریم؟ و مهمتر اینکه از کی باید اقدام کنیم.

ممنون میشم راهنماییم کنید.

tornado
December 11th, 2009, 03:47 AM
سلام دوستان. من هم یه سوال مشابه سوالات دوستمون داشتم، البته یه چیزای اضافه تر هم میخوام بپرسم.

آیا دانشگاه هایی مثل KTH یا Chalmerz و Uppsala که دوستمون اشاره کردن خوابگاه دارن و میشه رو خوابگاه های دانشگاه ها حساب کرد یا اینکه محدود هستن و زود پر میشن و احتمال اینکه بتونیم خوابگاه بگیریم کمه؟

در ضمن بر اساس تجربه دوستان اگه شرایط مختلف از جمله هزینه، امکانات، محیط و ... رو در نظر بگیریم بهتره که خوابگاه بگیریم یا اینکه خونه بگیریم؟ و مهمتر اینکه از کی باید اقدام کنیم.

ممنون میشم راهنماییم کنید.

در مورد KTH، خوابگاه داره ولی تضمین نمی کنه که به شما برسه مثل امسال که به خیلی ها نرسید.
کلا بدترین شهر سوئد از لحاظ پیدا کردن مکان زندگی استکهلم است؛ کما اینکه خیلی از بچه ها از جمله خودم دوباره به دنبال خانه می گردیم.
بقیه شهر ها مشکل زیادی ندارند، گوتنبرگ هم کمی مشکل هست ولی زیاد جدی نیست.

vahidR
December 11th, 2009, 07:37 AM
با سلام...

ممنون

۱- دانشگاه هیچ خوابگاهی واسه رشته های master ارایه نمیکنه و باید مستقیم اقدام کنید از طرف شرکتهایی که این خدمات رو ارایه میکنن (مثلا Heimstaden (http://www.heimstaden.com/?id=938) و Studentstaden (http://www.studentstaden.se/Templates/StartPage.aspx?id=1874) و .....)
۲- بستگی به این داره کجا خونه گیر بیارید . اگه چند نفر با هم share خونه اجاره کنید از ۱۸۰۰ من دیدم به بالا . ولی کلا به طور متوسط بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ در ماه حساب کنید .
lمثلا خود من من از زمانی که فهمیدم قبول شدم اقدام کردم واسه هر دو که تونستم از طریق Heimstaden در منطقه Flogsta اقامت کنم و قیمت اجاره هم در حال حاضر۲۹۹۵ کرون هست در ماه ( Flogsta معروفترین مکان برای دانشجویانه و از همه جای دنیا هم تو ساختموناش دانشجو هست ). دانشگاه اوپسالا با بیش از ۵۰۰ دانشگاه در بیش از ۵۰ کشور دنیا قرارداد exchange داره و از تمام کره زمین دانشجو میگیره که البته اکثرا از کشورای غربی میان و کلا بنا به سیاستهای کلی دانشگاه غیر غربی اینجا کم میبینید(این قضیه برعکس سیاست دانشگاه هایی مثل KTH هست) . با توجه به این مساله و تعهد دانشگاه برای فراهم کردن خوابگاه و امکانات برای دانشجویان exchange شما برای درخواست مسکن علاوه بر دانشجوهای دیگه خود دانشگاه هم رقیبتون میشه متاسفانه ....
۳- تا اونجا که من دیدم معمولا بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار واسه یه نفر مجرد در میاد .
۴- کار هم مثل همه جای سوئده ... باید زبان سوئدی بلد باشید .

negneg
January 19th, 2010, 04:55 PM
سلام دوستان

یه سوال!!!!سایت sssb.se برای رزرو جا در کدام شهر است ؟ و من که هنوز جواب apply نیامده(fall 2010) فقط کافی برم توی سایت register کنم؟

ali-composite
January 19th, 2010, 05:07 PM
سلام دوستان

یه سوال!!!!سایت sssb.se برای رزرو جا در کدام شهر است ؟ و من که هنوز جواب apply نیامده(fall 2010) فقط کافی برم توی سایت register کنم؟

Just Stockholm,yes its enough.

rm_cpu
January 22nd, 2010, 12:50 PM
http://photoload.ru/data/02/c2/9f/02c29fad5f164d62227212fbb95e02f1.jpg

Stockholm (Eyewitness Travel Guides)
Author: DK Publishing
Publisher: Dorling Kindersley Publishers Ltd
Date: 2007
Pages: 232
Format: PDF (Colorful Book) / High Quality
Size: 40,10 MB
Language: English
Quote:
"DK Eyewitness Stockholm" travel guide will lead you straight to the best attractions this charming city has on offer. Packed with photographs, illustrations and maps of Stockholm the guide includes in-depth coverage of Stockholm's best attractions from the city's old town, Gamla Stan, to the elegant palaces at Blasieholmen, unearthing the best of the city's stunning architecture, phenomenal museums, majestic palaces and tranquil gardens in between. You'll find 3D aerial views of Stockholm's most interesting districts, cutaways and floorplans of all the major sites, and detailed listings of the best hotels and restaurants in Stockholm for all budgets. The guide includes three guided walks, one on the former royal hunting grounds of Djugarden island, and extensive practical information including insider tips on shopping, entertainment and what to eat and drink. You'll find detailed background on everything from the grand Royal Palace on Stadsholmen, to the popular Vasamuseet, which houses an entire 17th-century royal warship. Whether you want to explore the beautiful Archipelago surroundings or enjoy the high-class nightlife in Sweden's capital, the "DK Eyewitness Guide to Stockholm" is indispensable.

http://uz-translations.net/uploads/images/default/4kwfqmu.png
Uploading (http://uploading.com/files/8d3672b1/Stockholm_Eyewitness_Travel_Guides.rar)
Rapidshare (http://rapidshare.com/files/329878127/Stockholm_Eyewitness_Travel_Guides.rar)
No Password

rf.ariyapour
January 22nd, 2010, 01:54 PM
سلام دوستان.
من تو سایت sssb.se ثبت نام کردم اما میخواستم بدونم واسه شهر های دیگه مثل گوتنبرگ و جاهای دیگه هم همچین سایت هایی هست که بتونیم از همین الان ثبت نام کنیم؟ من این 2 تا سایت Heimstaden (http://www.heimstaden.com/?id=938) و Studentstaden (http://www.studentstaden.se/Templates/StartPage.aspx?id=1874) که بالا معرفی شده بود رفتم اما لینکی واسه ثبت نام ندیدم که مثل SSSb.se راحت ثبت نام کنیم.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

m0h3n
January 23rd, 2010, 04:36 PM
مسکن

شاید سخترین مورد همین باشه.توصیه کلی اینکه تو تمامه شهرها شرکتهایی هستند که واسه اجاره خونه از طریق دانشگاه باید با اونا قرارداد ببندید.ادرس سایت شرکتها هم به راحتی در سایت دانشگاه مورد نظر پیدا میشه،معمولا در قسمت Accommodation.روش کار هم به این صورتکه اولRegisterمیکنی.از این زمان هر روز یک امتیاز میگیری(مثلا بعد 1ماه میشی 30).حالا تو سایت شرکت واسه خونه های خالی applyمیکنی ولی میتونی ببینی که این خونه خاص چه تاریخی خالی میشه وچند نفر وبا چه امتیازهایی اونو خواستن،پس میتونی حدس بزنی باامتیازت کجارو میتونی بگیری اما بعضی وقتها هم نفر اول offerرونمیخواد وخونه به نفر دوم یا سوم تو صف همون خونه میرسه با توجه به امتیاز.پس واسه تمامه دانشگاه هایی که درخواست کردین ثبت نام کنین وامتیاز جمع کنین از الان واولش اونی که offer میشه قبول کنین که بی جا نمونین بعدا با امتیازبالاتر عوض کنین روش دیگه گرفتن مسکن اینه که چند نفر با هم جمع شن ویک خونه بگیرن خارج از سیستم خوابگاهی وهر نفر 1اتاق داره ولی حمام واشپزخونه مشترکه،اینطوری هم تنها نیستی هم خیلی به صرفه است وبین 1000 تا 2000 کرون(4نفر تو 1 خونه) برات هزینه داره ولی خوب بازم بستگی به روحیه ادما داره.یکی privacyخیلی براش مهمه 1نفری یا حداکثر2نفری خونه میگیرن.بعضی هم هزینه اولویت اوله 4نفری میگیرن

هزینه ماهانه :

با هفته ای 250تا300کرون به راحتی تمام هزینه های خوردخوراک تامین میشه به شرطی که بیرون غذا نخوری وکلاپ شبانه نری،بطور مثال گوشت چرخ کرده گاوی تازه 400 گرم 28کرون پنیر 300 گرمی فلادلفیا 20کرون پنیرارزونتر هم زیاده ران مرغ منجمد هر کیلو 21کرون سیب زمینی نیمه اماده 2کیلو 18کرون از همونایی که تمام فست فودا دارن نکتار اب پرتقال 2 لیتر 12کرون اب چند میوه 2 لیتر 9کرون شیر 1 لیتر 10کرون ماکارونی 3کیلو 28کرون گوجه فرنگی اعلا هر کیلو 28کرون اگه کسی ارزونتر میخواد بره سوپر سرکوچه .... چایی لیپتون 100 تایی 26کرون مارکهای دیگه ارزونتره ورودی نایت کلاپ معمولا از 20 تا 100کرون بستگی به ساعت وشبی که میخوای بری داره معمولا جمعه شبا ارزونتره وحتی میتونه قبل از ساعت 11 رایگان باشه وگیلاس ابجو بین 20 تا 60 کرون بازم بستگی به .... شات نوشیدنی سنگین معمولا 80 کرون.پیتزا 55تا65کرون.منوی کامل بیگ مک مکدونالد70کرون.چیز برگر تنها مک دونالد 10 کرون.KFC وجود نداره.کباب کردی(چیزی شبیه کباب ترکی که کردا وبعضا عربا دارن)50تا75کرون

هزینه رفت وآمد :

بستگی به شهر داره،خیلی شهرها بچه هابادوچرخه میان ومیرن که هزینه ماهانه ندارن اما هزینه حمل ونقل عمومی بازم بستگی به شهر داره مثلا مترو 3ماهه استکهلم 700 کرون واسه زیره 26 سال-اتوبوس 1ماهه لینشوپینگ 540 کرون بالای 26 سال و345کرون زیره26سال.البته بصورت تعدادی هم میتونی بخری مثلا 100 کرون شارژ میخری وهردفعه 10تا20کرون کم میکنه بسته به سن وشهری که هستی ومعمولا 1ساعت هم فرصت داری خط عوض کنی وهزینه کم نمیکنه.در بعضی از شهرها واسهstudentتخفیف دارن اینها رو با توجه به تجربیات شخصی نوشتم ببخشید اگر از نظرتایپی یا دستور زبان ایراد داشت اینم واسه اطلاعات بیشتر zaomid@gmail.com

با ویرایش m0h3n

انتقال از تاپیک "تجربیات و نتایج پذیرش سوئد در پائيز 2010"

Sina Aryana
January 24th, 2010, 09:24 AM
ashil816[/B]]

با درود، دوست گرامی از پست مفیدتون ممنونم. خیلی لطف می کنید اگر از تجربیات خودتون در مورد فرهنگ خاص مردم سوئد، سیستم آموزشی در دانشگاه، فرصت گرفتن
RA & TA Position، نحوه ارتباط موثر با مردم این کشور، فرصت های کاری و ریز مخارج بیشتر صحبت کنید.

شاد و پیروز باشید

shamim65
January 24th, 2010, 11:31 AM
خرید خونه توی سوئد به چه صورت‌ هست؟؟قیمت‌ها چه طوره؟؟اصلا میتونیم ما خونه بخریم؟؟با صرف تره؟؟مثل اجاره صفیه‌ اون هم؟؟

mimili
January 24th, 2010, 02:22 PM
خرید خونه توی سوئد به چه صورت‌ هست؟؟قیمت‌ها چه طوره؟؟اصلا میتونیم ما خونه بخریم؟؟با صرف تره؟؟مثل اجاره صفیه‌ اون هم؟؟

من هم همین سوال رو دارم. اگه به ما که مقیم نیستیم خونه بفروشند خیلی عالی می شه. کسی می دونه این کار امکان پذیره یا نه؟

ashil816
January 28th, 2010, 01:32 AM
دوستان شما وقتی برسید یه شماره شهروندی میگیرید که وکاملا یه شهروند عادی هستید
خونه ،ماشین و .... متونید بخرید اما بصورت نقدی

یعنی معمولا قبول نمیکنند که قسط ماهانه بدیم چون باید ثابت کنیم درامد ثابت ماهانه داریم که واسه دانشجوها کاره سختیه

mariaa
February 24th, 2010, 08:26 PM
سلام میخواستم بدونم چجوری میتونم از سوئد وکالت تام برای خانوادم بفرستم؟برای فروش ماشین و غیره ...ایران وقت نداشتم انجام بدم... سفارت باید برم؟
thanks

tornado
February 24th, 2010, 10:26 PM
سلام میخواستم بدونم چجوری میتونم از سوئد وکالت تام برای خانوادم بفرستم؟برای فروش ماشین و غیره ...ایران وقت نداشتم انجام بدم... سفارت باید برم؟
thanks

بله باید برید سفارت

ramila
February 25th, 2010, 06:48 PM
سلام
چرا من نمی تونم تو این سایت sssb.se ثبت نام کنم ؟
همش incorrect birth date می زنه همه مدلهای مختلف رو زدم ولی بازم همین پیغامو میده.

ghazaleh2005
February 27th, 2010, 06:42 PM
سلام.می خواستم بدونم من که واسهAutumn Semester 2010اپلای کردم، از الان که حتی mr ها اعلام نشدن بهتره برم و توی سایت های مربوط به Accommodation
شهر مورد نظرم registerکنم؟

7para2x
February 28th, 2010, 01:48 AM
سلام.می خواستم بدونم من که واسهAutumn Semester 2010اپلای کردم، از الان که حتی mr ها اعلام نشدن بهتره برم و توی سایت های مربوط به Accommodation
شهر مورد نظرم registerکنم؟

آره ، تازه دیر هم هست !

چون این سایت ها (که من یکیش رو برای استکهلم عضو شدم ) معمولا به ازای هر روز که از عضویتتون بگذره

بهتون یک امتیاز یا اصطلاحا credit میدن که accommodation هم بر اساس همین credit اولویت بندی و اعطا میشه

مثلا برای همین استکهلم خودمون :) من credit هایی که دیدم مینیمم زیر 300 نبود !!!!!!!

یعنی شما باید از 10 ماه قبل عضو می بودی !

البته دوستان عزیز باید در مورد بقیه شهرها نظر بدن

موفق باشید

ghazaleh2005
February 28th, 2010, 12:46 PM
آره ، تازه دیر هم هست !

چون این سایت ها (که من یکیش رو برای استکهلم عضو شدم ) معمولا به ازای هر روز که از عضویتتون بگذره

بهتون یک امتیاز یا اصطلاحا credit میدن که accommodation هم بر اساس همین credit اولویت بندی و اعطا میشه

مثلا برای همین استکهلم خودمون :) من credit هایی که دیدم مینیمم زیر 300 نبود !!!!!!!

یعنی شما باید از 10 ماه قبل عضو می بودی !

البته دوستان عزیز باید در مورد بقیه شهرها نظر بدن

موفق باشید
آدرس این وب سایت هارو لطف می کنی؟(واسه استکهلم)
پس با اینکه من حتی نمی دونم کدوم شهر ممکنه قبول شم،صرفا رجیستر کردن توی وب سایت های مربوط به Accommodation همه شهر هایی که انتخاب کردم کفایت میکنه؟

ghazaleh2005
March 2nd, 2010, 04:37 PM
سلام راستش من واسه عضو شدن توی وب سایت های گوتبرگ مشکل دارم
توی ://www.chalmersstudentbostader.se http://www.boplats.se اصلا جایی واسه رجیستر کردن پیدا نمیکنم
واسه عضویت توی سایت WWW.sgsstudentbostader.se (http://www.sgsstudentbostader.se) هم باید Application form پر کرد و توی فرم هم گفته شده که باید کپی از residence permit فرستاده شه.
درسته؟یا من دارم اشتباه می کنم؟
راستی این فرم و میشه واسشون میل کرد یا اینکه حتما باید پست شه؟
اگه راهنمایی کنید وURL صفحه عضویت دو تا وب سایت اولو بگین ممنون میشم.

mona_m276
March 4th, 2010, 05:03 AM
سلام من نمي دونم سوالمو جاي درستي مي پرسم يا نه ولي please جواب بدين.من واسه Register تو سايت http://www.studentbostader.se به مشكل خوردم...واسه personal id‌ چي بايد بزنم؟ مگه همون temporary id تو cover sheet نيست؟ :(

ali-composite
March 4th, 2010, 09:40 AM
سلام من نمي دونم سوالمو جاي درستي مي پرسم يا نه ولي please جواب بدين.من واسه Register تو سايت http://www.studentbostader.se به مشكل خوردم...واسه personal id‌ چي بايد بزنم؟ مگه همون temporary id تو cover sheet نيست؟ :(

سلام

فکر میکنم شما از قسمت اشتباهی وارد شدید.معمولا با استفاده از تاریخ تولد باید ثبت نام کنید و به اطلاعات کاور شیت اصلا نیازی نیس.من که هر جا ثبت نام کردم اینجور بوده.
ببین این قسمت دو تا توضیح داره شما با استفاده از فرمتی که برای خارجی ها گفته تاریخ تولدتو وارد کن.اون اولم گزینه foreign رو انتخاب کن. (Swedish: YYMMDDnnnn / Foreign: YYMMDD) . (YYMMDDnnnn)(YYMMDD)

ghazaleh2005
March 4th, 2010, 10:08 AM
بچه ها اگه لطفا منو سریعتر راهنمایی کنید ممنون میشم.داره کم کم دیر میشه!!!
در مورد ثبت نام در سایت WWW.sgsstudentbostader.se (http://www.sgsstudentbostader.se/) ،فرم و واسشون میل کردین؟
بچه هایی که هنوز اصلا جواب پذیرششون هم نیومده، کپی residence permit رو که توی فرم درخواست شده بود چیکار کردن؟

mona_m276
March 4th, 2010, 06:17 PM
اقا مرسي به تاريخ تولدم گير داده بود.راستي واسه linkoping ديگه كدوم سايت هست؟خيلي دير شده ديگه؟:(

ali-composite
March 4th, 2010, 06:23 PM
اقا مرسي به تاريخ تولدم گير داده بود.راستي واسه linkoping ديگه كدوم سايت هست؟خيلي دير شده ديگه؟:(

کلا زیاد نگران این مطلب نباش.دیر نشده.حتی اونایی هم که می رن استکهلم معمولا به طریقی غیر از سایت SSSB خونه می گیرن.چونکه فقط اون جا درخواست ها بسیار زیاده و خونه کم. تو شهر های دیگه مثل لینکشوپینگ کمتر این مشکل وجود داره.تا جایی که من یادمه فقط استکهلم سیستم خونه یابیش بستگی به این داشت که چه قدر کردیت داشته باشی.و لینکشوپینگ این طور نیس.منم همین یه سایتو بلدم برا اونجا.

ghazaleh2005
March 5th, 2010, 02:24 PM
چرا کسی جواب منو نمیده؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

در مورد ثبت نام در سایت WWW.sgsstudentbostader.se (http://www.sgsstudentbostader.se/) ،فرم و واسشون میل کردین؟
بچه هایی که هنوز اصلا جواب پذیرششون هم نیومده، کپی residence permit رو که توی فرم درخواست شده بود چیکار کردن؟

ali-composite
March 6th, 2010, 12:26 PM
چرا کسی جواب منو نمیده؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

سلام

دوست عزیز من برای این شهر اقدام نکردم.اما می دونم بعضی از شهر ها تا زمانی که پذیرش نداشته باشی نمیشه اقدام کرد و این residence permit هم فکر می کنم مربوط به افرادی هستش که وارد خاک سوئد شدن.اگه شما الان تازه دارین اپلای میکنید احتمالا این شهر هم شامل این شرایطی هستش که من گفتم.بازم بهتره از بچه هایی که الان تو سوئد و چالمرز هستن بپرسید تا مطمئن بشین.آخه من لینکتو هم چک کردم اما نتونستم قسمتی برای ثبت نام پیدا کنم.

قسمت اول این لینکو بخون:http://www.sgsstudentbostader.se/item.aspx?id=1043

ali-composite
March 8th, 2010, 11:36 AM
کلا زیاد نگران این مطلب نباش.دیر نشده.حتی اونایی هم که می رن استکهلم معمولا به طریقی غیر از سایت SSSB خونه می گیرن.چونکه فقط اون جا درخواست ها بسیار زیاده و خونه کم. تو شهر های دیگه مثل لینکشوپینگ کمتر این مشکل وجود داره.تا جایی که من یادمه فقط استکهلم سیستم خونه یابیش بستگی به این داشت که چه قدر کردیت داشته باشی.و لینکشوپینگ این طور نیس.منم همین یه سایتو بلدم برا اونجا.

خواستم این قسمت گفته خودم رو اصلاح کنم که لینکشوپینگ هم سیستم خونه یابیش امتیازی هستش.مثل SSSB.

hafez
March 8th, 2010, 02:35 PM
برای بقیه شهرها چی؟umea؟vastras؟Halmstad؟

7para2x
March 10th, 2010, 07:57 PM
آدرس این وب سایت هارو لطف می کنی؟(واسه استکهلم)
پس با اینکه من حتی نمی دونم کدوم شهر ممکنه قبول شم،صرفا رجیستر کردن توی وب سایت های مربوط به Accommodation همه شهر هایی که انتخاب کردم کفایت میکنه؟

آره به نظر من کفایت می کنه ، چون من یکی از دوستام همین کار رو کرد و می گفت فقط امتیاز روزانه شما مهمه
ضمنا من همین سایت www.sssb.se رو ثبت نام کردم

ali-composite
March 10th, 2010, 09:30 PM
آره به نظر من کفایت می کنه ، چون من یکی از دوستام همین کار رو کرد و می گفت فقط امتیاز روزانه شما مهمه
ضمنا من همین سایت www.sssb.se رو ثبت نام کردم

فقط حواستون باشی هر از چند گاهی به اکانت هاتون لاگین بکنید.چونکه بعضی ها اگه 3 ماه راکد بمونه اتومات بسته میشه.

rainy
March 15th, 2010, 09:14 PM
HELLO! DO YOU KNOW WHAT IS THE CHEAPEST WAY TO GO TO IRAN FROM SWEDEN!!! THANKS

m0h3n
March 15th, 2010, 09:23 PM
HELLO! DO YOU KNOW WHAT IS THE CHEAPEST WAY TO GO TO IRAN FROM SWEDEN!!! THANKS

لطفا تاپیک مسائل مربوط به بلیت پرواز (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?7355-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2) رو مطالعه کنید..

joe33543
March 16th, 2010, 02:19 AM
برای پیدا کردن خانه در linköping میتونید به سایت های زیر مراجه کنید

--------------
1-http://www.studentbostader.se/en/Pages/Start.aspx
http://www.byggvesta.se -2

این دو مورد فقط به دانشجویان اتاق میدهند
بیشتر دانشجو ها معمولا از همون مورد اول اتاق میگیرند . مورد دوم یک مجموعه آپارتمانی هست که در محوطه دانشگاه قرار دارد و از لحاظ فاصله با campus اصلی (campus Valla ) تقریبا ۳ دقیقه فاصله هست.اما از نظر قیمت خیلی گرانتر هست(تقریبا ۱.۵ برابر مورد اول ) و هزینه آب و برق را هم باید جدا پرداخت کنید ،البته نرخ قیمت ها را در سایت مربوطه میتونید ببینید .

اگر در هنگام ثبت نام در این سایت ها برای وارد کردن YYMMDDnnnn به مشکل برخوردید به این شکل عمل کنید در قسمت YYMMDD سال و ماه و روز تولد خودتون را قرار بدید و برای ۴ رقم بعد یک عدد تصادفی از ۱۰۰۰ به بعد قرار بدید

مثلا اگر متولد06.06.89 (تاریخ میلادی ) هستید میتونید 8606061000 , 860661001 ,..... استفاده کنید

این روشی که خودشون برای کسانی که PersonNUmber ندارند استفاده میکنند

اینو هم بگم که پارسال تقریبا ۹۰ % بچه ها به دلیل تعداد زیاد ورودی ها نتونستند از این ۲ مورد تا دسامبر اتاق بگیرند . اوضاع به حدی بد و خراب بود که دانشگاه حتی نتونست برای دانشجویان Exchange سایر کشور های اروپایی (که قانونا ملزم است جا پیدا کنه ) اتاق پیدا کنه .اگر تا اون موقع کمتر از ۲۰۰ امتیاز داشته باشید و و اوضاع مثله پارسال باشه شاید سخت بشه اتاق گرفت .

بهترین کار هم اینکه در ماه June که اتاق در سایت زیاده اقدام کنید و با تلفن زدن و پرداخت کرایه یک یا یک و نیم ماه اضافه اتاق را بگیرید
توصیه هم میکنم حد اقل ۱۵ روز قبل از شروع کلاس ها اینجا باشید تا در صورتی که جا گیرتون نیامده باشه وقت باشه یک جا پیدا کنید
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
یک سری سایت دیگه هست که آپارتمان اجاره میدهند
1- http://www.stangastaden.se
http://www.graflunds.se/ -2
stangstadenدر واقع کمپانی مادر هست که studentbostader بخشی از ون هست و قیمت هاش هم نسبتا مناسبه معمولا بچه ها باهم یک آپارتمان میگیرند که از لحاظه هزینه از studentbostader ارزان تر میشه ولی هزینه برق را باید خودتون پرداخت کنید که که چیزی حدوده ۸۰۰ کرون برای ۳ ماه هست

برای این ۲ مورد باید در شهر باشید و از طریق اینترنت زیاد کاری نمیشه کرد

rf.ariyapour
March 16th, 2010, 03:36 PM
دوستان من واسه stokholm و gotenberg تو سایتاشون ثبت نام کردم میخواستم بدونم واسه Uppsala کجا باید ثبت نام کنم ؟

یه سوال دیگه. من آخرین انتخابم BTH هستش. لازم هست واسه شهر این دانشگاه هم ثبت نام کنم ؟

ممنون

hafez
April 27th, 2010, 11:30 AM
دوستان لطفا در مورد بیمه واینکه ما چند در صد هزینه درمان را میدیم و دندانپزشک رو هم شامل میشه یا نه اگه میدونین اطلاعات بدند.

pedram_khs
April 27th, 2010, 03:31 PM
کسی در مورد رزرو اتاق تو umea اطلاعاتی داره؟؟؟ از طریق کدوم سایت باید اقدام کنیم؟

shad
April 27th, 2010, 10:47 PM
دوستان من واسه stokholm و gotenberg تو سایتاشون ثبت نام کردم میخواستم بدونم واسه Uppsala کجا باید ثبت نام کنم ؟

یه سوال دیگه. من آخرین انتخابم BTH هستش. لازم هست واسه شهر این دانشگاه هم ثبت نام کنم ؟

ممنون

من برای BTH اینجا http://www.karlskronahem.se/index?site=2 ثبت نام کردم.اما مثل این که جای نگرانی نداره بنا به گفته ی سایت دانشگاه.
شما برای Gotenberg کجاها اقدام کردید؟

Mehdi_Abhar
April 29th, 2010, 02:26 AM
سلام
دوستان حتما سري هم به وبلاگ زير بزنيد كه به انگليسي هست و مطالب جالبي داره واقعا.

http://welcometosweden.blogspot.com (http://welcometosweden.blogspot.com/2010/04/moving-to-sweden-cost-of-living.html)

pedram_khs
May 1st, 2010, 03:47 PM
سلام دوستان
يه سوال دارم ممكنه بي ربط باشه ولي جايي نبود بنويسم
من اگر از دانشگاه مثلا چالمرز پذيرش بگيرم و درخواست ويزا كنم و برم اونجا ثبت نام كنم بعد برگردم تا كي شينگنم معتبره چون قاعدتا بعد از يك ترم اخراج مي شم ديگه
من شينگن مي خوام چون براي مصاحبه دكترا ميرم المان و هلند اينجوري خيلي راحت تره.

شما به محز اینکه اخراج بشی حتما واحد بین الملل دانشگاه به دولت سوئد اطلاع میده و ویزای شما باطل میشه

AABBCC
May 2nd, 2010, 04:52 PM
دوستان لطفا در مورد بیمه واینکه ما چند در صد هزینه درمان را میدیم و دندانپزشک رو هم شامل میشه یا نه اگه میدونین اطلاعات بدند.

اگر دوره تحصیل شما بیشتر از یک سال باشد، به محض ورود به دفتر مالیات سوئد Skateverket رفته و درخواست شماره شناسایی فردی یا Personnummer می کنید. با داشتن این شماره، شما شرایط کاملا یکسانی با یک فرد سوئدی در مورد هزینه های درمانی خواهید داشت. در سوئد، شما ابتدا به کلینیک های محلی مراجعه می کنید و سپس آن ها یا شما را درمان می کنند و یا به بیمارستان و مراکز تخصصی ارجاع می دهند (اگر مشکل اورژانس داشته باشید می توانید مستقیما به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.) در مورد هزینه ها، آن چیزی که من دقیقا می دانم و مطمئن هستم این است که شما در طول یکسال، تا حدی از هزینه های درمانی را می پردازید و از آن حد به بعد دولت پرداخت می کند. این که این حد چه قدر است الان حضور ذهن ندارم اما فکر کنم حدود سیصد کرون برای ویزیت پزشک عمومی و نهصد کرون برای دارو و درمان باشد. در مورد دندانپرشکی اطلاعاتم در این حد است که کلیه امور زیبایی و غیرضروری تحت بیمه نیست. فکر کنم اصولا دندان جزو بیمه ها نباشد. یکی از دوستان من 700 کرون فقط برای ویزیت پرداخت و در مجموع 1200 کرون برای کشیدن یک دندان. توصیه بسیار بسیار مهم این است که حتما در ایران دندانپزشکی بروید و همه دندان هایتان را درمان کنید زیرا که اینجا دندانپزشک بسیار بسیار گران است و این چیزی است که تمام دوستان سوئدی خود من هم بیان می کنند. دندانپزشکی را در ایران انجام دهید و بیایید.

AABBCC
May 2nd, 2010, 04:54 PM
سلام. اگر پذیرشی که گرفته اید برای دوره تحصیلی مستر دو ساله باشد، ویزای شما یکساله خواهد بود. بنا بر این ویزای پاسپورتتان تا یک سال اعتبار دارد. اما اینکه ثبت نام کنید و بعد برگردید اگر منظورتان این است که هیچ گونه فعالیت آموزشی نداشته باشید، نمی دانم دانشگاه اقدام خاصی در این زمینه می کند یا خیر، اما می دانم که در شرایط خاصی بعد از ثبت نام می توانید در خواست استراحت پزشکی و ... کنید.

shahrzad_khy
May 7th, 2010, 05:11 PM
سلام دوستان,
من دنبال یه room تو halmstad میگردم!
کجا باید رزرو کنیم؟
واسه رزرو چقدر باید پول ریخت؟
اگه ممکنه لینک معرفی کنید هرچی کی گردم پیدا نمی کنم!!!!!!!!!

sahell
May 8th, 2010, 02:03 AM
بچه ها کسی می دونه ازنظر کاربردی! امکانش هست بچه های دانشگاه استکهلم با kthها خونه بگیرن و برای هیچ کدوم مسافت زیاد نباشه؟ یا بهتره از یه دانشگاه باشن هم خونه ها(به لحاظ مسافتی)

tornado
May 8th, 2010, 11:57 AM
بچه ها کسی می دونه ازنظر کاربردی! امکانش هست بچه های دانشگاه استکهلم با kthها خونه بگیرن و برای هیچ کدوم مسافت زیاد نباشه؟ یا بهتره از یه دانشگاه باشن هم خونه ها(به لحاظ مسافتی)

1. به بچه های دانشگاه استکهلم خوابگاه تعلق نمی گیره
2. دانشگاه kth و استکهلم (کمپس های اصلی شون) تنها یک ایستگاه مترو با هم فاصله داره - یعنی حدود 3 دقیقه (تقریبی گفتم)
3. توجه کنید که بر حسب اینکه کمپس شما کجا قرار داره فواصل می تونه تغییر کنه ;)

shad
May 8th, 2010, 01:08 PM
میشه لطفن همین سوال رو راجع به چالمرز و گوتنبرگ جواب بدید؟چون من فکر کنم خونده بودم که کلاس های IT گوتنبرگ در کمپس چالمرز برگزار میشه.

shad
May 8th, 2010, 01:34 PM
من جواب سوالمو توی سایت چالمرز پیدا کردم که این جا می ذارم شاید به درد کسی خورد:
APPLIED INFORMATION TECHNOLOGY

The department is located at Campus Lindholmen and is part of both the University of Gothenburg and Chalmers University of Technology

simaccnvp
May 9th, 2010, 11:41 AM
در مورد هزینه هم بستگی داره به شهری که توش هستی و به سبک زندگیتون.

هرچی شهر بزرگ تر باشه هزینه ها بیشتره.

برای مثال تو goteborg که دومین شهر بزرگ سوئده می شه با 3500 الی 4000 کرون در ماه (525 الی 600 هزار تومن در ماه) به شرط اینکه غذا بیرون نخورید و ول خرجی نکنید و هم خونه ای داشته باشید زندگی کرد. اگه بخواین خونه تنها بگیرید و کمی هم بهتر زندگی کنید که روی 5000 هزار کرون (750 هزار تومن) در ماه باید حساب کنید.

در استکهلم برای سبک زندگی مشابه تا 1000 کرون (150 هزار تومن) باید بیشتر هزینه کنید.
و در شهر های کوچک تر کمتر.

یه نکته دیکه هم اینه که کرون سوئد با توجه به وضع فعلی دلار متورمه و بالا میره. دو سال پیش که من اومدم سوئد کرون 110 تومن بود و الان 150 تومنه. شاید این نکته رو هم باید در محاسباتتون منظور کنید.

دوست عزیز، این آخرین نرخ کرون سوئد در ایران هست؛ نه 150 ای که شما گفتید...لطفا اطلاعات رو دقیق و با ذکر منبع بفرماید..

"نرخ خريد و فروش ارز در بانك پارسيان مورخ 19/02/1389 (09/05/2010)،ساعت به روز رساني 09:50"

نوع ارز نرخ بازرگاني نرخ غير بازرگاني نرخ مرجع خريد فروش خريد فروش دلار آمريكا10,21210,26210,21110,26110,228 پوند انگلستان15,14415,22915,12915,21415,139 فرانك سوئيس9,2239,2839,2189,2789,233 كرون سوئد1,3281,3431,3231,3411,340

این هم لینک مرجع: http://www.parsian-bank.com/33210.html

behnoodabroad
May 11th, 2010, 09:39 AM
دوستان کسی در مورد شهر vaxjo و هزینه های این شهر اطلاعاتی داره ؟
دوستانی که در سوئد هستند لطفا کمک کنند

ramila
May 13th, 2010, 01:03 AM
از malmo کسی اینجا هست چه جوری می شه اونجا خونه گرفت؟

behrooz_m
May 14th, 2010, 05:14 PM
سلام بچه ها

من یه لیست از چیزهایی که خوبه با خودمون ببریم آماده کردم. اینجا آپلود می کنم. فکر می کنم مفیده؛)

لیست رو از توصیه هایی که بچه های سال های قبل توی فروم مطرح کردن، تهیه کردم

soilman
May 15th, 2010, 11:04 AM
درود...

اول از همه دوستان خواهشمندم در صورت مفید دیدن یک پست با زدن دکمه +/- به کاربر مورد نظر امتیاز بدن و صرفا به خاطر تشکر پستی ارسال نکنن :)

من یه ساتی پیدا کردم که فکر کنم در بین بچه ها ناشناخته باشه...گمونم فقط دوست عزیز mojedy متوجه شدن...
سایت خیلی خوبیه و شما می تونید چیزهایی رو که در مورد سوئد باید بدونید و مسائل قبل از ورود رو پیدا کنید...
بخش های مختلف سایت عبارتند از :
Blogs
Forums که خوب می تونه منبع خوبی برای آشنایی با هم رشته ای و پیدا کردن خونه و اینجور مسائل باشه...
Networks
و دیگر بخش ها ....

حتما این سایت رو به دوستانتان معرفی کنید:
http://www.swedenintouch.se/

روز همگی خوش

فراز
June 19th, 2010, 10:04 PM
قابل توجه دانشجویانی که برای دانشگاه های استکهلم اقدام خواهند کرد:
The SSSB waiting-list rules will change
Dear prospective tenant,
The obligation for a student to be a member of a student union will be abolished on 1 July 2010. As a result of this, the Stockholm Federation of Student Unions (SSCO) has adopted new rules for people on the SSSB accommodation waiting-list and SSSB tenants.
As from 1 July 2010 SSSB waiting-list and accommodation will only be available to students studying in Stockholm and who are members of an SSCO-affiliated student union.
The situation for students on our waiting-list who are members of a union will not change. Just ensure that you renew your union membership next term and thereby continue to earn credit days just as usual.
If you choose not to renew your membership of the student union, or can't be a member because you have yet to start studying, you can continue to earn credit days until 31 December 2010. After that, you will be able to save these credit days for up to 36 months. You will have the opportunity to start earning credit days again as soon as you join a student union.
MORE INFORMATION
Please visit www.sssb.se (http://www.sssb.se). If you have any questions you will find contact details at the website.
BEST REGARDS
STIFTELSEN STOCKHOLMS STUDENTBOSTÄDER (SSSB)

pegii
June 20th, 2010, 02:12 AM
سلام
اين ايميل را سايت به من هم زده.ولي اخر ان را نفهميدم درست. اينكه تكليف من كه هنوز ثبت نام نكردم و در اتحاديه هم عضو نيستم چه مي شود؟ اعتبار من را حفظ مي كنند يا مي ماند؟

amir_oo_oo
June 21st, 2010, 06:08 PM
سلام
اين ايميل را سايت به من هم زده.ولي اخر ان را نفهميدم درست. اينكه تكليف من كه هنوز ثبت نام نكردم و در اتحاديه هم عضو نيستم چه مي شود؟ اعتبار من را حفظ مي كنند يا مي ماند؟

می تونید ثبت نام کنید و تا دسامبر مهلت دارید که عضو یک Union بشید! تا اون موقع هم امتیاز میده بهتون ... ولی بعدش دیگه امتیاز نمیده تا عضو بشید ... امتیاز های کسب شده تا اون تاریخ رو هم تا 36 ماه براتون نگه میداره

soilman
June 27th, 2010, 03:17 PM
درود...

دو سایت هست که موردهای خوبی دارن به خصوص برای شهرهایی به غیر از اپسالا :)
فکر کنم کسی تا بحال ندیده و نگفته باشه...شایدم خیلی کم بدونن ازشون...
البته دومی یه حق عضویت میخاد!

http://www.student.se/bostad

http://hyralya.se/default.asp

روز خوش :)

soilman
June 27th, 2010, 03:50 PM
درود...

کسی از دوستان می دونه وقتی بخاییم از موردهای خصوصی و شخصیت های حقیقی خونه اجاره کنیم چجوری به جز پرس و جو کردن توسط کسی در کشور سوئد میشه فهمید طرف واقعی است و کلاه بردار نیست؟

بعضی از دوستان سایت hitta.se رو پیشنهاد می کنن..از این دست سایت ها در سوئد مثه اینکه زیاده یه نمونه اش که خودم پیدا کردم سایت allabolag.se هست ولی خوب بعضی موقعها می بینید که اسم طرف رو می زنید و نمیاره...اون موقع تکلیف چیه؟یعنی طرف وجود خارجی نداره؟

یه ذره تو این سایت ها مثلا بیشتر دقت می کنی قسمت هایی برای اضافه کردن اشخاص هست که شخص مشخصاتشو وارد می کنه یا مثلا قسمت اعتراض داره به اطلاعات اشتباه...
http://www.hitta.se/info/AdContact.aspx
حالا شاید واقعا یکی اطلاعات درست رو داشته باشه و اون طرف نباشه اونا مثلا چجوری میخان بفهن طرف واقعا همون اصل کاری هست!؟یه سری ابهامات در این مورد واقعا وجود داره...
الان خوب میشه گفت کسانی هستن که هستند و وجود دارند ولی اطلاعاتشونو وارد نکردن...اینجا کار خیلی سخت میشه که فکر کنم بیشتر مشکل من هم همینه...
آیا اونجا مثه ایران مرجع قانونی چه میدونم مثه اسناد رسمی و اینجور چیزا نداره؟واقعا از کشور پیشرفته ای مثه سوئدی ها بعیده که نداشته باشن...

پس این وسط یه دانشجو بخاد بفهمه باید چکار کنه؟

امیدوارم در حل این مجهولات کمکم کنید...

روز خوش

soilman
June 28th, 2010, 08:43 PM
درود...

مثه اینکه کسی تو موردهای خصوصی دنبال خونه نیست!

یه سوال دیگه می کنم!اگه جواب بدید یه جایزه پیش من دارید :)

کسی می دونه سیستم سایت http://www.bjornsbytare.se/ چجوریه؟چجوری میشه به خونه هاش دسترسی پیدا کرد و ابراز علاقه مندی کرد؟

shad
June 28th, 2010, 09:09 PM
درود...

مثه اینکه کسی تو موردهای خصوصی دنبال خونه نیست!

یه سوال دیگه می کنم!اگه جواب بدید یه جایزه پیش من دارید :)

کسی می دونه سیستم سایت http://www.bjornsbytare.se/ چجوریه؟چجوری میشه به خونه هاش دسترسی پیدا کرد و ابراز علاقه مندی کرد؟

اتفاقن من خیلی با این سایت ها سرو کله می زنم بزودی آدرس چند تا سایت خوب می ذارم همین جا.
اما جواب سوال:
این سایت برای کسایی هست که می خوان خونه تاخت بزنند! یعنی یک خونه دارند توی یک شهر و می خوان با یک خونه توی یک شهر دیگه عوضش کنند.اینم رفرنس:
This is a serious site for serious and committed home exchange
.
Be careful how you fill out your ad and the standards you set. Play and test ads are allowed.
در ضمن باید هزینه هم بپردازی:
Advertising costs 30 SEK per 30 days.

شماره حساب بدم یا آدرس؟;)

shad
June 28th, 2010, 10:55 PM
درود...

کسی از دوستان می دونه وقتی بخاییم از موردهای خصوصی و شخصیت های حقیقی خونه اجاره کنیم چجوری به جز پرس و جو کردن توسط کسی در کشور سوئد میشه فهمید طرف واقعی است و کلاه بردار نیست؟

بعضی از دوستان سایت hitta.se رو پیشنهاد می کنن..از این دست سایت ها در سوئد مثه اینکه زیاده یه نمونه اش که خودم پیدا کردم سایت allabolag.se هست ولی خوب بعضی موقعها می بینید که اسم طرف رو می زنید و نمیاره...اون موقع تکلیف چیه؟یعنی طرف وجود خارجی نداره؟

یه ذره تو این سایت ها مثلا بیشتر دقت می کنی قسمت هایی برای اضافه کردن اشخاص هست که شخص مشخصاتشو وارد می کنه یا مثلا قسمت اعتراض داره به اطلاعات اشتباه...
http://www.hitta.se/info/AdContact.aspx
حالا شاید واقعا یکی اطلاعات درست رو داشته باشه و اون طرف نباشه اونا مثلا چجوری میخان بفهن طرف واقعا همون اصل کاری هست!؟یه سری ابهامات در این مورد واقعا وجود داره...
الان خوب میشه گفت کسانی هستن که هستند و وجود دارند ولی اطلاعاتشونو وارد نکردن...اینجا کار خیلی سخت میشه که فکر کنم بیشتر مشکل من هم همینه...
آیا اونجا مثه ایران مرجع قانونی چه میدونم مثه اسناد رسمی و اینجور چیزا نداره؟واقعا از کشور پیشرفته ای مثه سوئدی ها بعیده که نداشته باشن...

پس این وسط یه دانشجو بخاد بفهمه باید چکار کنه؟

امیدوارم در حل این مجهولات کمکم کنید...

روز خوش

من خیلی اطلاعات ندارم راجع به این مجهولات...
اما کسایی که مستقیم با شخص حقیقی طرف می شند دیدم به راه های ساده ای مثل این که از طرف یک سری عکس می خواند و باهاش تلفنی حرف می زنند،متوسل می شند.
فکر کنم این اقدامات برای مواردی که نخواید DEPOSIT بدید کافی باشه.
در مورد پول به حساب ریختن هم من توی یکی از سایت ها(فکر کنم BLOCKET بود) دیدم که تاکید کرده بود هر کس از شما خواست که مبلغی به حسابش بریزید حتم داشته باشید که کلاه برداره.فکر نکنم جای ریسک داشته باشه.

7para2x
June 29th, 2010, 12:32 AM
من خیلی اطلاعات ندارم راجع به این مجهولات...
اما کسایی که مستقیم با شخص حقیقی طرف می شند دیدم به راه های ساده ای مثل این که از طرف یک سری عکس می خواند و باهاش تلفنی حرف می زنند،متوسل می شند.
فکر کنم این اقدامات برای مواردی که نخواید DEPOSIT بدید کافی باشه.
در مورد پول به حساب ریختن هم من توی یکی از سایت ها(فکر کنم BLOCKET بود) دیدم که تاکید کرده بود هر کس از شما خواست که مبلغی به حسابش بریزید حتم داشته باشید که کلاه برداره.فکر نکنم جای ریسک داشته باشه.

آخه مسئله اینجاست که ایشون DEPOSIT خواسته .........

shad
June 29th, 2010, 12:50 AM
آخه مسئله اینجاست که ایشون DEPOSIT خواسته .........

خب مسئله این جاست که اگر قصد کلاهبرداری نداشته باشند قبول می کنند که اونجا در ازای گرفتن کلید DEPOSIT رو بگیرند،نه این که دو سه ماه زودتر به حسابشون بریزید.

7para2x
June 29th, 2010, 09:41 AM
خب مسئله این جاست که اگر قصد کلاهبرداری نداشته باشند قبول می کنند که اونجا در ازای گرفتن کلید DEPOSIT رو بگیرند،نه این که دو سه ماه زودتر به حسابشون بریزید.

بله کاملا حق با شماست . منم منظورم همین بود

tornado
June 29th, 2010, 12:33 PM

نه اینگونه نیست؛ شما ممکنه به آنها ok بدهید و هنگام موعد خانه را اجاره نکنید؛ در این صورت صاحب خانه هم زمان را برای اجاره دادن خانه از دست داده و هم ضرر مالی کرده. به ندرت می شود که برای اینکه خانه را برای شما رزرو کنند دیپوزیت نگیرند.

shad
June 29th, 2010, 12:54 PM
نه اینگونه نیست؛ شما ممکنه به آنها ok بدهید و هنگام موعد خانه را اجاره نکنید؛ در این صورت صاحب خانه هم زمان را برای اجاره دادن خانه از دست داده و هم ضرر مالی کرده. به ندرت می شود که برای اینکه خانه را برای شما رزرو کنند دیپوزیت نگیرند.

من از روی تجربه یکی از دوستام گفتم اینو.حتما شما که اون جا هستید بهتر اطلاع دارید.
مگه صاحبخونه یک روز برای exhibition تعیین نمی کنه که بلاخره با یکی از کسایی که علاقه مندند به توافق برسه؟
شما راه امنی بلدید برای رزرو خونه از ایران؟

tornado
June 29th, 2010, 07:43 PM
من از روی تجربه یکی از دوستام گفتم اینو.حتما شما که اون جا هستید بهتر اطلاع دارید.
مگه صاحبخونه یک روز برای exhibition تعیین نمی کنه که بلاخره با یکی از کسایی که علاقه مندند به توافق برسه؟
شما راه امنی بلدید برای رزرو خونه از ایران؟

والا ما خودمون هم اینجا مشکل داریم.
من خودم برای این خونه ای که توش هستم به صاحب خونه گفتم 1000 کرون می دم که هم تو مطمئن باشی من میام و هم به هر حال من هم تا خونه رو تحویل نگرفته ام زیاد نگران نباشم و قبول کرد.
به هر حال کمی ریسک هست. سخت حاضر می شن براتون خونه رو بدون ودیعه نگه دارن. البته این نکته رو هم باید بگم که ممکنه کسی رو بپیدا کنید که بدون ودیعه هم قبول کنه، کاملا بستگی به شانستون داره.
تا یک ماه قبل از رسیدن اینجا نیازی نیست زیاد نگران باشید؛ بهترین زمان برای پیدا کردن خانه یک ماه قبل از رسیدن هست. البته این نکته رو هم برای دانشجویان استکهلم باید متذکر شد که خانه در استکهلم در ماه های آگوست و سپتامبر سخت گیر میاد.

soilman
June 30th, 2010, 03:27 PM
درود...

من فکر کنم اگر صاحبخانه ای دپوزیت بخاد و بهش بگید قادر نیستید فعلا بدید مگر بیایید اونجا و کلید رو بگیرید و بعد هم طرف پاسخی نده یا بگه نه دو حالت پیش میاد:
طرف کلاه بردار بوده و نقشه اش تموم میشه یا اینکه طرف براش نمی صرفه...

من فعلا از کسی که قرار بود ازم دپوزیت بخاد جوابی نگرفتم..نمی دونم به کدوم یکی از این حالات باید ربطش بدم :)

منتظر قسمت های بعدی باشید :)

soilman
June 30th, 2010, 03:35 PM
درود...

کسی از دوستان از سیستم سایت اپسالا هم اطلاعی داره...من مدت خیلی مدیدی به این سایت سر زدم ولی چیزی سر در نیوردم...به نظر میرسه بیشترین تعداد خوابگاه و منازل دانشجویی رو در سطح شهر اپسالا نسبت به بقیه رو داره ولی واقعا سیستمش قابل تعریف نیست!
عضویتشم شماره ی ملی یا همون person nummer میخاد انگار که هیچ طور نتونستم دورش بزنم!

http://www.uppsalahem.se/

موردهاش ولی گرون هست....
http://www.uppsalahem.se/Sok-ledigt/Ledigt-just-nu/

shad
June 30th, 2010, 03:50 PM
درود...

کسی از دوستان از سیستم سایت اپسالا هم اطلاعی داره...من مدت خیلی مدیدی به این سایت سر زدم ولی چیزی سر در نیوردم...به نظر میرسه بیشترین تعداد خوابگاه و منازل دانشجویی رو در سطح شهر اپسالا نسبت به بقیه رو داره ولی واقعا سیستمش قابل تعریف نیست!
عضویتشم شماره ی ملی یا همون person nummer میخاد انگار که هیچ طور نتونستم دورش بزنم!

http://www.uppsalahem.se/

موردهاش ولی گرون هست....
http://www.uppsalahem.se/Sok-ledigt/Ledigt-just-nu/

سلام:)

من توی همه ی سایت هایی که ثبت نام کردم و person number می خواستند به این فرمت بود:YYYYMMDD-nnnn
سال تولد-ماه تولد-روز تولد-چهار رقم دلخواه

الان این سایتی که شما گفتی هم نگاه کردم همین مدلیه.
این جا (http://www.uppsalahem.se/Sok-ledigt/Registrera-dig-som-sokande1/) باید ثبت نام کنید.

با آرزوی موفقیت

shad
June 30th, 2010, 04:14 PM
این آدرس دو تا سایت دیگه برای خونه یابی هست که برای اکثر شهرها مورد داره:

http://www.ny-bostad.se
http://www.bopunkten.se/

امیدوارم به دردتون بخوره و هممون بتونیم خونه پیدا کنیم.وقتی هم رفتیم اون جا فروم رو فراموش نکنیم...

برای اختتامیه این پست هم یک اخطار از یکی از همین سایت های خونه یابی رو براتون می گذارم این جا؛حتما این موضوع کلاه برداری رایجه که انقدر تاکید کردند:

To those of you who are scam gangsters and abusing internet sites with apartment ads:
The users at this website are warned from never paying any money in advance !
In particular, they are warned about your nonsense when you write that "the problem is that I am the only person with the keys but I hope we can find a solution..."
The users are warned about your "solution" about suggesting that they will deposit money to another company and you will pretend to send an invoice from them but the money goes to your account.
The users are also warned about not believing you to be honest just because you have registered an email-adress that seem to belong to real people's name at the real addresses you are abusing in your faked ads

tornado
June 30th, 2010, 06:25 PM
درود...

من فکر کنم اگر صاحبخانه ای دپوزیت بخاد و بهش بگید قادر نیستید فعلا بدید مگر بیایید اونجا و کلید رو بگیرید و بعد هم طرف پاسخی نده یا بگه نه دو حالت پیش میاد:
طرف کلاه بردار بوده و نقشه اش تموم میشه یا اینکه طرف براش نمی صرفه...

من فعلا از کسی که قرار بود ازم دپوزیت بخاد جوابی نگرفتم..نمی دونم به کدوم یکی از این حالات باید ربطش بدم :)

من توی این یکسال 3 تا خونه گرفتم ;) فک کنم پیشتازم؛ در دو حالتش مجبور شدم پول پیش رو بدم.
فقط یک حالت که طرف ایرانی ببود قبول کرد که وقتی خونه رو گرفتم پول رو بگیره ازم که اونجوری کم پیدا می شه؛ البته باز هم می گویم این قضیه در استکهلم خیلی شدید هست چون خونه خیلی سخت گیر می اد و صاحب خونه ها لنگ مستاجر نیستند.

tornado
June 30th, 2010, 06:27 PM
این آدرس دو تا سایت دیگه برای خونه یابی هست که برای اکثر شهرها مورد داره:

http://www.ny-bostad.se
http://www.bopunkten.se/

امیدوارم به دردتون بخوره و هممون بتونیم خونه پیدا کنیم.وقتی هم رفتیم اون جا فروم رو فراموش نکنیم...

برای اختتامیه این پست هم یک اخطار از یکی از همین سایت های خونه یابی رو براتون می گذارم این جا؛حتما این موضوع کلاه برداری رایجه که انقدر تاکید کردند:

To those of you who are scam gangsters and abusing internet sites with apartment ads:
The users at this website are warned from never paying any money in advance !
In particular, they are warned about your nonsense when you write that "the problem is that I am the only person with the keys but I hope we can find a solution..."
The users are warned about your "solution" about suggesting that they will deposit money to another company and you will pretend to send an invoice from them but the money goes to your account.
The users are also warned about not believing you to be honest just because you have registered an email-adress that seem to belong to real people's name at the real addresses you are abusing in your faked ads

مشکل اینه که اکثرا خونه هاشون رو سیاه اجاره می دهند؛ یعنی قرارداد نمی بندند و مالیات نمی دهند ;)

soilman
June 30th, 2010, 08:23 PM
مشکل اینه که اکثرا خونه هاشون رو سیاه اجاره می دهند؛ یعنی قرارداد نمی بندند و مالیات نمی دهند ;)

درود بر دوست عزیزم

یعنی مالک های خصوصی به خاطر فرار از مالیات قراردادی با مشتریان خودشون نمی بندن؟ایا این قراردادها فرمت خاصی داره و مثلا توسط ارگان خاصی تهیه شده؟منظورتون از قراردادهایی که خود مالکین تهیه می کنن که نیست؟چون برای من چندین بار قرارداد فرستادن و حتی شده بهشون گفتم چرا چند روزی خبری ازتون نبود و میگن داشتیم متن قرارداد رو اماده می کردیم!

tornado
June 30th, 2010, 09:23 PM
درود بر دوست عزیزم

یعنی مالک های خصوصی به خاطر فرار از مالیات قراردادی با مشتریان خودشون نمی بندن؟ایا این قراردادها فرمت خاصی داره و مثلا توسط ارگان خاصی تهیه شده؟منظورتون از قراردادهایی که خود مالکین تهیه می کنن که نیست؟چون برای من چندین بار قرارداد فرستادن و حتی شده بهشون گفتم چرا چند روزی خبری ازتون نبود و میگن داشتیم متن قرارداد رو اماده می کردیم!

والا چند نوع داره؛ بعضی ها که اصلا قرارداد نمی بندند. بعضی ها باهاتون قرارداد می بندند ولی با شما طی می کنند که جایی از آن استفاده نکنید (مثل وام دانشجویی و ...) که منجر به شناسایی شود. صاحب خانه خود باید درآمدش را اعلام کند و قرارداد را اگر ببندد و اعلام نکند یعنی دارد از زیر مالیات فرار می کند ولی اگر با شما قرارداد می بندند دیگه این قسمتش نباید برای شما مهم باشه و این مشکل اون فرد هست.
یک موضوع دیگه اینکه خیلی خیلی مراقب امضا قرارداد ها در سوئد باشید از قرارداد خونه گرفته تا موبایل و .... (کلا مراقب امضا هایی که می کنید باشید) چون هر چیزی که امضا کنید به عنوان سند استفاده می شه و قابل اجرا هست و مثل ایران نیست که کسی نتونه کاری باهاتون بکنه.
پس متن قرارداد ها رو خیلی دقیق بخونید و اگر جاییش مطابق میلتون نبود حتما با طرف مکاتبه کنید تا تغییرش دهد.

موفق باشید.

iman kh
July 1st, 2010, 09:28 AM
والا چند نوع داره؛ بعضی ها که اصلا قرارداد نمی بندند. بعضی ها باهاتون قرارداد می بندند ولی با شما طی می کنند که جایی از آن استفاده نکنید (مثل وام دانشجویی و ...) که منجر به شناسایی شود. صاحب خانه خود باید درآمدش را اعلام کند و قرارداد را اگر ببندد و اعلام نکند یعنی دارد از زیر مالیات فرار می کند ولی اگر با شما قرارداد می بندند دیگه این قسمتش نباید برای شما مهم باشه و این مشکل اون فرد هست.
یک موضوع دیگه اینکه خیلی خیلی مراقب امضا قرارداد ها در سوئد باشید از قرارداد خونه گرفته تا موبایل و .... (کلا مراقب امضا هایی که می کنید باشید) چون هر چیزی که امضا کنید به عنوان سند استفاده می شه و قابل اجرا هست و مثل ایران نیست که کسی نتونه کاری باهاتون بکنه.
پس متن قرارداد ها رو خیلی دقیق بخونید و اگر جاییش مطابق میلتون نبود حتما با طرف مکاتبه کنید تا تغییرش دهد.

موفق باشید.

ممنون میشم یک قرارداد برای مثال و اشنایی اینجا بذارید تا بتونیم یه ذهنیتی داشته باشیم

soilman
July 1st, 2010, 10:20 AM

موفق باشید.

درود بر دوست عزیزم و ممنون از اینکه ما رو قابل می دونی و بهمون کمک می کنی :)

خیلی جالبه...پس در واقع اونجا هم چنین چیزهایی هست...من برام الان مفهوم پیدا کرد که چرا این طرف هی از من متن امضا شده رو میخاست....خودش یه امضاء اسکن شده گذاشته بود....

برای شروع حالا اقا ایمان هم وارد بحث شدند من متن قرارداد و اون فایلی که میگه پول دپوزیت رو برمیگردونه رو اینجا میگذارم تا دوستان آشنا بشن و نظراتشون رو بگن...

کلا من اینجوری فهمیدم که مثلا صاحب خونه انتظار داره که فقط شما استفاده کنی،صدمه نزنی،اگه زدی پول کم میشه،اجازه بدی هر موقع صاحب خونه خواست بیاد،مزاحمت ایجاد نکنی،تجارت راه نندازی و یه سری موارد دیگه...

البته اگر دقت کنید این دو فایلی که صاحب خونه برام فرستاده ابهاماتی دارد...از جمله اینکه یه جا طرف Daniel Akinola هست و یه جای دیگه نفهمیدم چرا یه هو پای WITT GRISCHA کشیده میشه وسط :)

امیدوارم این بحث ها ادامه پیدا کنه تا بتونیم به جمع بندی خوبی برای اجاره در موارد شخصی برسیم....

با سپاس

soilman
July 1st, 2010, 10:40 AM
درود محدد...

از اونجایی که اپلود فروم فعلا به مشکل بر خورده لینک های غیر مستقیم فایل های قرارداد رو براتون میذارم...

http://www.persianupload.com/3010803

http://www.persianupload.com/5365237

soilman
July 1st, 2010, 04:31 PM
درود....

براتون میخام ماجراهای من و صاحب خونه ی خونه ای که ازش خوشم اومده رو بگم :)

این طرف هر دفعه یه چیزی میگه!یه دفعه میگه اشپزخونه اشتراکیه و یه دفعه میگه فقط living room ....

از اون بگذریم وقتی فایل های بالا رو برام فرستاد و تشکر کرد از اینکه من اینقدر پیگیر هستم ازم خواست پول پیش یا همون دپوزیت رو بریزم و اون فایل های بالا رو امضا کنم و بهش برگردونم.
به من Western Union Money Transfer رو معرفی کرد و گفت:
www.westernunion.com
Have attached the Agreement Form along with Refundable Security Deposit,kindly inform me if you're satisfy with the Contract document,in order to proceed with how to view the apartment and handing of Keys to you Kindly send me both the Contract Document and also the receipt of the Western Union Transfer.

بعد جالبه نه شماره حسابی و نه چیزی..حالا نمی دونم سیستم این سایت چجوریه!ولی فقط Full Name،Current address و ای میلشو داد!

بعد من دیدم اینجوریه بهش گفتم اقا اون شرکتی که گفتی تو ایران شعبه نداره بعد هم بانک های ما تحریمه و من نمی تونم پول رو بدم الا اینکه بیام اونجا و چند ابهام دیگه داشتم و ازش پرسیدم که اینا رو روشن کنه!

چند روزی گذشت و جواب نداده و من بهش میل زدم پس چی شد بعد بهم گفته:

You've not yet answered me,because am waiting for the sign document and also the receipt of the Western union Transfer

ادامه ماجرا در پست بعد :)

پ.ن:به دلیل زیاد شدن مطالب و شکایت نکردن دوستان من باب طولانی بودن مطلب بر ان شدم تقسیم کنم به چندین پست!

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 11:12 AM
soilman جان مطمئنی این کلاه برداری نیست؟ شما اگه پول رو با Western union بفرستید برای این آقا دیگه به هیچ وجه نمی تونید پولتون رو پی بگیرید و هیچگونه مدرکی هم نخواهید داشت که در مورد اجاره خونه ، حرفتون رو بتونید اثبات کنید ...

اگر طرف آشنا نیست و از طریق دیگه ای ایشون رو نمی شناسید دارید ریسک خیلی خیلی بزرگی در حد 100% با پولتون می کنید ...

قراردادی هم که ایشون برای شما می فرستند از لحاظ قانونی هییییییییچ!!!! ارزشی نداره ... چون اصل این کار توی سوئد غیر قانونیه ...

یعنی اجاره دادن خونه و اجاره کردن خونه بین اشخاص کاملا غیر قانونیه توی سوئد و اگه بخواهید قانونی باشه باید یک طرف قرارداد شرکت دولتی باشه!

ولی خب این کار یه خلاف مرسوم شده توی سوئد و برای فرار از مالیات و ... یه عده این کار رو انجام میدن (و متاسفانه ما هم مجبوریم از این خونه ها بگیریم)

ولی این رو باید بدونیم که هم صاحب خونه و هم ما داریم یه کار کاملا غیر قانونی انجام میدیم و در صورتی که به دام یک کلاه بردار بیافتیم که مثلا با western union از ما پول بگیره، دیگه به هیچ وجه قانون سوئد پشتیبان ما نخواهد بود و به شکایت ما رسیدگی نخواهد شد ...

من تا الان توی این مدتی که دنبال خونه هستم با چند نفر تا آخرش و حتی امضا قرارداد پیش رفتم ولی با کمک دوستانم توی سوئد فهمیدم که کلاه بردار هستن ... کلا این کلاه برداری خیلی خیلی زیاد شده ...

اگه دیدین کسی خیلی راحت به شما تخفیف میده ... اگه اصرار شدیدی به گرفتن Deposit و اجاره چند ماه به صورت پیش داره و اصلا سر این مساله کوتاه نمیاد ... اگه دیدین به راه های مختلف میخواد شما رو راضی کنه که بهش اعتماد کنین (مثلا این که با western union پول رو به ادرس من و به اسم یکی دیگه بفرست، وقتی کلید ها رو گرفتی برو اسم حواله رو به اسم من تغییر بده) و کلا شرایط مشکوک به این که طرف می خواد شما رو راضی کنه، مطمئن باشین که در دام یه کلاه بردار حرفه ای افتادین ...

چون اونقدر متقاضی خونه توی این فصل توی سوئد زیاده که طرف نیازی نیست شما رو متقاعد کنه که بهش اعتماد کنین ... خیلی راحت اگه شرایط شما رو نپسنده میگه نه!

در ضمن ... یه سر به سایت western union بزنین و هشدارهای سایت در مورد انتقال پول به اشخاصی که نمی شناسیدشون رو بخونید ... همین هشدارها باعث شد دست یکی از این کلاه بردار ها واسه من رو بشه!!!

مطالب داخل سایت رو واسش کپی کردم و رفتاش کاملا عوض شد !!!

همه دوستان خیلی دقت کنین تا چند هزار کرون بی دلیل ضرر نکنین

ببخشید اگه پستم طولانی شد

درود....

براتون میخام ماجراهای من و صاحب خونه ی خونه ای که ازش خوشم اومده رو بگم :)

این طرف هر دفعه یه چیزی میگه!یه دفعه میگه اشپزخونه اشتراکیه و یه دفعه میگه فقط living room ....

از اون بگذریم وقتی فایل های بالا رو برام فرستاد و تشکر کرد از اینکه من اینقدر پیگیر هستم ازم خواست پول پیش یا همون دپوزیت رو بریزم و اون فایل های بالا رو امضا کنم و بهش برگردونم.
به من Western Union Money Transfer رو معرفی کرد و گفت:
www.westernunion.com
Have attached the Agreement Form along with Refundable Security Deposit,kindly inform me if you're satisfy with the Contract document,in order to proceed with how to view the apartment and handing of Keys to you Kindly send me both the Contract Document and also the receipt of the Western Union Transfer.

بعد جالبه نه شماره حسابی و نه چیزی..حالا نمی دونم سیستم این سایت چجوریه!ولی فقط Full Name،Current address و ای میلشو داد!

بعد من دیدم اینجوریه بهش گفتم اقا اون شرکتی که گفتی تو ایران شعبه نداره بعد هم بانک های ما تحریمه و من نمی تونم پول رو بدم الا اینکه بیام اونجا و چند ابهام دیگه داشتم و ازش پرسیدم که اینا رو روشن کنه!

چند روزی گذشت و جواب نداده و من بهش میل زدم پس چی شد بعد بهم گفته:

You've not yet answered me,because am waiting for the sign document and also the receipt of the Western union Transfer

ادامه ماجرا در پست بعد :)

پ.ن:به دلیل زیاد شدن مطالب و شکایت نکردن دوستان من باب طولانی بودن مطلب بر ان شدم تقسیم کنم به چندین پست!

dalton_2563
July 2nd, 2010, 11:56 AM
سلام به همه

نمیدونم تاحالا کسی‌ با Western Union کار کرده یا نه ولی‌ این شرکت سیستم خیلی‌ ساده و خوبی‌ داره اونم اینه که شما پولو به نام شخص میفرستی نه با شماره حساب. در کشور مقصد, شرکت با چک کردن مثلا پاسپورت شما پول رو بهتون میده ولی‌ اگر توی اسم یک اشتباه کوچک باشه دیگه لازمهٔ اون پیگیری طرف واریز کننده تو کشور مبدأ هستش که خوب سیستم خیلی سریع برای انتقال پول هست ولی درصد بالایی حدود 7% برای اجرت می گیره . به هر حال به دوست عزیزمون آقای Soilman بگم که شما رسیدی خواهی‌ داشت که پولو به این آقا دادی و قابل پیگیری هست ولی‌ مساله این هست که چقدر وقت بذاری تا بتونی‌ پولو پس بگیری!!!

برای اون قسمتم که گفتید اسم یکی‌ دیگه رو وسط آورد فکر می‌کنم اون شاهد باشه.

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 12:14 PM
The Western Union Money Transfer® service is a great way to send money to people you know and trust. If you need to send money to someone you don’t know well, you may be putting yourself at risk for fraud.

Because we care about consumers, Western Union urges you to protect yourself from fraud by considering the following:

* Never send money to a stranger using a money transfer service.
* Beware of deals or opportunities that seem too good to be true.
* Don’t use money transfer services to pay for things like online auction purchases.
* Never send money to pay for taxes or fees on foreign lottery winnings.

این بندش خیلی مهمه ... میگه به امید این که بعدا اسم رو به اسم گیرنده (که نمی شناسیدش) عوض کنید، پول رو به اسم دوست و آشناتون نفرستید (کسی که میخواس از من کلاه بردای کنه دقیقا همین کار رو از من میخواست)

* Never send a money transfer, in the name of a friend or relative, with the intention of changing the name to someone you have not met personally.

اینم مهمه ...

* Never send a money transfer, in the name of a friend or relative, in order to delay payment of the transaction to someone you have not met personally.

در ضمن Dalton جان ... مساله اینجاست که توی رسیدی که به فرستنده داده میشه ذکر نمیشه که این پول بابت چی بوده، منظور شما از پیگیری برای گرفتن پول چیه دقیقا؟

فرض کنید شما توی همین بانک ملی خودمون به حساب یک نفر پول واریز می کنید ... یه رسید هم بهتون میدن ... خب بعدش چی؟

می تونید برید و بگید که این آقا از من کلاه برداری کرده و شکایت کنید و با استناد به رسیدی که دستتونه پولتون رو پس بگیرید؟ خب میگن خودت ریختی این پولو!

اینجا هم دقیقا همینه ... شما دارید با دست خودتون پول میریزید به حساب یه نفر ... یه رسید هم میدن بهتون که ثابت بشه پول به حساب واریز شده و تنها کاری که با این رسید میشه کرد اینه که اگر طرف ادعا کرد پول رو دریافت نکرده شما ثابت می کنید که واریز کردید ... ولی وقتی طرف پول رو بگیره و دیگه خبری ازش نشه، شما با این رسید کاری نمی تونید انجام بدید که ...

حالا تصمیم با خود دوستانه ... من اینا رو از این سایت کپی کردم :

http://www.westernunion.com/WUCOMWEB/staticMid.do?method=load&pagename=fraudIndex&pid=fraud0709

سلام به همه

نمیدونم تاحالا کسی‌ با Western Union کار کرده یا نه ولی‌ این شرکت سیستم خیلی‌ ساده و خوبی‌ داره اونم اینه که شما پولو به نام شخص میفرستی نه با شماره حساب. در کشور مقصد, شرکت با چک کردن مثلا پاسپورت شما پول رو بهتون میده ولی‌ اگر توی اسم یک اشتباه کوچک باشه دیگه لازمهٔ اون پیگیری طرف واریز کننده تو کشور مبدأ هستش که خوب سیستم خیلی سریع برای انتقال پول هست ولی درصد بالایی حدود 7% برای اجرت می گیره . به هر حال به دوست عزیزمون آقای Soilman بگم که شما رسیدی خواهی‌ داشت که پولو به این آقا دادی و قابل پیگیری هست ولی‌ مساله این هست که چقدر وقت بذاری تا بتونی‌ پولو پس بگیری!!!

soilman
July 2nd, 2010, 12:28 PM
درود فراوان بر دوستانی که در این مطلب سهیم شدن :)

اول از همه خوشحالم که حداقل دو نفر از دوستان که البته با توجه به تعداد افرادی که بر روی اون فایل های قرارداد کلیک کردند کم هست در بحث شرکت کردن...

اگر اجازه بدید ادامه ی ماجراهای من و طرف مشکوک به کلاه برداری :) رو براتون تعریف کنم...دیروز هم اخرین میلی رو که زده براتون میارم...بعد هم در پست های بعد به نظرات دوستان بپردازم...

اگه یادتون باشه مدتی بود خبری از طرف نبود و بعد بهش گفتم کجایی و بعد بهم همون متنی رو که در پست پیشین اوردم برام زد و من گفتم باباجان مثه اینکه با دقت نخوندی...من مشکل دارم این دپوزیت رو بریزم و بانک های ما تحریمن و اینجور چیزا!

این دانیل اکینولا جواب داده که:

Hello,

You'll have to send the money to my wife bank account in the UK so am giving you her Company bank account.

Account Name: Mobile.com
Bank name:Lloyds Tsb
Bank address:94 Fishergatee,Preston,PR1 2JB
Iban: GB29LOYD30968526396160
Swift Code:LOYDGB21165
Account number:26396160
Sortcode: 30-96-85

Kind send the money to her Company bank account and get back to me with the receipt.

Thanks

جواب جالب است!اصلا باز به مشکل من توجه نکرده و شماره حساب همسرشو داده!من به خودش اعتماد ندارم و پای کس دیگه ای رو کشیده وسط!

من هم گفتم اقا مثه اینکه شما اصلا توجه نکردی!من اصلا نمیخام دپوزیت رو بدم مگر اینه شما هم بیایی اونجا و من بهت پول رو میدم و شما کلید رو میدی...بعد هم اخرش بهش گفتم که اگر شما راه حل بهتری می شناسی بگو خوشحال میشیم!

جواب داده:

Hello,

i really appreciate your suggestion,but am sorry i need to confirm the refundable security deposit before i could travel down to meet you.

have also send my wife company account to you,in order to transfer her the money,because am currently not banking with any bank here.

Kindly inform if you agree sending the money to my wife bank account.

Thanks

فکر کنم این پایان ماجرا بین من و دانیل بود!یه پایان تراژدیک :D
تا حدودی فکر میکردم این طرف میشه بهش اعتماد کرد!کلاه بردارها تا حدودی تیز و برنده هستن ولی این اقا به قول یکی از بچه ها زیادی خنگ بود و این برام کار رو سخت تر کرد که شاید این واقعا صاحب خونه باشه...

حال به نظر شما جوابش را چه بگویم!؟به بهترین پیشنهاد جایزه ی نفیسی ارائه خواهد شد!

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 12:36 PM
با این که کاملا مشخص بود کلاه برداریه ولی می تونی بهش بگی که قصد داری اطلاعاتی رو که ازش داری + IP فرستاده شده توسط ایمیلش رو در اختیار پلیس سوئد و وزارت مسکن سوئد قرار بدی تا از طریق اینترپل حسابشو برسن ;( البته بعید میدونم بترسه ... اینا خیلی حرفه ای تر از این حرفان

soilman
July 2nd, 2010, 12:45 PM
soilman جان مطمئنی این کلاه برداری نیست؟ شما اگه پول رو با Western union بفرستید برای این آقا دیگه به هیچ وجه نمی تونید پولتون رو پی بگیرید و هیچگونه مدرکی هم نخواهید داشت که در مورد اجاره خونه ، حرفتون رو بتونید اثبات کنید ...

اگر طرف آشنا نیست و از طریق دیگه ای ایشون رو نمی شناسید دارید ریسک خیلی خیلی بزرگی در حد 100% با پولتون می کنید ...

قراردادی هم که ایشون برای شما می فرستند از لحاظ قانونی هییییییییچ!!!! ارزشی نداره ... چون اصل این کار توی سوئد غیر قانونیه ...

یعنی اجاره دادن خونه و اجاره کردن خونه بین اشخاص کاملا غیر قانونیه توی سوئد و اگه بخواهید قانونی باشه باید یک طرف قرارداد شرکت دولتی باشه!

ولی خب این کار یه خلاف مرسوم شده توی سوئد و برای فرار از مالیات و ... یه عده این کار رو انجام میدن (و متاسفانه ما هم مجبوریم از این خونه ها بگیریم)

ولی این رو باید بدونیم که هم صاحب خونه و هم ما داریم یه کار کاملا غیر قانونی انجام میدیم و در صورتی که به دام یک کلاه بردار بیافتیم که مثلا با western union از ما پول بگیره، دیگه به هیچ وجه قانون سوئد پشتیبان ما نخواهد بود و به شکایت ما رسیدگی نخواهد شد ...

من تا الان توی این مدتی که دنبال خونه هستم با چند نفر تا آخرش و حتی امضا قرارداد پیش رفتم ولی با کمک دوستانم توی سوئد فهمیدم که کلاه بردار هستن ... کلا این کلاه برداری خیلی خیلی زیاد شده ...

اگه دیدین کسی خیلی راحت به شما تخفیف میده ... اگه اصرار شدیدی به گرفتن Deposit و اجاره چند ماه به صورت پیش داره و اصلا سر این مساله کوتاه نمیاد ... اگه دیدین به راه های مختلف میخواد شما رو راضی کنه که بهش اعتماد کنین (مثلا این که با western union پول رو به ادرس من و به اسم یکی دیگه بفرست، وقتی کلید ها رو گرفتی برو اسم حواله رو به اسم من تغییر بده) و کلا شرایط مشکوک به این که طرف می خواد شما رو راضی کنه، مطمئن باشین که در دام یه کلاه بردار حرفه ای افتادین ...

چون اونقدر متقاضی خونه توی این فصل توی سوئد زیاده که طرف نیازی نیست شما رو متقاعد کنه که بهش اعتماد کنین ... خیلی راحت اگه شرایط شما رو نپسنده میگه نه!

در ضمن ... یه سر به سایت western union بزنین و هشدارهای سایت در مورد انتقال پول به اشخاصی که نمی شناسیدشون رو بخونید ... همین هشدارها باعث شد دست یکی از این کلاه بردار ها واسه من رو بشه!!!

مطالب داخل سایت رو واسش کپی کردم و رفتاش کاملا عوض شد !!!

همه دوستان خیلی دقت کنین تا چند هزار کرون بی دلیل ضرر نکنین

ببخشید اگه پستم طولانی شد

درود بر دوست عزیز اقا امیر

با سپاس از دو پست خوبتان....

در مورد کلاه بردار بودن طرف صادقانه بگم 100% مطمئن نبودم...
من به کل ای میل ها و جواب هایی که میداد از دید کلی نگاه میکردم هنوز بهش امیدی داشتم...

در مورد سیستم انتقال پول هم مشکل بحث ریختن پول و نداشتن شعبه ای از Western Union در ایران نبود..بلکه اینها بهانه ای بود که بگویم نمی تونم بهت اعتماد کنم...دو سیستم انتقال پولی که مطرح کرد یعنی همین Western Union و Lloyds Tsb خودشان هم همانطور که گفتید اشاره کردن که به طرف اشنا پول رو بریزید....

مشکل اینجاست که بعضا ما از انجایی که نمی دانیم خوابگاه یا اتاقی بهمان میرسد مجبور می شویم به سراغ موردهای خصوصی برویم...راه حل خوبی رو هم tornado معرفی کردن که مثلا به صاحب خانه بگوییم که 1000 کرون از کل دپوزیت رو می دهیم ولی این راه حل هم برای کسانی که مقیم اونجا هستن و صاحب خونه رو دیدن مفید و کاراست....

به زودی اطلاعات دیگری رو که حاصل چند روز بی خوابی و شب زنده داری رو باهاتون در میان میگذارم :D

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 12:56 PM
خواهش می کنم ... حرف شما کاملا درسته Soilman جان ... متاسفانه این کلاه بردارها هم از همین نقطه ضعف ما در مورد نیاز به گرفتن خونه سوء استفاده می کنن و ... خلاصه خیلی باید حواسمون جمع باشه ...

2 تا راه خوب به ذهن من میرسه ...

یکی این که یه خونه خوب از اینجا پیدا کنید و همه صحبت ها رو با طرف بکنید و اگه دوستی در سوئد دارید بهش بگید که بره و حضوری صاحبخونه رو ببینه و باهاش قرارداد ببنده (البته بعضی از صاحبخونه ها - مخصوصا اونایی که یه اتاق از خونه خودشون رو می خوان اجاره بدن این روش رو قبول نمی کنن و میگن باید حتما خود مستاجر رو ببینن و اگه ازش خوششون بیاد خونه رو اجاره میدن بهش) من یکی دو مورد اینجوری داشتم ... اکثرا زن و شوهرهای جوونی بودن که می خواست یکی از اتاق هاشون رو اجاره بدن

روش دوم هم اینه که الان تا دیر نشده یه هاستل برای یک ماه رزرو کنید (چون وضع و اوضاع هاستل هم به خاطر کنفرانس هایی که در ماه آگوست توی استکهلم برگزار میشه زیاد خوب نیست و همین حالا هم خیلی از هاستل ها 24 تا 29 آگوست ظرفیتشون کاملا پره)
بعد که رفتیم سوئد می تتونیم اونجا دنبال خونه بگردیم و هرچند سخته و در ماه آگوست و سپتامبر خونه سخت گیر میاد، ولی تجربه دوستان نشون داده که بالاخره گیر میاد ...

من هر دو روش رو باهم دارم پیش میبرم تا ببینم چی میشه ... احتمالش هست یه خونه نسبتا بزرگ بتونم بگیرم ... اونوقت هم باید بیایم اینجا دنبال هم خونه بگردیم ...

soilman
July 2nd, 2010, 01:03 PM
سلام به همه

درود بر دوست عزیز...

نه تا بحال کار نکرده ام با این شرکت ولی همانطور که امیر گفت و خود سایت هم تاکید کرده نمیشه به کسی که اصلا بهش اعتمادی نداریم پول رو بریزم...طرف میگوید در مصر محقق هست و به حسابم در مصر بریز...
بعد از واریز حساب هم بعید می دونم بشه پول رو گرفت حتی با داشتن رسیدی که بدن و کلا به دردسرش نمی ارزه...

در مورد اون اسم دیگری هم من هم چنین فکری رسید ولی جالبه که امضاها یکی است و یه سری موارد مبهم دیگه هم داشت که الان یادم نیست :)

متاسفانه به نظر میاد که در سوئد مرجعی نیست برای دانشجویان به خصوص جدید الورود که بخواهند وقتی اتاق یا اپارتمانی از داخل کشورشان اجاره کنن به صحت و سلامتی قرارداد یا طرف پی ببرن...
اکثرا سایت hitta.se رو معرفی می کنن ولی خوب همانطور که پیش تر گفتم در خیلی موارد اسم افراد نیست یا مشابه زیاد داره یا اینکه طرف اطلاعاتشو وارد اون سایت نکرده...

dalton_2563
July 2nd, 2010, 01:16 PM
خوب امیر جان منظور من از پیگیری این بود که میتونی‌ ببینی‌ پول رسیده یا نه

Soilman جان شمام انقدر سخت نگیر من که گتنبورگ هستم انقدر نگران نیستم مگه شما مگه اپسالا نیستی‌، پس اونقدر نگران نباش به نظر من بهترین چیز اقدام حضوری هست خیال آدمم راحت می‌شه، مخصوصاً ما ایرانیها که کار اینترنتیو این چیزا تو خونمون نیست و همچنین به نظر من کمی‌ هم دل چرکین هستیم از اینکه بریم خونه کثیف باشه ولی‌ وقتی‌ حضوری بریم خیالمون راحته، مگه این همه سال های قبل رفتن بی‌ خونه موندن؟؟؟

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 01:43 PM
به ! Soilman جان من تا الان فکر می کردم شما استکهلم هستی ... به کل یادم رفته بود شما آپسالا هستین ... آقا آپسالا که خونه پیدا کردن خیلی آسون تر از استکهلم و یوته بریه! واسه چی اینقدر خودتو اذیت میکنی! شب زنده داری و 50 بار Refresh کردن سایت Blocket.se در یک دقیقه مخصوص بچه های استکهلمه فکر کنم :دی ...

چون دیروز همینطور که داشتم سایت Blocket.se رو تند و تند Refresh می کردم ، یهو یه مورد خیلی خوب اومد رو سایت و انصافا منم خیلی سریع بعد از این که با Google map و Google translate یه بررسی اولیه کردم زنگ زدم به شماره ای که داده بود ... باهاش که صحبت کردم گفت لطفا ایمیل بده چون من نمی تونم همه اسم ها رو توی ذهنم نگه دارم !!!

گفتم چطور مگه؟!! گفت تو همین چند دقیقه 50 تا ایمیل اومده برام !!! (البته فکر کنم یه کم بازار گرمی هم داشت می کرد) ولی در نوع خودش جالب بود !

شما نگران نباش soilman جان ... یه هاستل بگیر و خیال خودتو راحت کن ... میری اونجا یه خونه خوب پیدا می کنی ایشالا

soilman
July 2nd, 2010, 01:57 PM
درود مجدد....

با سپاس از همکاری و همیاری تان...

اول از همه بگم اتفاقا به نظر پیدا کردن خونه در اپسالا سخت تر نباشه از این دو شهر اسون تر نیست :)

شما یه مورد رو به من از همین بچه های ورودی امسال اپسالا بگویید که خونه پیدا کرده باشه...در حالیکه من چندین نفر در استهکلم و یوته بوری می شناسم که خونه پیدا کردن...در مورد یوته بوری چندین بار هم خود مالکین بهم میل زدن...البته یه ماه پیش....در حالیکه برای همین اپسالا اگهی که تازه منتشر میشه و بهششون میل میزنم میگه اجاره رفته...مورد بلاکت رو که گفتید ما هم زود به زود رفرش می کنیم...سایت های دیگری هم هست که خوب به اونها هم سر میزنیم و باید تند تند سر بزنیم!
خوابگاه ها هم که یه مورد بود من نفر 5000 بودم تو صف!یه مورد هم که گفت برای 2010 دیگه خونه اجاره نمیدیم...خوابگاه دانشگاه ما هم صف انتظار 6 ماهه داره و با اینکه پولی گرفته گفته تضمین نمی کنه...پس با این حساب فکر می کنم سخت تر هم هست از بقیه شهرها :)

از این حرفها بگذریم من دنبال راهی هستم که دانشجویان به خصوص از اینجا بتونن راحت تر و با دغدغه ی کمتر اقدام به اجاره ی خانه و اتاق در هر جای سوئد بکنن :)

روز خوش

7para2x
July 2nd, 2010, 01:57 PM
توی facebook توی page مربوط به studera این مطلب رو دیدم گفتم شاید به درد دوستان بخوره :

How to spot housing scams: visit www.ratsit.se and fill in with the landlord's name or apartment's address and you will see if the two match (if the person is the real owner of that apartment

Apart from this it is also good practice to check with renting company or housing cooperative from which that person rents if the permit (which is compulsory) for sub-letting is issued before giving any money.

shad
July 2nd, 2010, 02:22 PM
تشکر از مردخاکی عزیز برای گرم نگه داشتن این بحث مفید

دوستان موضوع اینه که اگر جایی برای موندن از ایران پیدا کنیم خیلی بهتر و با آرامش تره وگرنه هممون می دونیم که به هرحال گزینه ی نهایی هاستل ها هستند(هرچند به قول دوستمون آقا امیر،ممکنه اونا هم پر بشند!)
و فکر می کنم اکثرا توی صف های طولانی خونه یابی از طریق دانشگاه هم هستند.

من تجربه ی امسال دو تا از دوستام که توی فروم فعال نیستند رو براتون می گم،شاید برای بقیه مفید باشه.

یکی از بچه ها مثل soilman عزیز با صاحبخونه کلی نامه نگاری کرد و دقیقا حرفایی مشابه همین نامه های این کلاهبردار بالایی ردو بدل شده بود.جالب بود که دوستم وقتی ازش عکس خواسته بود از خونه موردنظر، چندتا عکس از گوگل مپ و یک سری عکس دزدی از سایت studentlya که برای آگهی های قدیمی بود رو براش فرستاده بود!

من از همون دقیقه اول به soilman عزیز گفتم این کلاه برداره چون خوبیش اینه که اکثرا خنگند و از یک راه ثابت برای کلاه برداری استفاده می کنند.

واما دوست دیگرم که اون با صاحبخونه ی سوئدی که یک خانوم تنهاست تلفنی صحبت کرده بود و اون خانوم گفته بود چون من به هرکسی نمی تونم این خونه رو اجاره بدم بنابراین دپوزیت نمی خوام.من باید اول شما رو ببینم و به این نتیجه برسم که کیس مناسبی هستید.در نتیجه قرار گذاشتند همو توی یک تاریخ معین ببینند و اون خانوم گفته بود حتی اگر به توافق نرسیدیم شما می تونید یکی دو هفته این جا بمونید تا خونه پیدا کنید.(دیگه بهتر از این؟ :) )

dalton_2563
July 2nd, 2010, 02:40 PM
شاد عزیز این قضیه عکس من رو یاد یک ماه پیش انداخت که 2 میل برام اومد که خونه داریم و این حرفهاو منم شرایط رو دیدم خوشحال و خندان میل زدم چندتا عکس بده ببینم این کاخ کرملینو , خوب اولی جواب داد گفتم از من خوش شانس تر نیست خونه ی خوب تمیز عالیییییییی :D میل دوم رسید چشمتون روز بد نبینه ,مردک از شانس بدش چند تا از عکس هایی که نفر اول فرستاد اینم فرستاده بود :D اینجا بود که به این نتیجه رسیدم که اونقدرام خوش شانس نیستم :D

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 02:44 PM
دست رو دلمون نذار شاد جان که ... :دی

آره این موقعیت ها برای خانوم ها هست ... ولی در مورد پسرها اصلا انتظار یه همچین موقعیتی رو نداشته باشید ...

اتفاقا من هم یه Advertisement پیدا کردم ... یه خانم خیلی مهربون بود که به سختی هم انگلیسی حرف می زد ، اونم نه Deposit می خواست و نه اجاره پیش ... فقط می گفت یه دختر خوب باشه! حتما هم می خواست طرف رو ببینه

منم هرچی میگفتم منم خیلی پسر خوبیم ها! هرچی از خودم تعریف می کردم! فقط می خندید :دی اخرش هم گفت حالا با پسرم صحبت می کنم ببینم چی میگه که آخرش هم خبری نشد دیگه!

البته اینا رو به شوخی گفتم ... ایشالا که همه دخترای گل فاریوم خونه های خوبی پیدا کنن و همچنین پسرهای عزیز ...

فقط جهت اطلاع این اطلاعات رو هم داشته باشین بد نیست (مخصوصا خانوم ها)

این محله هایی که اسمشون رو اینجا میذارم از محله های خفن!!! استکهلم به حساب میان و به گفته دوستانی که الان اونجان بهتره دور و بر این محله ها نگردیم
ظاهرا پر از خارجی هستن و محله های نا امنی هستن در کل

Rinkeby

Tensta

sodertalije

jarfalla

این محله ها رو یکی از دوستان به من گفته که دنبالش نباشم ... دوستان اگه نظرات تکمیلی هم دارن بگن تا همه استفاده کنیم

تشکر از مردخاکی عزیز برای گرم نگه داشتن این بحث مفید

دوستان موضوع اینه که اگر جایی برای موندن از ایران پیدا کنیم خیلی بهتر و با آرامش تره وگرنه هممون می دونیم که به هرحال گزینه ی نهایی هاستل ها هستند(هرچند به قول دوستمون آقا امیر،ممکنه اونا هم پر بشند!)
و فکر می کنم اکثرا توی صف های طولانی خونه یابی از طریق دانشگاه هم هستند.

من تجربه ی امسال دو تا از دوستام که توی فروم فعال نیستند رو براتون می گم،شاید برای بقیه مفید باشه.

یکی از بچه ها مثل soilman عزیز با صاحبخونه کلی نامه نگاری کرد و دقیقا حرفایی مشابه همین نامه های این کلاهبردار بالایی ردو بدل شده بود.جالب بود که دوستم وقتی ازش عکس خواسته بود از خونه موردنظر، چندتا عکس از گوگل مپ و یک سری عکس دزدی از سایت studentlya که برای آگهی های قدیمی بود رو براش فرستاده بود!

من از همون دقیقه اول به soilman عزیز گفتم این کلاه برداره چون خوبیش اینه که اکثرا خنگند و از یک راه ثابت برای کلاه برداری استفاده می کنند.

واما دوست دیگرم که اون با صاحبخونه ی سوئدی که یک خانوم تنهاست تلفنی صحبت کرده بود و اون خانوم گفته بود چون من به هرکسی نمی تونم این خونه رو اجاره بدم بنابراین دپوزیت نمی خوام.من باید اول شما رو ببینم و به این نتیجه برسم که کیس مناسبی هستید.در نتیجه قرار گذاشتند همو توی یک تاریخ معین ببینند و اون خانوم گفته بود حتی اگر به توافق نرسیدیم شما می تونید یکی دو هفته این جا بمونید تا خونه پیدا کنید.(دیگه بهتر از این؟ :) )

soilman
July 2nd, 2010, 03:48 PM
درود...

با سپاس از مشارکت دوستان و گرم نگهداشتن موضوع :)
مسلما گفتن تجارب دوستان در موردهای اتاق ها و اپارتمان های خصوصی که داشتن بسیار مفید و راهگشا هست...فکر کنم تا اینجای کار مثلا در مورد استهکلم به نتایج خوبی رسیدیم...

سایتی رو محمد عزیز معرفی کرده...من اولین بار بود بهش برخوردم..یه جور سایت شبیه hitta.se هست ولی کامل تر و حتی وضعیت تجرد و تاهل فرد و اطلاعات دیگر رو هم داره :)

من یه سوالی برام پیش اومد...اول بگم که اسم همین دانیل اکینولا رو زدم گفتم شاید بیاره...تو سایت hitta.se و بقیه زده بودم نیومد...این بار اسم یه نفر رو زدم که اورد..خوب تا اینجای کار مشکلی نیست...
من سوالم اینه میشه کسی خونه ای که خودش نشسته باشه رو بده به اجاره؟!اون وقت خودش کجا میره؟یا احتمالا اینقدر خونه اش بزرگه و ویلاست که یکی از اتاق ها و سوئیت هاشو میده؟

روز خوش

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 04:12 PM
soilman جان ... میدونین که، اکثر کسایی که توی این سایت ها خونه اجاره میدن سوئدی نیستن و خارجی ان (ایرانی ها که ید طولایی در انجام این کار غیر قانونی دارن :دی )
اکثرا یه آپارتمان از دولت اجاره می کنن و اون رو دوباره اجاره میدن به یکی دیگه و این وسط با دلال بازی پول در میارن ... یعنی بدون این که کاری انجام بدن یا سرمایه گذاری بکنن فقط از این دست به اون دست 2 3 هزار کرون درآمد کسب می کنن در ماه

بعضی ها هم یه آپارتمان کوچک دارن و به خاطر این که مالیات بالاست، از راه قانونی اقدام به اجاره دادن نمیکنن و اینجوری مستقیم به مستاجر اجاره میدن

دسته سوم کسایی هستن که یه خونه نسبتا بزرگ (بیشتر از نیاز خودشون) اجاره کردن (حالا قانونی یا غیر قانونی) و علاوه بر این که خودشون اونجا زندگی می کنن ، یه اتاقش رو هم میدن اجاره ... یعنی مثلا یه آپارتمان 50 متریه که دو خوابه است، یه اتاقشو خودشون استفاده می کنن یه اتاقم میدن به یکی دیگه (اکثرا خارجی ها از این کارا میکنن) بقیه چیزا هم همه share هست توی خونه ...

کمتر پیش میاد کسی که خونه بزرگی داره که مال خودشه (توی استکهلم خرید زمین متری 5 6 میلیون به بالاس) بیاد و اتاق خوابشو اجاره بده در حالیکه خودش هم اونجا زندگی می کنه! (اگه خونه از خودش داره معلومه وضعش خوبه دیگه! - البته شایدم کسی این کارو بکنه، نمیشه قطعی نظر داد)

درود...

با سپاس از مشارکت دوستان و گرم نگهداشتن موضوع :)
مسلما گفتن تجارب دوستان در موردهای اتاق ها و اپارتمان های خصوصی که داشتن بسیار مفید و راهگشا هست...فکر کنم تا اینجای کار مثلا در مورد استهکلم به نتایج خوبی رسیدیم...

سایتی رو محمد عزیز معرفی کرده...من اولین بار بود بهش برخوردم..یه جور سایت شبیه hitta.se هست ولی کامل تر و حتی وضعیت تجرد و تاهل فرد و اطلاعات دیگر رو هم داره :)

من یه سوالی برام پیش اومد...اول بگم که اسم همین دانیل اکینولا رو زدم گفتم شاید بیاره...تو سایت hitta.se و بقیه زده بودم نیومد...این بار اسم یه نفر رو زدم که اورد..خوب تا اینجای کار مشکلی نیست...
من سوالم اینه میشه کسی خونه ای که خودش نشسته باشه رو بده به اجاره؟!اون وقت خودش کجا میره؟یا احتمالا اینقدر خونه اش بزرگه و ویلاست که یکی از اتاق ها و سوئیت هاشو میده؟

روز خوش

eli1983
July 2nd, 2010, 04:45 PM
سلام
من که تا حالا خونه پیدا نکردم تو اوپسالا
یک نکته ای هم که امروز متوجه شدم این که از زمان ورودم به اوپسالا 21 Aug هیچ هتل و هاستلی نه در اوپسالا و نه در استکهلم جا ندارن!!!!!!!!!!!!!تا 1 ماه بعد!!!!!!!!!!!!!!
همه sold out شدن!!!!!!!!
حالا باید چه کرد؟

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 05:10 PM
نگران نباش الی جان ... بازم دنبال هاستل بگرد ... single و double زود پر میشن ... از این 8 تخته ها فعلا رزرو کن تا اینا هم پر نشده ...

بعدم نگران نباش ... وقتی رسیدین اونجا ... توی مراسم معارفه و روزهای اول بالاخره هم رشته ای ها و هم دانشگاهی هاتون رو می بینین و احتمالا یه عده باشن که دنبال هم خونه می گردن ...
خداکثرش هم اینه که یه مدت میرید پیش یکی از هم کلاسی هاتون ... زیاد نگران نباشین ... همه روزهای اول این مشکلات رو دارن و روزهای اول بچه های قدیمی و جدید با هم شریک میشن خوابگاه ها رو تا همه جا بیافتن ...

ولی هر هاستلی پیدا کردین رزرو کنین ... Dorm الان پیدا میشه

سلام
من که تا حالا خونه پیدا نکردم تو اوپسالا
یک نکته ای هم که امروز متوجه شدم این که از زمان ورودم به اوپسالا 21 Aug هیچ هتل و هاستلی نه در اوپسالا و نه در استکهلم جا ندارن!!!!!!!!!!!!!تا 1 ماه بعد!!!!!!!!!!!!!!
همه sold out شدن!!!!!!!!
حالا باید چه کرد؟

soilman
July 2nd, 2010, 05:35 PM
درود...
دوستان به موارد خوبی اشاره کردن...

حال یه نکته ی جدید که پیدا کردم رو براتون میگم...مدتی پیش به سایت http://www.allabolag.se/ ای میل زدم و گفتم از کجا می تونم بفهم که کسایی که اگهی رو میدن واقعی و دارای شخصیت حقوقی هستند و خطری من رو تهدید نمی کنه و از این حرفها...بهم جواب داده:

Hello,

Unfortunately we don’t provide information on private persons, only companies. I am not sure how to help you, but my best suggestion is not to pay him anything before you have been to the apartment. Also make sure that he uses a standard contract. You can also find more information here: http://www.hyresgastforeningen.se/Other_Languages/Pages/default.aspx

به اون سایت سر زدم و قسمت contact داشت و بهشون میل زدم و گفتم مشکلمو و جواب دادن(در واقع ارجاع دادن به یه سایت دیگه):

Hello

This is an association for members, but you can try to contact www.hyresnamnden.se for more help.

من هنوز جواب قطعی در این مورد نگرفتم...

فکر کنم باید به هاستل ها یا منازل اقوام و دوست و آشنا بریم و در نهایت فکر کنم به این ارودگاه ها و پناهگاه ها :D

روز خوش

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 05:50 PM
Soilman جان Hostel اونقدر هم که شما میگید جای بدی نیستا! بچه هایی که الان سوئد هستند هم تجربه استفاده از Hostel رو دارن ... درسته خونه خود آدم نمیشه ولی اونقدرها هم بد نیست ... مخصوصا که چند تا دوست بتونن باهم رزرو کنن که خارجی تو اتاق نباشه خیلی خوب میشه

من با صاحب یه هاستل هم صحبت کردم و ازش یه تخفیف عالی واسه اسکان طولانی مدت (حداقل 3 ماهه) توی هاستلش گرفتم (تخفیف 50 %)

گفته بعد از 29 آگوست اتاق رو بهت میدم ... واسه قبلش هم توی همون هاستل Dorm رزرو کردم ...

به قول یکی از بچه ها، هاستل خوبیش اینه که مجبور نیستی خودت تختت رو مرتب کنی و اتاقت رو تمیز کنی :دی

کلا خیلی سخت نگیرین ... مگه تو همین ایران خونه دانشجویی 7 8 نفره ندیدین؟ (من خودم 6 ماه تو خونه 5 نفره زندگی کردم) هاستل 8 نفره هم یه چیزی تو همین مایه هاست دیگه

درود...
دوستان به موارد خوبی اشاره کردن...

حال یه نکته ی جدید که پیدا کردم رو براتون میگم...مدتی پیش به سایت http://www.allabolag.se/ ای میل زدم و گفتم از کجا می تونم بفهم که کسایی که اگهی رو میدن واقعی و دارای شخصیت حقوقی هستند و خطری من رو تهدید نمی کنه و از این حرفها...بهم جواب داده:

Hello,

Unfortunately we don’t provide information on private persons, only companies. I am not sure how to help you, but my best suggestion is not to pay him anything before you have been to the apartment. Also make sure that he uses a standard contract. You can also find more information here: http://www.hyresgastforeningen.se/Other_Languages/Pages/default.aspx

به اون سایت سر زدم و قسمت contact داشت و بهشون میل زدم و گفتم مشکلمو و جواب دادن(در واقع ارجاع دادن به یه سایت دیگه):

Hello

This is an association for members, but you can try to contact www.hyresnamnden.se for more help.

من هنوز جواب قطعی در این مورد نگرفتم...

فکر کنم باید به هاستل ها یا منازل اقوام و دوست و آشنا بریم و در نهایت فکر کنم به این ارودگاه ها و پناهگاه ها :D

روز خوش

soilman
July 2nd, 2010, 05:52 PM
درود...

تا آنجایی که من فهمیدم سایت اولی یه جور اتحادیه حمایت کننده از مستاجرهاست :)

دومی هم کمیته‌ی اجاره (نهادی دولتی برای رسید‌گی به اختلافات میان موجر و مستأجر)هست که من نفهمیدم چرا این دو در جواب سوالم این دو سایت را به من معرفی کردن؟چون به نظرم بیشتر به درد کسایی میخوره که مقیم اونجا هستن...

کسی از دوستان اطلاعات بیشتری فهمید به ما بگه :)

خوش خبر باشیم

eli1983
July 2nd, 2010, 06:49 PM
نگران نباش الی جان ... بازم دنبال هاستل بگرد ... single و double زود پر میشن ... از این 8 تخته ها فعلا رزرو کن تا اینا هم پر نشده ...

بعدم نگران نباش ... وقتی رسیدین اونجا ... توی مراسم معارفه و روزهای اول بالاخره هم رشته ای ها و هم دانشگاهی هاتون رو می بینین و احتمالا یه عده باشن که دنبال هم خونه می گردن ...
خداکثرش هم اینه که یه مدت میرید پیش یکی از هم کلاسی هاتون ... زیاد نگران نباشین ... همه روزهای اول این مشکلات رو دارن و روزهای اول بچه های قدیمی و جدید با هم شریک میشن خوابگاه ها رو تا همه جا بیافتن ...

ولی هر هاستلی پیدا کردین رزرو کنین ... Dorm الان پیدا میشه

سلام
مسئله اینه که من با همسرم هستم
نمیتونم هر جایی بریم

amir_oo_oo
July 2nd, 2010, 09:06 PM
دوستان متاهل حتما بیشتر می تونن کمک کنن ... ولی اگه من جای شما بودم حتما هاستل رو بوک می کردم ... من چک کردم هنوز جا دارن هاستل ها :

مثلا اینجا:

http://www.hostelworld.com/hostels/Stockholm

بعدش هم خدا بزرگه نگران نباشین ... ولی توی Blocket.se دنبال خونه باشین ... من به چند مورد برخوردم که couple می خواستن ... بگردین پیدا میشه ... سعی کنید به آگهی هایی ایمیل بدین و زنگ بزنین که همون روز ثبت شدن ... چون متقاضی این خونه ها زیاده ...
موفق باشین

سلام
مسئله اینه که من با همسرم هستم
نمیتونم هر جایی بریم

tornado
July 2nd, 2010, 10:01 PM
این محله هایی که اسمشون رو اینجا میذارم از محله های خفن!!! استکهلم به حساب میان و به گفته دوستانی که الان اونجان بهتره دور و بر این محله ها نگردیم
ظاهرا پر از خارجی هستن و محله های نا امنی هستن در کل

Rinkeby

Tensta

sodertalije

jarfalla

این محله ها رو یکی از دوستان به من گفته که دنبالش نباشم ... دوستان اگه نظرات تکمیلی هم دارن بگن تا همه استفاده کنیم

البته نا امنی اون طوری که شما گفتی هم نیست؛ هیچ مشکل امنیتی نیست؛ تنها به علت وجود بیش از حد سیاه ها و خارجی ها انسان کمی احساس نا امنی می کنه ؛ نه اینکه نا امن باشه
Rinkeby رو من هم بودم نمی گرفتم ;)