PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ارز دانشجویی- آرشیو

صفحه ها : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

amin_ict_5
August 26th, 2011, 03:30 PM
لطفاً کسی در این مورد اطلاعاتی داره اینجا قرار بده تا دیگران ازش استفاده کنند

شنیدم برخی، با گرفتن نامه از وزارت علوم میرن بانک، و ارز با نرخ دولتی میگیرن!!
برای خود من جای سوال هست که این قضیه به چه شکل هست؟؟!
آیا اصلاً حقیقت داره یا که نه ؟!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نوشته شده توسط مدیر انجمن:

با توجه به تغییر قوانین مطالعه این تاپیک به کاربران عزیز توصیه نمیشود. برای کسب اطلاع از ارز دانشجویی به تاپیک های زیر مراجعه بفرمایید:

1- سوالات متداول: (http://www.applyabroad.org/forum/announcement.php?f=27) از کلیه کاربران خواهشمندم قسمت سوالات متداول را مطالعه بفرمایند و در صورتی که همچنان سوالی باقی موند در تاپیک مطرح کنن. مسلما ارسال پرسش های تکراری کاربران فعال و مطلع این تاپیک رو از پاسخگویی مناسب باز خواهد داشت.

2- ارز دانشجویی (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?44400-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C): در صورتی که بعد از مطالعه قسمت سوالات متداول پرسشی باقی موند، در این تاپیک مطرح نمایید. همچنین برای بیان تجربیات و پاسخ به پرسش های کاربران نیز لطفا به این تاپیک مراجعه بفرمایید.

3-آمار دریافت ارز (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?40675-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B2): دوستان گرامی با مطالعه این تاپیک میتوانند اطلاعات مفیدی در خصوص کاربرانی که ارز دانشجویی دریافت کرده اند به دست بیارن. مطالعه این تاپیک به شدت توصیه میشود.

4- ارسال پیشنهاد در خصوص قسمت سوالات متداول (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?44488-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-FAQ-%D8%AA%D8%A7%D9%BE%DB%8C%DA%A9-quot-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-quot-((-%D8%AF%D8%B1%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-))&p=780311#post780311):کاربران عزیز تقاضا میکنم پیشنهادات خودشون رو در مورد بهینه سازی و به روز کردن مطالب موجود در قسمت سوالات متداول در این لینک (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?44488-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-FAQ-%D8%AA%D8%A7%D9%BE%DB%8C%DA%A9-quot-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-quot-((-%D8%AF%D8%B1%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-))&p=780311#post780311)مطرح نمایند.

میلاد
September 17th, 2011, 12:54 PM
اگر بخوای قبل از رفتن دلار بگیری، چه مدرکی باید ارایه کنی؟ صورتحساب دانشگاه با مهر و امضای دانشگاه لازم هست؟ اونایی که قبل از رفتن دلار گرفتند، چطور اقدام کرده‌اند؟

وزارت علوم نامه رو حتی با نامه آفرتون هم میتونید بگیرید. برای این کار اول سایت نشا رو تکمیل کنید. لازم نیست منتظر بمونید تا مدارکتون رو تو سایت تایید کنن. میرید وزارت و نامه رو میگیرید. وقتی اشتغال به تحصیل نداشته باشید و صورت حساب دانشگاه هم نداشته باشید زیر نامه وزارت علوم مینویسن که تعهد داده اید که مدارک دانشگاه رو بیارید. با نامه وزارت علوم میرید بانک، اونجا هم یه تعهد از خودتون یا پدر مادر میگیرن حتی ممکنه بگن یه مقدار از پول رو باید تو حساب بزارید تا وقتی که نامه دانشگاه و صورت حساب دانشگاه رو بیارید. اینکه بانک چی بخواد به شعبه بانک بستگی داره. ارز رو بهتون میدن و شما بعد از رفتن و ثبت نام میرید مدارک رو میفرستید واسه بانک و وزارت علوم.

----------------------
یادداشت: تاریخ Jan 17th 2012
با توجه به اینکه وزارت علوم از اوایل سال 2011 مدارک رو با دقت بیشتری بررسی میکنه ممکنه که با نامه آفر پرونده رو تشکیل ندن. البته ممکنه.

Pasha
September 21st, 2011, 07:26 PM
من فکر کنم تو سایت نشا خوندم که یکی از ملزوماتش مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد هست، میشه اگه دوستان شماره ای از وزارت علوم دارند یا اینکه یمرن وزارت علوم یک سوال در این مورد بکنند؟
من شخصا از یکی از کارمندان مربوطه، در وزارت علوم پرسیدم، گفت مقطع مهم نیست.

azadeh_arch
September 25th, 2011, 02:51 AM
دوستان این امکان هست که خانواده من در ایران برای رفتن به وزارت علوم و گرفتن ارز اقدام کنن؟ من شنیدم که نامه اشتغال به تحصیل باید توسط سفارت ایران در کشور مربوطه تایید بشه! در این مورد چیزی شنیدید؟

میلاد
September 25th, 2011, 12:39 PM
دوستان این امکان هست که خانواده من در ایران برای رفتن به وزارت علوم و گرفتن ارز اقدام کنن؟ من شنیدم که نامه اشتغال به تحصیل باید توسط سفارت ایران در کشور مربوطه تایید بشه! در این مورد چیزی شنیدید؟

بله میتونن به جای شما برن. نامه اشتغال به تحصیل باید به تایید سفارت برسه ولی روزی که من رفته بودم نامه بگیرم کسی از هند اومده بود و نامش تایید نداشت. 5 دقیقه چونه زد کارشو راه انداختن. در ضمن برای بانک هم باید نامه صورت حساب بیرید. اگه نداشته باشید میتونید تعهد بدید که بعدا ببرید. نامه اشتغال به تحصیل رو بانک لازم نداره فقط به نامه وزارت علوم استناد میکنه و اگه وزارت علوم برای 6 ماه نامه داده باشه مبلغ رو نصف میکنه و نصف دیگش میمونه واسه وقتی که نامه دوم رو هم از وزارت علوم گرفته باشید. در ضمن، بانک تاییدیه سفارت رو لازم نداره.

kont
September 26th, 2011, 11:00 PM
دوستان! من سوئد تحصیل میکنم و تحصیلم رایگان هست. برای همین صورتحسابی از دانشگاه وجود نداره که بخوام نشون بدم. منظورتون از صورتحساب فقط صورتحساب هزینه ی دانشگاه هست یا خرج زندگی رو هم دانشگاه باید تایید کنه؟
اگر من فقط نامه ی اشتغال به تحصیل رو به تایید سفارت برسونم و بفرستم ایران، با اون نامه 6 هزار دلار برای 6 ماه میتونم بگیرم یا نصفش رو نگه میدارن؟ آقا میلاد منظورتون از نامه دوم همون نامه ی صورتحسابه یا چیز دیگه؟
میشه بانک و شعبه ای که ازش ارز گرفتین رو بگین؟
-----
ضمنا میشه بگین و به کدوم قسمت وزارت علوم باید برن؟ آیا وزارت علوم نامه رو به نام برادر من میزنه که بانک اذیت نکنه؟ یا نامه اگه به نام اعضای خانواده باشه بانک اذیت نمیکنه؟

میلاد
September 28th, 2011, 01:14 AM
دوستان! من سوئد تحصیل میکنم و تحصیلم رایگان هست. برای همین صورتحسابی از دانشگاه وجود نداره که بخوام نشون بدم. منظورتون از صورتحساب فقط صورتحساب هزینه ی دانشگاه هست یا خرج زندگی رو هم دانشگاه باید تایید کنه؟
اگر من فقط نامه ی اشتغال به تحصیل رو به تایید سفارت برسونم و بفرستم ایران، با اون نامه 6 هزار دلار برای 6 ماه میتونم بگیرم یا نصفش رو نگه میدارن؟ آقا میلاد منظورتون از نامه دوم همون نامه ی صورتحسابه یا چیز دیگه؟
میشه بانک و شعبه ای که ازش ارز گرفتین رو بگین؟
-----
ضمنا میشه بگین و به کدوم قسمت وزارت علوم باید برن؟ آیا وزارت علوم نامه رو به نام برادر من میزنه که بانک اذیت نکنه؟ یا نامه اگه به نام اعضای خانواده باشه بانک اذیت نمیکنه؟

منظورم نامه دومی هست که وزارت علوم میده. وزارت علوم هم این نامه رو بر اساس اشتغال به تحصیل ترم دوم شما این کار رو میکنه. شما میتونید برای هزینه زندگی ماهی 1000 دلار بگیرید.

من از سامان گرفتم. ولی شما بگردید چون هر روز هر شعبه یک جواب متفاوت بهتون میده. از طرفی ببینید کدوم ارز بیشتر براتون خوبه و دنبال اون باشید. من پوند، دلار و یورو رو دیدم که میشه گرفت ولی باید بگردید و اگه شعبه خودتون باشه بیشتر کمکتون میکنن.

میلاد
September 28th, 2011, 09:34 PM
ظاهرا توضیحاتم در مورد نامه ها خیلی خوب نبوده. پس باز هم دز موزد نامه ها مینویسم:

کلا 3 تا نامه داریم:
1- اشتغال به تحصیل: که توسط دانشگاه صادر میشه و وزارت علوم بر مبنای این نامه یک نامه بانک مینویسه که من به این نامه میگم نامه وزارت علوم. اشتغال به تحصیل باید به تایید سفارت ایران تو اون کشور برسه طبق قانون. ولی من موردی رو هم دیدم که تایید سفارت نداشت و با چونه زنی قضیه رو حل کرد. ولی شما تایید سفارت رو بگیرید.
2-نامه وزارت علوم: پس از ثبت نام در سایت نشا با ارائه کپی مدارک و همچنین اصل نامه اشتغال به تحصیلی که از طرف دانشگاه صادر شده باید به وزارت علوم مراجعه کنید و نامه وزارت علوم رو خطاب به بانک بگیرید. پس باید قبلا شعبه و بانک خودتون رو مشخص کنید و به وزارت علوم بگید.

3- نامه صورت حساب: نامه ای که از دانشگاه یا از بانکی که پول رو پرداخت کردید (هر مدرکی که نشون دهنده این باشه که شما به دانشگاه چقدر پول دادبد، مبلغ مهمه) این نامه رو بانک ازتون میخواد فقط.

این قضیه نامه اول و دوم و سوم و ..... وزارت علوم هم همون اشتغال به تحصیتونه. شما به ازای هر اشتغال به تحصیل که میدید به وزارت علوم، وزارتخونه هم یه نامه با همون دوره زمانی به شما میده. مثلا تو اشتغال به تحصیلتون نوشته برای ترم سپتامبر تا ژانویه 2011 ثبت نام کردید، وزارت علوم هم تو امش برای بانک مینویسه از مهر تا بهمن. اشتغال به تحصیل ترم دوم رو که بیارید وزارت علوم تو نامه مینویسه بهمن تا خرداد. همین. دلیل این که این نامه ها رو یک بار صادر نمیکنه وزارت علوم اینه که شما ممکنه یه ترم برید دانشگاه و ترم بعدی نرید. بانک هم اصولا همه 15000 دلار شهریه رو اصولا نباید بده مگه اینکه اشتغال به تحصیل و نامه وزارت علوم برای یه سال به شما گواهی بدن.

ShahdaD
September 28th, 2011, 09:49 PM
ظاهرا توضیحاتم در مورد نامه ها خیلی خوب نبوده. پس باز هم دز موزد نامه ها مینویسم:

کلا 3 تا نامه داریم:
1- اشتغال به تحصیل: که توسط دانشگاه صادر میشه و وزارت علوم بر مبنای این نامه یک نامه بانک مینویسه که من به این نامه میگم نامه وزارت علوم. اشتغال به تحصیل باید به تایید سفارت ایران تو اون کشور برسه طبق قانون. ولی من موردی رو هم دیدم که تایید سفارت نداشت و با چونه زنی قضیه رو حل کرد. ولی شما تایید سفارت رو بگیرید.
2-نامه وزارت علوم: پس از ثبت نام در سایت نشا با ارائه کپی مدارک و همچنین اصل نامه اشتغال به تحصیلی که از طرف دانشگاه صادر شده باید به وزارت علوم مراجعه کنید و نامه وزارت علوم رو خطاب به بانک بگیرید. پس باید قبلا شعبه و بانک خودتون رو مشخص کنید و به وزارت علوم بگید.

3- نامه صورت حساب: نامه ای که از دانشگاه یا از بانکی که پول رو پرداخت کردید (هر مدرکی که نشون دهنده این باشه که شما به دانشگاه چقدر پول دادبد، مبلغ مهمه) این نامه رو بانک ازتون میخواد فقط.

این قضیه نامه اول و دوم و سوم و ..... وزارت علوم هم همون اشتغال به تحصیتونه. شما به ازای هر اشتغال به تحصیل که میدید به وزارت علوم، وزارتخونه هم یه نامه با همون دوره زمانی به شما میده. مثلا تو اشتغال به تحصیلتون نوشته برای ترم سپتامبر تا ژانویه 2011 ثبت نام کردید، وزارت علوم هم تو امش برای بانک مینویسه از مهر تا بهمن. اشتغال به تحصیل ترم دوم رو که بیارید وزارت علوم تو نامه مینویسه بهمن تا خرداد. همین. دلیل این که این نامه ها رو یک بار صادر نمیکنه وزارت علوم اینه که شما ممکنه یه ترم برید دانشگاه و ترم بعدی نرید. بانک هم اصولا همه 15000 دلار شهریه رو اصولا نباید بده مگه اینکه اشتغال به تحصیل و نامه وزارت علوم برای یه سال به شما گواهی بدن.
ممنونه میلاد جان، بابت اطلاعات کاملت. اگه من درست متوجه شده باشمن در صورتی که من بخوام در آمریکا تحصیل کنم باید از دانشگاه یک نامه اشتغال به تحصیل بگیرم بعد بفرستم برای حافظ منافع یاران در آمریکا اونجا تایید کنند بعد این نامه رو برای خانواده ارسال کنم که اون ها برند وزارت علوم و اون نامه رو بگیرند، در مورد گزینه ی سوم بعد از اینکه من پول دانشاه رو پرداخت کردم باید رسیدشو بفرستم به ایران؟
جواب اون سوالمم نگرفتم که وزارت علوم توی تمام شهرها هست یا فقط توی تهران هست؟
متاسفانه من الاعاتم توی این زمینه خیلی کمه.
با سپاس.

میلاد
September 28th, 2011, 11:45 PM
ممنونه میلاد جان، بابت اطلاعات کاملت. اگه من درست متوجه شده باشمن در صورتی که من بخوام در آمریکا تحصیل کنم باید از دانشگاه یک نامه اشتغال به تحصیل بگیرم بعد بفرستم برای حافظ منافع یاران در آمریکا اونجا تایید کنند بعد این نامه رو برای خانواده ارسال کنم که اون ها برند وزارت علوم و اون نامه رو بگیرند، در مورد گزینه ی سوم بعد از اینکه من پول دانشاه رو پرداخت کردم باید رسیدشو بفرستم به ایران؟
جواب اون سوالمم نگرفتم که وزارت علوم توی تمام شهرها هست یا فقط توی تهران هست؟
متاسفانه من الاعاتم توی این زمینه خیلی کمه.
با سپاس.

برای کسایی که آمریکا هستن فکر کنم یه فرم دیگه هم لازمه که من یادم نیست متاسفانه. شاید این فرمی که من میگم فقط برای معافیت تحصیلی لازم باشه. یادم نیست.
بله رسید پول رو میبرید و به بانک داخل ایران میدید.
وزارت علوم هم فقط تو تهرانه، شهرک غرب
در مورد آمریکا واقعا نمیدونم تایید دفتر حفاظت منافع چقدر لازمه

utm-wanted
October 2nd, 2011, 03:39 PM
کسایی که بصورت کاغذی قبلا تشکیل پرونده دادند باز باید تو نشا عضو بشن ؟
آخه الان من معافیت تحصیلی دارم و جز هیچ کدوم از این مواردی که این بصورت پیش فرض داره نیستم

میلاد
October 2nd, 2011, 04:16 PM
کسایی که بصورت کاغذی قبلا تشکیل پرونده دادند باز باید تو نشا عضو بشن ؟
آخه الان من معافیت تحصیلی دارم و جز هیچ کدوم از این مواردی که این بصورت پیش فرض داره نیستم

اصولا نشا برای کسایی که میخوان معافیت تحصیلی بگیرن درست شده. ولی برای ارز دانشجویی هم استفاده میشه. برای همین کسایی که معافیت یا پایان خدمت دارن وقتی میخوان تو نشا تشکیل پرونده بدن باید اسکن کارتشون رو یه جایی آپلود کنن. هرچند که جایی برای کارت پایان خدمت نداشت اون موقع. تشکیل پرونده هم 5 دقیقه بیشتر زمان نمیبره پس تشکیل بدید راحت ترید و لازم نیست برید الکی چونه بزنید و وقتتون تلف نمیشه.

میلاد
October 18th, 2011, 01:38 AM
من پذیرش از بلژیک دارم و هنوز تهران هستم و هفته آینده برای اولین بار وارد بلژیک می شم و تازه در دانشگاه ثبت نام می کنم. چند ت سوال داشتم:

1. در نامه پذیرش من مبلغی ذکر نشده ، باید از دانشگاه یه نامه رسمی درخواست کنم که مبلغ داشته باشه؟

2. برای هزینه زندگی، وزارت علوم یک جا کل مبلغ را نامه می ده ، یا ماهانه می ده؟

3. تعداد ماه ها را بر اساس طول تحصیل محاسبه می کنند یا مدت زمان اعتبار ویزا؟

4. منزل ما سعادت آباد (تهران) هستش ، چه بانکی را برای این کار پیشنهاد می کنید؟

1- الان دانشگاه بهتون به صورت رسمی چیزی نمیده در قالب نامه آفرتون یا پذیرش ندارید هیچی؟ قاعدتا توی نامه آفرتون باید باشه. اگه نیست بگید دانششگاه بهتون بده تا توی بانک درد سر نداشته باشید. (سلیقه بانک)
2- به تعداد ماه هایی که توی نامه وزارت علوم به بانک گفته شده. (اصولا اینطوریه ولی من دیدم جایی یک جا هم داده!)
3- طول تحصیل
4- بانک رو بگردید پیدا میکنید. تا یک ماه پیش که ملت، سامان، پارسیان و حتی پاسارگاد رو من دیدم کسی گرفته باشه. هر شعبه هم ممکنه یه ارز بده. یکی دلار، پوند، یورو....... ولی دلار اگه بخواید که راحت تره.

amargir666
October 18th, 2011, 06:10 PM
سلام به همه دوستان،خصوصا میلاد عزیز که اطلاعاتشون رو در اختیار همه میزارن

من میخوام 3 تا 4 ماه دیگه برم فنلاند و هنوز ویزا ندارم.میخواستم ببینم بدون ویزا هم ارز میدن یا نه؟ و اینکه شما یورو از چه بانکی دقیقا گرفتی ،من مشهد هستم و اینجا یورو نمیدن بانک ها(تا جایی که من سوال کردم) میخواستم ببینم شما از کدوم بانک و کدوم شعبه گرفتی که من بیام تهران برم اونجا صحبت کنم.اگر چند بانک رو میشناسی که یورو میدن اسم همشونو بگی ممنون میشم.در نهایت میشه بگی چقدر یورو میدن به ازای هر ماه؟ همون 1000 تا آیا؟

با تشکر قبلی :redface:

میلاد
October 19th, 2011, 03:28 AM
سلام به همه دوستان،خصوصا میلاد عزیز که اطلاعاتشون رو در اختیار همه میزارن

من میخوام 3 تا 4 ماه دیگه برم فنلاند و هنوز ویزا ندارم.میخواستم ببینم بدون ویزا هم ارز میدن یا نه؟ و اینکه شما یورو از چه بانکی دقیقا گرفتی ،من مشهد هستم و اینجا یورو نمیدن بانک ها(تا جایی که من سوال کردم) میخواستم ببینم شما از کدوم بانک و کدوم شعبه گرفتی که من بیام تهران برم اونجا صحبت کنم.اگر چند بانک رو میشناسی که یورو میدن اسم همشونو بگی ممنون میشم.در نهایت میشه بگی چقدر یورو میدن به ازای هر ماه؟ همون 1000 تا آیا؟

با تشکر قبلی :redface:

سلام،
نخیر، باید ویزا رو داشته باشید. من از سامان گرفتم. ببینید توی بانک روز به روز و شعبه به شعبه همه چیز فرق میکنه. بستگی داره اون بانک کدوم ارز رو داشته باشه و برای همین هم ممکنه یه روز دلار بدن، یه روز یورو. باید بگردید. همه شعبه هایی رو که فکر میکنید ممکنه داشته باشن بگردید از تهران اومدن راحت تره.

برای هر ماه 1000 دلار میدن یا معادل دلار در همون ارز. این مبلغ بستگی داره به نرخ تبدیل ارز در همون روز که ارز رو میگیرید. برای من تقریبا شد ماهی 730 یورو.

simorgh40
November 6th, 2011, 11:20 AM
من چهار شنبه هفته پیش با معرفی نامه وزارت علوم رفتم بانک ملی دلار آمریکا رو 11926 ریال خریدم.من فکر کنم سرم کلاه گذاشتن چون قرار بوده فقط ارز مسافرتی به نرخ بازار فرعی فروخته بشه نه ارز دانشجویی.کسی این چند روزه ارز دانشجویی خریده؟کلا نظرتون چیه؟

نرخ بازار فرعی خیلی بیشتره....
ولی این نرخ هم بالاست...........از اینجا بررسی کنید ببینید در ای تاریخو نرخ بانکو چن بوده؟

alireza632
November 6th, 2011, 01:07 PM
امروز زنگ زدم بانک مرکزی گفتن که بانک اشتباه کرده و نباید به نرخ بازار فرعی میداده.12500 دلار آمریکا از بانک ملی شعبه ایثار.بلوار کشاورز بین میدون ولیعصر و خیابون فلسطین

عليرضا جان من فكر ميكنم كه كلا ارز مسافرتي اعم از دانشجويي و پزشكي با نرخ فرعي فروخته ميشه ، فقط در موارد فوق مقدار بيشتري تخصيص داده ميشه.
شما چند دلار گرفتيد و ار كدوم بانك ملي؟

Milad2012
November 8th, 2011, 12:13 PM
سلام خدمت همه ی دوستان
من چند ماه پیش توی تلویزیون دیدم که آقای بهمنی (مدیر عامل بانک مرکزی) گفتند که به دانشجویان 30.000$ ارز دانشجویی با نرخ دولتی می دیم! می خواستم از دوستان بپرسم که این مسئله هنوز هم صحت داره؟ و اگر همچنین قانونی هست شرایط دریافتش چیه و چه موقعی و از چه طریقی باید اقدام کرد؟
متشکرم

alibaba
November 8th, 2011, 05:28 PM
سلام خدمت همه ی دوستان
من چند ماه پیش توی تلویزیون دیدم که آقای بهمنی (مدیر عامل بانک مرکزی) گفتند که به دانشجویان 30.000$ ارز دانشجویی با نرخ دولتی می دیم! می خواستم از دوستان بپرسم که این مسئله هنوز هم صحت داره؟ و اگر همچنین قانونی هست شرایط دریافتش چیه و چه موقعی و از چه طریقی باید اقدام کرد؟
متشکرم

اول اینکه پستهای قبلیو خوب بخون!
بعد اینکه منظور بهمنی همون ۱۵۰۰۰ تا به علاوه ماهی ۱۰۰۰ تا بوده که در مجموع میشه ۲۷۰۰۰ تا...اون ۳۰۰۰ تای باقی ماندشم....

Davoooood
November 9th, 2011, 05:17 PM
با نامه وزارت علوم رفتم بانک، میگه باید 20% وثیقه بذارم و بعدا گواهی ای که به تایید کنسول ایران رسیده باشه رو بفرستم تا آزادش کنن. درسته؟ یا میخوان منو بپیچونن؟

میلاد
November 9th, 2011, 06:45 PM
با نامه وزارت علوم رفتم بانک، میگه باید 20% وثیقه بذارم و بعدا گواهی ای که به تایید کنسول ایران رسیده باشه رو بفرستم تا آزادش کنن. درسته؟ یا میخوان منو بپیچونن؟
قوانین هر بانک با بانک دیگه و حتی با شعبه دیگه از همون بانک فرق داره. به من هم گغتن 20 درصد وثیقه بزار. ولی مشکل نداره.. نامه وزارت علوم رو عوض کنید و برای یه شعبه یا بانک دیگع بگیرید.

dream_liner
November 10th, 2011, 04:48 PM
بشتابيد... بشتابيد....
دوستان هرچي لازم داريد اينجاست......
(http://www.nesha.msrt.ir/)خوب بخونيد و اقدام کنيد... به قول فيس بوکي ها اگر هم به دردتون خورد... بزن اون لايک قشنگه رو....

dream_liner
November 10th, 2011, 04:53 PM
اگر هم حسش نيست بري اونجا..... (http://www.nesha.msrt.ir/)
اين فايل پيوست رو بصورت خلاصه بخون...

alirg
November 12th, 2011, 12:43 AM
سلام بچها،
من یه سوال دارم،
من الان فاصله لیسانسم تا الان که دارم میرم شده2 سال و 5 ماه، می‌خواستم بدونم با این شرایط آیا به من ارض نمیدن دیگه؟
آخه دیدم گفت فاصلهٔ ۲ مقطع بیشتره ۱ سال نباشه!
من مشکل سربازی ندارم، شاید یکی‌ بخواد مس ما اول سربازیو بره بد بره خارج :(

azadeh506
November 12th, 2011, 02:24 AM
سلام بچها،
من یه سوال دارم،
من الان فاصله لیسانسم تا الان که دارم میرم شده2 سال و 5 ماه، می‌خواستم بدونم با این شرایط آیا به من ارض نمیدن دیگه؟

این موضوع فاصله 1 ساله رو شما از کجا شنیدی؟
الان هم به نظرم مشکل گرفتن نامه وزارت علوم نباشه.... مشکل کمبود ارزه که بانکها زیر بار فروش چتد هزار دلار نمیرن... خیلی راحت میگن : ارز نداریم.... بخشنامه بی بخشنامه.....

atabak-aut
November 12th, 2011, 07:55 AM
سلام بچها،
من یه سوال دارم،
سلام
هیچ ارتباطی بین گپ تحصیلی و ندادن ارز وجود ندارد:)

ShahdaD
November 12th, 2011, 05:19 PM
امروز با اون شماره معروف وزارت علوم تماس گرفتم و شخصا در مورد اهدای ارز مجانی;) در مقطع کارشناسی پرسیدم.

همون طور که دوستان هم قبلا گفته بودند، شما برای مقطع کارشناسی هم میتونید ارز دولتی بگیرید، مدارک مورد نیاز هم:

ویزای اون کشور

اصل نامه پذیرش

پایان خدمت یا کارت معافیت

وقتی درسایت نشا ثبت نام کردید یک بار کد بهتون میده که البته باید مدارک بالا رو اسکن کنید و بعد با اصل مدارک به وزارت علوم میرید(این کار رو اقوام درجه 1تون هم میتونند انجام بدن) و بعد نامه میگیرید برای بانک.

البته تمام موارد بالا توسط دوستان ذکر شده بود فقط برای یادآوری و اطمینان عرض کردم، دوستان اگر کسی بانک مطمینی در تهران میشناسه که همه ی میزان ارز رو اعطا میکنه اینجا بنویسه بلکه راهگشا باشه.

میلاد
November 12th, 2011, 05:20 PM
در مورد گرفتن وثیقه توسط بانک ایمیل های زیادی دریافت کردم:

قانون ارز دانشجویی در اصل اینه که بانک پول رو مستقیم به حساب دانشگاه واریز میکنه، مثلا مستقیم پول از بایک ملت میره تو حساب دانشگاهی در اروپا. یعنی شما چیزی رو به عنوان دلار یا هر ارز دیگه لمس نمیکنی. اما چون به خاطر تحریم نمیتونن پول به حساب دانشگاه بریزن، بانک میاد و پول رو نقدا میده به دانشجو. اینجا 2 حالت پیش میاد: 1- شما دانشجو هستید و پول شهریه دانشگاه (نه پول خوابگاه و ... ) رو قبلا پرداخت کردید یا 2- شما فقط یه پذیرش دارید و پولی هم پرداخت نکردید.
در حالت اول شما نامه ای از دانشگاه که گواهی میده شما تمام یا قسمتی از شهریه رو پرداخت کردید (با ذکر مبلغ) به بانک میدید و بانک ارز دانشجویی میده. بدون اینکه تعهدی بخواد.

در حالت دوم که پولی به دانشگاه ندادید (و طبیعتا هنوز در ایران هستید و فقط یه ایمیل براتو فرستادن که پذیرش بدون شرط بهت میدیم)، بانک برای اینکه مطمئن بشه که شما همه پول رو به دانشگاه میدید ازتون تعهد میگیره. تعهدی که میگیرن کاملا کاملا سلیقه ای هست. این تعهد میتونه 20 درصد پول باشه، میتونه یه نامه تعهد رسمی باشه، میتونه یه نوشته کاملا معمولی با امضا دانشجو و پدر یا مادر باشه، میتونه هر چیز دیگه ای که اون ضعبه دوست داره باشه! کاملا سلقیه هست و حتی شاید هیچ تعهدی هم نگیرن! شعبه های مرکزی هم روند کاری خاصی برای تعهد ندارن. من از بانک ملت مرکزی 2 روز پشت سر هم سوال کردم و افراد مختلف جواب های مختلفی به من دادن.

alirg
November 13th, 2011, 01:35 AM
این موضوع فاصله 1 ساله رو شما از کجا شنیدی؟
الان هم به نظرم مشکل گرفتن نامه وزارت علوم نباشه.... مشکل کمبود ارزه که بانکها زیر بار فروش چتد هزار دلار نمیرن... خیلی راحت میگن : ارز نداریم.... بخشنامه بی بخشنامه.....

دوستان خواهشا از پرداختن به شایعات جدا بپرهیزید! چون ملاک عمل بخشنامه ها و قوانینیه که اتخاذ میشه و اگه این شایعات یکم قوت بگیره خودش تبدیل به قانون نانوشته میشه!
هرکسیم بخواد خارج از اون قوانین عمل کنه باید سفت و محکم جلوش ایستاد تا امر برش مشتبه نشه...
بچها من پرسیدم گفتن این قانون هیچ ربطی‌ به پول دادن نداره، و فقط مال گرفتن معافیت هست

dream_liner
November 13th, 2011, 08:15 AM
دوستاني که واسه ارز ميرين بانک لطفا توجه کنيد!!!!
آقايون و خانومها! تا وقتي که کارمنده حرفي از وثيقه و ضمانت نزده لطفا و خواهشا و التماسا چيزي نگين.... ميلاد راست ميگه که سليقه ايه. وقتي شما ميپرسين اگر شعبه مورد نظر وثيقه هم نخواد ممکنه خبردار شه و بخواد و سنگ جلو پاتون بندازه. شما ازشون بپرسين چي ميخوان. نگين که اينو ميخواي يا نه...
خواهش ميکنم واسه خاطر خودمون و کسايي که بعد از ما ميخوان بيان اين مساله رو رعايت کنيم و از قوانين بانکاي ديگه به اونا چيزي نگين.
من ديروز با 4 تا شعبه بانک ملت صحبت کردم که هرکي يه چيزي گفت. پس زياد به قوانين رسمي دلخوش نباشين.

قانون ارز دانشجویی در اصل اینه که بانک پول رو مستقیم به حساب دانشگاه واریز میکنه، مثلا مستقیم پول از بایک ملت میره تو حساب دانشگاهی در اروپا. یعنی شما چیزی رو به عنوان دلار یا هر ارز دیگه لمس نمیکنی. اما چون به خاطر تحریم نمیتونن پول به حساب دانشگاه بریزن، بانک میاد و پول رو نقدا میده به دانشجو. اینجا 2 حالت پیش میاد: 1- شما دانشجو هستید و پول شهریه دانشگاه (نه پول خوابگاه و ... ) رو قبلا پرداخت کردید یا 2- شما فقط یه پذیرش دارید و پولی هم پرداخت نکردید.
در حالت اول شما نامه ای از دانشگاه که گواهی میده شما تمام یا قسمتی از شهریه رو پرداخت کردید (با ذکر مبلغ) به بانک میدید و بانک ارز دانشجویی میده. بدون اینکه تعهدی بخواد.

در حالت دوم که پولی به دانشگاه ندادید (و طبیعتا هنوز در ایران هستید و فقط یه ایمیل براتو فرستادن که پذیرش بدون شرط بهت میدیم)، بانک برای اینکه مطمئن بشه که شما همه پول رو به دانشگاه میدید ازتون تعهد میگیره. تعهدی که میگیرن کاملا کاملا سلیقه ای هست. این تعهد میتونه 20 درصد پول باشه، میتونه یه نامه تعهد رسمی باشه، میتونه یه نوشته کاملا معمولی با امضا دانشجو و پدر یا مادر باشه، میتونه هر چیز دیگه ای که اون ضعبه دوست داره باشه! کاملا سلقیه هست و حتی شاید هیچ تعهدی هم نگیرن! شعبه های مرکزی هم روند کاری خاصی برای تعهد ندارن. من از بانک ملت مرکزی 2 روز پشت سر هم سوال کردم و افراد مختلف جواب های مختلفی به من دادن.

noxne1
November 13th, 2011, 11:06 PM
آقا من با همون نامه وزارت علوم 2هفته پیش 5000تا دلار با قیمت 1090 تومان گرفتم. احتمالا مال شما رو مثل ارز مصافرتی حساب کردن

یه سوال داشتم اگه از دانشگاه واسه هزینه خوابگاه نامه بگیرم و به تائید سفارت برسونم بانک به اونم ارز میده؟

میلاد
November 13th, 2011, 11:36 PM
آقا من با همون نامه وزارت علوم 2هفته پیش 5000تا دلار با قیمت 1090 تومان گرفتم. احتمالا مال شما رو مثل ارز مصافرتی حساب کردن

یه سوال داشتم اگه از دانشگاه واسه هزینه خوابگاه نامه بگیرم و به تائید سفارت برسونم بانک به اونم ارز میده؟

منظورتون از خط اول رو متوجه نشدم.
نه خیر. شما فقط برای هزینه شهریه دانشگاه نیاز به نامه دارید چون بانک فقط شهریه رو دقیقا به همون مقدار که هست تا سقف 15000 دلار آمریکابرای هر سال تحصیلی پرداخت میکنه. یعنی اگه 13000 دلار (یا معادل) شهریه دارید برای یکسال، بانک هم همون مبلغ 13000 دلار رو برای یکسال پرداخت میکنه و نه بیشتر.
هزینه زندگی رو که 1000 دلار آمریکا برای هر ماه هست رو شما بدون نیاز به نامه دانشگاه دریافت میکنید. ( تعداد ماه های دریافتی هم بسته به اینه چند ماه رو وزرت علوم براتون نوشته باشه)

alirezamoosavi
November 14th, 2011, 12:41 AM
دوستان سلام

من شماره خانم نظم ده و آقای موسوی که مربوط به گرفتن ارز و بررسی مدارکن رو ازشون پرسیدم . میزارم اینجه که بجای اینهمه راه تا تهران رفتن زنگ بزنین. 82233138 و 82233160.

dental.persian
November 14th, 2011, 02:16 AM
این ارز دانشجویی سقف هم داره مثلا اگه 50000$ برای یکسال باشه شهریه؟؟؟

میلاد
November 14th, 2011, 03:32 AM
این ارز دانشجویی سقف هم داره مثلا اگه 50000$ برای یکسال باشه شهریه؟؟؟
حداکثر تا سقف 15000 دلار آمریکا در هر سال برای شهریه دانشگاه. و هر ماه 1000 دلار برای زندگی. طبیعتا 1000 دلار ثابت هست ولی 15000 رو ممکنه کسی کامل نگیره.

vabdollahi
November 14th, 2011, 12:41 PM
بچه ها کسی رو می‌شناسید یا شنیدید که با پذیرش فول فاند تونسته باشه ارز دانشجویی بگیره؟ من پدیرشم فول فانده ولی تو نامه پذیرشم در موردش چیزی ننوشته و یه نامه دیگه بهم دادن که توش نوشته فاند گرفته‌م. ممکنه به من هم ارز دانشجویی بدن؟

ممنون

میلاد
November 14th, 2011, 04:03 PM
بچه ها کسی رو می‌شناسید یا شنیدید که با پذیرش فول فاند تونسته باشه ارز دانشجویی بگیره؟ من پدیرشم فول فانده ولی تو نامه پذیرشم در موردش چیزی ننوشته و یه نامه دیگه بهم دادن که توش نوشته فاند گرفته‌م. ممکنه به من هم ارز دانشجویی بدن؟

ممنون

وقتی به شما ارز دادن، بانک ازتون تعهد میگیره که رسید شهریه رو براشون ارسال کنید. همچنین، آیا شما نامه ای دارید که مبلغ شهریه رو نوشته باشه؟

vabdollahi
November 14th, 2011, 07:13 PM
ممنون. نه؛ نامه ای که مبلغ رو نوشته باشه ندارم. یه نامه ی دیگه دارم که مقدار فاندم رو برای سه سال توش نوشته. مبلغ شهریه ها رو توی سایت دانشگاه نوشته فقط. با این حساب فکر می‌کنم نتونم ارز دانشجویی بگیرم، درسته؟

وقتی به شما ارز دادن، بانک ازتون تعهد میگیره که رسید شهریه رو براشون ارسال کنید. همچنین، آیا شما نامه ای دارید که مبلغ شهریه رو نوشته باشه؟

میلاد
November 14th, 2011, 07:17 PM
ممنون. نه؛ نامه ای که مبلغ رو نوشته باشه ندارم. یه نامه ی دیگه دارم که مقدار فاندم رو برای سه سال توش نوشته. مبلغ شهریه ها رو توی سایت دانشگاه نوشته فقط. با این حساب فکر می‌کنم نتونم ارز دانشجویی بگیرم، درسته؟

بانک حتما یه نامه از طرف دانشگاه نیاز داره که بدونه مبلغ چقدره. هرچند که این نامه اصولا خطلب به بانک صادر نمیشه و دانشگاه برای شما صادر کرده، ولی بانک هم بهش استناد میکنه.
طبق روال معمول و قانون نمیتونید بگیرید.

alirezamoosavi
November 17th, 2011, 01:19 AM
دوستان سلام یک سوال فوری

من با نامه وزارت علوم رفتم بانک، برای ترم اول هزینه تحصیل نداشتم و با اینکه این موضوغ توی I20 من نوشته شده بود اما رییس بخش ارز که انگار زیاد با قوانین ارز دانشجویی آشنا نبود گفت که بهت هزینه تحصیلتم میدیم یعنی مثلا 12000 تا (با احتساب هزینه زندگی). حالا من میتونم اینو بگیرم ؟؟ یعنی بعدا ازم مدرک میخوان یا فقط الان باید همین 5000 تا هزینه زندگی رو بگیرم؟؟

خواهش می کنم دوستانی که از این قوانین اصلاع دارن رهنماییم کنن.

میلاد
November 17th, 2011, 02:46 AM
دوستان سلام یک سوال فوری

من با نامه وزارت علوم رفتم بانک، برای ترم اول هزینه تحصیل نداشتم و با اینکه این موضوغ توی I20 من نوشته شده بود اما رییس بخش ارز که انگار زیاد با قوانین ارز دانشجویی آشنا نبود گفت که بهت هزینه تحصیلتم میدیم یعنی مثلا 12000 تا (با احتساب هزینه زندگی). حالا من میتونم اینو بگیرم ؟؟ یعنی بعدا ازم مدرک میخوان یا فقط الان باید همین 5000 تا هزینه زندگی رو بگیرم؟؟

خواهش می کنم دوستانی که از این قوانین اصلاع دارن رهنماییم کنن.

ببینید همانطور که قبلا گفتم وزارت علوم بیشتر به این گیر میده که دانشجو باشید. ولی بانک بیشتر به این توجه میکنه که چقدر پرداخت کردید یا قراره پرداخت کنید. کسی هم که بعدا ازتون مدرک میخواد باز هم همانطور که قبلا گفته شده بانکه. دنبالش برید شاید دادن، حتی اگه بانک گفت هزینه شهریه نمیدیم، ازشون هزینه زندگی رو بگیرید.
توضیه میکنم پست های قبلی رو هم حسابی بخونید. قانون ارز دانشجویی 6 خط بیشتر نیست، قانون رو بدونید که بتونید راحت تر کارتون رو پیش ببرید.

ShahdaD
November 27th, 2011, 12:36 PM
دوستانی که حساب باز کردن در بانکی و ارز دانشجویی گرفتند حساب ارزی باز کزدند برای این موضوع یا حساب ریالی؟

YPhoenix
November 27th, 2011, 02:45 PM
دوستانی که حساب باز کردن در بانکی و ارز دانشجویی گرفتند حساب ارزی باز کزدند برای این موضوع یا حساب ریالی؟
سلام
من هنوز ارز نگرفتم اما حسابی که بانک (پارسیان) به من گفت افتتاح کنم ریالی هستش. فرقی هم نمی کنه چه نوعی چون اونا نهایتاَ می خوان معادل ریالی 20 تا 30 درصد ارز پرداختی رو تا ارسال نامه اشتغال به تحصیل به عنوان وثیقه نگه دارن. همه بانکها هم همینند.

اما منم یه سوال دارم. تو نامه اشتغال به تحصیل اگر هزینه نیومده باشه چی؟ تو نامه من فقط طول دوره و تعداد واحدهاست.

ShahdaD
November 27th, 2011, 03:05 PM
سلام
من هنوز ارز نگرفتم اما حسابی که بانک (پارسیان) به من گفت افتتاح کنم ریالی هستش. فرقی هم نمی کنه چه نوعی چون اونا نهایتاَ می خوان معادل ریالی 20 تا 30 درصد ارز پرداختی رو تا ارسال نامه اشتغال به تحصیل به عنوان وثیقه نگه دارن. همه بانکها هم همینند.

اما منم یه سوال دارم. تو نامه اشتغال به تحصیل اگر هزینه نیومده باشه چی؟ تو نامه من فقط طول دوره و تعداد واحدهاست.

بهترین راه پرسیدن این سوال تاز وزارت علوم هست، در صورتی که این هفته مراجعه کنم حضورا میپرسیم ازشون...

اما چیزی که به نظر بنده میاد این هست که باید نامه اشتغال به تحصیل رو برای وزارت علوم و فاکتور پول پرداختی رو برای بانک ارایه بدید، البته این فقط نظر شخصی بندست...

YPhoenix
November 27th, 2011, 03:11 PM
بهترین راه پرسیدن این سوال تاز وزارت علوم هست، در صورتی که این هفته مراجعه کنم حضورا میپرسیم ازشون...

اما چیزی که به نظر بنده میاد این هست که باید نامه اشتغال به تحصیل رو برای وزارت علوم و فاکتور پول پرداختی رو برای بانک ارایه بدید، البته این فقط نظر شخصی بندست...

خیلی لطف می کنید.

من هنوز واسه ثبت نام چیزی واریز نکردم (غیر از هزینه defer و خوابگاه) و تنها چیزی که دارم که نشاندهنده هزینه هاست، پرینت از وبسایت خود دانشگاست که نوشته 90 واحد و هر واحد 31 یورو.

راستی فاکتور جریانش چیه؟ من که برخوردی نداشتم.
ممنون

ShahdaD
November 27th, 2011, 03:16 PM
خیلی لطف می کنید.

من هنوز واسه ثبت نام چیزی واریز نکردم (غیر از هزینه defer و خوابگاه) و تنها چیزی که دارم که نشاندهنده هزینه هاست، پرینت از وبسایت خود دانشگاست که نوشته 90 واحد و هر واحد 31 یورو.

راستی فاکتور جریانش چیه؟ من که برخوردی نداشتم.
ممنون
شما می تونید بعد از تصفبیه حساب هر ترم با دانشگاه یک فاکتور لیست هزینه هایی که به دانشگاه پرداخت کردید رو ازشون طلب کنید، برای 1000 دلار هزینه ی ماهیانه هم که فکر نکنم نیازی به اثباتی باشه، در نتیجه فقط هزینه ی دانشگاه لازم هست که فاکتور بگیرید که اونم مطمین نیستم...

YPhoenix
November 27th, 2011, 03:31 PM
شما می تونید بعد از تصفبیه حساب هر ترم با دانشگاه یک فاکتور لیست هزینه هایی که به دانشگاه پرداخت کردید رو ازشون طلب کنید، برای 1000 دلار هزینه ی ماهیانه هم که فکر نکنم نیازی به اثباتی باشه، در نتیجه فقط هزینه ی دانشگاه لازم هست که فاکتور بگیرید که اونم مطمین نیستم...

سلام

بانک به من گفت با نامه وزارت علوم سالانه تا سقف 15000 یا 21000 دلار (به تشخیص وزارت) بهم میدن و برای پرداخت (سال) بعد نامه اشتغال به تحصیل رو از دانشگاه می فرستم. ( این نامه واسه آزاد شدن وثیقه هم نیازه).

azartash
November 28th, 2011, 07:02 PM
سلام

بانک به من گفت با نامه وزارت علوم سالانه تا سقف 15000 یا 21000 دلار (به تشخیص وزارت) بهم میدن و برای پرداخت (سال) بعد نامه اشتغال به تحصیل رو از دانشگاه می فرستم. ( این نامه واسه آزاد شدن وثیقه هم نیازه).

من نامه رو از وزارت علوم گرفتم و تقریبا دارم شاخ درمی آرم، در نامه وزارت علوم تنها یک بازه زمانی درج می شود و این بر عهده شماست که به بانک اثبات کنید در این بازه زمانی (عمومل یک ترمه، برای من 5 ماهه) چقدر شما هزینه تحصیلتون می شه، من پذیرشم به زبان انگلیسی نیست، بعید می دونم اصلا بانکم کارشناس مربوط رو داشته باشه، به زودی می رم بانک و نتیجه رو برای دوستان می نویسم.

میلاد
November 28th, 2011, 09:02 PM
من نامه رو از وزارت علوم گرفتم و تقریبا دارم شاخ درمی آرم، در نامه وزارت علوم تنها یک بازه زمانی درج می شود و این بر عهده شماست که به بانک اثبات کنید در این بازه زمانی (عمومل یک ترمه، برای من 5 ماهه) چقدر شما هزینه تحصیلتون می شه، من پذیرشم به زبان انگلیسی نیست، بعید می دونم اصلا بانکم کارشناس مربوط رو داشته باشه، به زودی می رم بانک و نتیجه رو برای دوستان می نویسم.

دوست عزیز، قبلا هم گفتم که وزارت علوم هیچ کاری به هیچ هزینه ای نداره و فقط یه نامه به عنوان اشتغال به تحصیل به شما میده. خیلی وقت ها هم اگه از کارمندهاش بپرسید که چقدر به شما تعلق میگیره میگن ما نمیدونیم برید بانک حساب کنید. اما بانک از شما مدرکی میخواد که این هزینه شما چقدره. در مورد من نامه وزارت علوم برای 5 ماه بود ولی دانشگاه شهریه یکسال رو در نامه نوشته بود. بانک هم با نوجه به نام وزارت علوم مبلغ شهریه رو نصف کرد با هزینه 6 ماه زندگی (به جای 5 ماه که در نامه وزارت علوم آمده بود) به من پرداخت کردن (یعنی 7500+ 6000) البته بعضی وقتا هم بانک یادش میره و همه هزینه رو پرداخت میکنه ( این مورد وجود داره)
لازمه بگم که من کارهام رو با پرینت ایمیل پذیرشم که البته مبلغ رو نوشته بود انجام دادم و مرحله آخر که خواستم پول رو بگیرم چون اصل نامه پذیرش به دستم رسیده بود اون رو هم ارائه دادم. شما هم اگه بانک قبول نکرد نامه رو ببرید ترجمه، نمیتونن قبل نکنن

میلاد
November 28th, 2011, 09:13 PM
سلام

اگه درست فهمیده باشم شما نوشتید که همه بانک ها 20 درصد رو میگیرن. به نظر من این درست نیست. این کار در بانک ها سلیقه ای دنبال میشه. حتی در قانون جدید هم نوشته اخذ وثیقه بلامانع است! ننوشته الزامی است.

cyrus2535
December 1st, 2011, 12:21 PM
خوب من اولین بارم هست که میرم الان پرونده ندارم چیکار کنم؟ نمیشه که برم اونجا بهد تایید بشه بعد یه سال دیگه تازه پرونده تشکیل بدن.سامانه نشا گفتم که نوشته فقط برای مقاطع بالای لیسانس نه لیسانس.راهی هست بون اون سامانه و قبل اینکه برم تایید بشه و بتونم ارز بگیرم؟

من دیدم بچه هایی که تو مقطع کارشناسی هم ارز دانشجویی گرفتن ، اگه تهران هستین برین وزارت علوم و بپرسین ولی میشه به شرطی که دانشگاه مورد تایید وزارت علوم باشه و پرونده تشکیل داده باشید و ویزای اون کشور هم داشته باشید

mohammad
December 1st, 2011, 12:37 PM
من دیدم بچه هایی که تو مقطع کارشناسی هم ارز دانشجویی گرفتن ، اگه تهران هستین برین وزارت علوم و بپرسین ولی میشه به شرطی که دانشگاه مورد تایید وزارت علوم باشه و پرونده تشکیل داده باشید و ویزای اون کشور هم داشته باشید

ویزا که نه هنوز جوابش نیومده اما حتما پیگیرش میشم ببینم بلک به ما هم تعلق بگیره.بله دانشگاهی که ازش پذیرش گرفتم تو کانادا جزو دانشگاه های عالی از نظر وزارت علوم هست و سعی میکنم به محض دریافت ویزا برای تشکیل پرونده اقدام کنم گرچه اگه دیر جواب ویزا بیاد ممنکه به کشکل بر بخورم.بدون ویزا هم فک نکنم پرونده تشکیل بدن

googler
December 1st, 2011, 08:16 PM
سلام دوستان
من امروز به بانک ملی مرکزی اصفهان مراجعه کردم که تنها بانکی هست که ارز دانشجویی میده. متصدی مربوطه میگفت با نامه پذیرش دانشگاه ارز نمیده چون هزینه یک سال شهریه را نوشته! (من هنوز از ایران خارج نشدم). در ضمن، میگفت چون معمولا وزارت علوم برای یک ترم تحصیلی نامه میده، باید نامه شهریه دانشگاه هم واسه یک ترم باشه نه برای یک سال. (یعنی شهریه یک سال را تقسیم بر دو نمیکنه تا شهریه هر ترم به دست بیاد). بعد هم گفت کلا هرچی وزارت علوم در نامه بنویسه همون مبلغ را میده!!
من که کاملا از حرفهاش گیج شدم. آیا کسی شعبه خوبی در تهران سراغ داره که دقیقا پروسه را اجرا کنه و هم هزینه زندگی (طبق نامه وزارت علوم) و هم شهریه را بدهند؟
ممنون

azadeh25
December 2nd, 2011, 01:58 AM
میدونم سئوالم خیلی ابتداییه اما ممنون میشم جوابمو بدین (مخصوصا بچه هایی که الان آمریکا هستن و تونستن همچین نامه ای رو بگیرن و بفرستن واسه خونوادشون.)
1- از کدوم قسمت دانشگاه باید بریم این نامه اشتغال به تحصیل رو بگیریم؟ department? graduate office? international student service office
2- باید بهشون بگیم دقیقا چه نامه ای میخوایم؟ اصطلاح خاصی نداره این "اشتغال به تحصیل" ؟
مرسی

میلاد
December 2nd, 2011, 12:18 PM
میدونم سئوالم خیلی ابتداییه اما ممنون میشم جوابمو بدین (مخصوصا بچه هایی که الان آمریکا هستن و تونستن همچین نامه ای رو بگیرن و بفرستن واسه خونوادشون.)
1- از کدوم قسمت دانشگاه باید بریم این نامه اشتغال به تحصیل رو بگیریم؟ department? graduate office? international student service office
2- باید بهشون بگیم دقیقا چه نامه ای میخوایم؟ اصطلاح خاصی نداره این "اشتغال به تحصیل" ؟
مرسی
از Student Office بپرسید که کچا نامه رو میده. بعضی وقتا خودشون میدن بعضی وقتا هم از دانشکده خودتون باید بگیرید. اسم نامه Student Status هست. فقط بگید مبلغ کل شهریه رو هم بزنه براتون. مبلغی که شما پرداخت کردید رو توی اون نامه نمینویسن پس یه نامه جدا هم بگیرید که مقدار پرداختی از طرف شما رو نشون بده.

mahmoodsharifi
December 8th, 2011, 10:05 AM
دوستان سلام.
من خیلی از صفحات این تاپیک رو خوندم. اما در مورد سوالم چیزی پیدا نکردم.
می خواستم بدونم کسانی که از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شدند هم می تونن ارز دانشجویی بگیرن یا نه؟
این سوال رو من تو خود وزارت علوم پرسیدم مسئولش گفت آزاد،پیام نور،علمی کاربردی.....همه شون میتونن از این خدمات استفاده کنن

daniyal_arj
December 10th, 2011, 10:19 PM
با سلام خدمت همه دوستانی که در این تاپیک زحمت میکشند

مراحلی که من متوجه شدم از فروم به شرح زیره، لطفا تصحیحش کنید اگر اشتباهه:
1- ثبت نام در نشا
2- فرستادن مدارک مربوطه به ایمیل مربوطه
2- مراجعه به وزارت علوم و تکمیل فرم مربوطه
3- گرفتن نامه از وزارت علوم و بردن به بانکی که ارز ارائه میکنه

و 3 تا سوال:

1. من پذیرش از دانشگاه پلی تکنیک میلان گرفتم برای ترمی که از فوریه شروع میشه و اون موقع باید اونجا باشم، می خواستم بدونم با توجه به اینکه من فقط یک نامه پذیرش از دانشگاه دارم که میزان هزینه توش درج نشده اگر مراحل بالا رو طی کنم میتونم امیدوار باشم که قبل از رفتنم ارز بگیرم یا خیر؟

2. اگر جواب بالایی خیر هستش آیا باید مراحل رو تا جایی که امکان پذیره طی کنم و بعد برم دانشگاه و مدارک رو بفرستم تا ارز به نرخ دولتی توسط خانوادم دریافت بشه ؟

3. تو سایت که نوشته تسهیلات غیر ارزی! بیخود نوشته یا حق داره؟:D

با تشکر پیشاپیش

yaser_star
December 12th, 2011, 11:24 AM
من از یکی از دانشگاه های مالزی پذیرش گرفتم که رشته ای که میخوام بخونم مورد تایید وزارت علوم نیست.ولی بقیه رشته ها مورد تایید هستن.آیا میتونم ارز دانشجویی بگیرم؟

samane1985
December 12th, 2011, 02:16 PM
سلام دوستان
من امروز 5000 دلار امریکا از بانک مرکزی گرفتم..ولی واسم 1104 تومن حساب کردن!!!!!:( قیمت دولتی فروش ارز امروز 1096 بود که مسئول بانک گفت طبق قانون باید 80 ریال به نرخ اضافه بشه!!!! میشه بگید که ایا واقعا همچین چیزی هست یا ازم زیاد گرفتن؟
دوستان امروز ارز دانشجویی رو به چه نرخی گرفتید؟
مرسی

میلاد
December 13th, 2011, 06:46 AM
سلام
به دلیل اینکه چند نفر از دوستان ازم راجع به ارز سوال کردن ترجیح دادم که تو تاپیک مربوطه توضیح بدم!
من بورس کامل از استرالیا هستم..برای گرفتن نامه از وزارت علوم هیچ مشکلی نداشتم. یعنی بهتره اضافه کنم که برای وزارت علوم، مساله بورس اصلا اهمیتی نداشت!!!! نامه معرفی به بانک مرکزی شهرستان بود...با توجه به اینکه من فقط 5000 تای مربوط به هزینه زندگی رو میخواستم، از قبل قانون ارز بانک ها رو خونده بودم و میدونستم برای فروش 5000 تا ارز دانشجویی ( هزینه زندگی)، بانک طبق قانون نباید هیچ نوع وثیقه ای بگیره...ولی متاسفانه به دلیل عدم اگاهی مسئول بانک مجبور به بحث و جدل شدم که البته به سرانجام رسید و تونستم متقاعدشون کنم!!! ضمن اینکه من به بانک اصلا چیزی راجع به بورس نگفتم و نامه پذیرش من از نامه بورسم تفکیک شده بود!! ولی یکی از دوستانم از بانک مرکزی اصفهان با نامه فاندش !!!!تونسته بود 5000 تا رو بگیره!
پ.ن: دوستانی که بورس دارن هم میتونن از 5000 تا استفاده کنن فقط باید دقت کنن که به کدوم بانک معرفی میشن و به علاوه اینکه خیلی از مسئولین بانکهای شهرستان، از قوانین اطلاع درستی ندارن که در این حالت نباید اصلا زیر بار رفت!
خیلی خیلی ممنونم که نتیجه کارتون رو اینجا گفتید، به این اطلاعات نیاز بود. :)
توضیح اینکه 5000منظور از 5000 تا، همون هزینه ماهیانه زندگی هستش. به ازای ماهی 1000 دلار آمریکا. که چون معمولا اشتغال به تحصیل ترم اول رو وزارت علوم به طور پیش فرض 5 ماهه میزنه معمولا بانک ها هم هزینه 5 ماه رو میدن. استثنا زیاد وجود داره که هزینه 6 ماه رو به جای 5 ماه در نوبت اول گرفته باشن.

ShahdaD
December 13th, 2011, 08:09 AM
دوستان این ارز دانشجویی که اینجا حرف ازش هست شامل بچه هایی که پذیرش از آمریکا دارن هم میشه؟
یا به دلیل ت. ح. ر. ی. م به این داتشجوها نمیدن؟
هیچ ارتباطی نداره...اگه صفحان قبل رو می خوندید میدید که حتما ارایه اصلا I-20 از پیش شرط های دریافت ارز با نرخ دولتی است....

amin_mb
December 13th, 2011, 08:37 AM
shamrmande man farsi nadaram, yeki az doustan lotfan inha ro farsi type koneh o man in payamo pak mikonam, tajrobeye man.

avalan nameye man be zabane france bood va aslan masoule marbooteye bank dorosto hesabi motavejeh nemishod ke khodam touzih dadam, goft bayad tahod bedi goftam ok, ama chizi raje be be mahzar nagoft, dar nahayat yek khat dasti balaye paziresham neveshtam va majara tamom shod raft, albate neveshtam ke poole shahriyeh ro ke dadam be taeed sefarat miresoonam va bratoun midam biaran, 5 hezarta be ezafeye nesfe shahriye greftam.

تجربه آذرتاش (azartash) از نقل قول ایشان:
اولاً نامه من به زبان فرانسوی بود و اصلاً مسئول مربوطه بانک درست و حسابی متوجه نمی شد که خودم توضیح دادم. گفت باید تعهد بدی که گفتم ok.
اما چیزی راجع به محضر نگفت. در نهایت یک خط دستی بالای پذیرش نوشت که ماجرا تمام شد رفت.
البته نوشتم که پول شهریه ای را که دادم به تایید سفارت می رسونم و براتون میدم بیارن. 5 هزار تا به ازای نصف شهریه گرفتم.

zohrefadaee
December 13th, 2011, 10:04 AM

1- ثبت نام در نشا

و 3 تا سوال:

1. من پذیرش از دانشگاه پلی تکنیک میلان گرفتم برای ترمی که از فوریه شروع میشه و اون موقع باید اونجا باشم، می خواستم بدونم با توجه به اینکه من فقط یک نامه پذیرش از دانشگاه دارم که میزان هزینه توش درج نشده اگر مراحل بالا رو طی کنم میتونم امیدوار باشم که قبل از رفتنم ارز بگیرم یا خیر؟

2. اگر جواب بالایی خیر هستش آیا باید مراحل رو تا جایی که امکان پذیره طی کنم و بعد برم دانشگاه و مدارک رو بفرستم تا ارز به نرخ دولتی توسط خانوادم دریافت بشه ؟

با تشکر پیشاپیش

این مراحلی که شما فرمودین مربوط به دوستان داخل ایران هست که هنوز مشغول به تحصیل نشدن. برای ما که ایران نیستیم کمی متفاوت هست. اما در همین مراحل که نوشتید کمی اصلاح مورد نیاز هست.
- در مرحله دو مدارک به ایمیل ارسال نمیشه. آپلود میشه در داخل همون حسابی که در سایت نشا ساختید
- بین مرحله ۲ و ۳ میباست در داخل سایت نشا و حساب خودتون در این سایت به بخش مدیریت درخواست ها برید و درخواست صدور نامه معرفی به بانک رو بدین
- قبل از مرحله گرفتن نامه هم حتما بانک رو مطمئن باشید که ارز میده. گاهی موارد بدون هماهنگی نامه گرفته شده و مشکل ایجاد شده.

و اما سوالات: شما ایران هستید و کمی شرایط تون با ما متفاوت اما گفته شده اگر ویزا تون بیاد نامه ارز رو میدن و قبل از رفتن میگیرید ان شالله. اما اگر نشد ادامه کار رو خانوادتون انجام میدن. ضمنا پیشنهاد میکنم کاری رو که بنده و خیلی ها قبل از ترک ایران انجام دادیم بدین تا مشکلی پیش نیاد. یک وکالت محضری تام برای همه کارها با پدر یا مادرتون بدین. جواب سوال ۳ شما رو هم نمیدونم!

لطفا مراحل رو برای دوستان خارج کشور هم بنویسید:
بعد از ثبت نام و آپلود مدارک در سایت نشا، اخذ گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی میزان شهریه از دانشگاه، سپس تایید این گواهی توسط سفارت. بعد آپلود گواهی در سایت و قسمت مدیریت درخواست ایجاد درخواست برای نامه معرفی به بانک، در نهایت ارسال اصل نامه به موکل در ایران جهت پیگیری. گفته میشه خانواده درجه یک نیازی به وکالت نامه ندارند،

موفق باشید

میلاد
December 13th, 2011, 01:57 PM

1- ثبت نام در نشا

و 3 تا سوال:

با تشکر پیشاپیش

سلام،
شماره 2 رو نمیدونم از کدوم پست برداشت کردید! ولی همچین آدرس ایمیلی وجود نداره. شما مدارک رو در سایت آپلود میکنید.
سوال اول) یه میل به دانشگاه بزنید و ازشون درخواست کنید تا مدرک مربوط میزان شهریه رو براتون بفرستن. کمتر از یک هفته میرسه. توضیح بدید که نیاز فوری دارید
سوال دوم) حتی اگه نامه دانشگاه به دستتون نرسید، شما نامه رو از وزارت علوم میتونید بگیرید، ببرید بانک و کارهاتون رو تا یه جایی انجام بدید. ممکنه اصلا بانک بهتون ارز رو بده، ولی اگه هم نده شما ضرر نکردید، چون کارتون رو پیش بردید.
سوال سوم) تسهیلات غیر ارزی، تا اونجایی که به درد من میخوره،همون تخفیف ایران ایر و معافیت از پرداخت عوارض خروجه. از بقیه تسهیلات خبر ندارم.
موفق باشید

atabak-aut
December 16th, 2011, 12:57 PM
آقایون من 15 بار تو سایت نشا تا قسمت آپلود مدارکو انجام دادم ولی آپلود نمیشه ! مشکل سایته ؟ راه دیگه ای نیست ؟

مشکل سایت هست، اگر از سایز فایلهاتون مطمئن هستید، از سرور ها و مرورگرهای مختلف و فی&لت#ر ش!کن و این روشها استفاده کنید شاید درست شه...:)

m2353m
December 16th, 2011, 04:04 PM
سلام به همه دوستان
من دو روز پیش رفتم وزارت علوم و این نامه دریافت ارز دانشجویی رو که خطاب به بانک ملی بود رو دریافت کردم، اما موقعی که نامه رو بردم پیش مسئول بخش ارز بانک ملی، گفت که علاوه بر این نامه باید نامه پذیرشت را که به تایید سفارت کانادا رسیده باشه رو هم داشته باشی! این تایید سفارت دیگه باز چیه؟
مرسی

Ghazal1361
December 16th, 2011, 06:33 PM
سلام به همه دوستان
من دو روز پیش رفتم وزارت علوم و این نامه دریافت ارز دانشجویی رو که خطاب به بانک ملی بود رو دریافت کردم، اما موقعی که نامه رو بردم پیش مسئول بخش ارز بانک ملی، گفت که علاوه بر این نامه باید نامه پذیرشت را که به تایید سفارت کانادا رسیده باشه رو هم داشته باشی! این تایید سفارت دیگه باز چیه؟
مرسی
این همون مدرکی است که بعد از اینکه دانشگاه بهتون گواهی اشتغال به تحصیل با ذکر مبلغ شهریه رو داد می برید سفارت تایید کنه. بانک اون نامه براش مهمه تا بتونه بهتون ارز دانشجویی بده.

Purdue
December 17th, 2011, 12:37 PM
دوستان من هفته پیش تونستم سقف دلار ممکن یعنی 7500 + 5000 دلار رو از بانک ملی بگیرم. بانکهای ملی فقط یه تعداد خاصشون ارز دانشجویی میدن و تازه امکان داره وقتی نامه رو از وزارت علوم گرفتین و رفتین بانک بهتون بگن منطقه شما به ما نمیخوره. اون هم در صورتی که صبح همون روز تلفنی باهاشون هماهنگی کردین. در این صورت بانک باید روی نامه شما بنویسه که به شما ارز نداده تا شما بتونین با مراجعه مجدد به وزارت علوم، یه نامه دیگه برای شعبه یا بانک دیگه ای بگیرین. قبض گاز یا آب همراهتون باشه تا نشون بده محل سکونت شما به اون شعبه بانک ملی میخوره (در تهران که اینطور بود، شهرهای دیگه رو نمیدونم.) پس یادتون باشه قبل از گرفتن نامه حتماً از شعبه سوال کنین که ارز دانشجویی میدن یا خیر و این که منطقه شما به اونها میخوره یا خیر.
قیمتی که برام محاسبه شد هم اینطور بود. هر دلار دقیقاً 8 تومن بیشتر از نرخ بانک مرکزی در اون روز محاسبه شد. به علاوه وقتی رقم کل در اومد، دوتا نیم در هزار معادل یک در هزار (همون 0.1 درصد خودمون) بهش کارمزد تعلق میگیره.
در مورد نشا هم بگم که حتماً از اینترنت پر سرعت استفاده کنین، من خودم ظرف 10 ثانیه کل مدارک رو آپلود کردم.
موفق باشین

soheil136
December 17th, 2011, 01:20 PM
دوستان من هفته پیش تونستم سقف دلار ممکن یعنی 7500 + 5000 دلار رو از بانک ملی بگیرم. بانکهای ملی فقط یه تعداد خاصشون ارز دانشجویی میدن و تازه امکان داره وقتی نامه رو از وزارت علوم گرفتین و رفتین بانک بهتون بگن منطقه شما به ما نمیخوره. اون هم در صورتی که صبح همون روز تلفنی باهاشون هماهنگی کردین. در این صورت بانک باید روی نامه شما بنویسه که به شما ارز نداده تا شما بتونین با مراجعه مجدد به وزارت علوم، یه نامه دیگه برای شعبه یا بانک دیگه ای بگیرین. قبض گاز یا آب همراهتون باشه تا نشون بده محل سکونت شما به اون شعبه بانک ملی میخوره (در تهران که اینطور بود، شهرهای دیگه رو نمیدونم.) پس یادتون باشه قبل از گرفتن نامه حتماً از شعبه سوال کنین که ارز دانشجویی میدن یا خیر و این که منطقه شما به اونها میخوره یا خیر.
قیمتی که برام محاسبه شد هم اینطور بود. هر دلار دقیقاً 8 تومن بیشتر از نرخ بانک مرکزی در اون روز محاسبه شد. به علاوه وقتی رقم کل در اومد، دوتا نیم در هزار معادل یک در هزار (همون 0.1 درصد خودمون) بهش کارمزد تعلق میگیره.
در مورد نشا هم بگم که حتماً از اینترنت پر سرعت استفاده کنین، من خودم ظرف 10 ثانیه کل مدارک رو آپلود کردم.
موفق باشین
خب بالاخره یکی پیدا شد که این مراحل رو کامل رفت . حالا میشه بی زحمت چند تا سوال هم جواب بدید.
1- شما فاند هم داشتید یانه؟
2- بانک از شما نامه پذیرش رو قبول کرد یا گواهی اشتغال به تحصیل می خواست؟
3- بانک ار شما وثیقه گرفت ؟
ممنون

میلاد
December 17th, 2011, 04:16 PM
موفق باشین
ممنون از اطلاعتتون.
مشکلی که هست همونه که شما صبح و با تلفن هماهنگ کرده بودید. با تلفن با کسی هماهنگ نکنید. برید بانک، کیله نامه هاتون رو نشون بدید و بگید دیگه چه مدارکی لازمه. اینطوری خود اپراتور در مقابل حرفی که به شما میزنه احساس مسئولیت میکنه و کمک میکنه. همچنین برای پرسیدن و هماهنگ کردن با بخش ارزی، صبح موقع خوبی نیست. معمولا صبح ها بانک ها به دلیل فروش ارز مسافرتی و تحویل گرفتن ارز از بانک مرکزی خیلی شلوغ هستن. من پشنهاد میدم دوستان اگه میخوان با بانک هماهنگ کنن ساعت 11 برن و نه زودتر.

mohammad
December 17th, 2011, 05:27 PM
این20 درصد وثیقرو بانک که نگه میداره چطورو کی میشه از گرو درش آورد؟ باید نامه بعدا از سفارت ایران تو اون کشور بگیریم و بفرستیم براشون؟ خوب اگه یهو به هر دلیلی مثلا این ترم به کلاس نرسی میا واخد کم برداریم یا به هر دلیل دیگه چول رو دیرتر استفاده بکنیم چی ؟ کسی میدونه و تجربه ای داره؟

میلاد
December 17th, 2011, 06:37 PM
بله شما قصد بی احترامی ندارید اما برای بی احترامی کردن حتما نیازی نیست از کلماتش استفاده بشه میشه مثل شما در متن صحبت ها گنجوندش! البته من اینو هم بی احترامی محسوب نکردم به هر حال هر کسی تو این دنیا یه جوریه دیگه.
در مورد هماهنگی باید بگم من با بانک پاسارگاد شعبه نزدیکمون هماهنگ کردم و گفت بیار نامرو تا ما بفرستیم امور بین الملل . اونجا برات محاسبه کنن.از طرفیم بانک ملت بهم گفت هزینه دانشگاهت هرچی باشه ما کلا 12 هزارتا اونم تو 1 سال بیشتر نمیدیم.

شاید من کمی بد سوالمو مطرح کردم یا شما زود نتیجه گرفتیدامادر هر صورت مهم نیست و من اومدم اینجا که از دوستان کمک وراهنمایی بگیرم و همین اشتباهات اپراتورهارو رفع کنیم همینو بس. خوب شاید شما خیلی خیلی میدونید و من اینو یادم رفت.پس ببخشید بجا نیاوردیم دفه بعد حتما با شما هماهنگ میکنم!
بانک پاسارگاد 3 ماه پیش هم به من میگفت ارز نمیدیم. بعد که گفتم 4 ساله پیش شما حساب دارم بازم گفت نمیدیم. بعد که گفتم از شعبه مرکزی پرسیدم گفته میدین به من همین جوابی رو که به شما دادن گفت که بیایید اینجا حساب کتاب کنیم. در کل من به این نتیجه رسیدم که از بانک پاسارگاد نگیرم بهتره. ولی بچه ایی که از بانک ملت گرفتن کمتر اذیت شدن تا اونجا که من خبر دارم.
ولی یه فاکتور دیگه هم هست که مهمه. اگه شما دلار آمریکا میخوایید که مشکلی نیست، میتونید از هرجا بگیرید. اگه ارز های دیگه میخواید با بانکتون صحبت کنید و ببینید کدوم اون ارز رو دارن. من به جای دلار تونستم از سامان یورو بگیرم، هر چند که من پوند میخواستم. دلیل کار من این بود که با فروش یورو بیشتر سود میکردم تا با فروش دلار.

mohammad
December 17th, 2011, 08:04 PM
بانک پاسارگاد 3 ماه پیش هم به من میگفت ارز نمیدیم. بعد که گفتم 4 ساله پیش شما حساب دارم بازم گفت نمیدیم. بعد که گفتم از شعبه مرکزی پرسیدم گفته میدین به من همین جوابی رو که به شما دادن گفت که بیایید اینجا حساب کتاب کنیم. در کل من به این نتیجه رسیدم که از بانک پاسارگاد نگیرم بهتره. ولی بچه ایی که از بانک ملت گرفتن کمتر اذیت شدن تا اونجا که من خبر دارم.
ولی یه فاکتور دیگه هم هست که مهمه. اگه شما دلار آمریکا میخوایید که مشکلی نیست، میتونید از هرجا بگیرید. اگه ارز های دیگه میخواید با بانکتون صحبت کنید و ببینید کدوم اون ارز رو دارن. من به جای دلار تونستم از سامان یورو بگیرم، هر چند که من پوند میخواستم. دلیل کار من این بود که با فروش یورو بیشتر سود میکردم تا با فروش دلار.

بله پاسارگاد گویا کمی اذیت میکنه.میگفت باید تعهدنامه از پدر مادر هم بیاری.به نظرم اینا کلا پرت تشیف دارن.حالا من فردا قبل گرفتن نامه ساقت 10 سعی میکنم با چند تا بانک دیگه هم صحبت بکنم.

شما هم اون وپثیقرو گذاشتید؟ اگه به هر دلیلی مثلا یه ترم بیفته عقب یا اینکه پارت تایم تو دانشگاه درس بخونیم بد چطور اون وثیقمونو آزاد بکنیم؟ بعد اگه کسی قبل دانشگاه کلاس زبان بهش بخوره دیگه اون ارز رو بهش نمیدن؟
من کمی تو این بهش سوال بام پیش اومده.

بله کلا پوند یا یورو بشه گرفت خیلی بهتره

atabak-aut
December 18th, 2011, 12:21 AM
تو سایت نشا چرا تو قسمت ثبت نام رشته های علوم پزشکی نیست؟؟؟؟ یعنی به این رشته ها ارز دانشجویی تعلق نمیگیره؟
علوم پزشکی مربوطه به وزارت بهداشت میشه، سایت نشا متعلق به وزارت علومه

میلاد
December 18th, 2011, 06:07 AM
خب اینو میدونم اما تو سایت وزارت بهداشت همچین امکانی نبود. یعنی این به ما تعلق نمیگیره؟
http://aftabnews.ir/vdccisqs12bq008.ala2.html
البته مطلب کاملی نیست

ShahdaD
December 23rd, 2011, 12:18 PM
متاسفانه طبق بخشنامه جدید بانک ها اصل نامه پذیرش رو از شما طلب میکنند، این مضووعب رای دوستانی که از آمریکا پذیرش دارند و I-20ایشون پاسپورت دومشون محسوب میشه یک دردسر بزرگ هست...

میلاد
December 24th, 2011, 04:13 PM
با سلام به دوستان عزیز
من نامه پذیرش اصل را ندارم. اسکن نامه پذیرشم برام ایمیل شده. در نامه پذیرشم میزان شهریه سالانه ذکر شده و مدت تحصیل هم ذکر شده. نامه مربوطه را به سفارت ایتالیا برده ام و مهر تایید سفارت را دارد. علاوه بر این ویزای دانشجویی یک ساله ام را هم گرفته ام. بلیط هم برای سوم ژانویه گرفتم. علاوه بر این از مسئول امور بین الملل دانشگاه هم خواستم نامه پذیرشم را مستقیما برای ezamazad@iranscholarship.net و eshteghal.tahsil@gmail.com ارسال کند. مدارک مورد نیاز را هم در سایت نشا آپلود کردم. امروز ساعت رفتم وزارت علوم. خیلی شلوغ بود و به قول معروف سگ صاحبش رو نمی شناخت. ظاهرا امروز ارز نمی دادن و منو به شرطی داخل راه داد که سمت بخش ارزی نرم. در نهایت مسئول امور دانشجویی گفت مدارکت رو آپلود کن و بیا. منم فکر کردم باید به درخواستی که تو سایت نشا پر کردم جواب بدن بعد برم دنبالش. الان فهمیدم که طرف منو سنگ قلاب کرده. :mad:. حالا مهم نیست. فردا دوباره میرم. فقط چند تا سوال کوچولو داشتم که دوستان جواب بدن ممنون میشم: (قبلش بگم که من تمام 31 صفحه قبلی رو خوندم و یا جواب سوالامو پیدا نکردم یا جوابهای چند جوره پیدا کردم یا در بعضی موارد کلی نوشته بود)( کلا این تاپیک رو از 2 ماه پیش تعقیب میکنم)
1- همانطور که گفتم نامه من اصل نیست ولی تایید شده و ضمنا از دانشگاه هم برای آدرس ها ایمیل شده . به من با این نامه تو وزارت علوم یا بانک گیر خواهند داد یا نه؟ چند تا جواب پیدا کردم مثل اینکه باید تعهد بدی یا وثیقه بدی و غیره. اما خوب می بینید که همه تجربیات بی سند هست. برای یافتن راه کار و کسب نتیجه از تجربه دیگران نیاز به سند های مکانی و زمانی هست. مثلا اگر کسی فقط تعهد داده بنویسه مثلا من با اصل نامه پذیرش و یا گواهی اشتغال به تحصیل رفتم فلان بانک و در فلان شعبه و از من فقط تعهد خواست و یا وثیقه خواست. پس دوستان اگر لطف کنند به این سوال بنده حدالمقدور با سند پاسخ بدهند.
2 - پیرو همون سوال قبلی دوستان محبت کنند و بانک هایی که رفتند را معرفی کنند و بگویند کدامشان تعهد می خواهد کدامشان وثیقه؟ کدام یک گواهی می خواهد و کدام یک نامه پذیرش و نهایتا اینکه کدام یک دلار می دهند و کدام یک یورو.
لطف کنید یک همتی بکنید چون این پول حق همه ماست و باید بگیریم. مخصوصا که الان تایم ترم دوم نزدیکه.
با سپاس از همتون
دوست عزیز، تجربه های شخصی متنوع هستن چون بستگی داره به نحوه صحبت کردن و رفتار شما و اپراتور بانک و کسی که توی وزارت علوم هست. وثیقه یا تعهد هیچ ربطی به نامه پذیرش اصل یا کپی نداره. تعهد یا وثیقه برای اینه که از شما تعهد بگیره که ثابت کنید همون قدر پولی که به عنوان شهریه باید پرداخت کنید رو پرداخت کردید. و تنها چیزی که باعث میشه شما نیاز به گذاشتن تعهد یا وثیقه نداشته باشید، نامه دانشگاه مبنی بر دریافت شهریه هست. پس نتیجه اینکه نامه پذیرش هیچگونه ارتباطی به گذاشتن وثیقه یا تعهد نداره.
وثیقه گذاشتن یا تعهد دادن رو بانک مشخص میکنه. تعهد هم ممنکه رسمی باشه یا یه نوشته معمولی. این موارد توسط هر شعبه تعیین میشه و با توجه به اینکه شما مشتری اون شعبه باشید یا نباشید تصمیم شعبه در ارتباط با شما تغییر پیدا میکنه. پس دنبال سند و مدرک زمانی و مکانی نباشید.

haji
December 24th, 2011, 05:13 PM
دوستان عزیزم من امروز با چند بانک برای تهیه ارز دانشجویی تماس گرفتم. 3 شعبه بانک پاسارگاد که خودم در آن حساب دارم گفتند تنها شعبه مرکزی این بانک ارز دانشجویی میدهد. شماره آن 82891491 الی 4 و 82891502 است.
در این لینک می توانید شماره های بیشتر و اطلاعات تکمیلی درباره این شعبه را کسب کنید:
http://bpi.ir/branch/info/type/ajax/id/119
بانک ملی هم با 2 شعبه صحبت کردم که به من 2 شعبه مهرآباد و دانشگاه را معرفی کردند:
http://www.bmi.ir/Fa/ShowBranch.aspx?bid=1240
و دیگری:
http://www.bmi.ir/Fa/ShowBranch.aspx?bid=87

پس از انجام کار حتما شما را از کم و کیف جریان مطلع خواهم کرد

fm2011
December 24th, 2011, 10:46 PM
سلام شاید مطالبی که مینویسم تکراری باشه ولی خوب نتیجه کار خودم رو برای بقیه دوستان مینویسم.
من بااصل نامه پذیرشم که به تایید جایی (منظورم سفارت ایران در کشور محل تحصیل)نرسیده بود و نامه وزارت علوم تونستم 5000تا از بانک ملی مرکزی شهرستان... ارز بگیرم. اما چند موردی که به نظرم مهم هست: اولا بنده پذیرشم با فاند کامل بوده اما این مورد در نامه پذیرشم ذکر نشده بود و همچنین میزان شهریه هم در این نامه ذکر نشده بود و در نامه فاندم ذکر شده بود، که من چون مطمئن نبودم که به کسانی که فاند دارند ارز تعلق میگیره یا نه، این نامه رو (که توش میزان شهریه +مقدار فاند، ذکر شده)به بانک یا وزارت علوم نشون ندادم.
در ضمن من برای هزینه های اقامت که همون 5ماه در نامه وزارت علوم نوشته شده ارز گرفتم و با وجود اینکه مسئول قسمت ارزی بانک اصرار داشت که برای این مقدار هم باید وثیقه بگذارم، به وسیله فایل پی دی افی که در همین فروم گذاشته شده بودو در مورد قوانین مربوط به پرداخت ارز بود تونستم (البته به سختی تونستم ایشون رو راضی کنم که با شعبه مرکزی در تهران تماس بگیرندو در این مورد بپرسند)کارمند بانک را راضی کنم و تنها تعهد بدهم که نامه اشتغال به تحصیل را ظرف مدت 6ماه برای بانک خواهم آورد.

mohammad
December 25th, 2011, 10:23 AM
محمد عزیز، احساس میکنم متوجه منظور دوستمون نشدید، ایشون فقط ارز برای هزینه زندگی گرفتند در نتیجه احتیاجی به ارائه فیش پرداخت شهریه ندارند، اما شما که میخواهید برای شهریه هم ارز دریافت کنید، حتما باید این گواهی رو ظرف 6 ماه بعد از گرفتن ارز به بانک تحویل بدید، البته اگر ترم اولی هستید و هنوز در دانشگاه ثبت نام نکردید (توصیه میکنم فایل مربوط به قوانین رو از صفحه 14تاپیک دانلود کنید و مطالعه بفرمایید)
همچنین توجه کنید که این کار به ازای هر ترم انجام میشه، در نتیجه رسید شهریه که شما ارائه میکنید مال ترم جاری هستش و برای ترم بعد اگر بازم خواستید ارز بگیرید مانعی وجود نداره، دوباره همین روال طی میشه، مثلا من چون در ترم دوم تحصیلی دارم وارد دانشگاه میشم باید 1400 یورو بپردازم ولی برای ترم بعد باید 3300 تا بدم برای دو ترم، در نتیجه الان با گواهی 1400 یورویی ارز میگیرم و سال بعد با گواهی 3300 یورویی.

خوب باید برای هزینه زندگیم باز تعهد بگیرن به هر حال برای هزینه کردن خابگاهو این جور چیزای دانشگاه هست و برای دانشگاه. این نکته ای رو که گفتید نمیدونستم پس یعنی مثلا ترم بعد که میخوام ارز بگیم به اندازه ترم پیشش یعنی الان به من ارز میدهند که باید قبض پرداختی رو برای بانک ببرم؟ من ترم اولی هستم بله.

و اینکه تایید گواهی اشغال به تحصیل توسط مثلا سفارت ایران در کانادا برای دانشجوها مجانی هست یا پولی؟ به نظرم تایید کردنش کار دشواری باشه چون من یه شهر دور هستم.

fm2011
December 26th, 2011, 11:57 PM
آقا دانیال با سلام
خیلی خیلی ممنون از جوابتون. شما درست می گید. من قبلش با شعبه بانک هماهنگ کردم ولی الان یه مشکل دیگه به مشکلاتم اضافه شد. شما مطمئن هستید که نامه پذیرش باید به تایید سفارت برسه؟
آخه من برای دکترای آلمان پذیرش گرفتم و تایید مدارک توسط سفارت آلمان کار حضرت فیله. شما خودتون اینکارو کردید؟
سلام. دوست عزیز من فکر میکنم که اگر پذیرشتون برای همین ترم باشد موردی ندارد که با اصل نامه پذیرش که به تایید جایی نرسیده بروید وزارت علوم. من خودم با اصل نامه پذیرش که به زبان انگلیسی بود رفتم و کسی ایرادی نگرفت. البته من حدودا 2هفته پیش رفتم نمیدونم تا الان برنامشون تغییر کرده یا نه.

daniyal_arj
December 27th, 2011, 12:21 AM
سلام. دوست عزیز من فکر میکنم که اگر پذیرشتون برای همین ترم باشد موردی ندارد که با اصل نامه پذیرش که به تایید جایی نرسیده بروید وزارت علوم. من خودم با اصل نامه پذیرش که به زبان انگلیسی بود رفتم و کسی ایرادی نگرفت. البته من حدودا 2هفته پیش رفتم نمیدونم تا الان برنامشون تغییر کرده یا نه.

منم امیدوارم همینطور که شما میگید باشه تا دوستمون به مشکل برنخوره، من این سوالو 3 روز پیش پرسیدم و پذیرشمم مال همین ترم هستش که بهش نشون دادم که البته مال پلی تکنیک میلانه، اما به قول دوستمون استثنا هم زیاده و کلا باید گفت ممکنه ایراد بگیره و ممکن هم هست که نگیره، به مودش بستگی داره;) ولی این چیزی بود که به من گفت. بهترین کار برای شما میتونه این باشه که ابتدا به وزارت علوم مراجعه کنید اگه بهتون گیر نداد که هیچ (تا وقتی خودش نگفت شما چیزی نگید) اگرم ایراد گرفت فوقش یه روز دیگه هم تهران بمونید و تایید سفارت رو بگیرید. (البته این نظر منه چون حتی اگر بخواهین اول تایید سفارت رو بگیرید باز هم باید بیشتر از یک روز بمونید، چه بهتره که با احتمال اول شروع کنید که اگر گیر نداد یه روزه کارتون تموم شده باشه:))

daniyal_arj
December 27th, 2011, 02:16 PM
بچه ها سلام. من این موضوع را کامل خوندم ولی یه سوال دارم هنوز.
من سال دوم تحصیل در سوئد هستم ولی هیچ وقت در سفارت ایران در سوئد تشکیل پرونده ندادم.نامه های ریزنمرات و اینکه تا سال دیگه دانشجو هستم را از دانشگاه محل تحصیل گرفته ام و همه مدارکم کامل هست و در نشا وجود داره.

1-به نظر شما کارشناس وزارت علوم ممکنه که همون نامه ها از دانشگاه را قبول کنه؟ هم دانشگاهی ام که دو روز پیش موفق شد گفت که کارمند بانک 10 برابر کارشناس وزارت علوم گیر می ده.من اصفهانم می ارزه برم وزارت علوم شانسم را امتحان کنم یا اینکه وقت تلف کردنه به نظر شما؟
2- من اگه برم سوئد و توی سفارت ایران در سوئد پرونده تشکیل بدم و بعد نامه اش را بفرستم ایران ، مادر و پدرم می تونن برن ارز را به جای من بگیرن؟

ببخشید طولانی شد.

دوست عزیز، اگر دوست شما موفق شده پس دلیلی وجود نداره که شما موفق نشید. اما توجه کنید که نامه ی اشتغال به تحصیل رو که از دانشگاه گرفتید باید به تایید سفارت ایران در سوئد برسونید. همچنین اگه برای شهریه هم ارز میخواین باید رسید پرداخت شهریه رو هم نشون بدید. اگر مایلید تا خانواده کارهای شما رو انجام بدن حتما یک وکالت نامه محضری تام بهشون بدید، در اینصورت بدون هیچ مشکلی میتونن کارهای شما رو در نبود شما انجام بدن.

daniyal_arj
December 27th, 2011, 02:44 PM
شاید یکم جالب نباشه سوالم ولی دوستان کسی خبر داره آیا ثبت نام در این سامانه نشا و استفاده از امکانات وزارت علوم فواید یا مضرات خاصی داره یا خیر؟! یا احیانن تعهد معهدی چیزی....؟!

دوست عزیز، این برای خود من هم جای سوال داشت، چون به هر حال ما به این دست ودل بازیا تو کشور عادت نداریم:) پرسیدم گفتن نه تعهدی در کار نیست. در واقع در تمام مراحل کار شما سندی رو به عنوان تعهد خدمتی پر یا امضا نمیکنید، ولی حالا اینکه پشت پرده آیا خبری هست یا نه، الله اعلم!

daniyal_arj
December 27th, 2011, 10:34 PM
ممنون از پاسختون.
در قسمت ثبت درخواست ها آمده
"برای درخواست گواهی اشتغال به تحصیل باید فایل تأیید سفارت را ارسال نمایید. همچنین برای دانشجویان دانشگاههای امریکا و کانادا ارئه کارنامه الزامی است"
یعنی در این قسمت مجددا گواهی اشتغال به تحصیل که به تایید سفارت آمده را باید آپلود کرد و کارنامه هم لازم هست؟
آخه من هنوز نمرات ترم قبلم نیومده و در ضمن کل مدارک را پست کردم ایران
میشه راهنمایی کنید در این قسمت دقیقا چه فایلی باید آپ بشه؟ آخه آپ یک فایل برای ثبت درخواست اجباری هست

بله مجددا گواهی اشتغال به تحصیل تایید شده رو آپلود کنید، در رابطه با کارنامه هم باید بگم باید صبر کنید تا نمراتتون بیاد چون الزامیه.

daniyal_arj
December 28th, 2011, 01:51 PM
ببخشید جریان این کارنامه چیه؟ من ترم اولی هستم.کارنامه برای چی میخوان؟ من پرسیدم گفت فقط گواهی اشتغال به تحصیل با مهر سفارت ایران میخوان که اصل هم باشه نه کپی.

کارنامه برای کسانی که در ترم های بعدی هستند لازمه نه ترم اولی ها.

همچنین توجه کنید که فقط دانشجوهای دانشگاه های کانادا و آمریکا باید کارنامه ارائه کنند

haji
December 28th, 2011, 02:59 PM
دوستان عزیز. همانطور که قول داده بودم نتیجه تهیه ارز دانشجویی خودم را به اطلاع دوستان می رسانم.
من اول در سایت نشا ثبت نام کردم و منتظر نشدم که به من وقت بدهد. بلافاصله فردا به وزارت علوم رفتم. اگر می خواهید به کارتان برسید باید صبح اول وقت در آنجا حضور پیدا کنید تا شاید ساعت 12 نوبتتان شود. اخیرا به دلیل ازدحام بیش از حد اول صبح اسم می نویسند و به تعداد محدودی اجازه ورود می دهند. بنده که دوشنبه رفتم تنها اسم 80 نفر را نوشتند و به باقی گفتند بروید فردا بیایید. از آنجایی که باید راستش را گفت من اونجا آشنا داشتم و تو صف نایستادم. مدارکم رو دادم به آشنام و اون همه امضاها رو گرفت و نامه رو داد دستم.
خوب من ترم یک هستم و نامه پذیرشم هم اصل نبود ولی به تایید سفارت ایتالیا در تهران رسیده بود. ویزا هم داشتم. بعد نامه را برای یکی از شعب بانک پاسارگاد گرفتم. روز قبل از آن به بانکم زنگ زده بودم و آنها گفته بودند فقط شعبه مرکزی ارز دانشجویی می دهد. از آنجایی که در شعبه مرکزی کسی گوشی تلفن را بر نمی داشت به روابط عمومی بانک زنگ زدم و چون بخشنامه ارزی بانک مرکزی را به دقت مطالعه کرده بودم از کارشناس مربوطه خواستم که حتما از روابط بین الملل سوال کند. ایشان لطف کرد و پس از پیگیری به من زنگ زد و گفت تمام شعب ارزی بانک پاسارگاد می توانند به شما ارز دانشجویی بدهند. شماره بخشنامه داخلی بانک پاسارگاد که بخشنامه شماره 30 مورخ مرداد 90 بود را از کارشناس گرفتم و به شعبه بانک زنگ زدم. مسئولین شعبه من اصلا اطلاعی از این که می توانند ارز بگیرند نداشتند و گفتند امکان پذیر نیست. بنابراین با استناد به بخشنامه بانک مرکزی و بخشنامه داخلی بانک پاسارگاد از ایشان خواستم که از امور ارزی کل سوال کند. ایشان هم محبت کردند و پس از استعلام متوجه شدند که می توانند ارز بدهند. همان روز به بانک رفتم و مدارک مربوطه را پر کردم و فردای همان روز رفتم و دلار را به قیمت 7 تومان بالاتر از نرخ بانک گرفتم. یعنی هر دلار 1122 تومان شد.
لازم به ذکر است من هیچ گونه وثیقه ای نگذاشتم و فقط تعهد دادم با این که نه گواهی اشتغال به تحصیل داشتم و نه نامه پذیرشم اصل بود. ;) بر خلاف دوست دیگری که گفتند مسئولین بانک پاسارگاد گیر می دهند و حسود هستند باید بگویم برای من دقیقا برعکس بود و خیلی خیلی به من محبت داشتند و کارم را به سرعت راه انداختند و اگر بار اول هم گفتند نمی شود از روی ناآگاهی بود و نیت بدی نداشتند. کلی هم از من تشکر کردند که یه چیزی بهشون یاد دادم.
تجربه من که البته به کمک دوستانی در همین تاپیک حاصل شد نشان می دهد برای گرفتن ارز دانشجویی باید مطالعه کرد ، با مسئولین مودبانه صحبت کرد و آنها را قانع بنماییم و مهمتر از همه با خوردن کمی سنجد تلاش بکنیم. کل پروسه 2 روز و نهایتا 3 روز به طول خواهد انجامید. ÷س تلاش کنید چون ارزشش را دارد. ضمنا من 6800 دلار برای یک ترم دریافت کردم. 1800 دلار برای شهریه و 5000 دلار برای هزینه زندگی.
امیدوارم همگی موفق باشید.

haji
December 28th, 2011, 10:52 PM
سلام haji
این که نامه پذیرسش اصل نبود یعنی چی ؟ یعنی پرینت پذیرش برده بودین؟ و اگه آشنا نداشتین قبول نمی کردن (چون اصل نبوده)؟
ممنون از راهنمایی.

کورش جان دقیقا همینی که خودت گفتی یعنی پرینت پذیرش رو داشتم. نه به آشنا ربطی نداشت. آشنا فقط کار را تسریع کرد و منو از صف طولانی نجات داد. اصولا اصل نامه بیشتر برای بانک مهم است تا وزارت علوم.

haji
December 28th, 2011, 11:00 PM
دوستان یک سوالی داشتم می خواستم ببینم این ارز به نرخ دولتی شامل افرادی میشه که زیر دیپلم دارن درس می خونن یا نه؟ یا این که لااقل بخشی از هزینه رو ارز به نرخ دولتی بدن؟
دوست عزیزم این ارز تنها متعلق به وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان است. اگر درست متوجه شده باشم شما ارز را برای تحصیل در مقطع دبیرستان یا پایین تر می خواهید. بنابراین مسئله شما در حیطه کاری وزارت آموزش و پرورش است و مشمول این طرح نمی شود. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به مقررات وزارت آموزش و پرورش مراجعه بفرمایید.

haji
December 31st, 2011, 03:29 PM
سلام دوستان
ممنون میشم جواب سوال من را بدید؟
من الان در دانشگاه emu قبرس مشغول به تحصیل هستم و برای پذیرش همینجا ازمون ورودی زبان دادم و نمره ielts و toffel ندارم. اگه از دانشگاه نامه نمره امتحان را بیارم قبول میکنند یا حتما باید ielts امتحان بدم؟
دیگه اینکه ما واسه اومدن احتیاج به ویزا نداریم ، حالا من باید نامه اشتغال به تحصیل را کجا ببرم؟ چون قبرس شمالی ایران سفارت نداره!!!!

ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه

دوست گرامی اول باید ببینید دانشگاه شما مورد تایید وزارت علوم هست یا خیر. اگر بود نامه اشتغال به تحصیل و رسید پرداخت شهریه را باید به تایید سفارت ایران در قبرس برسانید.
در مورد ویزا هم بالخره شما یک مجوز اقامت که دارید. همان برای شما در حکم ویزا خواهد بود.
ایمیل سفارت ایران در قبرس iranemb@cytanet.cy است. شما می توانید با آنها تماس بگیرید و ببینید آیا در ناحیه شما کنسولگری دارند یا خیر.
در مورد زبان هم بله نمره امتحان زبان دانشگاه مورد قبول است.
موفق باشید

میلاد
January 1st, 2012, 06:21 PM
الان تماس گرفتن با بانک پاسارگاد مرکزی و گفته یا خود فرد یا ولی اون باید تو اون شعبه بانک حساب داشته باشه و مشتری خوب باشه تا بدن!!!!! یعنی اگه بخوام نامه رو واسه بانک پاسارگاد شعبه میداماد بگیرم باید یا خودم یا پدرم تو اون شعبه حتما حساب باز کرده باشیم! الان همه ی شما اینجوری بودین؟؟
بانک پاسارگاد شاید تازگی ها بهتر شده باشه، اما تا 2- ماه پیش خیلی براشون منم بود که مشتریشون باشی. اما مواردی هم بوده که مثلا در بانک پارسیان یا بانک ملت که اون دانشجو مشتری اون بانک نبوده.
اول پیشنهاد میکنم با شعبه خودتون توی پاسارگاد هماهنگ کنید، و همچنین با بقیع بانک ها هم صحبت کنید.
در ضمن، گواهی پرداخت شهریه رو هم از دانشگاه بگیرید. مبلغی هم که به برادرتون میدن بسته به نامه وزارت علوم به بانک، بر اساس تعداد ماه های موجود در نامه تعیین میشه.

daniyal_arj
January 2nd, 2012, 01:13 AM
یه سوال دیگه !!
آیا لازمه که گواهی تایید شده سفارت رو به آدرس خاصی ایمیل کنم؟
چون توی تاپیک های قبلی خوندم که یه سری فایل رو علاوه بر آپلود باید ایمل کرد!

نه خیر، اون مال زمانیه که شما اصل پذیرش رو ندارید و دانشگاه شما باید پذیرش رو به یه آدرس خاصی ایمیل کنه. اون گواهی مستقیما باید بره وزارت علوم.

میلاد
January 2nd, 2012, 02:16 AM
محمدجان در تعهد من فقط نوشته بود گواهی اشتغال به تحصیل که به تایید سفارت ایران در کشور مربوطه رسیده باشد و صحبتی از رسید نشده بود.

ضمانت اجرای تعهد بعضی از دوستان این بوده که 20 درصد مبلغ رو بانک نگه میداره اما این تعهد های کتبی که بانک میگیره چه مسئولیتی به همراه داره؟ منظورم اینه که اگه گواهی رو نفرستید چی میشه؟ ممنون از جوابتون

نامه ای که haji در موردش صحبت کرده نامه ای هست که از وزارت علوم گرفته شده. در تمام نامه های وزارت علوم، در صورتی که اشتغال به تحصیل نداشته باشیم، همین متن نوشته میشه و نه بیشتر. ضمانت یا تعهدی که بانک میگیره در این نامه وزارت علوم مشخص نیست و به بانک بستگی داره.
در مورد ضمانت اجرای تعهد کتبی که شما به بانک میدید ظاهرا و تا اونجایی که من از شعبه مرکزی بانک ملت و یکی از مسئول های واحد ارزی اونجا پرسیدم میگفتن که ضمانتی نداره و بانک نمیتونه به این راحتی با شما کاری کنه مگه اینکه از طریق دادگاه اقدام کنه. اما اگه وثیقه 20% رو بردارن خوب قضیه فرق میکنه.

Blue Sky
January 2nd, 2012, 04:40 AM
سلام به همه
وزارت علوم اگه نوع ويزا دانشجويي نباشه براش مهمه؟ من نامه پذيرش دارم اما ويزام مهاجرتيه و تو پاسپورتم كه ويزا هست كاملا مشخص نوشته مهاجرتي نوع ويزا رو.
ممنونم

daniyal_arj
January 2nd, 2012, 01:02 PM
سلام به همه
وزارت علوم اگه نوع ويزا دانشجويي نباشه براش مهمه؟ من نامه پذيرش دارم اما ويزام مهاجرتيه و تو پاسپورتم كه ويزا هست كاملا مشخص نوشته مهاجرتي نوع ويزا رو.
ممنونم

اگر منظورتون اینه که یه پذیرش دارید که فقط میخواهید ازش برای گرفتن ارز استفاده کنید و قصد رفتن به دانشگاه رو ندارید، باید بگم خیر، چون نامه پذیرش شما اول باید به تایید سفارت اون کشور برسه، اما اگر طبق قانون سفارت کشور مربوطه ویزای شما به عنوان دانشجو، مهاجرتی صادر شده (بعضی از کشور ها ویزای دانشجوها رو دفعه اول مهاجرتی صادر میکنن) مشکلی وجود نداره.

daniyal_arj
January 2nd, 2012, 08:03 PM
سلام
مرسی از پاسختون
نه من واقعا قصد تحصیل دارم
کشوری که میگم کاناداست
ویزای مهاجرتی کانادا رو گرفتم
با این اوصاف، اگه من پذیرشم به تایید سفارت کانادا در تهران برسه و مراحل گرفتن ازر دانشجویی رو از اول که سایت نشا هست و ... طی کنم و موقع ارائه مدارک ویزامو که وزارت علوم دید( که کاملا مشخصه که immigrant هست نوعش) مسئول براش نوع ویزا اهمیت داره؟؟
ممنونم

-----------------------
شرایط خاصی داره مگه تایید پذیرش از یه دانشگاه خوب کانادایی توسط سفارت کانادا تو تهران؟!

بله همینطوره، منتها از اونجایی که شما بهتر از من واقفید قوانین در این مملکت سر و ته نداره. تا امروز با شرایط شما هیچ مشکلی برای این کار وجود نداشته اما فردا رو نمیدونم! شنیدم جدیدا سعی میکنن به هر بهانه ای یه خورده از شلوغی اونجا کم کنن واسه همین ممکنه یه گیرایی بدن. بهتره خودتونم یه استعلام از وزارت علوم بگیرید اگر تهران هستید. اگر نیستید به ایمیل زیر سوالتونو بفرستید و بپرسید
eshteghal.tahsil@gmail.com
ezamazad@iranscholarship.net

تایید پذیرش توسط سفارت هیچ شرایط خاصی نمیخواد، از اونجایی که اونها میدونن شما داری برای تحصیل میری اونجا نامه پذیرش شما رو تایید میکنن.

daniyal_arj
January 2nd, 2012, 08:18 PM
ممنون!!
خیلی بد شد.فقط یه چیزی!این ارز ها شامل bank statementسفارت ها هم میشه؟اخه هرچی خواندم همش در مورد شهریه دانشگاه بوده.مثلا دانشگاه های المان شهریه ندارند و سفارت هم برای دادن ویزا 8000یورو میخواد.میشه از این ارز دولتی استفاده کرد؟!

سلام حسن جان
متاسفانه خیر، چون برای گرفتن این ارز شما حتما قبلش باید ویزا داشته باشید:smile: یعنی نمیتونید برای مراحل ویزا از این تسهیلات استفاده کنید. در واقع این تسهیلات برای هزینه زندگی و شهریه دانشگاهه.

sahand11_m27
January 2nd, 2012, 09:15 PM
سلام
من 2 تا سوال داشتم. توی صفحات قبل راجع به گرفتن ارز برای کسایی که پذیرش داشتند ولی دیفر کردن پذیرششون رو خوندم. حالا کسی که پذیرش داره و ویزای دانشجویی هم داره ولی مرخصی گرفته و ایرانه هم میتونه ارز رو بگیره؟ ( شهریه دانشگاه رو هم بصورت سالیانه پرداخت کرده)

سقف پول ماهیانه 1000 دلاره. بعضی کشورها هستند که هزینه ماهیانه کمتر از 1000 دلار میشه. برای اونا چجوری محاسبه میشه؟

daniyal_arj
January 2nd, 2012, 09:39 PM
سلام
من 2 تا سوال داشتم. توی صفحات قبل راجع به گرفتن ارز برای کسایی که پذیرش داشتند ولی دیفر کردن پذیرششون رو خوندم. حالا کسی که پذیرش داره و ویزای دانشجویی هم داره ولی مرخصی گرفته و ایرانه هم میتونه ارز رو بگیره؟ ( شهریه دانشگاه رو هم بصورت سالیانه پرداخت کرده)

سقف پول ماهیانه 1000 دلاره. بعضی کشورها هستند که هزینه ماهیانه کمتر از 1000 دلار میشه. برای اونا چجوری محاسبه میشه؟

دوست عزیز، شما بعد از گرفتن ارز متعهد میشید که ظرف مدت 6 ماه نامه اشتغال به تحصیل و رسید شهریه که به تایید سفارت ایران در کشور مربوطه رسیده رو به بانک تحویل بدید، یعنی حتی اگه رسید رو داشته باشید ولی گواهی اشتغال به تحصیل نداشته باشید بازم به تعهدتون عمل نکردید اگر ندید مسلما این آخرین باری خواهد بود که ارز دانشجویی دریافت میکنید. پس می تونید بگیرید، اما اینکه در آینده هم میتونید یا نه بستگی به خودتون داره.

اگر کشور مربوطه طوری باشه که خیلی تابلو باشه مثلا هند، خوب احتمال داره اون حد رو ندن و از شما بخوان تا مدرکی از دانشگاه نشون بدین که هزینه مینیمم زندگی در اون شهر رو نشون بده ولی برای کشورهای اروپایی و آمریکایی همون 1000 تا رو معمولا میدن خیلی بهش حساس نیستن. ولی در کل باید بگم فرمولی وجود نداره.

daniyal_arj
January 2nd, 2012, 09:59 PM
ممنون دانیال عزیز.
بعضی از بچه ها نوشتن برای یک ترم 5000 تا گرفتن که میشه سالی 10000 تا. ولی بعضیا میگن 12 تا 1000 دلار برای یک سال، که میشه 12000 دلار. کدومش درسته؟
مبنای محاسبه داره؟ تاریخ شروع ترم تا پایان ترم رو در نظر میگیرن؟ چون دانشجوها معمولا ترمشون همون 5 ماه طول میکشه.

این کاملا به بانک بستگی داره، اگر بخواد ترمی بهتون بده 5000 تا میده و اگر بخواد سالیانه بده 12000 تا میده. من هر دو نوعشو دیدم. در قانون اومده ماهی 1000 تا و به تعداد ماه اشاره نکرده، ولی فکر میکنم از اونجایی که جدیدا نامه وزارت علوم به صورت ترمی صادر میشه همون 10000 تا خواهد بود.

daniyal_arj
January 3rd, 2012, 12:28 AM
داداش دوستم انگلیسه. امروز رفته 1000 دلار و بگیره مثل ماه های قبل، یارو گفته قانون اومده که دیگه ندیم

کدوم بانک؟ اگر بانک ملت بوده باید بگم این خبر جدیده و متاسفانه بله، اما شامل همه بانکها نیست و فعلا فقط مربوط به این بانکه (خبر مربوط به 11 دی ماه 1390)

"بانک ملت در بخشنامه ای به صورت ناگهانی پرداخت نقدی ارز دانشجویی و درمانی را در تمامی شعب خود ممنوع اعلام کرد. - به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سفیر، در حالی که چند شبانه روز است، صف طویلی از پدران و مادرانی که از اقصی نقاط کشور برای دریافت نامه ارز دانشجویی از ساعت دو تا سه نیمه شب جلوی ساختمان وزارت علوم در شهرک غرب تهران تشکیل می شود، بانک ملت ناگهان پرداخت نقدی ارز دانشجویی را متوقف کرد. - بر اساس بخشنامه صادر شده از سوی بانک ملت خطاب به تمامی شعب این بانک پرداخت ارز دانشجویی و درمانی به دلیل مدیریت منابع ارزی این بانک متوقف شده است و تنها در شرایط خاص به برخی بیماران این خدمات ارائه می شود"

منبع : http://www.fardanews.com/fa/news/180203/پرداخت-ارز-دانشجویی-و-درمانی-در-بانک-ملت-متوقف-شد-بانک-مرکزی-بی-خبریم

mohpilot2001
January 3rd, 2012, 10:25 AM
بچه ها ۱ نگاهی به این لینک که تو سته وزارت هست بندازین
http://iranscholarship.msrt.ir/images/forms/arzi.pdf

daniyal_arj
January 3rd, 2012, 01:40 PM
اگه اوضاع به همین صورت پیش بره، امکان این که ارائه ارز دانشجوی قطع بشه هست!
من هم امروز با بانک صادرات تماس گرفتم، کارمنده کلی بهانه اورد که تنها می شه ارز رو به حساب خارج از کشورانتقال بدن، اونم فقط بلاروس D: حالا من پا شم برم بلاروس!!!
خلاصه بعد از اینکه قانون ارز دانشجویی رو براش خوندم، گفت که بانک ها مکلف نیستند که ارائه بدن؛ بلکه تصمیم بر عهده بانک هست که بخواد ارز بده یا نده!

دقیقا همینطوره، هیچ تکلیفی ندارن! برای همین قبل از نامه باید با بانک هماهنگ کنید. منم به شما پیشنهاد میکنم قید بانکهای دولتی رو بزنید. خصوصیا بیشتر همکاری میکنن.

daniyal_arj
January 3rd, 2012, 05:53 PM
سلام ، گواهي اشتغال به تحصيل كه به تاييد سفارت رسيده باشه يعني چي؟
من همسرم تو آمريكا در حال تحصيله بايد چيكار كنه براي تاييد سفارت؟ چقد زمان ميبره اين پروسه؟
لطفا راهنماييم كنيد

برای دانشجویان کشور آمریکا تایید سفارت لازم نیست، فقط گواهی اشتغال به تحصیلی که از دانشگاه گرفتند رو ارائه کنند. (البته تا 2 ماه پیش که من خبر داشتم قبول میکردند، اگر عوض نشده باشه که بعید میدونم لازم به تایید نیست چون سفارتی در کار نیست)

daniyal_arj
January 3rd, 2012, 07:24 PM
بايد برم خود وزارت علوم سوال كنم يا تو سايتي جايي قوانين جديد نوشته؟غير گواهي مدرك ديگه اي هم برا بانك يا وزارت لازمه؟(البته به غير از نامه بانك)
آخه اين كارمنداشون جواب درست و حسابي كه به آدم نميدن

متاسفانه سایتی برای سوال کردن نیست به غیر از دو تا ایمیل که تو سایت نشا وجود داره
همراه اصل و کپی تمام مدارکی که در سایت آپلود کردید تشریف ببرید وزارت علوم برای نامه.

میلاد
January 3rd, 2012, 07:29 PM
متاسفانه سایتی برای سوال کردن نیست به غیر از دو تا ایمیل که تو سایت نشا وجود داره
همراه اصل و کپی تمام مدارکی که در سایت آپلود کردید تشریف ببرید وزارت علوم برای نامه.
البته تا چند وقت پیش اصل مدارکی مثل گذرنامه لازم نبود. اما همراهتون باشه بهتره.

daniyal_arj
January 3rd, 2012, 08:27 PM
با سلام
من در سایت رجیستر کردم
اول یه تاریخ به من دادن واسه ۲ هفته دیگه
امروز رجیستر کردم واسه عرضه بانکی‌ که یه تاریکه دیگه بهم دادن که واسه ۱ ماه دیگست
با کدوم تاریخ باید مراجعه کنم که نامه ارزیو بگیرم

امین جان، کارا اونجا حساب کتاب نداره، اگه تهرانی پیشنهاد میکنم در تاریخ اول بری شاید نامه رو بهت بدن و اذیت نکنن، اگه نیستی بهتره در همون تاریخ دوم مراجعه کنی.

mohghaderi
January 3rd, 2012, 11:00 PM
سلام
مثقال با IP باز ميشه
http://95.211.140.221/
اگر يه وقتي باز نشد ping كنيد شايد IP جديد گرفته باشه.

daniyal_arj
January 4th, 2012, 01:45 PM
دوستان سلام ... راسش صفحه های این تاپیک رو خوندم اما این سوال هام رو نتونستم، جوابشون رو پیدا کنم

یکی اینکه من نامه پذیرشم رو دارم نه گواهی اشتغال به تحصیلم رو ... که از سپتامبر شروع شده ... البته مهر سفارت هم خورده ... با این میدن؟

و دوم اینکه توش قید شده که من 15 هزار دلار فاند گرفتم ... با این وجود می تونم برای هزینه زندگی اقدام کنم ؟ ... ممنون

برای دانشجویان ترم اول نامه پذیرش تایید شده کافیه
چند نفر از دوستان که فاند داشتن تونستن بگیرن، اینکه فاندشون چقدر بود نمیدونم ولی گرفتن، شمام تلاشتو بکن انشالله که میدن.

daniyal_arj
January 4th, 2012, 01:46 PM
سلام و درود
دوستان آیا کسی برای این قضیه تخفیف بلیط و رایگانی هزینه پاسپورت و عوارض خروج و .... که تو سایت نشا نوشته اقدام کرده تا حالا؟جواب گرفتید آیا؟

استفاده ز این خدمات بعد از رفتن شما و تشکیل پرونده در سفارت ایران در کشور مربوطه امکان پذیر خواهد بود.

daniyal_arj
January 4th, 2012, 02:24 PM
بدون پاسپورت که نمیشه رفت اونجا!پس چطور هزینه شو پرداحت نمیکنیم؟

دوست عزیز، چیزی که من گفتم یعنی شما دفعه اول که میخوای بری نمیتونی از این تسهیلات استفاده کنی، الته عوارض خروج از کشورو فکر کنم میتونی با تشکیل پرونده در وزارت علوم ندی، ولی تخفیف بلیط و غیره فعلا برای شما که هنوز نرفتی امکانپذیر نیست. انشالله دفعه های بعد میتونی ار این تخفیفا استفاده کنی.

maritra_sa
January 5th, 2012, 02:19 AM
برای دانشجویان کشور آمریکا تایید سفارت لازم نیست، فقط گواهی اشتغال به تحصیلی که از دانشگاه گرفتند رو ارائه کنند. (البته تا 2 ماه پیش که من خبر داشتم قبول میکردند، اگر عوض نشده باشه که بعید میدونم لازم به تایید نیست چون سفارتی در کار نیست)

به من که گفتند از حفاظت منافع ایران در سفارت پاکستان در شهر واشنگتن باید اقدام کنید. سرچ کنید پیداش می کنید

daniyal_arj
January 5th, 2012, 03:27 AM
به من که گفتند از حفاظت منافع ایران در سفارت پاکستان در شهر واشنگتن باید اقدام کنید. سرچ کنید پیداش می کنید

احتمال داره جدیدا همچین چیزی بخوان!!! چون به هر حال پاکستان حافظ منافع ایران در آمریکا هستش همونطور که سوییس حافظ منافع آمریکا در ایرانه. من دو ماه پیش یکی از دوستان بدون تایید سفارت ارز گرفته بود واسه همین به شما هم گفتم، اما خوب شاید جدیدا به خاطر تقاضا های زیاد اینطوری شده.

ali_gh
January 5th, 2012, 10:09 AM
سلام به همه دوستان
خواستم یاداوری کنم که اگه قبل از تاریخی که براتون تو سایت داده برید اونجا تحت هیچ شرایطی بهتون جواب نمیدن من با اینکه بلیط داشتم و خیلی های دیگه با اینکه از راههای دور اومده بودن
و مدارکشون کامل بود کارشون انجام نشد . پس فقط روزی برید که تو سایت براتون زده.

mohamad6689
January 5th, 2012, 11:15 AM
یک نکته برای اونها که اولین باره می خوان از این ارز دانشجویی استفاده کنن اینه که ثبت نام تنها کافی نیست بعد از ثبت نام باید دوباره با user و pass که هر دوی اونها کد ملیتونه وارد پروفایلتون بشید و از قسمت سمت راست درخواست نامه بانک رو انتخاب کرده بعد نام بانک و شعبه رو انتخاب کنید بعد جای سه تا فایل اونجا هست که یکیش ستاره داره و باید حتما یک فایل گواهی اشتغال به تحصیل با تایید سفارت اونجا آپلود کنید.
بعد از همه این کارا گزینه ارسال درخواست رو بزنید سیستم اتوماتیک بهتون نوبت مراجعه میده که اون روز مراجعه کنید.
من قبل از نوبتم رفتم از 6 صبح اونجا بودم تا 2 بعد از ظهر بلیط پرواز 3 روز دیگه هم داشتم اصلا کارم انجام نشد اما اونایی که نوبتشون بود کارشون حدود یکی دو ساعته یا بعضی ها هم کمتر انجام شد
آخر تصمیم گرفتم خانوادم روز نوبتم بیان و نامه رو بگیرن و برام ارز رو بفرستن
پیشنهاد میشه غیر از نوبتتون مراجعه نکنید چون جز اعصاب خوردی هیچ نفعی به حالتون نداره

mohamad6689
January 5th, 2012, 11:24 AM
البته مد نظر داشته باشید اگه پاسپورتتون رو رایگان بگیرید شما ممنوع الخروج هستید و برای هر بار خروج از کشور یا از سفارت یا از وزارت علوم باید نامه داشته باشید بعد از اینکه درستون هم تموم بشه 200 هزار تومن باید بدید یه پاسپورت جدید براتون صادر کنن چون پاسپورت دانشجویی شما بعد از اتمام تحصیلاتتون باطل میشه!!!1

mohamad6689
January 5th, 2012, 12:30 PM
سلام و درود
دوستان آیا کسی برای این قضیه تخفیف بلیط و رایگانی هزینه پاسپورت و عوارض خروج و .... که تو سایت نشا نوشته اقدام کرده تا حالا؟جواب گرفتید آیا؟

جهت دریافت تخفیف بلیط پروازهای ایران ایر می بایست ابتدا وارد دانشگاه محل تحصیل خود شده و پس از ثبت نام در دانشگاه به سفارت یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور مراجعه نموده و از طریق ایشان نسبت به دریافت تخفیف بلیط اقدام نمایید.

mohamad6689
January 5th, 2012, 12:33 PM
وشته اصلی توسط mohamad6689 http://www.applyabroad.org/forum/images/buttons/viewpost-left.png (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?p=600801#post600801) البته مد نظر داشته باشید اگه پاسپورتتون رو رایگان بگیرید شما ممنوع الخروج هستید و برای هر بار خروج از کشور یا از سفارت یا از وزارت علوم باید نامه داشته باشید بعد از اینکه درستون هم تموم بشه 200 هزار تومن باید بدید یه پاسپورت جدید براتون صادر کنن چون پاسپورت دانشجویی شما بعد از اتمام تحصیلاتتون باطل میشه!!!1

برادر جان دست شما درد نکنه!دنبالش میگشتم!آیا منبع معتبر هست؟راستش به یکی از دوستان گفتم صبر کنه برا پاسپوذت تا آمار این جریان رو درارم!ایمیلا وزازت علوم هم که متاسفانه نمیجواین!
بله مخصوصابرای کسانی که در شهرستانها هستند اصلا نمیصرفه
در ضمن من اونجا بودم یه نفر رو دیدم که به خاطر اینکه فراموش کرده بود اجازه خروجش رو ثبت کنه از پروازش جا مونده بود >>!

mohamad6689
January 5th, 2012, 02:09 PM
http://www.applyabroad.org/forum/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلی توسط mohamad6689 http://www.applyabroad.org/forum/images/buttons/viewpost-left.png (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?p=600901#post600901)
بله متاسفانه این اختلاف نرخ ارز بد جوری وزارت علوم رو شلوغ کرده من خودم رفته بودم اونجا پیش آقای موسوی رییس اداره و مقیسه بهم گفتند بیشتر از 10 هزار نفر ثبت نام کردن و هر روز هم بیشتر از 100 نفر نوبت دادن که کارها رو انجام بدن
خدایی هم سرشون خیلی شلوغ بود از اونا هم نمیشه توقعی داشت این بحث ارز تازه درست شده و هیچ زیر ساختی از قبل برای این نوع مراجعات در وزارت علوم درنظر گرفته نشده بوده
از همه اینا گذشته هرکس هم یه مشگلی داره یکی بلیط داره یکی موقع ثبت نامشه خلاصه هیچ کسی بدون مشکل نیست اگه برید وزارت علوم میبینید که مردم چه مشکلاتی دارن که مشکلای ما چیزی نیست
جواب:

محمد جان بعد از سلام و تشکر بابت فعالیت شما، چند تا سوال می پرسم که احتمال میدم به درد بعضی ها بخوره:
1. جدیدا بعد از ثبت درخواست نامه در سایت، حدودا چند روز بعد وقت میدن؟
2. بعد از ثبت درخواست نامه که باید توش نام بانک و شعبه ذکر بشه، آیا میشه نام بانک و شعبه رو عوض کرد؟ چون اگر بشه، بچه هایی که منتظر ویزا هستن و چند روز بعدشم عازمن، میتونن از الان درخواستشونو ثبت کنن که وقتو بگیرن و فقط قبل رفتن به وزارت علوم نام بانک و شعبه رو در درخواستشون عوض کنن!
جواب سوال اول : حدود یک ماه که آقای موسوی و مقیسه قول دادن اگر بتونن ساز و کار جدیدی در نظر بگیرن این مدت رو به یک هفته تقلیل میدن
جواب سوال دوم : این نامه فقط و فقط یکبار در هر ترم صادر میشه و وقتی شما نامه رو بگیرید دیگه نمیتونید عوضش کنید، البته نامه شما در همون روز نوبت مراجعه صادر میشه و اون روز میتونید شعبه رو اعلام کنید
یه سری شعبه ها رو از بانک ملی اعلام کردن که ارز دانشجویی میدن توی تهران این شعبه ها : پارک ساعی، پاسداران، پسیان، فرودگاه مهراباد، دانشگاه علوم تحقیقات ، تهرانپارس هستن و در شهرستانها هم شعبات مرکزی بانکهای ملی
در ضمن وقتی در سایت درخواست میدید درخواست شما در پروسه بررسی قرار میگیره و نمیتونید تغییرش بدید
نکته آخر ترجیحا بانک انتخابی در محدوده محل سکونتتان باشه

daniyal_arj
January 5th, 2012, 02:20 PM
جواب سوال اول : حدود یک ماه که آقای موسوی و مقیسه قول دادن اگر بتونن ساز و کار جدیدی در نظر بگیرن این مدت رو به یک هفته تقلیل میدن
جواب سوال دوم : این نامه فقط و فقط یکبار در هر ترم صادر میشه و وقتی شما نامه رو بگیرید دیگه نمیتونید عوضش کنید، البته نامه شما در همون روز نوبت مراجعه صادر میشه و اون روز میتونید شعبه رو اعلام کنید
یه سری شعبه ها رو از بانک ملی اعلام کردن که ارز دانشجویی میدن توی تهران این شعبه ها : پارک ساعی، پاسداران، پسیان، فرودگاه مهراباد، دانشگاه علوم تحقیقات ، تهرانپارس هستن و در شهرستانها هم شعبات مرکزی بانکهای ملی
در ضمن وقتی در سایت درخواست میدید درخواست شما در پروسه بررسی قرار میگیره و نمیتونید تغییرش بدید
نکته آخر ترجیحا بانک انتخابی در محدوده محل سکونتتان باشه

البته منظور من تغییر نام بانک و شعبه در درخواستی که از طریق سایت ثبت میکنیم بود، یعنی قبل از مراجعه به وزارت علوم، اما شما فرمودید این امکان هم وجود نداره. پس با این حساب آیا میشه در درخواست سایت، نام شعبه ای رو نوشت و در روز مراجعه گفت که طرفنظر از درخواست ثبت شده در سایت، نامه رو برای شعبه ی دیگه ای صادر کنن؟

mohamad6689
January 5th, 2012, 02:31 PM
البته منظور من تغییر نام بانک و شعبه در درخواستی که از طریق سایت ثبت میکنیم بود، یعنی قبل از مراجعه به وزارت علوم، اما شما فرمودید این امکان هم وجود نداره. پس با این حساب آیا میشه در درخواست سایت، نام شعبه ای رو نوشت و در روز مراجعه گفت که طرفنظر از درخواست ثبت شده در سایت، نامه رو برای شعبه ی دیگه ای صادر کنن؟
بله این امکان فعلا وجود داره اما سعی کنید قبل از ثبت درخواست جهت تسریع در کارتون اسم بانک و شعبه ای رو که مطمئن هستید ثبت کنید

daniyal_arj
January 5th, 2012, 05:19 PM
من از یک دانشگاه مورد تایید وزارت علوم پذیرش دارم. به شرط گذراندن یک ترم زبان.
آیا میتونم برای همین ترم دلار دانشجویی بگیرم ویا دلار رو ترم بعد میتونم بگیرم؟

داشتن نمره زبان با مینیمم های ذکر شده در سایت نشا برای گرفتن ارز دانشجویی الزامیست.

sahar610
January 5th, 2012, 09:08 PM
سلام دوستان گرامی
من از مالزی پذیرش گرفتم و اصل نامه پذیرش رو هم دریافت کردم ولی سفارت مالزی نامه رو تایید نمی کنه! براشون عجیب بود که من به خاطر ارز باید پذیرشم رو تایید کنم ! در سایت نشا هم اسکن ویزا رو می خواد در صورتیکه مالزی ویزا برای ایرانیها نمی خواد و بعد ورود باید برای ویزا اقدام کرد. ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه که آیا میشه بدون مهرو امضای سفارت کشور مربوطه ارز گرفت یا نه و همینطور در مورد ویزا چه باید بکنم؟ ممنون از لطفتون. (من تمام پستهای قدیم رو خوندم ولی جواب سوالم رو کاملا دریافت نکردم.)
سلام منم کل پست ها رو خوندم اما جوابمو پیدا نکردم چون منم پذیرشم از مالزیه این پست رو ریپلای کردم. من دو تا سوال دارم
1- پذیرش مشروط: چون موقع اپلای مدرک زبان داشتم پذیرش مشروط صادر شده اما الان مدرک زبان را دارم. آیا وزارت علوم با توجه به مدرک زبانم پذیرش مشروطو قبول میکنه؟ (اصل پذیرش هم ندارم که گویا دوستان گفتن مشکلی نیست)
2- اخذ ویزا: واسه مالزی از اینجا دو نوع ویزا میشه گرفت. ویزای توریستی 3 ماهه یا ویزای single یک ماهه با ارائه پذیرش، که هیچ کدوم ویزای دانشجویی نیستند. ویزای دانشجویی هم بعد ثبت نام تو مالزی یکی دو ماه طول میکشه بیاد. آیا با ویزای توریستی میشه تو نشا ثبت نام کرد؟ ( ویزای single به صرفه نیست چون بعد اتمامش روزی 30 رینگیت باید جریمه داد)
دوستان لطفا راهنمایی کنید که با این اوضاع نا بسامان دلار حداقل بتونیم زودتر در نشا درخواست بدیم!

sorosh
January 5th, 2012, 10:28 PM
دوستان این سایت نشا شرایطی گه ذکر کرده از قبیل نمره زبان و داشتن لیسانس و .. صرفا برای تسهیلات ""غیر ارزی"" هست و این ثبت نام هم به خاطر طی پروسه هست برای تسهیلات ارزی همین پذیرش و دانشجو بودن فکر میکنم کافی باشه! آخه از فهوای چیزهایی که توی این سایت نوشته شده این طور بر میاد.خودشون هم به صراحت اعلام کردن تسهیلات غیر ارزی رو.

daniyal_arj
January 6th, 2012, 01:26 AM
سلام دوستان. تو سایت نشا نوشته که حداقل باید مدرک کارشناسی داشت. من دیپلم دارم و دانشجوی مهندسی کامپیوترم ترم 1!!! میخوام برای آلمان اقدام کنم. یعنی نمیتونم ارز دانشجویی بگیرم؟؟!!

شما برای مقطع کارشناسی هم میتونید ارز دانشجویی در یافت کنید. مطلب موجود در سایت نشا مربوط به تسهیلات غیر ارزی هستش.

منبع: یکی از دوستانی که چند وقت پیش برای این مقطع ارز دریافت کردند.

shahrooz00
January 6th, 2012, 07:10 AM
بچه ها اینو تو یکی از سایت ها خوندم گفتم شما هم بدونین بد نیست. امیدوارم همه بتونن از ارز دانشجویی استفاده کنن و هیچ مشکلی برای دانشجویان عزیز پیش نیاید.
http://safirnews.com/index.aspx/n/2685/%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D 9%86-%D9%88-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D9%86%D8%AF

daniyal_arj
January 6th, 2012, 03:16 PM
این رو میدونم. من تافل 76 دارم و چون به حد نساب نرسیدم یک ترم زبان باید بگذرونم. میخواستم بدونم این رو پذیرش قطعی به حساب میارن وبرای همین ترم دلار میدن؟

من پیگیری کردم و اونجوری که بچه هایی که ارز گرفتن گفتن، در وزارت علوم موقع دادن نامه از شما مدرک زبان نمیخوان، پس احتمالا اونی که تو سایت نشا نوشته بازم مربوط به تسهیلات غیر ارزی هستش، اما باز با این حال شما حداقل نمره وزارت علوم رو دارید پس مشکلی از بابت مدرک زبان ندارید، اما پذیرش مشروط رو شنیدم سخت می گیرن. آیا پذیرش شما رو سفارت کشور مربوطه تایید میکنه؟

daniyal_arj
January 6th, 2012, 03:27 PM
دوستان عزیزم اگه میشه من را راهنمایی کنید من پذیرش از دانشگاه وایکاتو نیوزلند گرفتم و بی فاند و مدرک زبانم دارم حالا باید پول دانشگاه را به حساب بریزم چی کار کنم ارز دانشجویی بگیرم؟ برای ارز دانشجویی چه مدارکی میخواد؟

قبل از گرفتن ویزا به شما ارز دانشجویی نمیدن، یعنی اگر گرفتن ویزای شما مشروط به پرداخت شهریه دانشگاه باشه، متاسفانه نمیتونید از این ارز حداقل برای شهریه ای که الان باید بپردازید استفاده کنید، اما اگر ویزا دارید و میخواید پولو واریز کنید، بله میتونید ارز رو بگیرید.

zamora66633
January 6th, 2012, 06:24 PM
من پیگیری کردم و اونجوری که بچه هایی که ارز گرفتن گفتن، در وزارت علوم موقع دادن نامه از شما مدرک زبان نمیخوان، پس احتمالا اونی که تو سایت نشا نوشته بازم مربوط به تسهیلات غیر ارزی هستش، اما باز با این حال شما حداقل نمره وزارت علوم رو دارید پس مشکلی از بابت مدرک زبان ندارید، اما پذیرش مشروط رو شنیدم سخت می گیرن. آیا پذیرش شما رو سفارت کشور مربوطه تایید میکنه؟

من از مالزی پذیرش دارم و بچه ها میگن سفارت مالزی اصلا چیزی به اسم تایید مدرک برای دریافت دلار دانشجویی نداره. مالزی هم که اصلا ویزای دانشجویی نداره که بخوان تاییدش کنن. از بچه ها شنیدم باید از دانشگاه نامه اشتغال بگیرم و اون رو بدم کنسول ایران تو مالزی تایید کنه

daniyal_arj
January 6th, 2012, 06:39 PM
من از مالزی پذیرش دارم و بچه ها میگن سفارت مالزی اصلا چیزی به اسم تایید مدرک برای دریافت دلار دانشجویی نداره. مالزی هم که اصلا ویزای دانشجویی نداره که بخوان تاییدش کنن. از بچه ها شنیدم باید از دانشگاه نامه اشتغال بگیرم و اون رو بدم کنسول ایران تو مالزی تایید کنه

اگر مالزی تشریف دارید باید همینکارو بکنید ولی اگر تشریف ندارید و تازه میخواهید برید، اینو هنوز اطلاع ندارم و دارم پیگیری میکنم، چون چند نفر دیگه ام پرسیدن ولی کسی جواب نداده اجازه بدید پیگیری بشه، نتیجه در همین تاپیک اعلام میشه.

zohrefadaee
January 6th, 2012, 08:04 PM

در سفارت ایران در مالزی روزانه حداقل ۵ نامه گواهی اشتغال برای دریافت ارز تایید میشه. من خودم ۱ ماه پیش این کار رو کردم.

daniyal_arj
January 6th, 2012, 08:22 PM
در سفارت ایران در مالزی روزانه حداقل ۵ نامه گواهی اشتغال برای دریافت ارز تایید میشه. من خودم ۱ ماه پیش این کار رو کردم.

مرسی از پاسخ شما، منتها فکر میکنم این دوستمون هنوز مالزی تشریف نبردن و میخوان بدونن چطور بدون ویزا (دانشجویان مالزی ویزا احتیاج ندارن) و بدون تایید نامه پذیرششون توسط سفارت مالزی در ایران (که وزارت علوم ازشون میخواد و سفارت گفته تایید نمیکنه) نامه ی ارز دانشجویی دریافت کنن. اگر با این شرایط اطلاع دارید که چه کار باید بکنن، لطف میکند بگید چون من چند نفر دیگه رو هم میشناسم که دنبال جواب این سوال می گردن!!!؟

daniyal_arj
January 6th, 2012, 08:32 PM
ممنون واسه جواب
دوست عزیز به کدوم قسمت وزارت بهداشت باید مراجه کنم

http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?32699-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%8C-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D9%85%D8%A7&p=586463&viewfull=1#post586463

sorosh
January 6th, 2012, 11:44 PM
سلام
من دندانپزشکی میخونم،در نشآ هم ثبت نام کردم
واسه نامه باید برم وزارت علوم یا وزارت بهداشت?
سلام داندانپزشکی چه دانشگاهی در کدوم کشور.
اگر دانشگاهت معتبر مشروطه باید معدلت بالای 16 باشه و دیپلم ریاضی فیزیک با معدل بالای 16 به شرطی که هیچ کدام زیر 14 نباشه.
اگر معتبر هست که شرایط رو نیاز نداری
باید وزارت بهداشت برید
مسئول این کار تسهیلات ارزی در وزارت بهداشت آقای منفرد هست.
یا میتونی با شماره 82233160 و یا 82233138 که بعید هم میدونم به علت شلوغی بیش از حد جواب بدهند تماس بگیری.
موفق باشید

zohrefadaee
January 7th, 2012, 04:06 AM
درسته. مشکل من دقیقا همینه. اگر در این باره اطلاع دارید لطفا توضیح بدید

با توجه به اینکه وزارت علوم ویزا میخواد، روش گرفتن ویزا برای دانشجویانی که برگه پذیرش دارند و هنوز ایران هستند به این شکل هست:
تشریف ببرید سفارت مالزی در تهران و لیست مدارک دریافت ویزا سوشال ۲ ماهه رو بگیرید. این ویزا به دانشجویان داده میشه.
گرفتن این ویزا برای دانشجویان تا الان یک حسن داشت، و اون این بود که دیگه نیاز به گرفتن بلیط دوطرفه مالزی نبود (شرط دریافت ویزا ۳ ماهه توریستی در فرودگاه مالزی )
اما مثل اینکه حسن دیگه ای که الان بهش اضافه شد امکان گرفتن ارز دانشجوییه

موفق باشید

vahyaz
January 7th, 2012, 07:47 AM
با توجه به اینکه وزارت علوم ویزا میخواد، روش گرفتن ویزا برای دانشجویانی که برگه پذیرش دارند و هنوز ایران هستند به این شکل هست:
تشریف ببرید سفارت مالزی در تهران و لیست مدارک دریافت ویزا سوشال ۲ ماهه رو بگیرید. این ویزا به دانشجویان داده میشه.
گرفتن این ویزا برای دانشجویان تا الان یک حسن داشت، و اون این بود که دیگه نیاز به گرفتن بلیط دوطرفه مالزی نبود (شرط دریافت ویزا ۳ ماهه توریستی در فرودگاه مالزی )
اما مثل اینکه حسن دیگه ای که الان بهش اضافه شد امکان گرفتن ارز دانشجوییه

موفق باشید

یه حسن دیگه هم داره ، اگه social visa مالزی را در تهران نگیرید ، زمانیکه در مالزی می خواهید برای تبدیل ویزای توریستی ( ویزای سه ماه که در فرودگاه مالزی بهتون می دن ) به ویزای دانشجوئی اقدام کنید ، اداره مهاجرت مالزی شما را ملزم به پرداخت جریمه می کند.

daniyal_arj
January 7th, 2012, 03:04 PM
من امروز به چند تا بانک سر زدم و وضعیتشونو پرسیدم، البته این بانکها همه در شهرستان ساری هستند اما اونجوری که جواباشونو با بانکهای مرکزیشون در تهران تطبیق دادم فرقی ندارن:

بانک پاسارگاد: حتما باید حداقل یک سال مشتری خوبشون باشید.
بانک ملی: فقط دلار آمریکا.
بانک پارسیان: اگر شعبه ی مورد نظر ارز داشته باشه بهتون میده و مشکلی وجود نداره (شعبه ساری داشت و گفت میدیم، حتی یورو).
بانک اقتصاد نوین: کلا نمیده.
بانک صادرات: کلا نمیده (البته بانک مرکزی ساری گفت به مانمیدن که بدیم، می گفت واسه کارای خودمون بهمون نمی دن چه برسه به دانشجویی! و گفت شاید مرکزی تهران بده و اونم فقط دلار آمریکا).
بانک سامان: بستگی به شعبه داره، اگر ارز داشته باشه به راحتی میتونه بهتون بده، دلار یا معدلش یورو و منع قانونی نداره.

Mahdis
January 7th, 2012, 10:44 PM
بچه هایی که اخیراً توی تهران از گرفته اند، لطفاً اسم شعبه بانک را اعلام کنند بی زحمت!

کسی از بانک ملی شعبه دانشگاه نهران تونسته ارز بگیره تا حالا؟

sina88
January 7th, 2012, 11:04 PM
شهریه: حداکثر 15000 دلار در سال
هزینه زندگی: ماهی حداکثر 1000 تا که چون ترم 5 ماهه میشه 10 ماه که یعنی 10000 تا در سال

سالو میلادی حساب می کنن یا شمسی؟
برای خرج زندگی تو تابستون یعنی پول نمیدن؟
یورو نمی دن؟

shahrooz00
January 7th, 2012, 11:28 PM
کسی از بانک ملی شعبه دانشگاه نهران تونسته ارز بگیره تا حالا؟

اره دوست من حدود 10 روز پیش از اونجا ارز گرفت :)

daniyal_arj
January 7th, 2012, 11:36 PM
سالو میلادی حساب می کنن یا شمسی؟
برای خرج زندگی تو تابستون یعنی پول نمیدن؟
یورو نمی دن؟

میلادی و شمسیش فرقی نمیکنه، هر دوتاش 12 ماهه !!!! بانک هم به ازای ترم هایی که شما میخونید و گواهیشو نشون میدین ارز میده و در گواهی هم قید شده که شما در چه ترمی و در چه سالی در حال تحصیل هستید.
تو تابستون اگه ترم بردارید و گواهی اشتغال به تحصیل نشون بدید و بانک هم موافق باشه بهتون میده، اما واسه زندگی غیر دانشجوییتون در اون مدت ارز نمیدن. البته موارد استثنا هم وجود داشته که نامه ترم برای 6 ماه صادر شده، ولی اینجا نمیشه به استثنا ها تکیه کرد و اینکه این استثنا ها چطور تشخیص داده میشه نمیدونم!!!!!!

mehdi360
January 8th, 2012, 03:14 PM
بانک ملی شعب تایید شده. (تماس بگیرید)

بانک ملی شعبه پارک ساعی: تهران - خ ولیعصر- نرسیده به پارک ساعی پ 1024 تلفن: 88704544 یا رییس: 88726611
بانک ملی شعبه پاسداران، پسیان: خيابان پاسداران مقابل گلستان ششم -22561300 یا رییس 22540066
بانک ملی شعبه شیخ بهایی: خ ملاصدرا-خ شيخ بهائی ساختمان صبا - 88046036 یا رییس 88046081
بانک ملی شعبه دانشگاه - كد 87 - تلفن ۶۶۴۰۴۱۸۹

بانک‌هایی که احتمال پرداخت دارند. (تماس بگیرید)

صادرات مرکزی: ساختمان مركزي بانك صادرات (برج سپهر)، تلفن 84761
تجارت مرکزی (ارزی): تهران- خیابان طالقانی – بین خ استاد نجات الهی و قرنی – روبروی بیمه آسیا پلاک 182 نلفن : 88895102
پارسیان : تلفن: 24-88362600 و 84844000
شعبه مرکزی بانک پاسارگاد : بلوار ميرداماد -شماره 88649422 تا 8

shahraz
January 8th, 2012, 06:40 PM
سلام
یک سوال، توی سایت زده پذیرش قطعی (غیر مشروط) جز شروط هست.
پذیرش من Conditional هست و چون پذیرشم Computer Generate هست اینجوری زده
و به این دلیل Conditional هست که باید تست پزشکی بدم و .... ولی مدارکم کامل هست
آیا با این وضعیت مشکلی پیش نمیاد ؟

ممنون

daniyal_arj
January 8th, 2012, 06:58 PM
سلام
یک سوال، توی سایت زده پذیرش قطعی (غیر مشروط) جز شروط هست.
پذیرش من Conditional هست و چون پذیرشم Computer Generate هست اینجوری زده
و به این دلیل Conditional هست که باید تست پزشکی بدم و .... ولی مدارکم کامل هست
آیا با این وضعیت مشکلی پیش نمیاد ؟

ممنون

اگر ویزاتون رو گرفتید و برگه ی پذیرشتون رو سفارت تایید کرده، بعید میدونم مشکلی پیش بیاد.

Milad2012
January 9th, 2012, 10:01 AM
سلام دوستان
این درسته که ارائه ی ارز دانشجویی قطع شده و یا قراره که با تک نرخی شدن دلار قطع بشه؟ یا شایعه هست؟؟
متشکرم

shahrooz00
January 9th, 2012, 10:28 AM
سلام دوستان
این درسته که ارائه ی ارز دانشجویی قطع شده و یا قراره که با تک نرخی شدن دلار قطع بشه؟ یا شایعه هست؟؟
متشکرم

الان شما اینو از کجا شنیدی؟ منبع بده لطفا
البته اگه دلار تک نرخی بشه که نمیشه خوب قاعدتا دیگه ارزی بنام ارز دانشجویی معنی نداره چون ارز دانشجویی بر مبنای کف تعیین شده یعنی قیمتی که بانک مرکزی به نام قیمت مرجع در نظر گرفته. و اگه بگیم تک نرخی یعنی همون قیمت مرجع که این از چیز های مهال است. البته همه امیدوارند این چنین بشه ولی ......

kamyarr
January 9th, 2012, 10:31 AM
ببخشید کسانی که آمریکا تحصیل می کنند چی؟؟!!
مرسی

من حدود دو ماه پیش بدون تایید سفارت گرفتم و تا جایی که می‌دونم در مورد آمریکا خیلی پافشاری نمی‌کنن که حتما به تایید سفارت رسیده باشه. در کل اگه مجبور بشین چیزی رو تو آمریکا به تایید برسونید باید بفرستین به دفتر حافظ منافع ج.ا.
وبسایتش هم هست: daftar.org

amin666j
January 9th, 2012, 04:57 PM
سلام
من دندانپزشکی میخونم،
در سفارت ا یران تشکیل پرونده دادم،گواهی اشتقال به تحصیل هم سفارت تعید کرده ،اما وزارت بهداشت میگه اسمی از من در لیستشون نیست
من باید چه کنم؟

daniyal_arj
January 9th, 2012, 05:30 PM
سلام
من دندانپزشکی میخونم،
در سفارت ا یران تشکیل پرونده دادم،گواهی اشتقال به تحصیل هم سفارت تعید کرده ،اما وزارت بهداشت میگه اسمی از من در لیستشون نیست
من باید چه کنم؟

البته من زیاد به روال وزارت بهداشت آشنایی ندارم اما اون چیزی که مسلمه اینه که شما باید در یک سامانه ی خاص در این وزارت خانه ثبت نام کنید و در اونجا هم تشکیل پرونده بدید، مثلا برای وزارت علوم سامانه nesha.msrt.ir هستش، تنها تشکیل پرونده در سفارت ایران ملاک نیست. تو صفحات قبلی اطلاعیه وزارت بهداشت هست بخونیدش. آیا این کار رو کردید؟

tondarchabok
January 9th, 2012, 07:51 PM
من یک چیزی در مورد وزارت بهداشت فهمیدم که مثل این وزارت علوم دنگ و فنگ نداره!
من خودم آقایی را دیدم که در دمشق پزشکی می خوند و 2 روز پیش از بانک 35000 دلار گرفت! البته ایشون برای همسر و فرزندش هم ماهی 500 تا گرفت که روی هم شد 35000
ما که بخیل نیستیم نوش جونش
اما مساله اینجاست که وزارت بهداشت براش 10 ماه زده بود اما اگر می خواست از وزارت علوم بگیره عمرا برای ترم قبلیش نامه می داد!
خلاصه بچه های وزارت بهداشتی خیلی نگران نباشید!

amin666j
January 9th, 2012, 07:55 PM
البته من زیاد به روال وزارت بهداشت آشنایی ندارم اما اون چیزی که مسلمه اینه که شما باید در یک سامانه ی خاص در این وزارت خانه ثبت نام کنید و در اونجا هم تشکیل پرونده بدید، مثلا برای وزارت علوم سامانه nesha.msrt.ir هستش، تنها تشکیل پرونده در سفارت ایران ملاک نیست. تو صفحات قبلی اطلاعیه وزارت بهداشت هست بخونیدش. آیا این کار رو کردید؟

سلام دوست من
وزارت بهدا شت ثبت نام نداره
مشکل اینجاست که سفارت میگه مدارک رو فرستادم،اما وزارت میگه نفرستاده
ما ماندیم وسط دعوا

rambodsharifi
January 10th, 2012, 01:30 AM
این مطلبی که شما میگید برای کسایی مثه ماست که با وثیقه پاسپورت گرفتیم. اما اون افرادی که سربازی رفتن و پاسپورت گرفتن اگه بخوان دوباره بگیرن و رایگان بشه مشکلی نداره و مثل پاسپورت معمولی هست. در ضمن ممنوع خرج برای چی حالا؟؟

daniyal_arj
January 11th, 2012, 12:23 AM
سلام دوستان
کسی می دونه آیا دانشجوهای دکترا که فاند گرفته اند و یکی دو سال هم گذشته از دلار دولتی استفاده نکرده اند می توانند برای استفاده از سهمیه دلار دولتی که وزارت علوم می دهد اقدام کنند. در صورت مثبت بودن پاسخ اگر می دانید چه کار باید کرد و چه مدارکی می خواهد لطفاً راهنمایی بفرمایید. با تشکر

فاند شما مشکلی ایجاد نمیکنه. وقفه شما هم مشکلی ایجاد نمیکنه اما برای سالهایی که گذشته نمیتونید ارز بگیرید. مدارک و روند مثل هم هستند، لطفا تاپیک رو کامل مطالعه کنید.

daniyal_arj
January 11th, 2012, 02:07 PM
اطلاعیه برای دانشجویان عازم مالزی:

دانشجویانی که برای اولین باره که میخوان برن مالزی برای تحصیل، نمیتونن قبل از رفتن، نامه ی ارز دانشجویی از وزارت علوم بگیرند. حتما باید برن، در سفارت تشکیل پرونده بدن و گواهی اشتغال به تحصیل بفرستن تا نامه براشون صادر بشه.

منبع: کارشناس مربوطه در وزارت علوم

shahrooz00
January 11th, 2012, 06:33 PM
سلام ...
اکثر دانشگاه های مالزی مورد تایید وزارت علوم نیست!
سوالم اینه که به دانشجویان این دانشگاه ها هم ارز دولتی تعلق می گیره؟

تا اونجایی که من میدونم اگه دانشگاه مورد تایید نباشه سثارت ایران توی مالزی برای دانشجو پرونده دانشجویی باز نمیکنه اگه پرونده دانشجویی باز نشه هم خوب دیگه نامه اشتغال به تحصیل و نامه مالی توسط سفارت تایید نمیشه. مثلا دانشگاه تیلور تا اونجایی که من میدونم اینجوری هستش. البته شده بعضی از مقاطع و یا بعضی از رشته های یه دانشگاه هم مورد تایید نباشن که در اون صورت هم پرونده دانشجویی باز نمیشه تو سفارت.

shahrooz00
January 11th, 2012, 06:37 PM
باید حتما این تاریخی که سایت واسمون تعیین میکنه مراجعه کنیم وزارت علوم؟ چون اون موقع من خودم نیستم و اگه لازم باشه مدارکم رو نشون وزارت بدن ، اینکه اصلش نیست مشکلی ایجاد نمی کنه؟ ممنون میشم اگه اطلاع دارین جواب بدین

بله حتما و 100 درصد باید همون موقع برین وگرنه بهتون نامه نمیدن برای خود من پیش اومده.
در مورد اینکه اصل هست با نه خوب به نظر من چون سفارت باید تایید کنه به مهر برجسته معمولا روی مدارک به کار میبره و یه مهر معمولی اگر اصل مدرک رو نبرین مثلا copy ببرین اون مهر برجسته دیگه روش نیست و احتمالا گیر میدن. البته اگه دوستان در این مورد چیز دیگه ای میدونن بگن.

zamora66633
January 11th, 2012, 11:14 PM
سلام ...
اکثر دانشگاه های مالزی مورد تایید وزارت علوم نیست!
سوالم اینه که به دانشجویان این دانشگاه ها هم ارز دولتی تعلق می گیره؟
توی سایت نشا اینطور توضیح داده:
ماده يك : شرايط مورد نياز
1 داشتن مدرك كارشناسي يا كارشناسي ارشد از يكي از دانشگاههاي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري .
در ضمن در بالا daniyal_arj (http://www.applyabroad.org/forum/member.php?35431-daniyal_arj) توضیح دادن که باید تایید سفارت در مالزی بشه . اونجا هم دانشگاه های غیر مجاز رو برای دلار تایید نمیکنن

Keiva
January 12th, 2012, 12:48 AM
نه مشکلی پیش نمیاد
ارزی که شما الان میخاین بگیرید ارز دانشجویی هست
آنجه که شما ازش حرف میزنید ارز مسافرتی هست که جدیدا 1 بار در سال میدن و در پاسپورت میزنن
ارز دانشجویی کاری با پاسپورت نداره

بانک بعضی وقتا در پاسپورت هم مینویسه که چقدر ارز دانشجویی پرداخت کردن. همچنین وقتی که میخوایید کار بانکی انجام بدید پیشنهاد میکنم که با همون شخص یک حساب مشترک داشته باشید و بهشون وکالت بدید.

ببخشید من نمی دونستم ارز دانشجویی می تونه با پاسپورت کاری نداشته باشه!! چون وقتی من رفتم بانک ملی ارز بگیرم روی پاسپورتم و اینکه خودم اونجا باشم تاکید داشت، بعدشم گرفت مهرش زد و نوشت که ارز دانشجویی به میزان ۵۰۰۰ دلار گرفته شده و گفت دیگه ارز مسافرتی رو نمی تونید بگیرید. من به این دلیل پرسیدم.

lida_a86
January 12th, 2012, 02:36 AM
ببخشید من نمی دونستم ارز دانشجویی می تونه با پاسپورت کاری نداشته باشه!! چون وقتی من رفتم بانک ملی ارز بگیرم روی پاسپورتم و اینکه خودم اونجا باشم تاکید داشت، بعدشم گرفت مهرش زد و نوشت که ارز دانشجویی به میزان ۵۰۰۰ دلار گرفته شده و گفت دیگه ارز مسافرتی رو نمی تونید بگیرید. من به این دلیل پرسیدم.

این حرف شما یه کم منو به شک انداخت...یعنی ممکنه برعکسشم صادق باشه؟ یعنی مثلا کسی که به تازگی ارز مسافرتی گرفته نتونه ارز دانشجویی بگیره؟ آخه نه تو بخشنامه بانک مرکزی نه تو وزارت علوم حرفی در این مورد زده نشده...شما واسه گرفتن ارز مسافرتی اقدامی کردید؟ کسی از دوستان تجربه مشابهی داره؟

tondarchabok
January 12th, 2012, 04:41 AM

این چیزی که میگید جالبه من فکر می کردم روند گرفتن ارز دانشجویی حداقل 1 سالی باشه که به صورت فعلی در آمده باشه
و سالی 15000 هزار برای شهریه و 10000 تا برای زندگی بدن!
شما اون 5000 تا چطوری گرفتید؟ یعنی نشا - وزارت -بانک؟

saeid
January 12th, 2012, 05:46 AM
سلام دوستان

من در امریکا تحصیل می کنم، تو سایت نوشته برای ما فرم I-20 لازمه منتها من ندیدم برای ثبت نام تو سایت ندیدم جایی I-20 بخواد. کسی میدونه داستان چیه؟

در ضمن تو این فروم بعضی ها صحبت از رسید شهریه کردند که باز اون رو ندیدم جایی بخواد تو سایت.

ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره در اختیار منم بذاره.

iwill
January 12th, 2012, 07:51 AM
پدر، مادر، خواهر یا برادر برای گرفتن نامه از وزات علوم احتیاج به وکالتنامه ندارند (براتون از وراتخونه پرسیدم)
با تشکر فراوان از شما

CnaUnreal
January 12th, 2012, 09:30 AM
با سلام
آیا این مسئله صحت داره که هر شخص فقط مجاز هست که از شهر محل سکونت خودش ارز دانشجویی بگیره؟
بخشنامه جدید هست این مورد؟

kamyarr
January 12th, 2012, 10:42 AM
سلام دوستان

من در امریکا تحصیل می کنم، تو سایت نوشته برای ما فرم I-20 لازمه منتها من ندیدم برای ثبت نام تو سایت ندیدم جایی I-20 بخواد. کسی میدونه داستان چیه؟

در ضمن تو این فروم بعضی ها صحبت از رسید شهریه کردند که باز اون رو ندیدم جایی بخواد تو سایت.

ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره در اختیار منم بذاره.

فرم I20 رو به جای نامه پذیرش آپلود کنید. این رو توی صفحه قوانین سایت نشا هم نوشته. درست قبل از اینکه بهتون اجازه بده توی سایت ثبت نام کنید این صفحه نمایش داده می‌شه و شما در پایین صفحه گزینه‌ی "قوانین را خواندم؛ شروع فرایند ثبت نام" کلیک می‌کنید.

[1 تصوير اصل پذيرش از كشور محل تحصيل ( براي كشور آمريكا فرم I-20 الزامي است).]

CnaUnreal
January 12th, 2012, 11:01 AM
پنجشنبه ها ساعات مراجعه به وزارت علوم فرقی میکنه با بقیه روزها؟

sorosh
January 12th, 2012, 11:48 AM
دوستان من از وزارت بهداشت هم سوال کردم برای تمام مقاطع ارز میدن عمومی و تخصص فرقی نداره البته بسته به نوع دوره ارز میدن!
بانکها هم خدا رو شکر ظاهرا کارشکنی نمیکنند در پرداخت ارز.
البته ارز تا یکی دو ماه آینده احتمالا به روال سابق برگرده.

Keiva
January 12th, 2012, 12:39 PM
این حرف شما یه کم منو به شک انداخت...یعنی ممکنه برعکسشم صادق باشه؟ یعنی مثلا کسی که به تازگی ارز مسافرتی گرفته نتونه ارز دانشجویی بگیره؟ آخه نه تو بخشنامه بانک مرکزی نه تو وزارت علوم حرفی در این مورد زده نشده...شما واسه گرفتن ارز مسافرتی اقدامی کردید؟ کسی از دوستان تجربه مشابهی داره؟

بانک از من پرسید امسال ارز مسافرتی نگرفتی؟ گفتم نه. خودش هم صفحه ی مهر شده ی پاسپورت رو نگاه کرد. بعد هم با تاکید گفت نمی تونی دیگه ارز مسافری رو بگیری!!!
ولی نمیدونم اگه کسی گرفته باشه مسافری رو چی میشه.
اگه کسی اطلاعات بیشتری داره لطفن اعلام کنه.

Keiva
January 12th, 2012, 12:42 PM
این چیزی که میگید جالبه من فکر می کردم روند گرفتن ارز دانشجویی حداقل 1 سالی باشه که به صورت فعلی در آمده باشه
و سالی 15000 هزار برای شهریه و 10000 تا برای زندگی بدن!
شما اون 5000 تا چطوری گرفتید؟ یعنی نشا - وزارت -بانک؟

بله از همون طریق نشا، وزارت، بانک. حدود ۱.۵ ماه پیش.

CnaUnreal
January 12th, 2012, 12:49 PM
دوستان ،
1- کسی راجع به این جریان که برای گرفتن ارز برای هر ترم تا کی زمان داریم چیزی میدونه؟این درسته که اگر تا آخر دیماه نگیریم برای این ترم ارز بهمون نمیدن؟

2- روزی که میخوایم بریم واسه گرفتن نامه از وزارت علوم باید از چه ساعتی بریم توی صف؟کسی میدونه؟

goody_good
January 12th, 2012, 12:54 PM

پنج شنبه ها وزارت علوم تعطیله کلاً... باید از شنبه تا چهارشنبه برید، ساعات کارشون هم از 8 تا 14:30 هست ولی مثله اینکه صف طول درازی داره که باید زود برین... موفق باشید

mohamad6689
January 12th, 2012, 12:58 PM
سلام پنجشنبه ها وزارت خونه تعطیله بیخود مراجعه نکنید
استثنا یه روز پنج شنبه به چند نفر نوبت داده بودن که بیان ولی در کل ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه از 8 تا 14:30 می باشد.

daniyal_arj
January 12th, 2012, 01:55 PM
با سلام
آیا این مسئله صحت داره که هر شخص فقط مجاز هست که از شهر محل سکونت خودش ارز دانشجویی بگیره؟
بخشنامه جدید هست این مورد؟

اگر بخواهید از بانک ملی که کد شعبه های ارزیش در وزارت علوم مشخص شده ارز بگیرید، بله، اما مثلا برای بانکهای خصوصی مثل سامان و غیره ، نه خیر، می تونید از بانک مرکزی سامان در تهران تهیه کنید.

shahrooz00
January 12th, 2012, 02:09 PM
دوستان ،
1- کسی راجع به این جریان که برای گرفتن ارز برای هر ترم تا کی زمان داریم چیزی میدونه؟این درسته که اگر تا آخر دیماه نگیریم برای این ترم ارز بهمون نمیدن؟

2- روزی که میخوایم بریم واسه گرفتن نامه از وزارت علوم باید از چه ساعتی بریم توی صف؟کسی میدونه؟

من یادم میاد یه جا شنیده بودم تا آخر بهمن ماه برای این ترم وقت هست البته به نظر من به دلیل اینکه میزان تقاضا بیش از حد تصور وزارت علوم شده و خود وزارت علوم به دانشجو ها تو سایت نشا بعد از ثبت نام و درخواست نامه بانک وقت مراجعه میده فکر کنم هیچ مشکلی برای وقت وجود نداشته باشه.

والا روزی که میخوای بری وزارت علوم هر چی زودتر بری بهتره چون اونا گفتن به 100 نفر روزانه وقت داده اند و خوب مردم عادی هم خارج صف میرن اونجا و این میزان جمعیت رو افزایش میده. یکی از آشناها که ساعت 7:30 رسیده بود اونجا بهم گفت شد نفر 58 و تا اون موقع 17 نفر هم داخل رفته بودن دنبال کار پرونده.

goody_good
January 12th, 2012, 11:54 PM
من تازه از این موضوع با خبر شدم. تعدادی سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

ببخشید اگه سوالات تکراری هستن

1) برای استفاده از ارز دانشجویی باید حتما ویزا و بلیط هواپیما داشته باشیم یا صرف گرفتن پذیرش از دانشگاه خارج از کشور کفایت میکنه

2) اگر پذیرش با فاند داشته باشیم طبیعتا برای شهریه دانشگاه نمیتونیم ارز دانشجویی بگیریم ولی برای هزینه زندگی (همون ماهی 1000 دلار) میتونیم ارز دانشجویی بگیریم؟ آیا باید مدرکی در این ارتباط ارائه کنیم؟ (صورت حساب ....)

ممنون

نه با صرف پذیرش به شما ارز نمیدن، باید گواهی اشتغال به تحصیل داشته باشید و ویزا...

به فاند کاری ندارن، معادل هزینه ی شهریه و زندگی بهتون تعلق میگیره....
موفق باشید

goody_good
January 12th, 2012, 11:59 PM
پدر من توی همین بخش کار میکنه... اگر کسی سئوال خاصی داشت بپرسه، خوشحال میشم که کمک کنم :)

daniyal_arj
January 13th, 2012, 12:05 AM
نه با صرف پذیرش به شما ارز نمیدن، باید گواهی اشتغال به تحصیل داشته باشید و ویزا...

موفق باشید

برای دانشجویانی که برای اولین بار می خوان برن، نامه پذیرش تایید شده توسط سفارت و ویزا کفایت میکنه (نیازی به گواهی اشتغال به تحصیل در مرحله اول نیست مگر دانشجویانی که قصد رفتن به کشورهایی مثل مالزی رو دارن چون دفعه اول نمیتونن ویزا ارائه بدن) گواهی اشتغال به تحصیل باید ظرف مدت 6 ماه پس ار دریافت ارز برای بانک فرستاده بشه، درسته دوست عزیز؟؟؟

میلاد
January 13th, 2012, 03:25 AM

موفق باشید

در نظر داشته باشید که اگر شما معاف از پرداخت شهریه باشید نمیتونید رسید پرداخت پول به دانشگاه بیارید و اصولا گرفتن ارز دانشجویی بابت شهریه بی معنی میشه و فقط ارز دانشجویی بابت هزینه زندگی ماهانه باقی میمونه

zamora66633
January 13th, 2012, 11:15 AM
در مورد اینکه دریافت ارز مسافرتی مانع دریافت ارز دانشجویی میشه کسی اطلاعی دقیقی داره؟

میلاد
January 13th, 2012, 11:57 AM
در مورد اینکه دریافت ارز مسافرتی مانع دریافت ارز دانشجویی میشه کسی اطلاعی دقیقی داره؟

نه خیر، هیچ مانعی قانونی وجود نداره. مگه اینکه بخش نامه های داخلی برای خودشون صادر کرده باشن! یعنی دقیقا بخش نامه سلیقه ای

Milad2012
January 13th, 2012, 12:21 PM
سلام دوستان
کسی هست که به تازگی دلار دانشجویی گرفته باشه؟ اگر گرفتید خواهش می کنم بفرمایید که هر دلار رو چه قدر باهاتون حساب کردند؟
متشکرم

shahrooz00
January 13th, 2012, 01:09 PM
سلام دوستان
کسی هست که به تازگی دلار دانشجویی گرفته باشه؟ اگر گرفتید خواهش می کنم بفرمایید که هر دلار رو چه قدر باهاتون حساب کردند؟
متشکرم

اگه 5 روز پیش هم جزو تازگی ها میشه دوست من 5 روز پیش 1130 گرفت.
البته تو ایران باید رو دقیقه اینو محاسبه کنی. الان اگه اشتباه نکرده باشم 1127 که باید 8 تومان هم بهش اضافه کنی که میشه 1135 تومان.

shahrooz00
January 13th, 2012, 01:15 PM
دوستان اینجا نمودار یه ماه اخیر نرخ مرجع رو براتون میزارم که با یه نگاه ساده میبینید روزی 1 الی 2 تومان به نرخ مرجع اضافه میشه پس با یه حساب سر انگشتی میتونین قیمت دلار مرجع در روزی که وزارت علوم بهتون وقت داده یا روزی که قراره برای گرفتن دلار به بانک مراجعه کنین محاصبه کنین. البته بانک چیزی حدود 8 تومان هم به نرخ مرجع اضافه میکنه و دلار رو بهتون میده.
6717

istvan2012
January 13th, 2012, 07:28 PM
سلام دوستان . خواهشا به سوالاتم جواب دقیق بدید
من دانشجوی ترم 1 مقطع کارشناسی در اکراین هستم . ایا امکان گرفتن ارز دولتی برای دانشجویان کارشناسی است؟
همچنین دانشگاه من مورد تایید وزارت علوم هست اما در گروه درجه دوم . یعنی باید بعد از پایان کارشناسی در ایران امتحان جامع بدم و مدرکم تایید بشه. ایا امکان گرفتن ارز دانشجویی برای دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه درجه 2 وزارت علوم هست ؟
خواهشا جواب دقیق به من بدین .

daniyal_arj
January 13th, 2012, 07:36 PM
سلام دوستان . خواهشا به سوالاتم جواب دقیق بدید
من دانشجوی ترم 1 مقطع کارشناسی در اکراین هستم . ایا امکان گرفتن ارز دولتی برای دانشجویان کارشناسی است؟
همچنین دانشگاه من مورد تایید وزارت علوم هست اما در گروه درجه دوم . یعنی باید بعد از پایان کارشناسی در ایران امتحان جامع بدم و مدرکم تایید بشه. ایا امکان گرفتن ارز دانشجویی برای دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه درجه 2 وزارت علوم هست ؟
خواهشا جواب دقیق به من بدین .

بله بله بله بله بله;) مشکلی برای گرفتن ارز ندارید، دقیق تر از این نمیشه گفت:) صفحات قبلی رو بخونید.

pyman
January 13th, 2012, 07:53 PM
سلام . من یه سوال دارم ... برای کسی که تازه اقامت دایم کانادا رو گرفته و می خواد تحصیلاتشو در کانادا ادامه بده می تونه ارز دانشجویی بگیره؟؟؟ یعنی اول می ره کانادا کارت اقامت دایم و SSN کارت رو می گیره بعدش میره پذیرش از دانشگاه می گیره حالا می تونه بیاد و ارز دانشجویی بگیره؟؟؟؟

lida_a86
January 13th, 2012, 08:09 PM
سلام پنجشنبه ها وزارت خونه تعطیله بیخود مراجعه نکنید
استثنا یه روز پنج شنبه به چند نفر نوبت داده بودن که بیان ولی در کل ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه از 8 تا 14:30 می باشد.

یکی از دوستانم میگفت که دیروز (پنج شنبه) ظاهرا باز بوده و کار انجام میدادن...ممکنه به خاطر شلوغی بعد از این بازم اینطور باشه، ممکنه هم که استثنا بوده. سؤال کنید.

goody_good
January 13th, 2012, 11:18 PM
برای دانشجویانی که برای اولین بار می خوان برن، نامه پذیرش تایید شده توسط سفارت و ویزا کفایت میکنه (نیازی به گواهی اشتغال به تحصیل در مرحله اول نیست مگر دانشجویانی که قصد رفتن به کشورهایی مثل مالزی رو دارن چون دفعه اول نمیتونن ویزا ارائه بدن) گواهی اشتغال به تحصیل باید ظرف مدت 6 ماه پس ار دریافت ارز برای بانک فرستاده بشه، درسته دوست عزیز؟؟؟

بله دقیقاً همینطوره .... :)

arman65
January 14th, 2012, 08:20 AM
آیا برای گرفتن ارز باید ویزا رو داشته باشی؟من چند پست قبل خوندم که باید ویزا رو گرفته باشی ولی تو خود سایت نشا فقط نوشته اصل پذیرش غیر مشروط
در مورد این اصل پذیرش هم یعنی چی؟باید از دانشگاه برامون پست کنند؟یا نسخه پرینت شده ایمیل کفایت میکنه؟چون بعید میدونم دانشگاه برام با پست اصل آفر رو بفرسته .اگه پرینت رو ببرم سفارت بگم اونا تائید کنند چی؟

mohamad6689
January 14th, 2012, 10:28 AM

برای دانشجویانی که برای اولین بار می خوان برن، نامه پذیرش و ویزا کفایت میکنه (نیازی به گواهی اشتغال به تحصیل در مرحله اول نیست مگر دانشجویانی که قصد رفتن به کشورهایی مثل مالزی ترکیه و قبرس رو دارن چون دفعه اول نمیتونن ویزا ارائه بدن) گواهی اشتغال به تحصیل با تایید سفارت باید ارایه بدن

البته این دسته از دانشجویان بدون دریافت معرفی نامه از وزارت علوم با استناد به تبصره ماده 2-4 از قسمت چهارم (ارز دانشجویی) در بخش سوم از مجموعه مقررات ارزی که توسط اداره سیاستها و مقررات ارزیبانک مرکزی تعیین شده به صورت مستقیم می تونن به بانک مراجعه و با ارز مورد نیازشون رو دریافت کنن و بانک هم ازشون تعهد میگیره تا حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از دریافت ارز گواهی اشتغال به تحصیلشون رو بفرستن.

ariaie
January 14th, 2012, 12:32 PM
این پست رو یکی از دوستان در تاپیک دلار کانادایی مطرح کردن گفتم با توجه به شایعاتی چند که در زمینه کنسل شدن ارز دانشجویی و ... وجود داشت و البته عموما رد شدند ،جهت آرامش خیال دوستان اینجا بزارم با وجود خیلی مرتبط نبودنش!با عرض پوزش از دوستان
لیمک از فارس نیوز هست در نقل قولی از مقامی مسئول در بانک مرکزی اعلام کردن ارزدانشجویی پرداخت خواهد شد.

آقا جمع کنین این تاپیک قاچاق رو!
میرم همتون رو لو میدم!

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13901023000493

قاچاقچی ها، مجرم ها، خطرناک ها!!

lida_a86
January 14th, 2012, 12:46 PM
سلام دوستان
من خیلی از صفحه های این تاپیک رو خوندم ولی دوگانگی برام پیش اومده. ممنون میشم به سوالاتم جواب بدید. من برای یکی از دانشگاه های استرالیا پذیرش با فاند(هم برای هزینه دانشگاه و هم تحصیل) دارم. آیا میتونم برای کمک هزینه زندگی ارز دانشجویی بگیرم؟
اگه میتونم بگیرم میشه بهم بگید باید چه جوری اینکار رو انجام بدم؟باید برم سایت نشا ثبت نام کنم؟ بعدش برم وزارت علوم نامه معرفی به بانک بگیرم؟
یه جا دوستان نوشته بودن اگه برای بار اول میخواید برید لازم نیست برید وزارت علوم و مستقیم برید بانک. آیا این درسته؟ حتما ویزا رو باید گرفته باشیم نه؟
ممنون

شما اگه همه پست های این تاپیک رو با دقت بخونید هیچ دوگانگی ای براتون پیش نمیاد. بله شما میتونید هزینه زندگی رو دریافت کنید (ماهی هزار دلار، هر ترم رو وزارت علوم 5 یا 6 ماه در نظر میگیره). چون برای هزینه دانشگاه فاند دارید دیگه ارزی برای اون بهتون تعلق نمیگیره.
پاسخ بقیه سؤالاتتون هم تو پست های قبلی هست، زحمت خوندنشو دیگه خودتون بکشید.

feral
January 14th, 2012, 01:51 PM
ای کاش دوستانی که توی این فروم فعال هستند اگر پستی هست که دستورالعمل کامل اقدام برای ارز دانشجویی هست شمارهاش رو در جواب دوستان می دادند تا بسیاری مجبور نبودیم 60 صفحه و شاید پس فردا 100 صفحه رو حتماً بخونیم. با تشکر از دوستانی که راهنمایی می کنند.

سپهر
January 14th, 2012, 02:26 PM
ای کاش دوستانی که توی این فروم فعال هستند اگر پستی هست که دستورالعمل کامل اقدام برای ارز دانشجویی هست شمارهاش رو در جواب دوستان می دادند تا بسیاری مجبور نبودیم 60 صفحه و شاید پس فردا 100 صفحه رو حتماً بخونیم. با تشکر از دوستانی که راهنمایی می کنند.

آخه کسی که شماره پست ها را حفظ نمیکنه که بتونه به شما بگه. باید خودش بگرده تا پیدا کنه.

شما هم مجبور نیستی کل صفحات را بخونی، تو هر تاپیک بالا سمت چپ یه گزینه "جستجو در موضوع" هست که میشه برای پیدا کردن مطالب ازش استفاده کرد. از گوگل هم به عنوان مکمل میشه استفاده کرد.

ولی شما هم تا حدی حق داری. شاید ایده بدی نباشه که مطالب کلیدی و مهم هر تاپیک یا حداقل لینکشون تو پست اول اون آورده بشه تا کار بقیه مخصوصا تازه وارد ها راحت تر بشه.

البته شاید بهتر باشه که از ویکی سایت برای این مساله استفاده کرد ولی متاسفانه خیلی از مطالبش ناقصه، قدیمیه یا...!

اینم درست نیست که آدم همیشه منتظر دیگران باشه. هر کاربری میتونه بعد از اینکه جواب سوالش را پیدا کرد. اگه در ویکی وجود نداشت، خودش اون را اضافه کنه تا بقیه هم استفاده کنند.

میلاد
January 14th, 2012, 03:42 PM
دوست گرامی، کاربران موظف هستن کلیه پست ها رو مطالعه کنن و از پرسیدن سوال های تکراری خودداری کنن
متاسفانه هنوز برای این تاپیک FAQ نوشته نشده. در صورتی که دوستان تمایل به همکاری دارن اعلام کنن

samane1106
January 14th, 2012, 04:57 PM
برای دانشجویانی که برای اولین بار می خوان برن، نامه پذیرش و ویزا کفایت میکنه (نیازی به گواهی اشتغال به تحصیل در مرحله اول نیست مگر دانشجویانی که قصد رفتن به کشورهایی مثل مالزی ترکیه و قبرس رو دارن چون دفعه اول نمیتونن ویزا ارائه بدن) گواهی اشتغال به تحصیل با تایید سفارت باید ارایه بدن

البته این دسته از دانشجویان بدون دریافت معرفی نامه از وزارت علوم با استناد به تبصره ماده 2-4 از قسمت چهارم (ارز دانشجویی) در بخش سوم از مجموعه مقررات ارزی که توسط اداره سیاستها و مقررات ارزیبانک مرکزی تعیین شده به صورت مستقیم می تونن به بانک مراجعه و با ارز مورد نیازشون رو دریافت کنن و بانک هم ازشون تعهد میگیره تا حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از دریافت ارز گواهی اشتغال به تحصیلشون رو بفرستن.

دوست من،ممنون بابت راهنمایی خوبتون:
اگه منظورتون رو درست نفهمیدم لطفا تصحیح بفرمایید:
بچه هایی که پذیرش مالزی دارن و هنوز نرفتن میتونن مستقیم برن بانک و ۵۰۰۰ دلار مربوط به هزینه ی زندگی رو با همون نامه ی پذیرش که به تایید سفارت مالزی در ایران رسیده بگیرن و به بانک تعهد بدن که ظرف ۶ ماه گواهی اشتغال به تحصیل رو میارن. درست فهمیدم؟ بانک چه مدارکی میخواد؟
حالا اگه علاوه بر نامه ی پذیرش که به تایید سفارت مالزی رسیده، ویزای سوشیال هم داشت بازهم نمیشه با دادن تعهد به وزارت علوم مبنی بر اینکه تا ۶ ماه گواهی اشتغال به تحصیل رو میاریم،نامه ی بانک رو گرفت؟
ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید چون این سوال خیلی از بچه هاییه که این ترم دارن میرن مالزی.

میلاد
January 14th, 2012, 05:07 PM
بچه هایی که پذیرش مالزی دارن و هنوز نرفتن میتونن مستقیم برن بانک و ۵۰۰۰ دلار مربوط به هزینه ی زندگی رو با همون نامه ی پذیرش که به تایید سفارت مالزی در ایران رسیده بگیرن و به بانک تعهد بدن که ظرف ۶ ماه گواهی اشتغال به تحصیل رو میارن. درست فهمیدم؟ بانک چه مدارکی میخواد؟
حالا اگه علاوه بر نامه ی پذیرش که به تایید سفارت مالزی رسیده، ویزای سوشیال هم داشت بازهم نمیشه با دادن تعهد به وزارت علوم مبنی بر اینکه تا ۶ ماه گواهی اشتغال به تحصیل رو میاریم،نامه ی بانک رو گرفت؟
ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید چون این سوال خیلی از بچه هاییه که این ترم دارن میرن مالزی.

دوست عزیز، به هیچ عنوان نمیتونید مستقیم به بانک مراجعه کنید. منظور این دوستمون این بود که شما لازم نیست ویزای مالزی رو با وزارت علوم ارائه کتید،چون در حال حاضر ویزایی ندارید، ولی در عوض باید گواهی اشتغال به تحصیل رو به تایید سفارت مالزی برسونید و بعد به وزارت علوم ببرید

samane1106
January 14th, 2012, 05:34 PM
دوست عزیز، به هیچ عنوان نمیتونید مستقیم به بانک مراجعه کنید. منظور این دوستمون این بود که شما لازم نیست ویزای مالزی رو با وزارت علوم ارائه کتید،چون در حال حاضر ویزایی ندارید، ولی در عوض باید گواهی اشتغال به تحصیل رو به تایید سفارت مالزی برسونید و بعد به وزارت علوم ببرید
میلاد جان
من ویزای سوشال مالزی رو دارم .که اگه در جریان باشید این ویزا توسط سفارت مالزی بعد از چک کردن آفرلتر و بلیط صادر میشه.یعنی در حقیقت من ویزا دارم و
از این نظر مشکل فقدان ویزا ندارم.یعنی با داشتن ویزا هم نمیتونم نامه ی بانک و بگیرم؟حتی با دادن تعهد به وزارت علوم؟

amirmousavi
January 14th, 2012, 06:20 PM
سلام
قیمت ارز دانشجویی رو دولتی حساب میکنن یا مسافرتی ؟؟
چون دولتی حدود 1100 و مسافرتی 1350 هستش!

amir1359
January 14th, 2012, 08:57 PM
با سلام

من امروز رفتم تمام بانکها رو گشتم، ولی یورو نتونستم پیدا کنم. مجبور شدم دلار بگیرم... الان من این دلارا رو اینجا با یورو معاوضه کنم به صرفه است یا تو خود هلند؟

ممنون میشم اگر کسی منو راهنمایی کنه....

Maschinenbau
January 14th, 2012, 09:51 PM
همونجا تو ایران تبدیل کنید اینجا خیلی میگیرن(حدود 6 تا 8 درصد)

میلاد
January 15th, 2012, 04:16 AM
میلاد جان
من ویزای سوشال مالزی رو دارم .که اگه در جریان باشید این ویزا توسط سفارت مالزی بعد از چک کردن آفرلتر و بلیط صادر میشه.یعنی در حقیقت من ویزا دارم و
از این نظر مشکل فقدان ویزا ندارم.یعنی با داشتن ویزا هم نمیتونم نامه ی بانک و بگیرم؟حتی با دادن تعهد به وزارت علوم؟

نامه پذیرش میخوان و اینجور که دوستان میگن جدیدا باید به تایید سفارت اون کشور هم رسیده باشه. داشتن ویزا فقط یکی از مراحل کار هست (من از ویزای مالزی اطلاع ندارم البته)
اما جوابی که من به شما دادم این بود که شما پرسیده بودی میشه مستقیم رفت بانک یا نه، که من جواب دادم به هیچ وجه نمیشه. باید اول برید وزارت علوم.

shahrooz00
January 15th, 2012, 08:48 AM
الان مثل اینکه خبرهای جدیدی در بازار ارز هست. به نظر میرسه می خوان نرخ ارز را یکی کنند و بساط دلار فروش ها را جمع کنند. اینجوری باشه که ارز دانشجویی معنا پیدا نمی کنه. ما می خواستیم یه پولی از کسی قرض بگیریم و بعد از اینکه دلار دولتی گرفتیم, به قیمت آزاد بفروشیم و از مابه التفاوتش استفاده کنیم. نظر شما درباره این اقدام جدید دولت چیه؟

به نظر من هدف ار ارائه ارز دانشجویی اینه که اون سری از دانشجوهایی که واقعا از نظر مالی مشکل دارن با بهتر بگم کل کسایی که دارن در خارج از کشور درس میخونن درگیر این آشفته بازار ایران نشن و بلطبع کم تر نگران باشن و در نهایت وقتی قشر دانشجو بتونه که ارز رو به همون قیمت دولتی بخره و وارد بازار نشه خوب دیگه زیاد وارد یه سری از مسائل که شاید دولت هم نگران اون هست نشه.
و در جهت دیگر اگر دولت بتونه دلار رو روی نرخ 1200 هم تک نرخی کنه که یه سری زمزمه هایی در این مورد هست خوب بالطبع دیگه دانشجو همون یه سری مشکلات در مورد ثبت نام در نشا گرفتن فرم های مختلف رفتن به سفارت کشور مربوطه رفتن به بانک خواهش و تمنا کردن و از این جور چیزا رو دیگه نداره و میتونه به راحتی بره شعبه بانک و بگه دلار میخوام اوناهم بفروشن.
به نظر من چنین چیزی یعنی فروش دلار تک نرخی اونم با نرخ 1200 و کم تر به هیچ عنوان ممکن نیست. چون اگر این چنین بشه خوب باید بگیم مملکت یک هم میشه گلستان ( البته از نظر اوضاع مالی مردم میگم ها) مثلا نرخ برابری ارز ها میاد پایین قیمت مواد خام کارخانه ها میاد پایین قیمت لپ تاب موبایل حتی قیمت گردشگری هتل دیگه هر چیزی که فکرشو بخوای بکنی که الان دلار 1700 تومانی داره قیمتشو میبره بالا دلار 1200 هم قیمت رو میاره پایین.
و نکته آخر هم اینکه اگر دولت بخواد دلار رو تک نرخی کنه و مثلا اون نرخ واحد رو چیزی در حدود 1400-1500 بزاره باید بگم که اگر به دادن ارز دانشجویی ادامه بده میشه گفت اوضاع جامعه دوباره کمی بهتر میشه یعنی بر میگرده به چند ماه پیش نه الان. ولی اگر بخواد نرخ دانشجویی رو هم با همون نرخ 1400-1500 حساب کنه باید بگم اوضاع اونایی که دلار را به جهت اینکه سایت نشا وقت بهشون دیر داده نخریدن پس معرکه هست و اون موقع باید بشینیم بزنیم تو سر خودمون که کجای این کار ما اشتباه کردیم. فقط به خاطر اینکه یهو آقایان تصمیم میگیرن همه چی نوبتی بشه یهو تفاوت من و دوستم در گرفتن دلار که با اختلاف چند روز تو سایت نشا ثبت نام کردیم بشه 2 ماه اون بدون نوبت و دردسر بگیره من بمونم پشت درب نوبت و قیمت دلار هم بره بالا!!!!

rashidy_chem
January 15th, 2012, 09:10 AM
الان مثل اینکه خبرهای جدیدی در بازار ارز هست. به نظر میرسه می خوان نرخ ارز را یکی کنند و بساط دلار فروش ها را جمع کنند. اینجوری باشه که ارز دانشجویی معنا پیدا نمی کنه. ما می خواستیم یه پولی از کسی قرض بگیریم و بعد از اینکه دلار دولتی گرفتیم, به قیمت آزاد بفروشیم و از مابه التفاوتش استفاده کنیم. نظر شما درباره این اقدام جدید دولت چیه؟

متاسفانه مشکل مملکت ما وجود همین تفکر ها هست !! وقتی دانشجو اونم دانشجو تحصیلات تکمیلی به فکر دلالی باشه هیییچ انتظاری از بقیه مردم نباید داشته باشیم !! از ماست که بر ماست
اون ارز برای دانشجوهایی هست که برای ادامه تحصیل به این پول نیاز دارند ... باید ترمی 10 هزارتا شهریه بدند ...... اینگونه سو استفاده ها باعث قطع توزیع ارز دانشجویی میشه و دودش تو چشم همه ماها میره ... نکنید آقا نکنید !!

bahart
January 15th, 2012, 11:00 AM
سلام دوستان. موقع مصاحبه سفارت آلمان اصل نامه پذیرشم را از من گرفتند، الان که می خوام برای گرفتن ارز دانشجویی از طریق سایت نشا اقدام کنم جزو مدارکی که باید به بانک ارائه بدم میشه کپی نامه پذیرشمو بدم؟

lida_a86
January 15th, 2012, 11:50 AM
سلام دوستان. موقع مصاحبه سفارت آلمان اصل نامه پذیرشم را از من گرفتند، الان که می خوام برای گرفتن ارز دانشجویی از طریق سایت نشا اقدام کنم جزو مدارکی که باید به بانک ارائه بدم میشه کپی نامه پذیرشمو بدم؟

جدیدا میگن که حتی اصل پذیرش هم باید به تایید سفارت کشور مقصد تو ایران برسه بنابراین شاید اگه شما کپی پذیرش رو بدید سفارت آلمان تائید کنه وزارت علوم قبول کنه همونو، البته حدس میزنم اینطور باشه.

bahart
January 15th, 2012, 12:11 PM
نوشته اصلی توسط bahart http://www.applyabroad.org/forum/images/buttons/viewpost-left.png
(http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?p=608980#post608980)سلام دوستان. موقع مصاحبه سفارت آلمان اصل نامه پذیرشم را از من گرفتند، الان که می خوام برای گرفتن ارز دانشجویی از طریق سایت نشا اقدام کنم جزو مدارکی که باید به بانک ارائه بدم میشه کپی نامه پذیرشمو بدم؟

جدیدا میگن که حتی اصل پذیرش هم باید به تایید سفارت کشور مقصد تو ایران برسه بنابراین شاید اگه شما کپی پذیرش رو بدید سفارت آلمان تائید کنه وزارت علوم قبول کنه همونو، البته حدس میزنم اینطور باشه.

برای اینکه سفارت آلمان کپی پذیرشم را تایید کنه چه مدرکی باید ببرم؟

istvan2012
January 15th, 2012, 03:49 PM
سلام
من هر چی سوال میکنم سایت پاکش می کنه چون تکراری هست
حالا یه سوال متفاوت : آیا حقیقت داره که ارز دانشجویی حذف میشود ؟ و کی ؟

daniyal_arj
January 15th, 2012, 03:53 PM
سلام

حقیقت وقتی مشخص میشه که قانونش تصویب بشه، مثلا بانک ملت یکشبه ارز دانشجویی رو قطع کرد. شایعه ها در این زمینه زیاده. فعلا که مشکلی نیست!!!!!

سپهر
January 15th, 2012, 03:54 PM
سلام

نه فعلا خبری نیست. حتی تو این جریانات پایین آوردن قیمت دلار و ... تاکید کردن (http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13901023000493) که ارز در اختیار دانشجوها قرار میگیره:

کسانی که دانشجو دارند و ارز برای درمان یا بیکاری می‌خواهند با تایید وزارتخانه و سازمان‌های مربوطه ارز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

imonzh
January 15th, 2012, 06:00 PM
یه سوالی داشتم : بچه هایی که جدیدا ارز گرفتن آیا این که باید نامه پذیرش به تایید سفارت رسیده باشه اجباریه؟ و آیا کسی از سفارت کانادا تایید گرفته؟ ممنون

jahanshahi
January 15th, 2012, 08:50 PM
سلام دوستان نامه پذیرش من اومده به خاطر این وضعیت بد ایران موندم چیکار کنم قبلن رو دلاری 1200 1100 حساب میکردم یه شب خوابیدم بلند شدم دیدم دلار شده 1700 الان با این وضعیت موندم چیکار کنم تو سایت وزارت علوم هم ثبت نام کردم منتها اینا شرایطتشون افتضاحه میگن باید بری اونجا نامه اپلود کنی تا دلار اونم مسافرتی یعنی 1300 بدیم !!!وقت هم دادن بریم وزارت علوم اصلن نمیدونم چه کنم

کسی الان امریکا هست که بتونه کمک کنه چطور داره تبدیل میکنه با چه قیمتی؟؟؟

ممنون میشم کمک کنید

lida_a86
January 15th, 2012, 09:06 PM
برای اینکه سفارت آلمان کپی پذیرشم را تایید کنه چه مدرکی باید ببرم؟

من خودم این کارو نکردم و نمیدونم دقیقا چه مدارکی میخوان اما خوب احتمالا مدارک رایج مثل پاسپورت و این چیزارو میخوان، اگرم که ویزا رو گرفتید احتمالا با نشون دادن ویزا تائید میکنن نامه رو دیگه چون یعنی حتما پذیرشتون معتبر بوده که ویزا رو دادن. از خود سفارت تلفنی سؤال کنید. دوستانی که تجربه دارند هم کمک کنن لطفا.

nabat
January 16th, 2012, 12:20 AM
كسي ميدونه كه آيا به همسر دانشجو هم كمي وزارت علوم ارز ميده؟چه مداركي براش لازمه؟من اين رو شنيدم نميدونم صحت داره يا نه

Maschinenbau
January 16th, 2012, 01:04 AM
من خودم این کارو نکردم و نمیدونم دقیقا چه مدارکی میخوان اما خوب احتمالا مدارک رایج مثل پاسپورت و این چیزارو میخوان، اگرم که ویزا رو گرفتید احتمالا با نشون دادن ویزا تائید میکنن نامه رو دیگه چون یعنی حتما پذیرشتون معتبر بوده که ویزا رو دادن. از خود سفارت تلفنی سؤال کنید. دوستانی که تجربه دارند هم کمک کنن لطفا.

باید اول ببینید که کدوم کنسولگری مسئول شماست؛ جنوب: مونیخ شمال : هامبورگ غرب : فرانکفورت شرق: برلین
توی سایتشون مدارک رو نوشته بگردید پیدا میکنید.

میلاد
January 16th, 2012, 02:51 AM
كسي ميدونه كه آيا به همسر دانشجو هم كمي وزارت علوم ارز ميده؟چه مداركي براش لازمه؟من اين رو شنيدم نميدونم صحت داره يا نه
من نشنیدم همچیم چیزی، فکر نکنم درست باشه. با این حال اگه به نتیجه ای رسیدید ممنون میشم اگه در این تاپیک بنویسید.

میلاد
January 16th, 2012, 02:52 AM
سلام دوستان نامه پذیرش من اومده به خاطر این وضعیت بد ایران موندم چیکار کنم قبلن رو دلاری 1200 1100 حساب میکردم یه شب خوابیدم بلند شدم دیدم دلار شده 1700 الان با این وضعیت موندم چیکار کنم تو سایت وزارت علوم هم ثبت نام کردم منتها اینا شرایطتشون افتضاحه میگن باید بری اونجا نامه اپلود کنی تا دلار اونم مسافرتی یعنی 1300 بدیم !!!وقت هم دادن بریم وزارت علوم اصلن نمیدونم چه کنم

کسی الان امریکا هست که بتونه کمک کنه چطور داره تبدیل میکنه با چه قیمتی؟؟؟

ممنون میشم کمک کنید
ظاهرا اطلاعات شما از ارز دانشجویی کمه، پیشنهاد میکنم مطالب این تاپیک رو مطالعه کنید.

sss638
January 16th, 2012, 04:58 AM
دوستان این ارز رو فقط به کسانی که در دانشگاهها تحصیل کنند میدهند ؟ منظورم اینه که اگه کسی کالج باشه شامل این قانون ارز دانشجویی میشه یا نه ؟

kamyarr
January 16th, 2012, 05:18 AM

من نشنیدم همچیم چیزی، فکر نکنم درست باشه. با این حال اگه به نتیجه ای رسیدید ممنون میشم اگه در این تاپیک بنویسید.

طبق بخشنامه بانکی برای همسر و هر کدوم از فرزندان دانشجو تا سقف 500 دلار ماهیانه ارز با نرخ دانشجویی می‌دن. معمولا هر ترم رو 5 ماه می‌شمرن که می‌شه به عبارتی 2500 دلار در هر ترم یا 5000 دلار در سال که این در واقع به سقف مجاز دریافت ارز توسط خود دانشجو افزوده می‌شه. وگرنه مستقلا به همسر یا فرزندان دانشجو چیزی تعلق نمی‌گیره.‏

zohrefadaee
January 16th, 2012, 11:54 AM
طبق بخشنامه بانکی برای همسر و هر کدوم از فرزندان دانشجو تا سقف 500 دلار ماهیانه ارز با نرخ دانشجویی می‌دن. معمولا هر ترم رو 5 ماه می‌شمرن که می‌شه به عبارتی 2500 دلار در هر ترم یا 5000 دلار در سال که این در واقع به سقف مجاز دریافت ارز توسط خود دانشجو افزوده می‌شه. وگرنه مستقلا به همسر یا فرزندان دانشجو چیزی تعلق نمی‌گیره.‏

میشه بفرمایید برای گرفتن این ارز که به همسر و فرزندان تعلق میگیره چه مدارکی باید ارائه بشه؟ و روال اش چطور هست؟

msaber2
January 16th, 2012, 01:02 PM
من پس از خواندن تمام پستها و گرفتن سردرد فراوان، تا حدی فهمیدم قضیه ارز دانشجویی به چه شکل است.

بنابراین خلاصه مطالب اصلی را در یک فایل word کپی کردم. لطفا این متن را بخوانید اگر ایرادی دارد برطرف کنید و دوباره ارسال کنید.

لازم به ذکر است ک بنده هنوز از دانشگاهی پذیرش نگرفته ام و این مراحل را در عمل تجربه نکرده ام. فقط مطالب فوروم را خلاصه کردم.

esf11
January 16th, 2012, 01:29 PM
ترکودنی msaber2 جان
من مدتی بود تو فکرش بودم چنین کااری کنم
دمت گرم. کارت 20
فقط 1 سوال: واسه آمریکا فقط i20 کافیه یا i20 و ویزا با هم؟

shahrooz00
January 16th, 2012, 02:54 PM
دوستان این ارز رو فقط به کسانی که در دانشگاهها تحصیل کنند میدهند ؟ منظورم اینه که اگه کسی کالج باشه شامل این قانون ارز دانشجویی میشه یا نه ؟

باید مورد تائید وزارت علوم باشه.

utm-wanted
January 16th, 2012, 06:47 PM
دوست عزیزمون msaber یه فایل آپلود کرده , دستش درد نکنه!
اما من نکته ایی که متوجه نشدم اینه که این ماهی 1000 دلار و ماکسیمم 10ماه در سال فقط واسه هزینه زندگی هستش دیگه ! این ماکسیمم ربطی به شهریه هم داره ؟
کسی از نامه معرفی به بانکش رو عکسی داره ؟ می خوام ببینم چی توش می نویسند! سریعتر بزارید ممنون میشم!

shahrooz00
January 16th, 2012, 08:12 PM
اما من نکته ایی که متوجه نشدم اینه که این ماهی 1000 دلار و ماکسیمم 10ماه در سال فقط واسه هزینه زندگی هستش دیگه ! این ماکسیمم ربطی به شهریه هم داره ؟
کسی از نامه معرفی به بانکش رو عکسی داره ؟ می خوام ببینم چی توش می نویسند! سریعتر بزارید ممنون میشم!

اره برای هزینه زندگی هستش. نه هیچ ربطی به شهریه نداره.
نمونه ی نامه رو میتونین تو ضفحات سایت ملاحظه کنین اگه اشتباه نکرده باشم صفحات اول باید باشه.

lida_a86
January 16th, 2012, 08:31 PM
باید اول ببینید که کدوم کنسولگری مسئول شماست؛ جنوب: مونیخ شمال : هامبورگ غرب : فرانکفورت شرق: برلین
توی سایتشون مدارک رو نوشته بگردید پیدا میکنید.

من کاملا متوجه منظورتون نشدم اما فکر کنم اون دوستمون که سؤال کرده بود منظورش سفارت آلمان تو ایران بود.

maria_mlz
January 16th, 2012, 09:35 PM
من مدارک برادرم رو توی نشاء چند روز پیش اپلود کردم . برای نامه بانک زده ۲۸ اسفند ! حالا شهریه شو باید تو این یکی دو هفته بدیم . آیا اگه زودتر از این تاریخی که گفتن بریم نامه رو میدن؟
برای نامه معافیش تاریخ زدن برا دیروز ، حالا اگه فردا پس فردا بریم بهمون میدن ؟یعنی مشکلی پیش نمیاد اگه چنروز بعد تاریخی که تو سایت میزنن بریم ؟

samane1106
January 17th, 2012, 12:39 AM
دوستان
اگه از بچه های مالزی کسی هست که جدیدا ارز گرفته لطفا بگه از بانک در مجموع (یعنی هزینه ی تحصیل و شهریه) چند دلار تونسته بگیره؟
آخه من شنیدم فقط همون ۵۰۰۰ تا رو میدن و سهمیه بچه های مالزی رو کم کردن مخصوصا upm.آیا صحت داره؟

fafari
January 17th, 2012, 02:04 AM
گرفتن تاييد سفارت ايران مكافاته. بدون تاييد سفارت ميشه نامه بانك رو گرفت؟
كساني كه در سايت نشا ثبت نام كردن همه مدارك رو آپلود كردند. آيا باز هم بايد مدارك رو به وزارت علوم ببريم؟
اگر مبلغ شهريه كمتر از 15000 دلار باشه بانك كمتر دلار ميده؟
لطفا بخشنامه را آپلود كنيد.ممنون

shahrooz00
January 17th, 2012, 04:54 AM
من مدارک برادرم رو توی نشاء چند روز پیش اپلود کردم . برای نامه بانک زده ۲۸ اسفند ! حالا شهریه شو باید تو این یکی دو هفته بدیم . آیا اگه زودتر از این تاریخی که گفتن بریم نامه رو میدن؟
برای نامه معافیش تاریخ زدن برا دیروز ، حالا اگه فردا پس فردا بریم بهمون میدن ؟یعنی مشکلی پیش نمیاد اگه چنروز بعد تاریخی که تو سایت میزنن بریم ؟

لرین مشکلی که پیش نمیاد ولی نامه بانک بهتون نمیدن. آسمان زمین بیاد زمین بره آسمان اینو حرفشون یه چیزه اینو تجربه کردم که میگم. فقط و فقط همون روز که نوبت بهتون داده

shahrooz00
January 17th, 2012, 05:02 AM
گرفتن تاييد سفارت ايران مكافاته. بدون تاييد سفارت ميشه نامه بانك رو گرفت؟
كساني كه در سايت نشا ثبت نام كردن همه مدارك رو آپلود كردند. آيا باز هم بايد مدارك رو به وزارت علوم ببريم؟
اگر مبلغ شهريه كمتر از 15000 دلار باشه بانك كمتر دلار ميده؟
لطفا بخشنامه را آپلود كنيد.ممنون

بدون تاییده سفارت نمیشه چون شما میتونی تو خونه ام اون نامه دانشگاه رو درست کنی و تایید سفارت یعنی اینکه نامه اصل است.
تمام مدارک رو باید به وزارت علوم هم ببری.
شهریه هرچقدر هم باشه بانک نصفش رو میده ولی از مرز 15000 تا بیشتر نمیشه مثلا اگه 15000 تا شهریه در ترم میدین بانک 7500 دلار بهتون میده.
بخشنامه رو اگه اشتباه نکرده باشم در صفحه اول همین تاپیک میتونین ببینین.

msaber2
January 17th, 2012, 09:55 AM
ترکودنی msaber2 جان
من مدتی بود تو فکرش بودم چنین کااری کنم
دمت گرم. کارت 20
فقط 1 سوال: واسه آمریکا فقط i20 کافیه یا i20 و ویزا با هم؟

سلام

من خودم هنوز به این مراحل نرسیدم
ولی تو پستهای قبلی نوشتن که ویزا میخواد
بهتره برای اینکه شک و شبهه ای نمونه از وزارت علوم بپرسین و بعد لطف کنین نتیجه را در اینجا بنویسین

msaber2
January 17th, 2012, 09:56 AM

سلام

شهریه و هزینه زندگی جداست

شهریه سالی 15000 دلار
هزینه زندگی سالی 10000 دلار

reza hashemi
January 17th, 2012, 10:52 AM

سلام من بر اساس حالت دومی که شما نوشتی واسه گرفتن ارز به بانک رفتم اما کلا منکر موضوع شدن با وجود اینکه نامه اش دستم بود ایا کسی موفق شده با این قانون ارز بگیره ؟اگه اره از کجا؟
با تشکر

bahart
January 17th, 2012, 11:02 AM
بچه ها بعضی ها میگن اگر اصل نامه پذیرشتو نداری( آخه اصلشو موقع مصاحبه سفارت گرفتن) میتونی کپیشو بدی تایید کنه سفارت آلمان، یه جا هم خوندم که میگفت اگه اصلشو نداری باید با ایمیل دانشگاه مقصد به یه آدرس ایمیل که ماله نشا بود بگی پذیرشتو ایمیل کنن. من اگه بخوام از خود وزارت علوم بپرسم ببینم کدوم یکی از این 2 راهو قبول دارن، شماره تلفنی چیزی هست که جوابمو بدن؟

reza hashemi
January 17th, 2012, 11:08 AM

سلام دوست عریز من با استناد به همین ماده واسه گرفتن ارز رفتم ولی کلا واسه اینکه ارز ندن این ماده رو یجور دیگه تفسیر کردن, اگه کسی به استناد این ماده ارز گرفته منو راهنمایی کنه , چطور و از کدو م بانک گرفته ؟

سپهر
January 17th, 2012, 11:21 AM
بدون تاییده سفارت نمیشه چون شما میتونی تو خونه ام اون نامه دانشگاه رو درست کنی و تایید سفارت یعنی اینکه نامه اصل است.
شهریه هرچقدر هم باشه بانک نصفش رو میده ولی از مرز 15000 تا بیشتر نمیشه مثلا اگه 15000 تا شهریه در ترم میدین بانک 7500 دلار بهتون میده.

نصف؟ چرا نصف؟!

تو مقررات (http://www.cbi.ir/page/2565.aspx) مربوطه که هیچ حرفی از نصف نزده!

lida_a86
January 17th, 2012, 11:27 AM
سلام من بر اساس حالت دومی که شما نوشتی واسه گرفتن ارز به بانک رفتم اما کلا منکر موضوع شدن با وجود اینکه نامه اش دستم بود ایا کسی موفق شده با این قانون ارز بگیره ؟اگه اره از کجا؟
با تشکر

بله خیلی از دوستان بودن که در حالت دوم ارز گرفتن و نمونشم تو پست های همین فروم هست. اون بانکی که شما رفتین حتما درست اطلاع نداشتند. تبصره ماده 2-4 مجموعه مقررات ارزی دقیقا در همین مورده و میگه: "درصورت عدم امکان ارايه تأييديه وزارتخانه ذيربط در مورد دانشجوياني که در مرحله ورود به اولين ترم تحصيلي خود مي باشند اخذ و ثيقه از دانشجو و يا خانواده وي به ميزان ٢٠ ٪ هم ارز ريالي ارز پرداخت شده به نرخ روز بلامانع است . آزاد سازي وثيقه مزبور موکول به ارايه تأييديه وزارتخانه ذيربط مبني بر شاغل به تحصيل بودن دانشجو و يا تأييديه دانشگاه محل تحصيل دانشجو درخصوص اعلام ميزان ارز دريا فت شده که اصالت و اعتبار آن توسط نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در کشور محل تحصيل تأييد شده باشد ظرف مهلت ٦ ماه از تاريخ پرداخت وجه خواهد بود."

شما میتونید یا به یه شعبه یا بانک دیگه مراجعه کنید یا اینکه مجموعه مقررات رو ببرید همون بانکی که رفتید و براشون توضیح بدید.
مجموعه مقررات رو بچه ها تو همین تاپیک گذاشته بودن، حالا منم اینجا اتچ میکنم. صفحه 6 رو ببینید.

fafari
January 17th, 2012, 01:24 PM

نامه من مهر و امضاي دانشگاه رو داره. به نظرتون باز هم مورد قبول نيست و بايد تاييد بشه؟

daniyal_arj
January 17th, 2012, 02:09 PM
نامه من مهر و امضاي دانشگاه رو داره. به نظرتون باز هم مورد قبول نيست و بايد تاييد بشه؟

اگر نامه اصله، لازم نیست اما اگر کپیه، یا پی دی افه که دانشگاه براتون فرستاده حتما باید سفارت تایید کنه. چون نامه های کپی هم مهر و امضا داره.

daniyal_arj
January 17th, 2012, 02:15 PM

نصف؟ چرا نصف؟!

دوست عزیز، منظور از این نصف اینه که حداکثر شهریه پرداختی توسط بانک در هر ترم 7500 تا هست که میشه سالی 15000 تا، یعنی اگر شهریه سال شما مثلا 10000 تا باشه برای هر ترم 50 00 تا میدن و اگر 20000 تا باشه همون 7500 تا، حالا دیگه این بستگی یه بانک داره که یک سالو بده یا یه ترمو. ولی نامه ی وزارت علوم برای یک ترم (ترم جاری) صادر میشه.

daniyal_arj
January 17th, 2012, 02:20 PM
سلام دوست عریز من با استناد به همین ماده واسه گرفتن ارز رفتم ولی کلا واسه اینکه ارز ندن این ماده رو یجور دیگه تفسیر کردن, اگه کسی به استناد این ماده ارز گرفته منو راهنمایی کنه , چطور و از کدو م بانک گرفته ؟

به هیچ وجه بدون نامه ی وزرت علوم به شما ارز نمیدن، من نمیدونم این قانونو کی مطرح کرده، شاید قبلا که اوضاع ارز بهتر بود میدادن!!!! الان حتما باید نامه باشه

daniyal_arj
January 17th, 2012, 02:24 PM
بچه ها بعضی ها میگن اگر اصل نامه پذیرشتو نداری( آخه اصلشو موقع مصاحبه سفارت گرفتن) میتونی کپیشو بدی تایید کنه سفارت آلمان، یه جا هم خوندم که میگفت اگه اصلشو نداری باید با ایمیل دانشگاه مقصد به یه آدرس ایمیل که ماله نشا بود بگی پذیرشتو ایمیل کنن. من اگه بخوام از خود وزارت علوم بپرسم ببینم کدوم یکی از این 2 راهو قبول دارن، شماره تلفنی چیزی هست که جوابمو بدن؟

یا اصل پذیرش که میتونید دستی ببرید یا به دانشگاه بگید ایمیل کنه به اون آدرس، یا کپی پذیرش تایید شده توسط سفارت کشور مربوطه در ایران.
شماره وزارت علوم: 82231000 (به سادگی گوشی بر نمیدارن)

shahrooz00
January 17th, 2012, 03:12 PM
نصف؟ چرا نصف؟!

والا تا اونجایی که من میدونم همینجوری هستش. من یکی از دوستام هم 3000 دلار شهر تحصیلش بود که بهش 1500 دلار میدن.
البته به نظر من همین نضف رو هم بدن به اضافه ی همون 10 ماه هزینه زندگی باز هم کلی کار کردن.

Cutie Aida
January 17th, 2012, 06:08 PM
سلام.بچه‌ها من قبلا تو این فروم خوندم که ارز دانشجویی فقط تا آخره بهمن داده میشه.حالا کسانی‌ که جواب ویزاشون اواسط اسفند میاد باید چیکار کنن؟اونم با این وضع وحشتناک ارز .دوستان کسی‌ در این مورد اطلاع داره؟مطمئن هستید تا آخره بهمن داده میشه فقط؟

daniyal_arj
January 17th, 2012, 07:01 PM
سلام.بچه‌ها من قبلا تو این فروم خوندم که ارز دانشجویی فقط تا آخره بهمن داده میشه.حالا کسانی‌ که جواب ویزاشون اواسط اسفند میاد باید چیکار کنن؟اونم با این وضع وحشتناک ارز .دوستان کسی‌ در این مورد اطلاع داره؟مطمئن هستید تا آخره بهمن داده میشه فقط؟

این موضوع صحت نداره، چرا که نوبت بسیاری از بچه ها تو ماه اسفند داده شده توسط سایت، یکی از دوستان من مثلا 27 اسفند نوبت داره و وقتی از وزارت پرسیدیم گفت سر تاریخ بیاید و نامه بگیرید. نگران نباشید!

misteyes
January 17th, 2012, 08:53 PM
من امروز ثبت نام کردم 22 فروردین نوبت داده!!! چه جوریه؟ یعنی 22 فروردین می تونن برن وزارت علوم؟؟ زودتر نمی شه؟

daniyal_arj
January 17th, 2012, 09:08 PM
من امروز ثبت نام کردم 22 فروردین نوبت داده!!! چه جوریه؟ یعنی 22 فروردین می تونن برن وزارت علوم؟؟ زودتر نمی شه؟

اول متاسفم از این بابت، اما چاره ی دیگه ای وجود نداره و طبق گفته ی یکی از مسئولین (دیروز) تا حالا نزدیک به 15000 نفر ثبت نام کردن، روزی هم حداکثر به کار 150 نفر رسیدگی میکنن، در نتیجه این تاریخ با توجه به روند موجود خیلی هم نامعقول نیست.

soheil136
January 17th, 2012, 09:26 PM
دوستان با توجه به اینکه وقتی که داده میشه حدود 3 ماه دیگه ست. اگه بانکی که درخواست میدیم، سه ماه دیگه ارز دانشجویی نده چی میشه؟ میشه بعدا (موقع مراجعه برای گرفتن نامه) بانک رو عوض کرد؟

daniyal_arj
January 17th, 2012, 09:55 PM
دوستان با توجه به اینکه وقتی که داده میشه حدود 3 ماه دیگه ست. اگه بانکی که درخواست میدیم، سه ماه دیگه ارز دانشجویی نده چی میشه؟ میشه بعدا (موقع مراجعه برای گرفتن نامه) بانک رو عوض کرد؟

بله سهیل جان، امکانپذیره، چون خودشونم میدونن که این احتمال وجود داره.

srfidtarinsiah
January 17th, 2012, 10:04 PM
من یه سوالی داشتم اگه دانشگاه مورد تایید ایران باشه ولی اصولا دوره رو ایران نداشته باشه برا یارزیابی مثل ام فیل یا دوره های دیپلوما یا ... اونوقت تکلیف چیه دلار میدن یا نه؟ مرسی