PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

Ali7
July 6th, 2008, 09:04 PM
گذشته از فقدان جنبه ای که هر از گاهی کشف میشه که عود کرده! کاملا ً خودخواهانه میدونم که وقتی اظهاراتمون میتونه مشکلات و نیازهای چند نفر از دوستانمون رو حل کنه با کلاممون شرایطی ایجاد کنیم که باعث بشه دوستانمون رو از این نعمت محروم کنیم. من اطلاعات ناقص خودم رو در این پست قرار میدهم با امید اینکه مورد استفاده نیازمندانش قرار بگیره.

امیدوارم دوستان هم همین طور رفتار کنند

http://www.al-shia.com/html/far/5ola/form.php?istifta=yes

در سایت مذکور مرجع تقلید را انتخاب نموده و سؤال شرعی خود را بپرسید. بسیار سریع جواب میدهند ولی بهتر است مسائلی که ممکن است بعدا ً با آن روبرو بشین رو از همین حالا سؤال کنید تا به مشکلی بر نخورید. غریب به اتفاق مجتهدین نیز سایتهای اطلاع رسانی دارند که از طریق آنها میتوانید با ایشان در ارتباط باشید.
برای عنوان مثال:

آیت الله خامنه ای:

http://www.leader.ir

آیت الله مکارم شیرازی:

http://www.makarem.ir

آیت الله صافی گلپلیگانی:

http://saafi.net

آیت الله صانعی:

http://www.saanei.org

در زمینه دست دادن مردان مسلمون با زنان نامسلمون احکام کاملا ً متفاوت است و باید به مرجع خود رجوع کنید و در رابطه با تغییر جهت قبله در هواپیما، بله اگر تغییرات قبله اندک است میتونید در هنگام نماز کمی جا به جا شوید. این حکم را سابقا ً در کتب یکی از مراجع دیده بودم ولی برای اطمینان بیشتر باز به مراجع مورد نظرتون رجوع کنید.

برای بسیاری از سؤالات خود اعم از روزه، اوقات شرعی نیز علاوه بر مراجع و کانونهای مسلمانان میتوانید به سفارت ایران هم مراجعه کنید و از آنها هم در رابطه با منبع اطلاع از این اخبار سؤال کنید.

hadisohrabi
July 6th, 2008, 11:18 PM
امام حسن می فرماید هر چه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند. شما که تاپیک می زنی ایرن بدون ما و اون همه انتقاد از رفتار های زشت می کنی خوبه به عنوان یک آدم درس خونده یکم هم به رفتار های خودتون نگاه کنید. شاید گاهی بعضی از این رفتار های زشت حقمونه؟
امیدوارم همیشه موفق باشید و از ته دل برای اونهایی که خودشون رو تا چهار تا خارجی ندیده گم کردن هدایت بشن. دین و عقل و پایبندی به احکام شرعی ربطی به آخوند یا استاد harvard,..بودن نداره. این یک مسئله ی عقلا نیه که بعضی کمتر و بعضی بیشترش رو دارن. ای کاش دوستان تاپیک مسائل شرعی در اونور آب رو قفل نمی کردند تا یک کمی بیشتر با هموطن هامون آشنا می شدیم.

vahid1982
July 6th, 2008, 11:52 PM
من ندیده بودم تاپیک قبلی قفل شده برای همین قفلش کردم که دوست عزیز too far این موضوع رو بهم گفت و برای همین بازش میکنم. فکر کنم بهتر باشه اون تاپیک قفل بمونه و همینجا بحث بدون پست اضافه ادامه پیدا کنه

Ali7
July 7th, 2008, 02:26 AM
بد نیست کمی به گوش نکردن هم عادت کنیم والا باز هم تاپیکهای قفل شده بیشتری و بحثهای انحرافی بیشتری روی دستمون میمونه ;D

توی وب گردیهایم این سایت جالب رو در رابطه با اوقات شرعی و جهت قبله یافتم؛ بر روی Modify کلیک کنید و مقصد مورد نظرتون رو انتخاب کنید. این شمارش معکوسش کشته منو :D
اذان و دعا هم میخونه براتون!

http://www.praytime.info/index.php

amir32002
July 7th, 2008, 02:38 AM
در مورد قبله نما من اینجا توضیح دادم: http://www.applyabroad.org/forum/index.php/topic,8076.msg62382.html#msg62382

اما یک سابت اینجا می گذارم. یکی از دوستا بهم معرفی کرد و برای پیدا کردن گوشت حلال و مساجدو کلا اطلاعات تو هر شهر برای مسلموناست. مثلا مراکزی که گوشت حلال میفروشن: http://www.zabihah.com

در مورد نماز تو هواپیما هم من شنیدم که میشه خوند اما حتی قبله هم اگر پیدا بشه نمی دونم اصلا کجا باید خوند و جاش کجاست! شنیده بودم هواپیما های جدید ایران ایر قبل از انقلاب یه جایی برای نماز داشتن اما حداقل من خودم ندیدم که یه هواپیما حتی مثلا امارات همچین جایی داشته باشه.

در مورد گوشت هم که تو امریکا و کانادا خیلی راحت حلال پیدا میشه. حد اضطرار هم که میگن،یعنی اون موقع که میشه هرچی خورد، خیلی ضروری تر از این حرفاست نه مثل قبرس که بچه ها نیم ساعت که گشنشون میشد دیگه تحملشون از دست می رفتو حد اضطرار میگذشت :D. در کل وقتی میشه ماهی خورد یا کنسرو یا پیتزای سبزیجات و یا غذاهای vegeterian ها هست و یا به فرض اینکه فروشگاه گوشت حلال 10 دقیقه دور تره ، اگر ادم به این دلایل بخواد گوشت حلال رو بیخیال بشه فکر میکنم بیشتر خودشو گول زده. به هر اگر اعتقادی داریم باید بهاشم بپردازیم. :)

aabed
July 7th, 2008, 03:01 AM
در مورد نماز تو هواپیما هم من شنیدم که میشه خوند اما حتی قبله هم اگر پیدا بشه نمی دونم اصلا کجا باید خوند و جاش کجاست! شنیده بودم هواپیما های جدید ایران ایر قبل از انقلاب یه جایی برای نماز داشتن اما حداقل من خودم ندیدم که یه هواپیما حتی مثلا امارات همچین جایی داشته باشه.

در مورد گوشت هم که تو امریکا و کانادا خیلی راحت حلال پیدا میشه. حد اضطرار هم که میگن،یعنی اون موقع که میشه هرچی خورد، خیلی ضروری تر از این حرفاست نه مثل قبرس که بچه ها نیم ساعت که گشنشون میشد دیگه تحملشون از دست می رفتو حد اضطرار میگذشت :D. در کل وقتی میشه ماهی خورد یا کنسرو یا پیتزای سبزیجات و یا غذاهای vegeterian ها هست و یا به فرض اینکه فروشگاه گوشت حلال 10 دقیقه دور تره ، اگر ادم به این دلایل بخواد گوشت حلال رو بیخیال بشه فکر میکنم بیشتر خودشو گول زده. به هر اگر اعتقادی داریم باید بهاشم بپردازیم. :)

سلام
بچه ها بيشترين زمان پرواز به اروپا(كه به انگلستان هست) حدود پنج شش ساعت طول ميكشه و فرودگاه ها هم داراى نماز خونه يا سالن مديتيشن هستند كه ميتونيد نماز بخونيد. نماز بعدى رو هم كه ميتونيد در فرودگاه آمريكا يا كانادا بخونيد.

در مورد گوشت حلال هم مستقل از بحث دينى بايد بدونيد كه در كشور هاى صنعتى و در كشتار گاه هاى غير اسلامى حيوانات رو با برق ميكشند!!
يعنى مرغ بيچاره رو به برق وصل ميكنند. بعد پرش رو ميكنند و ميفروشند به شما. شما هم ميندازينش تو آب جوش و ميزارينش لاى پلو و ميشه زرشك پلو با مرغ! ;)
البته ميتونيد مرغ بيچاره رو سوخارى كنيد و باابجو تگرى نوش جان بفرماييد :D.

ولى از شوخى گذشته بعضى وقت ها آثار خون مردگى يا لخته هاى خون در اين مرغ ها ديده ميشه كه از نظر بهداشتى درست نيست.پس گوشت حلال از نظر بهداشتى هم بهتر هست.

موفق باشيد

hamed1361h
July 7th, 2008, 03:15 AM
درود
من در یکی از هواپیماهای امارات دیدم که کابین نمازخانه داشت ولی در یکی از سفرهای دیگر هم دیدم که نداشت و کسانی که میخواستند نماز بخوانند از خدمه کمک میخواستند و اونها بهشون جانماز میدادند و در فضای باز بین سالنهای هواپیما نماز می خوندند. هواپیمای ایران هم بعضیاشون دارند بعضیاشون ندارند. در مورد جهت قبله در هواپیما هم میشه با توجه به نقشه مسیر و جهتگیری هواپیما که روی مانیتور نشان داده میشه قبله را با تقریب خوبی مشخص کرد.
برای گوشت حلال هم دوستان نگران نباشند چون مسلمان (مخصوصا از خاورمیانه و هند) توی آمریکا زیاده و میشه گوشت حلال را پیدا کرد.

پیروز باشید

حامد

Pink Floyd
July 7th, 2008, 03:33 AM

درود
البته منظور آقای عابد همون ماءالشعیر خودمونه ،گفتم زودتر توضیح بدم، دوباره این مطلب محل جدلی برای دوستان نشه.

Behrang
July 7th, 2008, 03:42 AM

درود
البته منظور آقای عابد همون ماءالشعیر خودمونه ،گفتم زودتر توضیح بدم، دوباره این مطلب محل جدلی برای دوستان نشه.

درودو دوصد بدرود
به به عجب چیزایی که آن سرزمین کفر و نیرنگ نداره.
ولی بنظر من هر چیزیش میتونه از نظر اسلامی یه ایرادی داشته باشه اگه دوستان زیاد وسواس به خرج بدن از غذاهای دریایی و خشکیش گرفته تا دست دادن به منشی دپارتمان .بابا انقدر سخت نگیرید والا اونجا بهتر میشه خالق پرستید
;D

Behrouz
July 7th, 2008, 03:58 AM
من فكر ميكنم يكم ما داريم زيادي مته به خشخاش ميزاريم.من نميدونم يعني يه دانشجو تو دانشگاههاي خارج از ايران اونقدر وقت اضافه داره كه بخواد يه ريز دنبال گوشت حلال و مايعات مجاز و نميدونم ازين چيزا بگرده؟
والا تصور من اينه كه به محض رسيدن اونجا 2 يا نهايتا 3 روز فرصت داريم كارامون رو رديف كنيم و بريم يه گوشه اتاق بشينيم درسمون رو بكوب بخونيم و بقول معروف كي ميكشيم خر را!!!
اين دوستاني كه اونور آب هستند اگه لطف كنن بگن ببينيم فرصت اضافه چقدر داريم تا اگه زياد بود من يه مشت كاغذ تورنسل واسه شناسايي مايعات حلال و حرام با خودم بيارم...

Behrouz
July 7th, 2008, 04:13 AM

درود

درودو دوصد بدرود
ولی بنظر من هر چیزیش میتونه از نظر اسلامی یه ایرادی داشته باشه اگه دوستان زیاد وسواس به خرج بدن از غذاهای دریایی و خشکیش گرفته تا دست دادن به منشی دپارتمان .بابا انقدر سخت نگیرید والا اونجا بهتر میشه خالق پرستید
;D

اينم حرفيه...
راجه به ماهي چيكار كنيم؟؟
مگه اونجا ماهي رو هم به روش حلال ذبح ميكنن؟اگه نميكنن يعني بايد خودمون بريم با تور ماهيگيري؟؟؟
يا اصلا ماهي نخوريم؟ :-\

ehsan_ro
July 7th, 2008, 07:33 AM
سلام
به نظرم قفل كردن تاپيك قبلي چندان كار درستي نبود
چون دوستان به آرامي داشتن بحث مي كردن كه مي تونست خيلي مفيد باشه و البته فكر كنم جواب سوالها داده شده بود
اون دو سه تا پست احساسي رو هم مي شد يا اصلاح كرد يا حذف. ( اگرچه واقعا بايد اينقدر تحمل داشته باشيم كه اگه كسي مخالف نظر ما صحبت كرد اجازه بديم حرفشو بزنه(تا وقتي كه توهين آميز نيست) )
متاسفانه يكي از مشكلات جهان سوم همين پاك كردن صورت مسالست (‌بايد بتونيم يواش يواش بحث كردن رو توي يه محيط دمكراتيك ياد بگيريم )
من واقعا نفهميدم اگه قرار قفل شه چرا يه تاپيك با همون موضوع قبلي دوباره فعاله ؟

fmohaghegh
July 7th, 2008, 07:44 AM
خوردن ماهي حلال است. ماهي رو سرنميبرن عزيز جان صيد مي‌كنن! ;D

aabed
July 7th, 2008, 08:06 AM
ولی بنظر من هر چیزیش میتونه از نظر اسلامی یه ایرادی داشته باشه اگه دوستان زیاد وسواس به خرج بدن از غذاهای دریایی و خشکیش گرفته تا دست دادن به منشی دپارتمان .

در مورد دست دادن هم بايد بگم كه بر عكس ايران اينجا (كانادا) رسم نيست كه افراد با هم دست بدن. يعنى صبح كه ميريد دانشگاه يا وقتى خدا حافظى ميكنيد كسى با كسى دست نميده.(بر عكس ايران كه روزى با 100 نفر تو دانشگاه و محل كار دست ميداديم)
پس دست دادن مشكل جدى به حساب نمياد.طبق اصول آداب و نزاكت خانوم ها اول دستشون رو براى دست دادن دراز ميكنند, پس اگر خانوم هستيد اصلا اين مشكل رو نداريد و ميتونيد دست ندين :).براى آقايون هم اگر خيلى اجتماعى نباشيد مشكل جدى پيش نمياد.شايد در بدو ورود به دانشگاه يك عده با شما دست بدن و خودشون رو معرفى كنند ولى اين رفتار هميشگى نيست.در برخورد هاى بعدى فقط به همون سلام و احوال پرسى بسنده ميكنند.

موفق باشيد

Sara.Sh
July 7th, 2008, 09:13 AM
اينم حرفيه...
مگه اونجا ماهي رو هم به روش حلال ذبح ميكنن؟اگه نميكنن يعني بايد خودمون بريم با تور ماهيگيري؟؟؟

ماهی در صورتی که فلس نداشته باشه مشکلی نداره پس نیازی به تور ماهیگیری ندارین ;)

amir32002
July 7th, 2008, 09:24 AM
من نمی فهمم که چرا بعضیا اینجا رو با مجلس بحث اشتباه می گیرن. با احترام بسیار به بعضی از دوستان، اما اگر شما این مسائل براتون مهم نیست که خوب از این تاپیک بگذرین. اگر هم مهمه که بیاین یا سوال کنین یا جواب سوالاتو بدین. من نمی فهمم اینکه بیاین بگین سخت نگیرین یا بابا بیخیال یا اونور آب این چیزا رو ول کنین اصلا چه ربطی داره؟خب شما نکن! مگه اینجا کسی پریسیده که این کارها رو بکنم یا نه؟
بعضی از رفقا اگر خودشون به این مسائل اهمیت نمی دن، باز هم میان اینجا که انگار اونایی که اهمیت می دن رو هم به راه راست هدایت کنن! یکی از چیزایی که تو قدم اول ورود به آمریکا یا کانادا باید یاد گرفت احترام به عقیده بقیه هست.
اینها رو با احترام کامل به بقیه دوستان دارم می گم، شاید نظرشون بیشتر کمک به بقیه باشه، اما کلا این کار و جلوه اون خیلی در شان یه دانشجو یا یه ادم با فرهنگ به نظر نمی رسه :) . اینو فقط گفتم که دوستای بعدی که رد میشن بخونن، وگرنه مطمئنم که باعث بحث نمیشه ;)

Ali7
July 7th, 2008, 09:32 AM
بیشتر ماهیها قابل استفاده هستند و سید میشن و البته اون شرط فلسدار بودن هم وجود داره که Sara. sh گفت کاملا ً صدق میکنه. علاوه بر ماهی، میگو و لابستر هم (البته به شرطی که پولشو داشته باشید ;D) قابل خوردنه.

در رابطه با گوشت حلال، در اروپا هم به وفور پیدا میشه.

نکته جالبی که پیشاپیش در رابطه با فنلاند نظرمو جلب کرد، اینه: آدرس قصابیهای حلالو از چند تا از اونجاییها پرسیدم، شروع کردند تک تک شمردن!

باورم نمیشد که اینقدر اطلاعات دقیق و کامل از قصابیهای حلال دااشته باشند، وقتی بیشتر توضیح دادند فهمیدم که قضیه، چیز دیگه ای هست.
به قول خودشون: گوشت تازه، با کیفیت خوب و قیمت خیلی کمتر از سوپرمارکتها و قصابیهای معمول! دلیلش رو نمیدونم، شاید تسهیلاتی برای مسلمانان اونجا در نظر گرفته باشند، به هر حال قیمت صنایع گوشت حلال در اونجا از قیمت گوشت معمولی خیلی مناسبتره به طوری که بعضی از اونجاییها هم طرفدارشند!

amir32002
July 7th, 2008, 09:39 AM
به قول خودشون: گوشت تازه، با کیفیت خوب و قیمت خیلی کمتر از سوپرمارکتها و قصابیهای معمول! دلیلش رو نمیدونم، شاید تسهیلاتی برای مسلمانان اونجا در نظر گرفته باشند، به هر حال قیمت صنایع گوشت حلال در اونجا از قیمت گوشت معمولی خیلی مناسبتره به طوری که بعضی از اونجاییها هم طرفدارشند!

اما من شنیدم تو آمریکا یکم بیشتره

ehsan_ro
July 7th, 2008, 09:51 AM

من هم براي كانادا همين رو شنيدم كه گوشت حلال هم كيفيت پايين تري از نظر بهداشتي داره و هم گرون تره
(‌ در كل قصابي هاي هندي و پاكستاني رو هم ديدم كه واقعا غير بهداشتين )

Shahin1982
July 7th, 2008, 09:54 AM
اينم حرفيه...

البته ماهی باید فلس داشته باشه !

amir32002
July 7th, 2008, 09:57 AM

البته ماهی باید فلس دار باشد

اره sara.sh اینجا اشتباهی به بزرگی یه "ن" کرد. امیدواریم در این فاصله کسی ماهی نخریده باشه وگرنه اون دنیا سر پل صراط کلیرنس sara.sh به گیر می خوره

Sara.Sh
July 7th, 2008, 10:08 AM
اره sara.sh اینجا اشتباهی به بزرگی یه "ن" کرد. امیدواریم در این فاصله کسی ماهی نخریده باشه وگرنه اون دنیا سر پل صراط کلیرنس sara.sh به گیر می خوره ;D

خیر منظور من این بود که ماهی هنگام صرف کردن فلس نداشته باشه

ehsan_ro
July 7th, 2008, 10:13 AM
تا اون جايي كه من مي دونم كسي ماهي رو با فلس نمي خوره
ضمنا حكمي هم بابت كندن فلس ماهي من نشنيدم ;)
فقط من باب شوخي :)

amir32002
July 7th, 2008, 10:19 AM
اره sara.sh اینجا اشتباهی به بزرگی یه "ن" کرد. امیدواریم در این فاصله کسی ماهی نخریده باشه وگرنه اون دنیا سر پل صراط کلیرنس sara.sh به گیر می خوره ;D

خیر منظور من این بود که ماهی هنگام صرف کردن فلس نداشته باشه

والا تا اونجا که من می دونم ماهی بدون فلس مثل کوسه که بدنش پولک نداره رو که کلا اصلا نمیشه خورد. حالا اینکه ماهی فلس دار سر سفره بدون فلس یا با فلس حاضر بشه یه بحث دیگست. حکم شرعی ماهی به هر حال بدون فلس بودنشه که در بهضی موارد استثنا هم داره مثل اوزونبرونم یا اون چیزایی که الان به کوسه معروفه و میفروشن

ehsan_ro
July 7th, 2008, 10:42 AM
من مي خوام يه بحثي رو مطرح كنم كه اميد وارم باعث خارج شدن از موضوع نشه ( اگه شد مديران لطفا حذف كنن )
وقتي مي گن خيلي نبايد به اين چيزها گير بديم دليلش همينه
فقه تقريبا كل احكام جديد رو بر مبناي عقل صادر مي كنه
ماهي اوزونبرون تا 30 سال پيش حرام بود
كروكوديل هم همين طور و خيلي چيزهاي ديگه حتي شايد باورتون نشه يه موقعي راديو و دوش حموم هم حرام بود حتي همين ماهي كه به اسم كوسه دارن تو بازار رسمي ايران مي فروشن رو من ديدم كاملا بدون فلسه و از خونواده كوسه هست و حلاله و خيلي هم گرون قيمته. اگه ماهي اوزون برون هم ديده باشيد مي دونيد كه كاملا بي فلسه ولي نمي دونم چه جوري كنار اب شش ماهي يه دونه فلس پيدا كردن !!!!
هنوز كه هنوزه از نظر آقاي سيستاني شطرنج حرامه ( مي تونيد توي سايتش ببيند )‌ ولي اقاي خميني مي گه حلاله
واقعيت اينه كه متاسفانه علماي ما يه مقدار از زمان خودشون عقب تر سير مي كنن ( اميدوارم به كسي بر نخوره ) هر جا هم متوجه يه موضوع جديد مي شند كه اغلب هم در منابع ديگه فقه مثل ( قرآن و سنت و .. ) نيست فقط به عقلشون رجوع مي كنن كه اين كار رو هم خودمون مي تونيم بكنيم.
نتيجه گيري كه از بحث هاي اين موضوع و موضوع قبلي مي شه كرد اينه كه واقعا نبايد سخت بگيريم
اسلامي كه من مي شناسم انقدر لطيف و ظريف با موضوعات خيلي تابو برخورد كرده ( شما فكر كنيد چهار تا شاهد عاقل و بالغ براي اثبات روابط نا مشروع ) كه اين مسائل كوچولورو انتظار داره با عقل خودمون حل كنيم.
يادتون باشه از نظر اون كه اون بالاست انسان اشرف مخلوقات و توي اين آدما ماها تحصيل كرده ها شونيم يعني يه پله به اشرف مخلوقات شدن نزديكتريم

Behrang
July 7th, 2008, 01:40 PM
من نمی فهمم که چرا بعضیا اینجا رو با مجلس بحث اشتباه می گیرن. با احترام بسیار به بعضی از دوستان، اما اگر شما این مسائل براتون مهم نیست که خوب از این تاپیک بگذرین. اگر هم مهمه که بیاین یا سوال کنین یا جواب سوالاتو بدین. من نمی فهمم اینکه بیاین بگین سخت نگیرین یا بابا بیخیال یا اونور آب این چیزا رو ول کنین اصلا چه ربطی داره؟خب شما نکن! مگه اینجا کسی پریسیده که این کارها رو بکنم یا نه؟
بعضی از رفقا اگر خودشون به این مسائل اهمیت نمی دن، باز هم میان اینجا که انگار اونایی که اهمیت می دن رو هم به راه راست هدایت کنن! یکی از چیزایی که تو قدم اول ورود به آمریکا یا کانادا باید یاد گرفت احترام به عقیده بقیه هست.
اینها رو با احترام کامل به بقیه دوستان دارم می گم، شاید نظرشون بیشتر کمک به بقیه باشه، اما کلا این کار و جلوه اون خیلی در شان یه دانشجو یا یه ادم با فرهنگ به نظر نمی رسه :) . اینو فقط گفتم که دوستای بعدی که رد میشن بخونن، وگرنه مطمئنم که باعث بحث نمیشه ;)

سلام
والا دوست عزیز ما فقط نظرمونو دادیم اصلانم نگفتین نکنید.و ترک کنید و...
انجا هر کسی نظرشو میده شما تا حالا آمریکا زندگی کردید؟
پس اینجا همه نظر می دن به نظر من و دوستان زیاد نباید سخت گرفت شاید دیدگاه مذهبی(اسلامی)بنده با شما فرق می کنه.اگه یه بار دیگه خوب نظراتو بخونی می بینید که ما کسی منع نکردیم و حاشیه هم نرفتیم ولی با احترام بشما ببینید مدیران واسه چی تاپیک قبلی قفل کردن؟
من با نمیخواهم حاشیه درست بشه ولی لازمه که منظور ما هم به همه روشن بشه.

گاه اوقات در سوسیس و کالباس خارجی ها واسه لذیذ شدنش مقداری گوشت خوک اضافه می کنند که از نظر ما خوردن نداره چون کلا گوشت خوک تو بدن انسان کرم میزاره که باید واکسنشو زد.در هر حال باید مراقب خوردن این چیزها هم بود و در مورده ترکیباتشون از رستوران یا مغازه پرسید.

Ali7
July 7th, 2008, 03:59 PM
حرفتون درسته. ماهی اوزون بروم به توصیه زیست شناسان زمان امام حلال شد. تحقیقی انجام شد و نتیجه گیری شد که نسلهای قبلتر این ماهی یک فلس در کنار شش داشته اند که این طور نتیجه گیری کرده بودند که این ماهی از نسل فلسدارانه. طبیعت احکام متفاوت بودنشون به ازای مراجع مختلفه و الا چه دلیلی داشت بیشتر از یک نفر باشند! تازه من فکر میکنم این تنوع خیلی هم کمتر از حد مجاز و نیازه. اصلا ً چرا من دارم در رابطه با ریشه احکام صحبت میکنم؛ برمیگردم به بحثمون!

یک نکته ای در رابطه با قیمت خوراکیها دستگیرم شد. به طور کلی قیمت خوراکی (به خصوص مواد پروتئیینی) در اروپا از ایالات متحده بیشتره. در فنلاند که خیلی بیشتره ولی قیمت گوشت حلال به خاطر زنجیره ای بودنش در بیشتر قصابیها و فروشگاه ها تقریبا ً ثابته. برای همینه که هر چند این قیمت ممکنه در امریکا (به خاطر قیمت پایین گوشت) گرون باشه ولی در کشورهایی که قیمتها بسیار بالاتر هستند به نظر خیلی مناسب میاد و طرفدار هم زیاد داره.

راستی در رابطه با غذای هنگام سفر بیشتر پروازها (به خصوص برای اروپا، پروازهای امریکا و کانادا عموما ً چنین امکانی ندارند) Muslim Food هم میتونید سفارش بدین. پس اگه دارید از آژانس بلیط دریافت میکنید میتونید تقاضا کنید که اون غذا رو هم برای شما Book کنه.

honeyhendesi
July 7th, 2008, 07:08 PM
از نظر ما خوردن نداره چون کلا گوشت خوک تو بدن انسان کرم میزاره که باید واکسنشو زد.

Could you introduce me your medical reference? which kind of worm(parasite)?which kind of vaccin?
I have doctorate of medicine and I know that many many types of life beings and also human can become hostile of a parasite and this reality is not more dramatic for pigs in comparision with some kind of animals that we eat them daily!
unfortunatelu scientists are supposed to find the way or very very small and unimportant clues to demonstrate this HARAM & HALALS
and because we have tendency to stereighten our relagious believes we accept them and repeat them and never doubt in it
Have you ever asked your self if this kind of meat is that much toxic an life treathening why it is not baned in countries that we follow them in science???

.

Shahin1982
July 7th, 2008, 10:00 PM
بد نیست این مقاله را در مورد گوشت خوک ببینید :

THE ADVERSE INFLUENCE OF PORK CONSUMPTION ON HEALTH
by Professor Hans-Heinrich Reckeweg, M.D.
Biological Therapy Vol.1 No. 2 1983

لینک :

http://reactor-core.org/pork-consumption.html

Roger
July 7th, 2008, 11:21 PM
Potential health risks

Uncooked or untreated, the meat may harbour worms and latent diseases. Many of these infestations are harbored in other animals as well, such as salmonella in chicken.

Influenza (flu) is one of the most notable illnesses which pigs share with humans. However, the origin of the illness is found in a number of animals besides pigs. It is harbored in the lungs of the animal during the summer months and can affect both the animal and humans.

Consuming excessive amounts of pork may lead to gallstones and obesity; due to its high cholesterol and saturated fat content. However, this goes for all sorts of animal flesh, and pork is in fact quite lean - leaner than most other domesticated animals - as long as its protective layer of fat is removed.

The pig is the carrier of various helminths, like roundworm, pinworm, hookworm, etc. One of the most dangerous and common is Taenia solium, a type of tapeworm. Tapeworms may transplant to human intestines as well by consuming untreated or uncooked meat from pigs or other animals.

Trichinosis

Trichinosis, also called trichinellosis, or trichiniasis, is a parasitic disease caused by eating raw or undercooked pork infected with the larvae of a species of roundworm Trichinella spiralis, commonly called the trichina worm. Infection was once very common, but is now rare in the developed world. From 1997 to 2001, an annual average of 12 cases per year were reported in the United States. The number of cases has decreased because of legislation prohibiting the feeding of raw meat garbage to hogs, increased commercial and home freezing of pork, and the public awareness of the danger of eating raw or undercooked pork products.

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Pork

سوالی که برای من پیش اومده اینه که اولا منظور از untreated چیه و دوم اینکه احتمال اینکه uncooked مصرف کنن همیشه هست، ولی طوری که این نوشته می گه آمار ابتلا به این کرمها خیلی پایینه. پس این treat کردن که نمی دونم چه پروسه ای هست باید خیلی مهم و در عین حال رایج باشه.

Behrouz
July 7th, 2008, 11:23 PM
يخورده داره بحث منحرف ميشه...
ببينيد در مورد بعضي مسائل از قبيل گوشت خوك و اينا من فكر ميكنم نياز به ريشه يابي و استدلال فلان مقاله و يا فلان مرجع ديني نيست.خلاصه از نظر دين تكليف بعضي از مسائل كاملا مشخص شده و اينجا جاي مناسبي براي مطرح كردن اينكه چه دليلي داره گوشت خوك حرام باشه يا نباشه نيست.اينجور مسائل اولا نياز به تسلط كامل علمي و شرعي داره تا بتونن دوستان در موردش نظر بدن كه خوب البته من يك نفر ازين دو سلاح بدون بهره هستم.پس بايد اينجوري بگيم كه تكليف بعضي از مسائل روشنه و اگه من دوست داشتم برخلاف و يا كاملا موافق دستورات ديني عمل كنم اين ديگه مسئله خودمه و نياز به توجيهات و ريشه يابي هاي ديني و سنتي و علمي و تاريخي نيست.
كلا اينجور مباحث راه به جايي نمي بره مگر اينكه فقط كسي سوال داشته باشه و بياد اينجا بپرسه و اونايي كه اطلاع دارن جوابشو بدن.سعي نكنيم عقايد خودمون رو با هر دليلي توجيه كنيم.

يكي از دوستان تو تاپيك قبلي جمله اي در مورد بودا نوشته بود (كه اصلا مهم نيست اون جمله از كي بود) و گفته بود كه انسان متمدن وظايف اخلاقي خودش رو بالاتر از وظايف ديني خودش ميدونه.خيلي جمله جالبي بود و اي كاش اين جمله رو به عنوان تيتر حرفامون هميشه مد نظر داشته باشيم كه رعايت اخلاق مهمترين اصله و حالا ديگه شما ميخواي گوشت خوك بخور مشروب بخور با خانمها دست بده يا حتي روبوسي كن و يا اصلا هيچكدوم رو انجام نده.اين ديگه بستگي به عقايد هر شخصي داره و كاملا محترم.متاسفانه اينجا جاي مناسبي براي بحث برسر متقاعد كردن ديگران در مورد عقايد نيست(و شايد بهتر باشه كه چون مربوط به امور شخصيه هيچ وقت هم نباشه).يادمون باشه كه جملات ما (بخصوص در مورد مسائل ديني)ممكنه باعث ناراحت شدن و دلگيريه ما از همديگه بشه.پس خواهشا سوال و جواب مطرح بشه و از توجيه عقايدمون دست برداريم.

aabed
July 8th, 2008, 03:52 AM

من هم براي كانادا همين رو شنيدم كه گوشت حلال هم كيفيت پايين تري از نظر بهداشتي داره و هم گرون تره
(‌ در كل قصابي هاي هندي و پاكستاني رو هم ديدم كه واقعا غير بهداشتين )

سلام
اگر گوشت حلال رو از فروشگاه هاى بزرگ و زنجيره ايى تهيه كنيد معمولا سالم تر و تازه تر هست. مواردى اتفاق افتاده كه فروشگاه هاى كوچيك گوشت غير حلال رو به اسم گوشت حلال و با قيمت بالا تر فروختند.
موفق باشيد

korangi
July 8th, 2008, 07:44 AM
در مورد دست دادن هم بايد بگم كه بر عكس ايران اينجا (كانادا) رسم نيست كه افراد با هم دست بدن. يعنى صبح كه ميريد دانشگاه يا وقتى خدا حافظى ميكنيد كسى با كسى دست نميده.(بر عكس ايران كه روزى با 100 نفر تو دانشگاه و محل كار دست ميداديم)

با سلام
نکته ای هم من در تائید فرمایشات آقای عابد عرض کنم. در محیط کار (ریچموندهیل در شمال تورنتو کانادا) هم کسی با کسی صبح ها یا عصر ها دست نمی دهد. فقط روز اول که مدیر تان شما را یکی یکی به دیگران معرفی می کنه افراد باهاتون دست می دهند. هر سال هم یکبار مدیر شما فرم ارزشیابی براتون تکمیل می کنه و نظرش را راجع با شما مکتوب می نویسد و در یک جلسه خصوصی با شما در باره نظرش بحث میکنه و آخر جلسه از یکسال همکاری شما تشکر می کنه و با هاتون دست می دهد و آرزوی موفقیت میکنه

hadisohrabi
July 8th, 2008, 12:49 PM
با تشکر فراوان از علی آقا چند تا مورد رو از سایت آقای خامنه ای پیدا کردم که در زیر می اید:
1)۱- كسى كه هيچ راهى براى يافتن جهت قبله ندارد و گمانش هم به هيچ طرف نمى‏رود، بنابر احتياط بايد به چهار طرف نماز بخواند و اگر براى چهار نماز وقت ندارد، به هر اندازه كه وقت دارد نماز بخواند
2)دست دادن و تماس بدنى مرد با زن نامحرم حرام است اگرچه از اهل کتاب باشد، و دست دادن مرد مسلمان با مردى ديگر هر چند که از اهل کتاب است مانع ندارد.
3)سوال-در كشورى كه اخيراً بازديد انجام شد وسايل و ماشين به صورتى تعبيه شده كه امكان روبه قبله نمودن حيوان نمى‌باشد. با ذابح هم که صحبت كردم، گفت مى‌دانم روبه قبله نيست ولى من «بسم الله» را مى‌گويم.
با توجه به اينكه فراورده‌هاى اين كشور به كشورهاى اروپا نيز به نام گوشت حلال صادر مى‌شود خواهشمند است حكم ذبيحه‌اى را كه رو به قبله نيست بفرماييد با علم به اينكه ذابح هم مى‌داند روبه قبله نيست.
ج) اگر يقين حاصل شود كه ذبيحه را با ترك استقبال قبله عالماً عامداً ذبح نموده آن ذبيحه حلال نيست ليكن از كجا چنين علمِ شخصى نسبت به موارد خاصه براى مكلف حاصل مى‌شود؟ و در هر صورت با فرض عدم اطلاع از چگونگى ترك استقبال قبله، ذبيحه محكوم به حليت است.

4)س: من در آمريكا زندگى مى‌كنم و بسيارى از پنيرهايى كه در اينجا وجود دارد، داراى تركيب «رِنِت» (نوعى مايه پنير) مى‌باشد و من مى‌خواستم بدانم كه آيا خوردن اين پنيرها حرام است يا خير، زيرا اين ماده از لايه داخل معده حيوانات بدست مى‌آيد.
ج) پنير مايه اگر از حيوان مرده گرفته شود و يا از حيوان نجس العين باشد و يا در خارج با تماس با نجس متنجس شود، خوردن پنيرى كه با چنين پنير مايه‌اى درست شده، جايز نيست.

5)س: شركت‌هاى غذايى و محصولات در آمريکا، گاهى از تركيبات حيوانى و گاه از ترکيبات گياهى استفاده مى‌كنند، لذا نمى‌توانند بگويند در كدام محصول هنگام توليد از تركيب گياهى استفاده شده و کدام از حيوانى، ما هم صددرصد نمى‌دانيم كدام حلال و كدام حرام است، آيا به خاطر اين ندانستن، خوردن اين محصولات حلال است؟ و آيا بايد آن را پاك و طاهر و حلال لحاظ كرد؟
ج) شركتهاى سازنده اغذيه و خوردنى‌ها اگر احياناً از اجزاى حيوان نجس العين و يا حيوان قابل تذكيه‌اى كه تذكيه شرعى نشده است، استفاده مى‌كنند و از همان دستگاه ساخت اغذيه براى ساخت اغذيه با تركيبات نباتى هم استفاده مى‌كنند، خريد و مصرف اغذيه ساخت چنين شركتهايى جايز نيست، ولى اگر اغذيه با تركيبات نباتى را با دستگاههاى ديگرى توليد مى‌كنند در اين صورت استفاده از اغذيه آن شركت‌ها مانع ندارد.

6)س: در روش‌هاى جديد براى ذبح مرغ ابتدا بوسيله برق يک شوک به مرغ مى‌دهند تا مرغ بيحال شود و براى ذبح تقلا نکند بعضى از مرغ‌ها بوسيله اين شوک مى‌ميرند آيا با علم به اين موضوع خوردن مرغ شرعاً اشکال دارد يا خير؟
ج) اگر بقيه شرايط ذبح شرعى رعايت مى‌شود، تا يقين پيدا نکرده‌ايد که حيوان در اثر شوک مرده است، استفاده از آن مانعى ندارد.

توجه: این احکام صرفا نظر آقای خامنه ای است.

Pink Floyd
July 8th, 2008, 11:30 PM
درود
دوستان عزیز خواهش میکنم از ابراز احساسات! نسبت به یکدیگر خودداری نمایید و از به حاشیه بردن تاپیک اجتناب نمایید تا تاپیک قفل نگردد.
در صورت بسته شدن این تاپیک به هیچ وجه به تاپیک هایی از این دست اجازه فعالیت داده نخواهد شد چرا که بنظر میرسد نوعی جبهه گیری بین بعضی از کاربران در حال شکل گیری و بعضا" باعث دلخوری گردیده است.

پ.ن. به پیر به پیغمبر خیلی از این چیزایی که بعضی ها میپرسند براحتی در توضیح المسائل های متفاوت وجود داره و الحمدا... که همگی به اینترنت دسترسی دارند و همگی آیات عظام هم که سایت دارن و کاربران میتونند سوالاتشون رو در سایت های مذکور مطرح کنند و نهایتا" پس از 48 ساعت جواب رو دریافت کنند.لذا از پرسیدن سؤالاتی که میدونید جوابش رو براحتی میشه در جای دیگری پیدا کرد خودداری نمایید، ضمنا" با کاربر خاطی از طریق محدودیت کاربری برخورد می شود.
ضمنا" یادآور میشوم برای برخی از ارسال ها از پیام خصوصی نیز می توان استفاده نمود.
پیشاپیش از همکاری همه ی شما دوستان عزیز سپاسگزارم.

Behrang
July 9th, 2008, 01:08 AM
آخه رییس جون
اگه این موضوعات به بحت نکشه جای تعجب داره!!!
شما با این اخطار محکمی که دادی دیگه اگه کسی خداییش سوال داشته باشه جرات نمی کنه که مطرح کننه :P
تازه داشتین نوآوری در دین میکردیم که شما... :D ;D

ayaz
July 9th, 2008, 01:07 PM
در رابطه با ماهی که دوستان می گن مصرفش مانعی نداره یه چیزی رو عرض کنم.
ماهی در صورتی حلال است و می توان مصرفش کرد که بر روی خاک (زمین) به صورت طبیعی بمیره ولی تا اونجا که من می دونم در کشورهای غیر اسلامی تو سر ماهی می زنن تا بمیره که در این صورت مصرفش از نظر شرعی مشکل داره.

ehsan_ro
July 9th, 2008, 01:25 PM
راجع به ماهي
اونها بيكار نيستن اين همه ماهي رو باضربه بكشن مي زارن خودش بميره حتا در مزارع پرورش ماهي صنعتي
اگرچه ماهي گير هاي سنتي خودمون تو شمال وقتي با قلاب مي گيرن با ضربه مي كشن

fmohaghegh
July 9th, 2008, 02:07 PM
معمولا وقتي كه شما ماهي را زنده از فروشگاه ميخري ميزنن توي سرش تا زودتر بميره.

Mehrdad
July 10th, 2008, 02:06 PM
سلام
من میبینم که موضوع این بحث گاها بالا گرفته و ظاهرا حتی بعضیها از تذکر مدیران انجمن برای حاشیه نرفتن خوششون نیومده و به اونها بی احترامی کردن.

من تجربه چندین سال زندگی در خارج رو براتون بگم: اگر واقعآ این جور مسائل دینی اینقدر براتون مهمه که حتما باید ببینید که راجع بهش کی چی گفته، و اگه فکر میکنید که دارید میرید PhD بخونین و باز هم لازم دارین که استفتاء کنید، بهتون توصیه شدید میکنم که فکر از ایران بیرون رفتن رو از سرتون بیرون کنید یا اینکه برید به یکی از کشورهای مسلمان آسیا. در غیر این صورت زندگی واقعآ سختی خواهید داشت چون مهاجرت به یه کشور دیگه به اندازه کافی مشکلات داره و این جور مسایل میتونه که مزید بر علت هم بشه.
این موضوع رو به حساب موافقت یا مخالفت من با مسائل دینی نگزارید بلکه صرفا به عنوان یک تجربه و توصیه عملی بهش نگاه کنین. اصرار بر رعایت دقیق امور دینی نه تنها زندگی رو براتون سختتر میکنه، بلکه میتونه تاثیر منفی روی وجهه و نهایتآ پیشرفت علمیتون داشته باشه. معمولا توی محیط دانشگاهی انتظار میره که هر کس با فکر باز با مسائل روبرو بشه و بجای پیروی بی چون و چرا از گفته ها، فکرش رو به کار بندازه. بازم بگم این موضوع ربطی به دین نداره، بلکه خصوصیتیه که انتظار میره یک "محقق" داشته باشه. بسیاری از دستآوردهای بزرگ علمی توسط کسانی انجام شده که بر خلاف عرف، رسم و رسوم، دستورات، روال جامعه، ... عمل کردن. پس فرض توی دانشگاه بر اینه که اگر آدم پیرویی هستین، احتمال اینکه محقق خوبی باشین کمه (نه اینکه غیر ممکن باشه، فقط اینکه احتمالش کمه)! یادتون باشه که اگه گالیگه به کلیسا گوش میکرد ما هنوز فکر میکردیم که زمین مرکز همه آسمانهاست! یا مثلا اگر داروین پیرو اعتقادات دینی بود و "تکامل تدریجی" را کشف نمیکرد، عملکرد بسیاری از ویروسها و باکتریها ناشناس باقی میموند و همچنان آدمهای زیادی به خاطر امراض مختلف محکوم به مرگ بودند!

hadisohrabi
July 10th, 2008, 07:05 PM
البه حرف و تجربه ی شما کاملا درسته. اما خدا به ما اول عقل داده و بعد گفته تو مسئله هایی که نمی دونی تقلید کن. درست مثل یک research اول تمام منابع و کارهای انجام شده در یک زمینه ی خاص بررسی می شه بعد دیگه بسته به عقل و هوش و امکانات و اراده یک کار جدید ارائه می شه. منظورم اینه که حداقل می تونیم در مورد اون مسائلی که به طور واضح گفته شده اطلاع حاصل کنیم بعد عقل هر چی گفت همون درسته چون خود خدا گفته.
مثلا نمی شه الان گفت کافر نجسه حتی اگر امام خمینی گفته باشه. این مال عهد پیامبر بوده که اسلام در دنیا شاید یه جور ابر قدرت بوده و می تونسته همه رو مجبور به اسلام آوردن بکنه.
بعضی مسائل رو هم که بنا به مصالح سرمون کلاه می ذارن.مثل وام و سود بانکی...
به هر حال اسمش از قدیم قید و بند بوده و به آدم پایبند به این مسائل مقید می گفتن و می گن.
فقط می خام خواهش کنم اگر حکم مسئله ای (مسائل روزمره ی معمول که همین جا رعایت می شن) رو می دونید با ذکر مرجع به اطلاع ما هم برسونید.

asman
July 11th, 2008, 08:58 PM
سلام
من میبینم که موضوع این بحث گاها بالا گرفته و ظاهرا حتی بعضیها از تذکر مدیران انجمن برای حاشیه نرفتن خوششون نیومده و به اونها بی احترامی کردن.

من تجربه چندین سال زندگی در خارج رو براتون بگم: اگر واقعآ این جور مسائل دینی اینقدر براتون مهمه که حتما باید ببینید که راجع بهش کی چی گفته، و اگه فکر میکنید که دارید میرید PhD بخونین و باز هم لازم دارین که استفتاء کنید، بهتون توصیه شدید میکنم که فکر از ایران بیرون رفتن رو از سرتون بیرون کنید یا اینکه برید به یکی از کشورهای مسلمان آسیا. در غیر این صورت زندگی واقعآ سختی خواهید داشت چون مهاجرت به یه کشور دیگه به اندازه کافی مشکلات داره و این جور مسایل میتونه که مزید بر علت هم بشه.
این موضوع رو به حساب موافقت یا مخالفت من با مسائل دینی نگزارید بلکه صرفا به عنوان یک تجربه و توصیه عملی بهش نگاه کنین. اصرار بر رعایت دقیق امور دینی نه تنها زندگی رو براتون سختتر میکنه، بلکه میتونه تاثیر منفی روی وجهه و نهایتآ پیشرفت علمیتون داشته باشه. معمولا توی محیط دانشگاهی انتظار میره که هر کس با فکر باز با مسائل روبرو بشه و بجای پیروی بی چون و چرا از گفته ها، فکرش رو به کار بندازه. بازم بگم این موضوع ربطی به دین نداره، بلکه خصوصیتیه که انتظار میره یک "محقق" داشته باشه. بسیاری از دستآوردهای بزرگ علمی توسط کسانی انجام شده که بر خلاف عرف، رسم و رسوم، دستورات، روال جامعه، ... عمل کردن. پس فرض توی دانشگاه بر اینه که اگر آدم پیرویی هستین، احتمال اینکه محقق خوبی باشین کمه (نه اینکه غیر ممکن باشه، فقط اینکه احتمالش کمه)! یادتون باشه که اگه گالیگه به کلیسا گوش میکرد ما هنوز فکر میکردیم که زمین مرکز همه آسمانهاست! یا مثلا اگر داروین پیرو اعتقادات دینی بود و "تکامل تدریجی" را کشف نمیکرد، عملکرد بسیاری از ویروسها و باکتریها ناشناس باقی میموند و همچنان آدمهای زیادی به خاطر امراض مختلف محکوم به مرگ بودند!

داشتم فکر می کردم اگه واسه PHD رفتم پولمو صرف بیمه نکنم چون معمولا توی محیط دانشگاهی انتظار میره که هر کس با فکر باز با مسائل روبرو بشه و بجای پیروی بی چون و چرا از گفته ها، فکرش رو به کار بندازه.

nt
July 11th, 2008, 09:23 PM
سلام
می دونید آقای مهرداد! یک آدمی که قید و بند مذهبی داره، هر جا که باشه زندگی اش از کسی که اعتقاد مذهبی نداره سخت تره. به ایران و آمریکا و اینجا و اونجا بودن هم ربطی نداره. یعنی شما هر آدم مذهبی را که دیدید که به یک جایی رسیده بدونین اگر مذهبی نبود به جاهای بیشتری می رسید. یا به چیزی که رسیده راحت تر می رسید. حالا کاری ندارم به اینکه شاید خدا آدم های مذهبی را واقعا بیشتر دوست بداره و یک چیزهایی بهشون بده. من ظاهر امر را دارم می گم. برای مثال دارم می گم همین کسانی که الان فکر مسائل شرع در آن طرف هستند حتما روزه امتحان دادن را تجربه کردند و حتما به خاطر گشنه و تشنه بودن راندمانشون کم شده و نمره شون از کسانی که سیر بودند کمتر شده. این فقط یک مثال بود. نتیجه می گیریم اگر یک چنین آدمی دست بردار اعتقاداتش به خاطر سختی هاش بود تا حالا این کار را کرده بود.توصیه کردن هم چه از نوع علمی و چه از انواع دیگرش فایده ای نداره. یک آدم مقید دو تا راه بیشتر نداره. یا اینکه یک مدت زمانی را اختصاص بده به اینکه مشکلات شرعی اش را حل کنه یا اینکه یک عالمه زمان اختصاص بده که عذاب وجدان بکشه. پس اگر شما دلسوز این افراد هستید اجازه بدید اونها یک مدت زمانی را در این فروم وقت بذارن و مشکلاتشون را حل کنن.شخصا معتقدم هر کسی باید همون جور زندگی کنه که راحت تره. یکی راحت تره که راحت زندگی کنه و یکی هم راحت تره که سخت زندگی کنه.
در مورد اینکه می گید دیده شده که این بحث ها بالا می گیره من نمی خوام نظری بدم. چون شخصا نخواندم موضوعات مشابهی از این دست و قبیل را و حوصله اش را هم ندارم که بخوانم و اهمیتی هم نمی دم. ولیکن می تونم حدس بزنم که چرا اصلا بحث ایجاد میشه که تازه بخواد بالا بگیره و احتمالا من با شما در مورد عاملی که مقصر به وجود آمدن یا منحرف شدن این بحث ها است با عاملی که شما در ذهنتون مقصر می دونید اختلاف نظر دارم. البته منظورم از تقصیر، گناه و مقصر گناهکار (که باید تنبیه بشه) نیست. برای اینکه بیشتر توضیح بدم مثال می زنم:
nt شباهتی به آدم هایی که می رن روضه نداره. پس روضه هم نمیره. نه اینکه بره روضه. بعد بشینه با حاج آقای روضه بحث کنه. بعد که غر غر روضه ای ها در اومد، صحبت از دموکراسی و آزادی بیان و آزادم بیام روضه و آزادم نظر بدم و... بکنه. جای این آدم تو روضه نیست. آدم هم جایی که جاش نیست نمیره.حالا اگه دست بر قضا توی این فروم سر و کله یک تاپیک در اومد به اسم تو آمریکا چه طوری برم روضه!!!، خوب تو اون تاپیک هم نمیره. بحث هم نمی کنه. وقتی این آدم بحث نکرد، بحث هم منحرف نمیشه. بالا هم نمی گیره.بالاخره اون بنده خدایی هم که می خواد بره روضه یک جایی را پیدا می کنه.همه چیز به خیر و خوشی تمام میشه. درست نمی گم؟
ببخشید پر حرفی کردم.

Blue Sky
July 11th, 2008, 10:55 PM
به نظر من عنوان اینجور موضوعات تو فروم اصلا درست نیست، چون کسی که آدم مذهبی هست به احکام شرع تسلط کافی رو بعد از بیست و چند سال زندگی پیدا کرده و مطمئنا دیگه فهمیده تو غرب چه خبره و مردمش چه جور فرهنگی رو دارن و چه جور رفتار می کنن پس خودش می دونه که باید چی کار کنه و اگه تا حالا پی نبرده به این موضوع، نباید دیگه سوالات خصوصی و شخصی خودش رو به صورت عمومی بپرسه. اگه براش خیلی مهمه، به اهلش مراجعه کنه، کسانی که کارشون همینه.( من به شخصه با دین اصلا مخالف نیستم، به نظر من همه مردم دنیا باید آزاد باشن تا هر طور که دوست دارن زندگی کنن و رفتار کنن البته با درنظر کرفتن قوانین و مقررات جامعه ای که درش هستن)

بیایم در جهت هم بستگی با هم قدم برداریم با هر ایمان و اعتقادی که داریم. پس سعی کنیم روی نقاطی دست بذاریم که مشترکا، مثل حس انسان دوستی، حس کنجکاوی و ...

Pink Floyd
July 11th, 2008, 11:32 PM
درود
به برخی از دوستان :خواهش میکنم با پست هاتون باعث ف ی ل ت ر شدن فروم نشید.
فرض کنید من یا وحید نباشیم باید هر چیزی که به ذهن بعضی از دوستان میرسه ارسال کنند؟

Mahin
July 11th, 2008, 11:41 PM
اصلا نمي دونم مطرح كردن اين مباحث تو فروم applayabroad چه معني داره؟ از اسم فروم معلومه كه هدفش چيه. حالا هر چي باشه جاي پاسخ به سوالات شرعي بچه ها و بحث در مورد اونا نيست.

REZTEH
July 11th, 2008, 11:45 PM
وقتي برخي از اين نظرات رو ميخوندم، ياد يه شعري ازخدا بيامرز پروين اعتصامي افتادم. ايشون تو اين شعر لطيف، از زبان ديوانه اي سخن ميگه كه در واقع خودش رو عاقل دونسته و باقي مردم رو ديوانه تلقي مي كنه و سوال اصليس هم اينه كه
"ما سبكساريم از لغزيدن ما چاره نيست عاقلان با اين گران سنگي چرا لغزيده اند؟"
( خواستم اين شعر رو اينجا بيارم اما چون واقعا از اين بيم داشتم كه به عده اي بر بخوره، ازش صرف نظر كردم.اما اگه اين شعر رو بخونيد، مي بينيد كه ديوونه هه پر بيراه هم نميگه. )

صحبت هاي اخير آدم رو ياد كسايي مي ندازه كه ميان تو برنامه هاي تلويزيون و وقتي مجري ازشون سوال كليشه اي چه توصيه اي داريد رو ميپرسه، جواب ميدن " من كوچكتر از اين حرف ها هستم كه توصيه اي كنم و دوست ندارم اين كار رو كنم" و بعد تريبون رو مي گيرن و n دقيقه صحبت مي كنن.

يادم مياد چند روز قبل كه تاپيك "مسائل شرعي در اونور آب" مطرح شد، سومين فردي بودم كه به سوالات مطرح شده جواب دادم و آخرش گفتم، به نظر من طرح بعضي مسائل ديني رو فروم، بحث ايجاد مي كنه و بهتره كه خودتون شخصا جواب بعضي سوالات رو پيدا كنيد.
بعد دو سه نفر اومدند و شوخي رو وارد مباحث تاپيك كردن كه متاسفانه يكي از همون افراد كسي بود كه بعدن تاپيك رو قفل كرد. بعد يكي از دوستان وارد بحث شد ويه نظراتي رو از بودا مطرح كرد(ربطش رو به سوال نحوه پيدا كردن قبله و... شما پيدا كنيد). بعدش من گفتم، موضوع تاپيك مشخصه در مورد چيه و اجازه بديد تو مسير خودش حركت كنه و اينجوري نشه كه هر كسي بياد نظري در مورد دين بده وبره.
بعد دوستمون گفت اي كاش مي شد حرف هاي مولوي رو در مورد مذهب اينجا مي گفتم. منم دوباره اومدم متذكر شدم كه هدف اين تاپيك چيه(با اعلام آمادگي براي تبادل نظر در مورد نظرات مولانا البته به صورت پيغام خصوصي). بعد تاپيك با حذف بعضي از مسائل جانبي رخ داده به حيات خودش ادامه داد. اما كمي بعد، تاپيك قفل شد. بعدش هم اين تاپيك ايجاد شد. اگرچه اين تاپيك يه مقدارمعقولانه تر تو جهت خودش دنبال شد، اما باز هم از طرح مسائلي كه موضوعشون "دين دار بودن يا نبودن"،"دفاع يا رد دين" و... بود، در امان نموند.

جدا نكات جالبي دراين روند، قابل دريافته. يكي از اونها اينه كه بعضي از اعضاي فروم با تمام شايستگي هاي علمي شون، يا قوه ادراكيشون خيلي ضعيفه و از جملات ساده اي چون "مسائل شرعي در اونور آب" و يا "اطلاع از احكام شرعي لازمه، جهت زندگي در خارج از كشور" نميتونن هدف تاپيك رو ديتكت كنن. يا اينكه بسيار علاقمندن تو هر مكان و هر گذري برقصند. ميدونيد الان كه ايناروداشتم مي نوشتم خودم دچار همين علاقه شدم و اگر قضيه منع رطب كردن و رطب خوردن نبود، مي شد يه چيزهايي رو گفت و يه سري نظرات رو منطقا و با زبون قابل فهم بچه هاي فني، بشدت بايكوت كرد.

به اميد روزهاي بهتر.
من بي مي ناب زيستن نتوانم بي باده كشيده بار تن نتوانم
من بنده آن دمم كه ساقي گويد يك جام دگر بگير و من نتوانم (خيام)

Pink Floyd
July 11th, 2008, 11:54 PM
درود
دوستانی که حوصله dispute و جر وبحث دارن ، از این امکان فروم استفاده کنند یا از پیام خصوصی استفاده نمایند.
http://www.applyabroad.org/forum/chat
بنظر من بهترین جا همون تالار گفتگو هست با پیام خصوصی از همدیگه دعوت کنید در یه زمان مشخصی بشینید خیال راحت با هم بحث کنید.

Mariam
July 11th, 2008, 11:55 PM
به نظر من بهتره یه ذره سطح تحملمون رو ببربم بالا. ما مثلا قشر تحصیل کرده و با فرهنگ این مملکت هستیم.
اگه مسئله ای واسمون مهمه یا جواب سوالی رو میدونیم نظراتمون رو مطرح کنیم و کمک به حل مشکل دوستانمون بکنیم. اگه هم که واسمون مهم نیست که دیگه چرا مسیر بحث رو عوض کنیم.
بیاین یه ذره باهم مهربون تر باشیم.
اگه آدما تو اجتماع با هم اصطحکاک دارن و می خوایم از دستشون فرار کنیم لااقل خودمون اینجا یه جامعه دموکراتیک راه بندازیم :)

nt
July 12th, 2008, 08:28 AM
به نظر من عنوان اینجور موضوعات تو فروم اصلا درست نیست، چون کسی که آدم مذهبی هست به احکام شرع تسلط کافی رو بعد از بیست و چند سال زندگی پیدا کرده و مطمئنا دیگه فهمیده تو غرب چه خبره و مردمش چه جور فرهنگی رو دارن و چه جور رفتار می کنن پس خودش می دونه که باید چی کار کنه و اگه تا حالا پی نبرده به این موضوع، نباید دیگه سوالات خصوصی و شخصی خودش رو به صورت عمومی بپرسه. اگه براش خیلی مهمه، به اهلش مراجعه کنه، کسانی که کارشون همینه.( من به شخصه با دین اصلا مخالف نیستم، به نظر من همه مردم دنیا باید آزاد باشن تا هر طور که دوست دارن زندگی کنن و رفتار کنن البته با درنظر کرفتن قوانین و مقررات جامعه ای که درش هستن)

بیایم در جهت هم بستگی با هم قدم برداریم با هر ایمان و اعتقادی که داریم. پس سعی کنیم روی نقاطی دست بذاریم که مشترکا، مثل حس انسان دوستی، حس کنجکاوی و ...

اين نظر شما هم البته به جاست. قبول دارم كه همه ما به هر عقيده اي كه باشيم ديگه تا الان تكليف خودمون را با خودمون روشن كرده ايم. البته ما واقعا نمي دونيم توي غرب چه خبره چون تا حالا كه نرفتيم! فقط شنيده ايم و شنيدن كي بود مانند ديدن. خود من هم احساس نياز به وجود اين موضوعات در فروم نمي كنم. حتي گاهي فكر مي كنم آدم زيادي بعضي مسائل را بدونه كم كم وسواس ميشه. اينو جدي مي گم زياد نبايد مته به خشخاش گذاشت .وليكن فعلا كه وجود اين قبيل تاپيك ها ممنوع نيست. طبق قانون فروم. اما منحرف كردن بحث هاي موضوعات غير قانوني است. اين را كه قبول داريد؟ پس تا وقتي كه منع جدي براي اين قبيل موضوعات نيست تكليف ما با قانون فروم مشخصه. البته اين را هم بگم كه احساس من اينه كه درباره اين موضوعات داره جبهه گيري بي مورد ميشه. خوب اينها هم در نوع خودشون يك سري بحث هستند كه بعد از مدتي تمام ميشن. ديگه اين قدر سر بودن و نبودنشون كه نبايد بحث كرد!

Ali7
July 12th, 2008, 10:34 AM
دوست عزیز. نقد اعتقادات کار صحیحی است و هر انسانی باید خودش را در معرض نقد قرار بدهد تا پیشرفت کند و به آنچه میداند ایمان بیاورد.
اصلا ً منعی در این باره وجود نداره؛ اون چیزی که به شدت نهی میشه قانون شکنیه که اصلا ً شایسته جماعت اهل علم و تیریپ PHD، اروا-امریکا نیست. اگر واقعا ً علاقه مند به نقد اعتقاداتید در یک تاپیک جداگانه بحث کنیم زیرا این جور بی نظمیها باعث از بین رفتن انتظام و انسجام فروم میشه.
فرض کنید شخصی واقعا ً بخواهد تعدادی از احکامی که لازم داره رو بدونه، میاد توی سایت، روی تاپیک کلیک میکنه و شروع میکنه به خوندن؛ چه حال بدی بهش دست میده وقتی میبینه به جای پرداختن به موضوع همه اش تیکه بازاره و گیر بازاره؟ باورکنید دلیل اینکه سؤالات و نقدهای شما بحث نمیشه فقط عدم ارتباط با موضوع بحثه که این قانون جدیدی نیست، همیشه بوده و رعایت میشده و برای من جالبه که فقط در این نوع موضوعات قواین دیده نمیشه!

به هر حال اگه واقعا ً متقاضی بحث درارتباط با اعتقادات اعضا هستید تقاضامیکنم (با کسب اجازه از مدیران) تاپیکی در این باره ایجاد کنید تا همه بتوانند نظراتشون رو اعلام کنند در کلامتون دقتلازمه روهم به خرج بدین چرا که "تا توانی دلی به دست آور دل شکستن هنر نمیباشد". مجددا ً خواهش میکنم با پرهیز از بحثهای نامربوط با موضوعاین امکان را فراهم نمایید تا اعضایی که نیاز دارند پاسخ سؤالاتشان را دریافت کنند هانگونه که آنها هم در موضوعات دیگر هر کمکی که از دستشان بر میاد برای شما انجام میدهند.

Ali7
July 12th, 2008, 10:46 AM
طرز تهیه ماهی به صورت صنعتی در اغلب جاها سید هست. به این معنی که تور بزرگی رو توی آب میاندازند و ماهیها رو از دریا جمع میکنند. این بدون مشکله و قابل استفاده است منظور ازروی خاک مردن این نیست که حتما ً روی گل یا شن جون بده. بعضی از رستورانهای فوق العاده با کلاس ماهی رو برای شما به صورت زنده، زیر دستگاه پرس میگذارند و طبخ میکنند. به این منظور که ماهی همونجا روی دستگاه طبخ میمیره. این قابل استفاده نیست ولی استفاده از ماهی یخ زده مشکلی نداره و همه رستورانها هم دارند. واقعا ً گمان نکنم پیشخدمت حاضر باشه که ماهی رو به خاطر شما از آب بیرون ببره و جایی بگذاره تا جون بده و بعد مصرف کنهکه در اون صورت هم ماهی قابل استفاده است.

nt
July 13th, 2008, 01:09 AM
یعنی واقعا ماهی که زنده بپزند حرام میشه؟ یا ماهی که سرش را ببرند؟ مثلا همان طور که هنوز زنده است کله اش را بکنند! من دیدم ماهی گیرها اگر مشتری داشته باشن، منتظر مردن ماهی نمیشن و تمیزش می کنن می دن دست مشتری. همین ایران خودمون را می گم

farzam2007
July 13th, 2008, 01:47 AM
بین علما اختلاف شدید هست ولی یه چیزی رو همه قبول دارند و اون اینکه "ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازست . "
واقعا بییاید عقل رو هم دخیل کنید :D

mspersian84
July 13th, 2008, 05:09 AM
ماهی در صورتی حلال است و می توان مصرفش کرد که بر روی خاک (زمین) به صورت طبیعی بمیره ولی تا اونجا که من می دونم در کشورهای غیر اسلامی تو سر ماهی می زنن تا بمیره که در این صورت مصرفش از نظر شرعی مشکل داره.

سلام

این قانون شرعی رو شما اشتباه متوجه شدین. بر اساس قانون اسلام اگر ماهی در آب مرده باشه خوردنش حرومه و هیچ قانونی وجود نداره که ماهی باید روی خاک بمیره!! فقط ماهی باید زنده از آب گرفته شده باشه و بعد به هر صورتی کشته شه مشکلی نداره و این قانون هم کاملا منطقی که خوردن ماهی مرده تو آب بهداشتی نیست.

borhanbaher
July 13th, 2008, 09:28 AM
ایت الله سیستانی کتاب یا رساله ای دارند با این عنوان (الفقه للمغتربین) فقه برای کسانی که در غرب زندگی می کنند .افراد مقلد اقای سیستانی می توانند به این کتاب مراجعه کند فکر می کنم راه گشا باشد احکام معمولی زندگی را هم رساله دارد
وقتی من در چیزی شک دارم به سایت آقای سیستانی مراجعه می کنم یا قبلا پرسیده شده یا من می پرسم. www.al-shia.com

اگر کسی در ایران رعایت می کرده و برایش مسایل مهم باشند (دین یکی از وجوه زندگیش باشد) در بلاد دیگر هم برایش مهم است و رعایت می کند چون آزادی در انجا بیشتر است راحت تر هم است.

(یک واقعیت را که من خودم دیدم: وقتی بلیط هواپیما را می گیرید می توانید با آن یک سری چیز ها را هم سفارش بدهید مثلا ویلچر,غذای اسلامی ,و... در پروازی که من با لوفت هانزا داشتم فقط و فقط ایرانیهایی که در لندن بودند غذای اسلامی یا وجترین سفارش داده بودند اصلا برای بقیه ایرانیهای مقیم ایران این امر مهم نبود حتی نمی دونستند که همچین قابلیتی هست!)

دوستان عزیز, ما مسلمانان و یهودیان احکام مشترکی داریم واین شانس را آورده ایم که خداوند دین ما را آسانتر از دین آنها کرده است .اونها هم باید ذبیحه بخورند واین موضوع برای اونها هم اجبار است,اونها هم باید نماز بخوانند(خدا وکیلی چند نفرتون نماز خواندن یهودی ها را در فرودگاه دیده که روبروی دیوار واستادند و دارند نماز می خوانند.)اگر گذرتان به نیویورک افتاد از این قوم زیاد می بینید.
اما کار ما از انها اسانتر است واحکام ما راحتر ولی عقلاتیت صرف و پی اچ دیت را خیلی بیشتر وارد مقوله دین کرده ایم و در چیزهای راحتی که در اکثر ادیان الهی وارد شده ویعنی سنت الهی است نظر می دهیم و ناخود آگاه مانع از انجام ان هم برای خود و هم برای دیگران می شویم.

نکته اخر اینکه اگر شما فرد دین دار عقل گرایی هستید جدا در مسایل دینی به مرجعتان مراجعه کنید و به نظرات افراد بسنده نکنید .

afshin_student
July 13th, 2008, 09:42 AM
سلام
هر كسي در دروني ترين لايه هاي شخصيتش براي خودش مرز هايي داره كه اون رو رعايت مي كنه. اگر انسان خودشو حلاجي كنه و اين مرزهاي خودشو بشناسه مييتونه اونهارو حفظ كنه.ترس كسي كه اين تاپيك رو ساخته ترس از زير پا گذاشتن چيزهايي بوده كه هميشه رعايت ميكرده.
لطفا محدوديت هايي كه براتون ممكنه پيش بياد رو بسنجيد و ببينيد كدام تابو رو ميتونيد زير پا بزاريد و كدام نه.بعد تصميم بگيريد ميتونيد اونجا زندگي كنيد يا نه.
موضوع اينجاست اگر آدم خودش رو نشناسه راحت تسليم فرهنگ قويتر ميشه.اگر ميخواهيد تغيير كنيد با چشمان باز تغيير كنيد چون ممكنه بعد از مدتي ندونيد واقعا اهل كجا هستيد.
مسائل ديني در اسلام برخلاف مسيحيت با عقل تناقض ندارند.برعكس در قران توصيه شده عقلتون رو به كار بيندازيد به جاي تقليد بدون فكر.

Sadra
July 13th, 2008, 12:55 PM
بین علما اختلاف هست ...

ایت الله سیستانی کتاب یا رساله ای دارند با این عنوان (الفقه للمغتربین) فقه برای کسانی که در غرب زندگی می کنند .افراد مقلد اقای سیستانی می توانندبه این کتاب مراجعه کند فکر می کنم راه گشا باشد احکام معمولی زندگی را هم رساله دارد
وقتی من در چیزی شک دارم به سایت آقای سیستانی مراجعه می کنم یا قبلا پرسیده شده یا من می پرسم. www.al-shia.com

یه نکته بگم:
از لحاظ عقلی هر کسی برای انجام دادن صحیح هر کاری که علم کاملش رو نداره باید به اهل فنش مراجعه کنه و طبیعتا در مورد مسائل شرعی هم باید بعد از تحقیق مرجعی رو انتخاب کنید که اصلح باشه. اما الان که حدود 10 تا مرجع هستند و در یک سطح هستند شما بعد از اینکه مرجع خودتون رو انتخاب کردید اکثر مراجع به شما اجازه میدند که توی یک مسئله خاص به هر مرجع که دوست داشتید مراجعه کنید (در واقع کسی که تو اون مسئله نظر آسون تری داده) البته اینکه مرجعتون چنین اجازه ای رو میده یا نه را باید ازش بپرسید ولی تا اونجایی که من میدونم بیش از 90% مراجع چنین اجازه ای رو میدن که زمانی که اعلم اعلام نشده شما توی یه مسئله خاص به هر مرجعی که خواستید می تونید مراجعه کنید البته باید یک نفر رو به عنوان مرجع اصلیتون قبلا انتخاب کرده باشید.
در ضمن بهتره تا موقعی که جواب یه مسئلی رو دقیقا نمی دونم اینجا ننویسیم که اختلاف فتوا بین خودمون پیش نیاد! و خیلی راحت میتونیم توی سایت مراجع مطرح کنیم و جواب قطعی رو اینجا بنویسیم که باعث نشه کسی اشتباه بفهمه.

Partopala
July 13th, 2008, 01:59 PM
سلام به همه دوستان:

شاید از عنوان این فروم و تمامی عناوین پستها بتوان این نتیجه را فهمید که هدف از این محیط آکادمیک بحث پیرامون مراحل ادامه تحصیل در خارج از کشور باشد. با توجه به همین خواهش میکنم قبل از هر ارسال(خصوصا در این بخش) این موضوع را در نظر داشته باشید.

بنابراین به عنوان یک دوست کوچک خواهش میکنم از ذکر جملاتی از این نوع که بیانگر اهداف دیگر میباشد در صورت امکان خوداری فرمایید.

hadisohrabi:
ای کاش دوستان تاپیک مسائل شرعی در اونور آب رو قفل نمی کردند تا یک کمی بیشتر با هموطن هامون آشنا می شدیم.

hadisohrabi
July 13th, 2008, 02:07 PM
آقا سلام.صبح بخیر. ;) اینکه مال سه قرن پیشه. :)

Sadra
July 13th, 2008, 03:00 PM

سلام
این قانون شرعی رو شما اشتباه متوجه شدین. بر اساس قانون اسلام اگر ماهی در آب مرده باشه خوردنش حرومه و هیچ قانونی وجود نداره که ماهی باید روی خاک بمیره!! فقط ماهی باید زنده از آب گرفته شده باشه و بعد به هر صورتی کشته شه مشکلی نداره و این قانون هم کاملا منطقی که خوردن ماهی مرده تو آب بهداشتی نیست.

سلام
نکته ای که mspersian84 گفتند کاملا درسته. امروز من این موضوع رو پرسیدم دقیقا همینه یعنی فقط اگه ماهی در آب بمیره خوردنش حرامه در غیر این صورت تو خود کشتی یا هر جای دیگه و یا حتی با ضربه هم کشته بشه مشکلی نداره و دلیل اون هم همون مسئله بهداشتیش هست. واقعا که اگه روی بعضی مسائل دقیق بشیم می بینیم که چقدر قشنگه و هر مسئله ای چه حکمتی داره به شرطی که درست متوجه بشیم.

Partopala
July 13th, 2008, 04:18 PM
to hadisohrabi:

این پیغام را صرفا برای یادآوری ذکر کرده ام و امیدواربودم حداقل شما از 3 قرن پیش تا حالا تلاشی برای یاد گرفتن نحوه صحبت متناسب با محیطهای آکادمیک انجام داده باشید. نمیدونم شاید هم تلاش کردید ولی . . .

borhanbaher
July 13th, 2008, 04:27 PM
بین علما اختلاف هست ...

ایت الله سیستانی کتاب یا رساله ای دارند با این عنوان (الفقه للمغتربین) فقه برای کسانی که در غرب زندگی می کنند .افراد مقلد اقای سیستانی می توانندبه این کتاب مراجعه کند فکر می کنم راه گشا باشد احکام معمولی زندگی را هم رساله دارد

یه نکته بگم:
از لحاظ عقلی هر کسی برای انجام دادن صحیح هر کاری که علم کاملش رو نداره باید به اهل فنش مراجعه کنه و طبیعتا در مورد مسائل شرعی هم باید بعد از تحقیق مرجعی رو انتخاب کنید که اصلح باشه. اما الان که حدود 10 تا مرجع هستند و در یک سطح هستند شما بعد از اینکه مرجع خودتون رو انتخاب کردید اکثر مراجع به شما اجازه میدند که توی یک مسئله خاص به هر مرجع که دوست داشتید مراجعه کنید (در واقع کسی که تو اون مسئله نظر آسون تری داده) البته اینکه مرجعتون چنین اجازه ای رو میده یا نه را باید ازش بپرسید ولی تا اونجایی که من میدونم بیش از 90% مراجع چنین اجازه ای رو میدن که زمانی که اعلم اعلام نشده شما توی یه مسئله خاص به هر مرجعی که خواستید می تونید مراجعه کنید البته باید یک نفر رو به عنوان مرجع اصلیتون قبلا انتخاب کرده باشید.
در ضمن بهتره تا موقعی که جواب یه مسئلی رو دقیقا نمی دونم اینجا ننویسیم که اختلاف فتوا بین خودمون پیش نیاد! و خیلی راحت میتونیم توی سایت مراجع مطرح کنیم و جواب قطعی رو اینجا بنویسیم که باعث نشه کسی اشتباه بفهمه.

با عرض سلام

یک سوال :آقا من را تایید کرده اید یا تکذیب؟

Partopala
July 13th, 2008, 08:49 PM
مسائل مطرح شده شرعی به دو بخش قابل تقسیم هستند.

مسائل معمول روزانه که افراد بعد از رسیدن به سن وسال موجود چون لازم بوده (یا علاقه داشته اند) آنها را یاد گرفته اند.از این نوع سوالات می توان به وضو گرفتن اشاره کرد. همان طور که می بینید کسی در این گونه موارد اولیه اشکالی ندارد.

مسائل دسته دوم آنهایی هستند که هنوز مورد بررسی هستند و نظر یکسانی در آنها وجود ندارد. بعضا هم نظرات افراد در این موارد با هم فرق میکند. برای این مورد شاید بتوان به بحث بازی شطرنج یا ماهیها در بالا اشاره کرد.

مسائل شرعی به صورت گسترده توسط افراد محقق در این زمینه مورد بحث قرار گرفته است و در واقع یک زمینه علمی به شمار می آید . این گرایش مانند تمام علوم موجود دارای دانشجویانی است که در آن در حال پژوهش هستند. دوباره مانند تمام گرایش مدارج مختلف علمی به افراد آن ارائه میگردد. دوباره مانند سایررشته های پژوهشی مسائل مختلف مورد بررسی قرار میگیرد. مثلا در رشته ریاضی دربخش آنالیز مباحث متنوعی مطرح میشود.

اما سوال من اینجا این است که آیا باید تمام سوالات مورد بررسی در رشته های مختلف با جزئیات آن در اینجا بررسی شود؟! آیا افراد دیگر به اندازه ای دانش اولیه دارند که بتوانند نظر دقیق بدهند. مثلا یک دانشجوی شیمی میتواند درباره بحث آنالیزبه دقت دانشجویان ریاضی وارد شود. آیا می تواند به نتایج حتما درست برسد. آیا لازم است همه افراد از دروس همدیگر با تمام جزئیات سر در بیاورند. آیا در مورد مسائلی که هنوزبرای دانشمندان یک رشته حل نشده است باید بقیه هم نظر بدهند. آیا باید تلاش کنند.

دوستانی که میخواهند ازسوالات گروه دوم اطلاع پیدا کنند کافیست از شخصی که در این زمینه دانش کافی دارند سوال کنند. بدیهی است که ممکن است جوابها در این زمینه متفاوت باشد و مطرح کردن آن لزوما مشکل بقیه را حل نمیکند. چون اساسا این سوالات از دسته مسائلی است که شاید جواب صریح یکسان ندارد.

با توجه به اینکه امکان بحث تمام مسئل روز رشته های مختلف با تمام جزئیات وجود ندارد از مدیریت فروم خواهش میکنم که این بحث را قفل بفرمایند.

اما در انتها لازم میدانم تعجب خود را از باقی ماندن این تاپیک اعلام کنم. ظاهرا این اولین باری است که چند نفر از دوستان عضو فروم به صورت مستقیم درخواست قفل شدن یک تاپیک را کرده اند و هیچ عکس العملی از مدیران دیده نشده است.

Ali7
July 13th, 2008, 09:12 PM
واقع گرا باشیم. به نظرم تاپیک مورد نظر هیچ کدام از شرایط قفل شدن را ندارد!

موضوع این پست به شیوه زندگی دانشجویان در اروپا وامریکا برمیگردد و در بسیاری از فرومهای دانشجویی و مخصوص Apply کردن بدون اشکال مطرح میشود. (مسائلی از جمله ساعات شرعی، اغذیه های حلال و مشروبات قابل شرب از جمله نیازهای ضروری است، در بسیاری از فرومهای مشابه مورد بحث واقع میشود و جای آن در اینجا خالی بود) گمان میکنم تأیید کنید که تعدادی از اقدام کنندگان برای ادامه تحصیل خواستار اطلاعاتی در این باب هستند.

aliqajar
July 13th, 2008, 09:45 PM
دوستان دقت كردين كه بيشتر پستهاي اين تاپيك به نقد خود تاپيك ميپردازه تا بررسي سوالات احتمالي دوستان. خوب همونطور كه قابل پيشبيني بود حتي عنوان اين تاپيك هم تا حدودي حساسيت برانگيز هست. پيش از اين، در بخش تاثيرات فرهنگي اجتماعي بحثهايي از اين دست (البته كليتر) مطرح ميشد كه به خوبي پيش ميرفت اما در اينجا...!
من يك پيشنهاد براي تعديل اين موضوع دارم. شايد اگر عنوان تاپيك به "تجربيات و مسائل ديني در خارج" يا چيزي شبيه به اين تغيير كنه بهتر باشه. دليلم اين هست كه عبارت احكام شرعي كليت لازم رو نداره و حتي تا حدودي دوستاني رو هم كه سعي ميكنن به اصل بحث وفادار بمونن دچار اشتباه ميكنه. چون حكم مسائل ديني رو همونطور كه بارها گفته شده به راحتي ميشه در كتابها پيدا كرد. آنچه كه ممكنه بيشتر به كار دوستان بياد تجربيات افراد دراين زمينه هست. اين باعث ميشه كه مثلا شاهد ارسال 10 تا پست (شايد كمي بيشتر يا كمتر) در مورد حكم ماهي خوردن نباشيم. چيزي كه به راحتي از رساله ها قابل استخراج هست. چون اين تنوع نظرات در مورد احكام باعث بلا استفاده بودن بحث ميشه. در حاليكه اگر دوستان تجربيات عيني خودشون رو در اين زمينه ها براي دوستان معتقد به مسائل ديني مطرح كنن، به اونها كمك ميكنن كه پيشبيني لازم رو براي برخورد با شرايط مختلف زندگي در خارج از ايران داشته باشن. :)
ضمنا در اين تاپيك از آيكونهاي خندان كمتر استفاده شده. خوب نيستا ;)

hadisohrabi
July 13th, 2008, 10:59 PM
سلام
من کاملا با نظر Eliot وتا قسمتی با نظر partopala موافقم(اونم به خاطر کم معرفتیتون ;)). خیلی اوقات پیدا کردن مشکل و طرح مسئله برای اون مشکل از حل خود مسئله سخت تره.عنوان کاملا معلومه. به نظر من سوالات می تونن این طور خلاصه بشن:

1)آیا مرجع مکتوب خاصی که صرفا به مسائل شرعی زندگی در ممالک غیر مسلمان می پردازد سراغ دارید؟
2)آیا از سایت ها و شماره تلفن دفتر مراجع مطلع هستید؟
3)دوستانی که هم اکنون در خارج از ایران هستند تا کنون به چه مسائلی بر خورد کرده اند و احتمالا چه راه حلی در پیش گرفته اند؟(همون طور که Eliot گفتند).
4)لطفا اگر مورد خاصی رو هم می دونید با ذکر منبع به اطلاع بقیه برسونید.

در مورد سوال اول : یک بار توی Iran TV گفت یک کتابی به این اسم وجود داره: " احکام شرعی در سفر های خارجی" من هنوز فرصت نکردم دنبالش برم.ولی اگر پیدا کردم حتما آدرس می دم تا شما هم تهیه کنید. البته اگه تا اون موقع این تاپیک قفل نشه.
در مورد سوال دوم :آقای Ali7 در پست اول آدرس وب سایت مراجع رو قرار دادند. اما تلفن؟
راستی به نظرتون حرفام آکادمیک شده یا هنوز باید روش کار کنم؟ :)

Ali7
July 13th, 2008, 11:23 PM
حرفهای دوستان رو تصدیق میکنم. هدف از این تاپیک هم چیزی جز مواردی که hadisohrabi عزیز ذکر کرد نبود و الا جای مباحثه درباره ریشه احکام و اعتقادات اینجا نیست. خوبه که مثل بعضی از پستهای قبلی منابع و تجربیات مفیدتان را بیان کنید. تلفنها در تمامی سایتهای اختصاصی علما ذکر شده ولی سایت های ذیل تلفن چند تن از ایشان رو گردآوری کرده:

http://www.shiayan.ir/dafater-maraje.php

http://www.aviny.com/Ahkam/maraje/Index.aspx

borhanbaher
July 14th, 2008, 07:49 AM
1)آیا مرجع مکتوب خاصی که صرفا به مسائل شرعی زندگی در ممالک غیر مسلمان می پردازد سراغ دارید؟
ایت الله سیستانی کتاب یا رساله ای دارند با این عنوان (الفقه للمغتربین) فقه برای کسانی که در غرب زندگی می کنند .افراد مقلد اقای سیستانی می توانند به این کتاب مراجعه کند
این کتابی را که شما می گویید را من خوانده ام به نظرم کمی متفاوت با برخی مسایل برخورد کرده است ولی خواندنش خالی از لطف نیست و در ضمن با عث می شود فرد به مرجعش مراجعه کند (مثلا آیت الله سیستانی در برخی از موارد بسیار راحت تر برخورد می کنند)

باز هم کمکی بود در خدمتم!

nt
July 14th, 2008, 02:52 PM

سلام

سلام
نکته ای که mspersian84 گفتند کاملا درسته. امروز من این موضوع رو پرسیدم دقیقا همینه یعنی فقط اگه ماهی در آب بمیره خوردنش حرامه در غیر این صورت تو خود کشتی یا هر جای دیگه و یا حتی با ضربه هم کشته بشه مشکلی نداره و دلیل اون هم همون مسئله بهداشتیش هست. واقعا که اگه روی بعضی مسائل دقیق بشیم می بینیم که چقدر قشنگه و هر مسئله ای چه حکمتی داره به شرطی که درست متوجه بشیم.

سلام
گفته آقای صدرا کاملا درسته. من همین الان اطمینان پیدا کردم.
این مطلب در زیر را از کتاب رساله ایت الله سیستانی می نویسم. چون این رساله کمی سخت گیر میاد گفتم شاید نوشتنش خالی از لطف نباشه
اگر ماهی در اصل خلقتش فلس دار باشد ـ هرچند از جهت عارضی قلس از او جدا شده باشد ـ زنده از آب بگیرند و بیرون آب جان دهد، پاک و خوردن آن حلال است و ماهی بی فلس را اگرچه زنده از آب بگیرند و بیرون آب جان دهد حرام است
کسی که ماهی را صید می کند، لازم نیست مسلمان باشد و در موقع گرفتن آن نام خدا را ببرد ولی مسلمان باید ببیند یا از راه دیگری اطمینان داشته باشد که او را زنده از آب گرفته یا آن که در تور او در آب مرده است
خوردن ماهی زنده جائز است ولی اولی خودداری کردن است.
اگر ماهی زنده را بریان کنند یا در بیرون آب پیش از جان دادن بکشند خوردنش جائز اشت، ولی اولی آن است که از خوردن آن خوددرای کنند.

Sadra
July 15th, 2008, 03:46 PM
این نکته رو هم قبلا گفتم اگه دیدید یه توی یه مسئله اختلاف فتوا هست اگه مرجع تقلیدتون اجازه بده (بیش از %90) میتونید به اون نظری که آسون تره عمل کنید.

(به نظر من بچه هایی که علاقه مند به دانستن مسائل شرعی هستند خیلی راحت میتونند اینجا تبادل نظر بکنند و از عزیزانی که علاقه مند نیستند هم خواهش می کنم بحث های حشیه ای را مطرح نکنند و حتی شاید نیاز نباشد تاپیکی رو که علاقه ندارند بخونند و نظر بدند. از مدیر مربوطه هم خواهش می کنم پست های حاشیه ای را حذف کنند تا این تاپیک در مسیر طبیعی خودش پیش بره.)

Partopala
July 15th, 2008, 07:46 PM
یعنی دوستانی که مخالفند نظر ندهند!؟

Pink Floyd
July 15th, 2008, 08:02 PM

منم نظرم اینه که دوستانی که برای این مسائل وقت میذارند و پیگیر هستند مطالب این تاپیک رو دنبال کنند و بتونن برای سؤالاتشون ،جوابی پیدا کنند.
چون دوستانی که با این نظرات مخالف هستند بحث رو به مسائل اساسی و اعتقادی می کشونند، منم به عنوان یه کاربر ترجیح میدم کسانی که این مسائل براشون حیاتی هست ارسال پست داشته باشن.
البته قصدم این نیست که بگم در چه موردی پست بفرستید یا نفرستید، فقط می خوام تاپیک به حاشیه کشیده نشه.

Farhang
August 30th, 2008, 06:08 AM

منم نظرم اینه که دوستانی که برای این مسائل وقت میذارند و پیگیر هستند مطالب این تاپیک رو دنبال کنند و بتونن برای سؤالاتشون ،جوابی پیدا کنند.
چون دوستانی که با این نظرات مخالف هستند بحث رو به مسائل اساسی و اعتقادی می کشونند، منم به عنوان یه کاربر ترجیح میدم کسانی که این مسائل براشون حیاتی هست ارسال پست داشته باشن.
البته قصدم این نیست که بگم در چه موردی پست بفرستید یا نفرستید، فقط می خوام تاپیک به حاشیه کشیده نشه.

دقیقا! من الان تمام این 5 صفحه را خوندم. و نظرم اینه که افراد مخالف یا افرادی که از نوشته هاشون تابلو هست که غیر معتقد هستند نظر ندهند یا پست شون حذف شود . و اگر به هر دلیل حذف نشد بقیه دوستانِ معتقد اصلا به پست هاشون توجه نکنند و خواهشا حلم به خرج بدند و در مورد مسائلی که تا چند وقت دیگه با اونها روبرو می شیم صحبت کنند.

میشه برای افراد مخالف یک تاپیک باز کرد با عنوان " دین: آری یا نه ؟" برند اونجا هر چقدر می خوان بحث کنند . مطمئنا من فعلان تا وارد دانشگام نشم و یه چند سالی نگذره نه وقت و نه هیچ علاقه ای دارم که وارد اینجور تاپیک ها بشم. و سالهاست که این مسئله برام حل شده.

اینم یه سایت خوب برای ساعات شرعی در نقاط مختلف زمین :

http://iec-md.org

موفق باشین
:)

Pink Floyd
August 30th, 2008, 02:29 PM
دقیقا! من الان تمام این 5 صفحه را خوندم. و نظرم اینه که افراد مخالف یا افرادی که از نوشته هاشون تابلو هست که غیر معتقد هستند نظر ندهند یا پست شون حذف شود .

درود
برای پیشواز ماه رمضان تاپیک رو دوباره فعال کردید.
شما احتمالاً علم لدنی دارید که با خوندن مطالب دیگران در دو سه خط میتونید معتقد و غیر معتقد رو از هم تشخیص بدید.

میشه برای افراد مخالف یک تاپیک باز کرد با عنوان " دین: آری یا نه ؟" برند اونجا هر چقدر می خوان بحث کنند .

والله این فروم برای اهداف دیگه ای برنامه ریزی شده ، اینقدر اینجا مشغله های فراوان داریم که وقتی برای این مسائل کاملاً شخصی (که در حیطه کنکاش کسی هم نیست ) نداریم.
ضمناً برای مسدود شدن فروم راهکارهای بهتری هم هست احتیاج نیست این همه در مورد مسائل خاص بحث بشه.

Mahin
August 30th, 2008, 08:52 PM
خارج از این بحثا این سایت به خصوص برای ماه رمضون ممکنه به درد یه سری بخوره. البنه معروفه و خیلیا حتما می دونن. حالا محض احتیاط
http://www.praytime.info/
هر جایی که باشید اوقات شرعی میده و اذان می گه و ...

Mahin
October 2nd, 2008, 02:41 AM
If you are out of Iran and need to pay Fetryeh or Kaffare, you can pay it online with your visa card using Behzisti website
http://payment.behzisti.ir/
It's smooth and easy.

zari
October 2nd, 2008, 12:44 PM
سلام دوستان
من میخواستم چند تا نکته درباره غذاها بگم، چون دیدم که دوستان ظاهرا به یه نتیجه یکسان نرسیدن، به هر حال من رشته ام صنایع غذاییه!
1- همه جای دنیا، حتی تو ایران خودمون برای صید ماهی یه جریان الکتریکی توی استخر برقرار می کنن که ماهی رو می کشه، پس اصولا ماهی اینجا معمولا فرقی با ماهی اونور نداره.
2-ماهی های بدون فلس از نظر اسلام حرام هستند، دلیل واقعیش اینه که این ماهی ها از خزه های سمی تغذیه می کنن ولی 20-30 سال پیش معلوم شد بعضی ماهیا مثل اوزون برون، فیل ماهی و ... از این گیاها استفاده نمی کنند و سالمند، مراجع تقلید هم برای اینکه شأن حکمشون حفظ بشه گفتند که براش فلس پیدا کردند.
3- همه جای دنیا، حتی تو ایران مرغ رو اول از طریق جریان الکتریکی بیهوش می کنن بعد از طریق یه دستگاه خودکار سرشو جدا می کنن، پس اینم همه جا یکسانه و اصولا اگه بخوایم شرط رو به قبله ذبح کردنو در نظر داشته باشیم، باید بگم که تو ایران خودمونم معمولا رو به قبله ذبح نمی کنن.
4- گوشت خوک یه انگل داره به اسم تریشینلا، این انگل در اثر حرارت و خشک کردن از بین نمیره، ولی 48 ساعت انجماد اونو می کشه، برای همینم توی کلیه کشورهای دنیا قیل از اینکه گوشت خوک وارد بازار بشه، دو روز منجمد میشه، اما دلیل اینکه هنوزم حرامه وجود این انگل نیست، بلکه به این دلیله که گوشت خوک یه سری هورمونای نامناسب داره که در اثر خوردن میتونه روی خصوصیات آدما اثر بذاره.
5- در خارج از کشور یه سری سوسیس و کالباس هستند به اسم سالامی، اینا با اینکه از گوشت گاو ممکنه درست شده باشن ولی چون تخمیری هستند، حرام هستند. کلیه سوسیس و کالباسای گوشت خوک هم حرام هستند. کلا سعی کنید زیاد از سوسیس و کالباس استفاده نکنید، چون به خاطر اینکه خیلی ادویه دارند زیاد برای سلامتی جالب نیستند.
6- همه می دونین که ماء الشعیر در خارج از ایران درصد الکلش با ماءالشعیر داخل ایران فرق داره و از نظر قوانین اسلامی حرامه

Ali7
October 2nd, 2008, 11:50 PM
تفاوت حلال و حرام بودن گوشت، خیلی، در روش کشتن حیوان نیست. مثلاً در فنلاند از نظر قانونی مشکل داره سر گوسفند زنده رو ببرند برای همین ابتدا بیهوش و نیمه جونش میکنند و بعد میکشنش.
تفاوت این دو توی جهت قبله ایستادن و یاد خدا در ابتدای کاره و تقریباً همین یک نکته است که یکیو حلال میکنه و دیگری رو حرام.
کسی که اعتقاد به این مسئله داره گوشت حلال بخوره کسی که نه، خوب نخوره!
اعتقاد مگه دلیل پزشکی هم میخواد؟!

راستی یک فرق دیگه هم هست. اینجا گوشت حلال کمی به قیمت تر هست علیرغم اینکه جاهای دیگه عکس این صادقه. این تأثیر کمی داره؛ نهایتاً هر کی به این قاعده عقیده داره، گوشت حلال میخوره و هر کی نه نمیخوره.
خدا رو شکر امروز فکر نکنم جایی باشه که کسی مجبور بشه به خاطر نبودن غذای حلال، به عقیایدش عمل نکنه. همه جا، برای هه کس، با همه جور عقایدی، همه جور امکاناتی هست. پس جای نگرانی نداره.

پی نوشت:
راستی! برای فنلاند و علی الخصوص شهر هلسینکی اگه کسی اطلاعاتی درباره محل تهیه اغذیه حلال خواست پیغام خصوصی بفرسته تا بگم. در آینده اطلاعاتی کلی درباره فنلاند حاوی اطلاعات مذکور توی بخش فنلاند میگذارم.

hadisohrabi
October 3rd, 2008, 10:36 AM
سلام
برای پیدا کردن رستوران و گوشت های حلال تقریبا در سراسر جهان به لینک زیر مراجعه کنید:
www.zabihah.com (http://www.zabihah.com)

Sadra
October 4th, 2008, 12:13 AM
برای پیدا کردن 1085 مسجد در امریکا به این سایت مراجعه کنید:

http://www.islamicity.com/Orgs/

Farhang
October 6th, 2008, 01:00 AM
با تشکر از اطلاعات علمی خانم/آقای zari. فقط يک نکته اينکه ما حدس می زنيم که علت فلان حکم فلان دليل تجربی(علمی) است. و اگر به تاريخ علوم دقت کنيم می بينيم که بعضا حرف های دانشمندان يک علم در عرض 1 يا 2 سده ، 180 درجه دگرگون شده است. لذا اين علوم پايه محکمی برای اتکا، رجوع و يافتن ريشه های احکام دين نيستند.
البته اگر حقيقت احکام به نويسنده ی مذکور اشراق شده باشد ، حرف ديگری است و مرا در آن ساحت دخولی نيست.

اما يک سری سايت های دينی:

1. پايگاه راهنمای پايگاههای اسلامی www.noordir.com
2. پايگاه اطلاع رسانی رسول نور www.rasoolnoor.com
3. پايگاه امام علی (ع) www.imamalinet.net
4. کتابخانه ديجيتالی نور www.noorlib.com
5. پايگاه اطلاع رسانی حوزه www.hawzah.net
6. پایگاه شبکه نور www.noornet.net

موفق باشين

hadisohrabi
October 30th, 2008, 10:28 PM
سلام
می خام از مدیران محترم خواهش کنم در صورت امکان پست های اضافی از این تاپیک پاک بشه تا غنای بیشتری داشته باشه.

Pink Floyd
October 30th, 2008, 11:12 PM
درود
من نظرم اینه این مطالب در اون یکی فروم مطرح بشه غنای بیشتری به اون یکی فروم داده میشه.

hadisohrabi
October 31st, 2008, 01:26 AM
درود
من نظرم اینه این مطالب در اون یکی فروم مطرح بشه غنای بیشتری به اون یکی فروم داده میشه.

ما بیشتر.
در فضایی آزاد و دوستانه کاملا مخالفم ;). باز ریش و قیچی دست شماست. شاید چهار نفر تونستن چهار تا مطلب از اینجا به دست بیارن.
حالا یعنی این چند صفحه که البته اگر یه سری از داستان ها از وسطش حذف بشه کوتاهتر هم میشه اونقدر آزار دهندست که هر روز یکی می خاد حذفش کنه؟
اصلا من با جناب علی آقا باید رودر رو صحبت کنم ببینم مشکلش با من چیه که هر چی می گم فقط دوست داره حذفش کنه؟ :)

Pink Floyd
October 31st, 2008, 10:44 AM
اصلا من با جناب علی آقا باید رودر رو صحبت کنم ببینم مشکلش با من چیه که هر چی می گم فقط دوست داره حذفش کنه؟ :)

درود
من همه ش مطالب شما رو حذف میکنم؟

aboori
February 26th, 2009, 05:59 PM
با سلام به دوستان عزيز

من تا اونجايى كه ديدم اكثر سايتهاى اوقات شرعى كه تعدادشون هم كم نيست مربوط به اوقات شرعى برادران و خواهران اهل تسنن بود . ولى براى دوستان اهل تشيع اين سايت پايين رو توصيه ميكنم . به خصوص براى دوستانى كه توى شهرهاى كوچك , نه چندان معروف و یا دورافتاده (مثل خود من :D) زندگى ميكنند كه بتونند راحت از همه جا اوقاتشو پيدا كنند، میتونه مفید باشه.
راستى اونو براى شهر خودمون چك كردم، درسته. البته همونطور كه خودش گفته 3 دقيقه خطا رو براش در نظر بگيريد.
فقط قبل از اون بايد طول و عرض جغرافييايى شهر، ... خودتون رو پيدا كنيد (با google کردن یا غیره). بعد از اون به فرض كه شهر شما بين اسامى موجود نيست، يكى رو به دلخواه انتخاب كنيد و طول و عرض جغرافييايى شهر خودتونو وارد كنيد. (به شمال و جنوب و شرق و غربش هم توجه داشته باشيد).
راستى ساعتتون رو هم نسبت به GMT بايد مشخص كنيد. ;D

این هم سایتش: :)

http://prayer.aviny.com

ARZ
August 5th, 2009, 11:02 AM
من از یکی از دانشگاههای هلند پذیرش PhD دارم و سوپروایزر من یک خانومه. مشکلی که وجود داره اینه که من چطور و با چه جملاتی که به کسی برنخوره به سوپروایزرم و به بقیه خانمهایی که دست می دن بگم که از انجام این کار به دلایل مذهبی معذورم و مشکلی هم پیش نیاد
ممنونم

Pearson
August 5th, 2009, 11:18 AM
من از یکی از دانشگاههای هلند پذیرش PhD دارم و سوپروایزر من یک خانومه. مشکلی که وجود داره اینه که من چطور و با چه جملاتی که به کسی برنخوره به سوپروایزرم و به بقیه خانمهایی که دست می دن بگم که از انجام این کار به دلایل مذهبی معذورم و مشکلی هم پیش نیاد
ممنونم

دوست عزیز
بهتره شما به هلند نروی.
مشکل دست دادن را حل کنی، مشکلات دیگر را چی کار می کنی. تمام خورد و خوراک از روغنی استفاده شده که اون حیوان از طریق اسلامی ذبح نشده تازه این از حیوانات حلال گوشت است ممکنه خدای ناخواسته حرام گوشت هم باشه. روغن در نان و چیپس گرفته تا انواع شکلات ها مختلف وجود دارد. بعد هم با مردها هم به راحتی نمی توانی دست بدهی، چه برسد به زنها. هلند یکی از بالاترین آمار بی دین ها را در اروپا داره، بیشتر از 30% مردم مخصوصاٌ تحصیل کرده ها به هیچ خدایی اعتقاد ندارند، که این باعث می شود کافر باشند و کافر هم نجس است و دست زدن به نجوسات جایز نمی باشد. دختر و پسر ها هم بدون ازدواج با هم زندگی می کنند. 80 درصد بچه های زیر 20 سال هم پدر و مادرشان ازدواج قانونی نکردند که عملاً حروم زاده به حساب می آیند.
موفق باشید.

yasinhajizadeh
August 5th, 2009, 11:47 AM
من بر خلاف این دوست عزیزمون آقا پیمان نظر دیگه ای دارم. تمامی مواد غذایی این نوع نیستند. بسیاری از این مواد با روغن گیاهی تهیه شدن که میتونین از به راحتی استفاده کنید. مساله کافر اینا هم همه جا وجود داره و من موافق نیستم که به کسی برچسب نجس بودن زده بشه. ضمنا تو همین ایران چند نفر به خدا اعتقاد دارن؟ هلند با وجود این که خیلی آدم غیر معتقد به دین داره ، مسلمون هم خیلی داره و حالا چیزی که به نظر من اومد این بود که خانم های با حجاب حتی از انگلیس هم بیشتر بود تو خیابون ها. اگر این همه آدم دارن زندگی میکنند اونجا ، شما هم به راحتی میتونین. کسی هم کاری باهاتون نداره.
اما برای مساله دست دادن. ترجیحا شما این مورد اجتماعی رو انجام بده. حتی 1-2 از مراجع تقلید هم گفتند مشکلی نداره. ولی اگه 100% اعتقاد به انجام ندادنش دارید، خیلی مودبانه بهشون همون دفه اول بگید ، اون ها هم خیلی راحت قبول میکنن بدون حتی سر سوزنی مشکل. برخلاف ما که ممکنه برچسب کافر و نجس بودن به کسی بزنیم به خاطر اعتقاداتشون، این جا احترام گذاشتن به باور های افراد یکی از اصول اولیه محسوب میشه.
موفق باشید.

hooman_teh
August 5th, 2009, 11:55 AM
با سلام

من تو مسایل عقیدتی خیلی وارد نمیشم از نظر زبان به نظرم بهتر از جملات زیر استفاده کنی:

You can simply say:

1)I am so sorry but please exempt me from shaking hands, you know, I am Muslim and I have some religious believes, I hope it does n’t make a bad sense

2)Please do n’t take it the wrong way, but I cannot shake, you know, I am Muslim and because of some religious believes

ARZ
August 5th, 2009, 11:57 AM
با احترام به کسانی که نظر دادن
من از کسی نخواستم به من بگه چی کار کنم و کجا برم یا نرم. فقط یه سوال کردم و جوابشو خواستم.
ممنون از کسانی که در راستای سوال فقط جواب می دن

من بر خلاف این دوست عزیزمون آقا پیمان نظر دیگه ای دارم. تمامی مواد غذایی این نوع نیستند. بسیاری از این مواد با روغن گیاهی تهیه شدن که میتونین از به راحتی استفاده کنید. مساله کافر اینا هم همه جا وجود داره و من موافق نیستم که به کسی برچسب نجس بودن زده بشه. ضمنا تو همین ایران چند نفر به خدا اعتقاد دارن؟ هلند با وجود این که خیلی آدم غیر معتقد به دین داره ، مسلمون هم خیلی داره و حالا چیزی که به نظر من اومد این بود که خانم های با حجاب حتی از انگلیس هم بیشتر بود تو خیابون ها. اگر این همه آدم دارن زندگی میکنند اونجا ، شما هم به راحتی میتونین. کسی هم کاری باهاتون نداره.
اما برای مساله دست دادن. ترجیحا شما این مورد اجتماعی رو انجام بده. حتی 1-2 از مراجع تقلید هم گفتند مشکلی نداره. ولی اگه 100% اعتقاد به انجام ندادنش دارید، خیلی مودبانه بهشون همون دفه اول بگید ، اون ها هم خیلی راحت قبول میکنن بدون حتی سر سوزنی مشکل. برخلاف ما که ممکنه برچسب کافر و نجس بودن به کسی بزنیم به خاطر اعتقاداتشون، این جا احترام گذاشتن به باور های افراد یکی از اصول اولیه محسوب میشه.
موفق باشید.

منظورم همون جمله مودبانه هست که چی باشه بهتره.
مرسی

Pearson
August 5th, 2009, 12:00 PM
دوست عزیز، اگه تصمیم گرفتید به هلند بروید، قبل از اینکه چیزی را مصرف کنید از مواد غذایی گرفته تا وسایل بهداشتی، حتماً قبلش کدهای روی محصول را چک کنید:
برخي از اين كدها، بيانگر اين است كه در فرآورده توليدی، از چربي و پودر گوشت خوك استفاده شده است.
اين كدها عبارتند از:

E100, E110, E120, E 140, E141, E153, E210, E213, E214, E216, E234, E252,E270, E280, E325,

E326, E327, E334, E335, E336, E337, E422, E430, E431, E432, E433, E434, E435, E436, E440,

E470, E471, E472, E473, E474, E475,e476, E477, E478, E481, E482, E483, E491, E492, E493,

E494, E495, E542,E570, E572, E631, E635, E904.

مواد بهداشتی كه كد زیر را دارند، در تركيب آنها از ژله خون دام‏هایی مانند سگ و خوك استفاده شده
اين كدها روی بسياری از لوازم آرايش، صابون و خمير ريش و خمير دندان دیده مي‏شود.

E230 - E231 - E232 - E233 - E311 - E312

Countdown
August 5th, 2009, 04:01 PM
دست دادن چیز خیلی رایجی نیست
کافی یه نمه دور تر بایستی- اگه دست اوردند جلو و شما مجبور شدی دست بدی من به عنوان نماینده .... در این محل و همه محله ها می گم اشکالی نداره و اگه گناهی بود به گردن من
جدی میگم-همچین چیزایی که ادم تو معذورات هستش خوف نداره
بعدش اون دوستمون درست گفتند- شما اگه خیلی نگرانی نباید بری- چون اونجا صحنه های بدی یه وقت می بینید که اونها هم از نظر شرع ما مشکل داره- حالا اگه اون چیزا دست ما نیست- دست دادن هم گاهی دست ما نیست

azim_utd
August 5th, 2009, 04:26 PM
بهتر بود سوال خود را در اینجا مطرح می کردید:
http://www.applyabroad.org/forum/index.php?topic=8881.0

قبلا" هم چند تاپیک به اینصورت داشتیم که بعضی از دوستان به جای جواب دادن به سوال، در مورد اعتقادات و موارد عقیدتی بحث می کردند! ما باید به عقایده یکدیگر احترام بذاریم... درست نیست در جواب طوری پاسخ بدیم که صورت مسئله رو پاک کنیم...
من خودم اصلا" مذهبی نیستم اما تا جایی که می دونم دست دادن در برخی مواقع اشکال شرعی نداره ;) چند سال پیش مشکلی به همین شکل برای آقای خاتمی در ایتالیا پیش اومد (من از اونجا اینو گفتم)
در ضمن اونجا شما فقط در اولین آشناییتون دست می دین و مطمئن باشید دیگه دست نمی دین :) مثل اینجا نیست که هر روز با همه دست بدین... اگه خیلی پایبند هستید که دست ندین به نظر من جواب های هومن کامل و مودبانه بود...
یه چیز دیگه اینکه اونجا اول زن دستش رو دراز می کنه و اگه دست دراز نکرد که هیچی...

sirhamed
August 5th, 2009, 04:28 PM
شما نگفتید که اون خانوم احتمالا حجاب مو که نداره هیچ، شاید حجاب جاهای دیگه رو هم نداشته باشه؟
حتما وقتی‌ می‌خواد با شما صحبت کنه می‌خوای به طاق یا دیوار نگاه کنی‌،
خدمت دوستان بگم که اونجا بر خلاف ایران وقتی‌ با یک خانوم صحبت می‌کنید باید Eye contact برقرار کنید، اگه عقب بیستید بهشون برمیخوره،
وقتی‌ ما به خانوم‌های اون‌ها اینجا روسری سر می‌کنیم،
اونجا هم که میریم ما باید خودمون رو Adapt کنیم،

Pearson
August 5th, 2009, 04:32 PM
این جمله رو هم می تونین بگین:

I regret to tell you that I cannot unfortunately shake hands with you, if I do, I will lose the promised nymphs in my next life according to my religious believe

bestbud2010
August 5th, 2009, 04:45 PM
لزومی نداره می تونید بگید سرما خوردید یا اینکه بگید از این کار خوشتون نمی آد فکر کنم همیین ها کافی باشه. تا اینکه من نمی تونم دست بدم با شما چون اون دنیا....می شم.

sirhamed
August 5th, 2009, 05:21 PM
آره دقیقا،
چون من مطمئنم واقعا با این کار اسلام به خطر نمیفته،
میتونید برای دست ندادن عذر خواهی کنید، بدون اینکه هیچ دلیلی‌ بیارین، چون واقعا کسی‌ هم دلیلشو نمیپرسه؛

attanew
August 5th, 2009, 06:44 PM
سلام به همه ی کاربرهای محترم:)

احترام به اعتقادات یک نفر، اولین چیزی هست که ما ها رو با غربی ها متفاوت می کنه. دوست عزیزمان تنها سوال پرسیدن و باید جواب بدهیم :)

شما اگر همون جواب هایی را که هومن فرمودند توضیح دهید ، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. دوما هیچ دلیلی نداره نگران بشید، چون اونا هم مواردی رو به موقعش اگر برخلاف اعتقاداتشون باشه به شما توضیح خواهند داد.

در ضمن این موارد هیچ موقع ذهنیت افراد به ما عوض نمی کنه ، موارد دیگه ای هست که ماها رعایت نکردن اون رو عادت داریم و اون موارد برای اونا خیلی سخت تره.:)

مخلص همه دوستان هستم:)

Sadra
August 5th, 2009, 09:14 PM
آیه الله سیستانی:

سؤال: آيا دست دادن از روى اجبار با زن غير مسلمان خارجى و بدون قصد لذت ايراد دارد يا خير در حالى كه هيچ لذتى به وجود نيايد ؟

پاسخ: با وجود حاجب مثل دستكش مانعى ندارد .

سؤال: در كشورهای اروپايی دست دادن به عنوان سلام و درود مطرح است گاهی ترك آن كار به محروميت و اخراج از كارخانه و مدرسه و امثال آن می كشد، آيا يك مرد و يا يك زن مسلمان می تواند در چنين حالات استثنايی دست بدهد؟

پاسخ: اگر با پوشيدن دستكش و امثال آن نمی شود از آن مشكل رهايی يافت جايز است مرد و يا زن مسلمان با ديگری مصافحه كند آنجا كه ترك چنان كاری موجب ضرر و زيان طاقت رسا می شود.

http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=5&cid=876&hl=دست

آیه الله مکارم:

سوال: دست دادن زنان غيرمسلمان با مردان و بلعکس در اروپا هنگام ملاقات ويا مراسم هاي رسمي ويا غير رسمي و روزمره اعم از دکتر رفتن با همسايه و.... بعنوان احترام به يگديگر محسوب شده و امري متداول و مبادي آداب و نشانه نزاكت بشمار مي آيد، كه رعايت اين مهم در نوع نگاه و تداوم مراودات اجتماعي بسيار حايز اهميت بوده و تاثيري بسزا دارد واز ديگر سو نيز عدم رعايت آن علاوه بر ايجاد ضرر و زيان مادی با توجه به اين امر كه ما شيعيان خلاف اين امر عمل مي نمایيم موجبات وهن و توهين به فرد مقابل را فراهم و خود را بعنوان يك شيعه مسلمان فردي بي ادب و بي توجه به موازين عرفي و اخلاقي معرفي مينماييم وهمچنين موجب وهن به شيعه، اسلام و دين را فراهم مينماييم . تاثير منفي اين رويه تا به ان اندازه است كه حتي علاوه بر ناراحتي شديد فرد مقابل دربرخي مواقع موجب به گريه افتادن فرد خصوصا دربانوان گرديده چرا كه اين نوع برخورد را شديدا تبعيض آميز ميدانند و درمواقع زيادي نيز فرض بر همجنس بازبودن چنين فردي ميدانند . لازم به توضيح است كه براي حقير اين موضوع به كرات رخ داده و علاوه بر توضيح با زبان لكن متاسفانه اين مشكل كماكان بقوت خود باقي است. لذا از آن مرجع محترم كمال تشكر را دارم چنانچه راه حلي در اين خصوص ارايه فرمايند.

پاسخ: دست دادن با زن نامحرم جائز نيست و اگر آنها را با فرهنگ اسلام آشنا كنيم مشكل حل خواهد شد ولي اگر واقعاً در جائي ضرورت قطعي حاصل شود، از باب ضرورت و به مقدار ضرورت مانعي ندارد.

http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=657

نظر مراجع دیگه رو هم می تونید ببینید اما دقت کنید که الان که شرایط تساوی بین مراجع وجود دارد و در واقع کسی اعلم نیست شما می تونید توی هر مسئله از هر مرجعی که خواستید و در واقع آسون تر گفته بود تقلید کنید. این خودش یه حکم شرعیه که اکثر مراجع قبول دارن.

sjjpo2002
August 5th, 2009, 10:09 PM
با سلام

از اونجا که تقلید از حکم مرجع تقلید دیگر با در قید حیات بودن مرجعی که از ایشان تقلید می کنیم، جایز نیست. من فکر می کنم باید عناوینی برای مراجع مختلف ایجاد شود تا مقلدان به عنوان مورد نظر رجوع کنند.
مثلا فرض کنید من نظر آیه الله سیستانی رو بهتر تشخیص دادم، نمی تونم بهش عمل کنم که. چون نمی تونم مرجعم رو سر هر موضوعی عوض کنم. پس مقایسه نظر مراجع کار درستی نیست. البته این نظر شخصی منه

azim_utd
August 5th, 2009, 10:35 PM
با سلام

از اونجا که تقلید از حکم مرجع تقلید دیگر با در قید حیات بودن مرجعی که از ایشان تقلید می کنیم، جایز نیست. من فکر می کنم باید عناوینی برای مراجع مختلف ایجاد شود تا مقلدان به عنوان مورد نظر رجوع کنند.
مثلا فرض کنید من نظر آیه الله سیستانی رو بهتر تشخیص دادم، نمی تونم بهش عمل کنم که. چون نمی تونم مرجعم رو سر هر موضوعی عوض کنم. پس مقایسه نظر مراجع کار درستی نیست. البته این نظر شخصی منه

تا اونجا که من می دونم شما می تونید در برخی مواقع از فقهای دیگر که حکمشان گره گشاتر می باشد پیروی کنید (البته بستگی به مرجع شما دارد که چه کسی باشد، برخی مراجع شیعه احکام مراجع دیگر را قبول دارند و تبعیت از اونا رو هم جایز می دونن)
باید بپرسید

من الله توفیق برادران
14 شعبان یک هزار و چهارصد و سی

Pearson
August 6th, 2009, 07:14 AM
احترام به اعتقادات یک نفر، اولین چیزی هست که ما ها رو با غربی ها متفاوت می کنه.

هیچ دلیلی نداره نگران بشید، چون اونا هم مواردی رو به موقعش اگر برخلاف اعتقاداتشون باشه به شما توضیح خواهند داد.

عجب، یعنی توی غرب اگه توی ماه رمضونشون، بخوای غذا بخوری می خوابوننت شلاقت می زنن؟ و یا مغازه دار مسلمون را مجبور می کنند روی شیشه اش بنویسه، ویژه ی مسلمون ها. و یا پارلمانشون قانون تصویب می کنه هر که دینش رو تغییر داد باید حذف فیزیکی شه؟ عجب احترامی میذارن به اعتقاد دیگران این غربیهای پر ادعا.

این پست رو هم وقت کردید بخونید:

http://doctorgharib.parsiblog.com/505897.htm

azim_utd
August 6th, 2009, 01:27 PM
عجب، یعنی توی غرب اگه توی ماه رمضونشون، بخوای غذا بخوری می خوابوننت شلاقت می زنن؟ و یا مغازه دار مسلمون را مجبور می کنند روی شیشه اش بنویسه، ویژه ی مسلمون ها. و یا پارلمانشون قانون تصویب می کنه هر که دینش رو تغییر داد باید حذف فیزیکی شه؟ عجب احترامی میذارن به اعتقاد دیگران این غربیهای پر ادعا.

من فکر می کنم این موضوع هیچ ارتباطی به شلاق و ... نداره! قرار نیست کسی اونجا به خاطر دست ندادن یا دادن با یک خانوم شما رو محاکمه کنه! عطا هم گفت که براتون توضیح می دن نگفت محاکمه اتون می کنن!
به نظر من این قضیه هیچ ربطی به این تاپیک و اهداف این فروم نداره، بیشتر سیاسی و اجتماعی است...

برای این منظور از "ای گفت" استفاده کنید...
www.egoft.com

attanew
August 6th, 2009, 01:51 PM

سلام پیمان عزیز:)

فکر کنم سوء تفاهم شده، من موضوع ها رو جداگانه مطرح کردم که شما فکر کنم اونا رو به هم ربط دادید. خط اول منظورم این تاپیک بود که به جای جواب دادن به سوال ،همه مشکل خودشون رو با اعتقاد دوستمون مطرح کزده و به مقابله پرداختند.

( در مورد تفاوت ماها با غربی ها شما یکم وارونه متوجه شدید ، البته جسارت نشه، که شاید من به خاطر اینکه این موضوع روشن بر همه است زیاد باز نکزدم، این جمله درد ماهاست که همواره چه مثبت چه منفی اعتقادات خودمون رو برتر می دونیم.. دوستان همواره ماها فکر می کنیم وسطه پشت بامیم و بقیه دارند از این ور و اونور می افتند.) ;) :)

خط دوم هم در جواب سوال دوستمون بود و برخی جواب ها که نگران بازتاب عدم دست دادن بود. که اون طرف هر کس حریم خصوصی داره و می یتونه به هر چیزی اعتقاد داشته باشه،( حتی عدم دست دادن) تا زمانیکه قانون تصویب شده رو زیر پا نذازه، و در مورد اینکه اونها هم به موقعش بهتون اشاره می کنند شاید روشن نگفتم :" اونها شاید از اینکه شما زیاد از حد بخوایید صمیمی بشید یا در مورد برخی رفتارهای کنترل نشده که ماها عادت داریم انجام بدیم اونا بهتون خواهند گفت یا هزاران مورد دیگه که ...:) بدون کمترین رو دربایستی )

در مورد حرف های شما هم این موارد به تاپیک و فروم مرتبط نیست و باید در egoft مطرح بشه:)

م.فق باشید:)

Sadra
August 6th, 2009, 02:08 PM
با سلام

سلام
همون طور که گفتم:

اما دقت کنید که الان که شرایط تساوی بین مراجع وجود دارد و در واقع کسی اعلم نیست شما می تونید توی هر مسئله از هر مرجعی که خواستید و در واقع آسون تر گفته بود تقلید کنید. این خودش یه حکم شرعیه که اکثر مراجع قبول دارن.

مثلا نظر آیه الله مکارم اینه:

سوال: اگر دو مجتهد مساوى باشند، آيا مكلّف مى تواند در يك مسئله از يك مجتهد و در مسئله ديگر از مجتهد ديگر تقليد كند؟

پاسخ: تبعيض در تقليد، در صورت تساوى دو مجتهد مانعى ندارد، ولى در عملِ واحد از يك نفر تقليد كند، زيرا در بعضى از موارد مبتلا به اشكال مى شود.

سوال: در بعضى از مسائل مربوط به حرفه پزشكى، نظر علما با هم مغاير است. كدام فتوا حجّت است؟ آيا مى شود در مسايل پزشكى از يك مرجع، و در موضوعات ديگر ـ مثل عبادات ـ از مرجع تقليد ديگرى تقليد كرد؟

پاسخ: مانعى ندارد.

http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=60

شما باید یک نفر را به عنوان مرجع اصلی انتخاب کنید بعد چون الان اعلم مشخص نیست اکثر مراجع این اجازه رو میدن که توی مسائل مختلف از مراجع مختلف تقلید کنید. یه نکته کلی رو هم بگم که اگه زمانی اعلم اعلام بشه باید همه مردم فقط از اون یه نفر تقلید کنند و تقلید از مراجع دیگه حرام میشه که الان چنین شرایطی وجود نداره و همه در یک سطح هستند.

Pearson
August 6th, 2009, 03:46 PM
الان چنین شرایطی وجود نداره و همه در یک سطح هستند.

این سطح مراجع تقلید که می گین چه جوری ارزشیابی می شه که همه الآن در یک سطح هستند؟ آیا رنکینگی چیزی داره؟

Behrang
August 6th, 2009, 07:30 PM
جالب بود ;)
فقط خواهشند فروم را سیاسی نکنید .

موفق باشید.

Sadra
August 8th, 2009, 07:32 PM
آیه الله مکارم:

سوال: يكى از دانشجويان ايرانى، كه در مسكو به تحصيل اشتغال دارد، مى گويد: در قصّابى هاى تاجيك، كه گوشت ذبح اسلامى مى فروشند، از نظر بهداشتى در سطح بسيار پايينى قرار دارند. گوشت آنها داراى انگل و ميكروب است، و هر لحظه امكان ابتلا به بيمارى هاى مربوطه (عفونى و انگلى) مى رود. از طرفى، گوشتهايى كه با ذبح غير اسلامى عرضه مى گردد، از تمام جهات تمييز و بسته بندى شده، و امكان هيچ گونه آلودگى ندارد. حال در خريد گوشت كدام يك را انتخاب كنيم؟

پاسخ: در صورتى كه واقعاً گوشتهاى ذبح اسلامى خطرناك باشد، و استفاده از گوشتهاى غير ذبح اسلامى جنبه اضطرار داشته باشد، به مقدار لازم مانعى ندارد.

http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=695

سوال: اگر شخصي در شهري زندگي مي كند كه در آن هيچ نوع گوشتي با ذبح اسلامي نمي فروشند چه بايد بكند آيا خوردن آن حلال است وگرنه براي غذا چه بايد كرد؟

پاسخ: فقط به مقدار ضرورت براي حفظ سلامت مي توان از گوشتهاي غير ذبح اسلامي استفاده كرد.

http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=697&mit=

آیه الله سیستانی:

سؤال: ما از سفر خارج مقدار زيادى پاستيل آورده ايم كه نمى دانيم از ژله خوك است يا نه اكنون خوردن آن چه حكمى دارد؟

پاسخ: چنانچه معلوم نباشد كه از ژله حيوانى است مانعى ندارد.

http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=5&cid=868

سؤال: اگر از خارج از کشور برایمان آدامسی آورده شود که در آن به میزان اندکی شکر الکلی وجود داشته باشد خوردن آن چه حکمی دارد؟ ( میزان این شکر فقط یک گرم است )

پاسخ: اشکال ندارد.

http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=5&cid=868&sid=0&eid=0&page=6

سؤال: اگر مسلمانی که مشکوک به این است که گوشت ذبیحه تهیه نمیکند آیا خوردن غذا در منزل آنها جایز است؟

پاسخ: خوردن گوشت در منزل فرد یاد شده اشکال ندارد.

http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=5&cid=868&sid=0&eid=0&page=7

سؤال: در بعضی از مواد غذایی مثل شیرینی و مقدار کمی الکل بکار رفته که نقش فراوری دارد و سکر آور نیست آیا می توان استفاده کرد؟

پاسخ: جایز است .

http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=5&cid=868&sid=0&eid=0&page=8

سؤال: در فرانسه زندگى مى كنم و پسر دو ساله اى دارم كه به مهد كودك مى رود و ظهرها براى نهار در مهد كودك مى ماند. از ابتدا درخواست كردم كه به او گوشت ندهند چون ذبح شرعى نيست و تا به حال مشكلى نبود ولى جديداً پسرم موقع نهار كه مى بيند بقيه گوشت مى خورند او هم درخواست مى كند كه به او بدهند. لطفاً بفرماييد آيا مى شود در صورتى كه در مهد كودك تقاضا كرد به او گوشت غير ذبح شرعى داد يا خير؟

پاسخ: مانعى ندارد مگر گوشت خوك باشد.

http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=5&cid=868&sid=0&eid=0&page=11

h_eksiri
August 10th, 2009, 12:23 AM
بد نیست کمی به گوش نکردن هم عادت کنیم والا باز هم تاپیکهای قفل شده بیشتری و بحثهای انحرافی بیشتری روی دستمون میمونه ;D

توی وب گردیهایم این سایت جالب رو در رابطه با اوقات شرعی و جهت قبله یافتم؛ بر روی Modify کلیک کنید و مقصد مورد نظرتون رو انتخاب کنید. این شمارش معکوسش کشته منو :D
اذان و دعا هم میخونه براتون!

http://www.praytime.info/index.php

سلام

این سایت بسیار جالب (که برپایه نقشه های Google Map کار میکنه و دقتش خیلی بالاتر از بقیه سایت هایی است که تا به حال دیده ام) را برای آگاهی از اوقات شرعی منطقه خود ببینید: http://motaghin.com/fa_default.asp?RP=M_Content.asp&P1N=ContentId&P1V=5721
فکرکنم بشه حتی بهش موقعیت دقیق طول و عرض جغرافیایی محلی که درش تحصیل یا زندگی می کنید، داد تا زمان مربوطه را بدهد. :)

h_eksiri
August 10th, 2009, 02:13 AM
سلام دوستان!

من سوالات شرعی زیادی دارم که همه شان قابل سوال و ارجاع به مرجعم نیست. یعنی اکثراً مسایل شرعی هستند که باید براساس شرایط و حکم عقل (با توجه به ضرورت و اصل احکام) درموردشون تصمیم بگیرم و در محیط جدیدی که قراره برم، اجراشون کنم. این سوالات را به تدریج مطرح میکنم و ممنون میشم دوستان درمورد پاسخ به آنها با من همفکری کنند. ضمناً در یک اظهارنظر کاملاً شخصی از مدیر انجمن درخواست دارم از 4-5 صفحه اول این تاپیک، همه کامنت هایی که جنبه بحث درمورد اصل بودن این تاپیک یا مسایل حاشیه ای که در آینده به درد بقیه کاربران نمیخورند، دارند را پاک کنند تا نفر بعدی مثل من که میخواهد دنبال جواب سوال هاش باشه، اینقده صفحه نوردی نکنه! :)

براى آقايون هم اگر خيلى اجتماعى نباشيد مشكل جدى پيش نمياد.شايد در بدو ورود به دانشگاه يك عده با شما دست بدن و خودشون رو معرفى كنند ولى اين رفتار هميشگى نيست.در برخورد هاى بعدى فقط به همون سلام و احوال پرسى بسنده ميكنند.

بنده شخصی اجتماعی هستم و نمیخواهم از فرصت های پیش رو چشم پوشی کنم چون قرار هم هست که برای دکترا تغییر رشته بدهم یا اصلاً برم توی بازار کار. با این حساب از حالا باید خودم را برای خیلی چیزهایی که الان برای خودم درست نمیدونم، آماده کنم؟ آخه پس از دیدن سریال FRIENDS از این میترسم که اگه بناباشه همه دوست ها تو آمریکا اونجوری از سر و کول همدیگه بالا بروند که برای امثال بنده، سنگ روی سنگ نمیمونه! :)

6- همه می دونین که ماء الشعیر در خارج از ایران درصد الکلش با ماءالشعیر داخل ایران فرق داره و از نظر قوانین اسلامی حرامه

ممنون از مطالب جامعی که مطرح کردید. میشه بگید ماء الشعیرهای در خارج از ایران دارای چه درصد الکل هایی هستند؟ چون فکرمیکنم برای این نوع از نوشیدنی ها، درصد مجازی از الکل تعیین شده. یعنی حدی برای نوشیدنی تعیین شده (مثلاً اینکه ایجاد نشئگی نکنه: درصد الکل معمولاً زیر 7% است) که اگر کمتر از آن باشه، نوشیدن آن بدون مورد است. البته این را 100% مطمئن نیستم و ممنون میشم دوستان دیگری که در این زمینه اطلاع یا تجربه ای دارند، در اینباره نظر بدهند.

دوست عزیز، اگه تصمیم گرفتید به هلند بروید، قبل از اینکه چیزی را مصرف کنید از مواد غذایی گرفته تا وسایل بهداشتی، حتماً قبلش کدهای روی محصول را چک کنید:
برخي از اين كدها، بيانگر اين است كه در فرآورده توليدی، از چربي و پودر گوشت خوك استفاده شده است.
اين كدها عبارتند از:

E100, E110, E120, E 140, E141, E153, E210, E213, E214, E216, E234, E252,E270, E280, E325,
E326, E327, E334, E335, E336, E337, E422, E430, E431, E432, E433, E434, E435, E436, E440,
E470, E471, E472, E473, E474, E475,e476, E477, E478, E481, E482, E483, E491, E492, E493,

مواد بهداشتی كه كد زیر را دارند، در تركيب آنها از ژله خون دام‏هایی مانند سگ و خوك استفاده شده

دوست عزیز! ممنون از این اطلاعات جالبی که دادید. آیا درمورد این کدها در آمریکا هم اطلاعی دارید؟ یعنی آیا در آمریکا هم چنین سیستم کدنگاری هستش که بشه از طریقش فهمید در تهیه محصول فوق از مواد ذکرشده استفاده شده است یا خیر؟

شما نگفتید که اون خانوم احتمالا حجاب مو که نداره هیچ، شاید حجاب جاهای دیگه رو هم نداشته باشه؟
حتما وقتی‌ می‌خواد با شما صحبت کنه می‌خوای به طاق یا دیوار نگاه کنی‌،
خدمت دوستان بگم که اونجا بر خلاف ایران وقتی‌ با یک خانوم صحبت می‌کنید باید Eye contact برقرار کنید، اگه عقب بیستید بهشون برمیخوره،
وقتی‌ ما به خانوم‌های اون‌ها اینجا روسری سر می‌کنیم،
اونجا هم که میریم ما باید خودمون رو Adapt کنیم،

به نظرم استدلالتان ایراد داره چون اگر تو کشور ما زنان خارجی مجبور هستند حجاب هرچند صوری داشته باشند،به خاطر قانون جاری کشورمان است درحالی که در کشورهای غربی (به جز فرانسه و ایالت هایی از آلمان) کسی زن های محجبه را قانوناً مجبور به کشف حجاب نمیکنه. ضمن اینکه یکی از بهترین ویژگی های فرهنگی کشورهایی مثل آمریکا و کانادا (که متاسفانه ما در ایران از آن محروم هستیم!!!) اینه که همه به ابراز عقاید و انجام زندگی براساس شیوه و مرام خود مجاز هستند تا زمانی که حقوق دیگران را زیرپا نگذارند. پس در چنین شرایطی کسی مجبور نیست در زمینه هایی که به عقاید مذهبی اش مربوط است، حتماً همانجوری که اکثریت عمل میکنن، عمل کنه.

آیه الله مکارم:

سوال: دست دادن زنان غيرمسلمان با مردان و بلعکس در اروپا هنگام ملاقات ويا مراسم هاي رسمي ويا غير رسمي و روزمره اعم از دکتر رفتن با همسايه و.... بعنوان احترام به يگديگر محسوب شده و امري متداول و مبادي آداب و نشانه نزاكت بشمار مي آيد، كه رعايت اين مهم در نوع نگاه و تداوم مراودات اجتماعي بسيار حايز اهميت بوده و تاثيري بسزا دارد واز ديگر سو نيز عدم رعايت آن علاوه بر ايجاد ضرر و زيان مادی با توجه به اين امر كه ما شيعيان خلاف اين امر عمل مي نمایيم موجبات وهن و توهين به فرد مقابل را فراهم و خود را بعنوان يك شيعه مسلمان فردي بي ادب و بي توجه به موازين عرفي و اخلاقي معرفي مينماييم وهمچنين موجب وهن به شيعه، اسلام و دين را فراهم مينماييم . تاثير منفي اين رويه تا به ان اندازه است كه حتي علاوه بر ناراحتي شديد فرد مقابل دربرخي مواقع موجب به گريه افتادن فرد خصوصا دربانوان گرديده چرا كه اين نوع برخورد را شديدا تبعيض آميز ميدانند و درمواقع زيادي نيز فرض بر همجنس بازبودن چنين فردي ميدانند . لازم به توضيح است كه براي حقير اين موضوع به كرات رخ داده و علاوه بر توضيح با زبان لكن متاسفانه اين مشكل كماكان بقوت خود باقي است. لذا از آن مرجع محترم كمال تشكر را دارم چنانچه راه حلي در اين خصوص ارايه فرمايند.

پاسخ: دست دادن با زن نامحرم جائز نيست و اگر آنها را با فرهنگ اسلام آشنا كنيم مشكل حل خواهد شد ولي اگر واقعاً در جائي ضرورت قطعي حاصل شود، از باب ضرورت و به مقدار ضرورت مانعي ندارد.

http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=657

نظر مراجع دیگه رو هم می تونید ببینید اما دقت کنید که الان که شرایط تساوی بین مراجع وجود دارد و در واقع کسی اعلم نیست شما می تونید توی هر مسئله از هر مرجعی که خواستید و در واقع آسون تر گفته بود تقلید کنید. این خودش یه حکم شرعیه که اکثر مراجع قبول دارن.

الان که "آیه الله مکارم" در قید حیات نیستند، حکم افرادی که میخواهند از نظرات فقهی ایشان در زندگی روزمره استفاده کنند، چیست؟

برای این منظور از "ای گفت" استفاده کنید...
www.egoft.com

اتفاقاً من میخواستم در این زمینه از دوستانی که در egoft هستند، اطلاعات زیادی بگیرم اما متاسفانه گویا نمیشه دیگه در آنجا پروفایل جدید ساخت چون از طرف مدیر سایت محدود شده است. شما میدانید برای رفع این مشکل چه باید کرد؟ آخه مسایل لازم زیاد هستند و می بینید که نمیشه حتی در آنجا پروفایل ساخت.

شما باید یک نفر را به عنوان مرجع اصلی انتخاب کنید بعد چون الان اعلم مشخص نیست اکثر مراجع این اجازه رو میدن که توی مسائل مختلف از مراجع مختلف تقلید کنید. یه نکته کلی رو هم بگم که اگه زمانی اعلم اعلام بشه باید همه مردم فقط از اون یه نفر تقلید کنند و تقلید از مراجع دیگه حرام میشه که الان چنین شرایطی وجود نداره و همه در یک سطح هستند.

میشه دقیقاً بگید کدام یک از مراجعی که در قید حیات هستند، چنین اجازه ای را صادر کرده اند؟ آخه من میخواهم مرجع تقلیدم را عوض کنم و با توجه به شرایط آینده زندگی ام، باید این نکته را در انتخاب آتی ام لحاظ کنم. ممنون! ;)

zari
August 10th, 2009, 02:38 AM
ممنون از مطالب جامعی که مطرح کردید. میشه بگید ماء الشعیرهای در خارج از ایران دارای چه درصد الکل هایی هستند؟ چون فکرمیکنم برای این نوع از نوشیدنی ها، درصد مجازی از الکل تعیین شده. یعنی حدی برای نوشیدنی تعیین شده (مثلاً اینکه ایجاد نشئگی نکنه: درصد الکل معمولاً زیر 7% است) که اگر کمتر از آن باشه، نوشیدن آن بدون مورد است. البته این را 100% مطمئن نیستم و ممنون میشم دوستان دیگری که در این زمینه اطلاع یا تجربه ای دارند، در اینباره نظر بدهند.

ماءالشعیر انواع مختلف الکلی یا غیرالکلی (non-alcoholic) داره که در ایران نوع غیر الکلی تولید میشه. درصد الکل این نوع، کمتر از 0.5 درصد هست و معمولا نمیتونن اون رو به صفر برسونند (پس نوشته ی روی بطریها رو باور نکنید)، حتی برخی از کارخانجات خودمون (به دلیل نقص امکانات تولیدی یا کنترلی) ماءالشعیرهای تولیدی با 1-1.5 درصد الکل هم داشتند! (البته بعد از گذشت مدتی که به خورد خلق الله دادند، اداره استاندارد ظاهرا متوجه شد و تولیدشون رو کنترل کرد)
نوع الکلی حدودا 4-5 درصد الکل داره.
تا اونجا که من میدونم بر اساس فتوای مراجع، همون 0.5 درصد هم حرام هست (البته همونطور که گفتم بسیار بعیده که آبجو واقعا بدون الکل باشه).

h_eksiri
August 10th, 2009, 02:46 AM
ماءالشعیر انواع مختلف الکلی یا غیرالکلی (non-alcoholic) داره که در ایران نوع غیر الکلی تولید میشه. درصد الکل این نوع، کمتر از 0.5 درصد هست و معمولا نمیتونن اون رو به صفر برسونند (پس نوشته ی روی بطریها رو باور نکنید)، حتی برخی از کارخانجات خودمون (به دلیل نقص امکانات تولیدی یا کنترلی) ماءالشعیرهای تولیدی با 1-1.5 درصد الکل هم داشتند! (البته بعد از گذشت مدتی که به خورد خلق الله دادند، اداره استاندارد ظاهرا متوجه شد و تولیدشون رو کنترل کرد)
نوع الکلی حدودا 4-5 درصد الکل داره.
تا اونجا که من میدونم بر اساس فتوای مراجع، همون 0.5 درصد هم حرام هست (البته همونطور که گفتم بسیار بعیده که آبجو واقعا بدون الکل باشه).

ممنون از پاسختان. حالا یک سوالی میپرسم که شاید تا حدی خنده دار باشه اما جواب بهش میتونه کارگشا باشه! :D
اگر شما جای من باشید و با استاد یا دوستاتون بیرون بروید، توی جمعی که هستید، سفارش Juice می دهید یا Virgin Alcohol؟ Virgin Alcohol یه مدل نوشیدنی ویژه افراد زیر 18سال است که میخواهند طعم مثلاً مشروب فلان را با رعایت قانون (قانون فروش نوشیدنی الکلی به زیر 18سال را منع کرده است)، بدون الکل امتحان کنند و در تقریباً همه اماکن عمومی سرو میشه. Juice هم که از اسمش معلومه: آب میوه معمولیه! :D اما چون هربار مصرف نوشیدنی الکلی همیشه ارزونتر از هربار نوشیدن Juice است، از نظر اقتصادی آدم بیشتر به خرج میافته. :)
سوال اصلی من اینه که دیگران اگه جای من باشند، ترجیح می دهند نوشیدنی بچه های زیر 18سال را بخورند (و احتمالاً از اطرافیان طعنه هم بشنوند :P) یا بیشتر خرج کنند و Juice بخورند؟

Sara.Sh
August 10th, 2009, 02:55 AM
اتفاقاً من میخواستم در این زمینه از دوستانی که در egoft هستند، اطلاعات زیادی بگیرم اما متاسفانه گویا نمیشه دیگه در آنجا پروفایل جدید ساخت چون از طرف مدیر سایت محدود شده است. شما میدانید برای رفع این مشکل چه باید کرد؟ آخه مسایل لازم زیاد هستند و می بینید که نمیشه حتی در آنجا پروفایل ساخت.

سلام
در حال حاضر امکان ایجاد کاربری جدید در فرم Egoft وجود نداره- البته این مورد در دست بررسی ست و در صورت فعال سازی مجدد اطلاع رسانی لازم انجام خواهد گرفت.

azim_utd
August 10th, 2009, 03:25 AM
ممنون از پاسختان. حالا یک سوالی میپرسم که شاید تا حدی خنده دار باشه اما جواب بهش میتونه کارگشا باشه! :D
اگر شما جای من باشید و با استاد یا دوستاتون بیرون بروید، توی جمعی که هستید، سفارش Juice می دهید یا Virgin Alcohol؟ Virgin Alcohol یه مدل نوشیدنی ویژه افراد زیر 18سال است که میخواهند طعم مثلاً مشروب فلان را با رعایت قانون (قانون فروش نوشیدنی الکلی به زیر 18سال را منع کرده است)، بدون الکل امتحان کنند و در تقریباً همه اماکن عمومی سرو میشه. Juice هم که از اسمش معلومه: آب میوه معمولیه! :D اما چون هربار مصرف نوشیدنی الکلی همیشه ارزونتر از هربار نوشیدن Juice است، از نظر اقتصادی آدم بیشتر به خرج میافته. :)
سوال اصلی من اینه که دیگران اگه جای من باشند، ترجیح می دهند نوشیدنی بچه های زیر 18سال را بخورند (و احتمالاً از اطرافیان طعنه هم بشنوند :P) یا بیشتر خرج کنند و Juice بخورند؟

فکر نمی کنم انتخاب بین آبمیوه و VA در چارچوب این بحث باشه ;) اگر شرعی نگاه کنیم خوب بهتره آبمیوه بخورید :)
ولی اگر طور دیگه ای نگاه کنیم، خوب به ذائقه ی شما بستگی داره... اگر می خواین با دوستان باشید فکر نکنم یه لیوان آبجو سکر آور باشه :D

حکیم خیام هم بد نمی گه ;) :

من بی می ناب زیستن نتوانــــم بی بـاده کشــید بارتن نتـوانم
من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جـام دگر بگیر و من نتوانم

attanew
August 10th, 2009, 07:58 AM

سلام به دوست عزیزمان:)

من یه توصیه ای دارم به همه دوستانی که سوالاتی اینچنینی که خیلی هم مهم هست دارند،البته قصد جسارت به دوستان رو ندارم( البته می خوام کلاس بذارم ;D :D)
بی شوخی: دلیل اصلی نگرانی ها از اجرای احکام و اعقایدمان ( متعارف یا یکم بالاتر)از اینجا حاصل می شه که ما با چهارچوب زندگی تو ایران به این مسایل نگاه می کنیم و عکس العمل مردم رو همانطور که خودمون انتظار داریم و در ایران مرسوم هست، تجسم می کنیم، هر کشوری و هر فرهنگی یه نوع چهارچوب داره ( غیب گفتم ;) ) . خوب تا اینجا که روشنه ولی نکته ای اصلی اینجاست که دلیلی که اونها ( اونوری ها ، آمریکا و کانادا و...) رو از ما ها متفاوت می کنه و باعث می شه یه جامع باز و خوشایند برای هر نوع فرهنگی رو داشته باشند، طرز فکر کاملا طبقه بندی شده است ، یعنی احترام به اعقاید دیگران در تمام لحظاط و اگر اعتقاد و عملی آزادی های مدنی یک شخص رو زیر پا گذاشت 911 یا 110 خودمون و اونا هم ... 8)
و در مورد روابط صمیمی تر با یک اشاره خیلی جدی ( اگه تو ایران باشه طرف ها به طلاق می رند ;) ) این موضوع رو اعلام می کنند.
حالا چه ربطی داشت، شما نگران نوشیدن نوشیدنی های زیر 18 یا ... هستید ولی اصلا اونا توجه ندارند و حتی توضیحی نمی خواند
، برعکس ما که خودمون رو ملزم به توضیح دادن به بقال سر کوچه هم می دونیم ولی اونا حتی در خیلی از مسایل نه توضیح می دند نه توضیح می خواند ( حتی سوال هم براشون 90 % پیش نمیاد...) حتی برای دوست صمیمیشان... پس آقا راحت باشید. زندگی فقط با رفتن اونطرف فازش عوض میشه...

یه مورد هم بگم دو تا دوست صمیمی و همکار ممکنه تا 4 ، 5 سال حتی ندوند طرف چندتا خواهر برادر داره.. البته اگه یکیشون نخواد توضیح بده ( :)) ..

این موضوع بر اساس داستان واقعی نوشته شده است..

موفق باشید:)

Sadra
August 10th, 2009, 09:09 PM
الان که "آیه الله مکارم" در قید حیات نیستند، حکم افرادی که میخواهند از نظرات فقهی ایشان در زندگی روزمره استفاده کنند، چیست؟

میشه دقیقاً بگید کدام یک از مراجعی که در قید حیات هستند، چنین اجازه ای را صادر کرده اند؟ آخه من میخواهم مرجع تقلیدم را عوض کنم و با توجه به شرایط آینده زندگی ام، باید این نکته را در انتخاب آتی ام لحاظ کنم. ممنون! ;)

آیه الله مکارم الان زنده هستند!

الان که اعلم مشخص نیست اکثر مراجع این اجازه رو میدن که بعد از انتخاب مرجع اصلی، در مسائل مختلف از مراجع مختلف تقلید کنید که به این کار تبعیض در تقلید میگن. شما باید ببینید مرجع شما چنین اجازه ای میده یا نه. من چند موردی رو که دیدم همه اجازه داده بودن.

در ضمن توی سایت همه مراجع امکان پرسیدن سوالات جدید هست که جواب اونها توی قسمت "استفتاءات" یا "سوالها و جوابها" قرار میگیره.

h_eksiri
August 10th, 2009, 09:17 PM

الان که اعلم مشخص نیست اکثر مراجع این اجازه رو میدن که بعد از انتخاب مرجع اصلی، در مسائل مختلف از مراجع مختلف تقلید کنید که به این کار تبعیض در تقلید میگن. شما باید ببینید مرجع شما چنین اجازه ای میده یا نه. من چند موردی رو که دیدم همه اجازه داده بودن.

در ضمن توی سایت همه مراجع امکان پرسیدن سوالات جدید هست که جواب اونها توی قسمت "استفتاءات" یا "سوالها و جوابها" قرار میگیره.

سلام

وای چه سوتی بدی دادم! :o اگه به پستی که ازش نقل قول کردم توجه کنید، منظورم آیت الله لنکرانی بود. اینهایی که گفتید را من از طریق ویکی پدیا توی تمام سایتهای مراجع زنده و مرحوم شده دیدم؛ سوال من اینه که چون میخواهم مرجعم را عوض کنم، دنبال شناسایی مراجعی هستم که گفتید"من چند موردی رو که دیدم همه اجازه داده بودن." اگه میشه همان مواردی را که دیدید، برای من در پیام خصوصی یا برای همه در همین تاپیک بگید. ;)

Sadra
August 11th, 2009, 03:22 AM
آیه الله مکارم:

سوال: اگر دو مجتهد مساوى باشند، آيا مكلّف مى تواند در يك مسئله از يك مجتهد و در مسئله ديگر از مجتهد ديگر تقليد كند؟

پاسخ: تبعيض در تقليد، در صورت تساوى دو مجتهد مانعى ندارد، ولى در عملِ واحد از يك نفر تقليد كند، زيرا در بعضى از موارد مبتلا به اشكال مى شود.

سوال: در بعضى از مسائل مربوط به حرفه پزشكى، نظر علما با هم مغاير است. كدام فتوا حجّت است؟ آيا مى شود در مسايل پزشكى از يك مرجع، و در موضوعات ديگر ـ مثل عبادات ـ از مرجع تقليد ديگرى تقليد كرد؟

پاسخ: مانعى ندارد.

http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=60

آیه الله صانعی:

سوال: آيا تبعيض در تقليد را جايز مى دانيد؟

پاسخ: تبعيض در تقليد، با فرض تساوى مراجع، جايز است.

http://saanei.org/page.php?pg=showistifta&id=61&lang=fa

آیه الله خامنه ای:

سوال: آيا مى‏شود در بعضى از مسايل از مرجعى و در مسايل ديگر از مرجعى ديگر تقليد كرد؟

جواب: تبعيض ابتدايى در تقليد اشكال ندارد و اگر اعلميّت هر يك از آنان در مسائلى كه مكلف بنا دارد در آن مسائل از او تقليد كند محرز شود، بنابر احتياط، تبعيض در تقليد در صورت اختلاف فتوا در مسائل مورد نياز مقلّد، واجب است.

http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=5

آیه الله صافی گلپایگانی:

سوال: اگر چند عالم زنده در يك سطح باشند (از نظر شخص مقلد پس از تحقيق) آيا شخص مى تواند مسائلى را از يكى و مسائل ديگر را از ديگرى و مسائل سومى را نيز از سومى تقليد كند؟

جواب: مانعى ندارد.

http://www.saafi.net/index.asp?ec=33&f=FeqhRight.htm

aabed
August 18th, 2009, 04:41 AM
سلام دوستان!

من سوالات شرعی زیادی دارم که همه شان قابل سوال و ارجاع به مرجعم نیست. یعنی اکثراً مسایل شرعی هستند که باید براساس شرایط و حکم عقل (با توجه به ضرورت و اصل احکام) درموردشون تصمیم بگیرم و در محیط جدیدی که قراره برم، اجراشون کنم. این سوالات را به تدریج مطرح میکنم و ممنون میشم دوستان درمورد پاسخ به آنها با من همفکری کنند. ضمناً در یک اظهارنظر کاملاً شخصی از مدیر انجمن درخواست دارم از 4-5 صفحه اول این تاپیک، همه کامنت هایی که جنبه بحث درمورد اصل بودن این تاپیک یا مسایل حاشیه ای که در آینده به درد بقیه کاربران نمیخورند، دارند را پاک کنند تا نفر بعدی مثل من که میخواهد دنبال جواب سوال هاش باشه، اینقده صفحه نوردی نکنه! :)

بنده شخصی اجتماعی هستم و نمیخواهم از فرصت های پیش رو چشم پوشی کنم چون قرار هم هست که برای دکترا تغییر رشته بدهم یا اصلاً برم توی بازار کار. با این حساب از حالا باید خودم را برای خیلی چیزهایی که الان برای خودم درست نمیدونم، آماده کنم؟ آخه پس از دیدن سریال FRIENDS از این میترسم که اگه بناباشه همه دوست ها تو آمریکا اونجوری از سر و کول همدیگه بالا بروند که برای امثال بنده، سنگ روی سنگ نمیمونه! :)

دوست عزیز! ممنون از این اطلاعات جالبی که دادید. آیا درمورد این کدها در آمریکا هم اطلاعی دارید؟ یعنی آیا در آمریکا هم چنین سیستم کدنگاری هستش که بشه از طریقش فهمید در تهیه محصول فوق از مواد ذکرشده استفاده شده است یا خیر؟
شرایط آینده زندگی ام، باید این نکته را در انتخاب آتی ام لحاظ کنم. ممنون! ;)

با سلام ،
اين مسايل كاملا شخصی هست و بستگی به اولوييت های خودتون داره كه به مسايل مذهبی بيشتر بها بديد يا اولوييت های فرديتون.
ولی نكته مهم اين هست كه در كشور های غربی نقش NetworkingوTeam Working موفقييت شما رو در بازار كار تشكيل ميده و تاثير اون به مراتب بيشتر ازGPA يا سابقه كاری شما هست.
اينكه شما نت ورك و دوستان تون رو از چه طيفی انتخاب ميكنيد بسيار مهم هست و افرادی كه خيلی اجتماعی نيستند، قادر به تشكيل نت ورك های قوی نيستند.
افراد پيكی و از جمله مذهبی افراد خيلی دلچسبی برای معاشرت نيستند.چون فرض كنيد شما ميخواهيد برای صرف غضا به يك رستوران برويد و غذای غير حلال هم نميخوريد. شخص ميزبان يا بايد كل برنامه هارو به خاطر شما عوض كنه و همه رو به يك رستوران اسلامی بره يا اينكه شما رو دعوت نكنه ::).
من خودم دوستان مذهبيم رو به چنين مراسم هايی دعوت نميكنم. چون اين آعتقاد شما هست. چرا ديگران بايد هزينه اون رو بپردازند؟؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
آبجو های معمولی 7-5 درصد الكل دارند ولی آبجو هايی تا سقف 12 درصد الكل هم توليد ميشه. ديگه اينكه مشروبات الكلی ، افراد رو جيپسی يا درانك/مست ميكنه.
اون حسی كه شما اشاره كرديد با دراگ ايجاد ميشه.
موفق باشيد

ARZ
December 24th, 2009, 04:11 PM
اين كدها عبارتند از:

مرسی می تونم بپرسم این کدها رو شما از کجا پیدا کردین؟
باز هم ممنون

ARZ
January 4th, 2010, 03:55 PM
مرسی می تونم بپرسم این کدها رو شما از کجا پیدا کردین؟
باز هم ممنون
در این سایت http://www.guidedways.com/halalfoodguide.php وجود دارد. گویا کدهای نوشته شده توسط این دوستمون با اینجا کمی فرق دارد.

Pearson
January 4th, 2010, 04:20 PM
در این سایت http://www.guidedways.com/halalfoodguide.php وجود دارد. گویا کدهای نوشته شده توسط این دوستمون با اینجا کمی فرق دارد.

http://www.muslimtents.com/aminahsworld/List.html

Pink Floyd
June 28th, 2010, 04:30 PM
Salute
I've heard that in order to avoid being accused of impoliteness one kiss on cheek is Halal
is there anyone who knows which side of face is suitable?
thanks in advance

Pearson
June 28th, 2010, 05:58 PM
Salute
I've heard that in order to avoid being accused of impoliteness one kiss on cheek is Halal
is there anyone who knows which side of face is suitable?
thanks in advance

I am gonna to answer your questions.
According to sharia, right is always better than left, so right cheek seems to be more suitable

kntu
August 13th, 2010, 01:05 PM
try this one. might be useful anyway:
http://www.islamicfinder.org

SALMAN
August 13th, 2010, 01:37 PM

بسم الله الرحمن الرحیم
دوست عزیز !

1 - تشخیص اعلم در هر زمانی ، به عهده مکلفین است ؛ بنابراین اکنون نیز چون گذشته ، این مردم هستند که باید از راه های تشخیص اعلم ، مرجع اعلم را انتخاب کنند .

2 - آنچه فرموده اید ، صحیحش به این صورت است که برخی از مراجع فرموده اند در صورت تساوی بین مجتهدین ، انسان مختار است که در مسائلی که به هم بی ارتباط هستند ، برخی را از یکی و برخی را از دیگری تقلید کند . توجه بفرمایید عبارتی که فرموده اید ( پس از انتخاب مرجع اصلی ) ، به منزله انتخاب مرجع است و دیگر اجازه تبعیض نخواهید داشت ! الا وقتی که مرجع مورد نظر در مساله ای فتوا ندهد و حکم به احتیاط واجب کند که در این صورت می توانید از اعلم دیگری تقلید کنید .

عزیزان توجه کنند که درصد کم و زیاد الکل تاثیری در حکم شرعی نجاستش نخواهد داشت و نوشیدنی هایی که درصد کمی از الکل دارند نیز نجس می باشند .

OxfordApplier
October 4th, 2010, 11:10 PM
برای علاقمندان به موضوع مصافحه، فایل پیوست شاید جالب باشد

azim_utd
October 4th, 2010, 11:42 PM
hey guys
newly in this semester they put a female home mate for me, and the horrible thing is that she has a dog! I'm really afraid of them both, now i'm thinking of moving to somewhere else, I cannot find a better accommodation tho! what should I do in this case?

this is a question from friend of mine
he feels frustrated now and cannot do his school

who can give him a solution?

cherry9
August 18th, 2014, 01:25 AM
بسم الله الرحمن الرحیم
دوست عزیز !

1 - تشخیص اعلم در هر زمانی ، به عهده مکلفین است ؛ بنابراین اکنون نیز چون گذشته ، این مردم هستند که باید از راه های تشخیص اعلم ، مرجع اعلم را انتخاب کنند .

2 - آنچه فرموده اید ، صحیحش به این صورت است که برخی از مراجع فرموده اند در صورت تساوی بین مجتهدین ، انسان مختار است که در مسائلی که به هم بی ارتباط هستند ، برخی را از یکی و برخی را از دیگری تقلید کند . توجه بفرمایید عبارتی که فرموده اید ( پس از انتخاب مرجع اصلی ) ، به منزله انتخاب مرجع است و دیگر اجازه تبعیض نخواهید داشت ! الا وقتی که مرجع مورد نظر در مساله ای فتوا ندهد و حکم به احتیاط واجب کند که در این صورت می توانید از اعلم دیگری تقلید کنید .

عزیزان توجه کنند که درصد کم و زیاد الکل تاثیری در حکم شرعی نجاستش نخواهد داشت و نوشیدنی هایی که درصد کمی از الکل دارند نیز نجس می باشند .

سؤال: در مورد خمر و مستی (آن چیز که عقل را ضایع کند) حکم مستقل و روشن تحریم در قرآن آمده و قابل قبول است اما در مورد این که الکل وارد بدن شود، تحریمی نداریم. برای مثلا ماءالشعیر هایی که در یک لیتر 5 تا 8 درصد الکل دارند به هیچ وجه مستی نمی آورد و عقل را ضایع نمی کند و بی تعادلی و تغییر حالت در انسان ایجاد نمی کند. آیا مصرف این نوع نوشیدنی هم که حکم خمر به آن تلقی نمی شود نیز حرام است؟ پاسخ:الکل به طور کم در بسیاری از مواد غذایی ممکن است موجود باشد ولی مادامی که به طور طبیعی مست کننده نباشد و یا زیان آن اثبات نگردد حکم تحریم بر آن جاری نمی شود و اثبات این موضوع بر عهده ی کارشناسان غذایی است.
http://portal.anhar.ir/node/4386#gsc.tab=0