PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هزینه زندگی | هزینه تحصیل در ترکیه | خرید در ترکیه و مسائل مرتبط

alimo
January 22nd, 2010, 08:49 PM
سلام دوستان

من سال دیگه می خوام بیام ترکیه برای تحصیل وکار این چیزایی که شما نوشتید خیلی باهاله اگر واقعیت داشته باشه وای بر من که 2 سال ایران دارم درس میخونم.

من چنتا سوال دارم اگر ممکنه کسایی که تجربه دارن یا اطلاع کافی دارن کمکم کنن.ممنون میشم.

1-من خرداد سال 89 مدرک کاردانی گرافیک از علمی کاربردی میگیرم آیا با این مدرک میتونم کارشناسی بخونم؟یعنی مورد تایید هستش تو ترکیه؟

2-اگر مورد بالا نمیشه من چطوری از دانشگاههای ترکیه پذیرش بگیرم؟پاشم بیام ترکیه برم دانشگاه باهاشون صحبت کنم؟

3-من پدرم تو شهر سراب به دنیا اومده و مادرم تهران من هم میتونم از اونا تخفیف بگیرم البته خودم زبان آذری رو بلدم چون تو خونه آذری حرف میزنیم؟

ممنون میشم پاسخ بدید- با تشکر

سلام دوست عزیز
ببین من از ساله ۲۰۰۴ تو ترکیه هستم.
و دانشجو هستم خدا بخواد ساله بد درسم تموم می‌شه.
یه حساب کتاب کنی‌ ۶ سال هست که اینجام از همه چیز هم خبر دارم و همیشه کمک به بقیه کردم.
دوست عزیز من کاری ندارم بقیه چی‌ نوشتن ولی‌ این راهنمایی‌ رو می‌کنم که ترکیه برای ادامهٔ زندگی و درس خوندن جای مناسبی نیست در ضمن اینجا خارجه زندگی گرنی یه دوستی‌ در بالا ۲۵۰۰۰۰ تومن نوشته برای زندگی کافیه که من این موضوع رو رعد می‌کنم به هیچ عنوان نمی‌شه با این قیمت اینجا زندگی‌ کرد
شرایط زندگی اینجا خیلی‌ سخته هرکی‌ میگه راحته دورگ میگه من یکی‌ از گدیمیترین کسیی‌ هستم که اینجام
اگه هر سالی‌ در مورد زندگی‌ خرج یا هرچیز دیگیی‌ باشه کمک می‌کنم

SMiner
January 31st, 2010, 08:47 PM
سلام دوست عزیز
ببین من از ساله ۲۰۰۴ تو ترکیه هستم.
و دانشجو هستم خدا بخواد ساله بد درسم تموم می‌شه.
یه حساب کتاب کنی‌ ۶ سال هست که اینجام از همه چیز هم خبر دارم و همیشه کمک به بقیه کردم.
دوست عزیز من کاری ندارم بقیه چی‌ نوشتن ولی‌ این راهنمایی‌ رو می‌کنم که ترکیه برای ادامهٔ زندگی و درس خوندن جای مناسبی نیست در ضمن اینجا خارجه زندگی گرنی یه دوستی‌ در بالا ۲۵۰۰۰۰ تومن نوشته برای زندگی کافیه که من این موضوع رو رعد می‌کنم به هیچ عنوان نمی‌شه با این قیمت اینجا زندگی‌ کرد
شرایط زندگی اینجا خیلی‌ سخته هرکی‌ میگه راحته دورگ میگه من یکی‌ از گدیمیترین کسیی‌ هستم که اینجام
اگه هر سالی‌ در مورد زندگی‌ خرج یا هرچیز دیگیی‌ باشه کمک می‌کنم

با سلام
تا اونجايي كه ميگن هزينه زندگي تو استانبول فاجعه ست و شما هزينه زندگي تو استانبول و آنكارا رو مقايسه نكنيد در شهرهاي مختلف هم هزينه ها متفاوته
بعدش هم من هزينه رو اصلاح كردم و نوشتم 300-400 دلار. در ضمن من حداقل رو گفتم كه بشه زندگي كرد چون ميدونم خيلي ها هستن كه دوست دارن تو دانشگاه METU بخونن و راضي هستن به سختي هم كه شده ادامه تحصيل بدن. به عنوان مثال تو خود METUخوابگاه 108 تا 500-600 ليره اي هست خوب شما تفاوت رو در نظر بگيريد. دانشجويان ارشد يا دكترا ميتونن حداقل 261 ليره (180 هزار تومن- حتي ميشه خوابگاه دولتي گرفت با هزينه خيلي كمتر از اينا كه 2 وعده غذا هم ميدن) هر وعده غذا 2 ليره (حدود ماهانه 100 هزار تومن-البته بايد يه چيزايي از خونه ببريد برا كاهش هزينه ها) من جدا قصدم اينه كه حداقل رو بگم (شرايطي كه بشه ادامه داد!!!!!).اينارو از دوستام پرسيدم كه الان METU درس ميخونن.همه ميدونن كه هزينه ها تابعي از خود آدمه؛ بعنوان مثال قيمت تو فروشگاهها خيلي باهم متفاوته بايد خيلي مواظب بود.بازم تاكيد ميكنم اين هزينه برا حداقله يعني در حد درويشي!!!!!!!!!!شما خودتون به سلامتي تركيه هستيد و شايد از وضعيت ما ها يكمي بي خبر باشيد واقعا سخته پس بايد بچه هارو تشويق كرد نه اينكه ترسوند. اگه عزيزمون جناب alimo اطلاعات بيشتري دارن حتما اينجا مارو راهنمايي بكن.
با تشكر

alimo
February 3rd, 2010, 01:42 PM
با سلام
تا اونجايي كه ميگن هزينه زندگي تو استانبول فاجعه ست و شما هزينه زندگي تو استانبول و آنكارا رو مقايسه نكنيد در شهرهاي مختلف هم هزينه ها متفاوته
بعدش هم من هزينه رو اصلاح كردم و نوشتم 300-400 دلار. در ضمن من حداقل رو گفتم كه بشه زندگي كرد چون ميدونم خيلي ها هستن كه دوست دارن تو دانشگاه METU بخونن و راضي هستن به سختي هم كه شده ادامه تحصيل بدن. به عنوان مثال تو خود METUخوابگاه 108 تا 500-600 ليره اي هست خوب شما تفاوت رو در نظر بگيريد. دانشجويان ارشد يا دكترا ميتونن حداقل 261 ليره (180 هزار تومن- حتي ميشه خوابگاه دولتي گرفت با هزينه خيلي كمتر از اينا كه 2 وعده غذا هم ميدن) هر وعده غذا 2 ليره (حدود ماهانه 100 هزار تومن-البته بايد يه چيزايي از خونه ببريد برا كاهش هزينه ها) من جدا قصدم اينه كه حداقل رو بگم (شرايطي كه بشه ادامه داد!!!!!).اينارو از دوستام پرسيدم كه الان METU درس ميخونن.همه ميدونن كه هزينه ها تابعي از خود آدمه؛ بعنوان مثال قيمت تو فروشگاهها خيلي باهم متفاوته بايد خيلي مواظب بود.بازم تاكيد ميكنم اين هزينه برا حداقله يعني در حد درويشي!!!!!!!!!!شما خودتون به سلامتي تركيه هستيد و شايد از وضعيت ما ها يكمي بي خبر باشيد واقعا سخته پس بايد بچه هارو تشويق كرد نه اينكه ترسوند. اگه عزيزمون جناب alimo اطلاعات بيشتري دارن حتما اينجا مارو راهنمايي بكن.
با تشكر

سلام دوباره
من قصد ترسوندنو ندارم واقعی‌ یتو میگم نمی‌خوام خیلی‌‌ها مثل اشتباهی‌ که من کردم یا امثال من دوباره مرتکب بشن
ببینید شما راه دور نرید اولا اختلاف قیمت بین استانبول تا آنکارا خیلی‌ زیاد نیست که تاثیر خاصی‌ داشته باشه البته تو قیمت کرایهٔ خونه بله مثل ایران خودمو تهران از همه‌جا گرانتره خوب طبیعتا استانبول هم همینطوره
خوب شما یه توضیحی در مورد خوابگاها دادی من اینو تکمیلش کنم اینکه تو ترکیه دولت تو هر شهری خابگاهای دولتی داره و جالب اینکه برعکس همه‌جا که تو شهرهای بزرگ امکانات خابگاهی دولتی باید بیشترو تمیزتر باشه اینجا متفاوت هست اینجا شهرهای دیگه خابگاهی دولتی به مراتب مدرن تر و تمیزتر چون خودم به چشمه خودم رفتم و دیدم اما یه نکته‌رو بگم همونطور که دوستمون گفت تو دانشگاه /metu خابگاهی خودشو داره که اتفاقا من ساله اولی‌ که اینجا اومدم اونجا بودم بهتر از خابگاهی دولت هست
اما در مورد خابگاهی دولتی دوست عزیز من ۴ سال تو خوابگاه دولتی بودم که به مراتب از خابگاهی /metu ارزون تر هست یعنی‌ اون موقع ما برای ۳ ماه ۲۵۰ لیر میدادیم یعنی‌ چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومن برای ۳ ماه یعنی‌ ماهی‌ ۵۰ هزار تومن من خودم تو اون شرایط زندگی‌ کردم حتا تمام این پول رو بهمون فیش غذا میدن یعنی‌ مجانی‌ ولی‌ خوابگاه واقعا کثیف بود یعنی‌ ارزششو نداشت و این قیمت الان با تورم شده ۳۰۰ لیر هر ماه.چه آنکارا چه استانبول یکی‌ هست فرقی‌ نمی‌کنه ولی‌ من شخصاً برای افرادی که میخوان تو آنکارا درس بخونن یعنی‌ تو /metu خوابگاه خودشو پیشنهاد می‌کنم نه دولتی.
بد می‌خواستم اینو بگم که شما وقتی‌ میای یه کشوری مثل ترکیه هزینهٔ اصلیتو فقط نباید نگاه کنی‌ اینجا هزینهای جانبی بسیار زیاده دوست عزیز اینجا هزینهٔ رفت آمد بیلیت اتوبوس هزینهٔ موبیل و غیره شما از اینا نباید بگذره بد اگه خدایی نکرده یهو بیمار بشی‌ اینجا کارت تمومه اینجا هزینهٔ بیمارستان فوق‌العاده بالاست ممکن دوستمون بگن خوب دانشگاه بیمه می‌کنه من در جواب میگم دانشگاه فقط شمارو برای بیمارستانهای دولتی بیمه می‌کنه حالا شاید بگید خوب بیمارستان بیمارستان دیگه ولی‌ اینجوری بگم که اگر اینجا تو بیمارستانهای دولتی سالم بری مریض برمیگردی من کلی‌ ماجرا دارم در این مورد کلی‌ بهم امپول اشتباه زدن اینجا مجبور شدم بیام ایران عمل کنم برای مثال یه دوستی‌ داشتیم ما اینجا دختر با همین تفکر هزینهٔ کم اومد اینجا استانبول یهو اپندیس این دوستمون عود کرد میدانید چقدر خرجش شد حدودا ۱۵۰۰ دلار پول گرفت تازه بیمارستان دولتی ما ایرانیها جمع شدیم براش پول جمع کردیم همگی‌ چون خودش نداشت تو اون موقع من خودم پام شکست بیمارستان خصوصی رفتم چون بیمارستان دولتی رو قبول نداشتم بهم گفتن برای شکستنو عکس برداری و گچ ۲۰۰۰ لیر پول میگیرن یعنی‌ ۱.۵ میلیون تومن مجبور شدم برم دولتی برای گچ گرفتن باورتون نمی‌شه ۲۶ سالمه اما اشک منو در اوردن و هنوزم که هنوز بخاطر اشتباه گچ گرفتن پام درد می‌کنه.
ببینید اینا یه واقعییت هست که باید بدونید شاید ترسناک باشه ولی‌ به قرآن سخته. حرف زدن اسونه زندگی‌ فقط محل موندن و فقط خرج دانشگاه نیست خیلی‌ چیزهای جانبی داره دوستان من الان می‌خوام برم ایتالیا برای فوق لیسانس ۶ نفر دوست صمیمی‌ دارم اونجا که میگن بهم خرج اونجا حداقل ماهی‌ ۸۰۰ یورو هست من می‌تونم این مقدارو بدم اما فک می‌کنم اگه رفتمو یهوو گیر کردم اون موقع چی‌ اهل ریسک کردنم هستم که اومدم اینجا راستی‌ تو پرانتز بگم اینجا دانشجوها حق کار کردن ندارند شاید بعضی‌ دوستان بگن خوب میریم لیدر میشیم من بهتون بگم فکر کار با درس خوندنو تو ترکیه مخصوصا هم تو /metu هم تو //itu فراموش کنید چون به قدری سخت گیر هستن که نمی‌شه.
یه نکتهٔ کوچیک بگم ببینید ترکیه فقط می‌تونه واسه ما ایرانیه سکوی پرتاب باشه به جاهای دیگه نه برای زندگی تو اینجا من تا الان کسیراو نمیشناسم از ایرانیها که بخواد اینجا بمونه یا حتا راضی‌ باشه از نظر زندگی‌ منم دارم تحمل می‌کنم که تموم بشه برم از اینجا
در آخر اینو بگم اگه قصد اومدن به ترکیه دارید فقط توصیهٔ من ۳ دانشگاه هست که تو دنیا هرجا برید قبولشون دارن :
lstanul teknik university ( استانبول ) ( itu )
/metu ( آنکارا )
bogazichi university ( استانبول ) البته ورود به این دانشگاه تقریبا واسه ما غیر ممکن چون پذیرشش واقعا سخته
بد از این ۳ دانشگاه : yildiz teknik
در آخر آخر یه چنتا قیمت میگم از زندگی روزمره که لازمه بدونید البته مخصوص استانبول هست ولی‌ آنکارا هم این قیمتا همینه فرقی‌ نداره :
مترو اتوبوس و غیر : برای ۱ ماه دانشجویی ۵۰ تا ۶۰ لیر
پول کونتور واسه تلفن : ۲۵۰ کونتور ۵۰ لیر البته بستگی به مصرف خودتونه ولی‌ مثال خودم ۲ هفته ۲۵۰ کونتورو مصرف می‌کنم
قیمت لباسو کفشو اینجور چیزارو واگذار می‌کنم به خودتون چون از ۳۰ لیر هست تا هرچه گدر که فک کنید
قیمت خونه تو استانبول ( ترو تمیز ) نه اشغال دونی چون اینجا خونها واقعا کثیفن و تمیز کم گیر میاد اگه هم بیاد قیمتش بالاتره دلیلش این هست که تو استانبول اجازه ساختو ساز نمیدن یا کم میدن. بستگی به منطقه داره ولی‌ حداقل ۵۰۰ لیر کرایه هست. ماهی‌ خونهٔ خود من که ۸۰۰ لیر ۲+۱البته آنکارا رو نمیدونم.
آب برق گاز و تلفن و اینترنت : بستگی به فصلش داره ولی‌ تو زمستون گازو اگه روشن کنی‌ خیلی‌ قیمتش بالاس یعنی‌ وحشتناک یعنی‌ اگه یک ماه تو زمستون گاز باز باشه حدودا کمه کم ۲۰۰ لیر میاد تازه آنکارا قیمت گاز خیلی‌ بالاتره چون آنکارا زمستون خیلی‌ سردتر از استانبول هست من خودم الان دارم واسهٔ همهٔ اینا تقریبا ماهی‌ ۲۰۰ لیر میدم
گوشت اینجا کیلویی : از ۳۵ لیر تا ۵۰ بستگی به از جایی‌ که میخرید داره مرغ هم تقریبا نصف گوشت هست
فعلا همینا به فکرم میرسه اگه بازم چیزی بود بپرسید من حتما جواب میدم
در آخر آخر هم تو استانبول روزی برای غذا حداقل ۱۰ لیر در نظر باید بگیرید حالا آنکارا ۹ لیر :d
شما هرجای استانبول بخوای بری یا آنکارا یه وعده غذا روزانه بخوای بخوری ۱۰ لیر قیمتشه برای فقط یه وعده البته غذا یه دانشگاه و خوابگاه ارزون تره ولی‌ شما ۷ روز هفته که دانشگاه نیستی‌ یه موقع‌هایی‌ هم میرید بیرون حتا بالای ۲۰ لیر پول غذا تون می‌شه همون میان قینشو بگیریم حداقل ۱۰ لیر واسه غذا می‌شه روزانه
راستی‌ دوستان اونجوری که من فهمیدم تو ایران همه فقط metu رو میشناسن البته دنشگه درجه ۱ ترکیه هست ولی‌ تو استانبول /itu هم مثل metu هست این ۲ دانشگاه با هم رقابت می‌کنن ولی‌ تو رشتهای مهندسی‌ تو ترکیه /itu اول هست مخصوصا مهندسی هواپیما و هوا فضا و بزرگترین تونل هوا برای هواپیما تو ترکیه تو دانشگاه /itu هست البته خیلی‌ سخت گیر هست در همین موضوع من برای یکی‌ از دوستان که به من message زدن برای فوق لیسانس اطلاعات می‌خواست من هم رفتم و برای فوق لیسانس تو /itu تمامی مدارک پرسیدم زیاد سخت نیست برای پذیرش اگه آذری زبان باشی‌ که اصلا خیلی‌ ارزون هست برای خارجیها مقطع فوق لیسانس سالانه حدود ۷۰۰ دلار اگه هم آذری زبان باشی‌ ترمی حدودا ۱۵۰ دلار هرکی‌ می‌خواد از این دانشگاه پذیرش بگیر بهم message بزنه اطلاعات تکمیلیرو میگم بهش

moderntalking
February 12th, 2010, 12:10 AM
با سلام و تشکر از اطلاعاتتون
من یک سوال کلی داشتم
اگه میشه یک هزینه متوسط ترمی (تقریباً 4 ماهه) برای دانشجوی فوق لیسانس رشته فنی با فرض اقامت در خوابگاه دانشگاه و غذای دانشگاه و غیره بگید.
کلا یک هزینه متوسط برای یک فرد معمولی نه زیاد ولخرج.
چون این سوال خیلی ها میتونه باشه اینجا پرسیدم بقیه هم استفاده کنند.
ممنونم

alimo
February 12th, 2010, 10:11 PM
با سلام و تشکر از اطلاعاتتون
من یک سوال کلی داشتم
اگه میشه یک هزینه متوسط ترمی (تقریباً 4 ماهه) برای دانشجوی فوق لیسانس رشته فنی با فرض اقامت در خوابگاه دانشگاه و غذای دانشگاه و غیره بگید.
کلا یک هزینه متوسط برای یک فرد معمولی نه زیاد ولخرج.
چون این سوال خیلی ها میتونه باشه اینجا پرسیدم بقیه هم استفاده کنند.
ممنونم

سلام
ببینید اینجا ما با دوستانمون همیشه صحبت می‌کنیم این سلو داریم که چقد باید اینجا ماهانه خرج کنیم آخرش به این نتیجه رسیدیم که برای یه زندگی معمولی‌ ماهی‌ ۵۰۰$ برای همچی‌ کافی‌ هست البته ممکن از این کمتر هم بشه ولی‌ ما همه میگیم ۵۰۰ %
اینج روزانه حداقل ۱۰ لیر یا بگم ۱۰ $ پول قازتن می‌شه
برای تلفنی ۵۰ لیر حداقّل باری ۱ ماه
۵۰ لیر حداقل برای رفت آمد
البته دوستان اینو بگم برای کارشناسی امسال یعنی‌ ۲۰۱۰ آخرین سالی‌ هست که برای ورود به دانشگاههای دولتی امتحان برگزار می‌شه

amirsaeed
July 9th, 2010, 03:43 PM
میخواستم بدونم هزینه ارشد صنایع تو دانشگاه bilkentسالیانه چقدره؟و اینکه آیا این دانشگاه به راحتی پذیرش میده یا نه؟

sa'id
July 19th, 2010, 11:17 PM
میخواستم بدونم هزینه ارشد صنایع تو دانشگاه bilkentسالیانه چقدره؟و اینکه آیا این دانشگاه به راحتی پذیرش میده یا نه؟

اکثریت قریب به اتفاق دانشجوهایی که برای ارشد و دکتری از بیلکنت پذیرش میگیرند کمک هزینه دریافت میکنند. اینجا (http://www.bilkent.edu.tr/%7Emfbe/) و بطور مشخصتر اینجا (http://www.ie.bilkent.edu.tr/en/graduate/index.html) رو میتونید ببینید. بدون کمک هزینه، باید شهریه پرداخت کنید که برای امسال ۱۳۷۰۰ دلا (http://www.bilkent.edu.tr/bilkent/academic/graduate/intro.html#3)ر هست.
شرایط پذیرش رو نوشته توی سایت. اگه لیست دانشجوهای صنایع (http://www.ie.bilkent.edu.tr/en/graduatestudents.php) رو نگاه کنید میبینید که تعدادشون خیلی زیاد نیست. احتمالا پذیرش نباید زیاد ساده باشه.

ariano
July 31st, 2010, 12:31 PM
سلام دوستان
تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه حدودا در سال چقدر در میاد؟ ( در رشته حقوق یا مدیریت )
خرج خورد و خوراک و زندگی روزانه چطور؟

arira
August 7th, 2010, 01:37 PM
سلام دوستان
تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه حدودا در سال چقدر در میاد؟ ( در رشته حقوق یا مدیریت )
خرج خورد و خوراک و زندگی روزانه چطور؟

توی این سایت (http://www.studyturkey.metu.edu.tr) جواب بیشتر سوالات رو میتونید پیدا کنید.

mahsa_mahsa
September 25th, 2010, 12:20 AM
هزینه تحصیل چقدر؟من برای خواهرم می خوام.می شه شرایط پذیرش رو بگید

kioomars
September 25th, 2010, 12:31 AM
هزینه تحصیل چقدر؟من برای خواهرم می خوام.می شه شرایط پذیرش رو بگید

والا دوستم تابستون سال پیش اومده بود، اواخره تابستون دیدمش، وقت نشد دیگه راجبه هزینه زیاد صحبت کنیم
ولی می گفت خود دانشگاه از دانشگاه ازاد اینجا ارزونتره (البته چون ترکه %60 تخفیف داشت)، با اینکه وضعیت مالیشون معمولیه، حتی خوابگاه هم نرفته و با دوستش انکارا خونه گرفته (می گفت یه جایی به نام demet evler)، می گفت خورد و خوراک گرون در میاد ولی لباس و خونه خیلی زیاد نمیشه
خودش از طریق یکی از موسسات تو تبریز اقدام کرده بود (فکر کنم فروم اجازه ندارم اسمه موسسه بگم واسه همین نمی گم)
واسه رفتن فکر کنم 2 میلیون حدودا کلا خرج کرده بود

pink_panther
January 14th, 2012, 03:13 PM
سلام.کسی اطلاع داره حدودا هزینه یه زندگی دانشجویی تو ترکیه چقد هست؟

mahsa_88
January 14th, 2012, 03:52 PM
سلام.کسی اطلاع داره حدودا هزینه یه زندگی دانشجویی تو ترکیه چقد هست؟

خوب شهر به شهر متقاوته.مثلا هزینه زندگی تو استانبول بیشتر از بقیه شهرهاست..اما باز هم خیلی بستگی به خودتون داره..اینکه چه خوابگاهی انتخاب کنید و خیلی موارد دیگه.

pink_panther
January 14th, 2012, 10:04 PM
خوب شهر به شهر متقاوته.مثلا هزینه زندگی تو استانبول بیشتر از بقیه شهرهاست..اما باز هم خیلی بستگی به خودتون داره..اینکه چه خوابگاهی انتخاب کنید و خیلی موارد دیگه.
معمولا دانشجوها چه شهر هایی میرن؟حداقل هزینه زندگی چقدره در ماه؟

mahsa_88
January 15th, 2012, 02:17 AM
معمولا آنکارا.استانبول.ازمیر.. خوابگاه دولتی پارسال 100 لیر بود ماهی..الان اطلاع ندارم.گفتم که حداقل هزینه هم بستگی به خودتون داره.اما اگه از غذاهای خوابگاه استفاده کنید . خوابگاهتون هم به دانشگاه نزدیک باشه هزینه حمل و نقل ندید و تفریح هم نکنید بدون شهریه دانشگاه میشه با روزی 5 لیر هم زندگی کرد..البته یه سری هزینه های پیش بینی نشده ممکه اتفاق بیفته.

wanted
January 15th, 2012, 09:06 AM
معمولا آنکارا.استانبول.ازمیر.. خوابگاه دولتی پارسال 100 لیر بود ماهی..الان اطلاع ندارم.گفتم که حداقل هزینه هم بستگی به خودتون داره.اما اگه از غذاهای خوابگاه استفاده کنید . خوابگاهتون هم به دانشگاه نزدیک باشه هزینه حمل و نقل ندید و تفریح هم نکنید بدون شهریه دانشگاه میشه با روزی 5 لیر هم زندگی کرد..البته یه سری هزینه های پیش بینی نشده ممکه اتفاق بیفته.

از خرج و مخارج توی شهر ازمیر خبر دارین ؟؟؟!!!...

mahsa_88
January 15th, 2012, 12:38 PM
اطلاغ دقیق ندارم.چون خودم اونجا نبودم..اما شنیدم که هزینه ها خیلی کمتر از استانبول هستش..اونجا خیلی دانشجوها خونه اجاره میکنن.در صورتی که تو استانبول اجاره خونه دادن کار هر کسی نیست.

sahand11_m27
January 15th, 2012, 03:57 PM
اینایی هزینه ها تقریبا توی همه شهرها مشترکه و حداقل هزینه های به دانشجو میشه: (خوابگاه همونطور که Mahsa_88 گفت از 60-70 دلار به بالاست) بستگی به دانشگاهی که قبول میشید داره. بعضی دانشگاهها فقط یه مدل خوابگاه دارن)
کتاب و پرینت و کپی : ماهی 50 دلار
حمل ونقل : ماهی 40-50 دلار
خوابگاه : 200 دلار
غذا (توی خوابگاه) : 130 دلار
هزینه های جزئی ثبت نام اول هر ترم (جدا از شهریه) : 30 دلار
-------------------
مجموع ماهیانه: 435 دلار

بیمه اجباری شده برای دانسجوها که اگه اونم اضافه کنیم ماهی 30 دلار میاد روی هزینه ها.

با یکم بالاتر و پایین تر میشه زندگی کرد.

mahmoudb
January 16th, 2012, 11:10 AM
این هزینه ها علاوه بر شهریه هست؟

mahsa_88
January 16th, 2012, 01:53 PM
این هزینه ها علاوه بر شهریه هست؟

بله جدا از شهریه است..البته اگه بخواید خوابگاه دانشگاه نرید هر دانشگاهی که قبول شید امکانش هست به خوابگاه دولتی برید که هزینه خوابگاه به جای 200 دلار میشه همون 60 70 دلار که Sahand11_m27 گفت..اما مسلما به راحتی خوابگاه های خود دانشگاه نیست

mahmoudb
January 16th, 2012, 02:18 PM
خوب به نظر من شهریه بیاد رو این عدد مبلغ زیادی میشه. بهتر نیست کشوری که تحصیل درش رایگانه و فقط هزینه زندگی با خودتونه رو انتخاب کنید؟ مثل نروژ و آلمان؟

sahand11_m27
January 16th, 2012, 03:46 PM
خوب به نظر من شهریه بیاد رو این عدد مبلغ زیادی میشه. بهتر نیست کشوری که تحصیل درش رایگانه و فقط هزینه زندگی با خودتونه رو انتخاب کنید؟ مثل نروژ و آلمان؟
محمود جان شهریه دانشگاهایه ترک پایینه. ترمی 700 لیر میانگین. فقط METU ترمی تقریبا 1 تومن میشه که چون توی آنکاراست هزینه زندگی پایین تره. این هزینه هایی که من گفتم بستگی به دانشگاه داره. خیلیا هستن که با کمتر از این دارن زندگی میکنن. مثلا دانشگاه استابول تکنیک اگه شما باشی میتونی خوابگاه با ماهی 100 لیر، غذا 60 لیر، حمل ونقل 30 لیر، کتاب رو میشه از کتابخونه گرفت، شهریه 100 لیر در ماه، سایر هزینه ها 100 تا 200 لیر. میشه با 500 لیر در ماه زندگی کاملا دانشجویی کرد ولی باید توی تهران همینجوری زندگی کرده باشه طرف.
نروژ و آلمان اسمش رایگانه ولی هزینه ی ماهیانه واقعا سنگینه. نروژ که من از بچه های اونجا پرسیدم 1.200.000 تومن حداقل زندگیه. آلمان هم 700 یویرو در ماه میشه 1.400. برای من به شخصه بدون فاند این هزینه ها کاملا نشدنیه . توی ترکیه با 500-600 تومن میشه شهریه هارو داد و زندگی کرد.( اگه خوابگاه خیلی عالی کسی نخواد بره و هزینه های تفریحش محدود به هفته ای یک بار باشه). خیلیا هستن که از یه رقمی بالاتر براشون نشدنیه. یعنی 500 بشه 700 خونواده به هیچ عنوان نمیتونه از پسش بر بیاد.

به نظر من دنبال اسم کشور نباید بود. البته برای دکترا این موضوع خیلی مهمه ولی برای فوق دانشگاه به نظر من مهمترین نکتست .من از Webometric دانشگاههای آلمان رو از اول شروع کردم به گشتم. واقعا کلافه شدم. خیلی از دانشگاها سایتشون انگلیسی نیست. اگه سایت انگلیسی بود، سایت دپارتمان آلمانی بود. از سایت Daad هم اطلاعات زیادی نشد پیدا کنم. این همه گشتم 1 دانشگاه تئی رشته ی مکانیک توی فیلد سیالاتی CFD پیدا کردم. اونم نمیدونم انگلیسی بود یا نه. البته همونجور که خودت میدونی رشته به رشته فرق داره ولی من اگه وضع مالیم اجازه میداد کره رو حتما انتخاب میکردم.

METU و Bogazici دانشگاهای خیلی معروفین. همونجور که اونا شریف رو نمیشناسن ما هم دانشگاهها اونارو نمیشناسیم . برای ما ایرانیا درسته راحته رفتن توی این دانشگاهها ولی بدون اغراق خود دانشجوهای ترک آرزشونه توی این دو تا دانشگاه درس بخونن. بخصوص بغازیچی (http://en.wikipedia.org/wiki/Boğaziçi_University). خیلی دانشجو از این دانشگاه دارن تاپ 10 میخونن. مثلا توی مکانیک UIUC رفتن اکثرا و خوب این دانشگاه رو اونجا میشناسن. استادا هم که اکثرا از همون دانشگاها فارغ اتحصیل شدن. فقط مشکلش شرایط سخت درس خوندن توی این دانشگاهاست. چون بچه های این 2 تا دانشگاهه رتبه های اول کنکور ترکیه ان و المپیادی وو .. و توقع استادا خیلی بالاست و به دانشجو زیادی فشار میارن. کسی که قصد ادامه تحصیل داره و میخواد معدل بالای 3.5 بگیره باید خیلی خیلی تلاش کنه. METU دانشجوی ایرانی خیلی داره ولی اکثرا شرایطشون خوب نیست. مخصوصا اونایی که برای لیسانس رفتن. چون تو سیستم ما درس خوندن و اونجا از ترم 1 یه عالمه پروژه و درس و ... ریخته رو سرشون. خیلیا برگشتن یا رفتن کشورهای دیگه. تعداد فارغ اتحصیلای ایرانی این دانشگاه کمه. حالا معدل پایین به کنار. اصلا خیلیا نتونستن فارغ اتحصیل بشن. اینا جزو معدود دانشگاههایی هستن که توی مستر میشه فاند گرفت. استاد پیدا کنی فاند خوبی میشه گرفت.

ترنسفرای این دانشگاه هم در حد حرف نیست. هر ترم حداقل با یه تاپ 10 پروژه داره این دانشگاه. این ترم (http://www.me.metu.edu.tr/main/en/home/announcements.asp?ID=103) . یا دانشجو ترنسفر (http://www.me.metu.edu.tr/main/en/home/announcements.asp?ID=94)میکنه . ترم قبل با میشیگان بود. پیدا کردن پوزیشن خالی و فاند هم از ترم دوم کسی واقعا شرایطش خوب باشه گرفتنش خیلی راحته.
برای کار هم بچه هایی که از این دانشگاه ها اومدن بیرون خیلی راحت کار پیدا میکنن. معدل رو هم چون توی ترکیه میدونن سیستم این دو تا دانشگاه چه جوریه اصلا براشون اهمیت نداره.
در آخر بعد از هند ارزون ترین کشور ترکیست.مشکلش هم همونجور که گفتم شرایط سخت تحصیلی و تعداد کم دانشگاهها انگلیسی زبانشه.

arash11
January 16th, 2012, 04:06 PM
اطلاعات جالب و دقیقی داد Sahand . شما اونجا بودبد؟
من در مورد هزینه های METU بگم:

خوابگاه ماهی 300 لیر
اتوبوس(تاکسی برا دانشجوها نیست!) : 40 لیر
غذا روزانه 6 لیر
موبایل باید کنتور بخرید که بستگی به خودتون داره : 20 لیر
کتاب اونجا همه PDF استفاده میکنن. هزینه کتاب بالاست.
آب و خوراکی و وعده های غذایی خارج خوابگاه: .. 60لیر
شهریه دانشگاه 1200 لیر هر ترم (شهریه 2010)

من برادرم METU میخونه. خودم هم GRE دادم با اینکه نمره ریاضیم هم خوب شده از این که برم اونجا الان پشیمون شدم و برای مالزی میخوام اقدام کنم. با اینکه از نظر هزینه و اعتبار اصلا قابل مقایسه نیستن ولی همونجور که دوستمون گفتن فارغ اتحصیل شدن از این دانشگاه کار هر کسی نیست. من برادرم لیسانس رو خواجه نصیر گرفت و الان اونجا مهندسی عمران میخونه. ترم 3 معدلش زیر 3 . معدل لیسانسش هم 16.2 .با اینکه فوق العاده زرنگه ولی واقعا براش اونجا مشکل بوجود اومده و همین من خیلی ترسونده. شما اگه با معدل 3.5 از مالزی فارغ اتحصیل شم دانشگاه مقصدمون کاری نداره که من از میدل ایست بودید یا UTM.
اگه شما میتونی بری شریف و دانشجوی موفقی باشی اونجا هم قطعا همینجور میشه. اگه واقعا پشتگار دارید و توانایی علمی دارید برای میدل ایست، بوآزایچی، بیلکنت اقدام کنید. درس خوندن توی این دانشگاهها کار واقعا مشکلیه. برای دکترا شرایط چون ریسرچ هست فرق میکنه.

starblue7750
January 16th, 2012, 08:39 PM
در مورد موبایل بگم که دیگه کنتور رو برداشتند
هزینه موبایل زیاده
من تو 10 روز 60 لیره فقط شارژ موبایلم بود که از این مقدار 40 تاش خارج از کشور محسوب میشد( که البته بستگی به هر فرد داره )
اتوبوس هم 1.5 لیره بود که برای دانشجوها تخفیف هم دازه که فکر کنم میشد 0.5 لیره
این قیمت واسه ارزروم بود
در مورد خونه که سرچ کردیم تو ارزروم خیلی خیلی سخت گیر میاد ولی بچه ها تو آنکارا هستن خونه 300 لیره گرفتن

arash11
January 16th, 2012, 08:46 PM
در آخر بعد از هند ارزون ترین کشور ترکیست.مشکلش هم همونجور که گفتم شرایط سخت تحصیلی و تعداد کم دانشگاهها انگلیسی زبانشه.
البته من برای هند هم تحقیق کردم تفاوت قیمت در حد ماهی 100 تا 150 تومن میشه ولی مقایسه شهرهای ترکیه مثل ازمیر، استانبول و آنکارا با شهرهای هند از نظر تمیزی، فرهنگ، امکانات کاملا اشتباهه و یجورایی اصلا مسخرست . بخصوص استانبول و ازمیر که خیلی مردم خوبی داره و شهر فوق العادست. ترکا فوق العاده با ایرانیا خوبن و کلا خارجیارو دوست دارن. دانشگاههای خوب استانبول توی منطقه ی اروپایی استانبول هشتند که واقعا اون محله ها دیدنیه. من مطمئنم که ایرانیا اصلا تصور درستی از ترکیه ندارن و هروقت ترکیه اسمش بیاد، اون فیلمای 100 سال پیش که تو شبکه های ما پخش میشه میاد توی ذهنشون. تمام شهرهای دنیا محله های بد داره بلا استثنا. کسی تا استانبول نره نمیتونه زیبایی و پیشرفت این شهر رو درک کنه. من 2 بار استانبول و کشورهای اسکاندیناوی چندجا رفتم ولی به عنوان دانشجوی خارجی مطمئنم ترکیه برای یه زندگی دانشجوییه کم خرج و آروم، خیلی بهتر از این کشورهاست. یه وقت خدای نکرده دوستان فکر نکنن دارم کلاس میذارم و .. چون میدونم دید مردم چجوریه دارم اینارو میگم. چون من خودم قبل از اینکه برادرم بره دقیقا همین فکر ها رو میکردم. ولی تجربم از استانبول فراتر از انتظار بود. درسته رفاه توی نروژ، سوئد، فنلاندو... بالاست ولی قضیه رفاه رو برای دانشجو باید کنار گذاشت. دانشجو پولی نداره که بخواد رفاه داشته باشه .آب و هوا، امکانات، ارزونی، اینا برای یه دانشجو باید مهم باشه. چقد تبلیغ کردم:wink:

arash11
January 16th, 2012, 08:48 PM
هزینه موبایل زیاده
من تو 10 روز 60 لیره فقط شارژ موبایلم بود که از این مقدار 40 تاش خارج از کشور محسوب میشد( که البته بستگی به هر فرد داره )
این قیمت واسه ارزروم بود
در مورد خونه که سرچ کردیم تو ارزروم خیلی خیلی سخت گیر میاد ولی بچه ها تو آنکارا هستن خونه 300 لیره گرفتن
بله کارت تخفبف داره که من با حساب اون هزینه حمل و نقل رو گفتم. اول ترم دانشجوها باید برن کارت تخفیف برای حمل و نقل بگیرن کا 50% کم میشه هزینه بلیط.
ترکیه دانشگاهاش خوابگاههای خیلی خوبی داره. به نظر من خوابگاه خیلی مناسب تره. بخصوص اینکه از نظر غذا و تمیزی واقعا خوبه و به دانشجو خیلی اهمیت میدن.
بعضا از اوپراتورها مثل ترکسل تماس داخل شهریشون خیلی ارزونه و تعرفه های رایگان هم داره. ولی برای تماس بین الملل ترکیه یکی از گرون ترین کشورهای دنیاست.

mahsa_88
January 16th, 2012, 11:06 PM
هزینه موبایل زیاده
این قیمت واسه ارزروم بود

کنتور رو برداشتن؟ یعنی چجوری شده الان؟ پارسال که من استانبول بودم کنتور می خریدم..سیستم اس ام اس خیلی خوب بود که مثلا با 10 لیر میشد توی ماه 3000 تا!!! اس ام اس داد ! ولی برای تماس با ایران اصلا نمی ارزید و فقط از تلفن عمومی استفاده میکردم..کارت تلفن هایی که کد داشت 5 لیر بود و میشد تا 20 دقیقه با ایران صحبت کرد

mahsa_88
January 16th, 2012, 11:12 PM
البته من برای هند هم تحقیق کردم تفاوت قیمت در حد ماهی 100 تا 150 تومن میشه ولی مقایسه شهرهای ترکیه مثل ازمیر، استانبول و آنکارا با شهرهای هند از نظر تمیزی، فرهنگ، امکانات کاملا اشتباهه و یجورایی اصلا مسخرست . بخصوص استانبول و ازمیر که خیلی مردم خوبی داره و شهر فوق العادست. ترکا فوق العاده با ایرانیا خوبن و کلا خارجیارو دوست دارن. دانشگاههای خوب استانبول توی منطقه ی اروپایی استانبول هشتند که واقعا اون محله ها دیدنیه. من مطمئنم که ایرانیا اصلا تصور درستی از ترکیه ندارن و هروقت ترکیه اسمش بیاد، اون فیلمای 100 سال پیش که تو شبکه های ما پخش میشه میاد توی ذهنشون. تمام شهرهای دنیا محله های بد داره بلا استثنا. کسی تا استانبول نره نمیتونه زیبایی و پیشرفت این شهر رو درک کنه. من 2 بار استانبول و کشورهای اسکاندیناوی چندجا رفتم ولی به عنوان دانشجوی خارجی مطمئنم ترکیه برای یه زندگی دانشجوییه کم خرج و آروم، خیلی بهتر از این کشورهاست. یه وقت خدای نکرده دوستان فکر نکنن دارم کلاس میذارم و .. چون میدونم دید مردم چجوریه دارم اینارو میگم. چون من خودم قبل از اینکه برادرم بره دقیقا همین فکر ها رو میکردم. ولی تجربم از استانبول فراتر از انتظار بود. درسته رفاه توی نروژ، سوئد، فنلاندو... بالاست ولی قضیه رفاه رو برای دانشجو باید کنار گذاشت. دانشجو پولی نداره که بخواد رفاه داشته باشه .آب و هوا، امکانات، ارزونی، اینا برای یه دانشجو باید مهم باشه. چقد تبلیغ کردم:wink:

به نظر من چیزهایی که شما گفتید اصلا و ابدا جنبه تبلیغ نداشت..عین حقیقت بود.. مخصوصا مخصوصا برخورد ترکها با ایرانیا..من 6 ماه بیشتر خوابگاه بودم برخورد عالیه..بقیه چیزهایی هم که گفتید کاملا درسته و میتونه تو انتخاب بهتر کمک کنه

dexoey
January 17th, 2012, 02:47 AM
محمود جان شهریه دانشگاهایه ترک پایینه. ترمی 700 لیر میانگین. فقط METU ترمی تقریبا 1 تومن میشه که چون توی آنکاراست هزینه زندگی پایین تره. این هزینه هایی که من گفتم بستگی به دانشگاه داره. خیلیا هستن که با کمتر از این دارن زندگی میکنن. مثلا دانشگاه استابول تکنیک اگه شما باشی میتونی خوابگاه با ماهی 100 لیر، غذا 60 لیر، حمل ونقل 30 لیر، کتاب رو میشه از کتابخونه گرفت، شهریه 100 لیر در ماه، سایر هزینه ها 100 تا 200 لیر. میشه با 500 لیر در ماه زندگی کاملا دانشجویی کرد ولی باید توی تهران همینجوری زندگی کرده باشه طرف.
نروژ و آلمان اسمش رایگانه ولی هزینه ی ماهیانه واقعا سنگینه. نروژ که من از بچه های اونجا پرسیدم 1.200.000 تومن حداقل زندگیه. آلمان هم 700 یویرو در ماه میشه 1.400. برای من به شخصه بدون فاند این هزینه ها کاملا نشدنیه . توی ترکیه با 500-600 تومن میشه شهریه هارو داد و زندگی کرد.( اگه خوابگاه خیلی عالی کسی نخواد بره و هزینه های تفریحش محدود به هفته ای یک بار باشه). خیلیا هستن که از یه رقمی بالاتر براشون نشدنیه. یعنی 500 بشه 700 خونواده به هیچ عنوان نمیتونه از پسش بر بیاد.

به نظر من دنبال اسم کشور نباید بود. البته برای دکترا این موضوع خیلی مهمه ولی برای فوق دانشگاه به نظر من مهمترین نکتست .من از Webometric دانشگاههای آلمان رو از اول شروع کردم به گشتم. واقعا کلافه شدم. خیلی از دانشگاها سایتشون انگلیسی نیست. اگه سایت انگلیسی بود، سایت دپارتمان آلمانی بود. از سایت Daad هم اطلاعات زیادی نشد پیدا کنم. این همه گشتم 1 دانشگاه تئی رشته ی مکانیک توی فیلد سیالاتی CFD پیدا کردم. اونم نمیدونم انگلیسی بود یا نه. البته همونجور که خودت میدونی رشته به رشته فرق داره ولی من اگه وضع مالیم اجازه میداد کره رو حتما انتخاب میکردم.

METU و Bogazici دانشگاهای خیلی معروفین. همونجور که اونا شریف رو نمیشناسن ما هم دانشگاهها اونارو نمیشناسیم . برای ما ایرانیا درسته راحته رفتن توی این دانشگاهها ولی بدون اغراق خود دانشجوهای ترک آرزشونه توی این دو تا دانشگاه درس بخونن. بخصوص بغازیچی (http://en.wikipedia.org/wiki/Boğaziçi_University). خیلی دانشجو از این دانشگاه دارن تاپ 10 میخونن. مثلا توی مکانیک UIUC رفتن اکثرا و خوب این دانشگاه رو اونجا میشناسن. استادا هم که اکثرا از همون دانشگاها فارغ اتحصیل شدن. فقط مشکلش شرایط سخت درس خوندن توی این دانشگاهاست. چون بچه های این 2 تا دانشگاهه رتبه های اول کنکور ترکیه ان و المپیادی وو .. و توقع استادا خیلی بالاست و به دانشجو زیادی فشار میارن. کسی که قصد ادامه تحصیل داره و میخواد معدل بالای 3.5 بگیره باید خیلی خیلی تلاش کنه. METU دانشجوی ایرانی خیلی داره ولی اکثرا شرایطشون خوب نیست. مخصوصا اونایی که برای لیسانس رفتن. چون تو سیستم ما درس خوندن و اونجا از ترم 1 یه عالمه پروژه و درس و ... ریخته رو سرشون. خیلیا برگشتن یا رفتن کشورهای دیگه. تعداد فارغ اتحصیلای ایرانی این دانشگاه کمه. حالا معدل پایین به کنار. اصلا خیلیا نتونستن فارغ اتحصیل بشن. اینا جزو معدود دانشگاههایی هستن که توی مستر میشه فاند گرفت. استاد پیدا کنی فاند خوبی میشه گرفت.

ترنسفرای این دانشگاه هم در حد حرف نیست. هر ترم حداقل با یه تاپ 10 پروژه داره این دانشگاه. این ترم (http://www.me.metu.edu.tr/main/en/home/announcements.asp?ID=103) . یا دانشجو ترنسفر (http://www.me.metu.edu.tr/main/en/home/announcements.asp?ID=94)میکنه . ترم قبل با میشیگان بود. پیدا کردن پوزیشن خالی و فاند هم از ترم دوم کسی واقعا شرایطش خوب باشه گرفتنش خیلی راحته.
برای کار هم بچه هایی که از این دانشگاه ها اومدن بیرون خیلی راحت کار پیدا میکنن. معدل رو هم چون توی ترکیه میدونن سیستم این دو تا دانشگاه چه جوریه اصلا براشون اهمیت نداره.

چطوریه که نفرات برتر کنکور ترکیه وارد اونجا میشن ( سخت پذیرش میده) ولی به ایرانیا راحت پذیرش میده؟

captive
January 17th, 2012, 03:02 AM
من از یه شخصی پرسیدم میگفت معدل بالای ۱۵ رشته های تجربی امکان داره و زیر اون هم بدک نبود ولی در مجموع رشته های محدودی بود که زیاد خوشم نیومد چطور بفهمیم چی مناسبه من معدل کمتر از ۱۵ رو در نظر دارم ظمنا آیا از تبریز میشه با اتوبوس رفت جای هواپیما ماهی بیشتر از یکی دو ملیون هم ممکنه خرجت بشه باسه زندگی ساده و هزینه رفتو برگشتت به ایران چطور میشه مثلا رشته هایی مثل سیاست فلسفه و حقوق و چیزایی که مربوط به علوم انسانیه چی هست خوابگاه چطوریه هست میشه گرفت قیمتش احتمالا چنده

captive
January 17th, 2012, 03:12 AM
از شما که در ترکیه تحصیل میکنید هر چند وقت توانایی برگشتن به ایرانو دارید یا هر چند وقت بخوای برگردی بهتری مثلا دو یا سه ماه یک بار راحته

sahand11_m27
January 17th, 2012, 03:14 AM
چطوریه که نفرات برتر کنکور ترکیه وارد اونجا میشن ( سخت پذیرش میده) ولی به ایرانیا راحت پذیرش میده؟
ملاک گرفتن دانشجوی خارجی نمره ی کوانت GRE هست. این نمره اصلا توانایی یه دانشجو رو نشون نمیده . گرفتن نمره ی بالا توی این قسمت خیلی کار ساده ایه. برای همین دانشجو خارجی راحت پذیرفته میشه. فقط مخصوص ایرانیا نیست. برای همه دانشجوهای خارجی همین شرایطه. همینکه دانشجوی خارجی گرفته بشه کافیه، حالا اگه دانشجو نتونه فارغ اتحصیل شه برای دانشگاه اهمیت نداره. یکی دیگه هم اینه که سیستم نمره دهی فرق زیادی داره. این جا دانشجو معدل 15 از دانشگاه سطح پایین فارغ التحصیل میشه و برای اونجا اپلای میکنه. اونا تفاوت 15 ما با 3 خودشون رو نمیتونن درک کنن. دانشجو رو قوی برآورد میکنن و پذیرش میدن. توی لینک ویکی پدیا که گذشاته بودم این موضوع ذکر شده بود.

Boğaziçi University consistently ranks as the most popular university in Turkey, having the most number of applicants via the YGS-LYS (http://en.wikipedia.org/wiki/YGS-LYS) Turkish university entrance examinations. This allows Boğaziçi University to attract many of the highest scoring students

بغازیچی چون توی استانبوله دانشجوی بیشتری جذب میکنه. بخصوص اینکه دانشجوی خارجی از تمام کشورها داره و ترنسفر خوبی داره.
http://www.oie.gatech.edu/sa/programs/details/Bogazici.php

Over one third of the 1,000 highest scoring students in the national university entrance examination (http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Turkey) choose to enroll in METU

ترکیه هم مثل ما آزمون سراسری داره و خوب مسلمه که توی دانشگاه خوب، وارد شدن از یه آزمونی مثل کنکور، بین اون همه دانشجو کار خیلی سختیه.

captive
January 17th, 2012, 03:29 AM
میشه واضح تر توضیح بدید و این که خودتون چی کار کردید و چطور احتمالا اونجا درس میخونید و مدرکتون چه بود من پرسیدم گفت معدل بالای ۱۵ در دیپلم پزشکی هست و باید یه امتحان زبان ترکی که اسمشو یادم نیست بدی اونم توی تهران و تبریز فقط برگذار میشه الان من یه دیپلمه با معدل کمتر از ۱۵ هستم چطور میتونم اونجا لیسانس بگذرونم خرج کل دوره و به صورت ماهانه چطور در میاد باید از کجا شروع کنم

starblue7750
January 17th, 2012, 11:12 AM
کنتور رو برداشتن؟ یعنی چجوری شده الان؟ پارسال که من استانبول بودم کنتور می خریدم..سیستم اس ام اس خیلی خوب بود که مثلا با 10 لیر میشد توی ماه 3000 تا!!! اس ام اس داد ! ولی برای تماس با ایران اصلا نمی ارزید و فقط از تلفن عمومی استفاده میکردم..کارت تلفن هایی که کد داشت 5 لیر بود و میشد تا 20 دقیقه با ایران صحبت کرد
الان سیستم موبایل مثل ایران شده
مثلا می ریم یه شارژ 10 لیری می خرید و به ازای هر دقیقه مکالمه ای که می کنید شارژتون کم میشه

بله کارت تخفبف داره که من با حساب اون هزینه حمل و نقل رو گفتم. اول ترم دانشجوها باید برن کارت تخفیف برای حمل و نقل بگیرن کا 50% کم میشه هزینه بلیط.
ترکیه دانشگاهاش خوابگاههای خیلی خوبی داره. به نظر من خوابگاه خیلی مناسب تره. بخصوص اینکه از نظر غذا و تمیزی واقعا خوبه و به دانشجو خیلی اهمیت میدن.
بعضا از اوپراتورها مثل ترکسل تماس داخل شهریشون خیلی ارزونه و تعرفه های رایگان هم داره. ولی برای تماس بین الملل ترکیه یکی از گرون ترین کشورهای دنیاست.
کاملا درسته

من از یه شخصی پرسیدم میگفت معدل بالای ۱۵ رشته های تجربی امکان داره و زیر اون هم بدک نبود ولی در مجموع رشته های محدودی بود که زیاد خوشم نیومد چطور بفهمیم چی مناسبه من معدل کمتر از ۱۵ رو در نظر دارم ظمنا آیا از تبریز میشه با اتوبوس رفت جای هواپیما ماهی بیشتر از یکی دو ملیون هم ممکنه خرجت بشه باسه زندگی ساده و هزینه رفتو برگشتت به ایران چطور میشه مثلا رشته هایی مثل سیاست فلسفه و حقوق و چیزایی که مربوط به علوم انسانیه چی هست خوابگاه چطوریه هست میشه گرفت قیمتش احتمالا چنده
از تبریز به استانبول ماشین هست ( که Vip ها فکر کنم 60-80 تومن بودند.دقیقا یادم نیست)
اردیبهشت واسه آنکارا 35 تومن دادم ( با چونه )
برای مقطع دکترا باید از 4 سال 3 سالشو تو ترکیه باشی.یعنی هر وقت خواستی نمیتونی برگردی . برا لیسانس و ارشد خبر ندارم.
ببینید شما اول یکی دو تا رشته که مد نظرته رو انتخاب کن بعد تو سایت دانشگاهها سرچ کن ببین دارن یا نه.بعد ششرایطشو هم نگاه کن.رشته حقوق یه رشته هست که واسه هر کشور منحصر به فرد هست چون قانون یه کشور با اون یکی ها متفاوته

میشه واضح تر توضیح بدید و این که خودتون چی کار کردید و چطور احتمالا اونجا درس میخونید و مدرکتون چه بود من پرسیدم گفت معدل بالای ۱۵ در دیپلم پزشکی هست و باید یه امتحان زبان ترکی که اسمشو یادم نیست بدی اونم توی تهران و تبریز فقط برگذار میشه الان من یه دیپلمه با معدل کمتر از ۱۵ هستم چطور میتونم اونجا لیسانس بگذرونم خرج کل دوره و به صورت ماهانه چطور در میاد باید از کجا شروع کنم
آزمون زبان ترکیه اسمش Tomer هست که تهران + تبریز + ارومیه هر هفته برگزار میشه
برای ورود به دانشگاه از مقطع دیپلم باید یه امتحانی بدید که اسمش Yos هست.با توجه به نمرتون می تونید دانشگاهها رو انتخاب کنید

mahsa_88
January 17th, 2012, 11:55 AM
البته گویا یوس رو برداشتن..هر دانشگاه با یه روش دانشجو میگیره.امسال که یوس برگزار نشد..با شرط معدل دانشجو گرفتن و کسایی که سال قبلش یوس داده بودند و رشته یا دانشگاه مد نظرشون قبول نشده بودند. کلا هر دانشگاهی یه شرط معدل داشت..مثلا استانبول تکنیک بالای 17 بود..

mahsa_88
January 17th, 2012, 11:58 AM
الان سیستم موبایل مثل ایران شده
مثلا می ریم یه شارژ 10 لیری می خرید و به ازای هر دقیقه مکالمه ای که می کنید شارژتون کم میشه

کاملا درسته

از تبریز به استانبول ماشین هست ( که Vip ها فکر کنم 60-80 تومن بودند.دقیقا یادم نیست)
اردیبهشت واسه آنکارا 35 تومن دادم ( با چونه )
برای مقطع دکترا باید از 4 سال 3 سالشو تو ترکیه باشی.یعنی هر وقت خواستی نمیتونی برگردی . برا لیسانس و ارشد خبر ندارم.
ببینید شما اول یکی دو تا رشته که مد نظرته رو انتخاب کن بعد تو سایت دانشگاهها سرچ کن ببین دارن یا نه.بعد ششرایطشو هم نگاه کن.رشته حقوق یه رشته هست که واسه هر کشور منحصر به فرد هست چون قانون یه کشور با اون یکی ها متفاوته

آزمون زبان ترکیه اسمش Tomer هست که تهران + تبریز + ارومیه هر هفته برگزار میشه
برای ورود به دانشگاه از مقطع دیپلم باید یه امتحانی بدید که اسمش Yos هست.با توجه به نمرتون می تونید دانشگاهها رو انتخاب کنید
منم منظورم از کنتور همین بود که شما میگی.پارسال هم همین بود..کنتور 5 لیری 10 لیری و 20 لیری بود

shamakhar
January 23rd, 2012, 10:16 PM
می تونم سوال کنم هزینه زندگی با همسر ویک فرزند در مقطع فوق لیسانس ماهی چقدر میشه و احیانا زمینه کارکردن هم در آنجا مهیا است ؟

mahsa_88
January 24th, 2012, 03:00 PM
می تونم سوال کنم هزینه زندگی با همسر ویک فرزند در مقطع فوق لیسانس ماهی چقدر میشه و احیانا زمینه کارکردن هم در آنجا مهیا است ؟

با اینکه هزینه ی خوابگاه تو ترکیه پایینه اما هزینه ی اجاره ی خونه بالاست.همین طور هزینه ی انرژی هم خیلی بالاست(برق و آب و .. ) البته این هزینه ها تو ازمیر کمتر از شهرهایی مثل استانبول هستش..اما باز بستگی به بودجه ی خودتون داره. دانشجو اجازه ی کار در ترکیه نداره به جز لیدر توری. البته خیلی از دانشجوها که زبان انگلیسی و ترکی بلدن کارای دانشجوهای دیگرو انجام میدن یا تو بعضی شرکت های ایرانی بازرگانی مشغول به کار میشن که این احتیاج به زبان قوی ای داره..در کل چیزی نیست که بشه روش خیلی حساب کرد.

starblue7750
January 29th, 2012, 06:39 PM
Living in Turkey is more affordable than many other western countries. As a student city, Eskişehir is even better than many other big cities in Turkey in terms of living expenses. Our University provides accommodation for incoming foreign students but only as a flat mate with Turkish students. Unfortunately there are no university dormitories that we can offer to our exchange students. Sharing a flat with Turkish a student/s costs around 100 to 200 Euros including rent for a furnished apartment, electricity, water, heating and sometimes the Internet

Transportation is also quite reasonable for students. A discount student ticket costs 70 Euro cents for intercity public transportation
Lunch at student cafeteria on Campus is 3 Euros for 5 days
Generally, 350 Euros/month is more than enough for a student for all living expenses

Here are some approximate prices for some basic daily needs in Euro:

Bread (300 gr.)
30 Euro cents

A cup of coffee in an average café
1-2 Euros

A liter of fresh water from the market
50 Euro cents

Beer (50 cl) in the pub
3 Euros

Hamburger
2 Euros

Coke in the market
1 Euro

A kilo of sugar
1,5 Euro

A kilo of chicken meat
3 Euros

A dozen eggs
2 Euros

A kilo of beef
15 Euros

A liter of vegetable oil
2 Euros

A liter of petrol
2 Euros

Cinema ticket for students
5 Euros

Theatre ticket on campus
1 Euros

Opera ticket for students
1 Euros

FanTasTic
May 14th, 2012, 10:55 PM
درود

بچه ها الان کسی از هزینه های تقریبی زندگی و تحصیل بطور نسبی خبری داره ؟ چون به مراتب از آخرین آمار بیان شده بیشتر خواهد بود .

بی نهایت سپاسگزارم

محمدرضا

FanTasTic
May 16th, 2012, 06:47 PM
درود

بچه ها الان کسی از هزینه های تقریبی زندگی و تحصیل بطور نسبی خبری داره ؟ چون به مراتب از آخرین آمار بیان شده بیشتر خواهد بود .

بی نهایت سپاسگزارم

محمدرضا

درود

طبق آخرین آماری که از طریق مکاتبه با دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه داشتم شهریه ها برای مهندسی به این طریق هست : سال 2012 - 2013 :

1 . دانشگاه METU برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 768 لیر » معادل برای هر سال تحصیلی : 1536 لیر / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : معادل 60 دلار

2 . دانشگاه Bilkent برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 6975 دلار » معادل برای هر سال تحصیلی : 13950 دلار / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : ندارد .

3 . دانشگاه ITU برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 527 دلار » معادل برای هر سال تحصیلی : 1054 دلار / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : معادل 100 دلار

4 . دانشگاه KOC برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : هنوز منتظر پاسخ هستم . / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : معادل 35 لیر

5 . دانشگاه Sabanci برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 3250 دلار » معادل برای هر سال تحصیلی : 7500 دلار / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : پیدا نکردم

6 . دانشگاه Bogazici برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 438 دلار » معادل برای هر سال تحصیلی : 876 دلار / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : معادل 50 یورو

محمدرضا

123list
June 5th, 2012, 01:11 AM
کمی از استابول براتون بنویسم که هم فاله هم تماشا
شهری زیبا بزرگ اما خیلی گرون برای یک دانشجو
چند روز پیش با اتوبوس خسته و کوفته از تبریز رسیدم به استانبول بعد 2 روز موندن توی هتل که اسمش هتل بود یک پانسیون شخصی دانشجویی توی تکسیم پیدا کردم ( حالا میگید چرا جای به این گرونی شهر ) برای پانسیون زیاد فرقی نمیکنه که کجای شهر باشه همشون تقریبا شبیه هم هستند .گفتم برای امتحان امدم و فعلا برای یک ماه هستم انها هم سخت نگرفتند بهد پاسپورت و ترجمه شده اون رو دادم( البته دوستم هم کمک کرد ) 650 لیر برای یک اتاق 2 تخته و 450 لیر برای 5 . من هم برای 2 تخته اسم نوشتم اما گفتند تا خالی بشه باید چند روز صبر کنی اولش برای 2 روز مجبور شدم توی اتاق 5 نفره بخوابم که اگه یک روز هم بیشتر مونده بودم الان باید مرده بودم اون اتاق 5 نفره انقدر کثیف بود که سرما خورگی و سرفه من هم اونجا بدتر شد دو تا دانشجوی از باکو که انگار چیزی به عنوان تمیزی یاد نگرفته بودن یکی از ایران که برای رفتن به امریکا اقدام کرده بود و از ترس خدمت دیگه به ایران نمیخواست برگرده (18 ساله) و دیگری یک دانشجوی ترک که میخواست بره روسیه دنبال بمب اتم و اینطور چیزها و اخریش هم که خودم دنبال رشته طراحی مد و کار بودم .بعد دو روز که امدم اتاق 2 نفری دیدم که حالم کمی بهتر شد اتاق بسیار تمیز با تختهای تمیزتر و راحتر و وسائل بهتر اما فاقد تلوزیون و یخچال . دستشوئی و حمام های این پانسیون تمیزه و دارای یک رستوران هم است که برای دانشجویان یک خورده تخفیف میده

از مزایای این پانسیون
یکبار توی هفته ملافه ها رو میشورند و اتاقها رو جارو میکنند
اینترنت پر سرعت داره که مجانی و هر چقدر میخواهی دانلود کن سرعت دانلود 2 مگ
مرکز شهره و از اینجا میتونی با مترو یا ترموا و اتوبوس هر جا بری
امنیتش خوبه
اگه مهمون امد برای اتاقهای دو تخته میتونه به اتاقت بیاد چون برای مهمون یک تخت هم در نظر گرفته اند( البته با موافت کتبی هم اتاقی)
دارای پشت بام زیبا که میتونی بری انجا مطالعه کنی که هم منظره شهر رو میتونی ببینی و وسطش یک اتاق چوبی است که توش هم میتونی بری
معایب
یخچال نداره
برای اَشپزی هیچ امکانات نداره
تلوزیون نداره

لباسها تو میتونی بدی پائین بشورند هر کیسه 5 لیر حالا فرقی نمیکنه 10 تا لباس باشه یا 1 دونه البته بدون اتو

من چند تا پانسیون دیدم هم گرونتر و ارزونتر اکثر شبیه به هم هستند کمی بالا پائین گرونترها یخچال دارند و دستشوئی ها داخل اتاقه و ...

خوب حالا از خودم بگم اولا دانشگاهی که رفتم دانشگاه معمار سنان بود که 5 دقیقه پای پیاده با پانسیون فاصله داره . رفتم داخل دانشگاه البته پاسپورت رو دادم نگهبانی رفتم تو دانشگاه دقیقا کنار دریا است دانشگاهی بسیار قدیمی و شاید هم انروز خیلی خلوت رفتم شرایط ثبت نام رو برای رشته طراحی مد پرسیدم گفتند دقیقا یک و نیم ماه بعد مشخص میشه گفتم برای خارجی های چی گفت باید توی امتحان یوس شرکت کنی بعدش هم خود دانشگاه ازت امتحان میگره از 7 هنر یکی رو بلد باشی ( ماهم کمی نقاش ابرنگ کار کرده ایم حالا بشه اگه اسمشو نقاشی گذاشت و توی سفال هم کمی دست برده ایم ) راستش خیلی نامید شدم چو امتحان یوس رو نداده بودم پارسال قرار بود خود دانشگاه امتحا بگیره امسال قوانین عوض شده و من خاک تو سر هم هیچی به هر حا حالم گرفته شد ل چون اصلا محیط دانشگاههای اینجا با ایران متفاوته حالا برای من که رشته برق خونده بودم خیلی هم بدتر شده بود . میدونستم که دانشگاههای دولتی دیگه هم همین حرفها رو به من خواهند زد البته هنوز به اون دانشگهاها نرفتم اگه شده هم برای دیدن خود دانشگاهها میرم ببینم که حداقل زیارتی کرده باشیم و یک خورده اطلاعات برای بقیه بگیریم تا انها بتونند استفاده کنند. دانشگاههای خصوصی توی استانبول زیاده ولی باید خزانه بانک مرکزی رو ادم داشته باشه تا بتونه تحصیل کنه چون زندگی توی استانبول خیلی سخته و هزینه بر من الانش برای همین یک ماه 650 لیر باید اجاره بدم صبحانه و شام رو هم 10 لیر حساب کنید و مجبور هم ناهار نخورم چون برای یک ساندیچ مسخره کوچولو با نوشابه 10 لیر بدم . یعنی در حد زنده موندن نه بیشتر. برای یک ماه من یک کارت گرفتم که با اون میتونم سوار مترو یا تراموا و کشتی بشم که 10 لیر برای خود کارت و 140 لیر برای شارژ کارت . اب معدنی یک و نیم لیتری اینجا 1 لیره و نیم لیتری 50 کوروش و البته من یک 10 لیتری رو گرفتم 3.5 لیر و چون یخچال نیست باید اب گرم بخورم . شما برای یک زندگی بسیار ساده دانشجویی باید اینجا حداقل 1100 تا 1200 لیر در ماه خرج کنی اگه مریض نش چون من برای سرما خورگی رفتم دکتر اون بیمارستان خصوصی بود گفت 180 لیر فقط ویزیت دکتره مغزم سوت کشید اما پرستار راهنمایی کرد گفت برو بیمارستان دولتی اونجا خیلی ارزونتره من هم رفتم دولتی 15.50 لیر برای ویزیت و 35 لیر هم برای دارو . وسائل برقی اینجا خیلی گرونتره یک سشوار کوچولوی چینی که ایران 6 یا 7 تومانه اینجا همون 45000 هزار تومان لوازم کامپیوتر فقط باید نگاه کرد و رد شد . امدنی من لوازم نقاشی خودم رو اوردم دوستم گفت میری اونجا میخری ( عقل کردم با خودم اوردم )اینجا دیدم هوش از سرم رفت
اما پوشاک خیلی قیمتهاش مناسبه و شما لبایهای خوبو با کیفیتی رو میتونیند از اینجا بگیرید که تولید خودشونه و خیلی خوبند .

به هر حال این مطالب برای چند روز ی است که شهر رو دیده ام . حالا توی این مدتی که هستم باز هر چی مطلب بدرد بخور بود براتون مینویسم تا شاید کمکتون کنه و واسه این نوشته هام از شما هم انتظار هیچ چیزی رو ندارم جز اینکه همیشه سعی کنید به همدیگه کمک کنید.
با تشکر

sahand11_m27
June 5th, 2012, 01:40 AM
مرسی از نوشتن تجربیاتتون
کاملا درسته استانبول نسبت به شهرهای دیگه ترکیه گرونتره. ولی در نظر بگیرید که بیشتر دانشجوهای ایرانی هیچ کدوم خوابگاه 650 لیری نمیگیرن.
خوابگاههای دانشجویی از حدود 100 لیر شروع میشه(کیفیتشون از این پانسیونی که گرفتید خیلی بهتره یعنی کاملا خوبه و هرروز تمیز میکنن براتون اتاق رو...) و من تا 1000 لیر هم دیدم(خصوصی). مثلا برای ارشد و دکترا بوآزیچی (http://www.yurtlar.boun.edu.tr/fiyat.doc)یکی از بهترین خوابگاههای دانشجویی رو داره که ماهی 325 لیر برای دو نفره و هر وعده غذا 2.5 لیر. خوابگاههای ITU رو هم اینجا (http://www.yurtburs.itu.edu.tr/Icerik.aspx?sid=8233)میتونید ببینید.
بلیط مترو و اتوبوستون 50 درصد کاهش پیدا میکنه با کارت دانشجویی و اگه خوابگاه داخل Campus باشه هزینه حمل و نقل خیلی کاهش پیدا میکنه.
بچه هایی که توی خوابگاه دولتی هستند با 600 (100 لیر خوابگاه + 500 لیر هزینه زندگی یعنی روزی 17 لیر ) خیلی راحت زندگی میکنن. البته با خیلی کمتر(400 لیر در ماه) هم من شنیدم که خوب هرکسی نمیتونه اونجوری زندگی کنه.
بیمه دانشجویی توی تمام دانشگاهها اجباری شده و هزینه درمان خیلی کم میشه.
غذای خوابگاه هم کیفیتش خیلی خوبه و از نظر کمیت هم زیاده و میتونید هرچقدر میخواید بخرید که بستگی به خوابگاه داره ولی با 4 لیر میتونید 1 وعده با دسر و میوه بخورید.
ایشالا دانشجو شید هزینه هاتون خیلی کمتر میشه. نگران نباشید.

FanTasTic
June 14th, 2012, 02:09 PM
راستی این شهریه هایی که گفتید واسه مقطع کارشناسی چقدر میشه؟

ببخشید هزینه هایی رو که گفتید کدوم قسمت وبسایت دانشگاه ها باید ببینیم.من شهریه دانشگاه استانبول تکنیک رو اصلا نمیتونم پیدا کنم.

درود

دوست عزیز این شهریه ها در برخی سایت دانشگاه ها هست اما من با مکاتبه با دانشگاه اینا رو نوشتم .دوست من متفاوت هست به سایت دانشگاه ها مراجعه نمایید همچنین سهند عزیز در تاپیک تحصیل در ترکیه به کرار نوشتن بخشی که هزینه های تحصیل دانشگاه ITU رو نمایش می دهد .

محمدرضا

Ghahraman2012
June 24th, 2012, 01:47 AM
سلام دوستان صفحات را خوندم ولی جوابی نگرفتم در این رابطه: ۱. ایا در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه می شود برای مستر بدون داشتن مدرک ایلتس یا تافل اقدام کرد و یا اینجوری هست که دانشگاه کلاس زبان بزاره برای اون هایی که ضعف دارن؟؟ و هزینه اجاره خونه چند هست چه استانبول و انکارا یا ازمیر ؟؟؟؟ ممنون

FanTasTic
June 24th, 2012, 01:57 AM
سلام دوستان صفحات را خوندم ولی جوابی نگرفتم در این رابطه: ۱. ایا در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه می شود برای مستر بدون داشتن مدرک ایلتس یا تافل اقدام کرد و یا اینجوری هست که دانشگاه کلاس زبان بزاره برای اون هایی که ضعف دارن؟؟ و هزینه اجاره خونه چند هست چه استانبول و انکارا یا ازمیر ؟؟؟؟ ممنون

درود

دوست عزیز بخش اول سوالتون در اینجا (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?38776-Middle-East-Technical-University&p=776153&viewfull=1#post776153) سهند عزیز و صحبتی کردند در این باره و همچنین در ارسال های قبلی تاپبک های دیگر (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?18429-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%B7%D8%B9-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7) هم مفصلا جناب Mish عزیز و دیگر دوستان بحث کردند انشالله مطالعه بفرمایید به پاسخ هاتون خواهید رسید .

محمدرضا

yas12
June 25th, 2012, 11:02 AM
کمی از استابول براتون بنویسم که هم فاله هم تماشا
شهری زیبا بزرگ اما خیلی گرون برای یک دانشجو...

دوست عزیزم یه نکته ی دیگه ای رو هم درنظر بگیرید، اگه انشالا بلایی سر ارز دانشجویی نیاد، هزینه های شما کاهش پیدا میکنه و شما دلار رو با قیمت 1250 میخری و تقریبا لیر میشه 600. با این احتساب شرایط بهتر میشه :)

123list
June 25th, 2012, 05:50 PM
خدا کنه نمیدونم به من ارز بدهند یا نه چون این دانشگاه توی لیست مورد تائید وزارت علوم نیست :confused:

alibb
June 25th, 2012, 09:29 PM
با تشکر از تمام دوستان گرامی
ببخشید شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه برای افراد ایرانی غیر ترک زبان(مثلا از شمال یا جنوب ایران) با افراد ترک زبان ایرانی فرق میکنه؟ شهریه MBA دانشگاه های دولتی اطلاع دارین چه قدر میشه؟ در داخل دانشگاه کار دانشجویی مثل کشورهای اروپایی که هفته ای 20 ساعت هست میشه پیدا کرد؟ دستمزد کار دانشجویی چه قدر میشه؟ نمره ی بالای بخش وربال آزمون Gre تاثیری در پذیرش و گرفتن بورس از دانشگاه داره؟ سوالات آخرم اینکه: دانشگاه های خصوصی ترکیه مثل سابانچی-بوگازیچی-بیلکنت شهریه ی خیلی بالایی دارن. به خود دانشجوهای ترکیه که رتبه های خوبی در کنکور ترکیه به دست می آرن بورسی تعلق میگیره که برخی افراد ترکیه این دانشگاه هارو انتخاب میکنن؟

Mish
June 26th, 2012, 12:34 PM
با تشکر از تمام دوستان گرامی
ببخشید شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه برای افراد ایرانی غیر ترک زبان(مثلا از شمال یا جنوب ایران) با افراد ترک زبان ایرانی فرق میکنه؟ شهریه MBA دانشگاه های دولتی اطلاع دارین چه قدر میشه؟ در داخل دانشگاه کار دانشجویی مثل کشورهای اروپایی که هفته ای 20 ساعت هست میشه پیدا کرد؟ دستمزد کار دانشجویی چه قدر میشه؟ نمره ی بالای بخش وربال آزمون Gre تاثیری در پذیرش و گرفتن بورس از دانشگاه داره؟ سوالات آخرم اینکه: دانشگاه های خصوصی ترکیه مثل سابانچی-بوگازیچی-بیلکنت شهریه ی خیلی بالایی دارن. به خود دانشجوهای ترکیه که رتبه های خوبی در کنکور ترکیه به دست می آرن بورسی تعلق میگیره که برخی افراد ترکیه این دانشگاه هارو انتخاب میکنن؟

دوست عزیز من جواب سوالایی رو که می دونم می دم.بقیه دوستان هم کمک خواهند کرد.
شهریه دانشگاه های ترکیه در حال حاضر برای تمام دانشجوهای ایرانی چه ترک زبان و چه غیر ترک زبان (ایرانیان) یکسان هستش یعنی اون تخفیفی رو که قبلن به ایرانیان آذری زبان می دادن دیگه نمی دن و طبق گفته دوستان فروم تنها دانشگاه بوغازیچی با دوندگی های زیاد ممکنه این تخفیف رو الان بده ولی بقیه دانشگاه ها دیگه نمی دن.
دانشگاه های خصوصی ترکیه اون هایی که شما نام بردین به دانشجوهای خارجی هم بورس می دن و بورس های خوبی هم می دهند مثل بیلکنت، سابانجی و ... . البته دانشگاه بوغازیچی دانشگاه دولتی هستش.در کل در مقطع فوق لیسانس بورسیه می تونید بگیرید.
هر سال هم خود دولت ترکیه بورس هایی رو به دانشجویان خارجی اختصاص می ده که از این سایت (http://www.trscholarships.org/en) قابل پیگیری هستش.
کار دانشجویی و نمره وربال رو راستش من اطلاعات دقیقی ندارم.
موفق باشید.

Mish
June 26th, 2012, 12:39 PM

دوست عزیز من در رابطه با دوره مستر اطلاعات دقیقی ندارم.سهند عزیز بیش تر می تونن کمکتون کنن.
هزینه اجاره خونه تو استانبول از آنکارا و ازمیر بالاتره.فقط اینو می دونم.
تو آنکارا شنیدم که خیلی ارزونه.
دانشگاه های ترکیه خوابگاه های خوبی دارن.

starblue7750
June 28th, 2012, 09:10 AM
سلام
دیروز با یکی از دوستام که تو حاجی تپه ارشد معماری می خونه حرف می زدم که گفت :
هزینه دانشگاه 600 لیره
هزینه خوابگاه(دولتی) فکر کنم گفت 150 لیره ( صبحونه + شام می دن )
هزینه بیمه برا یه ماه 35 لیره
بقیه هزینه ها هم بستگی به هر شخص می تونه زیاد و کم باشه

luky1
June 29th, 2012, 11:15 AM
دوست عزیز از این دوستتون راجب سطح آموزش در دانشگاهشون میپرسید؟منم میخوام معماری بخونم.و پذیرش از EMU در قبرس دارم ولی دوست دارم ترکیه بخونم.
معدلم بالای 15 هست مدرک زبان ندارم ولی اگه بشه امتحان ورودی دانشگاه رو بدم.(البته اگه داشته باشه)

Hosseinzt
July 1st, 2012, 03:07 PM
سلام
من ورودی 2009 رشته ژنتیک مولکولی گیاهی دانشگاه آتاتورک هستم و تا یکی دو ماه دیگه دفاع می کنم. از درس خوندن و زندگی در ترکیه بسیار راضی ام و در این سه سالی که اینجا هستم تاکنون هیچ مشکل خاصی برام پیش نیومد.
هزینه های زندگی و دانشگاه بستگی به فرد داره ولی حداقل ها در شهری که من زندگی میکنم (ارزوروم) به این صورت هست:
شهریه ترمی 505 لیر (البته من 150 لیر میدم چون ورودی 2009 هستم و دیگه تخفیف ترک زبانها رو برداشتن)
خوابگاه 165 لیر (سه تخته، تلویزیون، یخچال، صبحانه و شام، کمد، میز و صندلی و کتابخونه شخصی کوچیک)
بیمه درمانی هر ترم 150 لیر
اتوبوس عمومی 1.35 لیر (برای دانشجوها 1 لیر)
ناهار در سلف مرکزی هفته ای 10 لیر (فقط 5 روز دوشنبه تا جمعه)

homa_mousavi
July 3rd, 2012, 09:33 PM
محمدرضای عزیز از کمکت خیلی ممنون.بزارید شرایطم رو بهتون بگم.من میخوام واسه لیسانس معماری داخلی برم ترکیه و اون هم دانشگاه استانبول تکنیک.راستش چون دانشگاه های دیگه هزینه زیادی واسم داره.چند تا سوال اساسی دارم.یکی همین شهریه سالانه دانشگاه هست.2 اینکه تو این مقطع به چه زبانی تدریس میشه.3 اینکه این دانشگاه آزمون ورودی میگیره؟4.اینکه باید قبل از ورود مدرک زبانم رو بگیرم؟ من خودم دستم به جایی بند نیس واسه همینه که امیدم به اینه دوستان اینجا بتونن بهم کمک کنن.بازم از لطفتون خیلی ممنون.:rolleyes:

ARAA
July 4th, 2012, 12:37 AM
دوست عزیز من جواب سوالایی رو که می دونم می دم.بقیه دوستان هم کمک خواهند کرد.
شهریه دانشگاه های ترکیه در حال حاضر برای تمام دانشجوهای ایرانی چه ترک زبان و چه غیر ترک زبان (ایرانیان) یکسان هستش یعنی اون تخفیفی رو که قبلن به ایرانیان آذری زبان می دادن دیگه نمی دن و طبق گفته دوستان فروم تنها دانشگاه بوغازیچی با دوندگی های زیاد ممکنه این تخفیف رو الان بده ولی بقیه دانشگاه ها دیگه نمی دن.
دانشگاه های خصوصی ترکیه اون هایی که شما نام بردین به دانشجوهای خارجی هم بورس می دن و بورس های خوبی هم می دهند مثل بیلکنت، سابانجی و ... . البته دانشگاه بوغازیچی دانشگاه دولتی هستش.در کل در مقطع فوق لیسانس بورسیه می تونید بگیرید.
هر سال هم خود دولت ترکیه بورس هایی رو به دانشجویان خارجی اختصاص می ده که از این سایت (http://www.trscholarships.org/en) قابل پیگیری هستش.
کار دانشجویی و نمره وربال رو راستش من اطلاعات دقیقی ندارم.
موفق باشید.

یه نکته ای اضافه کنم : دانشگاه Bogazici فعلا این تخفیف رو قائل میشه ولی اصلا دوندگی نداره، فقط باید برید به یه موسسه ای که اونجا باهاتون مصاحبه میکنن و بعدش یه برگه بهتون میدن که اونو میدین امور مالی و تموم ...

ARAA
July 4th, 2012, 12:47 AM

1. بله میتونید اقدام کنید ولی شانس پذیرشتون میاد پایین، چون ظرفیت کلاس های آمادگی زبان نهایتآ 4-5 نفر هست و ممکن اصلا برای به رشته ای کلاس آمادگی زبان نداشته باشند ... اطلاعات در مورد دانشگاه Bogazici هست

2. هزینه اجاره خونه تو استانبول نزدیک دانشگاه Bogazici و 2000 لیر و به بالاست ...

sara1kl
July 21st, 2012, 03:29 PM
. هزینه اقامت در ترکیه هزینه های اقامت بصورت دانشجویی در ترکیه شامل هزینه های مسکن- تغذیه- ایاب و ذهاب درون شهری- تلفن- کتاب و مواد ضروری در صورتیکه دانشجو در خوابگاه های دولتی اسکان یابد بطور متوسط ماهانه بین 300 تا 400 لیره می باشد . اگر که دانشجو در یکی از خوابگاه های ارائه شده توسط دانشگاه و یا خوابگاه های خصوصی و یا بصورت کرایه کردن آپارتمان اسکان یابد هزینه زندگی ماهانه را در حدود 500 لیره تا 700 لیره بایستی در نظر گرفت .

منبع
(http://maraghatomer.blogfa.com/post-4.aspx)

homa_mousavi
July 22nd, 2012, 05:22 PM
دوستان عزیز کسی میدونه شهریه حاجت تپه واسه لیسانس چقدره؟خوابگاه هاش چطور؟وضعیت خوبی دارند؟این دانشگاه توی آنکاراست دیگه درسته؟

pep
July 23rd, 2012, 06:45 PM
سلام دوستان
به نظر شما کدام دانشگاه ترکیه برای ارشد عمران بهتره.البته هم سطح علمی خوبی داشته باشه هم برای من هزینه دانشگاه مد نظره که تا سالی 2 هزار دلار می تونم ساپورت کنم.من هزینه یه سری از دانشگاه ها رو دیدم 14 تا 10 هزار تا بود !اصلا با این هزینه می شه جایی پیدا کرد

ARAA
July 24th, 2012, 02:47 PM
سلام دوستان
به نظر شما کدام دانشگاه ترکیه برای ارشد عمران بهتره.البته هم سطح علمی خوبی داشته باشه هم برای من هزینه دانشگاه مد نظره که تا سالی 2 هزار دلار می تونم ساپورت کنم.من هزینه یه سری از دانشگاه ها رو دیدم 14 تا 10 هزار تا بود !اصلا با این هزینه می شه جایی پیدا کرد

سلام دوست عزیز بهتر بود سوالت رو اینجا (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?2119-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%83%D9%84%D9%8A-%D9%88-%D9%85%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84/page191) مطرح میکردی ... در مورد سوالت همه دانشگاه های دولتی شهریه ای که میگیرن زیر 2000$ هست، احتمالا دانشگاه های خصوصی رو چک کردی ... دانشگاه های خوب هم در مورد رشته عمران که به زبان انگلیسی هم تدریس میکنن Metu, Bogazici هست، ITU هم دانشگاه خوبیه فقط ممکنه مجبور بشی بعضی از درسها رو ترکی پاس کنی ...

pep
July 25th, 2012, 12:17 PM
[/QUOTE]سلام دوست عزیز بهتر بود سوالت رو اینجا (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?2119-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%83%D9%84%D9%8A-%D9%88-%D9%85%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84/page191) مطرح میکردی ... در مورد سوالت همه دانشگاه های دولتی شهریه ای که میگیرن زیر 2000$ هست، احتمالا دانشگاه های خصوصی رو چک کردی ... دانشگاه های خوب هم در مورد رشته عمران که به زبان انگلیسی هم تدریس میکنن Metu, Bogazici هست، ITU هم دانشگاه خوبیه فقط ممکنه مجبور بشی بعضی از درسها رو ترکی پاس کنی ...[/QUOTE]

باتشکر از پاسخت araa جان
اتفاقا من شهریه Metu, Bogazici رو منظورم بود که برای من زیاده.می شه چند تا دانشگاه دولتی رو بگی ؟اصلا ممکن هست ما از دانشگاههای دولتی پذیرش بگیریم ؟
در ضمن من تصمیم دارم امسال روی نوشتن مقاله تمرکز کنم ایا برای دانشگاه ها ی ترکیه اینجور کارهای تحقیقاتی اهمیت داره

-----با تشکر---------

ARAA
July 25th, 2012, 02:16 PM
سلام دوست عزیز بهتر بود سوالت رو اینجا (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?2119-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%83%D9%84%D9%8A-%D9%88-%D9%85%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84/page191) مطرح میکردی ... در مورد سوالت همه دانشگاه های دولتی شهریه ای که میگیرن زیر 2000$ هست، احتمالا دانشگاه های خصوصی رو چک کردی ... دانشگاه های خوب هم در مورد رشته عمران که به زبان انگلیسی هم تدریس میکنن Metu, Bogazici هست، ITU هم دانشگاه خوبیه فقط ممکنه مجبور بشی بعضی از درسها رو ترکی پاس کنی ...[/QUOTE]

باتشکر از پاسخت araa جان
اتفاقا من شهریه Metu, Bogazici رو منظورم بود که برای من زیاده.می شه چند تا دانشگاه دولتی رو بگی ؟اصلا ممکن هست ما از دانشگاههای دولتی پذیرش بگیریم ؟
در ضمن من تصمیم دارم امسال روی نوشتن مقاله تمرکز کنم ایا برای دانشگاه ها ی ترکیه اینجور کارهای تحقیقاتی اهمیت داره

-----با تشکر---------[/QUOTE]

خوب مگه خودت نگفتی که تا 2000$ رو میتونی ساپورت کنی ؟! شهریه Bogazici ترمی 438$ هست که سالی میشه تقریبا 900$، شهریه METU هم تقریبا دوبرابر Bogazic هست، شهریه ITU هم سالی 1000 لیر هست، همه اینا زیر 2000$ هست که خودت گفتی ... من اینارو خبر داشتم و از شهریه بقیه دانشگاه های دولتی خبر ندارم، لیست بقیه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم رو میتونی از تو خود همین سایت قسمت ویکی اپلای پیدا کنی ... البته اینم در نظر داشته باش که در بقیه دانشگاه های دولتی تدریس به زبان ترکی خواهد بود

بله که میشه از دانشگاه های دولتی پذیرش گرفت، چرا نشه ؟!

بله مقاله میتونه پوئن مثبتی براتون باشه و حتی تو گرفتن فاند از دانشگاه های خصوصی کمکتون کنه ...

پ.ن1: Bogazici, METU و ITU هر سه تا دانشگاه دولتی هستند.
پ.ن2: اگه قصد بازگشت به ایران رو ندارید میتونید برای دانشگاه های خصوصی مثل Sabanci و KOC ( که علیرغم سطح بالای علمی مورد تائید وزارت علوم نیستن ) هم اقدام کنید، که این دانشگاه ها به نسبت دانشگاه های دولتی فاند بیشتری به دانشجوهاشون میدن.
چ.ن3: تنها دانشگاه خصوصی مورد تائید وزارت علوم دانشگاه Bilkent می باشد.

afshin.m
July 26th, 2012, 01:17 PM
سلام ،من مطالبه دوستان رو خوندم ، والی هنوز یک سوال دارم . من سربازی دارم و تا وقتی که پذیرش برام نیاد نمیتونم از کشور خارج بشم ، میخام بدونم که دانشگاه های ترکیه امتحانه ورودی داران ؟ و اگر داران این امتحان شامله چی هستش ؟؟ و آیا بدونه این امتحان میشه پذیرش گرفت ؟

ARAA
July 26th, 2012, 02:36 PM
سلام ،من مطالبه دوستان رو خوندم ، والی هنوز یک سوال دارم . من سربازی دارم و تا وقتی که پذیرش برام نیاد نمیتونم از کشور خارج بشم ، میخام بدونم که دانشگاه های ترکیه امتحانه ورودی داران ؟ و اگر داران این امتحان شامله چی هستش ؟؟ و آیا بدونه این امتحان میشه پذیرش گرفت ؟

برای مقطع فوق لیسانس عمران بیشتره دانشگاه های ترکیه امتحان ورودی ندارند ... دانشگاه های انگلیسی زبان مثل Bogazic و ITU ( بستگی به درسهای انتخابی ممکنه بعضی از دروس رو ترکی پاس کنید )، مصاحبه دارن که قبول میکنن بصورت اینترنتی هم مصاحبه کنن، ITU هم دیگه مصاحبه نداره برای خارجی ها

amirgozali
July 27th, 2012, 01:32 AM
برای مقطع فوق لیسانس عمران بیشتره دانشگاه های ترکیه امتحان ورودی ندارند ... دانشگاه های انگلیسی زبان مثل Bogazic و ITU ( بستگی به درسهای انتخابی ممکنه بعضی از دروس رو ترکی پاس کنید )، مصاحبه دارن که قبول میکنن بصورت اینترنتی هم مصاحبه کنن، ITU هم دیگه مصاحبه نداره برای خارجی ها

کی همچین چیزی رو گفته؟
از دانشگاه به دانشگاه شرایط فرق می کنه. مثلا دانشگاه غازی امسال اتحان کتبی گرفت. حاجت تپه مصاحبه داشت. کارادنیز تکنیک ترابزون نداشت. دانشگاه 9 ایلول و اژه مصاححبه دارند. آتاتورک ارزروم نداره.

niloofarzabihi
July 27th, 2012, 11:29 AM
سلام، من از دانشگاه تکنیک استانبول پذیرش گرفتم برای این ترم پاییز (برای دکترا). ایمیل زدم براشون واسه اینکه بدونم خوابگاه شرایطش چجوریه، جواب دادن که واسه دکترا ها خوابگاه وجود نداره و همه خوابگاه ها رو لیسانس ها پر کردن!! و ارشد و دکترا ها باید خونه بگیرن..حتی لینک یه بنگاه معاملات رو هم برام فرستادن!! میخواستم بدونم هزینه کرایه خوبه تا چه حدیه؟ کسی اطلاع داره که بهتره کدوم محله ها خونه رو بگیرم که نزدیک باشه؟ کسی اونجا زندگی می کنه که بتونه کمکم کنه؟ ممنونم.

Mish
July 27th, 2012, 12:08 PM
سلام، من از دانشگاه تکنیک استانبول پذیرش گرفتم برای این ترم پاییز (برای دکترا). ایمیل زدم براشون واسه اینکه بدونم خوابگاه شرایطش چجوریه، جواب دادن که واسه دکترا ها خوابگاه وجود نداره و همه خوابگاه ها رو لیسانس ها پر کردن!! و ارشد و دکترا ها باید خونه بگیرن..حتی لینک یه بنگاه معاملات رو هم برام فرستادن!! میخواستم بدونم هزینه کرایه خوبه تا چه حدیه؟ کسی اطلاع داره که بهتره کدوم محله ها خونه رو بگیرم که نزدیک باشه؟ کسی اونجا زندگی می کنه که بتونه کمکم کنه؟ ممنونم.

شما می تونید خوابگاه خصوصی هم بگیرید.نزدیکی های استانبول تکنیک خوابگاه های مختلف زیاد هست.
از این سایت (http://www.istanbuldayurtlar.com/) می تونید پیگیری کنید.

amir.eslami
July 27th, 2012, 03:51 PM
اصلا خوابگاه های خصوصی رو توصیه نمیکنم . سعی کنید با یک نفر دیگه خونه اجاره کنین . خوابگاه های خصوصی هم گرونن و هم استاندارد نیستن .
اگر مجبور شدین برای یک ترم هم که شده برین خوابگاه خصوصی ، اصلا سفته(سند) امضا نکنین .

m4m1n1
July 27th, 2012, 04:01 PM
سلام دوست عزیز بهتر بود سوالت رو اینجا (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?2119-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%83%D9%84%D9%8A-%D9%88-%D9%85%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84/page191) مطرح میکردی ... در مورد سوالت همه دانشگاه های دولتی شهریه ای که میگیرن زیر 2000$ هست، احتمالا دانشگاه های خصوصی رو چک کردی ... دانشگاه های خوب هم در مورد رشته عمران که به زبان انگلیسی هم تدریس میکنن Metu, Bogazici هست، ITU هم دانشگاه خوبیه فقط ممکنه مجبور بشی بعضی از درسها رو ترکی پاس کنی ...

باتشکر از پاسخت araa جان

-----با تشکر---------[/QUOTE]

خوب مگه خودت نگفتی که تا 2000$ رو میتونی ساپورت کنی ؟! شهریه Bogazici ترمی 438$ هست که سالی میشه تقریبا 900$، شهریه METU هم تقریبا دوبرابر Bogazic هست، شهریه ITU هم سالی 1000 لیر هست، همه اینا زیر 2000$ هست که خودت گفتی ... من اینارو خبر داشتم و از شهریه بقیه دانشگاه های دولتی خبر ندارم، لیست بقیه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم رو میتونی از تو خود همین سایت قسمت ویکی اپلای پیدا کنی ... البته اینم در نظر داشته باش که در بقیه دانشگاه های دولتی تدریس به زبان ترکی خواهد بود

بله مقاله میتونه پوئن مثبتی براتون باشه و حتی تو گرفتن فاند از دانشگاه های خصوصی کمکتون کنه ...

پ.ن2: اگه قصد بازگشت به ایران رو ندارید میتونید برای دانشگاه های خصوصی مثل Sabanci و KOC ( که علیرغم سطح بالای علمی مورد تائید وزارت علوم نیستن ) هم اقدام کنید، که این دانشگاه ها به نسبت دانشگاه های دولتی فاند بیشتری به دانشجوهاشون میدن.
چ.ن3: تنها دانشگاه خصوصی مورد تائید وزارت علوم دانشگاه Bilkent می باشد.[/QUOTE]

قابل توجه دوستان که تمام دانشگاه های ترکیه که مورد تایید YOK یا همون وزارت علوم ترکیه باشن مورد تایید وزارت علوم هستن(برای دوره کارشناسی). برای دوره های بالاتر یه سری دانشگاه های ممتاز هستن که بدون قید و شرط مورد تایید هستن، بقیه دانشگاه ها از جمله دانشگاه های خصوصی که جزو لیست دانشگاه های ممتاز نیستن در صورت داشتن یه مقاله علمی و معدل بالای 17 مورد تایید هستن. خواهش می کنم اگه مطمئن نیستید اطلاعات اشتباه ندید.

niloofarzabihi
July 27th, 2012, 05:13 PM
ممنونم. من که زدم دانشگاه استانبول تکنیک، دو تا خوابگاه دخترونه معرفی کرد که تا جایی که چک کردم اصلا نزدیک کمپ نبود.. در مورد خونه چطور؟ من اصلا نمیدونم کجا رو بگردم.. کدوم محله!!؟و اینکه اگه بمونم اواخر سپتامبر برم که موقع ثبت نامه دیر نمیشه؟

123list
July 27th, 2012, 06:00 PM
ممنونم. من که زدم دانشگاه استانبول تکنیک، دو تا خوابگاه دخترونه معرفی کرد که تا جایی که چک کردم اصلا نزدیک کمپ نبود.. در مورد خونه چطور؟ من اصلا نمیدونم کجا رو بگردم.. کدوم محله!!؟و اینکه اگه بمونم اواخر سپتامبر برم که موقع ثبت نامه دیر نمیشه؟

بهتر برای سپتامبر نمونید چون ان موقع اگه توی خوابگاه جایی هم مونده باشه قطعا دانشجوهای دیگه میگیرند بهتره کمی زودتر برید. دانشگاه ای تی یو خودش یک ایستگاه مترو داره و توی محله Ayazaga قرار داره ایستگاه اتوبوس هم داره خونه ها توی این محله ها نسبتا کرایه هاش خوبه اگه دوستی داشته باشید میتونید دو تایی کرایه کنید . سعی کنید اگه پانسیون میرید جایی باشه که ایستگاه مترو نزدیکش باشه که با مترو به دانشگاه راحتتر برید. از خود تکسیم تا حاجی عثمان 10 ایستگاه است که دانشگاه هفتمیم ایستگاه است .

ARAA
July 27th, 2012, 06:31 PM
کی همچین چیزی رو گفته؟
از دانشگاه به دانشگاه شرایط فرق می کنه. مثلا دانشگاه غازی امسال اتحان کتبی گرفت. حاجت تپه مصاحبه داشت. کارادنیز تکنیک ترابزون نداشت. دانشگاه 9 ایلول و اژه مصاححبه دارند. آتاتورک ارزروم نداره.

حالا یه کلمه بیشتر قبل دانشگاه جا افتاده، دیگه نیازی به اینهمه شلوغ کردنش نیست، در ضمن من بیشتر منظورم دانشگاه هایی بود که بعدش توضیح دادم ...

ARAA
July 27th, 2012, 06:43 PM
باتشکر از پاسخت araa جان

-----با تشکر---------

چ.ن3: تنها دانشگاه خصوصی مورد تائید وزارت علوم دانشگاه Bilkent می باشد.[/QUOTE]

قابل توجه دوستان که تمام دانشگاه های ترکیه که مورد تایید YOK یا همون وزارت علوم ترکیه باشن مورد تایید وزارت علوم هستن(برای دوره کارشناسی). برای دوره های بالاتر یه سری دانشگاه های ممتاز هستن که بدون قید و شرط مورد تایید هستن، بقیه دانشگاه ها از جمله دانشگاه های خصوصی که جزو لیست دانشگاه های ممتاز نیستن در صورت داشتن یه مقاله علمی و معدل بالای 17 مورد تایید هستن. خواهش می کنم اگه مطمئن نیستید اطلاعات اشتباه ندید.[/QUOTE]

دوست من، من تا مطمئن نباشم حزفی نمیزنم ... از اینجا (http://www.applyabroad.org/wiki/index.php/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87) هم میتونید ببینید ... در ضمن در مورد اون دانشگاه های گروه ب فقط موقع ارزشیابی مدرکتون تائید میشه اونم اگه شرایطشو داشته باشید، دقت کنید که داشتن معدل 17 تو این دانشگاه ها به مراتب سختتر از ایران هست ... در ضمن تو مدت تحصیل هم ممکنه نتونید از خدماتی مثل ارز دانشجویی یا معافیت تحصیلی استفاده کنید ...

ARAA
July 27th, 2012, 07:06 PM

سلام

برای گرفتن خوابگاه و خونه من محله های Sisli/MecidiyeKoy ,OsmanBey و Besiktas رو پیشنهاد میکنم، که 2تای اولی از طریق مترو و آخری از طریق اتوبوس راحت میتونید دانشگاه برید و بیایید، البته مثلا محله Uskudar هم جای خوبیه و تقریبا یکمی هم مذهبیتر از جاهای دیگه هست ولی یکم دورتره اول باید با کشتی بیایید Besiktas بعدش با اتوبوس برید دانشگاه ... در مورد قیمت، دوست من پارسال یه خوابگاه خصوصی گرفته بود تو Sisli که توی اتاق 2نفر بودن و همه امکاناتی هم داشت فکر کنم غذا هم میداد، ماهی 700 لیر، و یکی دیگه از دوستام یه خونه 2خوابه مبله گرفته تو همون محله ماهی 1500 لیر( البته اگه اشتباه نکنم ) که رو این مبلغ باید پول آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت و ماهیانه نگهبان آپارتمان رو هم بیاید که تقریبا 200-300 لیر هم اینا میشن ... البته برای گرفتن خونه من به شخصه Osmanbey رو دوست دارم و پیشهاد میکنم

m4m1n1
July 27th, 2012, 10:17 PM

چ.ن3: تنها دانشگاه خصوصی مورد تائید وزارت علوم دانشگاه Bilkent می باشد.

قابل توجه دوستان که تمام دانشگاه های ترکیه که مورد تایید YOK یا همون وزارت علوم ترکیه باشن مورد تایید وزارت علوم هستن(برای دوره کارشناسی). برای دوره های بالاتر یه سری دانشگاه های ممتاز هستن که بدون قید و شرط مورد تایید هستن، بقیه دانشگاه ها از جمله دانشگاه های خصوصی که جزو لیست دانشگاه های ممتاز نیستن در صورت داشتن یه مقاله علمی و معدل بالای 17 مورد تایید هستن. خواهش می کنم اگه مطمئن نیستید اطلاعات اشتباه ندید.[/QUOTE]

دوست من، من تا مطمئن نباشم حزفی نمیزنم ... از اینجا (http://www.applyabroad.org/wiki/index.php/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87) هم میتونید ببینید ... در ضمن در مورد اون دانشگاه های گروه ب فقط موقع ارزشیابی مدرکتون تائید میشه اونم اگه شرایطشو داشته باشید، دقت کنید که داشتن معدل 17 تو این دانشگاه ها به مراتب سختتر از ایران هست ... در ضمن تو مدت تحصیل هم ممکنه نتونید از خدماتی مثل ارز دانشجویی یا معافیت تحصیلی استفاده کنید ...[/QUOTE]

دوست عزیز ویکیپدیا مرجع خوبی نیس! من خودم الان دو سال هست برا فوق ترکیه هستم و الانم دنبال کارای فارق التحصیلی هستم،تو یکی از دانشگاهای خصوصی که "چند سالی" فقط از تاسیسش می گذره، منتها به خاطر استادی که الان دارم باهاش کار می کنم و فاند فوق العاده ای که می دادن تصمیم گرفتم به جای کانادا بیام اینجا، و الانم بسیار خوشحالم از تصمیمی که گرفتم، من الان برا دکترا دارم میرم آمریکا سربازی هم نرفتم تما وزارت علوم پرونده دارم و همونو دارم تغییر مقطع می دم بدون هیچ مشکلی!!سه بارم(دو ترم گذشته و تابستان امسال) ارز دولتی گرفتم.... موفق باشید

amirgozali
July 28th, 2012, 12:01 AM
احتمالا منظور اونها خوابگاه خود دانشگاه بوده
شما خوابگاه دولتی که وابسته به دانشگاه نیست رو یه سری بهش بزنید
http://www.kyk.gov.tr/
معمولا ثبت نام تو ماه ایلول (سپتامبر) هست مدارک هم یه برگه دانشجویی میبرید به دفتر اونجا و خوابگاه بهتون میدن.
خود بنده در آنکار تو یکی از خوابگاهای همین سازمان اقامت دارم.
خوابگا های اینجا هم درجه بندی داره. گرون ترینش 171 لیر هست که هر روز به شما 2 لیر ژتون صبحانه و 4 لیر ژتون شام میدند. یعنی در ماه 180 لیر به شما غذا میدند و 9 لیر هم از پولی که دادید بیشتر به شما برمیگردوند.
اطاق 2-4 نفره تخت خواب ها دو طبقه نیستند. سوریس بهداشتی داخل اطاق یخچال و تلویزیون داخل اطاق میز تحریر 2 عدد داخل اطاق

amirgozali
July 28th, 2012, 12:07 AM
حالا یه کلمه بیشتر قبل دانشگاه جا افتاده، دیگه نیازی به اینهمه شلوغ کردنش نیست، در ضمن من بیشتر منظورم دانشگاه هایی بود که بعدش توضیح دادم ...

شلوغ کاری؟ شما اگر می خواهید اطلاعات بدهید خوب اطلاعات درست بدهید. اون پست شما کلا اطلاعات انحرافی بود. کدوم دانشگاه (منظور 17 دانشگاه مورد تائید وزارت علوم) از طریق اینترنت و یا تلفن مصاحبه رو انجام می دن؟
کل پستی که زده بودید اشتباه بود

ARAA
July 28th, 2012, 12:24 AM
شلوغ کاری؟ شما اگر می خواهید اطلاعات بدهید خوب اطلاعات درست بدهید. اون پست شما کلا اطلاعات انحرافی بود. کدوم دانشگاه (منظور 17 دانشگاه مورد تائید وزارت علوم) از طریق اینترنت و یا تلفن مصاحبه رو انجام می دن؟
کل پستی که زده بودید اشتباه بود

همون دانشگاه هایی که تو پست اولم اسمشونو برده بودم و تو پست بعدیم هم گفتم که منظورم کدوم دانشگاه ها بود، در ضمن از اون دانشگاه هایی هم که شما اسم بردید فقط یکیش امتحان ورودی داشت ... در ضمن حداقل در مورد Bogazici مطمئنم که اینترنتی هم مصاحبه میکنه البته بغیر از رشته کامپیوتر ...

پ.ن1: ITU از امسال مصاحبه برای دانشجویان خارجی رو حذف کرده ...

niloofarzabihi
July 31st, 2012, 12:22 AM
معمولا ثبت نام تو ماه ایلول (سپتامبر) هست مدارک هم یه برگه دانشجویی میبرید به دفتر اونجا و خوابگاه بهتون میدن.
خوابگا های اینجا هم درجه بندی داره. گرون ترینش 171 لیر هست که هر روز به شما 2 لیر ژتون صبحانه و 4 لیر ژتون شام میدند. یعنی در ماه 180 لیر به شما غذا میدند و 9 لیر هم از پولی که دادید بیشتر به شما برمیگردوند.
اطاق 2-4 نفره تخت خواب ها دو طبقه نیستند. سوریس بهداشتی داخل اطاق یخچال و تلویزیون داخل اطاق میز تحریر 2 عدد داخل اطاق
ممنون از راهنماییتون..فقط اونجور که من سر در آوردم ( که ترکیم اصلا خوب نیست!!) این برای دانشجوهای خود ترکیه است..نیست؟ یعنی به ما ایرانی ها هم میدن؟ بعد اینکه اپلیکیشنش آنلاین نیست نه؟ باید دستی خودم مدارک رو ببرم..

amirgozali
July 31st, 2012, 01:28 AM
ممنون از راهنماییتون..فقط اونجور که من سر در آوردم ( که ترکیم اصلا خوب نیست!!) این برای دانشجوهای خود ترکیه است..نیست؟ یعنی به ما ایرانی ها هم میدن؟ بعد اینکه اپلیکیشنش آنلاین نیست نه؟ باید دستی خودم مدارک رو ببرم..
این خوابگاه های برای همه هست برای شهروندان ترک و خارجی. برای ترکیه ای ها ثبت نام آنلاین هست ولی برای خارجی ها به صورت مراجعه حصوری به دفتر مرکزی.
عرض کردم که بنده خودم هم در این خوابگا ها اقامت دارم و کلی ایرانی هم در این خوابگاه ها هستند در خوابگاهی که بنده اقامت دارم 550 نفر ظریفت داره که 40 نفر ایرانی توش هستند.
شما این خوابگاه رو بی خیال نشید.
این خوابگاه ها اگر خواگباه استاندارد بالا بتونید بگیرید از 100 تا خوابگاه خصوصی بهتره. خوابگاه خصوصی واقعا درد سرش زیاده. چون خصوصی هست خواهید دید که طرف برای سود بیشتر و صرفه جویی در مخارج از همه چی میزینه مثلا صبحانه رو خواهید دید که خیلی ناچیز ارائه می کنن و شام هم همینطور.
تو زمستون تا هوا کاملا سرمایی نشده شوفاژ ها رو باز نمی کنن تا پول گاز زیاد نیاد. آب گرم حمام میبینید به تنهایی ولرم هست و اصلا نیاز ندارید که آب سرد رو هم باز کنید.

همه اینها رو یکی از بستگان بنده تجربه کرده اونهم در چند خوابگاه مختلف.

توصیه اکید میکنم قبل اینکه خوابگاه بگیرید قرارداد رو حتماً و حتماً بخونید. به روی خوش اونها نگاه نکنید توی قرارداد جوری می نوسیند که بعدا موقوع خروج هزینه یک یا دو ماه اظافه هم میگیرند و کاری از دست شما ساخته نیست.
اکثر خوابگاه ها از شما به تعدا ماهی که اقامت خواهید داشت سفته می خوان و هر ماه که تسویه می کنید سفته رو به شما برمیگردونند این رو هم امضا نکنید.

تو خوابگاه دولیت که بالا عرض کردم شما هیچدوم از مشکلات بالا رو ندارید. نه شما سفته میگیرند و نه چیزی ماه به ماه هزینه رو پرداخت می کنید. گرمایش اطاق ها همه عالی هستند. آب گرم حمام، فشار آب حمام، غذا ، سالن مطالعه جدا ، کافی نت همه اینها مهیا هست.

خوابگاه دولتی هم قبلا عرض کردم چند جور هست. بعضی ها استاندارد پائین هستند که تو اونها تعدا نفرات در یک اطاق زیاده و بعلاوه اینکه سرویس های بهداشتی در سالن و مشترک هست.
شما موقع درخواست بگید من خوابگاه yüksek ıstandarli می خواهم. (yari özel هم می گن بعضا)

peykan48
July 31st, 2012, 01:10 PM

با سلام
ادرس این مرکز تو انکارا کجاست ؟
با تشکر از شما

amirgozali
July 31st, 2012, 02:54 PM
با سلام
ادرس این مرکز تو انکارا کجاست ؟
با تشکر از شما

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ADRES : KIBRIS CAD. NO:4 KURTULUŞ/ANKARA
TEL : 0 312 430 17 80 (20 Hat)
FAX : 0 312 435 03 29

al60a
August 5th, 2012, 01:25 AM

من این خوابگاهها رو تو استانبول چک کردم. پسرونشو البته. 40 کیلومتر تو گوگل مپ فاصله زده تا تاکسیم. دانشکده معماری دانشگاه استانبول تکنیک اونجاست. خیلی دوره. اینجا رو ببینید:
http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/index.php
تو استانبول 123 تا 198 لیر هم هزینشونه

bandiket
August 6th, 2012, 12:01 AM
یه سوال فنی!!ندونستم کجا بپرسم!کسی میدونه ترکیه گرونتره یا قبرس؟واسه کارشناسی!

ARAA
August 6th, 2012, 01:10 AM
یه سوال فنی!!ندونستم کجا بپرسم!کسی میدونه ترکیه گرونتره یا قبرس؟واسه کارشناسی!

قبرس کلا از ترکیه گرونتره، ولی شاید اگه با استانبول مقایسه کنی زیاد به چشت نیاد ولی با شهرهای دیگه زیاد فرق میکنه ...

lere
August 7th, 2012, 01:24 AM
سلام، کسی از دوستان راجع به وضعیت خوابگاههای دانشگاه بیلکنت برای مقطع تحصیلات تکمیلی خبر داره؟ من از اونجا پذیرش دارم، وضعیت خوابگاه رو در وبسایت دانشگاه دیدم، بدک نبود، اما این امکاناتی که دوستان در بالا اشاره کردن، مثل سرویس بهداشتی و تلوزیون داخل اتاق و...، قیمتهای فوق العاده بالایی داره! تو بیلکنت برای خوابگاه بورس دارم، یعنی پول نمیدم، اما نمیدونم چه نوع اتاقی هم قراره بهم بدن؟ علی الاصول که همون دو تخته معمولی باید باشه!چیزی که من فهمیدم کلا 3 تا بلوک برای تحصیلات تکمیلی دارن که یه اتاق کاملاً معمولی دو تخته رو بدون امکانات فوق الذکر، ماهی 460 لیره اجاره میدن! از ژتون غذا هم خبری نیست تا اونجایی که من فهمیدم! کسی از دوستان اطلاعات جامعتری داره؟ با این وضعیت بهتر نیست برم خوابگاه دولتی، با همین 171 لیره، حداقل صبحانه و شام داشته باشم؟ میشه دوستان باتجربه مشورت بدن؟

shohreh13
August 10th, 2012, 02:35 PM
کسی از هزینه های زندگی تو ازمیر خبر داره ؟ هزینه اجاره خونه چطوریه ؟

ayyob
August 11th, 2012, 02:40 PM
سلام
من 30 سالمه و الان کاردانی IT میخونم و بچه تبریز هستم میخواستم بدونم حالا بدون تخفیفات هزینه یک سال با جا و خوراک اونجا چقدر میشه و من ممکنه اونجا یه کاری مثلا تو رستورانها پیدا کنم. تو ایران کار من کابینت و کمد و... ونقاشی ساختمون هم بلدم. البته من قصدم اقامت نه تحصیل ولی برای کار پیدا کردن تو ترکیه مجبور باشم ادامه تحصیل هم میدم و شرایط آذری بودن تو اقامت گرفتن تاثیر داره؟
خوشحال میشم منو راهنمایی کنین.

amirgozali
August 12th, 2012, 06:32 PM
سلام
من 30 سالمه و الان کاردانی IT میخونم و بچه تبریز هستم میخواستم بدونم حالا بدون تخفیفات هزینه یک سال با جا و خوراک اونجا چقدر میشه و من ممکنه اونجا یه کاری مثلا تو رستورانها پیدا کنم. تو ایران کار من کابینت و کمد و... ونقاشی ساختمون هم بلدم. البته من قصدم اقامت نه تحصیل ولی برای کار پیدا کردن تو ترکیه مجبور باشم ادامه تحصیل هم میدم و شرایط آذری بودن تو اقامت گرفتن تاثیر داره؟
خوشحال میشم منو راهنمایی کنین.
اول از همه قضیه آذری بودن رو بیخیال شید که این قضیه منتفی هست. هیچ امتیازی از این بابت نصیب شما نخواهد شد. فقط مردم با صمیمیت ممکنه با شما برخورد کنن. فقط همین
هزینه زندگی اگر تو خوابگاه باشید و ولخرجی نکنید ماهی 500 لیر.
اگر خانه اجاره کنید. دور ترین خانه ها و جاهای پرت ماهی 300 لیر هست در جاهای خوب 800-1000 لیر . (ماهی 300 لیر هم هزینه قبض های خانه)
برای کار کردنتوی رسیتوران هم به این سادگی نیست که فورا کار پیدا کنید. باید طوری مسلط به زبان ترکی باشید که طرف نتونه از شما ایرادی بگیره. (برای امور گارسونی این امر واجبه) وگرنه باید به امور طرف شستن یا تمیز کاری بپردازید که دستمزد اون هم 25-30 لیر در روز هست.
از اونجائی که کار کردن برای اتباع خاجی در ترکیه ممنوع هست کارفرماها زیاد مایل به استخدام کارگر خارج
ی ندارند چونب راشون دردسر میشه و زا این رو کار هم سخت گیر میاد.

sera26
August 27th, 2012, 01:33 AM
سلام ببخشید کسی هست بدونه تقریبا با چند تومن در ماه میشه یه زندگی دانشجویی دونفره( متاهلی) رو تو شهر سامسون و تو شهر ارزروم تامین کرد؟

FanTasTic
August 27th, 2012, 03:00 AM
سلام ببخشید کسی هست بدونه تقریبا با چند تومن در ماه میشه یه زندگی دانشجویی دونفره( متاهلی) رو تو شهر سامسون و تو شهر ارزروم تامین کرد؟

درود

سارا خانم من دوستی دارم در سامسون که مشغول به تحصیل داروسازی هست از ایشون پرسیدم گفتن 800 لیر انفرادی حالا نمب دونم تا چه حد صحت داشته باشه نامشون رو در فیس بوک جستجو کنین پبداشون می کنین می تونین ازشون بپرسین . نامشون navid sajedi

محمدرضا

sera26
August 29th, 2012, 10:32 PM
درود

سارا خانم من دوستی دارم در سامسون که مشغول به تحصیل داروسازی هست از ایشون پرسیدم گفتن 800 لیر انفرادی حالا نمب دونم تا چه حد صحت داشته باشه نامشون رو در فیس بوک جستجو کنین پبداشون می کنین می تونین ازشون بپرسین . نامشون navid sajedi

محمدرضا
اخه من شنیده بودم تو انکارا با 700 تا میشه متوسط زنگی کرد و سامسون خیلی ارزون تر از آنکاراست پس چطور 800 تا شد؟ مطمئنین؟ :embarrassed:

amirgozali
August 29th, 2012, 10:43 PM
اخه من شنیده بودم تو انکارا با 700 تا میشه متوسط زنگی کرد و سامسون خیلی ارزون تر از آنکاراست پس چطور 800 تا شد؟ مطمئنین؟ :embarrassed:

برای زندگی متاهلی تو آنکارا میشه با 1000 لیر زندگی کرد.
تو شهرهای دیگه خیلی ارزون تر درمیاد مخصوصا ارزروم چون کرایه خونه ارزان هست و هم اینکه در شهرهای کوچیک نیازی نیست که برای رفتن به قلان نقطه شهر 2 تا اتوبوس سوار شید + اینکه قیمت بلیط اتوبس در شهرهای بزرگ گرون تر هست. (برای مثال شما زندگی تو تهران رو با زندگی تو یک شهر کوچیک رو مقایسه کنید.)

padisah
August 29th, 2012, 11:46 PM
برای زندگی متاهلی تو آنکارا میشه با 1000 لیر زندگی کرد.
تو شهرهای دیگه خیلی ارزون تر درمیاد مخصوصا ارزروم چون کرایه خونه ارزان هست و هم اینکه در شهرهای کوچیک نیازی نیست که برای رفتن به قلان نقطه شهر 2 تا اتوبوس سوار شید + اینکه قیمت بلیط اتوبس در شهرهای بزرگ گرون تر هست. (برای مثال شما زندگی تو تهران رو با زندگی تو یک شهر کوچیک رو مقایسه کنید.)

متاسفانه لحضاتی پیش باخبر شدیم که قیمت بلیط های وسائل حمل و نقل عمومی در استانبول 50٪ افزایش یافت ! اتوبوس هر مسیر حدوا 2 لیره شد.

ARAA
August 30th, 2012, 02:33 PM
متاسفانه لحضاتی پیش باخبر شدیم که قیمت بلیط های وسائل حمل و نقل عمومی در استانبول 50٪ افزایش یافت ! اتوبوس هر مسیر حدوا 2 لیره شد.

البته این قیمت 1.95 لیر برای بلیط های عادی میباشد، برای دانشجویان این افزایش قیمت 10% بوده یعنی قیمت بلیط از 1 لیر به 1.10 لیر افزایش پیدا کرده است ... در بازه زمانی 2 ساعته بعد از اولین کارت زدن بلیط های بعدی 0.45 لیر و کمتر خواهد بود.

Behdad
August 30th, 2012, 02:53 PM
دوستان عزیز در مورد ترکیه و قبرس ترک سوالی داشتین میتونین بپرسین

Mish
September 10th, 2012, 08:41 PM
من برای ثبت موبایلم رفتم گفتن دانشجوها 100 لیر باید بدن تا موبایلشون ثبت بشه؟
درسته؟

panda
September 10th, 2012, 08:47 PM
درسته؟

mish عزیز نمیدونی دانشجوهای بین المللی, مثل شهروندای ترک میتونن گوشی اقساطی روی طرح های اون اپراتور بگیرن یا نه؟
مرسی...

ARAA
September 11th, 2012, 01:46 AM
درسته؟

100لیر ؟!؟!؟!؟!؟!؟؟! چه خبره مگه ؟!؟ شما کجا رفتین واسه اینکار ؟! من اولش که خود فرودگاه با پاسپورت ثبت کردم 20 لیر گرفت ازم، بعدش وقتی دیدم با پاسپورت ثبت کردن یه سری محدودیتها داره قبل ار اینکه مهلتش تموم بشه رفتم با برگه دانشجویی دادم ثبت کرد و دیگه هیچ پولی هم نگرفت ... راستش بعید میدونم تو این 1سال این 20لیر شده باشه 100 لیر ...

mish عزیز نمیدونی دانشجوهای بین المللی, مثل شهروندای ترک میتونن گوشی اقساطی روی طرح های اون اپراتور بگیرن یا نه؟
مرسی...

دوست من، من به شخصه این طرح های قسطی رو توصیه نمیکنم، خودمم یه مدت پیگیر بودم ولی دیدم در کل خیلی گرونتر از قیمت گوشی و هزینه مکالمه درمیاد، بازم تصمیم با خودته ...

Mish
September 12th, 2012, 07:29 PM
مرسی...
راستش نمی دونم دوست عزیز.ولی کلن موبایل تو ترکیه از تهران گرون تره اگرم قسطی بخرید گرون تر می شه.

Mish
September 12th, 2012, 07:34 PM
[QUOTE=ARAA;899343]100لیر ؟!؟!؟!؟!؟!؟؟! چه خبره مگه ؟!؟ شما کجا رفتین واسه اینکار ؟! من اولش که خود فرودگاه با پاسپورت ثبت کردم 20 لیر گرفت ازم، بعدش وقتی دیدم با پاسپورت ثبت کردن یه سری محدودیتها داره قبل ار اینکه مهلتش تموم بشه رفتم با برگه دانشجویی دادم ثبت کرد و دیگه هیچ پولی هم نگرفت ... راستش بعید میدونم تو این 1سال این 20لیر شده باشه 100 لیر ...

من به شعبه Avea رفتم و گفتم دانشجو هستم.موبایلم رو گرفت دید بعدش گفتش که باید بری اداره مالیات 100 لیر بدی بیاری تا ثبتش کنیم.هر شعبه Avea که پرسیدم همین رو گفت حتی تو فرودگاه هم گفتم برام انجام ندادن.مثل اینکه قانونشون عوض شده.10 لیر گفت برای توریست هاست 1 ماهست.

ARAA
September 13th, 2012, 12:04 AM
من به شعبه Avea رفتم و گفتم دانشجو هستم.موبایلم رو گرفت دید بعدش گفتش که باید بری اداره مالیات 100 لیر بدی بیاری تا ثبتش کنیم.هر شعبه Avea که پرسیدم همین رو گفت حتی تو فرودگاه هم گفتم برام انجام ندادن.مثل اینکه قانونشون عوض شده.10 لیر گفت برای توریست هاست 1 ماهست.

شاید قانون عوض شده باشه، ولی یه شعبه Turkcell هم سربزنید بپرسید ... موقع ثبت کردن هم حتما بپرسید و مطمئن باشید که بعدا گوشیتون با هر سیم کارت دیگه ای توی ترکیه کار خواهد کرد چون قانون ثبت دانشجویی اینجوریه ... اینو حتما بپرسید و مطمئن بشید از این بابت ...

AlThePal
September 14th, 2012, 08:58 PM
شاید قانون عوض شده باشه، ولی یه شعبه Turkcell هم سربزنید بپرسید ... موقع ثبت کردن هم حتما بپرسید و مطمئن باشید که بعدا گوشیتون با هر سیم کارت دیگه ای توی ترکیه کار خواهد کرد چون قانون ثبت دانشجویی اینجوریه ... اینو حتما بپرسید و مطمئن بشید از این بابت ...

بله،‌ گويا اين قانون جديده و از دو ماه پيش ماليات گوشي رو زياد كردن. بايد 100 لير بديم تا گوشيمون ثبت بشه! :( قديما 20 لير اينا بوده گويا.

behiano
September 22nd, 2012, 01:01 AM
سلام
من تازه مدرک پیش دانشگاهیموگرقتم
معدلمم حدود 15 هستش
میخوام اگه بشه واسه مهندسیه نرم افزار برم ترکیه
میخواستم ببینم هزینه ی زندگیه دانشجویی در حال حاضردرترکیه ماهیانه چقدره؟
ممنون

rezahosseinpour
September 23rd, 2012, 01:45 AM
سلام دوستان
من اخيرا از يه موسسه اعزام دانشجو پرسيدم كه هزينه 1 سال اقامت(به غير شهريه) چيزي حدود 6000-7000 دلار ميشه آيا درسته؟به لير چقدر هزينتون ميشه تو شهر هايي مثل آنكارا و استانبول؟

amirgozali
September 23rd, 2012, 11:41 AM
سلام دوستان
من اخيرا از يه موسسه اعزام دانشجو پرسيدم كه هزينه 1 سال اقامت(به غير شهريه) چيزي حدود 6000-7000 دلار ميشه آيا درسته؟به لير چقدر هزينتون ميشه تو شهر هايي مثل آنكارا و استانبول؟
تو شهر های بزرگ اگر به صورت لارج هم زندگی کنید برای 9 ماه سال تحصیلی چیزی حدود 5000-6000 دلار میشه. به لیر حساب کنید ماهی 1000 لیر خرج کنید کلا تو رفاه کامل خواهید بود.
شهرهای کوچیک هم به مراتب کمتر هست.

sera26
September 23rd, 2012, 01:13 PM
تو شهر های بزرگ اگر به صورت لارج هم زندگی کنید برای 9 ماه سال تحصیلی چیزی حدود 5000-6000 دلار میشه. به لیر حساب کنید ماهی 1000 لیر خرج کنید کلا تو رفاه کامل خواهید بود.
شهرهای کوچیک هم به مراتب کمتر هست.
امیر جان من اگه بخوام مثلا تو سامسون یا آدنا زندگی کنم که شهر های کوچیکی هستن تقریبا با زیر 5000 دلار میتونم یه زندگی متوسط داشته باشم؟

amirgozali
September 26th, 2012, 12:15 AM
امیر جان من اگه بخوام مثلا تو سامسون یا آدنا زندگی کنم که شهر های کوچیکی هستن تقریبا با زیر 5000 دلار میتونم یه زندگی متوسط داشته باشم؟
شا اگر به قصد تحصل سفر کنید و تو خوابگاه بمونید، با 9 ماه 3000 دلار هم میشه زندگی متوسطی داشت.
ولی اگر بخواهید در خانه و به تنهایی باشید نمیشه ولی اگر حداقل دو نفر باشید میشه. (این هم به دلیل هزینه کرایه خانه هست)

sanam65
September 29th, 2012, 12:31 AM
بله،‌ گويا اين قانون جديده و از دو ماه پيش ماليات گوشي رو زياد كردن. بايد 100 لير بديم تا گوشيمون ثبت بشه! :( قديما 20 لير اينا بوده گويا.
بله. منم امروز گوشیمو ثبت کردم و 100 لیر مالیات گرفت. بعد اومدم شعبه turkcell یه 20 لیر دیگه هم اونا خودشون گرفتن تا ثبت کنن. دوستان این 20 لیرو شما هم علاوه بر اون 100 دادین؟ گفتن البته نسبت به نوع گوشی متفاوته!

dadafarid
September 29th, 2012, 01:16 AM
بله. منم امروز گوشیمو ثبت کردم و 100 لیر مالیات گرفت. بعد اومدم شعبه turkcell یه 20 لیر دیگه هم اونا خودشون گرفتن تا ثبت کنن. دوستان این 20 لیرو شما هم علاوه بر اون 100 دادین؟ گفتن البته نسبت به نوع گوشی متفاوته!
با این قیمت دلار و لیر نمیصرفه 120 لیر بابت هزینه kayit بپردازین! (البته اگه پولتون زیاده که هیج :D ) بهترین راه اینه که یه گوشی دست دوم بگیرین البته از دست فروشها ! دوستانی که آنکاران میتونن برن ulus ... با 20 لیر میتونین یه گوشی بگیرین ..... 100 لیرم تو جیبتون بمونه!

ARAA
September 29th, 2012, 05:40 AM

با برگه اشتغال به تحصیل ثبت کردین دیگه ؟! اگه نه تو اولین فرصت برین اینکارو انجام بدین چون اگه با پاسپورت ثبت کرده باشید بعدا گوشیتون با خط یا شماره دیگه ای کار نخواهد کرد ...

با این قیمت دلار و لیر نمیصرفه 120 لیر بابت هزینه kayit بپردازین! (البته اگه پولتون زیاده که هیج :D ) بهترین راه اینه که یه گوشی دست دوم بگیرین البته از دست فروشها ! دوستانی که آنکاران میتونن برن ulus ... با 20 لیر میتونین یه گوشی بگیرین ..... 100 لیرم تو جیبتون بمونه!

به نظر من ربطی به زیادی یا کمی پول نداره چون شما کم کم 2 سال اینجایی و فقط 1بار قراره همچین هزینه ای بدی ...

AlThePal
September 30th, 2012, 01:53 PM
بله اون 20 لير رو منم دادم :)

Ghahraman2012
September 30th, 2012, 06:57 PM
دیدم گفتم بگم اینجا تو قبرس شمالی هستم من از طرف دانشگاه یه سیم رایگان دادن شارژ هم داشت بعدم 12 لیر دادم student اش را فعال کرذم و این طوری با تمام دانشجو ها میتونم رایگان صحبت کنم

violet11
September 30th, 2012, 07:19 PM
دوستان علاقمند به ترکیه..... با توجه به حذف احتمالی(فعلاً که شده) ارز دانشجویی لیر ترکیه رو باید 1600 تومن تهیه کرد...

گفتم زیر انجمن ترکیه خیلی پر حرارته شاید کسی باشه اینجا خبر نداشته باشه...

(میدونم خیلی از دوستای عزیزی که ترکیه رو هدف دارن به پایین بودن هزینه های تحصیل در ترکیه یکی از عوامل ترغیب به تحصیل در این کشور بوده و 5 میلیون تومنم براش 5 میلیونه و تاثیر گذار.)

kyosefib
October 1st, 2012, 02:37 AM
سلام
بچه ها برای ثبت کردن موبایل (ایران خریداری شده) در ترکیه برگ یا فاکتوره خربد گوشی لازمه؟ در کل چه مدارکی لازمه علاوه بر پاسپورت و دفترچه اقامت؟

ARAA
October 1st, 2012, 08:27 PM
سلام
بچه ها برای ثبت کردن موبایل (ایران خریداری شده) در ترکیه برگ یا فاکتوره خربد گوشی لازمه؟ در کل چه مدارکی لازمه علاوه بر پاسپورت و دفترچه اقامت؟

نه لازم نیست، همون پاسپورت کافیه ... البته اگه دانشجو هستید یه برگه اشتغال به تحصیل هم همراهتون داشته باشید و به عنوان دانشجو ثبت کنید ...

sahar_mm
October 4th, 2012, 01:19 AM
با سلام.من می خوام برای ترم بهمن برای دانشگاه معمار سینان اقدام کنم.برای کارشناسی ارشد.فقط رشته ای که من می خوام تو دانشکده هاش نیست،جزو رشته های fen bilim enistitu هستش.حالا سوال من اینه که انستیتو های دانشگاه هم مورد تایید وزارت هست یا فقط دانشکده های دانشگاه؟بعد هزینه تحصیل تو دانشگاه معمار سینان واسه ارشد در چه حدودی هست

padisah
October 4th, 2012, 01:24 PM
با سلام.من می خوام برای ترم بهمن برای دانشگاه معمار سینان اقدام کنم.برای کارشناسی ارشد.فقط رشته ای که من می خوام تو دانشکده هاش نیست،جزو رشته های fen bilim enistitu هستش.حالا سوال من اینه که انستیتو های دانشگاه هم مورد تایید وزارت هست یا فقط دانشکده های دانشگاه؟بعد هزینه تحصیل تو دانشگاه معمار سینان واسه ارشد در چه حدودی هست

رشته ها تا لیسانس جزء دانشکده تلقی می شوند و برای ارشد و دکتری جزء انیستیتوها.
هر مدرکی از 17 دانشگاه که این دانشگاه هم جزء اوناست بگیرید بدون قید و شرط ارزیابی می شه.

Rasoul_cold
October 26th, 2012, 11:02 PM
سلام
من میخواستم بدونم رشته صنایع برای ارشد تو ترکیه در چه وضیعیه و هزینه واسه ارشد حدودا چند تموم میشه ؟

ممنون از کسانی که پاسخ میدن

popof
November 3rd, 2012, 01:14 AM
سلام با تشکر از تاپیک خوبی‌ که ایجاد شده من تمام ۱۲ صفحه‌رو خوندم الان چند سوال واسم پیش اومده
با توجه به حرف مدیر شهریهٔ دانشگاه خاورمیانه ترمی ۸۰۰لیر می‌شه
و با توجه به برداشتی که خودم کردم هزینهٔ زندگی‌( شامل غذا - خوابگاه - رفت آمد - کتاب -...)تقریبا ماهی‌ ۶۰۰لیر در میاد
یعنی‌ شهریه شامل هزینه خوابگاه و غذا نمی‌شه؟
پس اگه ترم ۵ماه باشه هزینهٔ تحصیل ترمی ۵*۶۰۰+۸۰۰ که می‌شه ۳۸۰۰لیره
درسته؟

popof
November 3rd, 2012, 01:20 AM
یه سوال دیگه ایا امکان این هست که بشه در حین تحصیل کار کرد؟

FanTasTic
November 3rd, 2012, 01:39 AM
سلام
من میخواستم بدونم رشته صنایع برای ارشد تو ترکیه در چه وضیعیه و هزینه واسه ارشد حدودا چند تموم میشه ؟

ممنون از کسانی که پاسخ میدن

درود

دوست عزیز دانشگاه به دانشگاه متفاوت هست . شما لطفا دانشگاه هاتون رو لیست کنین و پبدا کنین بعد به بخش Fee بخش Grduate برین در اونجا نوشته شده است .:)

محمدرضا

FanTasTic
November 3rd, 2012, 01:42 AM
سلام با تشکر از تاپیک خوبی‌ که ایجاد شده من تمام ۱۲ صفحه‌رو خوندم الان چند سوال واسم پیش اومده
با توجه به حرف مدیر شهریهٔ دانشگاه خاورمیانه ترمی ۸۰۰لیر می‌شه
و با توجه به برداشتی که خودم کردم هزینهٔ زندگی‌( شامل غذا - خوابگاه - رفت آمد - کتاب -...)تقریبا ماهی‌ ۶۰۰لیر در میاد
یعنی‌ شهریه شامل هزینه خوابگاه و غذا نمی‌شه؟
پس اگه ترم ۵ماه باشه هزینهٔ تحصیل ترمی ۵*۶۰۰+۸۰۰ که می‌شه ۳۸۰۰لیره
درسته؟

درود

دوست خوب من برای سال جاری اینطور بود الان دقیقا نمی دونم برای 2013 - 2014 چقدر هست اما کم و بیش در همین حدود ها خواهد بود مگر اینکه تغییر چشمگیری کرده باشه :) شهریه خیر شامل موارد مذکور نمیشه ... البته هرینه های جانبی هم هست که اون ها رو هم حساب کنین مخصوصا اوایل :)

محمدرضا

popof
November 3rd, 2012, 01:06 PM
ممنونم یه چیز دیگه
ایا دانشجو میتونه در حین تحصیل کار کنه؟اگه اره مثلا چه نوع کاری؟و این کار چقدر درامد خواهد داشت؟

FanTasTic
November 3rd, 2012, 03:06 PM
ممنونم یه چیز دیگه
ایا دانشجو میتونه در حین تحصیل کار کنه؟اگه اره مثلا چه نوع کاری؟و این کار چقدر درامد خواهد داشت؟

درود

دوست خوب من این سوال با عنوان تاپیک مغایرت داره :) خوب طبیعتا قانونا امکان اجازه کار در خارج از دانشگاه وجود نداره مگر غیر قانونی مثلا کارهای تورلیدری ، رستوران ، مد ، تئاتر ، گرافیک و ... . البته در اینجا (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?37537-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7) دوست خوبمون در مورد برخی کارها هم کمی توضیح دادند می تونه کمک حال باشه . اما در داخل دانشگاه امکان کار هست البته اگر به خود دانشجو های ترک ندن :)

محمدرضا

SHAMEL
November 6th, 2012, 05:11 AM
سلام به همه و تشکر از همه کسایی که پاسخ میدن
من میخوام واسه دکتری رشته علوم ارتباطات اقدام کنم...اگه بخوام ترکیه بخونم هزینه سالانه چقدره؟؟همه چیز رو لحاظ کنید لطفا
آیا درسته ارز دانشجویی واسه ترکیه حذف شده؟؟نوع دانشگاهی که فارغ التحصیل شدم واسه بورسیه امتیاز محسوب میشه؟؟؟
ببخشید سئوالام زیاد شد.:D

FanTasTic
November 6th, 2012, 01:43 PM
سلام به همه و تشکر از همه کسایی که پاسخ میدن
من میخوام واسه دکتری رشته علوم ارتباطات اقدام کنم...اگه بخوام ترکیه بخونم هزینه سالانه چقدره؟؟همه چیز رو لحاظ کنید لطفا
آیا درسته ارز دانشجویی واسه ترکیه حذف شده؟؟نوع دانشگاهی که فارغ التحصیل شدم واسه بورسیه امتیاز محسوب میشه؟؟؟
ببخشید سئوالام زیاد شد.:D

درود

دوست خوب من ضمن خوشامدگویی تنها مورد اول شما مربوط به این تاپیک هست لذا سوالهاتون رو در تاپیک های مرتبط بپرسین :) در رابطه با سوال اولتون سوالات متداول رو بخونید در اونجا هزینه ها وشهریه ها ذکر شده است البته ارسال های قبلی این تاپیک هم مطالعه نمایید کاملا شرح داده شده است . ارز دانشجویی هم اولویت بندی شده و ارز مبادله ای تبدیل شده که باز تفاوت جندانی نداره .

محمدرضا

shivakhoei
November 20th, 2012, 11:43 AM
سلام دوستان عزیز
کسی اطلاع داره شهریه و شرایط پذیرش دانشگاه معمار سینان برای مقطع کارشناسی در رشته انفورماتیک چقدر و چه جوریه؟ هرچی گشتم نتونستم از سایت پیدا کنم.
پیشاپیش ممنون

hamed_mo
December 28th, 2012, 03:34 PM
سلام به همه دوستان. من چند تا سوال داشتم که نتونستم پاسخ درستی براشون پیدا کنم، البته اگه قبلاً پرسیده شده و بهش پاسخ داده شده من معذرت میخوام که باز میپرسم و ممنون میشم اگه زحمت بکشید و جواب بدید.
1) دانشگاه‌ها خوابگاه متأهلی هم دارن (مثلاً اگر یکی از دو نفر دانشجو باشه)؟ اگه دارن حدود هزینش (مثلاً تو METU) چقدره؟ اگه ندارن هزینه اجاره یک خونه کوچیک (در حد 50 متر) تو آنکارا چقدر میشه؟
2) هزینه زندگی بدون ولخرجی (فقط خورد و خوراک و این چیزا) واسه یه زن و شوهر و یه بچه 2 ساله حدوداً چقدر در میاد؟
3) چقدر احتمالش هست که بتونی تو دانشگاه کار بگیری؟ اگه تو دانشگاه کار نباشه با توجه به این که اجازه کار نداری میشه بیرون کار پیدا کرد؟ اگه بفهمن مشکلی پیش نمیاره؟
4) هنوز هم ارز دانشجویی میدن؟ مقدارش چقدر هست؟
5) با توجه به تحریم‌ها میشه از ایران پول فرستاد برای ترکیه؟
ببخشید سوالام زیاد شد. ولی اگه لطف کنید و جواب بدید فکر کنم سوال خیلی از دوستان باشه. ممنون.

hamed_mo
December 31st, 2012, 09:23 AM
سلام به همه دوستان. من چند تا سوال داشتم که نتونستم پاسخ درستی براشون پیدا کنم، البته اگه قبلاً پرسیده شده و بهش پاسخ داده شده من معذرت میخوام که باز میپرسم و ممنون میشم اگه زحمت بکشید و جواب بدید.
1) دانشگاه‌ها خوابگاه متأهلی هم دارن (مثلاً اگر یکی از دو نفر دانشجو باشه)؟ اگه دارن حدود هزینش (مثلاً تو METU) چقدره؟ اگه ندارن هزینه اجاره یک خونه کوچیک (در حد 50 متر) تو آنکارا چقدر میشه؟
2) هزینه زندگی بدون ولخرجی (فقط خورد و خوراک و این چیزا) واسه یه زن و شوهر و یه بچه 2 ساله حدوداً چقدر در میاد؟
3) چقدر احتمالش هست که بتونی تو دانشگاه کار بگیری؟ اگه تو دانشگاه کار نباشه با توجه به این که اجازه کار نداری میشه بیرون کار پیدا کرد؟ اگه بفهمن مشکلی پیش نمیاره؟
4) هنوز هم ارز دانشجویی میدن؟ مقدارش چقدر هست؟
5) با توجه به تحریم‌ها میشه از ایران پول فرستاد برای ترکیه؟
ببخشید سوالام زیاد شد. ولی اگه لطف کنید و جواب بدید فکر کنم سوال خیلی از دوستان باشه. ممنون.

جواب سوال 4 و 5 رو خودم یافتم. خواهش میکنم بقیه سوالاتم رو جواب بدید. ممنون میشم.

alireza2
January 7th, 2013, 06:51 PM
جواب سوال 4 و 5 رو خودم یافتم. خواهش میکنم بقیه سوالاتم رو جواب بدید. ممنون میشم.

1) فکر نکنم خوابگاه متاهلی بدن البته بستگی به دانشگاهش هم داره. تو آنکارا با ماهی 400 لیر میتونید یه آپارتمان 60-70 متری کرایه کنید، از این سایت (http://www.milliyetemlak.com)هم میتونید چک کنید
2) 400 لیر کرایه خونه+ 100،150 لیر حمل و نقل+ 300 لیر خورد و خوراک+ بین 100 تا 200 لیر هم قبضای آب و برق و گاز

hamed_mo
January 13th, 2013, 12:06 PM
ممنون از پاسختون. هزینه خورد و خوراک واسه یک نفر هست؟ کدوم محله‌های آنکارا برای زندگی خوب هست؟ این کرایه که گفتید تو کدوم محله‌ها حدوداً این قیمت هست؟
بازم ممنون.

alireza2
January 15th, 2013, 05:53 PM
ممنون از پاسختون. هزینه خورد و خوراک واسه یک نفر هست؟ کدوم محله‌های آنکارا برای زندگی خوب هست؟ این کرایه که گفتید تو کدوم محله‌ها حدوداً این قیمت هست؟
بازم ممنون.
خواهش میکنم،
هزینه خوردوخوراک 2 تا 3 نفر این مقدار میشه و دوستان تو آنکارا یه مثلی دارند که هر جا بخوای بری باید از kızılay ردشی واسه همین اگه اطراف kızılay یا sıhiye خونه بگیرید رفت و آمدتون هم راحتتر میشه البته بستگی به دانشگاهتون هم داره

sepehr13
January 17th, 2013, 09:56 PM
سلام
من 17 سالمه و می خوام واسه پیش و دانشگاه انگلیسی زبان در رشته پزشکی اقدام کنم میشه چند حای خوب و هزینه تقریبی اونا رو به من بگین

FanTasTic
January 17th, 2013, 11:36 PM
سلام
من 17 سالمه و می خوام واسه پیش و دانشگاه انگلیسی زبان در رشته پزشکی اقدام کنم میشه چند حای خوب و هزینه تقریبی اونا رو به من بگین

درود

دوست عزیز در پ خ هم به اطلاعتون رسوندم ابتدا ویکی سپس سوالات متداول در صورت وجود ابهام سوالتون رو دقیق تر در تاپیک مرتبط مطرح نمایید . لطفا رعایت نمایید .

محمدرضا

nina-canada
January 20th, 2013, 08:52 AM
دوستان
با خريد ملك اگه اقامت نداشته باشيد و بخواهيد فقط خونه رو اجاره بدهيد تو استانبول اگه اطلاعاتي در مورد هزينه ها داريد مثل ماليات و ...ميشه توضيح بديد ؟
چه كارهايي بايد انجام داد؟ آيا جاي مطمئني هست كه بدون حضور شما براتون مستاجر پيدا كنه و قراردادتون رو ببنده بدون نگراني؟ يعني منظورم اطمينان هست

ramin200090
January 30th, 2013, 02:18 PM
سلام دوستان
با اجازه مدیر فروم می خواهم سوالم رو اینجا هم تکرار کنم تا دوستانی که اطلاعات دارند بهم کمک کنند.
استاد من گفته که ماهی 1000 دلار بهم فاند میده.
سووالای من:
1- واقعا شهریه برای یک ترم فقط همین مقدار (Tuiton for PhD Programs and for Masters Programs with Thesis=614$ ) هست که توی سایتش اومده؟
2- من می خوام با همسرم برم. هزینه گرفتن یک خونه کوچک به همراه حمل و نقل و هزیته خوراک حدودا چقدر میشه الان.
3- همسر من توی آزمایشگاه پزشکی کار می کنه اینجا. به نظرتون اونجا هم میتونه کار کنه؟
ممنونم اگر بتونید سریع جواب بدین. اینم لینکش
http://www.fbe.boun.edu.tr/en/students/costs.php

sahand11_m27
January 31st, 2013, 04:25 PM
سلام دوستان
با اجازه مدیر فروم می خواهم سوالم رو اینجا هم تکرار کنم تا دوستانی که اطلاعات دارند بهم کمک کنند.
استاد من گفته که ماهی 1000 دلار بهم فاند میده.
سووالای من:
1- واقعا شهریه برای یک ترم فقط همین مقدار (Tuiton for PhD Programs and for Masters Programs with Thesis=614$ ) هست که توی سایتش اومده؟
2- من می خوام با همسرم برم. هزینه گرفتن یک خونه کوچک به همراه حمل و نقل و هزیته خوراک حدودا چقدر میشه الان.
3- همسر من توی آزمایشگاه پزشکی کار می کنه اینجا. به نظرتون اونجا هم میتونه کار کنه؟
ممنونم اگر بتونید سریع جواب بدین. اینم لینکش
http://www.fbe.boun.edu.tr/en/students/costs.php

1- ترمی 438 دلار. به لیر میشه 768,00 TL (هر ترم)
2- نزدیک دانشگاه خونه خیلی گرونه. یه مقدار دورتر توی یه محله ی خوب، میشه با ماهی 1000 لیر (با قبض برق و آب و..) خونه گرفت.
3- ترکی باد باشن و دنبال کار بگردن بعد یه مدت ممکنه بتونن کار پیدا کنن. اوایل نمیشه روش حساب کرد.
1000 دلار میشه 1800 لیر. 1000 تا اجاره خونه بدید. حدودا ماهی 100 تا شهریه، با بقیش یعنی 700 تا میتونید زندگی نسبتا خوبی داشته باشید.
حمل و نقل ثابت نیست. من خودم ماهی میانگین 40 لیر هزینم میشه چون خوابگاهم دورتره ولی دوستایی دارم که ماکزیمم 10 لیر هزینه حمل ونقلشون میشه. حمل و نقل برای شما که دانشججویید خیلی ارزونه. 1 لیر برای هر سفر(اتوبوس، مترو، تراموا...) برای همسرتون با کارت های "استانبول کارت" هر سفر 2 لیر میشه.

ramin200090
February 1st, 2013, 09:40 AM
ممنون دوست عزیز
ولی توی سایتش اومده 614 دلار. می دونین که خوابگاه میدن یا نه؟ اگر خوابگاه بدن ارزونتر از خونه هست؟

arira
February 5th, 2013, 03:07 AM
ممنون دوست عزیز
ولی توی سایتش اومده 614 دلار. می دونین که خوابگاه میدن یا نه؟ اگر خوابگاه بدن ارزونتر از خونه هست؟

نمیدونم کدوم دانشگاه ترکیه مد نظرتون هست ولی بیشتر دانشگاههای دولتی ترکیه شهریه همین مقدار یا کمتر هست
معمولا خوابگاه نمیدن که اونم بستگی به دانشگاه داره. 2 نوع خوابگاه داریم ،خوابگاه دولتی و خصوصی
دولتی هم 3 نوع داریم 111 لیر 145 لیر و 171 لیر ماهانه که هر کدوم شرایط خودشون رو دارن
خوابگاه خصوصی هم که هر قیمتی پیدا میشه و معمولا گرون هستن
نمیشه گفت خوابگاه ارزونتره چون بستگی به خونه و خوابگاه مورد نظر داره

ho1373
April 7th, 2013, 04:37 PM
سلام
من هرچی گشتم چیزی پیدا نکردم
میشه هزینه تحصیل در پزشکی رو بگید و چند ساله با هزینه متوسط رو به پایین زندگی دونفر؟(دانشگاه های دولتی مورد تایید ایران) و چند تا خوب به هم معرفی کنید.من سال چهارم دبیرستان معدل کل دیپلمم 17.5 بود و برای نوبت اول چهارم 17.90 میشه با معدل اقدام کرد؟احتمال پذیرش چقدره؟من پاسپورت نتونستم بگیرم میگن باید اول از دانشگاه پذیرش بشی بعد پاسپورت بدیم درسته؟اگه قاچاقی بیام چی؟
نحوه ی پذیرش چطوره میشه چنتا موسسه معرفی کنید؟من ترکم آیا تاثیری داره در شهریه؟
لطفا جواب بدین

arman1376
April 11th, 2013, 05:20 PM
با سلام

از تمامی اساتید و دوستان عزیز که تجربه تحصیل در خارج را دارند سوال دارم من می خوام برای تحصیل سوم دبیرستان(من درحال خوندن دوم هستم) به یک کشور خارجی (که زبان تدریسی آن های انگلیسی است) بروم و تمام درسم رو هم اونجا بخونم من سالی من خوام 20 میلیون خرج کنم من می خواستم به یکی از این دو کشور برم ترکیه یا استرالیا به نظر شما کدوم بهتره(راستی این رو هم بگم من ترکی بلد هستم)

راستی در صورتی که شما کشوری پیشنهاد می کنید با ذکر هزینه تحصیل اعلام کنید.
هزینه تحصیل دبیرستان در ترکیه چقدر است؟

niloopal
April 22nd, 2013, 11:21 PM
با سلام

از تمامی اساتید و دوستان عزیز که تجربه تحصیل در خارج را دارند سوال دارم من می خوام برای تحصیل سوم دبیرستان(من درحال خوندن دوم هستم) به یک کشور خارجی (که زبان تدریسی آن های انگلیسی است) بروم و تمام درسم رو هم اونجا بخونم من سالی من خوام 20 میلیون خرج کنم من می خواستم به یکی از این دو کشور برم ترکیه یا استرالیا به نظر شما کدوم بهتره(راستی این رو هم بگم من ترکی بلد هستم)

با 20 میلیون که استرالیا نمیشه رفت!

nobody1368
April 23rd, 2013, 10:26 PM
با سلام

20 میلیون تقریبا میشه ماهی 2 میلیون ترکیه دانشگاه های دولتی داره هند هم میگن ..البته اروپا دانشگاه مجانی داره اما هزینه زندگی بالاست

BLANCH
May 1st, 2013, 07:27 PM
سلام
دوستان اطلاع دارید متوسط هزینه ی زندگی در ازمیر چقدره؟

yusif
May 4th, 2013, 03:00 PM
سلام کسی از شرایط جدید دانشگاه خاورمیانه برای دوره ارشد در رشته مهندسی مکانیک اطلاعاتی داره ممنون.
هزینه متوسط یک ترم در دانشگاه خاورمیانه چقدره (خوراک،شهریه،خوابگاه،...)

Gclub
May 11th, 2013, 02:24 PM
سلام
من لیست خوابگاه های دولتی استانبول و آنکارا رو کجا می تونم پیدا کنم؟
هزینه ماهانه چقدره؟

FanTasTic
May 12th, 2013, 05:42 PM
سلام
هزینه ماهانه چقدره؟

درود

داداش من یک زمانی یه لیستی جمع کرده بودم شاید بدرد بخوره ... الان نمی دونم :)

محمدرضا

mm31256
May 21st, 2013, 09:41 PM
سلام
از دوستان مي خوام کي اگه ممکنه اين سوالات رو جواب بدن:
- هزينه اجاره. خونه در انکارا و استانبول ،جداگانه، براي يک زوج و يا يک نفر ، در حدود 30 تا 40 متري
-هزينه خوراک براي يک زوج يا يک نفر ، به صورت پخت و پز ويا غذاي اماده
-هزينه قبوض ماهانه براي اب برق گاز و تلفن ،براي مصرف متوسط
-و هر هزينه ديگه اي که بنظرتون ميرسه، بصورت جداگانه...
بنظرم اين گزينه ها اگه جواب داده بشه ميتونه جواب خيلي ها باشه و مزيتش اينه که همه موارد مالي در يک پست قرار گرفته و ميشه با هم مقايسه کرد.

niloopal
June 10th, 2013, 01:31 AM
سلام
هزینه ماهانه چقدره؟

به ابن لینک سر بزنید:
http://www.kyk.gov.tr/tr/Yurt-Ucretleri/YurtHizmetleri/12

niloopal
June 10th, 2013, 01:37 AM
سلام
از دوستان مي خوام کي اگه ممکنه اين سوالات رو جواب بدن:
- هزينه اجاره. خونه در انکارا و استانبول ،جداگانه، براي يک زوج و يا يک نفر ، در حدود 30 تا 40 متري
-هزينه خوراک براي يک زوج يا يک نفر ، به صورت پخت و پز ويا غذاي اماده
-هزينه قبوض ماهانه براي اب برق گاز و تلفن ،براي مصرف متوسط
-و هر هزينه ديگه اي که بنظرتون ميرسه، بصورت جداگانه...
بنظرم اين گزينه ها اگه جواب داده بشه ميتونه جواب خيلي ها باشه و مزيتش اينه که همه موارد مالي در يک پست قرار گرفته و ميشه با هم مقايسه کرد.

برای هزینه ی اجاره خونه:
http://www.milliyetemlak.com/

راجع به بقیه هزینه ها نمیشه به طور کلی نظر داد چون به سبک زندگی هر آدمی بستگی داره اما زندگی در آنکارا ارزان تر از استانبوله حداقل 200 لیر برای یک نفر.

atiila
June 23rd, 2013, 09:05 PM
با سلام به دوستان
من یه سوالی دارم که اگه کسی بتونه راهنماییم بکنه ممنون میشم.
یکی از دوستام صبت میکرد که یکی از آشناهاشون تو ازمیر دکترا میخونه و هر هفته دو روز میره و میاد.میخساتم ببینم که دانشگاهای اونجا در چه وضعین و آیا معتبرن مدرکشون تو ایران؟
بعدشم هزینه شون برا آذریا چقده؟ و من که تو تبریزم آیا به صرفه هستش که هر هفته برم و بیام؟
آخه اون دوستم میگفت که آشناشون برا هر ترم حدودن 400 تومن میده.میگفت که 3 ساعت از تبریز به بازرگانه و 3 ساعت از اونجا به ارزروم.که جمعن میشه به اندازه مسافت تبریز به تهران.
به راهنمایی دوستان نیازمندم.
مر30

Jellyfish
July 3rd, 2013, 11:43 AM
با سلام به دوستان
من یه سوالی دارم که اگه کسی بتونه راهنماییم بکنه ممنون میشم.
یکی از دوستام صبت میکرد که یکی از آشناهاشون تو ازمیر دکترا میخونه و هر هفته دو روز میره و میاد.میخساتم ببینم که دانشگاهای اونجا در چه وضعین و آیا معتبرن مدرکشون تو ایران؟
بعدشم هزینه شون برا آذریا چقده؟ و من که تو تبریزم آیا به صرفه هستش که هر هفته برم و بیام؟
آخه اون دوستم میگفت که آشناشون برا هر ترم حدودن 400 تومن میده.میگفت که 3 ساعت از تبریز به بازرگانه و 3 ساعت از اونجا به ارزروم.که جمعن میشه به اندازه مسافت تبریز به تهران.
به راهنمایی دوستان نیازمندم.
مر30

1)ارزیابی مدارک دانشگاههای ترکیه رو تو این سایت میتونید بخونید
http://www.msrt.ir/sites/Grad_Dept/DocLib/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87.htm#جدول
2)هزینه ها هم تا اونجایی که من میدونم فرقی نمیکنه واسه ترک (ترک آذربایجان) یا فارس.
3)صرف میکنه برین و برگردین یه بحثه شخصیه، باید ببینین اینکه هر ترم 400 تومن هزینه میکنه میره و میاد، خوابگاه نداره یا هزینه خوابگاهش از این مقدار بیشتره یا ایران کار میکنه و باید هر هفته ایران باشه. من از دوستانم هستن کسایی که هر هفته میرن تهران و بر میگردن، اینکه رفت و آمد سخته بحثی توش نیست ولی اگه ارزشش رو داشته باشه چرا که نه.
همه چی بسته به اینه که هدفتون چیه و چه شرایطی دارین. فکر کنم بشه بعده یکی دو ترم خوابگاه گرفت یا فاند جور کرد.

sorat
July 10th, 2013, 09:59 AM
دوستان که در دانشگاه های استانبول هستن ، لطفا به بچه های تازه وارد امسال جهت گرفتن خوابگاه و دیگر مسایل کمک کنند،چجوری میشه خوابگاه دولتی گرفت؟برای ثبت نام باید چکار کرد؟لطفا با تجربیات خود به تازه واردین کمک کنید

spookboy2003
July 11th, 2013, 03:25 PM
با سلام

آیا واسه دانشجویانی که از دانشگاههای ترکیه پذیرش دارن هم ارز دولتی شامل میشه یا نه؟ و مقدار و نحوه اخذش به چه صورت هست؟

ممنون میشم اگه دوستان راهنمایی کنن

Jellyfish
July 12th, 2013, 12:43 AM
با سلام

آیا واسه دانشجویانی که از دانشگاههای ترکیه پذیرش دارن هم ارز دولتی شامل میشه یا نه؟ و مقدار و نحوه اخذش به چه صورت هست؟

ممنون میشم اگه دوستان راهنمایی کنن
بله شامل میشه. مثل بقیه کشورها!

Razieh_89
July 18th, 2013, 08:00 PM
سلام.
دوستان با وجود این پروتستهایی که میشه در چند ماه اخیر، استانبول جای امنی هست برای تحصیل؟!
شرمنده اگه سوالم نامربوطه. مرسی پیشاپیش

Jellyfish
July 21st, 2013, 12:14 PM
سلام.
دوستان با وجود این پروتستهایی که میشه در چند ماه اخیر، استانبول جای امنی هست برای تحصیل؟!
شرمنده اگه سوالم نامربوطه. مرسی پیشاپیش
آره برادر، نگران نباش!! البته اگه میخوایی تو "تاکسیم میدانی" خونه بگیری، شاید سر و صداش نذاره شب بخوابی!!!!!
من از بچه های اونور که میپرسیدم، هر کدوم یه چیز میگفت ولی این نتیجه رو میشد گرفت که مشکل خاصی ایجاد نمیکنه این مسایل.

eesa
July 24th, 2013, 01:37 AM
دوستان که در دانشگاه های استانبول هستن ، لطفا به بچه های تازه وارد امسال جهت گرفتن خوابگاه و دیگر مسایل کمک کنند،چجوری میشه خوابگاه دولتی گرفت؟برای ثبت نام باید چکار کرد؟لطفا با تجربیات خود به تازه واردین کمک کنید

من و یکی دیگه از دوستان داریم میریم دانشگاه سابانچی، گفتیم ترم اول خوابگاه بگیریم بعدش حالا تصمیم میگیریم بریم تو شهر خونه بگیریم یا نه.
هزینه خوابگاه برای ما مجانی در میاد چون جزء اسکالرشیپ هست. دپوزیت یا رهن خوابگاه که 800 لیر هست. ما یه آپشن دیگه هم داریم و اون اینه که خوابگاه نریم و به جاش 500 لیر بهمون بدن. اگه سه نفر باشیم میتونیم یه خونه متوسط بگیریم و فکر بدی هم نیست. میخواستم بگم که احتمالن هزینه خوابگاه همین حدود هست در ماه (500). متاسفانه اطلاعات بیشتری ندارم. اطلاعات جدیدی به دست اوردین در اختیار ما هم بذارید

در ضمن پیشنهاد میکنم یه پیج برای معرفی و آشنایی بذاریم که بچه های ایرانی "مثلن دانشگاههای استانبول" همدیگه رو بشناسن. البته از سن ما که گذشته، این کارو به جوونترا میسپرم

sorat
July 30th, 2013, 04:08 PM
خیلی ممنون از جواب و پیشنهادتون،ظاهرا بچه های ترکیه خیلی در این سایت فعال نیستند و برعکس فروم دیگر کشورها اطلاعات جامعی نمی توان از این کشور بدست آورد.مخصوصا غیر آذری زبان ها که شرایط براشون سخت تره.من خودم مدتی است که دنبال این قضیه خوابگاه ها در استانبول و نحوه وتاریخ ثبت نام و هزینه ها وامکانات این خوابگاه ها هستم ولی نتوانستم اطلاعات جامعی بدست بیاورم.از دوستان تقاضا دارم اگر اطلاعاتی دارند در اختیار بقیه قرار دهند

m4m1n1
August 7th, 2013, 03:39 PM
یه پست کلی می خوام اینجا بزارم به عنوان تجربه دو سال زندگی در ترکیه برای گرفتن مدرک مستر

راجع به خوابگاه: ببینید به غیر از خوابگاه های که هر دانشگاهی داره و به دانشجوهای خودشون می دن تعداد زیادی خوابگاه به صورت پانسون تو شهرا هستن که به صورت خصوصی اداره میشن که حتی بعضی هاشون دسته بندی کارشناسی، فوق، دختر،پسر،... رو دارن(تمام خوابگاه ها در ترکیه به صورت مجزا برای دختر و پسر هست و حداقل من خوابگاه مختلطی نمی شناسم!) اصولا خوابگاهای دانشگاها گرون ولی خوابگاه های بیرون خیلی ارزون تر هستن...یه لیستی از خوابگاهای استانبول می تونید تو لینک زیر پیدا کنید که البته به زبان ترکی هستش ولی گوگل ترنسلیت کارتون راه می اندازه!
http://www.yurtarama.com/k-istanbul-ogrenci-yurtlari-yurdu-evleri-pansiyonlar-9.html
به طور کلی به سرچ کردن Yurt Ogrenci و اسم شهر مورد نظرتون توی گوگل می تونید این جور خوابگاها رو پیدا کنید قیمتای اونام از تقریبا 300 لیر به بالا هستن(البته جاهایی با امکانات خیلی کم حتی میشه با زیر 300 لیر هم پیدا کرد)

راجع به حونه: کلا تو استانبول گرفتن خونه بهتر و راحت تره مخصوصا اگه 2 یا 3 نفر باشید که بتونید یه خونه رو با هم اجاره کنید، برای اجاره کردن خونه یا می تونید مثه ایران به املاکچیای هر محله مراجعه کنید و اونا راهنماییتون کنن ولی اگر خونه ای رو به واسطه املاکی اجاره کنید باید حدااقل معادل یک اجاره خونه رو به عنوان مزد بهشون بدید(تو ترکیه کسی که خونشو می ذاره برا اجاره هیچ پولی به املاکی نمیده و کل پول از مستجر گرفته میشه) همین طور برای خونه به طور معمول باید معادل یک اجاره رو هم به صاحب خونه به عنوان پول پیش بدید پس اگه خونه رو از طریق املاکیها اجاره کنید در همون ماه اول باید معادل 3 تا اجاره رو بدید...ولی اکثر ترکا از طریق سایت زیر یا سایت های مشابه اقدام به اجاره کردن خونه می کنن:
www.sahibinden.com/en/
به طور کلی تو این سایت مردم هرچیزی که برای فروش یا اجاره داشته باشن آگهی میدن(مثلا حتی می تونه این سایت محل مناسبی باشه برای کسایی که دنبال اجناس دسته دوم هستن) ولی بازهم یک سری از املاکی ها هم هستن که کیس های خودشون تو این سایت هم آگهی میدن، ولی با گشتن تو این سایت می تونید یه خونه ای رو مستقیما از صاحب خونه اجاره کنید و دیگه اون یک اجاره رو که باید به املاکچی ها می دادید و صرفه جویی کنید

m4m1n1
August 7th, 2013, 03:54 PM
در مورد قیمت اجاره ها و هزینه های مربوط به آب و برق و گاز:

بیشتر خونه های استانبول مخصوصا تو قسمت آسیایی با توجه به بافت قدیمشون دارای متراژ های بزرگ و در به صورت 2 یا 3 خوابه هستن! به طور کلی میشه حتی خونه ای با 500 لیر اجاره هم پیدا کرد ولی اگه دنبال جای مناسب باشید با میانگین 800 لیر میشه خونه خیلی خوبی و بزرگی رو اجاره کرد که به راحتی 3 نفر بتونن توش زندگی کنن!

قیمت آب و برق ماهانه در خدود 30-40 لیر هست، ولی چیزی خیلی مهم گاز که قیمتش بالاست مخصوصا در زمستون مثلا اگه بخواید خونه تون مثه طوری که تو ایران زندگی می کنید گرم کنید باید منتظر قبض 300-400 لیری در انتهای ماه باشید! ولی اگه لباس خوب بپوشید تو زمستون می تونید با حتی 100 لیر هم سر کنید! یه چیزی دیگه اینکه شما وقتی یه خونه ای رو اجاره می کنید آب و برق گازش قطع هستش و این وظیفه شماست که با مراجعه به مراکز مربوطه در محلتون و نشون دادن قرارداد اجاره و دفترچه اقامتون و در ازای پرداخت دپوزیت ( که بین 100-200 لیر برای هر کدومشون هستش) وصلشون کنید...و در اخر وقتی خواستید خونه رو پس بدید دوباره به همون جاها مراجعه می کنید و بعد از تسویه حساب پول دپوزیتتون رو پس می دن

یک نکته یه دیگرو هم توجه داشته باشید که 99 درصد خونه ها مبله نیستن و باید وسایل خونه رو هم خودتون جور کنید! در کل درست که با نگاه اول اجاره خونه هزینه بر و وقت گیر به نظر میاد ولی در کل به صرفه هستش و واقعا توصیه میشه مخصوصا وقتیکه اینو در نظر بگیرید که خونوادتون هم ممکنه بخوان بهتون سر بزنن و اگه خونه داشته باشید خیلی از هزینه های اقامتی شون کم میشه

برای اینترنت هم از ماهی 20 لیر تا 60 لیر بسته به انخاب سرویستون براتون هزینه داره

m4m1n1
August 7th, 2013, 04:04 PM
برای خورد و خوراک هم اگه خیلی بیرون نرید و خودتون آشپزی کنید می تونید با هزینه 200 لیر ماهیانه زندگی خوبی داشته باشید...نکته ای که هست با توجه به اینکه استانبول شهر توریستی هستش رستوران ها به نسبت خیلی گرون هستن و هر وعده ای به طور متوسط 13-15 لیر براتون هزینه داره...سایت زیر سایت خیلی معروفی و شما می تونید از اکثر رستوران های محلتون به صورت آنلاین غذا سفارش بدید...برای کسایی مثله من که ترکی بلد نیستن می تونن از طریق این سایت غذا سفارش بدن و در صورت وجود هر مشکلی می تونید با اپراتور های شبانه روزی سایت که انگلیسی هم بلدن مشکلتون مطرح کنید...از طریق این سایت می تونید یه تخمینی از قیمت های غذا هم تو رستوران های مختلف به دست بیارین
www.yemeksepeti.com

aaaslaaan
August 8th, 2013, 07:09 AM
من در اسیا زندگی میکنم ۳۵۰ لیر میدم... رفت و امدشم راحته

niche71
August 11th, 2013, 12:26 PM
سلام
من یه سوال در رابطه به شرایط کار در ترکیه دارم .... البته نمی دونم جای درستی پرسیدم یا نه از دوستان ممنون می شم اگه راهنمایی کنند یا اگر کسی که تجربه در این زمینه داشته باشه ...

من فوق الیسانس زبان انگلیسی هستم سه سال سایقه کار در تدریس در سطوح پیشرفته دارم. با این شراط می تونم تو ترکیه کار پیدا کنم. از لحاظ مالی هم شرایطم اصلا جالب نیست. کلا برای کسی مثل من که هیچی جز دانش نداره ..امیدی هست ؟ اشنا هم ندارم اصلا ...چی کار باید کنم ؟ از کجا شروع کنم؟

Ghasemlou
August 11th, 2013, 01:25 PM
بواسطه ی سیت ها تبلغات "تدرس زبان توسط استد خارجی" بدین یا برید با درالترجمه ها صحبت کنید.

سلام

من یه سوال در رابطه به شرایط کار در ترکیه دارم .... البته نمی دونم جای درستی پرسیدم یا نه از دوستان ممنون می شم اگه راهنمایی کنند یا اگر کسی که تجربه در این زمینه داشته باشه ...

من فوق الیسانس زبان انگلیسی هستم سه سال سایقه کار در تدریس در سطوح پیشرفته دارم. با این شراط می تونم تو ترکیه کار پیدا کنم. از لحاظ مالی هم شرایطم اصلا جالب نیست. کلا برای کسی مثل من که هیچی جز دانش نداره ..امیدی هست ؟ اشنا هم ندارم اصلا ...چی کار باید کنم ؟ از کجا شروع کنم؟

padisah
August 17th, 2013, 11:05 PM
سلام

اگر استانبولی هم بلد باشید خیلی راحت کار تدریس تو آموزشگاه ها رو می تونید پیدا کنید. زبان انگلیسی تو بورسه کاره!

Gclub
August 19th, 2013, 04:22 PM
بواسطه ی سیت ها تبلغات "تدرس زبان توسط استد خارجی" بدین یا برید با درالترجمه ها صحبت کنید.

مثل چه سایت هایی؟؟

Ghasemlou
August 25th, 2013, 02:02 AM
www.kariyer.com
www.kariyer.net
البته می تونی این کلمه ها رو جستجو کنی و بری تو سایتشون عضو بشی.(بابته غلط های املای شرمنده:redface:):
yabanci+ogretmenden+ozel+ingilizce+ders

Gclub
August 26th, 2013, 05:26 PM
کسی می دونه خونه های ژئوترمال توی ترکیه یعنی چی؟ یعنی دیگه اینا لوازم گرمایش نمی خوان؟

abbasaa
September 9th, 2013, 02:20 AM
سلام ببخشید چندتا سوال داشتم در مورد تحصیل در ترکیه در رشته ی پزشکی داشتم

میخواستم بدونم پذیرش در دانشگاه EGE و ISTANBUL چجوری هست؟ یعنی بر اساس معدله؟ بعد اینکه به جز این دوتا دانشگاه دیگه چه دانشگاه های معتبری در زمینه ی پزشکی هست؟

هزینه تحصیل در این دوتا دانشگاه چه قدر هست؟ ترمی
ممنون میشم یکی راهنمایی کنه...

ARAA
September 9th, 2013, 11:17 PM
سلام ببخشید چندتا سوال داشتم در مورد تحصیل در ترکیه در رشته ی پزشکی داشتم

میخواستم بدونم پذیرش در دانشگاه EGE و ISTANBUL چجوری هست؟ یعنی بر اساس معدله؟ بعد اینکه به جز این دوتا دانشگاه دیگه چه دانشگاه های معتبری در زمینه ی پزشکی هست؟

هزینه تحصیل در این دوتا دانشگاه چه قدر هست؟ ترمی
ممنون میشم یکی راهنمایی کنه...

دانشگاه های Cerrahpasa و Hacettepe هم دانشگاه های معتبری تو زمینه پزشکی هستند ولی در مورد شرایطشون اطلاعی ندارم

MONANIMA
October 16th, 2013, 09:55 PM
یه پست کلی می خوام اینجا بزارم به عنوان تجربه دو سال زندگی در ترکیه برای گرفتن مدرک مستر

راجع به خوابگاه: ببینید به غیر از خوابگاه های که هر دانشگاهی داره و به دانشجوهای خودشون می دن تعداد زیادی خوابگاه به صورت پانسون تو شهرا هستن که به صورت خصوصی اداره میشن که حتی بعضی هاشون دسته بندی کارشناسی، فوق، دختر،پسر،... رو دارن(تمام خوابگاه ها در ترکیه به صورت مجزا برای دختر و پسر هست و حداقل من خوابگاه مختلطی نمی شناسم!) اصولا خوابگاهای دانشگاها گرون ولی خوابگاه های بیرون خیلی ارزون تر هستن...یه لیستی از خوابگاهای استانبول می تونید تو لینک زیر پیدا کنید که البته به زبان ترکی هستش ولی گوگل ترنسلیت کارتون راه می اندازه!
http://www.yurtarama.com/k-istanbul-ogrenci-yurtlari-yurdu-evleri-pansiyonlar-9.html
به طور کلی به سرچ کردن Yurt Ogrenci و اسم شهر مورد نظرتون توی گوگل می تونید این جور خوابگاها رو پیدا کنید قیمتای اونام از تقریبا 300 لیر به بالا هستن(البته جاهایی با امکانات خیلی کم حتی میشه با زیر 300 لیر هم پیدا کرد)

راجع به حونه: کلا تو استانبول گرفتن خونه بهتر و راحت تره مخصوصا اگه 2 یا 3 نفر باشید که بتونید یه خونه رو با هم اجاره کنید، برای اجاره کردن خونه یا می تونید مثه ایران به املاکچیای هر محله مراجعه کنید و اونا راهنماییتون کنن ولی اگر خونه ای رو به واسطه املاکی اجاره کنید باید حدااقل معادل یک اجاره خونه رو به عنوان مزد بهشون بدید(تو ترکیه کسی که خونشو می ذاره برا اجاره هیچ پولی به املاکی نمیده و کل پول از مستجر گرفته میشه) همین طور برای خونه به طور معمول باید معادل یک اجاره رو هم به صاحب خونه به عنوان پول پیش بدید پس اگه خونه رو از طریق املاکیها اجاره کنید در همون ماه اول باید معادل 3 تا اجاره رو بدید...ولی اکثر ترکا از طریق سایت زیر یا سایت های مشابه اقدام به اجاره کردن خونه می کنن:
www.sahibinden.com/en/ (http://www.sahibinden.com/en/)
به طور کلی تو این سایت مردم هرچیزی که برای فروش یا اجاره داشته باشن آگهی میدن(مثلا حتی می تونه این سایت محل مناسبی باشه برای کسایی که دنبال اجناس دسته دوم هستن) ولی بازهم یک سری از املاکی ها هم هستن که کیس های خودشون تو این سایت هم آگهی میدن، ولی با گشتن تو این سایت می تونید یه خونه ای رو مستقیما از صاحب خونه اجاره کنید و دیگه اون یک اجاره رو که باید به املاکچی ها می دادید و صرفه جویی کنید

با عرض سلام و خسته نباشید
ببخشید این سایتwww.sahibinden.com/en/ (http://www.sahibinden.com/en/) رو که لطف کردید و معرفی کردید در قسمت price قیمتها به صورت روزانه است یعنی اگر زده 65TL یعنی ماهیانه 1950TL در یک ماه 30 روزه؟

MONANIMA
October 16th, 2013, 09:56 PM
با عرض سلام و خسته نباشید
ببخشید این سایتwww.sahibinden.com/en/ (http://www.sahibinden.com/en/) رو که لطف کردید و معرفی کردید در قسمت price قیمتها به صورت روزانه است یعنی اگر زده 65TL یعنی ماهیانه 1950TL در یک ماه 30 روزه؟

padisah
October 16th, 2013, 11:18 PM
اجاره خونه رو ماهیانه می نویسند.

baran_84
October 30th, 2013, 02:13 PM
خواهشا هر کی میتونه کمک کنه خیلی فوری
ایا حقوق 3500 تا توی انکارا حقوق خوبیه برای شروع؟؟؟
هزینه زندگی برای 2 نفر چه قدر میشه حدودا؟
خواهشا اگر اطلاعاتی دارید دریغ نکنید خیلی ممنون

sahand11_m27
October 30th, 2013, 05:58 PM
خواهشا هر کی میتونه کمک کنه خیلی فوری
ایا حقوق 3500 تا توی انکارا حقوق خوبیه برای شروع؟؟؟
هزینه زندگی برای 2 نفر چه قدر میشه حدودا؟
خواهشا اگر اطلاعاتی دارید دریغ نکنید خیلی ممنون

حقوق خوبیه. آنکارا نسبت به استانبول خیلی ارزونتره. با 500-600 لیر میتونید یه خونه ی یک خوابه خوب اجاره کنید. 200 لیر هم برای هزینه اینترنت و گاز و برق و ... توی زمستون احتمالا بیشتر میشه چون پول گاز میره بالا. آنکارا هم خیلی سرده.
با 1200یه زندگی نسبتا خوب با تفریحات آخر هفته ای ولی با صرفه جویی برای دو نفر میشه داشت.

Gclub
November 26th, 2013, 01:28 PM
اجاره خونه رو ماهیانه می نویسند.

نه خیر روزانه هم ممکنه بنویسند.

mehdinerazzuri
December 26th, 2013, 11:38 PM
سلام دوستان ,, من الان یه مدتیه پیگیرم واسه ارشد برم ترکیه , ازمیر , ممکنه راهنمائیم کنین هزینه تحصیل و زندگی تو شهری مثل ازمیر چقده ؟؟؟ درضمن خوابگاه و غذا به عهده ی دانشگاهه یا خودمون باید بگیریم ,,, با ماهی 700,800 هزارتومن میشه تو ترکیه , ازمیر درس خوند ؟؟؟؟ (هم هزینه دانشگاه , هم خوابگاه و هم خوراک) مرسی اگه پاسخ بدین !

mojtaba321
January 1st, 2014, 12:57 AM
سلام ببخشید سوال داشتم از خدمت شما ببخشید من کارشناس هوشبری هستم تکنسین میخواستم بدونم شرایط کاریش در ترکیه چطور درامدش حدودن چقدر میخام با همسرم بیام خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید... ممنون

padisah
January 26th, 2014, 11:09 AM
نه خیر روزانه هم ممکنه بنویسند.

روزانه مربوط به خونه هتل های توریستی هست برای اقامت موقت. تو تهران وقتی می خوایید خونه اجاره کنید ماهیانه اجاره می پرسید یا روزانه؟

padisah
January 26th, 2014, 11:11 AM
سلام ببخشید سوال داشتم از خدمت شما ببخشید من کارشناس هوشبری هستم تکنسین میخواستم بدونم شرایط کاریش در ترکیه چطور درامدش حدودن چقدر میخام با همسرم بیام خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید... ممنون

اول باید کار و اجازه کار بگیرید. حقوق قسمت های پزشکی خوبه. بالای 3000-4000 لیره.

Stifler
January 29th, 2014, 07:26 PM
بچه ها توی هتل ها هم میشه کار پیدا کرد ؟ مثلا مناطق توریستی : بدروم - انتالیا - استانبول و ....

مزنده حقوق چقدره ؟

behnamhg
January 30th, 2014, 11:52 PM
بچه ها توی هتل ها هم میشه کار پیدا کرد ؟ مثلا مناطق توریستی : بدروم - انتالیا - استانبول و ....

مزنده حقوق چقدره ؟

دوست عزیز میتونی تو آنتالیا یا استانبول لیدری کنی و واسه یه ماه 500,600 دلاری در بیاری.

AmirGuitar
February 19th, 2014, 01:11 AM
سلام دوستان
کسی میدونه که با حداکثر 600 لیر و زیر اون خونه تو استانبول به صورت 6 ماهه اجاره کرد؟
و اگه میشه کجای استانبول بهتر و ارزون قیمت هست؟
ممنون میشم کمکم کنید

neutronstar
February 26th, 2014, 09:52 AM
سلام
دانشگاهی که من دارم اپلای می کنم ماهیانه 2000 لیر کمک هزینه تحصیلی میده.به نظرتون این 2000 لیر برای زندگی و اجاره ی خوابگاه یا خونه کافیه؟

siaamak
February 27th, 2014, 09:06 PM
سلام بچه ها اگه بخوام توو استانبول خونه بخرم حالا یه 100 متر بنظرتون چقدر میشه؟

mbiabani
March 25th, 2014, 08:50 PM
میشه بگید کودوم دانشگاه؟؟
سلام
دانشگاهی که من دارم اپلای می کنم ماهیانه 2000 لیر کمک هزینه تحصیلی میده.به نظرتون این 2000 لیر برای زندگی و اجاره ی خوابگاه یا خونه کافیه؟

masih_masih98
April 1st, 2014, 09:42 PM
دوستان
من تا یه سال دیگه مدرک کارشناسی پرستاری میگیرم...
میخواستم ببینم بار یکار در پرستاری ترکیه خوب هست؟
بیمارستان خصوصی باید برم یا دولتی؟ راحت پذیرش میکنن؟ حقوقش خوبه؟

ny2014
June 15th, 2014, 04:20 PM
سلام

سلام
حتی برای شهر استانبول که نسبت به بقیه شهرها گرون تره، کافی و بسیار هم خوبه

ny2014
June 15th, 2014, 04:24 PM
دوستان
من تا یه سال دیگه مدرک کارشناسی پرستاری میگیرم...
میخواستم ببینم بار یکار در پرستاری ترکیه خوب هست؟
بیمارستان خصوصی باید برم یا دولتی؟ راحت پذیرش میکنن؟ حقوقش خوبه؟

سلام
من اخیرا برای یکی از اقوام این مورد رو تحقیق کردم. متاسفانه حقوق پرستارا کم و ساعات کاریشون زیاده و تفاوت درآمد بین پرستار و پزشک خیلیه...

myandyou
June 16th, 2014, 04:40 PM
سلام میخواستم بپرسم اگه کسی با دیپلم حسابداری داره حدودا مخارجش چقدره و چه جوری باید اقدام کنه چه مدارکی لازم داره ممنون از شما

erfan69
July 8th, 2014, 01:48 PM
سلام دوستان
بچه ها این قیمتها که اینجا گفتین فقط برا سال 2010 بوده
الان که 2014 قیمتها در چه حدی هستن ؟

minuchehr
July 19th, 2014, 03:30 AM
سلام. یکی جواب بد که دقیق بدونه .مرسی
کدوم دانشگاه ایرانی بیشتری داره البته در رشته دندان؟؟؟
با ۲۰۰۰ دلار بجز شهریه دانشگاه میشه خوب زندگی کرد ( ۲ نفر)؟؟؟؟
شهریه دانشگاه چقد میشه ترمی؟؟؟
اسم محله های تامیز و خوب شهری که ایرانی زیاد هست چیه؟؟؟؟
دانشگاه گلابی داره؟؟؟؟؟
سعالاتم کوتاه چون نخواستم وقت بگیرام :)

starblue7750
July 19th, 2014, 10:16 AM
سلام. یکی جواب بد که دقیق بدونه .مرسی
کدوم دانشگاه ایرانی بیشتری داره البته در رشته دندان؟؟؟
با ۲۰۰۰ دلار بجز شهریه دانشگاه میشه خوب زندگی کرد ( ۲ نفر)؟؟؟؟
شهریه دانشگاه چقد میشه ترمی؟؟؟
اسم محله های تامیز و خوب شهری که ایرانی زیاد هست چیه؟؟؟؟
دانشگاه گلابی داره؟؟؟؟؟
سعالاتم کوتاه چون نخواستم وقت بگیرام :)

سلام
عزیر ایرانی همه جا حضورش پررنگ هست :)
آنکارا و استانبول و ارزروم ایرانی زیادن
شهریه دانشگاه بستگی به رشته شما داره.مثلا مهندسی برا ارشد و دکتری 387 لیر سال پیش بود
منظورتون از 2000 دلار ماهیانه هست ؟ اگه که آره مطمئن باشید میشه به راحتی زندگی کرد

alikiaa
July 28th, 2014, 04:12 PM
سلام دوستان،من مدرک مهندسی برق با 7 سال سابقه کار دارم،میخواستم بدونم پیدا کردن کار واسم آسونه؟ حقوقی ک به یه مهندس میدن چقدره؟
واسه پیدا کردن کار تو استانبول از کجاها میتونم پی گیر بشم؟
ممنون میشم راهنماییم کنین.

nimavafaei
August 1st, 2014, 11:04 AM
سلام به همه دوستان
من نتونستم هیچ جایی برای طرح سوالم پیدا کنم لطفا منو راهنمایی کنید
من ناراحتی پوستی دارم . ایا در ترکیه دستشویی ها از نوع شرقی هستند یا توالت فرنگی ؟ ایا در دانشگاه توالت فرنگبه یا توالت شرقی؟ می ترسم توالت فرنگی اون لبه هاش باعث تشدید بیماری ام بشه و وسیله انتقال میکروب از
کسی به کس دیگه ای باشه. می شه منو راهنمایی کنین ؟مزید بر اینکه اصلا طرز استفاده از توالت فرنگی رو نمی دونم .

padisah
August 1st, 2014, 08:57 PM
سلام به همه دوستان
من نتونستم هیچ جایی برای طرح سوالم پیدا کنم لطفا منو راهنمایی کنید
من ناراحتی پوستی دارم . ایا در ترکیه دستشویی ها از نوع شرقی هستند یا توالت فرنگی ؟ ایا در دانشگاه توالت فرنگبه یا توالت شرقی؟ می ترسم توالت فرنگی اون لبه هاش باعث تشدید بیماری ام بشه و وسیله انتقال میکروب از
کسی به کس دیگه ای باشه. می شه منو راهنمایی کنین ؟مزید بر اینکه اصلا طرز استفاده از توالت فرنگی رو نمی دونم .

معمولا خونه های از نوع فرنگی و اماکن عمومی و دانشگاه ها از هر دو نوع دارند.

mostafasaber
August 4th, 2014, 09:25 AM
سلام من 17 سالمه و امسال دیپلمم رو با معدل 18 گرفتم امسال باید برم پیش دانشگاهی تصمیم دارم برم ترکیه واسه ادامه تحصیل توی مدرسه اینتر نشنال پیش دانشگاهی رو بخونم به خاطر فرار ازخدمت سربازی و هم گرفتن پذیرش راحت تر از دانشگاه معتبر.اگر پیش دانشگاهی رو توی مدرسه اینتر نشنال بخونم میتونم سال بعد واسه دانشگاه از یه کشور دیگه پذیرش بگیرم واسه رشته پزشکی؟سوال بعدی من در مورد هزینه هاست میخواستم بدونم با ماهی 1200 لیر میتونم یه اتاق با وسایل احاره کنم هزینه ها رو با همین 1200 لیر تامین کنم؟هزینه سالیانه دانشگاه توی رشته ی پزشکی چقدر هست؟در صورت شرایط خوب تحصیلی میتونم اونجا بورس یا کمک هزینه خوب بگیرم؟یه سری از هزینه های بیمه به چه شکل هست؟ و مهمترین سوالم اینه که من حق و اجازه کار دارم(چه امسال که پیش دانشگاهی هستم و چه در دوران دانشجویی)؟اگه اجازه کار دارم چند ساعت در هفته؟خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید.

daria21_1992
August 17th, 2014, 07:27 PM
سلام خدمت دوستان
میشه با 1000 لیر به غیر شهریه دانشگاه تو استانبول دانشجویی رندگی کرد. آخه فکر کنم که الان هزینه ها تو ترکیه کمی افزایش پیدا کرده مخصوصا استانبول. واسه همین کمی استرس دارم .

starblue7750
August 17th, 2014, 10:40 PM
سلام خدمت دوستان
میشه با 1000 لیر به غیر شهریه دانشگاه تو استانبول دانشجویی رندگی کرد. آخه فکر کنم که الان هزینه ها تو ترکیه کمی افزایش پیدا کرده مخصوصا استانبول. واسه همین کمی استرس دارم .
نترس میشه زندگی کرد
البته بستگی داره چطور می خوای زندگی کنی

mehdi57008
August 21st, 2014, 08:20 PM
با سلام
ما چندنفر هستیم که قصد کار درترکیه داریم میشه افرادی که تجربه دارن کمک کنن بگن چه مهارتهایی اونجا کار براش هست ظرف چند ماه بریم یاد بگیریم سال اول مجبوریم کار ساده داشته باشیم
خودمون کار خیاطی تو کارگاه پوشاک جور کردیم و الان دلریم اینجا ایران یاد میگیریم دوستان اگه مشاغل دیگه هست لطف کنن راهنمایی کنن ممنون
ضمنا خودمونم تحصیلاتمون عمران هست
سایر مساعل مثل خانه و غذا و..مشکلی نداریم مساله همین است که گفتیم

و در کل ایا بودن در ترکیه خوش میگذرد و به ایران ارجحیت دارد یا نه؟
فرض کنید شرایط در ایران برای ما بخور نمیر است

morteza01
August 24th, 2014, 12:26 AM
سلام خستنه نباشین
لطفا اون دوستانی که ترکیه زندگی میکنن جواب بدن
با ماهی 800هزار تومن میشه اونجا کل هزینه ها ( خوابگاه غذا تحصیل ) رو ردیف کرد؟ لطفا جواب بدین ممنون میشم
اینجا قیمتها مربوط به سال 2010 ایناس

starblue7750
August 24th, 2014, 11:28 AM
سلام خستنه نباشین
با ماهی 800هزار تومن میشه اونجا کل هزینه ها ( خوابگاه غذا تحصیل ) رو ردیف کرد؟ لطفا جواب بدین ممنون میشم
کدوم شهر؟ چند نفر؟

morteza01
August 25th, 2014, 01:19 AM
کدوم شهر؟ چند نفر؟

ایزمیر یا آنکارا
یا در کل هزینه متوسط
مرسی از توجهتون

starblue7750
August 25th, 2014, 11:41 AM
ایزمیر یا آنکارا
یا در کل هزینه متوسط
مرسی از توجهتون

سلام
من اونجا نبودم ولی یکی از دوستام که اونجاست گفت که با 400-500 لیر مشه زندگی کرد
البته این رو هم مد نظر داشته باشید که از امسال در ازمیر خوابگاه دانشگاه از 270 لیر شروع میشن خودشم فقط با یه وعده غذایی
و 800 تومن خودمون هم که میشه 400 و خورده ای
یکم سخته
ولی میشه

morteza01
August 25th, 2014, 11:43 PM
سلام
من اونجا نبودم ولی یکی از دوستام که اونجاست گفت که با 400-500 لیر مشه زندگی کرد
البته این رو هم مد نظر داشته باشید که از امسال در ازمیر خوابگاه دانشگاه از 270 لیر شروع میشن خودشم فقط با یه وعده غذایی
و 800 تومن خودمون هم که میشه 400 و خورده ای
یکم سخته
ولی میشه
واقعا مرسی از پاسخت امید دادی بهم :)
یه سوال دیگه میدونید میشه در حین تحصیل کار کرد یا نمیشه ؟
هم اینکه به نظرت واسه دکتری شانس هست یا نه ؟
بازم مرسی از توجهت

starblue7750
August 26th, 2014, 05:19 PM
واقعا مرسی از پاسخت امید دادی بهم :)
یه سوال دیگه میدونید میشه در حین تحصیل کار کرد یا نمیشه ؟
هم اینکه به نظرت واسه دکتری شانس هست یا نه ؟
بازم مرسی از توجهت
در رابطه با پذیرش تو تاپیک خودش بپرسی جواب می دن
در رابطه با کار هم که تازه یه بخشنامه اومده که دانشجوی خارجی می تونه هفته ای حداکثر فکر کنم 24 ساعت کار کنه
البته شما میتونی بیرون بعنوان گارسون هم کار کنی

morteza01
August 26th, 2014, 11:29 PM
در رابطه با پذیرش تو تاپیک خودش بپرسی جواب می دن
در رابطه با کار هم که تازه یه بخشنامه اومده که دانشجوی خارجی می تونه هفته ای حداکثر فکر کنم 24 ساعت کار کنه
البته شما میتونی بیرون بعنوان گارسون هم کار کنی

مرسی نه منظورم مربوط به رشته خودم بود نه گارسونی !!
شما کدوم شهرش میخونین ؟ هزینه هاتون چقدره ؟!

babakmokhtari
September 1st, 2014, 02:11 AM
سلام خستنه نباشین
سلام. میشه اما به سختی
شما باید اتفاقات مثله خدای نکرده هزینه های بیماری و ... رو در نظر بگیرید.

majd_mashad
September 1st, 2014, 10:16 PM
سلام. برای کنفرانس CHEMTECH'14 اکتبر میخوام برم yildiz technical uni.چه چور دانشگاهی هست؟ شانس دارم با استادا صحبت کنم برا فاند؟