PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تغییر رشته به روانشناسی

milsi2
March 13th, 2013, 01:51 AM
سلام
من لیسانس کامپیوتر و همچنین فوق کامپیوتر دارم. حالا میخوام کلا کامپوتر رو ول کنم و روانشناسی بخونم
برای این تغییر رشته
باید از لیسانس حتما شروع کنم؟
اگه میشه راهنمایی کنید که دقیقا چیکار کنم

برای امریکا منظورم بود

programming_ma
March 13th, 2013, 02:04 AM
حتما دوستان دیگه بهتر می تونن راهنماییت کنن،
اما من نظر شخصی خودمو میدم. متاسفانه رشته های علوم انسانی نه تنها خیلی محجور واقع شدن، بلکه اصولا درست هم تدریس نمیشن. اما در مورد چیزی که شما نوشتی، من متوجه نشدم که توی چه مقطعی می خوای ادامه بدی، و اینکه اصولا از کجا فهمیدی روانشناسی رو دوست داری. اما برای اینکه بدونی رشته کامپیوتر خیلی هم به روانشناسی نا مرتبط نیست، مخصوصا اگه تونسته باشی قدرت تحلیل درستی رو توی این مدت تحصیلت به دست اورده باشی، چون روانشناسی مقدار بسیار زیادی به نوع تحلیل رفتار انسان می پردازه (یه جورایی انسان مثل یه جعبه سیاهه که با گرفتن خروجی (رفتار فرد) تو باید علت و مکانیزم اون رفتار رو به دست بسیاری) چیزی بسیار شبیه Decode کردن در رشته کامپیوتر.
اما دچار یه اشتباه نشو، اونم اینکه روانشناسی خیلی رشته زیباییه، اما در خیلی رشته های دیگه کاربردش استفاده میشه. برای همین بهت پیشنهاد می کنم که ببین خود روانشناسی رو دوست داری یا کاربردشو توی علوم دیگه، مثلا توی بازاریابی یا توی سیستم های اطلاعاتی (Information Systems) میان و با استفاده از اصول روانشناسی، نوع رفتار و نوع بازخورد فرد رو مورد بررسی قرار می دن. برای اینکه بیشتر با این موضوع آشنا شی من بهت پیشنهاد می کنم مجله های ژورنال های سیستم های اطلاعاتی رو بخونی که هم در راستای رشته های قبلیته هم از روانشناسی زیاد وام میگیره. مثلا ژورنال MISQ رو سعی کن بخونی چند تا از مقاله هاشو... شاید دوست داشتی و دیگه هم احتیاجی نبود یه دور شمسی قمری بزنی

sharifi_s
March 13th, 2013, 10:43 AM
سلام
من لیسانس کامپیوتر و همچنین فوق کامپیوتر دارم. حالا میخوام کلا کامپوتر رو ول کنم و روانشناسی بخونم
برای این تغییر رشته

من یه پیشنهاد برای شما دارم
به جای رها کردن کامپیوتر برای همون کامپیوتر اپلای کنید. وقتی اومدید اینجا برید دپارتمان روانشناسی و درخواست ماینر کنید بعد اگر خوشتون اومد می تونید کلا تبدیلش کنید به میجر اصلی.
ولی اپلای از ایران براتون سخت خواهد بود.

elahe_eli
March 13th, 2013, 05:46 PM
دوست خوبم sharifi_s پیشنهاد درست و کاملی کردن ، چون آمریکا یه جورایی تو علوم انسانی و مدیریت حرف اول را میزنه ، اپلای کردن برای این رشته ها تو مقاطع بالاتر و با سابقه ی نا مربوط کار سختیه ، ولی همون طور که می دونید چون فنی در بین آن ها کم هست ، به بچه های فنی راحت تر پذیرش می دن ، من یکی رو می شناسم که لیسانس برق داشت و فوق مدیریت ، برای دکتری هم مدیریت اقدام کرد هم برق ، به برقش جواب دادن
ولی اینکه با رشته خودت بری و اونجا تغییر بدی خیلی بهتره
هر جا که هستی موفق باشی

amir_p
March 13th, 2013, 06:07 PM
سلام
برای این تغییر رشته

شاید جواب من ربطی به سوال شما نداشته باشه ولی یکی از دوستانم که می خواست واسه پی اچ دی عمران دانشگاه کنکوردیا اپلای کنه، چون گرایش مورد نظرشو دانشگاه کنکوردیا نداشت، استاده بهش پیشنهاد داد بیا روانشناسی اپلای کن، پذیرشتو از روانشناسی بگیر ولی واسه من کار کن و فاندتو هم می دم.

منظورم ازین جواب این بود که دانشگاه های آمریکای شمالی اونقدرام سختگیر نیستن در این زمینه.

Olympia
March 14th, 2013, 02:07 AM
سلام
برای این تغییر رشته

سلام دوست من

همونطور که دوستان برای شما نوشتن بهتره اول اطلاعات کافی برای تصمیم گیری به دست بیارین. علاقه مندی و استعداد در یک تخصص، در موفقیت تحصیلی و شغلی خیلی تعیین کننده است. بهتره در قدم اول خوب تحقیق کنید و بعد اگر به تصمیم قطعی رسیدین بسته به اینکه چه گرایشی رو انتخاب خواهید کرد به دنبال تقویت رزومه خودتون باشید. روان شناسی رشته ای بسیار متنوع و گسترده است چون موضوع مورد مطالعه اش انسان هست. از یک طرف به فلسفه و از طرفی دیگه به پزشکی و بعضی از شاخه های مهندسی و علوم پایه می رسه. پس برای تصمیم گیری ، محتوای درسی / دانشگاهی گرایش مورد نظر، محیط شغلی، موضوع مورد مطالعه در اون گرایش و حتی میزان درآمد رو ارزیابی کنید تا بعدا پشیمون نشی.

جا داره که اینجا به یه نکته مهم اشاره کنم: در مقایسه با دانشگاههای خارج از کشور، کیفیت آموزشی دانشگاههای ایران در این رشته در حد مناسبی نیست و متاسفانه این ذهنیت اشتباه دربین افراد وجود داره که گرفتن پذیرش در رشته های علوم انسانی از جمله روان شناسی بسیار راحت تر از رشته های دیگه هست. البته من علت چنین نگرشی رو شیوه/ معیارهای گزینش دانشجو درسیستم آموزشی دانشگاههای خودمون می دونم که باعث میشه بدون آمادگی کامل برای تحصیل در خارج از کشور اپلای کنیم. سعی کنید سنجیده و بعد از گرفتن اطلاعات کامل و آشنایی با ابعاد مختلف مرتبط با رشته مورد نظرتون دست به انتخاب بزنید چون رشته ای که برای تحصیل انتخاب می کنید همه جنبه های زندگی شما رو تحت تاثیر قرار خواهد داد و تا آخر عمر مسیر کلی حرکت شما رو تعیین خواهد کرد.

اگر تصمیم قطعی برای ادامه تحصیل در این رشته گرفتین بسته به گرایشی که انتخاب می کنید شرایط فرق می کنه. مثلا با همین مدرکی که دارین می تونید برای Cognitive Psychology اپلای کنید ولی اگر بخواین در گرایشهای دیگه از جمله گرایشهایی که در مجموعه Applied Psychology قرار می گیرن اپلای کنید یکی از شروط اصلی پذیرش، داشتن مدرک تحصیلی در روان شناسی یا رشته های مرتبط هست.
موفق باشی

Context
April 8th, 2013, 03:23 PM
سلام دوست من

همونطور که دوستان برای شما نوشتن بهتره اول اطلاعات کافی برای تصمیم گیری به دست بیارین. علاقه مندی و استعداد در یک تخصص، در موفقیت تحصیلی و شغلی خیلی تعیین کننده است. بهتره در قدم اول خوب تحقیق کنید و بعد اگر به تصمیم قطعی رسیدین بسته به اینکه چه گرایشی رو انتخاب خواهید کرد به دنبال تقویت رزومه خودتون باشید. روان شناسی رشته ای بسیار متنوع و گسترده است چون موضوع مورد مطالعه اش انسان هست. از یک طرف به فلسفه و از طرفی دیگه به پزشکی و بعضی از شاخه های مهندسی و علوم پایه می رسه. پس برای تصمیم گیری ، محتوای درسی / دانشگاهی گرایش مورد نظر، محیط شغلی، موضوع مورد مطالعه در اون گرایش و حتی میزان درآمد رو ارزیابی کنید تا بعدا پشیمون نشی.
. موفق باشی

سلام, میشه در مورد این جمله ای که بلد کردم کمی توضیح بدید. (تو مهندسی منظورم هست بیشتر)
کلا رابطه تحصیل تو رشته روانشناسی با داشتن پایه Information Systems (ترکیب علوم کامپیوتر و Cognitive Engineering و شاید IT ,... با روانشناسی) چطوره ؟ منطقی هست ؟ تو این زمینه کار شده ؟
منظورم بیشتر شاید کاربردهای روانشناسی باشه تا خوندن خودش بطور محض.
من برای فال 2014 میخوام اپلای کنم ولی واقعا هنوز شک دارم علاقه هام چیه و کدوم مسیر باید برم, فقط میدونم از ریاضیات و هر چیزی که توش علم ریاضی هست متنفرم و اصلا توانایی کار در این زمینه رو ندارم.
باتشکر.

بلند اندیش باشید.

Olympia
April 9th, 2013, 09:58 PM
[/RIGHT]

سلام, میشه در مورد این جمله ای که بلد کردم کمی توضیح بدید. (تو مهندسی منظورم هست بیشتر)
کلا رابطه تحصیل تو رشته روانشناسی با داشتن پایه Information Systems (ترکیب علوم کامپیوتر و Cognitive Engineering و شاید IT ,... با روانشناسی) چطوره ؟ منطقی هست ؟ تو این زمینه کار شده ؟
منظورم بیشتر شاید کاربردهای روانشناسی باشه تا خوندن خودش بطور محض.
من برای فال 2014 میخوام اپلای کنم ولی واقعا هنوز شک دارم علاقه هام چیه و کدوم مسیر باید برم, فقط میدونم از ریاضیات و هر چیزی که توش علم ریاضی هست متنفرم و اصلا توانایی کار در این زمینه رو ندارم.
باتشکر.

بلند اندیش باشید.

سلام

منظورم این بود که برخی از گرایشات روانشناسی interdisciplinary هستند و افراد متقاضی از رشته های مرتبط در صورت داشتن شرایط لازم می تونن درخواست پذیرش بدن و فارغ التحصیلان روان شناسی هم باید در اون زمینه سابقه فعالیت پژوهشی / شغلی داشته باشن. رشته های ریاضی، فلسفه، کامپیوتر می تونن با مدرک تحصیلی خودشون برای cognitive psychology اپلای کنند. برای آشنایی بیشتر با محتوای درسی، آزمایشگاهها و نحوه فعالیت در این گرایش بهتره به وب سایت دانشگاهها و صفحه اساتیدی که در این گرایش دانشجو میگیرن مراجعه کنید و مقالات اونها رو بخونید.

soofie
April 13th, 2013, 10:19 AM
سلام
من لیسانس علوم کامپیوتر دارم و امسال در رشته علوم شناختی ارشدم رو شروع کردم. عنوان رشتهام Cognition and Brain Sciences هست. این رشته در دانشگاه ما جزو زیر رشته های روانشناسی هست و خیلی با نروساینس تداخل داره درسهامون. یعنی کلا آزمایشگاه ها، درس ها و استادها. شما اگر میخواین روانشناسی بخونین اول از همه کاملا باید علاقه مندی خودتون رو مشخص کنید. چون بر خلاف تصوری که در ایران هست هر کس روانشناسی میخونه روانشناس نمیشه ( به این معنی که بشینه توی یه اتاق و مشاوره بده و . . . ) خود من هم تصورم این بود اوایل لیسانس که کم کم اصلاح شد. اما واقعا اتفاقهای خیلی متفاوتی میتونه بیفته: life span, childhood development, individual studies, clinical psychology, cognitive science, computational psychology, cognitive psychology و . . . میتونن انتخاب بشن که هر کدوم دنیای متفاوتی دارند. اگر با این ها به شکل خاص آَشنا نیستین به نظرم یه کار خوب اینه که در گوگل راجع به هر کدومشون سرچ کنین. یه راه دیگه اینه که برید دانشگاه هایی که مد نظرتون هست برای ادامه تحصیل این رشته ها رو سرچ کنید ببینید در چه دانشکده ای ارائه میشن ( لزوما شاید در دانشکده روانشناسی نباشن، دانشکده علوم پزشکی یا علوم کامپیوتر ، ریاضی) هم میتونید سرچ کنید. این رو میگم چون این رشته ها خیلی بین رشته ای هستند. و خب چون زمینه ی کامپیوتر دارید بعضا ممکنه در دانشکده کامپیوتر استادی پیدا کنید با زمینه کاری و علاقه مندی نروساینس و علوم شناختی. این اتفاقی بود که برای من افتاد و اتفاقا خیلی هم به علاقه های من نزدیک بودن.
دانشکده رو که پیدا کردید میتونید نیازمندیهای تحصیل در اون رشته رو پیدا کنید. احتمالا توضیح داده که با چه پیش زمینه هایی میتونید در اون رشته ادامه تحصیل بدین. بعد لیست اساتید رو میارید. به صفحه های استاد های مختلف مراجعه می کنید علاقه مندی ها و کارهای حال حاضرشون رو مرور کنید. اگر علاقه مندیها به شما نزدیک بود خوبه مقاله های اخیرشون رو مطالعه کنید که هم اطلاعات بگیرید هم ببینید دوست دارید یا نه.
بهتره یک مقدار پیش زمینه راجع به رشته ای که میخواین در اون ادامه تحصیل بدین به دست بیارین و کارهای مرتبط انجام بدین. اگر وقت واسه دست و پا کردن یه رزومه ی خوب ندارین هم اشکال نداره فقط مطمئن باشید کاری که میکنید رو دوست دارید و باز هم میگم مطالعه کنید.
اگر مایل باشید من یک لینکی دارم که از اون طریق میتونید در درس "computational neuroscience" که از طرف دانشگاه واشنگتن به صورت آنلاین برگزار میشه شرکت کنید. ثبت نام مجانیه. باز هم میگم علوم اعصاب محاسباتی "computational neuroscience"خیلی مثلا با روانشناسی شناختی" cognitive psychology" میتونه فرق داشته باشه پس اگر دوست نداشتین نا امید نباشین و بیش تر دنبال علاقه تون بگردین.
امیدوارم به اندازه ی کافی مفید بوده باشه.
موفق باشید

soofie
April 13th, 2013, 10:27 AM
یک چیز دیگه اینکه با توجه به اینکه پیش زمینه کامپیوتر دارین اگر شما رو برای رشته های روانشناسی بخوان احتمالا به خاطر همون دانش ریاضی و کامپیوترتون میخوان. از شما میخوان مدلسازی انجام بدین. کمکی که من الان از دستم بر میاد اینه که بگم از نرم افزار متلب زیاد استفاده میشه. پس الان که وقت دارید روی متلب و تول باکسهاش، neural network و . . . کار کنید. کتاب cognitive neuroscience by Marie T. Banich رو توصیه میکنم. اگر هم در تهران هستید دانشگاه شهید بهشتی بخش کتاب های لاتین، کتاب a students guide to cognitive neuroscience by Jamie Ward کتاب خوبی هست.

paeez63
April 26th, 2013, 12:02 AM
سلام
من رشته ام کامپیوتر یعنی لیسانس کامپیوتر دارم وخوب علاقه مند به روانشناسی هستم وبرای ارشد تصمیم دارم روانشناسی بخونم به عضویت این سایت که در اومدم خیلی در مورد نروساینس شنیدم اطلاعاتی ندارم لطفا اگر لینکی را میشناسید که این گرایش معرفی میکنه بگید
واینکه از کامنتا اونجور که متوجه شدم بچه های فنی برای پذیرش در بعضی گرایش ها بهتر ند اگر میدونید بگید راهنمایی کنیید واقعا گیج شدم
در ضمن میتونم بپرسم شما کدوم دانشگاه تحصیل میکنید واینکه فاند گرفتید یا فقط پذیرش که باید شهریه بدید ممنون

programming_ma
April 27th, 2013, 01:25 PM
سلام دوست عزیز، جانم بفرمایید سوالتون رو اگه بدونم خوش حال میشم کمکی کنم

اگه سوالتون مال صفحه قبل هستش باید خدمتتون عرض کنم که رشته های فنی مخصوصا لیسانس نشون دهنده قدرت تحلیل بالای شماس
برای همین کلا توی فیلد مدیریت راحتتر بهتون پذیرش می دن. نرو ساینس که شما میگید، در حقیقت وصل کردن یه سری نوروگراف هستش به سوژه برای
در اوردن اطلاعات. مثلا یه تبلیغ نشون بدید به طرف ببینین چطوری مغزش واکنش نشون میده، یا فرضا وقتی طرف رفت توی سایت های سوشیال چطوری مغزش کار می کنه
اما خیلی خیلی هزینه بالایی داره، مثلا به هر کس که میاد باید 60 دلار بدید! ... خوب اغلب هم نیمشه به این راحتی این طور ریسرچ ها رو انجام داد اما خوب آینده خوبی می تونه داشته باشه.

paeez63
April 27th, 2013, 07:38 PM
با سلام ممنون برای جوابتون
programming_ma
اگر ارشد روانشناسی بخونم برای بورسیه گرفتن در مقطع دکترا امکانش هست برای اینکه بیشتر به رشته های مهندسی بیشتر وراحتر بورس میدن در مقطع دکترا
برای رشته های روانشناسی معمولا کمتر وبا وجود اینکه لیسانس کامپیوتر هستم
یکی از پست ها که فکر کنم به نام خانوم سوفی بود برای ارشد در گرایش علوم شناختی پذیرش گرفتن لیسانس کامپیوتر داشت
گرایش های روانشناسی در خارج از کشور تنوع بیشتری داره اگه میدونید راهنمایی بکنید

lmousavi
April 28th, 2013, 09:00 AM
چقدر متقاضی تغییر رشته از کامپیوتر به روانشناسی زیاده !
منم دقیقاً همین شرایط رو دارم . و با تمام پیگیری هام در این سایت، در نهایت به این نتیجه رسیدم که بهتره فوقم رو همین جا بخونم و همزمان با فوق تافلم رو بگیرم و در زمینه ای که میخوام حسابی مطالعه کنم و مقاله بنویسم و ..
اگه بخوام همینجوری با لیسانس کامپیوتر و سابقه کار کامپیوتری و بدون مدرک زبان اقدام کنم نتیجه ی مورد نظرم رو نمیگیرم .
برای منی که هیچ آشنایی حرفه ای با مباحث روانشناسی ندارم شروع کردن با مطالب فارسی و قدم قدم جلو رفتن اثربخشی بیشتری داره .
برای دوستان خوبم آرزوی موفقیت میکنم .

Olympia
April 29th, 2013, 11:06 PM
من یه مشکلی که دارم اینه چهار سال با علاقه یا بی علاقه کامپیوتر خوندم وذهنیتم با این رشته شکل گرفته این رشته هم که بیشتر با داده سر وکار داریم اما رشته روانشناسی از گرایش های علوم انسانی مسلما مباحث حفظی و میترسم به مشکل بخورم البته حفظیاتم خوبه با وجود اینکه رشته فنی خوندم نمیخوام تصمیماشتباهی بگیرم چون دروس کامپیوترهمیشه با محاسبات وریاصی در گیره یه جورایی عادت کردم و نمیدونم چیکار کنم واز رشته خودم خیلی لذت نمیبرم با وجود این اینکه من الان جاهای مختلف تدریس میکنم همین باعث دو دل شدن منه چون مدت زیادی با این رشته من معرفی شدم
از اول به انسانی وهنر علاقه داشتم اما ناخواسته در این مسیر قرار گرفتم
لطفا شما یا هر کسی که میتونه من راهنمایی کنه علاقه من به کامپیوتر 30درصد وبه گرایش های علوم انسانی وهنر خیلی زیادتر

بر خلاف تصور دوستان اکثر گرایشهای روان شناسی مخصوصا گرایشهای کاربردی بیشتر به قدرت تحلیل و استدلال فرد متکی هستند تا محفوظات. با توجه به مطالبی که نوشتین مشخصه که الان ذهن شما روی محتویات درسی دانشگاهی معطوف هست تا ماهیت تخصص و بازار کار . اول از همه برای خودتون مشخص کنید که بیشتر در چه زمینه ای مایل به کار هستید. بعضی از گرایشهای روانشناسی مثل Neuropsychology, Clinical psychology, medical psychology, school psychology, Forensic psychology نسبت به گرایشهایی مثل social psychology بیشتر به مباحث پزشکی نزدیکن تا مباحث روانشناختی و علوم رفتاری صرف. مباحثی مثل فیزیولوژی مغزو اعصاب، داروشناسی روانپزشکی و شناخت بیماریها موضوع اصلی این گرایشهاست. البته اگر از رشته خودتون برای تحصیلات تکمیلی درروان شناسی اقدام کنید در انتخاب گرایش محدودیت خواهی داشت.

بهترین کار اینه که به دانشگاههایی که این رشته رو دارن سر بزنید با دانشجویان این رشته آشنا بشین. کتابهای درسی اونها ببینید و اگر امکانش بود در دوره های عملی اونها در بیمارستانها یا کلینیک ها شرکت کنید تا برای تصمیم گیری اطلاعات کابردی بیشتری داشته باشین

paeez63
April 29th, 2013, 11:47 PM
گرایش های روانشناسی:عمومی-بالینی-روانسنجی-صنعتی وسازمان-کودک ونوجوان- علوم شناختی
اگر برای ارشد روانشناسی انتخاب کنم با توجه به اینکه لیسانس کامپیوتر دارم کدوم گرایش بهتره فقط در حد پیشنهاد
واینکه در مقطع دکترا در انتخاب گرایش لیسانس تاثیر داره یانه فقط گرایش ارشد مطرح ومحدویتی برای انتخاب گرایش دکترا نیست
در مورد نروساینس وعلوم شناختی میخواستم بدونم چون یکی از کاربران لیسانس کامپیوتر داشته وبرای ارشد علوم شناختی پذیرش گرفته چون اون کاربر نوشته بود چون لیسانس کامپیوتر بوده راحتر بهش پذیرش دادند لطف میکنید اطلاعاتی در اختیار من قرار بزارید کامل باشه یا ادر س سایتی منبعی ممنون میشم با تشکر
ویه چیز دیگه در مورد فاند گرفتن دکترا اولویت با کسایی است که لیسانس مرتبط دارن ممنون

Olympia
April 30th, 2013, 05:14 PM
گرایش های روانشناسی:عمومی-بالینی-روانسنجی-صنعتی وسازمان-کودک ونوجوان- علوم شناختی
اگر برای ارشد روانشناسی انتخاب کنم با توجه به اینکه لیسانس کامپیوتر دارم کدوم گرایش بهتره فقط در حد پیشنهاد

گرایشهایی که موردنظر شماهستند خیلی با هم فرق دارن . ضمنا بهتره بعد از جمع کردن اطلاعات مناسب خودتون تصمیم به انتخاب گرایش بگیرین. این از مواردی هست که به عوامل مختلفی از جمله گرایشها و خصلتهای فردی بر می گرده و من نمی تونم به شما بگم چه گرایشی رو انتخاب کنید.توضیحات مختصر زیر تفاوت اونها رو نشون میده:

از آنجایی که رشته روان­شناسی از سویی به مطالعه سخت­ افزار (دستگاه عصبی و غدد) و از سویی دیگر با مطالعه نرم­ افزار (رفتار، واکنش، عملکرد، تفکر و ...) در ارتباط است عده­ای آن را متعلق به مجموعه انسانی و عده­ای متعلق به مجموعه علوم پایه و پزشکی می­دانند، همانطور که آزمون این رشته نیز، هم توسط وزارت علوم هم توسط وزارت بهداشت برگزار می­گردد.

به طور کلی روان­شناسی یعنی شناخت روان و ذهن افراد که ما از طریق مشاهده رفتار و جلوه ­های آن به بررسی ذهن و ساختار آن می­پردازیم.

*روان­شناسی بالینی:

پر طرفدارترین گرایش این مجموعه است. روان­شناسی بالینی با ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات از اختلالات بالینی شدید تا مشکلات جزئی فردی که به نحوی عملکرد فرد را در زندگی با مشکل مواجه کرده است، سروکار دارد. کارشناس ارشد روان­شناسی بالینی می­تواند به عنوان روان­شناس بالینی در بیمارستان­های روانی، کلینیک­های روان­شناسی، مراکز مشاوره و راهنمایی، سازمان بهزیستی و ادارات مربوطه به صورت فردی یا گروهی مشغول گردد. امکان ادامه تحصیل در این گرایش در مقطع دکترا در انستیتو روان­پزشکی تهران و دانشگاه علوم بهزیستی، تربیت مدرس وجود دارد.

*روان­شناسی عمومی:

دیگر گرایش این مجموعه است که به نسبت به گرایش­های دیگر ظرفیت پذیرش بالاتری را نیز به خود اختصاص داده است. روان­شناسی عمومی با مسائلی چون رفتار، رشد، هوش، یادگیری، حافظه، انگیزه، هیجان، بهنجاری و ناهنجاری و رفتارهای اجتماعی سروکار دارد. کارشناس ارشد روان­شناسی عمومی می­تواند به کار درمان مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشوئی و پژوهش­های روان­شناختی، خدمات روان­شناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد. در دانشگاه­های تربیت مدرس، علامه طباطبائی، الزهرا، شهید چمران اهواز، شیراز، علوم تحقیقات و شهید بهشتی امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا برای این گرایش محیا می­باشد.

*روان­سنجی:

گرایش سوم مجموعه روان­شناسی است که کم­ترین تعداد داوطلب و در عین حال کمترین تعداد پذیرش را دارا است. روان­سنجی عمدتاً با آمار، شیوه­های سنجش در آموزش و پرورش و یادگیری، ارزیابی روان­شناختی از طریق آزمون­های روانی و شیوه­های گزینش در ارتباط است. کارشناس ارشد روان­سنجی می­تواند به کار اجرای آزمون­های روانی _ تشخیصی، سنجش هوش، ویژگی­های شخصیتی، آسیب­های مغزی، عقب ماندگی­های ذهنی، ارزیابی در آموزش و پرورش، سازمان سنجش و داده­پردازی مشغول گردد. یا به همراه یک تیم درمان در کلینیک­های روان­شناختی مشغول به کار گردد. گرایش روان­سنجی در حال حاضر در ایران دکترا دارد ولی اساتید دارای تخصص این گرایش در ایران بسیار محدودند. نیاز به بنیه قوی در آمار و روانشناسی شرط موفقیت در این رشته محسوب می‌شود. همچنین تسلط داشتن به نرم افزارهای آماری مختلف نظیر SPSS، LISREL، BILOG، MULTILOG، SAS و سایر نرم افزارها برای انجام تحلیل‌های آماری ضرورت دارد

*روان­شناسی صنعتی و سازمانی:

روان­شناسی صنعتی و سازمانی پلی است بین روان­شناسی محض و مهندسی انسانی. این رشته عمدتاً با علل، معلول­های رفتاری، تأثیرات متقابل فرد و محیط کار و اثرگذاری محیط - فرد بر روی هم بحث می­کند. گرچه ظرفیت پذیرش در این رشته بسیار محدود است ولی امروزه بسیاری از کارخانجات ضرورت آن را حس کرده­اند و در صدد بهره­گیری از روان­شناسان صنعتی در بهبود شرایط کاری خود هستند.

*روان­شناسی بالینی کودک و نوجوان:

این گرایش همگام با روان­شناسی بالینی است با این تفاوت که با اختلالات دوران کودکی و نوجوانی سروکار دارد.

*علوم شناختی:

علوم شناختی یکی از دانش­های نو است که در کنار نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، فن­آوری اطلاعات مجموعه دانش­های همگرا را که NBIC نام گرفته­اند تشکیل می­دهند. این رشته از زیرمجموعه­های علم اعصاب، روان­شناسی، زبان شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن تشکیل گردیده است و کاربرد وسیعی در رشته­های فرعی مانند پزشکی، آموزش و پرورش، جامعه شناسی، سیاست، علوم اطلاعات، ارتباطات و رسانه­های گروهی، مهندسی پزشکی، مهندسی فرمان و کنترل و حتی علوم دفاعی و جنگ پیدا کرده است. مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه­های بسیاری به تحقیق در زمینه علوم شناختی اشتغال دارند و در تلاشند تا راز بزرگترین سرمایه آدمی یعنی مغز و ذهن را کشف کنند و کارکردهای آن­را به عنوان عالی­ترین و پیچیده‌ترین ودیعه الهی بشناسند. علوم شناختی همانند تمامی شاخه‌های معرفت بشری از پارادیم خاصی پیروی می­کند. دانشمندان علوم شناختی ذهن انسان را شبکه پیچیده‌ای می­دانند که اطلاعات را دریافت، نگهداری و بازیابی می‌کند و می‌تواند آن را تغییر شکل یا انتقال دهد. عملیات فوق را پردازش اطلاعات و این پارادایم را رویکرد پردازشی می‌خوانند.

*روان­شناسی شناختی:

رشته روان‌شناسی شناختی به بررسی فرآیندهای درونی ذهن از قبیل حل مسئله، حافظه، ادراک، شناخت، زبان و تصمیم­گیری می‌پردازد. موضوعاتی از این قبیل که انسان چگونه و با چه ساختاری به درک، تشخیص و حل مسئله می‌پردازد و این که ذهن چگونه اطلاعات دریافتی از حواس (مانند بینایی یا شنوایی) را درک می‌کند و یا اینکه حافظه انسان چگونه عمل می‌کند و چه ساختاری دارد؛ از عمده مسائل قابل توجه دانشمندان این رشته می‌باشد. محققین روان­شناسی شناختی به ذهن همچون دستگاه پردازشگر اطلاعات می‌نگرند و رویکرد آنان به مطالعه مغز و ذهن بر پایه تشابه عملکرد مغز با رایانه است

Olympia
April 30th, 2013, 05:44 PM
واینکه در مقطع دکترا در انتخاب گرایش لیسانس تاثیر داره یانه فقط گرایش ارشد مطرح ومحدویتی برای انتخاب گرایش دکترا نیست
در مورد نروساینس وعلوم شناختی میخواستم بدونم چون یکی از کاربران لیسانس کامپیوتر داشته وبرای ارشد علوم شناختی پذیرش گرفته چون اون کاربر نوشته بود چون لیسانس کامپیوتر بوده راحتر بهش پذیرش دادند لطف میکنید اطلاعاتی در اختیار من قرار بزارید کامل باشه یا ادر س سایتی منبعی ممنون میشم با تشکر
ویه چیز دیگه در مورد فاند گرفتن دکترا اولویت با کسایی است که لیسانس مرتبط دارن ممنون

متاسفانه دراین مورد اطلاع دقیقی ندارم چون چنین مساله ای نداشتم . ولی فکر می کنم اگر ارشد روان شناسی بگیرین پذیرش گرفتن در گرایشهای مختلف برای شما راحت تر خواهد بود. البته چون کارشناسی کامپیوتر دارین قطعا در برخی گرایشها مثل نوروسایکولوژی و روان شناسی شناختی / علوم شناختی نسبت به بقیه متقاضیان در اولویت خواهید بود. ضمنا چیزی که خیلی مهمه داشتن سابقه پژوهشی مرتبط هست و همچنین نمره زبان بالا.

شما بهتره شروع به جستجو کنید و مطالب وب سایت و صفحات شخصی اساتیدی که در این زمینه کار می کنند رو مطالعه کنید

به عنوان مثال مطالب لینکها این صفحات در مورد علوم شناختی رو بخونید:

http://bcs.mit.edu/academics/grad.html

http://cogsci.jhu.edu/graduate/ (http://cogsci.jhu.edu/graduate/)

http://www.virginia.edu/cognitivescience/links_grad.htm

ضمنا اگر شما واجد شرایط شناخته بشین و پذیرش بگیرین بسته به شرایط دانشگاه فاند به شما تعلق می گیره و این مساله ربطی به مرتبط بودن یا نبودن مدرک کارشناسی نداره

setayeshjoon
May 27th, 2013, 08:27 PM
سلام
راستش یه پیشنهادی بهم شده که خیلی گیجم کرده. گفتم بیام با شما هم مشورت کنم ببینم نظرتون چیه؟
من قبلا گفته بودم که کامپیوتر خوندم کارشناسی بعد تغییر رشته دادم رفتم روانشناسی عمومی گرفتم. یکی از آشنایان در کانادا (که کار پذیرش و ... انجام میده) به من پیشنهاد داد که برای مستر کامپیوتر برام بورس بگیره (کاناد) (با توجه به اینکه یه ثبت اختراع هم در رشته کامپیوتر دارم) و وقتی اونجا رفتم بعد یه ترم رشتمو عوض کنم برم روانشناسی....
نظرتون چیه؟ خیلی مساله برام سخت بود. ایشون نظرش این بود که چون کارشناسی و ارشدم غیرمرتبط هست خیلی سخت میشه برای دکترا پذیرش گرفت.
گزینه دومم همون کار قبلیه خودمه.....که باید همچنان بخونم تا دوباره امتحان بدم و آیلتس و جی آرای بالا بیارم و چندتا مقاله تا بعد خودم اقدام کنم.....
کسی در این رابطه میتونه راهنماییم کنه
ممنونم

Olympia
May 29th, 2013, 10:54 AM
سلام
راستش یه پیشنهادی بهم شده که خیلی گیجم کرده. گفتم بیام با شما هم مشورت کنم ببینم نظرتون چیه؟
من قبلا گفته بودم که کامپیوتر خوندم کارشناسی بعد تغییر رشته دادم رفتم روانشناسی عمومی گرفتم. یکی از آشنایان در کانادا (که کار پذیرش و ... انجام میده) به من پیشنهاد داد که برای مستر کامپیوتر برام بورس بگیره (کاناد) (با توجه به اینکه یه ثبت اختراع هم در رشته کامپیوتر دارم) و وقتی اونجا رفتم بعد یه ترم رشتمو عوض کنم برم روانشناسی....
نظرتون چیه؟ خیلی مساله برام سخت بود. ایشون نظرش این بود که چون کارشناسی و ارشدم غیرمرتبط هست خیلی سخت میشه برای دکترا پذیرش گرفت.
گزینه دومم همون کار قبلیه خودمه.....که باید همچنان بخونم تا دوباره امتحان بدم و آیلتس و جی آرای بالا بیارم و چندتا مقاله تا بعد خودم اقدام کنم.....
کسی در این رابطه میتونه راهنماییم کنه
ممنونم
شما با همین مدرکی هم که داری می تونی برای بعضی از گرایشات روانشناسی اقدام کنی ( البته اگر علاقه مند باشید) . ضمنا معیارهای پذیرش از هر کجای دنیا که اقدام کنید برای همه یکسان هست و چون این رشته رقابتی هست باید سعی کنید در معیاهای مذکور مدارک قابل توجهی داشته باشید. من در این مورد از سیستم دانشگاههای کانادا اطلاعی ندارم و بهتره با دانشگاههای مورد نظرتون مکاتبه کنید و فقط به اخباری که می شنوید اکتفا نکنید. در کل اگر بتونید برای فوق کامپیوتر پذیرش بگیرین و در صورت امکان تغییر رشته بدین بهتره. ضمنا بررسی کنید ببینید برای گرفتن ویزا براتون مشکلی پیش نیاد ( اقدام برای لیسانس مجدد).
با توجه به اینکه گرایش عمومی خوندید و اینطور که از ارسال شما متوجه شدم سابقه کار بالینی و مقاله مرتبط هم ندارین در گرایشهای کاربردی شانس کمتری نسبت به گرایشهایی دارین که بیشتر جنیه تحقیقاتی و آزمایشگاهی دارن.

علاوه بر این شما درهر صورت چه از ایران اقدام کنید چه از کشوری دیگه باید نمرات IELTS & GRE رو ضمیمه مدارکتون کنید .

setayeshjoon
June 23rd, 2013, 11:44 PM
متاسفانه دراین مورد اطلاع دقیقی ندارم چون چنین مساله ای نداشتم . ولی فکر می کنم اگر ارشد روان شناسی بگیرین پذیرش گرفتن در گرایشهای مختلف برای شما راحت تر خواهد بود. البته چون کارشناسی کامپیوتر دارین قطعا در برخی گرایشها مثل نوروسایکولوژی و روان شناسی شناختی / علوم شناختی نسبت به بقیه متقاضیان در اولویت خواهید بود. ضمنا چیزی که خیلی مهمه داشتن سابقه پژوهشی مرتبط هست و همچنین نمره زبان بالا.

با سلام
من امروز رفته بودم یکی از این موسسه های اعزام دانشجو که مورد تایید وزارت علوم هست و خیلی هم قدیمی هست. تا شنید کارشناسی کامپیوترم (ارشد روانشناسی خوندم) گفت احتمال پذیرشت بالا نیست. راستش خیلی ناامید شدم. بهش گفتم تو بعضی گرایش ها که کامپیوترهارو خوب میگیرن (مثل همین neuropsychology and cognitive) ولی گفت بیا برات مستر کامپیوتر بگیرم 95 درصد زمستون میری سر کلاس!!! حالا من اومدم یکبار دیگه از olympia سوال کنم که آیا واقعا اون جمله ای که پررنگ کردم، موثق هست؟ چرا به من اینطوری جواب دادن؟ یعنی اطلاعاتشون کم بوده؟ گفت 60 70 درصد بیشتر واسه پی اچ دی روانشناسی شانس نداری. به نظر شما بهش اصرار کنم که مثلا برای شناختی یا نوروسایکالوژی برام اپلای کنه یا نه؟

Olympia
June 24th, 2013, 06:48 AM
با سلام
من امروز رفته بودم یکی از این موسسه های اعزام دانشجو که مورد تایید وزارت علوم هست و خیلی هم قدیمی هست. تا شنید کارشناسی کامپیوترم (ارشد روانشناسی خوندم) گفت احتمال پذیرشت بالا نیست. راستش خیلی ناامید شدم. بهش گفتم تو بعضی گرایش ها که کامپیوترهارو خوب میگیرن (مثل همین neuropsychology and cognitive) ولی گفت بیا برات مستر کامپیوتر بگیرم 95 درصد زمستون میری سر کلاس!!! حالا من اومدم یکبار دیگه از olympia سوال کنم که آیا واقعا اون جمله ای که پررنگ کردم، موثق هست؟ چرا به من اینطوری جواب دادن؟ یعنی اطلاعاتشون کم بوده؟ گفت 60 70 درصد بیشتر واسه پی اچ دی روانشناسی شانس نداری. به نظر شما بهش اصرار کنم که مثلا برای شناختی یا نوروسایکالوژی برام اپلای کنه یا نه؟

ستایش جان
قبل از هر چیز می خواستم بگم که حق انتخاب با شماست. اینکه شخصا برای گرفتن پذیرش اقدام کنید یا توسط موسسات اعزام دانشجو و اینکه در چه رشته ای ادامه تحصیل بدین دیگران از جمله من فقط در حد مشاور می تونیم نظراتمون و به شما بدیم. تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید.
من هم به یکی از این موسسات قبلا مراجعه کرده بودم ولی با توضیحاتی که به من دادن متوجه شدم که برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مخصوصا دکتری بهتره خود متقاضی برای گرفتن پذیرش اقدام کنه و اینکه اونها برای رشته های فنی و مهندسی بیشتر فعال هستند. علتش هم اینه که در خارج از ایران برای رشته های مرتبط با علوم رفتاری و اجتماعی مخصوصا روان شناسی، جامعه شناسی و مدیریت گرفتن پذیرش مشکلتره و اساتید ترجیح میدن از دانشگاههای کشورشون و بعد متقاضیان کشورهای دیگه دانشجو بگیرن. نظارت صنفی و آکادمیک هم زیاده. مثل اینجا نیست که روان شناس بالینی بره تو صنعت کار کنه و یه مشاور بیاد کار یه روان شناس بالینی رو انجام بده !!! .اونها معتقدند این رشته ها مانند زمینه و بستری هستند که چیدمان و پایگاه بقیه نهادهای جامعه رو تعیین می کنند. بر خلاف کشور ما که چون در حال توسعه هست برای دست پیدا کردن به تکنولوژی برتر به رشته های فنی و مهندسی بیشتر بها میده. البته قصدم کم ارزش کردن رشته ها یا فعالیت موسسات نیست ولی می خواستم بگم که شما با کمک اطلاعات این فروم و مشورت با بچه ها هم می تونی بدون هزینه اضافی پذیرش بگیری.
اگر بین صحبتهایی که اینجا شد و نظر موسسه دچار تردید شدی بهترین کار اینه که با چند تا از دانشگاهها مکانبه کنی یا به اونها تلفن بزنی و همین سوالات رو بپرسی. البته برای شروع به راحتی با جستجو در لینکهای دپارتمانهای روان شناسی یا صفحه اصلی وب سایت دانشگاه به مطالبی که من نوشتم دست پیدا خواهی کرد.
الان شما باید شرایط خودت رو بسنجی. اگر گرفتن نمره بالا در آزمونهای زبان برات کار راحتی نیست و احتیاج به صرف زمان زیادی داره. اگر امکان پژوهش و نوشتن و چاپ مقالات ISI در زمینه گرایش مورد علاقه تون برای ادامه تحصیل نداری و اگر دوست داری سریعتر شروع به تحصیل کنی به نظر من بهترین گزینه گرفتن پذیرش در رشته کامپیوتر و بعد تغییر رشته در دانشگاه مقصد هست.
ضمنا فقط گزفتن پذیرش مهم نیست. گرفتن فاند هست که کار رو مشکل میکنه وگرنه هر کس با هزینه شخصی راحت تر می تونه پذیرش بگیره :)

setayeshjoon
June 24th, 2013, 04:31 PM
ستایش جان
قبل از هر چیز می خواستم بگم که حق انتخاب با شماست. اینکه شخصا برای گرفتن پذیرش اقدام کنید یا توسط موسسات اعزام دانشجو و اینکه در چه رشته ای ادامه تحصیل بدین دیگران از جمله من فقط در حد مشاور می تونیم نظراتمون و به شما بدیم. تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید.
من هم به یکی از این موسسات قبلا مراجعه کرده بودم ولی با توضیحاتی که به من دادن متوجه شدم که برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مخصوصا دکتری بهتره خود متقاضی برای گرفتن پذیرش اقدام کنه و اینکه اونها برای رشته های فنی و مهندسی بیشتر فعال هستند. علتش هم اینه که در خارج از ایران برای رشته های مرتبط با علوم رفتاری و اجتماعی مخصوصا روان شناسی، جامعه شناسی و مدیریت گرفتن پذیرش مشکلتره و اساتید ترجیح میدن از دانشگاههای کشورشون و بعد متقاضیان کشورهای دیگه دانشجو بگیرن. نظارت صنفی و آکادمیک هم زیاده. مثل اینجا نیست که روان شناس بالینی بره تو صنعت کار کنه و یه مشاور بیاد کار یه روان شناس بالینی رو انجام بده !!! .اونها معتقدند این رشته ها مانند زمینه و بستری هستند که چیدمان و پایگاه بقیه نهادهای جامعه رو تعیین می کنند. بر خلاف کشور ما که چون در حال توسعه هست برای دست پیدا کردن به تکنولوژی برتر به رشته های فنی و مهندسی بیشتر بها میده. البته قصدم کم ارزش کردن رشته ها یا فعالیت موسسات نیست ولی می خواستم بگم که شما با کمک اطلاعات این فروم و مشورت با بچه ها هم می تونی بدون هزینه اضافی پذیرش بگیری.
اگر بین صحبتهایی که اینجا شد و نظر موسسه دچار تردید شدی بهترین کار اینه که با چند تا از دانشگاهها مکانبه کنی یا به اونها تلفن بزنی و همین سوالات رو بپرسی. البته برای شروع به راحتی با جستجو در لینکهای دپارتمانهای روان شناسی یا صفحه اصلی وب سایت دانشگاه به مطالبی که من نوشتم دست پیدا خواهی کرد.
الان شما باید شرایط خودت رو بسنجی. اگر گرفتن نمره بالا در آزمونهای زبان برات کار راحتی نیست و احتیاج به صرف زمان زیادی داره. اگر امکان پژوهش و نوشتن و چاپ مقالات ISI در زمینه گرایش مورد علاقه تون برای ادامه تحصیل نداری و اگر دوست داری سریعتر شروع به تحصیل کنی به نظر من بهترین گزینه گرفتن پذیرش در رشته کامپیوتر و بعد تغییر رشته در دانشگاه مقصد هست.
ضمنا فقط گزفتن پذیرش مهم نیست. گرفتن فاند هست که کار رو مشکل میکنه وگرنه هر کس با هزینه شخصی راحت تر می تونه پذیرش بگیره :)

واقعا ممنونم المپیا جان
من نمیتونم تو گزینه تشکر از شما تشکر کنم.
خوب با حرف هایی که شما زدید اجازه بدید یکم بیشتر در مورد رزومم توضیح بدم تا بهتر بتونید راهنماییم کنید. من آیلتس و جی ار ای یکبار دادم پارسال 6.5 و 300 شدم. ولی سطح آیلتسم 7.5 هست که دارم تلاش میکنم به 8 برسونمش بعد امتحان بدم. سر امتحان واقعا شوکه شده بودم و استرس شدیدی داشتم که باعث شد خراب کنم. به هر حال فکر کنم یکبار تجربه لازم بود. در حال حاضر هم مشغول نوشتن دو تا مقاله ISI هستم که تا آخر تابستون فکر کنم اکسپتشو بگیرم (یعنی مجبورم، 2نمره پایان نامم مقالست). دو تا دیگه مقاله هم دارم که فعلا رو اونا کار نکردم (کلا از پایان نامم 4 تا مقاله ISI در میاد). راستش چون پارسال همزمان هم دفاع کردم هم آیلتس دادم هم جی آر ای هم اپلای و کارای مربوط به اون، خیلی بهم سخت گذشت و الان یکم فرار میکنم ازین امتحان ها. و وقتی موسسه میگه بدون دوباره امتحان دادن، میتونی کارتو اوکی کنی واقعا وسوسه انگیزه! من اصلا با پول خودم نمیتونم برم و بورس برام شرط اول هست. معدل ارشد هم 19.38 هست (روانشناسی). حالا با این اوصاف اگه بخوام دوباره امتحان زبانارو بدم و مقاله ها رو اوکی کنم به امسال نمیرسمو میفته 2014 که بعد 2015 باید برم سر کلاس. حتی به خاطر غیر مرتبط بودن تصمیم گرفته بودم که برم پیام نور کارشناسی روانشناسی بگیرم! حالا در کل نظرتون چیه؟ من واقعا گیج شدم. ضمنا من احساس میکنم شما واقعا تجربیات گرانبهایی دارید و میتونید کمکم کنید.
(راستی این موسسه میگفت مقاله داشتن زیاد مهم نیست، از اونجایی که نماینده بعضی دانشگاه ها در آمریکا و کانادا هستند، گویا اونها از مجراهای دیگه ای برای پذیرش اقدام میکنن! خیلی عجیب بود)
یه سوال دیگه، بهترین گرایش برای من که بتونم با کارشناسی کامپیوتر-سخت افزار پذیرش پی اچ دی روانشناسی بگیرم کدوم هست؟ با این همه محدودیتی که دارم دیگه نمیخوام ریسک کنم و فقط میخوام رو نقاط قوت سرمایه گذاری کنم.
بازم ممنون.

Olympia
June 24th, 2013, 11:20 PM
واقعا ممنونم المپیا جان
من نمیتونم تو گزینه تشکر از شما تشکر کنم.
خوب با حرف هایی که شما زدید اجازه بدید یکم بیشتر در مورد رزومم توضیح بدم تا بهتر بتونید راهنماییم کنید. من آیلتس و جی ار ای یکبار دادم پارسال 6.5 و 300 شدم. ولی سطح آیلتسم 7.5 هست که دارم تلاش میکنم به 8 برسونمش بعد امتحان بدم. سر امتحان واقعا شوکه شده بودم و استرس شدیدی داشتم که باعث شد خراب کنم. به هر حال فکر کنم یکبار تجربه لازم بود. در حال حاضر هم مشغول نوشتن دو تا مقاله ISI هستم که تا آخر تابستون فکر کنم اکسپتشو بگیرم (یعنی مجبورم، 2نمره پایان نامم مقالست). دو تا دیگه مقاله هم دارم که فعلا رو اونا کار نکردم (کلا از پایان نامم 4 تا مقاله ISI در میاد). راستش چون پارسال همزمان هم دفاع کردم هم آیلتس دادم هم جی آر ای هم اپلای و کارای مربوط به اون، خیلی بهم سخت گذشت و الان یکم فرار میکنم ازین امتحان ها. و وقتی موسسه میگه بدون دوباره امتحان دادن، میتونی کارتو اوکی کنی واقعا وسوسه انگیزه! من اصلا با پول خودم نمیتونم برم و بورس برام شرط اول هست. معدل ارشد هم 19.38 هست (روانشناسی). حالا با این اوصاف اگه بخوام دوباره امتحان زبانارو بدم و مقاله ها رو اوکی کنم به امسال نمیرسمو میفته 2014 که بعد 2015 باید برم سر کلاس. حتی به خاطر غیر مرتبط بودن تصمیم گرفته بودم که برم پیام نور کارشناسی روانشناسی بگیرم! حالا در کل نظرتون چیه؟ من واقعا گیج شدم. ضمنا من احساس میکنم شما واقعا تجربیات گرانبهایی دارید و میتونید کمکم کنید.
(راستی این موسسه میگفت مقاله داشتن زیاد مهم نیست، از اونجایی که نماینده بعضی دانشگاه ها در آمریکا و کانادا هستند، گویا اونها از مجراهای دیگه ای برای پذیرش اقدام میکنن! خیلی عجیب بود)
یه سوال دیگه، بهترین گرایش برای من که بتونم با کارشناسی کامپیوتر-سخت افزار پذیرش پی اچ دی روانشناسی بگیرم کدوم هست؟ با این همه محدودیتی که دارم دیگه نمیخوام ریسک کنم و فقط میخوام رو نقاط قوت سرمایه گذاری کنم.
بازم ممنون.

نمی دونم چرا نماینده موسسه به شما گفته که نیازی به شرکت مجدد در آزمونهای زبان و مقاله ISI نیست. شاید منظورش گرفتن پذیرش برای فوق کامپیوتر بوده. ولی در مورد مقاله باید بگم که حداقل من این تجربه رو داشتم. سال قبل برای یکی از اساتید آمریکایی رزومه ام رو فرستادم و ایشون در جواب به من گفتن که چون در زمینه مورد نظر برای اپلای کار نکردم نمی تونن به من پذیرش بدن و بهتره برای یکی از اساتیدی که مرتبط با رزومه من کار میکنه ایمیل بفرستم. بنابر این مقاله معتبر که نشونده علاقه و تجربه و دانش شما هست در گرفتن پذیرش اثر داره.
ضمنا نمره زبان خیلی مهمه. البته خوبه که آیلتس در حد نمره 8 داشته باشی ولی نمره GRE General & Subject از آیلتس یا تافل مهمتره. البته اطلاعاتی که من دارم بر اساس صحبت اساتیدم که خارج از کشور تحصیل کردن و سرچ در وب سایت دانشگاههاست. من لیسانس و فوق بالینی دارم و در مورد سوال شما متاسفانه چیز بیشتری نمی دونم. بهترین کار اینه که با دانشگاهها مکاتبه کنی. اگر نیاز داشتی من می تونم در نوشتن متن ایمیل شما رو راهنمایی کنم.
ضمنا خوب فکر کنید و گرایش مورد نظرتون و بر اساس علاقه و توانایی و موارد مرتبط دیگه مثل داشتن مقاله مرتبط ، شرایط شغلی و درآمد انتخاب کنید و صرفا به گرفتن پذیرش به هر قیمتی از هر دانشگاهی فکر نکنید. ذهنتون و برای برنامه ریزی متمرکز کنید و به احتمالات منفی که ممکنه اصلا اتقاف نیوفتن فکر نکنید. :)
موفق باشید

setayeshjoon
June 26th, 2013, 01:42 PM
بهترین کار اینه که با دانشگاهها مکاتبه کنی. اگر نیاز داشتی من می تونم در نوشتن متن ایمیل شما رو راهنمایی کنم.
ضمنا خوب فکر کنید و گرایش مورد نظرتون و بر اساس علاقه و توانایی و موارد مرتبط دیگه مثل داشتن مقاله مرتبط ، شرایط شغلی و درآمد انتخاب کنید و صرفا به گرفتن پذیرش به هر قیمتی از هر دانشگاهی فکر نکنید. ذهنتون و برای برنامه ریزی متمرکز کنید و به احتمالات منفی که ممکنه اصلا اتقاف نیوفتن فکر نکنید. :)
موفق باشید

سلام
خیلی لطف میکنید اگه در نوشتن ایمیل کمکم کنید، دقیقا نمیدونم باید به کی میل بزنم که جواب مناسب بهم بده. به استادها؟ به admission committee ؟ به هد دیپارتمنت ؟

نظرتون در مورد این قسمت که تو متن پایین بلد کردم چیه؟ تصورم اینه که حرف های شما رو تایید میکنه. این متن مال دانشگاه تورنتو هست.
Admission Requirements The minimum requirements for admission to the graduate program are:

An appropriate four-year University of Toronto bachelor's degree, or its equivalent from a recognized university.
Normally at least an A- (or first class standing) in the final two years of undergraduate study.
Competitive scores on each subtest of the general section of the Graduate Record Examination (the Psychology special test is not required). Graduate Record Examination information can be obtained directly from Educational Testing Service ( www.gre.org (http://www.gre.org/)). The institution code is 0982 and the department code is 2016.
The equivalent of at least 6 full courses (12 semester courses) in Psychology, including statistics and some laboratory experience Note: Students may be admissible with fewer than 12 semester courses in Psychology. Students with a strong background in mathematics, physical or biological science, neuroscience, or computer science are especially encouraged to apply even if they have fewer than the suggested number of psychology courses.
If your primary language is not English and you graduated from a non-Canadian university where the language of instruction is not English, then you must demonstrate your facility in English by completing one of the tests listed below. This requirement should be met at the time you submit your application.

setayeshjoon
June 28th, 2013, 01:43 AM
سلام
من رفتم تو یه فروم که فکر کنم مال (North Carolina) بود، همین جا تو فروم پیداش کرده بودم. بعد من یه سری سوال پرسیدم که فکر میکنم مفید بودن. گفتم بیام برای شما هم بذارم شاید به دردتون خورد. بهم نخندین ها:)

http://forums.studentdoctor.net

Hi everybody,
I'm an international student. I have BS in Computer Engineering - Hardware and MA in General Psychology,
1. What research areas do you think I can apply for PhD programs? or have better chances in them? Cognitive psychology? Neuroscience? Personality? ...
2. What can I do to receive a scholarship or some other awards?
Thanks you in advance for helping me.
---------------------
What are your career goals and interests? It is odd to apply to programs just because you might have a better chance of getting in. Also note that completing a Ph.D. in those areas (cognitive psych, neuroscience, etc.) will not allow you to practice as a clinical psychologist.

That said, if your interest is in research and you have a strong interest in one of the areas you mentioned, your computer engineering background could be a plus.
----------------------
Actually, I want to be a university professor, and since my BS is irrelevant, I have heard that I can not continue my education in clinical psychology. My thesis was related to identity styles and coping strategies, so the main area of my interest seems to be personality. My papers are also related to this area. Therefore, do you think I can receive an offer of admission in personality and my BS in computer is not a negative point?
-----------------------
What's your research experience like? Did you do an empirical thesis for your M.A.? Any other relevant research projects or experiences? I think this will be the most important factor (in addition to your M.A. grades and letters of recommendation).
-----------------------
My thesis was not experimental. I collected the data by 6 questionnaires and analyzed the data with a quantitative method (structural model)
Let me tell you more about my resume,

I participated in several workshops, including Sex Therapy, Clinical Interview, Grief Therapy and Suicide Management & Intervention and I gained several certificates.
my GPA 19.38/20 MA-- first rank
GPA 15.03 B.Sc
GRE 300
I have a patent related to my computer engineering
During the M.A. course, I conducted several researches, including research on Darvin’s Theory of Evolution, methods of research as well as essay writing, and the origins of motivation as a literature review. I also worked as a trainee with the exceptional children, particularly with autistic cases, for several weeks as a case study.
2 papers will be published soon

Now what are my chances? and do you have any suggestions?
Thank you in advance
--------------------------
Your grades look good. GRE scores are only average and might be worth re-taking, but this probably won't make or break your application. You're going to want exceptional letters of reference. Your research experience sounds okay-- the thesis will be a plus. The lit reviews and such probably won't make a difference and I wouldn't talk about them in your application.

When you say "2 papers will be published soon", what do you mean? Have they undergone peer-review, been accepted, and are now in press? Or are you still finishing writing and hoping to submit for publication soon?
--------------------------
I am still writing my papers, and the last edition would be ready in less than a month. A reliable source told me that they are acceptable, besides, they are part of my thesis score and the published papers are a must in order to complete my thesis score (my thesis divided into two parts: thesis score and paper score). The papers will be published in ISI journals with IF 0.5 or 0.6, Is it ok?
Since my B.Sc is irrelevant, do I need to take GRE subject?
And I am still confused whether my resume is strong enough or not. And if not, what should I do?
Thanks,
-------------------------
Those impact factors are quite low. Why have you decided to submit there, instead of trying for journals with more typical impact factors (1.0 to 2.5)?

Reputable publications would significantly help your application. You're probably in decent shape to apply now; you do have a chance of getting in. However, there are additional things that might help:

1) Submit those papers to mainstream journals, assuming the papers themselves are good quality.
2) Come up with focused research interests-- what about Personality research interests you? Which labs and faculty members would you like to work with? Tie your past experiences in with your current interests to tell a story.
3) Take and do well on the subject GRE.
4) Re-take and do much better on the general GRE.
5) If you don't get in this year, look for opportunities to gain more research experience, including reputable publications.

Good luck!

MARITO
July 6th, 2013, 11:20 PM
سلام. من پست های شما رو خودنم. به نظر من هم که لیسانس هم متفاوت هست و فوقم روانشناسی. ربطی نداره که شما لیسانس چی خوندین! تفییر رشته ی چیز عادیه واسه اونا. اولا قید کار بالینی رو اونور بزنید مگه اینکه صبر ایوب و تلاش بسیار داشته باشید. اما تو رشته های دیگه شانس دارید. به نظر من بر اساس تجربه شخصی میگم. بدون مقاله کاری از پیش نمیشه برد. نمی تونین به استاد بگین دارم مقاله چاپ می کنمو استاد واثعا می خاد ببینه شما کی هستید و چه کارهایی بلدید. نمره زبان تو رشته ها یما خیلی خیلی خیلی مهمه! پس دوباره امتحان بدین و صبر کنید تا مقاله هاتون چاپ بشن. استاد به اسن نگاه نمی کنه که لیسانس شما نامرتبطه. اون کسی رو میخاد که براش کار کنه! و مفید باشه. پس عجله نکنید. رزومه قوی کنید. و به رشته های cognitive هم خیلی امیدوار باشید. این چیزهایی که میگم تجربیات خودمه. شاید واقعیت متفاوت باشه.

Olympia
July 10th, 2013, 07:09 AM
سلام.با توجه به اطلاعاتی که دارید میخواستم چند تا سوال ازتون بپرسم. خوشحال میشم جواب بدید. من لیسانس ادبیات فارسی دارم و امسال هم رتبه نسبتاً خوبی برای ارشد جامعه شناسی آوردم. به احتمال زیاد یکی از دانشگاههای تهران قبول میشم...قصد مهاجرت به آمریکا رو دارم همراه با همسرم. علاقه شدیدی به روانشناسی بالینی دارم و میخوام اونجاروانشناسی بخونم. آیا این تغییر رشته برای دکترا در آمریکا امکان پذیره؟ با توجه به این که میدونم باید تافل و gre خوبی داشته باشم.اینکه رشته ارشد و لیسانسم روانشناسی نیست چقدر تعیین کننده میتونه باشه؟ سپاسگذارم

سلام
غیر از مواردی که خودتون هم اطلاع دارین برای رشته روان شناسی به راحتی رشته های فنی و مهندسی نمیشه پذیرش گرفت ولی تا اونجاییکه از اساتیدم شنیدم امکان تغییر رشته یا گرایش در بعضی از حوزه ها بعد از مثلا 6 ماه ( اگر توانمندیهاتون رو به اساتید به خوبی نشون بدین) وجود داره با اینکه کار راحتی نیست ولی امکان پذیره. البته فکر کنم برای شما امکان محدودیت انتخاب گرایش وجود داشته باشه و بعید میدونم با این مدارک دانشگاهی بتونید برای گرایش بالینی پذیرش بگیرید. ممکنه بتونید برای دکتری جامعه شناسی پذیرش بگیرید وبعد برای گرایشهایی از روان شناسی که مدارک تحصیلی شما رو قبول می کنند ( مثلا روان شناسی اجتماعی) درخواست بدین.بهترین کار اینه که با دانشگاههای مورد نظر مکاتبه کنید و نظرشون و بپرسین.
موفق باشید

pedram_arc
September 21st, 2013, 09:57 AM
با سپاس فراوان از زحمات شما

من فوق لیسانس معماری دارم ولی دوست دارم با توجه به علاقه ام در رشته روانشناسی ادامه تحصیل بدهم. با توجه به مطالب گفته شده دو تا راه پیش رو دارم اول اینکه اینجا امتحان فوق بالینی بدهم بعد برای دکترا از آمریکا پذیرش بگیرم یا دکترا هم اینجا بخونم و راه دوم اینکه برای مستر از آمریکا یا انگلیس با هر گرایشی پذیرش بگیرم و بعد برای دکترا ی بالینی اقدام کنم و البته یه مشکل بزرگ دارم و اون سنم هست که الان ۳۵ سالمه و اگر بخوام مستر رو اینجا بخونم فکر نکنم بتونم برای دکترا اقدام کنم چون ۳۸ سالم میشه ورفتن برام خیلی سخت میشه. لطفا راهنمایی بفرمایید .با تشکر

kitas
November 11th, 2013, 02:10 AM
با سپاس فراوان از زحمات شما

من فوق لیسانس معماری دارم ولی دوست دارم با توجه به علاقه ام در رشته روانشناسی ادامه تحصیل بدهم. با توجه به مطالب گفته شده دو تا راه پیش رو دارم اول اینکه اینجا امتحان فوق بالینی بدهم بعد برای دکترا از آمریکا پذیرش بگیرم یا دکترا هم اینجا بخونم و راه دوم اینکه برای مستر از آمریکا یا انگلیس با هر گرایشی پذیرش بگیرم و بعد برای دکترا ی بالینی اقدام کنم و البته یه مشکل بزرگ دارم و اون سنم هست که الان ۳۵ سالمه و اگر بخوام مستر رو اینجا بخونم فکر نکنم بتونم برای دکترا اقدام کنم چون ۳۸ سالم میشه ورفتن برام خیلی سخت میشه. لطفا راهنمایی بفرمایید .با تشکر

بستگی داره هدفتون بیشتر خوندن رشته مورد علاقتون باشه یا تحصیل خارج از کشور، درسته که این جا بیشتر دوستانی هستند که قصد تحصیل خارج از کشور دارن ولی به نظر شخصی من مهم این هست که آدم بتونه اون چیزی رو که دوست داره دنبال کنه فرق نمی کنه کجای دنیا، شما می تونید همین جا هم تحصیل کنید و دکترا هم بگیرید، هر چند امکانات دانشگاهی خودمون اصلا قابل مقایسه با خارج از کشور نیست ولی اگر با علاقه این رشته رو همین جا هم بخونید می تونید موفق و از خودتون راضی باشید. تنها مزیت تحصیل تو ایران این هست که می تونید ارشد و از سال پیش دکترا رو غیر مرتبط با رشته قبلی تون ادامه بدین و این جوری تو زمان صرفه جویی میشه.

morvariddd
November 11th, 2013, 11:51 AM
سلام من كارشناسي جامعه شناسي خوندم...علاقه به رشته ي روان شناسي داشتم...دوست داشتم براي فوق اقدام كنم براي خارج از كشور ولي به دليل غير مرتبط بوذن رشته مجبور شدم فوق ايران بخونم...سوال من چيكار بايد بكنم تا براي يكي از دانشگا ههاي آمريكا يا كانادا فول فاند بگيرم؟اصلا اين كار عملي هست با توجه اينكه زبان من خوبه ولي كارشناسي غير مرتبط بودم ولي هم كارشناسي هم ارشد در دانشگاه هاي معتبر سراري خوندم و الان ترمه اول كارشناسي ارشد هستم و فعلا هيچ مقاله اي ندارم و موضوعه پايان نامه هم انتخاب نكردم توصيه شما به من چيه چيكار بايد بكنم؟

Olympia
November 12th, 2013, 05:38 PM
سلام من كارشناسي جامعه شناسي خوندم...علاقه به رشته ي روان شناسي داشتم...دوست داشتم براي فوق اقدام كنم براي خارج از كشور ولي به دليل غير مرتبط بوذن رشته مجبور شدم فوق ايران بخونم...سوال من چيكار بايد بكنم تا براي يكي از دانشگا ههاي آمريكا يا كانادا فول فاند بگيرم؟اصلا اين كار عملي هست با توجه اينكه زبان من خوبه ولي كارشناسي غير مرتبط بودم ولي هم كارشناسي هم ارشد در دانشگاه هاي معتبر سراري خوندم و الان ترمه اول كارشناسي ارشد هستم و فعلا هيچ مقاله اي ندارم و موضوعه پايان نامه هم انتخاب نكردم توصيه شما به من چيه چيكار بايد بكنم؟
سلام دوست عزیز
شما اگر مطالب این انجمن رو بخونید می تونید به راحتی جواب سوالات خودتون و پیدا کنید. ضمنا بهترین کار مکاتبه مستقیم با دانشگاههاست تا به جواب قطعی برسید.
موفق باشید

armansalemi
November 13th, 2013, 12:29 PM
سلام مرسی که اطلاعاتتون رو share میکنید.
من لیسانسم فیزیکه از دانشگاه آزاد ، با یه بدبختی فارغ التحصیل شدم :) الان هم ترم سوم ارشد بالینی هستم و واقعا دارم از رشته م لذت میبرم و حتی چند تا از شعرهام با مضامین روانشناختیه.
برای دکترا هدفم اپلای برای بالینیه ، اما خب طبیعیه خیلی سخته.
لیسانس فیزیک و علوم پایه رو استقبال میکنند برای بالینی؟
بقول یکی از اساتیدم تو روانشناسی ماها با توجه به اینکه دید انتزاعی داریم موفق تریم. الان دارم رزومه جمع میکنم

Olympia
November 16th, 2013, 03:37 PM
سلام مرسی که اطلاعاتتون رو share میکنید.
من لیسانسم فیزیکه از دانشگاه آزاد ، با یه بدبختی فارغ التحصیل شدم :) الان هم ترم سوم ارشد بالینی هستم و واقعا دارم از رشته م لذت میبرم و حتی چند تا از شعرهام با مضامین روانشناختیه.
برای دکترا هدفم اپلای برای بالینیه ، اما خب طبیعیه خیلی سخته.
لیسانس فیزیک و علوم پایه رو استقبال میکنند برای بالینی؟
بقول یکی از اساتیدم تو روانشناسی ماها با توجه به اینکه دید انتزاعی داریم موفق تریم. الان دارم رزومه جمع میکنم
سلام دوست عزیز

کلا گرفتن پذیرش در گرایش بالینی مشکل هست مگر اینکه رزومه خیلی قوی برابر با اپلیکنتهای آمریکایی یا کانادایی داشته باشین ( اگر قصد اپلای برای این دو کشور دارید). شانس شما برای گرفتن پذیرش در cognitive psychology بیشتره.

armansalemi
November 16th, 2013, 06:49 PM
سلام .ممنون که جواب دادید
منظورتون رو از "رزومه خیلی قوی برابر با اپلیکنتهای آمریکایی یا کانادایی داشته باشین " واضح تر میشه بفرمایید .
روانشناسی شناختی ربطی به فیزیک نداره تا اونجا که میدونم .شاید من کم میدونم و ارتباطی داشته باشه
البته علاوه بر آمریکا و کانادا ، نیوزیلند و استرالیا هم مدنظرم هستند

samanehmoqadas
December 24th, 2013, 12:00 PM
سلام خسته نباشید .
من گرین کارت آمریکا دارم ، وهنوز در آمریکا زندگی نمی کنم در رفت و آمد هستم .
قصد دارم ارشد در رشته روانشناسی ادامه تحصیل بدهم باتوجه به اینکه من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد کرج ، می تونم دراین رشته
ادمه تحصیل بدهم . ؟؟ و کدام ایالت های امریکا این رشته بهتره و کدام دانشگاه . ممنون میشم اگر من را راهنمایی کنید .
من هنوز ایالتی رو که می خوام زندگی کنم را انتخاب نکردم .

omid_j
February 21st, 2014, 08:21 PM
سلام...
راستش تا صفحه 34 مباحث دنبال کردم ولی هنوز یه سری سوال دارم...
دوستان دانشجوی رشته مکانیکم دو سه ترم دیگه درسم تموم میشه ولی هیچ علاقه ای به رشته مکانیک ندارم معدلمم زیاد خوب نیست
من شدیدا به رشته رواشناسی علاقه دارم و می خوام یه بار برای همیشه اون چیزی که علاقه دارم دنبال کنم
شما پیشنهاد میکنید برای ارشد چه گرایشی رو انتخاب بکنم تا بتوم بهتر برای دکترا اقدام کنم با توجهبه اینکه لیسانسم فنیه؟
اگرمیشه از تجربیاتتون راجب شاخه های دکترا در خارج و موقعیت شغلی اون برامون بگید خیلی ممنون

Olympia
February 24th, 2014, 05:15 PM
سلام...
راستش تا صفحه 34 مباحث دنبال کردم ولی هنوز یه سری سوال دارم...
دوستان دانشجوی رشته مکانیکم دو سه ترم دیگه درسم تموم میشه ولی هیچ علاقه ای به رشته مکانیک ندارم معدلمم زیاد خوب نیست
من شدیدا به رشته رواشناسی علاقه دارم و می خوام یه بار برای همیشه اون چیزی که علاقه دارم دنبال کنم
شما پیشنهاد میکنید برای ارشد چه گرایشی رو انتخاب بکنم تا بتوم بهتر برای دکترا اقدام کنم با توجهبه اینکه لیسانسم فنیه؟
اگرمیشه از تجربیاتتون راجب شاخه های دکترا در خارج و موقعیت شغلی اون برامون بگید خیلی ممنون

سلام

این رشته گزایشهای متنوعی داره و باید ببینید در چه فیلدی علاقه به ادامه تحصیل و اشتغال دارین. لطفا مطالب این (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?52300-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D9%81%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%BE%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%A7)تاپیک رو بخونید تا آشنایی بیشتری با گرایشهای مختلف این رشته پیدا کنید. در حال حاضر روان شناسی صنعتی و سازمانی گزینه ای هست که برای شما به ذهنم می رسه.

yasminakhavan
May 18th, 2014, 02:42 PM
با سلام به المپای عزیز

من لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه علامه دارم.معدل 15
و فوق لیسانس روانشناسی از پیام نور.معدل 16
2 تا مقاله دارموبین المللی که البته آی اس آی نیست.
دارم واسه تافل آماده میشم و جی آر ای.قبلا جی آر ای دادم ولی 290 شدم. 10 تا کتاب ترجمه شده در زمینه روانشناسی هم دارم.
به نظرتون اگه نمره زبان و جی آر ایم خوب بشه و با توجه به غیر مرتبط بودن لیسانسم و شانس پذیرش بدون فاند وبا هزینه خودم رو دارم؟
رنکینگ دانشگاه خیلی مهم نیست. به نظرتون چه گرایشی و چه دانشگاههایی؟
ممنون

baharp
May 18th, 2014, 09:23 PM
سلام دوستان
من از چند تا استاد دانشگاه سوال کردم که به جز یکی از استادای بهشتی بقیه گفتند بهتره اگه می خوام برای دکترای بالینی اپلای کنم فوق بالینی بگیرم.منتها مساله اینه که اصلا نمی تونم جو علامه را تحمل کنم و ترجیح می دم برم بهشتی.
من زبانم خوبه تافل 113 دارم.بدون فاند هم می تونم برای دکترا برم.توی یکی از پست های این فوروم خوندم که دکترای بالینی احتیاج به فوق بالینی داره.
سوالم اینه که اگه من خانواده درمانی بهشتمی بخونم(لیسانسم هم نقاشیه)شانسمو 100% برای دکترای بالینی از دست می دم؟حتی اگه بخوام بدون فاند برم و مقاله ISI هم در زمینه بالینی داشته باشم؟

ala67
May 19th, 2014, 01:19 AM
سلام من کارشناسی مدیریت بازرگانی فردوسی خوندم برای ارشد روانشناسی شرکت کردم الان که نتایج اومده عمومی فردوسی رو میارم.سوال من اینه که واسه ی اینکه بخوام برای پذیرش دکترا اقدام کنم البته بعد از اتمام دوره ی ارشد آیا با مدرک عمومی شانسی دارم و بهتره روی چه گرایش هایی سرمایه گزاری کنم آیلند بهتره دنبال گرایش هایی بین رشته ای باشم؟میخوام از الان هدف گزاری مناسبی داشته باشم

Salahpsycho
May 20th, 2014, 10:52 PM
سلام دوستان
من از چند تا استاد دانشگاه سوال کردم که به جز یکی از استادای بهشتی بقیه گفتند بهتره اگه می خوام برای دکترای بالینی اپلای کنم فوق بالینی بگیرم.منتها مساله اینه که اصلا نمی تونم جو علامه را تحمل کنم و ترجیح می دم برم بهشتی.
من زبانم خوبه تافل 113 دارم.بدون فاند هم می تونم برای دکترا برم.توی یکی از پست های این فوروم خوندم که دکترای بالینی احتیاج به فوق بالینی داره.
سوالم اینه که اگه من خانواده درمانی بهشتمی بخونم(لیسانسم هم نقاشیه)شانسمو 100% برای دکترای بالینی از دست می دم؟حتی اگه بخوام بدون فاند برم و مقاله ISI هم در زمینه بالینی داشته باشم؟

خانواده درمانی بهشتی خودش جزیی از بالینیه. بدون شک و با خیال راحت برو بهشتی پشیمون نمیشی. شنیدم دکتر همایون پور دوباره دعوت شده که کلاس داشته باشه. از دستش ندین که موجود خاصیه :) . علاقه مندان به روانکاوی دیوانه وار دنبال کلاساشن که مستمع آزاد شرکت کنند.
در حال حاضر دانشگاه بهشتی بهترین گرایش های موجود بالینی را از نظر من داره. هم بالینیش و هم خانواده. 3 تا مرکز روانشناسی با کلی اتاق آیینه و واکی تاکی و سایر امکانات. علامه و تهران حالا حالا حا باید تلاش کنند با بهشتی برای جذب دانشجو رقابت کنند. دوستان در نظر داشته باشند من لیسانسم بهشتی و ارشدم تهران بودم. شاید حرفام سوگیری هم داشته باشه. بهتره برید ببنید و خودتون با دانشجوها بحرفید و مقایسه کنید. این بهترین روشه.
مهمترین فاکتور پذیرش بالینی از امریکا gre subject بالای 90 درصد، مقالات مرتبط و تافل بالای 100. گرایش ارشد غیر از صنعتی سازمانی بقیه اوکی هست. gre subject خانمان سوز است. اگرم بدون فاند میخاهید پذیرش بگیرید که آب خوردن هست. اینقد دانشگاه توی ال ای ریخته که دکترا بالینی پذیرش میده. فقط پول و یه حداقل هایی باشه.

Salahpsycho
May 20th, 2014, 11:10 PM
سلام من کارشناسی مدیریت بازرگانی فردوسی خوندم برای ارشد روانشناسی شرکت کردم الان که نتایج اومده عمومی فردوسی رو میارم.سوال من اینه که واسه ی اینکه بخوام برای پذیرش دکترا اقدام کنم البته بعد از اتمام دوره ی ارشد آیا با مدرک عمومی شانسی دارم و بهتره روی چه گرایش هایی سرمایه گزاری کنم آیلند بهتره دنبال گرایش هایی بین رشته ای باشم؟میخوام از الان هدف گزاری مناسبی داشته باشم
روانشناسی صنعتی سازمانی بهترین گرایشی بین رشته ای هست که تضمین کننده خوبی برای دکتراتونه. ولی تعداد پذیرش های این رشته کمه. روی اینا کی وردز ها متمرکز شید:
Industrial Organizational Psychology
Human Factors Psychology

پست های قبلی منو تو همین تاپیک بخونید. اطلاعات زیادی در موارد مشابه گذاشتم.
موفق باشید. سسلی

Olympia
May 21st, 2014, 08:38 AM
با سلام به المپای عزیز

من لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه علامه دارم.معدل 15
و فوق لیسانس روانشناسی از پیام نور.معدل 16
2 تا مقاله دارموبین المللی که البته آی اس آی نیست.
دارم واسه تافل آماده میشم و جی آر ای.قبلا جی آر ای دادم ولی 290 شدم. 10 تا کتاب ترجمه شده در زمینه روانشناسی هم دارم.
به نظرتون اگه نمره زبان و جی آر ایم خوب بشه و با توجه به غیر مرتبط بودن لیسانسم و شانس پذیرش بدون فاند وبا هزینه خودم رو دارم؟
رنکینگ دانشگاه خیلی مهم نیست. به نظرتون چه گرایشی و چه دانشگاههایی؟
ممنون
سلام
قبل از هر چیز سعی کنید مهارتهای چهارگانه زبان رو در خودتون تقویت کنید و نمرات بالایی در آزمونهای زبان مورد نیاز دانشگاهها کسب کنید. چون حتی اگر بدون فاند هم بخواین پذیرش بگیرین نمره زبان شما معیار مهمی برای تصمیم گیری اساتید خواهد بود. از ا ونجاییکه هرینه تحصیل برای دانشجویان مخصوصا متقاضیان بین المللی بالاست همه سعی می کنن با ارائه رزومه قویتر از داشنگاه مورد نظرشون فاند بگیرن و همین مساله گرفتن پذیرش رو سخت می کنه و لی اگر فاند نخواهید کار شما راحت تر خواهد بود.

قبل از پاسخ به بخش دوم ارسال شما باید عذر خواهی کنم چون از نظر من بدون مطالعه و غیر حرفه ای پرسیده شده. نظارت و ارزیابی دقیقی که در دوره تحصیل و اشتغال بر صنف روان شناسان میشه باعث میشه که اونها کار و تعهد شغلی خودشون رو خیلی جدی بگیرن و مثل اینجا نیست که روانشناسان گرایشهای مختلف به جای هم کار کنن و هیچ ارگانی نظارت دقیق بر کار اونها نداشته باشه برای همین توصیه می کنم اول مطالب این تاپیک (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?52300-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D9%81%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%BE%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%A7)رو با دقت بخونید و به علائق و توانمندیها و پیش زمینه علمی خودتون توجه کنید . اگر سوالی داشتین که من از عهده پاسخگویی اون بر میام در خدمتم.

ضمنا تالیف یا ترجمه کتاب اثر چندانی نداره و فقط نشون میده شما به دلیل علاقه ای که به این رشته دارین کارهایی انجام دادین. اگر مرتبط با گرایشی که قصد اپلای دارین مقاله ISI در رزومه تون داشته باشین مطمئنا در جلب نظر اساتید موثر خواهد بود.

mamheidari
May 25th, 2014, 05:25 PM
سلام من فوق مهندسی محیط زیست دارم و برای دکتری روانشناسی محسط زیست می خوام اپلی کنم... آیا باید Gre subject روانشناسی بدم یا همین طوری میتونم تنها با آیلتز اپلی کنم... مرسی

Olympia
May 27th, 2014, 11:01 PM
سلام من فوق مهندسی محیط زیست دارم و برای دکتری روانشناسی محسط زیست می خوام اپلی کنم... آیا باید Gre subject روانشناسی بدم یا همین طوری میتونم تنها با آیلتز اپلی کنم... مرسی
سلام

داشتن نمره GRE Subject ربطی به مدرک تحصیلی شما نداره. در بعضی داشنگاههای کانادا و آمریکا داشتن نمره این آزمون Required و در تعدادی recommended هست.
تا اونجاییکه من می دونم برای اپلای در دانشگاههای استرالیا به این نمره نیازی نیست و همون نمره آیلتس کفایت می کنه

lvlaryalvl
May 29th, 2014, 11:52 PM
با سلام. قبلن اینجا پست گذاشتم و راهنمایی خواستم . الان نیازب ه راهنمایی بیشتری دارم.
من کارشناسی مهندسی برق مخابرات دانشگاه تبریز با معدل ۱۴.۵ و کارشناسی ارشد فلسفه علم شریف با معدل ۱۷.۸۷ دارم.
امسال هم کنکور ارشد روانشناسی بالینی شرکت کردم و رتبه ۷ روانشناسی عمومی و ۳۹ بالینی شدم که انتخاب رشته برای بالینی انجام دادم و احتمال زیاد خانواده درمانی بهشتی قبول میشم. یا شبانه تهران و اگر این دو نشد علامه.
اینو میدونم باید نمره های ارشدم خوب بشه.
من این دو سه سال آتی رو میخوام جوری تلاش کنم که بتونم پذیرش با فاند بگیرم.
به نظرتون من باید دوباره یه ارشد دیگه بخونم اون ور؟ یا برای دکتری هم شانس پذیرش دارم؟
دقیقن باید این دو سه سال رو چیا بیشتر وقت بذارم تا در اولویت بتونم تو دکتری پذیرش با فاند داشته باشم. البته ترجیحا در آمریکا.
اگر در مورد ازمون ها اطلاعات دارین بگین چه نمره ای هدفم باشه؟

nemesis13
June 1st, 2014, 03:16 PM
سلام
من لیسانس دارم مهندسی عمران گرایش آب می خونم و برای فوق می خوام رشتم رو عوض کنم برم روانشناسی بالینی...می خواستم بدونم
1-چقدر شانس خواهم داشت برای اینکه دکترا بتونم اروپا یا آمریکا اپلای کنم برای ادامه تحصیل
2-یکی به من پیشنهاد داده که رشته خودم برای لیسانس اپلای کنم تو دانشگاهی که روانشناسی هم داره وقتی رفتم اونجا عوض کنم رشتم رو....به نظرتون عملیه؟
با تشکر از تاپیک خوبتون

adampira
July 4th, 2014, 07:27 AM
.

سلام دوستان
بنده کل 39 صفحه رو خوندم و کیسی شبیه به خودم پیدا نکردم لطف می کنید اگر من رو راهنمایی کنید
من ترم آخر کارشناسی آموزش زبان انگلیسی دانشگاه آزاد هستم با معدل 18.23 ما تو رشتمون واحد مشاوره و روانشناسی گذروندیم و کلا چون لازمه ی تدریس داشتن دانش کافی در زمینه ی روانشناسیه تو تمام واحدامون مخصوصا زبان شناسی از نظریه های روانشناسی استفاده میشه. من می خواستم psycholinguistics بخونم ولی برای اپلای کردن فاند نمیدن خوب و هم اینکه علاقم به روانشناسی خیلی بیشتره و خب بازار کار روانشناسی هم از زبان شناسی خیلی بهتره و با توجه به تحقیقایی که انجام دادم می خام برای مستر برم روانشناسی و چند تا سوال دارم
به نظر شما میتونم مستقیم با این مدرکم اپلای کنم برای روانشناسی با فول فاند؟کانادا و یا نروژ؟
یا نوشتن مقاله در مورد زبان-روان شناسی کمکی میکنه؟
یا بهتره که مستر رو اینجا بگیرم و واسه Phd برم؟
ایلتس هم 2 سال پیش 6.5 شدم الان دارم می خونم و فکر کنم بتونم 7.5 بیارم

راستی یه سوال دیگه هم داشتم
شما کدوم گرایش رو صلاح میدونید که احتمال اکسپت شدن داشته باشم؟
ممنون

sperso
August 12th, 2014, 02:10 PM
با سلام به دوستان عزيز .... من ليسانس علوم تربيتي گرايش تكنولوژي آموزشي دانشگاه تهران هستم با معدل 15.76

و الان دانشجوي ترم 3 روان شناسي عمومي دانشگاه پيام نور. در دوره ليسانسم جز مباحث آسيب شناسي بقيه دروس روان شناسي رو تو رشتۀ خودم گذروندم. و دارم براي آيلتس آماده ميشم زبانم هم خوبه و ميتونم 7 به بالا بگيرم. ميخوام براي دكتري اقدام كنم و انتخاب اولم اروپاست و اينكه 100% فاند هم بگيرم ميخواستم بدونم دقيقا از چه زماني ميتونم براي جمع كردن رزومه و مداركم اقدام كنم؟ و سوال بعدي اينكه در اروپا چه گرايشهايي با توجه به گرايش فعلي من بهتر و مطمئن تره؟ البته علاقه اصلي خودم و فيلد كاري اي كه دوست دارم واردش بشم به صورت تخصصي بيشتر زيرشاخه باليني و سلامت قرار ميگيره..... زوج درماني و سكس تراپي.... البته با رويكرد روان پويشي يا شناختي .... بيشتر ترجيح ميدم كشوري رو انتخاب كنم كه كاملا به صورت حرفه اي در اين زمينه معروف و معتبر باشه. و سوال آخرم اينكه شما موسسه اعزام دانشجوي قابل اعتماد و معتبر براي بچه هاي پيام نور ميشناسين؟

ممنونم

mahsa_a23
August 27th, 2014, 02:35 PM
سلام دوستان عزیز

من لیسانس شیمی کاربردی هستم و دارم امسال برای کنکور ارشد روانشناسی میخونم. من به کار روان درمانی و تحلیل در کل روانکاوی خیلی علاقه مندم. میخام بدونم برای مقطع دکترا در کانادا و امریکا با توجه به رشته لیسانسم مشکلی نیست؟ و اینکه چه گرایش هایی بین رشته ای برای من هست ؟
ممنون میشم از راهنماییتون.