PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آيا هر رشته اي ارزش ادامه تحصيل در خارج از كشور رو داره ؟

eshaqee
April 4th, 2009, 01:36 PM
سلام /
من تازه دو ماهه كه به تحصيل در خارج از كشور فكر مي كنم و چند روزه كه با APPLY ABROAD آشنا شدم .
سئوال اول : به نظر شما هر رشته اي ارزش ادامه تحصيل در خارج از كشور رو داره ؟ مثل آمار و گرايش هاي اون .
سئوال دوم : حتما بايد از كشورهاي تاپ پذيرش بگيري ؟ نميشه براي فوق ليسانس با كشورهايي مثل ايرلند ، سوئد ، فنلاند ، نيوزلند و ... شروع كرد و كشورهاي تاپ رو گذاشت براي دكتري ؟
اين دو تا سئوال حسابي فكرمو مشغول كرده و جوابش برام خيلي مهمه . اگه دوستان لطف كنند خيلي ممنون مي شم.
موفق باشيد /

farhan6155
April 4th, 2009, 02:29 PM
به نظر من جواب هر دوتا سوالتون كاملا به اين ربط داره كه هدف شما از تحصيل چيه؟ و اينكه رزومتون در چه حديه.
اين طوري كه شما سوال كردين، مثل اينكه هدف بيشتر رفتن است تا تحصيل.

البته اين روشي كه در ادامه سوال دومتون گفتين يكي از روشهاي خوب هست كه كسي كه هنوز فوقشو شروع نكرده مي تونه در پيش بگيره.

eshaqee
April 4th, 2009, 02:40 PM
سلام / براي من هدف ، تحصيل و ارتقا موقعيت اجتماعيمه ، من واقعا از درس خوندن لذت مي برم و از طرفي شغل رسمي دارم كه يه ذره پابندم كرده .
شايد نتونستم منظورم رو درست برسونم ، من تو رفتن ترديد دارم . مي خوام بگم براي رشته پايه اي مثل آمار با بهترين گرايشش توي ارشد يعني آمار زيستي (كه من واقعا بهش علاقه دارم و به كارم هم مربوطه) ارزش داره اينهمه خودمو بكشم براي رفتن يا بشينم همينجا ارشد قبول شم .
در مورد سئوال دوم هم اينكه گرفتن پذيرش كشورهاي درجه يك مشكله ، مي شه از كشورهاي پايين تر شروع كرد ؟
ممنون از جوابتون ، باعث شديد از يه بعد ديگه به قضيه نگاه كنم/

Countdown
April 4th, 2009, 02:47 PM
You can simply make a table, weigh all your related items, which might be even in your BLIND zone at the time being in your mind, then score every item on the list; when scoring , use your heart, knowledge, sense, prediction, history of your actions and determinations and etc,... then sum the positive and negatives, and finally observe which one weighs more than the other; As there are advantages and shortcoming in every decision, no body cannot or even should not tell you Hey, Yes or No; because everybody sees the world in a way they do like!!!!

some points taken into account like:

Money; incentives; parents and family, job promotions after grad, country and univs, major, resume,social ties,economic ties, ur expected life standard, happiness and ...............

rezatheory
April 4th, 2009, 03:00 PM
درمورد سئوال اول اگر منظورتون به لحاظ علمیه بله داره. درمورد سئوال دوم این کشورها کشورهای درجه دو نیستن. توی همین فروم نگاه کنید ملت دارن براشون سر و دست میشکنن. سطح رفاه بالاست و احتمالا موقعیت شغلی خوب در آینده هم زیاده.

اما تردیدتون، من نمیدونم موقعیت شما در اینجا چیه ولی من ایران رو برای ادامه تحصیل نمی پسندم. سطح کار تحقیقاتی حتی در بهترین جاهای کشور چندان به روز نیست. دسترسی به منابع علمی مشکله. اساتید بعضا اشتیاق چندانی کا علمی جدی ندارن و مسائلی از این دست که من خودم در دوران کارشناسی ارشدم با هاشون دست به گریبان بودم.

yadmehr
April 4th, 2009, 07:35 PM
درود
هر رشته ای ارزش رفتن به خارج از کشور را دارد.اولین ارزش آن آشنایی با فرهنگی دیگر است.اگر ژرف باشید،زندگی در فرهنگهای دیگر،نارساییهای فرهنگی خودمان را بهتر آشکار می سازد و هیچ فرهنگی تغییر نخواهد کرد مگر در رویارویی با دیگر فرهنگها.ارزش دوم، آموختن ژرف زبان یا زبانهای دیگر در کشوری بیگانه است.ارزش سوم معنا و مفهوم آزادیست در هر زمینه ای.تا زمانی که نیازهای فیزیولوژیکی،امنیت و احترام اجتماعی شما برطرف نشده،شانس بسیار کمتری برای شکوفایی در هر زمینه ای دارید،چون آنها دغدغه های اولین ذهن شما خواهند بود.ارزشهای بعدی و بعدی برانگیختگی علمی به دلیل زندگی در یک پیرامون شکوفای علمیست،آموختن آنچه است که باید به عنوان یک نفر جویای علم آموخت.دسترسی آسان به اطلاعات علمی رشته مورد نظرتان است.ازهمه مهمتر شناخت پدیده کثرت گرایی فرهنگی و چند صدایی در کشورهای دیگر است.شناخت هم افزایی ملی و اگر درکمان زیاد باشد،هم افزایی جهانیست.
در پایان به عنوان فردی که سه سال آمار با گرایش علوم اجتماعی را به دانشجویان تدریس نموده ام،می گویم کشور ما به آماردانان مجرب بسیار نیازمند است.اگر تاب زندگی و گاها پریشانی در کشوری بیگانه را دارید،به همه آنچه که گفتم،می ارزد به رفتن بیندیشید.

aspire to inspire before you expire

sepehr_jun
May 3rd, 2009, 02:54 AM
من با دوستان مخالفم و به نظرم دوستان زیادی از حد روشنفکرانه جواب میدن. جناب یادمهر این مواردی که شما فرمودید از راههای دیگری هم بدست میاد.
اما شما به این نکات توجه کنید که ایرانی در این دوره هیچ ارج و منزلتی در دنیا نداره. و حتم بدونید کسی که میره خارج باید رفتارهای نژادپرستانه خارجی ها رو
تحمل کنه.علاوه بر این،مشکلات عاطفی که برای حداقل ما ایرانی ها زجر آوره.دوری از خانواده - نداشتن همزبون و همصحبت دردهایی هستن که انسان در غریبی
میکشه.

اما به نظر من تحمل این مشکلات زمانی آسونتر میشه که یه انگیزه با ارزشی داشته باشیم و آینده ای روشن در پی داشته باشه.اما من تعجبم که چرا دوستان همچین حرفی رو در مورد رشته ای مثل آمار میزنن.
واقعا به نظر شما ارزش داره یه جوان بیاد و جوانیش و عمرش رو صرف کنه و در سال ده ها هزار یورو و دلار خرج کنه و در نهایت نهایت دکترای آمار بگیره؟
میتونم بپرسم چه آینده شغلی در انتظار این جوان هست؟ نهایتش اینه که این جوان رِییس سازمان آمار (حالا اسم دقیقشو نمیدونم) بشه و با این حال کارمندی بیش نیست. البته شاید شما من رو یک انسان کم تجربه یا انسانی با افکاری چیپ به حساب بیارید یا فکر کنید من تاریک فکر هستم اما اینها واقعیاتی هستن که شرایط جامعه علت اصلی اونه.
و در نهایت اینطور میگم کسی که میخواد عمر و جوانی و مالش رو برای تحصیل در خارج هزینه کنه،بهتره یه رشته به روز که به درد جامعه و خودش بخورد رو انتخاب کنه
بدانید مملکت ما درحال توسعه است پس بیشتر به صنعتگران و طبیبان احتیاج هست تا فیلسوفان و عارفان و ... ;) ;)
زیاده عرضی نیست.

akarbasi
May 3rd, 2009, 03:27 AM
دوست عزیز می دانید که در سال جاری متخصصان آمار رتبه سوم را درمیان پردرآمدترین مشاغل آمریکا داشتند؟
http://online.wsj.com/article/SB123119236117055127.html
شاید این رشته ها هستند که واقعا به درد مملکت ما می خورند و ما غافلیم؟

sepehr_jun
May 3rd, 2009, 11:30 AM
دوست عزیز می دانید که در سال جاری متخصصان آمار رتبه سوم را درمیان پردرآمدترین مشاغل آمریکا داشتند؟
http://online.wsj.com/article/SB123119236117055127.html
شاید این رشته ها هستند که واقعا به درد مملکت ما می خورند و ما غافلیم؟

ببینید دوست عزیز من از دو استاد آمار درباره این رشته پرسیدم و اونها گفتند این رشته فقط در کشور های جهان سوم کاربرد داره و در کشور های صنعتی این رشته دمده شده و اونقدر روش های نوین تخمین زدن ابداع شده که بدون کمترین هزینه آمار کل کشورشون رو به طور دقیق محاسبه میکنن.
مثلا در همین بحث سرشماری شما دقت کنید چند نفر مامور انجام این کار بودند - چه هزینه ای به دنبال داشت - عدد به دست آمده چقدر کمتر بوده و چقدر بیشتر
در صورتی که در کشور های صنعتی اونقدر دقیق جمعیت خودشون رو تخمین میزنن که مو لای درزش نمیره. در سایر موارد هم به همین شکل.
اصلا چرا راه دور بریم در سال دوم متوسطه اولین بار که دبیر آمارمون اومد سرکلاس برای بچه ها از این رشته گفت و دقیقا همون حرف هایی رو که بالا نوشتم عینن(عینا) تکرار میکرد ;)

attanew
May 3rd, 2009, 12:14 PM
ببینید دوست عزیز من از دو استاد آمار درباره این رشته پرسیدم و اونها گفتند این رشته فقط در کشور های جهان سوم کاربرد داره و در کشور های صنعتی این رشته دمده شده و اونقدر روش های نوین تخمین زدن ابداع شده که بدون کمترین هزینه آمار کل کشورشون رو به طور دقیق محاسبه میکنن.
مثلا در همین بحث سرشماری شما دقت کنید چند نفر مامور انجام این کار بودند - چه هزینه ای به دنبال داشت - عدد به دست آمده چقدر کمتر بوده و چقدر بیشتر
در صورتی که در کشور های صنعتی اونقدر دقیق جمعیت خودشون رو تخمین میزنن که مو لای درزش نمیره. در سایر موارد هم به همین شکل.
اصلا چرا راه دور بریم در سال دوم متوسطه اولین بار که دبیر آمارمون اومد سرکلاس برای بچه ها از این رشته گفت و دقیقا همون حرف هایی رو که بالا نوشتم عینن(عینا) تکرار میکرد ;)

دوست عزیز :) به نظر من شما یکم دارید به آمار به اون دیدی که تو ایران بهش هست ( اونم در سطح غیر آکدمیک) دارید نگاه می کنید. با این دید فیزیک آماری، هم بدرد نمی خوره.... :) یا کسی که دکترای این رشته رو داره حتما باید بیاد بره سر شماری کنه!!!!؟؟

بعد هم در این باره اساتید محترم آمار و ریاضی می تونند بهتر صحبت کنند...

tornado
May 3rd, 2009, 12:42 PM
آمار گرايش هاي گوناگون داره؛ مثلا خيلي از رشته هاي بيزينسي رو با داشتن مدرك آمار مي تونيد راحت قبول شيد. يا مثلا بحث Data mining كه يكي از مباحث به روز دنياست كاملا به آمار وابسته است.
به نظر من هم آمار رشته كمي نيست.

ولي درمورد سوال اصلي؛ به نظر من رشته اي ارزش خوندن، چه در ايران و چه در خارج از ايران رو داره كه شما واقعا عاشقش باشيد. وقتي شما به يك زمينه علاقه داريد، مطمئنا مي تونيد به موفقيت دست يابيد وگرنه شايد پشيماني و ياس به بار آرد.

sepehr_jun
May 3rd, 2009, 02:21 PM
دوست عزیز :) به نظر من شما یکم دارید به آمار به اون دیدی که تو ایران بهش هست ( اونم در سطح غیر آکدمیک) دارید نگاه می کنید. با این دید فیزیک آماری، هم بدرد نمی خوره.... :) یا کسی که دکترای این رشته رو داره حتما باید بیاد بره سر شماری کنه!!!!؟؟

بعد هم در این باره اساتید محترم آمار و ریاضی می تونند بهتر صحبت کنند...

من اصلا همچین جسارتی نکردم که دکترای آمار باید برن سرشماری بکنند. اون جملاتی هم که بنده عرض کردم نقل قولی از افرادی بود که در همین رشته تحصیلات آکادمیک داشتند و لطفی بود که خودشون نسبت به رشته خودشون داشتن. :D

azim_utd
May 3rd, 2009, 05:29 PM
بدانید مملکت ما درحال توسعه است پس بیشتر به صنعتگران و طبیبان احتیاج هست تا فیلسوفان و عارفان و ... ;) ;)

خارج از بحثه ولی اتفاقا" مشکل ما نداشتن فیلسوف و عارفه! ;) به همه ی رشته ها باید احترام گذاشت! شما مطمئن باش پذیرش تو فلسفه خیلی سخت تر از خیلی رشته هاست...

danialmdt
May 3rd, 2009, 06:55 PM
من با دوستان مخالفم و به نظرم دوستان زیادی از حد روشنفکرانه جواب میدن. جناب یادمهر این مواردی که شما فرمودید از راههای دیگری هم بدست میاد.

میشه اون راه ها رو بگید تا بقیه که نمی دونن هم یاد بگیرن؟

اما شما به این نکات توجه کنید که ایرانی در این دوره هیچ ارج و منزلتی در دنیا نداره. و حتم بدونید کسی که میره خارج باید رفتارهای نژادپرستانه خارجی ها رو تحمل کنه.

مگه اونا اینجا ارج و منزلت دارن؟ مگه چند برابرشو ما همین جا تحمل نمی کنیم؟

اما من تعجبم که چرا دوستان همچین حرفی رو در مورد رشته ای مثل آمار میزنن.

اگه هر کس در حیطه تخصص خودش حرف بزنه فکر کنم نه تنها دیگران زودتر به نتیجه می رسن، به اشتباه هم نمی افتن.

banafshz
May 3rd, 2009, 08:34 PM

رشته امار فقط سرشماری نیست! کسانی که به شما این حرفو زدن هیچی راجع به امار نمیدونستن. تعجب میکنم میگین رشته شون امار بوده!!!

matb
May 3rd, 2009, 09:20 PM
رشته امار فقط سرشماری نیست! کسانی که به شما این حرفو زدن هیچی راجع به امار نمیدونستن. تعجب میکنم میگین رشته شون امار بوده!!!

واقعا موافقم اون کارا که اصلا ربطی به رشته آمار نداره هرکسی میتونه انجامش بده. بهتره یه سری به دپارتمان های آمار دانشگاهای خوبه مثلا آمریکا بزنید ببیند چه خبره. من خودم رشتم نفته و آمار فوق العاده توش کاربرد داره و موضوعه research هم در آینده (ایشالا) یه چیزیه که فوق العاده ترکیبه جالبی از رشته آمار و کنترله. رشته ی آمار مباحثی داره مثل spatial statistics که از نفت و شیلات و پزشکی گرفته تا مخابرات کاربردای واقعا جالبی داره.

keyvan123
May 3rd, 2009, 09:38 PM
واقعا موافقم اون کارا که اصلا ربطی به رشته آمار نداره هرکسی میتونه انجامش بده. بهتره یه سری به دپارتمان های آمار دانشگاهای خوبه مثلا آمریکا بزنید ببیند چه خبره. من خودم رشتم نفته و آمار فوق العاده توش کاربرد داره و موضوعه research هم در آینده (ایشالا) یه چیزیه که فوق العاده ترکیبه جالبی از رشته آمار و کنترله. رشته ی آمار مباحثی داره مثل spatial statistics که از نفت و شیلات و پزشکی گرفته تا مخابرات کاربردای واقعا جالبی داره.

Stattistics and Random processes are essential parts of electrical engineering! It is a very interesting field

sepehr_jun
May 4th, 2009, 02:45 AM
میشه اون راه ها رو بگید تا بقیه که نمی دونن هم یاد بگیرن؟

انسان برای بدست اوردن اون ارزش ها که دوستمون فرمودند راهای زیادی داره. مثلا از طریق مطالعه و سفر و کار هم میتومه اون ارزش ها رو بدست بیاره. حتما نباید بره تحصیل کنه.
اصلا اجازه بدید. یک سوال برای من پیش اومد مگر ما میریم خارج تحصیل کنیم که با فرهنگشون آشنا بشیم و زبانشون رو بیاموزیم؟؟!!!!!!هدف خود من به شخصه خدمت به مملکتمه والسلام.

همه ی این هایی که میفرمایید درست. ما میریم تحصیل میکنیم که یه موقعیت عالی چه از لحاظ اجتماعی چه از لحاظ اقتصادی بدست بیاریم غیر از اینه؟؟؟
اما شما به عنوان یک مهندس نفت به من بفرمایید در کشور ایران چه جایگاهی برای آمار وجود داره؟

danialmdt
May 5th, 2009, 01:46 AM
انسان برای بدست اوردن اون ارزش ها که دوستمون فرمودند راهای زیادی داره. مثلا از طریق مطالعه و سفر و کار هم میتومه اون ارزش ها رو بدست بیاره. حتما نباید بره تحصیل کنه.
اصلا اجازه بدید. یک سوال برای من پیش اومد مگر ما میریم خارج تحصیل کنیم که با فرهنگشون آشنا بشیم و زبانشون رو بیاموزیم؟؟!!!!!!هدف خود من به شخصه خدمت به مملکتمه والسلام.

همه ی این هایی که میفرمایید درست. ما میریم تحصیل میکنیم که یه موقعیت عالی چه از لحاظ اجتماعی چه از لحاظ اقتصادی بدست بیاریم غیر از اینه؟؟؟
اما شما به عنوان یک مهندس نفت به من بفرمایید در کشور ایران چه جایگاهی برای آمار وجود داره؟

اول از همه برای همه کسانی که میخوان چرخ های مملکتمونو بچرخونن آرزوی موفقیت دارم :)
آمار فقط به عنوان یکی از مباحث علوم پایه در دانشکده های ریاضیات تدریس نمی شه.رشته آمار مهندسی رشته ایه که در دانشکده های مهندسی ارائه می شه و در موضوعات مهندسی بسیار کاربرد داره. بطور کلی بحث اون مربوط می شه به تحلیل های آماری در کارهای مهندسی. حتی شبیه سازی سیستم های گسسته یا پیوسته پیشامد بدون استفاده از آمار میسر نخواهد بود...

Babak
May 5th, 2009, 06:06 AM
لطفا در راستای تاپیک ارسال بفرمایید و از بحث‌های حاشیه‌ای خودداری کنید.

banafshz
May 5th, 2009, 06:09 PM
در کشور ایران چه جایگاهی برای آمار وجود داره؟

به طور کلی علوم پایه از جمله امار جایگاه چندان مناسبی در ایران نداره. در نتیجه ایران هم از نظر علمی و صنعتی جایگاه چندان مناسبی در جهان نداره!

danialmdt
May 6th, 2009, 12:44 AM
پس با توجه به شرایط کشورمون نتیجه میگیریم که هر رشته ای ارزش تحصیل در خارج رو نداره(چون کشور ما به خیلی از رشته ها بها نمیده).البته این جمله برای کسانی صدق میکنه که میخوان بعد از تحصیل به ایران برگردن و در ایران به امرار معاش بپردازن.

فکر می کنم اگه کسی در تخصصش کارامد باشه و حرف جدیدی برای گفتن داشته باشه همه جا خواهانش باشه و البته در ایران و کشور های در حال توسعه که خیلی بیشتر. دلیلی نداره اگه فرهنگ غلطی جائی باب می شه کسی به دنبال علاقش نره.

sepehr_jun
May 6th, 2009, 12:54 AM
فکر می کنم اگه کسی در تخصصش کارامد باشه و حرف جدیدی برای گفتن داشته باشه همه جا خواهانش باشه و البته در ایران و کشور های در حال توسعه که خیلی بیشتر. دلیلی نداره اگه فرهنگ غلطی جائی باب می شه کسی به دنبال علاقش نره.

کاملا درست میفرمایید :)
پس نتیجه میگیریم که هر رشته ای که مورد علاقه و در توان فرد است، ارزش تحصیل در خارج را دارد. و این دو مورد کلید موفقیت این مهم هستند.

banafshz
May 6th, 2009, 11:14 AM
پس با توجه به شرایط کشورمون نتیجه میگیریم که هر رشته ای ارزش تحصیل در خارج رو نداره(چون کشور ما به خیلی از رشته ها بها نمیده).البته این جمله برای کسانی صدق میکنه که میخوان بعد از تحصیل به ایران برگردن و در ایران به امرار معاش بپردازن.

وقتی علوم پایه نقش مهمی تو پیشرفت کشورها داره باید کاری کنیم که کشور ما هم بهش بها بده. نه اینکه بگیم چون بها نمیده پس ما هم دنبالش نریم و همیشه کشورمون تو جایی که هست در جا بزنه.

sepehr_jun
May 6th, 2009, 01:25 PM
وقتی علوم پایه نقش مهمی تو پیشرفت کشورها داره باید کاری کنیم که کشور ما هم بهش بها بده. نه اینکه بگیم چون بها نمیده پس ما هم دنبالش نریم

فکر میکنم این موضوع یک مساله شخصیه که با توجه به معیار های هر فرد قابل توجیه میشه. شاید ملاک یک نفر ارزش اجتماعی و آینده بهتر کاری باشه و معولا تو جامعه ما هرکی به فکر خویشه :-[ :-[ :-[

Promised
October 7th, 2010, 07:31 PM
تمام مشکلات از اون جا ناشی میشه که ما خودمون هم به مزخرفاتی که در جامعه وجود داره دامن میزنیم!
دوستی داشتم که با وجود سطح بالای تحصیلات ولی تفکرش اون قدر منجمد بود که معتقد بود کسی که رشته اش علوم تجربی هست فقط پزشکی باید بخونه و اگر زیست بخونه واقعا حماقت کرده!
در صورتی که مشکلات و این عدم پیشرفت ما یک دلیلش ارتباط نداشتن صنعت با دانشگاه هست دلیل دیگش فاصله گرفتن رشته های به اصطلاح عوام تاپ از مادر خودشون که همون علوم پایه باشه هست!

basy
October 7th, 2010, 08:44 PM

خیلی جالبه. که اتفاقا همین الان من از لابراتواری میام که توش از جریان سیال عکس برداری میکنن و تمام توزیع سرعت و رفتار جریان رو در کسری از ثانیه نمایش میدن(PIV). خب حالا دوست من این روش که بدلیل ارزانی نسبی و دقت خوب یکی از اصلی ترین ابزار های سرعت سنجیه میدونی اساسش چیه؟؟ "آمار"!! همون رشته ای که شما هنوز فکر می کنی یعنی شمردن و جمع زدن و سر شماری که میان در خونه در میزنن...
آمار در خیلی از تحلیل های مهندسی و پزشکی و بیولوژی کاربرد های اساسی داره. بیماری که از شر یه غده سرطانی نجات پیدا می کنه فکر می کنه زندگیش رو مدیون "جراح" هست و همه جا به به و چه چه از فلان دکتر و دست معجزه گر پزشک و ... .هیچ وقت متوجه نمیشه اون دستگاه تصویر برداری که پزشک باهاش غده رو تشخیص داده برای پردازش تصویر از یه الگوی آماری استفاده می کنه و این الگوی آماری رو کسایی توسعه دادن که عمرشون رو با "یه کاغذ و قلم و یه ذهن قوی" صرف تئوری هایی کردن که کمتر کسی توان و حوصله کلنجار رفتن باهاشون رو داره...
شک نکن اونهایی که در علوم پایه فعالن (نه اینکه صرفا استاد یه دانشگاهی باشن) اونهاییکه که با هوش و پشتکار بالاشون این علوم رو حلزونی جلو می برن، ریشه تمام اون پیشرفت های خارق العاده و پر جلوه ای هستن که همه مردم اونا رو از چشم مهندسین عمران و مکانیک و پزشکی می بینن...

زمانی که من دنبال رشته و دانشگاه می گشتم یادمه برای لیسانس آمار جا برای پذیرش زیاد بود. از رشته هایی مثل Computational Mechanics تا بانکداری و مطالعات اقتصادی...مفهوم آمار با اون چیزی که شما فکر میکنید خیلی فرق داره و این فرق اتفاقا در کشورهای پیشرفته به خیلی واضح تر دیده میشه.

رفتن به خارج از کشور برای تحصیل رشته ای مثل امار نه تنها بی توجیه نیست بلکه از یک منظر خیلی هم توجیه پذیره و اون اینکه این رشته ها در ایران مظلوم هستن و از جایگاه واقعیشون خارج شدن. به جاییکه قوی ترین ذهن ها جذب علوم پایه بشن بچه هایی که کمتر اهل درس هستن "مجبور" میشن این رشته ها رو انتخاب کنن نه اینکه از روی عشق و علاقه و آگاهی این رشته ها رو "انتخاب" کنن.استادها هم همینطور. و با توجه به اینکه این رشته ها بیش از هرچیزی متکی بر هوش افراد هست این مسئله حادتر میشه. این در طی چند نسل استاد و دانشجو ادامه پیدا میکنه و نتیجه این میشه که یک (استاد!) این رشته به شما همچین حرفی راجع به این رشته میزنه. خب احتمالا این استاد خودش از نوجوونی در آرزوی مهندسی و پزشکی بوده و آمار رو رشته درجه دو میدونسته و همین تفکرش باعث میشه در آمار هم چیزی نشه. رشته های علوم پایه اصولا جای قوی ترین ذهن ها و باهوش ترین دانشجوهاست ولی در ایران به دلایلی این روند معکوس شده و فضای این رشته ها "اونچیزی نیست که یه دانشجوی مستعد و علاقه مند رو ارضا کنه". ولی در کشورهای پیشرفته سطح این رشته ها خیلی بالاست چون همچین بلایی سرشون نیومده.
یکی از اقوام که در اروپا فیزیک خونده بود میگفت که یه بار یکی از اساتید از اینکه یکی از بچه ها نتونست مسئله ای رو حل کنه عصبانی شد و گفت "بهتر بود میرفتی مهندسی میخوندی" یعنی در اروپا دید علوم پایه ای ها به مهندسی حتی دید از بالا به پایین هست...

hamman
October 7th, 2010, 09:32 PM
باید دید که رشته ای که داری میخونی رو دوست داری؟ و به خاطر علاقه شدید به رشته داری میری؟ و معتقد هستی که امکاناتش توی کشور خودمون ضعیفتره
و یا میخای از راه تحصیلات و ادامه تحصیل بری توی اون کشور زندگی کنی و ادامه تحصیل یه راه فرار محسوب میشه

Promised
October 9th, 2010, 01:48 AM
خیلی جالبه. که اتفاقا همین الان من از لابراتواری میام که توش از جریان سیال عکس برداری میکنن و تمام توزیع سرعت و رفتار جریان رو در کسری از ثانیه نمایش میدن(PIV). خب حالا دوست من این روش که بدلیل ارزانی نسبی و دقت خوب یکی از اصلی ترین ابزار های سرعت سنجیه میدونی اساسش چیه؟؟ "آمار"!! همون رشته ای که شما هنوز فکر می کنی یعنی شمردن و جمع زدن و سر شماری که میان در خونه در میزنن...
آمار در خیلی از تحلیل های مهندسی و پزشکی و بیولوژی کاربرد های اساسی داره. بیماری که از شر یه غده سرطانی نجات پیدا می کنه فکر می کنه زندگیش رو مدیون "جراح" هست و همه جا به به و چه چه از فلان دکتر و دست معجزه گر پزشک و ... .هیچ وقت متوجه نمیشه اون دستگاه تصویر برداری که پزشک باهاش غده رو تشخیص داده برای پردازش تصویر از یه الگوی آماری استفاده می کنه و این الگوی آماری رو کسایی توسعه دادن که عمرشون رو با "یه کاغذ و قلم و یه ذهن قوی" صرف تئوری هایی کردن که کمتر کسی توان و حوصله کلنجار رفتن باهاشون رو داره...
شک نکن اونهایی که در علوم پایه فعالن (نه اینکه صرفا استاد یه دانشگاهی باشن) اونهاییکه که با هوش و پشتکار بالاشون این علوم رو حلزونی جلو می برن، ریشه تمام اون پیشرفت های خارق العاده و پر جلوه ای هستن که همه مردم اونا رو از چشم مهندسین عمران و مکانیک و پزشکی می بینن...

زمانی که من دنبال رشته و دانشگاه می گشتم یادمه برای لیسانس آمار جا برای پذیرش زیاد بود. از رشته هایی مثل Computational Mechanics تا بانکداری و مطالعات اقتصادی...مفهوم آمار با اون چیزی که شما فکر میکنید خیلی فرق داره و این فرق اتفاقا در کشورهای پیشرفته به خیلی واضح تر دیده میشه.

رفتن به خارج از کشور برای تحصیل رشته ای مثل امار نه تنها بی توجیه نیست بلکه از یک منظر خیلی هم توجیه پذیره و اون اینکه این رشته ها در ایران مظلوم هستن و از جایگاه واقعیشون خارج شدن. به جاییکه قوی ترین ذهن ها جذب علوم پایه بشن بچه هایی که کمتر اهل درس هستن "مجبور" میشن این رشته ها رو انتخاب کنن نه اینکه از روی عشق و علاقه و آگاهی این رشته ها رو "انتخاب" کنن.استادها هم همینطور. و با توجه به اینکه این رشته ها بیش از هرچیزی متکی بر هوش افراد هست این مسئله حادتر میشه. این در طی چند نسل استاد و دانشجو ادامه پیدا میکنه و نتیجه این میشه که یک (استاد!) این رشته به شما همچین حرفی راجع به این رشته میزنه. خب احتمالا این استاد خودش از نوجوونی در آرزوی مهندسی و پزشکی بوده و آمار رو رشته درجه دو میدونسته و همین تفکرش باعث میشه در آمار هم چیزی نشه. رشته های علوم پایه اصولا جای قوی ترین ذهن ها و باهوش ترین دانشجوهاست ولی در ایران به دلایلی این روند معکوس شده و فضای این رشته ها "اونچیزی نیست که یه دانشجوی مستعد و علاقه مند رو ارضا کنه". ولی در کشورهای پیشرفته سطح این رشته ها خیلی بالاست چون همچین بلایی سرشون نیومده.
یکی از اقوام که در اروپا فیزیک خونده بود میگفت که یه بار یکی از اساتید از اینکه یکی از بچه ها نتونست مسئله ای رو حل کنه عصبانی شد و گفت "بهتر بود میرفتی مهندسی میخوندی" یعنی در اروپا دید علوم پایه ای ها به مهندسی حتی دید از بالا به پایین هست...

منم دقیقا همینو میگم. تو ایران اصولا خیلی از بچه های آمار از ریاضی فراری هستند! حالا حساب کنید چی میشه آمار منهای ریاضی در اون حدی که باید بهش پرداخته بشه! کدوم رشته هست که تو ایران تمام و کمال به ذات خودش ارائه بشه؟

azim_utd
October 12th, 2010, 02:28 AM
به نظر من،
خارج زندگی کردن، تنها، یه تجربه جدید برای هر کسی می تونه باشه که واقعا" به آدم دید تازه ای می ده! خیلی چیزارو می شه فهمید!
ولی نه اینکه هر رشته ای! خیلی رشته مهمه و اگه اصلا" بهش علاقه ندارین می تونه ریسک باشه! البته خیلی ها هستن که براشون مهم نبود و فقط می خواستن برن خارج، که موفق شدن و راه بدی هم نبوده!

amirkp
October 12th, 2010, 02:53 AM
اصلا چرا راه دور بریم در سال دوم متوسطه اولین بار که دبیر آمارمون اومد سرکلاس برای بچه ها از این رشته گفت و دقیقا همون حرف هایی رو که بالا نوشتم عینن(عینا) تکرار میکرد :wink:
بد نیست در مورد چیزی که نمی دونیم اظهار نظر نادرست نداشته باشیم که باعث گمراهی افراد بشه . یه سری به فیلد های پذیرش مهاجر در کانادا بزنید و می تونید تقاضا برای رشته هایی مانند آمار و ریاضی را ببینید .
و متاسفانه تعریف شما از رشته ی آمار در حد همان درس آمار تحصیلات متوسطه هستش . رشته هایی مانند آمار و ریاضیات کاربردی در صورتیکه به صورت جدی و با علاقه دنبال شوند می توانند از پولساز ترین رشته ها باشند . به طور مثال می توانید در مورد رشته ای مانند actuarial mathematics جستجو کنید .

m0h3n
October 12th, 2010, 02:55 AM
معیارهای ادامه تحصیل در خارج از کشور دامنه ای بس بزرگتر از این داره که شما تنها بخاطر رشتتون بخواید این تصمیم رو بگیرید....

tahahavakhor
October 12th, 2010, 03:19 AM

wow. آمار اصولا از سرشماری و آمار گرفتن و آمار بازی ;) و این چیزا فراتره. محض اطلاعت بگم که تمام طراحی آزمایشات پزشکی وابستگی شدید به علم آمار دارن. برنامه ریزی stochastic،game theoryو economics و البته شبیه سازی ،کاملا بر پایه ریاضیات آماری هستن. من پستهای قبلی شما رو دیدم و مطمئنا شما به عنوان یه تحصیلکرده نباید برداشت اینچنینی از علوم داشته باشی.

Promised
October 12th, 2010, 04:47 AM
متاسفانه دید دوستان بخاطر جو علمی معکوس در کشور هست :( که اصولا علوم پایه داره به فراموشی سپرده میشه ولی کدوم ماهی هست که بتونه بدون آب زندگی کنه؟

فراز
October 12th, 2010, 09:59 AM
بحث ما در این تاپیک بر روی یک رشته خاص نیست و متاسفانه بعضی پست ها از موضوع خارج شده است
از عزیزان تقاضا می کنم تنها در چارچوب عنوان تاپیک پست ارسال فرمائید تا من مجبور به حذف برخی از پست ها نباشم
با تشکر

farazzz
November 23rd, 2010, 05:15 PM
سلام
میخواستم نظرتون راجع یه رشتهداگه از علوم انسانی مثل تربیت بدنی بدونم چون بیشتر مطالب تو سایت راجع به رشته های فنی مهندسی هست و من اطلاعات خاصی در این مورد پیدا نکردم که اصلن ارزش رفتن واسه مقاتع بالا ms phd به خارج از ایران رو داره یا همینجا ادامه بدیمو فکرش از سرم بیرون کنم.
پیشاپیش ممنون از جواباتون

basy
November 29th, 2010, 07:15 AM
منتظر جوابی به شکل "بله خوبه، برید خارج!" یا "نه نرین! ایران خوبه!" نباشید چون بد و خوب برای هر کسی یه معنایی داره. حتی برای یه نفر هم به فاصله چند ماه این بد و خوب میتونه عوض شه (مثل موارد فالینگ این لاو!) حتی اگر کسی اومد و با اطمینان 100 در 100 هم گفت برید یا بمونید رو حرفش حسابی باز نکنید، چون نسخه پیچیدن برای دیگران هیچ اساس منطقی نداره...ولی بطور کلی، اگه از نظر هزینه و زبان مشکلی ندارین و تحمل یه خورده سختی رو هم دارین، چرا که نه؟ تجربه سه چهار سال زندگی در یک کشور دیگه و آشنایی با یه زبان دیگه خیلی ارزشمنده... معمولا هم اگر مدرکتون رو از اروپا یا امریکا بگیرید (حتی اگر نه از دانشگاههای خیلی خوبشون) دید اجتماعی و کاری در ایران نسبت به شما (درست یا غلط) خیلی مثبت خواهد بود ...در ایران بودن هم این مزیت رو داره که در حین دوره دکترا کم کم شروع به تدریس می کنید و وارد گود میشید و تا فارغ التحصیل بشید کلی آشنا دارید و راه و چاه بلدید که اگر خارج از کشور درس خونده باشید اینطور نیست (حداقل در اوایل بازگشتتون)
(من سعی کردم در جواب پست این دوستمون که چند روز ازش میگذره، تا جاییکه میتونم یه راهنمایی منطقی بکنم ولی موضوع این تاپیک یه کم عجیبه! آیا تربیت بدنی ارزش خارج رفتن رو داره؟ آمار چی؟ برق چی؟ مکانیک چی؟؟ آیا واقعا این سوال منطقیه که جواب منطقی داشته باشه؟؟ من که زیاد به این سوال و جواب اعتقاد ندارم)

saman1
January 12th, 2013, 02:43 PM
من میخوام یه مقدار بحثو تغییر بدم. بنظر شما آیا خوبه که بخاطر ادامه تحصیل در خارج کشور رشتمون رو در مقطع بالاتر عوض کنیم؟ اشتباه نشه منظورم این نیست که به رشته بهتر یا مورد علاقه، مثلا به رشته پایینتر یا رشته ای که بهرحال پذیرش و شرایط راحتتری برامون داشته باشه؟