PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اطلاعات سفر به باکو جهت مصاحبه و دریافت ویزا آمریکا (بلیت، هتل و غیره)

صفحه ها : [1] 2 3

Zohreh_d
April 26th, 2009, 09:13 PM
من برای سفر به باکو این روشو پیشنهاد می کنم، البته امتحانش نکردم اما به نظر عملی میاد:
اول با پروازای ایران ایر برید اردبیل هر روز و روزی 3 نوبت برای اردبیل پرواز با فوکر 100 داره اگه نوع دیگه ای بخواید 3 روز در هفته به تناوب پروازای دیگه ای هم وجود داره. قیمت بلیطشم برای فوکر 35000 تومنه. از اردبیل هم با اتوبوس برید باکو که قیمت دقیقشو نمی دونم اما فکر نکنم از 20000 تومن بیشتر بشه. توی باکو هم شاید بشه فقط یک یا 2 شبو موند چرا که هر زمانی که اراده کنید هم اتوبوس برا اردبیل هست و هم پرواز اردبیل یه تهران. اینجوری که دوستان تو فروم گفتن توی باکو هتل ارزون و خوب با شبی 50 یورو پیدا میشه که اگه 2 شب باکو باشید میشه 100 یورو و خودتون هم از اینجا می تونید رزرو کنید. اگه مواد غذایی و کنسرو هم به اندازه ی 2-3 روز همراهمون باشه لازم نیست اونجا خیلی هزینه کرد برا غذا چون مثل اینکه فروشنده ها بعضا با خارجیا خیلی گرون حساب می کنن و به صرفه نیست. حالا با این حساب میبینید که میشه با 250-300 تومن یه سفر 3 روزه به باکو داشت، من که ترجیح می دم سفرمو خودم برنامه ریزی کنم و پیش ببرم تا اینکه به این آژانسا 600 تومن بدم برای این کار.
این نظر من بود، حالا دوستان اگه نظر دیگه ای دارن خوشحال می شم بدونم شاید روش من هم ایرادایی داشته باشه.

IVI
April 26th, 2009, 10:38 PM
حواستون باشه که مثل اینکه فقط صبح حدود ساعت 8 میشه از مرز ایران وارد باکو شد، اینو راننده اتوبوس به من گفت. در این مورد تحقیق کنید تا اگر خواستید زمینی وارد باکو بشید به مشکلی برنخورید.

Zohreh_d
April 26th, 2009, 11:16 PM
ممنون از راهنماییتون. پس با این حساب باید یک شب توی اردبیل موند چون پروازای تهران به اردبیل از ساعت 10 صبح شروع میشه.

mrjalali
April 27th, 2009, 12:20 AM
سلام. این آخرین اطلاعات و محاسبات منه در مورد سفر به باکو
1- تور 3 شب و 4 روز هتل دیپلمات 4 ستاره (فاصله تا سفارت 10 دقیقه پیاده)، قیمت با اخذ ویزا:
زمینی: 387000 تومان، هوایی ایران ایر: 387000+110000 تومان, هوایی آذربایجان 387000+280000 تومان

2- بدون تور: ویزا 1 ماهه: 107000 - هتل دیپلمات اتاق 2 تخته شبی 85000 - پرواز ایران ایر (دوشنبه و پنج شنبه هر هفته) 167000

با یه محاسبه ساده میشه گفت اگه دو نفری بریم بدون تور نفری 410000 در میاد. اونطوری که دوست آژانس دار من گفت چون متقاضی تور باکو کم هست بنابراین از پروازهای چارتر و قراردادهای بلند مدت با هتل ها خبری نیست. برای همینه که خودت بری ارزونتر از تور در میاد.

Robin
May 3rd, 2009, 03:26 PM
دوستانی که رفتن باکو و یا اطلاعاتی در موردش دارن می تونن بگن به غیر از هزینه ویزا-هواپیما-هتل برای سایر هزینه ها حدودا چقدر Manat باید با خودمون ببریم؟ (مثلا برای غذا و رفت و آمد و این جور چیزا برای سه روز)

مرسی

hessamoddin
May 4th, 2009, 08:25 AM
غذا اگه ولخرجی نکنید هر نهار یا شام زیر چهار منات در میاد. رفت و آمد با تاکسی هم همینطور ولی مترو نزدیک به رایگانه که می تونید مهمون یه آذربایجانی بشید که به راحتی قبول می کنند. سوغاتی هم از اونجا نخرید، یا اگر حتما می خوایند یه چیزی با خودتون ببرید خیلی چونه بزنید و مطمئن باشید به کمتر از نصف قیمتی که می گند می تونید بخرید.

farhan6155
May 4th, 2009, 02:20 PM
ميشه ساعت پروازهاي ايران اير و ازال رو ذكر كنيد.
يا اگه لينكي داره معرفي كنيد.

Robin
May 4th, 2009, 03:17 PM

برنامهٔ پرواژ هر هواپیمایی‌ که بخواین، اگه اسم اون هواپیمایی‌ رو تو گوگل searchکنین، میتونین برین توی website اون هواپیمایی‌ و در قسمت timetable و با انتخاب مبدا و مقصد برنامشونو ببینین. لینک برنامهٔ ایران ایر و azal برای پرواز تهران-‌باکو اینه:

http://www.iranair.com/site/FromCityId__THR/ToCityId__BAK/TravelType__2/TimeTableId__6/Title__Summer%202009/FromName__Tehran/ToName__Baku/815/default.aspx

http://www.azal.az/en/index.php?act=timetable2

عددهایی که توی برنامه azal هست، روزهای هفته است که عدد 1 مربوط به دوشنبه است.

Zohreh_d
May 5th, 2009, 12:01 AM
Azal رو نمی دونم، ولی در مورد ایران ایر می تونید لینک زیر رو ببینید:

http://www.iranair.com/Portals/_Rainbow/Documents/WORKING-TIME-TABLE-SUMMER2009-ALL(Original-22Feb).pdf

Amisb
May 7th, 2009, 02:35 AM
من رفتم یه مهمانسرایی به نام Caspian Hostel که فکر میکنم جای خیلی خوب و راحتی بود البته برای آقایون. اینجا در واقع یه سالن بود با 4 تا تخت دو طبقه که خیلی خودمونی و تمیز بود و همه جور امکانات اولیه ای توش بود: حموم، آشپزخونه با اجاق و تمام وسایل آشپزی! یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون، ماهواره، کامپیوتر، مبل، اتو، ... خلاصه مثل یه خونۀ ساده بود. خیلی از این چیزا تو هتل ها به راحتی پیدا نمیشه! البته از بیرون ظاهر خیلی جالبی نداشت البته کلا خونه های باکو همشون بیریخت بودن! دو تا خانم هم مدیرش بودند که فوق العاده مهربون و مراقب همه چیز بودن و حتی هر روز میومدن ظرفای ما رو میشستن و خشک میکردن! شبی 20$ هزینه ش بود و آنلاین هم رزرو میشه از hostelworld.com هر چند نیازی به رزرو نیست و میتونین مستقیم برین اونجا و جا هست..

وقتی من اونجا بودم 3 نفر دیگه هم بودن که توریستای اروپایی بودن و اتفاقا خیلی هم با هم صمیمی شدیم و صحبت میکردیم و وجودشون کلا خوب بود.

به سفارت هم نزدیکه (من پیاده 20 دقیقه ای برگشتم از سفارت) البته مسیر رفت به همون نزدیکی ماشین رو نیست چون خیابون یه طرفه ست و احتمالا باید تاکسی بگیرین به 5 منات. یه آقایی به نام علی هم همیشه همون دو رو بر اتاقتون هست (فکر کنم فامیلی صاحب اونجا بود!) که ماشین داره و هر جا بخواهید میرسوندتون.

خلاصه اینجا رو هم در نظر داشته باشین بویژه پسرا.. آدرسش رو هم از همون hostelworld.com پیدا کنید، یه چیزی تو مایه های Asef Zeynalli بود خیابونش..

-------------------------------

آذربایجان از نظر امکانات ارتباطی افتضاحه! به کسایی که کمتر از 15 روز اونجا باشن سیمکارت نمیفروشن و حتی برای استفاده از تلفن کارتیاشون باید یه چیزی داشته باشین به نام ژتون و برای گرفتن ژتون باید برین خودتون رو به نزدیکترین پاسگاه پلیس معرفی کنین! و کارت اقامت بگیرین و برای این هم باید بیش از 15 روز اونجا بوده باشین گویا. رومینگ خطای ایران هم خیلی گرونه و حتی فکر میکنم مثل عربستان به محض اتصال به شبکه آذربایجان به پولی میره رو قبضتون حدود 30 هزار تومن. برای تماس های کوتاه میتونین توی بازار از دستفروشا موبایل قرض کنین که پولشو همونجا حساب میکنن و کار متداولیه. البته کافی نت به مقدار کافی هست و میتونین از ایمیل و فیس بوک و اینا هم استفاده کنین برای ارتباط..

باکو در مجموع جای گرونیه. بجز حمل و نقل که ارزون بود (مثلا مترو تقریبا مجانی بود!) همه چیز گرونه. اگه محل اقامتتون صبحونه نداشت میتونین از سوپر چیزای لازم رو بخرین. غذاها هم در کل گرون بود. کباب ترکی همه جا هست به قیمت نسبتا معقول و خوشمزه ست. پیتزاهاشون افتضاحه! سعی کنید با خودتون غذای آماده و تنقلات ببرین حتما چون کلا غذا هر چه دم دست تر باشه بهتره! برای گشتن هم فقط یه Old City داره که بد نیست ولی برای حد اکثر 1 ساعت..

اگر با اتوبوس میرین: رفتن به باکو آسونه، چون وقتی اتوبوس میرسه به مرز آستارا مرز بازه و در زمان معقولی میتونین رد شین. در کل حدود 18 ساعت تو راه خواهید بود. برگشتن خیلی بده چون وقتی به مرز میرسین باید دستکم 4 ساعت منتظر بمونین تا روز بشه و مرز باز بشه. ما در مجموع 7.5 ساعت تو مرز بودیم و بیش از 24 ساعت طول کشید برگشتمون! نمیدونم برای این چه چاره ای میشه اندیشید. اگه بتونین برگشت رو با هواپیما بیاین عالیه. یا هر جور دیگه ای که به ذهن خودتون میرسه که در زمان مناسب به مرز برسین تا معطل نشین.

** نکته: مرزبانای آذری خیلی بیتربیت و بی اخلاقن و به صورت روتین از مسافرا باج (یا به اصطلاح خودشون "حرمت") میگیرن. از پاسپورت دار ها از همه کمتر میگیرن که 4 منات بود. هر چند ما تو راه رفت کل اتوبوس هماهنگ شدیم و ندادیم و اونا هم نهایتا مجبور شدن بذارن بریم و در برگشت که تنها بودم با تهدید به شکایت به سفارت آذربایجان پیچوندمشون. شما هم میتونین از این حرف استفاده کنین تا شاید احترام به ایرانی ها رو یاد بگیرن. اون پول رو میتونین تو آستارای ایران به کسی که نیاز داره کمک کنین.

دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه اگه سوالی بود در خدمتم..

Robin
May 7th, 2009, 09:55 AM
اطلاعات و تجربه من درباره رزرو هتل از باکو:

اکثر هتل های باکو رزرو آن لاین داره. ولی تا اونجایی که من دیدم همشون اطلاعات credit card میخوان برای confirmation.اگر credit card دارین، می تونین هتلهای باکو رو search کنین و با credit card از یکیشون رزرو کنین و بعد email یا fax رزرو رو برای سفارت ببرین. حتی اگه نخواین بعدا به همون هتل یرین (چون به نظر من که هتل هاش گرون بود) ، cancellation policy اون هتل رو با دقت بخونین. بعضی از هتلها تا چند روز قبل از تاریخ check in اگر cancel کنین از credit card پول برداشت نمی کنن.

ما credit card نداشتیم. به هتلی که IVI در این پست http://www.applyabroad.org/forum/index.php?topic=24389.0 معرفی کرده بود زنگ زدیم و ازشون خواستیم تایید رزرو رو برامون fax کنن. سفارت هم با همون ویزا داد.

SOLMAZM
May 7th, 2009, 12:40 PM
یعنی بدون پرداخت پول رزرو می کنن؟

Robin
May 7th, 2009, 12:57 PM
یعنی بدون پرداخت پول رزرو می کنن؟

معمولا هتلهایی که با credit card رزرو می کنن، همون موقع از credit card پول بر نمی دارن. اطلاعات credit card رو می گیرن تا چک کنن اطلاعانش درسته، بعد بهتون confirmation می دن. و بسته به policy هتل ممکنه تا چند روز قبل از تاریخی که برای check in تعیین کردین بهتون فرصت بدن که cancel کنین و بابت این رزرو هیچ پولی ازتون نگیرن. اما اگر تصمیم خودتون رو گرفتبن که همون هتل برین، نباید باز یسته به هتل ممکنه چند روز قبل یا موقع check out پول رو از credit card بردازن. اما یاز تاکید می کنم که قبل از اینکه اطلاعات credit card تون رو بدین از cancellation policy هتل مطمئن بشین.

کلا بالاخره اگه تو باکو آشنایی ندارین، می خواین یه جایی برین دیگه؟ ازهمون جا بخواین confirmation رو براتون fax با email کنن. این مطمئن ترین حالته. :)

mohammad_108
May 7th, 2009, 03:21 PM
سلام
دوستان زیادی دارن می گن که چه جوری ویزا بگیریم

یه عده هم می گن مرز آستارا بازه

بالاخره آذربایجان ویزا میخواد یا نه؟ به خصوص اگه زمینی بخوای بری

2009
May 7th, 2009, 04:00 PM
آذربایجان کشوری است که نیاز به ویزا داره حالا چه مرز زمینی چه هوایی، مگه فرقی داره؟!... با ترکیه فرق داره، ترکیه یه علت قراردادهایی که درگذشته بسته شده نیاز به ویزا نداره، ولی آذربایجان ویزا می خواد....

aliheydari
May 7th, 2009, 05:54 PM
معمولا هتلهایی که با credit card رزرو می کنن، همون موقع از credit card پول بر نمی دارن. اطلاعات credit card رو می گیرن تا چک کنن اطلاعانش درسته، بعد بهتون confirmation می دن. و بسته به policy هتل ممکنه تا چند روز قبل از تاریخی که برای check in تعیین کردین بهتون فرصت بدن که cancel کنین و بابت این رزرو هیچ پولی ازتون نگیرن. اما اگر تصمیم خودتون رو گرفتبن که همون هتل برین، نباید باز یسته به هتل ممکنه چند روز قبل یا موقع check out پول رو از credit card بردازن. اما یاز تاکید می کنم که قبل از اینکه اطلاعات credit card تون رو بدین از cancellation policy هتل مطمئن بشین.

کلا بالاخره اگه تو باکو آشنایی ندارین، می خواین یه جایی برین دیگه؟ ازهمون جا بخواین confirmation رو براتون fax با email کنن. این مطمئن ترین حالته. :)

دوست عزیز
لطفا روند گرفتن ویزای آذربایجان رو به ما هم یاد بدید.
جایی خوندم که اول باید پول به حسابشون بریزیم ولی الانکه میگردم پیداش نمی کنم.
مبلغ ویزاش چنده. آیا شما اول پول به حسابشون ریختید و بعد رفتید اونجا؟

Robin
May 7th, 2009, 06:02 PM
دوست عزیز
لطفا روند گرفتن ویزای آذربایجان رو به ما هم یاد بدید.
جایی خوندم که اول باید پول به حسابشون بریزیم ولی الانکه میگردم پیداش نمی کنم.
مبلغ ویزاش چنده. آیا شما اول پول به حسابشون ریختید و بعد رفتید اونجا؟

سفارت آذربایجان یک نوع ویزا بیشتر نمیده که هزینه اش 35 Euro هستش که برای همین ویزا آژانسها 100-120 هزار تومن میگیرن. می تونین خودتون برین بانک ملی شعبه کاشف (شریعتی، نرسیده به میدان قدس) و برین طبقه بالا و بگین می خواین برای سفارت آذربایجان پول پرداخت کنین. بسته به قیمت Euro در اون روز 45-50 هزارتومن می شه. بعد قبضشو با یک قطعه عکس و تاییدیه رزرو هتل (fax یا email) یا آدرس آشناتون در آذربایجان ببرین سفارت و اونجا فرمشو پر کنین. اگه وقت و حوصله انجام این کارها رو داشته باشین، نیازی یه مراجعه یه آژانس و پرداخت هزینه اضافی نیست. 2-3 روز بعد ویزاتون آماده است.

Zohreh_d
May 7th, 2009, 08:04 PM
آدرس سفارت آذربایجان در تهران هم اینه:
تهران، چیذر، خ شهید وطن پور، پلاک 30
تلفن: 22212554-22215191
ایمیل: azaremb@neda.net
من هرچی تو اینترنت گشتم ندیدم سفارتشون وب سایت داشته باشه، اینه که من جزییات دقیق مدارکی که لازم هست رو نمی دونم. از دوستان میشه راهنمایی کنن که آیا مثل سفارت قبرس سند خونه و بلیط رفت و برگشت تا باکو هم نیاز هست یا نه؟ عکسی که باید برای سفارت ببریم باید در چه قطعی باشه؟

Robin
May 7th, 2009, 08:12 PM
من هرچی تو اینترنت گشتم ندیدم سفارتشون وب سایت داشته باشه، اینه که من جزییات دقیق مدارکی که لازم هست رو نمی دونم. از دوستان میشه راهنمایی کنن که آیا مثل سفارت قبرس سند خونه و بلیط رفت و برگشت تا باکو هم نیاز هست یا نه؟ عکسی که باید برای سفارت ببریم باید در چه قطعی باشه؟

همون چیزایی‌ که در پست قبلی‌ گفتم کافیه (عکس +رزرو هتل/آدرس آشنا در آذربایجان+ فیش پرداخت به بانک+پاسپورت). هر روز به جز جمعه و شنبه از 10 تا 1 .اونجا می رین و یک فرم می گیرین و پر می کنین. توی فرم هم دلیل مسافرتتون رو بنویسین tourist . بلیط و سند هم لازم نیست. عکس فکر نکنم اندازش مهم باشه. من 3x4 بردم.

user1366
May 7th, 2009, 09:06 PM
سلام
کسی میدونه برای اینکه هتل تاییدیه رزرو رو برامون email یا fax کنه آیا باید هزینه مدت اقامت در هتل رو پرداخت کنیم یا فقط تلفنی بگیم برای فلان روزها میخوایم رزرو کنیم برامون مجانی اون تاییدیه رو میفرستن؟
منظور من بیشتر Guest House Inn هست.
مرسی

Robin
May 7th, 2009, 09:15 PM
سلام
کسی میدونه برای اینکه هتل تاییدیه رزرو رو برامون email یا fax کنه آیا باید هزینه مدت اقامت در هتل رو پرداخت کنیم یا فقط تلفنی بگیم برای فلان روزها میخوایم رزرو کنیم برامون مجانی اون تاییدیه رو میفرستن؟
منظور من بیشتر Guest House Inn هست.
مرسی

Guest House Inn تائید رزرو رو با fax می فرسته و پولی هم نمی گیره.

amirkarami
May 8th, 2009, 08:55 PM
میشه ریز هزینه های سفر و همچنین نحوه تحویل گرفتن ویزا اینکه چند روزه میدن چه هزینه هایی داره و هزینه هتل نحوه رزو و جمع هزینه ها و اینکه چه جوری میشه باز هم کاهش داد رو بگید
یک سوال الان آژانسی هست میگه 385000 که شامل ویزا هتل ترانسفر تا هتل و ... است . من حساب کردم هزینه ویزا میشه حوالی 55000 و 3 شب هتل 120000 و ترانسفر 16000 و بلیط هواپیما نمیدونم ولی حدود 120000 جمعا 320000 و آیا تقریبی که زدم درسته؟

Zohreh_d
May 8th, 2009, 09:24 PM
بلیط هواپیما رو کم حساب کردید. اگه با ایران ایر برید، پرواز یک طرفه برای باکو 167000تومنه. با Azal ظاهرا گرون تره.

landehour
May 8th, 2009, 10:20 PM
سلام،
این مطالب رو برای بعضی از دوستان خصوصی فرستادم اما گفتم بگذارم اینجا شاید به درد بقیه هم بخوره. من هوایی رفتم. با هواپیمایی آزال. 340000 تومان هزینه بلیط شد هر نفر.35 یورو هزینه ویزای آذربایجان. برای ویزا یک قطعه عکس رسید پول (35 یورو که باید در بانک ملی شعبه کاشف طبقه دوم بپردازید. اطلاعات حساب همانجا در بانک هست). برگه رزرو هتل و پاسپورتی که حداقل 6 ماه وقت داشته باشه و فرمی که باید از خود سفارت بگیرید و پر کنید. روزهای کاری سفارت همه روزه غیر از جمعه و شنبه و بعد از تحویل مدارک حداکثر سه روز کاری بعد ویزای یک ماهه صادر می شود.
هزینه ها:
بلیط 340000 تومان
ویزا:35 یورو
هتل: اتاق دو تخته در هتل guest house inn هر شب 60 مانات(تقریباً هم قیمت یورو) صبحانه روی همین 60 مانات هست. جای پخت و پز غذا داره و فقط ظرفهای ناهار و شام رو خودتون بشورید.
هزینه خورد و خوراک تقریباً : ناهار روز اول در هواپیما بود که پولی پرداخت نکردم. عصرانه شیرینی و چای حدود 1.5 مانات در روبروی هتل برای دو نفر ، شام 7 مانات( ژامبون که از گوشت حلال تهیه شده بود، گوجه فرنگی و نان و آب حدود 7 مانات برای دو نفر کافی بود. ناهار روز بعد کباب و نان حدود 3 مانات نفری که باز هم روبروی هتل در یک زیر زمین بود (جای تمیزی بود اما خیلی لوکس نیست) شام هم مثل شب قبل.

هزینه رفت و آمد: 2 بار رفت و برگشت به فرودگاه هر کدام 20 مانات. (البته به فرودگاه امام خمینی با ماشین خودمون رفتیم.) هر بار رفت و آمد در شهر 5 مانات. من دو بار رفتم به سفارت و بعد هم با همون آقایی که شمارش رو دادم ساعتی طی کردم که شهر رو بهم نشون بده. آدم بسیار خوبی بود حتی احتیاج نشد سر قیمت باهاش چونه بزنم.

من به هتل با این شماره زنگ زدم: 12 59 493 (12 994) باهاشون تماس بگیرید اسمتون رو بدید و بگید برگه رزرو رو براتون فکس بکنه. برای من فکس کرد در عرض 5 دقیقه. بپرسید شاید ایمیل هم بکنند.
اگر سوال دیگری بود حتماً بپرسید.

aliheydari
May 8th, 2009, 11:24 PM
بلیط هواپیما رو کم حساب کردید. اگه با ایران ایر برید، پرواز یک طرفه برای باکو 167000تومنه. با Azal ظاهرا گرون تره.
...

دوستان بلیت ایران ایر دو طرفه این قیمته یعنی رفت و برگشت 167 هزار چوق. با AZAL هم حدود دویست تومان گرونتره

lida_a86
May 8th, 2009, 11:47 PM
دوستان بلیت ایران ایر دو طرفه این قیمته یعنی رفت و برگشت 167 هزار چوق. با AZAL هم حدود دویست تومان گرونتره

ایران ایر یک مسیرش 167000 تومنه و AZAL رفت و برگشت 340000 تومنه. رفت و برگشت ایران ایر رو نمیدونم.

h_eksiri
May 9th, 2009, 03:06 AM
ایران ایر یک مسیرش 167000 تومنه و AZAL رفت و برگشت 340000 تومنه. رفت و برگشت ایران ایر رو نمیدونم.

لیدا جان اشتباه می کنی دوست عزیز!
من و 5-6تا از بقیه دوستام که عزم کردیم رکورد سفر دانشجویی فوق ارزان به باکو را بشکونیم :D پنج شنبه صبح بلیط های 25May رفت و 28May برگشت ایران ایر را به مبلغ هرنفر 167500 تومان خریدیم و همانطور که می بینید آزال داره وحشتناک گرون حساب میکنه. ضمناً ایران ایر اگه تا 3روز قبل سفر بلیطشو کنسل کنیم، حداکثر 30% جریمه کم میکنه و بقیه را پس میده. البته ما همگی امیدواریم تا روز پرواز I20 به دستمون برسه! :D
من و 3تا دیگه از دوستام فول فاند و دو نفرمون دیگمون partial fund هستند. به هرحال دعامون کنید همه چی ok بشه، قول میدم برگشتیم سیر تا پیاز این سفر تاریخی را اینجا شرح بدم. 8)

Robin
May 9th, 2009, 08:48 AM

ایران ایر هم یک طرفه اش و هم رفت وبرگشتش همون 167000 تومنه. من خودم از نمایندگی ایران ایر پرسیدم. علتش یه ربطی به زمان اعتبار بلیط و این جور چیزا داره که دقیق نمی دونم.

lida_a86
May 9th, 2009, 11:15 AM
لیدا جان اشتباه می کنی دوست عزیز!
من و 5-6تا از بقیه دوستام که عزم کردیم رکورد سفر دانشجویی فوق ارزان به باکو را بشکونیم :D پنج شنبه صبح بلیط های 25May رفت و 28May برگشت ایران ایر را به مبلغ هرنفر 167500 تومان خریدیم و همانطور که می بینید آزال داره وحشتناک گرون حساب میکنه. ضمناً ایران ایر اگه تا 3روز قبل سفر بلیطشو کنسل کنیم، حداکثر 30% جریمه کم میکنه و بقیه را پس میده. البته ما همگی امیدواریم تا روز پرواز I20 به دستمون برسه! :D
من و 3تا دیگه از دوستام فول فاند و دو نفرمون دیگمون partial fund هستند. به هرحال دعامون کنید همه چی ok بشه، قول میدم برگشتیم سیر تا پیاز این سفر تاریخی را اینجا شرح بدم. 8)

اشتباه منو میبخشید. من خودم از ایران ایر سوال کردم برای رفت که گفت 167 تومان. فکر نمیکردم رفت و برگشت هم همون قیمت باشه. ممنون از دوستانی که تصحیح کردن.

نيما
May 9th, 2009, 02:12 PM
دوستان از اونجايي كه اگه بچه ها بيش از يكنفري برن هزينه ها(هتل، رفت و آمد و ...) تا حد قابل توجهي كم ميشه خوبه كه اينجا هركس كه تنهاست و مايل همسفر داشته باشه، اعلام كنه تا بچه ها باهم هماهنگ شن و سفر كم هزينه تر و باحال تر باشه :)

علي الحساب من 2 ژوئن وقت سفارت دارم و واسه 1 ژوئن بليط ايران اير گرفتم كه البته انگار داره شلوغ ميشه و برگشت من 2 ماهه است (يه كم گرونتر) و كلا هزينه بليط شد 198000 تومان. پس اولا اگه ميخوايد هوايي بريد و وقت سفارت هم گرفتيد عجله كنيد و ثانيا اگه كسي توي همون پروازه و 4 ژوئن برميگرده من مايلم كه اعلام كنه اگه هماهنگ بوديم باهم بريم. من هنوز بليط رزرو نكردم تا اگه با دوستي رفتم هزينه Double رو بديم و نه Single.

منتظر جوابتون هستم.

Mahmohammad
May 9th, 2009, 04:19 PM
دوستان از اونجايي كه اگه بچه ها بيش از يكنفري برن هزينه ها(هتل، رفت و آمد و ...) تا حد قابل توجهي كم ميشه خوبه كه اينجا هركس كه تنهاست و مايل همسفر داشته باشه، اعلام كنه تا بچه ها باهم هماهنگ شن و سفر كم هزينه تر و باحال تر باشه :)

علي الحساب من 2 ژوئن وقت سفارت دارم و واسه 1 ژوئن بليط ايران اير گرفتم كه البته انگار داره شلوغ ميشه و برگشت من 2 ماهه است (يه كم گرونتر) و كلا هزينه بليط شد 198000 تومان. پس اولا اگه ميخوايد هوايي بريد و وقت سفارت هم گرفتيد عجله كنيد و ثانيا اگه كسي توي همون پروازه و 4 ژوئن برميگرده من مايلم كه اعلام كنه اگه هماهنگ بوديم باهم بريم. من هنوز بليط رزرو نكردم تا اگه با دوستي رفتم هزينه Double رو بديم و نه Single.

منتظر جوابتون هستم.

بهتره که زمانها رو با هم در http://www.applyabroad.org/forum/index.php?topic=25065.0 هماهنگ کنید که برای همسفر باکو در ماه june ایجاد شده است.

h_eksiri
May 10th, 2009, 01:26 PM
سلام دوستان

همانطور که احتمالاً قبلاً هم از برآیند بحث های اینجانب در این فروم آگاه شده اید، من و 5-6تا از دوستانم که 27May از سفارت آمریکا در باکو وقت داریم، قراره برنامه های سفر و ... مشترک باشه. ما با جمع آوری تمام اطلاعات ممکن به نتایج زیر به عنوان بهترین راه حل ممکن رسیدیم:

1 - ویزای آذربایجان را صبح پنج شنبه قبل با تقسیم کار بین کنسولگری، بانک و ... درخواست دادیم که ایشالله تا فردا آماده میشه و میریم از کنسولگری آذربایجان در حوالی امامزاده علی اکبر چیذر (بالاتر از میدان ندا) تحویل میگیریم. کل این پروسه بیش از 46700 تومان برامون هزینه نداشت. ضمن اینکه کنسول آذربایجان حتی قبول میکنه رسید بانک مال کس دیگری باشه و با تصحیح فقط اسم و فامیل، یک نفر دیگه ازش استفاده کنه. پس پول بیخودی به جیب آژانس ها نریزید. عددهای بالای 80000 تومانی که این آژانس های نامرد طلب میکنن با وجود هم چنین مسیر ساده ای که ویزای شمارو در 2 روز کاری مهیا می کنه، واقعاً غیر منطقیه! :)

2 - بلیط هواپیمارو برای رفت و برگشت به قیمت 167500 تومان، به قیمت خود ایران ایر، از یه آژانس آشنا تلفنی خریدیم و فرداش با مراجعه حضوری یکی از بچه ها و پرداخت حضوری وجه کل بلیط ها، بلیط همگی تحویل شد. بلیط ما دوشنبه-پنج شنبه بوده و هواپیماش فوکر100 است که شاید نسبت به ایرباس های آذال درب و داغونتر باشه اما خوب مسلماً ارزونتر می افته دیگه! ;)

3 - برای اسکان در باکو، برحسب اطلاعات بسیار خوبی که بنده از یکی از اقوامم که عید امسال خانوادگی برای 2 هفته به باکو رفته بود، بهترین راه اینه که اگر میتونید و ایرانی یا آشنایی توی باکو میشناسید، باهاش هماهنگ کنید که براتون اونجا خونه بگیره و مثل گروه ما دسته جمعی بروید اونجا که هزینه های اقامتتون (که بخش اصلی هزینه های قابل تعدیل است) به شدت سرشکن بشه! ما با این پیش بینی از طریق اون آشنا، چندین آدرس صحیح برای صدور ویزای آذربایجان به کنسولگری دادیم تا بر اساس آن برامون ویزا صادر بشه. حالا هم قراره برای بازه 25 تا 28 می که قراره باکو باشیم، یه خونه 60-70متری با سرویس فعال برامون با حدود شبی 50-60 منات جور بشه. من حتماً اگه خدا بخواد و به سلامت بریم و برگردیم، شماره تلفن و مشخصات رابطمون در باکو را اینجا توی فروم میذارم تا دوستانی که از این به بعد گروهی می خواهند برن، کارشون راحتتر بشه واسه جورکردن جا و هزینه هاشونم بهتر بتونن مدیریت کنن.

4 - درباره خورد و خوراک و حمل و نقل داخل باکو هم طبق توصیه های فامیلمون و دوستان دیگری که این چندوقته رفتن و گاهاً هزینه های هنگفتی را تقبل کردند، تصمیم بر این شد که تا سقف وزن مجاز بار هواپیما، علاوه بر مدارک سفارت و لوازم شخصی، تا میتونیم کنسرو و غذای آماده ببریم که اون طور که تخمین زدیم برای این چندروز، کلاً گروهمون زیر 70 تومان میشه خرج غذاش! در این میان خوشبختانه یکی از بچه ها ترکی آذربایجانی هم بلده و قراره از این طریق مانع از این بشه که سر کرایه ها و قیمت های محلی سرمون کلاه بره. :P

حالا این همه حرفو زدم که بگم:

الف - اصلاً تحت تاثر جو آژانس و ... نباشید. با اقدام به موقع، حدوداً 15-20 روز قبل وقت مصاحبه، و Networking مناسب با بقیه دوستان، خودتون به تنهایی از عهده همه مسایل بر میایید. به هرحال هرچی باشه همه ماها قراره برای دست کم 2سال به طور مستقل از 0 تا 100 زندگیمونو تو غربت manage کنیم و ... ;D

ب - اگر دوستانی هستند که بلیط دوشنبه 25 می تا پنج شنبه 28 می ایران ایر را دارند یا توی این بازه از طریق آذال یا مسیر زمینی برای مصاحبه ویزا میرن باکو (یعنی زمان رفت و برگشت اشان به تاریخ های گروه ما میخوره) و هنوز مشکل اسکان یا دیگر مواردی که در بالا به آنها اشاره شد را دارند، برای اینکه ممکنه ما به علت رفاه بیشتر :D خونه اونجارو بکنیم دو تا یا بیشتر و بالتبع ظرفیت اسکان را زیاد کنیم (چون ممکنه گروهمون دختر هم داشته باشه) یا برای آگاهی رسانی بهتر از وضعیت سفارت در روزهای 25 تا 27 می و روزهای قبل و بعدش بین بچه هایی که در این روزها وقت دارند و ... ، در صورت تمایل اینجا در این زمینه ای که گفتم کامنت بزارند و بگن کی وقت دارند، چجوی میرن، کجای کار نیاز به کمک دارند، کجاهای برناممون مشترکه و ... که برای همگیمون به بهترین وضع ممکن شرایط یک مصاحبه مطمئن (که مسلماً لازمش یک سفر خوب و به یادماندنی است) فراهم بشه. ;)

zary
May 10th, 2009, 09:53 PM
سلام
من دیروزتازه متوجه شدم که بلیطهای ایران ایردونوعه
یکی کلاس ارزونتره که 167500 تومن ودیگری 197500
اگه تصمیمتون برای رفتن قطعیه هرچه زودتربلیطتونو تهیه کنید چون کلاس ارزونش زود پرمیشه
موفق باشید

Zohreh_d
May 11th, 2009, 12:40 AM
من امروز برا 8 ژوئن از ایران ایر بلیط گرفتم برگشتش هم 11 ژوئن میشه و کلا شد 227 هزار تومن.
یه توضیحی در مورد بلیطای ایران ایر بدم. همونطور می دونید نه تنها بلیط پروازای ایران ایر بلکه همه ی پروازا مدت انقضا داره به عبارت دیگه وقتی یه بلیط مثلا یک ماهه صادر میشه تا یک ماه شما فرصت دارید که در صورت نرسیدن به پرواز توی اون ماه از پرواز دیگه ای استفاده کنید، بالطبع هرچی مدت انقضای بلیط بیشتر باشه نرخش هم بالاتر میره مثلا بلیط 30 روزه ی هما برای باکو 167000 تومنه و 45 روزش 227 تومن. امروز ساعت 11 که من بلیط گرفتم برای هفته ی دوم ژوئن همه ی پروازای 30 روزه تموم شده بود و فقط 2 تا 45 روزه خالی بود. کلاس بعدیش جای خالی داشت که 25000 تومن می شد. پس همونطور که دوستمون هم گفتن برای این که زیادی پول ندید زودتر برای تهیه ی بلیط اقدام کنید.
راستی هواپیمایی آزال همه روزه هم از تهران و هم از باکو پرواز داره و قیمتش هم 340 تومنه که قبلا گفته شده بود. هواپیماهای ایران ایر فوکره و آزال ایرباس.

rezatheory
May 11th, 2009, 01:30 AM
پرواز ایران ایر کیفیتش چه جوره؟هواپیما هاش قابل اطمینان هستن؟

Mahmohammad
May 11th, 2009, 07:56 PM
با سلام.

من برای 20 می وقت دارم ولی برای 24-25 می هتل رزرو کردم! نامه رو هم برام فاکس کردن. میتونم با همینا درخواست ویزای آذربایجان بدم؟

گیر نمیدن؟ بهشون بگم که واقعا کی میخوام برم یا نه؟

ممنون.

Zohreh_d
May 11th, 2009, 10:28 PM
پرواز ایران ایر کیفیتش چه جوره؟هواپیما هاش قابل اطمینان هستن؟

قائدتا کیفیت پروازای خارجی رو نداره اما مشکلی هم نداره، من پروازای داخلی ایران ایر رو استفاده کردم قبلا اینقدرا هم که میگن خدماتشون بد نیست. بعدشم یکی 2 ساعت پرواز مشکلی نداره. همه ی هواپیمیهای ایران ایر البته قدیمیه و فوکر و بویینگ از این نظر فرقی نداره. من فقط شنیدم که توپولوف افتضاحه و مثل اتوبوس می مونه! بقیشون تقریبا یکین.

Mahmohammad
May 12th, 2009, 09:35 AM
اطلاعات و تجربه من درباره رزرو هتل از باکو:

اکثر هتل های باکو رزرو آن لاین داره. ولی تا اونجایی که من دیدم همشون اطلاعات credit card میخوان برای confirmation.اگر credit card دارین، می تونین هتلهای باکو رو search کنین و با credit card از یکیشون رزرو کنین و بعد email یا fax رزرو رو برای سفارت ببرین. حتی اگه نخواین بعدا به همون هتل یرین (چون به نظر من که هتل هاش گرون بود) ، cancellation policy اون هتل رو با دقت بخونین. بعضی از هتلها تا چند روز قبل از تاریخ check in اگر cancel کنین از credit card پول برداشت نمی کنن.

ما credit card نداشتیم. به هتلی که IVI در این پست http://www.applyabroad.org/forum/index.php?topic=24389.0 معرفی کرده بود زنگ زدیم و ازشون خواستیم تایید رزرو رو برامون fax کنن. سفارت هم با همون ویزا داد.

یه سؤال.

من 26 می وقت دارم و 24 می میخوام زمینی حرکت کنم. من دیروز برای 23-24 می از guest house اتاق رزرو کردم. میتونم با همینا برم سفارت آدربایجان برای ویزا؟ بعدش بهم گیر نمی دن؟
ممنون

Robin
May 12th, 2009, 11:25 AM
با سلام.

من برای 20 می وقت دارم ولی برای 24-25 می هتل رزرو کردم! نامه رو هم برام فاکس کردن. میتونم با همینا درخواست ویزای آذربایجان بدم؟

گیر نمیدن؟ بهشون بگم که واقعا کی میخوام برم یا نه؟

ممنون.

من فکر نکنم مشکلی براتون پیش بیاد. تا اونجایی که من تجربه کردم، کاری به تاریخ رزرو هتل یا تاریخی که توی فرم می نویسین ندارن. از روزی که مدارک رو می دین، 2-3 روز بعدش ویزاتون آماده است. از تاریخی که توی ویزا می زنه (که همون تاریخیه که ویزاتون آماده می شه) یک ماه فرصت دارین که برین و بعد از ورود هم یک ماه می تونین بمونین. دوستان دیگه اگه اشتباه می کنم حرفمو اصلاح کنین.

user1366
May 12th, 2009, 07:08 PM
سلام دوستان

من امروز زنگ زدم guest house inn و بعد از 500 بار اسپل کردن اسمم بالاخره خانومه فهمید و برام تاییدیه رزرو هتل رو فکس کرد!
وقتی فکس به دستم رسید دیدم حرف اول اسمم را بجای P نوشته T !!
حالا آیا این مسئله مشکلی برای گرفتن ویزای آذربایجان ایجاد میکنه یا نه؟ چون خودم میخوام اقدام کنم و ویزا بگیرم.

مرسی

Robin
May 12th, 2009, 07:57 PM
سلام دوستان

من امروز زنگ زدم گوست هوس انن و بعد از 500 بار اسپل کردن اسمم بالاخره خانومه فهمید و برام تاییدیه رزرو هتل رو فکس کرد!
وقتی فکس به دستم رسید دیدم حرف اول اسمم را بجای P نوشته T!!
حالا آیا این مسئله مشکلی برای گرفتن ویزای آذربایجان ایجاد میکنه یا نه؟ چون خودم میخوام اقدام کنم و ویزا بگیرم.

مرسی

فکر نکنم مشکلی‌ براتون پیش بیاد. توی فکس منم یک اشتباه در spelling اسمم داشت (البته خیلی‌ اشتباه تو چشمی نبود) مشکلی‌ پیش نیومد.

emperial
May 13th, 2009, 11:19 AM
آیا کسی بوده که پروازش به باکو رو کنسل کرده باشه؟ Iran Air یک ماهه. فکر میکنید همچین حالتی پیش میاد؟

Robin
May 13th, 2009, 01:11 PM
آیا کسی بوده که پروازش به باکو رو کنسل کرده باشه؟ ایران ایر یک ماهه. فکر میکنید همچین حالتی پیش میاد؟

من نفهمیدم دقیقا منظورتون از اینکه میپرسین "فکر می‌کنین همچین حالتی پیش میاد؟" چیه‌.

اگه منظورتون اینه که بخواین بلیط 1 ماهه ایران ایر رو کنسل کنین، ربطی‌ به 1 ماهه بودنش نداره. 1 ماهه یعنی‌ اینکه بین تاریخ رفت و برگشت ماکزیمم 1 ماه میتونه فاصله باشه. اگرهم بخواین cancel کنین تا اونجایی که من میدونم حداقل 50000 تومان جریمه داره.

اگرهم منظورتون اینه که آیا ممکنه کسی بلیطشو کنسل کنه که شما بخواین بگیرین، همیشه ممکنه یکی به هر دلیلی این کار رو بکنه. اما همینطور که گفتم cancel بلیط ایران ایر جریمه داره. برای همین بعید می دونم کسی تا از برنامه مسافرتش مطمئن نشده، برای خرید بلیط اقدام کنه. مگر اینکه ناگهان مشکلی براش پیش بیاد.

aliheydari
May 14th, 2009, 11:52 AM

دوستان:
آدرس فوق مربوط به "سفارت آذربایجانه" و نه کنسولگری اونها.
برای درخواست روادید باید به کنسولگری آذربایجان مراجعه کنید که آدرسش اینه:
میدان چیذر - روبروی امامزاده علی اکبر - انتهای کوچه آشنا
اگه پیچ و خمهای چیذر رو بلد نیستید نقشه رو براتون میذارم این پایین 8)

maryam82
May 14th, 2009, 03:45 PM
دوستان:

از تجریش برای چیذر خطی داره. درست روبروی امامزاده نگه میدارن. از همون جا هم راه میوفتن. اگه آشنا نیستین با اون محل پیشنهاد میکنم با این خطیها برین چون مسیرش واقعاً پیچیده اس.
کنسولگری توی کوچۀ روبروی امام زاده اس و سر کوچه یه بانک ملیه. کوچه رو برین تا ته میخورین به کنسولگری.

user1366
May 14th, 2009, 04:52 PM
از تجریش برای چیذر خطی داره. درست روبروی امامزاده نگه میدارن. از همون جا هم راه میوفتن. اگه آشنا نیستین با اون محل پیشنهاد میکنم با این خطیها برین چون مسیرش واقعاً پیچیده اس.
کنسولگری توی کوچۀ روبروی امام زاده اس و سر کوچه یه بانک ملیه. کوچه رو برین تا ته میخورین به کنسولگری.

سلام
اون بانک ملی که توش باید 35 یورو بدیم همین بانک هست؟!
اگر همین بانک نیست میشه آدرسش رو بدید؟
مرسی

aliheydari
May 14th, 2009, 05:45 PM
سلام
اون بانک ملی که توش باید 35 یورو بدیم همین بانک هست؟!
اگر همین بانک نیست میشه آدرسش رو بدید؟
مرسی

نه عزیز جان
اون بانک ملی که باید 35 یورو رو پرداخت کنید (شعبه کاشف) حدود دویست متر پایینتر از میدان قدسه
(شریعتی نرسیده به قدس)

alitsd
May 14th, 2009, 05:48 PM
نه
آدرسش اینه: بانک ملی‌ شعبه کاشف، خیابان شریعتی‌، نرسیده به میدان قدس.
من این آدرس رو قبلا هم گذشته بودم.
مبلغ رو باید به ریال بدین که ۴۶۸۰۰ بود، و برین طبقه ۲ بگین برای سفارت آذربایجان می‌خواین.

saman63
May 14th, 2009, 06:33 PM
سفارت آذربایجان یک نوع ویزا بیشتر نمیده که هزینه اش 35 Euro هستش که برای همین ویزا آژانسها 100-120 هزار تومن میگیرن. می تونین خودتون برین بانک ملی شعبه کاشف (شریعتی، نرسیده به میدان قدس) و برین طبقه بالا و بگین می خواین برای سفارت آذربایجان پول پرداخت کنین. بسته به قیمت Euro در اون روز 45-50 هزارتومن می شه. بعد قبضشو با یک قطعه عکس و تاییدیه رزرو هتل (fax یا email) یا آدرس آشناتون در آذربایجان ببرین سفارت و اونجا فرمشو پر کنین. اگه وقت و حوصله انجام این کارها رو داشته باشین، نیازی یه مراجعه یه آژانس و پرداخت هزینه اضافی نیست. 2-3 روز بعد ویزاتون آماده است.

منظورتون از یک نوع ویزا همون 30 روزه است؟ آخه بعضی تورها انواع مختلف گذاشتن مثل 15 روزه، 30 و 45 روزه.
این ویزایی که میدن 30 روز اعتبار داره؟ چند بار میشه باهاش رفت آذربایجان؟
متشکرم

Robin
May 14th, 2009, 07:46 PM
منظورتون از یک نوع ویزا همون 30 روزه است؟ آخه بعضی تورها انواع مختلف گذاشتن مثل 15 روزه، 30 و 45 روزه.
متشکرم

تا اونجایی که من می دونم ویزای توریستی آذربایجان 30 روزه است. بک بار فقط می شه باهاش رفت آذربایجان و تا 30 روز موند. از زمان صدور ویزا 30 روز فرصت دارین ازش استفاده کنین. می دونم که قبلا آذربایجان ویزا با مدتهای اعتبار دیگه هم می داده، اما تا جایی که من دیدم توی اطلاعیه توی سفارت همین یک توع برای توریسی وجود داشت. :)

sata
May 14th, 2009, 08:51 PM
یه سوال! من میخوام با همسرمبریم باکو! همسرم هم اسمش تو پاس منه هم خودش پاس جدا داره! حالا من میتونم فقط از پاس خودم برای ویزای باکو استفاده کنم؟ اینطوری تو سفارت امریکا مشکل پیش نمیاد؟ برای ویزای باکو باید دو تا فیش بریزم یا فقط یه فیش کافیه؟( در شرایطی که با پاس خودم برم) اگه اینطوری باشه یه 35 یورو به نفع منه!!

2009
May 14th, 2009, 09:16 PM
یه سوال! من میخوام با همسرمبریم باکو! همسرم هم اسمش تو پاس منه هم خودش پاس جدا داره! حالا من میتونم فقط از پاس خودم برای ویزای باکو استفاده کنم؟ اینطوری تو سفارت امریکا مشکل پیش نمیاد؟ برای ویزای باکو باید دو تا فیش بریزم یا فقط یه فیش کافیه؟( در شرایطی که با پاس خودم برم) اگه اینطوری باشه یه 35 یورو به نفع منه!!

نباید مشکلی باشه و منطقی به نظر می یاد که یه پاسپورت یه مهر ویزا می خوره و یه فیش کافیه... مگر اینکه هر دو F-1 باشید... که فکر کنم بهتر باشه از دو پاسپورت استفاده کنید.

Mina Moony
May 15th, 2009, 01:51 AM
با سلام
من 2 تا سوال دارم

1. اتوبوس ها از باکو چه زمانی حرکت می کنن؟
2. من برای 3 june وقت دارم. کسی هست با من همسفر بشه؟؟؟

مرسی

alitsd
May 15th, 2009, 10:26 AM
ببینید هم از تهران به باکو، و هم از باکو به تهران ساعت ۱۰ شب حرکت می‌کنن، و حدود ۵ عصر روز بعد میرسن.
فقط به ۲ تا مورد دقت کنید:
۱- در هفته از تهران ۱ شب نمیرن تاجایی که من میدونم جمعه شب هست، از باکو رو نمیدونم
۲- اختلاف ساعت باکو با تهران ۳۰ دقیقه است که باکو جلوتره یعنی‌ ساعت ۱۰ تهران می‌شه ۱۰:۳۰ باکو

sysbiosys
May 15th, 2009, 07:43 PM
دوستان من براي اسكان در باكو Guest House In رو پيشنهاد مي كنم. به سفارت نزديكه و به مركز شهر هم نزديكه. كافي نت هم اطرافش پره. آدمهاي مسوولش هم خيلي آدمهاي مهربون . خوبي هستن. من با مسوولش (خانوم سونيا يا اون طور كه خودش تلفظ مي كرد سونا) صحبت كردم گفت اگر تلفني باهاش تماس بگيريد مي تونه حتي رزرو اتاق رو براتون فاكس كنه.
من ازش خواستم اي ميل رو بيشتر چك كنه كه گفت با تلفن راحت تره. موبايلش اينه: 994503345203
تلفنش هم اينه: 994124934167

يادتون باشه تاكسيهاي فرودگاه خيلي گرون مي گيرن مي تونيد با سونا هماهنگي كنيد براتون تاكسي بگيره كه خيلي ارزونتر از حالتي هست كه خودتون بگيريد.

millad_mg
May 16th, 2009, 01:48 AM
متشکرم

ممنون میشم جواب سوال این دوستمون رو که سوال منم هست رو بدین.

با یه ویزا که ۳۰ روز فرصت داره٬ میشه ۲ بار رفت باکو (یا بطور کلی هرجایی)‌ ؟

مرسی

lida_a86
May 16th, 2009, 02:00 AM
ممنون میشم جواب سوال این دوستمون رو که سوال منم هست رو بدین.

با یه ویزا که ۳۰ روز فرصت داره٬ میشه ۲ بار رفت باکو (یا بطور کلی هرجایی)‌ ؟

مرسی

نه ویزای single هستش

Alpha
May 16th, 2009, 12:52 PM
سلام،
دوستان من امروز که رفتم واسه باکو بلیت ازل بگیرم، آژانس بهم گفت که ما فقط بلیت ایرانایر رو میفروشیم و ازل رو نمیفروشیم. وقتی‌ ازش پرسیدم چرا اینجوریه، گفت که ازل زیاد مشتری نداره (به اندزهی ایرانایر) و گاهی‌ اوقات بدون اطلأع قبلی‌ پروازشو کنسل می‌کنه!!
من اول فکر کردم که این چون خودش بلیت ازل رو نمیفروش اینجوری میگه، ولی‌ بعد که یه خرده پرسو جو کردم معلوم شد که این بابا خیلی‌ هم بیراه نمیگفت و اتفاقات از این قسم افتاده تا حالا.
حالا من می‌خواستم ببینم هیچ کدوم از دوستان به این مشکل بر نخوردن؟ ممنون میشم اگر بهم کمک کنید. آخه اگه یه دفعه قبل از حرکت پرواز کنسل بشه خیلی‌ بد می‌شه. دیگه نمی‌شه به این زودیا وقت سفارت گرفت :-[

user1366
May 16th, 2009, 05:15 PM
سلام،
دوستان من امروز که رفتم واسه باکو بلیت ازل بگیرم، آژانس بهم گفت که ما فقط بلیت ایرانایر رو میفروشیم و ازل رو نمیفروشیم. وقتی‌ ازش پرسیدم چرا اینجوریه، گفت که ازل زیاد مشتری نداره (به اندزهی ایرانایر) و گاهی‌ اوقات بدون اطلأع قبلی‌ پروازشو کنسل می‌کنه!!
من اول فکر کردم که این چون خودش بلیت ازل رو نمیفروش اینجوری میگه، ولی‌ بعد که یه خرده پرسو جو کردم معلوم شد که این بابا خیلی‌ هم بیراه نمیگفت و اتفاقات از این قسم افتاده تا حالا.
حالا من می‌خواستم ببینم هیچ کدوم از دوستان به این مشکل بر نخوردن؟ ممنون میشم اگر بهم کمک کنید. آخه اگه یه دفعه قبل از حرکت پرواز کنسل بشه خیلی‌ بد می‌شه. دیگه نمی‌شه به این زودیا وقت سفارت گرفت :-[

این اتفاق خیلی خطرناکه... امیدوارم رخ نده که بیچاره میشم (میشیم)!!
من برای 9 جون با آزال بلیط گرفتم...

meysamm
May 16th, 2009, 07:06 PM
سلام

کسی اطلاع داره که حرکت اتوبوسهای تبریز به باکو و برعکس چه ساعتائی هست و هزینش چقده؟

amirsardar13
May 17th, 2009, 12:27 PM
سفر با اتوبوس:

برای سفر زمینی به آذربایجان و پایتخت آن شهر باکو، مسیرها و وسایط مختلفی وجود دارد که در اینجا سفر با اتوبوس های تهران-باکو و یا تبریز-باکو و نیز عبور از مرز و ادامه سفر با سواری های آذربایجانی را به صورت خلاصه آورده ایم.

شما می توانید بلیط اتوبوس تهران-باکو-تهران را از تعاونی های مسافری ترمینال غرب در تهران و یا ترمینال تبریز و سایر شهرهایی که برنامه منظم حرکت به باکو دارند، تهیه نمایید.

اتوبوس های تهران-باکو در تهران هر روز از چند تعاونی و معمولا به صورت عصرگاهی حرکت می کنند، هزینه بلیط رفت و برگشت 60- 55 هزار تومان می باشد. اتوبوس های مسیر باکو معمولا دارای حرکت منظم هستند، لاکن متاسفانه این مسیر نیز مثل سابر مسیرهای اتوبوسی کشور نظم لازم در ساعت حرکت و طول مدت سفر را ندارد. خصوصا طول سفر بسته به میزان توقف در مرز و مبادلات داخل خاک آذربایجان! کم و زیاد می شود.

بیشتری زمانی که در طول سفر با اتوبوس تلف می‌شود، موقع عبور از گمرک آستارا می‌باشد، زیرا در اینجا تمامی مسافران باید تک به تک مورد کنترل پاسپورت و ویزا قرار بگیرند و این هم به خاطر شلوغی مرز آستارا همیشه زمان بر است. از این گذشته، شما برای واریز مبلغ عوارض خروج و مالیات شهرداری فقط و فقط می‌توانید از بانک ملی گمرک اقدام کنید، واریز به سایر بانک‌ها در سطح شهر آستارا و یا شهرهای دیگر ممکن نیست، که البته این مورد هم در عصر معروف به سهولت مسافرت‌ها و شبکه‌ای شدن سیستم‌ها برای همه جای سوال و شگفتی دارد! گمرک "بیله‌سوار" از آستارا خلوت‌تر است، ولی مشکل بانک در آنجا نیز به قوت خود باقی است.

کنترل پاسپورت و ویزا در طرف آذربایجان به مراتب سریعتر انجام می‌شود، با وجود این پلیس مرزی آذربایجان نیز دردسرهای خاص خود و اخذ مبالغ نامعقول و "دمرلی" را در برنامه خود دارد. در سالها و حتی ماه‌های اخیر مقامات آذربایجان تلاش‌های گسترده‌ای را برای برچیدن این موارد شروع کرده‌اند، که احتمالا در آینده به نتیجه خواهد رسید.

بهتر است در طول سفر برخی خوراکی‌های کنسرو شده و تنقلات به همراه ببرید. دو وعده غذایی، یعنی یک صبحانه و یک وعده ناهار در طول مسافرت خواهید داشت که با همراه داشتن غذا می‌توانید در زمان توقف در رستوران‌های جنگلی مسیر تنها به سفارش چای و نوشیدنی اکتفا کنید، زیرا ممکن است غذای رستوران بین راهی به مذاقتان سازگار نباشد و لذت راه را از دست بدهید. زندگی روستایی مسیر آستارا به باکو برای کسانی که اولین بار به آذربایجان سفر می‌کنند خالی از هیجان و نشاط نخواهد بود. ضمنا اگر دوستی و آشنایی در باکو منتظر شماست، بردن پسته را فراموش نکنید، پسته مرغوب ایران در آذربایجان طرفدار فراوانی دارد.

ورودی باکو هم اکنون با گنبدها و گلدسته‌های بی‌بی هیبت، خواهر امام رضا (ع)، که اخیرا به دستور رییس جمهور آذربایجان بازسازی و مرمت شده از دور قابل تشخیص است. پس از ورود به باکو و عبور از منطقه "باییل" وارد مرکز شهر باکو در نوار پارک ساحلی خزر می‌شوید که همانجا هم اکثر مسافرین از اتوبوس پیاده می‌شوند. اگر محل خاصی باید پیاده شوید، ختما موضوع را به اطلاع راننده برسانید.

عبور از مرز و ادامه سفر :

روش دیگری که می توانید در سفر زمینی باکو از آن استفاده کنید، رفتن به شهرهای مرزی آستارا در استان گیلان و "بیله سوار" در استان اردبیل و عبور از مرز و ادامه مسیر سفر با سواری های آذربایجانی که معمولا بنز و یا لادا هستند، می باشد.

این سواری ها فاصله بین آستارا و باکو را همراه با یک توقف کوتاه برای نوشیدن چای در کافه های جنگلی بین راه در عرض چهار ساعت طی می کنند. کرایه هر نفر در این مسیر بسته به نوع ماشین و ایام عادی و یا تعطیل از 15 الی 25 مانات فرق می کند، لاکن چانه زنی در آذربایجان نیز می تواند قیمت ها را تغییر دهد. در این مورد هم چنانچه از قبل هتل رزرو کرده‌اید و یا محل مشخصی باید بروید، حتما با راننده طی کنید تا با همان کرایه شما را به آدرس مورد نظزتان ببرد.
این در صورتی است که چهار نفر باشید و به نوعی ماشین را دربست بگیرید. اگر هم تنها هستید، با چند نفر دیگر صحبت کنید و باهم یک تاکسی شوید.

aliheydari
May 18th, 2009, 12:23 PM
سفر با اتوبوس:
....

دوست عزیز از راهنمایی هات بسیار ممنونم
برای کسانی که میخوان برند آستارا و از اونجا با سواری یا اتوبوس برن باکو سوالات زیر مطرحه که اگه جوابش رو بدونید کمک زیادی به ما کردید:
1- گمرک ساعت کارش تا چنده؟ منظور اینکه آیا در تمام طول روز میشه از مرز عبور کرد یا فقط ساعات اندکی از روز مثلا صبح ها؟
2- آیا از آستارا برای باکو اتوبوس هم هست؟ شنیدم قطار هم می بره (در خاک آذربایجان) اما نمیدونم چه ساعتی (گویا 6 عصر!)
3- آستارا تا باکو رو فقط در طی 4 ساعت میشه با سواری رفت؟

MONA1359
May 18th, 2009, 05:12 PM

من و همسرم هم درست شرايط شما را داشتيم. يعني من هم خودم پاسپورت دارم هم تو پاسپورت همسرم به عنوان همراه هستم. من در مورد اينكه تو سفارت آمريكا مشكلي پيش مياد يا نه نمي دونم اما در مورد سوال دومتون ما امروز براي اخذ ويزا رفتيم سفارت آذربايجان تنها يك فيش به مبلغ 35 يورو براي صاحب پاسپورت بايد واريز كنيد از همراه فقط يك قطعه عكس مي خواهند.

Aminroosy
May 19th, 2009, 12:27 AM
برای کسانی که میخوان برند آستارا و از اونجا با سواری یا اتوبوس برن باکو سوالات زیر مطرحه که اگه جوابش رو بدونید کمک زیادی به ما کردید:
1- گمرک ساعت کارش تا چنده؟ منظور اینکه آیا در تمام طول روز میشه از مرز عبور کرد یا فقط ساعات اندکی از روز مثلا صبح ها؟
2- آیا از آستارا برای باکو اتوبوس هم هست؟ شنیدم قطار هم می بره (در خاک آذربایجان) اما نمیدونم چه ساعتی (گویا 6 عصر!)

مرز مدام باز نیست. ظاهرا 8 باز میشه.

Aminroosy
May 19th, 2009, 12:33 AM

ازال ایر جدیدا بخاطر اینکه فرودگاه باکو شب تعطیل هست برنامش رو عوض کرده. از تهران پرواز بین یک تا سه هست(هر روز فرق داره) هر روز هم پرواز داره(برعکس ایران ایر که فقط دوشنبه پنج شنبه داره) من پرواز تهران-باکو ساعت 13:10بود برگشتم 10 صبح.
شماره آزال ایر رو میتونید تو سایتش پیدا کنید. معمولا پروازش خالی هست. من ساعت 9 صبح برای ساعت 13:10 بلیط خریدم.

bahar82ir
May 19th, 2009, 04:01 PM

منم جواب این سوال برام مهمه؟ مرز تا کی بازه و کی میشه سوار قطار شد؟ اونجا پارکینگ داره اگه بخوای با ماشین خودت تا آستارا بری؟

rezatheory
May 21st, 2009, 05:35 AM
کسی که آذری بلد نیست باید اونجا چه جوری چونه بزنه؟

Zohreh_d
May 21st, 2009, 06:06 PM
بچه ها من چند تا سوال برام پیش اومده، ممکنه اگه میشه منو راهنمایی کنید؟

1) بردن لپ تاپ به باکو اشکالی نداره به خصوص اگه بخوای همراه خودت توی هواپیما ببری، موقع چک امنیتی توی گیشه های ورودی گیر نمی دن؟
2) آیا در مورد آدربایجان هم مثل قبرس یک محدودیتی روی مقدار پولی که می تونی همراه خودت برداری کم یا زیاد، وجود داره و اگه داره چقدره؟
3) آیا میشه منات رو هم مثل دلار یا یورو از برخی شعب بانک ملی یا بانکای دیگه تهیه کرد یا بهتر اینه که به صرافیا سر بزنیم؟

Robin
May 21st, 2009, 10:51 PM
بچه ها من چند تا سوال برام پیش اومده، ممکنه اگه میشه منو راهنمایی کنید؟

1) بردن لپ تاپ به باکو اشکالی نداره به خصوص اگه بخوای همراه خودت توی هواپیما ببری، موقع چک امنیتی توی گیشه های ورودی گیر نمی دن؟
2) آیا در مورد آدربایجان هم مثل قبرس یک محدودیتی روی مقدار پولی که می تونی همراه خودت برداری کم یا زیاد، وجود داره و اگه داره چقدره؟
3) آیا میشه منات رو هم مثل دلار یا یورو از برخی شعب بانک ملی یا بانکای دیگه تهیه کرد یا بهتر اینه که به صرافیا سر بزنیم؟

1) خیر. ما یه مشکلی بر نخوردیم.
2) تا اونجایی که می دونم خیر. محدودیتی نداره
3) من نتونستم از صرافی منات بگیرم. نداشت.من یورو از قبل داشتم. اونجا تو باکو change کردم. (اما هواستون باشه حداقل میزان لازم رو توی فروگاه change کنین، جون بدترین نرخ رو داره.) یکی از بچه ها از فردوسی منات خریده بود. اونجا توی باکو فقط یک صرافی دیدم که ریال می خرید. کذوم حالت به صرفه است، نمی دونم.

موفق باشید. :)

Mahmohammad
May 22nd, 2009, 12:06 AM
سلام.

من زمینی میخوام برم و بدون تور. میخواستم بپرسم که با خودم چقدر پول ایران ببرم؟ مثلا سر مرز باید با پول ایران پرداخت کرد دیگه.
اصلا پول ایران کجاها لازم میشه که با خودم ببرم؟ اون پولی که باید به مرزبان ها دستی بدیم پول ایرانه؟

ممنون

Mahmohammad
May 22nd, 2009, 03:39 PM
سلام.

من در Guest house Inn برای 3 شب رزرو کردم. میتونم برم اونجا و یک شب فقط باشم؟ و دو شب دیگه برم یه جای دیگه؟
یا میشه مثلا فقط شب دوم و سوم برم؟ آیا پول شب اول رو هم ازم میگیرند؟

نظر شما چیه؟
ممنون

alitsd
May 22nd, 2009, 04:12 PM
بله میتونین، تا موقع تسویه هم ازتون پول نمیگیره، تازه من پاس پورت رو هم بهش ندادم و گفتم که میخوامش، و سونیا خانوم گفت باشه
خیالتون راحت باشه، آدمای‌ خوب و مهربونی هستن.

emperial
May 22nd, 2009, 05:58 PM
میتونید اصلاً هم نرید. کسی بهتون کاری نداره.

mhf
May 23rd, 2009, 11:57 AM
باکو یک شهر ساحلی در غرب دریای خزر با معماری زیباست.

پول:
واحد پول آذربایجان Manat هست که تقریبا معادل 1200 تا 1300 تومان می شود. برای رفتن به آذربایجان پیشنهاد من اینه که مقدار اولیه 100 منات با خودتون ببرید تا هزینه های اولیه رو جواب بده و بقیه پولتون رو بصورت دلار همراهتون ببرید. در باکو خیلی راحت می تونید دلار رو با منات Change کنید.

محل اقامت ما:
ما برای اقامت به Gusthous Inn در بخش قدیمی شهر (Old city) رفتیم که با Gusthous Inn که نزدیک سفارت امریکاست فاصله داشت. ولی در محل تاریخی و دیدنی شهر قرار گرفته. جایی که ما رفتیم از نظر موقعیت نزدیک خیابان Neftchilar، که خود آذربایجانی ها بهش بلوار می گویند، در محله ای به نام sheher Icheri قرار گرفته بود که به Qiz Qalasi نزدیکه. قیمت اتاق برای اتاق یک ، دو ویا سه نفره به ترتیب 50، 60 و 70 منات بود.
آدرس دقیق محل اقامت ما این بود:
Harbi Str. 17, Icheri Sheher, Baki
Tel: (+99412) 4371262
Fax: (+99412) 4371263
Mob: (+99455) 6827714, (+99455) 7092000
Email: guesthouseinn@email.ru

سفارت امریکا:
سفارت امریکا در خیابان Azadlig قرار داره. برخورد کارکنان سفارت بسیار محترمانه است.

حمل و نقل:
فرودگاه باکو در بیرون از شهر قرار گرفته بنابراین باید برای رفتن به شهر تاکسی بگیرید. نرخ مناسب تاکسی در حدوده 20 منات هست ولی اگه بتونید ترکی حرف بزنید تا 15 منات هم می تونید چانه بزنید.
در شهر معمولا تاکسی ها 5 منات برای حمل و نقل از شما می گیرند اما می تونید برای یکسری مسیر های معین از مینی بوس استفاده کنید که کرایه هر نفر 2/0 منات میشه. مثلا از محل اقامت ما تا سفارت امریکا باید دوتا مینی بوس سوارشد یعنی هزینه رفت تا سفارت با مینی بوس برای هر نفر 4/0 منات می شد.

غذا:
قیمت کباب ترکی معمولا بین 1 تا 1.6 منات میشه. می تونید از سوپرهای مواد غذایی و کنسرو هم بخرید. در کل هزینه خورد و خوراک زیاد نمیشه.

مردم آذربایجان:
ما چیز بدی از مردم در باکو ندیدم. آدم های خیلی خوبی بودند. فقط اگر ترکی نمی تونید صحبت کنید ممکنه در صحبت کردن مشکل داشته باشید چون خیلی هاشون نمی تونند انگلیسی صحبت کنند.

saman63
May 24th, 2009, 03:11 PM
سلام من به guest house inn زنگ زدم و اتاق رزرو کردم. چند بار سعی کردن برگه تائید رزرو را برام فکس کنند اما نشد، مشکل از فکس من نبود اخه امتحانش کردم. بعد ایمیلم را گرفت گفت بهت میل می زنم اما 2 روز گذشته و میل نزده :(
شما ایمیل اونجا را ندارید؟

mhf
May 24th, 2009, 03:16 PM
سلام من به guest house inn زنگ زدم و اتاق رزرو کردم. چند بار سعی کردن برگه تائید رزرو را برام فکس کنند اما نشد، مشکل از فکس من نبود اخه امتحانش کردم. بعد ایمیلم را گرفت گفت بهت میل می زنم اما 2 روز گذشته و میل نزده :(
شما ایمیل اونجا را ندارید؟

کدوم guest house inn؟ اونی که IVI معرفی کرده یا اونی که من مشخصاتش رو بالا نوشتم؟

saman63
May 24th, 2009, 05:21 PM
کدوم guest house inn؟ اونی که IVI معرفی کرده یا اونی که من مشخصاتش رو بالا نوشتم؟

همونی که IVI معرفی کردند (نزدیک سفارت)

mhf
May 24th, 2009, 05:37 PM
همونی که IVI معرفی کردند (نزدیک سفارت)

نه آدرس ایمیل ازش ندارم. بهتره زنگ بزنی.
من و دوستانم اول همون جایی که IVI معرفی کرده بود رزرو کردیم و تاییدش رو با فکس برامون فرستاد ولی وقتی رفتیم گفت که کنسل رزروتون رو با فکس براتون فرستادم!! و ادامه داد که دوتا از اتاقهاش لوله کشی آبشون مشکل پیدا کرده و بهمین دلیل رزرو ما رو کنسل کرده. من دو نفر دیگه رو هم بعدا دیدم که با همین مساله مواجه شده بودند. حتما قبل از اینکه برید زنگ بزنید و مطمئن بشید. البته صاحب اونجا به خرج خودش برای ما تاکسی گرفت و ما رو به همونجایی که آدرش رو نوشتم فرستاد.

saman63
May 24th, 2009, 05:47 PM
اینجایی که شما معرفی کردید نحوه رزرو کردنش مثل همینه که IVI معرفی کردند؟ یعنی فعلا مشخصات کردیت کارد را نمی گیرند؟

ممنونم از راهنماییتون

mhf
May 24th, 2009, 07:18 PM
اینجایی که شما معرفی کردید نحوه رزرو کردنش مثل همینه که IVI معرفی کردند؟ یعنی فعلا مشخصات کردیت کارد را نمی گیرند؟

ممنونم از راهنماییتون

زنگ بزنید رزرو می کنند و فکر نمی کنم که مشکلی باشه. ما خودمون رزرو نکردیم ولی این دوتا هم اسم هستند و در واقع شعبه دیگه هم هستند با همون قیمت بنابراین سیاستشون باید یکسان باشه و بنابراین فکر نکنم که مشخصات کردیت کارد بخواد.

doogdoog
May 27th, 2009, 10:45 AM
این میدان فواره چقدر با کنسولگری آمریکا فاصله داره؟
ممنون

Wostn
May 27th, 2009, 04:17 PM
در نزدیکی‌ guest house inn، هتلی به اسم RIGS هست که شرایطش خوب (به قول خودشون normal hotel)، قیمتشم برای سینگل 70 و برای دابا 90 مانات. اما مدیرش میگفت که بسته به اتاق سینگل 55-60 و دوبل 80 مانات میتونه حساب کنه. شاید اگه صحبت کنید کمتر هم حساب کنه. اکثرا هم انگلیسه بلدن و فاکس هم براتون ارسال می‌کنه (نقل قول مدیر هتل). از ویژگیهاش اینه که به سفارت نزدیکه و حدود 20 دقیقه پیاده راه در امتداد همون خیابان Azadliq و اتاقش خط اینترنت پرسرعت هم داره که در هزینهٔ اتاق حساب شده. هتل خوب و مناسبی (البته به صورت مطلق).
اسم مدیرش Jeyhun Shahbazov و مشخصات تماسش:

تلفن: 41 92 493 (12 994+)
فاکس: 28 85 493 (12 994+)
مویایل مدیر: 73 21 626 (50 994+)

آدرس هم: no.27 Gadjibekov str. Baaku, AZ1000 Azerbaijan

Robin
May 27th, 2009, 05:08 PM
این میدان فواره چقدر با کنسولگری آمریکا فاصله داره؟
ممنون

فکر کنم منطورتون fountain square باشه، که خودش محوطه نسبتا وسیعی رو شامل می شه. در واقع یک محوطه تفریحی و خریده. پیاده حدودا یک ساعت راهه. شاید یه کم کمتر یا بیشتر. با تاکسی فکر کنم همون 5 منات رو ازتون بگیرن.

sata
May 28th, 2009, 07:35 PM
سلام
برای رفتن به سفارت باکو باید هر کسی که ویزا می خواد خودش بره؟ من میخوام برای خودم و همسرم اقدام کنم! باید جفتمون بریم سفارت اذربایجان تو چیذر؟
ممنون

Robin
May 28th, 2009, 07:40 PM
سلام
برای رفتن به سفارت باکو باید هر کسی که ویزا می خواد خودش بره؟ من میخوام برای خودم و همسرم اقدام کنم! باید جفتمون بریم سفارت اذربایجان تو چیذر؟
ممنون

خیر. فقط کافیه یک نفر مدارکتون روببره سفارت.

giglet21
May 28th, 2009, 09:32 PM
بچه ها هر کسی که خواست بره Guest House Inn بهتره به راننده فرودگاه بگه ببردش دم دانشگاه نفت،چون آدرسی که تو confirmation رزو هست گنگه و بعضی از راننده ها بلد نیستند.این هتل دقیقا کوچه پایینی دانشگاه نفت هستش.

chagh
May 31st, 2009, 07:08 PM
سلام
بچه هایی که باکو رفتین، من وقت دنبال ویزای آذربایجان رفتن رو ندارم برای همین میخوام با تور آژانسها برم. از اون طرف با ایران ایر هم نمیتونم برم چون وقتم 5 شنبه هست. با این حال دنبال هتلهای باکو هم گشتم که بدونم کدوم هتل به سفارت نزدیکتره. حالا 2 تا سوال داشتم:
1- به نظر شما اگه به سفارت email بزنم وقتمو عوض میکنن بذارن مثلا 4 شنبه؟
2- وقتی دنبال هتل بودم مثلا برای هتل امپایر و دیپلمات روی map هر سایتی یه جای شهرو نشون میداد و آخرش نفهمیدم این هتلها چندتا شعبه دارند یا اینکه اطلاعات وبسایتها ناقصه. شما میدونید هتلهای نزدیک سفارت کدومها هستند و هتل کنسول (Consul) به سفارت نزدیکه یا نه؟

ممنون

Robin
May 31st, 2009, 07:42 PM
سلام
بچه هایی که باکو رفتین، من وقت دنبال ویزای آذربایجان رفتن رو ندارم برای همین میخوام با تور آژانسها برم. از اون طرف با ایران ایر هم نمیتونم برم چون وقتم 5 شنبه هست. با این حال دنبال هتلهای باکو هم گشتم که بدونم کدوم هتل به سفارت نزدیکتره. حالا 2 تا سوال داشتم:
2- وقتی دنبال هتل بودم مثلا برای هتل امپایر و دیپلمات روی map هر سایتی یه جای شهرو نشون میداد و آخرش نفهمیدم این هتلها چندتا شعبه دارند یا اینکه اطلاعات وبسایتها ناقصه. شما میدونید هتلهای نزدیک سفارت کدومها هستند و هتل کنسول (Consul) به سفارت نزدیکه یا نه؟

ممنون

1- حیلی بعید می دونم.
2- اگه آدرس این هتلها رو دارین بگین شاید من اسم خیابونها یادم باشه، بتونم کمکتون کنم.

Mina Moony
June 1st, 2009, 03:17 AM
سلام

ممنون

Hotel conul is really good, I've been there before
the address is: HOTEL CONCUL, #92, Hasan Aliyev (Inqlab) St

!hope this helps

chagh
June 1st, 2009, 06:32 PM
خیلی از راهنماییتون ممنونم

Robin: آدرس هتلها اینان:

Empire: 49 Xagani Street, Baku, AZ, AZ1010
Diplomat: Suleyman Rahimov Street185

Consul رو هم که مینا لطف کرد و گذاشت.

Mina: یادته تا سفارت حدودا فاصله اش چقدر بود؟

Mina Moony
June 2nd, 2009, 02:07 AM
خیلی از راهنماییتون ممنونم

ربین: آدرس هتلها اینان:

امپیر: 49 خگنی سطریت، باکو، از، از1010
دیپلمات: سولیمن رهیمو سطریت185

کنسول رو هم که مینا لطف کرد و گذاشت.

مینا: یادته تا سفارت حدودا فاصله‌اش چقدر بود؟

سلام

من اونموقه برای مصاحبه نرفته بودم، نمیدونم نسبت به سفارت کجاس... اما این هتل اتاق سینگل شبی‌ 80 $ بود اوایل زمستون و اتاقش کابل اینترنت هم داشت.

aliheydari
June 2nd, 2009, 01:07 PM
سلام
من به صورت زمینی رفتن باکو! با ماشین شخصی تا لب مرز.

شاید تجربیات این سفر بتونه برای بعضی از دوستان مفید باشه. خصوصا اینکه به زودی فقط وقتهای پنج شنبه رو به ایرانی ها میدن که البته با پرواز ایران ایر اگه بخواهید برید و پنج شنبه رو اونجا باشید لازمه که دوشنبه برید و دوشنبه بعدش برگردید و لذا مخارج اقامتتون زیاد میشه (هفت شب اقامت) و پرواز آزال هم که خیلی گرونه لذا گزینه سفر زمینی به باکو کم کم اهمیت زیادی پیدا میکنه.
از طرف دیگه رفتن با اتوبوس هم طبق تجربه دوستمون که قبلا مطرح شده خیلی از رفاه و کیفیت کمی برخورداره.
به هرحال اونهایی که میخوان با ماشین شخصی برن آستارا و از اونجا برن باکو ادامه این مطلب رو بخونن.

از تهران تا آستارا 510 کیلومتره که باید برید رشت و از اونجا دو تا گزینه دارید: یا برید انزلی و بعدش تالش و نهایتا آستارا، یا اینکه نرسیده به رشت بعد از پلیس راه یه پل روگذر هست که میره فومن و از اونجا تالش و بعدش آستارا. این مسیر دومیه میانبره و من اینو انتخاب کردم. در طی مسیر اگه از سرعت مجاز 95 کیلومتر تجاوز کنید! جریمه میشید. بی برو برگرد، مگر اینکه شانس بیارید و پلیس جایی قایم نشده باشه و نبینتتون.

گمرک آستارا از 8 صبح تا 5 عصر بازه (البته یه ساعت سر ظهر بسته میشه) من شبو تو آستارا موندم و فرداش رفتم گمرک.
تو آستارا بهترین جا برای موندن به نظر من مهمانسرای جهانگردیه به سه دلیل: اولا بسیار نزدیک به گمرکه (پیاده میتونید برید گمرک) ثانیا اگه سفر کارت ملی داشته باشید چهل درصد تخفیف میخوره (فقط 26 هزار تومن میدید به جای 44 تومن برای اتاق دو تخته). جای تمیزیه و غذاهاش خوب و البته یه کم گرون!
ثالثا پارکینگ داره که میتونید ماشینتون رو پیششون بذارید در مقابل 10 هزار تومان که فرقی نمیکنه چند شب ماشینتون اونجا میمونه (Max= 10 nights).

صبح که میرید گمرک دلالها وایسادن و میتونید منات ازشون بخرید. من تو میدون فردوسی منات خریدم 1230 تومان ولی دلالها دم گمرک آستارا میدن 1250-1270 تومان.
به نظر من حتما از اینجا منات با خودتون ببرید شاید برای کسانی که آذری ندونن مثل من سخت باشه که توی آذزبایجان پول تبدیل کنند.
میزان 6300 تومان عوارض خروج از مرز زمینیه که اگه شامل شما میشه (بر مبنای مهر داخل گذرنامه) در بانک ملی داخل گمرک میتونید بپردازید. فیش های آماده هم موجوده که کارمند های بانک (یا شایدم کارمند نبودند) توی بانک بهتون میفروشن 7000 تومن که کارتون زود راه بیافته! من ازشون گرفتم به 6700 تومن با چونه.

پلیس گذرنامه، گذرنامه رو بررسی میکنه و مهر میزنه و میرید لب مرز. این مرز مرز که میگن تا زمینی نرید متوجه نمیشید که یعنی چی! :-X
یه رود خونه وسط آستارا هست که اونو به دو قسمت تقسیم میکنه. قسمت جنوبی که حکومت قاجار از چنگش نداده و الان مال ماست، و قسمت شمالی که تزار های بی دین اومدن از چنگ ما درش آوردن و الان مال جمهوری آذربایجانه!
خلاصه داشتیم از مرز خارج می شدیم! بعد از ممهور! شدن پاسپورت، یه راهروی بدون سقف رو طی می کنید تا به رودخونه میرسید. آخرین پلیس ایرانی رو میبینید که پاسپورتون رو چک میکنه و باهاتون خداحافظی میکنه و شما میرید روی یه پل. یه پل بسیار قدیمی باریک که روش دو تا تریلی در کنار هم دارن به سختی عبور میکنند و شما در پیاده روی باریک و گل آلود پل باید کلاتون سفت بچسبید که نره زیر تریلی! وسط پل یه دروازه است که بعد از عبور از اون وارد خاک کشور دوست و برادر آذربایجان میشید. در مقابل خودتون خانمهایی رو میبینید که دارند حجاب میگیرن که بیان اینطرف پل و داخل ایران بشن.
بعد از عبور از پل، بر خلاف تصور ورودتون به کشور دوست و برادر، احساس میکنید که وارد شوروی شدید :o. چرا که پلیس هاشون واقعا زبون نفهم و رشوه بگیرند و اهالی همراه شما اعم از ایرانی یا آذری به شدت از پلیس های اونها میترسن. یه اتوبوس غراضه کنار مسیر گذاشتند که نقش کیوسک برای پلیساشون رو داره. به صف وارد میشین، روی ویزاتون مهر میزنه و نفری 2 منات میگیره (اگه بار اولتون باشه که میرید کشورشون، به رسم میهمان نوازی نفری 4 منات ازتون میگیره! ;)) بعدش میرید کیوسک بعدی و پلیسه گذرنامه شما رو باز میکنه و میگه "بش منات" یعنی 5 منات بده! بعدش هم از زیر دستگاه رد میشید که به شده حساسه به مواد مخدره و اگه خدایی ناکرده با خودتون داشته باشید سر و کارتون با کرام الکاتبینه و لاغیر.
نهایتا از درب گمرک آذربایجان که میخوایید خارج بشید آخرین پلیس بهتون میگه "ایکی منات" و شما 2 منات بهش میدید و میرید بیرون.
من یه پرانتز باز کنم که در طی این مسیر اگه منات نداشته باشید با یه نرخ فضایی ازتون ریال میگیرن. مثلا هر مناتی رو 1500 تومان میگیرن.

خوب، انگار شما هم پا به پای من دارید میایید و الان پاتون رو از گمرک گذاشتید بیرون، داخل آستارای شمالی! اینجاست که شونصد تا راننده بیلمز میریزند سرتون و هی میگن "باکی. باکی" و اگه شما مثل من ناشی باشید بهشون میگید "با هیچ کی!" و اونها که فارسی نمیدونن فکر میکنند دارید بهشون جواب میدید و لذا دستتون رو میکشن که ببرنتون توی تاکسی خودشون و از شر رغبا نجات پیدا کنند.
خلاصه من از خوششانسی یه راننده پیدا کردم که از قبل دوستی به من معرفیش کرده بود به اسم "حسین جری". این حسین آقا که فامیلش "سلطانف" بود به خاطر ماشینش که "چری" تمیزی بود به حسین جری معروف شده، نیم بند فارسی بلده و بچه آستارای شمالیه.
تاکسی ها سه تا مسافر میزنند و نرخش هم نفری 20 مناته (با ماشین های مدل بالا. و الا "لادا" ها یا همون فیات های درب و داغونشون ارزونتره)
اینجا دیگه سوار ماشین شدید و از شلوغی گمرک و نگرانی هاش نجات پیدا کردید و تازه چشمتون باز میشه و آستارای شمالی رو میبینید. خیابونهای خلوت و تمیز. آقایونی که مثل خودمون (بهتره بگم مثل خودم) نا مرتبند و خانمهایی که بسیار شیک و تمیز لباس پوشیدند.
ماشین حسین جری داره پیچ و خمهای جاده آستارا رو به سوی لنکران طی میکنه و شما دارید سوپر مارکتها و مدارس و پمپ بنزین های تمیز کنار جاده رو میبینید. (این صفت آخری مربوط به موصوف اولی و آخری بود! و الا مدارسشون مثل ماهاست با این تفاوت که بچه مدرسه ای هاشون لباسهای فرم بسیار شیکی و قشنگی دارند)

راننده توی پمپ بنزین جلال آباد وای میسته و بنزین میزنه، لیتری 0.55 منات و راه میافته به سمت "باکی" یا همون "باکو"
از آستارا تا باکو 5 ساعت شیرین راهه! یه جاده دره پیت باریک با آسفالت غراضه. توی مسیر ماشین ها پلیسی رو میبینید که مخفی شدن و راننده ها، دور از جون مثل سگ، ازشون می ترسن. عمدتا جریمه نمیکنند بلکه من شنیدم که رشوه میگیرن (و یه مورد هم دیدم که از حسین 10 منات برای تخلف از سرعت مجاز گرفت)
دیگه....دیگه اینکه هرچی از آستارا دور میشید محیط کویری و خشک میشه. نرسیده به باکو حتی شوره زار هم میبینید. به باکو که میرسید از جلوی امامزاده بی بی هیبت رد میشید که خواهر امام رضای خودمونه و یادتون به فرزندان غریب امام هفتم می یاد که یکیشون هم تو باکو آرمیده. راننده ها اونجا وا میستند و صدقه ای توی صندوق امامزاده میریزن. و بدین شکل شما میرسید به باکو. شهر زیبای ساحلی با هوایی غیر مرطوب (شاید گاهی وقتها مرطوب) و ساختمانهای بسیار زیبای قدیمی که هنوز هم فعال و در حال استفاده اند با نور پردازی های زیبا که شبها به قشنگی شهر خیلی اضافه میکنه.
من به پیشنهاد دوستان همین Guest House Inn رو انتخاب کردم. راننده کلی چرخید تا پیداش کرد. یا ساختمان با عمر بیش از 100 سال ولی باز سازی شده و بسیار تمیز. (این هتل همونطور که دوستمون گفتن پایین دانشکده نفته که اونم روبروی ایستگاه متروی 28 May هستش)

من قراره که تجربیات رفتن به باکو به صورت زمینی رو بگم ولی انگار خیلی طفره رفتم. خوب یه طفره دیگه هم میرم و بگم که برای خرید دور باکو رو خیط! بکشید. ولی، ولی جونم براتون بگه که 10 کیلومتر نرسیده به باکو، یه مرکز خرید عظیم! آقا عظیم! به اسم لوکباتان یه ماهه که راه افتاده و میگن قیمتهاش بسیار نازله برای خرید. از موج عظیم ماشینهایی که اونجا پارک بود معلوم بود که جای خوبی باید باشه. تاکسی 10 منات مگیره تا بیارتتون لوکباتان. البته با خط واحد هم میتونید بیایید با بیست کپیک (یعنی یک پنجم منات) اتوبوس از میدون AzNeft یا نفت آذربایجان راه میافته. حالا وقتی رفتید یاد میگیرید که این کجاست. (نزدیک گیز قلعه). در مسیر برگشت به آستارا آقایی رو دیدم که از اونجا کریستال خریده بود (نه اونی که آدما رو میبره فضا، منظورم ظرف و ظروفه) و میگفت قیمتاش خوبه نسبت به ایران.

برای برگشت، من به حسین تماس گرفتم و مسافر گرفت و اومد هتل دنبالم و رفتیم آستارا. از اونجا هم یه "بش منات" و یه "ایکی منات" یا جمعا 7 منات پول گذاشتیم کف دست پلیس و اومدیم روی پل. از پلیس ایران پرسیدم و اون گفت که نمیتونم عکس بگیرم. دلالها پیداشون شد که مطابق گفته دوستون توی فرم، از معافیت مالیاتی سالیانه پاس ما استفاده کنند و 10 کیلو بار بیارند داخل و در مقابل مهری که توی پاس ما میخوره که تا سال دیگه معافیت نداریم به ما کیلویی 2 تا 3.5 هزار تومان بدن که من زیر بار نرفتم. از گمرک که اومدیم بیرون داخل آستارای جنوبی، باز دلالها داشتن داد میزدند که منات باقیمونده رو بخرند به 1170 !!!

ظمنا من برای ویزای F1-F2 با خانمم رفته بودم. اگه سوالی داشتید، خوشحال میشم راهنمایی کنم.

doogdoog
June 2nd, 2009, 02:01 PM
بسیار سفرنامه جالبی بود آقای حیدری، آدم هوس می کنه حتی اگه نخواد دانشجویی سفر کنه این
مسیر زمینی رو امتحان کنه! ببینم حالا که اینقدر همه دانشجویی می خوان رفتار کنن
پیاده از فرودگاه باکو تا سفارت چقدر راهه! 8)

Robin
June 2nd, 2009, 02:23 PM
پیاده از فرودگاه باکو تا سفارت چقدر راهه! 8)

می بخشید من در شناختن شوخی از غیر شوخی یک کم ناشیم. شما اینو جدی که نگفتی؟؟؟

doogdoog
June 2nd, 2009, 04:42 PM
می بخشید من در شناختن شوخی از غیر شوخی یک کم ناشیم. شما اینو جدی که نگفتی؟؟؟

بله، تازه من یه بار از تهران تا IKA پیاده رفتم.

Alpha
June 2nd, 2009, 07:43 PM
بله، تازه من یه بار از تهران تا IKA پیاده رفتم.

خب اگر از تهران تا IKA پیاده رفتید، اونجا تو باکو هم حتما میتونید!!
سالهای آینده شاید بچه ها تهران باکو رو با دوچرخه هم رفتن، کی میدونه؟!! ;D

user1366
June 3rd, 2009, 01:31 PM
بچه ها هر کسی که خواست بره Guest House Inn بهتره به راننده فرودگاه بگه ببردش دم دانشگاه نفت،چون آدرسی که تو confirmation رزو هست گنگه و بعضی از راننده ها بلد نیستند.این هتل دقیقا کوچه پایینی دانشگاه نفت هستش.

بگیم Oil University ؟!

ahmad2009
June 3rd, 2009, 04:09 PM
بگیم Oil University ؟!

بگید NEFT UNIVERSITASY اونا نفت را با نون کسره دار تلفظ می کنند

user1366
June 4th, 2009, 11:59 AM
در هتل guest house inn برای اتاق single شبی 50 منات بدیم یا اینکه باید چونه بزنیم تا کمتر حساب کنه؟
قیمت هتل هم چونه ایه؟!! :)

aliheydari
June 4th, 2009, 04:12 PM
در هتل guest house inn برای اتاق single شبی 50 منات بدیم یا اینکه باید چونه بزنیم تا کمتر حساب کنه؟
قیمت هتل هم چونه ایه؟!! :)

دوست عزیز:
مدیر این هتل (سونا) بسیار موقر و مودبه. با اولین چونه ای که شما بزنید (به احتمال بسیار زیاد) میزان 5 منات از مبلغی که قبلا بهتون گفته تخفیف میده و بعدش میگه که "من اختیار تخفیف بیش از این رو ندارم" والسلام.
مثلا برای من که اتاق دوبل با نمای خیابان رو گرفته بودم (که 60 منات قیمت بهم داده بود) با درخواست خیلی ساده من گفت میتونه 55 منات بگیره و اختیار بیش از این نداره که منم باهاش همین مقدار حساب کردم. خانم بسیار خوبیه
درود

saboora
June 4th, 2009, 04:41 PM
سلام، می شه شما شرایطتونو توضیح بدین که ما بدونیم چه طور شد به شما ویزا دادن. لطفا کامل بگین چه سوال هایی ازتون پرسید و شما چی گفتین؟ من 22 jun از باکو وقت دارم و خیلی نگرانم.

aliheydari
June 4th, 2009, 05:20 PM
سلام، می شه شما شرایطتونو توضیح بدین که ما بدونیم چه طور شد به شما ویزا دادن. لطفا کامل بگین چه سوال هایی ازتون پرسید و شما چی گفتین؟ من 22 jun از باکو وقت دارم و خیلی نگرانم.

دوست عزیز: نگران نباشید. در باکو برای دانشجویان فنی که فول فاند هستند و اقوام نزدیکشون در آمریکا نیستند هیچ مشکلی وجود ندارد هیچ. (در مورد کسانی که یک یا چند تا از این شرایط رو ندارن من اطلاعی ندارم که بگم) من همین شرایط رو داشتم و حتی از من و خانمم نپرسید که میخوای آونجا بمونی یا خیر! صرفا در مورد رشتم پرسید که اونم توی رزمه من بود و فقط میخواست یه چیزی گفته باشه. در مورد خانمم هم همینطور.
(با عرض معذرت از مدیران، چراکه این بحث باید در جای دیگری که تجربیات مصاحبه هست مطرح میشد)

user1366
June 4th, 2009, 05:55 PM
دوست عزیز: نگران نباشید. در باکو برای دانشجویان فنی که فول فاند هستند و اقوام نزدیکشون در آمریکا نیستند هیچ مشکلی وجود ندارد هیچ. (در مورد کسانی که یک یا چند تا از این شرایط رو ندارن من اطلاعی ندارم که بگم) من همین شرایط رو داشتم و حتی از من و خانمم نپرسید که میخوای آونجا بمونی یا خیر! صرفا در مورد رشتم پرسید که اونم توی رزمه من بود و فقط میخواست یه چیزی گفته باشه. در مورد خانمم هم همینطور.
(با عرض معذرت از مدیران، چراکه این بحث باید در جای دیگری که تجربیات مصاحبه هست مطرح میشد)

سلام
برادر من 2 سال پیش برای ادامه تحصیل رفته آمریکا و الان ویزای F1 داره و دانشجو هست.
این میتونه خطری برای ویزا گرفتن من ایجا کنه؟
مرسی

saboora
June 4th, 2009, 06:12 PM
منم همین مشکل شما رو دارم و شدیدترش چون برادر من اونجا زندگی می کنه green card

sata
June 4th, 2009, 09:52 PM
سلام
من رفتم ویزای آذربایجان رو گرفتم!! تو پاسپورتم یه مهر زدند تو یکی از صفحات روادید! اما هیچ عکسی از من و همسرم که به عنوان همراه میاد تو پاسپورتم نیست!! ایا این طبیعیه؟ بعدشم از کجا معلومه که من همراهم دارم؟ ممنون میشم یکی پاسشو نیگاه کنه بگه چجوریه!!

Mina Moony
June 4th, 2009, 10:41 PM
سلام
من رفتم ویزای آذربایجان رو گرفتم!! تو پاسپورتم یه مهر زدند تو یکی از صفحات روادید! اما هیچ عکسی از من و همسرم که به عنوان همراه میاد تو پاسپورتم نیست!! ایا این طبیعیه؟ بعدشم از کجا معلومه که من همراهم دارم؟ ممنون میشم یکی پاسشو نیگاه کنه بگه چجوریه!!

سلام

ویزای‌ آذربایجان کلا یه مهر هستش! که روش با روان نویس مشکی‌ یه چیزایی‌ نوشتن... عکس هم نداره. و خوندن اون مهر هم کار سختی!

اگر موقع دادن مدارک به سفارت یه فرم برای همسرتون پر کردین و عکسشم دادین نگران نباشین، اونا خودشون هواسشون هس!

saboora
June 6th, 2009, 12:52 AM
می شه بگید خلاصه کدوم هتل برای باکو بهتره؛ برای خانم ها، هم از نظر نزدیکی به سفارت، هم از نظر امکانات معقول و تمیزی، و هم از نظر به صرفه بودن هزینه ؟
و اگه ممکنه link شم بذارید اینجا که ما راحت بتونیم پیداش کنیم و اتاق رزرو کنیم.
مرسی

h_eksiri
June 6th, 2009, 04:56 AM
اطلاعات نسبتاً مفیدی درباره باکو، به نقل از سایت ایران ایر:

کلیات

باكو پايتخت كشور آذربايجان، در ساحل غربي درياي خزر واقع شده و يكي از بزرگترين شهرهاي آن كشور است . مركز شهر باكو يك شهر كوچك قديمي است كه قبلا يك دژ نظامي بوده است. بيشتر ديوارهاي آن كه در سال1806 پس از تصرف توسط نيروهاي روسيه مقاوم سازي شده بودند ، هنوز سالم هستند. اين بخش از شهر با كوچه هاي باريك و مارپيچ و بناهاي كهن چشم اندازي بسيار تماشايي دارد. از جمله اين بناها مي توان به قسمتي از يك كاخ، يك مسجد و يك مناره كه به قرن يازده بازمي گردد ، اشاره كرد.
قسمت جديدتر شهر يا همان باكوي مدرن، در طي گذر زمان از اين ديوارها بيرون خزيده و خيابان ها و ساختمان هايش از تپه هايي كه دور تادور خليج باكو را همچون طوقي فراگرفته اند بالا رفته است. باكوي بزرگ به 11 منطقه تقسيم شده و داراي 48 شهرك مي باشد. از ميان اين شهرك ها مي توان به شهرك هايي اشاره كرد كه بر روي جزايري در خليج باكو قرار گرفته اند . جالب است بدانيد كه يكي از اين جزاير در ميان درياي خزر به فاصله 60 مايلي ( 10 كيلومتري ) از شهر باكو بر روي پايه ها و ستونها بنا شده است. باكو با داشتن يك دانشگاه و چندين موسسه تحصيلات عاليه، يك مركز مهم فرهنگي و آموزشي محسوب مي شود. از ميان اين موسسات مي توان به يك انستيتوي تخصصي در صنعت نفت و صنايع شيميايي اشاره كرد. نفت پايه اقتصاد باكو است. تاريخ كشف منابع نفتي در اين شهر به قرن هشتم بازمي گردد. شواهد باستانشناسي بر باستاني بودن اين شهر دلالت دارد.
================================================== ==================

اطلاعات عمومي

زمان محلي : آذربايجان 4 ساعت از GMT جلوتر مي باشد . ( 4+ )
آب و هوا : شهر باكو شرايط آب و هوايي نيمه استوايي دارد. زمستاني خنك با دمايي كه در ماه ژانويه به طور متوسط به 4 درجه سانتي گراد مي رسد و تابستان هايي داغ با دمايي تا 40 درجه سانتي گراد .
زبان : در آذربايجان به دو زيان تركي و روسي صحبت مي شود.
پول رايج :واحد پول كشور آذربايجان منات مي باشد . يك منات 100 گوپيك است .

حمل و نقل عمومي

تاكسي :
به توريست ها و بازديدكنندگاني كه براي بار اول به باكو مي آيند و به زبان هاي روسي و آذري هم آشنا نيستند، پيشنهاد مي شود براي نقل و انتقال از تاكسي استفاده كنند. اين افراد بهتر است بدانند كه تاكسي هاي باكو نه تاكسي متر دارند و نه صورت حساب به مشتري ارائه مي دهند. تاكسي ها به رنگ زرد با علامت تاكسي و يا هيونداهاي سفيد با علامتي آبي رنگ مي باشند. تاكسي هاي داراي اين علامت آبي كه روي پلاك هاي رسمي نقش بسته اند از وسيله هاي ديگر مطمئن ترند ، هرچندكه تمامي تاكسي ها از امنيت برخوردارند. آشنايي اكثر رانندگان تاكسي به زبان انگليسي در حد نام مراكزي است كه معمولا خارجي ها بيشتر با آنها سروكار دارند، مانند مراكز عمومي و ادارات و دفاتر مهم.
اگر تاكسي كه كرايه كرده ايد شما را بيشتر در مناطق اصلي و مركزي شهر جابجا كند ( يعني به سمت بالاي تپه و يا آن طرف پل نرود)، كرايه شما نهايتا چيزي در حدود 5000M مي شود كه اين مبلغ ممكن است در ساعات پرازدحام و پرترافيك شهر كمي بالاتر هم برود. اين مبلغ براي مناطق دورتر و حومه شهر به حدود 25000تا 30000 M مي رسد. اگر به زبان روسي و يا آذري آشنايي داريد قبل از سوار شدن براي مبلغ كرايه با راننده به توافق برسيد و هرگز كرايه را به دلار آمريكا محاسبه نكنيد.
سعي كنيد تا حد امكان ماشين شخصي كرايه نكنيد. پس از توافق روي مبلغ كرايه ، ديگر لزومي در پرداخت انعام به راننده وجود ندارد.

مترو : مترو باكو 19 ايستگاه دارد و در سال 1967 تاسيس شده است .

ديدني ها

باكو، پايتخت كشور آذربايجان در جنوب غربي شبه جزيره آبشوران واقع است. دانشمندان ، تاريخ اولين آثار اقامت در اين ناحيه را مربوط به دو هزار سال قبل از ميلاد مسيح مي دانند. ذكر نام شهر باكو براي اولين بار در نسخه هاي دست نوشته عربي قرن 8 بعد از ميلاد آمده است. در حدود قرن 19 ، باكو از ميان ديوارهاي دژ Icheri Sheher كه اكنون عموما " دژ باكو " ناميده مي شود به بيرون خزيد.
اين دژ كه به خوبي سالم مانده است به حقيقت موزه اي است در فضاي باز، گنجينه اي از معماري قرون وسطي كه آثار تاريخي شامل گروه همنوازي قصر شيروان شاه ( مربوط به قرن 15)، برج منحصر بفرد Maiden Tower ( مربوط به قرن 12 )، مساجدي همچون مسجد محمد بن ابوبكر ( سال 1078) ، كاروانسراها و بناهاي تاريخي را در خود جاي داده است.
شروان براي مدت ها يكي از مهم ترين منزلگاه ها در مسير مسافران محسوب مي شده است. در اين مكان آثاري تاريخي مانند مسجد Juma ( جمعه ) متعلق به قرن 10، آرامگاه )هفت گنبد)Yeddi Gumbez بنا شده در سال 1402، و خرابه هاي دژ Gulistan مربوط به قرن 11 و 12 به چشم مي خورند. Shamakhy محل تولد شمار بسياري از شاعران ، فيلسوف ها و دانشمندان از جمله خاقاني ، نظامي است .
Sheri يكي از كهن ترين اقامتگاه ها و از مراكز مهم معماري آذربايجان است. اين شهر بيش از 270 سال قبل تاسيس شده است. در طول مسير به سمت آن ، كوهستان هاي قفقاز شرقي با مناظري تماشايي قرارگرفته اند.هتل Yukhari Caravansarai كه در اين منطقه قرار دارد جزو آثار مهم معماري محسوب مي شود.
- موزه هنر كشور آذربايجان : اين موزه مجموعه اي كامل از انواع كارهاي هنري، از زمان هاي كهن تا به امروز مي باشد . هنر آذربايجان، اروپاي غربي ، روسيه و مشرق زمين در سالن هاي اين موزه در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفته است. اين موزه در سال 1920 تاسيس شده و در حال حاضر در دو ساختمان قديمي متعلق به اواخر قرن نوزدهم واقع است.

sata
June 6th, 2009, 08:36 AM
من دیدم یکی از دوستان سفرنامه خودشو گذاشته اینجا و انصافا خیلی کامل توضیح داده که تو سفر زمینی چه اتفاقاتی رخ میده! از اینکه اونجا اینهمه از ما رشوه بگیرند خیلی شاکی شدم! میخوام به سفارت و کنسولگری زنگ بزنم و شکایت کنم! نمیدونم تاثیری داره یا نه ولی شاید برای هفته بعد که میخوام برم بتونم اینهمه سرکیسه نشم!! کسی نظری داره که بتونیم بهشون بفهمونیم دانشجویان ایرانی به کسی باج نمیدن؟ ;)

emperial
June 6th, 2009, 08:59 AM
من دیدم یکی از دوستان سفرنامه خودشو گذاشته اینجا و انصافا خیلی کامل توضیح داده که تو سفر زمینی چه اتفاقاتی رخ میده! از اینکه اونجا اینهمه از ما رشوه بگیرند خیلی شاکی شدم! میخوام به سفارت و کنسولگری زنگ بزنم و شکایت کنم! نمیدونم تاثیری داره یا نه ولی شاید برای هفته بعد که میخوام برم بتونم اینهمه سرکیسه نشم!! کسی نظری داره که بتونیم بهشون بفهمونیم دانشجویان ایرانی به کسی باج نمیدن؟ ;)

منظورتون سفارت یا کنسول آذربایجانه دیگه؟ اطلاع دادن بهشون بد نیست هر جند که خودشون این موضوع رو احتمالا میدونند.

(ولی سفارت آمریکا کاری در این زمینه نمیتونه بکنه)

sata
June 6th, 2009, 09:45 AM
واضحه که منظورم سفارت اذربایجان یا کنسولگریشونه! حیف که امروز تعطیلند!!

saboora
June 7th, 2009, 12:18 AM
می شه یکی آدرس سایت guest house رو بذاره اینجا و بگه چه طوری باید اتاق رزرو کنیم اونجا؟؟؟

emperial
June 7th, 2009, 12:22 AM
می شه یکی آدرس سایت guest house رو بذاره اینجا و بگه چه طوری باید اتاق رزرو کنیم اونجا؟؟؟

شما فقط تند تند سؤال میپرسی. اگر یک بار جستجو کنی میبینی که جواب اکثر سؤالاتت تو صفحات قبلی هست.

h_eksiri
June 7th, 2009, 12:23 AM

اگر 8 صفحه این تاپیک را با دقت بخوانید، بچه ها اطلاعات این هتل را نوشته اند و البته راه های رسیدن و یافتن این هتل در اینترنت را هم تشریح کرده اند! ;)

saboora
June 7th, 2009, 07:08 AM
ببخشید اینقدر زمانم کمه و عجله و استرس دارم شاید سوال تکراری هم می پرسم ولی از طرفی هم چون تازه عضو شدم نمی دونم صفصات قبلو چطوری بیارم. یعنی با دگمه صفحات فبل و بعد topic عوض می شه.

aarabim
June 7th, 2009, 09:49 AM
در نزدیکی‌ guest house inn، هتلی به اسم RIGS هست که شرایطش خوب (به قول خودشون normal hotel)، قیمتشم برای سینگل 70 و برای دابا 90 مانات. اما مدیرش میگفت که بسته به اتاق سینگل 55-60 و دوبل 80 مانات میتونه حساب کنه. شاید اگه صحبت کنید کمتر هم حساب کنه. اکثرا هم انگلیسه بلدن و فاکس هم براتون ارسال می‌کنه (نقل قول مدیر هتل). از ویژگیهاش اینه که به سفارت نزدیکه و حدود 20 دقیقه پیاده راه در امتداد همون خیابان Azadliq و اتاقش خط اینترنت پرسرعت هم داره که در هزینهٔ اتاق حساب شده. هتل خوب و مناسبی (البته به صورت مطلق).
اسم مدیرش Jeyhun Shahbazov و مشخصات تماسش:

تلفن: 41 92 493 (12 994+)
فاکس: 28 85 493 (12 994+)
مویایل مدیر: 73 21 626 (50 994+)

آدرس هم: no.27 Gadjibekov str. Baaku, AZ1000 Azerbaijan

aarabim
June 7th, 2009, 10:00 AM
البته برای اینکه برگه تایید محل اقامت را به کنسولگری نشون بدی می تونی هتل را بصورت انلاین بگیری، ولی باید کارت اعتباری داشته باشی. از سایت www.hostelworld.com باید کشور آذربایجان را انتخاب کنی، بعدش شهر باکو، بعد کاسپین هتل و تعداد شب هایی مه می خوایی اونجا باشی را مشخص که کردی، 10% را از کارت اعتباریت کم می کنه. هتل هم 50 دقیقه!! با سفارت پیاده راه. البته من هفته دیگه می رم ولی دوستانی که رفته بودن راضی بودن. بعد ار رزرو هم تایید رزو را ببری کنسولگری قبول می کنه.

h_eksiri
June 7th, 2009, 12:07 PM
ببخشید اینقدر زمانم کمه و عجله و استرس دارم شاید سوال تکراری هم می پرسم ولی از طرفی هم چون تازه عضو شدم نمی دونم صفصات قبلو چطوری بیارم. یعنی با دگمه صفحات فبل و بعد topic عوض می شه.

مشکلی در اون حد که شما فکر کنید وجود نداره. شما در هر زمانی که بخواهید، میتونید بین صفحات مختلف این تاپیک که شماره هاش از یک تا 8 (که در آینده بیش از 8 خواهد شد) جابجا بشید. امیدوارم دیگه نپرسید این شماره هارو کجای این صفحه ای که جلومه میتونم پیدا کنم؟! ;)

hajmahdy
June 9th, 2009, 10:35 AM
با اين حالتي كه وقتهاي باكو كنسليهاش مي ياد (دوستان و آژانسها دو روز قبل از وقتشون كنسل مي كنند.) بهتره افرادي مثل من كه در اين يك ماهه نياز به ويزا دارند يك ويزاي آذربايجان بگيرند تا با استفاده از اين كنسليها بتونند بروند سفارت. منتها مشكلي كه هست اينه كه بايد رزرو هتل بدي براي وقتي كه نمي دوني كي هست. كسي راه حلي براي اين مشكل داره؟

Robin
June 9th, 2009, 12:20 PM
با اين حالتي كه وقتهاي باكو كنسليهاش مي ياد (دوستان و آژانسها دو روز قبل از وقتشون كنسل مي كنند.) بهتره افرادي مثل من كه در اين يك ماهه نياز به ويزا دارند يك ويزاي آذربايجان بگيرند تا با استفاده از اين كنسليها بتونند بروند سفارت. منتها مشكلي كه هست اينه كه بايد رزرو هتل بدي براي وقتي كه نمي دوني كي هست. كسي راه حلي براي اين مشكل داره؟

تا اونجایی که من می دونم، کنسولگری کاری به تاریخ رزرو هتل شما نداره. یعنی در مورد ما که اینجوری بود. از روزی که پاسپورت و مدارک رو دادیم به کنسولگری، رو روز بعدش ویزا صدر شد. (تاریخ صدور ویزا در پاسپورت که دستی روی مهر ویزا اضافه شده) و روی ویزا نوشته که تا 1 ماه بعد از این تاریخ می شه به آذزبایجان وارد شد. بنابراین به نظر من مسئله مهم فقط اینه که شما رزرو هتلتون تا 1 ماه آینده باشه و احتمالا فقط این مسئله رو چک کنن. وگرنه برای زدن تاریخ اعتبار برای ویزا به تاریخ دقیق هتل کاری ندارن.

حالا شاید فرد دیگری از دوستان در این زمینه اطلاعات بیشتری داشته باشه.

aarabim
June 9th, 2009, 12:48 PM
صحبت ROBIN درسته. کنسولگری به وقت سفارت شما کاری نداره، از روزی که برای ویزای آذربایجان اقدام کنید ویزای یک ماه صادر میشه، حالا این بستگی به خود شما داره که بخواهید چند روز توی این بازه اونجا باشید.

h_eksiri
June 9th, 2009, 02:28 PM
حالا شاید فرد دیگری از دوستان در این زمینه اطلاعات بیشتری داشته باشه.

حق با رابین است. شما هم اینطور که ایشان تایید کردند، عمل کنید! ;)

sata
June 10th, 2009, 10:18 AM
سلام
از دوستانی که تجربه سفرشون رو میزارن ممنون! من می خوام با اتوبوس برم و برگردم! البته تا آستارا با ماشین خودم بعدش با اتوبوس. مطلبی که هیچ کدوم از دوستان بهش اشاره نکردن اینه که موقع برگشتن باید چطور اتوبوس پیدا کرد؟ و اینکه ایا میشه همون روز مصاحبه برگردیم؟ سفارت که پاسپورت یا مدرکی رو نگه نمیداره بگه فردا بیا؟ من مصاحبه ام ساعت 10 صبحه؟ ببخشید اگه بعضی سوالاتم به نظر مرتبط با تاپیک نیست

ahmad2009
June 10th, 2009, 11:03 AM
سلام
از دوستانی که تجربه سفرشون رو میزارن ممنون! من می خوام با اتوبوس برم و برگردم! البته تا آستارا با ماشین خودم بعدش با اتوبوس. مطلبی که هیچ کدوم از دوستان بهش اشاره نکردن اینه که موقع برگشتن باید چطور اتوبوس پیدا کرد؟ و اینکه ایا میشه همون روز مصاحبه برگردیم؟ سفارت که پاسپورت یا مدرکی رو نگه نمیداره بگه فردا بیا؟ من مصاحبه ام ساعت 10 صبحه؟ ببخشید اگه بعضی سوالاتم به نظر مرتبط با تاپیک نیست

من همون روز مصاحبه با اتوبوس برگشتم. اتوبوس ها همشون (؟) در یه کاراژی به نام کاراژ تبریز- تهران هستند. به تاکسی های اونجا بگید می شناسن. اگه نشناخت بگید کنار بیمارستان نفت (Neft Khastakhanasi) هست.
شما همان روز تو سفارت کارتون تموم میشه و می تونید برگردید.

hajmahdy
June 10th, 2009, 11:46 AM
با سلام و تشكر از دوستان
من دو تا سوال ديگه دارم.
1-ميشه از هتلهايي كه بدون credit card وقت مي دهند براي ماه آينده كلاً بدون تاريخ مشخص فكس رزرو گرفت؟ اگه آره لطفاً بگيد كدوم هتل؟
2-اگر بخواهيم زميني بريم آذربايجان بايد بازهم ويزا از كنسولگري بگيريم يا لب مرز هم صادر مي كنند؟
با تشكر

user1366
June 11th, 2009, 11:39 PM
من 10 جون مصاحبه داشتم که نتیجه را در تاپیک مربوطه نوشتم. اما در مورد تجربیات سفر...
من هتل guest house inn بودم که رسماً مسافر خونه بود.
یک آپارتمان 2 طبقه تصور کنید که در طبقه اول آشپزخونه بود که صبحانه میدادن و یک اتاق که توش مبل و تلویزیون بود.
طبقه دوم 9 عدد اتاق بود که کلاً ظرفیت اونجا همون 9 اتاق بود...
داخل اتاق ها بسیار تمیز بود چون من خودم وسواسی هستم اما واقعاً تمیز بود.
کولر داشت. یخچال کوچیک داشت. تلویزیون و ماهواره (هاتبرد) داشت. اما اینترنت نداشت.
یک نکته: من میخواستم IRIB2 رو بگیرم چون فوتبال ایران بود. در قسمت maual installation رسیور یک کد چهار رقمی میخواست که کدش رو من با تلاش زیاد کشف کردم: 2580 اما متاسفانه IRIB رو نگرفتم... اما VOA رو می گرفت... :)
حمامش زیاد جالب نبود و خیلی کوچک بود...
شبی 50 منات برای single گرفت...
در مجموع مهم تمیزی است که خیلی عالی بود...
مردم آذربایجان هم که انگلیسی بیلمیرم... ;D

user1366
June 11th, 2009, 11:43 PM
راستی یک غذایی دارن که شبیه کباب کوبیده ما هست به نام لوله!! :D
بد نیست... خوبه... اما کمه... گوشه دلم رو هم نگرفت... >:(

saman63
June 14th, 2009, 11:17 AM
سلام دوستان
اگر دلار یا یورو ببریم باکو باید اونجا change کنیم؟
به نظر شما منات یا یورو یا دلار ببرم فرقی میکنه؟

متشکرم

sata
June 17th, 2009, 11:32 AM
به نظر من اگه زمینی نمیرید مانات ببرید بد نیست. خرد هم ببرید!! زمینی مانات نبرید یا اگه میبرید تو جیبتون نباشه!! چون گیر میدن که نباید مانات داشته باشی!! راستی دلار و مانات لب مرز ایران تو استارا ارزون تر از تهرانه

hajmahdy
June 17th, 2009, 01:58 PM
دوستاني كه مي خواهند ويزاي آذربايجان بگيرند توجه داشته باشند زمان مورد نياز از دادن مدارك تا گرفتن ويزا اخيراً به يك هفته افزايش پيدا كرده و بسيار شلوغ هم هست. اگر مي خواهيد همان روز مداركتان را بدهيد بايد ساعت 7 صبح آنجا باشيد و اسم بنويسيد.

Kaveh002
June 19th, 2009, 03:49 PM
سلام. من و همسرم براي 30 Jun وقت سفارت داريم. از دوستان كسي هست كه همسفر بشيم؟

h_eksiri
June 19th, 2009, 03:54 PM
سلام. من و همسرم براي 30 Jun وقت سفارت داريم. از دوستان كسي هست كه همسفر بشيم؟

یکی از دوستان من روز شما مصاحبه داره اما یکی از آژانس های بی وجدان داره همه سفر را با هزینه ای در حدود 700 هزار تومان باهاش طی میکنه! اگه میخواهید، شماره تلفنتان را به من پیغام بدهید تا بدمش به این بنده خدا که اگه میتونید با هم برید و چنین کلاه ***** هم سر این دوستم نره! ;D

rezatheory
June 19th, 2009, 05:59 PM
توی باکو اگه میخواهید خوراکی بخرید حتما اول پولش رو بپرسید و قبل از خوردن حساب کنید. ما کلاه های ***** روی سرمون رفت. به عنوان نمونه دوستان یه غذای سه مناتی سفارش دادن ولی بعدش یارو گفت پنج مناتی خوردین!!! و نمیشه هم دیگه حالیشون کرد چون انگلیسی نمیفهمن. یا اینکه یه نوشابه بزرگ که نیم منات بود رو به ما پنج منات انداختن!!!! و ما هم از دنیا بی خبر پول بهشون دادیم. خلاصه اصلا اعتماد نکنید.

Maryetta
June 20th, 2009, 03:11 PM
لطفا از افرادی که تازه برگشتن یکی بگه الان باکو آب و هواش چه جوره؟! سوال بی اهمیتی به نظر میاد اما خب اونقدرام بی اهمیت نیس ها؟! D:

aarabim
June 20th, 2009, 03:20 PM
من دیشب از باکو برگشتم، هواش دقیقاً شبیه تهران بود. گرم. ولی توصیه گشتن باکو زیر نور آفتاب در ساعت 2 تا 4 را به شما نمی کنم.

rezatheory
June 20th, 2009, 05:00 PM
لطفا از افرادی که تازه برگشتن یکی بگه الان باکو آب و هواش چه جوره؟! سوال بی اهمیتی به نظر میاد اما خب اونقدرام بی اهمیت نیس ها؟! D:

رطوبتش زیادتره از تهران ولی دماش تقریبا یکیه.

Amir_gh79
June 21st, 2009, 02:22 PM
سلام به همگي
نميدونم كسي به اين نكته اشاره كرده يا نا!
ولي بايد به اطلاع دوستان برسونم كه از حدود دو هفته پيش سفارت آذربايجان ويزا براي آذربايجان را طي يك هفته صادر مي كنه. يعني پروسه گرفتن ويزاي آذربايجان يك هفته طول مي كشه. دوستاني كه تازه مي خوان اقدام كنن حواسشون باشه.

h_eksiri
June 21st, 2009, 02:58 PM
رطوبتش زیادتره از تهران ولی دماش تقریبا یکیه.

اون وقت که ما آخر می رفتیم، هواش خیلی خنک بود. تهران 36 و اونجا ماکس 18 بود. البته به خاطر ساحلی بودنش احساس سرما نمی کردیم! اینم بگم که اصلاً ما احساس رطوبت نکردیم اونجا که احتمالاً دلیلش خنکی هوا بوده! ;)

Maryetta
June 22nd, 2009, 06:53 PM
اول مرسی بابت جواب راجع به آب و هوا :)
من پنج شنبه دارم میرم برای مصاحبه اگر کسی سوالی داره بگه که من اونجا پرس و جو کنم!

pedrak
June 22nd, 2009, 10:38 PM
بچه ها کسی میدونه اتوبوسهای ترمینال غرب کجا تو باکو نگه میدارن و چجوری میشه از اونجا رفت GUESTHOUSE Inn ؟ ایستگاه مترو داره یا با تاکسی بریم؟

sata
June 23rd, 2009, 09:31 AM
اتوبوس ها تا اونجایی که من میدونم توی یه گاراژ به نام گاراژ تهران تبریز نگه می دارند! فکر میکنم خیابون 28 می هستش!! از اونجا تا هتل هم با دو منات میتونید با تاکسی برید ولی قبلش با راننده کنار بیایید. البته از بقیه هم بپرس. این چیزیه که من شنیدم.

ahmad2009
June 23rd, 2009, 01:53 PM
بچه ها کسی میدونه اتوبوسهای ترمینال غرب کجا تو باکو نگه میدارن و چجوری میشه از اونجا رفت GUESTHOUSE Inn ؟ ایستگاه مترو داره یا با تاکسی بریم؟

همونطوری که sata اشاره کردند در یه گاراژی به نام تهران -تبریز نگه می دارند. تو این گاراژ معمولا تاکسی ها ایستادن. میتونید از راننده بخواید به یکیشون بگه شما رو به مقصد برسونه. هزینه رفتن به GHI 5 منات هست. یکی دو تا راننده تاکسی ایرانی هم تو مسیر این گاراژ کار می کنند شاید یکی شون به پستتون خورد.

aarabim
June 23rd, 2009, 03:11 PM
وقتی که اتوبوس برسه اونجا مثل ترمینال های ایران یک عده از تاکسی ها دورتون حلقه می زنن! بهشون بگید neft university نفت پونیورستی- حداکثر 4 منات بدید. ترکیش یادم نیست چی میشه(آلتی منات). طبق شکل ضمیمه بعد از چهار راه اون گوشه ای که نبشش یک شرینی فروشیه پلاک 16/21 هتل سونیا هست. حداکثر 8 دقیقه هم با سفارت راه. به ایستگاه مترو 27 می هم نزدیکه. پشت ایستگاه 27 می ایستگاه قطاره باکو آستاراست که توصیه نمشه با قطار بیاید. با اینکه 3 منات یا 4 منات میگیره تا آستارا ولی مسیر 300 کیلومتری را 10 ساعت اونم در قطارهای جنگ جهانی دوم باید طی کنید. البته اگر بخواهید سریال ارتش سری براتون تجدید خاطره بشه با اون قطار برگردید.

yasesefid
June 24th, 2009, 10:29 PM
سلام آربیم جان گلی‌ بجملت که یادت نرفتو سفر نامه رو نوشتی‌
اسم قطاره ارتش سری واقعا جالب بود
خیلی‌ باحال بود
بچه‌ها یون قطاره درجه آ بود
شما درجه ۱ رو که بگیرین راحته

Maryetta
June 26th, 2009, 05:37 PM
سالم. من امروز از باکو برگشتم.
یه چیزایی از باکو دستگیرم شد که اینجا می ذارم شاید به دردتون بخوره.
اول اینکه با خودم طبق سفارش دوستان کنسرو بار کردم بردم که به هیچ دردی نخورد چون جایی برای گرم کردنش نبود! مک دونالد دو سه تا هست توی شهر. می تونید یه تقشه از مترو بگیرید که خیلی کمک می کنه، قیمتش هم 2 منات ئه. من کلن تو این سه چهار روز 30 منات خرج کردم. سوغاتی هم گرفتم.
اگه از فروشگاه های زنجیره ای شون چیز میز بخرید قیمتش معلومه سرتونم کلاه نمیره. ولی از جاهی دیگه اگه خواستید خرید کنیئ حتمن چک و چونه بزنید.
خیابان خاقانی، نظامی، ساحل و بافت تاریخی ش هم از جاهای دیدنی شه. که اغلبشو میشه با مترو رفت. ما که پیاده می رفتیم بیشترشو. کیف داشت :)

rezatheory
June 26th, 2009, 06:29 PM
اول اینکه با خودم طبق سفارش دوستان کنسرو بار کردم بردم که به هیچ دردی نخورد چون جایی برای گرم کردنش نبود!

ما توی G.H. Inn یه ماهی تابه ی گود بهمون دادن که توش کنسرو گرو کردیم. الویه هم خوب بود بچه ها داشتن چون نیازی به گرم کردنش نبود.

Mc. Donald رو شاید همه نتونن استفاده کنن چون شاید از گوشتش مطمئن نباشن (لحم خنزیر- :))

Naim_edu
June 26th, 2009, 10:47 PM
باکو شهر خوبیه. جاهای دیدنی زیاد داره. دونر کباب رو توصیه نمیکنم. مردمش انگلیسی خوب بلد نیستند ولی تا بتونند به شما کمک میکنند. تا میتونین هم از مترو استفاده کنین

چند عکس از باکو:
http://dc151.4shared.com/img/114297886/9dd1598/28_may_station__near_Guest_house_Inn_in_Azadlig.JP G (http://www.4shared.com/file/114297886/9dd1598/28_may_station__near_Guest_house_Inn_in_Azadlig.ht ml)http://dc151.4shared.com/img/114297958/5a092ce5/Azal.JPG (http://www.4shared.com/file/114297958/5a092ce5/Azal.html)http://dc151.4shared.com/img/114298005/e7d8fc4/Baku.JPG (http://www.4shared.com/file/114298005/e7d8fc4/Baku.html)http://dc151.4shared.com/img/114298130/54f842bf/Doner_kebab.JPG (http://www.4shared.com/file/114298130/54f842bf/Doner_kebab.html)http://dc151.4shared.com/img/114298206/94f00a10/Ganklik_Metro_Station_near_Consul_hotel.JPG (http://www.4shared.com/file/114298206/94f00a10/Ganklik_Metro_Station_near_Consul_hotel.html)http://dc151.4shared.com/img/114298278/3c09b1d0/Guest_House_Inn_Azadlig_Pros.JPG (http://www.4shared.com/file/114298278/3c09b1d0/Guest_House_Inn_Azadlig_Pros.html)http://dc151.4shared.com/img/114298390/ad937e5b/Guest_House_Inn_entrance.JPG (http://www.4shared.com/file/114298390/ad937e5b/Guest_House_Inn_entrance.html)http://dc151.4shared.com/img/114298523/d3e38a98/Guest_house_Inn_Old_City.JPG (http://www.4shared.com/file/114298523/d3e38a98/Guest_house_Inn_Old_City.html)http://dc151.4shared.com/img/114298578/3946a755/Metro.JPG (http://www.4shared.com/file/114298578/3946a755/Metro.html)http://dc151.4shared.com/img/114298656/ee8e5689/Near_Sahil_Station.JPG (http://www.4shared.com/file/114298656/ee8e5689/Near_Sahil_Station.html)http://dc151.4shared.com/img/114298699/d2840414/Night_of_Baku.JPG (http://www.4shared.com/file/114298699/d2840414/Night_of_Baku.html)http://dc151.4shared.com/img/114298762/c30cab64/Old_City.JPG (http://www.4shared.com/file/114298762/c30cab64/Old_City.html)

Amir_gh79
June 27th, 2009, 03:15 PM
سلام به همه دوستان

من 24 جون مصاحبه داشتم و خوشبختانه نتيجه مثبت بود. تجربيات خودم رو اينجا ميذارم اميد وارم به درد بخوره!

رفت و آمد تا باكو:

من با اتوبوس رفتم و با اتوبوس هم برگشتم.
در مورد مسافرت با اتوبوس بايد بگم از نظر من كه مسافرت جالبي بود. چون با وجود طولاني بودن مسير در اتوبوس به دليل خالي بودن اكثر صندلي ها جاي كافي واسه خوابيدن هست و همين كمك ميكنه تا زياد خسته نشين.
من شركت ديدار سير گيتي رو پيشنهاد مي كنم چون كارشون منظم بود و از ديگر اتوبوس ها با برنامه تر بودن. توي اتوبوس هم از 2 3 نفر با تجربه شنيدم كه شركت خوبيه!

براي مسافرت با اتوبوس اين بالش هاي بادي واقعا كمك خيلي بزرگيه براي داشتن يك خواب راحت (اگر ندارين تو همون ترمينل غرب 1500 تا 2000 تومان ).
كنسرو و غذا براي حداقل او يك روزي كه توي اتوبوس هستين يادتون نره! بيسكوييت ساقه طلائي هم همين طور
سعي كنين از صندلي هاي عقب اتوبوس استفاده منين چون معمولا اوجا خالي ميمونه و ميتونيد 2 تا 4 صندلي رو دربست در اختيار بگيريد واسه خواب.

اسكان در باكو:
من واسه اسكان از دو هتل Araz و G.H.IIn كه آدرس هاش توي همين فروم هست استفاده كردم.

به صورت كلي با توجه به اينكه من خودم اين دو تجربه اين دو هتل رو داشتم و دم دو 3 تا هتل ديگه هم رفتم بايد بهتون بگم كه اگر تصميم دارين خدتون بريد و از تور استفاده نگنيد بدون هيچگونه شك و ترديدي G.H.Inn رو انتخاب كنيد. اين هتل واقعا از لحاظ امكانات موقعيت و قيمت در شرايط استثنائي قرار داره. از اين هتل علاوه بر سفارت آمريكا به اكثر نقاط ديدني شهر باكو مي شه پياده رفت و دورو برش پر از كافي نت و صرافي واسه تبديل پول هست.
درضمن صبحانه هم بهتون ميده. در كنار اين كليه امكانات آشپزخونه براي پخت و پز در اختيارتونه! ما اونجا (جاتون خالي)با بچه ها يه نيمروي درست درمون زديم. خيلي حال داد
مخصوصا دختر خانومايي كه قصد دارن برن باكو خانوم سونا مدير هتل و كاركنان هتل خيلي مهربونن و خيلي راهنمايي هاي خوبي مي كنن و مراقب همه چي هستن.
اينو جدي ميگم در رفتن به اين هتل اصلا شك نكنين. برين اونجا بد بود با من!!!!!

عشق و حال در باكو!

با كو همونطور كه دوستان بار ها اشاره كردن مكارن هاي ديدني زيادي داره كه خوب برين ببينين.
در مورد باقي انواع عشق و حال هم (از اونجا كه تجربه كافي و وافي در اونجا كسب شد) مي تونيد پيغام خصوصي بذاريد تا راهنماييتون كنم.

اميدوارم سفر خوبي داشته باشيد

التماس دعا!
اگر سوال ديگه اي داشتيد من در خدمتم

pedrak
June 27th, 2009, 05:28 PM
با سلام به همه.
من هم با امیر و چند تا از بچه های دیگه همسفر بودم. واقعا بهمون حال داد. امیر به نکات خوبی اشاره داشت مخصوصا راحع به هتل که در مورد انتخاب Guesthouse inn اصلا شک نکنید. فقط این هتل یک جای واقعا کور قرار داره. تو خیابون آزادلیک بعد از تقاطع 28می یک کوچه که در واقع پارکینگ هستش و از این میله های! ورود و خروج داره قرار گرفته.
اگه میخوایید با اتوبوس مسافرت کنید اینو حتما مد نظر داشته باشید که با اتوبوس های آذری برنگردید خیلی آروم میان. من از تهران تا باکو با اتوبوس ایرانی رفتم 19ساعت تو راه بودم (10 شب تا 5 شب) ولی برگشتن که با amir gh و باقی بچه ها بودیم شب ساعت 10 حرکت کردیم فرداش ساعت 11 شب رسیدیم تهران. اگه بچه ها نبودن واقعا مسافرت خسته کننده ای میشد. ولی ما که کلی حال کردیم تو راه. بخصوص با حضور پت و مت!!!!!!!!!

mahdisq
July 6th, 2009, 09:20 PM
با تشكر از آقاي حيدري و ساير دوستان كه راهنمائي هاي خوبشان باعث شد سفر نسبتا خوب و راحتي به باكو داشته باشيم. من هم به نوبه خود تجربيات جديدي از اين سفر دارم كه براي دوستان بازگو ميكنم.
من به همراه همسرم براي June 30 وقت داشتيم. ما به صورت زميني تا مرز آستارا رفتيم. حدود 7.5 صبح بود كه به ساختمان گمرك رسيديم. چند دقيقه اي منتظر مانديم كه بانك باز شد و من 6300 تومان عوارض خروج براي هر نفر را پرداخت كردم. درحالي كه هنوز گمرك رسما شروع به كار نكرده بود، دو جوان محلي پاسپورتها را جمع كردند و به ترتيبي كه جمع كرده بودند از لاي درب شيشه اي بسته اي عبور دادند كه يك سرباز از آن طرف آمد و آنها را گرفت و رفت داخل. من هم پاسپورت خودم و همسرم را هم دادم. حدود 20 دقيقه بعد يك افسر اسامي را صدا ميزد و مردم پاسپورتها را ميگرفتند و به سمت پل مرزي ميرفتند. مرز ايران و آذربايجان در واقع يك پل فلزي بر روي رودخانه است كه نيمي از آن براي ايران و نصف ديگرش مال آذربايجان است. در قسمت آذربايجان مردم را به صف ميكردند و داخل يك اتوبوس قراضه كه در واقع دفتر كاري افسران بود راهنمائي ميكردند. افسر اول كه ويزا را چك ميكند و به كامپيوتر ميزند براي هر نفر 2 منات رشوه ميگيرد. افسر دوم كه فقط اسامي را در يك دفتر بزرگ مينويسد نفري 5 منات ميگيرد. بعد كه رد شديد احساس ميكيند كه واقعا وارد يك روستا شده ايد و موقع خروج از درب آهني آنجا، افسر آخري كه كارش بيشتر فرماليته بود هم اسامي را در يك دفتر مينويسد و نفري 2 منات ميگيرد. من كه اولين نفري بودم كه از آنجا رد ميشدم، وقتي 4 منات را ازم گرفت به راننده گفت اميد وارم اين پسر دستش سبك باشد و امروز خوب كاسب باشيم!!!
راننده ما همان حسين چري معروف بود كه خودشان بهش ميگفتند حسين جري! من از ايران بهش زنگ زده بودم و صبح آمده بود دنبالمان. تا هتل در باكو نفري 20 منات ميگيرد. دونفر در عقب سوار ميكند و يك نفر جلو. (اگر 4 نفر هم باشيد و 60 منات بدهيد دربست تا باكو ميرويد) ماشينش يك چري كره اي مدل 2008 است كه داخلش بيشتر شكل Rio هاي خودمان است. ما كه 10 صبح حركت كرديم ساعت 2 بعد از ظهر رسيديم هتل. نيمه ي مسير راه از سمت آستارا سرسبز است ولي بعد از آن تا باكو خشك است. جاده به جز يك قسمت حدودا 20 كيلومتري بقيه كلا دو طرفه است (يعني از روبرو ماشين ميآيد) با آسفالت داغون.
ما به Guest House Inn رفتيم كه يك اطاق دو تخته رو به خيابان گرفتيم. قبلا سونيا به من گفته بود شبي 50 منات ولي من يك كم به تركي باهاش چك و چونه زدم و شبي 45 منات بهش دادم. عصر با همسرم به سمت دريا رفتيم كه ساحل بيشتر مثل يك پارك بزرگ بود (مثل اطراف زاينده رود اصفهان) كه خودشان به آن بلوار ميگويند. اتوبوس دريايي هم هست كه هر نيم ساعت يك بار حركت ميكند و يه نيم ساعتي هم در دريا ميچرخد (هر نفر 1.5 منات) كنار ساحل بستني فروشي هاي خوبي هست كه ميتوانيد از آنها هم استفاده كنيد (ولي قبل از خريد قيمتش را بپرسيد)
فرداي آن روز با كاوه و همسرش قرار گذاشتيم كه ابتدا محل سفارت را بشناسيم و بعد 4 نفري در شهر بگرديم. از Guest House تا سفارت حدود 20 دقيقه پياده راه بود. بعد از پيدا كردن محل به دليل اينكه محدوده سفارت توسط دوربين كنترل ميشد تصميم گرفتيم كه در امتداد خيابان Azadliq به سمت بالا حركت كنيم. حدود 300 متر بالاتر يك پارك قرار داشت كه آنجا ايستاديم و من نقشه ي شهر را كه از هتل امانت گرفته بودم را باز كردم تا با كمك دوستان مكان مناسبي را براي گشتن در شهر در آن پيدا كنيم. كاوه هم از يك خانم رهگذر در مورد نحوه رفتن به "ايچري شهر" سوال پرسيد. در اين لحظه بود كه يك پليس كه آن طرف خيابان بود به سمت ما آمد. اول كمي كنار ايستاد و ما را نگاه كرد بعد به سمت ما آمد و از ما پرسيد كه كجا ميخواهيم برويم. گفتيم كه ميخواهيم شهر را ببينيم. نقشه را از ما گرفت و چند قدمي از ما دور شد بعد با موبايل و بيسيم صحبت كرد. بعد به سمت ما آمد كه من براي شما ماشين خبر كرده ام منتظر باشيد كه ماشين مي آيد. حالا ما هم به تركي به او اصرار ميكرديم كه دست شما درد نكند ما خودمان ميرويم ولي او اصرار داشت كه صبر كنيم. در اين لحظه يك ماشين استيشن پليس آمد و افسر از ما خواست كه سوار شويم! :o حالا ما هم كلي گيج شده بوديم. اول من خودم فكر ميكردم كه طرف رشوه ميخواهد ولي ديديم كه گويا قضيه پيچيده تر از اين حرفهاست! در اين لحظه خيابان را بستند كه چند تا ماشين سياسي از خيابان رد شدند. :o تازه آنجا بود كه فهميديم قرار بوده كه همان روز نخست وزير اسرائيل هم از باكو ديدن كند! 8) الان هم واقعا نميدانم كه آيا آن چند ماشين حامل وي بودند يا فقط جزو گروه تشريفات بودند؟
هر چهار نفر توسط آن ماشين به كلانتري منتقل شديم. مرتب از افسران پليس ميپرسيديم كه چه اتفاقي افتاده؟ كه جواب ميدادند كه هيچ!
به طور خلاصه كه بگويم در حدود 4 ساعتي كه در كلانتري بوديم بارها و بارها از ما سوال جواب ميكردند كه شما كه هستيد و اينجا چه كار ميكنيد و شما را به چه دليل گرفته اند (اين سوال آخر هم از شاهكارهاي پليس آذربايجان است! 8))
كه ما هم تمام آن چيزي كه ميدانستيم را به آنها گفتيم. وقتي راجع به علت سفر ما پرسيدند و ما گفتيم كه ميخواهيم ويزاي آمريكا بگيريم شك آنها بيشتر هم شد و مرتب ميپرسيدند مگر ايراني ها هم ميتوانند بروند امريكا درس بخوانند؟!!!
سيستم كمونيستي آنجا طوري بود كه به همه مشكوك بودند و جالب بود كه حتي رئيس كلانتري كه نزديك به يك ساعت با ما صحبت كرده بود هم نميتوانست تصميم بگيرد كه ما بيگناهيم و ما را آزاد كند. دو نفر لباس شخصي قل چماق هم كه گويا از اطلاعات بودند (و من بدجوري از آنها ميترسيدم!) را هم صدا كردند كه اظهارات ما را گوش كند! در اين مدت بارها و بارها پاسپورتها، آن نقشه كذائي و حتي مدارك پذيرش ما را وارسي كردند! دست آخر يك نفر رئيس پليس كه گويا مقامش از رئيس كلانتري هم بيشتر بود آمد و قرار شد كه ما اظهاراتمان را بنويسيم و امضا كنيم و چون ما گفتيم كه به املاي زبان آذربايجاني آشنائي نداريم قرار شد يك نفر از سفارت ايران را صدا كنند كه يك كارمند سفارت بعد از حدود نيم ساعت آمد و اظهارات ما اعم از اينكه اسم و فاميل ما چيست و در ايران در كدام دانشگاه درس ميخوانيم و براي چه به باكو آمده ايم و چرا در خيابان ميگشتيم!و ... را نوشت و امضا كرديم و با سلام و صلوات رفتيم. خوشبختانه در اين جمع 4نفري 3نفر از ما كاملا به زبان تركي آذربايجاني مسلط بود و خيلي كمك كرد تا بتوانيم سريعتر از آنجا خلاص شويم. با اين اوصاف، وقتي از در كلانتري آمديم بيرون ساعت 2 عصر بود و ما از حدود ساعت 10 گرفتار آنها بوديم! آنها چند نسخه كپي از مدارك تحصيلي ، پاسپورتها و اظهارات ما تهيه كردند. و هر كدام از گروههايي كه از ما سوال جواب ميكردند يك سري برداشتند. اول قرار بود يك نسخه هم جهت اطلاع و اقدامات مقتضي! براي سفارت آمريكا هم بفرستند كه حسابي ترسيديم ولي شانس آورديم كه يكي از افسران پيشنهاد كرد كه چون فردا قرار است خودشان بروند آنجا نيازي نيست اين كار را بكنيم! كه خيلي شانس آورديم.
به طور خلاصه من سه علت را ميتوانيم دليل اين حادثه بدانم:
1- ما ايراني هستيم و در خارج معمولا نسبت به سایر ملیت ها بیشتر به ما مشکوک میشوند.
2- از بد حادثه ما روزي ميخواستيم شهر را بگرديم كه نخست وزير اسرائيل آن روز در باكو بود و ما كاملا بي اطلاع بوديم.
3- پليس آذربايجان دقيقا مثل پليس شوروري سابق مبتني بر يك سيستم كمونيستي اداره ميشود!
4- بخاطر ترس از دريافت رشوه و معطلي اول كار پاسپورتهايمان را به او نشان نداديم.

جالب بود كه آن افسر ارشد پليس كه آخرين بار به اظهارات ما گوش ميداد فرداي آن روز و در حالي كه ما بيرون سفارت آمريكا توي صف منتظر بوديم آمد از جلوي ما رد شد و از باجه روزنامه فروشي كنار سفارت يك روزنامه خريد و وقتي متوجه شد كه ما هم حضور او را متوجه شده ايم، آمد كنار صف و با ما دست داد و خنده اي كرد و رفت! 8) يعني اينكه هنوز هم به ما مشكوك بود!
خوشبختانه هم من هم كاوه مصاحبه موفقي در سفارت داشتيم و خاطره فوق به خاطره تلخي براي ما تبديل نشد. اين را هم اضافه كنم كه من به شخصه براي ملت آذربايجان احترام خاصي قايل هستم و واقعا مردم آنجا وقتي با آنها تركي حرف ميزديد و ميفهميدند كه از آذري هاي ايران هستيد خيلي احترام ميگذاشتند و رفتار بسيار خوبي داشتند. اما توصيه به دوستان:
1- همواره در باكو پاسپورت خود را همراه داشته باشيد تا اگر پليسي به شما مشكوك شد بتوانيد ارائه دهيد.
2- همواره سعي كنيد كه حتي المقدور از مواجه با پليس در خيابانها پرهيز كنيد. (من خودم روزهاي بعد وقتي پليس از سمتي عبور ميكرد سعي ميكردم آرام راهم را كج كنم و از سمت ديگر بروم.)
3- به توصيه آن كارمند سفارت ايران، هيچگاه نزديك پليس آذربايجان با هم فارسي حرف نزنيد. چون بيخود به شما مشكوك ميشوند.
4- از ساختمانهاي دولتي در باكو عكس برداري نكنيد.
5- هرچند كه به دليل مشكلات تبديل ارز به منات در كشور آذربايجان من هم مثل بقيه دوستان توصيه ميكنم كه از ايران با خود منات همراه داشته باشيد ولي به خاطر داشته باشيد كه طبق قانون اين كشور ورود و خروج منات به هر ميزان از اين كشور غير قانوني است و در صورت مشاهده منات مذكور به نفع دولت آذربايجان ضبط ميشود. (منبع: http://www.gardeshgar.com/index.php?option=com_content&task=view&id=384&Itemid=267 ) لذا اگر در ورود و خروج از شما رشوه خواستند سعي كنيد حدالمقدور ندهيد به شرط آنكه نخواهند وسايل شما را بگردند. چون در اين صورت تمام منات شما از دستتان ميرود.

doogdoog
July 6th, 2009, 10:17 PM
جالب بود.
البته با توجه به موردی که ظاهرا در مورد سفارت اسرائیل قبلا پیش اومده بوده یه مقدار حساسیتشون طبیعیه
و اینکه شما می گین ما چند نفر ایرانی نقشه به دست در اون روز مشخص مشغول آدرس پرسیدن بودیم
هم احتمالا باعث شکشون شده. خوشحالم که اتقاق خاصی رخ نداد و به سلامتی مرخص شدین. فقط من
الان دارم فکر می کنم اگه کسی جای شما بود و آذری بلد نبود چه بلایی سرش میومد.
در ضمن دوستان اگه رفتین GHI به تکنولوژی استفاده از بند رخت هم در بالا سرتون توجه کنید.

aliheydari
July 6th, 2009, 10:27 PM
To mahdisq:
مهدی خان سلام
بابا من از تعجب شاخم در اومد
عجب سفر پر نشیب و فرازی داشتی شما و کاوه. دلم کباب شد براتون که توی اون 4 ساعت بازداشتی چی کشیدید شما!!!
آخ آخ آخ. کاش اون نقشه کذایی پاره پوره رو از هتل نمی گرفتی و اونجا معطل نمی موندی و هزار کاش دیگه !
عجب شانسی آوردین شماها که زبانشون رو بلد بودید.
من دقیقا بدبینی و نگاههای مشکوک پلیسشون رو که میگی درک میکنم
آخه خودم داشتم از یه تیر چراغ برق! عکس میگرفتم که پلیسه اومد یقه منو گرفت که داری چیکار میکنی! وادارم کرد که اون عکسه رو پاک کنم!

من هنوز دارم میخندم از اتفاقات بامزه ای که براتون افتاده. اینه دیگه... سفر زمینی از ابتداش تا آخرش پر نشیب و فرازه 8) (حالا ربطش به مسافرت زمینی چیه رو فراموش کنید)
(از آقا کاوه خواهش میکنیم بیاد تجربیات عبور از مرز "پیله سوار" رو برامون بنویسه)

Kaveh002
July 6th, 2009, 11:01 PM
روزهاي خوشي رو كنار هم براي گرفتن ويزا داشتيم. به اميد اينكه همه كلير بشن و به برنامه هاي آتي برسن. در ضمن دوستاني كه ميرن باكو حتما به تجربه ماها توجه كنن و پاسپورت هميشه همراهشون باشه. :D بازم هركسي در مورد باكو سوالي داشت من در خدمتم. :)

sepid-siah
July 12th, 2009, 03:36 AM
سلام دوستان، من یه اطلاعاتی‌ برای مسافرت از تبریز به بکو (برا پدر و مادرم) می‌خوام. کسی میتونه راهنمیی کنه که اصلا از تبریز چجوری می‌شه رفت؟ آیا از تبریز هم اتوبوس میره (یا فقط از تهران و اردبیل؟ ) اگر میره قیمت؟ چه روزایی و چه ساعتی‌؟ اگر شرکت خاصی‌ هم هست که کسی‌ تجربه سفر رو باهاش داره و راضی‌ بود لطفا بگه ممنون میشم/

sepid-siah
July 12th, 2009, 03:37 AM
سلام دوستان، من یه اطلاعاتی‌ برای مسافرت از تبریز به بکو (برا پدر و مادرم) می‌خوام. کسی میتونه راهنمیی کنه که اصلا از تبریز چجوری می‌شه رفت؟ آیا از تبریز هم اتوبوس میره (یا فقط از تهران و اردبیل؟ ) اگر میره قیمت؟ چه روزایی و چه ساعتی‌؟ اگر شرکت خاصی‌ هم هست که کسی‌ تجربه سفر رو باهاش داره و راضی‌ بود لطفا بگه ممنون میشم/

aarabim
July 12th, 2009, 08:33 AM
یکی از دوستانی که 17 جون مصاحبه داشت از سیرو سفر تبریز بلیط گرفته بود. 10 شب حرکتش بود و از نظر رسیدن زمانی به باکو با توجه به معطلی در مرز با حرکت از تهران فرقی نمی کرد.

Amir_gh79
July 12th, 2009, 02:14 PM
5- هرچند كه به دليل مشكلات تبديل ارز به منات در كشور آذربايجان من هم مثل بقيه دوستان توصيه ميكنم كه از ايران با خود منات همراه داشته باشيد ولي به خاطر داشته باشيد كه طبق قانون اين كشور ورود و خروج منات به هر ميزان از اين كشور غير قانوني است و در صورت مشاهده منات مذكور به نفع دولت آذربايجان ضبط ميشود. (منبع: http://www.gardeshgar.com/index.php?option=com_content&task=view&id=384&Itemid=267 ) لذا اگر در ورود و خروج از شما رشوه خواستند سعي كنيد حدالمقدور ندهيد به شرط آنكه نخواهند وسايل شما را بگردند. چون در اين صورت تمام منات شما از دستتان ميرود.

سلام.
آقا واقعا كه تجربه جالبي داشتيد. تبريك ميگم

ولي در مورد منات بايد بگم كه با توجه به اينكه نرخ خريد و فروش منات در ايران بسيار متفاوت هست و اگر در پايان سفر منات زيادي واستون باقي مونده باشه ضرر مي كنيد. پيشنهاد مي كنم مبلغ كمي منا 70 تا 100 منات با خودتون ببريد و بقيه رو به شكل دلار ببريد. چون در مقابل همين هتل Guest INN كلي صرافي (Exchange) وجود داره كه بدون هيچگونه مشكلي و حتي با نرخ تبديل بهتري نسبت به ايران برايتون دلارو تبديل به منات مي كنه.

به اميد موفقيت همه

h_eksiri
July 12th, 2009, 03:26 PM
سلام.
آقا واقعا كه تجربه جالبي داشتيد. تبريك ميگم

ولي در مورد منات بايد بگم كه با توجه به اينكه نرخ خريد و فروش منات در ايران بسيار متفاوت هست و اگر در پايان سفر منات زيادي واستون باقي مونده باشه ضرر مي كنيد. پيشنهاد مي كنم مبلغ كمي منا 70 تا 100 منات با خودتون ببريد و بقيه رو به شكل دلار ببريد. چون در مقابل همين هتل Guest INN كلي صرافي (Exchange) وجود داره كه بدون هيچگونه مشكلي و حتي با نرخ تبديل بهتري نسبت به ايران برايتون دلارو تبديل به منات مي كنه.

به اميد موفقيت همه

علاوه بر صرافیهایی که امیر به آنها اشاره کرد، اگر با هواپیما می روید و برمی گردید، توی فرودگاه در طبقه دوم، یک صرافی هست که به نرخ روز تغییر ارز انجام میده و بهتره منات هایی که روی دستتان مانده را آنجا به دلار تبدیل کرده و به ایران برگردید. درکل همانطور که قبلاً گفته بودم و بچه ها هم بارها تاکید کرده اند، برای بردن ارز به باکو، حتماً دلار ببرید تا با حداقل مشکل مواجه شوید چون تو باکو تقریباً هیچ مشکلی درمورد تبدیل ارز نخواهید داشت.

sepid-siah
July 12th, 2009, 07:17 PM
یکی از دوستانی که 17 جون مصاحبه داشت از سیرو سفر تبریز بلیط گرفته بود. 10 شب حرکتش بود و از نظر رسیدن زمانی به باکو با توجه به معطلی در مرز با حرکت از تهران فرقی نمی کرد.

فقط همین ساعت حرکت داره؟ مثلا در ساعت‌های روز حرکت نداره؟ چون من شنیدم که مرز سات 8 صبح باز میشه و اگر 10 شب حرکت کنه مطمئناً کلی‌ معطلی خواهد بود.

nadgod
July 12th, 2009, 08:36 PM
فقط همین ساعت حرکت داره؟ مثلا در ساعت‌های روز حرکت نداره؟ چون من شنیدم که مرز سات 8 صبح باز میشه و اگر 10 شب حرکت کنه مطمئناً کلی‌ معطلی خواهد بود.

سلام
اتوبوس ها همین ساعت حرکت میکنند. شما در مسیر رفت آنچنان معطلی در مرز نخواهید داشت...یک چیز حدود 2تا3ساعت...اما بدتراز رفت زمان برگشت هست که اتوبوس تپساعت حدودا4-5 صبح مرز خواهد بود و تا 9معمولا در مرز آذربایجان باید منتظر بمانین...

زمینی رفتن سخته :o...اما اگر 2تایی یا حتی با دوستان بیشتری برید اینقدر خوش میگذره که هیچ چی حس نمی کنین...یک سفر فوق العاده میشه! :D ;D

دنبال همسفر باشین... ;)

sepid-siah
July 13th, 2009, 08:49 AM
سلام
اتوبوس‌ها همین ساعت حرکت میکنند. شما در مسیر رفت آنچنان معطلی در مرز نخواهید داشت...یک چیز حدود 2تا3ساعت...اما بدتراز رفت زمان برگشت هست که اتوبوس تپساعت حدودا4-5 صبح مرز خواهد بود و تا 9معمولا در مرز آذربایجان باید منتظر بمانین...

زمینی رفتن سخته :o...اما اگر 2تایی یا حتی با دوستان بیشتری برید اینقدر خوش میگذره که هیچ چی حس نمی کنین...یک سفر فوق العاده میشه! :د ؛د

دنبال همسفر باشین... ؛)
ممنونم دوست عزیز از راهنماییتون برای ساعت حرکت اتوبوسها. اما من این اطلاعات رو برای پدر و مادرم می‌خوام که سنشون بالای 70 هست و با این حساب راه زمینی‌ براشون مناسب نخواهد بود، من چیزی که برام عجیب اینه که این اتوبوسی‌ که میدونه 9 مرز باز میشه، چرا زمانی‌ حرکت نمیکنه که حداقل نزدیک به اون زمان به مرز برسه؟ و عجیب اینکه فقط‌م همون یه ساعت حرکت رو داره؟ بهرحال ممنون، احتمالا باید به فکر سفر هوایی‌ باشن

aarabim
July 13th, 2009, 12:56 PM
برای اون اتوبوس ها مسافر نقش محصول جانبی را داره. اون اتوبوس ها جنس حمل می کنن حتی اگه یک مسافر هم باشند در ساعت حرکتشون خللی ایجاد نمیشه. پس براشون معطل شدن در مرز یک امر طبیعی محسوب میشه

seyed
July 13th, 2009, 11:21 PM
با سلام
میخواستم بدونم در باکو، 131 دلار رو کجا باید پرداخت کرد؟ بانک خاص و شعبه ی خاصی است؟ و ساعت کاریشون چیه؟

zary
July 13th, 2009, 11:35 PM
ماکه 27 می رفتیم توی سفارت وقتی نوبتمون شد دستی دادیم به منشی (همه همین کارومی کردند)
نمیدونم تاحالاقانونش عوض شده یانه ;)

aarabim
July 13th, 2009, 11:40 PM
با سلام
میخواستم بدونم در باکو، 131 دلار رو کجا باید پرداخت کرد؟ بانک خاص و شعبه ی خاصی است؟ و ساعت کاریشون چیه؟

زمانی که از گیت های ورودی سفارت گذشتی و وارد اتاق انتظار مصاحبه شدی، به محض تحویل دادن مدارک، 131 دلار را همونجا نقدی میدی به اون خانمی که مدارک را تحویل میگیره، به همین سادگی. اگه پول بیشتری هم بدی، بقیشو بر میگردونه ;)

nadgod
July 14th, 2009, 12:34 AM
ممنونم دوست عزیز از راهنماییتون برای ساعت حرکت اتوبوسها. اما من این اطلاعات رو برای پدر و مادرم می‌خوام که سنشون بالای 70 هست و با این حساب راه زمینی‌ براشون مناسب نخواهد بود، من چیزی که برام عجیب اینه که این اتوبوسی‌ که میدونه 9 مرز باز میشه، چرا زمانی‌ حرکت نمیکنه که حداقل نزدیک به اون زمان به مرز برسه؟ و عجیب اینکه فقط‌م همون یه ساعت حرکت رو داره؟ بهرحال ممنون، احتمالا باید به فکر سفر هوایی‌ باشن

سلام

خواهش میکنم ;)
اتوبوس ها از اونجا زود راه میفتن برای اینکه در مرز یک صف بسیار طولانی از اتوبوس و تریلی تشکیل میشه که اگر خوب دیر برسن غیر از 4-5 ساعت انتظار ثابت، چند ساعت هم روش باید تو صف باشن...

در ادامه عرایض دوستمون باید بگم که مسافرها در حکم سمبلی از ماشین مسافربری هستند و اونها در واقع کلی بار حمل میکنند!!!!

بهترین راه برای پدر و مادرتون فقط هواپیماست! :)

ahmad2009
July 14th, 2009, 11:05 AM
دوستانی که تجربه مسافرت زمینی به باکو رو دارند می شه راهنمایی کنید که ماشین های سواری آستارا-باکو رو کجا باید سوار شد. من یه بار با اتوبوس تهران- باکو این مسیر رو رفتم ولی هر چی به حافظه م فشار میارم یادم نمی یاد بعد از پل مرزی آستارا جایی این سواری ها رو دیده باشم.

sata
July 14th, 2009, 01:59 PM
دوستانی که تجربه مسافرت زمینی به باکو رو دارند می شه راهنمایی کنید که ماشین های سواری آستارا-باکو رو کجا باید سوار شد. من یه بار با اتوبوس تهران- باکو این مسیر رو رفتم ولی هر چی به حافظه م فشار میارم یادم نمی یاد بعد از پل مرزی آستارا جایی این سواری ها رو دیده باشم.

سلام
ببینید از مرز که رد شید همونجا پر راننده هست که دستتونو میکشن که باهاشون برید. فقط یه نکته اول اینکه حتما بپرسید کولر داره یا نه البته بعضی هاشون به فن میگن کولر!! پس خیلی مراقب باشید که کولر ماشینشون درست باشه ضمنا سعی کنید چونه بزنید برید زیر بیست مانات اخه 20 مانات خیلی پوله و من شنیدم فقط از ماها اینقدر پول میگیرند.

ahmad2009
July 14th, 2009, 09:15 PM
سلام
ببینید از مرز که رد شید همونجا پر راننده هست که دستتونو میکشن که باهاشون برید. فقط یه نکته اول اینکه حتما بپرسید کولر داره یا نه البته بعضی هاشون به فن میگن کولر!! پس خیلی مراقب باشید که کولر ماشینشون درست باشه ضمنا سعی کنید چونه بزنید برید زیر بیست مانات اخه 20 مانات خیلی پوله و من شنیدم فقط از ماها اینقدر پول میگیرند.

ممنون از پاسخ و راهنمایتون. من دفعه قبل که رفتم دقیقا بعد از پل یه چند تا اتوبوس مال جنگ جهانی دوم بود که توش مامورای مرزی آذربایجان به باج گیری مشغول بودند. بعد از عبور از این مامورا پیچیدم سمت راست و یه پنجاه متری پیاده رفتم که به اتوبوسم که کمی جلوتر پارک کرده بود برسم. تو این فاصله هر چی بود سرباز بود و یک محوطه خاکی درهم برهم و به نظر می رسید که کاملا منطقه نظامی هست و افراد عادی توش در رفت و آمد نبودند (بجز اونهایی که از مرز رد شده بودند). و هیچ کس هم ازم نخواست که باهاش باکو برم! بعدش هم که با اتوبوس وارد یه سوله بزرگ شدیم برای بازرسی. اونجا هم کسی نبود که برای باکو مسافر بزنه. نمی دونم چرا اون راننده ها رو من ندیدم؟

chemist1375
July 14th, 2009, 09:22 PM
You should not turn right. that way is for those who are traveling by bus. Just go straight and turn left. They are waiting for you and your money ;)

Naim_edu
July 17th, 2009, 08:17 AM
دوستان،
کسی آدرس یا شماره تلفنی از دفتر هواپیمایی آذال داره؟

aliheydari
July 17th, 2009, 11:09 AM
دوستان،
کسی آدرس یا شماره تلفنی از دفتر هواپیمایی آذال داره؟

خیابان ولیعصر - روبروی پارک ملت - برج سایه
یه تابلوی بزرگ رو به خیابان داره که نوشته "هواپیمایی آذربایجان Azal"
تلفن رو میشه از 118 گرفت

farzan0710
July 17th, 2009, 01:50 PM
سلام
بچه هایی که اخیرا رفتن باکو میشه بگن چند روزه ویزای آذربایجان گرفتن؟
2 ماه پیش که من رفتم 2 روزه میدادن. میخواستم بدونم هنوزم همونجوریه یا نه؟ چون از یکی شنیدم جدیدا بیشتر طول میکشه، اما چون منبعش موثق نبود گفتم اینجا بپرسم.

مرسی

Naim_edu
July 17th, 2009, 03:28 PM
سلام
بچه هایی که اخیرا رفتن باکو میشه بگن چند روزه ویزای آذربایجان گرفتن؟
2 ماه پیش که من رفتم 2 روزه میدادن. میخواستم بدونم هنوزم همونجوریه یا نه؟ چون از یکی شنیدم جدیدا بیشتر طول میکشه، اما چون منبعش موثق نبود گفتم اینجا بپرسم.

مرسی

من مدارکم رو پنجشنبه تحویل دادم و گفتن که پنجشنبه هفته بعد بیام برای گرفتن پاسم. فقط خیلی شلوغ تر از 2 ماه پیش که من رفته بودم بود. باید زودتر از 10 اونجا باشی. ظاهرا زمان تحویل مدارک به 9 تغییر کرده -روی بورد زده بودن- ولی روزی که من اونجا بودم از 10 شروع به کار کردن.

در ضمن بعضی آژانس ها راههای بهتری بلدن و این پروسه رو کوتاهتر میکنن....

h_eksiri
July 19th, 2009, 08:55 PM
بسیار مهم برای دوستانی که برای مصاحبه یا پیک آپ به باکو میرن:

این اخبار توسط شخص خودم، حوالی ساعت 5:30 عصر امروز از خود منشی تحویل گیرنده/تحویل دهنده مدارک و ویزای آذربایجان است. به قول بچه های خبرنگار: نقل به مضمون است. :D

از آن جایی که حدوداً یک ماه است ویزای آذربایجان به صورت مهر آبی رنگ با نوشته هایی دستی خرچنگ قورباغه ای (که من هنوزم نمیفهمم انگلیسی نوشته شده یا آذربایجانی روسی!) نیستش و مثل کشورهای ناحیه شینگن در اروپا دارن ویزاهارو برچسبی تو پاسپورت متقاضیان الصاق می کنند، مدت زمان لازم برای صدور ویزای توریستی یک بارمصرف با اعتبار زمانی یک ماه، از دوروز سابق به 7روز در حال حاضر تغییر کرده است. کسانی که کارهاشون به دقایق آخر میافته (مثل امثال خودم که هنوز کلیر نشده و وضعم روشن نیست!!) این نکته را حتماً لحاظ کنند.
البته آپشن های دیگری برای صدور همان ویزا است. این حالت صدور یک هفته ای 35 یورو، سه روزه ایش 70یورو و 1روزش 100یورو است که همه از نظر اعتبار یکی بوده و فقط زمان صدورشان فرق میکنه. ضمناً به هیچ وجه نمیشه زودتر از ساعت 3 بعدازظهر روزی که برای تحویل ویزا بهتون گفتن بروید چون تازه امضای نهایی از ساعت 3 آن روز زده میشه. برای اثبات این مدعا، من (که زبانم را خیلی ها دیگه میشناسن :D) و دوستم امروز کلی با اون دختر تحویل گیرنده مدارک چونه زدیم تا بتونیم ساعتی زودتر از 3 پاسپورت ویزاخورده را تحویل بگیریم اما نشد که نشد! :P
آدرس کنسولگری هم که همونجای قبلی است. توی یکی از فرعی های میدان چیذر (که توش امامزاده چیذر است) قرارداشته و ما امروز تازه فهمیدیم که کنسولگری آذربایجان اصلاً شماره تلفنی برای پاسخ گویی نداشته و برای کارهای تلفنی باید با خود سفارت آذربایجان تماس بگیریم! :D
درپایان امیدوارم وضعیت بچه هایی که مصاحبه های موفق در باکو داشته و تاکنون کلیر نشده اند (از جمله خودم!) هرچه سریعتر تا پایان این هفته معلوم بشه تا پاسپورت هامون را بدهیم به Pick-uppers تا هرچه زودتر کار همه جوربشه و از بلاتکلیفی فعلی دربیایم.

پاورقی:
با اجازه مدیران فروم، این متن را در سه تاپیک مربوط به باکو در این فروم قرار میدهم تا توی چشم باشه و همه بخونن. امیدوارم به خاطر تکراری بودن این سه پست، مدیران آنها را پاک نکرده یا برای من درج در پرونده ننویسند چون واقعاً اطلاعات فوق خیلی مهم است.

mhf
July 25th, 2009, 09:58 PM
از بچه هایی که در باکو خونه گرفتند ممکنه کسی اطلاعاتی بده. جای خاصی رو اگه می شناسید یا اینکه چطوری میشه خونه کرایه کرد؟

Amir_gh79
July 27th, 2009, 06:08 PM

شما چون با اتوبوس بودي اونها رو نديدي
كلا مسافرايي كه با اتوبوس مي رن مسيرشون توي گمرك آذربايجان از مسير مسافرين پياده جداست. وقتي پياده بري, ميري توي اون اتوبوس خرابه هه رشوتو مي دي و مياي ميري گمرك.
خلاصه كلام اينكه مسيرت جداست
قيمتش هم تا باكو هر ماشين 60 مناته كه اگر 4 نفر باشيد نفري 15 تا اگر 3 نفر باشيد نفري 20 تا ميگيرن

آقا خوش بگذره

mashak
August 1st, 2009, 07:26 PM
سلام به همه دوستان،
کسی هتلی میشناسه که Reserve Confirmation رو ایمیل بزنه. من فردا میخوام برم سفارت آذربایجان ولی هنوز رزرو هتل ندارم!
به امید کلیر شدن همه دوستان!

h_eksiri
August 1st, 2009, 09:25 PM
سلام به همه دوستان،
کسی هتلی میشناسه که Reserve Confirmation رو ایمیل بزنه. من فردا میخوام برم سفارت آذربایجان ولی هنوز رزرو هتل ندارم!

برای گرفتن ویزای آذربایجان، بعضی آژانس ها هستند که بدون رزرو هتل، بین 75تا85 هزارتومان میگیرند و ویزارو یک روزه آماده می کنند. اگه نتونستی به روش خودت ویزا بگیری، این راه را هم امتحان کن! ;)

mana_ni
August 1st, 2009, 09:49 PM
سلام به همه دوستان،

اگر فاكس داريد پست آقاي sysbiosys راجع به خانم سونا كمكتون مي كند.
http://www.applyabroad.org/forum/index.php?topic=24895.45

doogdoog
August 2nd, 2009, 12:09 AM
دوستانی که رفتند سفارت واسه پیک آپ، می شه بگن سفارت هر روز تا چه ساعتی پاسپورت تحویل می گیره؟

SOLMAZM
August 2nd, 2009, 12:10 AM
جوابتان را در http://www.applyabroad.org/forum/index.php?topic=24895.msg159932#msg159932 داده ام. ;)

البته شما جواب بسیار مفصلی دادید، اما چه ربطی به سوال من داشت؟ من می خوام ببینم میشه به جای اینکه اینجا ویزا بگیریم یه راست بریم فرودگاه بدون ویزا. یادمه روزی که ما رفتیم باکو، خانم مسنی بود که اونجا ویزا گرفت. اما نفهمیدم پاسپورتش ایرانی یا نه.

h_eksiri
August 2nd, 2009, 12:31 AM
دوستانی که رفتند سفارت واسه پیک آپ، می شه بگن سفارت هر روز تا چه ساعتی پاسپورت تحویل می گیره؟

اینطور که من از یکی از بچه های هفته قبل شنیدم: 3-5 عصر!

h_eksiri
August 2nd, 2009, 12:33 AM
البته شما جواب بسیار مفصلی دادید، اما چه ربطی به سوال من داشت؟ من می خوام ببینم میشه به جای اینکه اینجا ویزا بگیریم یه راست بریم فرودگاه بدون ویزا. یادمه روزی که ما رفتیم باکو، خانم مسنی بود که اونجا ویزا گرفت. اما نفهمیدم پاسپورتش ایرانی یا نه.

سلام
میشه ویزای آذربایجان رو از فرودگاه گرفت یا از مرزهای زمینی (یعنی یک هفته وقت برای ویزا در تهران نذاریم؟)

منظور من این بود که میتونید از طریق این آژانس ها با نرخ مناسبی یک روزه ویزارو بگیرید که صدور ویزایتان به اما و اگر منجر نشه! آخه موردی که گفتید، خیلی عجیبه. ???

Naim_edu
August 2nd, 2009, 07:01 AM
اگه رزرو هتل نداشتید، به خانمی که مدارک رو تحویل میگیره بگید. ایشون 10000 تومان از شما میگیره و مشکل شما حل میشه (برای شما هتل رزرو میکنه ;)). روزی که برای ویزام رفتم 4-5 نفر این کار رو کردن. راستی، اگر هم بصورت خانوادگی می روید باز هم نفری 10 هزار تومان باید بدهید.....

sepid-siah
August 2nd, 2009, 08:51 AM
Baku Tourist Guide :

Old Town (Icheri Sheher)
You can walk from "tarkoy", and arrive to old town, very beauty place from old years that Baku was one of Iran's cities. You can see Iranian alphabetical in some old constructions. In those years Baku was the gate of Europe for Iran and named "Baadkoobe". (Wind beater)
One way to discover the old city is to follow the city walls, either from inside the old city, or round the outside, which passes many buildings from the Oil-Boom era in the beginning of last century.
An hour or so will let you see most of whats there.

.Maiden Tower (aka Qiz Qalasi) in old town
Baku's Maiden Tower is in the old town and is the town's main landmark and is located right in the centre. From the top you have an excellent view of the old town and the seafront. Inside the ower there is a small museum with interesting facts about Azerbaijan. Archaeologists estimate that the tower was started in the 7th or 8th century and enlarged in the 11th or 12th century by a Massud ibn Daud, as a kufic inscription reveals. Built on a coastal rock, that made tunnelling under it impossible.

The Palace of Shirvashahs
Built in the 15th century, the Palace exhibits some extraordinary archetecture. The complex has four levels and six integral parts. It was constructed in 1435-1442 by King Khalil and his son Farrokh Yassar. In 1964, the Palace was assigned the status of a national museum.
It is open until 5pm.

Fountain square :
It's a nice square in downtown Baku, with the fountains working only after 5pm . There are many cafes, restaurants with outdoor seating and loads of clothes and souvenir shops all around the fountains.
It is famous not for its fountain, an oblong, cement structure installed during the Soviet era, but for the stately 19th & 20th century buildings on the square.

Nizami Museum:
The Nizami Museum is one of the beautiful buildings you can find in Baku. It is located just a short walk away from fountain square. The National Museum of Azerbaijan Literature was founded in 1939 initially as the Nizami Memorial Museum that contained a wide range of pieces and documents representing the life and activity of Nizami as well as the historical period he lived. he Museum reserves contain a wide collection of manuscripts, personal belongings and archives of writers and a valuable collection of paintings and applied arts works.
Address: 53, Istiglaliyyat st

Gasim-bey Bath House
This public bath house dates back to the 17th century. Residents of the Inner City are fond of joking that the owner himself had as many wives as there are domes on the bath house!

Atashgah (the Fire Temple):
This structure was built in 1810 by Zoroastrians-specifically Parsees from India The site has been
Originally the flames were fed by natural gas, but now the pressure is too low and the gas has to be channeled in through pipes. The temple is now converted into a museum, it is located at Surakhani, about half an hour from Baku.

kakfarzad
August 2nd, 2009, 01:14 PM
آقا نبرید 10 تومن بدید به اون دختره ی تو سفارت
با 4$ میتونید caspian hostel رو رزرو کنید برا یه شب برید باهاش ویزا بگیرید. confirm میده.

salehqt
August 2nd, 2009, 06:50 PM
کسی اطلاعاتی در این باره نداره که آیا میشه توی فرودگاه باکو ویزا رو گرفت؟

زمانی که من باکو بودم یک انگلیسی رو دیدم که می گفت برای گرفتن ویزا توی فرودگاه ۱۰۰ دلار پیاده شده. آیا این مسأله فقط برای اوناست یا ما هم می‌تونیم استفاده کنیم؟؟؟

h_eksiri
August 2nd, 2009, 10:47 PM
یک سوال:
من اگه فردا ظهر از سفارت بشنوم که کلیر شده ام، میخوام بلافاصله برم باکو. چون میخواهم زود برم، نمیتونم تا فرداش صبرکنم که با آزال برم و مجبور میشم زمینی برم. حالا دوراه وجود داره:
1 - بلافاصله برم ترمینال غرب و با اتوبوس های ساعت 10 شب به مقصد باکو برم که طبق گفته بچه ها، تا 12ساعت بعدش میرسه باکو.
2 - از همون ترمینال غرب با تاکسی برم آستارا و ساعت 8 صبح فردا از مرز رد بشم و تو خاک آذربایجان دم مرز، سوار تاکسی های اونجا بشم و برم باکو.

راه اول خوبه چون دردسر باج دادن دم مرز به مرزبان های آذربایجانیش کمتره و یک تیکه میشه تا باکو رفت اما زمان بیشتری طول میکشه تا برسم باکو. راه دوم البته سریع تره ولی امنیتش کمتره؛ یعنی ممکنه تو خاک ایران نرسیده به آستارا تصادف کنم و از دست برم. :D از طرف دیگه علافیش ممکنه لب مرز بیشتر باشه چون شخصی دارم رد میشم و کمی ممکنه توی مسیر هم اذیت بشم. حالا با این اوصاف، پیشنهاد شما چیه؟ کدوم یکی را انجام بدهم؟ اگه کسی درمورد چگونگی خرید بلیط اتوبوس به مقصد باکو اطلاعی داره، لطفاً بگه چون من حتی نمیدونم بلیطش را از کدام تعاونی مسافرتی باید بخرم و فقط زمان حرکتشان را میدانم. از طرف دیگه چون الان فصل شلوغی هم هست، ممکنه ظرفیت اتوبوس زود پربشه و اصلاً برای ماشین فردا، جای خالی نباشه. اگه بدونم جا خالی گیر نمیاد و اینکه از کجا باید بلیطشو بخرم، میتونم زودتر تصمیم بگیرم و با تاکسی بروم. پس لطفاً هرکی هرچی به ذهنش میرسه، پیشنهاد کنه و عزیزانی که اطلاعات یا تجربه ای در هریک از دو راه توصیف شده در بالا دارند، لطفاً هرچه زودتر نظر بدهند و منو از بلاتکلیفی در بیاورند. :)

aliheydari
August 6th, 2009, 11:30 AM
بچه هایی که جدیدا رفتن کنسولگری آذربایجان لطفا راهنمایی کنند که آیا سفارت پاسپورت دوستمون رو هم میگیره یا میگه برای گرفتن ویزای آذربایجان باید خودش بیاد؟
یادمه 2 ماه پیش اذیت میکرد. حتی پاسپورت خانمم رو هم بدون حضورش نمی گرفت تا اینکه شناسنامه خانمم رو نشونش دادم. میگفت باید ثابت کنی که صاحب این پاسپورت همسرته و الا نمیتونیم پاسپورتی که همراهته رو بگیریم به صرف اینکه همراهته!

اگه دوستی تونسته برای سایر دوستانش بدون حضورشون ویزای آذربایجان بگیره لطفا راهنمایی کنه

h_eksiri
August 6th, 2009, 01:01 PM
بچه هایی که جدیدا رفتن کنسولگری آذربایجان لطفا راهنمایی کنند که آیا سفارت پاسپورت دوستمون رو هم میگیره یا میگه برای گرفتن ویزای آذربایجان باید خودش بیاد؟
یادمه 2 ماه پیش اذیت میکرد. حتی پاسپورت خانمم رو هم بدون حضورش نمی گرفت تا اینکه شناسنامه خانمم رو نشونش دادم. میگفت باید ثابت کنی که صاحب این پاسپورت همسرته و الا نمیتونیم پاسپورتی که همراهته رو بگیریم به صرف اینکه همراهته!

اگه دوستی تونسته برای سایر دوستانش بدون حضورشون ویزای آذربایجان بگیره لطفا راهنمایی کنه

علی جان اگه نمیخوای ویزارو یک هفته ای اقدام کنی، اگه از طریق آژانس اقدام کنی، دیگه این چیزارو هم ازت نمیخوان و فقط کافیه عکس، پاسپورت و پول را بهشون بدی. من برای باردومی که ویزامو گرفتم، اینکارو کردم و اونجا کسی کاری نداره که صاحب پاسپورت هست یا نیست. ;)

hamid_1983
August 7th, 2009, 06:23 PM
من 2 يا 3 شنبه ميرم باكو از راه زميني و برميگردم. اليته من از تبريز ميرم. من دفعه قبل هم از راه زميني با اتوبوس رفتم. 20 ساعت طول كشيد از مرز آستارا. اما برگشت رو خودم اومدم از مرز بيله سوار. 7 ساعته رسيدم!!!!! البته از باكو تا تبريز. صبحونه باكو و ناهار تبريز)
مرز آستارا خيلي اوضاعش خرابه. من 6 ساعت معطل شدم. حالا با اتوبوس رفته بوديم وگر نه بيشتر از اينا بايد مي مونديم
اگه بچه هايي كه ميرن باكو دلشون ميخواد زميني برگردن با من هماهنگ كنن با هم برگرديم.

kakfarzad
August 8th, 2009, 07:20 PM
اینطور که من شنیدم با پاس ایرانی تو فرودگاه باکو ویزا نمیدن

inbox
August 14th, 2009, 09:55 PM
تو مرز آستارا معمولا چقدر معطل باید بشیم.

تو روزهای هفته تفاوتی نداره؟

arash79_00
August 28th, 2009, 10:13 PM
من الان یه چیزی خوندم توی وبسایت سفارت آمریکا توی آذربایجان، نوشته به ایرانیها فقط پنج شنبه های اول هر ماه وقت مصاحبه میدن! اینکه خیلی بده!!!

arash79_00
August 28th, 2009, 10:31 PM
این قضیه از اول سپتامبر شروع میشه، اینم لینکش:
http://azerbaijan.usembassy.gov/non-immigrant_visas.html

n83
August 29th, 2009, 01:18 AM
سلام

از دوستانی که قبلا باکو رفتن خواهش می کنم در مورد مراکز خرید باکو هم توضیح بدن. یه مرکز خرید معرفی کنید که قیمتهاش مناسب باشه، رفتن به اونجا از هتل Guesthouse Inn هم آسون باشه. و بشه یه چیزایی به عنوان سوغاتی خرید.
برای خرید سوغاتی بهتره سراغ چه کالاهای بریم؟ خوردنی؟ پوشیدنی؟ یا چیز دیگه ....
اصولا اونجا کسی ترکی بلد نباشه میتونه خرید کنه؟

sanay
March 7th, 2010, 08:09 PM
سلام دوستان من آذری هستم و متاسفانه شهریور امسال با خانواده به باکو سفر کردم و از رفتار بی ادبانه پلیس و مردم آنجا بسیار دلگیر شدیم من شرح کامل سفر را در سایت محمد عاشق سفر به نام سفرسولمازنوشتم می تونید یه نگاهی بندازید تا مثل ما دل شکسته نشید .من سفرهای زیادی رفتم اما هیچ کدوم مثل باکو آزاردهنده نبود حتی ما رو که آذری زبان هستیم از رگ و ریشه یکی هستیم تحویل نگرفتن و به خاطر ندیدن چراغ و رد شدن تصدیمون رو گرفتن و هزار ویک بلای دیگه سرمون اوردن پیشنهاد می کنم به اونجا نرید اما اگر رفتید اصلا با ماشین شخصی نرید که مثل ما لحضه لحضه ی سفرتون به تلخی نگذره در ضمن باید بگم که به ادب وفرهنگ ایرانی افتخا می کنم وقتی اونجارو دیدم خیلی چیزها فهمیدم

sanay
March 7th, 2010, 08:12 PM
با سلام اگه امکان داره اسامی چندتا هتل خوب وتمیز باکو رو بگین

خواهش می کنم اول یه نگاهی به سایت محمد عاشق سفر بنداز و خاطرات من و چندتا از دوستان رو بخون من به نام سفر سولماز به باکو مطلب نوشتم اونو بخون تا اگر هم رفتی مثل ما نشی

bbllrn
May 24th, 2010, 07:22 PM
سلام

از فرودگاه باکو تا مرکز شهر چند ساعت فاصله است؟ من 3 جون مصاحبه دارم و 3:40 صبح (4:10 بوقت باکو) همون روزی که مصاحبه دارم، با هواپیما میرم باکو. ساعت مصاحبه منم 10:30 بوقت باکو هستش. اگه حدود 7 صبح بوقت باکو برسم برم هتل و تا 8 برم سفارت خوبه؟!

ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره، در اختیارم بذاره.

سپاسگذار

violetcrow
May 25th, 2010, 02:11 PM
سلام
از فرودگاه باکو تا مرکز شهر چند ساعت فاصله است؟ من 3 جون مصاحبه دارم و 3:40 صبح (4:10 بوقت باکو) همون روزی که مصاحبه دارم، با هواپیما میرم باکو. ساعت مصاحبه منم 10:30 بوقت باکو هستش. اگه حدود 7 صبح بوقت باکو برسم برم هتل و تا 8 برم سفارت خوبه؟!
ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره، در اختیارم بذاره.سپاسگذار
من و دوستام 6 می مصاحبه داشتیم و با همین پرواز شما رفتیم. رفت نیم ساعتی تاخیر داشت. فک کنم 6 فرودگاه باکو بودیم. اون موقع صبح اونجا خلوت بود، برای همین زودی میتونین کارای خروج از فرودگاه رو انجام بدین، نهایت بیست دقیقه.
اگر قراره کسی دنبالتون بیاد که کارتون راحته، سریع راه میوفتین، تا سفارت هم از فرودگاه شاید بیست دقیقه هم نشه، تا شهر که آزادراه بود و توی شهرم خیابون آزادلیگ نزدیکای ورودی هست. معمولا هم صبح زود ترافیکی توی شهر نیست. ولی اگر بلیط نگرفتین، پیشنهاد میکنم یه روز زودتر برین که اگر مشکلی پیش اومد وقتتون رو از دست ندین.
برای سفارت هم من ندیدم راجع به وقتمون سوالی بپرسن و چک کنن. تا بعد از ظهر سفارت مصاحبه داشت، حدود 2 که همه تموم کارشون انجام شد. برای همین حتی اگه دیر کردین نباید مشکل خاصی پیش بیاد. تو تاپیک نتایج باکو هم گفتم، این وقت شما تقریبا صوری هست، همه همون 9، 9:30 رفتیم داخل سفارت.

متاسفانه فرصت نکردم در مورد سفر به باکو راهنمایی کنم. اجالتا هتل رو الان بگم که کارتون راحت بشه. ریزه نکات دیگه رو بعدا میگم
پیشنهاد اول اینکه هتل رو شخصا اقدام کنید. از اونجا که آژانسای اینجا تخفیف خاصی از هتلها نمیگیرن، اگر خودتون اقدام کنید تفاوت قیمت چشمگیره. بطور مثال برای یک سوییت دو نفره با تخت اضافه در هتل دیپلمات باکو و در ماه می، آژانس معروف برای کارهای سفارت ازمون شبی 245 هزار خواست، یک آژانس مسافرتی که بنظر کمترین قیمت رو پیشنهاد میداد 175 هزار و در نهایت خود هتل 144 هزار خواست. تفاوت کم نیست.

بنابراین به لیست قیمتهایی که توی سایت هتل ها زده اصلا توجه نکنید، من هم در ابتدا این اشتباه رو کردم، چون تو سایت هتل دیپلمات همچین اتاقی شبی 185 یورو بود. رسپشن هتل گفت که باید ایمیل بزنیم تا قیمت اون تاریخ درخواستی شما رو بهتون بدن. و اینم بگم که میتونین چونه بزنین، مخصوصا هتل هایی که زیاد معروف نیستن، حتما تا میتونین چونه بزنین که قیمت بیاد پایین.

من هتل هایی که پیشنهاد میکن اینها هستن:
http://www.guesthouse-inn.az/
این مسافرخونه توی همون خیابونی هست که سفارت اونجاس. بچه های ایرانی ازش راضی بودند، جای تمیز و مرتبیه.
http://www.diplomathotelbaku.com/index_en.htm
بیشتر ایرانی ها این هتل میرن. پیاده تا سفارت یک ربع راه بود. هر جای شهر خواستیم بریم از اینجا پیاده میرفتم، مرکز شهره و تا خیابونهای اصلی فاصله ای نداره. البته نسبت به امکاناتش قیمتش بالاست. ولی با همون روشی که گفتم رزرو کنین مشکلی پیش نمیاد.
www.karatinnhotel.com/contact/index.htm (http://www.karatinnhotel.com/contact/index.htm)
هتل کارات بیست سی قدم با دیپلمات فاصله داره، قیمتاشم نصف اونجاست. امکانات ظاهریش که خوب بود. اینترنت هم توی اتاقتون هست. ما برای پیک آپ این هتل رو در نظر داریم.

نکته ی اول اینکه گول آژانسی که براتون وقت گرفته رو نخورین، زیر بار اینکه اون براتون هتل بگیره نرین. به هیچ عنوان. حتی تونستین ویزا و بلیط رو هم خودتون بگیرین
دوم اینکه ما با ایرانی های اونجا آشنا شدیم، بنظر میاد اجاره ی خونه خیلی ارزونتر و به صرفه تر باشه. چند تایی رو هم دیدیم که خونه گرفته بودند. حالا شماره یه آژانس املاکی که صاحبش هم ایرانی بود رو پیدا کردیم. ظاهرا آدم خوبی بودند. ما خودمون چون تست نکردیم عمومی نمیکنم. ولی اگر کسی اطلاعات بیشتر خواست بهم پیام خصوصی بده تا شماره و آدرس این املاکی رو بدم.
باقی نکته ها رو بعدا میگم

violetcrow
May 25th, 2010, 08:52 PM
الان دیدم که سایت هتل کارات برام بالا نیومد، حالا اگه همچین مشکلی داشتین من مشخصات تماسشون رو میذارم اینجا:

Karat Inn Hotel
Manager: Elnur Agayev
175, Suleyman Rahimov Str.
Baku AZ100
Phone: +994125961223
Fax: +994125961648
Mobile: +994506340021
+994556590021
Email: sales@karatinnhotel.com
agayevelnur@mail.ru

s0hrabi
July 16th, 2010, 05:58 PM
سلام
من 3 شنبه گذشته باکو بودم. و با یک تور لیدر ایرانی بود آشنا شدم. بهتون به شدت پیشنهاد میکنم که هتل را از اون بگیرید و توی باکو هم کلی راهنمایی میکنه شما رو که هم جاهای خیلی خوب برید هم فوق العاده کم هزینه بشه. به من خیلی خیلی کمک کرد. البته گفت پیکاپ ویزا هم انجام میدهد. به من که خیلی خیلی کمک کرد و با اینکه تنها رفته بودم بهم خیلی خیلی خوش گذشت

امید
August 27th, 2010, 11:57 PM
سلام خدمت دوستان عزیز.
لطفا در مورد هزینه و نحوه گرفتن ویزای سه ماهه آذربایجان (دوبار ورود و خروج) بنده رو راهنمایی بفرمائید.
با تشکر

astermin
September 1st, 2010, 11:57 PM
سلام من میتونم فقط دلار ببرم باکو ؟مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون میشم از راهنماییتون

astermin
September 1st, 2010, 11:59 PM
سلام خدمت دوستان عزیز.
لطفا در مورد هزینه و نحوه گرفتن ویزای سه ماهه آذربایجان (دوبار ورود و خروج) بنده رو راهنمایی بفرمائید.
با تشکر

من از یک آژانس پرسیدم برای ویزای یک ماهه 110 تومن می گرفت اما سه ماه 250 تومن

امید
September 5th, 2010, 06:08 PM
من از یک آژانس پرسیدم برای ویزای یک ماهه 110 تومن می گرفت اما سه ماه 250 تومن
آژانس ها که قیمتهاشون بالاست.شرایط و قیمت سفارت برای صدور این ویزا چیه؟

m_zeinali
October 29th, 2010, 01:16 AM
سلام دوستان
من امروز رفتم سفارت تا برای ویزا اقدام کنم. اون تور که تو این فروم نوشته شده بود با آدرس دوست میزبان در باکو میشد ویزا گرفت، ولی اون خانم قبول نکرد و اصرار داشت که یا باید برگه رزرو هتل داشت و یا دعتنامه از یک فرد مقیم و نه ایرانی ارائه کرد. در حالی که دوست من ایرانیه و اونجا دانشجو هستش. کسی از دوستان میتونه یک روش برای من برای اینکه بدون پرداخت هزینه بشه هتل رزرو کرد و معرفی نامه گفت را به من معرفی کنه.(من کارت اعتباری ندارم)
و یا حداقل برگه تاییدیه یک هتل رو برام بفرسته تا از روش یدونه خودم درست کنم، ممنون میشم.

atefeh0o0
November 6th, 2010, 12:46 PM
دوستان:

سلام. می‌شه به من بگین آخرش کجا باید برم؟ کنسولگری یا سفارت؟ بد اینکه آیا هنوز هم می‌شه شخصاً از خود کنسولگری ( یا سفارت) ویزا بگیرم؟ من تلفن کردم به من گفتن فقط ویزا رو از طریقه آژانس می‌تونم بگیرم !!!!

بچه‌ها کسی‌ جدیداً خودش از سفارت ویزا گرفته؟ آدرس سفارت کجاست؟ مرسی‌

Mahmohammad
November 22nd, 2010, 08:23 AM
سلام.

شماها تا بحال دیدید که دانشجوی برگشتی (returning student) برای ویزای برگشت به آمریکا بیاد باکو؟ ویزا گرفته؟

خیلی ممنون

golrokh
December 7th, 2010, 01:38 PM
سلام.
لطفا اگه کسی شماره تور لیدر فارسی زبان در باکو میشناسه و همچنین هتلی که هم تمیز باشه هم قیمتش مناسب ، ممنون میشم منو راهنمایی کنه یا بهم پیام خصوصی بده.

Mahmohammad
December 9th, 2010, 07:46 AM
سلام.
لطفا اگه کسی شماره تور لیدر فارسی زبان در باکو میشناسه و همچنین هتلی که هم تمیز باشه هم قیمتش مناسب ، ممنون میشم منو راهنمایی کنه یا بهم پیام خصوصی بده.

سلام. احتیاجی به تور ندارید. البته اگه تنهانمیرید. من هر دو بار هتل guest house inn رفتم که هم تمیز بود و هم خیلی نزدیک به سفارت. گردانندگانش هم آدمای خوبی بودن. قیمتش پارسال 50 منات بود شبی.

atefeh0o0
December 22nd, 2010, 01:24 AM
سلام. احتیاجی به تور ندارید. البته اگه تنهانمیرید. من هر دو بار هتل guest house inn رفتم که هم تمیز بود و هم خیلی نزدیک به سفارت. گردانندگانش هم آدمای خوبی بودن. قیمتش پارسال 50 منات بود شبی.

This year : Double room-60 azn

jafaripur
December 27th, 2010, 02:37 AM
من نیمیدونم اینجا چرا اطلاعات آدما کمه !
هر کس برای تفریح می خواد بره آذربایجان نمی خواد تو تهران خودش رو الاف کنه , تو مرز ویزا صادر می شه .
ما هم این ژانویه میریم باکو از اونجا هم گرجستان ( با ماشین شخصی ) .
می تونید اینجا هم مراجعه کنید :
http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_passport

این صفحه تو کنار فارسی رو بزنید .

atefeh0o0
December 30th, 2010, 07:40 AM
فرمایش شما واسه زمانی که سفر زمینی‌ بخواین داشته باشین درسته. برای مسافرت هوایی باید همون تهران ویزا رو گرفت.

Ramtin_Hide
January 7th, 2011, 06:06 PM
سلام دوستان. خوشحال شدم با سایت تون آشنا شدم کاشکی 6ماه قبل آشنا میشدم چون واقعا اطلاعات خوبی در اختیارم گذاشت. من رامتین هستم دانشجوی ساکن باکو. هیچ اطلاعاتی در مورد سفارت و این چیزا ندارم ولی اگر سوالی در مورد باکو و موندن تو اینجا ازم داشتید خوشحال میشم بتونم کمک تون کنم.
من چون هیچ جایی رو پیدا نکردم مجبور شدم بیام اینجا ولی با این چیزایی که الان خوندم فهمیدم میتونستم هلند هم برم! البته حتما صلاحی در کار بوده. من قصدم تبعه شدن یکی از کشورهای شنگن یا آمریکا یا کانادا ست.
یه سری سوال هم دارم نمیدونم کجا میتونم بپرسم چون هرجا رو میزنم میگه به این قسمت اجازه دسترسی ندارید!

golrokh
January 11th, 2011, 06:43 PM
سلام
ما هتل diplomat ،اطاق دابل را شبی 90 منات (120 هزار تومان)گرفتیم. البته علی رغم 4 ستاره بودنش مثل یه آپارتمان بود ولی تمیز و معقول بود.(اتاق ما طبقه هشتم و بهترین اطاقش -سوئیت - ، چون از قبل رزرو کرده بودم وجا نداشتند اون اطاقو دادند)Karat Inn هم چند تا ساختمون اون طرفتر تو همون خیابون بود البته Karat Innهتل آپارتمان نقلی بود ولی به نظر تمیز میومد اما چون کوچیکه زود پر میشه. به نظر من با توجه به قیمت بسیار بالای هتلهای باکو نسبت به کیفیتش ، این دو تا هتل مناسب تر بودند. هم به سفارت نزدیکن هم به تارگوی و مرکز شهرو اینکه روزهای دیگه را بتونین پیاده برین مرکز شهر و ایچی شهرراببینین، برای خرید هم اگه اهلش هستین میتونین برین بینه (بیرون شهره)که بازار خیلی بزرگیه و قیمتاش خوبه، توشهر همه چی گرونه. توی شهر هم مرکز خرید بلوار که روبروی هتل Park innهست خوبه . طبقه بالاش هم چند تا رستوران خوب دار ه ، هم سینما شش بعدیش جالبه.

kaban
February 5th, 2011, 02:25 PM
سلام دوستان، من دو روز پیش رفتم سفارت آذربایجان. آدرس اینه: چیذر، خیابان هاشمی. راس ساعت 10 در باز شد و یکی یکی می رفتن داخل. البته نکته اینجاست که حتما
باید یه فرم تایپی درخواست ویزا داشته باشید که من تا اون روز از کسی نشنیده بودم. این فرم رو باید برید از یه زیراکسی که یه کوچه بالاتر از همون کنسولگریه بگیرید که واسه
هر فرم 5000 تومن میگیره!!!!!!! و ترکی مشخصات رو وارد می کنه. سایر مدارک لازم اینهاست:
1) کپی صفحه اول پاسپورت
2) یک قطع عکس رنگی 4*6 رنگی با پس زمینه سفید
3) فیش پرداخت 35 یورو ( بانک ملی شعبه کاشف، خ شریعتی، نرسیده به میدان قدس) و البته تو خود سفارت هم پول رو می تونید بدید
4) رزرواسیون هتل
یه خانم خوش برخورد این مدارک رو از ما تحویل گرفت و گفت که 10 روز بعد ویزاتون آماده میشه.

behzad3000
March 26th, 2011, 10:34 PM
سلام دوستان. این Gust House Inn رو آنلاین میشه رزرو کرد؟

edy
March 28th, 2011, 12:08 PM
دوستان سلام
من ميخوام براي ماه آوريل برم باكو. دنبال يه هتل آپارتمان نقلي و كوچيك و ارزون ميگردم. چون ميخوام در باكو نمايشگاهي برپا كنم نياز به اين دارم كه بيشتر يه خونه كوچيك دانشجويي باشه. ضمنا چون تابحال باكو نرفتم نميدونم زميني بهتره يا هوايي!!! بعدش هم اگه دوستاني رو در باكو ميشناسيد كه بشه از راهنماييهاشون در اونجا استفاده كرد رو معرفي كنيد. مثلا مثل انجمن حمايت از ايرانيان در برخي كشورها..باكو هم داره؟؟؟ آيا اگه بخوام تنهايي برم باكو و از طريق آژانسهاي هوايي اقدام كنم،تمام كارهاي ويزا،بليط و رزرواسيون رو خودشون انجام ميدن؟؟ اگه از هتلي رزرواسيو گرفت بايد حتما بعد از رسيدن به باكو رفت اونجا يا ميشه خودم جايي رو پيدا كنم؟؟ منظورم اينه كه رزرو هتل فرماليتست يا نه؟؟ به راهنمايي هر دوستي كه اين اطلاعاتو داشته باشه نياز دارم و قبلا تشكر ميكنم. مرسي

kaban
March 29th, 2011, 12:00 AM
شما اگر می خواید ارزون در بیاد خودتون واسه ویزا اقدام کنید چون واقعا کار راحتیه و فقط یک نصفه روز وقت میگیره. من در پست بالا روش رو گفتم. بلیط رو آژانس ها میگیرن واستون.

دوستان سلام
من ميخوام براي ماه آوريل برم باكو. دنبال يه هتل آپارتمان نقلي و كوچيك و ارزون ميگردم. چون ميخوام در باكو نمايشگاهي برپا كنم نياز به اين دارم كه بيشتر يه خونه كوچيك دانشجويي باشه. ضمنا چون تابحال باكو نرفتم نميدونم زميني بهتره يا هوايي!!! بعدش هم اگه دوستاني رو در باكو ميشناسيد كه بشه از راهنماييهاشون در اونجا استفاده كرد رو معرفي كنيد. مثلا مثل انجمن حمايت از ايرانيان در برخي كشورها..باكو هم داره؟؟؟ آيا اگه بخوام تنهايي برم باكو و از طريق آژانسهاي هوايي اقدام كنم،تمام كارهاي ويزا،بليط و رزرواسيون رو خودشون انجام ميدن؟؟ اگه از هتلي رزرواسيو گرفت بايد حتما بعد از رسيدن به باكو رفت اونجا يا ميشه خودم جايي رو پيدا كنم؟؟ منظورم اينه كه رزرو هتل فرماليتست يا نه؟؟ به راهنمايي هر دوستي كه اين اطلاعاتو داشته باشه نياز دارم و قبلا تشكر ميكنم. مرسي

edy
March 29th, 2011, 10:18 AM
اگه رفتين باكو ميتونيد بگين caspian hostel يا student hostel واسه اقامت موقت چند روزه خوبه و قيمتش شبي چند دلاره؟؟ بعش بنظرتون بهتره كجاي باكو بايد دنبال يه سوئيت ارزون بگردم؟؟ مرسي

pedrak
April 7th, 2011, 08:02 AM
دوستان این پروازهای آزال نظم داره؟ اگه همون روز مصاحبه پرواز داشته باشیم خطریه؟ یعنی احتمال کنسل شدن پرواز بوده تا حالا؟
ممنون اگه کسی تجربه ای داره درمیون بذاره

amarvi
May 9th, 2011, 11:48 PM
چندتا سوال دارم

من و تعدادی از دوستام داریم برای دوشنبه 16 خرداد میریم باکو. بلیط هوایی دو سره ایران ایر گرفتیم، از تور.
+ هتل رو هم رزرو کردیم، هتل کنسول. سه ستاره است.کسی در مورد این هتل چیزی میدونه؟ بدون ویزا 460 در امده. واسه سب و چهار روز.

در خصوص برداشتن ویزا برای ایرانی ها ظاهرآ اتفاقی داره می افته. ایا تا اون موقع امکان داره ویزا رو برداند. بهرحال دفتر تور از ما پاس نگرفت.

از طرفی من تهران نیستم بر خلاف سایر دوستانم و نمیتونم با بلیط هواپیما و برگه رزرو هتل شخصآ یک روز بیام تهران و برم سفارت تا ویزای 35 یورویی بگیرم. احتمالآ باید بدم دفتر تور تا واسم 120 30 تومن ویزا بگیره.

اما سوال من اینکه اگر پاسپورتم رو بدم به دوستام که دارن میرم سفارت واسه خودشون ویزا بگیرن،قبول میکنن که پاس من رو هم ویزا بدن. در صورتی خودم نیستن. ظاهرآ اگه آشنایی چیزی داشته باشی میشه کارهایی کرد. اگه کسی میتونه راهنمایی کنه یا کسی رو آشنا داره حتمآ خبر بده.

سوال دیگه اینکه اگه دوستم به جای من پاس رو بده و درخواست ویزا کنه برای من،ایا موقع تحویل پاس خودمم باید باشم یا نه؟

در ضمن ماکه داریم هوایی میریم،دلا ببریم،یورو یا منات؟ و برای 4 روزز چقدر؟

yasaman2011
May 11th, 2011, 06:48 PM
من زمینی رفته بودم باکو البته با سواری. راننده سواری که خودش بچه آستارا بود به ما گفت که خونه های خوبی رو می تونید با قیمت مناسب تو باکو بگیرید. ولی ما چون هتل رزرو داشتیمم قبول نکردیم. با این وجود برای وسوسه کردنمون برد چند تا از خونه ها رو نشونمون بده. خداییش یکی دو موردش خوب بودند. با شبی 40 منات. دو خوابه با تموم امکانات غیر از اینترنت. تقریبا همشون تو خیابون آزادیAzadliq Prospekt بودند. البته من به شخصه هتل رو ترجیح می دم به خاطر امنیتش.

mehdi2010
May 28th, 2011, 02:29 AM
سلام
امروز شنبه هست و من June 02 یعنی همین پنج شنبه باکو وقت سفارت دارم. وقت کنسلی بود که گرفتم. کسی میدونه که چه کار باید بکنم که ویزای باکو رو سریعتر بگیرم. من گیلانی هستم و میخوام سه شنبه خودم برم آستارا و از اونجا هم برم باکو. فقط مشکلم ویزاست که باید تا سه شنبه آماده بشه. به یه آژانس زنگ زدم گفت فوری براتون 2 روزه آماده میکنیم 160000 تومان حالت عادی هم 4 روزه 140000 تومن میگیریم. من نمیدونم واقعا ویزای باکو 35 یورو هست؟ میشه خودم با پول کمتر از آژانس 2 روزه ردیفش کنم؟ بعدهم هیچ راهی نیست که اصلا بدون ویزا آدم بره یا همون لب مرز آستارا ویزا بگیره؟
لطفا اگه کسی میدونه کمکم کنه چون وقت زیادی ندارم.

mehdi2010
May 30th, 2011, 09:33 PM
سلام

من برای June 02 یعنی همین پنج شنبه از باکو وقت دارم. دنبال همسفر آقا میگردم. اگه کسی هست با این شماره تماس بگیره: 09359463679 فقط میدونید که فوریه دیگه. من چهارشنبه صبح بصورت زمینی راه می افتم البته نه از تهران. اگه کس دیگری پنجشنبه وقت داره بهم بگه.

hfg76
May 31st, 2011, 12:17 AM
من توی باکو زندگی می کنم ... اگه کاری از دستم بر میاد برام امیل کنید یا پیام خصوصی بزارید . هر سوال یا راهنمایی باشه تا اونجایی که از دستم بر میاد انجام میدم و خوشحال میشم که برای هموطنم کاری کرده باشم.
موفق باشین

r.azadi
June 23rd, 2011, 02:16 PM
من امروز برای گرفتن ویزا رفتم به کنسولگری آذربایجان و فکر کنم همه چیز توی این فروم توضیح داده شده باشه، حتی اون فرم تایپ شده که باید از یه مغازه نزدیک کنسولگری بگیرید. فقط در مورد عکس باید بگم که عکس من 3*2 بود و عکس خانمم 4*3، کارمند سفارت بهم گفت باید عکساتون 4*6 باشه منم گفتم نمیدونستم و خوشبختانه عکسارو قبول کرد.
گفتم اینجا بگم کسایی که میخوان برن به مشکل بر نخورن.

reza1979
June 27th, 2011, 05:23 PM
سفارت در باکو اعلام کرده فقط اولین 3 شنبه هر ماه به ایرانیها وقت میده کسی میتونه کمک کنه در این مورد؟

r.azadi
July 10th, 2011, 10:14 PM
من و همسرم 3 روز پیش وقت سفارت باکو داشتیم و از اونجایی که خودم از مباحث این فروم خیلی استفاده کردم، تجربیات سفرمونو اینجا مینویسم تا بچه های دیگه هم بتونن استفاده کنن:

ویزای آذربایجان:
یک قطعه عکس 4*6، پاسپورت و کپی پاسپورت و فیش پرداختی 35€ در بانک ملی شعبه کاشف را میبرین کنسولگری آذربایجان، که اونایی که آدرسشو بلد نیستن بهترین راه اینه که برن چیذر، میدان ندا و اونجا از مغازه دارا بپرسن، توی کوچه پس کوچه است توی یه بن بست به نام بن بست هاشمی. بعد از اینکه میرید کنسولگری اون یه مغازه رو همون اطراف بهتون معرفی میکنه که 5 هزار تومن میگیره و یک برگه درخواست ویزا براتون تایپ میکنه. اون برگه را هم زمینه مدارکتون میکنین و به کارمندای کنسولگری تحویل میدین.

فقط دقت کنید که 7 روز کاری طول میکشه تا ویزا بهتون بدن و از اونجایی که سفارت جمعه و شنبه تعطیل است و ممکنه وسط هفته هم تعطیلی باشه قاعدتاً بیشتر از این طول میکشه، مثلاً در مورد من 12 روز طول کشید. اگه دیر بجنبین ممکنه مجبور بشید ویزای فوری درخواست بدین که گرونتر میشه.

r.azadi
July 10th, 2011, 10:20 PM
بلیط:
ما بلیط رو از آباپرواز گرفتیم که دقیقاً قیمت نمایندگی آزال در تهرانو میداد و حتی از خود سایتشم ارزون تر بود باری هر نفر 256 هزارتون رفت و برگشت بود

r.azadi
July 10th, 2011, 10:27 PM
هتل:
ما هتل Noah’s Ark (کشتی نوح) را انتخاب کرده بودیم، از فرودگاه تا هتل از ما 35 منات گرفتن ولی برگشتن که از سطح شهر برگشتیم 20 منات دادیم ولی فکر می کنم قیمت واقعی اش زیر این ارقام بود، بنابراین توصیه میکنم هواستون باشه مثه ما گوشتونو نبرن. در مورد هتل که به قول خودشون یه هتل 3 ستاره بود با سرویس 5 ستاره باید بگم که فکر میکنم بهترین انتخاب باشه به دلایل زیر:

1-هتل توی old city بود که به نظرم خیلی جای قشنگیه و تا پارک ساحلی، مرکز خرید میشه پیاده رفت.

2-برای رسیدن به سفارت میشه با مترو که یه ایستگاه کنار هتل داره برین و از اونجا حدود یک ربع پیاده روی کنین، یا اینکه از ایستگاه مترو تاکسی بگیرید که حدود 4.6 منات میشه و یا اینکه بگبد تاکسی بیاد خود هتل که 2 منات اضافه برای ورود به old city میگرفتن و حدود 20 دقیقه راه بود. به نظرم راه دوم از همه بهتره و اگه استرس ندارین که عمراً اینجوری باشه) مترو بهترین گزینه است.

3-تمام پرسنل هتل انگلیسی صحبت میکردن و خیلی مودب و مهربون بودن، اگه در مورد کرایه تاکسی و یا آدرس حاصی هم ازشون میپرسیدین خیلی خوب کمک میکردن، حتی نقشه شهر را براتون پرینت میکردن و براتون مسیر حرکتو میکشیدن.

4-اینترنت Wi-Fi رایگان داشت به علاوه یه کامپیوتر هم برای مهمونا توی لابی بود که میتونستن به صورت رایگان ازش استفاده کنن.

5-پرینتر هم داشتن و من خودم بهشون گفتم چند صفحه برام پرینت کردن و کاملاً هم رایگان بود.

6-چای و قهوه 24 ساعته رایگان داشت و حتی یه کتری هم توی اتاق گذاشته بودن و میتونین از لابی لیپتون بردارین و تو اتاق چای درست کنین.

7-اتو و میز اتو و سشوار هم داشتن که فکر کنم برای کسایی که میرن مصاحبه خیلی مهم باشه.

8-هوای باکو توی تیرماه خیلی شرجی بود که این هتل کولر گازی هم داشت.

9-و نهایتاً به شرطی که نخندین باید بگم که دستشویی های هتل شلنگ داشتن و اینم خیلی میتونه به آسایش آدم تو دیار غربت کمک کنه!!!

10-قیمت هتل هم برای یک اتاق 2 نفره شبی 85 منات بود که یکی از ارزونترین هتل های باکو میشه.

خلاصه من هتلای دیگه رو ندیدم ولی از هتل خیلی راضی بودیم، اینم لینک سایتش (http://www.noahsark-hotel.com/)، فکر کنم اگه کردیت کارت هم نداشته باشین بهشون میل بزنین براتون رزرو کنن و رزرویشنشو بفرستن و کلاً تو باکو همه هتل ها اتاق خالی داشتن.

r.azadi
July 10th, 2011, 10:30 PM
غذا در باکو:

کلاً باکو خیلی شهر گرونی بود و گرونی شامل غذا هم میشد. مثلاً آب معدنی کوچیک حدود 700 تومان و چیپس حدود 3000 تومان بود!! و درکل ما که چیزی شبیه سوپرمارکت ندیدیم که بشه ازش مواد غذایی و یا میوه تهیه کرد بنابراین توصیه میکنم به تعداد وعده هایی که اونجایین با خودتون کنسرو بیارین (یادتون باشه کنسروو باید توی بار تحویل بدین)، ما همین کارو کردیم این هتله یه خوبی دیگه داشت که کنسروارو بهشون میدادیم، گرم میکردن و توی بشقاب سرو میکردنو میاوردن دم در اتاق. به نظر من حتی نون هم ببرید فوقش استفاده نمیشه اما اگه شما هم مثه ما خیلی از غذاهای اونجا خوشتون نیاد و دوست نداشته باشید پول اضافی خرج کنید خیلی اذیت میشید. تنها غذای خوبی که میشد اونجا خورد (البته با ذائقه من) مک دونالد بود که یکمی ته دل منو میگرفت!!! که برای دونفر با سیب زمینی و نوشابه حدود 10 منات شد. دنبال خرید کردن و سوقاتی هم نباشید که خیلی گرونه، اگه خواستید از تهران برای اونا سوقاتی ببرید!!!

سعی کنید بعد از مصاحبه بیشتر از یکی دو روز نمونید چون واقعاً خیلی جای تفریح نداشت.

تجربایتمو در مورد مصاحبه هم توی فروم خودش توضیح میدم.

r.azadi
July 10th, 2011, 11:28 PM
اینم لینک نتایج مصاحبمونه (http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?26039-%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC-%D9%88-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%DB%8 C-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B1&p=464776#post464776)

pedrak
July 27th, 2011, 10:51 AM
اگه کسی از دوستان برا 4 آگوست وقت سفارت داره لطفا ویزای من و دوستان دیگه رو پیک آپ کنه. هزینه ها رو میتونیم share کنیم.
pedrak_eng@yahoo.com

seyed
August 1st, 2011, 09:57 AM
سلام دوستان
من الآن موفق شدم برای 4 آگوست وقت بگیرم. اگر کسی میخواد میتونم ویزاش رو پیک آپ کنم. پیغام خصوصی بزارید.

mehrdad_ghsh
August 4th, 2011, 12:12 PM
سلام دوستان. ما تصمیم داریم که روز دوشنبه (۸ آگوست ) یا یک هفته دیرترش بریم باکو واسه پیک اپ ویزا.
اگر کسی هست که میخاد ویزاش پیک بشه لطفآ پیام خصوصی بده یا به آدرس زیر ایمیل بزنه
mehrdad.ghsh (AT) gmail (Dot) Com

raznoosh
August 16th, 2011, 01:29 PM
سلام.وقت بخير و خسته نباشيد.
من و همسرم ليسانس علوم سياسي هستيم و هر دو كارمند ،كه يك دختر 5/1 ساله هم داريم .شوهر من آذري زبان و اصالتا" اروميه اي مي باشد .هر دوي ما علاقه مند به زندگي در كشور جمهوري آذربايجان هستيم .از شما راهنمائي ميخواستم كه آيا شرايط زندگي در آنجا مناسب هست؟چه شرايطي ما بايد داشته باشيم براي كار ؟و چه امكاناتي براي اقامت كننده ها قائل ميشن ؟با توجه به اينكه تخصص شوهرم بيمه و تخصص من امور پيمانها و قراردادهاست در بخش نفت و گاز وضعيت كار و تحصيل را برايم توضيح بدهيد در ضمن همسرم داراي گواهينامه هاي بين المللي ورزشي نيز مي باشد.
خيلي از لطف و محبت شما ممنونم.

seyed
August 19th, 2011, 11:07 AM
اگر کسی قصد سفر به باکو برای مصاحبه یا پیک آپ ویزا داره، اگر امکان داره که ویزای من رو هم پیک آپ کنه لطف کنه بهم پیغام خصوصی بده یا بهم ایمیل بزنه. ممنونم
ایمیل من: smehr60@yahoo.com

thingamajig
August 22nd, 2011, 02:08 PM
اگر کسی برای پیک آپ ویزا یا مصاحبه میره باکو یا کسی یا آژانسی رو سراغ داره که این کارو انجام میدن، لطفن به من پیغام بده ممنونم.

saman4998
August 24th, 2011, 10:48 AM
برای 1 سپتامبر همسفر هست؟ من و همسرم وقت سفارت داریم.

carceeno
September 16th, 2011, 10:40 PM
سلام دوستان. کسی هست که ویزای من رو برام پیک آپ کنه؟ من 4-5 هفته وقت دارم. gmail من هست **********. سپاس.

seyed
September 17th, 2011, 05:24 PM
سلام دوستان.
اگر کسی هست که میتونه ویزای من رو هم پیک آپ کنه، لطف کنه به آیدی یاهو ********* خبر بده ... ممنون

ashkan1312
September 23rd, 2011, 03:13 PM
من تا دو هفته آینده (نهایتا 16-17 مهر) میرم باکو برای pick up ویزا. اگه کسی هست که میخواد ویزاش رو براش pick up کنم و هزینه ها رو share کنیم پیغام خصوصی بده.

ashkan1312
October 9th, 2011, 12:24 AM
سلام دوستان. من دوشنبه 18 مهر دارم میرم برای pick up. همسفر هست؟

abed_p
October 19th, 2011, 08:26 PM
5 دسامبر برای GMAT توی سنتر دانشگاه زبانها Azerbaijan University of Languages, Baku ثبت نام کردم. تصمیم دارم ویزا رو خودم از کنسولگری بگیرم و زمینی از مسیر اردبیل- بیله سوار- باکو (با سواری های خطی) برم. در باکو احتمالن توی مسافرخانه کاسپین اقامت کنم.
کسی تجربه ای داره ؟
کسی پایه اومدن (همسفر) با وضعیت فوق هست؟
کسی کاری داره اونورها؟ ویزا؟ سفارت؟

marinez
October 31st, 2011, 04:13 PM
آی لاو یو ، کسیکه برنامه گرفتن وقت رو نوشتی .. در کمال ناباوری ، 3 روز مونده به وقت مصاحبه تونستم وقت بگیرم .
خدا رو شکر همینجوری الابختکی قرار بود برم باکو و ویزا و اینام آماده بود !!
دست مریزاد یک دانشجو

saman4998
November 6th, 2011, 06:23 PM
سلام دوستان. 29 نوامبر (8 آذر) به باکو میرم تا ویزای خودم و همسرم رو پیک آپ کنم. اگر کسی تمایل داره که ویزاش پیک آپ بشه برام پیغام خصوصی بفرسته.

emetis
November 9th, 2011, 06:25 PM
سلام دوستان

من و همسرم مه آینده برای ماموریت کاری 6 ماهه باید بریم باکو

مطالب دوستان عزیز رو خوندم اما چون اکثرا برای دوره کوتاه قصد سفر دارن چیزی درباره ویزای بلند مدت در این تاپیک نیست

دوستانی که از ویزای بلندمدت اطلاع دارن ممنون میشم راهنمایی کنن.چه مدارکی لازمه و ویزا 6 ماهه یا یه ساله ست؟
دنبال یه خونه مبله در یه محله خوب برای یه زوج هم هستیم.قیمت تقریبی چقدره؟و آیا کسی رو می شناسین که بتونه برای پیدا کردن خونه کمک کنه؟

هیچ اطلاعاتی هم از این کشور و شهر باکو ندارم.گشتی که تو اینترنت زدم کمی نگرانم کرده چون خیلی تعریف ها بد بوده که از نظر امنیت و فرهنگی خوب نیست و با ایرانی ها خیلی بد هستن و.............دوستانی که تجربه زندگی در باکو رو دارن ممنون میشم کمی از تجربیاتشون بگن

با سپاس