صفحه 1 از 26 1234567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 259

موضوع: مشاوره در زمینه اوضاع کار در رشته کامپیوتر(هوش مصنوعی، شبکه، نرم افزار و .....)

ApplyAbroad Senior Veteran
    PILAPILA آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی کامپیوتر/نرم افزار

پیش فرض مشاوره در زمینه اوضاع کار در رشته کامپیوتر(هوش مصنوعی، شبکه، نرم افزار و .....)

سلام دوستان عزیز
    با توجه به این که فکر می کنم بخش قابل توجهی از دوستان مهاجر را عزیزان کامپیوتر تشکیل میدن بر اون شدم تا این تاپیک رو بزنم تا دوستان خوبمون که در کانادا هستن نظرات ارزشمند خودشون رو برای ما قرار بدن تا بتونیم دید بهتر و واقع بینانه تری داشته باشیم.
    در این تاپیک می تونید در مورد کلیه مباحث شغلی و تخصصی مربوط به کامپیوتر بحث و تبادل نظر کنید

پیشاپیش از همکاری تمام دوستان در پربار شدن این تاپیک تشکر می کنم و از سایر دوستان خواهش می کنم مباحث خارج از موضوع تاپیک رو اینجا قرار ندید
    به دلیل مشغله زیاد از پاسخ به پیام های خصوصی معذورم.

پیش فرض پاسخ : مشاوره در زمینه اوضاع کار در رشته کامپیوتر(هوش مصنوعی، شبکه، نرم افزار و .....

سلام
    من فکر می کنم بررسی سایت هایی مثل http://www.workopolis.com و http://jobsearch.monster.ca و بقیه سایت های کاریابی می تونه دید کلی به ما بده و مخصوصا در مورد تخصص ها و ابزاری که برای هر فیلد اونجا مورد نیاز و اولویت هست ...اما یک نکته که از این سایت ها متوجه نشدم اینه که به طور مثال 1000 مورد جای خالی برای شغل x هست ..و 200 تا برای شغل Y اما ممکنه به همون نسبت متقاضی برای شغل x , حدود 2000 باشه و برای شغل y حدود 500 نفر

کاش دوستانی که کانادا هستند لطف کنن بیان در مورد مشاغل IN DEMAND در کانادا و جمعیت متقاضیان هم ما رو راهنمایی کنند ,

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مشاوره در زمینه اوضاع کار در رشته کامپیوتر(هوش مصنوعی، شبکه، نرم افزار و .....

يك سووال داشتم ممنون ميشم نظر دوستاني كه اونجا مشغول به كار هستن بدونم راستش من مهندس نرم افزار هستم و مدتي كار وب مي كردم بعد از اون حدود 7 سال تا امروز از برنامه نويسي دور بودم تا اينكه قضيه كانادا كه ديگه بهش فكر نمي كرديم درست شد و تا چند ماه ديگه به ونكوور مي ريم
    1- الان من دارم دوره جاوا و اندرويد اپليكيشن مي رم (تازه شروع كردم و در حد حرفه اي نيست)با توجه به اين وضعيت نظر شما چيه ؟ اميدي براي كاريابي در اين ضمينه هست ؟
    2- بهتره مثلا دوره كالج اونجا بگذرونم و بعد وارد بازار كار بشم ؟ يا بهتر بپرسم اگه دوره اي مثلا در BCIT بگذرونم واسه كسايي كه تازه مدرك كالج رو ميگيرن بازار كار هست؟

در مجموع با توجه به ديدي كه به رشته كامپيوتر در كانادا دارين چه مسيري واسه افرادي مثل من پيشنهاد مي كنين ؟
    ممنون ميشم نظريات شما يا تجربيات شخصي شما رو بدونم
    باتشكر

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Master of Computer Engineering - Senior Software Developer

نقل قول نوشته اصلی توسط masoudmp نمایش پست ها
    يك سووال داشتم ممنون ميشم نظر دوستاني كه اونجا مشغول به كار هستن بدونم راستش من مهندس نرم افزار هستم و مدتي كار وب مي كردم بعد از اون حدود 7 سال تا امروز از برنامه نويسي دور بودم تا اينكه قضيه كانادا كه ديگه بهش فكر نمي كرديم درست شد و تا چند ماه ديگه به ونكوور مي ريم
    1- الان من دارم دوره جاوا و اندرويد اپليكيشن مي رم (تازه شروع كردم و در حد حرفه اي نيست)با توجه به اين وضعيت نظر شما چيه ؟ اميدي براي كاريابي در اين ضمينه هست ؟
    2- بهتره مثلا دوره كالج اونجا بگذرونم و بعد وارد بازار كار بشم ؟ يا بهتر بپرسم اگه دوره اي مثلا در BCIT بگذرونم واسه كسايي كه تازه مدرك كالج رو ميگيرن بازار كار هست؟

در مجموع با توجه به ديدي كه به رشته كامپيوتر در كانادا دارين چه مسيري واسه افرادي مثل من پيشنهاد مي كنين ؟
    ممنون ميشم نظريات شما يا تجربيات شخصي شما رو بدونم
    باتشكر
    در حالت کلی فکر میکنم این چندین سال دور بودن از محیط برنامه نویسی جالب نباشه چون کسانی که در گود هستن بازم عقب میمونن و باید مدام بدون تا برسن. اینه که اگه واقعا علاقه دارین این راه رو برین باید تلاش زیادی کنین. همین گذروندن دوره هایی که هم الان دارین میگذرونین هم در آینده در کانادا بخواین بگذرونین خودش کلی کمک کننده هست

جواب سوال اولتون: این مباحث جزو مباحث پرطرفدار و روزه و نیاز بازار کار. امید که همیشه هست ولی یه توضیحی در انتها میذارم بخونین بد نیست
    جواب سوال دوم: بستگی به شرایط خودتون داره. مسلمن گذروندن دوره ای در این کالج ها که لینک بازار هم دارن کمک کننده هست ولی خب دارین یه زمان و هزینه ای براش میکنن

آخرین موردی که پرسیدین: نظر شخصی من اینه که مثل تمام رشته ها و شغل ها و چه بسا بیشتر از بقیه، این شغل هم نیاز به یه پیش زمینه هایی مثل توانایی و استعداد داره و ما بسیار کسانی فارغ التحصیل انواع رشته ها میبینیم که اصلا اونکاره نیستن. از نظر شخصی من صرف گذروندن یه دوره و یا خوندن یه رشته در دانشگاه تضمینی برای موفقیت نیست و مخصوصا در رشته کامپیوتر بسیار داریم کسانی که حتی دیپلمه هستن و در عمرشون هم دوره ای نگذروندن
    میخوام بگم مخصوصا در این رشته تلاش و پیگیری و علاقه خودتون حرف اول رو میزنه. من خودم برای برنامه نویسی این چند زبونی که الان دارم باهاشون کار میکنم (منظورم اینجاست) هیچ دوره ای نگذروندم. در ایران هم همچنین. اصولا شما توضیحات و ملزومات این مشاغل رو بخونین تاکید شدیدی بر خودیادگیری دارن. یعنی خودتون بتونین راه بیفتین. معمولا برای تکمیل و یا گرفتن مدرک های تخصصی تر میرن دوره میگذرونن اونم حرفه ایش.
    بنابراین و با این توضیحات مسیر اصلی از دید من همون اتکاء به خودتون برای یادگیری هستش نه وابسته بودن به دوره و کالج و اینها. اونها وسیله ای هستن برای لینک پیدا کردن شما برای بازار کار. از همین روزها که در ایران تشریف دارین سعی کنین با سرچ در نت مثلا کار با ابزارها و تکنولوژی های جاوا رو دنبال کنین و یاد بگیرین. ببینین چطور حتی بیشتر از مطالب کلاس و دوره تون مطلب پیدا میکنین!!!
    اینجا وارد محیط کار هم بشین شرایط همینه و باید مدام در نت بگردین و تحقیق کنین و دنبال جواب سوالاتتون باشین که در هیچ دوره ای گفته نمیشه. وقتی به این مرحله رسیدین خود به خود قدرت و اعتماد به نفس پیدا میکنین که در مصاحبه های کاری به شدت به چشم میاد و همین بزرگترین برگ برنده تون خواهد بود.
    مدت اقامت در کانادا: بیش از 6 سال.
    به پیامهای خصوصی پاسخ داده نمیشود لطفا مواردتونو در فروم مطرح کنین.

Junior Member

خيلي ممنونم از پاسخ شما راستش برنامه نويسي از وقتي دبيرستان بودم جز علايق من بوده و همين باعث شد كه رشته كامپيوتر بخونم لذت نوشتن برنامه اي كه بخوبي كار ميكنه رو فقط يك برنامه نويس ميدونه. از لحاظ توانايي و استعداد هم تعريف از خود نباشه بد نيستم هميشه توي دانشگاه و بعد هم محيط كارم جز بهترين ها بودم چون اصولا ديد منطقي و تحليلي خوبي دارم و روش حل مسائل رو ميدونم اما چيزي كه من رو نگران كرده تاكيدي هست كه در بازار كار كانادا روي مدرك كانادايي و سابقه كار هست شايد مدرك كانادايي واسه رشته ما خيلي مهم نباشه ولي سابقه كار چي ؟ چون حتي اگه تخصص جديدي هم كسب كنم بهرحال سابقه نمي تونم ارائه بدم . در صورت امكان نظرتون در مورد مدرك كانادايي و سابقه كار هم بفرماييد.علت اينكه هم گفتم دوره كالج بگذرونم بيشتر بخاطر وارد شدن به بازار كار بود در مجموع با توجه به وقت يا هزينه اي كه براي كسب تخصص بايد بزارم به عنوان كسي كه بدون سابقه مي خواد وارد بازار كار بشه ارزش داره يا اميدي هست ؟
    بر اساس اين مسائل نقشه راه ميتونه متفاوت باشه مثلا :
    كسب تخصص در كالج + كار داوطلبانه + ورود به بازار كار
    يا
    كسب تخصص بصورت شخصي + ورود به بازار كار
    يا
    ...
    هر كدوم از اين راهها هزينه هاي متفاوتي داره و نميدونم به قسمت آخر يعني ورود به بازار كار منجر ميشه يا نه . اما شما با توجه به اينكه اونجا كار مي كنين و زماني دنبال كار بودين نظر شخصيتون چي هست ؟ به نظرتون من در چه راهي قدم بزارم ؟
    مثلا من توي ايران اگه كسي ازم بپرسه مي تونم بگم مثلا با ديپلم و با گذروندن فلان دوره ها در فلان آموزشگاه و كسب تخصص شما ميتوني وارد بازار كار بشي اما در مورد كانادا هيچ پيش زمينه اي ندارم و الان حالت كسي رو دارم كه قراره با چشم بسته توي كوهستاني رها بشه و مسير خودش رو پيدا كنه
    البته مي دونم نظر و تجربيات شما نمي تونه نسخه اي براي همه باشه اما مي تونه واسه من كمك كننده باشه
    و در پايان باز هم سپاسگزار

ApplyAbroad Guru

کار داوطلبانه در شرکتها برای رشته کامپیوتر معنی چندانی نداره. البته از همون ایران هم میتونید مثلا با پروژه های open source بین المللی همکاری کنید.
    برای شرایط شما احتمالا رفتن به کالج در کانادا و گذراندن دوره تخصصی یک زمینه خاص کامپیوتر ممکنست در کاریابی مفید باشد. سایتهای کاریابی را چک کنید و ببینید برای تخصصهای پرمتقاضی چه دوره ها و تخصصهایی لازم است.

Senior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط masoudmp نمایش پست ها
    خيلي ممنونم از پاسخ شما راستش برنامه نويسي از وقتي دبيرستان بودم جز علايق من بوده و همين باعث شد كه رشته كامپيوتر بخونم لذت نوشتن برنامه اي كه بخوبي كار ميكنه رو فقط يك برنامه نويس ميدونه. از لحاظ توانايي و استعداد هم تعريف از خود نباشه بد نيستم هميشه توي دانشگاه و بعد هم محيط كارم جز بهترين ها بودم چون اصولا ديد منطقي و تحليلي خوبي دارم و روش حل مسائل رو ميدونم اما چيزي كه من رو نگران كرده تاكيدي هست كه در بازار كار كانادا روي مدرك كانادايي و سابقه كار هست شايد مدرك كانادايي واسه رشته ما خيلي مهم نباشه ولي سابقه كار چي ؟ چون حتي اگه تخصص جديدي هم كسب كنم بهرحال سابقه نمي تونم ارائه بدم . در صورت امكان نظرتون در مورد مدرك كانادايي و سابقه كار هم بفرماييد.علت اينكه هم گفتم دوره كالج بگذرونم بيشتر بخاطر وارد شدن به بازار كار بود در مجموع با توجه به وقت يا هزينه اي كه براي كسب تخصص بايد بزارم به عنوان كسي كه بدون سابقه مي خواد وارد بازار كار بشه ارزش داره يا اميدي هست ؟
    بر اساس اين مسائل نقشه راه ميتونه متفاوت باشه مثلا :
    كسب تخصص در كالج + كار داوطلبانه + ورود به بازار كار
    يا
    كسب تخصص بصورت شخصي + ورود به بازار كار
    يا
    ...
    هر كدوم از اين راهها هزينه هاي متفاوتي داره و نميدونم به قسمت آخر يعني ورود به بازار كار منجر ميشه يا نه . اما شما با توجه به اينكه اونجا كار مي كنين و زماني دنبال كار بودين نظر شخصيتون چي هست ؟ به نظرتون من در چه راهي قدم بزارم ؟
    مثلا من توي ايران اگه كسي ازم بپرسه مي تونم بگم مثلا با ديپلم و با گذروندن فلان دوره ها در فلان آموزشگاه و كسب تخصص شما ميتوني وارد بازار كار بشي اما در مورد كانادا هيچ پيش زمينه اي ندارم و الان حالت كسي رو دارم كه قراره با چشم بسته توي كوهستاني رها بشه و مسير خودش رو پيدا كنه
    البته مي دونم نظر و تجربيات شما نمي تونه نسخه اي براي همه باشه اما مي تونه واسه من كمك كننده باشه
    و در پايان باز هم سپاسگزار
    کاملا درسته و مسیر و نقشه راه چندین حالت میتونه باشه. برای همنم عرض کردم رفتن به کالج و یا گرفتن یه سرتیفیکیت اون لینک ها رو براتون میسر میکنه. در مورد رشته ما چون به قول قلوب عزیز مفاهیم قابل انتقاله(مفاهیم در ایران و کانادا و همه جای دنیا یکیه و نیاز به تطبیق و اینها نیست)، به اون شکل دنبال سابقه کار کانادایی نیستن ولی موضوع اینه شما چندین سال از این مباحث دور بودین و طبعا سابقه کارتون نمیتونه قابل قبول باشه مگر اینکه همانطور که گفتم دنبال کالج برین و همزمان خودتون رو هم ارتقاء بدین تا حرفی برای گفتن داشته باشین. مسیری که خودم طی کردم رفتن حضوری نزد کارفرما و ارائه رزومه ام همزمان بود برای همین عرض کردم اعتماد به نفس موقع مصاحبه خیلی مهمه و تاثیر گذاره

من در مورد شما و اینکه توانایی ارائه خودتون رو دارین، سطح زبانتون به چه صورته، زبات تخصصیتون در چه سطحه، در موقع ملاقات حضوری اعتماد به نفس لازم رو دارین و نظایر این سوالاها رو نمیدونم بنابراین نمیتونم هیچ نظری نه تنها در مورد شما بلکه در مورد فردی دیگه داشته باشم

چیزی که مسلمه در این کشور یا باید سابقه کاری که در رزومه ارائه میدین اونقدر بولد و قابل توجه باشه که شما رو به مصاحبه بکشونه و در اون مرحله هم اونقدر توانا باشین که مصاحبه رو به خوبی بگذرونین، یا باید از کانال کالج ها و دوره ها اقدام کنین و لینک بشین به بازار کار و یا خودتون رزومه تونو بگیرین دستتون و با اعتماد به نفس به توانایی هایی که دارین و بهش ایمان دارین و داشتن مهارت های نرم (مهارت مصاحبه، زبان عمومی و تخصصی و ...) کار رو بگیرین. یا همه اینها هم همزمان! نمیشه نسخه قطعی و کلی داد.

پی نوشت: در مورد کار داوطلبانه دقیقا همانطور که قلوب فرمودن اونچنان برای ماها معنا نداره چون یا کار بلدیم یا نیستیم. بلدیم خب جذب میشیم نیستیم هم باید یاد بگیریم

دوستان محترم مخصوصاً شما ghlobe و jill
    با سلام
    لطفاً چند تا سوال دارم :

1- اینکه میگین کار داوطلبانه معنی نداره ... می تونیم برای اینکه خودمون رو اثبات کنیم ( برای مایی که مدرک کانادایی نداریم و جبران این کاستی ) یه مدت کار کنیم تا کار ما رو ببینند
    2-ممکنه با توجه به شناختی که از بازار کار IT در کانادا دارید بگین در کدوم فیلد ها شانس بیشتری برای پیدا کردن کار هست ؟ مثلا بین این تخصص ها :

Information systems analysts and consultants
    Programmers and developers
    Web designers
    Network Administrators
    Database Analysts and Data Administrators
    Software engineers and designers
    Network engineers
    Data Analyst
    Business Intelligence analyst
    Data warehouse developers

تخصص من شبکه هست ( 6 سال سابقه )ولی با توجه به اینکه تو شبکه بیشتر از بقیه فیلد ها و با سرعت بیشتری باید آپ تو دیت بشیم ..نگرانیم اینم که وقتی به 40+ برسم دیگه توانایی مثل الان نداشته باشم تا با رقبای جوون تر رقابت کنم

10 سال پیش MCSE تضمین پیدا کردن کار بود ...بعد CCNA و ....الان از یک NETWORK ADMINISTRATOR انتطار میره vmware ,storage و cloud...و ...
    رو تخصص داشته باشه ...این تکنولوژی ها ادامه داره و از نظر من 40 سال به بالا واقعا برای شبکه مناسب نیست ( حداقل اینکه من در خودم اون انرژی رو نمی بینم ) و واقعاً از اینکه وارد رشته ای شدم که age discrimination در موردش مصداق پیدا می کنه خیلی پشیمونم ...
    ( منظورم فقط شبکه است نه programming )

حالا که ناخواسته وارد IT شدم ...و زمانی هدفم امریکا بود متوجه شدم حوزه BI , data analyticدر اونجا in demand هست , و شروع به گذروندن دوره های مرتبط کردم هر چند به دیتابیس و T-SQL ...هم علاقه ای ندارم ..! حالا می خوام بدونم بازار کار این حوزه در کانادا چطوره ؟ و آیا ارزش این رو داره که من دوباره از صفر در تخصص دیگه ای شروع کنم ؟؟؟

ممنون میشم از راهنمایی هاتون

ApplyAbroad Guru

در زمینه BI دوستمون JILL بهتر میتونند نظر بدهند ولی در زمینه شبکه درست میفرمایید که الان دیگه این تخصصهای جدید را باید داشته باشید. یکی دو تا از دانشگاههای کانادا مثل UOIT و کارلتون الان محدوده وسیعی از این تخصصها را در دوره های لیسانس IT و شبکه شون پوشش میدهند و شما مجبور میشید با فارغ التحصیلان جوان این رشته ها رقابت کنید. البته بازار کار هم در این رشته نسبتا خوب است اگر تخصص لازم را داشته باشید.

در زمینه شبکه و IT یا دیتابیس و نظیر آن واقعا امکان اینکه به شما اجازه کار داوطلبی بدهند تا خودتان را اثبات کنید کم است. هیچ شرکت و موسسه ای اطمینان نمیکند زیرساخت IT خودش را در دسترس داوطلبها بگذارد. در این رشته اصل کار داشتن کنتاکت و شبکه تماس است یعنی در نهایت معمولا باید از طریق دوستان و همکاران و غیره اولین کار را پیدا کنید.

Business Analyst کلا همه جا زمینه خوبی است اگر بک گراند و تجربه کافی داشته باشید. برنامه نویس هم که اگر ابزار های روز را بشناسید و تجربه داشته باشید همیشه کار هست.

Senior Member
    رشته و دانشگاه

اول یه توضیح سریع بابت این فیلدهایی که عنوان کردین بدم. ببینین ما یا اپلیکشین نویسی داریم یا نرم افزار نویسی. این دو با هم فرق داره. مثلا برنامه حسابداری بنویسیم برای مشتری یا نرم افزار برنامه نویسی مثل جاوا (در واقغ زبان برنامه نویسی). خب میدونین که تفاوت زیاده و عموما برنامه نویس ها جذب شرکت هایی میشن که برنامه های کاربردی یا application مینویسن. مسلما بازار کارشون هم فرق داره.

موارد دیگه یا شبکه و سخت افزار میشه یا طراحی و دیزاین صفحات وب و آخرش هم تخصص هایی که عنوان کردین میره سمت دیتابیس و تحلیل داده. ضمن اینکه بخواین به عنوان بیزنس آنالیست کار کنین لازمه اش زبان بسیار بسیار خوب و آشنایی با قوانین تجاری و کلا این موارده که در واقع کار فنی به اون شکل محسوب نمیشه.

طراحی صفحات وب هم که میدونین اصولا جریانش جداست. خیلی گرافیک کارها و حتی مهندس های رشته های دیگه الان اینکاها رو میکنن و به نظرم نمیشه به عنوان فیلد تخصصی کامپیوتر بهش نگاه کرد.

میمونه همون برنامه نویسی و توسعه نرم افزار کاربردی که من میتونم در موردش اظهار نظر کنتم چون رشته و فیلد خودمه. بازار کار این مورد مسلما بیشتر از BI و Datawarehouse هستش چون لزوما همه جا دلیلی نداره این دو مورد رو پیاده کنن مگر اینکه بزرگ باشن و حجم بالای دیتا داشته باشن ولی همه (شرکت های کوچک و بزرگ) برنامه های کاربردی رو لازم دارن. همانطور که خودتون هم عنوان کردین لازمه وارد شدن به فیلدهای تحلیل داده علاقه به کار با دیتابیس هست ضمن اینکه دید قوی و تحلیلی قرآیندهای تجاری هم میطلبه. یعنی باید سابقه خوب و بک گراند خوب در توسعه نرم افزار داشت تا بتونیم معماری و طراحی خوب ارائه بدیم و اصولا در اون فیلد موفق شیم.

فیلد Database Administrators و اینها کلا بحثش جداست و من خودم به شخصه علاقه ای بهش ندارم. از نظر من فیلد جذاب و پویایی نیست. نظر شخصی.

بخوام جمع بندی کنم، در کلیه این فیلدها همون بحث به روز بودن صادقه و مفری ازش نیست. این مشکل بزرگ فیلدهای IT هستش ولی از طرفی مشکلات عدیده رشته های دیگه رو هم نداریم.

چیزی که اینجا مهم نیست بحث سن هستش. مهم کارایی و کیفیت کار افراده فارغ از سن، جنس، رنگ پوست و موارد دیگه.

در هر حال برای رفتن به لول های بالاتر مثل معماری و طراحی حالا چه نرم افزارهای کاربردی چه BI و ... شما میبایست تجربه کاری لازم رو داشته باشین و مسلما افراد با تجربه کاری پائین تر از پسش به خوب برنمیان.

در مورد کار داوطلبانه، همانطور که گفتم در این فیلد خاص (IT) شما یا کار بلدین یا نیستین. اگه بلدین میتونین کار پیدا کنین اگر نه میخواین برین داوطلبانه چه کاری انجام بدین؟ کار یاد بگیرین؟

صفحه 1 از 26 1234567891011 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)