صفحه 22 از 26 نخستنخست ... 121314151617181920212223242526 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 211 تا 220 , از مجموع 259

موضوع: مشاوره در زمینه اوضاع کار در رشته کامپیوتر(هوش مصنوعی، شبکه، نرم افزار و .....)

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Master of Computer Engineering - Senior Software Developer

پیش فرض پاسخ : مشاوره در زمینه اوضاع کار در رشته کامپیوتر(هوش مصنوعی، شبکه، نرم افزار و .....)

حالا که بحث مدرک و اینها پیش کشیده شد یه مورد رو بهتون بگم شاید براتون جالب باشه.

یه همکاری دارم کانادایی و بسیار بسیار باهوش و تیز، ایشون مدرک لیسانس فلسفه دارن، اصولا شخصیت جالبی دارن و بسیار متفکر و اهل مطالعه، ایشون یه دوره کوتاه مدت کامپیوتر در یه کالج نه خیلی معتبر رفتن و وارد این حیطه شدن. ایشون اکثر مصاحبه های فنی شرکت رو انجام میدن و جاوا کار بسیار حرفه ای هستن!

حقوق به نسبت بالایی میگیرن و تیم لید هستن و اینها.

فقط یه نکته بسیار ظریف و مهم، یه بار ازشون پرسیدم شما با این توانایی واقعا حیفه در شرکت های معمولی کامپیوتری (از دید من ایرانی البته!) کار میکنین. جای شما باید تو گوگل و آمازون و اینها باشه. جوابشون این بود: اگه مدرک تحصیلی بالایی در این رشته داشتم یه لحظه برای رفتن به سیلیکون ولی تعلل نمیکردم!

هستن دوستان ایرانی زیادی که اینجا بدون داشتن مدرک دانشگاهی در این رشته، تو این فیلد دارن کار میکنن ولی بعد چند سال متوجه میشن برای داشتن رشد بیشتر و سریع تر نیاز به مدرک تحصیلی در این رشته دارن و اگه داشتن انتخابهای بیشتری پیش روشون بود

سوال اینجاست: شما فقط به دنبال پیدا کردن کار در این رشته هستین یا بعد یه مدت پیشرفت های بزرگتر و وسیع تر؟
    مدت اقامت در کانادا: بیش از 6 سال.
    به پیامهای خصوصی پاسخ داده نمیشود لطفا مواردتونو در فروم مطرح کنین.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مشاوره در زمینه اوضاع کار در رشته کامپیوتر(هوش مصنوعی، شبکه، نرم افزار و .....)

نقل قول نوشته اصلی توسط Jill نمایش پست ها
    فرمایش شما کاملا درسته ولی نکته مهم اینه که مخصوصا در این رشته، اصلا برای کارفرما داشتن مدرک از دانشگاه مهم نیست، اینها خودشون با یه سرتیفیکیت کوتاه مدت و تجربه وارد این فیلد میشن و ماهایی که حتی تا فوق خوندیم براشون عجیبه چون همون زمان از نظر اینها میتونست صرف کسب تجربه عملی بشه که بازم تاکید میکنم مخصوصا برای این رشته بسیار بسیار ضروریه.

متاسفانه ماهیت این رشته طوریه که هر چی کار عملی بیشتر باشه اصلا مدرک مهم نیست و چون به شدت در حال تغییراته اون افرادی که سالها وقتشونو صرف تحصیل میکنن بسیار از بازار کار عقب میافتن و وقتی وارد میشن خیلی ضعف ها دارن که باید به سرعت پوشش بدن در غیر اینصورت یه جوون تازه نفس به روز به راحتی جاشونو میگیره!

تاکید میکنم مگر در موارد خاص و برای شرکت های خاص مثل گوگل و آمازون و ... و برای پوزیشن های بیشتر تحقیقاتی و علمی، اتفاقا تاکید دارن یا حتما مستر یا بهتره مستر داشته باشین، اونموقع هم دانشگاه اگه تو ایران باشه یا به قول شما نیجریه، در یه رده ان براشون مگر اینکه از دانشگاههای شناخته شده خودشون باشین که اونوقت شانستون برای گرفتن مصاحبه و جاب بسیار بیشتر خواهد بود.

پی نوشت: خود من با داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاههای نه خیلی معروف ایران، برای امازون دعوت به مصاحبه شدم!!! براشون داشتن مسترم مهم بود و سابقه کاری خوبم اینجا. همین!
    خیلی ممنون از اینکه تجربه هاتونو به اشتراک میزارید
    مطمئنا شخصا خود بنده به دنبال کار تو شرکت‌های بزرگ و پیشرفت هستم
    فقط ی سوال دیگه دارم که شاید سطحی باشه از نظرتون اما چون من تازه دنبال کارای اقامت افتادم با بعضی اصطلاحات اشنایی ندارم
    منظورتون از مستر چیه؟
    بازم ممنون که وقت میزارید

Senior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط razqandi نمایش پست ها
    خیلی ممنون از اینکه تجربه هاتونو به اشتراک میزارید
    مطمئنا شخصا خود بنده به دنبال کار تو شرکت‌های بزرگ و پیشرفت هستم
    فقط ی سوال دیگه دارم که شاید سطحی باشه از نظرتون اما چون من تازه دنبال کارای اقامت افتادم با بعضی اصطلاحات اشنایی ندارم
    منظورتون از مستر چیه؟
    بازم ممنون که وقت میزارید
    خواهش میکنم. مستر منظورم مدرک تحصیلی master یا همون فوق لیسانس هستش. منظورم این بود که فقط تعداد محدود و مشخصی از شرکت ها، منحصرا برای پوزیشن های مشخصی، مدرک تحصیلی و حتی سطح اون براشون مهمه، بازم نه اینکه حتما از دانشکاه خاصی باشه، داشتن مدرک مهمه اینکه شما حداقل لیسانس باشین یا بعضی مواقع داشتن فوق لیسانس رو بهتر میدونن برای اون پوزیشن خاص.

اینکه حتما مدرک داشته باشین و حتما از دانشگاه معتبر در ایران(که شرکت ها اصلا حتی اون معتبرهاشونم نمیشناسن!) لازمه پیدا کردن کار در کل در این رشته نیست ولی داشتنش مخصوصا از یکی از دانشگاههای خودشون شانس مصاحبه رو براتون افرایش میده

توضیح ساده تر اینکه اگه شما مدرک تحصیلی ندارین، باید رزومه بسیار قوی و چشمگیر داشته باشین تا دعوت به مصاحبه شین. بدون رفتن به مصاحبه که نمیتونین توانایی هاتونو نشون بدین!
    اگه مدرک تخصیلی از ایران ندارین و قصد ادامه تحصیل در اینجا رو هم ندارین، گرفتن یه سرتیفیکیت معتبر کمک کننده هست.

همه اینها فقط و فقط شانس دعوت به مصاحبه تونو بالا میبره و بس. هیچ تضمینی به گرفتن کار نیست. برای اینکه بتونین کار رو بگیرین باید بعد از گذروندن خان اول و سخت گرفتن دغوت به مصاحبه، حالا خان بعدی که مجاب کردنشون در مصاجبه هست رو بگذرونین

سعی کردم به زبان ساده توضیح بدم. فقط چون از روش های جدید مهاجرتی خبر ندارم نمیدونم بدون داشتن مدرک تحصیلی چطور دارین اقامت میگیرین؟!

سلام
    من کانادا نیستم و تا حالا هم نبودم. اما با شتابدهنده های اونجا که یکجورایی کارفرما هم حساب میشن مکاتبه داشتم و یا فرم هاشون رو پر کردم. چیزی که تقریبا توی همه فرم ها هست آدرس اکانت گیت هاب github شما هست! تفریبا همه ی مطلب سر همینه شاید!

من خودم توی ایران کارفرما هستم، و وقتی یه کارمند بخوام فرضا 100 یا 200 و بلکه بیشتر رزومه واسم میاد. من نمیتونم این رو کتمان کنم که وقتی میخونم طرف نوشته "دانشگاه تهران" مثلا، نظرمو به خودش جلب میکنه و انگار حس بهتری به اون فرد پیدا میکنم ولی ، از اون بیشتر، سوابق کاری هست که چی نوشته. و یا تخصص هایی که ادعا کرده داره، چقدر با سوابقی که اونم ادعا کرده جور هست!

و از همه ی اینها مهمتر، وقتی طرف اسم یه پروژه ی معروف رو تو رزومه اش میاره، این انگار تیر نهایی هست. مثلا یادمه یک زمان دنبال برنامه نویس موبایل بودم برای چنتا از پروژه ها، 2 نفر بودن که یکیشون جزو کسانی بود که اپلیکیشن دیوار رو نوشته بود و دیگری اپلیکیشن باما. و خب همه ما این 2 اپلیکیشن رو میشناسیم و اگر صحت این ادعا درست باشه، طرف انگار 90% راه رو رفته و فقط یه مصاحبه ای شبیه گپ دوستانه باقی میمونه که آیا با پروژه ی ما میتونه مچ کنه خودش رو یا نه(بحث شخصیتی و معنوی درواقع).

ولی خب بعضی ها هم بودن که اپلیکیشن های نا معروف رو نوشته بودن. ولی من سعی میکردم همه شون رو دانلود و تست کنم ببینم چی هست اپلیکیشنی که گفتن. و واقعا توی همونا هم 2 تا اپلیکیشن خیلی حرفه ای پیدا کردم و اونا هم دعوت به مصاحبه شدن.

اما بعضیا هم هستن کلا فقط ادعا کردن. چیزی برای اثبات ارائه نکردن. شاید واقعا هم ادمهای با سواد و با استعدادی هم باشن و بتونن کار کنن. اما من اینارو برای کارآموزی در نظر میگیرم نه برای کارمندی! و اونجا اگر کارشون خوب بود، بسته به استعداد و تواناییشون یقینا پیشرفت میکنن.

پس جمع بندی اینکه، باید شروع کنید از کارهای کوچیک، تا به وسیله ی اونها بتونید کارآموز شرکت ها و پروژه های متوسط و بزرگ بشید. بعد دیگه برای مراحل بعدی عضو اون شرکت ها میشید و در آینده اگر بخواید برید جای بزرگتر یا بهتر، رزومه تون توی اون شرکت ها، خیلی کمک کننده خواهد بود. الکی وقتتون رو پشت دیوار شرکت های بزرگ که هزارها رزومه براشون میاد تلف نکنید. این مسیر کاملا پله به پله و قدم به قدم باید طی بشه. و البته زمان زیادیم نمیخواد. من معتقدم اگر کسی مستعد باشه و واقعا تلاش کنه حتی در عرض یکی دو سال هم میتونه به غول هایی مثل اپل و گوگل هم وارد بشه. ولی بشرطیکه اون مسیر رو پله پله طی کنه و چیزی برای ارائه توی رزومه اش به اون شرکت ها داشته باشه.

Senior Member
    رشته و دانشگاه

فقط جهت توضیح: شرکت های غولی مثل اپل و گوگل و آمازون و اینها، در روز مصاحبه که حدود شاید 4 5 ساعت هم طول بکشه و در طی اون با 4 الی 5 فرد مصاحبه میشین، بیشترین تاکیدشون بر روی مباحث ساختمان داده ها و کاربردشون در تکنولوژی های جدید هستش. غیر از اون اطلاعات شما رو در مورد نحوه پیاده سازی و استراتژیتون رو در مورد یه کیس میپرسن ببینن تا چه حد اشراف به چالش های روز دارین. باید رو وایت برد براشون کد بنویسین، لازم نیست حتما به زبون خاصی باشه، با هر چی که راحت ترین

مثال از ساختمون داده ها چیزی مثل چطوری میشه اطلاعات هنرپیشه های فیلم ها رو ذخیره کرد تا بشه با یه سرچ متوجه شد براد پیت با مت دایمون چه اشتراکاتی داشتن(تقریبا همون استراتژی که فیس بوک و لینکداین پیاده کردن و وقتی روی یه فرد کلیک میکنین اشتراکات دوستی یا کانکشن هاتونو با اون فرد پیدا میکنه حتی لول اش رو و فوق العاده سریع!). استراتژی ذخیره که مشخصه گراف باید باشه و نوع سرچ هم یکی از سرچ های بسیار سریع گراف. مسلما کسی که تحصیلات آکادمیک نداشته باشه نمیتونه پاسخ مناسبی بده

مثال از نحوه پیاده سازی و استراتژیتون رو در مورد یه کیس ممکنه چیزی شبیه این ازتون بپرسن که بعنوان مثال استراتژی پیاده سازی NetFlix چطوره که اینهمه یوزر رو با این حجم تقاضا به صورت آنلاین و بدون وقفه و اینتراپت سرویس میده!(البته فکر میکنم گاهی بعضی از این سوالها چالش های روز خودشونه که میخوان ایده های افراد رو بگیرن)

مثالهام کاملا کلیه و اصلا نمیخوام وارد جزئیاتش بشم فقط همینقدر بگم که فقط کسانی با سطح تحصیلات آکادمیک بالا همزمان با تجربه خوب کاری میتونن از پس مصاحبه های اینها بربیان ضمن اینکه قبل از دعوت به مصاحبه براتون یه لینک آزمون میفرستن شامل حداقل 3 4 تا سوال پیاده سازی که باید در طی مدت کمتر از 2 ساعت بدون باگ انجامش بدین. از قبل برنامه تستو نوشتن و شما موظفین متدها و کلاسها رو طبق دستورشون با ورودی ها و خروجی های پیشنهادیشون پیاده کنین تا تست کلاسها بتونن روشون اعمال بشن. تنها در صورت موفق شدن این آزمون دعوت به مصاحبه میشین و قسمت خوب ماجرای دعوت به مصاحبه شدن اینه که هر کجا براتون مصاحبه بذارن که صرفا محل استخدامتون نمیتونه باشه، کلیه هزینه های پرواز، هتل 5 ستاره و غذا و رفت و آمدتونو میدن

پی نوشت: این اطلاعات مال 2 سال پیش و تجربه خودمه، ممکنه تا حالا تغییرات زیادی کرده باشه
    ویرایش توسط Jill : October 19th, 2018 در ساعت 05:48 PM

Junior Member

سلام
    دوستان موقع استخدام از مدرک استعلام میگیرن؟
    با توجه به اینکه داخل ایران سفارت کانادا نیست میتونن از مدرک تحصیلی استعلام بگیرن؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Jill نمایش پست ها
    حالا که بحث مدرک و اینها پیش کشیده شد یه مورد رو بهتون بگم شاید براتون جالب باشه.

یه همکاری دارم کانادایی و بسیار بسیار باهوش و تیز، ایشون مدرک لیسانس فلسفه دارن، اصولا شخصیت جالبی دارن و بسیار متفکر و اهل مطالعه، ایشون یه دوره کوتاه مدت کامپیوتر در یه کالج نه خیلی معتبر رفتن و وارد این حیطه شدن. ایشون اکثر مصاحبه های فنی شرکت رو انجام میدن و جاوا کار بسیار حرفه ای هستن!

حقوق به نسبت بالایی میگیرن و تیم لید هستن و اینها.

فقط یه نکته بسیار ظریف و مهم، یه بار ازشون پرسیدم شما با این توانایی واقعا حیفه در شرکت های معمولی کامپیوتری (از دید من ایرانی البته!) کار میکنین. جای شما باید تو گوگل و آمازون و اینها باشه. جوابشون این بود: اگه مدرک تحصیلی بالایی در این رشته داشتم یه لحظه برای رفتن به سیلیکون ولی تعلل نمیکردم!

هستن دوستان ایرانی زیادی که اینجا بدون داشتن مدرک دانشگاهی در این رشته، تو این فیلد دارن کار میکنن ولی بعد چند سال متوجه میشن برای داشتن رشد بیشتر و سریع تر نیاز به مدرک تحصیلی در این رشته دارن و اگه داشتن انتخابهای بیشتری پیش روشون بود

سوال اینجاست: شما فقط به دنبال پیدا کردن کار در این رشته هستین یا بعد یه مدت پیشرفت های بزرگتر و وسیع تر؟

جالبه که کمتر کسی نگران زبان انگلیسی هست! من فکر می کنم اصل اولیه پیشرفت در کار و زندگی شخصی زبانه. شما اگر توی میتینگهای شرکت نتونی صحبت کنی، خدام که باشی پیشرفت نمی کنی

نقل قول نوشته اصلی توسط wreckboy نمایش پست ها
    سلام
    دوستان موقع استخدام از مدرک استعلام میگیرن؟
    با توجه به اینکه داخل ایران سفارت کانادا نیست میتونن از مدرک تحصیلی استعلام بگیرن؟
    بعضی از شرکتها برای اینکار قرداد مشخصی دارند با شرکت‌هایی که کارشون استعلام و ارزیابی سابقه کار و مدارک افراد خارج از کانادا هست،شما موقع استخدام فرم مشخصات و رفرنسها رو تکمیل میکنید که مثلا در مدت x در کشور و دانشگاه و شرکت x درس خوندید یا کار کردید و اونها هم تماس میگیرن و سوال میکنند.

Senior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط saminkalhor نمایش پست ها
    جالبه که کمتر کسی نگران زبان انگلیسی هست! من فکر می کنم اصل اولیه پیشرفت در کار و زندگی شخصی زبانه. شما اگر توی میتینگهای شرکت نتونی صحبت کنی، خدام که باشی پیشرفت نمی کنی
    پیش نیازهای کاریابی که حداقل در این تاپیک و مخصوصا توسط خود بنده توضیح داده شده، مسلمه اگه زبان ندونین اصولا شانسی ندارین، غیر از اون، شما اگه رزومه مناسب هم تهیه نکرده باشین بازم شانسی ندارین، کلا این پیش نیازها رو بگردین تو پست های قبلی مکررا خواهید یافت.

فقط نکته ای که هستش حداقل سطح زبان برای رشته ای مثل کامپیوتره، مسلما این حداقل با حداقل نیاز برای رشته هایی که به دانش بالاتر زبان نیاز دارن فرق داره، ولی منطقا برای پیشرفت بیشتر در کار و اخذ پوزیشن های بالاتر، دانش زبان بالاتر لازم و ضروریه.

حالا سطح کارهای کامپیوتر توی کانادا چطور هست؟ اگر به نسبت اروپا و امریکا بخوایم قیاس کنیم؟ من خودم از کانادا فقط "کیک" رو میشناسم که اونم نسبت به پیامرسان های معروف، یه چیز متوسط هست بنظرم. توی زمینه ی هوش مصنوعی هم چیز خاصی رو نمیشناسم از کانادا. ولی مثلا توی اروپا ALDEBARAN که معروفترین محصولش ربات های Nao هست. و یا ربات icub هلندی که خیلی فوق العاده است و هر روز رو به پیشرفت. توی سخت افزار هم که پروسسور های هلندی فلیپس و PLC ها و تچهیزات مخابراتی زیمنس المان، و مینی کامپیوترهای رزبری پای انگلیسی سالهاست جزو بهترین های جهان هستند. از ایران هم یه ربات سورنا داریم که فقط اسمشو شنیدیم و کاراییشو ندیدیم. اما یه سری ربات فوتبالیت aut-man دانشگاه امیرکبیر داره و یه تیم دریبلرز kid size توی علم و صنعت هست که همیشه تو مسابقات جهاتی مقام میارن (یعنی برنامه نویسی تو ایران سطحش بد نیست). اما توی صنعت چیز خاصی به نظرم نمیرسه و محصول صنعتی ایرانی فکر نمیکنم داشته باشیم(البته یه سری پهباد و سیستم ناوبری داریم که نمیدونم سطح تکنولوژیشون واقعا چقذره و چقدرش واقعا ایرانیه).

اگر بخوایم به امریکا-اروپا-کانادا-ایران از 0 تا 100 امتیاز بدیم، به نظر شما امتیاز هر کدوم چند میشه (تو زمینه ی کامپیوتر و هوش مصنوعی)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)