صفحه 1 از 11 12345678910 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 104

موضوع: دكتري دوم يا پست داك

پیش فرض دكتري دوم يا پست داك

سلام دوستان

بچه هاي فارغ التحصيل دكتري داخل كه هيات علمي نيستن بعضيها براي دكتري دوم و بعضي براي پست داك اقدام ميكنن هدف از ايجاد اين تاپيك همفكري براي اينه كه كدوم تصميم منطقي تره

پیش فرض پاسخ : دكتري دوم يا پست داك

من هیچ وقت با داشتن دو مدرک هم مقطع موافق نبوده م. هزینه ی جانبی ش خیلی بیشتر از چیزیه که آدم به دست میاره.
    من حدس می زنم برای پست داک پوزیشن های خیلی بهتری وجود داشته باشه و رقابت هم کمتر باشه.
    از اونجایی که همیشه آخرین مدرک آدم خیلی بیشتر تعیین کننده ست، فردی که PhD ش رو اینجا گرفته، به نظرم اگر فقط دوسال بگذاره برای پست داک از یک دانشگاه خوب، اعتبارش چیزی کمتر از کسی نیست که شش سال بگذاره برای PhD و پست داک.
    حتی به نظر من این چهار سالی که قراره صرف گرفتن دکتری دوم بشه، اگر صرف استادیاری یک دانشگاه بشه، چه بعد از پست داک چه قبل از اون، اثرگذارتره. خصوصاً برای کسی که از الآن به استاد تمامی فکر می کنه...

نقل قول نوشته اصلی توسط Risky نمایش پست ها
    من هیچ وقت با داشتن دو مدرک هم مقطع موافق نبوده م. هزینه ی جانبی ش خیلی بیشتر از چیزیه که آدم به دست میاره.
    من حدس می زنم برای پست داک پوزیشن های خیلی بهتری وجود داشته باشه و رقابت هم کمتر باشه.
    از اونجایی که همیشه آخرین مدرک آدم خیلی بیشتر تعیین کننده ست، فردی که PhD ش رو اینجا گرفته، به نظرم اگر فقط دوسال بگذاره برای پست داک از یک دانشگاه خوب، اعتبارش چیزی کمتر از کسی نیست که شش سال بگذاره برای PhD و پست داک.
    حتی به نظر من این چهار سالی که قراره صرف گرفتن دکتری دوم بشه، اگر صرف استادیاری یک دانشگاه بشه، چه بعد از پست داک چه قبل از اون، اثرگذارتره. خصوصاً برای کسی که از الآن به استاد تمامی فکر می کنه...
    تا اونجايي كه ميدونم موقعيت پست داك خيلي كمتر از دكتري گير مياد و بيشتر از طريق اشنايي قبلي با اساتيده

ApplyAbroad Guru

.
    پست داک بعد از استادیاری دانشگاه که مفهومی نداره. معمولا یکی دو تا پست داک انجام میدید تا بعد موقعیت استادیاری پیدا کنید. کسی که استادیار شد دیگه هیچوقت پست داک لازم نیست بشه.

در مورد سوال این تاپیک، بستگی داره به موقعیت های پست داک و دکتراتون.. ارزش پست داک در دانشگاه تاپ بودن و با استاد قوی کار کردن است. برلی کسی که از ایران دکترا گرفته پذیرش دکترای دوم از یک دانشگاه تاپ ممکن است بهتر از موقعیت پست داک در یک دانشگاه معمولی باشد.

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    پست داک بعد از استادیاری دانشگاه که مفهومی نداره. معمولا یکی دو تا پست داک انجام میدید تا بعد موقعیت استادیاری پیدا کنید. کسی که استادیار شد دیگه هیچوقت پست داک لازم نیست بشه.
    منظور این که اگر کسی بتونه بعد از اتمام دکتری در یکی از دانشگاه های داخل هیأت علمی بشه و یکی دو سال رزومه اضافه کنه، راحت تر برای پست داک می تونه موقعیت گیر بیاره. در این صورت میگین مفهومی نداره؟ اما فکر کنم یکی از دوستانم داره همین کار رو انجام میده. یعنی بعد از دوسال که هیأت علمی پژوهشی اینجا بود، رفت انگلستان پست داک بخونه.
    در مورد سوال این تاپیک، بستگی داره به موقعیت های پست داک و دکتراتون.. ارزش پست داک در دانشگاه تاپ بودن و با استاد قوی کار کردن است. برلی کسی که از ایران دکترا گرفته پذیرش دکترای دوم از یک دانشگاه تاپ ممکن است بهتر از موقعیت پست داک در یک دانشگاه معمولی باشد.
    من خودم شخصاً با این موضوع این مشکل رو دارم که اگر کسی بخواد برای پذیرش دکترای دوم وقت بگذاره، خوب چرا چهار پنج سال عمرش رو توی این دانشگاهی که الآن PhD گرفته تلف کرده تازه با اون وضعیت کنکور و مصاحبه و ... . یعنی وقتی دوباره PhD بگیره اون مدرک قبلیش رو به همراه تمام تلاشی که انجام داده تا حد زیادی نادیده گرفته. در مورد تاپ بودن دانشگاهی که آدم برای پست داک تلاش می کنه پذیرش بگیره هم به نظرم اثر اعتبار دانشگاه رو میشه با مقالات بیشتر و بهتر، کمرنگ کرد. نه؟
    مضاف بر این که،
    بعضی ها معتقدند مفهوم PhD یعنی این که شما در موضوع خاصی به طور مستقل بنشینید تحقیق کنید و یاد بگیرید که تحقیق کنید، در این صورت PhD دوم خیلی مفهومی نخواهد داشت، چون یک بار این توانایی در شما به اثبات رسیده. مثل این که شما در کلاسهای آموزش رانندگی یک شهرستان دورافتاده شرکت کنید و گواهینامه بگیرید، بعد بگویید رانندگی تهران و مشهد تفاوت می کنه (که واقعاً هم می کنه!!) به تهران بروید و دوباره در آموزشگاه اسم بنویسید و پس از ده جلسه دوباره گواهینامه بگیرید. خوب این کار کمی بیهوده به نظر می رسد، چون مدرک گواهینامه در تمام کشور یک اعتبار دارد. چون توانایی هدایت خودرو در شما یک بار به اثبات رسیده است. این اثبات را همه ی دنیا هم قبول دارد. فقط کافیست مدرک بین المللی صادر شود، بدون آزمون مجدد...
    مگر این که بگویید اصلاً مدرک دکتری بعضی دانشگاه ها قابل قبول نیست. در این صورت اساساً نباید در چنین دانشگاهی دکتری اول رو آدم بخونه و همون سال اول دوم باید ول کنه بیاد بیرون. که من این رو هم قبول ندارم. فکر کنم یک نفر رو دیدم که از دانشگاه آزاد دکتری گرفته بود و هیأت علمی آزاد هم بود، اما بعد چند سال بخاطر تعداد زیاد مقالات خوبی که داشت و ارتباطاتی که برقرار کرده بود، رفت یکی از دانشگاه های خوب آمریکا هیأت علمی شد.
    یعنی من با دکتری دوم خوندن خصوصاً در رشته ی مشابه با رشته ی اول خیلی خیلی مخالفم. در مورد خودم که رشته م عمرانه و نیازمند فراگیری «حقوق» هم هستم، شاید یک موقع یک کورس کوتاه یا MA حقوق بگذرونم، نه این که PhD بگیرم دوباره...
    البته فارغ از بحث اعتبار، بعضی ها هم هستند که فقط دوست دارند که دو، سه یا حتی پنج تا مدرک دکتری واقعی و افتخاری و ... داشته باشند که به موضوع این تاپیک ربطی نداره.

بطور كلي من فكر مي كنم بستگي به هدف شخص داره از اين نظر كه بخواد كجا هيات علمي شه البته فكر نمي كنم مثلا در أمريكا قانوني باشه كه براي جذب فارغ التحصيلان دانشگاههاي بخصوصي ممانعت ايجاد كنه بلكه بيشتر توانايى پژوهش و تدريس بايد مهم باشه حالا اگه كسي با دكتري ايران و يك يا چند پست داك خوب رزومه خوبي براي خودش درست كرده باشه فكر نمي كنم مشكلي داشته باشه من يكي را مي شناسم كه با دكتري عمران از ايران و سه سال پست داك كانادا يه دانشگاه متوسط تو امريكا هيات علمي شد

ApplyAbroad Guru

منظور این که اگر کسی بتونه بعد از اتمام دکتری در یکی از دانشگاه های داخل هیأت علمی بشه و یکی دو سال رزومه اضافه کنه، راحت تر برای پست داک می تونه موقعیت گیر بیاره. در این صورت میگین مفهومی نداره؟ اما فکر کنم یکی از دوستانم داره همین کار رو انجام میده. یعنی بعد از دوسال که هیأت علمی پژوهشی اینجا بود، رفت انگلستان پست داک بخونه.
    بله حق با شماست در این حالت امکان پذیر هست. من فکر کردم منظور استادیاری در خارج از کشور است. بابت اشتباهم پوزش میخواهم.

در مورد هیئت علمی شدن در دانشگاههای امریکا و کانادا با مدرک دکترای ایران باید عرض کنم غیر ممکن نیست و بنده هم مواردی دیده ام، ولی فوق العاده دشوار است. با داشتن دکترا از دانشگاههای تاپ ایران و چند سال پست داک در جاهای درجه یک شاید یرای دانشگاههای متوسط و پایین امریکا شدنی باشد. در کانادا فقط یکی دو مورد دیده ام و آن هم با شرایط استثنایی (دکترای شریف با 5-6 سال پست داک و مقالات تاپ بسیار زیاد) که در یکی از پایین ترین دانشگاههای کانادا پوزیشن گرفته اند. اگر قصدتان کاناداست احتمالا گرفتن دکترای دوم از یک دانشگاه تاپ کانادا منطقی تر است (و خودم چنین نفر - غیر ایرانی - دیده ام که اینکار را کرده اند).

کلا شرایط افراد متفاوت است. جواب به این سوال را باید بر اساس خود موقعیتها داد یعنی 1) رزومه متقاضی چیست و 2) پست داک پیشنهادی کجاست و 3) پذیرش دکترا از کجا گرفته. فقط با مقایسه پیشنهادها میشود گفت کدام بهتر است.

بله حق با شماست در این حالت امکان پذیر هست. من فکر کردم منظور استادیاری در خارج از کشور است. بابت اشتباهم پوزش میخواهم.

در مورد هیئت علمی شدن در دانشگاههای امریکا و کانادا با مدرک دکترای ایران باید عرض کنم غیر ممکن نیست و بنده هم مواردی دیده ام، ولی فوق العاده دشوار است. با داشتن دکترا از دانشگاههای تاپ ایران و چند سال پست داک در جاهای درجه یک شاید یرای دانشگاههای متوسط و پایین امریکا شدنی باشد. در کانادا فقط یکی دو مورد دیده ام و آن هم با شرایط استثنایی (دکترای شریف با 5-6 سال پست داک و مقالات تاپ بسیار زیاد) که در یکی از پایین ترین دانشگاههای کانادا پوزیشن گرفته اند. اگر قصدتان کاناداست احتمالا گرفتن دکترای دوم از یک دانشگاه تاپ کانادا منطقی تر است (و خودم چنین نفر - غیر ایرانی - دیده ام که اینکار را کرده اند).

کلا شرایط افراد متفاوت است. جواب به این سوال را باید بر اساس خود موقعیتها داد یعنی 1) رزومه متقاضی چیست و 2) پست داک پیشنهادی کجاست و 3) پذیرش دکترا از کجا گرفته. فقط با مقایسه پیشنهادها میشود گفت کدام بهتر است.
    من اصلاً حرفی نزدم که حرف شما رو نقض بکنه، بلکه منظورم رو از اول اشتباه گفته بودم و در واقع شرایط جدیدی مطرح کردم. الآن از این که اینطور نوشتید تعجب کردم و حتم دارم این تواضع شما باعث پیشرفت های زیادی از نظر علمی برای شما میشه. ضمن این که اگر اینطور بود هم حرف شما حرف درست بود!
    ...
    استاد راهنمای من که خودش هم مدتی در آمریکا استادیار بوده میگه برای هیأت علمی شدن در آمریکا حتماً حتماً باید آخرین مدرک شما از آمریکا باشه.
    البته موارد نقض متعددی وجود داره، اما واقعاً اینها نسبت به کل کم هستند و به قول شما فوق العاده دشوار است.
    من هم تأیید می کنم که برای جواب به سوال تاپیک، «رزومه ی متقاضی»، «پست داک پیشنهاد شده» و «پذیرش دکترا» مشخص باشند، اما من «هدف متقاضی» رو هم اضافه می کنم. آیا قصد داره در داخل هیأت علمی بشه، یا کلاً research دوست داره و فقط میخواد فارغ از مدارک به علم مشغول باشه، آیا قصد داره در یک کشور خارجی ادامه بده، هیأت علمی بشه ...

Junior Member

من اعتقاد دارم که توی هر مرحله امکان رفتن به خارج از کشور برای ادامه تحصیل وجود داره و نباید به حرف های ناامیدکننده ای که دیگران میزنن خیلی توجه کرد ..من بعد از پایان کارشناسی تعداد زیادی از هم کلاسی هامو دیدم که پذیرش گرفتن و با فاند به دانشگاه های خوبی در امریکا و کانادا در رشته مهندسی رفتن. و در تمام مدت دوران کارشناسی ارشد حرف های نا امید کننده میشنیدم مبنی بر اینکه کسانی که داخل ایران فوق میگیرن موقعیت کمتری دارن نسبت به اونایی که فوق رو در امریکا خوندن! ولی باز بچه هایی رو دیدم که بعد از کارشناسی ارشد تونستن فاند و پذیرش بگیرن از دانشگاه هایی به مراتب بهتر از اونایی که دوستانم بعد از کارشناسی گرفته بودن..بعد که دکترا قبول شدم همه میگفتن فقط احمق ها ممکنه وقتشون رو برای خوندن دکتری در ایران تلف کنن چون دیگه درهای خروج از کشور براشون با این کار بسته میشه!!! در حالیکه در دانشکده ای که درس میخونم دانشجوی خوبی رو دیدم که تونست پست داک از بالاترین دانشگاه امریکا در رشتشون بگیره!من حتی در جریان مهاجرت یکی از اساتید هیات علمی داخل ایران(دانشگاه سراسری اما شهرستان) به یکی از دانشگاه های خوب امریکا (20 دانشگاه اول امریکا) هستم بنابراین حتی در این مرحله هم میشه رفت!
    بنابراین مهم اینه که نا امید نشیم هر کدوم از ماها که قصد ادامه کار و تحصیل در یک جایی به مراتب بهتر از ایران داریم..به یک دلیل یا مشکلی اینجا موندیم!! اما این به این معنا نیست که تلاش هایی که کردیم و زحماتی که کشیدیم رو بریزیم دور! مگه اینکه بهشون نیازی نداشته باشیم..بنابراین تکرار دکتری در یک کشور دیگه به نظر من اصلا کار عاقلانه ای نیست. البته اگه واقعا دکترا گرفته باشیم!!!

من اصلاً حرفی نزدم که حرف شما رو نقض بکنه، بلکه منظورم رو از اول اشتباه گفته بودم و در واقع شرایط جدیدی مطرح کردم. الآن از این که اینطور نوشتید تعجب کردم و حتم دارم این تواضع شما باعث پیشرفت های زیادی از نظر علمی برای شما میشه. ضمن این که اگر اینطور بود هم حرف شما حرف درست بود!
    ...
    استاد راهنمای من که خودش هم مدتی در آمریکا استادیار بوده میگه برای هیأت علمی شدن در آمریکا حتماً حتماً باید آخرین مدرک شما از آمریکا باشه.
    البته موارد نقض متعددی وجود داره، اما واقعاً اینها نسبت به کل کم هستند و به قول شما فوق العاده دشوار است.
    من هم تأیید می کنم که برای جواب به سوال تاپیک، «رزومه ی متقاضی»، «پست داک پیشنهاد شده» و «پذیرش دکترا» مشخص باشند، اما من «هدف متقاضی» رو هم اضافه می کنم. آیا قصد داره در داخل هیأت علمی بشه، یا کلاً research دوست داره و فقط میخواد فارغ از مدارک به علم مشغول باشه، آیا قصد داره در یک کشور خارجی ادامه بده، هیأت علمی بشه ...
    به عقیده من قبول فرمایش استاد راهنمای شما کمی سخته همه می دونیم که بسیاری از دانشگاههای غیر آمریکایی هستند که همه ساله از دانشگاههای امریکا رتبه بهتری دارند پس اینکه بگیم فقط از دانشگاههای امریکایی فقط جذب میشن کمی غیر منصفانه هستش. موارد نقضشم بسیاره

صفحه 1 از 11 12345678910 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)