با تبریک بسیار به کلیه دوستان مصاحبه شده!

همانطور که استحضار دارید امسال سفارتهای آمریکا در ترکیه، سفارت آمریکا در باکو، دبی و قبرس همگی در مورد اعطای ویزا به دانشجویان ایرانی بازتر عمل کرده و بیشتر دانشجویان موفق به دریافت ویزا شدند. سال قبل قبرس و تا حدی ترکیه اینجوری بود و بقیه جاها ( در صورتی که تجربه دوستان 2008 را بخوانید) در موارد زیادی دانشجویان را رد کردند. به نظر من این نکته امسال به برنامه 800 میلیارد دلاری پرزیدنت اوباما در توسعه دانشگاهها مربوط می شود و نیز اعتبار خوب دانشجویان ایرانی. این نکته باعث شده تا از تراکم هولناک متقاضیان ویزا از ایران جلوی درب سفارتهای قبرس و تا حدی ترکیه کاسته شود و دوستان راحت تر به دبی و نیز باکو ( که امسال همکاری خوب با دانشجویان ایرانی دارد بروند. نکته ای که فکر می کنم تاسف برانگیز است اتفاقاتی از این دست در سفارت هاست :
من خواهش می کنم بچه های ایرانی در سفارت کارهای عجیب نکنند که باعث دردسر بقیه است ، بعد ازمصاحبه و موقع خروج از سفارت توی اتاق نکهبانی من رو نگه داشتند و یک برگ کاغذ کوچک بهم نشون دادن گفتن این چیه؟ یک دعای عربی بود که با خط لرزانی نوشته شده و مچاله شده بود، بهشون گفتم فکر کنم دعا است. گفتند یک نفر از افرادی ایرانی امروز این رو روی زمین سفارت انداخته، گفتم نمی دونم کی و چرا این کار اشتباهو کرده ولی حتما منظوری نداشته، گفتند در متن این دعا چی نوشته؟می تونین ترجمه کنید؟ گفتم نه، حتما یک نفر نگران نتیجه مصاحبه اش بوده و خواسته دعا بخونه این رو با خودش آورده و از دستش افتاده روی زمین. گفتند کدوم سوره قرآنه؟ واقعا فکر می کنی چرا روی زمین اینجا انداخته شده؟ گفتم اصلا نمی دونمو خلاصه حسابی عصبانی و نگران بودند.
که اگر توسط ایرانی ها انجام شده باشد بسیار باعث تاسف است. چراکه سفارت آمریکا در باکو با دادن وقت به ایرانی ها همکاری زیادی نشان داده ولی گاها ما با اشغال کردن حریصانه وقتها با سرعت بسیار بالا ( توسط آژانس ها و تعداد اندکی از دانشجویان) جنبه خود را زیر سئوال برده ایم. یا مواردی نظیر:
پس از هر نفر که به نشانه گرفتن ویزا از پیش آفیسر برمی گشت، غریو شادی و تشویق از طرف جمعیت حاضر در سالن انتظار بلند میشد به گونه ای که (چون اون سالن توسط دوربین های مداربسته کنترل میشه) دوبار از اتاق فرمان سفارت بهمون هشدار داده شد که سکوت را رعایت کرده و از پنجره ها فاصله بگیریم!
دوست عزیزی که این نکته را با افتخار مطرح می کنند در جریان باشند که رفتارهایی از این دست کار را برای ایرانی های بعدی دشوار می کند. به هر حال امیدوارم روال اعطای ویزا به دانشجویان لایق ایرانی هر روز بهتر شود و ما با دست خودمان کار خود را سخت نکنیم.