سلام به همه
من تازه مصاحبه داشتم به همراه خانمم که همراهم هستند.
سال پنج دکترای کامپیوتر ساینس هستم و ریترنینگ محسوب میشم.
وقت ایمرجنسی گرفته بودم و انگار ما رو مثل بین مریض می دیدن یعنی اول اغلب کسایی رو که وقت داشتن دیدن و بعد از ساعت 11 این طورا تازه شروع کردن ما وقت ایمرجنسی ها رو صدا کردن (البته حدود 10 وارد سفارت شدیم ولی اولین باجه حدود یازده و نیم بود فکر کنم ما رو صدا کرد)
یه نکته اینکه سربازی که دم در هست رو باید شیرفهم کنید که به شما مثلا 9 وقت دادن (ایمیل وقت ایمرجنسی که اسمتون و ساعت داره رو ببرید) و لازم نیست الکی تو صف بایستید من اول نمی دونستم یه خورده معطل شدیم تا بفهمه که وقت ما ساعت نه هست کلا یه مشکل اساسی اذربایجان اینه که 98.2 درصد زبان انگلیسی نمی فهمن ولی مردم فوق العاده مهمون نوازی بودن.
وقتی باجه یک (مدارک) و دو (انگشت نگاری) رو رد کردیم تازه حدود یک و نیم بود به مصاحبه رسیدیم طوری که بعد ما تعطیل کردن (کرکره باجه ها رو کشیدن) برای ناهار و بقیه باقی موندن برای بعد که بیشتر دانشجوی ایرانی بودن.
خیلی عجله داشت کلا ایستاده با ما مصاحبه کرد 5 دقیقه با من 5 دقیقه با خانمم و 5 دقیقه دو نفری.
اولین چیزی که از من پرسید گفت مدرک سربازی رو بهم بده (گفت کارت معافیت که ترجمه رسمی شده باشه) گفتم من فقط کپی نامه وزارت علوم برای معافیت تحصیلی رو دارم نگاهش کرد و گفت رسمی رو برام ایمیل کن. کلا خیلی با این کانسپت آشنا نبود که معافیت تحصیلی داریم طول کشید تا بفهمه برام عجیب بود در گزارشات اخیر هم از کسی نشنیده بودم که خواسته باشه این مدرک رو.
از من موضوع تحقیقاتم رو تا حدودی پرسید و بعد گفت درست تموم شه دوست داری چی کاره شی گفتم استاد گفت کجا گفتم ایران.

از خانمم پرسید که با اینکه شریف درس خوندی چرا ادامه ندادی که خانمم گفت درس خوندن و کار خونه همزمان سخته ولی ازش رزومه خواست که براش ایمیل کنه. یه نکته ای که هست تا جایی که می تونین خیلی اطلاعات کمی باید داد دروغ نباید گفت ولی هر چی شما بیشتر بگی اون بیشتر می پرسه مثلا از خانمم پرسید اونجا چی کار می کردی گفت تو یه آزمایشگاه دانشگاهی کمی کار کردم دیگه گیر داده بود که دقیقا چی بوده این آزمایش ها. لطفا راجع به کار های داوطلبانه و ... چیزی نگید چون هیچ جا ثبت نشده و چک نمیشه! فقط دردسر شما رو شاید زیاد کنه برای ما که به خیر گذشت خدا رو شکر.

بعد هم همون فرم معروف رو داد که آدرس های 15 سال قبل و سفر های 15 سال قبل رو بنویسیم که ما هم گفتیم بعدا ایمیل می کنیم.

گفتم چطور میشه سریعش کرد که من به ترم سپتامبر برسم گفت که هر چه زودتر مدارک رو ایمیل کن هر چی هم الان داری تحویل بده که من کار رو روش شروع کنم که سریعتر بفرستم برای آمریکا اونجا از همه سفارات میفرستن شلوغه دم ترم امیدوارم که به ترم برسی ولی ماکزیمم دو ماه کار داره.

دیگه ما هر چیزی از مدارکی که خواست رو و همراهمون بود دادیم و بقیه رو قرار شد ایمیل کنیم. (سی وی از من و خانمم و کپی کارنامه های رسمی همه دوره های دانشگاهی هر دو مون و مدرک سربازی و همون فرم اطلاعات رو خواست خیلی از مدارک دیگه ای که بالا بچه ها لیست کرده بودن رو نخواست)

خیلی آدم مودب و محترمی بود و حتی توضیح داد که ما خیلی از این اطلاعات رو داریم ولی قصد این فرم ها مچ گیری از شما نیست که ببینیم حرفتون سازگار هست یا نه بلکه این مدارک هر تیکه ایش توسط یکی خونده میشه برای همین مجبور هستیم چیزهای مختلف رو تکراری بپرسیم.
ممنون از همه دوستانی که اطلاعاتشون رو اینجا به اشتراک گذاشتن.