صفحه 9 از 12 نخستنخست 123456789101112 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 112

موضوع: اجاره خانه و مسائل مربوط به آن

ApplyAbroad Senior Veteran

رشته و دانشگاه
    University of Vienna

پیش فرض پاسخ : اجاره خانه و مسائل مربوط به آن

نقل قول نوشته اصلی توسط 85223501 نمایش پست ها
    home4student هست که البته از طریق oead رزرو کردم و گرفتم

می دونین آیا به نفعمه به خاطر ماهی 5 - 6 یورو اضافه اجاره نامه قبلی رو لغو و با خودشون مستقیما قرارداد ببندم؟
    oead ماهی 18 یورو حق دلالی از شما میگیره نه 5-6 یورو. اگر بتونین این کارو بکنین خیلی خوبه ولی قرارداد oead رو هر وقت دلتون بخواد نمیتونین لغو کنین.
    لطفا مقررات فروم را مطالعه کنید.

Junior Member 85223501 آواتار ها

چه جالب
    من فکر می کردم 18 یورو برای نظافت واین حرفاست ...
    در هر صورت ترم اول رو باید ماهی 18 یورو رو بدم بعلاوه 6 یورو، حدود 24 یورو ...

بعد از دریافت کارت اقامت برای کنسل کردن اقدام کنم؟
    18 یورو برای یه ترم کسر می کنه یا کل سال؟

سه ماهه تابستونو که واقعا باید کنسل کنم بعد از دریافت کارت اقامت چون بر می گردم ایران... بابت اونم 18 یورو رو کسر می کنه؟

رشته و دانشگاه
    University of Vienna

چه جالب

سه ماهه تابستونو که واقعا باید کنسل کنم بعد از دریافت کارت اقامت چون بر می گردم ایران... بابت اونم 18 یورو رو کسر می کنه؟
    ماهی 18 یورو کم میشه. اگر خوابگاه رو کنسل کنید ابملده میشید و دیگه نمیتونید برای سال بعد اقامت تمدید کنید. برای تمدید اقامت باید 12 ماه سال قبل رو ملده بوده باشید.

می شه قرارداد خوابگاه رو با oeod کنسل و با home4student مستقیم بست؟

کسی تاحالا اینکارو کرده؟

ببخشید اینقدر سوال می پرسم

رشته و دانشگاه
    University of Vienna

کسی تاحالا اینکارو کرده؟

کنسلی قرارداد با oeod همونطور که گفتم تنها دو بار در سال در دو تاریخ مشخص امکان پذیره. شرکتهای دیگه از جمله home4student با کسی که قبلا با oeod قرارداد داشته قرارداد نمیبندن. این چیزی بود که خودشون بهم گفتند. در ضمن شما برای بستن قرارداد باید برین توی لیست انتظار و اینکه کی و کجا براتون جا پیدا بشه قابل پیش بینی نیست.

Senior Member sabadadboud آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    MS Computational Science - University of Vienna

نقل قول نوشته اصلی توسط sh_shafiee نمایش پست ها
    کنسلی قرارداد با oeod همونطور که گفتم تنها دو بار در سال در دو تاریخ مشخص امکان پذیره. شرکتهای دیگه از جمله home4student با کسی که قبلا با oeod قرارداد داشته قرارداد نمیبندن. این چیزی بود که خودشون بهم گفتند. در ضمن شما برای بستن قرارداد باید برین توی لیست انتظار و اینکه کی و کجا براتون جا پیدا بشه قابل پیش بینی نیست.

کسی تاحالا اینکارو کرده؟

البته اینم اضافه کنم باید از خوابگاهتون بپرسید چه تاریخی میشه کنسل کرد. مثلا خوابگاه من با اینکه oead هست گفتن نمی تونم کنسل کنم مگه اینکه کسی رو پیدا کنم که خوابگاه من و بخواد و یا خودم یه خوابگاه دیگه پیدا کنم و برم. اما قبلش باید کمیسیون شرکت که همون ماهی 18 یورو هست رو کامل پرداخت کنم. برای همین به خوابگاهتون ایمیل بزنید و بپرسید شرایطشو

Senior Member sabadadboud آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    MS Computational Science - University of Vienna

چه جالب

18 یورو برای کمیسیون و جدیدا 55 یورو برای نظافت

نقل قول نوشته اصلی توسط sabadadboud نمایش پست ها
    البته اینم اضافه کنم باید از خوابگاهتون بپرسید چه تاریخی میشه کنسل کرد. مثلا خوابگاه من با اینکه oead هست گفتن نمی تونم کنسل کنم مگه اینکه کسی رو پیدا کنم که خوابگاه من و بخواد و یا خودم یه خوابگاه دیگه پیدا کنم و برم. اما قبلش باید کمیسیون شرکت که همون ماهی 18 یورو هست رو کامل پرداخت کنم. برای همین به خوابگاهتون ایمیل بزنید و بپرسید شرایطشو
    سلام این متن رو تو سایت oead یافتم
    1. I have moved into my room. When can I cancel the booking?
    At all time, the booking can only be cancelled at the end of the semester. (End of February, end of June). If you want to move out at the end of February, you have to inform us in writing before the end of December. If you want to move out at the end of June, you have to inform us before the end of April.
    2. What are administration fees?
    Administration fees are for the cost of administrative services.
    3. How much do administration fees amount to?
    The administration fees will be charged according to the residence contract. Each month EUR 18,00 are deducted from your deposit. We charge the administration fees separately if you extend your booking. In case you cancel the booking we charge them for the whole period of your original booking.
    4. When will I be informed when I will be assigned to another accommodation?
    As soon as we have found an alternative for you, you will receive an email with a moving offer. Kindly note that we charge a fee of EUR 40,- for moving to another accommodation. In case you want to accept the offer, please reply to our email within the period indicated.
    5. For how long can I book a room?
    For detailed information please click here.
    You can choose yourself how long you want to stay. The minimum stay is 1 month (in Graz, Salzburg, Innsbruck and Klagenfurt 1 semester), you can stay for a maximum of 1 year (please find further information regarding a booking prolongation here).
    6. When do I get back the deposit?
    Your deposit will remain with the OeAD-Housing Office until the end of your booking period. In some residences the deposit minus the administration fee will be remitted directly to the manager of your residence upon your arrival. In this case please contact the residence manager regarding the refund of your deposit. For further information please refer to the information sheet attached to the booking confirmation.
    After you move out the deposit can be remitted to your account (also to an account in your home country) or collected at our office by means of an Austrian cheque. Please bear in mind that at the time of the refund all accommodation fees must have arrived on the account of the management of your residence and that your room must already have been checked! In some residences this cannot be guaranteed on the day on which you move out.
    A bank transfer can take up to 3 weeks or, at the end of the term, up to 5 weeks.
    Please note that the deposit is not automatically refunded to you. For a refund of the deposit please send your correct bank details to the branch office of the OeAD Housing Office at your place of study: Contact
    7. How much do administration fees amount to?
    The administration fees will be charged according to the residence contract. Each month EUR 18,00 are deducted from your deposit. We charge the administration fees separately if you extend your booking. In case you cancel the booking we charge them for the whole period of your original booking.
    و این مطالب رو تو سایت home4students پیدا کردم
    Cancellation and security deposit refund
    9. How can I cancel my contract?
    Cancellation policies are listed in your contract or renewal contract.
    10. How do I get my security deposit back?
    The Security-Deposit Refund Form should be given to your dormitory administrator when you move out. You also need to proof the de-registration of your place of residence. Please do not forget: include your BIC/SWIFT and IBAN code, the address of the bank and your home address.
    The dormitory administrator must confirm the condition of the room on the Security-Deposit Refund Form, therefore it is very important that you give the administrator your form before it is sent to us in the central office!
    Incomplete forms will not be processed.
    Hurry, before the best spots are taken!
    11. How can I apply?
    In order to receive a dormitory room, two criteria must be fulfilled: proof of necessity and proof of successful university attendance (for recent graduates a copy of a secondary school diploma).
    University attendance can be verified by report cards/certificates (for recent graduates, a copy of a secondary school diploma is sufficient).
    Proof of necessity can be verified via a per-capita quota (net-family income, number of family members living in the same household).
    After your registration, you will receive a non-binding statement of registration, which contains all the necessary steps that need to be taken for a final, binding reservation. Especially, the possibilities of a cancellation after a binding reservation, are explained.
    After moving-in, the reservation fees, which consist of one monthly dormitory fee plus € 100,-, will be credited to your bill as the first dormitory fee, the administration fee (€ 60,- non-recurring), a lump-sum for general damages* (€ 20,-) and the lump-sum for the provision of the internet* (€ 20,-). Further monthly dormitory fees will be booked directly from your (AUSTRIAN!) bank account between the 1st and 15th of every month.
    For new residents, a deposit in the amount of three monthly dormitory fees serves as a security for any damages made. In order to retrieve the deposit at the end of your stay, the Security-Deposit Refund Form must be filled out and the full amount will be returned within six weeks, provided all outstanding bills have been paid by the occupant.
    *both lump-sums have to be paid once during the duration of a contract
    ویرایش توسط 85223501 : August 24th, 2016 در ساعت 03:21 PM

نتیجه گیری بحث فوق:

یا مستقیم با homeforstudents قرارداد ببندیم یا اگه یکسال اول رو با oead قرارداد بستیم، حتی با وجود کنسل کردن قرارداد ماهی 18 یورو و 55 یورو نظافت ورود و 55 یورو نظافت خروج کم می شه (و این مبلغ اگه مثل من خوابگاه تابستون با طول سال متفاوت باشه یه دو تا 55 یورو بهش اضافه می شه)! یعنی از 950 تا که دادیم آخر سال اگه خسارتی نزده باشیم و کلید رو گم نکرده باشیم 624 تا دستمونو می گیره.
    و این یعنی باید ماهی 28 یورو به مبلغ اجاره که بهتون اعلام می شه تو هزینه هاتون اضافه کنین (با توجه به اینکه نمی توان خوابگاه رو حتی برای تابستون کنسل کرد)

از سال دوم با قرارداد با home4student ماهی 10.5 یورو صرفه جویی می شه احتمالا ! چون اینجا هم 160 یورو هزینه بالاسری و دو تا 40 یورو بابت نظافت از پول پیش کم می کنه (می شه ماهی 17 یورو).

آیا 126 یورو در مجموع ارزش داره یا نه واقعا نمی دونم!
    دوستان با تجربه تر بفرمایند.

Senior Member

هرینه نظافتو یا اول ورودتون میگیرن یا اخر موقع خروج.اینطوری نیست که دو دفعه بگیرن.بستگی به خوابگاهتون داره.اونایی که مال خود اواد هستن موقع خروج ۵۵ یورو باید بدین.هزینه نظافت رو دستی باید بهشون بدین.از کاتسیون کم نمیشه.
    مورد دوم اینکه شما هرموقع کنسل کنین باید کمیسیون ماهی ۱۸ یورو رو به ازای همه ماههایی که قرارداد داشتین رو بپردازین.اینا از کاتسیون کم میشن.
    قرارداد بستن با بقیه شرکتها غیر از اواد کار سختیه.اگه ایران هستین راهی غیر از اواد نیست.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)