من و همسرم تنها با یه هفته اختلاف از هم اقدام کردیم. من به عنوان دانشجو و همسرم به عنوان همراه. روزی که ویزای من اومد (سه ماه طول کشید! ) به همسرم از سفارت زنگ زدن که خانمتون باید اول بره آلمان و دانشگاه ثبت نام کنه و وضعیت اقامتش مشخص بشه بعد ویزای شما هم می آد.
1) تاريخ مصاحبه: Mai 2015 -

2) تاريخ اعلام نتيجه ويزا: Nov 2015 Accepted (یک ماه و نیم بعد از اینکه من وارد آلمان شده بودم)
3) تاريخ اعتراض: -
4) تاريخ پاسخ به اعتراض: -
5) علت ريجکت: -
6) آخرين مدرک تحصيلی: دیپلم هنرستان (لیسانس نا تموم )
7) نوع مدرک زبان ارائه شده به سفارت (آلمانی، انگليسی ...): هیچ چی!
8) نام شهر مقصد: برلین
9) چگونگی تأمين مخارج در مدت اقامت توسط main applicant: شخصی
10) نوع ويزای همسر (دانشجويی، کاری، ...): دانشجویی (مستر)
11) فاصله زمانی اقدام برای ويزای پيوست با زمان اقدام/دريافت ويزا توسط main applicant: یک ماه و نیم
12) آيا در طول انتظار برای ويزا مکاتبه ای با اداره مهاجرت/ اداره امنيت/ سفارت داشته ايد؟ بله من (دانشجو) دو بار به اداره ی اقامت در برلین مراجعه کردم و مدارکی که سفارت از همسرم نگرفته بود رو تحویل اداره ی اقامت دادم.
13) آيا تا بحال به کشورهای اتحاديه اروپا يا حوزه شنگن سفر داشته ايد؟ خیر
14) ساير توضيحات:

حرف های ضد و نقیض در مورد گرفتن ویزای همراه خیلی زیاده، اون موقع خیلی ها سرزنشم می کردن که چرا با هم اقدام کردیم چون این ممکنه باعث ریجکت شدن خودم بشه، که نشد!! خیلی ها بهم می گفتن چون همسرت مدرک دانشگاهی نداره باید حتما مدرک زبان ادائه بده، که نخواستن! خیلی ها بهم گفتن چون همسرت مدرک دانشگاهی نداره ممکنه اصلا بهش ویزا ندن، که دادن!! ... خلاصه حرف های ناامید کننده کم نبود و من خواهش می کنم از دوستان اگر کمکی از دستشون بر نمی آد حدقل راههای امید رو برای دیگران نبندند! تجربه ی من بهم می گه آدم کاری رو که فکر می کنه و احساس می کنه درسته انجام بده، همه چی خیلی بهتر پیش می ره. البته من از تجربه ی خیلی از دوستان توی همین فروم خیلی استفاده کردم و واقعا از دوستانی که خیلی صبور به سوالاتم جواب دادن متشکرم. منم امیدوارم بتونم راهنمای دوستان دیگه باشم. موفق باشین.