صفحه 50 از 53 نخستنخست ... 4041424344454647484950515253 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 491 تا 500 , از مجموع 530

موضوع: دیتابیس نمرات آزمون تافل iBT (اعلام نتايج فقط به همراه نحوه ي مطالعه و برنامه ريزي )!

Junior Member

پیش فرض پاسخ : دیتابیس نمرات آزمون تافل iBT (اعلام نتايج فقط به هم

سلام. من در تاریخ 11مارچ 2017 برای اولین بار تافل دادم و نمره115(R29 L30 S27 W29) رو کسب کردم. به صورت جدی و با هدف تافل من 2.5 ماه روزی تقریبا 4/5 ساعت مطالعه داشتم.البته، هیچ‌گونه کلاسی شرکت نکردم و از پایه زبان رو به‌صورت خودآموز یاد گرفتم و توصیه اکید می‌کنم به دوستان که هرگز فکر نکنید کلاس رفتن معجزه می‌کنه یا بدون کلاس موفق نخواهید بود. من از خیلی از دوستان که کلاس میرفتن یا معلم خصوصی داشتن شنیده بودم که میگفتن کلاس خیلی واجبه و بدون کلاس نمیشه و الان با اطمینان میگم کلاس رفتن هرگز معجزه نمیکنه و نهایتا شما هستید که با تلاشتون میتونید زبان رو اصولی یاد بگیرید و نمرات عالی در تافل کسب کنید.
    خیلی از دوستان تجریبیات ارزشمندشون رو اینجا مطرح کردند. چند نکته که خیلی در موفقیت من تاثیرگذار بود رو اینجا مطرح میکنم و امیدوارم به درد دوستانی که قصد تافل دادن دارن بخوره:
    · به تواناییهای خودتون ایمان داشته باشید.
    · زبان رو تنها با هدف تافل نخونید و مبنا رو بر این بذارید که قراره به زودی در کشور دیگری تحصیل کنید و تنها راه ارتباطی شما زبان انگلیسی هست.
    · همه ما بارها شنیدیم که باید ذهن رو به انگلیسی فکر کردن عادت داد. این نکته خیلی خیلی مهمه.سعی کنید فضای انگلیسی زبانی رو برای خودتون ایجاد کنید. فیلم، سریال یوتیوب و Ted talk بهترین منابع شنیداری هستند البته نکته مهم این هست که این پروسه زمان بره شما نباید فکر کنید که با دیدن چندتافیلم یا سریال به سرعت لیسنینگ قوی میشه.
    · فایل های صوتی eslpod خیلی خیلی به من کمک کرد. حتما سعی کنید به ویژه با هدف ارتقا کلی سطح زبان این فایل های شنیداری رو تو برنامتون بگنجونید.
    · سعی کنید دایره لغات فعالتون رو افزایش بدید. فرقی نداره شما معنی چند تا کلمه رو بلدید اینکه چه طیفی از لغات رو بتونید استفاده کنید مهمه.
    · سعی کنید متن های متفاوت به زبان انگلیسی بخونید. حتی سرچ های ساده ای که انجام میدید راجع به هرموضوعی رو به انگلیسی انجام بدید.
    · سعی کنید ذهنتون رو به انگلیسی فکر کردن عادت بدید. من همیشه با خودم انگلیسی صحبت میکنم! خجالت نکشید و با خودتون انگلیسی حرف بزنید.
    · تمام اسکیل ها رو هم زمان جلو ببرید.
    · حتما زمان کافی برای بررسی t*p*o ها اختصاص بدید.
    · سعی کنید به روش مطالعه خودتون ایمان داشته باشد. من سه روز مونده به آزمون در یکی از کانالهای معروف تافل عضو شدم و باعث شد خیلی استرس بگیرم. تو این کانال خیلی بحث از تکرار متن و لیسنینگ تو بخش لانگ بود، باعث شد من حس کنم چون کلاس نرفتم در جریان این نکات نیستم و ممکنه روز آزمون مشکلی برام پیش بیاد. یه مثال دیگه اینکه نمونه رایتینگ و اسپیکیننگ دانشجوهاشون رو گذاشته بودن. رایتینگ ها پر بود از کلمات قلمبه سلمبه که باعث شد من استرس بگیرم. پس با متد خودتون پیش برید!
    · برای رایتینگ من روزی حداقل دو تا مینوشتم به مدت یک ماه. اصلا از کلمات سخت استفاده نکردم. سعی کنید با ساختار صحیح بنویسید و از تمپلیت های آماده استفاده نکنید بلکه با تمرین تمپلیت خودتون رو بسازید. من برای تسک اول 375 و برای دوم 580 کلمه نوشتم.
    · برای اسپیکینگ هم من برای سوال 1 و 2 تمپلیتی استفاده نکردم. ولی برای بقیه سوالا برمبنای تمپلیت نوت فول ، غالب های شخصی درست کرده بودم و استفاده کردم.
    · قبل از آزمون من یک هفته هر روز یک ست کامل t*p*o با فرمت امتحان اصلی میزدم. حتی از مداد معمولی و کاغذ آ4 استفاده میکردم که کاملا مشابه امتحان باشه! به همین دلیل بعد ازینکه آزمون دادم همش حس میکردم اینم یک آزمون آموزشی بود!
    · تمرین و ممارست تنها کلید موفقیت در تافل هست.

توصیه های روز امتحان
    · سعی کنید استرس نداشته باشید چون استرس شدیدا بازده شما رو پایین میاره. من روز امتحان خیلی از بچه هارو دیدم خیلی استرس داشتن و حتی از قرص های ضد اضطراب استفاده میکردن! نکنید این کار رو! باور کنید اگه مطالعه کافی داشته باشید تافل اصلا اون غولی نیست که ما ازش ساختیم!
    · یک نکته دیگه اینکه سعی کنید خیلی بلند صحبت نکنید زمان اسپیکینگ! متاسفانه چون هدست ها تمام صداهای اطراف رو بلاک میکنن خیلی سخته آدم بدونه چقدر بلند داره حرف میزنه! وسط حرف زدن من یهو مراقب جلسه اومد بهم تذکر داد و باعث شد تمرکزم سر سوال 4 به هم بریزه که باعث کم شدن نمرم شد!
    این ها نکاتی بود که به ذهنم میرسه و خیلی به من کمک کرد.
    به امید موفقیت دوستان در آزمون تافل

Junior Member

Overall: 112
    Reading: 29
    Listening: 30
    Speaking: 26
    Writing: 27

به دلیل این که این فروم مطالب مفیدی داشت و به من توی گرفتن این نتیجه خیلی کمک کرد، تصمیم گرفتم که تجربیات خودمو در زمینه ی آزمون تافل در اختیارتون بگذارم.
    من قبل تافل زیاد کلاس زبان نرفته بودم ولی از روش های مختلف مثل خوندن کتاب، دیدن فیلم و سریال و ... همیشه ارتباط (اگر چه کم) خودمو با زبان انگلیسی حفظ کردم. سطح خودم قبل تافل Upper-intermediate بود. در هر صورت اگر می تونید به تنهایی مطالعه کنید، خیلی توصیه نمی کنم که کلاس های تافل رو شرکت کنید چون مطلب خارق العاده ای توی کلاسا گفته نمی شه.
    Reading:
    برای موفقیت توی این بخش اول از همه باید دایره ی لغات وسیعی داشته باشید. من خودم کتاب های 504, 400, Barron's essential و یک چهارم 1100 رو خوندم. همه ی کتاب ها رو توصیه می کنم بخونید اگر چه از نظر محتوایی کتاب بارونز نزدیک ترین کتاب لغت به امتحان اصلی تافله. در خصوص کتاب های تافلم به نظرم اگه سطح زبان متوسط رو به بالا دارید وقتتونو با لانگمن، دلتا و... تلف نکنید. من کتاب کمبریج رو برای آشنایی با فرمت امتحان خوندم ولی اصلی ترین منبع، سوالات T*P O هست. ریدینگ های این نرمافزارو بزنید و با دقت اشتباهاتتونو آنالیز بکنید و کلمات مهمش رو با استفاده از نرم افزار Anki (توصیه شدید!) یاد بگیرید. بعد از 5 تا سری متن های تافل براتون تکراری میشه! یه فایل مجموعه لغات ریدینگ تی پی او هم تو همین فروم هست که اونم حتما بخونید. یادمه تنها تفاوت امتحان با تیپی او این بود که یکی از متن ها کلا سه تا پاراگراف طولانی بود که پیدا کردن مطالب مرتبط رو سخت می کرد.
    Listening:
    برای آشنایی با سوالات کتاب کمبریج رو خوندم. برای تمرین هم باز تی پی او رو اصلی ترین مرجع قرار بدین. در کل در این بخش مشکل زیادی نداشتم اما احساس می کنم لیسنینگ تافل مفهومی تر شده و الان روند به سمتی پیش رفته که عکس های مختلف توی بعضی تسکا میاد و استاد راجبش توضیح میده (که لازمه عکس هارو با دقت دنبال کنید و توضیحات استاد رو گوش کنید) . مکالمه ها هم سریع و بعضا tricky بودن. در کل برای این تست سعی کنید پادکست هایی گوش کنید که افراد آکادمیک توش صحبت می کنند. سریال big bang theory رو هم حتما پیشنهاد می کنم مرتب دنبال کنید تا به مکالمه انگلیسی عادت کنید.
    Speaking:
    برای من سخت ترین اسکیل تافل بوده و هست! اما اگر مکالمه بلد باشید راحت می تونید نمره ی بالا (27+) بگیرید. برای شروع حتما ویدیو های نوتفول رو ببینید و با تمپلیت نوتفول تمرین رو شروع کنید( حتما صدای خودتونو ضبط کنید و تایم بگیرید). بعد کم کم می تونید تمپلیت خودتونو بسازید که شدیدا توصیه میشه. من خودم تقریبا همه ی سوالات تیپی او رو برای این اسکیل انجام دادم اما سر جلسه تمرکز کافی نداشتم و استرس گرفته بودم و حتی یکی از تسکارو توی تایم نتونستم تموم کنم.در کل برای گرفتن نمره بالا لازم نیست جواب بی نقصی ارائه بدین. به نظرم مساثل زیر رو رعایت بکنید با احتمال بالا نمره ی خوب بگیرید:
    1. تمرین کنید تا برای دوتا تسک اول سریع دلیل پیدا کنید. برای این تسک ها اگر دلیل خوب پیدا کنید صحبت کردن راحت تره. با اینکه یکی از تسکارو 3 ثانیه زودتر تموم کردم، من توی این بخش good گرفتم. تمرکز اصلیتون رو روی کیفیت صحبت کردن بگذارید، اگر خوب صحبت کنید مصحح ها از مکس ها و نقص های کوچک صرفنظر می کنند.
    2. روی تلفظ و اینتونشین کار کنید تا شبیه افراد native صحبت بکنید.
    3. در صورت امکان، فقط برای اسپیکینگ حتما یک مدرس native بگیرید، این کار سطح اسپیکینگ شما رو حداقل یک مرحله ارتقا می ده.
    Writing:
    در کل رایتینگم بد نبود اما مشکلم این بود که برای سوالات ناآشنا نمی تونستم زیاد توضیح بدم و وارد جزئیات بشم. برای شروع ویدیو های نوتفولو پیشنهاد می کنم( مخصوصا برای تسک اول). کتاب Barron's TOEFL Essay هم sample های زیادی برای تسک independent داره که حتما بخونید. در کل برای تسک اول یه تمپلیت آماده کنید و دقیقا مطابق همون پیش برید. چیزی که مهمه اینه که بتونید مطالب مهم ریدینگ و لیسنینگو توضیح بدین و تکراری بودن تمپلیت خیلی مسئله ای نیست. این که میگن بیشتر از 225کلمه هم ننویسید اشتباهه و من توصیه می کنم که حتما +300 کلمه بنویسید چون برای توضیح موثر نکات مهم لیسنینگ لازمه.
    برای تسک independent یه تمپلیت خوب برای intro و conclusion آماده کنید. با انجام این کار هم توی وقتتون صرفه جویی میشه هم word count میره بالا. کتاب nova در زمینه hook ها توضیحات مفیدی داده که حتما مطالعه بکنید. برای این تسک از جملات مرکب، ترنزیشن ها و گرامر پیشرفته استفاده بکنید. البته حواستون باشه که متنتون پیوستگی و ساختارشو از دست نده یعنی در مجموع سطح زبان یکنواخت و پیوسته ای داشته باشه و مطالب هم پراکنده گفته نشه. برای این تسک من 440 کلمه نوشتم و نمره ی نسبتا خوبی گرفتم. اگه با همین سطح +500 کلمه می نوشتم حتما 28 می شدم، پس word count مهم هست اما قبلش باید سطح نوشتتونو به حد قابل قبولی رسونده باشید. مهم ترین نکته اینه که به هیچ وجه فارسی فکر نکنید و از خودتونم اصطلاح درست نکنید! سعی کنید با نحوه ی جمله بندی و سیستم فکری زبان مورد نظر بیشتر آشنا شید.
    Mock test:
    برای کاهش استرستون حتما حداقل یک بار آزمون آزمایشی شرکت بکنید اگر محل آزمون اصلی با آزمایشی یکی باشه که خیلی بهتره. من خودم یه آزمون توی امیربهادر دادم ولی آزمون اصلی توی سنجش بود. در هر صورت دقت کنید که حتی آزمون آزمایشی هم نهایتا 80% شرایط اصلی رو شبیه سازی می کنه چون آزمون آزمایشی قسمت لانگ نداره و همه هم زمان تسک هارو شروع می کنند. توی آزمون امیربهادر من 98 شدم با نمره ی 22 اسپیکینگ و 23 رایتینگ. نمرات این آزمون بسیار کمتر از سواد واقعی شماست پس با دیدن نتایج استرس نگیرید!
    Test day:
    آزمون بسیار خسته کنندس پس حتما شب قبلش خواب کافی داشته باشید. سعی کنید زودتر از نیم ساعت قبل آزمون توی سنتر باشید، این کار استرس شما رو کم می کنه. در خصوص سنتر همونطور که قبلا گفتم سنجش بودم، در کل خوب بود چون کامپیوتر ها توسط اتاقک ها از هم جدا شده بود و اتاقک ها حدود 1 متر از هم فاصله داشتن. موقع اسپیکینگ همه شروع به صحبت می کنند که باید از قبل آمادگیشو داشته باشید تا تمرکزتون به هم نریزه اگر چه اتاقک و هدفون ها صدا رو تا حد زیادی دمپ می کنه. در کل سعی کنید با صدای معمولی صحبت بکنید چون هدفون ها توسط تست متناسب با تن صدای شما تنظیم می شن.
    ویرایش توسط bet123 : May 3rd, 2017 در ساعت 04:26 AM

سلام دوستان
    من 15 آپریل امتحان تافل دادم سنتر خاتم
    و امشب نمراتش اومد R29L24S22W29
    وظیفه خودم دونستم تجربیات خودمو برای افرادیکه بعد از ما در این راه قدم میزارن بگم
    اول اینو بگم من در مدت زمان طولانی با تایم مطالعه کم برای تافل خوندم بخاطر پروژه و امتحانات و یسری مشکلات دیگه که وسطش وقفه های چندماهه هم افتاد
    این دفعه دومی بود که تافل میدادم دفعه اول R29L17S19W23شده بودم
    اما برای نحوه مطالعه هر بخش
    1- ریدینگ : کتابای 400، essential words for toefl ، 504 خوندم
    504 بنظرم انقدر ضروری نیست خیلی از لغاتش بدرد نمیخوره ولی دوتا کتاب دیگه عالین
    ازهمه مهم تر لغات hardworker یا همون لیست لغات چینی ها هستن که عالیه
    البته یه کانالی هست که سوالات تافل هر هفته میزارن که من برای تبلیغ لینکشو نمیزارم ولی کسی خواست میتونه خصوصی به من پیام بدن
    برای ریدینگ من کتابای دلتا لانگمن کمبریج ای تی اس mastering skills for toefl خوندم البته کم کم نه یدفعه مثلا روزی سه تاریدینگ
    و واقعا خوندن همشون لازم نیست اما چون من نمیخواستم از تافل دورباشم و پشتم باد بخوره نشستم خوندم ولی
    واقعا برای نمره آوردن در قسمت ریدینگ فقط و فقط تی پی اوها کافیه اما نکته مهم سعی کنید یه روز در میون یا هر روز یه ست ریدینگ بزنید و نکته مهم دیگه اینه که لیسن و ریدینگ رو کاملا پشت سرهم بزنید تا براتون عادت بشه من اوایل واقعا سردرد می گرفتم وقتی یه ساعت به مانیتور نگاه می کردم
    از طرفی من کلا در حالت عادی فشارم خیلی پایینه و وقتی برای دوساعت به جز آب چیزی نخورم فشارم خیلی خیلی افت می کنه پس بهتره از اول خودتونو آماده کنید برای این شرایط در غیر اینصورت روی عملکردتون تاثیر میزاره نکته دیگه این که نحوه خوندن ریدینگ اینطوریه که شما برای افزایش سرعت سعی کنید به جای بیست دقیقه هر ریدینگ رو توی 18 دقیقه بزنید این باعث میشه روز امتحان دیگه با وجود استرس زمان کم نیارید بعد که خواستید بررسی کنید ریدینگو یه دوره با آرامش بخونید و بررسی کنید چرا یسری تستهارو غلط زدید دلیل غلط بودن سه گزینه دیگه چیه دلیل درست بودن گزینه مورد نظرتون چیه اینکارو حتما انجام بدین ریدینگتون رشد می کنه از طرفی نمراتتونم یادداشت کنید تا رشدتونو متوجه شین
    نمرات هم از روی سیستم خاصی محاسبه میشه که تویه سایت هست
    برای لیسنینگ
    من لیسینینگ ازمایشی 30 و 26 شدم یعنی لیسنم خوبه اما چندمورد اساسی روز امتحان این نتیجرو برای من رقم زد 1- من کلا اعتماد بنفسم داغونه2- سوالات لیسن یه ذره سخت تر شده 4- من بعد کانورستیشن اول خودمو باختم ودیگه بی خیال این تافل شدم 4- از همه مهم تر فشارم افت کرد و در این مرکز نذاشتن اب و خوراکی ببریم البته شاید اگر دستمو بالا میبردم میدادن بهم اب
    نکته بعدی تا میتونید مستند و فیلم ببینید
    سایت British council magazine پادکستای خوبی داره
    bbc یه سایت داره برای پادکست عالیه پیداش کنم براتون میفرستم
    نکته بعدی اینکه من لیسن هارو با دور تند گوش میکردم حدود 1.5 که با kmplayer میشه سرعتو زیاد کرد
    هرروز لیسن گوش کنید تمام لهجه هارو و
    برای لیسن های تی پی او من نت بر نمیداشتم یا خیلی کم در حدود چندتا لغت مگر اینکه یه موضع در مورد چندتا فاکتور، مزیت و معایب بود که حروف اولشو مینوشتم و از یسری علامت ضربدر و اینا استفاده می کردم
    برای اسپیکینگ که داغونم سکوت کنم بهتره ولی من چون 19 شدم دفعه اول و دفعه دوم باز بدون تمرین کافی رفتم ولی دو هفته قبلش فقط شروع کردم سوالات 1و 2 اسپیک رو واسه خودم بدون تایم حرف میزدم و بعدش میرفتم نمونه جواب هارو میخوندم بچه ها من فهمیدم که در اسپیک چندتا نکته مهمه 1- بدون استرس 2- دلیل 3- خیلی ساده و روون حرف بزنید اصطلاحا دهنتون باز شه به حرف زدن به انگلیسی من تنها فرقم این بود که تویه این یه هفته از ازمایشی تا تافل فقط دلیل خوندم وهمینطوری حرف زدم درباره مسائل مختلف
    روز امتحان لغات می اومدن تو ذهنم دیگه من منم کم شده بود چندتا از تی پی اوها هم برای سوال 3تا 6 تمرین کردم که نکته مهمش این بود که تمپلیتامو بی خیال شدم مثلا توو سوال چهار سعی کردم به جای صحبت در مورد ریدینگ بیشتر در مورد لیسن حرف بزنم بعد آخرش بگم برای همینه که این پدیده چنین اثری روی جامعه داره همین البته خوبه برای سوالات اینتگریتد تمپلیت داشته باشین چون بهتون نظم میده اما از طرفی سعی کنید زیاد خودتونو درگیر نکنید از طرفی بچه ها اون تمرین های چندروز قبل یسری جواب در ذهن من مونده بود بخاطر همین خیلی درگیره ایده اینا نبودم شروع کردم به حرف زدن سعی کنید تا میتونید رو سوالایه یک و دو قبل امتحان کار کنید و دوره کنید تا ایده بیاد در ذهنتون من کمترین و شاید در مقایسه با بقیه اسکیل ها حدود صفر زمان براش گذاشتم اما همون چند روزشایدم یکی دو هفته روزی 2-3 ساعت خیلی خیلی کمکم کرد که نمرم از 19 بیاد 22
    از طرفی مگوش هم میگه برای رشد هر یه نمره در اسپیک باید 15 ساعت حرف بزنید

برای رایت
    اول اینکه من کلاس تافل که میرفتم استادمون مارو فرستاد دنبال نخود سیاه یسری گرامر پیچیده به ما داد و می گفت باید از لغات سخت و و گرامر استفاده کنید که درواقع سبب میشد من کم بنویسم و پرغلط بنویسم اما واقعا ممنون از فردیکه رایت های منو تصحیح کرد و به من گفتن ساده بنویس ،من در این امتحان 653 تا برای ایندیپندنت و 320 تا برای اینتگریتد نوشتم
    برای اینتگریتد یه تمپلیت ساده در حد لغات دبیرستان داشتم و سعی کنید تمام نکات لیسن را بنویسید من تقریبا تمام نکاتو نوشتم به جز اسم یه حیوان نکته دیگه ریدینگ رو هم در حد یک یا دوجمله بنویسید البته با پارافریز کردن بعد هم سعی کنید لیسن و ریدینگ را بهم ربط بدین مثلا در پارگراف یک بگید برخلاف این نکته در ریدینگ لیسن میگه فلان

ادامه پست قبل
    اما برای ایندیپندنت من رایت ها میدادم برام تصحیح کنه البته کلا ده تا هم ندادم ایشون هم کامنت های خوبی میدادن و شدیدا تاکید داشتن ساده بنویسم و بیشتر اصرار داشتن که منسجم بنویسم و دلایل خوب بیارم برای ساپورت ، یه تمپلیت ساده داشتم که از چندین رایتینگ مختلف جمع کرده بودم دو جمله برای مقدمه به جمله برای هر پارگراف و دوتا جمله برای کانکلوژن دوستان همه می گفتن نباید از تجارب شخصی مثال بزنید ولی من چون هیچ آماری در ذهنم نبود مثال های ساختگی شخصی بسیار طولانی زدم یعنی یه جوری قصه گفتم م اول قرار بود دی امتحان بدم تو آذر حدود 30 تا رایت نوشتم که خیلی کمک کرد ذهنم آماده بشه دیگه ننوشتم تا سه هفته مونده به آزمونم در فروردین که روزی دوتا مینوشتم بعد خودم تصحیح میکردم چنداتاشم دادم برام تصحیح کردن
    سعی کنید قبل آزمون رایت بنویسید هم دستتون تند شه هم ذهنتون آماده باشه
    غلطهای املاییتونم رنگی کنید مثلا من تقریبا در تمام رایت ها Although , trueحروفشونو پسو پیش میذاشتم روز امتحان حواسم بود بهشون یا یسری غلط های اشتباه زمانی یا اس جمعو اینا
    سعی کنید یسری گرامر ساده مثل not only ، despite . howeverاینا هم استفاده کنید
    یسری اصطلاح کلی مثل generally speaking broadly speaking اینا هم یه جا یادداشت کنید صبح امتحان دوره کنید همش در ذهنتون زنده باشه
    از طرفی نمونه رایت های توی نت رو هم بخونید یک برای ایده داشتن دو برای یادگرفتن چطور دولوپ کردن و حتماحتما چند روز قبل امتحان سعی کنید زیاد رایت بخونید هم ایده میده برای رایت هم اسپیک هم در ذهنتون همه چیز زنده باشه
    از طرفی سعی کنید اگر میتونید ازمون ازمایشی بدین که خیلی به کنترل استرس و فهمیدن ضعف و اشکلاتتون کمک می کنه من دوتا ازمایشی آخر یکی در دی 100 و در فروردین 93 شدم
    ریدینگ 26
    لیسن 30
    اسپیک 21
    رایت 23
    دومی یه هفته قبل ازمون
    ریدینگ 26
    لیسن 26
    اسپیک 20
    رایت 21
    دوستان خیلی مشکلات هست خیلی چیزا ممکنه سردتون کنه م اما به خدا ایمان داشته باشید کمکتون می کنه دوباره بلندشین شاید چندبار مجبور شید امتحان بدین اما ناامید نشین مثلا امسال یکی از بچه ها میگفت برای پذیرش از یه دانشگاه خیلی خوب آمریکا چهاربار جی ار ای داده تا نمرشو بگیره

Junior Member

پیش فرض پاسخ : نقد و بررسي منابع موجود براي آزمون تافل iBT‌ وترتي

سلام دوستان عزیز من نمرم 109 شد می خوام اینجا یکسری تجربه هایی که شاید بدرد همه بخوره رو به اشتراک بذارم که حالا توی هر بخش چیکار کردم
    * reading* : توی این بخش به نظر من مهم ترین چیز دایره لغاتتون هست و حالا سرعتتون که اون هم به نظرم با دایره لغات حل می شه که حالا 2 نکته هست به نظرم توی مطالعه اغات رعایت کنین خوب میشه :
    1. شما این لغات رو لازم نیست بتونین استفاده کنین حتی لازم نیست که کامل درکشون کنین چون صرفا قراره که وقتی اونارو توی جمله دیدین بتونین متن رو درک کنین
    2. حالا با این دید که می دونین چجوری باید باید لغتارو یاد بگیرین میرسیم به این منبع که از روی چی باید بخونین، خود من اولش رفتم سراغ یکسری کتاب و اینکه که به نظرم وقتم تلف شد، نهایتا یک اپلیکیشن به اسم "کتاب آبی" پیدا کردم که اومده لغتای آزمون و tpo رو به تریتیب میزان استفاده با معنیو مثال مناسب اومده با یه ااگوریتم فلشکاردی آموزش داده کاملا با خوندن از روی اون نمره reading از 22-23 tpo ها تهش به 28 آزمون رسید در عرض یک ماه،از نظر من کافی بود این منبع و به چیز دیگه نیاز ندارید .
    *listening* : توی این بخش خودم چ.ن اوقدر مشکل نداشتم شاید اونقدر راهنمای خوبی نباشم ولی حالا پیشنهادی که دارم اینه فیلم رو که مثلا می تونه Tedshow باشه رو به جای اینکه 10 تا ببینین یکی از قسمت هاشو 10 بار ببینین . یک چیز دیگه این که حتما نوت برداری رو یاد بگیرین تمرین کنین که توی 30 ثانیه حتما بتونین یک سری اطلاعات رو یادداشت کنین و این که با نظم بنویسین چون سر امتحان قاتی میشن باهم. توی این بخش من 30 گرفتم
    *speaking* : اینجا مهم ترین چیز اینه که خودتون دیالوگ خودتون رو اصلاح کنین موقع تمرین کردن گوش بدین و انقدر اصلاح کنین تا راضی باشین ازش ، مسئله دوم هم همون هم همون نوت برداشتنه ، توی این بخش 30 گرفتم
    *writing*: یک کتاب "oxford" بود که حالا با اون رفتم جلو نمره 25 ام توی بخش اوقدرنمره بالایی نیست ولی خوب دباره همون نوت برداشتن سوال اول که با همون کتاب تمرین کردم وساختار ثابت دادن نوشته های سوال آخر ( مثلا مقدمه 2 تا پاراگراف و نتیجه ) با تمرین می تونه بهتون کمک کنه
    حالا بازم اگر سوالی داشتین به نظرتون می تونستم کمک کنم تا جایی که بتونم پاسخگو هستم

Junior Member

سلام
    5 august امتحان دادم سازمان سنجش. خیلی مرکز خوبیه. فقط شما حواستون باشه اینکه شناسنامه های قدیمی که دستی هستند رو قبول نمیکنند و همین مسئله کلی به من استرس داد. چون کارت ملیم هم منقضی شده بود! زنگ زدم برام گواهینامه رانندگیمو آوردن وگرنه مدارکم معتبر نبود. حتی کارت دانشجویی معتبره فکر کنم ولی شناسنامه دستی نه.

نمره:

96
    w 27
    r 26
    s 23
    L 20

پایه زبان خوبی دارم (کنکور دکتری 95 درصد زدم) ولی برای این امتحان اشتباهاتی داشتم که باعث شد به خاطر listening نمره ام بیاد پایین. هر چند کلا لیسنینگ من معمولیه. از اونجایی که تافل سر جلسه یه امتحان آزمایشی هم میگیره که تصحیح نمیشه ولی ما نمیدونیم کدوم یکی اصلیه و کدوم آزمایشی، واقعا لیسنینگ خسته شده بودم. کلا هم اون جور که باید لیسنینگ کار نکردم. من یه مشکلی که تو لیسنینگ دارم اینه که وقتی نوت برداری میکنم حواسم پرت میشه. مطمئنم با تمرین بیشتر این مسئله قابل حله ولی خب زمان نداشتم که بخوام صبر کنم.

ظرف چند سال اخیر کلمه زیاد حفظ کردم به نسبت. به مرور. 504 و تافل و 1100 و GRE و ... . یعنی حدود 5 هزار تا کارت تو نرم افزار anki برا خودم درست کردم. ولی فکر میکنم 504 و تافل بارونز میتونه کافی باشه به شرط اینکه ریدینگ و لیسنینگ زیاد مثال حل کنید و کلمات مهمشون رو یاد بگیرید. مثلا tpo ها همه یا اکثرشون رو کار کنید. چون کلمه های خوبی یاد میگیریم تو اینا و شاید دیگه احتیاجی به 1100 و ... نباشه.

کلا نوت فول خوبه! همه چیزش به نظر من! من که راضی بودم. البته رایتینگ و لیسنینگ و اسپیکینگشو خودم درست کار کردم. ولی دیدم vocab و ریدینگش هم به نظر خوبه. این که لیسنینگم کم شده یه دلیلش که عرض کردم به خاطر سر جلسه بود و دلیل دیگه اینکه لیسنینگ به نظرم باید بلند مدت آدم بیشتر کار کنه.

رایتینگ نوت فول به همراه کتاب Nova رو توصیه میکنم. Nova لااقل تکنیک های مقدمه و کانکلوژنش رو بخونید. بقیه ش شاید نیاز نباشه اگر نوت فول کار میکنید. خوندن مثال های مختلف هم میتونه خوب باشه. مثلا از کتاب بارونز یا Asnwers to all toefl essays. من 417 کلمه برای سوال دوم و حدود 240 کلمه هم برای سوال اول سر جلسه نوشتم و خیلی هم کلمات عجیب و غریب تا اونجایی که یادمه به کار نبردم. ساختار نوشتارم هم شبیه نوت فول بود با کمی تغییر. مثلا اولین جمله م یه داده آماری بود (از تکنیک های مقدمه نووا). یا مثلا کانکلوژن هم نوشتم برای سوال اول.

ریدینگ قبلا برای امتحان تولیمو لانگمن pbt کار کرده بودم و کلا ریدینگم خوبه و تکنیکهاش رو بلدم. سه چهار تا حدودا ریدینگ tpo هم زدم.

اسپیکینگم زیاد جالب نبود ولی نوت فول ردیفش کرد. اول رفتم سراغ دلتا ولی واقعا نفهمیدم چرا این کتاب رو به عنوان یکی از منابع اصلی یاد میکنن! خوبه ها بدک نیست ولی نوت فول خیلی بهتره. اما خوبی دلتا اینه که میشه خیلی سریع تمومش کرد البته بدون تمریناش. به نظرم نوت فول خوبه البته من تا حدودی هم توی رایتینگ و هم اسپیکینگ تمپلیت نوت فول رو تا حدودی تغییر دادم چون شنیده بودم کم میکنن اگه کپی کنیم. ولی خیلی هم گیر این نبودم که صد در صد عوضش کنم. سر امتحان یکی از سوالای ترکیبی (سوال 3 یا 5 بود که باید به یه مکالمه هم گوش کنیم) واقعا نفهمیدم درست چی میگن! ولی یه سری نوت ها نوشتم و همونا رو گفتم. کار خوبی که کردم این بود که بالاخره حرف زدم. هر چند روان صحبت نکردم این سوال را ولی ساکت ننشستم و هر چی از نوت هام فهمیدم گفتم. جالبه نگاه کردم به نظر نمره م تو این بخش زیاد با بخش های دیگه ظاهرا فرقی نداشت با اینکه مثلا سوال 1 و 2 رو خیلی بهتر جواب دادم به نظر خودم. یه اشتباه دیگه هم که کردم این بود که جمله نتیجه گیریم رو هنوز کامل نگفتم که وقت تموم شد. فکر کنم برای سه تا از سوالام این اتفاق افتاد. البته نمیدونم توی نمره م تاثیر داشت یا نه. کلا در جریان باشید جمله نتیجه گیری میشه کلا نگفت مثلا برای سوال 1و 2. این رو توی مثالهای دلتا قشنگ میشه متوجه شد. در کل فکر میکردم نمره اسپیکینگم میتونه کمتر از این هم بشه که خوشبختانه نشد. فکر کنم یه دلیلش همین بود که حرف زدم. ساکت ننشستم! حتی اگه درست نمیدونستم چی بگم! تو راه تهران هم توی ماشین خانمم سوال میکردن و من جواب میدادم 30 40 تا سوال فکر کنم همین شکلی برای سوال 1 و 2 تمرین کردم!

من زمان تقریبا 3 ماه گذاشتم.
    اگر برگردم این زمان رو، تاکیدم رو میذارم روی نوت فول و TPO. متاسفانه خیلی وقت نکردم TPO بزنم.

چند تا tpo قبل از امتحان زده بودم ریدینگ و لیسنینگشون رو که نمره هاش این شکلی شده بود:
    ریدینگ: 22-24-27-22-27
    لیسنینگ: 17-27-21-15-15-19-22

خوشبختانه لیسنینگم زیر 20 نشد که اگر میشد یه پوئن منفی بود.

یا علی...
    ویرایش توسط hfml : August 16th, 2017 در ساعت 07:28 AM

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    نرم افزار - دانشگاه تهران

پیش فرض پاسخ : دیتابیس نمرات آزمون تافل iBT (اعلام نتايج فقط به همراه نحوه ي مطالعه و برنامه ريزي )!

با سلام خدمت دوستان.
    من 27 آگوست در سنتر سازمان سنجش امتحان دادم و نمره م 99 شد. من برای بالای صد و ده رفته بودم، که صد رو بیارم. خداروشکر.
    R 27
    L 26
    S 23
    W 23
    وظیفه خودم میدونستم که بیام اینجا تجربیاتم رو به تفکیک مهارتها با شما در میان بذارم.

ریدینگ: من فقط کتاب essential words رو خونده بودم ولی در کل مطالعات زبانم بد نیست. من تا مدتها اول سعی میکردم کل ریدینگ رو بخونم بعد برم سراغ سوالات. که بعد از مدتی متوجه شدم بهینه نیست. و از سوالا شروع کردم. منتها اگر سوالی مثلا وسط پاراگراف دو را نشانه رفته بود، من از اولش کامل میخوندم اون پاراگراف رو. که سوالات آخر که درک مفهوم کلی و نتیجه گیری از متن هست را راحت تر پاسخ بدهم.

لیسنینگ: خب من خیلی تمرین داشتم بخصوص مثلا توی ماشین پادکست های مختلف رو گوش میکردم و گوشم عادت داشت. ولی در کل، سوالات لیسنینگ خیلی مفهومی شده. بعضی سوالاش تابلو هست، ولی بیشترش باید کل مفاهیم را به دقت درک کرده باشین. برای شبیه سازی تست واقعی، حتمن آزمونهای TPO را بزنین. بخصوص ده بیستای آخرشو که شبیه تره به آزمون اصلی.

اسپیکینگ: تمرین، تمرین و فقط تمرین. و چک کردن با یک استاد خوب یا یک دوستی که مسلط هست و قبلا تافل داده. به نظر من برای تافل(که بیشتر آزمون مهارت هاست تا knowledge)، هیچ نیازی به پارتنر نیست. بلکه فقط خودت هستی و خودت. یه کامپیوتر بدون حس هم جلوت. از اول اینجوری تمرین کنین خیلی بهتره. به نظرم یک استاد native میتونه خیلی آدم رو جلو بندازه با چهار پنج جلسه خصوصی. از صدتا کلاس زبان و فری دیسکاشن بهتره.

رایتنیگ: من تسک independent رو همیشه خوب مینوشتم چون سبک خودم رو پیدا کرده بودم و از هیچ تمپلیتی هم کاملا استفاده نکردم. بلکه برای خودم یک ساختار ذهنی ایجاد کرده بودم. ولی مشکل اصلی من integrated بود که fair شد نمره م. خیلی نیاز به تمرین و استدلال قوی داره. به نظرم کتاب Toefl Writing Success نوشته ی آقای امیر خادم، یه اعتماد به نفس خوبی به آدم میده، البته من متاسفانه خیلی دیر باهاش آشنا شدم.

نتیجه: در کل یادتون باشه. تافل یه آزمون مچ گیری نیست، بلکه واقعا میخواد مهارت شما رو اندازه بگیره. رقیب شما هم فقط خودتون هستین. پس به یه درجه از اعتماد به نفس برسین که دیگه استرس نداشته باشین و مشکلات احتمالی سر جلسه آزمون خیلی روی شما تاثیر نذاره (توی سنتر سازمان سنجش طبقه ی بالا داشتن بنّایی میکردن، با پتک و چکش و ... خیلی رو اعصاب بود! ولی باید به خودتون بگین: همینه که هست. الان بهترین عملکرد رو داشته باش، بعدا فوقش اعتراض میکنی یا مجددا تافل میدی). من ده روز آخر، دقیقا یک آزمون tpo را سعی میکردم توی وقت اصلی بزنم. این باعث میشه شما روز امتحان هم فکر کنین یه آرمون تستی دیگه دارین میدین که روی کارایی شما قطعا تاثیر مثبت میذاره.

موفق باشین.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering

پیش فرض پاسخ : دیتابیس نمرات آزمون تافل iBT (اعلام نتايج فقط به همراه نحوه ي مطالعه و برنامه

من همیشه خودم زبان میخوندم. فقط قبل از تافل اولم یه ترم واسه تقویت اسپیکینگ کلاس رفته بودم.

به طور کلی دو چیزی که ازش خیلی نتیجه گرفته م یکی اینه که از همون ترم دو و سه کارشناسی کتابا رو زبان اصلی میگرفتم و دوم اینکه فیلما رو تا وقتی که زبانم ضعیف بود برای بار اول زیرنویس انگلیسی میدیدم. اگه خوشم میومد برای دفه های بعدی بدون زیرنویس میدیدم. یکی از بخشهای مفرح زبان خوندن همین فیلم و موسیقیه. البته قطعا از اینا مفرح تر اینه که بتونید با انگلیسی با دیگران ارتباط برقرار کنید

ژانویه برای بار اول تافل دادم
    ریدینگ 29، لیسنینگ 26، اسپیکینگ 18 و رایتینگ 21

دوباره خوندم ولی چون میخواستم صرفه جوری کنم باز فقط یه ترم کلاس رفتم برای تقویت اسپیکینگ

ریدینگم انصافا پیشرفت کرده بود تو این مدت. کلی متن و لغت خونده بودم، لیسنینگم هم همینطور. فیلما دیگه رو بدون زیرنویس انگلیسی میدیدم و ماه به ماه پیشرفتم رو حس میکردم. رایتینگ هم زیاد تمرین کرده بودم

سپتامبر تافل دومم رو دادم

متاسفانه از اول جلسه استرس داشتم به خصوص برای اسپیکینگ که یه غولی شده بود برام

در نتیجه دو بخش قبل از اون رو هم خراب کردم

ریدینگ 27، دو نمره کمتر از دفه قبلی، لیسنینگ 26، در حالی که قطعا باید بهتر میشدم، و اسپیکینگ دوباره 18

اما اسپیکینگش که تموم شد انگار یه باری از رو دوشم برداشته شده بود

رایتینگ 28

غرض از این روده درازی این بود که به قول هاشمی طبا اول به خودم و بعد خدمت همه دوستان گرامی تذکر بدم کنترل استرس بی نهایت مهمه. بیخود از تافل و از هیشکدوم از بخشهاش غول نسازید. دو نفر با سطح زبانی یکسان ولی یه نفر با استرس و نگرانی و اون یکی مطمئن به اینکه فقط هر چی بلده رو میخواد ارائه بده، واقعا نمره هاشون تفاوت فاحش و بعضا سرنوشت سازی خواهد داشت

و اینکه دعا کنید روز امتحان روز خوبتون باشه

Junior Member

پیش فرض پاسخ : دیتابیس نمرات آزمون تافل iBT (اعلام نتايج فقط به همراه نحوه ي مطالعه و برنامه ريزي )!

با سلام خدمت دوستان.
    از اونجا که من از مطالب این فروم خیلی استفاده کردم وظیفه خودم دونستم که بعد آزمون تجربیاتمو بگم شاید به درد کسی بخوره.
    من 9 سپتامر در مرکز عالیان امتحان دادم و 112 شدم.
    ریدینگ 29 لیسنیگ 30 اسپیکینگ 26 رایتینگ 27

اول در مورد سنتر:
    با توجه به چیزی که از دوستان شنیدم، همه سنترها مزایا و معایب خودشون رو دارن و هیچکدومشون 100 درصد خوب نیست. مشکلی که تو سنتر عالیان وجود داشت تاخیر زیاد آزمون بود که به علت بخش تشخیص هویت با صدا که قبل آزمون برگزار میشه بود. متاسفانه سیستمشون مشکل داشت. قرار بود امتحان هشت صبح شروع بشه ولی اولین نفرات ده صبح شروع کردن. من وقتی حدود ساعت دو امتحانم تموم شد هنوز یک عده منتظر بودن برن داخل و امتحان بدن! آخرش نفهمیدیم مشکل از ای تی اس بود یا از سنتر.
    مزایای سنتر هم اینا بود:
    برخورد خوب مسئولین سنتر، برای کارت ورودی گیر ندادن زیاد، حتی بعضیا با کارت کلی از این قدیمی ها هم اومدن داخل. میتونستید مداد یا خودکار خودتونو ببرید اگرچه مداد و خودکار خودشون میدادن. میتونستید خوراکی هایی که با خودتون آوردین رو در بریک بین لیسنیگ و اسپیکینگ استفاده کنید اما داخل سالن نمیتونستید ببرید. پذیرایی خود سنتر هم کیک آبمیوه بود. اول کار یه دونه از این گوشگیرهای ابری به هر نفر دادن که خیلی عالی بود و واقعا موثر بود، نمیدونم بقیه سنترها از این گوشی ها میدن یا نه. من توی بخش اسپیکینگ تقریبا صدای هیچ کس دیگه ای رو نمیشنیدم. فاصله نفرات نزدیکه و کابین نداره فقط پارتیشن هست. دو تا سالن داره هر سالن حدود سی نفر ظرفیتشه. مراقب هم خوب بود اگر کاغذ اضافی میخواستید یا کار داشتید کافی بود کاغذای قبلی رو تو هوا بگیرید سریع میومد.
    در کل حتما سعی کنید که با شلوغی دور و برتون تمرکزتون رو حفظ کنید. من وقتی تو خونه اسپیکینگ کار میکردم در اتاقو باز میگذاشتم و سعی میکردم با سر و صدای تو خونه تمرین کنم که عادت کنم. برای ریدینگ و لیسنینگ هم میرفتم کتابخونه که طبعا رفت و آمد و تا حدودی سر و صدا داره و عادت دادم خودمو به اینکه حتی الامکان تمرکزمو حفظ کنم. حتما سعی کنید رو این مورد کار کنید.
    در مورد دایره واژگان:
    من تقریبا از هشت ماه مونده به آزمون شروع کردم ولی چون اون موقع سر کار میرفتم و کارم سنگین بود و ساعت کاریم زیاد بود مجبور بودم یه راه هایی پیدا کنم که از وقت کمی که داشتم کمال استفاده رو بکنم. تقریبا یک ماه و نیم مونده به امتحان شرکتمون تعطیل شد و من تو این زمان فشرده تر مطالعه کردم.
    من نرم افزار هیولا 400 واژه رو روی گوشیم نصب کردم و تو مسیر که میرفتم میخوندم. اسنشال ورد رو هم روی کامپیوتر توی نرم افزار جی-ممورایز میخوندم. برای یاد گرفتن واژه ها من جمله ای که واژه دخلش بود رو حفظ میکردم. اگر جمله های خود کتاب خوب نبود یک جمله از داخل دیکشنری در میاوردم و وارد نرم افزار میکردم و اون رو حفظ میکردم. وقتی دو ماه آخر تی-پی-او رو شروع کردم هر کدوم از ریدینگ ها رو هم کلماتشو درآوردم و با جی-ممورایز حفظ کردم. من تی-پی-او های 20 تا 49 رو خوندم و یک تا بیست رو نخوندم.

برای ریدینگ:
    من کتاب دلتا رو برای یاد گرفتن تکنیک ها بخش ریدینگشو خوندم. دو ماه آخر که تی-پی-او ها رو شروع کردم اوایل خیلی کلمه هاشو بلد نبودم، مثلا تی پی او 20 رو فکر کنم شصت تا کلمه جدید داشت برام و خیلی سخت به نظرم میومد. بعدش راحت تر شد. اواخر به طور متوسط هر تی-پی او حدود دو، سه تا غلط داشتم. تو امتحان ریدینگ لانگ خوردم و آخرین ریدینگ سخت بود واقعا ولی تمام تلاشمو کردم تا اونجا که میتونستم خوب جواب بدم.

برای لیسنینگ:
    من فیلم زبون اصلی زیاد میدیدم و لیسنینگم خوب بود در کل ولی کارهای که انجام دادم برای تقویت بیشتر اینها بودن: فایل های لیسنینگ های کتابهای مختلف مثل بارونز و مستر اسکیل رو روی گوشیم ریخته بودم و همیشه همراهم بود و دائم گوش میکردم که گوشم عادت کنه و به نظرم خیلی تاثیر گذار بود. بخش لیسنینگ دلتا رو خوندم تا اسکیل ها رو یاد بگیرم. دو ماه مونده هم تی-پی-او زدم.

برای اسپیکینگ: من نوتفول رو کامل ویدئوهاشو دیدم و فایل های وردشم خوندم و همون تکنیک رو به کار بردم. فقط توی تمپلت ها یه دستکاریهای کوچیکی کردم. یه کتاب داشتم که صد تا نمونه سوال برای سولات یک و دو داشت که اونها رو تمرین کردم، هی صدامو ضبط میکردم و دوباره و دوباره تمرین میکردم تا خوب بشه. سوالای یک و دو تی-پی-او رو هم کامل تمرین کردم. با این حال سر جلسه سوال یک سخت بود و من قبلا نشنیده بودم و فقط هم یک دلیل به ذهنم رسید اما سعی کردم همون یک دلیل رو بسط بدم و مثال طولانی بزنم و با جزئیات بیشتری بگم تا تایمم پر بشه. سوالات سه تا شیش رو همون روشهای نوت فول رو تمرین کردم و تی-پی او زدم. تقریبا سی تا تی-پی-او رو تمرین کردم. جواب که میدادم بعدش گوش میکردم اگر خوب نبود دوباره جواب میدادم، چند بار تکرار میکردم تا روان و خوب بگم.

برای رایتینگ: رایتینگ هم من ویدئوهای نوت فول رو دیدم و روش کلیم همون روش بود. برای سوال اول که دقیقا روش نوت فول رو به کار بردم. یه تمپلت هم درست کرده بودم که بر اساس همون مینوشتم. تقریبا بیست تا تی-پی-او رو کار کردم. سر جلسه هم حدود سیصد کلمه نوشتم. من کلمات سخت و گرامر پیچیده به کار نبردم در رایتینگ اول، فقط همه ی چیزی رو که لکچر میگفت و نوت برداشته بودم رو نوشتم. برای رایتینگ دوم من اول حدود سی تا از رایتینگ های کتاب بارونز رو خوندم و عباراتی که به نظرم به درد بخور میومدن رو برداشتم و دسته بندی کردم و حفظ کردم و سعی میکردم تو تمرین ها ازشون استفاده کنم. برای رایتینگ دوم من تمپلت نداشتم و از استراکچری که نوت فول میگه استفاده کردم. دو تا بادی پاراگراف با مثال شخصی در هر پاراگراف آوردم. از کلمات خیلی مشکل استفاده نکردم اما یه چند تا استراکچر پیچیده رو یاد گرفته بودم که استفاده کردم مثل adverb reduction، If omission، conditional و اینها. در امتحان هم 470 کلمه نوشتم.

در کل به نظرم نمره ی بالا آوردن در این امتحان سخت نیست، اگر که با جدیت و پشتکار مطالعه بشه و از منابع صحیح استفاده کنید. امیدوارم این تجربیات به درد بقیه بخوره، همانطور که تجربیات دوستان برای من خیلی ارزشمند بود و ازشون خیلی استفاده کردم.

Senior Member kran آواتار ها

9 sep سنتر زنجان
    Reading: 27

Listening: 26
    Speaking: 24
    Writing: 27
    Total: 104
    سنتر زنجان خیلی خوبه فقط اونروز تو زنجان مانور نظامی بود و به طور عجیبی قبل از شروع آزمون برق رفت. یعنی ولتاژ مشکل پیدا کرد مثلا تو سالنی که ما بودیم فقط کامپیوتر من و 3 نفر دیگه خاموش شد و برق ساختمان نمیکشید. خلاصه اول همه اومدن بیرون بعد همشون رفتند تو و فقط ما 4 نفر موندیم و بعد دو نفر دیگه رفتند و من و یه خانم موندیم. این داستان تا ساعت 10:30 ادامه داشت تا تونستیم شروع کنیم. در کل ادامی استرسی نیستم که قافیه از دستم در بره و این قضیه زیاد رو عملکردم تاثیر نگذاشت اما از اونجا که ادمی شکمو هستم دیگه توی اسپیکینگ و رایتینگ واقعا گشنه شدم و خیلی اذیتم کرد.
    نکات رو دوستان گفتند. البته من یه تافل اکسپایر دو سال قبل داشتم 98. دیگه نیاز نبود که زیاد تقلا کنم چون تو این مدت از زبان دور نشده بودم و همین باعث شد که فقط از ازمونهای 35 بع بعد رو کار کنم به مدت 35 روز.
    چندتا نکته بگم...
    ****برای لیستنیگ تا حدی منابع مبتونند به شما کمک کنند اینکه خودتون رو ببندید به منابع مختلف فقط اذیت میشید و انرژی و زمان تلف میکنید. من فقط فیلم میدیدم و فایل رو هم با دور بالا گوش میدادم. مثلا کل تی پی اوها رو با دور 1.4 گوش دادم و بعد از تمرین یک بار هم با دور 1.9 گوش میدادم. واقعا تاثیرش فوق العاده بود. لیس من بسیار قویه اگه میبینی کم شدم اینه که واقعا لیس سنگین بود و چون بقیه زودتر از من شروع کرده بودند و به اسپیکینگ رسیده بودند وقت جواب دادن به سوالا خیلی اذیت شدم. وقتی شما میتونید مطلب رو متوجه بشید دیگه نیاز به منبع تازه نیست شما باید از تکنیکهای نا متعارف استفاده کنید مثلا همین روشی که من کار کردم. و سعی کنید نوع سوالای لیس رو بشناسید که چیه و قراره از کجای لکچر بیاد.
    ****برای ریدینگ باید بگم من قبلا جی ار ای داده بودم و مشکلی نداشتم. روش عجیبی اضتفاده نکردم. فقط قبل از روش سریع خواند من قبلش روی تمرکز و درک مطلب کار کاردم. مثلا یه جمله رو میخوندم و بعد توی ذهنم restate میکردم. البته ابن در مراحل اولیه به شما در درک مطلب کمک میکنید. در مراحل بعدی شما باید با مدیریت زمان باید سوالات رو جواب بدبد. در این روش هم اشنایی با سوالات خیلی کمک کننده است.
    ****برای اسپیکینک shadowing رو بشدت توصیه میکنم. تو اینترنت راجب بهش سرچ کنید. من اساس اصلیم نوتفول بود ولی با نوتفول خیلی تفاوت داشت. صدای خودم رو ضبط میکردم و چندبار گوش میدادم. اگر گشنم نمیشد.... واقعا یکی دو نمره بیشتر میشدم. برای تلفظ بشدت بشدت این منبع رو پیشنهاد میکنم. Pronunciation Workshop(Video Series) توی کتابخانه میشه دانلوش کرد.
    اینتونیشن و پاز هم خیلی مهمه.
    **** رایتینگ من کاملا با نوتفول متفاوته. استراکچر خودم رو داشتم البته من از همه منابع حتی نوتفول ایده میگرفتم ولی در نهایت تمپلیتم واسه خودم بود. رایتینگم خوبه و تمام مقالاتمو خودم نوشتم. تسک دوم رو حتما 5 پاراگرافی بنویسید. تسک اول رو بیشتر از لیس بنویسید تا از ریدینگ.

موفق باشید
    A person who never made a mistake never tried anything new

Albert Einstein

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)