نقل قول نوشته اصلی توسط yunus نمایش پست ها
سلام دوستان
من تازه درگیر پروسه گذرنامه و این ها شدم، و راستش خیلی از روال کار سر در نمی آرم. هرچی هم بیشتر می خونم، بیشتر گیج می شم.
چند تا سوال داشتم، ببخشید اگه به نظر ابتدایی می آد:
1. برای گرفتن ضمانت نامه بانکی باید حتما پول بلوکه بشه؟ من یک فامیلی دارم که خیلی پولداره و گردش مالی حساب های بانکی اش در حد میلیاردیه و رئیس شعبه هایی هم که توشون حساب داره، همه این رو حلوا حلوا می کنن. از ایناییه که وقتی می ره بانک، رئیس شعبه جلوش دولا راست می شه و مستقیم می بردش توی دفتر خودش تا کاراش رو خودش شخصا انجام بده. البته طبعا توی عالم فامیلی نمی تونم ازش پول دستی بخوام (شکل گدایی پیدا می کنه) ولی اگه بدون پول هم بانک ها ضمانت نامه بدن، می تونم ازش بخوام دفعه بعد که رفت بانک، یه ضمانتنامه 15 میلیونی برای من بگیره. ممکنه همچین چیزی؟ بدون این که مجبور باشه پولی بلوکه کنه ضمانت نامه بگیره؟
2. برای این کار باید اول از نظام وظیفه نامه خاصی بگیرم یا نه همین الان بهش بگم بره یه ضمانت نامه بگیره، تا هر وقت کارم به نظام وظیفه رسید ضمانت نامه رو از همون اول همراه خودم ببرم؟
3. کلا معقول ترین و سریع ترین و کم خرج ترین راه از بین این سه تا کدومه؟ 1. ضمانت نامه بانکی 2. سند ملکی رو مستقیم بدیم به نظام وظیفه 3. سند ملکی رو بدیم بانک برای ضمانت نامه؟

دم همگی گرم
سلام

1- همونطوری که دوستمون گفت معمولا بانک از طریق پدر یا مادر صادر می کنن (واسه اطمینان بیشتر) اما برای نظام وظیفه هیچ فرقی نمی کنه کی ضمانت میکنه مهم اینکه ضمانت نامه بانکی ضمانت کنه در صورت ایجاد مشکل اون 15 میلیون به حساب اونا واریز بشه. در مورد بلوکه کردنم بستگی به بانک داره مثلا من بانک ملی می شناسم که بلوکه می کنه بدم رئیسش کلی منت می زاره که دارم به شما حال می دم و از اعتبار خودم خرج می کنم. یک بانک دیگه مثل سامان می گه 15 میلیون بلند مدت بزار اینجا به هتم سالانه سود سرمایه گذاری بلند مدت می دیم. کلا این ضمانت نامه بانکی رو بانک می تونه سر هرچیزی بده و فقط به رئیس بانک بستگی داره.
2- حتما باید برای گرفتن ضمانت نامه بانکی اول به نظام وظیفه میدون سپاه مراجعه کنید تا اونا نامه به بانک بزنن چون ضمانت نامه در جواب اون نامه صادر می شه و شماره نامه نظام وظیفه توش هست. نام بانک و شعبش روهم باید بدونید چون فقط بانکی که تو نامه بهش اشاره میشه باید ضمانت نامه صادر کنه. اگر به هردلیلی اون بانک نتونه باید برگردید نظام وظیفه نامه جدید برای جای دیگه بگیرید.
3- کلا اینش بستگی به شرایط و زمان شما داره. اما همان طور که دوستمون گفتن کلا فرایند سند طولانی تر از ضمانت نامه بانکی هست و امکان داره یک هفته و شایدم 2 هفته طول بکشه اما ضمانت نامه 1 ساعت می تونه صادر شه. اما اگر سند مستقیم بخواید بدید نظام وظیفه فقط سند مسکونی شش دنگ که گروی جایی نباشه رو قبول می کنن اما بانک براش نوع ملک فرقی نداره و فقط با ارزشش کار داره.