1- بطور کلی مهمترین مزیت PTE به آیلتس کاهش قابل توجه انحراف از معیار و نوسانات به خصوص در رایتینگ و لیسینینگ هست. نیاز به گفتن مجدد نیست که در هر بند، 65 در PTE معادل 7 آیتلس هست. البته به گفته دوستان و اطلاعات خود سازمان ها، Toefl ibt هم همین مزیت رو تا حدی داره.
2- ریدینگ ، به نظرم در مجموع PTE A کمی از آیلتس در زمینه مدیریت زمان سخت تر هست، اما بازهم بند1 براش صادق هست، من توی آیتلس 8.5 هم گرفته بودم.
3- لیسینینگ، به نظرم تقریبا توی یک سطح هستند و در هر دو هم از همه لهجه ها شامل بریتیش و امریکن وجود داره.
4- رایتینگ و اسپیکینگ، برای نمره 7 به بالا، توی آیتلس به نظرم ممتحن ها کمی زیادی سخت گیری می کنند، هر چند من توی آیتلس در هر دو 7 گرفتم و توی PTE هم هفت شدم، بیشتر به نظر مشکل همچنان همان بند1 هست.
5- نکته ای که البته نباید به خصوص در مورد رایتینگ فراموش بشه، این هست که برای یکی مثل من که تایپ براش کاملا راحت هست و دست خط اش افتضاح و کلا توی نوشتن کند، به شدت PTE A و همینطور Toefl ibt بهتر هست و برعکس اش هم مثلا برای همسر من حتما آیلتس از این لحاظ بهتر هست.
6- نکته بعدی این هست که PTE بر خلاف هم آیتلس و هم Toefl ترکیبی هست یعنی هر بند منفک نیست، یعنی 5 تا 7 تا سوال دیکته هست که یک جمله پخش میشه و باید تایپ بشه، که هم روی نمره لیسینینگ تاثیر داره و هم رایتینگ یا سوالی که پخش میشه و باید توی میکروفن تکرار میشه و همینطور اکثر سوال ها.
7- ترکیبی بودن سوال ها باعث میشه که تاثیر ضعف توی یک حوزه خاص کمتر بشه، مثلا من اگر انشا نویسیم خوب نیست اما خلاصه کردنم بهتر هست یا دیکته ام بهتر هست، می تونم با اون حوزه ها ، ضعف ام رو پوشش بدم یه جورایی این باعث میشه که اختلاف نمره 2 تا بند با هم زیاد نباشه مثلا من یک بار توی آیتلس یک 6 داشتم و یک 8.5 که این به نظرم در PTE ممکن نیست.
8 - دیگه اینکه برای 4 تا 6 من همچنان IELTS رو به دوستانم پیشنهاد می کنم اما برای 7 ، یا باید مثلا 10 دفعه امتحان داد که احتمال 4 تا 7 بره بالا یا باید مثلا توی سطح حدود 7.5 و 8 باشی که احتمال نمره کمتر از 7 کمتر بشه.
9 - من چون می خواستم یک تیر و دو نشون کنم حدودا معادل هزینه ناتی، یعنی حدود 6 میلیون هزینه کردم ،شامل خود امتحان، و با خانواده حدود 5 روز رفتم استانبول اما برای کاهش هزینه، یک نفر 2 یا 3 روزه توی وقت های مناسب مثلا اوج گرما یا سرما ، شاید بشه با کمتر از 2 میلیون هم راحت جمع اش کرد.
10 - فقط هم استانبول نیست، دوبی، باکو، آنکارا و خیلی شهرهای دیگه هم امتحان برگذار میشه، مثلا میشه رفت مهاباد و از اونجا زمینی رفت اربیل شاید 1.5 هم با امتحان هزینه اش نشه.
11 - در مورد استانبول خودش سفرنامه ای هست این 5 روز، اما همینقدر بگم که من خیلی راحت محل امتحان رو با اینکه کمی کوچه و پس کوچه بود پیدا کردم و شهرش هم بسیار قشنگ و شیک و اروپایی هست و واقعا از سفرم لذت بردم و خلاصه 6 میلیون رو حلال اش کردم.
12- در مورد سنتر هم، یک اتاق بسیار آروم و ساکت بود، با حدود 4 یا 5 تا کامپیوتر مجهز با کیبورد مناسب و هدست خوب که البته خوشبختانه فقط یک نفر دیگه توی ساعت 12:00 ظهر با من امتحان داشتیم و این باعث شد که خیلی مزاحمتی برای هم نداشته باشیم البته قسمت های اسپیکینگ به هر حال کمی حواس پرتی داشت.
13- در مورد انتخاب سنتر، من سنتر خود Pearson امتحان دادم اما یک دانشگاه و یک جای دیگه هم توی استانبول ، PTE Test Center هستند و کلا می تونید توی خود سایت PTE سنتر رو انتخاب کنید.
14 - متاسفانه قسمتی از سایت PTE که می خواهید مرکز رو و وقت امتحان رو انتخاب کنید روی ای پی های ایران بسته هست و باید با فی ل تر ش * ن بهش وارد شید ، برای پرداخت هم که من از تهران پیمنت استفاده کردم، گزینه های دیگه هم هست البته.
15 - اگر نمی خواهید هزینه زیادی بکنید یا مثل من 2 تیر و یک نشون اش بکنید، شاید toefl ibt هم خوب باشه برای گذشتن از این سد.
16- توی پست های بعدی نتیجه امتحان اصلی رو میذارم، نتیجه دوتا ماک خود سایت پیرسون و آدرس ها رو که توی پست ها قبلی گذاشتم.
17- برای اینکه بدونید کجای داستان هستید، می تونید حدود 30 ساعت زمان بذارید و از منابع خود سایت Pearson یا منابعی که من توی پست های قبلی به اشتراک گذاشتم استفاده کنید تا با امتحان آشنا بشید و بعد هم با هزینه 59 دلاری، ماک های آنلاین اش رو امتحان کنید، معمولا نمره های اصلی حدود 5 تا 10 نمره در هر بند بالاتر از نتایج ماک هست، البته قعطیتی وجود نداره.
18- اشتباه من رو نکنید، اگر بیش از 1 نمره با اون چیزی که می خواهید فاصله دارید، به نظر من امتحان رو بذارید کنار و کلا زبان تون رو بهبود بدید، منظورم اینه که مبتنی بر فرمت امتحان زبان توی رو بهبود ندید.

منبع:
http://forums.persianinoz.com/thread201-5.html
Mehran