صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: مهندسی سازه یا ناسازه؟

Junior Member honestbud آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Bachelor: azad un, civil. ms:hydraulic

پیش فرض مهندسی سازه یا ناسازه؟

با سلام
    من دانشجوی ترم آخر مهندسی عمران دانشگاه آزاد هستم
    ایتدا قصد داشتم کنکور ایران را بدهم و ارشد اینجا بخونم. بعد از طریق یکی از دوستان -که می خواد رشته حقوق بشر بخونه- متوجه شدم که دانشگاه های سوئد
    برای ادامه تحصیل هزینه ای دریافت نمی کنند و من فقط باید هزینه های مربوط به اقامت و مسکن و ... را بپردازم
    سایت های دانشگاه های مختلف سوئد را گشتم
    به سایت های
    studyinsweden
    studera
    نیز سر زدم.
    رشته من -مهندسی سازه- یا structural engineering در دانشگاه های سوئد بسیار کم هست.
    من تنها 1 دانشگاه رو پیدا کردم
    structural engineering and building performance design--chalmerz
    یهنی در کل سوئد همین یک دانشگاه رشته مهندسی سازه رو داره؟
    البته در فنلاند هم یکی پیدا کردم :
    structural engineering and building technology--helsinki
    که البته هر دو رشته ترکیبی از مهندسی سازه و چیز های دیگری که بیشتر به enviromental engineering مربوط میشه، هستند.

البته دانشگاه های مازی هم هستند که عمرانشون قویه که با وجود قیمت پایین شهریه و خرج زندگی تقریبا همتراز با سوئد میشه برای دانشگاه تکنولوژی مالزی UTM
    http://www.fka.utm.my/pgrad/default2...ve_page_id=566

در واقع مازی و آمریکا M.Eng هستند ولی دوتای دیگه M.S

بعد از بررسی سرفصل دروس این دو رشته با سرفصل رشته سازه دانشگاه برکلی کالیفرنیا در آمریکا و تکنولوژی مالزی به این نتیجه رسیدم که دروس این رشته ها نسبت به سازه برکلی خیلی ضعیفترند
    البته دروس ایران نیز تقریبا شبیه دروس برکلی است ولی این کجا و آن کجا!
    شاید بشه از رشته سازه در این دو دانشگاه در مقابل آمریکا به ناسازه تعبیر کرد تا مهندسی سازه
    این رشته سازه دانشگاه چالمرز سوئد
    http://www.chalmers.se/en/sections/e...al-engineering
    و این هم برنامه درسی اون
    http://www.chalmers.se/en/sections/e...programme-plan

این هم هلسینکی فنلاند
    http://www.tkk.fi/en/studies/master-...sh/#Department of Structural Engineering and Building Technology

این هم واسه دانشگاه برکلی کالیفرنیای آمریکا

http://www.ce.berkeley.edu/semm/

و این هم برنامه درسیش
    http://www.ce.berkeley.edu/semm/courses/

اینم سرفصل ایران (pdf)
    رشته مهندسی سازه در قسمت کارشناسی ارشد
    http://motaleat.sanjesh.org/index.ph...d=31&Itemid=27

خواستم بدونم تو ایران ارشد سازه بخونم و دکترا رو برای آمریکا اقدام کنم بهتره یا سوئد مستر بگیرم و بعد آمریکا ph.d ؟
    اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم اگه با من در میون بزاره
    Every success has been a dream at the beginning

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مهندسی سازه یا ناسازه؟

سلام دوست عزیز
    من خودم هنوز نرفتم ولی توی همین رشته از chalmers پذیرش گرفتم و کارهامو دارم میکنم که به امید خدا برم آخر تابستون. جالبه بدونی که من توی همین رشته از helsinki و delft هلند هم پذیرش بگیرم و البته کنکور ارشد هم دادم و رتبم شد 613 که البته بد نیست توی عمران و میشه به جز سازه بقیه گرایش ها رو جاهای خوب هم حتی قبول شد.
    به هر حال من خیلی تحقیق کردم و با بچه هایی که اونجا همین رشته رو می خوندند هم صحبت کردم. به طور کلی این حرفی که میزنی و میگی اونجا از لحاظ سرفصل ضعیف ترند حرفت کاملا درسته. اونجا سرفصلا کمه ولی خوب این سرفصل هایی که هست کامل ارائه میشه یعنی اینکه فقط از روش نمی خونن رد شن , تا یاد نگیری کامل ول کن قضیه نیستن... در عوض سرفصلا یه کم کمتره ... در واقع اونا نظرشون اینه که شما بیشتر یه مهندس خوب بشی تا یه تئورسین قوی و اگه دوست داشتی توی دوره دکترا دیگه بحثای تئوری قوی و research شروع میشه. در عوض سیستم آمریکایی خیلی بیشتر research base کار میکنه و به تئوری اهمیت بیشتری میده.( دانشگاهdelft هلند هم سیستم آمریکایی داره و خوبه ولی سالی 23 میلیون تومان هزینش میشه! ) در کل اگه ایران بتونی یه سازه جای خوب مثل شریف یا تهران ( حتی امیرکبیر هم نه! ) قبول بشی بهتره که ایران بمونی چون برای دکترا راحت تر می تونی بری آمریکا یا کانادا. ولی اگه خدای نکرده نشد سوئد هم خیلی خوبه چون درسته که یه کم برات سخت تره که بتونی research base کار کنی ولی در عوض امکانات کامل در اختیارته و پشتیبانی هم میشی. فقط فرقش اینه که یه دانشجوی ایران مقالشو خیلی راحت توی مجله ISI دانشگاه علم و صنعت چاپ می کنه یا میده هند ولی شما باید با کار زیاد توی یه ژرنال قوی چاپش کنی.
    کشور های اسکاندیناوی کلان شما رو یه مهندس خیلی خوب می کنن ولی از لحاظ تئوری اگه بخوای توی همون دوره فوق در سطح آمریکا باشی خودت باید بیشتر کار کنی... مطمئن باش که پشتیبانی هم خواهی شد و به نظر من نتیجه خیلی بهتری خواهی یافت . در ضمن نروژ که یه بازار کار بزرگ برای کشورای اسکاندیناوی هست بعد از رشته مکانیک بیشترین بازار کار رو برای همین رشته داره و اگر قصد کار رو دارین جای خوبی خواهد بود.
    امیدوارم کمک کرده باشم...
    موفق باشی

سلام
    البته اپلای برای سوئد دو مرحله ای نیست . شما وقتی از طریق سایت studera انتخاب رشتت رو انجام دادی بعدش میتونی مدارکت رو براشون بفرستی . هر چه زودتر هم مدارکت رو بفرستی بهتره .
    زمان انتخاب رشته در studera برای ترم پاییز 2009 از 10 آذر شروع شد و 25 دی تموم شد و مهلت ارسال مدارک هم 10 بهمن بود . (تاریخها تقریبی است)
    موفق باشید

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering-TU Delft, The Netherlands

سلام خدمت دوستان
    راستش من هر وقت اسم سازه رو میبینم یه جوری میشم!
    از دوستان(مخصوصا آقا محسن که گویا اطلاعات خوبی دارن) راهنمایی می خواستم
    من عاشق سازه ام واسه همین دو ساله مواد دانشگاه فردوسی خوندم انصراف میدم تا 10 روز دیگه میرم هلند

حالا سوال اینجاست: من از دلفت واسه کارشناسی عمران پذیرش دارم با اینکه شنیدم دلفت جزو بهترین های اروپاست میخواستم ببینم دوستان با دپارتمان عمران این دانشگاه چقدر آشنایی دارن؟ آیا واقعا سطح کاری در سطح امریکا هست؟به خصوص در بحث تحصیلات تکمیلی و سازه به خصوص؟
    راستش میخوام بدونم اصولا این ریسکی که کردم و دو سال و بیخیال شدم از نظر دوستان سازه ای می ارزه یا نه؟
    پیشاپیش سپاسگذارم

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط sajjadhuss
    سلام خدمت دوستان
    راستش من هر وقت اسم سازه رو میبینم یه جوری میشم!
    از دوستان(مخصوصا آقا محسن که گویا اطلاعات خوبی دارن) راهنمایی می خواستم
    من عاشق سازه ام واسه همین دو ساله مواد دانشگاه فردوسی خوندم انصراف میدم تا 10 روز دیگه میرم هلند

حالا سوال اینجاست: من از دلفت واسه کارشناسی عمران پذیرش دارم با اینکه شنیدم دلفت جزو بهترین های اروپاست میخواستم ببینم دوستان با دپارتمان عمران این دانشگاه چقدر آشنایی دارن؟ آیا واقعا سطح کاری در سطح امریکا هست؟به خصوص در بحث تحصیلات تکمیلی و سازه به خصوص؟
    راستش میخوام بدونم اصولا این ریسکی که کردم و دو سال و بیخیال شدم از نظر دوستان سازه ای می ارزه یا نه؟
    پیشاپیش سپاسگذارم
    سلام
    منم مثل خودت عاشق سازه هستم . پس خوشبختم ...
    ببین دانشگاه دلفت یکی از بهترین های اروپاست و شاید بشه گفت اگه ETH سوئیس نبود کاملا در سطح اروپا بی رقیب بود... دپارتمان عمران این دانشگاه واقعا عالیه و حرف زیادی واسه گفتن داره.. توی اکثر کنفرانس های معتبر جهان شما شاهد حضور دلفت حتما خواهید بود...
    در مجموع در 4 سال اول دوره کارشناسی شما بیشتر در محیط دپارتمان عمران اشباع خواهید شد و در 2 سال مستر در گرایش سازه در دپارتمان مکانیک جامدات هم راه پیدا خواهید کرد و عظمت گرایش سازه رو درک خواهید کرد...
    گرایش سازه مطمئنا در دانشگاه های معروفی همچون برکلی و یا استنفورد بریج آمریکا سطح بالاتری از دلفت خواهد داشت ولی شما دارین میرین اروپا و باید سطح توقع خودتون رو هم در سطح اروپا قرار بدین..
    در نهایت می تونم بگم اگه ملاک مقایسه سایر دانشگاه های اروپا هستن شما به بهترین انها حداقل در رشته عمران دارین میرین.... خوش بگذره!

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen_pce
    سلام
    منم مثل خودت عاشق سازه هستم . پس خوشبختم ...
    ببین دانشگاه دلفت یکی از بهترین های اروپاست و شاید بشه گفت اگه ETH سوئیس نبود کاملا در سطح اروپا بی رقیب بود... دپارتمان عمران این دانشگاه واقعا عالیه و حرف زیادی واسه گفتن داره.. توی اکثر کنفرانس های معتبر جهان شما شاهد حضور دلفت حتما خواهید بود...
    در مجموع در 4 سال اول دوره کارشناسی شما بیشتر در محیط دپارتمان عمران اشباع خواهید شد و در 2 سال مستر در گرایش سازه در دپارتمان مکانیک جامدات هم راه پیدا خواهید کرد و عظمت گرایش سازه رو درک خواهید کرد...
    گرایش سازه مطمئنا در دانشگاه های معروفی همچون برکلی و یا استنفورد بریج آمریکا سطح بالاتری از دلفت خواهد داشت ولی شما دارین میرین اروپا و باید سطح توقع خودتون رو هم در سطح اروپا قرار بدین..
    در نهایت می تونم بگم اگه ملاک مقایسه سایر دانشگاه های اروپا هستن شما به بهترین انها حداقل در رشته عمران دارین میرین.... خوش بگذره!
    ممنون محسن جان - دم رفتنی روحیه م دوچندان شد - یه اصلاح کوچیک بکنم که دوره کارشناسی دلفت 3 ساله ست!
    این اروپایی که شما میگین جدا از بریتانیا فرض کردین یا نه؟ مثلا دپارتمان های عمران آکسفورد و کمبریج و ایمپریال کالج لندن از دلفت بهتر نیستن؟

راستش واسه کارشناسی از ما سالی 5180 یورو میگیرن - من اونجا خونه خاله م زندگی می کنم واسه همین زیاد هزینه بالا نیس -
    با توجه به اینکه ما زبان هلندی باید بگیریم و اینکه فارغ تحصیل دلفت میشیم امکان فاند و ... برای ارشد توی دلفت خیلی زیاده
    میخواستم ببینم واسه ارشد اگه رزومه قوی داشته باشم شانس فاند گرفتن از دانشگاه های طراز اول مثل ام ای تی و استنفورد و برکلی و ... چقدره؟
    راستش من هدف نهایی م امریکاست - میخواستم ببینم اصولا واسه ارشد بهتره یا دکترا واسه اون دانشگاه ها اقدام کرد؟

و آخرین سوال: شما معتقید که دلفت واسه تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های یه درجه پایین تر از دانشگاه های تاپ امریکا بهتره یا نه مثل معروف اینجا هم صدق میکنه که امریکا یه چیز دیگه ست؟

با سپاس

Junior Member

میخواستم ببینم واسه ارشد اگه رزومه قوی داشته باشم شانس فاند گرفتن از دانشگاه های طراز اول مثل ام ای تی و استنفورد و برکلی و ... چقدره؟
    راستش من هدف نهایی م امریکاست - میخواستم ببینم اصولا واسه ارشد بهتره یا دکترا واسه اون دانشگاه ها اقدام کرد؟

و آخرین سوال: شما معتقید که دلفت واسه تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های یه درجه پایین تر از دانشگاه های تاپ امریکا بهتره یا نه مثل معروف اینجا هم صدق میکنه که امریکا یه چیز دیگه ست؟

با سپاس
    خواهش می کنم.
    ببین من زیاد در مورد لیسانس به ارشد تحقیق نکردم و نمیتونم جوابی بدم منتها در مورد ارشد به دکترا شما با یه رزومه نسبتا قوی در دلفت مطمئن باش که توی 5 تا دانشگاه اول جهان برای دکترا فاند خواهی گرفت. اینو من با قاطعیت می گم چون دوستی داشتم که در دلفت بود و اون این مورد رو با ذکر نمونه عینی به من نشون داد. من همین امسال هم یکی از دوستای دیگم داره برای مستر سازه میره دلفت.
    من خودم اگه پول داشتم می رفتم دلفت چون پذیرش هم داشتم ازش واسه امسال.
    در مورد سایر دانشگاه های آمریکا هم به نظر من به جز سه تایی که گفتی این چندتا دانشگاه فقط از لحاظ علمی بهتر از دلفت هستند :
    CALIFORNIA Institute of Technology , CARNEGIE MELLON University , GEORGIA Institute of Technology

در مورد اینکه آمریکا یه چیز دیگس به نظر من با شرایطی که شما داری و میری پیش خالت! هلند برای شما بهترین جاس! ولی خوب به جز کیفیت بهتر بعضی از دانشگاه های آمریکا میشه زبان رسمی آمریکا , فرهنگ مردم آمریکا و بازار کار و کلا شرایط زندگی بهتر رو از برتری های آمریکا نسبت به اروپا دونست.

من در مورد بریتانیا اصلا اطلاع ندارم! ببخشید...

امیدوارم که کمک کرده باشم... موفق باشی

ApplyAbroad Veteran

رشته و دانشگاه
    Building Structures

من هم شرایطی مشابه شما دارم!
    من معماری و عمران اولویت دومم بود! و قصد داشتم در سوئد رشته ی کامپیوتر بخونم! منتها بی علاقگی من به رشته ی مواد (سرامیک) باعث شد بعد از یک سال بخوام به رشته ی عمران (سازه) نقل مکان کنم!
    من از دانشگاه صنعتی پراگ (Czech Tech. in Prague) پذیرش گرفتم، شهریه نمی دم و از امتحان ورودی معاف شدم، خوابگاه و غذا هم فراهم شده ...
    http://www.fsv.cvut.cz/index.php.en
    رنک این دانشگاه در تکنولوژی 228 هست (top universities)
    البته هنوز هم بین این دانشگاه و دانشگاه سوئد سرگردانم! :

دوره ی من 4 ساله است...

خوشحال شدم یکی مثل خودم پیدا شد! هلند تا چک راهی نیست، اگه رفتنی شدیم همدیگرو می بینیم ;D

...............
    حالا از تاپیک خارج نشیم:
    میشه در مورد Building structures توضیح بدین؟ من در این گرایش پذیرش گرفتم... گرایش خوبی هست یا نه؟
    دوستان گرامی، متاسفانه بنده دیگر در این انجمن فعال نیستم و توانایی پاسخ به سوالات شما را ندارم، همینطور دانش و اطلاعاتم به روز و کمک حال شما نیست. سپاسگزارم.

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط azim_utd
    من هم شرایطی مشابه شما دارم!
    من معماری و عمران اولویت دومم بود! و قصد داشتم در سوئد رشته ی کامپیوتر بخونم! منتها بی علاقگی من به رشته ی مواد (سرامیک) باعث شد بعد از یک سال بخوام به رشته ی عمران (سازه) نقل مکان کنم!
    من از دانشگاه صنعتی پراگ (Czech Tech. in Prague) پذیرش گرفتم، شهریه نمی دم و از امتحان ورودی معاف شدم، خوابگاه و غذا هم فراهم شده ...
    http://www.fsv.cvut.cz/index.php.en
    رنک این دانشگاه در تکنولوژی 228 هست (top universities)
    البته هنوز هم بین این دانشگاه و دانشگاه سوئد سرگردانم! :

دوره ی من 4 ساله است...

خوشحال شدم یکی مثل خودم پیدا شد! هلند تا چک راهی نیست، اگه رفتنی شدیم همدیگرو می بینیم ;D

...............
    حالا از تاپیک خارج نشیم:
    میشه در مورد Building structures توضیح بدین؟ من در این گرایش پذیرش گرفتم... گرایش خوبی هست یا نه؟
    سلام - ایول یکی پیدا شد واسه کارشناسی بخواد بره! ;D
    آقا کیپ این تاچ - ایشالله اگه قسمت شد یه سر میام چک (میگن پراگ خیلی قشنگه و جذابیت های خاصه خودش و داره ;D ) شما هم اومدی طرف ما قدمت رو چشم ماست داداش من از عمران چک زیاد اطلاع ندارم قویه؟ البته با توجه به اینکه هزینه نداری اونم واسه کارشناسی خیلی خوبه
    اگه دپارتمانش قوی باشه عالیه ایشالله واسه ارشدم میای طرف ما ;D

Junior Member honestbud آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Bachelor: azad un, civil. ms:hydraulic

نقل قول نوشته اصلی توسط azim_utd
    این لینکه Building structures دانشگاه تکنولوژی پراگ هستش:
    http://www.fsv.cvut.cz/studente/baka...amy/oborbd.php
    این هم لینکه دانلوده فایل پی دی اف برنامه درسیتون در 8 ترم.(البته مال سال تحصیلی 2009-2008 هستش) که البته احتمال تغیرات کلی آن خیلی خیلی کمه.
    چون تو ایران که همه تصمیمامون یه شبست،تغییرات در چارت درسی(study plan) بسیار کمه.
    http://www.fsv.cvut.cz//bk/bk2008/bc/bd.pdf
    من چارتشو بررسی کردم تقریبا شبیه چارت درسی مهندسی عمران تو ایرانه با تاکید بر مهندسی سازه.
    خوب بودن یک رشته به نظر من معنی نداره، چون علاقه، استعداد و زمینه های رشد یک فرد در اون رشته است که خوب یا بد بودن یک رشته را تعریف میکنه.خودت میتونی با جمع کردن اطلاعات راجع به رشته
    سازه و مقایسه اون با سه فاکتور بالا خوب بودن اون رو بفهمی. بعضی از فاکتور هایی که لازمه چک کنی-البته به نظر من- از این قرارند :
    توانایی درک مسائل ریاضی
    دیدن مسائل از زوایای مختلف
    پشتکار بشیار بسیار زیاد
    برنامه ریزی و وقت کافی برای سر و کله زدن با مسائل دروس تخصصی
    توانایی فعالیت در سایت های عمرانی و در شرایط سخت کارگاه ساختمانی
    اگه راجع به رشته سازه هم بیشتر اطلاعات میخواهی میتونی به این لینک مراجعه کنی :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Structural_engineering
    اگه کمک دیگه ای لازم داشتی در خدمتم.
    پیغام خصوصی بده چون اگه مسائل مربوط به تاپیک نباشه حذف میشه.

Every success has been a dream at the beginning

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)