نقل قول نوشته اصلی توسط SNOOP نمایش پست ها
از این که پاسخ دادید بسار ممنونم.
همون طور که گفتم من هنوز ترم 6 کارشناسی هستم و فقط می خام بدونم اگه بعد از ارشد ادبیات واسه خارج کشور اقدام کردم و پذیرش گرفتم می تونم یه کار خوب اونجا گیر بیارم. الان این سوال رو میپرسم به این دلیل هست که وقتی به ارشد پا گذاشتم تمام تمرکزم رو کاریه که باید انجام بدم باشه نه اینکه تازه بیام تحقیق کنم که ایا من راه رو درست اومدم یا نه. منظورم من از شغل یک کاری هست که حداقل بعد 7 سال دکتری خوندن به خودم بگم که ارزششو داشت.
دوست گرامي با درود مجدد

درباره ي شغل في الواقع، هيچ كسي در دنيا نمي تواند به شما تضمين كند كه اگر فلان رشته را بخوانيد آنگونه خواهد شد و شما مثلا فلان كار را پس از پايان دكتري خواهيد داشت ! چيزي كه اينجا مي توانم به شما بگويم اين است كه اكثريت دانشجوياني كه دوره ي ارشد را به پايان مي رسانند تمايل به استاد دانشگاه شدن دارند. كارهاي تحقيقات به شكل هاي ديگر هم هست كه البته در ايران كمتر هست اما در خارج از كشور به شكل زيادي در سازمانهاي پژوهشي فرهنگي ادبي كار مي كنند.

اگر مي خواهيد براي دكترا به خارج از ايران برويد به چندنكته ي زير دقت بفرماييد:

1. براي خارج از كشور، اولويت پذيرش و فاند شما به ترتيب : زبانشناسي و ادبيات خواهد بود.
2. حتما زبان ديگري غير از انگليسي را تقويت كنيد و در امتحانات آن شركت كنيد.
3. آمريكا و تعدادي از دانشگاههاي كانادايي دوره هاي مستقيم ليسانس به دكترا دارد كه به آن Ph.D Direct مي گويند و تواما با بورس همراه هستند.
4. فرصتهاي شغلي شما آنجا پژوهشي، تحقيقاتي، فرهنگي شامل نويسندگي، استادي دانشگاه، روزنامه نگاري و امثالهم ست. اگر به انجام اين چنين كارهايي علاقمنديد اين راه را انتخاب كنيد.

موفق باشيد.