صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 66

موضوع: زندگی و کار در مجارستان

ApplyAbroad Hero sss666 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    medicine

پیش فرض پاسخ : زندگی در مجارستان

نقل قول نوشته اصلی توسط padisah نمایش پست ها
    از تجربه شخصی خودم بگم که یک ماه پیش از طریق یک بانک تو کشور چک برای یک بانک تو مجارستان پول فرستادم. بعد سه هفته سردرگمی که معلوم نبود پول کجاست بانک مجار کلیه مشخصات زندگی من (که اصلا در ارسال عادی لازم نیست) از جمله شماره کارت ملی (‍!) را خواستند که فرستادم اما پول را پس فرستادن (البته بعد از کسر هزینه ها). مجارستان سیستم نژادپرستانه ای داره و خیلی سخت گیر هستند به خارجی هایی که از خاور میانه میان. تو اروپا هم فرق بین ایران و عراق رو نمی دونند برای همین از همه کسایی که اینجا میان تصور یک عراقی یا سوری آواره شده رو دارند (یعنی نمی خوان). یکسال پیش هم که ویدو زن خبرنگار مجار که با لگد مرد سوری با بچه تو بغلش رو زمین زد تو دنیا غوغا کرد.
    من تقریبا 3 سال در مجارستان زتدگی کردم و هیچکدوم از این تجربه های شما رو نداشتم. اتفاقا میدونن ایران کجاست و فرق بین ایرانیها و عربها قائلن. مجاریهای انسانهای خوب و ارومی هستن من هیچ تجربه نژادپرستی ازشون ندیدم همیشه هم پولهایی که از طریق سیستم بانکی مجار واسه جاهای دیگه فرستادم به راحتی رسیده به مقصد بدون هیچ دردسری.

Member padisah آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Czech Rep, Computer Science, VSB-TUO

نقل قول نوشته اصلی توسط sss666 نمایش پست ها
    من تقریبا 3 سال در مجارستان زتدگی کردم و هیچکدوم از این تجربه های شما رو نداشتم. اتفاقا میدونن ایران کجاست و فرق بین ایرانیها و عربها قائلن. مجاریهای انسانهای خوب و ارومی هستن من هیچ تجربه نژادپرستی ازشون ندیدم همیشه هم پولهایی که از طریق سیستم بانکی مجار واسه جاهای دیگه فرستادم به راحتی رسیده به مقصد بدون هیچ دردسری.
    شما خوش شانس بودید یا من بدشانس بودم (در مورد بانک). ولی مردم ترکیه 500 کیلومتر نزدیک مرز هم هیچ چیزی درباره ایران نمی دونند چه برسه به مردم اروپا که هزاران کیلومتر دورتر هستند. خیلی ها تاریخ کشور خودشونو نمی دونند چه برسه درباره کشوری که اصلا کارشون بهش نیافتاده بدونند. فکر کنم به پست شما کسایی خوردند که برنامه ریزی کرده بودند به ایران سفر کنند و از قبل مطالبی رو خونده بودند و یا از قبل دوستی ایرانی داشتند و یا رشته تحصیلی مرتبط داشند.

Member padisah آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Czech Rep, Computer Science, VSB-TUO

نقل قول نوشته اصلی توسط padisah نمایش پست ها
    شما خوش شانس بودید یا من بدشانس بودم (در مورد بانک). ولی مردم ترکیه 500 کیلومتر نزدیک مرز هم هیچ چیزی درباره ایران نمی دونند چه برسه به مردم اروپا که هزاران کیلومتر دورتر هستند. خیلی ها تاریخ کشور خودشونو نمی دونند چه برسه درباره کشوری که اصلا کارشون بهش نیافتاده بدونند. فکر کنم به پست شما کسایی خوردند که برنامه ریزی کرده بودند به ایران سفر کنند و از قبل مطالبی رو خونده بودند و یا از قبل دوستی ایرانی داشتند و یا رشته تحصیلی مرتبط داشند.
    اینم اضافه کنم که حتی تو جمهوری چک موقعی که من برای شغل تقاضا کردم کلی مردد بودند در مورد استخدام من (به خاطر ملیت). همچنین درسته که ایرانی ها اکثرا برای تحصیل و کار اروپا هستند اما هستند تعداد زیادی که مانند سوری ها پناهنده شدند و اینم تاثیر می گذاره تو دید اروپایی ها که فکر کنند ایران یا سوریه وضعیت مشابهی داره.
    به هرحال برداشت کلی این است که خشک و تر باهم می سوزه.

سلام دوستان
    من یه دوتا خاطره باحال دارم :
    1- من وقتی که رسیدم مجارستان، از هواپیما که پیاده شدم و چمدونمو گرفتم با یه دستم داشتم با موبایل کار میکردم و با دسته دیگم داشتم چمدونمو میکشونم و همینجوری پشت سر مردم میرفتم و اصلا حواسم به تابلوها نبود؛ بعد از حدودا یک دقیقه سرمو بالا کردم دیدم جلوی فرودگام کلی تعجب کردم {من فکر میکردم از یکی از درهایی که مثلا زده NO Entry و فقط برای کارکنانه فرودگاس اومدم بیرون و الان به جرم ورود غیر قانونی میگیرنمون :biggrin:} بعدش یکی رو پیدا کردمو گفتم: ببخشید من از هواپیما که پیاده شدم هیچ کسی پاسپورتمو کنترل نکرد و همینجوری اومدم. گفت: اینجا passport control نداره دوسته عزیز. گفتم: مگه میشه O_0. گفت اینجا اروپاس پسر :)))) گفتم: ایول.
    2- دومین جایی که خیلی تعجب کردم موقع سوار شدن برای اتوبوس و تراموا بود که هیچ کسی نیست که بلیطتو چک کنه فقط برای مترو یه نفر جلوی پله برقی وایستاده و از همون دور یه نگاه میندازه به بلیطت ولی به جان خودم عمرا اگه بتونه از اون فاصله و با اون سرعت آنالیزشون کنه. کلا اینجا همه چی بر اساسه شعوره مردمه ولی نمیدونن که ... :cool:. حواستون باشه اینجا میگن مامور مخفی هست که یهو میاد میگه که بلیطتتو نشون بده اگر نداشته باشی 80 یورو جریمت میکنه ولی به نظرم می ارزه. خیلی از ایرانیا همین روالو پیش میگیرن خیلیاشونم جریمه میشن ولی باز دوباره انجام میدنش :)

حالا چندتا از خوبی های مجارستان:
    1- از لحاظ transportation قوی هست و این خیلی خوبه من دوچرخه هاشو خیلی دوست دارم.
    2- من جوو اطراف روده دانوبو خیلی دوست دارم. هم منظرش زیباس هم وقتی که مردم میان برای پیاده روی خیلی خوبه برای relaxation.
    3- تنوع لباسا خیلی زیاده
    4- داشتن شینگن
    5- قیمت خوراکی ها زیاد نیست و تقریبا مثه ایرانه مثلا گوشت و ...
    6- حمام و استخر Szechenyi :)

حالا چندتا از بدی هاش:
    1- من وقتی که از فرودگاه که اومدم بیرون اولین چیزی که توجه منو جلب کرد این بود که این شهر چقدر خلوته و از این موضوع خوشحال شدم ولی بعد از دو ماه پشیمون شدم برای اینکه در دراز مدت خیلی حوصله سر بر میشه این موضوع و بدتر از اون اینکه در فصل پاییز و زمستان پرنده پر نمیزنه تو خیابون و مثله شهره مرده ها میشه و کلا کسل کنندس.
    2- وضعیت زبان انگلیسیشون اصلا خوب نیست. (فروشنده هایی که زن های مسن cashier شون هستن وقتی که باهاشون به زبان انگلیسی صحبت میکنین عصبانی میشن و انتظار دارن که بتونین به زبانه خودشون صحبت کنین.
    3- ببینید مرکز شهر بوداپست خیلی کوچیکه فقط یه ناحیه خیلی کوچیکی که نزدیکه رود دانوب هست خوبه و تمرکز همه ی رستوران های خوب و سرگرمی ها و ... اونجاس یعنی بهتره که خونتون در اون محل باشه وگرنه از امکانات دور میشین {شهر بوداپست شهر کوچیکی هست از نظره من. من چون خیلی علاقه به پیاده روی دارم از منطقه X (فکر کنم) تا اونوره رود تا جلوی پارلمان رفتم که فقط رفتنش 2 ساعت و نیم شد}.
    من خونه ی خودم به دلیله کمبوده اطلاعات از مرکز شهر دوره (داخل پرانتز بگم اینجا اجاره خونه رو به صورت یک ساله باید ببندین برای همین عوض کردن خانه امکان نداره) و زیاد بلد نیستم آشپزی کنم و همش باید برم رستوران خدمتتان عرض کنم که اوایل فکر میکردم چون اینجا اروپاس پس رو همه چی نظارت دارن البته تا وقتی که توی یه منطقه نچندان دور از مرکز داخل غذام سوسک پیدا کردم و از اون موقع به بعد قید رستوران رو زدم و از پیتزاهای آماده یا لازانیاهای آماده (که باید 30 دقیقه در فر گذاشت) و تن ماهی یا تخم مرغ استفاده میکنم ولی بعد از یه مدت آدم خسته میشه و دلش یه چیزه جدید میخواد.
    4- اینجا اکثر خونه ها قدیمیه و داغون ولی میتونین خونه های باز سازی شده و یا حتی لوکسم پیدا کنین که قیمتش برا دانشجو بالاس.
    5- اگر زبانتون خوبه بهتره که از طریق موسسه اعزام دانشجو اقدام نکنین و اگر دارین از طریقه موسسه اعزام دانشجو اقدام میکنین بدونین که یک افراد ایرانی هستن به اسمه tour guide که 200 یورو از شما میگیرن و کارهایی مثل transfer از فرودگاه و سیم کارت و کار اداره مهاجرت و پیدا کردن خونه رو انجام میدن که واقعا ارزش نداره و خودتون میتونین با کمترین هزینه انجام بدین همه ی اینهارو و اینها فقط از کمبود اطلاعات دانشجوها سوء استفاده میکنن. مثلا برای مثال به شما این خونه رو 500 یورو بدون هزینه common cost ش قیمت گفتن ولی شاید قیمتش 350 یورو با هزینه آب و برق و گازه و یگ چیزه دیگه اینکه همیشه این افراد سعی میکنن که دانشجو ها همدیگر رو نشناسن چون به ضرر این افراد تموم میشه این عمل.
    6- آهان یه چیز دیگه اینجا ساعت 7 شب همه جاها میبنددن و این خیلی بده از نظره من ولی اگر خیلی کارت گیر باشه دیگه تا ساعت 9 شب میتونی یه چیزایی پیدا کنی ولی بد تر از اون عصر به بعده روزهای شنبه و یکشنبس که خیلی خیلی خلوت میشه.
    7- اگر میخواین برای کالج بیایین اینجور که میدونم فکر کنین 3 تا کالج خوب بیشتر تو بوداپست نیست که از این 3 تا دوتاشون اتمسفر و سطح علمی خوبی ندارن و اون یکی که من الان داخلش هستم از لحاظه مدرکه قویه چون مدرکش آمریکاییه و همچنین انمسفیر خوبی داره ولی مشکل اینکه؛ ببینید در ایران سطح علمی معلما خوب هستش و جزوه ایی که میدن خیلی سطح بالایی داره ولی در عوض کتاب اصلا ارزشی نداره و طوله سال اصلا حتی یک مرتبه هم باز نمیشه ولی اینجا کاملا برعکسه معلم میاد سر کلاس و پرژکتور رو روش میکنه و چندتا عکس رو نشون میده که دقیقا همون عکسای کتاب هستن و از روی متن میخونه و میره و امتحانی که میگیره خیلی سطحش بالاتر از آن چیزی هست که درس داده. (اکثر معلما زنهای مسن هستن حتی به خودشون زحمت نمیدن روی تخته چیزی بنویسن که من اعتراض کردم گفتم کلاسم رو عوض کنین ولی هیچ کسی عین خیالشم نبود؛ گفتم خوب شما لحجه داری و انگلیسی خوب صحبت نمیکنی و ما نمیفهمیم لااقل رو تخته بنویس تا بتونیم جزوه بر داریم گفت مشکله خودته باید عادت کنی من نمینویسم :)
    8- اکثر هتلها بی کیفیت و گران هستند و هتلهای ارزان هم باهاتون مودبانه برخورد نمیکنن.
    9- یکی از چیزایی که من اصلا دوست نداشتمم اینکه فصل سرما ایستگاهای مترو پر از بیخانمان ها میشه و خیلی کثیف و بعضیاشون مردمه عادی رو اذیت میکنن مثلا موقع بلیط گرفتن میان دکمه cancel دستگاه رو میزنن و همه پولتون میپره و اگر باهاشون درگیر بشین به ضرر خودتونه.

کلا آدمه negative ی نیستم ولی با شهری که من میخوام برا زندگی خیلی فاصله داره ولی بازم هیچ چیزی مثل دیدن از نزدیک نیست اگر برا زندگی میخوایین اقدام کنین حتما یه سر بیایین از نزدیک ببینین شهرو نه به عنوانه توریست به عنوانه یه خریدار :))

چندتا مورد که خوبی یا بدیشون به پای خودتون:
    1- اینجا پره سگ هستش یعنی روزی حداقل 15 تا سگ میبینین.
    2- توی بوداپست ایرانی زیاد هست و حتی شنیدم که در شهره Pécs ایرانی خیلی هست حتی به صورتی که وقتی توی خیابون راه میری به صورته خیلی زیاد میشنوی که چندتا ایرانی دارن به زبانه ترکی یا لری یا رشتی یا ... حرف میزنن. یه چیز در مورد شهر پچ که شنیدم اونم اینکه میگن جوو اونجا یه درده درس نمیخوره.
    3- یه چیزی که هست اینکه تو فرهنگه اروپایی ها یه چیزی هست که مثلا وقتی تعجب میکنن و یا وقتی که نمیدونن یه چیزی رو با لباشون یه صدای زشتی درمیارن که اولش من فکر کردم توهین کرد ولی دیدم که نه جز فرهنگشونه و تعدادشونم کم نیس (برام جالب بود) حالا یه چیز دیگه که جاش نیست اینجا ولی مثلا شما تو مالزی اگر برین تو یه رستوران یه گارسون اگر بخواد صداتون کنه برا اینکه صدا برسه براتون بوس با صدای بلند میفرسته و میکشدش که کلی خندیدیم سر این موضوع :)
    4- آهان واحد پولشون فورینته حتما یاد بگیرینش که سرتون کلاه نزارن من که همون اول راننده تاکسی 50 هزار تومن سرم کلاه گذاشت.

باز اگر چیزی یادم اومد مینویسم.
    در کل به نظر من اینجا برای شروع خوبه ولی آخرین مقصدتون رو نزارین برای مجارستان و به جاهای بهتر فکر کنین اینجا خوبه برای چند سال تحصیل. (اکثر ایرانیهاییم که دیدم اومدن اینجا بعد از تحصیلشون رفتن آمریکا یا کانادا / یا رفتن آلمان / یا نتونستن دووم بیارن که برگشتن ایران و بعدشم کلی پشیمون شدن ولی دیگه دیر شده) انشالله ساله دیگه پست لوس آنجلسو میزارم :grin:

نقل قول نوشته اصلی توسط sss666 نمایش پست ها
    منم۴سال لیسانسم را مجارستان بودم
    کلا مردم بسیار نژادپرستی هستن. البته ۱ یا ۲ سال زمان برد تا فهمیدم که چقدر نژادپرستن. سال اول و تا حدی دوم فکر میکردم که از ما خوششون میاد!
    کشوری بداخلاقتر و فقیرتر از مجار ندیدم
    کشور خوبی نیست. پولتون را یک کشور بهتر خرج کنید.
    به درد کسی میخودره که ۱۷ سالش هست و میخواد از سربازی فرار کنه یا اینکه هیچ شانسی برای قبولی کنکور نداره و پدر و مادر پولدارش میخوان بفرستنش خارج! (کلا اکثر بچه های اونجا همینجوری هستن)
    ناگفته نماد که درسها آنقدر انجا سخت هستند که همچین شخصیتی اونجا دوام نمیاره.
    ببخشید که رک گفتم. حقیقت هست.

Member
    رشته و دانشگاه
    pharmD,UMSU

پس الان بنا بر گفته شما، تکلیف کسایی که دووم آوردن و با نمره خوب مدرکشون رو گرفتن چیه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط abraham66 نمایش پست ها
    منم۴سال لیسانسم را مجارستان بودم
    کلا مردم بسیار نژادپرستی هستن. البته ۱ یا ۲ سال زمان برد تا فهمیدم که چقدر نژادپرستن. سال اول و تا حدی دوم فکر میکردم که از ما خوششون میاد!
    کشوری بداخلاقتر و فقیرتر از مجار ندیدم
    کشور خوبی نیست. پولتون را یک کشور بهتر خرج کنید.
    به درد کسی میخودره که ۱۷ سالش هست و میخواد از سربازی فرار کنه یا اینکه هیچ شانسی برای قبولی کنکور نداره و پدر و مادر پولدارش میخوان بفرستنش خارج! (کلا اکثر بچه های اونجا همینجوری هستن)
    ناگفته نماد که درسها آنقدر انجا سخت هستند که همچین شخصیتی اونجا دوام نمیاره.
    ببخشید که رک گفتم. حقیقت هست.

نقل قول نوشته اصلی توسط zaniarbrk نمایش پست ها
    پس الان بنا بر گفته شما، تکلیف کسایی که دووم آوردن و با نمره خوب مدرکشون رو گرفتن چیه؟
    خوب مسلما این افراد موفق میشوند. البته بستگی داره این افراد بخواهند در اینده کجا بروند و چه کار کنند.
    به نظرم برای رشته های پزشکی (یا فارمسی، مثل شما) معقولانه تر هست که یکی بره مجارستان. دلیلش هم اینه که کنکور ایران بسیار سخت هست و به هر حال مجارستان زیاد گران نیست. دوران پزشکی هم زیاد طولانی نیست. (که در این صورت هم شاید بهتر باشه یک سال‌ آلمانی بخونه و بره آلمان مجانی درس بخونه )
    اما اگه کسی بخواد مهندسی بخونه، نمیدونم مجارستان چه مذیتی نسبت به دانشگاه آزاد داره! آخرش مدرک لیسانس هست. پسفردا که بخواد بره آمزیکا یا کانادا، متاسفانه توی آمریکا کسی فرق دانشگاه مجارستان (که یکی از دانشگاههای تاپ دنیا هست) را با دانشگاه آزاد نمیدونه.

Member
    رشته و دانشگاه
    pharmD,UMSU

برادر من تو BME الکترونیک خوند، با معدل ۴.۶ تموم کرد، جی آر ای داد، و الان تو گراد سکول استنفورد داره ادامه تحصیل میده، لطفا هیچی رو تعمیم ندین، نظر خودتون رو بگین، در مورد رشته و کشور، نه اینکه تعداد خیلی زیادی دانشجو از هر رشته ا رو خطاب قرار بدین، این هم تاثیر بد رو ما داره، هم کسانی که می خوان بیان و میخونن و فکر می کنن اینجا چه خبره! میتونین بگین به نظر من درسا سخت هستن، و کسانی که وارد میشن به دلیل ورودی آسون ، از ***** رد نشدن و به مشکل بر میخورن! وگرنه هزارتا دانشگاه خصوصی تو آلمان و آمریکا هست که به درد سربازی میخوره!!! بله با معدل پایین هیچ جا کار نیست برای کسی! این یه چیز کاملا بدیهی هست.

نقل قول نوشته اصلی توسط abraham66 نمایش پست ها
    خوب مسلما این افراد موفق میشوند. البته بستگی داره این افراد بخواهند در اینده کجا بروند و چه کار کنند.
    به نظرم برای رشته های پزشکی (یا فارمسی، مثل شما) معقولانه تر هست که یکی بره مجارستان. دلیلش هم اینه که کنکور ایران بسیار سخت هست و به هر حال مجارستان زیاد گران نیست. دوران پزشکی هم زیاد طولانی نیست. (که در این صورت هم شاید بهتر باشه یک سال‌ آلمانی بخونه و بره آلمان مجانی درس بخونه )
    اما اگه کسی بخواد مهندسی بخونه، نمیدونم مجارستان چه مذیتی نسبت به دانشگاه آزاد داره! آخرش مدرک لیسانس هست. پسفردا که بخواد بره آمزیکا یا کانادا، متاسفانه توی آمریکا کسی فرق دانشگاه مجارستان (که یکی از دانشگاههای تاپ دنیا هست) را با دانشگاه آزاد نمیدونه.

نقل قول نوشته اصلی توسط zaniarbrk نمایش پست ها
    برادر من تو BME الکترونیک خوند، با معدل ۴.۶ تموم کرد، جی آر ای داد، و الان تو گراد سکول استنفورد داره ادامه تحصیل میده، لطفا هیچی رو تعمیم ندین، نظر خودتون رو بگین، در مورد رشته و کشور، نه اینکه تعداد خیلی زیادی دانشجو از هر رشته ا رو خطاب قرار بدین، این هم تاثیر بد رو ما داره، هم کسانی که می خوان بیان و میخونن و فکر می کنن اینجا چه خبره! میتونین بگین به نظر من درسا سخت هستن، و کسانی که وارد میشن به دلیل ورودی آسون ، از ***** رد نشدن و به مشکل بر میخورن! وگرنه هزارتا دانشگاه خصوصی تو آلمان و آمریکا هست که به درد سربازی میخوره!!! بله با معدل پایین هیچ جا کار نیست برای کسی! این یه چیز کاملا بدیهی هست.
    فکر کنم حق با شماست. موافقم. راستش دل خوشی از مجارا ندارم. یادمه اون زمانها اتفاق افتاد که وقتی کنار کسی توی مترو یا ترم نشستم، طرف جاش را عوض کرد که کنار من نباشه! ۲ سال طول کشید تا باور کنم که به خاطر من بود که طرف جا به جا شد. به قول دوستمون، اون ویدیویی که اون خانوم خبرنگار به سوری ها لگد میزنه را باید یادمون بیاد. به هر حال اینها را باید گفت که بقیه با چشم باز انتخاب کنند. من هم از بی ام ای فارغ التحصیل شدم با معدل خیلی بالا و بورسیه شدم آمریکا. اما این تلاش خودم بود و به نظر من اصلا ربطی به مجارستان نداره. به هر حال کسی که تلاش کنه، مثل برادر شما، موفق میشه. حالا از هر دانشگاهی. کسی هم که تلاش نکنه موفق نمیشه.
    دوستانی هم داشتم که از بوداپست خیلی خوششون میامد.
    به قول شما، به خود شخص بستگی داره. اما بهتر است آنچه که حقیقت است را بگیم تا بقیه بچه ها خودشون انتخاب کنن.
    ویرایش توسط abraham66 : November 28th, 2016 در ساعت 02:47 AM

سلام
    با اين تفاسير كه دوستان درباره مجارستان نوشتن آيا ارزش داره كه براي ارشد مديريت بيايي مجارستان و بعدش آپلاي كني اتريش يا آلمان ؟؟؟
    چون كلا دانشگاه هاي اتريش خيلي سخت گير هستن و ازمون ورودي دارن ولي تو دانشگاه هاي مجارستان نديدم اينجوري.
    اگر ميشه ي راهنمايي بكنيد
    ممنون.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)