صفحه 15 از 67 نخستنخست ... 567891011121314151617181920212223242565 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 663

موضوع: وضعیت کار در دانمارک و سایر مسائل مربوط به کار

پیش فرض پاسخ : وضعیت کار در دانمارک و سایر مسائل مربوط به کار

سلام سوالی دارم اگه بعد 3 سال نفر اول هنوز سابقه کار لازم نداشته باشه ولی نفردوم ( همسر) شغل وسابقه کار در دانمارک داشته باشه ایا اقامت تمدید میشه؟

کاوه، بهزاد و salamapply عزیز! اولا دمتون گرم و بسیار حال کردم که با پست های مفصل تون رونقی به این تاپیک دادین. حرفهاتون کاملا معقوله البته باید اینم اضافه کنم اینکه درک و تحلیل درستی از اوضاع دارید به سن و سالتونم مربوط و شاید خود شما توی 25 سالگی این اوضاع رو به این خوبی نمی تونستید تحلیل کنید: اما دوستان از شما چه پنهان من اندکی استرس گرفتم چون همونطور که شاید می دونید من نه پزشکم و نه مهندس , رشته ی تحصیلیم به شدت خاص هست و واقعا هیچ کس نیست که به من بینوا مشاوره بده!!! نمی خوام بیام دانمارک و خیلی زود پیشرفت کنم و ... اما در عین حال نمی خوام هم که پول هدر بدم و بیچاره بشم . راستش دانمارک سومین کشوریه که من شانسمو می خوام توش امتحان کنم و یه جورایی تیر آخره. سوالم اینه: در یک جمع بندی کدوم یکی برای کاریابی از همه مهمتره؟ مقطع تحصیلی؟ زبان؟ سابقه کار؟ یا رشته؟ چون من فقط مشکل رشته دارم سنم سی ساله. مقطعم دکتراست و تا فوق در بهترین دانشگاه ایران بودم با معدل نزدیک نونزده در فوق و دکترا. مقاله چاپ شده هم دارم سابقه ی کار ایرانی و اروپایی هر دوتاشو دارم و زبانم آیلتس 7 و مدرک فنی حرفه ای هم دارم، و البته زبان بورکینافاسویی هم نخوندم و اونقدرها هم رشته ام کم کاربرد نیست (بعضی ها با همین رشته ی من میلیادر هم میشن) خیلی دوست دارم شما دوستان عزیز این "بیکاری" رو در دانمارک برای همه به قولی "اسپسیفای" کنید. چون توی ایران اگر یه دکترای برق بره سیم کشی ساختمان بکنه میگن شاغله اما در اروپا بهش می گن بیکار! حالا بیکار که میگید منظورتون چیه و کیه؟ یعنی فرضا کسانی توی اون هفتاد درصد هستن که کار پایین تر از لول خودشونو رد کرده باشن؟ یانه؟ مثلا استاد دانشگاهی که کار معلمی دبیرستان یا حتی مهد کودک رو رد کنه میره توی اون هفتاد درصد؟ یا کلا اون هفتاد درصد هیچ کاری مطلقا گیرشون نمیاد؟ پیشاپیش قدردانی فراوان

نقل قول نوشته اصلی توسط Taboo نمایش پست ها
    کاوه، بهزاد و salamapply عزیز! اولا دمتون گرم و بسیار حال کردم که با پست های مفصل تون رونقی به این تاپیک دادین. حرفهاتون کاملا معقوله البته باید اینم اضافه کنم اینکه درک و تحلیل درستی از اوضاع دارید به سن و سالتونم مربوط و شاید خود شما توی 25 سالگی این اوضاع رو به این خوبی نمی تونستید تحلیل کنید: اما دوستان از شما چه پنهان من اندکی استرس گرفتم چون همونطور که شاید می دونید من نه پزشکم و نه مهندس , رشته ی تحصیلیم به شدت خاص هست و واقعا هیچ کس نیست که به من بینوا مشاوره بده!!! نمی خوام بیام دانمارک و خیلی زود پیشرفت کنم و ... اما در عین حال نمی خوام هم که پول هدر بدم و بیچاره بشم . راستش دانمارک سومین کشوریه که من شانسمو می خوام توش امتحان کنم و یه جورایی تیر آخره. سوالم اینه: در یک جمع بندی کدوم یکی برای کاریابی از همه مهمتره؟ مقطع تحصیلی؟ زبان؟ سابقه کار؟ یا رشته؟ چون من فقط مشکل رشته دارم سنم سی ساله. مقطعم دکتراست و تا فوق در بهترین دانشگاه ایران بودم با معدل نزدیک نونزده در فوق و دکترا. مقاله چاپ شده هم دارم سابقه ی کار ایرانی و اروپایی هر دوتاشو دارم و زبانم آیلتس 7 و مدرک فنی حرفه ای هم دارم، و البته زبان بورکینافاسویی هم نخوندم و اونقدرها هم رشته ام کم کاربرد نیست (بعضی ها با همین رشته ی من میلیادر هم میشن) خیلی دوست دارم شما دوستان عزیز این "بیکاری" رو در دانمارک برای همه به قولی "اسپسیفای" کنید. چون توی ایران اگر یه دکترای برق بره سیم کشی ساختمان بکنه میگن شاغله اما در اروپا بهش می گن بیکار! حالا بیکار که میگید منظورتون چیه و کیه؟ یعنی فرضا کسانی توی اون هفتاد درصد هستن که کار پایین تر از لول خودشونو رد کرده باشن؟ یانه؟ مثلا استاد دانشگاهی که کار معلمی دبیرستان یا حتی مهد کودک رو رد کنه میره توی اون هفتاد درصد؟ یا کلا اون هفتاد درصد هیچ کاری مطلقا گیرشون نمیاد؟ پیشاپیش قدردانی فراوان
    حقیقتش تابو جان یه مقاله ای تو کپنهاگ پست بود که اعدادش دقیق خاطرم نیست ولی حدود 25% کار تخصصی گیر میاوردن همین حدود کار غیر تخصصی و مابقی یا اصلا وارد دانمارک نمیشدن یا کلا هیچ کاری حتی ظرف شوئی هم گیرشون نمیومد(تاکید میکنم اعداد رو از حافظه نوشتم و امیدوارم خیلی پرت نگفته باشم میتونی به انگلیسی همین مفهوم رو سرچ کنی بری تو سایت مجله) پس هر کاری که فکرشو بکنب گیر حدود 50% افراد میومد پس در بدترین شرایط شانس کار 50% هست(مجموع تخصصی و غیر تخصصی) ولی شما چون تجربه کار بین المللی داری احتمال بالاتری داری. کاش رشته ت رو تو خصوصی میگفتی ببینم کسی از دوستان رو میشناسم هم رشته شما
    honesty and rationality are keys to peace

نقل قول نوشته اصلی توسط behzadsharif نمایش پست ها
    سوال شما خیلی کلی هست و البته خیلی هم بجاست. اما اگر از من و 99 نفر دیگه ای که اینجا هستن بپرسین، شاید دهها جواب مختلف بگیرین.
    - آخرین باری که من تو سایت آمار دانمارک نگاه کردم، درصد بیکاری حدود 7 درصد بود که در مقایسه با اروپا بد نیست اما در مقایسه با آمار 4 درصدی سال 2010 به شدت بدتر شده.
    - با وجود این بسیاری از رشته های تخصصی از جمله پزشکی و بعضی رشته های مهندسی رو نمیشه به این افراد بیکار داد، چون تخصص ندارند. بنابراین هنوز در بعضی رشته ها نیاز به متخصص دارند. این رشته ها در لیست پوزیتیو آمده است. جدا از بحث گرین کارت، اگر شما پیشنهاد کاری در یکی از رشته های پوزیتیو لیست داشته باشین، بهتون ویزای کاری میدن.
    - با وجود نیاز دانمارک به متخصصان، ارتباط خوبی میان کارفرمایان و متخصصان برقرار نبود، به همین خاطر گرین کارت معرفی شد که افراد مستقیما و راحت تر، بدون داشتن پیشنهاد کاری بتونن بیان و دنبال کار بگردن. اما این طرح چندان موفق نبود. به چندین دلیل از جمله سیستم امتیازدهی نامناسب (مثلا دکترای ادبیات اردو هم راحت امتیاز میاره در حالیکه مورد نیاز دانمارک نیست، ولی چون تمایل به مهاجرت از پاکستان زیاده، خیلی ها فقط برای رفتن از این راه استفاده کردند) یا عدم معرفی راه و چاه به متقاضیان (یعنی وقتی شما ویزا می گیرین، هیچ راهنمایی نمی کنن و خیلی از مسائل رو بعد از اومدن به دانمارک می فهمین و حتی خیلی از کمون ها اصولا آشنایی ندارند با این سیستم). به همین دلیل هم بر اساس آمار تنها حدود 28 درصد گرین کارتیها کار تخصصی پیدا کردند. آمار خوبی نیست ولی افتضاح هم نیست! یعنی از هر 3 نفر یکی کار تخصصی پیدا می کنه.
    - به دلیل آرامش، رفاه، امنیت، نظم و مهمتر از همه صداقت در بین مردم، اکثر گرین کارتیهایی که کار غیر تخصصی هم پیدا کردند، تمایل دارن بمونن.
    - با داشتن هر کار تمام وقتی، میشه یک زندگی خیلی مناسب داشت. اگر یک زوج، هر دو کار تمام وقت داشته باشن، میشه زندگی خیلی عالی داشت. متوسط درآمد ماهانه دانمارک، البته بر اساس ویکیپدیا، حدود 22000 کرون در ماه و یا در حدود 4000 دلار یا همون 12 میلیون تومان بر اساس نرخ ارز 13 اکتبر 2013 هست. البته این رقم بر اساس اینکه فرد یا یک زوج، چه کارهایی و با چه ساعت کاری داشته باشند، متفاوته. متوسط هزینه ها برای مثلا یک زوج هم با در نظر گرفتن مثلا یک خونه 70 متری، موبایل و اینترنت و خورد و خوراک و ... حدود 10 تا 12 هزار کرون میشه. یعنی حدود 7، 8، 10 هزار کرون، اگر فقط یکیشون کار تمام وقت متوسط، و نه تو شرکت خیلی عالی داشته باشه، پس انداز ماهانه است. این مبلغ میتونه برای هزینه های ماشین و مسافرت و خریدن وسایل ضروری صرف بشه. حقوق هم آخر برج، سر وقت میاد تو حساب. تورم هم که فقط یکی دو درصده. یعنی اجاره خونه سالی 2 درصد میره بالا. یعنی شما میتونین از الان برای سال دیگه برنامه ریزی کنین. اینها بعلاوه سایر محسنات، باعث میشه که شرایط خیلی خوب باشه و میدونین که اخیرا باز هم مردم دانمارک به عنوان شادترین مردم انتخاب شدند.
    - معایب اینجا هم اینه که زبان یک عامل خیلی مهم در پیدا کردن کار هست. البته بچه هایی بودن که با همون انگلیسی، با یک رزومه عالی و توانایی فنی و گذراندن مصاحبه های فنی، الان تو شرکتهای خیلی خوب استخدام شدن، ولی به صورت عمومی زبان خیلی مهم هست. عیب دیگه اینه که دانمارک اصولا کشور مهاجرپذیری نبوده و مثل استرالیا و کانادا و آمریکا نیست. البته تبعیض نژادی به اون صورت وجود نداره. حزب مردم اینجا که ضد مهاجرته، البته از احزاب قوی هست که 13 درصد هم طرفدار داره، ولی اکثریت رو نداره. ولی دولت فعلی دانمارک ضد مهاجرت نیست. اما به دلیل داشتن اصالت دانمارکی و عدم مهاجرپذیری دانمارک، و صد البته رفتار نامناسب خیلی از مهاجران، مسائلی مثل پیدا کردن خونه همیشه از چالشهای ایرانیها هم هست. در مورد کار هم مانند تمام کشورهای غیرمهاجرپذیر، در شرایط مساوی ترجیحشون با دانمارکی هست که زبونشون و فرهنگشون رو بلد باشه. ولی حداقل من و دوستانم به هیچ عنوان رفتار غیر محبت آمیز و نامناسب، وقتی باهاشون با صداقت و صمیمیت برخورد میکنی، ندیدیم. قبلا هم تو یکی دیگه از صفحات گفتم که توی ایران هم اگر مثلا نیاز به مهندس داشته باشیم تو شرکتمون، یکی از افغانستان بیاد، حالا اصلا پروفسور باشه و 20 سال هم توی بزرگترین شرکتهای جهان کار کرده باشه، ترجیح نمیدیم به یک ایرانی کم سوادتر. همین الان تیم ملی فوتبالمون یکی که پدر و مادرش ایرانی هستن و فارسی مثل بلبل صحبت میکنه، بهش میگیم دورگه و میگیم جوونای ما چی کم دارن!
    - شانس هم خیلی مهمه. بچه هایی هستن که رزومه خوب و سابقه کار مناسبی دارن، اما به دلایلی از بعضی پوزیشنها خبردار نشدن یا مسائل دیگه ای براشون پیش اومده.
    - خیلی از گرین کارتیها فقط میان که بیان! فقط هم ایرانیها نیستن. انگلیسی ضعیف، سابقه کار «...» تو پوزیتیو لیست! با دکترایی که اصلا مورد نیاز نیست، با بیست هزار کرون پول. فقط نگرانیشون اینه که پوله تموم نشه.

- پراکنده زیاد گفتم، اما برای جمع بندی به نظر شخصی خودم
    < اگر رشته تحصیلی تون و سابقه کارتون توی لیست پوزیتیو هست (کاری با چیزی که برای اداره مهاجرت میدین ندارم، وجدان خودتون)
    < پول اضافی برای یک سال زندگی بدون حقوق دارین که با خیال راحت بیاین اینجا و دنبال کار بگردین و تا موقعی که کار پیدا می کنین، زبانتون رو بخونین، یا اصلا قبل از اومدن تا حدی که میشه بخونین
    < زبان انگلیسیتون خوب هست
    < خوب میتونین شبکه بزنین و با بقیه ارتباط داشته باشین
    < اولش خیلی برای انتخاب کار سخت نگیرین و برای تقویت زبان و یکپارچگی فرهنگی، کارهای غیرتخصصی و داوطلبانه حاضر بشین انجام بدین

میتونین امیدوار باشین که در کوتاه مدت یا میان مدت، کم کم یا شاید هم یکهو، کار مناسبی پیدا کنین. یعنی میشین مثل تیم ملی فوتبال ژاپن که همه امکانات رو داره، همه رو میبره، میره جام جهانی
    اما اگر یکی از موارد بالا اوکی نباشه، میشین مثل تیم فوتبال ایران، که روی کاغذ شانس داره، ولی باید یک سری اتفاقاتی هم بیفته، یک سری شانس هایی هم بیاره، که بره جام جهانی.
    سلام و با تشکر از اطلاعات مفیدی که در اختیار همه میذارید سوالی داشتم این کار داوطلبانه که گفتید چه طوریه؟ ایا علاوه بر کمک به بهتر شدن زبان دانمارکی به عنوان سابقه کار تمام وقت برای تمدید اقامت هم میشه ازش استفاده کرد؟ ممنونم

Member jamalkheiri آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    MA in Tourism Management and Marketing from UT

سلام و تشکر از دوستانی که اطلاعات خوبشون رو به اشتراک میگذارن.
    من یکی دو تا سوال دارم:
    بازار کار رشته ی گردشگری در دانمارک به چه صورته؟ برای مثلا یک فارغ التحصیل دکتری این رشته.
    این پوزیتیو لیستی که میگید رو از کجا میشه دید؟ رشته ی گردشگری جزو رشته های مورد نیاز هست؟
    ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط jamalkheiri نمایش پست ها
    سلام و تشکر از دوستانی که اطلاعات خوبشون رو به اشتراک میگذارن.
    من یکی دو تا سوال دارم:
    بازار کار رشته ی گردشگری در دانمارک به چه صورته؟ برای مثلا یک فارغ التحصیل دکتری این رشته.
    این پوزیتیو لیستی که میگید رو از کجا میشه دید؟ رشته ی گردشگری جزو رشته های مورد نیاز هست؟
    ممنون
    به نظر من دانمارك براي شما گزينه مناسبي نيست
    موفق باشيد
    كاوه

Member jamalkheiri آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    MA in Tourism Management and Marketing from UT

نقل قول نوشته اصلی توسط kaveh_k_ee نمایش پست ها
    به نظر من دانمارك براي شما گزينه مناسبي نيست
    موفق باشيد
    كاوه
    ممنون کاوه جان از پاسخت. لطف می کنی بیشتر توضیح بدی. چرا گزینه مناسبی نیست؟

ApplyAbroad Senior Veteran

نقل قول نوشته اصلی توسط hastieli نمایش پست ها
    سلام و با تشکر از اطلاعات مفیدی که در اختیار همه میذارید سوالی داشتم این کار داوطلبانه که گفتید چه طوریه؟ ایا علاوه بر کمک به بهتر شدن زبان دانمارکی به عنوان سابقه کار تمام وقت برای تمدید اقامت هم میشه ازش استفاده کرد؟ ممنونم
    خیر. برای تمدید نمبشه استفاده کرد

Junior Member

من از اواخر سپتامبر اومدم دانمارک. برخی از چیزهایی که تا اینجا برداشت کردم از این قراره:

- اگه کار تمام وقت پیدا کنی زندگی نسبتا راحتی خواهی داشت. دانمارک برای کسانی که واقعا میخوان زندگی کنن و دنبال ثروت اندوزی نیستن جای بسیار خوبیه. هوای خوب، مردم خوب، امنیت خوب، رفاه خوب، شهر خوب، محصولات با کیفیت و ...
    - آدمهای زیادی به خصوص از اروپای شرقی برای کار میان دانمارک (بیشترین اجازه اقامت صادر شده در سال 2012 به لهستانیها داده شده). خیلی هاشون انگلیسی هم نمیتونن صحبت کنن. اینها برای خودشون شبکه قوی دارند و خیلی از کارهای کارگری و امثال اون رو اشغال می‌کنن (غالبا هم به طور سیاه). به جز جمله‌ای که راجع به بیشترین اجازه اقامت گفتم بقیه‌اش برداشت شخصی منه و سندی براش ندارم!
    - اگر می‌خواین بدون استرس باشین همون پولی که تو فرم GR1 نوشته رو بردارین بیارین و برنامه‌ریزی کنین که یک سال کار نخواهید داشت. توی این یک سال بشینین با خیال راحت زبان بخونین، کلاس‌های مختلف برین، در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنین و قواعد لازم برای کاریابی رو یاد بگیرین و انجام بدین. ممکنه بتونین زودتر هم کار پیدا کنین. این رو هم در نظر داشته باشین که اگه کار مناسب رشته خودتون رو پیدا کنین (برای اونهایی که تو پوزیتیو لیست هست میگم) تمام هزینه یک سالتون رو چهار پنج ماهه در میارین.
    - حتی کسانی که تو پوزیتیو لیست هستن کار سختی برای کار پیدا کردن دارند؛ برای همین اونهایی که رشته‌شون خارج از لیست هست ولی حتما میخوان بیان دانمارک خودشون رو برای شرایط سخت‌تری باید آماده کنن.
    - برای کار پیدا کردن نباید عجول بود. شرایط هرکس بسته به سابقه کار، رشته تحصیلی، آدم‌هایی که می‌شناسه و ... فرق می‌کنه.

- برنامه هر کمون با کمون دیگر فرق می‌کنه. من برنامه های International House کمون کپنهاگ رو می‌گم:
    Workshop برای نوشتن CV مناسب (NemCV)
    دوره چهار روزه Forstejob: یه راهنمای کامل از وضعیت کار و کاریابی تو دانمارک
    کلاس رایگان دانمارکی که همه کمون ها دارند.
    یک نفر داوطلب رو به عنوان میزبان شما معرفی می‌کنن تا شما رو با شرایط کار یا فرهنگ دانمارک (به انتخاب خودتون) آشنا کنه. همین رو برای همسرانی که فعلا خانه‌نشین هستن هم داره. من خودم هنوز تو نوبتم. نمی‌دونم چقدر تاثیرگذاره. برنامه اینه که حداقل ماهی یک بار همدیگر رو ببینین.
    هر از چند گاهی سمینارها و یا نمایشگاه هایی برگزار می‌شه که برای خارجی‌هاست. مثلا هفته بعد برای کارهای داوطلبانه یه سمینار هست
    کسی نمی‌آد بگه بیا برو تو این برنامه یا اون برنامه شرکت کن. خودتون باید حواستون به در و دیوار و سایت‌ها باشه تا از همه برنامه‌ها آگاه شین.
    - اینجا از طریق فعالیت‌های اجتماعی گوناگون که هزینه پایینی هم داره می‌شه با آدم‌های زیادی آشنا شد؛ اما به نظر من اگه فقط به انگیزه ساختن شبکه اجتماعی بخواین تو این فعالیت‌ها شرکت کنین نه براتون لذت‌بخش می‌شه نه اینکه نتیجه مطلوب رو داره. این هم دو تا لینک برای این کار:
    http://english.cphvolunteers.dk/main-page.aspx
    www.meetup.com
    - پروفایل Linkedin رو هم یادتون نره که قوی کنین

شاد باشین
    سعید

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط sadnem نمایش پست ها
    - اگر می‌خواین بدون استرس باشین همون پولی که تو فرم GR1 نوشته رو بردارین بیارین و برنامه‌ریزی کنین که یک سال کار نخواهید داشت.
    سعید
    دوست عزیز سلام،
    فرمودید که "اگر می‌خواین بدون استرس باشین همون پولی که تو فرم GR1 نوشته رو بردارین بیارین و برنامه‌ریزی کنین که یک سال کار نخواهید داشت." حالا سوالی که من دارم اینه که این مقدار پول برای زندگی در کدام شهر دانمارک جوابگو هست با توجه به اینکه مثلا گفته می شه که برای شروع، شهرهای کوچکتر مناسب ترند و مهمترین دلیلی که برای آن مطرح میشه هزینه زندگی در شهرهای بزرگ هستش.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)