سلام امیر عزیز

چرا. اتفاقا به نظر من آمریکا یک کشور فوق العاده در هر زمینه ای برای کار آفرینی هست و به شما فرصت رشد و پیشرفت می ده در رشته شما هم این قصیه صادقه. اما همیشه اینو بدونید که در کشور سرمایه داری مثل آمریکا همه چیز به پول ختم می شه و ایده شما برای بقا باید قابل سرمایه گذاری باشه و به شما قدرت رقابت در بازار رو بده. اما در مورد اینکه لزوما با داشتن مدرک دکتری اون کار راحت تر انجام می شه و مثلا راحت تر بهتون وام می دن یا اعتماد می کنن و مواردی از این دست باید عرض کنم خیر. اینطور نیست و باعث اعتماد بیشتر نمی شه. عرض کردم صرف داشتن دکتری برای شما مزیت خاصی در صنعت به وجود نمیاره که بتونید براساسش از بقیه پیشی بگیرید.

ببینید راه اندازی یک بیزینس در آمریکا به عوامل دیگه ای بستگی داره که خیلی مهمتر از مدرک دکتری هستن. از قبیل آمادگی محیط ، آشنایی و ارتباط با افراد نخبه و متخصص در اون زمینه. سرمایه و یا قدرت جذب سرمایه. مثلا شما می بینید در سانفراسیسکو تعداد شرکت های استارت آپ تکنولوژی خیلی زیاده، این دلیلش آمادگی زیاد اون منطقه برای راه اندازی یک کسب و کار و زیر زره بین بودن توسط سرمایه گذاران عمده آمریکا هست. اتفاقا در پشت خیلی از این شرکت ها شما اساتید برجسته دانشگاه هایی مثل Stanford یا UC Berkeley رو می بینید. اما این به این معنا نیست که چون دکتری داشتن تونستن همچین کسب و کاری داشته باشن.
یک نمونه بارزی که می تونم خدمتتون عرض کنم شرکت Coursera هست که قطعاً خیلی ها باهاش آشنا هستن و یکی از قوی ترین Business Plan های حال حاضر رو داره. مدیران و موسسان اصلی این شرکت اکثرا اساتید دانشگاه Stanford هستند. یعنی شما در آمریکا اساتیدی رو هم می بینید که بیزینس های موفق داشته باشن.