نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: وضعیت و شرایط اشتغال بعد از فارغ تحصیل شدن درمقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا (دکتری...

Senior Member kran آواتار ها

پیش فرض وضعیت و شرایط اشتغال بعد از فارغ تحصیل شدن درمقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا (دکتری...

دروود دوستان.

اخیرا از تعدادی از دوستان شنیدم که بعضی از کشورهای اروپایی (شرق به نسبت بیشتر از غرب اروپا) در گیر مسائل ریاضتی برای ایجاد شغل در جوامعشون شده اند. این قضیه یک مقدار ظاهرا روی فارغ التحصیلهای خارجی بیشتر از بومی این کشورها فشار میاره برای پیدا کردن شغل بعد از فارغ تحصیلی.
    نگرانی خیلی از دوستان و بخصوص اینجانب راجب به میزان فرصت شغلی بعد از فارغ تحصیلی بعد دکتری و یا حتی ارشد هست. اساسا بسیاری از دوستان در سر دو راهی قرار میگیریند که کار کردن با یک استاد با کیفت در اروپا رو همیشه توی اولویت قرار میدیند نسبت به اساتید دارای قدرت ریسرچ کمتر در آمریکای شمالی. احساس بنده اینه که اصل قضیه موقعیت شغلی بعد از فراغت هست. چون در واقع اروپا در بسیاری از احوال و جوانب برتری دارد نسبت به آمریکای شمالی مثل نزدیکی به خانواده، اساتید بهتر، شاید نوع فرهنگ نزدیکتر و حتی دانشگاه بهتر اما خوب این عوامل در بیشتر اوقات تسلیم ترس و دلهرگی بیکاری بعد از تحصیل میشوند.
    اساسا سوالم اینه بعد از این مقدمه سر درد آور.

وضعیت کار تو اروپا برای فارغ التحصیلان دکتری در چه وضعیتی قرار دارد؟
    کدام کشورها بهتر میتونن نیروی کار جذب بکنند؟
    و یا هر نکته ای که مرتبط میشه به شرایط شغلی.....

دوستان به صورت خاص روی شرایط و موقعیت بعد از فراغت از تحصیل بحث شود.

ممنون.

ApplyAbroad Veteran
    abarmard آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Engineering

پیش فرض پاسخ : وضعیت و شرایط اشتغال بعد از فارغ تحصیل شدن درمقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا (دک

سلام

نکات جالبی رو مطرح کردید. مثلا آمریکا به نوعی غول تکنولوژی در زمینه کامپیوتر محسوب میشه و واسه همین من با هر کسی که مشورت می کنم به من میگن که اگر به فکر پیشرفت هستی سختی بیشتر بکش و برو آمریکا. از طرفی رفتن آمریکا هم سختی های خاص خودش داره، مثل امتحان GRE و کلیر شدن، دور بودن از خانواده شاید برای پنج سال (!) و ... ولی خب بعضی از کشورای اروپایی هم مثل آلمان و سوئد هستند که در زمینه تکنولوژی حرف زیادی برای گفتن دارند و حتی میشه گفت شرایط زندگی در سوئد بهتر از آمریکاست (از لحاظ مهاجرت و ویزا و ...). واقعا یک سئوال بزرگی هست که خیلی ها مثل ما منتظر یک دیدگاه درست برای تصمیم گیری هستیم.
    آنچه مرا نکشد، قوی ترم می سازد!

پیش فرض پاسخ : وضعیت و شرایط اشتغال بعد از فارغ تحصیل شدن درمقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا (دک

از نظر فرهنگی قبول ندارم اروپا به ایران نزدیک تره! امریکای شمالی نزدیک تره. اگرچه تمام دنیا به سمت یکی شدن داره پیش میره. ولی نکته اساسی به نظر من اینه که فضا در اروپا خیلی کمتر برای جذب و حل کردن خارجی ها بازه. البته منظور اصلا نژادپرستی و اینا نیست. کلا سیستم طوریه که خیلی حالت خودکفایی داره. خودشون میکارن خودشون برداشت میکنن و خودشون مصرف می کنن. مثلا سوئد خودش هواپیمای جنگنده میسازه خودش هم مصرف (!) میکنه به جایی هم به اون صورت صادر نمیکنه. در بوق و کرنا هم نمیکنه. در نتیجه شما کلا خبر دار نمیشی که اینها هم اینقدر پیشرفته هستند. اما آمریکا دقیقا نقطه مخالف این تئوریه. یا مثلا ایتالیا در حالیکه کشور نسبتا مشکل داری از نظر اقتصادیه در زمینه من خفن ترین کارای تحقیقاتی رو انجام میده ولی خب مقاله ها رو که نگاه میکنی بلا استثنا اسم 4-5 نفر ایتالیاییه و خب هر چه قدر هم کارشون بکر باشه جایی برای من بین اونا نیست. مسئله دیگه هم زبانه. همه ما زبانی که بلدیم انگلیسیه ولی شما اگه بخوای زندگی کنی واقعا باید زبون اونا رو بدونی هر چند که همه اونا انگلیسی بدونن. یاد گرفتن یه زبان دیگه (در حد پرفکت) با توجه به افزایش سن و انرژی زیادی که می طلبه به نظر من صلاح نیست و اون انرژی اگه در یک کشور انگلیسی زبان صرف کار بشه عاقلانه تره.

نقل قول نوشته اصلی توسط BenFranklin نمایش پست ها
    از نظر فرهنگی قبول ندارم اروپا به ایران نزدیک تره! امریکای شمالی نزدیک تره. اگرچه تمام دنیا به سمت یکی شدن داره پیش میره. ولی نکته اساسی به نظر من اینه که فضا در اروپا خیلی کمتر برای جذب و حل کردن خارجی ها بازه. البته منظور اصلا نژادپرستی و اینا نیست. کلا سیستم طوریه که خیلی حالت خودکفایی داره. خودشون میکارن خودشون برداشت میکنن و خودشون مصرف می کنن. مثلا سوئد خودش هواپیمای جنگنده میسازه خودش هم مصرف (!) میکنه به جایی هم به اون صورت صادر نمیکنه. در بوق و کرنا هم نمیکنه. در نتیجه شما کلا خبر دار نمیشی که اینها هم اینقدر پیشرفته هستند. اما آمریکا دقیقا نقطه مخالف این تئوریه. یا مثلا ایتالیا در حالیکه کشور نسبتا مشکل داری از نظر اقتصادیه در زمینه من خفن ترین کارای تحقیقاتی رو انجام میده ولی خب مقاله ها رو که نگاه میکنی بلا استثنا اسم 4-5 نفر ایتالیاییه و خب هر چه قدر هم کارشون بکر باشه جایی برای من بین اونا نیست. مسئله دیگه هم زبانه. همه ما زبانی که بلدیم انگلیسیه ولی شما اگه بخوای زندگی کنی واقعا باید زبون اونا رو بدونی هر چند که همه اونا انگلیسی بدونن. یاد گرفتن یه زبان دیگه (در حد پرفکت) با توجه به افزایش سن و انرژی زیادی که می طلبه به نظر من صلاح نیست و اون انرژی اگه در یک کشور انگلیسی زبان صرف کار بشه عاقلانه تره.
    جوابتون خیلی جالب بود واسم. اما اصل نگرانی من تو اینه که چه قد احتمال داره بعد دکتری نتونی کار پیدا کنی؟ این احتمال نسبت به آمریکای شمالی تو اروپا چه قد پر رنگتر؟
    مثلا دو تا از همکلاسیهای خودم با روزمه ضعیفتر از من تونستند ایتالیا با فاند مناسب پذیرش بگیند از دانشگاه بولونیا که رنک خوبی هم داره. من نمره زبان و همه چیزهام از اونها بهتر بود. ولی از ترس بیکاری بعد از فراغت دارم بیشتر تمرین میکنم که چند اسکوری زبانم رو بهتر کنم که امریکا پذیرش با فاند بگیرم. ترس مضاعف من اینه که اگه نهایتا باز هم مجبور شدم اروپا برم آیا خطر بیکاری هست؟ شما کسایی رو میشناسید که نتونستند کار پیدا کنند و برگشتند؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    کارشناسی مدیریت بازرگانی دانشگاه پیام نور

با سلام و عذرخواهی از مدیریت.شاید اینجا جاش نباشه اما یه سوالی دارم که اگه بتونید راهنمایی کنید ممنون میشم....

من میخوام برم دانشگاه و لیسانس بگیرم..رشته دبیرستانم انسانی بوده و میخوام بدونم برای رفتن و کارکردن و زندگی توی خارج از ایران-(اروپا) ایا مدرک دانشگاهی مثل پیام نور و یا علمی کاربردی معتبر هست...

من زبان انگلیسیم خوبه و فرانسه هم یاد دارم...

کدوم دانشگاه ایران رو به رسمیت میشناسن

در ضمن میخوام در رشته حسابداری و یا مدیریت (مالی-بازرگانی-دولتی) درس بخونم

نقل قول نوشته اصلی توسط kran نمایش پست ها
    جوابتون خیلی جالب بود واسم. اما اصل نگرانی من تو اینه که چه قد احتمال داره بعد دکتری نتونی کار پیدا کنی؟ این احتمال نسبت به آمریکای شمالی تو اروپا چه قد پر رنگتر؟
    مثلا دو تا از همکلاسیهای خودم با روزمه ضعیفتر از من تونستند ایتالیا با فاند مناسب پذیرش بگیند از دانشگاه بولونیا که رنک خوبی هم داره. من نمره زبان و همه چیزهام از اونها بهتر بود. ولی از ترس بیکاری بعد از فراغت دارم بیشتر تمرین میکنم که چند اسکوری زبانم رو بهتر کنم که امریکا پذیرش با فاند بگیرم. ترس مضاعف من اینه که اگه نهایتا باز هم مجبور شدم اروپا برم آیا خطر بیکاری هست؟ شما کسایی رو میشناسید که نتونستند کار پیدا کنند و برگشتند؟
    دوست عزيز نگرانيت كاملا به جا هست
    من تويه دوستاي دورم آدماي زيادي رو ديدم كه بعد از تحصيل نتونستن كار مناسب پيدا كنن و برگشتن ايران،از كشورايي مثل:آلمان،سوييس،ايتاليا،آ ريكا،كانادا و استراليا.همين طور كه مي بينيد از همه جاي دنيا بودن،ولي خب مثلا يكي اقوامم هم تويه فرانسه كار پيدا كرد در يك كمپاني خوب،به نظرم نميشه نسخه كلي پيچيد چون من دورو بر خودم آدم از همه جا ديدم كه به علت پيدا نكردن كار و يا سختي زندگي ،برگشتن ايران.دوستاني كه تويه كشوراي خارجي كار پيدا كردن بهتره بيان راهنمايي كنن چون قطعا وضعيت يه سري كشورها در اشتغال بهتره
    ممنون ميشم با تجربه ها بيان اطلاعاتشون رو بگن تا كسايي كه اول راه هستن در انتخاب كشور مقصد بهتر عمل كنند

ممنون سپیده جان

میشه بگید یشتر مربوط به چه رشته هایی بودند یا کلا هر اطلاع ریزی که احساس میکینی کمک کنند است. این روزها تعداد افرادی که بر میگردند هم نه تنها بدلیل فقدان موقعیت شغلی بوده بلکه برخی از دوستان گلایه از سختی کار و یا تبعیض ملیتی داشتند.
    دوستان در این موارد هم اگه تجربه ای دارید خوشحال میشیم با به اشتراک بزارید.

فقط دوستان اگه فکر میکنید تحاربتون مربوط به اشتغال بعد از فازغ التحصیل شدن است را بنویسید.

Junior Member

من هم الان سر دو راهی بزرگی قرار دادم! میخوام برای دکترای برق اقدام کنم موندم برای آمریکا هم بفرستم یا نه؟! آخه هم هزینه داره، هم از خانواده 5-7 سال دوری، هم فاندش کمه نسبت به اروپا، هم به شدت کار میکشن از آدم، هم باید واحد پاس کنی، هم .....! با همۀ اینها چرا باید آدم آمریکا رو انتخاب کنه؟
    لطفاً دلایل قانع کننده ای دارید مطرح کنید تا هم من به جوابم برسم و هم کمکی باشه برای سایرین.

دروود مجدد

دوستان الان من به صورت اتفاقی ماهواره رو میچرخوندم رفتم رو کانال یورو نیوز تامل کردم و از قضای خوب بحث گرمی در مورد اشتغال تو اروپا بود.
    نکات جالبی گفت که شاید کمک کننده باشد. خودم نمیدونم چقدر مفیده اما ایدهایی رو تو ذهنم ایجاد کرده که در خلال عرایضم با رنگ قرمز بهشون اشاره میکنم.

برنامه اینجوری شروع شد که میزان بیکاری در حدود 12.1 میلیون است در حوزه اروپا، ولی این پراکندگی یکسان نیست مثلا در آلمان چیزی در حدود 4 تا 5 درصد و در کشورهایی مثل اسپانیا در حدود بیشتر از 17 18 درصد. (خوب این یک دید میده که ما بخاییم کجا رو در درجه اول نسبت به سایر جاهای دیگه قرار بدیم)
    نکته دیگه این بود که بیکاری بین جوانهای 18 تا 24 سال در حدود 11 درصد. (نکته اینجا اینکه عمدتا این افراد، فارغ التحصیلان کالج یا سکنداری اسکول های اروپا هستند که عمدتا رزومه یا سابقه کاری زیادی ندارند. پس اگه ما همگام با کارمون مهارت یاد بگیریم احتمال اینکه بیکار باشیم کمتر است)
    کارشناس برنامه یکسری آمار دیگه داد که برای من بسیار بسیار جالب بود. ایده ی اینجا اینه که: بنا به تقاضای کشور مقصد و نیاز به نیروی کار مرتبط به تخصص من دانشگاه رو انتخاب کنم، نه بنا به رنک دانشگاه که معمولتر است. مثلا مثالی که ایشون دادند این بود بیکاری در تمام کشورها برای رشته های مختلف یکسان نیست. مثلا اگه یک پزشک توی اسپانیا کار دارد دلیل بر این نیست که توی آلمان هم کار داشته باشد. لب کلامش این بود که تقاضا برای رشته های مختلف متفاوت هستند. مثلا ایشون گفتند توی تولوس فرانسه تقاضا برای هوا فضا زیاد است اما فارغ التحصیل و یا جویای کار برای این رشته کم. و بلعکش توی لندن تقاضا برای مشاغل مالی تقاضا بیشتر از سایر رشته است. این تنها یک مثال بود که کارشناس داد اما این میتونه مارو از جغرافیای کاری در اروپا و همچنین چه طور کار پیدا کنیم بعد از تحصیل مطلع میکند.، مثلا بخاطر اینکه لندن یک شهر بزرگتر از همه جای فرانسه است، پس باید برای همه رشته ها بیشتر از همه جا نیاز به نیروی کار داشته باشد، یک گمان اشتباه است. مثلا تو همین ایران خود ما شما اگه بخایین زعفرون کار بشید باس برین شرق و لی اگه میخایین توت فرنگی کار بشید باس برید غرب. پس ما باید قبل از رفتن دو دو تای خودمون رو بکنیم که ایا میخاییم کار داشته باشیم بعد تحصیل یا میخاییم در درجه اول دانشگاه خوبی تحصیل بکنیم و بعد غصه کار رو بخوریم. چون نقشه راه هر دو کاملا متفاوته.
    نکته دیگه کارشناس این بود: توی اروپا تو چند سال آینده معمولا شرکتها کار رو به افرادی با مدرک بالاتر میدند. (چیزی که الان تو امریکا چند سال را افتاده، و خود نیتیو ها هم تمایل دارند مستر رو بگیرند بعد برند سر کار. حتی یکی از دلایل کم بودن فاند برای دوره ارشد تو امریکا همین است. دست کم یکی از دلایل اصلی نه اصلی ترین دلیل). تو این قسمت ما یه گام جلوتریم چون ما داریم برای تحصیلات تکمیلی و گرفتن مدرک میریم اروپا.
    نکته آخری این بود که اروپا از یک طرف 2 میلیون شغل آماده دارد و از یک طرف دیگر 12.1 میلیون بیکار. اینطوری که میگفت دلیل پر نشدن این مشاغل اینه که نیروی متخصص میخاند ولی اونا ندارند. گفت که داریم جدا از دانشگاه و کالجها برای مردم کارگاهای میزاریم که مردم رو برای این پوزیشن ها آموزش بدیم. (اینجا دیگه مال کساییه که سابقه کار دارند)

دوستان کلا لهجه مجری برنامه که یک خانم هندی زیبا بود بسیار جالب نبود و بعضی از مواقع صورت سوال رو متوجه نمیشدم، اما خوشبختانه کارشناس مهربونشون چنان خوب جواب میداد که توی جوابشون سوال رو متوجه میشدم. (اینو گفتم که پیشاپیش معذرت خواهی کنم واسه گنگ و کم بودن مطالب).

شب روز خوش

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen102 نمایش پست ها
    من هم الان سر دو راهی بزرگی قرار دادم! میخوام برای دکترای برق اقدام کنم موندم برای آمریکا هم بفرستم یا نه؟! آخه هم هزینه داره، هم از خانواده 5-7 سال دوری، هم فاندش کمه نسبت به اروپا، هم به شدت کار میکشن از آدم، هم باید واحد پاس کنی، هم .....! با همۀ اینها چرا باید آدم آمریکا رو انتخاب کنه؟
    لطفاً دلایل قانع کننده ای دارید مطرح کنید تا هم من به جوابم برسم و هم کمکی باشه برای سایرین.
    دروود همدرد عزیز

اینکه ما داریم بحث میکنیم راجب به اروپا دلیل بر ضعف آمریکا نیست. بنا به نیاز و شرایط بسیاری از افراد اروپارو ترجیح میدهند شما به چندتاش اشاره کردید مثلا نزدیکی به خانواده، وگرنه آمریکا در بسیاری از جهات بسار بهتر از اروپا است.
    حالا جواب سوال شما که چرا آمریکا؟
    جدا از دلایل شخصی که به خود فرد بستگی دارد، آمریکا معمولا موقعیت شغلی بهتری دارد نسبت به اروپا و یا حتی شما در دانشگاهایی خوشنامی میتونید درس بخونید که خودش یک امتیازه چه از نظر دانش و چه از نظر اعتبار. همین که شما میگید از دانشجو کار میکشند یعنی کسب تجربه بیشتر و رزومه قویتر و الا آخر.....
    اما نکته اینجا است که آیا میشه این شرایط رو در اروپا فراهم کرد، خوب شاید جواب برای بعضی رشته بله . بعضی نه. خوب این شما هستید که باید تصمیم بگیرید با توجه به برآیند گرفتن از نکات منفی و مثبت.
    اما مسئله اشتغال چیزی سوای یک تصمیم است و شما باید نه تنها نکات تحصیلی بلکه شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور مقصد رو بسنجید و بعد اقدام به تصمیمم گیری بکنید.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)