صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: ایده های بالا بردن راندمان و ساعت مطالعه

پیش فرض ایده های بالا بردن راندمان و ساعت مطالعه

سلام دوستان
    هدف از ایجاد این موضوع مشورت در مورد بالا بردن راندمان و ساعت مطالعه است. امیدوارم دوستان روش ها و ایده هاشون رو به اشتراک بذارن تا بتونیم از اونها برای داشتن ساعت مطالع مفید و بالا بردن راندمان استفاده کنیم.

تو خیلی از صحبتایی که تو گروه های مختلف شد بعضی از دوستان واس خوندن صحبت از مطالعه روزی 15 ساعت برای ازمون (مثلا GRE) می کردند! احتمالا دوستی که همچین صحبتی کرده روش و ایده خوبی برای بالا بردن ساعت مطالعه مفید داشته! کلا ساعت مطالعه مفید خودم بین 6 تا 7 ساعت در روزه، یعنی ساعت مفیدی که روی کتابم و مشغوا مطالعه هستم و کار دیگه نمی کنم
    ولی خیلی سعی کردم این تایم رو بیشترش کنم ولی خب هنوز موفق نشدم. منظورم از ساعت مطالعه مفید اینه که وقتی شروع به خوندن می کنم اگر 20 دقیقه می خونم و کاری پیش میاد 20 دقیقه رو یاداشت می کنم وقتی برگشتم سر مطالعه از 20 دقیقه شروع می کنم و مطالعه رو ادامه میدم!

دوستان روش یا ایده خاصی واس بالا بردن راندمان و ساعت مطالعه مفید اگه دارن در میون بذارن - ممنون

پیش فرض پاسخ : ایده های بالا بردن راندمان و ساعت مطالعه

خب با استقبال گرم دوستان روبرو بود این تاپیک
    از روش ها و ایده های خودم شروع می کنم

امروز از نحوه خوندن لغات زبان میگم، در واقع روشی که استفاده می کنم
    معمولا میگن سعی کنید لغات زبان رو با اصطلاحات و جملات یاد بگیرین تا بهتر یادتون بمونه و بهتر بتونید زمان استفاده لغت رو درک کنین - این روش یه روش موثر و خوبه ولی وقتی دامنه و حجم لغات بالا میره احتمالا نمیشه یا حداقل زمان زیادی می طلبه که تمام لغاتی رو که تو جملات و اصطلاحات یاد گرفتیم رو تکرار کنیم، خب همون طور که خودتون بهتر میدونید جدا از هر روش و ایده ای واس یادگیری زبان مهمترین اصلا یادگیری تکرار چیزایی هست که یاد گرفتیم، در مورد به نظرم بهترین روش استفاده از جعبه لایتنر در کنار روش دفترچه است
    یعنی هر دو رو به طور همزمان استفاده کنیم ولی با یه فاصله زمانی مشخص، مثلا زمانی که شروع به خوندن ریدینگ و یادگیری لغات می کنیم با نوشتن لغات در دفترچه و همزمان لغات رو جعبه بذاریم. فردای اون روز قبل از شروع ادامه ریدینگ لغات روز قبل رو مرور کنیم و جعبه هم کار خودشو شروع کنه، روز بعد دیگه کاری با لغاتی که دو روز پیش نوشتیم نداریم و همین طور روند دفترچه رو ادامه میدیم یعنی هر روز قبل از شروع درس جدید فقط لغات روز قبل رو از روی دفترچه مرور می کنیم و به موازی این جعبه کار خودشو رو ادامه میده
    تقریبا بعد از گذشت 1 ماه نیم لغات اولیه قاعدتا باید از جعبه خارج شده باشند و به اصطلاح بایگانی شدن، در این زمان تقریبا دفترچه (اگرکوچیک باشه) رو به اتمامه، اگر طوری برنامه ریزی کنیم که روزی چند برگ از دفتر چه رو در کنار درسای جدید بخونیم یه نیم نگاه کوچیکی هم به لغاتی که بایگانی شدن هم داریم
    البته از طرف دیگه جعبه لایتنر کلا فرایندش به صورتیه که لغات سخت رو به دام میندازه و باعث تکرار بیشترش میشه، اما اگر این دو روش به طور همزمان و هماهنگ با برنامتون بتونین اجراش کنین به نظرم نتیجه بهتری میشه گرفت
    شاید بگین خب این کار هم زمان بر شد که؟!!! چون لغت با ترکیب این دو روش زیاد تکرار میشه اکثر لغات رو به راحتی به خاطر میارین و مرورشون وقت زیادی نمیبره

نکته مهم: اگر لغات رو به صورت فارسی به انگلیسی بخونین در بخش writing و speaking از لحاظ غنای لغت موفق تر عمل می کنین
    موفق باشین

به نظر من بهترین روش که بتونید ساعات زیادی در روز مطالعه کنید اینه که روش ها مطالعه تون رو متنوع کنید.
    من برای تافل روز 10-12 ساعت می خوندم. ولی انواع مختلفی از خوندن مثلا:
    اول صبح که از خواب بلند می شدم بخش ریدیدنگ و لیسنینگ TPOرو می زدم.
    خوب بعد از زدن این دو بخش از نشتن خسته شده بودم در نتیجه در حال راه رفتن کلمات رو با موبایل و نرم افزار انکی به مدت یک ساعت حفظ می کردم.
    به این نتیجه رسیدم بودم که بعد از یک ساعت عملا دیگه کلمه جدید توی ذهنم قرار نمی گیره برای همین بعدش می رفتم و یک مستند زبان اصلی به مدت یک ساعت نگاه می کردم.
    بعد از مستند به مدت یکساعت پای کامپیوتر کلماتی که در املای اونا مشکل داشتم رو تمرین می کردم بازم یک ساعت وقتم رو می گرفت
    بعد دوباره می رفتم سراغ کلمات به مدت یک ساعت
    بعد می نشتم و بخش راتینگ TPO رو می زدم.
    بعد با پارتنرهام بخش اسپکنیگ رو کار می کردیم.
    بعد مرور فیلم های نوت فول
    بعد دوباره لغت
    بعد پادکست و ....

در مراحلی که بالا گفتم ترتیب دقیق لحاظ نمی شد اما چیزی که می خوام روش تاکید کنم اینه که تنوع در نوع خوندن و شکستن کارهای طولانی به چند کار کوتاه تر خیلی می تونه تاثیر گذار باشه.من توی اون بازه زمانی روزی 70 تا 100 لغت حفظ می کردم که مطمئنن در یک مرحله امکان پذیر نیست.و در نهایت هم 96 شدم که با این که نسبت به خیلی از اساتید نمره کمی محسوب میشه اما به نسبت خودم در زمانی که شروع کردم واقعا نمره خوبی بود.

ApplyAbroad Veteran
    abarmard آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Engineering

سلام

تاپیک جالبیه. همونطور که دوستمون احسان گفتند، ربان خواندن به صورت یکنواخت و پشت سر هم خیلی خسته کننده و بعد از مدتی شاید آدم بیخیال خوندن زبان بشه! واسه همین، من روال زیر پیشنهاد میدم:

اول هر چیز، باید امتحان رو ثبت نام کرده باشید!! اینی که میگم خیلی مهمه، چون تا ثبت نام نکنید خیلی عقب می افتید. مثلا یک امتحان زبان برای سه یا چهارماه دیگه ثبت نام کنید که مجبور بشید بخونید. دوم، در طول روز باید چهار تکنیک رو به صورت متنوع کار کنید: مثلا، لیسنینگ رو هر روز باید کار کنید. در کنارش میتونید روی ریدینگ و رایتینگ و یا ترکیبی از سه مهارت دیگه وقت بگذارید. برای هر کدام از مهارت ها را ههای گوناگونی برای بالا بردن راندمان پیشنهاد میشه. مهم ترین چیزی که در بحث یادگیری زبان وجود داره اینه که یک جوری اون به سمتی ببرید که علاقه دارید. مثلا، اگر میخواید مهارت ریدینگتون قوی بشه، باید تا میتونید متن زیاد بخونید. سعی کنید متن هایی رو انتخاب کنید که به اون موضوعات علاقه دارید. بعد از خود متن کلمات دربیارید و لایتنر کنید. در این بین کتاب های لغت ضروری هم خیلی مفیدند. یا برای مهارت لیسنینگ تا میتونید باید داکیومنتری یا لکچر های لهجه امریکن (برای تافل) گوش بدید. خوبی داکیومنتری اینه که موضوعات متنوع و تصویری هستند. اگر ترکیبی از مهارت ها رو در طول روز کار کنید، دیگه مشکلی از بابت خسته شدن و اینها ندارید. من تا روزی 10 ساعت با این روش میخوندم.

ضمنا، یکی از دوستان پیشنهاد میکردن برای هر آزمون که دارید، فقط برای همون آزمون بخونید. یعنی نیاید تافل و GRE با هم بخونید چون خیلی سنگین میشه. اگر در کنار زبان خوندن یک کار دیگه هم داشته باشید بد نیست. مثلا اگر میتونید مقاله بنویسید، روی یک ساعت هم وقت بذارید و مقاله بنویسید. هم رکورد پژوهشیتون پربارتر میشه و هم رایتینگتون به صورت چشمگیری قوی میشه.

موفق باشید
    آنچه مرا نکشد، قوی ترم می سازد!

Junior Member Miss_Success آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    کارشناسی ارشد، مهندسی فناوری اطلاعات

یه کار در مورد لغت همون طور که ehsan999999 هم اشاره کردند
    اینه که در اوقات مرده بخونیدشون. من موقعی که خسته شدم از نشستن
    میرم دراز می کشم برا استراحت و تمام لغت ها رو تا حالا در زمان استراحت خوندم
    که زمان مفید رو بذارم برا مهارت هایی که احتیاج ب توجه بیشتر دارن
    همچنین اگر بیرون بخوام برم تمام راه رفت و برگشت رو لغت میخونم.
    بقیه تمریناتو هم سعی کنید یک تا یک و نیم ساعتی یه بار عوض کنید
    مثلا از ریدینگ برید رایتینگ و ...
    که مغزتون خسته نشه
    اونایی که جی ار ای هم دارن ک دیگه تنوع بیشتری هم دارن

Junior Member Miss_Success آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    کارشناسی ارشد، مهندسی فناوری اطلاعات

دوستان یه کار دیگه هم که مفیده
    اینه ک صبح ها من خودم 6 . نیم بیدار میشم و تا حدود 8 میخونم
    وبعد میرم صبحانه (البته ی خرما شیرینی کیکی چیزی میخورم ک بشه ی ساعتی نشست)،
    اینجور روزها خیلی بیشتر میشه بخونم تا روزایی که تا از خواب پامیشم میرم صبحانه
    چون هم ی یه ساعت بعد از بیدار شدن تازه ادم گرسنه میشه هم خود صبحانه میشه ی break
    به علاوه اینکه ی کتابو فقط هارد کپی خریدم
    ک مدام چشمم رو مانیتور نباشه
    وگاهی ک خسته میشم مباحث اون کتابو میخونم
    و دوباره میرم سر منابع کامپیوتری
    امیدوارم اینا هم در افزایش راندمان کمک کنه
    کلا به این نتیجه رسیدم هر جور بتونید تنوع ایجاد کنید و از ی نواختی در بیاید
    راندمان بالاتر میتونه بره
    موفق باشید همتون

سلام - با برنامه یکی دو ساعت درس بعد صبحانه موافقم اکصر مواقع با این روش مدت زمان بیشتری می تونم مطالعه داشته باشم و کل روز بازده ای بهتری هم دارم

Member
    رشته و دانشگاه
    Natural Resources Engineering-Environment

من روزی 10 - 15 ساعت می خونم . چون مشغول اماده کردن مدارکمم هستم این بازه متغیره .
    وقتی میشینم پشت سیستم و استارت می زنم اونقدری جذب مطالب میشم که وقتی صدام میکنن بیا ناهار میگم اوکی الان میام و بعد از 3 4 ساعت که خیلی گرسنم میشه یادم میاد قرار بوده برم ناهار بخورم !
    اینم مربوط میشه به اینکه مدام اهدافمو مرور میکنم. اجازه نمی دم هیچی منو از این مسیر خارج کنه. وقتی میدونم خونه قراره شلوغ بشه یا مهمون بیاد یه برگه میزنم پشت در با این مفهوم:
    دارم تست انلاین میزنم . لطفا در نزنید!
    البته این نوشته رو یه وقتایی که مهمون در کار نیست هم انجام میدم تا خانواده دلخور نشن.
    تنوع خیلی مهمه اما من وقتی منتهن دارم می خونم هر مطلبی که یاد میگیرم اونقدری لذت میبرم که دلم نمی خواد بذارمش کنار و برم سر وقت یه اسکیل دیگه. فقط اینکه هر یک ساعت تا یک ساعت و نیم سعی می کنم 5 دقیقه دراز بکشم یا حرکات کششی یا قهوه و ...
    ارتباطم با دنیای بیرون تقریبا کاته. به غیر از یه سری کارای ضروری یا در راستای اپلای و یا نهایتا 2 ساعت پیاده روی در هفته.
    استفاده از گوشی رو هم زیاد توصیه نمی کنم چون در کنار انکی و لایتنر احتمالا تلگرام و اینستاگرام هم نصب میشه. که می دونیم فقط یه نگاه کوچیک انداختن چقدر وقت میگیره و پرت میشیم از مسیر. انکی و لایتنر هر دو ورژن ویندوز هم دارن.
    دیگه اینکه رودرواسی رو توی این زمان بذارید کنار. من فقط گفتم که دارم واسه ازمون زبان اماده میشم ( در مورد اپلای زیاد حرفی نزدم) اما با این حال الان دیگه همه می دونن که نباید توقع زیادی از من داشته باشن . حتی اینکه ناهار و شام کنارشون نشینم و یا تلفن دوستمو در حد اینکه جانم ؟ چه کار داری؟ جواب میدم.
    اینا خیلی کمک میکنه که اخر شب که می خوای تایم مفیدی که زبان خوندی رو جمع بزنی ببینی به راحتی 15 ساعت شده و تو اصلا حسش نکردی.
    خیلی نوشتم اما فکر کردم شاید خیلیا مثل من باشن که دلشون بخواد بدونن که چرا با اینکه یک شبانه روز برای همه 24 ساعته چرا بعضیا خیلی بهتر جواب میگیرن؟!!
    به امید موفقیت هممون

ApplyAbroad Veteran
    abarmard آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط mojita نمایش پست ها
    من روزی 10 - 15 ساعت می خونم . چون مشغول اماده کردن مدارکمم هستم این بازه متغیره .
    وقتی میشینم پشت سیستم و استارت می زنم اونقدری جذب مطالب میشم که وقتی صدام میکنن بیا ناهار میگم اوکی الان میام و بعد از 3 4 ساعت که خیلی گرسنم میشه یادم میاد قرار بوده برم ناهار بخورم !
    اینم مربوط میشه به اینکه مدام اهدافمو مرور میکنم. اجازه نمی دم هیچی منو از این مسیر خارج کنه. وقتی میدونم خونه قراره شلوغ بشه یا مهمون بیاد یه برگه میزنم پشت در با این مفهوم:
    دارم تست انلاین میزنم . لطفا در نزنید!
    البته این نوشته رو یه وقتایی که مهمون در کار نیست هم انجام میدم تا خانواده دلخور نشن.
    تنوع خیلی مهمه اما من وقتی منتهن دارم می خونم هر مطلبی که یاد میگیرم اونقدری لذت میبرم که دلم نمی خواد بذارمش کنار و برم سر وقت یه اسکیل دیگه. فقط اینکه هر یک ساعت تا یک ساعت و نیم سعی می کنم 5 دقیقه دراز بکشم یا حرکات کششی یا قهوه و ...
    ارتباطم با دنیای بیرون تقریبا کاته. به غیر از یه سری کارای ضروری یا در راستای اپلای و یا نهایتا 2 ساعت پیاده روی در هفته.
    استفاده از گوشی رو هم زیاد توصیه نمی کنم چون در کنار انکی و لایتنر احتمالا تلگرام و اینستاگرام هم نصب میشه. که می دونیم فقط یه نگاه کوچیک انداختن چقدر وقت میگیره و پرت میشیم از مسیر. انکی و لایتنر هر دو ورژن ویندوز هم دارن.
    دیگه اینکه رودرواسی رو توی این زمان بذارید کنار. من فقط گفتم که دارم واسه ازمون زبان اماده میشم ( در مورد اپلای زیاد حرفی نزدم) اما با این حال الان دیگه همه می دونن که نباید توقع زیادی از من داشته باشن . حتی اینکه ناهار و شام کنارشون نشینم و یا تلفن دوستمو در حد اینکه جانم ؟ چه کار داری؟ جواب میدم.
    اینا خیلی کمک میکنه که اخر شب که می خوای تایم مفیدی که زبان خوندی رو جمع بزنی ببینی به راحتی 15 ساعت شده و تو اصلا حسش نکردی.
    خیلی نوشتم اما فکر کردم شاید خیلیا مثل من باشن که دلشون بخواد بدونن که چرا با اینکه یک شبانه روز برای همه 24 ساعته چرا بعضیا خیلی بهتر جواب میگیرن؟!!
    به امید موفقیت هممون
    اینایی که گفتید خیلی خوب بود! اگر خونه شلوغ باشه، شاید کتابخونه هم فکر خوبی باشه. فقط کتابخونه دوتا بدی داره، یکی اینکه کتابخونه خوب و خلوت خیلی کم گیر میاد! دوم اینکه خیلی خسته میشی (مسیر راه + همش پشت میز باید بشینی). برای اینکه تایم مطالعه رو ببرید بالا من خودم پیشنهاد میکنم اکثر اوقات یک هدفون توی گوشتون باشه و همیشه اوقاتی که بیکار هستید لیسنینگ گوش بدید. مثلا کتاب تست هایی که قبلا زدید رو میتونید صوتیش بذارید و گوش بدید. شاید گوش دادن بیشترین کمک رو بکنه به اینکه واقعا انگلیسیتون بهتر بشه.
    آنچه مرا نکشد، قوی ترم می سازد!

Junior Member ellna آواتار ها

بگذارید من هم تجربه و نظرم را بدم و اینکه چطور تونستم ساعات مطالعم را بالا ببرم.
    1) ابتدا قبل از هر چیزی هدفتون را مشخص کنید و خودتون را آتیشی کنید برای هدفتون مثلا بگید من باید 2017 اپلای بگیرم از فلان کشور و یا فلان دانشگاه و اگر نه ... .
    2) در راستای هدفی که دارید اهداف کوچیکتری را تعریف کنید، خوب واضح هست که برای اپلای، دادن امتحان تافل یا جی آر ای و داشتن رزومه میشه اهداف کوچکتر ولی باز هم کوچکترشون کنید و انقدر کوچکشون کنید که برسید به اینکه من فردا امتحان دارم و اون موقع یه جیغ بزنید و بگید وای خدااا هیچ کاری نکردم.
    3) چندتا برنامه داشته باشید از نوع سالانه و ماهانه و هفتگی و روزانه حتما حتما بنویسید خیلی مهمه.
    4) حالا بریم سراغ اصل مطلب به خصوص برای اونهایی که حال ندارند، حوصله ندارند، خوابشون میاد، حالا یه ساعت بخوابم و بعد بخونم، اینجا فضاش خوب نیست، امکانات ندارم، کمر و چشم و دستم درد می کنه اااااوه هزاران دلیل دیگه برای درس نخوندن، در یک جمله بهتون میگم که فقط و فقط خودتون را مجبور کنید، میگید چطوری؟؟؟ اینطوری که به هر دلیلی که خواستی از زیر کار در بری یا حواست پرت شد اصلا نگذار مثلا می خوای درس بخونی 2 دقیقه نیست گذشته یاد این میفتی که "حالا به نظرت کدوم دانشگاه اپلای کنم؟" اصلا به خودت اجازه نده که بخوای بهش فکر کنی درسته که در راستای هدف اصلیت فکر کردی ولی در این موقعیت هدف کوچیکت اولویت داره.
    قبل از هر چیز از آوردن این مثال پوزش می خوام ولی خوب مثالی هست. مثلا یه معتاد را در نظر بگیرید اولین بار اصلا نمی خواد دست به مواد بزنه ولی دوستش مجبورش می کنه، دفعات بعدی هم همین طوره ولی حدودا یه 7 8 باری که گذشت دیگه نیاز به دوستش نداره خودش میره سراغش ولی با کمی نگرانی و به خودش میگه این دفه آخره و اونقدر دفعه آخره، دفعه آخره میکنه که دیگه اون موقع رسیده به مقام لذت. حالا بریم سراغ درس خوندن بله دفعات اول خیلی سخته ولی دوست خودت باش و خودت را مجبور کن و بعد از مدتی میبینی چقدر داری لذت می بری، میگی نه امتحان کن.

موفق باشید

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)