نقل قول نوشته اصلی توسط nima56 نمایش پست ها
امیدوارم از صراحت نوشته من ناراحت نشوید و ضمنا نمی خواهم از جملات کلیشه ای مانند خواستن و توانستن و ماهی از آب گرفتن و... استفاده کنم. شما می فرمایید که به فیزیک علاقه داشته اید و دارید آیا معدل 13 نشانگر نشانه علاقه فراوان شماست؟ شما در این رشته موفق نبودید و به احتمال زیاد می خواهید شانستان را در رشته دیگر که البته شباهتهای زیادی به فیزیک دارد امتحان کنید ولی اگر شما همان شخصی باشید که با انرژی جوانی نتوانستید در سنین 20 سالگی موفق باشید به احتمال زیاد در مقطع ارشد مکانیک هم چنین خواهد بود هر چند در مقطع ارشد معدل بالاتر آوردن ساده تر است. ضمنا در ایران با مدرک فیزیک و ارشد مکانیک خیلی شما را به عنوان یک مهندس مکانیک جدی نخواهند گرفت . مگر آنکه با ارئه مدرک ارشد به شرکتی که در حال کار هستید و قبول آن توسط شرکت ( که البته بعید می دانم) ارتقا حقوقی و یا شغلی بگیرید چراکه برای شرکتی مثل مپنا استخدام مهندس مکانیک از بهترین دانشگاهها ساده و متقاضیان زیادی دارد و ضمنا با آن امپراتوری مپنا روابط و سفارش و حتی پارتی بازی هم بسیار موثر است.
در بازار خراب کار در ایران اگر هدفت زندگی در ایران است در همین شرکت بمان و منتظر آغاز پروژه های نیروگاهی بیشتری که در راه است باش سپس از طریق توگا به سایت ها برو و خودت را خوب نشان بده و در نهایت در یکی از پروژه های در پایان جذب نیروی تعمیرات خود نیروگاه آن هم به عنوان مهندس مکانیک یا کارشناس اورهال و ... حتی می توانی جذب پرسنل بهره بردار با عنوان مهندس شیف باشی و آن وقت اگر دوست داشتی درست را هم ادامه بده.
موفق باشی
چند تا موضوع دیگه، گفتم اینها رو هم بگم تا دوستان به راحتی همدیگه رو قضاوت نکنن.
اول از همه، مشکل من تا همین روزها همت، اراده و پشتکارم بوده (و می دونین که مهمترین فاکتور موفقیت همین مورده) نه توانایی های ذهنیم (من هم مثل اکثر مردم هوش متوسط به بالایی رو دارم که واسه موفقیت های تحصیلی و کاری کفایت می کنه خدا رو شکر).
امام علی(ع) می فرمایند: قدر و ارزش هر کس به اندازه ی همت اوست.
دوم، فیزیک اگه سخت ترین رشته ی دانشگاهی نباشه، همه قبول دارن که جزء سه تای اول هست.
سوم، دانشگاه ها و دانشکده ها با هم متفاوتن، منظورم چیه؟
یه روز تو خوابگاه یکی از دوستانم پرسید "آمار مشروطی های دانشکده فنی و علوم رو می دونی؟"، آماری که داد جالب بوددقیق یادم نیست و برای روشن شدن تفاوت این مثال رو می زنم) فنی=20 نفر، علوم=200 نفر.(البته علاوه بر تفاوت سیاست ها و اساتید دانشکده ها، انگیزه ی دانشجوهای دو دانشکده برای درس خوندن هم تاثیر گذاره)
چهارم، در تاییدی بر مطلب دوم و سوم، یکی از دوستانم که ارشد رو فیزیک شریف خوند و امروز دانشجوی دکتری شریفه و شاگرد اول ورودی ما بود معدلی بین 15.30 تا 16 داشت، در حالی که شاکرد اول های فنی راحت معدل های 18 19 رو داشتن.
چهارم، دوست من گفتین که چون در فیزیک موفق نبودم اومدم که شانسم رو در مکانیک امتحان کنم و اونجا هم احتمالا اینچنین خواهد بود
چند تا مثال میزنم از دوستان خودم
1-کارشناسی شیمی، روزانه، مشروطی، معدل در حدود 13--> ارشد بیوتکنولوژی روزانه ص بابل--> دکتری بیوتکنولوژی ص بابل
2-کارشناسی فیزیک، شبانه، مشروطی، معدل در حدود 13--> ارشد برق مخابرات روزانه تبریز--> معدل الف، پایان نامه عالی، پروژه کسری خدمتی 9 ماهه، در حال اقدام برای پذیرش دوره ی دکتری (تا اونجایی که می دونم یه دانشگاه تو فنلاند که با نوکیا کار میکنه چراغ سبزی بهش داده)
3-کارشناسی فیزیک، روزانه، مشروطی؟؟، معدل 14 تا 15--> ارشد مواد روزانه شریف--> در حال اقدام برای پذیرش دکتری
4-کارشناسی فیزیک، شبانه، معدل حدود 14--> ارشد مکانیک طراحی روزانه بوعلی سینا(چند واحد پیش نیاز+سخت گیری داشکده تا حدی که ترم یک می خواست بذاره بره کاشان چون شنیده بود زیاد سخت نمی گیرن)--> نفر دوم ورودی
5-کارشناسی فیزیک، شبانه، مشروطی، معدل 12.01(جالبه)--> ارشد هوافضا روزانه تهران معدل بالای 17 و پایا ن نامه هم فکر کنم عالی، فرصت شغلی در سازمان هوا فضا که در مراحل نهایی چون با روحیات و تفکراتش همخوانی نداشت(شدیدا امنیتی) انصراف داد و فعلا سازمان هواپیمایی تا گرفتن پذیرش(فکر می کنم برنامش اینه)