صفحه 1 از 15 1234567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 146

موضوع: یادگیری لغات با استفاده از Anki

ApplyAbroad Veteran

پیش فرض یادگیری لغات با استفاده از Anki

نقل قول نوشته اصلی توسط arashzed نمایش پست ها
    من یه سوال از بچه هایی که با انکی کار میکنند دارم و اون این هست که من اگه دکی بخوام بسازم که مثلا تو صفحه اول word ..voice..example بیاد و در پشت mean...syn...opp...explain پر کنم و بخواد باید چه کار کنم...ببینید من به این موضوع نزدیک شدم با ویریش Basic-d101c بالای صفحه ولی حقیقتش اونطوری که میخواستم نشد و حالت اولیه اش هم به خورد و دیگه نتونستم تغیرش بدم

فکر کنم اگه یکی از بچه های کامپوتر بهتر بدونه باید په کار کرد برای تغییر تو برنامش که اوپن سورس هست همونجا

اگه سوال منو متوجه نشدین من بازم توضیح میدم...
    نیازی به بچه های کامپیوتر نیست. به راحتی در help توضیح داده چی کار کنید. من تمامی دک هام رو خودم میسازم.
    اگه خواستید دکتون رو با توضیحاتی که میخواید برام بفرستید تا براتون درست کنم. خودتون هم راحت میتونید تغییرات رو اعمال کنید.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : راهکارهای یادگیری لغات

نقل قول نوشته اصلی توسط haley نمایش پست ها
    برای استفاده از انکی، یا خودتون باید کارت درست کنید و یا از کارت های موجود از کتاب های مختلف در قالب Deck استفاده کنید و در صورت تمایل مطابق سلیقه خودتون ویرایشش کنید.

پس در گام اول باید Deck مورد نظرتون رو پیدا کنید.
    در گام بعدی تعداد لغت هایی که میخواید در یک روز یاد بگیرید و مرور کنید رو تعیین میکنید.
    در گام بعدی مطالعه رو شروع میکنید.

من خیلی خیلی خیلی مختصر توضیح دادم. Help خود انکی هم بسیار کمکتون میکنه
    همانطور که گفتین باور کنید کلامتون رو خیلی خیلی خیلی خلاصه کردید.قدم اول: Deck رو باید دانلود کنم؟

ApplyAbroad Veteran

معرفی کلی:

انکی یک نرم افزار یادگیری و مرور لغت هست. نسخه دسکتاپش رایگان هست و از سایت ankisrs.net به سادگی دانلود میشه. نسخه اندرویدش AnkiDroid هم رایگانه ولی نسخه ios جیل بریک نشده، 24.99$ قیمتشه. نسخه آنلاینش هم در ankiweb.net قابل دسترسیه.

این نرم افزار قابلیت های زیادی داره. از جمله:
    1. مرور منظم و قابل تطبیق با توجه به سختی یک لغت برای هر فرد
    2. امکان اضافه کردن صوت و تصویر
    3. امکان استفاده از مجموعه های آماده شدن توسط دیگران. در این حالت شما نیاز به دونستن تنظیمات و قابلیت های بعضا پیچیده انکی ندارید و خیلی ساده فقط از مجموعه های استفاده میکنید.
    4. امکان اصلاح و ویرایش کارت ها با توجه به نیازهای هر فرد. خرچه سخت پسندتر باشید، برای ویرایش و اصلاح کارت ها باید به تنظیپات انکی واردتر باشید.
    5. امکان تایپ هر لغت (تنظیمات خاص خودش رو داره و معمولا از این استفاده نمیکنن ولی امکانش هست)
    6. قابلیت سینک کردن بین دیوایس های مختلف و این اطمینان که لغت هایی که خوندید یه شبه نمیپره.
    7. امکان ایجاد چند Card به ازای هر Note. برای مثال Note شما شامل لغت، معنی و مثال هست. شما میتونید یک Card به شکل لغت در رو و معنی و مثال در پشت کارت و Card دیگری به شکل معنی در رو و لغت و مثال در پشت کارت داشته باشید.

از معایب انکی میشه به رقابتی نبودن و یه مقدار سرگرم کننده نبودن در طول سالیان اشاره کرد.

در انکی با سه فاز لغت رو به رو هستیم.
    New
    Learning
    Review
    که در ادامه توضیح میدم.

یادگیری لغت:

بخوام تقریبی بگم، فاز New و Learning مربوط به مرحله یادگیری هست. در اولین گام استفاده از انکی، شما تعداد لغت جدیدی که مدنطرتون هست در یک روز یاد بگیرید، رو مشخص میکنید. به محض دیدن یک لغت جدید اون لغت از فاز New خارج شده و وارد مرحله Learning میشه. به صورت پیش فرض، مرحله یادگیری انکی به صورت 10 1 تعریف شده. یعنی شما وقتی یک لغت رو برای بار اول میبینید:
    - در صورت تکرار لغت (برگردوندش به اولین مرحله یادگیری) "یک دقیقه" دیگه تکرار میشه.
    - در صورت تایید شما و رفتن به مرحله بعدی، 10 دقیقه بعد تکرار میشه.
    - در صورتی هم که اون لغت رو بلد باشید easy رو میزنید و اون لغت از مرحله یادگیری خارج میشه.

گام بعد از 10 دقیقه، "یک روز بعد" هست که به این "Graduating Interval" گفته میشه. یعنی بازه ای که بین تمام شدن مرحله یادگیری و آغاز مرحله مرور قرار میدید. به صورت پیش فرض این عدد روی یک هست و به نظر من همین جوری خوبه. دست به این نزنید.

نکته یه کم پیشرفته: چیزی که من پیشنهاد میدم تغییر بدید، گام های یادگیری به صورت دقیقه هست. یعنی برای دک های دشوار میتونید پیش فرض رو از 10 1 به یه حالت دیگه ای در بیارید. هرچه یادگیریتون بهتر باشه، در مرور کمتر به مشکل برمیخورید. من برای 1100 که به نسبت برام دشوار بود گام های یادگیری رو 180 60 10 1 تنظیم کرده بودم. یعنی لغت رو میدیدم، در صورت تایید و رفتن به مرحله بعد، 10 دقیقه دیگه ظاهر میشد. پس از دیدین دوباره لغت، درصورت تایید 60 دقیقه دیگه ظاهر میشد و به همین صورت ...

به طور خلاصه، در مرحله یادگیری به 3 گزینه رو به رو هستیم:
    1. Again که برمیگردیم خونه اول یادگیری و به صورت پیش فرض 1 دقیقه بعد هست.
    2. Good که ما رو به گام بعدی یادگیری میبره و اگه به انتهای کام یادگیری رسیده باشیم، Graduating Interval رو که به صورت پیش فرض "1 روز بعد" هست میبینیم.
    3. Easy که در این صورت کارت (حتی اگه باز هم مراحلی از یادگیری باقی مونده باشه) از مرحله یادگیری خارج و وارد مرحله مرور میشه.

انکی تنظیمات زیادی داره. من سعی میکنم در حد تنظیماتی بگم که وقتی برای یه دوست انکی رو نصب میکنم خودم میرم اون ها رو براش تغییر میدم.

مرور لغت:

پس از اینکه یک لغت از مرحله یادگیری یا Learning خارج شد، وارد مرحله Review میشه. در اینجا شما با برخلاف مرحله یادگیری، با 4 گزینه روبه رو هستید:
    1. Again: شما کارت رو بلد نیستید. با استفاده از این گزینه، کارت از مرحله مرور خارج شده و به گام اول "یادگیری" برمیگرده که همون طور که گفتم به صورت پیش فرض 1 دقیقه بعد هست.
    2. Hard: شما لغت رو بلدید ولی دوست دارید بیشتر تکرار بشه از این گزینه استفاده کنید.
    3. Good: لغت رو به خاطر داشتید ولی نه آسون بود نه سخت. این گزینه مورد نظر شماست.
    4. Easy: لغت رو به خاطر داشتید و احساس میکنید خیلی آسونه و در شان شما نیست تند تند این لغت رو ببینید. پس لطفا از Easy استفاده بفرمایید.

یکی دیگه از تنظیمات اولیه برای کار با انکی، مشخص کردن تعداد لغت هایی هست که باید تو یه روز مرور کنید. دقیق نمیتونم بهتون بگم ولی تقریبی اگه روزی 10 لغت جدید بتونید بعد از یه مدت باید 100 لغت مرور کنید. یه زمانی من برای 1100 روزی 48 لغت جدید میخوندم و باید روزی حدودا 500-600 تا لغت مرور میکردم. پس جز در موارد ضروری هول نشید و به تبع شور و حرارت روزهای اول، لعت های جدیدتون رو زیاد انتخاب نکنید که بعدا در مرورش به مشکلات شدیدی برمیخورید. شما میتونید 237 تا لغت برای مرور توی صف داشته باشید ولی فقط تنطیم کنید هر روز 100 تا از این لغت های در صف مونده، مرور بشن ولی سعی کنید کارت هاتون روی هم تلنبار نشن.

نکته پیشرفته:
    این فاصله های مرور چطور تعیین میشن؟ معیار تعداد روزهای good چیه؟
    برای هر کارت در انکی، به صورت پیش فرض یک easiness تعریف شده که روی 250 درصد هست. یعنی چی؟ فرض کنید فاصله زمانی "بین" دو مرور قبلی شما 10 روز بوده. یعنی شما لغت رو دیدید، 10 روز ندید و دوباره دارید میبینید. با easiness معادل 250 درصد، 10 در 2.5 ضرب میشه و شما با استفاده از گزینه good لغت رو 25 روز بعد میبینید. گزینه های Hard و Easy در حقیقت این easiness رو تغییر میدن و باعث میشن یه لغت رو زودتر با دیرتر ببینید.

نکته خیلی پیشرفته:
    حالا هرچی!! این تنظیمات انکی مناسب من هست؟ یا ممکنه یادم بره؟
    برای جواب دادن به این سوال باید یه مدت با انکی کار کنید (حداقل یکی دو ماه ولی هرجی بیشتر، بهتر!). بعد از یه مدت که شما حسابی زحمت کشیدید و کارت هاتون به مرحله بلوغ رسیدن و mature شدن، از قسمت Statistics، نمودار Answer Buttons، درصد Correct رو برای کارت های mature (سبز تیره) بخونید. این درصد طبق تحقیقاتی که انکی روش بنا شده، به طور معمول باید 90 درصد باشه (دقت کنید دک رو درست انتخاب کرده باشید و زمان آمارگیری رو deck life انتخاب کنید.) در غیر این صورت، اگر کمتر بود میتونید از interval modifier استفاده کنید.
    برای مثال شما میخواید به 90 درصد برسید و الآن 85 درصد هستید. داریم:
    log(90%) / log(85%) = 0.65
    در نتیجه در تنظیمات، interval modifier رو از پیش فرض 100% به 65% تغییر میدیم ولی "بدانید و آگاه باشید" که حجم مرورتون بالا میره.
    ویرایش توسط Matinking : July 29th, 2015 در ساعت 09:19 PM دلیل: درخواست haley عزیز

سلام من میخواستم کتاب Essential Toefl رو با انکی بخونم
    به یه مشکلی که تو برنامه انکی برخوردم اینه که لغات رو به ترتیب حروف انگلیسی میاره ...یعنی اول همه لغاتی که با A شروع میشن همینطور به ترتیب تا آخر
    چه جوری میتونم طوری تنظیم کنم که به ترتیب لغات خوده کتاب بیاره؟ رفتم تو تنظیماتش دیدم قشنگ هر درس مثل کتاب مشخض شده ولی به هنگام مطالعه به ترتیب حروف الفبا میاره
    از این فایل انکی اسفاده کردم :
    http://www.applyabroad.org/forum/sho...450-%D9%88-504

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی شیمی تربیت مدرس

سلام. خوبین؟
    تنظیمات آنکی رو روی چه عددهایی بزاریم که ترتیب مرور به صورت زیر بشه؟

وقتی یه لغت رو خوندیم به ترتیب 1 روز -2روز-4روز-8روز-15روز بعد مرور بشه.مثل لایتنر

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی شیمی تربیت مدرس

چطور میشه تو انکی برای هر deck بطور جداگانه تعداد لغات جدید رو تنظیم کرد؟؟
    من یکی رو مثلا میزارم رو 30 لغت در روز همه deck های دیگه هم میشن 30 لغت در روز!!
    چیکار کنم که بتونم مثلا یکی رو بکنم 10 لغت در روز یکی دیگه رو 20 لغت و ...
    یعنی تنظیمات یه deck بطور مختص برای همون deck باشه و بقیه رو تحت تاثیر قرار نده؟

Member elixir آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Chemical Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط gholamrezayi نمایش پست ها
    سلام. خوبین؟
    تنظیمات آنکی رو روی چه عددهایی بزاریم که ترتیب مرور به صورت زیر بشه؟

وقتی یه لغت رو خوندیم به ترتیب 1 روز -2روز-4روز-8روز-15روز بعد مرور بشه.مثل لایتنر
    چطور میشه تو انکی برای هر deck بطور جداگانه تعداد لغات جدید رو تنظیم کرد؟؟
    من یکی رو مثلا میزارم رو 30 لغت در روز همه deck های دیگه هم میشن 30 لغت در روز!!
    چیکار کنم که بتونم مثلا یکی رو بکنم 10 لغت در روز یکی دیگه رو 20 لغت و ...
    یعنی تنظیمات یه deck بطور مختص برای همون deck باشه و بقیه رو تحت تاثیر قرار نده؟
    سلام
    این لینک ها رو ببینید.دوستان نحوه استفاده و تنظیمات انکی رو توضیح داده اند .چند تا فایل هم هست که واقعا قشنگ و کامل روش کرده اند .

خدمت شما :

#1028 #779 #807

موفق باشید
    ویرایش توسط elixir : October 23rd, 2015 در ساعت 01:01 PM
    Tell your heart that the fear of suffering is worse than the suffering itself. And that no heart has ever suffered when it goes in search of its dreams, because

every second of the search is a second's encounter with God and with eternity.
    Paulo Coelho

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی شیمی تربیت مدرس

نقل قول نوشته اصلی توسط elixir نمایش پست ها
    سلام
    این لینک ها رو ببینید.دوستان نحوه استفاده و تنظیمات انکی رو توضیح داده اند .چند تا فایل هم هست که واقعا قشنگ و کامل روش کرده اند .

خدمت شما :

#1028 #779 #807

موفق باشید
    متشکرم عالی بودن، ولی من اومدم فواصل رو برای again و good روی 1500 3500 قرار دادم! به نظرتون مشکلی داره؟

ApplyAbroad Veteran

متشکرم عالی بودن، ولی من اومدم فواصل رو برای again و good روی 1500 3500 قرار دادم! به نظرتون مشکلی داره؟
    دقیقا میشه بگید کدوم تنظیمات رو تغییر دادید؟ 10 1 رو به 3500 1500 تغییر دادید؟

اگه اینطور هست، بعد از اینکه یه لغت رو میبینید، 3500 دقیقه بعد که میشه حدودا 58 ساعت، لغت در مرحله بعدی یادگیری ظاهر میشه و بعد از اون تازه وارد مرور میشید.
    همین طور وقتی یک لغتی رو اشتباه جواب میدید، حدودا یک دقیقه بعد لغت به ابتدای مرحله یادگیری برنمیگرده و 1500 دقیقه بعد که میشه 25 ساعت، میاد جز کارت هایی که باید بخونیدشون. یعنی تو جعبه لایتنر تصور کنید یه لغت رو که بلد نیستید، از جعبه خارج کنید و بعد 25 ساعت بذاریدش تو قسمت کارت هایی که خونده نشده و شروع کنید به خوندنش.
    به نظر تنظیمات عجیبی میاد. تا دستتون راه بیفته و با انکی بیشتر آشنا بشید من پیشنهاد میکنم از 10 1 استفاده کنید.
    ویرایش توسط haley : October 23rd, 2015 در ساعت 05:21 PM

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی شیمی تربیت مدرس

نقل قول نوشته اصلی توسط haley نمایش پست ها
    دقیقا میشه بگید کدوم تنظیمات رو تغییر دادید؟ 10 1 رو 3500 1500 تغییر دادید؟

اگه اینطور هست، بعد از اینکه یه لغت رو میبینید، 3500 دقیقه بعد که میشه حدودا 58 ساعت، لغت در مرحله بعدی یادگیری ظاهر میشه و بعد از اون تازه وارد مرور میشید.
    همین طور وقتی یک لغتی رو اشتباه جواب میدید، حدودا یک دقیقه بعد لغت به ابتدای مرحله یادگیری برنمیگرده و 1500 دقیقه بعد که میشه 25 ساعت، میاد جز کارت هایی که باید بخونیدشون. یعنی تو جعبه لایتنر تصور کنید یه لغت رو که بلد نیستید، از جعبه خارج کنید و بعد 25 ساعت بذاریدش تو قسمت کارت هایی که خونده نشده و شروع کنید به خوندنش.
    به نظر تنظیمات عجیبی میاد. تا دستتون راه بیفته و با انکی بیشتر آشنا بشید من پیشنهاد میکنم از 10 1 استفاده کنید.
    قسمت new cards و در قسمت (steps (in minute
    ببخشین تایمشو اشتباه دادم، تایمشو زدم 1440 برای again و برای good زدم سه روز بعد،
    آخه ببینین لغت رو من بلد نیستم، درست، خب روش وقت میذارم، بعد دوست دارم لغت رو فرداش ببینم دیگه!!! آخه همون لحظه که ببینم که مطمئنا درست میزنم. درست میگم؟

صفحه 1 از 15 1234567891011 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)