صفحه 2 از 15 نخستنخست 123456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 146

موضوع: یادگیری لغات با استفاده از Anki

ApplyAbroad Veteran

پیش فرض پاسخ : راهکارهای یادگیری لغات

نقل قول نوشته اصلی توسط gholamrezayi نمایش پست ها
    قسمت new cards و در قسمت (steps (in minute
    ببخشین تایمشو اشتباه دادم، تایمشو زدم 1440 برای again و برای good زدم سه روز بعد،
    آخه ببینین لغت رو من بلد نیستم، درست، خب روش وقت میذارم، بعد دوست دارم لغت رو فرداش ببینم دیگه!!! آخه همون لحظه که ببینم که مطمئنا درست میزنم. درست میگم؟
    من فکر میکنم شما با لایتنر کار کردید. تو لایتنر شما یه کارت رو میخونید و میذارید خونه اول. تو انکی همین مرحله یادگیری (یعنی خوندن کارت و گذاشتنش تو خونه اول) میتونه در چند گام انجام بشه. و وقتی گام یادگیری تموم شد، تقریبا مشابه مفهوم لایتنر مرور شروع میشه. و لغت رو فرداش میبینید و ...

این کار میشه مشابه اینکه تو لایتنر یه کارت رو که اشتباه میگید، بلافاصله نخونیدش. بعد یک روز بخونیدش و بذارید یه گوشه، دوباره سه روز بعد بخونیدش و اگه درست گفتید تازه میرید خونه 1.

من پیشنهاد میکنم با همین 10 1 کار کنید یه مدت. حداکثر 10 رو تغییر بدید مثلا بکنیدش 60 یا 240 یا 1440. یه مقدار ببینید شیوه کار به چه صورت هست. بعد بازم اگه دیدید راحت نیستید، این تغییرات رو اعمال کنید.
    ویرایش توسط haley : October 23rd, 2015 در ساعت 06:11 PM

ApplyAbroad Veteran

پیش فرض پاسخ : راهکارهای یادگیری لغات

نقل قول نوشته اصلی توسط elixir نمایش پست ها
    سلام

دوستان سوالی درباره انکی دارم.آیا میشه ترتیب یادگیری لغات رو در این نرم افزار تغییر داد؟ برای مرور کتاب 504 میخوام به ترتیب حروف الفبا عمل کنم. آیا امکانش هست؟

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    جالبه که من همیشه برعکس این رو شنیده بودم. همه میگفتن به ترتیب الفباست و میخوایم به هم بریزه. تفاوت های فردی همیشه جالبه و قابل احترام.
    فقط برای یادآوری بگم که ترتیب لغات فقط در قسمت "یادگیری" بر اساس حروف الفبا خواهد بود و بعد از خارج شدن از مرحله یادگیری و شروع "مرور" ترتیب ها به هم خواهد ریخت (منطقی هم هست. اگر شما به ترتیبی که مطالعه کردید، مرور کنید شرطی میشید)

در قسمت browser دک مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

همون طور که مشخصه یادگیری لغت های هر دک بر اساس Due هست. و در مورد این دک، لغت ها بر اساس درس مرتب شدن.

برای sort کردن لغت ها بر اساس الفبا، لازمه که بر روی Sort Field کلیک کنید تا لغت ها به صورت a-z یا z-a مرتب بشن.
    نکته: در موارد معدودی ممکن Sort Field شما "لغت" نباشه. در این حالت، در قسمت Fields در همین پنجره، نام فیلد مرتبط با "لغت" رو انتخاب کرده و گزینه sort by this field in the browser رو روشن می کنید.

در گام بعدی با ctrl+A تمامی لغت ها رو انتخاب کرده و از منو Edit قسمت Reposition رو انتخاب میکنید.

در قسمت start position، عدد 0 رو به 1 تغییر بدید، (ترجیحاً) تیک shift position of existing cards رو بردارید و ok کنید. (عکس 4 در پیوست)

کارت های شما به ترتیب الفبا مرتب شدند.

نکته: اگر این دک رو به فرد دیگه ای بدید، کارت ها به ترتیب تاریخی که ایجاد شدند (در مورد دک های شخصی من، به ترتیب درس) مرتب میشن. برای اینکه مطمئن باشید همیشه و بعد از هزاران بار import/export کارت ها به ترتیب الفبا میمونن، از روش دیگه ای باید استفاده کنید که یه مقداری پیچیده تر هست. شما با همین روند هم به نتیجه می رسید.
    نکته: از این روش در حالت کلی برای تغییر ترتیب کارت ها و به عبارتی تغییر Due (قبل از یادگیری لغت) استفاده میشه.
    تصاویر پیوست تصاویر پیوست
    • نوع فایل: jpg 02.JPG (185.9 کیلوبایت, 993 views)
    • نوع فایل: jpg 01.JPG (183.6 کیلوبایت, 978 views)
    • نوع فایل: jpg 03.JPG (218.5 کیلوبایت, 982 views)
    • نوع فایل: jpg 04.JPG (211.8 کیلوبایت, 13 views)
    • نوع فایل: jpg 05.JPG (184.8 کیلوبایت, 980 views)
    ویرایش توسط haley : November 1st, 2015 در ساعت 06:49 PM

ApplyAbroad Senior Veteran
    nilo0far آواتار ها

پیش فرض یادگیری لغات با استفاده از Anki

سلام،

کاربران گرامی این تاپیک صرفا جهت راهکارهای یادگیری لغت با استفاده از نرم افزار Anki می باشد. لطفا از ارسال پست های مرتبط با دیگر نرم افزارها و راه های یادگیری و به طور کل پست های نامرتبط خودداری نمایید.

ممنون از همکاریتون
    تولستوی: همه می خواهند بشریت را عوض کنند، دریغا که هیچ کس در این اندیشه نیست که خود را عوض کند ...

پیش فرض پاسخ : یادگیری لغات با استفاده از Anki

با سلام و اهدای ادب

احتراما بنده این نرم افزار را نصب کرده ام، لما متاسفانه طرز کار با آن را بلد نیستم. از دوستان صاحب نظر تقاضا دارم، طرز استفاده از این نرم افزار را به بنده (و افراد شبیه بنده) با حوصله و دقت توضیح دهند.

با تشکر و احترام

پیش فرض مقدمات و تعاریف اولیه

سعی میکنم در طی چند پست تمام نکاتی که بلد هستم رو عرض کنم.

فرض میکنیم کلیت جعبه ی لایتنر رو میدونیم.

آنکی همون جعبه ی لایتنر هست یه جورایی، با یک سری تفاوت. عمده ترین تفاوتش در نحوه ی پاسخ گویی

به کارت هاست. یعنی در جعبه ی لایتنر شما با دو گزینه روبرو هستید. yes یا no. اگر yes، میرید مرحله ی بالاتر

اگر no، کارت میره خونه اول. اما آنکی به شما چندین گزینه میده، نگاه صفر و صدی نداره. گزینه ها رو بعدا توضیح

میدم. تفاوت دیگه هم در تاریخ مرور هاست که اون هم یک بحث مفصلی در خود سایت ankisrs.net شده که

دونستنش کاربردی الان برای ما نداره.

شما در جعبه ی لایتنر دو کار اساسی انجام میدین : 1- وارد کردن کارت جدید 2- مرور کارت های قبلی.

آنکی هم همینه.

پس بهتره بریم سراغ اصل مطلب (توضیحات مربوط به نسخه ی ویندوز) :

شما وقتی آنکی رو اجرا میکنید با یک سری کلمه مواجه میشید که خیلی خلاصه بگم بعدا توضیح بیشتر میدم :

Profile/User : عین یوزر ویندوز میمونه. اگه چندین کاربر پای کامپیوتر نیستن نیازی به چند یوزری نیست.

Deck : به یک دسته کارت میگن دک. مثلا دسته کارت لغات 1100، دسته ی کارت های لغات 504. شما میتونید

چندین دک ایجاد کنید. میتونید هم هر چی لغت میخونید از هر کتابی که باشه در یک دک وارد کنید. کاملا سلیقه

ای هست. توصیه من اینه که فعلا از یک دک شروع کنید شاید راحت تر و شسته رفته تر باشه.

Add : برای اضافه کردن کارت های جدید. وقتی روش کلیک کنید یک کارت خام به شما میده که شما روی کارت و

پشت کارت رو پر میکنید.

Browse : برای مدیریت کارت های موجود فعلی هست که قبلا وارد کردید. امکان ویرایش ، حذف و ... رو به شما میده.

Due : تعداد کارت هایی که باید مرور شوند امروز. محدودیت روزانه پیشفرض : 100

New : تعداد کارت هایی که تا به حال مطالعه نشده اند. محدودیت روزانه پیشفرض : 20

آنکی به طور پیش فرض ساعت 4 صبح رو ملاک برای تغییر روز قرار داده. یعنی روز جدید آغاز میشه. شما هر روز

که نرم افزار رو باز میکنید باید کارت های جدید رو بخونید، کارت هایی هم که برای مرور هست مرور کنید تا دو

قسمت new و due عددی رو نشون نده. اگر پشت گوش بندازید و مثلا یک روز بخونید 6 روز نخونید تمام اون مرور

ها جمع میشه یهو میبینید هر روز باید 100 تا کارت رو فقط مرور کنید. پس سعی کنید هیچ روزی رو به تاخیر

نندازین.

حالا فرض کنیم که میخوایم یک کارت رو به آنکی اضافه کنیم :

روی add کلیک میکنیم. پنجره ای باز میشه که دو فیلد خالی به ما میده. فیلد Front و فیلد Back. اولی روی کارت

هست و دومی پشت کارت. این دو فیلد رو پر کنید و روی add کلیک کنید؛ دوباره دو فیلد خالی شدن برای کارت

دیگه.

نگران بقییه ی دکمه ها هم نباشید بعدا وارد جزئیات میشیم.

برای مرور :

اگر مرحله ی بالا رو انجام داده باشین وقتی صفحه ی اصلی آنکی باز میشه، شما میبینید که زیر کلمه New یک

عددی نمایش داده میشه. مثلا فرض کنید 4 تا کارت ساختیم، پس زیر New هم نوشته 4. یعنی 4 تا کارتی داریم

که تا به حال مطالعه نشدن(همون خانه ی اول جعبه لایتنره در واقع).

خوب برای مطالعه کردن کارت های امروز باید روی اسم دک کلید کنید. اسم دک این جا به طور پیش فرض Default

نام گذاری شده که اگر خواستین تغییرش بدین روی چرخ دنده کلیک کنید و Rename رو بزنید.

حالا روی اسم دک باید کلیک کنید. در این جا با این عبارت ها روبرو میشید :

New : کارت هایی که تا به حال دیده نشده اند.

Learning : کارت هایی که در حال یادگیری آن ها هستید(امروز).

To Review : کارت هایی که قبلا مطالعه شده اند و امروز باید مرور بشن.

برای شروع مطالعه باید روی Study Now کلیک کنید.

همونطوری که میبینید صفحه سفید رنگی هست که عبارتی که شما به عنوان روی کارت قبلا نوشته بودید نمایش

داده میشه. شما باید پشت کارت رو یادآوری کنید و بعد برای چک کردن این که آیا جواب یادتون اومده یا نه روی

Show Answer در پایین صفحه کلیک میکنید.

حالا به آنکی میگید که این لغت رو چه جوری یادتون اومده.

Easy : خیلی سریع و بدون هیچ مشکلی یادتون اومد.

Good : یادتون اومد اما نه خیلی راحت.

Again : اصلا یادتون نیومد.

*Hard : به سختی یادتون اومد ( این گزینه بعد ها برای کارت هایی میاد که اقلا یک بار مطالعه شدن ).

تمامی کارت ها رو جواب میدید تا کار با این پیغام به پایان برسه :

Congratulations! You have finished this deck for now

این یعنی این که کار امروزتون تموم شده و شما دیگه کاری با آنکی ندارید. پس تا مادامی که هر روز به این

پیغام برخورد نکردین به مرور و مطالعه ادامه بدین.

--------

تا این جا من یک سری چیز های خیلی خیلی ابتدایی رو گفتم، اصلا هنوز چیزی نگفتم !

ان شاء الله در پست های بعدی مطالب رو تکمیل میکنم.

پیش فرض Deck و تنظیمات آن

در پست قبلی روند کلی کار با آنکی رو به طور خلاصه توضیح دادم، در این پست میخوام بیشتر به جزئیات بپردازم.

( چون اکثر استفاده ی دوستان از آنکی مربوط به لغت هست و نه فرمول و وقایع تاریخی و ...، پس من فرض رو بر این

میگیرم که فقط برای حفظ لغات از آنکی استفاده میشه )

Decks : همونطوری که گفتم به یک دسته کارت deck گفته میشه. باید بدونید که هر deck تنظیمات مخصوص به خودش

رو میتونه داشته باشه. مثلا شما میتونید تنظیم کنید که یک deck روزانه تا سقف 100 کلمه ی جدید رو نشون بده و deck

دیگه از 10 تا کلمه تجاوز نکنه. همچنین یک deck میتونه چند تا deck دیگه به عنوان زیر شاخه داشته باشه. مثلا فرض

کنید شما در حال یادگیری زبان آلمانی و انگلیسی با هم هستین. یک deck اصلی به نام English درست میکنید برای

کلمات انگلیسی و یک deck دیگه هم برای کلمات آلمانی. بعد اونوقت یک deck دیگه درست میکنید به نام مثلا لغات 1100

و اون رو زیر مجموعه ای از deck انگلیسی قرار میدید.

برای ایجاد یک deck جدید در صفحه ی اصلی آنکی قسمت پایین صفحه روی Create Deck کلیک کنید و بعد اسم deck

رو تایپ کنید.

برای زیر مجموعه کردن کافیه روی اسم deck مورد نظر کلیک ممتد کنید و اون رو درگ کنید زیر یک deck دیگه.

deck های اصلی از فرعی با علامت " :: " مشخص میشن. در مثال ما deck زیر مجموعه مون میشه English::1100.

این جا English دکی هست که شامل تمام لغات 1100 هم میشه. اگر مثلا چند deck دیگه هم با نام های مختلف دیگه

ای زیر مجموعه ی English باشن، دک English شامل تمام اون لغات میشه. اما هر زیر مجموعه فقط شامل لغات خودش

میشه.

زیر مجموعه یا sub deck باز هم میتونه اضافه بشه و هر بار با " :: " جدا میشه. مثلا English::1100::week1.

deck پیشفرض آنکی که در ابتدا با اون مواجه میشید با نام Default نامگذاری شده. اگر در این دک کلمه ای وارد نکنید و

دک های دیگه ای بسازید، آنکی اتوماتیک دک Default رو مخفی میکنه. اما راه بهتر اینه که اسم Default رو عوض کنید

به اسم دلخواهتون و توش کارت وارد کنید تا چیزی مخفی نباشه هیچ وقت.

تنظیمات Deck : یادتون باشه در آنکی ما چندین قسمت برای تنظیمات داریم. این یکی از اون هاست. پس لطفا با هم

اشتباه نشه. همون طوری که گفتم هر Deck یک سری تنظیمات مخصوص به خودش رو داره. برای این که به قسمت

تنظیمات یک deck برید، میتونید روی اسم اون deck کلیک کنید و بعد از پایین صفحه روی Options کلیک کنید.

یا این که روی چرخ دنده ی روبروی هر deck کلیک کنید و Options رو بزنید.

آنکی این قابلیت رو میده که یک تنظیم عمومی برای هر چند تا deck که میخواهید اعمال کنید. مثلا فرض کنید شما

یک سری تنظیمات برای یک deck به خصوص انجام میدین و میخواهید که 10 تا deck دیگه ای که درست کردید و یا در

آینده درست خواهید کرد، همین تنظیمات رو داشته باشه. در این حالت کاری که باید بکنید اینه که یک تنظیمات

عمومی برای deck ها تعیین کنید. اما اگه میخواهید که تنظیمات هر deck از یک deck دیگه مجزا باشه، باید چندین

تنظیم ایجاد کنید و هر کدوم رو نام گذاری کنید و بعد تعیین کنید که کدوم deck کدوم تنظیمات رو داشته باشه.

وقتی روی Options کلیک کنید پنجره ای باز میشه که در اون بالا نوشته شده Options group. یعنی این deck ای که

الان توش هستید از یک مجموعه تنظیمات به نام "Default" استفاده میکنه ( با دک Default اشتباه نشه ).

برای ایجاد یک آپشن گروپ دیگه روی چرخ دنده کلید کنید و Add رو بزنید.

طبق پیشفرض آنکی تمامی deck ها از یک آپشن گروپ به نام آپشن گروپ Default استفاده میکنن. پس اگر هر

تغییری در تنظیمات این آپشن گروپ انجام بدین، روی تمام deck های دیگه اعمال میشه.

از اون جایی که توضیح تمام موارد ممکنه پیچیده و طولانی کنه مطلب رو من اون چیزی که نیاز به تغییر درش برای

عموم ما ممکنه پیش بیاد رو عرض میکنم. لطفا به باقی تنظیمات در صورتی که اطلاع ندارید دست نزنید چون

کل الگوریتم به همیناست.

قسمت های مهم در تنظیمات یک deck :

در تب New Card :

Order : فرض کنید شما لیست یک سری لغت رو نشستید وارد میکنید توی آنکی. اول کلمه ی A بعد B بعد C.

این گزینه به شما این قابلیت رو میده که کارت های جدیدی که وارد آنکی کردید رو به ترتیب وارد کردنشان در

آنکی به شما نشون بده یا رندم این کارو بکنه. یادتون باشه که شما فقط برای بار اول که یک کارت رو تا به حال

ندیدید میتونید به ترتیب ورود ، مطالعه کنید. بعد از یک بار مطالعه ، دیگه تا ابد الدهر کارت ها به ترتیب به شما

نشان داده نخواهد شد( به این خاطر که ترتیب باعث تداعی معنی شاید بشه و در واقع گول زنکه ). برای همین

هم این گزینه همچین گزینه ی موثری نیست، خیلی فرقی به حال شما نمیکنه.

New cards/day :
    تعداد کارت های جدیدی که در هر روز میتوانید مشاهده کنید. در این جا به طور پیشفرض عدد

20 وارد شده. یعنی بیشتر از 20 کلمه ی جدید در روز نمیتونید بخونید. دقت کنید که "وارد کردن" کارت جدید با

"خواندن" کارت جدید تفاوت داره. شما ممکنه یک روز بشینید 200 تا لغت وارد آنکی بکنید؛ مشکلی نیست. اما

اون روز فقط 20 لغت از اون 200 لغت جدید رو میتونید مطالعه کنید.

این قسمت رو بسته به تواناییتون میتونید کم و زیاد کنید. مثلا اگر 20 لغت جدید هر روز براتون خیلی زیاده،

میتونید کمش کنید و یا اگه وقتتون کمه و باید خیلی بیشتر کار کنید 20 رو میتونید بکنید 100 یا هر چی که برای

شما مناسب باشه.

در تب Reviews :

Maximum reviews/day : بیشترین تعداد کارتی که در طول روز مجاز به مرور هستید.

آنکی وقتی یک لغت رو واردش میکنید بسته به این که چطور این لغت یادتون بیاد فاصله های زمانی مشخصی رو

تعیین میکنه که اون کارت مرور بشه. مثلا یک روز دیگه ، 4 روز دیگه، 5 ماه دیگه، 1 سال دیگه و.... .

این جا میتونید تعیین کنید حد اکثر چه تعداد کارت مجاز به مرور شدن در یک روز هستن. بیشتر از اون حتی اگر

نیاز به مرور باشه ، به شما نمایش داده نخواهد شد.

این رو بگم که اگر هر روز مطالعه کنید و عقب نندازید، چی بشه که 100 کارت تو روز برای مرور بهتون بده ! مگر

زمانی که 100 لغت جدید روزانه مطالعه کنید شاید این جوری شه. اما برای تعداد معقول هیچ وقت به 100 کارت

نخواهد رسید. تنها موقعی این عدد 100 خودش رو نشون میده که شما چند روز و یا حتی یک روز تاخیر ایجاد

کنید در خوندن.

نکته ی دیگه اینه که اگه شما چند تا sub deck داشته باشید، این عدد مربوط به همه میشه. یعنی اگه 6 تا

sub deck داشته باشید که هر کدومشون روزی 100 تا برای ریویو قرار باشه بهتون نشون بدن ، چون همه زیر

مجموعه ی یک deck ای هستن که اون deck محدودیت 100 تایی برای ریویو داره، فقط 100 کارت به شما

نشان داده خواهد شد، نه 600 تا !

در تب General :

Automatically play audio :
    بعدا که روش اضافه کردن تلفظ به کارت ها رو گفتم به کار میاد. بهتره بذارید

تیک خورده باقی بمونه.

پیش فرض Card - Note Type 1/2

این موضوع رو باید اول مطرح میکردم. اما خواستم خیلی پیچیده نشه و الان که کلیت رو فهمیدیم میگم.

این که میگیم "کارت بسازیم"، اشتباست. در واقع ما کارت نمیسازیم، ما Note می سازیم و آنکی وظیفه ی ساخت Card

رو به عهده میگیره. خوب حالا یعنی چی.

ما برای یک لغت (بنا بر نیاز و سلیقه افراد مختلف) یک سری اطلاعات از اون لغت رو نیاز داریم. مثلا:

1- لغت به انگلیسی
    2- معنی لغت
    3- یک مثال
    4- ....

ما تمامی این اطلاعات که مربوط به "یک لغت" میشه رو به آنکی میدیم. این اطلاعات منحصرا مربوط به یک کلمه است

و به هم مرتبطه. این تنها کاری هست که ما میکنیم. حالا خود آنکی این دیتا رو از ما میگیره و بنا بر دستوری که بهش

دادیم، کارت مد نظر ما رو خودش می سازه. یعنی روی کارت رو با دیتای ما پر میکنه، پشت کارت رو هم همین طور

و اون رو به ما نشون میده. اون اطلاعات خامی که ما به آنکی میدیم رو اسمش رو میذاریم Note. و اون چیزی که موقع

مطالعه میبینیم ( روی کارت و پشت کارت )، اسمش رو میذاریم Card. ما هیچ وقت مستقیم Card رو نمی سازیم.

همین ویژگی خوب هست که باعث شده کار ما راحت تر باشه.

فرض کنید مثلا شما میخواستید در جعبه ی لایتنر فیزیکی کلمه ی "apple" رو وارد کنید. یک بار به صورت این که روی

کارت "apple" باشد و پشت کارت "سیب"؛ یعنی به شما انگلیسی بده و فارسی رو بخواد، یک بار هم فارسی رو بده

انگلیسی بخواد. خوب شما قاعدتا باید دو تا کارت درست میکردید. اما این جا شما فقط یک سری اطلاعات درباره ی

کلمه ی "apple" به آنکی میدید و بهش میگید که همیشه از این اطلاعاتی که بت میدم برای ساخت 2 تا کارت

استفاده کن. یکی رو انگلیسی به فارسی یکی رو هم فارسی به انگلیسی. دیگه شما مجبور نیستید که دوتا کارت

بسازید.

در پست اول گفتم برای ساخت کارت جدید در صفحه ی اصلی آنکی روی Add کلیک کنید. این جمله اشتباهه. درستش

میشه این که برای ساخت Note جدید، روی Add کلیک کنید. صفحه ای که باز میشه و شما Front و Back رو پر میکردید

در واقع اطلاعات مربوط به یک کلمه بود. و اگر میخواستید تعیین کنید که چه کارتی ساخته بشه و چند تا کارت ساخته

بشه باید روی دکمه ی Cards کلیک میکردید که جلوتر بهش میپردازیم.

حالا پس این Front و Back چیه ؟ مگه مربوط به کارت نیست ؟

این جا هم باز تشابه اسمی پیش اومده. پنجره ی کوچکی که بعد از کلیک کردن روی Add باز میشه، وظیفه گرفتن

دیتای یک کلمه رو از شما داره. اون Front و Back هم برای این نوشته که شما بدونید اون چیزی که تو Front وارد میکنید

قراره موقع مطالعه روی کارتتون باشه و اون چیزی که در Back وارد میکنید قراره پشت کارتتون باشه. نه این که این روی

کارته و اون پشت کارت.

ما الان با چندین تنظیمات قراره مواجه بشیم. لطفا دقت کنید که با هم قاطی نکنیدشون.

1- اولین تنظیمات مربوط به فرمت وارد کردن اطلاعات یا دیتای یک کلمه هست. این که چه چیز هایی رو از یک کلمه

باید بدونیم. به طور پیشفرض آنکی ساده ترین حالت رو قرار داده. یعنی 2 چیز. لغت و معنی. اما این عملا کاربردی نداره

و فقط برای این هست که کاربران تازه وارد گیج نشن. ما باید فرمت دلخواه خودمون رو بسازیم (دقت کنید که هنوز

کارت نساختیم، فقط داریم Note می سازیم) :

فرمت پیشنهادی من که طبق همین آموزش رو عرض میکنم به صورت زیر هست ، خودتون کم و زیاد کنید بنا بر سلیقه

خودتون :

1- لغت در زبان خارجی (این جا انگلیسی)
    2- نوع کلمه (این که فعل یا اسم یا... هست)
    3- یک جمله ی مثال
    4-معنی کلمه

پس ما باید 4 نوع اطلاعات رو در هر یک Note وارد کنیم :

در صفحه ی اصلی آنکی روی Add کلیک کنید.

پنجره ی کوچکی که باز شده سمت راست بالا نوشته Type. منظورش همون Note Type هست. این جا میتونید

Note Type مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید. اینو بدونید که میشه چندین Note Type درست کرد. مثلا یک نوت

تایپ برای تاریخ ، این که واقعه رو بگه تاریخ رو بخواد، یک نوت تایپ برای لغات انگلیسی و ... . پس بنا بر هر کاری

میشه نوت تایپ درست کرد.

خوب حالا جلوی Type نوشته شده Basic. روی Basic کلیک کنید. یک صفحه باز میشه که میگه Note Type خودتون

رو انتخاب کنید. همون طوری که میبینید 4 تا Note Type این جا به طور پیشفرض توسط آنکی آماده گذاشته شده.

میتونید یکی رو انتخاب کنید. اما ما میخواهیم یک Note Type جدید بسازیم. پس روی دکمه ی Manage در پایین

کلیک کنید. این جا میتونید Note Type هایی که دارید رو حذف یا ویرایش کنید و یا یک نوت تایپ جدید بسازید.

روی Add کلیک کنید. دوباره پنجره ای باز میشه که میگه میخواهید Note Type شما ابتدا به ساکن شبیه کدوم

یکی از نوت تایپ هایی باشه که تا الان دیدی شما Basic رو انتخاب کنید از بقییه بهتره چون ساده تره.

حالا باید یک اسم برای Note Type خودتون انتخاب کنید. مثلا من نام English رو انتخاب میکنم که بدونم فقط برای

کلمات انگیسی ازش استفاده میشه. روی OK که کلیک کنید Note Type ساخته میشه و به Note Type های قبلی

اضافه میشه.

حالا برگردید به پنجره ی Choose Note Type و English رو انتخاب کنید. بعدش هم روی دکمه ی Choose کلیک

کنید. حالا جلوی Type نوشته شده English که یعنی Note Type شما عوض شده.

بعد رو بروی English نوشته شده Deck که یعنی الان در چه Deck ای هستید.

در زیر دو تا دکمه ی دیگه هست با نام های Fields و Cards.

Fields ینی همون جا خالی هایی که دارید میبینید. یعنی تعداد خانه هایی که برای هر یک کلمه باید پر بشه.

ما باید برای هر یک Note، چهار تا آیتم رو بدیم. پس تعداد Field هامون کمه. روی دکمه ی Fields کلیک کنید

این جا میتونید Field بسازید، کم کنید یا تغییر نام بدین. اکیدا توصیه میکنم برای این که اشتباه نشه این دو

تا فیلد فعلی رو اسمشون رو تغییر بدید. Front رو میکنیم "Word" برای کلمه ی انگلیسی.

Back رو میکنیم "Part of Speech" یعنی نوع کلمه (فعل یا اسم یا صفت و...).

2 تا فیلد دیگه هم اضافه میکنیم . یکی با نام "Example" برای جمله ی مثالمون. یکی هم با نام "Definition"

برای معنی کلمه.

پس الان شد 4 تا فیلد یا جای خالی. پایین هم نوشته Editing Font میتونید برای هر فیلد تعیین کنید که

چه نوع فونت و اندازه و ای داشته باشه(حتما میدونید که فونت و اندازه ی این جا ربطی به کارت نداره).

دو تا نکته این جا هست که خوبه بدونیم :

گزینه ی Sort by this field in the browser وظیفه اش اینه که لغات رو بر اساس حروف الفبایی یک فیلد

مشخص کنه. بهتره دست بش نزنید و بذارید فیلد "Word" این گزینه رو داشته باشه که بعدا راحت تر در مدیریت

نوت ها میشه لغات رو پیدا کرد.

گزینه ی RTL هم برای فیلدی تیک بخوره که قراره مثل فارسی راست به چپ باشه نه چپ به راست.

** باز هم میگم اینا فقط تنظیمات همون پنجره ای هست که موقع کلیک روی Add نمایش داده میشه

و هیچ ربطی به Card نداره.

بعد از این که تنظیماتتون تموم شد روی دکمه ی Close کلیک کنید.

همون طوری که میبینید الان اون پنجره ی اولی که فقط دو تا جای خالی Front و Back داشت تغییر کرده و

4 تا فیلد خالی داریم. این فیلد های خالی یعنی همون اطلاعاتی که شما باید زحمت پر کردنش رو بکشید.

خوب حالا میخوایم اولین Note رو وارد کنیم. مثلا به این ترتیب :

Word : indicate
    Part of Speech : verb
    Example : Studies indicate this chemical could cause cancer
    Definition : To show something

اون پایین هم یک فیلد هست با نام Tags. این ها در واقع برچسب هایی هستن که میتونید برای لغاتتون

استفاده کنید. مثلا لغات کتاب بارونز رو میتونید روشون برچسب barrons بزنید مثلا که بعدا لغات barrons

رو راحت تر پیدا کنید. چند تا tag هم میشه زد با space.

الان موند یه سری ابزار ویرایش اون بالا سمت راست مثل دکمه ی Bold یا رنگ فونت یا اضافه کردن تصویر،

صوت یا فیلم و... که بعدا بهشون میپردازیم. یک دکمه هم هست به نام Card که اصل کارمون همین خواهد

بود و بعدا میگم چیه. اما فعلا روی دکمه ی Add کلیک کنید. با این کار شما یک Note رو اضافه کردید.

خوب حالا میریم سراغ دکمه ی Cards.

شما تا الان هیچ کارتی نساختید. یک Note ساختید با کلمه ی "indicate". اما اتوماتیک خود آنکی برای شما

یک کارت ساخته. اما چون ما Note Type آنکی رو دست کاری کردیم، و یک سری فیلد اضافه کردیم، پس باید

فورمت Card رو هم تغییر بدیم و اون جوری که دوست داریم بسازیمش.

پس روی دکمه ی Cards کلیک کنید.

صفحه ای که باز میشه مربوط به تنظیمات Card هست. تنظیمات Card توسط زبان برنامه نویسی HTML انجام

میشه. اما نگران نباشید. لازم نیست تا برنامه نویسی بلد باشید با یک سری عبارتای ساده کار ما راه می افته.

همونطوری که میبینید صفحه به دو قسمت راست و چپ تقسیم شده. سمت راست کارت شماست.

سمت چپ تنظیمات. سمت راست بالا روی کارته و سمت راست پایین پشت کارت. به همین ترتیب روبروشون

سمت چپ هم باکس برنامه نویسی برای تنظیمات همون قسمت هست. یعنی سمت چپ بالا میشه تنظیمات

مربوط به روی کارت. و سمت چپ پایین تنظیمات مربوط به پشت کارت. میمونه یک قسمت وسط سمت چپ با

نام Styling. این مربوط میشه به تنظیمات مشترک رو و پشت کارت.

و اگر دقت کنید بالا سمت راست نوشته شده Card 1 یعنی برای این Note Type ای که ساختید فقط یک کارت

ساخته شده. شما میتونید 2 تا کارت بسازید مثلا که معنی بده لغت بخواد، یا بیشتر. برای اضافه کردن Card

سمت راست روی " + " کلیک کنید.

پیش فرض Card - Note Type 2/2

کد های مهم HTML که نیاز هست رو عرض میکنم :

میبینید که فقط یک عبارت نوشته شده : {{Word}}

- این چهار تا آکولاد یعنی فیلد داخل آکولاد ها را نمایش بده. پس اگه شما مثلا میخواید فیلد Example تون روی کارت

نمایش داده بشه، باید این عبارت رو {{Example}} در قسمت تنظیمات روی کارت اضافه کنید. دقت کنید که اگه

{{example}} بزنید قبول نمیکنه (e کوچک به جای E بزرگ). چون عینا باید اسم فیلدی باشه که قدیم وارد کردید.

- برای یک سطر فاصله انداختن از عبارت <br> استفاده میشه.

- برای این که فیلد مورد نظر رو از جهت نوع، سایز و رنگ فونت تغییر بدین از این عبارت استفاده میشه :

<div style="font-size: 60px; color: #0000AB; font-family: Literata; text-align: left;">{{Word}}</div>

* روبروی font-size عدد رو از 60 تغییر بدین به عدد دلخواه.

* روبروی color عبارتی نوشته شده شامل اعداد و حروف بعد از #. هر رنگی در زبان HTML کد مخصوص خودش

رو داره. با یک سرچ ساده در اینترنت میتونید رنگ رو انتخاب کنید و کد رو کپی پیست کنید به جای رنگ مد نظرتون.

مثلا کد 0000AB مربوط به رنگ سورمه ای هست.

* روبروی Font Family هم باید اسم دقیق فونت مورد نظرتون رو انتخاب کنید. مثلا :B Mitra

* روبروی text-align میتونید سه کلمه ی left , right, center رو بذارید. برای چپ چین یا وسط یا راست.

* اون عبارتی که با div شروع شده رو یک جا کپی کنید و به سلیقه ی خودتون فیلد ها رو طراحی کنید.

* اگر خواستید یک فیلد bold باشه ، یک <b> در ابتدای کدی که گذاشتم و یک <b/> در انتهای کدی که گذاشتم

قرار بدید.

- قسمت Styling : در این جا میتونید تعیین کنید پشت و روی کارت به طور پیشفرض چه فونتی ، چه سایز فونتی

و به چه صورت (راست، وسط، چپ) قرار بگیرن. مثلا اگه شما text-align رو left انتخاب کنید، تمامی فیلد ها

چپ چین میشن. اما اگر به طور خاص خواستید همه ی فیلد ها چپ باشن اما یک فیلد راست یا وسط باشه، باید

در کد همون یک فیلد، left رو به right یا center تغییر بدید. همین گونه است در باب فونت و رنگ و ... .

تنها چز منحصر به فرد این قسمت رنگ بک گراند هست که پیشفرض white انتخاب شده. شما میتونید کد رنگ

مورد نظرتون رو از سایت های HTML کپی کنید و این جا بذارید.

- به 2 عبارتی که در قسمت پشت کارت نوشته شده و مربوط به فیلد نیست کاری نداشته باشید.

هر چی میخواهید اضافه کنید بعد از این دو اضافه کنید.

------

چیزی که خیلی مهمه اینه که یک بار برای همیشه برای ساخت یک کارت منظم و زیبا وقت بذارید و بعد راحت به کارتون

بپردازین و نوت اضافه کنید و مطالعه کنید. درسته. خیلی وقت گیره طراحی Card؛ اما به نتیجه اش می ارزه.

هر کسی سلیقه ی خودش رو داره، اما به نظرم این چیز ها مفیدن اگه رعایت کنید :

1- حتی الامکان از سایز های بزرگ فونت استفاده کنید تا دچار مشکلات بینایی نشید بعد یه مدت.

2- نور پس زمینه سفید خیلی چشم رو اذیت میکنه، یه کم ملایم ترش کنید.

3- روی کارت Word, Part of Speech, Example و پشت کارت Definition ترکیب بدی نیست.

4- چپ چین شکیل تر از وسط در میاد.
    ویرایش توسط nilo0far : December 28th, 2015 در ساعت 01:52 AM دلیل: درخواست کاربر

پیش فرض اضافه کردن تلفظ لغات

نکته ی مهم دیگه ای که در استفاده از آنکی خیلی خوبه رعایت بشه تلفظ اتوماتیک لغات هست.

شما به دو صورت میتونید تلفظ لغات رو به آنکی اضافه کنید :

1- تلفظ مصنوعی کامپیوتری

2- تلفظ واقعی برگرفته شده از تلفظ دیکشنری ها

مورد اول با نصب یک Add-ons حل میشه و خیلی کار سختی نیست. کافیه که از منوی بالا روی Tools و سپس Add-ones

و سپس Browse & Install کلیک کنید و این کد رو 301952613 وارد کنید بعد هم OK.

با این کار وقتی میخواهید یک Note اضافه کنید یک علامت اسپیکر به بالا سمت راست اضافه میشه که اگه روی اون

کلیک کنید صفحه ای باز میشه که به شما این امکان رو میده که از سایت های مختلفی تلفظ رو دانلود و ذخیره کنید

و از این به بعد هر وقت اون کارت نمایش داده میشه اتومتیک تلفظ صورت بگیره.

اما مورد دوم به دو صورت انجام میشه:

1- دانلود تلفظ انسانی از اینترنت در هر بار وارد کردن نوت.

2- دانلود تلفظ انسانی تمام لغات انگلیسی یک بار برای همیشه.

برای مورد اول باز باید Add-ones با شماره کد 3100585138 رو نصب کنید و یک فیلد اضافه بسازید با نام audio و

بعد کلمه رو وارد کنید تا این بگرده تو دیتابیس دیکشنری ها و صوت ها رو استخراج کنه و بعد به شما بگه کدوم

رو میخوای دانلود کنم ، مثلا آکسفورد یا وبستر یا ... . اون افزونه اول هم البته تلفظ واقعی داشت علاوه بر مصنوعی.

اما نه گزینه ی اولی ( تلفظ کامپیوتری ) و نه این گزینه هیچ کدومشون رو توصیه نمیکنم. اولی که تلفظ خنده داره

و دومی هم که بسیار وقت گیر.

بهترین راه این هست که شما یک پکیج صوتی یک دیکشنری ای رو دانلود کنید و بعد کاری کنید که آنکی اتوماتیک

لغات رو تلفظ کنه. به این صورت :

1- اول از همه پکیج صوتی دیکشنری Merriam Webster رو از اینترنت دانلود کنید. حدود 300 مگ هست اگه اشتباه نکنم.

این پکیج تمام لغات دیکشنری رو به صورت تک تک به فایل های MP3 تقسیم کرده و مثلا تلفظ کلمه ی indicate رو در یک

فایل صوتی indicate.mp3 ضبط کردن. کاری که ما باید بکنیم این هست که به آنکی بفهمونیم هر لغتی رو که ما وارد

کردیم، صوتش رو از این پکیج پخش کن.

2- بعد از این که پکیج صوتی رو دانلود کردید، چون به صورت فایل فشرده هست باید اون رو اکسترکت کنید. اما نه اکسترکت

عادی. ببینید شما در این آدرس از کامپیوتر :

X:\Users\X\Documents\Anki\User 1

یک پوشه دارید با نام collection.media. این پوشه وظیفه اش این هست که تمام فایل های مدیای شما رو در خودش ذخیره

میکنه؛ عکس و صوت و فیلم. پس اگر شما در یک کارت عکس اضافه کردید، اون عکس در واقع به این پوشه منتقل میشه.

اون افزونه هایی که برای تلفظ نصب میشن هم در واقع همین کارو میکنن. اگر شما کلمه ی "indicate" رو وارد کردید، اون

افزونه میره و تلفظ این کلمه رو از سایت وبستر دانلود میکنه و به این پوشه منتقل میکنه و بعد به آنکی میگه که اون رو

تلفظ کن. ما هم همین کارو میکنیم ، اما یک بار برای همیشه همه ی لغات رو دانلود میکنیم که وقتمون سر دانلود هر بار

گرفته نشه وسط لغت وارد کردن.

در این پوشه ی collection.media باید "فایل خام" باشه. یعنی این که ما حق نداریم در این پوشه یک پوشه دیگه درست

کنیم و تلفظ ها رو اون تو بریزیم. مثلا به فرض اگه شما یه پوشه درست کنید با نام "a" و تمام لغات انگلیسی که با a شروع

میشن رو توش بریزید، آنکی هیچ کدوم رو تلفظ نمیکنه. به این خاطر که مثلا کلمه ی apple باید در پوشه ی collection.media

باشه، نه در collection.media/a .

مشکلی که در اکسترکت کردن پکیج وبستر پیش میاد اینه که لغات رو به صورت پوشه ای تقسیم کردن. یعنی پوشه a تا z.

راه حلش هم اینه که توسط نرم افزار فشرده سازی مثل winrar هنگام اکسترکت تنظیم کنید که هیچ پوشه ای رو باز نشده

اکسترکت نکنه و فقط "فایل" ها رو اکسترکت کنه.

بعد از این که فایل های پکیج وبستر رو به صورت کامل اکسترکت کردید همه ی 140 هزار و خورده ای فایل رو به پوشه ی

collection.media آنکی منتفل کنید.

3- حالا باید به آنکی بفهمونیم که لغات رو تلفظ کنه. شما یک فیلد داشتید با نام "Word" که قرار بود توش لغت انگلیسی

اضافه بشه. کاری که الان باید بکنیم این هست که به آنکی بگیم لغت موجود در این فیلد رو در داخل پوشه ی

collection.media سرچ کن و صوتش رو پخش کن. فرمان تلفظ صوتی در آنکی با کد [sound:***.mp3] صورت میگیره.

یا شبیه این مثل [sound:***.wav].

یک راه اینه که شما هر لغتی که دارید وارد میکنید این کد رو در یکی از فیلد های اون لغت بگنجونید. یک خوبی ای داره

یک بدی ای. خوبیش اینه که بعدا میتونید از کل دک - با صوتش - بک آپ بگیرید. یعنی مثلا 504 رو وارد کردید و میخواید

به دوستتون بدید، بک آپ با صوت میگیرید ، دوستتون که Deck ساخته شده توسط شما رو اجرا میکنه تلفظ ها هم

همراه با بک آپ براش ریخته میشه. اما بدی این روش اینه که باز وقت گیره. یعنی هر بار بخوایم این کد رو تایپ کنیم.

برای همین راه بهتر این هست که این کد رو در تنظیمات Card وارد کنیم.

به این صورت که دوباره روی دکمه ی Card کلیک کنید و در قسمتی که تنظیمات HTML انجام میشد، در روی کارت

این کد رو به این صورت وارد کنید :

[sound:{{Word}}.mp3]

این کد میگه هر عبارتی که در فیلد "Word" وارد شده بود رو تلفظ کن. با این کار دیگه از تایپ کردن مکرر کد خلاص میشید.

فقط باید حواستون باشه که در فیلد "Word" هیچ چیز اضافه ای وارد نکنید. حتی یک اسپیس اضافه. به این خاطر که

اگه شما به جای مثلا apple بزنید an apple دیگه خبری از تلفظ نیست. چون فایل صوتی وبستر apple.mp3 هست

نه an apple.mp3 . یا اگه apple رو اشتباها با یه اسپیس وارد کنید هم همین طور.

نکته دیگه :

هنگام مطالعه کردن کلید R برای تکرار کردن صوت به کار میره. اگر هر دفعه مجبورید چند بار R رو بزنید تا تلفظ براتون

جا بی افته، راه بهتر اینه که کد [sound:{{Word}}.mp3] رو چند بار در قسمت Cards وارد کنید. مثلا اگه 5 بار

پیست کنید ، 5 بار پشت سر هم تلفظ میشه و اون وقت کلید R ، پنج بار دیگه تکرار میکنه میشه 10 بار مثلا.

پیش فرض پاسخ : یادگیری لغات با استفاده از Anki

سلام
    لینک دانلود دیکشنری Merriam Webster رو می تونین بذارین؟ لینکی که بتونم واس Anki ازش فایلای mp3 رو بگیرم نتونستم پیدا کنم

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)