صفحه 1 از 8 12345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 78

موضوع: پذیرش دکتری و فوق لیسانس مدیریت - نحوه امتیاز بندی درخواستهای پذیرش

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Business- CBS

پیش فرض پذیرش دکتری و فوق لیسانس مدیریت - نحوه امتیاز بندی درخواستهای پذیرش

سلام دوستان
    حدود 4 سال پیش بعد از گرفتن بورس دولت استرالیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری مدیریت- منابع انسانی به استرالیا امدم و درسم رو تموم کردم. الان هم مشغول تدریس در دانشگاه هستم. مدت یکسال را هم عضو کمیته HDR در Business school که مسول بررسی و ارزیابی درخواستهای پذیرش هست، بودم. برای همین به خوبی از تحوه ارزیابی درخواستها اطلاع دارم. فکر کردم شاید بتونم کمکی بکنم به دوستانی که دلشون می خواد برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت به خارج کشور بروند. اطلاعاتی که دارم بر اساس حدس و گمان و یا تجربه از گرفتن پذیرش نیست، بلکه بر اساس یکسال بررسی درخواستهای پذیرش در سطح business school و دانشگاه هست.

بعد از پذیرش مدتها در اینجا به دوستان کمک می کردم و سوالاتشون رو جواب می دادم ، سوالات خصوصی زیادی رو پاسخ دادم تا اینکه به خاطر فشار کار مدتی به سایت نیومدم. الان این تاپیک را ایجاد کردم که دوستان سوالاتشون رو بپرسند و باقی اعضا نیز بتونند انها رو ببیند. لطفا پیام خصوصی ندید، فقط همین تاپیک رو چک می کنم. مدیر گروه و یا سایت ممکن است فکر کنند این تاپیک اضافی هست و یا تکراری و تاپیک راحذف کنند اما از انجایی که نمی تونم همه تاپیکها رو چک کنم، اگر این تاپیک حذف بشه عملا کمکی به دوستان نمی توانم بکنم. مورد دیگر اینکه افرادی که اینجا به سوالات پاسخ می دهند، بهتر است کسانی باشند که درسشون تموم شده و الان مشغول ندریس هستند و داخل سیستم هستند. حتما در بین اعضا افرادی هستند که چند سال پیش پذیرش گرفته اند، درسشون تموم شده و الان در حال تدریس هستند. خیلی خوشحال می شم انها هم به این تاپیک بیایند تجربیاتشون در کشورها و دانشگاهای مختلف را به اشتراک بگذارند.

یک جورایی همیشه حس می کنم بچه های مدیریت در ایران خیلی مظلوم واقع شده اند و هستند برای همین هم این تاپیک را زدم.
    موفق باشید.
    ویرایش توسط farveh : December 26th, 2015 در ساعت 02:24 PM

پیش فرض پاسخ : پذیرش دکتری و فوق لیسانس مدیریت - نحوه امتیاز بندی درخواستهای پذیرش

كار بسيار خوبي كرديد و به نظرم خيلي هم ميتونه مفيد باشه. پيشنهاد ميكنم قبل از اينكه دوستان سوالاتشون رو مطرح كنن خودتون يكسري اطلاعات جامع و كلي در مورد معيارهاي پذيرشي كه حداقل توي بيزنس اسكولي كه خودتون بودين اعمال ميشد ارائه بفرماييد.

Junior Member itmmit آواتار ها

پیش فرض پاسخ : پذیرش دکتری و فوق لیسانس مدیریت - نحوه امتیاز بندی درخواستهای پذیرش

خیلی تاپیک خوبی هست. مهم ترین فاکتورهای پذیرش هم بگید تا دوستان روی اون فاکتورها سرمایه گذاری بیشتری بکنند.

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Business- CBS

فاکتورها به دو دسته تقسیم می شود. یک دسته حداقلهای موجود هست که باید انها رو حتما داشته باشید. یعنی بدون داشتن انها باقی موارد چک نمی شود. مثلا وقتی یک بیزینس اسکول می گه من حداقل نمره ایلتس 7 یا تافل 650 می خوام باید حتما این رو داشته باشید. معدل و نمره زبان در این دسته جای دارند و با هیچ چیز دیگری قابل جبران نیستند. برخی داتشگاهها رسما می گن معدل 70% یا 75% پس شما با هیچ چیزی نمی توانید ضعف در این مورد را جبران کنید. اول این موارد رو چک کنید اگر حداقل نمره ایی که گفته اند داشته اید بعد به موارد دیگر فکر کنید و برای دانشگاه اپلای کنید.

دانشگاههایی که نمره جی مت و یا جی ار ایی می خواهند هر چه نمره شما از حداقل بیشتر باشد امتیاز بیشتری بدست می اورید اما معمولا نمره زبان مثلا جای ایلتس 7 اگر 8 بگیرید فرقی نمی کنید مگر اینکه دقیقا شانس شما با یک نفر دیگر مساوی باشد و همین نمره ابلتس شما را جلو بی اندازد.

دسته دوم امتیازها مربوط به مواردی هست که حداقلی برای انها در نظر گرفته نشده است و داشتن انها در اصل نتیجه رقابت را تعیین می کند. مهمترین مورد مقاله است. کتاب و ترجمه کتاب و کنفرانس امتیازی ندارند. مقاله در ژورنالهای معتبر عامل کلیدی هست. هر کشوری یک رده بندی برای مقالات در هر رشته ایی دارد، به اون رده بندی دقت کنید که مقالات شما بر اساس استانداردهای اون کشور دارای چه کیفیتی هست. برخی ژورنالها در یک کشور امتباز بالایی دارند در حالیکه همان ژورنال در یک کشور دیگری ممکن است Unranked و فاقد اعتبار باشد. البته این نوسان در مورد ژورنالهای فوق العاده معروف مانند academy of management و ... وجود ندارد.
    سابقه کاری مورد دیگری هست که امتباز دارد و در برخی گرایشها بسیار مهم و اجباری هست.
    مورد بعدی که در برخی گرایشها اهمیت دارد داشتن پایه ریاضی و امار قوی هست. به این مورد خیلی دقت می کنند. نمرات برخی دروس براشون اهمیت بیشتری دارد.
    سابقه تحقیق و انجام پروژه مورد دیگری هست که امتباز دارد. اینکه مثلا بگید research assistant بودید و فلان و بهمان پروژه رو انجام دادید. این مورد را در cv کاملا توضبح دهید که پروژه در مورد چی بوده و نقش شما چی بوده مقلا چیزی طراحی کردید؟ داده انالیز کردید؟ نرم افزار خاصی استفاده کردید؟ مدل سازی کردید و ...؟

مسیر امتباز دهی برای بورس هم دقیقا هینطوره. فرقش اینه برای گرفتن پذیرش فقط در بیزنیس اسکول ارزیابی می شوید و با بچه های گروه خودتون مقایسه می شوید اما برای بورس در سطح دانشگاه رقابت وجود دارد. خیلی از بیزینس اسکولها برای خودشون بورس ندارند و از بورس سراسری دانشگاه استفاده می کنند. در این حالت امتبازهای بچه های بیزینس با کل رشته ها مقایسه می شه و معمولا هم بورسها به مهندسی ها می رسه و یا science. دلیلی که مدیریتی ها در اکثر کشورها سخت بورس می گیرند همین هست.

مورد اخری طیق تجربه اینه که امریکا و کانادا نمره جی مت و جی ار ایی از همه مهتر هست مثلا اگر دانشگاهی گفته من حداقل نمره جی مت 600 می خوام و شما شده اید 720 و مقاله ندارید و یا یک مقاله کنفرانس دارید، شانس شما بیشتر از کسی هست که مثلا شده 630 و یک مقاله ژورنال متوسط داره اما در کشورهایی که سبک انگلیسی دارند( خیلی از کشورهای اروپایی و استرالیا و نیوزیلند) داشتن مقاله حرف اول رو می زنه درنتیجه شانس نفر دوم بیشتر از نفر اول است.

Senior Member MAHAN7 آواتار ها

سلام مرسی از راهنمایی هاتون
    میشه در مورد ای دو فاکتور هم توضیح بدین.
    1 سن متقاضی (وقتی سن بالاتر بره قاعدتا، شخص فرصت بیشتری برای نگارش مقاله و ... پیدا میکنه و ... )
    2 پیشنه آکادمیک مرتبط با رشته، یعنی مثلا فرد هم در لیسانس و هم در فوق یک رشته رو مطالعه کرده و حالا بدنبال ادامش در مقطع بالاتره

ممنون از ایجاد این تاپیک مفید.
    اعتبار دانشگاهی که اپلیکنت درش درس خونده چجوری لحاظ میشه؟ آیا جدول، ضریب و یا فرمول مشخصی برای اینکار وجود داره یا نه؟
    و سوال بعدی اینکه برعکس دانشگاههای کانادا، من هرچی جستجو کردم نتونستم سیستم تبدیل معدل کشورهای دیگه رو به معدل استرالیایی برای پروسه‌ی ادمیشن پیدا کنم. از اونجایی که فکر نمیکنم حداقل معدل رو به صورت خطی تبدیل کنند، ممنون میشم یه کمی در این مورد هم توضیح بدید.

Senior Member MAHAN7 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط farveh نمایش پست ها
    سلام دوستان
    حدود 4 سال پیش بعد از گرفتن بورس دولت استرالیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری مدیریت- منابع انسانی به استرالیا امدم و درسم رو تموم کردم. الان هم مشغول تدریس در دانشگاه هستم. مدت یکسال را هم عضو کمیته HDR در Business school که مسول بررسی و ارزیابی درخواستهای پذیرش هست، بودم. برای همین به خوبی از تحوه ارزیابی درخواستها اطلاع دارم. فکر کردم شاید بتونم کمکی بکنم به دوستانی که دلشون می خواد برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت به خارج کشور بروند. اطلاعاتی که دارم بر اساس حدس و گمان و یا تجربه از گرفتن پذیرش نیست، بلکه بر اساس یکسال بررسی درخواستهای پذیرش در سطح business school و دانشگاه هست.

بعد از پذیرش مدتها در اینجا به دوستان کمک می کردم و سوالاتشون رو جواب می دادم ، سوالات خصوصی زیادی رو پاسخ دادم تا اینکه به خاطر فشار کار مدتی به سایت نیومدم. الان این تاپیک را ایجاد کردم که دوستان سوالاتشون رو بپرسند و باقی اعضا نیز بتونند انها رو ببیند. لطفا پیام خصوصی ندید، فقط همین تاپیک رو چک می کنم. مدیر گروه و یا سایت ممکن است فکر کنند این تاپیک اضافی هست و یا تکراری و تاپیک راحذف کنند اما از انجایی که نمی تونم همه تاپیکها رو چک کنم، اگر این تاپیک حذف بشه عملا کمکی به دوستان نمی توانم بکنم. مورد دیگر اینکه افرادی که اینجا به سوالات پاسخ می دهند، بهتر است کسانی باشند که درسشون تموم شده و الان مشغول ندریس هستند و داخل سیستم هستند. حتما در بین اعضا افرادی هستند که چند سال پیش پذیرش گرفته اند، درسشون تموم شده و الان در حال تدریس هستند. خیلی خوشحال می شم انها هم به این تاپیک بیایند تجربیاتشون در کشورها و دانشگاهای مختلف را به اشتراک بگذارند.

یک جورایی همیشه حس می کنم بچه های مدیریت در ایران خیلی مظلوم واقع شده اند و هستند برای همین هم این تاپیک را زدم.
    موفق باشید.
    استاد شما یه جایی یه همچین چیزی گفتین
    یک نکته مهم در درس خوندن در امریکا این هست، که گرفتن مدرک مدیریت در دانشگاههای متوسط و ضعیف امریکا اصلا و ابدا بدرد نمی خورد چه به شما بورس بدهند و چه ندهند. از بدرد خوردن منظورم پیدا کردن کار و ماندن در امریکا هست. امریکا حتما باید از یک دانشگاه خیلی خوب در مدیریت پذیرش بگیرید که بتونید کار پیدا کنید و همه دانشگاههای خیلی خوب امریکا هم نمره gmat 700 به بالا می خواهند. در خیلی از رشته ها هم نمره gmat به gre ترجیح دارد.
    . اگر واقعا بدنیال امریکا هستید فقط به فکر top 50 باشید. امریکا مثل ایران خیلی جو زده اسم دانشگاه هستند، به این نگاه می کنند که از کجا مدرک گرفتید اما اروپا و استرالیا به رزومه فرد نگاه می کنند که چه مقالاتی دارد و در کجا مقاله چاپ کرده و یا از کجا و چقدر grant گرفته.

سوالم اینه که اگر بنده مثلا از دانشگاه هیوستون که تو حوزه ی مالی رنک نداره! یا دانشگاه ممفیس یا درکسل ....کلا دانشگاه بی رنک یا رنک پایین بالای 100 ..... پذیرش(دکتری) بگیرم. بعلت اینکه رنک ندارن! نمیتونم کار پیدا کنم و باید برگردم ایران؟؟؟؟ یعنی اگر فاندم گرفتم نرم؟؟ چون تو حوزه ی مالی همون کلا پذیرش سخته! چه 30 چه 300

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Business- CBS

نقل قول نوشته اصلی توسط MAHAN7 نمایش پست ها
    سوالم اینه که اگر بنده مثلا از دانشگاه هیوستون که تو حوزه ی مالی رنک نداره! یا دانشگاه ممفیس یا درکسل ....کلا دانشگاه بی رنک یا رنک پایین بالای 100 ..... پذیرش(دکتری) بگیرم. بعلت اینکه رنک ندارن! نمیتونم کار پیدا کنم و باید برگردم ایران؟؟؟؟ یعنی اگر فاندم گرفتم نرم؟؟ چون تو حوزه ی مالی همون کلا پذیرش سخته! چه 30 چه 300
    سلام
    اینکه کلا نمی شه کار پیدا کرد حرف درست و منطقی نیست . هیچ کس از اینده خبر ندارد. اما مساله اینه واقعا درس خوندن در دانشگاههای بدون رنک کار پیدا کردن را یسیار مشکل می کنند. رنک کلی دانشگاه مهمتر از رنک در رشته شما هست. مثلا دانشگاه هیوستون که اسم بردید دانشگاه شناخت شده ایی هست. در امریکا دانشگاههای متعددی با درجه اعتبار مختلف وجود دارد. در سفر اخیری که داشتم متوجه شدم که شغل تدریس در دانشگاه در حال حاضر در دانشگاههای امریکا،جزو مشاغلی است که بازار کارش خوب هست اما مساله اینه کدام دانشگاهها و کدام ایالتها. خیلی ها حاضر نیستند به برخی از ایالتهای امریکا بروند و در انجا زندگی کنند مثلا به علت ناامنی و موارد دیگر. شما در هر دانشگاههای درس بخونید مثلا در یک دانشگاه متوسط، می توانید امیدوار باشید در دانشگاههایی که رنک انها پایین تر هست کار پیدا کنید اما در دانشگاههای با رنک بهتر نه.
    مساله دیگه اگر می خواهید وارد شغل مشاوره و اینها هم بشوید مسلما اعتبار دانشگاهی که در ان درس خوانده اید اهمیت زیادی دارد. خیالتون رو اینطوری راحت کنم مثلا یک نفر خیلی زحمت می کشه در دوران لیسانس و فوق و امتحانات زبانش هم خوب می ده و می ره مثلا دانشگاه UCLA درس می خونه. اگر حتی در دوران تحصیل خیلی هم تلاش نکنه و معمولی بره جلو شانسش برای اینکه اینده کاری بسیار موفق تری داشته باشه از کسی که در یک دانشگاه متوسط درس خونده اما 5-6 سال به تمام معنا جوون کنده و دانش اندوخته و مقاله داده، خیلی خیلی خیلی بیشتر هست. متاسفانه این یک حقیقت.
    در کل اگر از من بپرسند درس خواندن در کانادا را توصیه میکنم چون اگر در دوران تحصیل بتوانید اقامت و پاسپورت کانادایی بگیرید برای کار میتوانید به دانشگاهای اروپا و دیگر کشورها هم فکر کنید اما با پاس ایرانی عملا شانسی برای کار پیدا کردن در کشورهای دیگر ندارید. درس خوندن در امریکا برای کار پیدا کردن در کشورهای دیگر خیلی خوبه اما نه با ماسپورت ایرانی. اگر در امریکا درس خوندید برای اقامت کانادا حتما تلاش کنید تا اپشن کار در اروپا را هم برای خودتون ایجاد کنید.
    موفق باشید
    ویرایش توسط farveh : January 10th, 2016 در ساعت 10:52 AM

با سلام
    بنده فارغ التحصیل رشته ی علوم کامپیوتر در دانشگاه شهیدبهشتی تهران با معدل 13.60 هستم و در حال حاضر به دلیل علاقه ام به رشته ی مدیریت برای مقطع ارشد , MBA را در دانشگاه شریف مشغول به تحصیل هستم !

برای مقطع دکترا هم می خواهم برای دانشگاه های آمریکا اقدام کنم , و برای دانشگاه های زیر رنک 50 !
    با توجه به اینکه سطح زبان خوبی دارم و روی نمره ی 700 GMAT می توانم حساب باز کنم آیا بنظرتان امکان پذیرش گرفتن از دانشگاه های آمریکا با فاند رو خواهم داشت ؟ در ضمن بتوان موقعیت کاری خوبی نیز پیدا کرد

با تشکر

Junior Member

سلام و دورد فراوان.
    آیا برای فاند گرفتن از دانشگاههای کانادا برای فوق یا دکترای مدیریت بازرگانی شرایط سنی و سن مهمه؟ و اگه میشه لطفا شرایط رزومه ای رو که شانس بالایی برای بورسیه کانادا در رشته مدیریت عنوان کنید . با سپاس

صفحه 1 از 8 12345678 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)