صفحه 18 از 49 نخستنخست ... 8910111213141516171819202122232425262728 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 171 تا 180 , از مجموع 487

موضوع: ایروان (ارمنستان) - مصاحبه‌ی سفارت و تجربیات روز مصاحبه در سال ۲۰۱۶

Junior Member

پیش فرض پاسخ : ایروان (ارمنستان) - مصاحبه‌ی سفارت و تجربیات روز مصاحبه در سال ۲۰۱۶

سلام به همگی
    من تجربیات سفر رو در دو بخش سفر به ارمنستان و مصاحبه خدمتتون عرض می کنم. از اونجایی که دوستان توصیه کرده بودند که اقلا تجربیات یکسال گذشته رو بخونید، بنده از تکرار مواردی که سایر دوستان اشاره کرده اند تا جای ممکن پرهیز می کنم و صرفا نکاتی رو اضافه می کنم:

- برای خرید سیمکارت به دوستان سفارش می کنم که در صورتی که می توانند قبل از مسافرت تحقیق کنند ببینند هتل سیمکارت هدیه به آنها میدهد یا نه. بطور مثال ما به هتل سیلاچی رفتیم و سیم کارت هدیه ای که به هر مهمان می دادند (با اعتبار اولیه 200 درام که به قیمت های امروز حدود 700 تومان هست). بالطبع اعتبار اولیه اون جوابگوی تماس داخل ارمنستان هم چندان نیست تا چه برسد به تماس با ایران. اما من به نمایندگی شرکتی که سیمکار را داده بود (Beeline) رفتم و گفتم 500 درام اون رو شارژ کنند (معادل 3750 تومن در قیمت فعلی) و گفتم بسته اینترنت خالی روی اون فعال کند. بسته اینترنت یک هفته ای (شایدم سه روزه) روی اون فعال کرد (فکر کنم با محدودیت 500 مگابایت) که عملا برای خارج هتل کاملا جوابگو بود و می شد با خانواده و دوستان اسکایپ داشت
    - در مورد کرایه ها همانطور که دوستان گفتند بهترین حالت تاکسی متر هست. بطورمثال از سفارت تا هتل سیلاچی با تاکسی متر 600 درام بیشتر هزینه نداشت. اما خوب خیلی کم می شد تاکسی رو مجبور کرد که تاکسی متر بزند و باید با اونها چونه می زدید. ما طبق توصیه دوستان همان فرودگاه 1500 درام رو با یک راننده طی کردیم. اما طرف میون راه دبه کرد. زنگ زد به یک ایرانی و اون ایرانی می گفت این میگه 3000 درام بهم بدید. من گفتم یا برگرده فرودگاه یا بریم پیش پلیس. کلی حرفمون شد. دوباره طرف جلوی پذیرش هتل اومد و من برای پذیرش توضیح دادم که دبه کرده است. در مجموع حداقل دوبار برای ما رخ داد که پیرمردهای اونجا مبلغ کمتری رو طی کردند و بعد دبه کردند. به تاکسی تا هتل 1500 درام بیشتر ندادیم اما تاکسی هتل تا فرودگاه که 2000 تا باهاش طی کرده بودیم و دبه کرد 2500 تا بهش دادیم. اما بخرحال باید مواظب باشید. ولی اگر مثلا 2500 تا از هتل تا فرودگاه و برعکس ببرند بنظر مناسب میاد
    - در مورد گرفتن هتل هم تا جای ممکن از آژانس های ایرانی در ایران نگیرید. یا اگر آژانس ارمنی پیدا کردید از انها بگیرید و یا این که دوستان توصیه کرده بودند همانجا چانه بزنید
    - اگر خیلی می خواهید صرفه جویی کنید یک وعده شام را با خودتون ببرید. مثلا ما فلافل و ماست و پنیر و .... برده بودیم
    - با توجه به این که عمدتا هزینه هتل برای یک نفر و دونفر چندان متفاوت نیست و هزینه هواپیما هم خیلی بالا نیست (حدود 800 تومن) اگر دوست یا آشنایی دارید که پایه سفر هست، میتونید دوتایی برید
    - من بلیط رو آسمان گرفتم چون کنسل کردن یا عقب انداختن اون هزینه کمتری داشت
    - برای تورهای ارمنستان گردی از یکی دو جا قیمت بگیرید و انتخاب کنید. اگر خودتان مثلا 6 نفر بشوید و ماشین بگیرید خیلی مناسب تر میشه اما اگه هم بخواید تور بگیرید با چند بار قیمت گرفتن می تونید مناسب تر بگیرید
    - مغز گردو، میوه خشک شده و قهوه ظاهرا قیمت مناسبی نسبت به ایران دارند. ما از بازارچه روبروی هتل سیلاچی خریدیم.
    - بعضا هتل ها بعضی امکاناتی که در سایتشان نوشته اند رو در اتاق نگذاشته اند که میتونید ازشون تقاضا کنید تا بهتون بدن. مثل اتو یا صندوق برای وسایل ارزشمند
    - حتما یادتون باشه در هنگام خروج از اتاق در رو قفل کنید، یکی از هم وطنان قفل نکرده بود و احتمال می داد مقداری از پولش رو برده باشند
    - اجناس در مجموع اونجا گرون هست مگر تخفیف های ویژه ای با درصد بالا داشته باشه
    - برای تبدیل ارز هم به مقدار نیازتان در جاهای با قیمت مناسب انجام دهید. یک هایپرمارکت با شعب زیاد و یک صرافی نزدیک سیلاچی نرخ خوبی داشتند

این ها مواردی هست که الان به ذهنم می رسد.

ApplyAbroad Veteran
    summer_66 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Artificial Intelligence /Shiraz University

پیش فرض پاسخ : ایروان (ارمنستان) - مصاحبه‌ی سفارت و تجربیات روز مصاحبه در سال ۲۰۱۶

با تشکر از دوستمون بابت توضیحات عالی و کاملشون. برای تبدیل ارز بهترین قیمت رو شعب SAS میده. هر جایی چنج نکنید. توی میدون جمهوریشون هم خود پرداز بانک ملت موجود هست اگر احیانا نیاز به گرفتن پول از کارت عضو شتابتون پیدا کردید این نکته رو در نظر داشته باشید.
    ویرایش توسط summer_66 : May 5th, 2016 در ساعت 08:10 PM
    .If I had my life to live again. I'd make the same mistakes, only sooner

."If you get NO in answer, remember N.O. is "Next Opportunity

Junior Member

تجربیات مصاحبه های پرماجرای من

**** خیلی خیلی مهم: لطفا بدون درنظر گرفتن شرایط خاص تجربه من تعمیم به عموم ندهید. کلیه شرایط من رو در نظر بگیرید و فکر نکنید شرایط مشابه برای دیگران هم روی خواهد داد. اگر این شرایط رو در نظر نگیرید، نه تنها مشکلتان حل نخواهد شد که بنظرم کار را برای دیگران نیز سخت تر می کنید. خواهش می کنم هرگز بدون درنظر گرفتن شرایط تعمیم ندهید****

من دو روز پس از رفتن به ارمنستان وقت مصاحبه داشتم. من رشته برق -کنترل ارشد رو خوندم و پذیرش فول فاند داشتم. سال اول TA خواهم بود و سال بعد موضوع و استاد مشخص خواهد شد. در دوره ارشد من روی مدلسازی و کنترل در سیستم های اقتصادی کار کرده بودم. احتیاطا سفر رو 5 روزه درنظر گرفته بود تا اگه احیانا ویزای درجا گرفتم، خودم پیکاپ رو انجام بدم.

روز مصاحبه با اون افسری بودم که دوستان تعریف کرده بودند ازش. اولین سوال افسر در مورد علاقه مندی تحقیقاتی بود. براش توضیح دادم که سال اول موضوع ندارم اما به موضوعات مشابه ارشدم علاقه دارم. گفت من ارتباطی بین برق و اقتصاد نمی بینم. براش بیشتر توضیح دادم که گرایش کنترل چی هست و در مورد کار ارشدم توضیح دادم و مقاله های دوره ارشد رو بهش نشون دادم که نویسندگان اون هم مهندس بودیم و هم اقتصاددان در تیممون بود. شروع کرد به تایپ کردن. فکر کردم تایپ می کنه و بقیه سوال ها رو خواهد پرسید
    بعد تایپش گفت من قانع نشدم موضوع تحقیقاتی که میگی ربطی به برق داشته باشه! تازه فهمیدم چه اتفاق عجیبی افتاده. برای چیزی که اصلا فکر نمی کردم مشکل ساز باشه داشتم رد میشدم. براش شروع کردم بیشتر توضیح دادن. گفت من دیگه قانع نمیشم در این مصاحبه و شما میتونید بعدا اقدام کنید. (در این طور موارد معمولا دوستان ناراحت و عصبانی می شوند و اونجا رو ترک می کنند). من گفتم باشه، حرف شما قبول که ویزای من پذیرفته نشد اما توصیه شما الان چیه؟ کدام سفارت برم و چی ببرم تا ثابت کنم؟ گفت هر سفارتی که زودتر وقت گیرت میاد برو. گفتم حتی همین جا؟ گفت آره. گفتم حتی خود شما؟ گفت بله اما باید بتونی سری بعد قانعم کنی و اگر نتونی هیچ فایده ای نداره. گفتم چی بیارم که قانع بشید؟ ترجمه پایان نامه یا چیز مشابهی؟ گفت من نمیدونم. اون تو هستی که باید اثبات کنی زمینه تحقیقاتی آیندت رو و باید برای اون مدرک بیاری.

من با بند Social tie رد شده بودم و می دونستم وقت آزادی جایی نیست. از اونجا که رسیدم هتل می دونستم که آزانس های بی انصاف وقت ها رو رزرو می کنند و سعی می کنند در بازار سیاه بفروشند. خیلی وقت ها این آدم های پول دوست این وقت ها رو یکی دو روز قبل از وقت مصاحبه آزاد می کنند که دیگه کسی نمی تونه اون رو بگیره
    همون روز فرم DS رو پر کردم و ایمیل زدم به استاد راهنمای ارشدم، استاد مشاور ارشدم و استاد راهنمای احتمالی دوره دکترا و قضیه رو گفتم و تقاضای support letter کردم. من از وقتی از مصاحبه بیرون اومدم این تصمیم رو گرفته بودم
    بعد از این دوکار با افراد خیلی مختلفی مشورت کردم. با دوستانی که social tie رد شده بودند و سایر دوستان مشورت کردم. سعی کردم اطلاعاتم رو زیاد کنم
    و بعد از اون نشستم پای چک کردن وقت آزاد سفارت. خوب واقعا حال و روز خوبی نبود اما تا جای ممکن سعی کردم روحیم رو حفظ کنم. دوستان توی اسکایپ من رو می دیدند تعجب می کردند از روحیم. حتی اونایی که روز مصاحبه من رو دیده بودن فکر می کردند شوخی می کنم که میگم رد شده بودم. من تجربه های تلخ در پروسه پذیرش زیاد داشتم. خیلی جاها به من قول نسبتا قطعی داده بودند و لحظه آخر اتفاقات عجیب افتاده بود. مصاحبه حضوری هزینه داده بودند و رفته بودم و رد شده بودم. برای همین بهرحال حفظ روحیم به این موراد هم مرتبط بود.

خوشبختانه و خوشبختانه من 5 صبح روز بعد از مصاحبم برای فردا عصرش تونستم وقت بگیرم.
    سه استادی که گفتم نامه های مفصلی برام نوشتم و فرستادند. اونها رو پرینت گرفتم و با رسید وقت و ... مدارکم رو کامل کردم.

روز مصاحبه با افسر دیگری مصاحبه داشتم. حقیقتش از نظر خودم تا یکساعت قبل مصاحبه دلم آروم بود اما اون موقع یکمی مضطرب شده بودم. بهرحال رفتم و مصاحبه شروع شد.
    بهش در مورد ریجکتم گفتم و گفتم 4 نامه همراهم هست. نامه دانشگاه رو دادم که سال اول TA هست و نامه استادراهنمای احتمالی رو و وقتی خواستم دو نامه دیگه رو بدم دیگه گفت لازم نیست. (حتی نامه استاد رو کامل نخوند چون مفصل بود)
    ازم رزومه خواست و در مورد رزومم و سربازی پرسید. و سوالات مشابهی که از بقیه دوستان می پرسند
    بعد بهم گفت تو دو روز پیش مصاحبه داشتی چطوری وقت گرفتی؟
    گفت این آژانس ها این کار رو می کنند و بعضا کمی قبل مصاحبه ها وقت ها رو کنسل می کنند و این وقت ها می سوزند
    گفت چقدر پول دادی برای مصاحبه امروز؟
    گفتم 160 دلار
    گفت به آژانس ها چقدر دادی؟
    گفتم من به آژانس ها پول ندادم اما اینقدر خوش شانس بودم که 5 صبح دیروز وقت آزاد پیدا کردم و گرفتم.
    گفتم خواهش می کنم فکری بکنید به حال دانشجوهای ایرانی تا گرفتار این موارد نشوند
    گفت داریم روش کار می کنیم
    گفت پرونده تو بررسی بیشتر می خواد
    گفتم چقدر
    گفت عدد دادن سخت هست. فکر می کنم برای تو 4-5 ماه وقت ببره
    گفتم این طوری پذیرشم از دست میره
    گفت نزدیک به ددلاین بهمون یادآور شو
    خداحافظی کردم اومدم بیرون. یهو دوباره برگشتم و گفتم ببخشید مالتیپل میشه یا سینگل
    گفت برای تو قاعدتا سینگل می شه
    ازش تشکر کردم و به فارسی گفت "موفق باشید"

دوستان، تجربه من خیلی تجربه خاصی بود. واقعا بنظرم هیچ دلیلی برای رد کردنم وجود نداشت. البته بعدش که فکر کردم شاید بهرحال آفیسر فکر کرده صادق نیستم و دارم موضوع علاقه مندی الکی میگم اما با توجه به این که صراحتا پرسیده بودم که پیش خودت بیام مشکلی نداره؟ خوب خودش گفت بود مشکلی نیست و 4 تا نامه ساپورت برده بودم
    من با سوال اول آفیسر رد شده بودم و دلیل رد شدنم دقیقا مشخص بود. از این جهت اون نامه موضوع رو کاملا شفاف سازی می نمود
    نامه هایی که از استادها برده بودم ریز به ریز موضوع رو باز کرده بودند و مخاطب اونها آفسیر با موضوع صریح مشکل ویزام در مصاحبه قبلی بود
    این موارد خیلی خیلی موارد خاصی ممکنه رخ بدهد و به احتمال خیلی خیلی زیاد اگر هر کدام از این بندها متفاوت بود، در جا دوباره رد میشدم. پس صرف این که این قضیه برای من رخ داده است دلیل نمیشود شما کار مشابهی رو بکنید چون احتمالا نتیجه عین مصاحبه قبلی خواهد شد.
    من باورم این هست که در موارد دیگر اون توصیه دوستان در مورد فاصله افتادن بین مصاحبه ها و رفتن به سفارت دیگه توصیه لازمی هست اما من شرایطم خیلی خاص بود و خوشبختانه تونسته بودم روحیه خودم رو حفظ کنم

کلیرنس اون هم وقتی آفیسر میگه طولانی، شاید نتیجه مطلوب برای خیلی هامون نباشه اما پس از رد شدن، برای آدم امیدی رو زنده می کنه

اما یک توضیه مهم:
    لطفا با روحیه و امید پیش برید. از تجربیات دوستان در اپلای ابرود استفاده کنید اما بیش از حد جو منفی اون رو نگیرید. بهرحال روزانه حدود 40 دسته مصاحبه در ایروان دارند که از اون تعداد شاید 3 نفر تجربه رو اینجا بنویسن. خصوصا اونی که به مشکل می خوره بیشتر احتمال داره که اینجا بنویسه
    اما دوستان من، کیس تا کیس خیلی فرق داره. نحوه مصاحبه کردن آدم ها خیلی فرق داره و ... پس صرفا این که دیدید شرایطتون شبیه دیگری هست دلیلی نمیشه فکر کنید نتیجه شما مثل هم خواهد بود
    از اطلاعات دیگران استفاده کنید و آمادگی داشته باشید و روحیه اما قضیه اونقدرها هم سخت نیست

روز اولی که من ریجکت شدم اصلا تصور ریجکت شدن نداشتم و با کسی بودم که می گفتند سهل گیرتر هست
    روز دومی که من رفتم با فردی که می گفتند سخت گیرتر هست بودم و قبل از من و یکی از بچه ها که اونجا دوست شده بودیم، اقلا دونفری که قبل از ما رفته بودند مصاحبه رد شدند اما ما می دانستیم که کیس تا کیس فرق داره و نباید ناراحت بود
    دوستان با رشته های حساس هم در همان روز اول دیدم که درجا ویزا گرفتند اما خیلی پیگیر این موضوع نبودم که نتیجه نفر قبلی چی بوده، چون می دانستم فرد تا فرد فرق داره.

سلام دوستان
    ممنون میشم اگه دوستان با استفاده از تجربیات و شنیده هاشون کمکم کنند.
    من پذیرش دکترا فول فاند (TA) در رشتۀ فلسفه دارم. چیزی که یک کم نگرانم کرده اینه که یک دکترا در همین رشته از ایران دارم. کل تحصیلات (لیسانس و فوق) و کارم در یک راستا بوده. گپ هم نداشتم. بعد از دکترا هم به مدت 2سال در دانشگاه درس دادم. دقیقتر بگم، در این 2 سال، هیئت علمی دانشگاه شدم و مدرکش را با خودم خواهم برد. سؤالم اینه: به نظر شما آیا تکرار مقطع برام دردسرساز میشه؟ جایی خوندم که افسر به دانشجو گفته که اخیرا قانون کردن که اگه کسی مقطع رو تکرار میکنه و فامیل درجه یک در آمریکا داره رد بشه. من فامیل درجه یک ندارم. اما میترسم که تکرار مقطع مشکلساز بشه. آیا کسی راجع به این قانون شنیده؟ یا مورد مشابهی دیدین که رد (یا پذیرفته) بشه؟
    برای محکم کاری به ذهنم رسیده که از استادم در آمریکا بخوام که یه support letter برای سفارت بنویسه و توضیح بده که در رشتۀ فلسفه عجیب نیست که کسی دوباره از یک دانشگاه بهتر دکترا بگیره و اینکه چیزهای زیادی برای یاد گرفتن در فلسفه در یک دکترای دیگه وجود داره و ....
    نظرتون راجع به اصل مشکل و راه حلهاش چیه؟
    ممنون

ضمنا، 3-4 سال پیش تونستم ویزای J1 بگیرم و یک ترم به عنوان visiting student در آمریکا به سر بردم.
    ویرایش توسط PPhilosophy : April 30th, 2016 در ساعت 06:34 PM

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط omid_man نمایش پست ها
    تجربیات مصاحبه های پرماجرای من

**** خیلی خیلی مهم: لطفا بدون درنظر گرفتن شرایط خاص تجربه من تعمیم به عموم ندهید. کلیه شرایط من رو در نظر بگیرید و فکر نکنید شرایط مشابه برای دیگران هم روی خواهد داد. اگر این شرایط رو در نظر نگیرید، نه تنها مشکلتان حل نخواهد شد که بنظرم کار را برای دیگران نیز سخت تر می کنید. خواهش می کنم هرگز بدون درنظر گرفتن شرایط تعمیم ندهید****

من دو روز پس از رفتن به ارمنستان وقت مصاحبه داشتم. من رشته برق -کنترل ارشد رو خوندم و پذیرش فول فاند داشتم. سال اول TA خواهم بود و سال بعد موضوع و استاد مشخص خواهد شد. در دوره ارشد من روی مدلسازی و کنترل در سیستم های اقتصادی کار کرده بودم. احتیاطا سفر رو 5 روزه درنظر گرفته بود تا اگه احیانا ویزای درجا گرفتم، خودم پیکاپ رو انجام بدم.

روز مصاحبه با اون افسری بودم که دوستان تعریف کرده بودند ازش. اولین سوال افسر در مورد علاقه مندی تحقیقاتی بود. براش توضیح دادم که سال اول موضوع ندارم اما به موضوعات مشابه ارشدم علاقه دارم. گفت من ارتباطی بین برق و اقتصاد نمی بینم. براش بیشتر توضیح دادم که گرایش کنترل چی هست و در مورد کار ارشدم توضیح دادم و مقاله های دوره ارشد رو بهش نشون دادم که نویسندگان اون هم مهندس بودیم و هم اقتصاددان در تیممون بود. شروع کرد به تایپ کردن. فکر کردم تایپ می کنه و بقیه سوال ها رو خواهد پرسید
    بعد تایپش گفت من قانع نشدم موضوع تحقیقاتی که میگی ربطی به برق داشته باشه! تازه فهمیدم چه اتفاق عجیبی افتاده. برای چیزی که اصلا فکر نمی کردم مشکل ساز باشه داشتم رد میشدم. براش شروع کردم بیشتر توضیح دادن. گفت من دیگه قانع نمیشم در این مصاحبه و شما میتونید بعدا اقدام کنید. (در این طور موارد معمولا دوستان ناراحت و عصبانی می شوند و اونجا رو ترک می کنند). من گفتم باشه، حرف شما قبول که ویزای من پذیرفته نشد اما توصیه شما الان چیه؟ کدام سفارت برم و چی ببرم تا ثابت کنم؟ گفت هر سفارتی که زودتر وقت گیرت میاد برو. گفتم حتی همین جا؟ گفت آره. گفتم حتی خود شما؟ گفت بله اما باید بتونی سری بعد قانعم کنی و اگر نتونی هیچ فایده ای نداره. گفتم چی بیارم که قانع بشید؟ ترجمه پایان نامه یا چیز مشابهی؟ گفت من نمیدونم. اون تو هستی که باید اثبات کنی زمینه تحقیقاتی آیندت رو و باید برای اون مدرک بیاری.

من با بند Social tie رد شده بودم و می دونستم وقت آزادی جایی نیست. از اونجا که رسیدم هتل می دونستم که آزانس های بی انصاف وقت ها رو رزرو می کنند و سعی می کنند در بازار سیاه بفروشند. خیلی وقت ها این آدم های پول دوست این وقت ها رو یکی دو روز قبل از وقت مصاحبه آزاد می کنند که دیگه کسی نمی تونه اون رو بگیره
    همون روز فرم DS رو پر کردم و ایمیل زدم به استاد راهنمای ارشدم، استاد مشاور ارشدم و استاد راهنمای احتمالی دوره دکترا و قضیه رو گفتم و تقاضای support letter کردم. من از وقتی از مصاحبه بیرون اومدم این تصمیم رو گرفته بودم
    بعد از این دوکار با افراد خیلی مختلفی مشورت کردم. با دوستانی که social tie رد شده بودند و سایر دوستان مشورت کردم. سعی کردم اطلاعاتم رو زیاد کنم
    و بعد از اون نشستم پای چک کردن وقت آزاد سفارت. خوب واقعا حال و روز خوبی نبود اما تا جای ممکن سعی کردم روحیم رو حفظ کنم. دوستان توی اسکایپ من رو می دیدند تعجب می کردند از روحیم. حتی اونایی که روز مصاحبه من رو دیده بودن فکر می کردند شوخی می کنم که میگم رد شده بودم. من تجربه های تلخ در پروسه پذیرش زیاد داشتم. خیلی جاها به من قول نسبتا قطعی داده بودند و لحظه آخر اتفاقات عجیب افتاده بود. مصاحبه حضوری هزینه داده بودند و رفته بودم و رد شده بودم. برای همین بهرحال حفظ روحیم به این موراد هم مرتبط بود.

خوشبختانه و خوشبختانه من 5 صبح روز بعد از مصاحبم برای فردا عصرش تونستم وقت بگیرم.
    سه استادی که گفتم نامه های مفصلی برام نوشتم و فرستادند. اونها رو پرینت گرفتم و با رسید وقت و ... مدارکم رو کامل کردم.

روز مصاحبه با افسر دیگری مصاحبه داشتم. حقیقتش از نظر خودم تا یکساعت قبل مصاحبه دلم آروم بود اما اون موقع یکمی مضطرب شده بودم. بهرحال رفتم و مصاحبه شروع شد.
    بهش در مورد ریجکتم گفتم و گفتم 4 نامه همراهم هست. نامه دانشگاه رو دادم که سال اول TA هست و نامه استادراهنمای احتمالی رو و وقتی خواستم دو نامه دیگه رو بدم دیگه گفت لازم نیست. (حتی نامه استاد رو کامل نخوند چون مفصل بود)
    ازم رزومه خواست و در مورد رزومم و سربازی پرسید. و سوالات مشابهی که از بقیه دوستان می پرسند
    بعد بهم گفت تو دو روز پیش مصاحبه داشتی چطوری وقت گرفتی؟
    گفت این آژانس ها این کار رو می کنند و بعضا کمی قبل مصاحبه ها وقت ها رو کنسل می کنند و این وقت ها می سوزند
    گفت چقدر پول دادی برای مصاحبه امروز؟
    گفتم 160 دلار
    گفت به آژانس ها چقدر دادی؟
    گفتم من به آژانس ها پول ندادم اما اینقدر خوش شانس بودم که 5 صبح دیروز وقت آزاد پیدا کردم و گرفتم.
    گفتم خواهش می کنم فکری بکنید به حال دانشجوهای ایرانی تا گرفتار این موارد نشوند
    گفت داریم روش کار می کنیم
    گفت پرونده تو بررسی بیشتر می خواد
    گفتم چقدر
    گفت عدد دادن سخت هست. فکر می کنم برای تو 4-5 ماه وقت ببره
    گفتم این طوری پذیرشم از دست میره
    گفت نزدیک به ددلاین بهمون یادآور شو
    خداحافظی کردم اومدم بیرون. یهو دوباره برگشتم و گفتم ببخشید مالتیپل میشه یا سینگل
    گفت برای تو قاعدتا سینگل می شه
    ازش تشکر کردم و به فارسی گفت "موفق باشید"

دوستان، تجربه من خیلی تجربه خاصی بود. واقعا بنظرم هیچ دلیلی برای رد کردنم وجود نداشت. البته بعدش که فکر کردم شاید بهرحال آفیسر فکر کرده صادق نیستم و دارم موضوع علاقه مندی الکی میگم اما با توجه به این که صراحتا پرسیده بودم که پیش خودت بیام مشکلی نداره؟ خوب خودش گفت بود مشکلی نیست و 4 تا نامه ساپورت برده بودم
    من با سوال اول آفیسر رد شده بودم و دلیل رد شدنم دقیقا مشخص بود. از این جهت اون نامه موضوع رو کاملا شفاف سازی می نمود
    نامه هایی که از استادها برده بودم ریز به ریز موضوع رو باز کرده بودند و مخاطب اونها آفسیر با موضوع صریح مشکل ویزام در مصاحبه قبلی بود
    این موارد خیلی خیلی موارد خاصی ممکنه رخ بدهد و به احتمال خیلی خیلی زیاد اگر هر کدام از این بندها متفاوت بود، در جا دوباره رد میشدم. پس صرف این که این قضیه برای من رخ داده است دلیل نمیشود شما کار مشابهی رو بکنید چون احتمالا نتیجه عین مصاحبه قبلی خواهد شد.
    من باورم این هست که در موارد دیگر اون توصیه دوستان در مورد فاصله افتادن بین مصاحبه ها و رفتن به سفارت دیگه توصیه لازمی هست اما من شرایطم خیلی خاص بود و خوشبختانه تونسته بودم روحیه خودم رو حفظ کنم

کلیرنس اون هم وقتی آفیسر میگه طولانی، شاید نتیجه مطلوب برای خیلی هامون نباشه اما پس از رد شدن، برای آدم امیدی رو زنده می کنه

اما یک توضیه مهم:
    لطفا با روحیه و امید پیش برید. از تجربیات دوستان در اپلای ابرود استفاده کنید اما بیش از حد جو منفی اون رو نگیرید. بهرحال روزانه حدود 40 دسته مصاحبه در ایروان دارند که از اون تعداد شاید 3 نفر تجربه رو اینجا بنویسن. خصوصا اونی که به مشکل می خوره بیشتر احتمال داره که اینجا بنویسه
    اما دوستان من، کیس تا کیس خیلی فرق داره. نحوه مصاحبه کردن آدم ها خیلی فرق داره و ... پس صرفا این که دیدید شرایطتون شبیه دیگری هست دلیلی نمیشه فکر کنید نتیجه شما مثل هم خواهد بود
    از اطلاعات دیگران استفاده کنید و آمادگی داشته باشید و روحیه اما قضیه اونقدرها هم سخت نیست

روز اولی که من ریجکت شدم اصلا تصور ریجکت شدن نداشتم و با کسی بودم که می گفتند سهل گیرتر هست
    روز دومی که من رفتم با فردی که می گفتند سخت گیرتر هست بودم و قبل از من و یکی از بچه ها که اونجا دوست شده بودیم، اقلا دونفری که قبل از ما رفته بودند مصاحبه رد شدند اما ما می دانستیم که کیس تا کیس فرق داره و نباید ناراحت بود
    دوستان با رشته های حساس هم در همان روز اول دیدم که درجا ویزا گرفتند اما خیلی پیگیر این موضوع نبودم که نتیجه نفر قبلی چی بوده، چون می دانستم فرد تا فرد فرق داره.

سلام دوست عزیز

شما از چه طریق تونستی دوباره وقت بگیری؟

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط nima2222 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز

شما از چه طریق تونستی دوباره وقت بگیری؟
    سلام
    طریق خاصی نبود
    چک کردن وبسایت
    تجربیاتم برای گرفتن وقت نشون می داد که یکی دو روز مونده به وقت مورد نظر بعضی ها وقت کنسل می کنند
    5 صبح بود یکی کنسل کرد و من اون وقت رو گرفتم

البته همونطور که بالاتر نوشتم، اگه در وضعیت پروفایل دوستان تغییری حاصل نشه وقت گرفتن رو توصیه نمی کنم. توصیه دوستان زمان دادن و تغییر سفارت بود اما وضعیت من خیلی خاص بود و چند نامه جدید هم همراه داشتم ....

Junior Member

سلام به همه دوستان،

الان تو مقطعی هستیم که نوبت گرفتن برای مصاحبه ویزا داره به اوجش می رسه و منم همیشه می خواستم دینم رو به این سایت و دوستان دیگه ادا کنم. راستش من سال گذشته کلیر شدم ولی خب به نظرم تجربه شخصیم شاید مفید باشه و سعی میکنم به اون سوالایی که تو ذهن همه هست مستقیم اشاره کنم و جزییات رو از پست ههای دیگه می تونید پیدا کنید. اطلاعات کلی من این بود: رشته تحصیلی: لیسانس مکانیک و ارشد هوافضا، جهت مقطع دکتری مکانیک در امریکا، خدمت: معاف کفالت، سابقه کار در ایران: سه سال در شرکت پیمانکار شرکت مرتبط با انرژی، وضعیت فاند: بدون فاند در I-20. در کل بخواید حساب کنید در حالت کلی احتمال ریجکت شدن کم نیست طبق پیش فرض. من از زمان مصاحبه حدود 40 روز بعد کلیر شدم. من حاضر شدم ریسک این رو بپذیرم که اطلاعات به نظر حساس رو از رزومم پاک کنم( مثل کار تو زمینه انرژی) تا اینکه احتمال بدم که ممکنه به اطلاعات شخصی مثه من دسترسی داشته باشن. بهتون پیشنهاد میکنم اگر واقعا خودتون فکر میکنید که یه ادم معمولی و بی خطر هستید و شغل دولتی حساس نداشتید، با اعتماد به نفس بالا برید برای مصاحبه. طیق تجربه شخصی من، مصاحبه واقعا چیز عجیب غریبی نیست و مصاحبه کننده ها ادم های خوب (شاید غیر خوب هم باشن بعضی جاها) و البته روانشناس های قهاری هستند. به نظر من 90 درصد مصاحبه روانشناسی و 10 درصد مدارکی هست که دارید. چیزهایی که بسیار مهم و تاثیر گذار هستند کارت خدمت برای اقایون، وضعیت فاند و داشتن توضیح برای اون هست و همچنین bank statemen و تاییدیه DS-160 و پرداخت پول هست. از من فقط اصل کارت خدمت، I-20 و پاسپورت و همون نامه بانک رو خواست و نگاه کرد و سوالات کلا به مدت سه دقیق شروع شد. فاند نداشتم و ازم پرسید چیکار می خوای بکنی. نامه بانک رو دادم و گفتم پدرم تا یکسال اول میتونه منو ساپورت کنه (38000 بود I-20 و من حدود 40000 داشتم) و مدیر دانشجوها گفته که باید بعد از یکسال بتونی استاد پیدا کنی و من فکر میکنم حتی تو چند ماه اولم میتونم ادوایزر و فاند پیدا کنم. استراتژیم این بود تمام مدارک نشان دادن انگیزه برا برگشتن یا توانایی مالی پدرم و اسنادی که به نامه منه رو نشون بدم که اصلا علاقه ای نشون نمیداد. این وسط بگم که زیاد سرحال نبود اقای افیسر و شوخی نمی کرد. خیلی هم جدی بود. بعد پرسید که چرا این دانشگاه. منم صادقانه بهش گفتم با توجه به نمره زبانم و معدل و شرایط خودم، چنتا دانشگاه رو در حد خودم که فکر میکردم احتمال پذیرش توشون زیاده و استادایی که کاراشون مشابهه منه زیاد داره انتخاب کردم. از سه تاشون پذیرش گرفتم که البته این دانشگاههی که الان میرم اولین جایی بود که پذیرش داد بهم. گفتم این دانشگاه رو از تو usnews چک کردم، خود دانشگاه و استاداش رو و به نظرم خوبه. پرسید فقط از تو همون سایت، اون خیلی سایت کلی هست. منم گفتم یکی از منابع اصلیم بود چون خیلی وقتا دنبال اطلاعات جنرال بودم. بعد پرسید که، گفتی استادا رو هم چک کردی، اسم چنتاشونو بگو (این دیگه مثلا تهه مچ گیریشون تو کیس من بود). و من واقعا چک کرده بودم و از شانسم شب گذشته به همچین سوالی فکر کرده بودم و دو سه تا رو بلد بودم و گفتم و یه چیزایی نوشت تو کامپیوترش و گفت برو منتظر ایمیل باش. که من پرسیدم ینی کلیرنس و گفت اره وتمام.
    حالا ارزیابی من از کل همون سه چهار دقیقه. اول اینکه وقتی داشت می پرسید چرا این دانشگاه، من متوجه سوالش نشدم، چون زبانم خوب نبود و دوباره ازش پرسیدم. دفعه سوم هم نفهمیدم درست ولی چون احساس کردم طرف حساس شد یکم، یه چیزی شروع کردم به گفتن برا خودم که سریع گفت منظورم این نبود و دوباره سوالش رو گفت. و من فهمیدم و جوابش رو گفتم که تو بالا بود. تو این سه چهار بار اصلا سعی نکرد ارومتر یا واضح تر بگه و راستش من فکر میکردم الان طرف عصبانی میشه و میگه خوش اومدی. ولی باز به نظرم فقط قصدش این بود که منو تو شرایط تحت فشار بزاره و منو بررسی کنه. به نظر من خیلی از ماها تا قبل از مصاحبه هیچ اطلاعات دیگه ای نداریم دستشون. فقط تو روز مصاحبه صفحه اطلاعاتمون میاد بالا و نگاه میندازن اگه چیز غیر عادی ببینن و مهمتر از همه اینه که اطلاعاتی رو که ثبت کردیم، حالا چه تو ds-160 چه رزومه اگه خواستن و یا چیزایی دیگه، با جوابایی که میدیم بخونن باهم، همین. اگه سعی کنید هر چیزی نوشتین و یا هرچیزی که می خواید بگید به هم بخورن و بی ربط نباشن به نظر من مشکلی پیش نمیاد. خالی گنده نبندین. از من چیزی راجع به برگشتن نپرسید ولی خب گواهی درخواست کار و موقعیت شغلی داشتم. تقریبا همه ایرانیا تدریس رو انتخاب میکنن و اونا هم میدونن ساختگیه. سعی کنید اگه تدریس رو هم به عنوان شغل اینده انتخاب می کنید جواب داشته باشید که چرا و قبلا سابقه داشتید یا نه. مثلا دوستم اومد خیلی خودشو safe نشون بده، گفته بود وقتی برگردم ایران میرم تو باغ پرتقال که متعلق به پدرمه کمکش می کنم . واقعا هم باغ پرتقال داشتن و واقعا هم شاید برگرده و تاجر پرتقال بشه ولی می دونید، برا افیسر این میشه یه دروغ تابلو. و بعد این رفته بود اونور و برگشته بود و گفته بود که ما مطمین نیستیم که شما برمیگردید و ریجکت. البته اون ترکیه بود. به هر حال: به خودتون اعتماد به نفس کامل داشته باشید، صادق باشید تا حد امکان و سعی کنید تمام چیزایی که تو سرتون و مدارکتون هست مثه یه قصه به هم ارتباط داشته باشه. این you should have a story نه فقط برا مصاحبه ویزا که توی خود امریکا و تمام مصاحبه های کاری و غیره هم خیلی مهمه. امیدوارم همه موفق باشید و روزی برسه که واسه ادامه تحصیل تو امریکا کسی مجبور نشه نگران این مسایل باشه.

ارادت

Junior Member

سلام دوستان ،من دیروز وقت مصاحبه داشتم،
    ساعت ۱:۳۰ ظهر،
    وارد شدیم و نوبت من رسید و من افتادم با افیسر میانسال که ریش داره و چشمای آبی ،
    شروع کردم و گفتم سلام حالتون چطوره ، گفت خوبم تو چطوری،
    بعدش ازم پرسید این داشنگاه رو میخوای بری ، علتش چیه براش کامل توضیح دادم و
    بعدش رزومم رو گرفت ازم و گفت چجوری میخوای هزینه هارو بدی گفتم پدرم میده هزینه هارو،
    ازم BS خواست و دادم و گفت خیلی خوبه،
    گفت رشتت چی بوده و چی میخوای بخونی ،با استادی اونجا صحبت کردی که من براس توضیح دادم،
    تا اینجا گفت همه چیز خوبه،

بعدش گفت برادر یا خواهری داری آمریکا،
    گفتم آره ،مشخص بود جلوس بود اطلاعات،
    گفت چند ساله اونجاس و دانشجو هست؟
    گفتم حدود ۴سال اما درسش تماما سده و کار میکنه ، Nonimigrant
    بعد همینو کهدگفتم دو دقیقه شروع کرد تایپ کردن و حرفی نزد،
    و یه کاغذ سفید بعد از دو دقیقه به من داد ،گفت متاسفم الان نمیتونم بذارم بری آمریکا بر اساس قوانین مهاجرت،
    گفتم مرسی ،خداحافظ،
    برگشتم گفتم میتونبم بدونم علت اصلیش چیه؟
    گفت چون برادرت اونجاست و بعد از درسش مونده وکار میکنه من تشخیص میدم تو هم میمونی و نمیتونم بذارم بری...
    بند ۲۱۴B.

شما پیشنهادتون چیه دوستان؟
    من ویزای کانادا هم دارم ،به نظرتون از جای دیگه اقدام کنم دوباره؟
    چه کاری انجام بدم بهتره؟

Junior Member

سلام دوستان من ديروز مصاحبه داشتم.
    دانشجوي برگشتي، بعد از حدودا ٣.٥ سال
    بهم گفت موضوع كاريت چيه و چرا اومدي ايران. كلا دو دقيقه بيشتر طول نكشيد
    گفت ويزات اماده ميشه تا دوشنبه بيا بگير.
    به نظر شما احتمالش هست تا جمعه آماده بشه؟ كسي تجربه اي در اين زمينه داره؟ من موندم اينجا تا ويزامو بگيرم بعد برم ايران

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط sami90 نمایش پست ها
    سلام دوستان ،من دیروز وقت مصاحبه داشتم،
    ساعت ۱:۳۰ ظهر،
    وارد شدیم و نوبت من رسید و من افتادم با افیسر میانسال که ریش داره و چشمای آبی ،
    شروع کردم و گفتم سلام حالتون چطوره ، گفت خوبم تو چطوری،
    بعدش ازم پرسید این داشنگاه رو میخوای بری ، علتش چیه براش کامل توضیح دادم و
    بعدش رزومم رو گرفت ازم و گفت چجوری میخوای هزینه هارو بدی گفتم پدرم میده هزینه هارو،
    ازم BS خواست و دادم و گفت خیلی خوبه،
    گفت رشتت چی بوده و چی میخوای بخونی ،با استادی اونجا صحبت کردی که من براس توضیح دادم،
    تا اینجا گفت همه چیز خوبه،

بعدش گفت برادر یا خواهری داری آمریکا،
    گفتم آره ،مشخص بود جلوس بود اطلاعات،
    گفت چند ساله اونجاس و دانشجو هست؟
    گفتم حدود ۴سال اما درسش تماما سده و کار میکنه ، Nonimigrant
    بعد همینو کهدگفتم دو دقیقه شروع کرد تایپ کردن و حرفی نزد،
    و یه کاغذ سفید بعد از دو دقیقه به من داد ،گفت متاسفم الان نمیتونم بذارم بری آمریکا بر اساس قوانین مهاجرت،
    گفتم مرسی ،خداحافظ،
    برگشتم گفتم میتونبم بدونم علت اصلیش چیه؟
    گفت چون برادرت اونجاست و بعد از درسش مونده وکار میکنه من تشخیص میدم تو هم میمونی و نمیتونم بذارم بری...
    بند ۲۱۴B.

شما پیشنهادتون چیه دوستان؟
    من ویزای کانادا هم دارم ،به نظرتون از جای دیگه اقدام کنم دوباره؟
    چه کاری انجام بدم بهتره؟
    سلام، من شنيدم كانادا اخيرا يكمي اختلال پيش اومده تو كاراشون براي ويزاي دانشجويي امريكا
    به نظر من بهترين جا براي شما ميتونه تركيه باشه چون يك بار هم ريجكت شديد.
    ايشالا بگيريد ويزاتونو اين دفعه

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)