صفحه 12 از 61 نخستنخست ... 2345678910111213141516171819202122 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 606

موضوع: کارشناسی ارشد مجدد یا دکتری ؟

پیش فرض پاسخ : کارشناسی ارشد مجدد یا دکتری ؟

پاسخ من در جواب حرف شما نبود و نظر شخصی بود (نقل قول نکردم) ! اما عرض به خدمتتون که به دلایلی که شما مطرح کردید من قبلن زیاد فکر کردم چون خودمم چنین تصمیمی داشتم ولی به این نتیجه رسیدم هر دوتا مزیتی که عنوان کردید می تونست توی همون مستر اول اتفاق بیفته ! تمام حرف من اینه که اگر کسی هدفش برای خودش روشن و مشخص باشه بعیده کارش به مستر دوم برسه ! و به نظر من اگر کسی قبول کرده که مستر مجدد بخونه این رو هم قبول کرده که مسیری که در ابتدا رفته کاملن آگاهانه نبوده ! البته این موضوع هم مثل همه چیز نسبی هست و ... و من بطور کلی عرض کردم !

Global Moderator

Simon آواتار ها

پويا خان چيزي كه شما خواستي و پرسيدي مشكل اكثر كساني كه نتونستن به راحتي براي دكتري فاند بگيرند بوده و فكر كنم همه زماني به اين گزينه فكر كرديم. لذا هدف از اين مستر دوم كاملا مشهوده و مشخصه كه شما بخاطر علاقه به فيلد ديگه يا تغيير ذائقه ات نميخواي اينكارو انجام بدي و در حقيقت دنبال يك در باز هستي به سمت چيزي كه در ذهن داري. پس بهت به عنوان كسي كه اين گزينه رو زياد در نظر داشته بگم كه :
    حرف دوستان در خصوص اينكه با مستر دوم كار راحت تر گير مياري حتي راحت تر از دكتري را تائيد ميكنم.
    اما اومديم و شما دنبال كار صنعتي نبودي. اونوقت دو سال شايدم كمي بيشتر از عمرت رو صرف چيزي ميكني كه يا الان درست نيست يا قبلا كه صرفش كردي درست نبوده. پذيرش اين با خودته. شايدم يكي به اين نتيجه برسه كه فيلد ديگه در اونجا رونق بهتري داره شايدم مثل اكثر ايراني ها 100 تا رشته زدي يكي گرفته. ما كلا سيستم درس خوندنمون از پايه اشتباهه. و براي اينه كه به بحثي مثل Apply كه ميرسيم و يه چيزي مثل SOP همه ميشينيم از هم كپي كردن چون هيچوقت نخواستيم فكر كنيم هدفمون از اين همه هزينه و وقت كه صرف ميشه چيه. ما اصولا فكر نكرده فقط پيش رفتيم و حالا كه به Apply رسيديم مجبورمون كردن كه فكر كنيم كه چرا ميخواييم بريم و اين رشته رو بخونيم و يا چرا اين دانشگاه. ما كلا براي كارهامون دليل خاصي نداريم . بنظر من با خودت صادق باش. اگر به عنوان گزينه اي براي رفتن داري بهش فكر ميكني بي خيال شو و رزومه ات بد هم نيست. لذا فرصت بزار جاي اون 2 سال 1 سال كار تحقيقاتيتو بيشتر كن و بعد مستقيم برو براي دكتري اينجوري هيچيه هيچي 1 سال و نيم زمان و صرف دكترات ميكني بجاي سرو كله زدن با يك مبحث جديد. اگرم كه دوست داري كلا تغيير بدي رشته ات رو با خيال راحت و بدون دو دلي برو جلو. وقتي ميپرسي معلومه كه اين كار پايه و هدف آكادميكي رو پوشش نميده.
    موفق باشي
    اطلاعیه مهم در بخش آمریکا
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

شبیه ساز آزمون تافل را از کجا دانلود کنیم؟
    از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

Junior Member

با عرض سلام
    می خواستم بپرسم اگر فوق لیسانس داشته باشیم، می توانیم برای مقطع "فوق لیسانس" یا "فوق لیسانس+دکتری" در رشته متفاوت با رشته فوق لیسانس اول اما مرتبط با زمینه تحقیقاتی خود اپلای کنیم؟ من فوق برق دارم و لیسانس کامپیوتر، می خوام واسه فوق کامپیوتر اپلای کنم. زمینه کاری ام در فوق لیسانس کامپیوتری بوده با کاربرد رباتیک. کاربردش یه جورایی بین رشته ای است.
    مرسی.

Global Moderator

Simon آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط superbot نمایش پست ها
    با عرض سلام
    می خواستم بپرسم اگر فوق لیسانس داشته باشیم، می توانیم برای مقطع "فوق لیسانس" یا "فوق لیسانس+دکتری" در رشته متفاوت با رشته فوق لیسانس اول اما مرتبط با زمینه تحقیقاتی خود اپلای کنیم؟ من فوق برق دارم و لیسانس کامپیوتر، می خوام واسه فوق کامپیوتر اپلای کنم. زمینه کاری ام در فوق لیسانس کامپیوتری بوده با کاربرد رباتیک. کاربردش یه جورایی بین رشته ای است.
    مرسی.

معي براي اپلاي نداي. من در رزومه ي اساتيد اونجا ديديم كه طرف هم ليسانس شيمي داره هم برق و كلا اونها بعضي هاشون بنا به علايقشون رشته هاشون رو تغيير ميدن و چند تا مدرك دارن. گاهي اين رشته ها با هم در ارتباطن گاهي نه. كامپيوتر و برق كه از نظر اونها كلا يك دپارتمان محسوب ميشه . نگراني نداشته باش. موفقيت قرينت

از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

"یک نظر کلی"
    من توی این فروم، توی بیشتر پست ها 1و 2 و 3 رو دیدم که میخواستم Comment بذارم.

1. بعضیا میخوان Master دوباره بخونن واسه اینکه شانس پذیرش PhD توی یه دانشگاه Top رو داشته باشن.
    2. بعضیا فکر میکنن که Master دوباره یعنی 2 سال تلف کردن عمر.
    3. آیا Fund گرفتن Master واقعا سخته ؟

Comment1: به نظر من اگه به علاقتون رجوع کنین خیلی بهتره تا اینکه همه ی فکرتون این باشه که PhD رو توی یه دانشگاه فقط با Ranking خوب باشین، یه گروه تحقیقاتی مورد علاقتون میتونه شمارو خیلی موفق تر از یه دانشگاه با Ranking خیلی خوب بکنه ...
    Comment2: نه اینطوری نیست، به فرض شما الان PhD دارین، یا باید شروع به تحقیقات جدی بکنین یا اینکه نمیدونم کاری چیزی ... ولی اگه بخوایین به هدف برترتون برسین دیگه عمر تلف شده ای نخواهین داشت. اگه واقعا دوس دارین، دوبار Master خوندن میتونه افق های خیلی متفاوتی جلو روتون باز کنه. قطعا با Master دوباره جایی نمیرین که بدتر از Master فعلیتون باشه و این علاوه بر بالا بردن شانس پذیرش PhD، میتونه اشرافتون به موضوع مورد علاقتون رو هم بالا ببره که عامل بسیار مهمی میتونه باشه واسه موفقیت در PhD ...
    Comment3: اگه یه خرده زیرک باشن و بتونین از موقعیت هاتون به خوبی استفاده کنین، میتونین براحتی Fund واسه Master بگیرین ...

[تجربه شخصی]: من دوباره واسه Master فیزیک اقدام کردم، خیلی دوس داشتم که بعد PhD برم MIT (که میشه حدود 6 و 7 سال دیگه، تازه اونم اگه بتونم برم MIT). جالبه بدونین با کاری که کردم اگه خدا بخواد حتی سال دیگه میتونم براحتی برم MIT، هرچند همون طوری که گفتم دیدگاهتون هم توی این شرایط عوض میشه و شاید حتی حس کنین که MIT براتون جای خوبی نباشه و برعکس مثلا UNCS فوق العاده باشه ...
    خواستم اینارو بگم تا اونایی که واقعا میخوان این کارو بکنن، بدونن که با یه حساب سرانگشتی میتونین خیلی موفق باشین.
    با آرزوی موفقیت همه ی بچه های ایران

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط h.behrouz نمایش پست ها
    سلام خدمت مدیر محترم رامتین خان
    من تمام فروم گشتم ولی برای سوالم تاپیکی پیدا نکردم " من در حال اتمام کارشناسی ارشد هستم و میخواستم بدونم چون احتمالا از دانشگاه خوبی پذیرش نمیتونم بگیرم آیا برای مستر مجددا اقدام کنم یا همون دکتری؟ چون میخوام برای دکتری حتما توی دانشگاه خاص ( خفن بالا ) باشم. در ضمن میشه برای دوره دکتری اقدام کرد ولی قید کرد که مایل به تحصیل مجدد در مستر می باشم؟ مشکل اینه که برای مستر کمتر فاند میدن " البته فکر کنم سوال خیلی ها باشه.
    با تشکر
    عزیز برادر بذار یه چیزی رو خیلی رک به شما و به همه بچه ها بگم. کوتاه میگم. دانشگاه هایی که علم دنیا رو به پیش می برن بیست تا دانشگاه اول دنیان. بقیه چندان فرقی با هم ندارن. مهم اینه که اروپا و آمریکا مانع پیشرفت شما نمیشن و اگه قابل باشی میتونی جایگاه خودت رو به دست بیاری

نقل قول نوشته اصلی توسط Armik نمایش پست ها
    مستر مجدد یعنی قبول این واقعیت که دو سال از عمرت رو بدون هدف به هدر دادی ! برای هرکسی این قابل قبول نیست که از جمله اش خودم بودم!
    اگر اینطور باشه پس باید همون مستر اول هم هدر دادنه عمر باشه. هر دوره ای تجربه ای جدید هست.
    اگر مستر دوم آدم را به هدفش برسونه اونوقت 2 سال اصلا هیچی نیست. چه هدف وارد شدن به دانشگاهه بهتر برای دکتری باشه و چه هدف مهاجرت باشه.

بدون تعارف اپلای کردن اکثر ماها برای دکتری فقط برای مهاجرت هست بدون داشتن انگیزه واقعی برای دکتری. اگر هدف کسی مهاجرت باشه و به تدریس در دانشگاه فکر نکنه اونوقت اگر مستر دوم هدر دادنه 2 سال عمر باشه بی شک اقدام برای دکتری هدر دادن 4 سال از عمر خواهد بود.

خلاصه کلام, اگر راه به سوی هدف از مسیر مستر دوم میگذرد باید تعارفات با خود را کنار گذاشت و حرف مردم را به دور ریخت.

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط nima_as نمایش پست ها
    من در یکی از تاپیک ها مطلبی رو عنوان کردم که به این تاپیک هم ربط داره خواستم نظر شمارو بدونم

در اونجا من در جواب دوستی فواید مستر مجدد رو گفتم حالامیخوام نظر شما در مورد مزایا و معایب مستر مجدد بدونم اونجا خدمت اون دوست عرض کردم

یک مثال میزنم

شما فرض کنید مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه سراسری x مثلا در تهران با معدل 16 و یه زبان نرمال 1.2 کار پژوهشی دارید

اپلای واسه دکترا شما رو به سمت دانشگاهی متوسط سوق میده(البته همیشه استثنا وجود داره بحث ما کلی است)

حال شما واسه یه مستر مجدد در اروپا یا دانشگاهی در امریکا اقدام کنید

به نظر من 2 تا مزیت داره این کار نسبت به تحصیل در حالت اول یعنی دکترا در دانشگاه متوسط

1- امکان ورود به بازار کار جهانی با مستر دوم به دلیل شناخته تر بودن اون میدونیم که با مستر داخل ایران وارد شدن به بازار کار در کشور های دیگه بسیار سخته ولی اون مستر دوم

این کار رو برای شما راحت تر میکنه با توجه به اینکه تحصیل در مقطع دکترا شما رو برای ورود به صنعت محدود میکنه

2-حتی اگر هدف دکترا هم باشه اون مستر دوم از یه دانشگاه شناخته تر راه شما رو واسه اپلای واسه دکترا در یه دانشگاه خوب اسان تر میکنه

به نظر من میشه اینو یه حالت نسبتا کلی برای کلیه رشته ها در نظر گرفت
    مزایایی که عنوان کردید کاملا درسته. هیچ شکی نیست برای ورود به بازار کار در محیط های بین المللی و غیر ایرانی، داشتن مدرک دانشگاهی از کشور خودشون یا کشورهای مثل خودشون (مثلا امریکا و کانادا یا استرالیا) به صورت قانون نانوشته الزامی هست. یعنی شما با مدرک دانشگاهی داخل ایران نمیتونی به عنوان نیروی fresh تو یه شرکتی مثل Shell کار پیدا کنی یا اینترنشیپ بگذرونی. برای افراد فارغ التحصیل داخل ایران هم دست یافتن به چنین شرکت هایی تقریبا غیر ممکن هست و نهایت کاری که میکنن سر از کشورهای عربی در میارن. این رو هم خدمت دوستان عرض کنم که بسیاری از کسایی که به عنوان نیروهای کاری تحصیل کرده به فرضا کانادا مهاجرت میکنن به همین دلیل نمیتونن کار تخصصی پیدا کنن، این رو من عینا از چند نفر که اینو تجربه کردن شنیدم که مدرک دانشگاههای کانادا برای بازار کار خودشون لازمه.

برای ورود به مقطع دکترا، علاوه بر اعتبار دانشگاهی که درش تحصیل کردید پارامترهای دیگری چون نمره جی ار ای، تافل و course هایی که در ارشد گذروندید مهم هست. در مورد اعتبار دانشگاه متوسط خودشون که کسی صحبتی نداره! در مورد زبان، تحصیل به مدت دو سال در یک کشور انگلیسی زبان باعث waive شدن نمره زبانتون میشه. فرصت این رو هم خواهید داشت که یه GRE بالاتر برای دانشگاههای تاپ برای دکترا داشته باشید. از اون مهمتر، چون وضعیت اکادمیک (از نظر تعداد و اعتبار و درجات اعضای هیئت علمی، دستاوردهای علمی همچون مقالات، و دسترسی اسان به کنفرانس های علمی) دانشگاههای غربی به مراتب از ایران بهتره، مستر دوم میتونه پلی بسیار مطمئن برای اپلای دکترا برای دانشگاههای تاپ باشه.

البته نکته ای که باید خدمتتون عرض کنم رشته انتخابی مستر دومتون هست. انتخاب مستر دومتون خیلی مهم هست چه رشته ای باشه. شاید انتخاب همون رشته فوق ایرانتون برای پذیرش دانشگاهها، سفارت و حتی وجدان درونی خودتون کار کاملا بیهوده ای باشه. پیشنهاد من انتخاب رشته های نزدیک به مستر اول هست که هم Multidisciplinary ریسرچر (با دو تخصص) میشید و برای اپلای دکترای هردو رشتتون خوبه، هم میتونید یه موقعیت کاری جدید خلق کنید. مسلما شما که نفت میخونید مهندسی شیمی میتونه انتخاب خوبی باشه. یا کسی که مکانیک جامدات هست میتونه مواد اپلای کنه. یا کسی که الکترونیک هست کامپیوتر و..

ApplyAbroad Hero ehsan1983 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Génie des Matériaux-Université du Québec(Material Eng. Msc)

دوستان من مي خواهم يكي از دو راه زير رو انتخاب كنم(رشته من مهندسي مواد هست):
    1- ادامه تحصيل در كارشناسي ارشد در خارج از كشور بدون بورس
    2- اول ادامه تحصيل در كارشناسي ارشد در ايران و بعد از آن، گرفتن پذيرش دكترا با فاند در خارج از كشور
    مي خوام بدونم كدوم رو پيشنهاد ميكنيد. ضمنا سن من 29 سال هستش. درسم هم خوبه اگه بخوام ميتونم دانشگاه خوب در ايران قبول بشم.
    ممنونم از راهنماييهاتون.
    کربلایم آرزوست...

Global Moderator

Simon آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan1983 نمایش پست ها
    دوستان من مي خواهم يكي از دو راه زير رو انتخاب كنم(رشته من مهندسي مواد هست):
    1- ادامه تحصيل در كارشناسي ارشد در خارج از كشور بدون بورس
    2- اول ادامه تحصيل در كارشناسي ارشد در ايران و بعد از آن، گرفتن پذيرش دكترا با فاند در خارج از كشور
    مي خوام بدونم كدوم رو پيشنهاد ميكنيد. ضمنا سن من 29 سال هستش. درسم هم خوبه اگه بخوام ميتونم دانشگاه خوب در ايران قبول بشم.
    ممنونم از راهنماييهاتون.
    اگر پول داري مهدكودكتم اينجا نرو. من راه اول و ميپسندم. شاد باشي

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)