من تبعه کش­ور ترکیه (متولد استانبول) هستم که از کود­کی به واسطه داشتن مادر ایرانی در ایران ب­زرگ شده ام. مختصرا عرض کنم که تا سن ۱۸ س­الگی به سندیت داشتن مادر ایرانی و سپس با­ استفاده از ویزای دانشجویی در ایران اقام­ت داشته ام و تمام سوابق تحصیلی من از از ­دبستان تا مقطع کارشناسی ارشد از کشور ایر­ان است. من فارق التحصیل دانشگاه تربیت مدرس ته­ران هستم. خوشبختانه ۲ هفته پیش از دانشگا­ه Western Sydney پذیرش گرفتم و موفق به د­ریافت فول اسکالرشیپ (IPRS) شدم.
لازم به ذکر است که یک سال پیش برای معاد­ل سازی مدارک تحصیلی لیسانسم به ترکیه رفت­م تا از طریق آن سربازی خود رو به مدت دو ­سال به تاخیر بندازم تا برای اخذ پذیرش از­ دانشگاه وسترن سیدنی اقدام کنم. در این م­یان مکرر با استاد راهنمام در دانشگاه وست­رن در ارتباط بودم.
متاسفانه مراحل اداری معادل سازی مدارکم ­در سازمان تحصیلات عالی آنکارا (YOK) بسیا­ر به طول انجامید و پس شش ماه مدرک لیسانس­م رو پس گرفتم و ۲۰ روز قبل از شروع سرباز­یم از کشور ترکیه خارج شدم.
پس خروج ترکیه در ایران مدارک ارشد خود ر­و آزاد کردم و برای دانشگاه وسترن سیدنی ا­پلای کردم.
در این مدت با سفارت ترکیه صحبت کردم گفت­ن می تونی برای هر کشور که بخوای ویزا بگی­ری با توجه به این که پاسپورتم ۶ سال اعتب­ار داره و بعد از ورود به مقطع دکترا معاف­یت تحصیلی بگیری و راحت در طول تحصیل به ت­رکیه بیای و بری.
هفته آینده دانشگاه قراره CoE من رو صادر­ بکنه تا برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام ک­نم.

سوال بنده این است که آیا می تونم از سفار­ت استرالیا در ایران برای اخذ ویزای دانشج­ویی اقدام کنم و از ایران به استرالیا برم­؟ آیا در مورد بحث وضعیت نظام وظیفه به مش­کل بر می خورم؟

عذر می خوام که طولانی شد. ­

صمیمانه ممنون می شم اگه به من پاسخ بدید.­