صفحه 26 از 48 نخستنخست ... 161718192021222324252627282930313233343536 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 251 تا 260 , از مجموع 477

موضوع: سوال های دوستان در خارج از کشور

پیش فرض پاسخ : سوال های دوستان در خارج از کشور

نقل قول نوشته اصلی توسط darklord نمایش پست ها
    خواهش میکنم.
    بله! در 3 سال نخست اقامت خارج از کشور شما مشمول این مقررات نیستید و وزارت علوم باید به شما مهر خروج مجدد رو بده که اگه زیاد تردد کنید نمیده، البته برای وزارت علوم این محدودیت 3 بار در سال هست.

(تجربه ی یکی از دوستان: دفعه ی چهارم در فرودگاه پاسپورتش ضبط شد، البته نمیدونم که مشکل دیگه ای هم داشته یا نه)
    سلام

آقا یه سوال مهم...اینکه شما می گید سه بار در سال ، آیا میشه دو سه ماه بعده ثبت نام دانشگاه بیام چند روز ایران برای مثلا کارای ارز دولتی و آزاد سازی مدارک و این حرفا ... یا حتما باید یه مدت خاصی از تحصیل بگذره؟؟؟؟ممنون

Local Moderator

چند وقت پیش مطلبی نوشته بودم و اشاره کرده بودم که ایران یکی از بهترین و ساده ترین قوانین بازگشت به کشور رو برای شهروندانش (حتی پناهندگان به کشورهای دیگه) فراهم کرده، برخی از دوستان به این حرف شک داشتند و من هم به جز تجربه ی دوستانم خبر رسمی نداشتم که بخوام به عنوان منبع ذکر کنم تا اینکه امروز این متن رو پیدا کردم:

(به آدرس ایمیل داخل متن توجه کنید)

وزارت امور خارجه ايران : رفت وآمد به سرزمین مادری حق همه ایرانیان است
    معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور وزیر امور خارجه در گفتگويي تاکید کرد:غیر از مواردی که افراد تحت تعقیب قضایی هستند و دارای پرونده قضایی هستند بقیه افراد همه آزادند که به سرزمین مادری رفت و آمد داشته باشند.

وی اضافه کرد: اگر کسی برای ورود به کشور نگرانی دارد می‌تواند از بخش کنسولی وزارت خارجه استعلام کند. ما از نهادهای ذی‌ربط استعلام می‌کنیم و آنها پاسخ دقیق را در این باره به ما اعلام می‌کنند. افراد می‌توانند از بخش کنسولی سفارتخانه‌ها هم این استعلام را انجام دهند. ایمیل معاونت کنسولی وزارت خارجه که به آدرس iranianaffairs@mfa.gov.ir هم برای انجام این استعلام ها درنظرگرفته شده است.

قشقاوی در پاسخ به این پرسش که آیا برای مراجعه به آدرس ایمیلی که مطرح شده صرفا باید خود فرد اقدام کند؟ گفت: بستگان نزدیک فرد که احراز هویت شده باشند و روشن باشد که واقعا از بستگان نزدیک این فرد است نیز می‌توانند درباره این موضوع اقدام کنند، زیرا مسائل بسیار شفاف است و چندان تفاوتی ندارد. بحث کلی ما این است که اکثریت بالایی از ایرانیان خارج از کشور می‌توانند به ایران رفت و آمد داشته باشند. تا کنون هم حدود ۹۵ درصد از افرادی که استعلام کردند می‌توانستند به ایران بیایند. در مواردی افرادی بوده اند که مثلا حدود ۲۰ سال پیش از ایران خارج شده‌اند و تحت تعقیب نیستند یا پرونده ندارند و اتهامی متوجه آنها نیست نیاز به استعلام هم ندارند و به راحتی می‌توانند گذرنامه بگیرند و به کشور وارد شوند.
    قشقاوی گفت: ‌هر ایرانی حق داشتن گذرنامه را دارد به محض اینکه هویت ایرانی افراد احراز شود ما برای آنها گذرنامه صادر می‌کنیم و درباره عملکرد و رفتار وی و یا متهم بودن یا نبودن بررسی انجام نمی‌دهیم. هر ایرانی حق داشتن گذرنامه را دارد و به محض اینکه گذرنامه گرفت حق دارد به ایران سفر کند. قانون در این موارد کاملا شفاف و روشن است و هیچ قیدی ندارد.
    معاون کنسولی حقوقی و پارلمانی وزیر خارجه گفت: اگر فردی احساس کند که درباره موضوعی یا مدعی‌العموم یا شاکی خصوصی تحت تعقیب است اگر از ما استعلام کنند چه به صورت ایمیل و یا چه به صورت حضوری به اداره کل ایرانیان وزارت خارجه به آنها پاسخ می‌دهیم.

قشقاوی با بیان اینکه ما چیزی به عنوان ممنوع‌الورود در قانون کیفری نداریم، گفت: آنچه که مهم است این است که باید فضای ابهام، ترس و رعبی که وجود دارد شکسته شود و همه باید به آن کمک کنیم و این اراده همه مسئولین نظام است و در این باره هیچ مسئولی به گونه‌ای دیگر فکر نمی‌کند. معتقدیم حق همه ایرانیان است که به سرزمین مادری رفت و آمد داشته باشند و حق همه ایرانیان است که از خدمات کنسولی برخوردار باشند. اصل هم برائت افراد است مگر مواردی که قانونا فرد تحت تعقیب باشد که در آن صورت هم فرقی بین ایرانیان داخل یا خارج از کشور نیست همان‌طور که روندهای قضایی باید برای ایرانیان داخل کشور طی شود درباره ایرانیان خارج از کشور هم باید طی شود.

معاون کنسولی حقوقی و پارلمانی وزیر خارجه گفت: کمیته‌ای برای دعوت از هموطنان خارج از کشور برای سفر به ایران تشکیل شده است که این کمیته بر مبنای سخنان آقای روحانی رییس‌جمهور تشکیل شد. تشکیل این کمیته در هیات دولت به تصویب رسید و قرار است این کمیته در وزارت اطلاعات هم تشکیل شود. کمیته سیاسی آن تشکیل شده و قرار است که در وزارت اطلاعات نیز این کمیته تشکیل شود.

قشقاوی گفت:‌ ما درباره خواست ایرانیان خارج از کشور برای سفر و بازگشت به تهران شاهد فضای مثبتی هستیم و به نظر می‌رسد استقبال عمومی چه در داخل بین بستگان آن افراد و چه در خارج از کشور ایجاد شده است. ما مراجعه‌های زیادی به این آدرس ایمیل داشته‌ایم.

منبع: سفارت ایران در آلمان

Junior Member

پیش فرض ورود به کشور و مشکلات سربازی

سلام
    ببخشید جای بهتری برای زدن این تاپیک پیدا نکردم.
    یکی از فامیل های ما پسری داره که متولد مهر 1375 هست. از چند ماه پیش هم رفتن کانادا و الآن دیگه اونجا زندگی میکنن. میخواستم ببینم اگه تابستون 93 بیان ایران ، مشکلی برای سربازی ایشون پیش نمیاد ؟ چون توی تابستون هنوز 18 سالش نشده و مهر 93 میشه 18 سالش.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : صدور گذرنامه در سفارت های ایران در صورت سرباز فراری بودن

سلام دوستان عزیز. یه سوال دارم ممنون میشم اگه کسی‌ تجربه‌ای داره کمک کنه. من درسم در مقطع دکترا در خارج از ایران در حال تموم شدنه و واسهٔ دورهٔ فوق دکترا (پست‌داک) از آمریکا پیشنهاد کار دارم. اما چون با وثیقه و معافیت تحصیلی‌ اومدم الان اگه برگردم باید چن ماه وقت بذارم واسه معافیت پزشکی‌ اقدام کنم که درین صورت هم پیشنهاد کارم رو ممکن از دس بدم. آیا کسی‌ از دوستان میدونه:
    ۱) چه مدت برای آزاد کردن وثیقه و گرفتن معافیت پزشکی‌ زمان لازم هست (۱۰۰% معافیت شامل میشه)؟
    ۲) آیا اصلا راهه دیگه‌ای وجود داره واسه کسایی‌ که دکترا از خارج گرفتن و مشکل سربازی دارن؟ آیا همه مجبورن برگردن ایران یا میشه راهی‌ پیدا کرد که دورهٔ پست‌داک رو گذروند.

سلام بچه ها

آقا من امروز زنگ زدم سفارت تو دانمارک‌ و گفتن این قانون جدید که اگه کسی‌ اقامت ۳ ساله داشته باشه بهش مهر خروج میدن چجوریاست که گفتن این قانون واسه کسانی‌ هست که اقامت دائم داشته باشن. خوب من که قانون رو می‌خونم جایی‌ ننوشته اقامت دائم! کارت اقامت من از سال ۲۰۱۱ صادر شده و تا ۲۰۱۵ اعتبار داره. به نظرتون من با این قانون می‌تونم برگردم ایران و خارج بشم؟ کسی‌ بوده که از این قانون استفاده کرده باشه؟
    تو درياي روشن دل ما چو ماهي

من الان در آمریکا مشغول به تحصیل هستم و 6 ماه از شروع تحصیلم می گذره. با توجه به مطالبی که در سایت دفتر حافظ منافع نوشته بود، باید قبل از سفر به ایران مهر خروج رو از این دفتر بگیرم. با این حال، یه جای دیگه توی سایتشون نوشته بودند که افرادی که بیش از 3 سال در آمریکا بوده اند می تونند این مهر رو بگیرند. یعنی من نمی تونم به ایران سفر کنم؟

Local Moderator

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadhpp نمایش پست ها
    من الان در آمریکا مشغول به تحصیل هستم و 6 ماه از شروع تحصیلم می گذره. با توجه به مطالبی که در سایت دفتر حافظ منافع نوشته بود، باید قبل از سفر به ایران مهر خروج رو از این دفتر بگیرم. با این حال، یه جای دیگه توی سایتشون نوشته بودند که افرادی که بیش از 3 سال در آمریکا بوده اند می تونند این مهر رو بگیرند. یعنی من نمی تونم به ایران سفر کنم؟

اگه در حال حاضر شامل یکی از معافیت ها هستید بند اول درسته (بدون نیاز به 3 سال) و میتونید مهر رو بگیرید،
    اگه در حال حاضر مشمول غایب هستید بند دوم درسته (بعد از 3 سال اقامت) و نمیتونید فعلا مهر رو بگیرید.

نقل قول نوشته اصلی توسط darklord نمایش پست ها
    اگه در حال حاضر شامل یکی از معافیت ها هستید بند اول درسته (بدون نیاز به 3 سال) و میتونید مهر رو بگیرید،
    اگه در حال حاضر مشمول غایب هستید بند دوم درسته (بعد از 3 سال اقامت) و نمیتونید فعلا مهر رو بگیرید.
    ممنون از جوابتون.
    من دارای معافیت تحصیلی (با وثیقه بانکی) هستم. می شه لطف کنید و مراحل گرفتن مهر خروج رو بگید. آیا داشتن مهر خروج تنها چیز مورد نیازه؟ یعنی من اگه اون رو داشته باشم لازم نیست موقع خروج از ایران کار دیگه ای بکنم (مثل رفتن به اداره گذرنامه یا نظام وظیفه)؟

Local Moderator

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadhpp نمایش پست ها
    ممنون از جوابتون.
    من دارای معافیت تحصیلی (با وثیقه بانکی) هستم. می شه لطف کنید و مراحل گرفتن مهر خروج رو بگید. آیا داشتن مهر خروج تنها چیز مورد نیازه؟ یعنی من اگه اون رو داشته باشم لازم نیست موقع خروج از ایران کار دیگه ای بکنم (مثل رفتن به اداره گذرنامه یا نظام وظیفه)؟
    خواهش میکنم،
    تشریف میبرید سفارت ایران در کشور محل اقامتتون، به همراه تمامی مدارک لازم از جمله عکس و اصل دانشنامه و نامه ی اشتغال به تحصیل و یه سری چیزهای دیگه (که معمولا لیستش در وبسایت سفارت موجوده) اونجا اول درخواست تشکیل پرونده میدین. این روند ممکنه تا 3 ماه هم طول بکشه! (بسته به کشور و سرعت پست) بعد که مدارک رسید ایران و وزارت علوم تاییدشون کرد نامه ای در پاسخ به سفارت ارسال میشه، بعد از رسیدن این نامه به سفارت شما میتونید به همراه پاسپورتتون تشریف ببرید و مهر خروج رو دریافت کنید.
    صرفا داشتن همین مهر خروج کافیه.

لطفا موضوع مهر خروج رو در این تاپیک دنبال کنید: http://www.applyabroad.org/forum/sho...B1%D9%88%D8%AC

و این هم کمی اطلاعات در مورد دوم: http://www.applyabroad.org/forum/sho...4%D9%88%D8%B1)

Junior Member

سلام من در حال حاضر دانشجو مستر هستم و برای دکترا قبول گرفتم. میخواستم بدونم که آیا ممکنه که بدون آمدن به ایران بعد از اتمام ارشد توسط کنسولگری معافیت تحصیلی برای دکترا بگیرم؟ با تشکر فراوان.

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)