صفحه 6 از 48 نخستنخست 12345678910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 477

موضوع: سوال های دوستان در خارج از کشور

پیش فرض پاسخ : سوال های دوستان در خارج از کشور

ممنون میشم سوالهای بالا رو جواب بدید!

بعد اگر فردی که زیر 18سال از کشور خارج شده و در کشور دیگر مثلا کانادا به کالج یا دانشگاه برود و کارت دانشجویی داشته باشد می تواند بدون مشکل به ایران برود؟

ApplyAbroad Veteran
    qwerty123456 آواتار ها

پیش فرض دانستنيهاي خدمت ويژه مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور

شرايط معافيت مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور
    مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور درصورت داشتن شرايط زير و با پرداخت مبلغ 10 ميليون تومان مي‌توانند از معافيت خدمت وظيفه عمومي درقبال پرداخت وجه استفاده نمايند.
    1-قبل از تاريخ 29/12/1382 از كشور خارج شده باشند.
    2-حداقل دوسال در خارج از كشور اقامت و سكونت داشته باشند.
    3-در هر مرحله حداقل 9ماه در خارج از كشور سكونت داشته باشند.
    چند نكته مهم:
    1-مبناي محاسبه اقامت دو ساله در خارج از كشور، بعد از سن 13سالگي مشمول خواهد بود.
    2-مشمولاني كه از تاريخ ابلاغ اوليه مقررات فوق (4/11/82) حداكثر سه‌سال قبل از سن مشموليت وارد كشور شده‌اند، در شمول مقررات قرار مي‌گيرند ليكن كساني كه قبل از تاريخ مذكور (4/11/82) و در زير سن مشموليت وارد كشور شده باشند، در شمول اين مقررات قرار نمي‌گيرند.
    3-تاييد اقامت و سكونت در خارج از كشور به عهده نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران (سفارت و يا كنسول‌گري‌ها) در كشورهاي محل سكونت مشمولان مي‌باشد و پس از آن مي‌بايست به تاييد وزارت امور خارجه (اداره كل امور ايرانيان) برسد.
    4-معافيت مذكور شامل مشمولاني كه به خدمت اعزام شده و فرار كرده‌اند نمي‌شود مگر آنكه به جرم فرار آنها رسيدگي شده و تسويه حساب ارايه نمايند.
    مدارك مورد نياز:
    1-گواهي سكونت حداقل دوسال در خارج از كشور
    2-سه قطعه عكس رنگي 3×2 تمام رخ با زمينه كاملاً سفيد كه مشخصات مشمول در پشت آن درج شده باشد .
    3-دو نسخه فتوكپي برابر اصل از شناسنامه مشمول (در صورتي كه توضيحات داشته باشد از تمام صفحات كپي ارايه شود) .
    4-در صورتي كه معافيت از طريق وكيل قانوني مشمول پيگيري مي‌شود، اصل وكالتنامه، اصل شناسنامه و فتوكپي شناسنامه وكيل نيز بايد ارايه شود .
    5-گواهي آخرين مدرك تحصيلي (در صورتي كه مدرك تحصيلي در خارج از كشور اخذ شده باشد ترجه رسمي آن بايد ارايه گردد) .
    6-فتوكپي كارت ملي
    7-فتوكپي برابر اصل گذرنامه يا گذرنامه‌هاي مشمول كه تردد با آنها انجام شده است.
    8-پرداخت هزينه‌هاي مربوط و ارايه فيش آن

مراحل رسيدگي به تقاضاي معافيت كفالت مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور
    1-مراجعه مشمول به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در محل سكونت يا نزديكترين نمايندگي در خارج از كشور .
    2-تكميل فرمهاي مربوط و ارائه مدارك خواسته شده به نمايندگي .
    3-ارسال كليه مدارك از طريق دفتر نمايندگي به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران .
    4-تاييد مدارك رديف سوم از سوي وزارت امور خارجه و ارسال آن به سازمان وظيفه عمومي ناجا .
    5-بررسي مدارك، تكميل پرونده و ارجاع آن به هيئت رسيدگي .
    6-پرداخت هزينه‌هاي مربوط به صدور كارت معافيت و تحويل كارت به مشمول .
    üافرادي كه شرايط معافيت كفالت را نداشته باشند برگه اعزام به خدمت براي آنها صادر خواهد شد.
    شرايط احراز معافيت كفالت:
    افرادي كه داراي هر يك از شرايط زير باشند مي‌توانند از معافيت كفالت استفاده نمايند .
    1-پدر بالاي 59 سال سن .
    2-پدر كمتر از 59 سال سن اما نيازمند مراقبت .
    3-مادر فاقد همسر .
    4-جد فاقد فرزند ذكور و اناث و نيازمند مراقبت (پدربزرگ پدري و مادري) .
    5-جده فاقد همسر و فرزند ذكور و اناث (مادربزرگ پدري و مادري) .
    6-برادر بيش از 18 سال فاقد پدر، همسر و فرزند و نيازمند مراقبت .
    7-خواهر بيش از 18 سال فاقد پدر، همسر و فرزند و نيازمند مراقبت .
    8-خواهر مجرد فاقد پدر .
    9-برادر يا خواهر صغير .
    10-قانون جامع حمايت از حقوق معلولان .

مراحل رسيدگي به ادعاي بيماري مشمول يا كسان مشمول ساكن خارج از كشور (معافيت پزشكي)
    در حال حاضر رسيدگي به معافيت پزشكي مشمولان يا اعلام نظر درخصوص بيماري بستگان مشمول، توسط شوراي پزشكي واحدهاي وظيفه عمومي در داخل كشور صورت مي‌گيرد ليكن به منظور تسهيل در روند رسيدگي به معافيتهاي پزشكي مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور و جلوگيري از تردد و مسافرتهاي غيرضروري كه باعث اتلاف وقت و هزينه‌هاي زياد مي‌شود با هماهنگي‌هاي بعمل آمده با مراجع ذيربط مقرر گرديده اين امور نيز در نمايندگي‌هاي منتخب جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور صورت گيرد كه برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي توجيه پزشكان معين انجام شده و چگونگي آن پس از هماهنگي‌هاي مربوط به شرح ذيل خواهد بود.
    1-مراجعه مشمول به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در محل سكونت يا نزديكترين نمايندگي در خارج از كشور .
    2-تكميل فرمهاي مربوط و ارائه مدارك خواسته شده به نمايندگي .
    3-پرداخت هزينه‌هاي مربوط.
    4-تعيين نوبت براي مشمول جهت شركت در جلسه معاينه پزشكي از سوي نمايندگي .
    5-اخذ نظريه تخصصي از بيمارستان تعيين شده در خارج از كشور و شركت در جلسه پزشكان معين (در صورت نياز) .
    6-تنظيم نظريه پيرامون وضعيت جسمي و بيماري مشمول يا كسان مشمول با تاييد نمايندگي .
    7-ارسال كليه مدارك از طريق نمايندگي به وزارت امور خارجه .
    8-تاييد و ارسال مدارك رديف هفت از طريق وزارت امور خارجه به سازمان وظيفه عمومي ناجا .
    9-بررسي و طرح پرونده در شوراي پزشكي مركز وظيفه عمومي تهران بزرگ و صدور راي .
    10-اعلام نتيجه راي شوراي پزشكي به وزارت امور خارجه يا وكيل قانوني مشمول براي پرداخت هزينه‌هاي درنظر گرفته شده .
    11-صدور كارت معافيت و تحويل آن به وزارت امور خارجه يا وكيل قانوني مشمول .
    üدر صورت منفي بودن راي شوراي پزشكي، برگ اعزام براي مشمول صادر و به وزارت امور خارجه يا وكيل قانوني مشمول تحويل خواهد شد.

مراحل رسيدگي به درخواست معافيت دانش‌آموزي مشمولان ساكن خارج از كشور
    1-دريافت گواهي اشتغال به تحصيل از مدرسه محل تحصيل و تاييد آن در قالب فرم مربوط از سوي وزارت امورخارجه و مركز امور بين‌الملل و مدارس خارج از كشور (وابسته به وزارت آموزش و پرورش ايران) و ارايه مدارك ذكر شده به سازمان وظيفه عمومي ناجا .
    2-صدور معافيت تحصيلي دانش آموزي براي مشمول و ارائه آن به مركز امور بين‌الملل و از آن طريق به پليس گذرنامه براي تردد مشمول به داخل كشور .
    توضيح:
    برابر ماده 19 آيين نامه اجرايي بخش معافيت تحصيلي قانون خدمت وظيفه عمومي، دانش‌آموزاني كه قبل از رسيدن به سن مشموليت از كشور خارج و در دوره دبيرستان مشغول به تحصيل شده باشند در صورتي كه تحصيل آنان واجد شرايط مشمولان مشابه در داخل كشور بوده و مورد تاييد وزارت آموزش و پرورش قرار گيرد مي‌توانند از معافيت تحصيلي استفاده نمايند.

مراحل رسيدگي به درخواست معافيت دانشجويي مشمولان ساكن خارج از كشور
    1-دريافت گواهي اشتغال به تحصيل از دانشگاه محل تحصيل و تاييد آن در قالب فرم مربوط از سوي وزارت علوم تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ارائه آن به سازمان وظيفه عمومي ناجا .
    2-صدور معافيت تحصيلي دانشجويي و ارائه به وزارت‌خانه‌هاي مذكور و از آن طريق به پليس گذرنامه براي تردد مشمول به داخل كشور .
    توضيح:
    طبق ماده 21 آيين نامه اجرايي بخش معافيت تحصيلي قانون خدمت وظيفه عمومي، مشمولاني كه در خارج از كشور موفق به اخذ ديپلم شده باشند چنانچه در رشته‌هاي مورد تاييد وزارت علوم تحقيقات و فناوري، يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و برابر مقررات و ضوابط آن وزارتخانه‌ها مشغول به تحصيل شده يا بشوند تا رسيدن به درجه دكتري مي‌توانند از معافيت تحصيلي استفاده نمايند .

تردد مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور
    1-كليه كساني كه قبل از تاريخ 29/12/82 از كشور خارج شده‌اند، مي‌توانند سالي يكبار و حداكثر بمدت 3ماه به كشور تردد نمايند .
    -مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور كه قصد دارند بصورت ترانزيت وارد فرودگاه‌هاي كشور شوند و گذرنامه آنان ممهور به مهر ترانزيت مي‌شود اجازه دارند در هر سال يكبار از امتياز ترانزيت نيز استفاده نمايند.
    2-دانشجوياني كه تا پايان شهريور ماه 1385 از كشور خارج شده و در يكي از دانشگاه‌هاي معتبر جهان و مورد تاييد وزارت علوم تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت اشتغال به تحصيل دارند، مي‌توانند سالي دو بار جمعاً حداكثر بمدت سه ماه به كشور تردد نمايند.

(این مطلب بصورت پراکنده در فروم موجود است، در اینجا صرفاً جهت یادآوری و بصورت مجموعه ای یکجا، مجددا ذکر شده است.
    )

برای برآوردن میزان هوشمندی یک حاکم، نخستین روش این است که ببینید چه افرادی را به دور خود گرد آورده است.

- جان ماکسول

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    University of Toronto - Civil Engineering

سلام

دارم ميرم ايران بايد به وزارت علوم نامه اشتغال به تحصيل بديم ؟ من تو سفارت تشكيل پرونده دادم و نتيجه اش هم اومده و گفت بيا مهر خروجت رو بگير!‌
    باز هم نيازي به دادن نامه اشتغال به تحصيل هست ؟

ApplyAbroad Veteran
    qwerty123456 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط utm-wanted نمایش پست ها
    سلام

دارم ميرم ايران بايد به وزارت علوم نامه اشتغال به تحصيل بديم ؟ من تو سفارت تشكيل پرونده دادم و نتيجه اش هم اومده و گفت بيا مهر خروجت رو بگير!‌
    بله، نامه اشتغال بتحصیل رو که شما هر ترم موظفید از دانشگاه بگیرید و هرچه سریعتر توسط یکی از آشنایان خود به وزارت علوم تسلیم کنید.
    برای برآوردن میزان هوشمندی یک حاکم، نخستین روش این است که ببینید چه افرادی را به دور خود گرد آورده است.

- جان ماکسول

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط utm-wanted نمایش پست ها
    سلام

سلام. شما کدام کشور تحصیل می کنید؟ شما از سفارت مهر خروج گرفتین؟ اگه با هزینه شخصی آمدین قبلا سفارت مهر خروج نمی داد. شرایطتونو توضیح میدین. مرسی.

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    University of Toronto - Civil Engineering

مالزي ! مشمول !
    اول ترم با يه اشتغال به تحصيل و يه سري مدارك شناسايي رفتم سفارت تو كوالا لامپور و تشكيل پرونده دادم ! بعد 2 ماه استعالمش اومد كه مراحل وثيقه و اين چيزام درست بوده و مي تونند بهم خدمات دانشجويي بدن !‌ كه يكي مهر خروج بدون عوارض هست و يكيشم بليط نيم بهاي ايران اير
    حالا سوالم اينه كه اول ترم به ترم واسه سفارت بايد اشتغال به تحصيل بدم !‌نيازي هم هست به وزارت علوم هم تحويل بدم ؟

ApplyAbroad Veteran
    qwerty123456 آواتار ها

من چندروز پیش وزارت علوم بودم، پرسیدم آیا میشه نامه اشتغال بتحصیل رو به نمایندگی ایران در کشور خارجه داد، گفت نمیشه، باید به یکی از بستگان بفرستی تا بیاره مستقیم به ما بده، چون پرونده توی وزارت علوم هستش!

- جان ماکسول

پیش فرض پاسخ : سوالات دوستان سرباز ( نحوه خروج، تاریخ اعزام، ...)

با سلام
    من ۱۹ سال دارم و در ترکیه به سر میبرم
    تقریبا ۹ ماه است که مشمول شدم ولی در حال حاضر در هیچ جایی مشغول به تحصیل نیستم
    و به تازگی قرار است که در مدرسه ایرانیها در استانبول اسم نویسی کنم
    سوال۱-آیا من فراری حساب میشوم؟
    سوال۲-آیا میتوانم پاسپورت خود را تمدید کنم؟ (تا ۹ ماه بیشتر اعتبار نداره)
    سوال۳-آیا رفتن به سفارت میتواند برایم خطرناک باشد؟(شنیدم از کسی ممکنه در سفارت به جرم فرار از خدمت دستگیر و به ایران برگردونده بشی)
    سوال۴-آیا سفارت مدرسه ایرانیها رو قبول میکنه یا باید حتما در دانشگاه مشغول به تحصیل باشم تا مشکلی برای معافیت و تمدید پاسپورت نداشته باشم
    لازم به ذکر است به دلیل زندگی ۲ سال خارج از کشور و تحصیل به زبانی دیگر من هنوز دیپلم را نگرفتم
    با تشکر از دوستان لطفآ جواب دهید

Senior Member pouya4 آواتار ها

من یه سوالی دارم هر چی می گردم جوابشو پیدا نمی کنم. اینم اینه که معیار تاریخ فارغ التحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور چیه؟

1. تاریخ صدور مدرک
    2. تاریخ اخذ آخرین نمره دوره
    3. تا مادامی که از نظر سفارت اون کشور دانشجو حساب بشید و نامه اشتغال به تحصیل داشته باشید

خیلی ممنون میشم اگه دوستان کمکم کنن.
    با سپاس و تقدیر فراوان از خستگی های پدر و مهربانی های مادرم... و یاد و خاطره ی دختر همسایه که شوهر دیپلمه نمی خواست! ادامه تحصیل خودم رو تقدیم می کنم به رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، که مشوق اصلی من در این راه بود.......

پیش فرض پاسخ : دانستنيهاي خدمت ويژه مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور

ممنون از اینکه این موارد رو اینجا یادآوری کردید....
    من 22 سالمه و الان 1 ماهی هست که برای تحصیل تو مقطع فوق با وثیقه ی 15 میلیونی از کشور خارج شدم.... یه برادر 21 ساله هم دارم!
    با حسابو کتابی که کردم اگه خدا بخواد تا 2سال دیگه فوقمو میگیرم و 2 سال بعدشم اقامت این کشوری که اومدم،رو میگیرم....که اون موقع 26 سالمه حدودا.....
    سوالایی داشتم.....
    1- این 15 میلیون چی میشه تکلیفش بعد 2 سال ؟؟ میخورنش یا .....؟؟؟
    2- من یه پدر 52 ساله دارم که تا 7سال دیگه میشه 59 سالش...آیا من اون موقع (7سال دیگه) با توجه به اینکه .....
    اولا یه برادر بالای 18 سال دارم، ثانیا تقریبا 6 سال از پایان تحصیلم میگذره و در واقع غیبت دار هم شدم،
    میتونم از اون کشوری که اقامتشو دارم، از بند 1 شرايط احراز معافيت كفالت( که مربوط به داشتن پدر بالای 59 سال میشه،استفاده کنم؟؟)
    3- بعد اتمام دوره ی فوقم، تکلیف رفت و آمدم به ایران چی میشه؟ میتونم سالی یه بار بیام و برم یا چون مشمولم،تا پام برسه اینجا، سریع میفرستنم سربازی؟
    با تشکر قبلی

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)