صفحه 4 از 67 نخستنخست 123456789101112131454 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 669

موضوع: مشاوره و برنامه ریزی به منظور آمادگی برای امتحان PBT

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مشاوره و برنامه ریزی به منظور آمادگی برای امتحان PBT

سلام
    خوشبختانه بعد از مدتها يك جمع بندي خوب در مورد منابع تافل pbt ديدم ولي اشكال كار اينجاست كه همه منابع به صورت اختصار نوشته شده
    ميشه عنوان كامل كتاب و همچنين در صورت امكان عكس جلد يا توضيحات بزارين تا بشه كتاب را به راحتي خريد
    من هر چي جستجو كردم كامل متوجه نشدم
    در مورد بعضي ها ور‍ژن ibt را پدا كردم نميدونم pbt هم هست يا خير
    در ضمن من كلي dvd مرجع براي pbt‌اينجا ديدم
    شما كدوم پيشنهاد ميكنين آيا DVD كار كتاب رو ميكنه يا بايد كتاب را خريد
    من با اينكه يك هفته رو اين سئوالاتم وقت گذاشتم هنوز جوابو پيدا نكردم
    ممنون ميشم اگه كسي كامل جوابمو بده

کتاب Essential Words :
    if you are an ESL student , you will find vital help as you build a large English vocabulary in preparation for tests and for increased fluency as you get by in the English-speaking world.
    Nearly 500 words are listed with definitions and usage help.
    you will also find detailed advice for dramatically expanding your vocabulary with help from a standard dictionary and a thesaurus. A 60-question practice TOEFL reading test with answer key and score conversion guide will help you measure your progress as you develop your skill in comprehending and reading english.

Vocabulary and Definitions of Approximately 500 Words
    -Sample sentences to illustrate how each word is used

-Word root,prefix and suffix guides
    -Vocabulary buldings and exercises for both formats of the TOEFL
    -[Tips on expanding your vocabular
    تصاویر پیوست تصاویر پیوست
    دوستان عزیز برای DVD منابع TOEFL، IELTS، GRE به من پیغام خصوصی بزنند.

کتاب 504 :
    This book presents and reviews the essential words you need to know and correctly use for fluency in spoken and written English. You'll find 42 brief, effective word-building lessons, each introducing 12 new words in sample sentences and short articles. Fill-in-the-blanks exercises in each lesson will help you gauge your word-building progress

کتاب 1100 :

...invest 15 minutes a day for 46 weeks in order to master 920 new words and almost 200
    useful isioms

A Barron's bestseller since 1971,1100 words you need to know is better than ever in this
    expanded edition. A brand new section called panorama of words presents each of the book's
    1100 words in a sentence selected from among well-known novels,plays,poems and even newspea
    newspaper editorials and TV broadcasts.

A favorite American vocabulary builder,this book was written for you if you're a college-
    bound high school student .... a college student looking for extra vocabulary help... or
    if you simply want to get the most out of your everyday reading.

-Word lists
    -Analogy exercises
    -Word games
    -Words-in-context exercises
    • نوع فایل: jpg 1100.jpg (66.5 کیلوبایت, 86 views)

کتاب های Vocabulary in use که چهار جلد Basic, Intermediate, Upper Intermediate, Advance هستش . فقط جلد آخرشو می ذارم:The perfect choice for advanced-level students wanting to

build their vocabulary skills. English Vocabulary in Use: Advanced includes over 2,000 new words and expressions which are presented and practised in typical contexts appropriate to this level. The accompanying CD-ROM provides interesting and enjoyable exercises to further challenge the learner, as well as extra listening practice and help with pronunciation. The book is informed by the Cambridge International Corpus to ensure that the vocabulary selected is useful and up to date. A test book is also available for extra practice. Ideal for self study or classroom use.

کتاب های گرامر این یوز. جلد Intermediate رو می ذارم:

Grammar in Use Intermediate is a highly successful grammar text known for its clear explanations and innovative format. Each unit is a two-page spread that teaches a specific grammar point on the left-hand page and provides practice exercises on the right. A unique combination of reference grammar and practice book, Grammar in Use Intermediate can be used as a classroom text or for self-study. This new edition includes an Audio CD as well as fuller explanations of troublesome grammar points, more exercises, and nine units of new material. Two entirely new sections have also been added: Additional Exercises, which give students the opportunity to consolidate what they have learned; and the Study Guide, which helps students figure out which units they need to study. An answer key is now included in the back of the book. Grammar in Use Intermediate is suitable for students who are preparing for the TOEFL test and other standard examinations.
    • نوع فایل: jpg n+4U=.jpg (57.1 کیلوبایت, 92 views)

Junior Member

واقعا خیلی خیلی خیلی خیلی ممنون از زحمتی که می کشین
    اگر تو توضیحات هر کدوم بنویسین آیا ورژن pbt داره یا کلی است یا اینکه ibt است ولی به درد pbt هم می خوره ممنون میشم
    در ضمن بعضیها چند جلد داره کدومش به درد pbt می خوره
    اگر هم لطف کنین بقیه منابع رو هم کامل معرفی کنین ممنون میشم
    بازم شرمنده خیلی رو داری کردم

نقل قول نوشته اصلی توسط ms_ir
    اگر تو توضیحات هر کدوم بنویسین آیا ورژن pbt داره یا کلی است یا اینکه ibt است ولی به درد pbt هم می خوره ممنون میشم
    در ضمن بعضیها چند جلد داره کدومش به درد pbt می خوره
    اگر هم لطف کنین بقیه منابع رو هم کامل معرفی کنین ممنون میشم
    مشخصه که شما هر چقدر برای امتحان تافل بیشتر کار کنید بهتره . اما تا جائی که من می دونم به حداقل موارد مفیدی که باید مطالعه داشته باشید اشاره می کنم:
    1. در رابطه با لغات حداقل باید کتاب های 504 و Essential Words رو برای امتحان تافل PBT بدونید. برای iBT که سطح دشوارتری نسبت به PBT داره باید علاوه بر اونها 1100 رو هم بلد باشید تا بتونید ریدینگ ها رو راحتتر پاسخ بدید.
    2. در مورد گرامر که فقط در PBT پارت جداگانه ای برای پاسخ دادن داره باید حداقل در حد گرامر این یوس متوسطه مسلط باشید. ولی برای iBT هم باید کار بشه تا در نوشتن انشا در ساختار جملات ضعفهای جدی دیده نشه.
    3. در مورد Listening هم باید حداقل کتابهای تست تافل مربوطه (PBT یا iBT) رو به خوبی کار کنید تا در این قسمت هم بتونید نمره قابل قبولی کسب کنید.
    4. برای رایتینگ هم کتاب بارونز پیشنهاد می شه که اگه در فروم جستجو کنید مطالب خوبی دوستان زحمت کشیدن و گذاشتن.
    5. در نهایت برای کسب نمره ای قابل قبول، باید چند سری Actual Test های تافل هم کار شوند تا با نحوه امتحان آشنا باشید.در فروم از تافل PBT موجود هست که اونا رو هم با کمی جستجو می تونید پیدا کنید.

نقل قول نوشته اصلی توسط danialmdt
    4. برای رایتینگ هم کتاب بارونز پیشنهاد می شه که اگه در فروم جستجو کنید مطالب خوبی دوستان زحمت کشیدن و گذاشتن.
    http://www.applyabroad.org/forum/ind...pic,923.0.html

نقل قول نوشته اصلی توسط danialmdt
    5. در نهایت برای کسب نمره ای قابل قبول، باید چند سری Actual Test های تافل هم کار شوند تا با نحوه امتحان آشنا باشید.در فروم از تافل PBT موجود هست که اونا رو هم با کمی جستجو می تونید پیدا کنید.
    http://www.applyabroad.org/forum/ind....html#msg17235

ApplyAbroad Veteran
    mic_makarti آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Tampere, Bioinformatics

سلام .
    ما که خودمون تازه اول راهیم دوستان که متخصصند جوابهای کاملتری خواهند داد ! اما چندتا سرچ کردم سایتاشونا پیدا کردم :

longman

http://vig.pearsoned.com/store/home/...294472,00.html

Barron

http://barronseduc.com/test-preparat...efl-toeic.html

delta systems

http://www.deltapublishing.com/searchresult.cfm
    hint : you should search for exp toefl

cambridge

http://www.cambridge.org/elt/toefl/i...ion/index.html

kaplan

http://www.kaptest.com/kep_domestic.jhtml

tactics