صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 34

موضوع: آخر و عاقبت واقعی مهاجرت

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : آخر و عاقبت واقعی مهاجرت

به نظر با افزایش روند فرار مغزها و کسب مقام اول در سطخ جهانی که از افتخارات اخیر ایرانیان است، راههای ابتکارآمیزی برای غلبه بر این مشکل در حال اختراع است که یکی از آنها نوشتن مقاله و جزوه و نظایر آن نظیر این متن ارسالی است، حال آنکه برای مقابله با این پدیده راههای بهتری هم هست مثلا شناخت عوامل ایجاد کننده و رفع آن و نه نوشتن مقاله و سعی در اثبات دلایل مثبت یا منفی مهاجرت.
    در کل بدون قضاوت در مورد مثبت یا منفی بودن بحثها یا صحیح و غلط بودن آن که نقد جدی بر برخی موارد آن وجود دارد و برخی موارد نیز به نظر 100% یا تا حدودی صحیح است، این نحوه برخورد یکطرفه انسان را به یاد بخشهای خبری رسانه های دولتی برخی کشورهای خاص، می اندازد که در مصاحبه ها افراد همگی به نحو شگفت انگیزی از ایده یک طرف قضیه دفاع و بر ایده طرف دیگر می تازند و ظاهرا هیچ مخالفی هم ندارند! چنین رویکردی بدون شک اثر معکوس برای پدیدآورندگان اثر خواهد داشت هرچند در کوتاه مدت به نظر موفقیتی در کسب آرا بخشی از جامعه داشته باشد ولی استدلاهای خالی از جنبه های مثبت و منفی توام و دیدن سیاه یا سپید مساله کمکی به افزایش آگاهی و قدرت تصمیم گیری در فرد نخواهد داشت.
    فردی که چنین مقاله ای می نویسد حداقل باید اطلاع داشته باشد که با پاسپورت کانادایی فرد ایرانی به لحاظ قانونی قادر به اخذ ویزای ایران و مسافرت به ایران نیست و اصولا به لحاظ مقررات ایرانی چنین امری رسما قابل پیاده سازی نبوده نیست و نخواهد بود چرا که اصولا در نظام بین المللی مورد قبول ایران فرد ایرانی صرفا با گذرنامه ایرانی قادر به عبور و مرور از مرز است. بنابراین ارائه صرفا چنین جمله حکیمانه ای در یک بخش کوچک از مجموعه فراهم آوری شده کافی است تا به عمق اطلاعات و صحت تفسیر هوشمندانه افرادی پی ببیریم که با چنین روشهایی قصد مقابله با پدیده Brain drain را دارند! ارائه مواردی از قبیل وجود حیوانات و حیات وحش متفاوت یا وضعیت آب و هوا و وجود بیماریهای خاص که تاکنون نظایر آنرا ندیده اند! مسایل خیلی هوشمندانه ای برای طرح در سطح کسانی که احتمالا دانش اولیه ای درسطح افرادی با قابلیت مهاجرت یا تحصیل و... داشته اند ،نیست. هرچند طیفی از موارد نظیر جنبه های منفی خانواده یا شرایط فرهنگی و اجتماعی و گسست نسلها نیز به نوعی اگر در مدیوم صحیحی مطرح میگردید می توانست منطقی و قاکتورهای قابل اعتنایی در ماتریس ارزیابی فرد برای تصمیم گیری باشد.
    در هر حال بهتر است به جای پاک کردن صورت مساله که عرض نمودم به جای خود در شرایط صحیح و با ارائه نظرات هردو طرف قابل بحث است، به رفع ریشه ها و بررسی دلایل ایجاد چنین پدیده ای و راههای رفع آن بپردازیم. قطعا به اینگونه مقالات بیش از مقالات تخریبی یا تشویقی صرف نیازمندیم و قطعا تاثیری که به دنبال آنید به نحو موثرتری قابل قضاوت و ارزیابی خواهد بود.
    موفق باشید
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

Banned

در مورد جنبه فرهنگی هم باید گفت چیزی که برخی دوستان به عنوان مشکل و معظل فرهنگی بهش اشاره میکنند به واقع نواختن قیف از سر برعکس ان است. مثلا تضادی که به عنوان تضاد فرهنگی مطرح شده صرفا یک تفاوت فرهنگی است که اتفاقا به علت سیال و جهانی بودن مسئله فرهنگ و تکثر گرایی و سیطره اون بر ساخت جهان امروز خیلی ها حتی از همین افرادی که در ایران هم زندگی میکنند دیگه بقیه کشورها به کنار بیشتر با همون فرهنگی که برخی به عنوان فرهنگ بیگانه ازش یاد میکنند قرابت دارند تا با فرهنگی که نام بومی برش گذاشته شده و هویتی که صرفا به علت جبر جغرافیایی دارند. امروز همه فرهنگ ها در دنیا عرضه میشوند هر کدام قوی تر باشد و این قوی بودن ابدا به معنی قدرت ارایه دهندگان اون نیست بلکه به معنی همخوانی با ساخت ذهنی و روحی انسان معاصر و دنیای جدید هست مقبول تر می افتد و پیروان بیشتری خواهد داشت. سایر فرهنگ ها که به تعبیری خرده فرهنگ یا فرهنگ های حاشیه ای نامیده میشن هم صرفا متوسل به راههای مثل تخریب و سیاه نمایی و بولد کردن نکات منفی یا عینی و یا ذهنی فرهنگ غالب میشن که راه به جایی نبرده معمولا در تاریخ.
    چند درصد از دخترهایی که برای تحصیل راهی کشورهای دیگر میشوند اینکه همکلاسیشان حجاب داشته باشه یا نداشته باشه. دامنش کوتاه باشه یا بلند. در جامعه الگوی پوششی و رفتاری ملت دینی باشه یا غیر دینی برایشان مهم است؟ اگر نگوییم همان سبک را بیشتر هم یپسندند
    چند درصد از پسرهای ایرانی که در خارج از کشور هستند اینکه همسرشان مثلا روسری داشته باشد یا نداشته باشد و فرزندشان چقدر به زبان فارسی مسلط باشد و مسایل اینچنینی در صدر اولویت ها برایشان قرار دارد؟
    بر فرض مهم بودن اون فاکتورها آیا فاکتور مهم و تعیین کننده اقتصادی در ایران توان نگه داشتن و بازگرداندن مهاجران رو داره؟ تورم نرخش به چه صورت هست؟ نرخ بیکاری؟ و سایر فاکتورهای فرهنگی و اجتماعی هم که دیگه دوستان مطلع هستند خودشون.

من متنو خوندم.... الان ایرانم. تابستون دارم میرم امریکا... خیلی دردناکه..
    خیلی سخته. کلا از زندگی ناامید شدم.
    البته من خودم به این رسیده بودم که کسایی که توی ایران زندگی متوسط و متوسط به بالایی دارن و یا سنشون بالاست، نباید مهاجرت کنن.
    من خودم (غیر خونواده) هیچی توی ایران ندارم. تازه اول راهم و آینده ای هم واسه خودم اینجا نمیبینم. ولی بازهم ناامید شدم. از این نظر که یکی مثل من نه اینورو داره ونه اونورخوبه. یکی مثل من زندگی نداره که... راه حلی هم نداره...
    تا شقایق هست زندگی باید کرد ...

نقل قول نوشته اصلی توسط arashmirh نمایش پست ها
    من متنو خوندم.... الان ایرانم. تابستون دارم میرم امریکا... خیلی دردناکه..
    خیلی سخته. کلا از زندگی ناامید شدم.
    البته من خودم به این رسیده بودم که کسایی که توی ایران زندگی متوسط و متوسط به بالایی دارن و یا سنشون بالاست، نباید مهاجرت کنن.
    من خودم (غیر خونواده) هیچی توی ایران ندارم. تازه اول راهم و آینده ای هم واسه خودم اینجا نمیبینم. ولی بازهم ناامید شدم. از این نظر که یکی مثل من نه اینورو داره ونه اونورخوبه. یکی مثل من زندگی نداره که... راه حلی هم نداره...
    این متن بیشتراز اینکه مفید باشه سیاه نمایی هست
    با احترام اگه شما فکر می کنی انقدر بی اراده هستی که هیچکدوم از مواردی که نوشته شده توی اون متن رو کنترل کنی و در ایران زندگیه خوبی داری بهتره نری
    قرار نیست همه موارد گفته شده برای شما اتفاق بیفته
    بعضیامون برای رسیدن به جامعه بهتر میریم
    بعضیا برای فرار از کلمه ایران حتی
    بعضیا برای علاقه به محیط آکادمیک بهتر
    اگر از زندگی توی ایران راضی باشید و مهاجرت کنید کافیه کوچیک ترین مشکلی اونجا براتون پیش بیاد تا دوباره دلتون برای ایران اومدن بلرزه

موضوع اینه که شرایط آدما باهم فرق میکنه.
    واسه یکی مثل من اگر میخواد که آینده داشته باشه (یعنی اون اراده که شما میگیو دارم، چون میخوام) باید بره. راه دیگه ای نداره این آدم. چون چیزی واسه از دست دادن نداره. در عین حال هم نمیخواد دست رو دست بزاره.
    پس باید تلاش خودشو بکنه. شاید جواب گرفت.
    ولی واسه خیلیا داستان برعکسه. کسی که زندگی متوسطی داره و یا حتی بعضی ها زندگی مرفه دارند. چرا باید ریسک کنن؟ باید خیلی دقت کنن که آیا ارزش داره؟

این متن چون فقط چیزهای منفی رو میگه کلا سیاه نمایی میشه. اون هم از زبان آدمهای مختلف. کیس ها باهم خیلی فرق میکنه. اما بازهم خوبه. واسه کسی مثل من که تازه میخواد شروع کنه این راهو، بهتره worst case را در نظر بگیره و خودشو آماده کنه. حالا ایشالا که این چیزها اتفاق نیافته.
    ولی وقتی آدم (یکی مثل من) به عمق داستان فکر میکنه، خیلی دردناکه... چئن اون چیزی که فکر میکنیم نیست هیچ وقت.
    ولی یه جمله خیلی خوب داشت این متنه: "آدم نباید دنبال بهشت باشه، باید بهشت واسه خودش بوجود بیاره" - یه همچین چیزی نوشته بود.
    تا شقایق هست زندگی باید کرد ...

Junior Member

واسه یکی مثل من اگر میخواد که آینده داشته باشه (یعنی اون اراده که شما میگیو دارم، چون میخوام) باید بره. راه دیگه ای نداره این آدم. چون چیزی واسه از دست دادن نداره. در عین حال هم نمیخواد دست رو دست بزاره.
    ولی واسه خیلیا داستان برعکسه. کسی که زندگی متوسطی داره و یا حتی بعضی ها زندگی مرفه دارند. چرا باید ریسک کنن؟ باید خیلی دقت کنن که آیا ارزش داره؟

این متن چون فقط چیزهای منفی رو میگه کلا سیاه نمایی میشه. اون هم از زبان آدمهای مختلف. کیس ها باهم خیلی فرق میکنه. اما بازهم خوبه. واسه کسی مثل من که تازه میخواد شروع کنه این راهو، بهتره worst case را در نظر بگیره و خودشو آماده کنه. حالا ایشالا که این چیزها اتفاق نیافته.
    ولی وقتی آدم (یکی مثل من) به عمق داستان فکر میکنه، خیلی دردناکه... چئن اون چیزی که فکر میکنیم نیست هیچ وقت.
    ولی یه جمله خیلی خوب داشت این متنه: "آدم نباید دنبال بهشت باشه، باید بهشت واسه خودش بوجود بیاره" - یه همچین چیزی نوشته بود.
    دوست عزيز وقتي شما خودت رو براي چيزهاي بد اماده ميكني توي جامعه جديد مطمئن باش چيزاي بد به سراغت ميان بهتره كه ذهنت رو مثبت كني و منتظر اتفاقات خوب باشي
    من از پست شما متوجه شدم هدف خاصي رو دنبال نميكني براي مهاجرت (شايد اشتباه برداشت كردم) و اين خيلي ميتونه خطرناك باشه شايد خيلي از افرادي كه از مهاجرت راضي نيستن روزي مثل شما با ترديد مهاجرت كردن

رفتن فقط به هدف رفتن كار منطقي اي به نظر نميرسه

موفق باشيد

ApplyAbroad Hero chemistrymaste آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Biophysical and Bioanalytical Chemistry

من تو پست قبلیم گفتم که فقط یه تیکه کوچیک از کامنتای طرفو ورداشتن، گذاشتن تو اون فایل.
    مثلا دوستمون گفتن:
    ماهها طول میکشه تا رانندگی رو به روش اینا یاد بگیری، تا به هوای سرد عادت کنی، به زندگی تو اینجا عادت کنی، به نبود خانواده تو کنارت عادت کنی، اما در نهایت میبینی که این همه سختی ارزششو داشت که برسی به اینجایی که هستی، بعد دقیقا همه جملاتو نوشتن تو اون پی دی اف به جز این جمله اخر
    بعد اگه دقت کنین، اول اول اون پی دی اف نوشته این مطالب از سایت های اپلای ابراد و... برداشته شده. من متوجه نشدم سایت "اپلای برد" کدومه؟ که اونجا اشاره شده؟ تو نت سرچ کردم گفتم شاید یه سایت مهاجرتی باشه. چیزی پیدا نکردم. آخه اگه منظورشون اپلای ابراده، که اولش نوشتن اونو هم! یعنی طرف احتمالا یه بار لاگین نکرده به این سایت که ببینه بابا اسمش اپلای ابراده! پرنده اپلای نیست!!!
    دوست عزیزم، شما الان سر در گمی؟ الان خیلی بابت تصمیمی که گرفتی ناراحتی؟ نمیخوای از ایران بری؟
    خب میتونین بمونین تو وطن.
    راه بعدی اینه که: برین همشهری نیازمندی ها رو بخرین و بشینین برای آگهی ها زنگ بزنین. بعد وقتی رفتین مصاحبه طرف گفت شما لایق حقوق هشتصد تومن برای یه کارشناس ارشد نیستی چون سابقه کار نداری، من بهت 400 میدم، شما دستت میاد که چطوره قضیه.
    راه بعدی اینه که برین مدارج تحصیلی راننده های جوون رو بپرسین. وقتی طرف گفت فوق ریاضی دارم...
    یا با رفتگران زحمتکشون صحبت کنین.
    راه بعدی خوندن تاپیک های این فرومه. شما به بخش "زندگی در آمریکا" و "زندگی در کانادا" و "آیا مهاجرت به کانادا کار درستی هست؟" یه سری بزنین. شما با خوندن متن دچار تزلزل در تصمیم شدین، شاید با خوندن یه متن دیگه تصمیمتون برگرده سر جاش.
    موفق باشید

"We believe in "Possibility

به هر چیزی که فکر کنید از ته دلتون، بهش میرسید!

من واقعا نمي تونم دليل جبهه گيري يه طرفه بعضي از دوستان رو درك كنم
    درسته كه بيشتر كسايي كه مهاجرت مي كنند يا براي ادامه تحصيل مي رن اكثرا از قشر ضعيف جامعه هستن و تويه ايران نه كار خوب دارن نه خانوادشون وضع مالي خوب داره،نه وضع تغذيه مناسب دارن،شايد با ٢تا خواهر برادرشون تويه يه اتاق ٦ متري مي خوابن،شايد در خوش بينانه ترين حالا ارزونترين ماشين تويه بازار زيرپاشونه.خب همچين آدمايي بعد از مهاجرت نه تنها ناراضي نيستن بلكه با پول فاندشون پس انداز هم مي كنند،به آرزشون يعني داشتن يه هيونداي دست دوم و زندگي مستقل تويه يه اتاق بزرگتر از ٦ متر،تغذيه مناسب تر و خيلي چيزاي ديگه(به خصوص آزادي براي كسايي كه از خانواده هاي سنتي ميان ) مي رسن،اين گروه شايد براشون اين همه ايراد گرفتن از آمريكا،كانادا و ... غير منطقي باشه.
    اما يه دسته ديگه هم مهاجرت مي كنند،گروه متعلق به قشر متوسط رو به بالاي جامعه،كسايي كه بنا بر عقايد خودشون مهاجرت مي كنند (ممكنه رنج بردن از هر مشكلي اعم از درمان پر هزينه بيماريشون در ايران،مشكلات فرهنگي و يا حتي تجربه تحصيل و زندگي در يه كشور ديگه)،خب اين قشر بيشتر مشكلات رو در جامعه مقصد مي بينن و نكات منفي راحت تر به چشمشون مي ياد.
    به نظرم به جايه اينكه با ديد منفي نسبت به اشخاص گروه دوم نگاه كنيم ،بهتره سعي كنيم نيمه پر ليوان رو ببينيم و با استفاده از تجربيات اين دسته،با ديد بازتري نسبت به انتخاب كشور و يا شهر بپردازيم

در كل به نظر من بيشتر مشكلات از اونجايي مياد كه تعداد زيادي از دوستان مشتاق به زندگي يا ادامه تحصيل در خارج از ايران به اين جمله اعتقادي عجيب دارند" آمريكا ته دنياست"،در صورتيكه اگه واقع بينانه به كل كشور آمريكا نه فقط چند تا شهر خاص نگاه بندازيم مي تونيم تصميم منطقي تري بگيريم
    من خودم در راه اپلاي هستم ولي گفته هاي جالبي از زبان كسانيكه بيشتر از ١٠-٢٠ سال در آمريكاو كانادا شنيدم كه باعث شده با ديد بهتري به هدفم نگاه كنم و كوركورانه تصميم نگيرم،خيلي برام جالب بود چند وقت پيش تويه همين فروم يه نفر داشت يكي ديگه رو مثلا راهنمايي مي كرد و مي گفت هر جايه آمريكا شد اپلاي كن آمريكا همه جاش خوبه!
    حداقل يه همچين پي دي افي باعث ميشه كسي فقط با داستان هاي شيرين دست به تصميم گيري نزنه

نقل قول نوشته اصلی توسط Sepideh1368 نمایش پست ها
    من واقعا نمي تونم دليل جبهه گيري يه طرفه بعضي از دوستان رو درك كنم
    درسته كه بيشتر كسايي كه مهاجرت مي كنند يا براي ادامه تحصيل مي رن اكثرا از قشر ضعيف جامعه هستن و تويه ايران نه كار خوب دارن نه خانوادشون وضع مالي خوب داره،نه وضع تغذيه مناسب دارن،شايد با ٢تا خواهر برادرشون تويه يه اتاق ٦ متري مي خوابن،شايد در خوش بينانه ترين حالا ارزونترين ماشين تويه بازار زيرپاشونه.خب همچين آدمايي بعد از مهاجرت نه تنها ناراضي نيستن بلكه با پول فاندشون پس انداز هم مي كنند،به آرزشون يعني داشتن يه هيونداي دست دوم و زندگي مستقل تويه يه اتاق بزرگتر از ٦ متر،تغذيه مناسب تر و خيلي چيزاي ديگه(به خصوص آزادي براي كسايي كه از خانواده هاي سنتي ميان ) مي رسن،اين گروه شايد براشون اين همه ايراد گرفتن از آمريكا،كانادا و ... غير منطقي باشه.
    اما يه دسته ديگه هم مهاجرت مي كنند،گروه متعلق به قشر متوسط رو به بالاي جامعه،كسايي كه بنا بر عقايد خودشون مهاجرت مي كنند (ممكنه رنج بردن از هر مشكلي اعم از درمان پر هزينه بيماريشون در ايران،مشكلات فرهنگي و يا حتي تجربه تحصيل و زندگي در يه كشور ديگه)،خب اين قشر بيشتر مشكلات رو در جامعه مقصد مي بينن و نكات منفي راحت تر به چشمشون مي ياد.
    به نظرم به جايه اينكه با ديد منفي نسبت به اشخاص گروه دوم نگاه كنيم ،بهتره سعي كنيم نيمه پر ليوان رو ببينيم و با استفاده از تجربيات اين دسته،با ديد بازتري نسبت به انتخاب كشور و يا شهر بپردازيم

در كل به نظر من بيشتر مشكلات از اونجايي مياد كه تعداد زيادي از دوستان مشتاق به زندگي يا ادامه تحصيل در خارج از ايران به اين جمله اعتقادي عجيب دارند" آمريكا ته دنياست"،در صورتيكه اگه واقع بينانه به كل كشور آمريكا نه فقط چند تا شهر خاص نگاه بندازيم مي تونيم تصميم منطقي تري بگيريم
    من خودم در راه اپلاي هستم ولي گفته هاي جالبي از زبان كسانيكه بيشتر از ١٠-٢٠ سال در آمريكاو كانادا شنيدم كه باعث شده با ديد بهتري به هدفم نگاه كنم و كوركورانه تصميم نگيرم،خيلي برام جالب بود چند وقت پيش تويه همين فروم يه نفر داشت يكي ديگه رو مثلا راهنمايي مي كرد و مي گفت هر جايه آمريكا شد اپلاي كن آمريكا همه جاش خوبه!
    حداقل يه همچين پي دي افي باعث ميشه كسي فقط با داستان هاي شيرين دست به تصميم گيري نزنه
    این که کسی بپرسه مهاجرت لزوما خوبه یا بد اساسا یه سوال اشتباهه .خب سوال غلط رو که نمیشه جواب داد . ببینید این که شخصی با یک هیوندا دست دوم راضی میشه نه غلطه .نکته مهاجرت اینه که شما با خیلی چیزای طاقت فرسا راضی میشید.مثلا دوره دکترا واقعا سنگینه ولی اگه به کسی بگن همون حجم کار رو توی کشور خودت انجام بده راضی نمیشه (حالا ممکنه کار هم نباشه اصلا)چون انتظار داره همون موقع بهش بدن .همین نکته در امریکا هست مثلا امریکائی ها اصلا راضی نیستن دکترا بخونن با این فاند. به جز دانشگاه های خیلی خاص .این که هر جای امریکا خوبه بستگی به دیدگاه شخص داره و نمیشه عمومیت داد.

نقل قول نوشته اصلی توسط pouyant نمایش پست ها
    این که کسی بپرسه مهاجرت لزوما خوبه یا بد اساسا یه سوال اشتباهه .خب سوال غلط رو که نمیشه جواب داد . ببینید این که شخصی با یک هیوندا دست دوم راضی میشه نه غلطه .نکته مهاجرت اینه که شما با خیلی چیزای طاقت فرسا راضی میشید.مثلا دوره دکترا واقعا سنگینه ولی اگه به کسی بگن همون حجم کار رو توی کشور خودت انجام بده راضی نمیشه (حالا ممکنه کار هم نباشه اصلا)چون انتظار داره همون موقع بهش بدن .همین نکته در امریکا هست مثلا امریکائی ها اصلا راضی نیستن دکترا بخونن با این فاند. به جز دانشگاه های خیلی خاص .این که هر جای امریکا خوبه بستگی به دیدگاه شخص داره و نمیشه عمومیت داد.
    دقيقا منظور من هم اينه كه يه همچين حرفايي شايد از نظر بعضي بي مورد باشه ولي مطرح كردن شايد براي گروه ديگه اي كمك كننده باشه و نميشه گفت صرفا بي محتوا و بي معني هست
    طبق گفته شما همه چيز بستگي به ديدگاه اشخاص داره

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)