نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: آينده پژوهي Future Studies

Senior Member MAHAN7 آواتار ها

پیش فرض آينده پژوهي Future Studies

دوستان هدفم از ایجاد این تاپیک، معرفی، بررسی و پذیرش در این رشته نوظهور و جذاب یعنی "آینده پژوهی" هستش.
    از دوستان هم خواهش میکنم، اگر اطلاعاتی در مورد این رشته، فرآیند پذیرش و موضوعات مرتبط با اون دارند در این تاپیک قرار بدن.
    من خودم به نوع تصادفی با این رشته آشنا شدم، وقتی که به عنوان محقق در یک مرکز مطالعاتی بانکی کار میکردم، رشته بسیار جذابی هستش و فکر میکنم به یک نوعی رشته بسیار پرطرفدار آینده نزدیک خواهد بود.
    Stand on the shoulders of giants
    Life is like riding a bicycle, To keep your balance, you must keep moving
    بسیار سفر باید تا پخته شود خامی
    پستهای قبلیم رو برای درک عمیق از تفاوت امریکا و اروپا بخون

پیش فرض پاسخ : Future Studies

سلام، من با این رشته آشنایی تخصصی و آکادمیک ندارم. آشناییم با این بحث فقط در حد خوندن یکی از کتاب های آلوین تافلر (شوک آینده) بوده. اما در مجموع فکر نمی کنم خیلی بحث نوظهوری باشه. حتی از بُعد آکادمیک ویکی پدیا میگه اولین بار این رشته در سطح تحصیلات تکمیلی در 1975 ایجاد شده. دوم به نظرم از اون رشته هاییه که اول وقتی آدم باهاش آشنا میشه احساس می کنه عجب موضوع بدیع و مهم و هیجان انگیز و ... هست اما هیجان اولیه که فروکش کرد متوجه میشی که چیز عجیب و غریببی نیست و یه رشته ای مثل رشته های دیگه است. البته منظورم از این حرفا این نیست که ارزش کار شما رو زیر سؤال ببرم، این رشته هم مثل بقیه رشته ها جای خودشو در فروم داره و این که شما بحثش رو کلید زدین خیلی هم خوبه. من فقط نظر خودمو گفتم. در نهایت این که فکر می کنم درست تره که این موضوع در رده بندی موضوعات فروم همرده مدیریت و زیر مجموعه تاپیک «علوم اجتماعی، انسانی و هنر» باشه نه زیر مجموعه مدیریت.

من چند سال پیش برای مستر این رشته از دانشگاه هیوستون پذیرش گرفتم. با هد دپارتمان قبل از اپلای در ارتباط بودم و فکر کنم به همین دلیل خیلی راحت پذیرش داد بهم. اون زمان تازه چند سالی بود که رشته‌اش تو اون دانشگاه راه افتاده بود و رویکردشون هم تکنولوژیک بود. یادمه دانشگاه هاوایی هم این رشته رو داشت ولی وقتی باهاشون صحبت کردم گفتن که رویکردشون علوم سیاسی هستش و دانشجوهایی که میخوان باید حتما پولیتیکال بکگراند داشته باشند. به نظر من هم این رشته از دور خیلی جذاب به نظر میرسه ولی وقتی نزدیک بشی میبینی که با دنبال کردن رشته‌های دیگه مثل مدیریت و اقتصاد، عملا میتونی همون جنس پژوهشی رو دنبال کنی (چه بسا با دانش و توان تحلیلی بیشتر) که میتونی در آینده‌پژوهی انجام بدی.

Senior Member MAHAN7 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط tuxic نمایش پست ها
    سلام، من با این رشته آشنایی تخصصی و آکادمیک ندارم. آشناییم با این بحث فقط در حد خوندن یکی از کتاب های آلوین تافلر (شوک آینده) بوده. اما در مجموع فکر نمی کنم خیلی بحث نوظهوری باشه. حتی از بُعد آکادمیک ویکی پدیا میگه اولین بار این رشته در سطح تحصیلات تکمیلی در 1975 ایجاد شده. دوم به نظرم از اون رشته هاییه که اول وقتی آدم باهاش آشنا میشه احساس می کنه عجب موضوع بدیع و مهم و هیجان انگیز و ... هست اما هیجان اولیه که فروکش کرد متوجه میشی که چیز عجیب و غریببی نیست و یه رشته ای مثل رشته های دیگه است. البته منظورم از این حرفا این نیست که ارزش کار شما رو زیر سؤال ببرم، این رشته هم مثل بقیه رشته ها جای خودشو در فروم داره و این که شما بحثش رو کلید زدین خیلی هم خوبه. من فقط نظر خودمو گفتم. در نهایت این که فکر می کنم درست تره که این موضوع در رده بندی موضوعات فروم همرده مدیریت و زیر مجموعه تاپیک «علوم اجتماعی، انسانی و هنر» باشه نه زیر مجموعه مدیریت.
    ممنونم از پستتون
    البته لازم به ذکر هستش، اساسا ریشه این رشته در مدیریت استراتژیک نهفته هستش و بنیانگزارانشم استراتژیست بودن. بنابراین بایستی زیر مجموعه مدیریت و بطور خاص مدیریت استراتژیک باشه.
    عنواین دیگه ای هم مثل Foresight or Strategic foresight برای این رشته ارائه شده. من حرف شما رو کامل رد نمیکنم، چون این رشته نو هستش و بعضی دانشگاهها حتی تو دپارتمان تکنولوژی هم قرار داده اند. بنابراین بخاطر نو بودنش نمیشه دقیقا گفت زیرمجموعه مدیریت استراتژیک خواهد موندف کما اینکه دوست دیگمونم میگه تو دانشگاه هاوایی روی حوزه علوم سیاسی پیاده میشده.
    در مورد جذاب بودنش، بنظرم بهتر هستش صبر بشه! علوم مختلف فی نفسه جذابیت خاصی ندارن و علاقه افراد باعث میشه جذاب بنظر بیان! مثلا رشته خودم مالی که ماشالا همه عاشقش هستن! بدون اینکه باماهیت اصلیش آشنا باشن ولی خوب همه میگن چیزه خوب و پولدراری هستش.
    تاجایی که اطلاع دارم آمار محور اصلی این رشته هستش.
    ایشالا سر فرصت تکمیل تر میکنم.
    Stand on the shoulders of giants
    Life is like riding a bicycle, To keep your balance, you must keep moving
    بسیار سفر باید تا پخته شود خامی
    پستهای قبلیم رو برای درک عمیق از تفاوت امریکا و اروپا بخون

Junior Member

پیش فرض پاسخ : آينده پژوهي Future Studies

سلام،

بنده دانشجوی کارشناسی ارشد این رشته هستم و با کارشناسی صنایع هم واردش شدم، طبق گفته ی شما دوستان، چون با تمام زمینه ها و رشته های اصلی قابل اذغام هست، نمیشه فعلا زیرمجموعه رشته خاصی در نظرش گرفت! مثلا الان شما پژوهشی می بینید در زمینه ی آینده پژوهی انرژی ، کنارش آینده پژوهی تکنولوژی، یا می بینید که مثلا از سال 1990 دارن از یه سری متدهای آینده پژوهی توی سازمان امنیت سوئد استفاده می کنند.. منظورم این هست که قابلیت اعمال روی مسائل مختلفی رو داره.
    آینده پژوهی در ایران یک رشته میان رشته ای هست که در حال حاضر داوطلباش باید کنکور صنایع رو بدن برای ورود به مقطع ارشد این رشته.. میانگین هر سال هم فکر میکنم 20 نفر روزانه و شبانه جمعا گرفته تا الان.
    شخصا خیلی علاقه دارم ببینم توی دانشگاه های سایر کشور ها با چه عنوانی داره ارائه میشه و دکترای این رشته در خارج از کشور چه وضعیتی داره.. البته کم و بیش اسم هایی به گوشم خورده که دارن این رشته رو خارج از کشور در مقطع دکترا ادامه میدن..
    ولی خیلی خوب میشه که ببینیم جه دانشگاه ها و کشور هایی در چه مقاطعی دارن این رشته رو ارائه میدن..

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط sindrome نمایش پست ها
    سلام،

بنده دانشجوی کارشناسی ارشد این رشته هستم و با کارشناسی صنایع هم واردش شدم، طبق گفته ی شما دوستان، چون با تمام زمینه ها و رشته های اصلی قابل اذغام هست، نمیشه فعلا زیرمجموعه رشته خاصی در نظرش گرفت! مثلا الان شما پژوهشی می بینید در زمینه ی آینده پژوهی انرژی ، کنارش آینده پژوهی تکنولوژی، یا می بینید که مثلا از سال 1990 دارن از یه سری متدهای آینده پژوهی توی سازمان امنیت سوئد استفاده می کنند.. منظورم این هست که قابلیت اعمال روی مسائل مختلفی رو داره.
    آینده پژوهی در ایران یک رشته میان رشته ای هست که در حال حاضر داوطلباش باید کنکور صنایع رو بدن برای ورود به مقطع ارشد این رشته.. میانگین هر سال هم فکر میکنم 20 نفر روزانه و شبانه جمعا گرفته تا الان.
    شخصا خیلی علاقه دارم ببینم توی دانشگاه های سایر کشور ها با چه عنوانی داره ارائه میشه و دکترای این رشته در خارج از کشور چه وضعیتی داره.. البته کم و بیش اسم هایی به گوشم خورده که دارن این رشته رو خارج از کشور در مقطع دکترا ادامه میدن..
    ولی خیلی خوب میشه که ببینیم جه دانشگاه ها و کشور هایی در چه مقاطعی دارن این رشته رو ارائه میدن..

سلام دوستان،؛

از کسانی که اطلاعاتی درباره دکتری این رشته در ایران و خارج از کشور دارند ممنون میشم نظرشون رو بگن..

Junior Member

سلام دوستان؛

كسي اطلاعاتي راجع به مقع دكتري اين رشته يا رشته هاي مديريتي هم شاخه داره؟ ممنون ميشيم از كساني كه آشنايي دارند اگر در اختيار ما هم قرار بدن اطلاعات ارزشمندشون رو..

سپاس از همه ي اپلاي ابرودي هاااا

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)