صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: مشکلات جامعه ایرانی در مواجهه با شرایط فرهنگی و اجتماعی کانادا

پیش فرض مشکلات جامعه ایرانی در مواجهه با شرایط فرهنگی و اجتماعی کانادا

در کنار موضوعاتی که در بخش " زندگی در کانادا " عنوان شده اند ، همچون : امور اداری ، شغلی ، کاریابی ، امور بانکی ، بیمه ، مسکن و غیره ؛ جای موضوعی که به بررسی مشکلات ایرانیان در مواجهه با فرهنگ و شرایط اجتماعی کانادا بپردازد خالی بود ؛ بدینجهت من این موضوع را به فوروم اضافه کردم تا کاربران (بخصوص کسانی که در کانادا هستند) بتوانند تجربه ها و دانسته هایشان را در زمینه انطباق پذیری در محیط جدید ، غلبه بر مشکلات فکری و روحی پس از مهاجرت ، شناخت نقاط مثبت و منفی زندگی در کانادا ، آداب معاشرت، دوستی و ازدواج در کشور میزبان بیان کنند ، تا یک مهاجر که پس از پشت سر گذاشتن مراحل اداری مهاجرت و متحمل شدن وقت و هزینه گزاف وارد کشور جدید شده است بتواند جایگاه مناسب خویش را پیدا کند و دچار سرخوردگی و نومیدی نشود .
    هستند مهاجرانی که با تلاش بسیار سالها در انتظار دریافت کلید ورود به کانادا بودند و اکنون که وارد اینجا شده اند ، هنوز نتوانسته اند آسایش و رضایت از زندگی جدیدشان کسب نمایند ، که بعضا علت آن نه در کار و پول و شغل ، که به جهت عدم درک و شناخت از نحوه زندگی و مناسبات اجتماعی کشور جدید است.
    به عقیده من شناخت درست و منطقی از مناسبات اجتماعی کانادا ،تغییر دادن برخی دیدگاههای غیرمنطقی و نحوه زندگی پیشین در ایران از عواملی مهمی هستند که میتوانند باعث موفقیت تازه واردان به این سرزمین باشند .
    به هر روی ، ورود به کانادا تضمین کننده خوشبختی و سعادت برای یک تازه وارد نیست ، برای رسیدن به خواسته ها تلاش،پشتکار و استقامت لازم است .

پیش فرض پاسخ : مشکلات جامعه ایرانی در مواجهه با شرایط فرهنگی و اجتماعی کانادا

یه سری رفتارهاست که تو فرهنگ ما ایرانیان وجود داره و این مدتی که من اینجا هستیم به این نتیجه رسیدم که باید کنار بگذاریم و تغییر بدهیم، مثلا در ارتباط با همسایگان سعی کنید، از یه سلام و علیک معمول پا فراتر نگذارید، اصلا و ابدا وارد مسایل حاشیه ای نشوید که به ضرر خودتان تمام میشود، هرچند قصد ابراز ادب و احترام و محبت باشد. در سایر موقعیت های اجتماعی هم، از چارچوب متدوال اجتماع جلوتر نروید. توی اتوبوس و مترو سرتان به کار خودتان باشد و خیلی ملت را برانداز نکنید! کی چی پوشیده و چیکار میکنه و... اگر در خرید فروشگاهی یا امور اداری، اشتباهی شده بود و میخواهید بگید، با حالتی معمولی و همراه یه لبخند به آرامی توضیح بدین، تاثیرش از صد تا داد و هوار بیشتره! خودتان تجربه کنید.
    اینجا دایره دوستان شما بسیار محدودتر خواهد بود، پس خودتان را با تنهایی و رفت آمد محدود وفق بدین، اکثر مهاجران در ابتدای ورود به کانادا، رضایت از زندگی شان ندارند و حتی پشیمان میشوند از مهاجرتشان، ولی خوشبختانه با گذشت زمان، دید بهتری به کانادا پیدا میکنند و جایگاه زندگی شان را بدست می آورند. پس در بدو امر مایوس نشوید و کمی شکیبا باشید، حتی مهاجران اروپایی هم در ابتدای ورود از شرایط ناراضی هستند و دچار زحمت میشوند. با ورود به جامعه جدید، تفکرات و خلق و خو به تدریج تغییر میکنند، که این تغییر نگرش معمولا استرس زا است و وضعیت روحی را کمی نامتعادل میکند، کسانی که حساستر هستند، کم تجربه در زندگی، باید بیشتر مراقب سلامت فکری شان در ابتدای مهاجرت باشند و زود خودشان را نبازند، و در آخر هم به نظر من در ابتدای ورود به این جامعه جدید، تصمیم های بزرگ برای زندگی نگیرید مثل خرید خانه، ازدواج، طلاق، بچه دار شدن و...یه مقدار بگذارید زمان بگذرد تا بعدا پشیمان نشوید.

Junior Member

سلام
    ممنون از موضوع خوبی که مطرح کردید
    من هم فکر میکنم اگر سایر دوستان تجربیاتشون رو به اشتراک بزارن خیلی مفید خواهد بود و یک مقدار از نگرانیهای امثال من که تازه اقدام کردیم و منتظر پاس کردن مراحل بعدی هستیم کم میکنه.
    متشکرم

Junior Member

درود
    برای دوستانی که قرار هست به زودی وارد کانادا بشوند چند نکته ای را عرض میکنم.
    اول از همه پس از ورود حتما به فکر بیمه خود باشید. این مهم ترین است اول از هم نوشتم.
    زبان مهم ترین چیز است. تنها راه ارتباط شما همین است . زبان را جدی بگیرید (منظورم زبان دست و پا شکسته با غلط های بیشمار نیست)
    همانطور که گفته شد در مکان های عمومی به کسی خیره نشوید (در ایران این مساله عادی است) اما اینجا ممکن است در صورت خیره شدن به کسی برایتان دردسر قانونی ایجاد شود و ... خیالتان راحت دیگران نیز به شما نگاه نمیکنند. ممکن است این مساله برای عده ای ناراحت کننده باشد.
    با احترام به دیگر هم وطنان عزیزم ولی در اینجا اکثر ایرانیان از همدیگر فراری هستند بنابراین صرف اینکه فلانی ایرانی است پس من را کمک میکند و... اصلا حساب باز نکنید.
    اینجا تنها هستید و کسی برای شما دلسوزی نخواهد کرد. خودتان را آماده کنید.
    در آخر اضافه کنم که هیچ جای کره زمین مدینه فاضله نیست . اگر چنین طرز فکری داشته باشید شدیدا نا امید میشوید.

موفق باشید

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    M.Sc. at Industrial Marketing

نقل قول نوشته اصلی توسط Peyman11 نمایش پست ها
    درود
    اول از همه پس از ورود حتما به فکر بیمه خود باشید. این مهم ترین است اول از هم نوشتم.
    زبان مهم ترین چیز است. تنها راه ارتباط شما همین است . زبان را جدی بگیرید (منظورم زبان دست و پا شکسته با غلط های بیشمار نیست)
    همانطور که گفته شد در مکان های عمومی به کسی خیره نشوید (در ایران این مساله عادی است) اما اینجا ممکن است در صورت خیره شدن به کسی برایتان دردسر قانونی ایجاد شود و ... خیالتان راحت دیگران نیز به شما نگاه نمیکنند. ممکن است این مساله برای عده ای ناراحت کننده باشد.
    با احترام به دیگر هم وطنان عزیزم ولی در اینجا اکثر ایرانیان از همدیگر فراری هستند بنابراین صرف اینکه فلانی ایرانی است پس من را کمک میکند و... اصلا حساب باز نکنید.
    در آخر اضافه کنم که هیچ جای کره زمین مدینه فاضله نیست . اگر چنین طرز فکری داشته باشید شدیدا نا امید میشوید.
    موفق باشید
    سلام
    دقیقا دوست گرامی.
    با احترام به همه ایرانی های عزیز.
    اکثر ایرانی ها هم اگر اطلاعاتی از امتیازاتی که احیانا دولت و یا سایر مراکز در اختیار مهاجران و یا سایر اقشار کم درآمد قرار می دهند و وجود داشته باشد را به شما نمی گویند؟؟!!!! نمی دانم چرا. اگر کسی متوجه شد به منم بگویید واقعا چرا؟!!! (شاید فکر می کنند حیفه تمام میشه)
    بازم ببخشید امیدوارم به کسی بر خورده ولی من زیاد به این موضوع برخوردم.
    برعکس ما ایرانی ها، ملت همیشه در صحنه در کانادا چینی ها و هندی ها. حداقل در کمک فکری و قدمی هوای هم رو دارند.
    ویرایش توسط sami123 : October 4th, 2016 در ساعت 09:08 AM

ApplyAbroad Superstar

نقل قول نوشته اصلی توسط sami123 نمایش پست ها
    سلام
    دقیقا دوست گرامی.
    با احترام به همه ایرانی های عزیز.
    اکثر ایرانی ها هم اگر اطلاعاتی از امتیازاتی که احیانا دولت و یا سایر مراکز در اختیار مهاجران و یا سایر اقشار کم درآمد قرار می دهند و وجود داشته باشد را به شما نمی گویند؟؟!!!! نمی دانم چرا. اگر کسی متوجه شد به منم بگویید واقعا چرا؟!!! (شاید فکر می کنند حیفه تمام میشه)
    بازم ببخشید امیدوارم به کسی بر خورده ولی من زیاد به این موضوع برخوردم.
    برعکس ما ایرانی ها، ملت همیشه در صحنه در کانادا چینی ها و هندی ها. حداقل در کمک فکری و قدمی هوای هم رو دارند.
    با دو نفر اطرافیان خودتون اینطوری نتیجه گیری نکنید. افرادی که کمک می کنند بسیارند ضمن اینکه مراکزی هستند که مشاور ایرانی دارند و در تمام این زمینه ها هم راهنمایی می کنند و هم در تکمیل فرم ها با شما هستند. راجع به چینی ها و هندی ها چطور این نکته را متوجه شدید؟ فقط چون زیادن و در چشم هستن؟ یک کم از کلی گویی و غر زدن کم بکنیم و خودمون دنبال کارها باشیم مسیر باز و کمک فراوانه.
    Solitary trees, if they grow at all, grow strong.

Senior Member mehran23 آواتار ها

یکی از مشکلات ما ایرانیها به شکل کلی اینه که زیاد اهل مطالعه نیستیم و ترجیح میدیم از دیگران بپرسیم. با یک سرچ ساده اینترنی میشه پاسخ خیلی از سوالات و مشکلاتمون رو به شکل قابل اطمینان تری بدست بیاریم. بنظر میرسه بعضی وقتها انتظار زیاد داشتن از هموطنان خودش یک مشکلی است. نظر شخصیم اینه که کمک دیگران یک لطف هست نه یه حق. اگر کمک کردند دمشون گرم و لطفشون مستدام. اگر هم کمک نکردند نمیشه بهشون خرده گرفت.

Member
    رشته و دانشگاه
    Industrial Engineering - PhD of Mechatronic Systems Engineering

درود
    به فرمایش شما اصلا نمیشه همه رو یکی کرد. ولی حتی این هم وطن گریزی از نظر بنده ممکنه دو دسته دلیل موجه هم داشته باشه طبق مشاهدات من:
    یکی اینکه به فرمایش دوست عزیزی که بالای پست بنده اشاره کردن، کلا گاهی توقعات برخی دوستان از همدیگه خیلی زیاد هست. موارد بیشماری سراغ دارم بنده که به صرف اینکه یه هموطن توی شرکتی کار میکنه مثلا، فی الفور یه فرد تازه وارد که اصلا آشنایی کافی در موردش نداریم انتظاراتی داره از جمله اینکه رفرنسش بشیم و ارجاعشون بدیم برای پوزیشنی فرضا در محل کارمون (اونم در حالیکه ما هیچ فردی توی تیمی که اون پوزیشن رو اعلام کرده اصلا نمیشناسیم!). اصلا یه لحظه هم خودشون رو جای طرف مقابل نمیگذارن که به پشتوانه چه شناختی باید طرف اینکار رو بکنه. جملات متحیر کننده ای از جمله: "آقا ما رو هم ببر تو شرکتتون خوب"، "ای بابا شما چرا صداشو در نمیاری که توی فلان شرکته که به رشته من نزدیکه، اینقده کانکشن داری توی لیکندین" (حالا واقعا بدون صحبت قبلی. انگار مثلا باید آدم حضور ذهن داشته باشه همه اطرافیانش اولا کدوم شرکت ها کار میکنن، دوما همه تازه واردینی که باهاشون آشنا شدیم رشته اشون چیه و کدوم شرکت به فیلد کارشون میخوره و کیا رو میشناسیم توی اون شرکت)، یا مثلا درخواست میکنن به یه نفر معرفی شون کنی، بعد که ایمیل معرفی رو میفرستی، پی در پی هر روز و هر دو روز یه بار پیگیری میکنن و بهت یادآوری میکنن که چی شد و حتی در مواردی ازت میخوان دوباره برای اون فرد یادآوری بفرستی
    این دسته اولیه که آدم رو خسته میکنه توقعاتشون
    دسته دوم: افرادی که کلا با اون مفهوم بی قانونی و دور زدن که توی ایران اگه انجامش ندی همیشه در همون سطح شروع باقی می مونی، بد جوری عادت کردن و اساسا متوجه نمیشن که قرار نیست اینجا هم همون طوری باشه. به همین دلیل بازم از آدم توقعاتی دارن که آدم شاخ در میاره. مثلا تو بیا بشو رفرنس من برای چیزی که اصلا وجود نداره، سابقه کار الکی جور کردن و نشون دادن، چیزا رو جور دیگه ای جلوه دادن، و خیلی موارد مشابهی که به صورت پیش فرض انتظار دارن بقیه هم باهاشون همراه بشن، و اگه کسی نخواد همراه بشه و در این "میان بر" رسیدن به منافع برای اونا کاری که دلشون میخواد رو انجام نده، دیگه میشه آدم بده و خودخواهه و بخیله و اینا.
    مثلا برای درسی من حل تمرین درس بودم و یه هم وطن عزیز برداشته بود راه حل تکلیفای همسر بنده رو که سال قبل درسه رو پاس کرده بود، ازش خواسته بود اول ترم، و بعد در طول ترم حتی بدون تغییر یک لغت همون ها رو سابمیت میکرد برای اون درس. و دست آخر که من به پاس زحمات لایتناهیش به هیچ شکل نمیتونستم بهش همون نمره ای رو بدم که به یه فرد ساعی کلاس دادم، آسمون و زمین رو در مورد بدجنس بودن بنده پر کرده بود. (اونم در حالیکه ازش هم خواستم در مقطعی، که راه حل رو خودش بنویسه و سابمیت کنه، و هیچ وقعی ننهاد. بنابراین نمره نهایی ترم حکم خنجر از پشت نداشت که اینقدر توی ذوقش خورده بود). چطور واقعا باید انتظار داشته باشیم بدون کوچکترین زحمتی، نمره ای رو بگیریم که کسی با زحمت زیاد در طول ترم برای خودش بیمه کرده؟ اگه قرار باشه اون دو نفر مث هم باشه نمره اشون، پس اصلا همون ایران زندگی مونو میکردیم برای چی اومدیم این همه راه رو؟

من نمیگم کانادا دیگه آخر قانون مداری و انصافه. نه ابدا، هر جا که پای افرادی وا بشه که همچین روحیه ای رو با خودشون آورده باشن، چه ایرانی و چه خارجی، جناح بازی و بی عدالتی هم قطعا هست. اما قرار نیست ما هم به تبعیت از اون وضعیت بپیوندیم به همون دار و دسته به نظر بنده.
    بنابراین اگه فردی جزو اون دو دسته باشه، بله چرا واقعا باید لذت برد از مصاحبت و رابطه دراز مدت با چنین افرادی؟
    برای غنی تر کردن این فروم لطفا سوالات تون رو در پیغام خصوصی مطرح نفرمایید. پیغام خصوصی مستلزم اینه که شما تک تک از افراد مختلف بپرسید، افراد مختلف تک تک کلی سوالات مشابه رو جواب بدن، و افرادی که در آینده عضو فروم میشن هیچ بهره ای از اطلاعات رد و بدل شده نبرن...

ApplyAbroad Hero

درود

موفق باشید
    با بعضي قسمت هاي نوشته تون موافقم ولي اصلا باقسمت آخر نوشتتون موافق نيستم. نمونه براي اين كه بگم چرا زياده ولي خوب، بودن افراد تو همين فروم ها فكر كنم همه چيز را ثابت ميكنه . هر چند دوستان تو پست هاي قبلي كامل توضيح دادن و ما هم كم نديديم از اين چيزها .ولي سوال من از خود شما اينه كه ، شما الان تو ايران تو خيابان داري راه ميري چقدر به آدم هاي دور و برت تو خيابان كمك ميكني؟ به هر كسي به صرف اين كه تو اتو بوس با هم هممسير هستيد ميگيد بيا بريم من ببرمت سر كار؟ يا مگه من نوعي چقدر به قوانين اشراف دارم كه بتونم اون لحظه بهش مشاوره بدم.بعد هم قوانين كانادا هر روز در حال تغييره ، نمونه اش همين ماليات تو اين چهار سالي كه ما اينجا بوديم ، هر سال عوض شده ، حالا اگر به يك تازه وارد بگي من اطلاع دقيق ندارم بهترين كار اينه كه بري تو سايتش و يا تماس بگيري با اون اداره و اطلاعات بگيري، فكر ميكنه كه شما يك چيزي را ميخواي براي خودت حفظ كني و ممكنه اون بخواد سهم شما را بگيره كه بهش نميگي. ما هم اين روزها را گذرانديم و واقعا شايد فشار و حجم كارهاي ماههاي اول و ناآشنايي با محيط باعث اين طرز تفكر ميشه.
    والله ما كه اينجا از كسي فراري نيستيم و دوستاني كه از نظر طرز فكر و عقيده مثل ما هستن شدن خواهر و برادرمون ، شايد يجورايي همه خانوادمون. تو غم و شادي و عيد و آخر هفته و ... فقط همديگه را داريم و دلگرميم به اين كه داريمشون .

یکسال گذشت از اومدن من به اینجا! واقعا سریع گذشت، میتونم بگم 4،5 ماهه حداکثر اونچیزی که از گذر زمان احساس میکنم نه یکسال. وقتی اومدم با خودم فکر میکردم که مثلا 6یک سال بعد زندگی ام چطور خواهد بود،جایگاهم در جامعه جدید چطور است، چقدر از نظر فکری و شخصیتی تغییر خواهم کرد. الان به اون یکسال رسیدم و نگاهی به زندگی ام بندازم ببینم چطور شده! گاهی زندگی در اینجا خوبه و گاهی بد،گاهی آدم دوست داره اینجا رو گاهی هم خیر و حتی متنفر میشه. در مورد ایرانیان ساکن در اینجا بخوام نظر بدم، باید بگم (به نظر من) در کل خوب هستند و حتی بخشی بسیار خوب. من خودم خوشبختانه این شانس را داشتم که دوستان خوبی اینجا پیدا کنم. اینکه اگر کسی تمایلی برای معاشرت نداشته باشه یا نخواد سلام علیکی با دیگران بکنه دلیل بر بد بودن نیست. بعضی انتظار دارند که وقتی یک ایرانی دیگه را تو خیابان و جایی میبینند باید حتما یه عرض ادب و ارادتی به هم بکنند وگرنه نشانه منفی بودن شخصیته! یا انتظار کمک داشتن و حمایت کردن هم همینطور، سیستم زندگی اینجا مطمئناً خیلی متفاوته با ایران، نیازی به رفیق بازی و پارتی بازی های مشابه در ایران نیست که بعضی ها انتظار دارند. البته انصافا هم خیلی ایرانیها همدیگر را راهنمایی میکنن در مسایل مختلف، کافیه سری به فیسبوک ایرانیها بزنید و ببینید. پس اوضاع اصلا هم بد نیست از این جهت! مشکلات اساسی و بنیادی مربوط میشه به تفاوتهای فکری، فرهنگی و دیدگاه ما که بخشی از وجودمان است، با جامعه اینجاو هویت فرهنگی این کشور. ما در یک کشور به شیوه زندگی غربی، زندگی نکرده ایم. جامعه ما بسیار از این جامعه دور است، از جهات مختلف. برای یک مهاجر اوکراینی، برزیلی، ویتنامی، سنگالی و غیره... فاصله فکری و فرهنگی کمتر است تا ما که با یک فرهنگ و دیدگاه شرقی و سنتی و البته ریشه دار می آییم. ساختارهای زندگی هم به کل متفاوت هستند، به همینجهت است که وارد دنیای جدیدی میشویم که ایده آل ها و باورها متفاوت با ذهنیت ما است. بسیاری از مسایل جامعه جدید را نمیتوانیم بپذیریم و خودمان را نمیتوانیم هماهنگ با این سیستم کنیم. بدینجهت گاهی تا چند سال زمان میبرد که در در جامعه جدید adopté بشویم، یکی از دلایلی که بیکاری بین ما ایرانیان در اینجا زیاد است همین هماهنگ نشدن با سیستم زندگی غربی و متفاوت بودن طرز فکر است که اجازه هضم شدن در بازار کاری اینجا را نمیدهد یا کارفرما مایل به استخدام نیست. مهاجر ایرانی که میاد به اینجا، اگر میخواهد که از نظر ذهنی و روحی وارد این نوع سیستم زندگی شود، مجبور است شکسته شود، بسیاری از باورها و اهدافش را دور بریزد، تغییر دیدگاه و سبک زندگی بدهد که بتواند در مسیر پیشرفت در جامعه جدید قرار بگیرد. وگرنه بسیاری هموطنان که با اینکه از نظر فیزیکی در کانادا هستند اما از نظر فکری در همان دنیای ایران زندگی میکنند و بمانند توریست های دایمی میهمان این کشور هستند. برای خود من شخصاً هم نتوانسته ام کاملا از پیله باورهای قبلی بیرون بیایم، البته شاید تا حدی تغییراتی داده ام، اما مطمئنا هنوز در این یکسال با جامعه جدید adopté نشده ام. راه، شیوه زندگی و اهدافی که داشتم را تا حدی تغییر داده ام ولی هنوز در اینجا سر رشته زندگی را بدست نیاوردم، به طور خلاصه بگم هنوز زندگی ام سر و سامان ندارد،بلاتکلیفم، البته نسبت به زندگی در ایران آرامش بیشتری دارم. باید بیشتر تلاش کرد و از تغییر کردن نترسید. از پذیرفتن باورهای جدید استقبال کرد. فعلا تا بعد...!

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)