صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 30

موضوع: شیمی کاربردی یا شیمی محض و اینده شغلی هر کدام؟؟؟؟

پیش فرض پاسخ : شیمی کاربردی یا شیمی محض و اینده شغلی هر کدام؟؟؟؟

ببین عزیز دل
    ‏1-اینکه آدم اگه دوست داشته باشه رشتشو می خونه درسته، ولی تو از کجا می دونی دوست داری اون چیزی رو که نمی دونی ‏چیه؟ این دقیقا استدلالی که بقیه که اومدن و بدشون اوند موقع انتخاب رشته کردن. اصلا دوست ندارم فکر کنی که می خوام رای ‏تو بزنم. ولی دقت کن که چه کار داری می کنی. الان داری می گی من محض دوست دارم. ولی اصلا میدونی فرق محض با ‏کاربری توی چه درس هایی؟ یا چه فرقی با هم دارن؟ ‏
    ‏2-اینکه واسه چه مقطعی پذیرش بگیری بستگی به موقعیت موقع اپلای داره. شما نگاه کن شاید اصلا معدل لازم واسه دکترای ‏مستقیم رو نیاری. شاید مثل کانادا باشه که اول باید مستر بخونی بعد اگه خوب بودی ترنسفر می کنی به دکترا. هنوز برای این ‏سوال خیلی زوده.‏
    ‏3-بالای 90% دانشگاههایی که شیمی شون خوبه (شاید یه مقدار کم هم گفته باشم) توی امریکا هستن. لامصب ها خرج می کنن. ‏
    ‏4-دکترا بگیری می تونی برگردی ایران. ولی احتمالا خود کشی می کنی. چون عادت کردی به اونجا. بعد حقوق یه دانشجوی ‏دکتری اونجا از پولی که بعضی استادا اینجا می گیرن بیشره. درآمدت بستگی به خودن داره. ایرا ن باشی و درس بدی، 900000 ‏داریم ما توی دانشگاه خودمون تا 10000000 . خارج هم همینوطوره. توی کانادا رو می دونم که متوسط 91000 و حقوق ‏اولیه 63000. ایران اگه درس ندی و یه چیزی بارت باشه می تونی ماهی 2-3 تومن رو راحت در بیاری. ‏
    ‏5-اگه می خوای دارو سازی بخونی نزدیک ترین چیز بهش توی فوق آلی. البته باز هم یه مقداری به موضوع تزت بر می گرده.‏
    ‏6- اسم رو رسم دانشگاه مهمه از این جهت که شما توی یه جای اسم و رسم دار، احتمالا پول هم خوب توی دست و بال گروهته ‏پس می تونه پروژه های درست حسابی تعریف کنه. شما توی اون پروژه ها کار می کنی. البته اعتبار کلی دانشکاه هم حائز ‏اهمیت هست. دوستمون هلیا صحیح می گن. از لیسانس رفتن واسه شیمی مشکل هستش. اکه بخوای بعد فوق بری و ترت یه ‏موضوع آبکی باشه نری بهتره. ولی با معدل خوب و رزومه قوی کار سختی نیست. شما هر موقع می خوای شانستو بسنجی فکر ‏کن ببین یکی اونور واسه چی باید بیاد از ایران دانشجو بگیره. نمی دونم رتبت می خوره یا نه ولی دانشگاه تبریز توی شیمی ‏خیلی شناخته شده تره تا اورومیه.‏
    موفق باشی
    ‏ ‏

درود
    راجب فرصتهای شغلی و تحقیقاتی روی liquid crystal ها اطلاعاتی بدین ممنون میشم
    به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل
    که گـر مـراد نیابم به قـدر وسع بکـوشم

ApplyAbroad Hero chemistrymaste آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Biophysical and Bioanalytical Chemistry

سلام به هم رشته ای های عزیزم
    من به عنوان کسی که شیمی خونده در کشور عزیزمون و به دلیل اینکه خودمم پیگیر موقعیت های شغلی بودم، اومدم اینو برای دانشجویان جوان تر بنویسم، شاید که این اطلاعات به دردشون بخوره. خیلی وقت بود که میخواستم این مطالبو بنویسم، ولی فرصت کم بود. گاهی وقتا از دوستان 17 ساله یا مثلا دانشجویان کارشناسی پیامهایی دریافت میکنم، که میپرسن محض بخونیم یا کاربردی؟ یا شیمی آلی بخونیم یا معدنی یا تجزیه؟ یا کدوم دانشگاه بریم؟
    اول از همه، اینکه شما الی بخونین یا تجزیه یا معدنی به خودتون و علایقتون بستگی داره. شاید بازار کار تجزیه یه اپسیلون بهتر باشه. ولی در کل ربطی نداره و این شما هستین که باید کار پیدا کنین. این به مصاحبه شما، به سواد شما، به علاقه شما، و... بستگی داره.
    من قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم، با توجه به محیطی که در اون تحصیل میکردم، خوندن شیمی کاربردی رو به کسی توصیه میکردن که بلافاصله بعد درسش میخواد کار پیدا کنه و وارد بازار کار بشه و به کسی که قصد ادامه تحصیل یا مهاجرت داشت پیشنهاد میکردن که شیمی محض بخونه.
    من نمیگم همه جا اینطوریه، محیطی که من توش بودم به این شکل بود.
    بعد از وارد شدن به دانشگاه، متوجه شدم که موندن و رفتن و کار پیدا کردن و ادامه تحصیل دادن به هزاران عامل بستگی داره! که محض و کاربردی اصلا توش دیده نمیشه و گم هست!
    در حالت کلی، شما باید سعی کنین که:
    1. مداما با اساتید در تماس باشین، اکتیو باشین، ازشون خواهش کنین اجازه بدن مثلا تابستون سال دوم و سوم و اخر کارشناسیتونو برین تو ازمایشگاههاشون کار کنین، تمرین پژوهش یا درسی مشابه اون رو بردارین. فعال باشین و بخواین که مقاله داشته باشین از همون دوره کارشناسیتون. ممکنه بچه های ارشد و دکترا بگن تو چون ترم اولی یا مثلا سال اولی هستی اینطوری ای، ترمهای دیگه به شدت بی علاقه میشی، شما توجه نکنین! ادامه بدین! آخرش همین انگیزه و اراده و انرژی هست که دست شما رو میگیره و میکشه بالا. در تماس بودن با اساتید باعث میشه که اگه بخواین وارد صنعت هم بشین، بهتون کمک کنن که کار پیدا کنین (من تو دانشگاهه های معروف کشور عزیزم اینو دیدم). پس با اساتید در تماس باشین. برین تی ای بشین براشون و تو آزمایشگاهها بهشون کمک کنین.
    2. دوره کاراموزی رو به طور رایگان (چون شرکتا معمولا حقوق نمیدن) برین تو شرکتهای شیمیایی مرتبط با گرایشهای مورد علاقتون کار کنین. دوره کار اموزی خیلی موثره در فرایند پیدا کردن کار در ایران عزیزمون (بچه های کاربردی این درسو دارن).
    3. زبانتون رو قوی کنین. زبان هم تو ایران هم تو خارج از ایران بدردتون میخوره. شما اگه شیمی خونده باشین و انگلیسیتون هم قوی باشه به تدریج راه باز میکنین به بخش بازرگانی شرکتهای بزرگ و شرکتهای وابسته به صنعت نفت و این شما رو به شدت ارتقاء میده و سابقه کار بسیار قوی ای خواهد بود.
    4. معدل بالا داشته باشین. یا تو درسای تخصصیتون معدل بالا داشته باشین.
    5. روی سخنم با دوستان کارشناسی و دوستان کمتر از هجده سال هست: اگر قرار هست که مثلا تو 5 سال اینده مهاجرت کنین یا اگر تو فکرش هستین و هنوز قطعی نیست، از همین الان برین بشینین بخونین ببینین چی میخواین، میخواین کجا شیمی بخونین، کدوم کشور، چرا و.... به موازات اون درستونو هم پیش ببرین.
    6. کسانی که میخوان شیمی بخونن، ممکنه ترم اول رو کاملا در شوک فرو برن تو دانشگاه، چون درسها و کتابها به شدت با اون چیزیکه تو دبیرستان خونده میشه تفاوت داره و این به شما لطمه خواهد زد. حتی اگه شما تا آخر سال سوم کارشناسی همه درسها رو تو دبیرستان خونده باشین و براتون درسها تکراری باشن باز هم جو دانشگاه ممکنه که براتون اوایل جالب و عجیب و شوکه کننده باشه، این به خاطر تغفاوت ماهیت دانشگاه و دبیرستان هست. پس روحیتونو نبازین و به درساتون برسین. من این حس و برداشت رو حداقل تو 50 نفر از بچه های شیمی دانشگاهم دیدم. بقیه هم به یه شکل دیگه شوکه میشدن. ضمنا کسانی که به هر دلیلی درسای دانشگاه رو تو دبیرستان خوندن، ممکنه به محض وارد شدن به دانشگاه حس کنن که هیچ فرقی با دبیرستان نداره، پس چرا ما اومدیم اینجا؟؟ این حس طبیعی هست! سعی کنین تمرکز داشته باشین و به سر کلاس درسا رو با دقت گوش کنین و یاد بگیرین حتی اگه خیلی تکراری باشن.
    7. معمولا اینطوریه (معمولا) : دانشگاههای بزرگ کشور عزیزمون محققین خوبی رو در شیمی تربیت میکنن، اساتید دانشگاههای معروف و بزرگ کشور ما محققین خوبی هستن، ممکنه مدرسین خوبی هم باشن، ولی حوصله نداشته باشن که تدریس کنن. این شمایین که اگه یه دانشگاه خوب انتخاب میکنین برای درس خوندن باید بشینین درسا رو بخونین و سعی کنین تو کارهای تحقیقاتی با اساتید همگام باشین. تو دانشگاههای بزرگ معمولا درس خوندن به عهده خود دانشجو هست. ما ریاضی ترین و سخت ترین درسها رو بهمون درس نمیدادن! میگفتن خودتون بخونین! یادش بخیر.
    8. سعی کنین اگه همون ترم یک و دو کشف کردین که به یه گرایش خاصی علاقه دارین کم کم برین تو کلاسا شرکت کنین. مثلا اگه کسی از شیمی تجریه خوشش میاد، بهتره کم کم بره کلاسای تخصصی تجزیه رو شرکت کنه تو دانشگاه به عنوان مستمع ازاد، ببینه واقعا خوشش میاد؟
    9. سعی کنین کتاب بخونین. جزوه خوندن موقتا کمک میکنه و فقط باعث نمره بیست و نوزده میشه!! شما باید برای هر درس دو تاکتاب رفرنس حداقل بخونین تا دستتون بیاد چی به چیه.
    10. بیشتر از هفده واحد در ترم برندارین. والا بلا تموم میکنین به موقع درستونو. عجله نکنین.
    11. بشینین با خودتون تصمیم بگیرین، اگه قراره برای امتحان ارشد بخونین و قبول بشین، پس از اول درست درس بخونین و سعی کنین تابستونا برین کلاس کنکور. کتابای رفرنس بخونین. اگه قراره بلافاصله برین بازار کار، پس دیگه دوره های کاراموزی رو مرتب شرکت کنین و دنبال کار باشین. فوق لیسانس گرفتن و دکترا گرفتن برای شما کار خوب به ارمغان نمیاره. شما باید کانکشن داشته باشین و تو جریان کارها باشین تا کار پیدا کنین.
    12. رشته های پزشکی و پیراپزشکی و مهندسی استخدامی دارن، و بیشتر از شیمی هست استخدامیشون. حتی فیزیک ازمون استخدامی داره. من به ندرت ازمون استخدامی دیدم که توش کارشناس شیمی بخوان. حسابداری و مدیریت و پیراپزشکی خیلی خواهان دارن. اگر فقط دنبال کار پیدا کردن و استخدام شدن هستین و هیچ علاقه ای به شیم یندارین، دنبال محض و کاربردی نباشین. برین یه راست سراغ رشته هایی که خواهان دارن.
    13. دپارتمان و دانشگاهتونو دوست داشته باشین. یه روزایی هست که ادم از هشت صبح (ما هفت صبح میرفتیم کلاس!) تا هشت شب کلاس داره و واقعا خسته میشه. یادمه ما با دوستامون صحبت میکردیم با هم و میگفتیم خوشبحال بچه های فلان رشته که هفته ای سه روز کلاس دارن اونم هر روز 6 ساعت! ما شش روز هفته دانشگاهیم و جمعه ها هم میایم امتحان میدیم. بعدا دلتون تنگ میشه واسه این روزا. قدرشو بدونین ماهیت رشته شیمی اینطوریه. شما وقتی وارد دانشگاه میشین باید بلد باشین که ساعتها پشت میز بشینین و بخونین و سرچ کنین و روحیه تونو حفط کنین. اگر اینطوری نیستین وارد این رشته نشین. رشته شیمی خیلی وقت میگیره و دشوار هست (من فیزیک رو هم دیدم که اینطوریه). کلا هر رشته ای رو بخوای خوب بلد باشی و موفق شی همینه. ولی در کل من تو دانشگاه این دو رشته رو خیلی وقت گیر و دشوار دیدم و طرز تفکر اساتیدشون هم اکثرا اینطوریه که خب چون این رشته مشکل هست و بین رشته ای هست، پس ما میتونیم خیلی سخت بگیریم.
    اگه یه روزی مورد دیگه ای به ذهنم برسه میام اینجا مینویسم.
    به دوستان کم سن و سال تر خودمم اینو بگم، دوستان، عزیزان، واقعا سخته که تو پیام خصوصی به این سوالا بشه پاسخ داد. هم خارج از حوصله هست، هم زمان بره، هم نمیشه همیشه با نوشتن منظور رو رسوند. شما هر سوالی که دارین لطف کنین بذارین تو فروم بذار همه ببینن و پاسخ بدن دوستان مطلع.
    موفق باشید

"We believe in "Possibility

به هر چیزی که فکر کنید از ته دلتون، بهش میرسید!

Junior Member

سلام با توجه مطالب بسیار مفیدتون در اینجا و تابیک های دگ میخواستم بدونم برای ارشد آیا فاند خوب و قابل توجهی با توجه به داشتن و مدرک و به قول خودتون اکتیو بودن و اوکی بودن بقیه مسایل دانشگاه های آمریکا و کانادا آیا میدن؟

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط striving نمایش پست ها
    سلام با توجه مطالب بسیار مفیدتون در اینجا و تابیک های دگ میخواستم بدونم برای ارشد آیا فاند خوب و قابل توجهی با توجه به داشتن و مدرک و به قول خودتون اکتیو بودن و اوکی بودن بقیه مسایل دانشگاه های آمریکا و کانادا آیا میدن؟
    سلام
    دوست من
    درباره فاند خوب و قابل توجه:
    منظورتون از خوب و قابل توجه چی هست؟
    آیا منظور 2200 یورو هست؟ که تو هلند و سوئد میدن؟ آیا منظور 1700-1800 دلاره؟ نه! تو کانادا به عنوان کسی که graduate studies رو استارت زده اینو بهتون نمیدن. کمتر ازین عدد هست قاعدتا.
    من درباره امریکا هیچی نمیدونم.
    درباره کانادا نظر میدم.
    فاند کانادا مثل اینکه از فاند امریکا و اروپا کمتره.
    دوم برای چک کردن فاند و این چیزا به این سایت مراجعه کنین:
    http://www.phdstipends.com/

و اینکه بله چرا ندن فاند برای ارشد؟ حتما فاند میگیرین. ولی تعداد فاندها برای ارشد کمتر از دکتراست. چرا؟ چون استادی که شما رو میگیره فرضو به این میذاره که شما دانشجوی خوبی هستی و میخواد شما رو مینیمم 4 سال نگه داره. این مینیممه. دکتراها همه بالای 5 سال فارغ التحصیل میشن. حالا فکر کنین شما دو ساله تموم کنین برین. خب استادا نمیخوان دانشجو رو از دست بدن. برای همینه که transfer کردن از فوق به دکترا وجود داره.
    اگه شما اون مواردی که بالا نوشتم رو داشته باشین، از خود U of Toronto هم ممکنه پذیرش بگیرین!
    از طرفی
    برای دانشگاههای خوب یکمی شانسیه پذیرش گرفتن. چرا؟
    چون ایندر دانشجوها میرن دم در اتاق استاد و باهاش صحبت میکنن و بهش سی وی میدن و هر روز میرن پیگیری میکنن، اینقدر ازین ور اونور رزومه میفرستن دوست و اشناها و خب تو همچین دانشگاه های بزرگی واقعا اساتید دوست دارن بیشتر یکی رو بشناسن و پوزیشنو بدن تا که نشناسن.
    تو کانادا کانکشن داشتن نه فقط در کار بلکه حتی در موقعیت تحصیلی هم اثر داره.
    اینجا کلا بر اساس اعتماد هست. یعنی یکی شما رو بشناسه، یکی تعریفتونو بشنوه از کسی (مثلا از دو نفر) ممکنه رزومه شما رو به یکی از شما بهتر هم ترجیح بده. عین قضیه کار پیدا کردن و کانکشن هست فقط اینجا دوز اهمیت کانکشن تو بخش پوزیشن تحصیلی کمتر از کار پیدا کردنه.
    اگه پول زیاد میخواین، هلند و سوئد و بلژیک و نروژ و اینا کشورای خوبین.
    آدم تو هر انتخابش یه چیزی به دست میاره یه چیزی از دست میده.
    پذیرشم همونطوره.
    برای شیمی حقوقی که به دانشجو میدن یکمی کمتر از مهندسی هست اینجا. من هم اینو کمی تا مقداری به چشم خودم میبینم هم اینکه این سال بالاییام میگن.
    مسئله بعدی وقت گیر بودن این رشته و مابقی رشته های علوم پایه هست.
    یعنی میبینی بچه ها روانشناسی و جامعه شناسی و معلمی میگن میخندن میچرخن و پارتی دارن، ما هنوز تو ازمایشگاه کار میکنیم. تو ایران عزیزمم همین بود.
    پس اگه واقعا درس خونین بیاین اینجا. اگه میتونین 16 ساعت حداقل کار کنین بیاین اینجا.
    حتی مدل تی ای شدن تو رشته شیمی با بقیه فرق داره. شما هر سری که تی ای میشی مینیمم باید سه ساعت و نیم الی چهار ساعت ( رو تو هر کلاس وقت صرف کنی (تو ازمایشگاه) و بعد ازون هم تصحیح برگه و مراقب امتحان بودن و... یعنی کلا وقت گیره. از طرفی خود کورسایی که میگیرین پرزنتیشن دارن، یعنی مینیمم 2 الی سه پرزنتیشن برای یه کورس یه واحدی (دیه واحدی در سیستم واحد ایران ما) شما باید 3 تا پرزنتیشن بدی با کلی کار دیگه! ریسرچ و پرزنتیشنای مربوط به ریسرچ که هفتگی هست رو هم بذار کنارش. بعد بچه ها (چه کاناداییا چه مهاجرا) اکثرا میان خوب استارت میزنن و بعد 3 ماه میبینی نفرت دارن از کل دپارتمان! هر روز خدا هم بچه های مهندسی به ما میگن چرا شما اینقدر سرتون شلوغه!
    تو رشته شیمی (و کلا هر رشته ای) باید خیلی قوی باشی و خیلی جنگنده. یعنی اگه یه لحظه حتی ته دلت به خودت بگی چرا اینجوریه باختی. مخصوصا برای ما که مهاجریم. تحصیل + کشور جدید کاملا متفاوت با همه مسائلش.
    موفق باشی دوست من

Junior Member

سلام وقت بخیر به همگی

من کنکور تجربی 96 شرکت کردم حدود رتبم بین 5تا 10هزار هست...به هرحال هدفم مهاجرت و تحصیل در دانشگاه خوب هست...چون باید از الان برا ایندم تصمیم بگیرم و با توجه به رتبم و هدفم میدونم چه چیزایی قبولم...از مدیران هم خواهش میکنم اگر جای خوبی نپرسیدم سوالم راهنمایی کنن چون اینده من هست و خیلی واسم مهمه....

الان وضعیت رشته های علوم پایه چطوره اونجا؟میگن بودجه کمه و فاند نمیدن پذیرشم کم شده...درسته؟من خیلی نگرانم که چی پیش میاد اینده... من اولویت اولم شیمی هست چون علاقه به ازمایشگاه دارم و...
    دوستانی که خارج کشور هستن بنظرتون رشته های مثل ژنتیک و زیست و علوم ازمایشگاه اینده بهتری داره یا شیمی؟ شیمی کاربردی انتخاب کنم یا محض؟

واقعا ممنونم پیشاپیش...لطفا کاملا روشنم کنید....
    chemistrymaste@

Junior Member

Junior Member

سلام خوبین؟میشه از رزومه خودتون بگید؟محض یا کاربردی؟دانشگاه کجا؟من کنکوز دادم و می خوام انتخاب رشته کنم و هدفم رفتن هست....رتبم حدود 5تا10 هزار هست....میگن وضعیت شیمی خوب نیست و کم پذیرش میگیرن...تشکر
    @chemistrymaste

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط chemistrymaste نمایش پست ها
    سلام
    دوست من
    درباره فاند خوب و قابل توجه:
    منظورتون از خوب و قابل توجه چی هست؟
    آیا منظور 2200 یورو هست؟ که تو هلند و سوئد میدن؟ آیا منظور 1700-1800 دلاره؟ نه! تو کانادا به عنوان کسی که graduate studies رو استارت زده اینو بهتون نمیدن. کمتر ازین عدد هست قاعدتا.
    من درباره امریکا هیچی نمیدونم.
    درباره کانادا نظر میدم.
    فاند کانادا مثل اینکه از فاند امریکا و اروپا کمتره.
    دوم برای چک کردن فاند و این چیزا به این سایت مراجعه کنین:
    http://www.phdstipends.com/

سلام خانم کمیستری.من چنتا سوال داشتم.درباره حوزه های کاری این رشته اگه میشه بگین.میخواستم بگم خفن ترین کاری که با این رشته میشه کرد؟البته نه تو ایران.ممنون میشم اگه زود جواب بدین چون از پنجشنبه انتخاب رشتس.ممنون

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط striving نمایش پست ها
    سلام خانم کمیستری.من چنتا سوال داشتم.درباره حوزه های کاری این رشته اگه میشه بگین.میخواستم بگم خفن ترین کاری که با این رشته میشه کرد؟البته نه تو ایران.ممنون میشم اگه زود جواب بدین چون از پنجشنبه انتخاب رشتس.ممنون
    سلام دوست من،
    منظورتون از خفن ترین کار چی هست؟
    حیطه آکادمیک منظورتونه یا صنعتی؟

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)