نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: چگونه خودمون رو برای مصاحبه های سفارت یا نوشتن انگیزه نامه آماده کنیم؟

Moderator

رشته و دانشگاه
    Diplôme d'Ingénieur Généraliste-ENSAM-Arts et Métiers ParisTech

Lightbulb چگونه خودمون رو برای مصاحبه های سفارت یا نوشتن انگیزه نامه آماده کنیم؟

با فرا رسیدن فصل ثبت نام برای دانشگاهها (بین آذر و فروردین) و همینطور برای مصاحبه سفارت (از اواسط اردیبهشت تا اواخر مرداد ماه) سوالی که به فراوانی پرسیده میشه اینه که چی می پرسن و چی باید بگیم و یا (در خصوص انگیزه نامه) چی باید بنویسیم. این تاپیک رو ساختم که جوابی رو که برای بعضی دوستان که پرسیدند در اختیار همه بگذارم... یک سری پرسشه که باید از خودتون بپرسید و جوابهاش رو آماده کنید... امیدوارم بهش به عنوان یه ابزار فکر کردن در مورد تصمیمتون نگاه کنید و منصفانه دلایلتون رو برای مهاجرت تحصیلی بسنجید.

ناگفته پیداس که قرار نیست جوابهاتون رو اینجا بنویسین... بعضی هاش می تونن خیلی خصوصی باشن... و من هم متاسفانه فرصت جوابگویی تک تک بهشون رو ندارم. مهم اینه که بهشون فکر کنید، اگه ضعفی در برنامه تون می بینید که قابل حله برطرفش کنید. و از اون مهمتر اگه دلایلتون برای مهاجرت/ ادامه تحصیل خودتون رو هم راضی نمی کنه جداً به راههای دیگه و یا دلایل درست تر فکر کنید.

امیدوارم که فرصتی پیدا کنم و این سوالها رو به عنوان یه ابزار interactive مرتب کنم ولی فعلاً امیدوارم کارتون رو راه بندازه.
    نکته دیگر این که با وجود اینکه این سوالها بیشتر برای کشور و زبان فرانسه طراحی شده اند ولی فکر می کنم به درد همه کسانی که به فکر مهاجرت اند بخوره.

در عین حال خوشحال میشم پیشنهادات و انتقاداتتون رو نسبت به این ابزار همینجا مطرح کنید تا اصلاح بشه... و با وجود این که این کار رو برای تشکر شنیدن نمی کنم، امیدوارم اگه واقعاً به کارتون اومد، با تشکر کردن دلگرمم کنید

Moderator

رشته و دانشگاه

پیش فرض پاسخ : چگونه خودمون رو برای مصاحبه های سفارت یا نوشتن انگیزه نامه آماده کنیم؟

اول: خودتون:

چند سالته؟ وضعیت خانوادگیت چطوره؟ ازدواج کردی؟ بچه داری؟ نامزد داری؟ اگه جوابت به هر کدوم اینا مثبته وضعیت اونا چطور میشه؟ همراهت میان؟ می مونن تا برگردی؟ می مونن تا تو دو سه سال بعد اقدام کنی واسه آوردنشون؟ به خاطر تو و به عنوان سرجهازی میان یا خودشون پروژه و برنامه ای دارن؟ اوضاع زبانشون چطوره؟ در مورد مخارج زندگی در مورد تامین هزینه هاشون فکر کردی؟ بنیه مالیت چطوره؟ پول به اندازه کافی برای دوره تحصیلت داری؟

دوم: زبان:

وضعیت زبانهای خارجیت چطوره؟ انگلیسی تا چه حد بلدی؟ (B2 و بالاتر یا نه)/ از بین این زبانها کدومها رو اقلاً در سطح B1 بلدی؟ فرانسه/آلمانی/اسپانیولی/ایتالیایی/روسی/عربی/ترکی استانبولی/چینی/ژاپنی

آیا تحصیلت به زبانیه که تا حد خوبی بلدی؟ آیا کشور مقصدت به همون زبان صحبت می کنن؟ آیا اونجا قوم و خویش نزدیکی داری؟ یا دوست صمیمی که بتونه کمکت کنه و راه و چاه نشونت بده؟

سوم: رشته و دانشگاه/ شهر و کشور

مدرک قبلیت چیه و از کجاس؟ حین تحصیل یا بعدش کار کردی؟ اون کار اگه بوده مربوط به رشته ات بوده؟ از اون کار و اون رشته خوشت میومده؟ چیش جذبت کرده؟ از چه چیزهایی در خصوص تحصیلات قبلیت راضی هستی و از چی هاش نه؟

اگه قصد فوق لیسانس داری چه رشته ای؟ کجا؟ اگه داری تخصص خاصی تو رشته خودت انتخاب می کنی چرا؟ اگه داری در رشته ات تغییراتی میدی چرا؟ چرا اون دانشگاه/شهر/رشته؟

اولویت اولت تحقیقه یا نوآوری یا پیدا کردن کار با درآمد مکفی؟ خودت رو در بین بچه های کلاستون جزو چند درصد اول (درسی و نمره / کار عملی / افق دید و هدفمندی/ سختکوشی) طبقه بندی می کنی؟ بین فارغ التحصیلای شاغل در رشته خودت که زیر 5 ساله فارغ التحصیل شدن و در ایران مشغول به کارن چطور؟

تو رشته ای که می خوای بخونی اوضاع کشور مقصدت چطوره؟ می تونی اقلاً یک شرکت خیلی معروف توی رشته ات نام ببری که مال اون کشور باشه؟ دانشگاهت تو چه سطحیه تو اون رشته؟ (منظورم مزخرفات رنکینگ شانگهای و امثالهم نیست... مثلاً استاد معروفی داره تو رشته تو؟ لیدر جهانیه؟ لابراتوارش با همون شرکتهای بزرگ قرارداد داره؟ وضعیت استخدام و حقوق فارغ التحصیلاش چطوره؟) آیا نیاز به امتحان ورودی داره؟

آیا دانشگاه تنها آپشنه تو اون مملکت یا سیستمهای موازی دیگری هم هستند؟ (مثل مدارس عالی در فرانسه) چقدر شناخت داری ازشون؟

آیا می خوای تا بالاترین سطح درس بخونی؟ چرا؟ و اگه نه تا کجا و چرا؟

برنامه ات برای بعدش چیه؟ می مونی تو همون کشور؟ میری یه کشور دیگه؟ برمیگردی ایران؟ اصلن اینحوری حواب بده که خودت رو 5 سال بعد کجا می بینی؟ و در چه شرایطی؟

آلترناتیو های دیگرت چی اند؟ نتونی بری برنامه ات چیه؟ به کشورهای دیگه فکر کردی؟ اولویت بندیشون کردی؟ دلایلت برای اولویت بندی چیه؟

Moderator

رشته و دانشگاه

Lightbulb نوشتن انگیزه نامه

در ادامه این سلسله مقالات، می پردازیم به اینکه چطور انگیزه نامه رو بنویسیم:

پیشفرض اینه که شما پست قبلی رو خوندید، پاسخ سوالات رو دارید و مواد خام اولیه برای شروع کار در دستتون هست
    ابتدا در جریان باشید که یک انگیزه نامه 3 بخش اساسی داره:

1. چرا من؟
    2. چرا شما؟
    3. من و شما

نکته اول:
    انگیزه نامه یک نامه است و به تبع اون باید مشخصات یک نامه رسمی خوب رو هم داشته باشه... پس شروع نامه با formule d'appel خواهد بود (در لینک مفصلاً توضیح داده شده وقتی نامه رو خطاب به کی می زنید، باید چطور بنویسید)

در بند اول شرایط رو توضیح بدید (اینجانب فلانی، دارنده مدرک فلان و فلان برای فلان رشته در موسسه شما درخواست پذیرش نموده ام)

در بند دوم یه شرح کوتاه از کارهایی که کردید که باعث شکوفایی این علاقه شده رو بنویسید (در طول تحصیل در مقطع فلان، فلان موضوع توجهم رو جلب کرد و برای همین (با/زیر نظر فلان استاد فلان مقاله ها/کتابها/تالیفات/تحقیقات رو انجام دادم) و همینطور به صورت خلاصه این که چرا فکر می کنید از پس اون کار بر میاید. (پاسخ به چرا من؟)

در بند سوم توضیح میدید که چرا فرانسه؟ چرا اون شهر/دانشگاه و رشته بخصوص (سطح عالیش، شناختتون از اساتیدش، لابراتوارهای تخصصی مربوطه، این که مقالات استادانی از اون دانشگاه رو خوندید - که در این حالت خیلی خوبه با استاد مربوطه هم مکاتبه بفرمایید - این که دوستانتون که اونجا درس می خوندن تعریف زیادی کردن، قبلاً در فلان تاریخ از دانشگاه بازدید کردید...) رو انتخاب کردید (پاسخ به چرا شما؟)

در بند چهارم تاکید می کنید که چرا تحصیل شما در اون رشته می تونه شما رو در راه رسیدن به اهداف حرفه ای تون(projet professionnel) (یافتن کار مناسب به عنوان فلان و یا ادامه تحصیل در دوره بالاتر به قصد فلان) یاری کنه (پاسخ به من و شما)

در پایان هم می نویسید که در صورت نیاز می تونن باهاتون تماس بگیرن و نامه رو با formule de politesse یا تعارفات معمول پایان می دید و امضا می کنید
    یادتون نره که امضای شما نام و نام خانوادگیتونه

Junior Member

پیش فرض پاسخ : چگونه خودمون رو برای مصاحبه های سفارت یا نوشتن انگیزه نامه آماده کنیم؟

سلام. ممنون میشم بهم کمک کنید. من برای کالج زبان فرانسوی در فرانسه اقدام کردم .میخواستم بدونم برای مصاحبه سفارت باید زبان فرانسوی بلد باشم یا مدرک زبان فرانسوی داشته باشم ؟

پیش فرض پاسخ : درخواست راهنمایی برای نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان

سپاس فراوان

من با نگارش قسمت پایانی انگیزه نامه (نتیجه گیری) مشکل دارم. نمی دانم چجوری باید ببندمش. یه جورایی تهش بازه.

مقاله آموزشی نگارش انگیزه نامه سفارت https://www.itrans24.com/نگارش-انگیز...کته-کلی/ هم خوندم، ولی هنوز گیجم که دقیقاً چی باید بنویسم؟

لطفاً راهنمایی کنید.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    ادبیات انگلیسی چمران اهواز

سلام ببخشید یه نمومه sop میتونین پیشنهاد کنین؟ برای رزومه ای که باید فرستاد برای دانشگاه مقصد...
    اکثر سرچ هایی که کردم انگیزه نامه مناسب برای سفارت هارو پیشنهاد میدن.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)