نقل قول نوشته اصلی توسط Moh87 نمایش پست ها
سلام به همه دوستان تا جایی که من متوجه شدم دو راه برای ترجمه مدارک وجود داره.
الف) 1- آپلود مدارک در سامانه تایید مدارک وزارت علوم 2- بردن مدارک تایید شده پیش دارالترجمه 3- گرفتن مهر دادگستری و وزارت خارجه روی مدارک ترجمه شده و این مدارک برای همه جا (دانشگاه، سفارت و ...) قابل قبول است.
ب) گرفتن ترجمه از دانشگاه با مهر رسمی دانشگاه که البته قابل تایید توسط وزارت علوم نیست (بنابراین احتمالا برای خیلی جاها دچار مشکل میشیم).

بعضی از دوستان می گویند که روش ب ارزانتر تمام می شود. پیشنهاد این دوستان این است که مدارک ترجمه شده با مهر دانشگاه داخلی (مثلا امیر کبیر) را بگیریم و برای مراحل اولیه اپلای روی صفحه ای دانشگاه مورد نظر (مثلا بریتیش کلمبیا یا هر دانشگاه دیگری) آپلود کنیم. بعد از قطعی شدن پذیرش روش الف را از ابتدا تا انتها دوباره انجام می دهیم. خوب این باعث می شود تمام هزینه هایی که برای روش ب کرده اید به باد رود؟ مگه نه؟ پیشنهاد من این است که مراحل 1 و 2 روش الف را انجام دهیم. پس از اینکه مدارک ترجمه شده با مهر دارلترجمه را گرفتیم (بدون هزینه برای مهر دادگستری و وزارت خارجه)، همین مدارک را روی سایت دانشگاه مقصد (مثلا بریتیش کلمبیا یا هر دانشگاه دیگری) آپلود کنیم و پس از نهایی شدن پذیرش با انجام مرحله 3، روش الف را تکمیل کنیم. مزیت این کار این است هزینه روش ب (پول دور ریختن) را می توان صرفه جویی کرد.
ممنون میشم اگر دوستانی که در این زمینه مطلع هستند، نظر خود را درباره ای این پیشنهاد به من بگوید. موافقید یا مخالف؟ و چرا؟ با تشکر پیشاپیش بابت هر گونه کمک و راهنمایی
سلام.
بیینید همه ی دانشگاه ها ریز نمره رسمی انگلیسی نمی دن به شما.
اگر دانشنامتونو گرفته باشید، مثلا دانشگاه تهران یا شریف رو می دونم بهتون ریز نمره رسمی انگلیسی می دن. امیر کبیر هم تا 6 ماه پیش ریز نمره انگلیسی رو به دست دانشجو نمی داد، ولی اخیرا من شنیدم انگار که ریز نمره رسمی انگلیسی رو به دست دانشجو هم می ده.

کاری که شما می کنید اول از همه اینه که ببینید برای کجا می خواید اپلای کنید، اگر اروپا باشه کلا باید پروسه ی الف رو برید، چون اونا مهرهای دادگستریو ... رو می شناسن و ازتون می خوان.
ولی امریکا(کانادا رو اصلا نمی دونم)، چیزی رو رسمی می شناسه که توسط دانشگاه سیلد شده باشه(دقت کنید که حتی در مرحله ثبت نام اکثر دانشگاه های امریکا مهر دادگستری اینا رو روی ترجمه شما نمی خوان). توی پروسه ی اپلای حتی خیلی دانشگاه هاشون اپلودی هستن، و فقط کافیه شما اون ریز نمره رو براشون اپلود کنید.
من ریز نمره ی رسمی که دانشگاه تهران می ده رو تا مرحله ی اخر ثبت نام هم استفاده کردم، و هیچ ترجمه ای نکردمش. حتی تایید وزارت علوم هم براش نگرفتم! چون هم رسمیه و هم سیلد شده است، و دانشگاه های امریکا کاملا به رسمیت می شناسنش.

حالا شما باید به این موضوع هم توجه کنید، که مطمئنا در طی پروسه اپلای نسخه های زیادی ازین ریز نمره ها می خواید،اگر ترجمه کنید، نسخه دوم به بعد قیمتش 25 درصد قیمت اصلی حساب می شه، ولی اگر از دانشگاه بخواید مستقیما بگیرید، قیمت تمام نسخه ها یکسانه.

کلا این مسئله رو باید بشینید حساب کتاب کنید با قیمت ترجمه و ... ببینید کدوم به نفعتونه.