نقل قول نوشته اصلی توسط maryam_1986 نمایش پست ها
سلام
اول بسیار تشکر می کنم بابت راهنمایی هاتون چون که من این نکته رو قبلا نشنیده بودم و ثانیا باید بگم که اون طور که من می دونم در سیستم پزشکی ایران بعد از علوم پایه دانشجوها الزاما باید وارد دوره بالینی بشوند و خوب انتخاب دیگری برای اون ها نیست که بخوان وارد دوره های پزشکی مولکولی یا امثال اون ها بشن...که البته نمی دون درست متوجه شدم یا نه؟ثانیا اونچه که فکر می کنم بزرگترین دغدغه برای پزشکان عمومی امروز شده گرفتن تخصصه...آیا واقعا قبولی در آزمون رزیدنتی این قدر مشکل و بغرنجه؟؟؟
و یک سوال دیگه هم که داشتم این هست که برای کسی که در ایران پزشکی می خونه از چه مقطعی می تونه ادامه تحصیل در خارج بده؟یعنی باید پزشک عمومی بشه و بعد اقدام کنه یا در حین دوره و مثلا بعد از دوره علوم پایه هم می تونه اقدام کنه و از نظر فاند و ویزا آیا احتمالی برای رشته های پزشکی در کشوهایی مثل آمریکا هست؟(چون شنیدم پزشکی در برخی کشورهای اروپای شرقی بسیار از ایران هم عقب تره)
خیلی ممنون و سپاسگذار شما.
نقل قول نوشته اصلی توسط Royal2009 نمایش پست ها
درسته اما میشه بعد از پایان پزشکی عمومی phd در علوم مولکولی بگیرن .قبولی در رزیدنتی واقعا سخته 2 سالی باید وقت بذاری.
البته در مورد آلمان و اتریش تا اونجایی که من میدونم تحت شرایطی بعد از قبولی در کنکور سراسری برید اونجا ادامه بدید.
با پزشک عمومی سخت میشه رفت خارج چون شما بعد از 7 سال که مدرک تحصیلی بهتون نمیدن باید 2 سال بری طرح تا بهتون مدرک بدن{تا اون موقع سنتون میره بالا و معلوم نیست انگیزه الانو داشته باشید}. البته هر ساعت قانون عوض میشه ممکنه تا اون موقع بگن وثیقه سنگین بذار مدرکتو بگیر بعد از خارج بیا طرحتو بده یا طرحتو بخر . البته قبول شدن در پزشکی دولتی هم داستان خودشو داره
شما رشته و مدرکتون چیه؟

مهندسی هوافضا...البته شاید الآن به نظرتون یه کم خنده دار بیاد که با این مدرک می خوام به سراغ پزشکی برم!!!ولی خوب این هم از عواقب عدم شناخت از رشته هاست و مصیبتیه که توی دوران دبیرستان به سر آدم میاد...
به هر حال من حتی حاضر شدم زیر بار کنکور سراسری هم برم که خوب خودتون می دونید چقدر داستان داره ولی چون رشته پزشکی یک رشته طولانیه و هرچه دیرتر به سراغش بری فارغ شدن ازش هم در سن بالاتریه و برای همین تصمیم گرفتم وقتم رو دیگه از دست ندم
ولی صحبت شما هم کاملا درسته ...با بالا رفتن سن نظر آدم کامل عوض می شه و حتی تا آخر عمر شاید موندگار بشه تو ایران...به نظر شما امکان گرفتن فاند برای رشته پزشکی از صفر هست؟(با توجه به اینکه مدرک مهندسی دارم داشتن این مدرک کمکی می کنه؟)
من در مورد رشته هایی که معرفی کردین توی اینترنت جستجو کردم و یک چیزای کلی دستگیرم شد اما این سوال برام باقی موند که نهایتا کسی با خوندن رشته های بالا آیا در کلینیک های پزشکی مشغول به کار می شه یا صرفا در زمینه پزشکی یک سری معلومات نصیبش می شه؟...یعنی به عبارت دیگه این رشته ها آدم رو به سمت پزشکی سوق می ده یا باز مهندسی؟
ممنون می شم یک توضیح کوچیک از این رشته ها و اینکه به چه زمینه ای مربوط می شن بهم بدین...
خیلی ممنون.
با مدرک پزشک عمومی از جایی مثله ایران رفتن یه مصیبتیه واثه خودش.
وقتی مدرک متخصص اطفال رو قبول نمی کنن و مجبور میشه دوباره کل رشته رو از سال اول بخونه !!
شما حساب کسی که میخاد با مدرک عمومی جایی کار کنه رو خودتون متوجه بشید خاهشن.
چیزی که از پزشکی عمومی تو دنیا تعریف شده هست با اون چیزی که شما درایران می بینی بکلی متفاوته.

برای اقدام به تغییر رشته و انتخاب یه دانشگاه خارج از ایران برای ادامه رشته ٬ بهترین زمانش برای یه دانشجوی پرشکی ایرانی بعد از اتمام مقطع علوم پایه هست ٬ که خیلی ها اینکارو کردن و نتیجه خوبی گرفتن ٬ یا اینکه کلن به یه رشته پایه تغییر رشته بده.

ما داریم تو سیستمی درس میخونیم که مقاله پایان نامه وزیر علومش و وزیر بهداشتش تقلبی و کپی از کار میاد و کک کسی هم نمی گزه

خاهشن گندی اینبار تو امتحان دستیاری بالاآوردن رو در نظر بگیرید که به همین راحتی با زندگی اینهمه آدم بازی میکنن و خرید و فروش میکنن ... شما پزشک عمومی که زن و بچه داره و با هزار دردسر نشسته یکسال درس خونده بعد به راحتی عقب زده میشه و کسی وارد دوره رزیدنتی میشه که خود من حتی حاضر نمی شم دکتر صداش کنم چه برسه که واسه من اینترن بخاد رزیدنت باشه..!!

اونور دنیا هم کسی عاشق چشم ابروی منو شما نیست ٬‌ البته من خیلی شنیدم که کمک زیاد میکنن ولی در نهایت حواسشون هست شما از چه سیستمی داری وارد اونجا میشی.

مسله بعدی اینه که من هیچ ارتباطی بین مهندسی هوا و فضا که رشته ای که خیلی درآمد خوبی هم داره و ارتباطش به علاقه مند شدن به پزشکی نمی بینم..!!!

علاقه تون خیلی فضاییه..!! چی چیزی شما رو علاقه مند به کار درکلینیک پزشکی کرده؟
امیدوارم با دیدن چنتا سریال خیلی داغ ٬ دنبال همچین چیزی نرفته باشید ٬ چون واقعیت همیشه با تصورات ما خیلی متفاوته.
روزی که من پزشکی قبول ٬‌همون متخصص اطفالی که صحبتش شد ٬ به من تسلیت گفت ٬ ولی نفهمیدم منظورش دقیقن چیه ٬ چون خودم هم زیادی داغ بودم.

البته مشکل خیلی ها مثله من ٬ داغ بودن زیادی نیست ٬ سرد بودن و پوچ بودن سیستم موجوده ٬ که همه برای بالارفتن پاشونو رو همدیگه میذران.