آیا روسها مغرور هستند؟
باوری که در طی سالیان دراز در ذهن ایرانیها و خیلی دیگر از مردم دنیا حتی ایجاد شده این هست کهروسها آدمهای مغروری هستند . اما آیا واقعا اینطور هست؟
به صورت کلی روابط در اروپا حالا چه روسیه و چه هر جای دیگر به علل مختلف فرهنگی و اجتماعی و سابقه و تجربه تاریخی متفاوت چیزی غیر از ایران هست. تجربه تاریخی عامل مهمی در شکل گیری روحیات اجتماعی هر فرهنگی هست. این مسئله رو اگر بخوام باز کنم هم خیلی طویل خواهد شد هم از حوصله این تاپیک خارج هست. اما چرا ایرانیها و شاید خیلی های دیگر در ارتباط با روسها دچار مشکل میشن؟ این مسئله چند بعد مختلف داره:
1. در درجه اول سابقه حاکمیتی روسیه محیط ایزوله ای برای سالیان متمادی برای زیست اجتماعی اونها تدارک دیده. یعنی ارتباطی نداشتن غیر از آدمهایی که حکومتهای اونها خواستن و همین مسئله منجر به شکل گیری بیگانه هراسی در بین اونها شده که البته نسل جدید روسیه به علت اینکه خیلی اهل تفریح و گشت و گذار هستند و ترویستی هم زیاد این ور اون رو میرن این دید تا حدی تلطیف شده.
2. مسئله دوم بحث زبان هست. در اکثر کشورهای اروپایی زبان انگلیسی جامعه و حتی اکادمی وضعیت خوبی نداره دلایل مختلفی هم داره که حس ناسیونالیستی یکی از مهمترین دلایل اون ها هست. روسیه هم از این قاعده جدا نیست. در نتیجه اولین قدم برقراری رابطه بحث زبان هست شما تصور کنید دو نفر بدون زبان مشترک که حتی بعضا باید غیر از زبان مشترک لسانی زبان مشترک فرهنگی هم باشه اما در مورد همون زبان تلکم وقتی دو نفر نمیتونن با هم حرف بزنند چطور باید با هم ارتباط بگیرند ؟ تصور کنید ایرانی میخواد با انگلیسی اغل دست پا شکسته اونها هم در وضعیتی مشابه با هم حرف بزنند آیا به نظرتون ارتباطی شکل میگیره؟
مسلما خیر و این رابطه رو به سردی و میره و بعضا از غرور و ... ازش یاد میشه. طبیعتا در هر جامعه ای آدم های مغرور هم هستند اما ما بحثمون کلیت افراد هست . همونطور که قبلا هم گفتم اگر بتونید باهاشون حرف بزنید و اونها هم بتونند دوستان خوبی در بین روسها(نه مهاجران اعم از عرب و آفریقایی و ازبک و تاجیک و ......) پیدا خواهید کرد.
من دوستان روس زیادی دارم و شاید باور نکنید در هر کاری به محض اینکه بفهمند من نیاز به کمکشون دارم بدون اینکه حتی بگم خودشون میگن من چیکار میتونم بکنم؟ هرچند من کلا در زندگی نه از کسی توقعی داشتم نه خارج از روابط تعریف شده خودم کاری میکنم. حتی بارها شده بود اون اوایل که مسیرها رو نمیدونستم از کسی میپرسیدم آدرس بلد نبودم مثلا یک بار یه خانومی توی ایستگاه ازش ادرس پرسیدم اولش با حالت صورت و سر تکون دادن گفت نمیدونم که در واقع منظورش این بود نمیفهمم چی میگی! چون چند ثانیه بعدش دیدم یه خانوم داره دستمو میگیره میگیه گوشی موبایل! وقتی موبایلشو گرفتم دیدم دختری پشت خط هست و میگه اون مامانمه انگلیسی بلد نیست! مشکلی برات پیش اومده اینجا؟ گفتم ادرس رو میخوام و ... که خیلی کمک کرد!
یعنی خانومه به دخترش زنگ زد برای کار من حتی! البته بازم میگم همه جور آدمی همه جا هست
نه بی دلیل اعتماد کنید نه بی دلیل دید منفی داشته باشید احتیاط کنید دوست با احتیاط انتخاب کنید اینها هم آدم متقلب و درغوگو و ..... همه چی دارند مثل تمام کشورهای دنیا.

دلیل بعدش میدیا هست! رسانه متاسفانه اثر بدی از ما در دنیا گذاشته. خیلی اوقات اینها فکر میکنن ما یک ملت عقب افتاده هستیم مثل بقیه کشورها که همین فکرو میکنن و متاسفانه در این مورد کارهای زیربنایی لازمه که کسی هم به فکرش نیست.