صفحه 10 از 53 نخستنخست 1234567891011121314151617181920 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 525

موضوع: مسائل مربوط به فرصت مطالعاتی دانشجویان دکترا (قوانین در پست اول)

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مسائل مربوط به فرصت مطالعاتی دانشجویان دکترا (قوانین در پست اول)

نقل قول نوشته اصلی توسط fmashayekhi نمایش پست ها
    سلام دوستان
    قبلاً این سوال پرسیده شده ولی جوابی داده نشد. کسی در مورد امکان ساپورت مالی وزارت علوم از فرصت مطالعاتی انگلیس اطلاع نداره؟ برای فهیمدن این موضوع باید برم سازمان امور دانشجویی؟
    سلام. بعید میدونم در حال حاضر محدودیتی در زمینه انگلستان وجود داشته باشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط appab نمایش پست ها
    سلام. بعید میدونم در حال حاضر محدودیتی در زمینه انگلستان وجود داشته باشه.
    سلام دوستان عزیز
    با پیگیری های که انجام دادم. متوجه شدم عدم ساپورت مالی وزارت برای انگلیس همچنان باقی است.
    در هر صورت از پاسخگویی شما ممنونم

Junior Member

سلام
    من برای فرصت مطالعاتی از دانشگاه ویکتوریا پذیرش گرفتم. الان می خواستم برای ویزا اقدام کنم. دیدم که اینجا اشاره شده باید work permit اقدام کرد. اما استادی که به من پذیرش داده گفت که با توجه به اینکه هزینه هاتو وزارتخانه کشور خودت می پردازه، برای ویزای دانشجویی ویزا بگیرم. کسی می تونه راهنمایی کنه که چکار کنم؟
    آیا ممکنه ویزای دانشجویی برای فرصت مطالعاتی من مشکلی ایجاد کنه؟
    سپاسگزارم

Junior Member

با سلام به همه دوستان

راستش من قبلا یک پست با مضمون زیر در تاپیک قبلی فرصت مطالعاتی پست کردم که گفتم شاید بد نباشه حالا که اون تاپیک بسته شد، در اینجا هم مطرحش کنم شاید که مفید و راهگشا باشه:

من تقریبا تمام پستهای این تاپیک رو خوندم و احساس کردم بهتر باشه تا خلاصه ای از اونچه خودم فهمیدم و ممکنه برای بسیاری سوال باشه رو اینجا بنویسم تا کار بچه ها هم راحتتر بشه و پستها و سوالهای تکراری هم کمتر بشه:

1- فرصت مطالعاتی با عناوینی مثل visiting student, researcher, scholar یا sabbatical leave (این یکی یه کم قدیمی شده) بیان میشه و عموما شامل یک دوره شش ماهه است که گویا تا 9 ماه نیز قابل تمدید است (در صورت دادن مقاله و برای هر مقاله یک ماه) البته این مدتی است که میتواند تحت پوشش مالی وزارت علوم قرار گیرد و اگر بخواهید این مدت بیشتر باشد باید هزینه اضافی اقامت را خودتان بدهید یعنی موجودی حساب بانکی (bank statement) کافی برای مدت اضافه شده به سفارت برای ویزا ارائه دهید

2- این دوره مطالعاتی مخصوص دانشجویان دوره دکتری دانشگاهها و پژوهشگاههای دولتی است (البته اگر حمایت مالی وزارت علوم را نخواهید سایر دانشگاهها نیز میتوانند اقدام کنند)

3- توصیه شده است که زمینه فرصت مطالعاتی در راستای تز و رساله شما و همچنین تخصص استاد دانشگاه مقصد باشد (در اینصورت هم بخشی از کار رساله خود را انجام داده اید و هم بهتر میتوانید استاد خارجی را قانع کنید و هم استاد راهنمای داخل و کلا دانشکده و گروههای مربوطه را)

4- اگر بخواهید از حمایت مالی وزارت علوم بهره مند شوید باید طبق آیین نامه فرصت مطالعاتی وزارت علوم عمل کنید (مثلا حداکثر تا پایان سال سوم درخواست داده باشید و پرونده تشکیل داده باشید ولی اگر مثلا به دلیل مشکلاتی مثل ویزا، این 3 سال گذشت، گویا به شما باز مهلت میدهند و مثل سالهای قبل تمدید میکنند همچنین باید امتحان جامع و پروپوزال را به پایان رسانده باشید و یا دانشگاه مقصد باید جز دانشگاههای ممتاز (لیست الف) وزارت علوم باشد که در سایت سازمان امور دانشجویان لیست همه دانشگاهها موجود است، البته مواردی بوده که دانشگاه جز لیست خوب (ب) بوده و لی چون اساتید دانشکده داخل قبول کرده اند و برای وزارت علوم نامه داده اند، آنها توجیه شده و قبول کرده اند و نکته دیگر اینکه حمایت مالی وزارت علوم برای هر کشوری به جز کشور انگلیس و کشورهای حوزه بریتانیا را شامل میشود البته نمیدونم تو دوران پساتحریم و بازگشایی مجدد سفارت انگلیس در ایران هنوز چنین چیزی برقرار است)

5- اگر حمایت مالی وزارت علوم را نخواهید (خوتون پول کافی دارید یا حال و حوصله مراحل اداری و نامه بازی و تعهد محضری دادنو ضامن دولتی جور کردنو رفتن به وزارت علوم و خارجه و حرص خوردن اینکه بالاخره کی پولو براتون میریزن و هی بخواید برید پیش خانم اکبری تو سازمان دانشجویان و هی بیایید مثل بعضی بچه ها اینجا بگید بریم شکایت کنیم و ...) تقریبا از همه نظر مختار و آزادید؛ یعنی مثلا دانشگاهتون تقریبا هر دانشگاهی میتونه باشه (ضعیف، قوی، دانشگاه انگلیس و ...) البته به شرطی که هم استاد اونور هم اینور موافق باشن، بعد هر زمانی در دوره دکترا بخواید هم میتونید برید و مسلما دیگه نیازی به دویدن بین ادارات مربوطه (وزارت علوم، خارجه، بانک، محضر و ...) ندارید ولی توجه شود که فقط یک ریسک دارد و آن اینکه احتمالا پوئن مثبتی برای گرفتن ویزا نیست (چون هیچ تعهدی به وزارت علوم و ... مثل کسانی که حمایت مالی وزارت علوم شده اند، ندارید، پس میتواند میزان تمایل یا اجبار شما برای برگشت را کمتر جلوه دهد که میدانید برای گرفتن ویزا مطلوب نیست، البته گویا بوده اند افرادی که با این روش ویزا را گرفته اند؛ یعنی پرینت موجودی حساب کافی برای سفارت مورد نظر برده اند و احتمالا توانسته اند با دلایل یا مدارک دیگری وابستگی خود به اینجا را نشان دهند)

6- شاید بهتر بود اینو بالاتر میگفتم، ولی اولین مرحله برای اقدام به فرصت مطالعاتی، پیدا کردن استادی خارجی ترجیحا مرتبط به حوزه کاری شما و ارتباط برقرار کردن با اوست تا قانع شود که در نهایت برای دوره مدنظر یک دعوتنامه رسمی با سربرگ خود دانشگاه و با مشخصات شما و دوره بفرستد (پرینت این نامه برای تشکیل پرونده در وزارت علوم کافی است) فقط توجه شود که در ارتباط با استاد مورد نظر از ابتدا درخواست کمک مالی ندهید و اگر مطمئنید که دانشگاه شما سهمیه برای حمایت مالی از شما دارد خیلی بهتر است که بگویید من خودم از اینجا ساپورت میشم و احتیاجی به کمک شما ندارم که اینطور بهتر استقبال میکنند ولی اگر خودتان باید هزینه را تامین کنید، میتوانید اگر در ارتباطهای اولیه از شما و کارتان خوشش آمد، بحث فاند را مطرح کنید که البته خیلی کم در این زمینه میدهند ولی حداقل اگر بتوانند مسکن شما مثل خوابگاه را تامین کنند خیلی به نفعتان است

7- در واقع دعوتنامه استاد خارجی استارت کار شماست و بعد از این اگر حمایت مالی وزارت علوم رو بخواهید باید این دعوتنامه در گروه و دانشکده تایید بشه، بعد بره وزارت علوم تا پرونده برا شما تشکیل بشه و یه سری مراحل اداری و مدارک میخواد که خودشون بهتون میگن که از مهمترینهاش دادن تعهد نامه محضری و ضامن آوردن است. خلاصه بعد از طی این مراحل یه سر هم باید برید وزارت خارجه تا نامه برا سفارت مربوطه بدن تا با شما همکاری کنن و درنهایت با داشتن مدارک مربوطه باید به سفارت مربوطه برید و ایشالا ویزاتونو بگیرید و در واقع بعد از گرفتن ویزا هست که عملا اسم شما در لیست دریافت کمک هزینه وزارت علوم قرار میگیره و باید صبر کنید تا در صورتی که شرایط خوب بود و بودجه مناسب، شما رو معرفی کنن به بانک تا ارز مشخص شده (مثلا برای دانشجویان بورسیه برای آمریکا برای 6 ماه، 6600 دلار و برای غیر بورسها نصف این مقدارو میدن) البته پول بلیط و بیمه را هم میدهند (برای آمریکا برای بورسیه ها حدود 4-6 میلیون و برای غیربورسیه ها هم باز نصف این مقدار). بازم میگم که اگر اوضاع وزارت علوم خوب باشه و شما هم به موقع اقدام کرده باشید و ویزا هم به موقع اومده باشه، به احتمال زیاد این ارز و کمک هزینه قبل از رفتن به دستتون میرسه و گرنه باید به یکی وکالت بدید تا در نبود شما کار شما رو پیگیری کنه و مبلغ رو دریافت کنه.

8- من با خوندن پستهای این تاپیک متوجه شدم برخی دوستان به مسائل اساسی نمیپردازن و بیهوده تعداد پستهارو افزایش میدن، مثلا مدام به یک مسئله کلید میکنند و بالفرض مدام میپرسن کی پولو میدن؟ بریم اعتراض کنیم، فلانی تو فلان ادراره آدم خوبی نیست، امروز رفتیم اینو گفتن، دیروز رفتیم یه چیز دیگه گفتن و از این دست صحبتها. البته من کاملا موافقم که ما نباید از حقمون کوتاه بیایم ولی همه خوب میدونیم که اینجا کارای اداری چقدر پیچ و خم داره و مهمتر اینکه چقدر زمان میبره، به خصوص اگه بخوان پولم بدن. به نظرم وقتی کلیت ماجرا رو میدونیم بهتره مدام با زنگ زدن به این و اون و رفتن و حرص خوردن که مثلا امروز پولو میدن یا فردا اعصاب خودمونو خراب نکنیم

9- سوال دیگه ای که زیاد دیدم پرسیده شد: اگر دانشگاه مقصد ترجمه رسمی مدارک لیسانس و فوق رو خواست، لازم نیست اصل دانشنامه رو بخرید و گویا وزارت علوم برای دانشگاههاتون نامه میزنه که مدرک رو به صورت امانت برای ترجمه به شما بدن

10- مدرک زبان هم منطقا لازمه و همین مدارک زبان معتبر داخلی کفایت میکنه. البته گویا برخی سفارتها مثل آلمان، مدرک زبان بین المللی مثل تافل یا آیلتس میخوان

11- همچنین بهتر است به مساله نحوه ویزا دادن کشورهای مختلف هم توجه کنید. مثلا گویا کشورهایی مثل کانادا، استرالیا و آلمان سخت و بهتر بگم دیرتر ویزا میدن و در مقابل کشورهایی مثل سوئد و ایتالیا بهتر و زودتر ویزا میدهند.

12- یه نکته مهم دیگه هم هست که بهتره حتما قبل از اقدامات اولیه برای فرصت، بهش توجه کنید و اون اینه که حتما از موجود بودن سهمیه حمایت مالی وزارت علوم برای دانشگاه و دانشکدتوم مطمئن شین (البته باز دیده شده که با درخواست دانشگاهها و یا توسط خود وزارت علوم اضاف سهمیه اختصاص داده شده ولی مسلما قطعی نیست و نباید صد در صد روش حساب کرد)

دیگر فکر کنم خیلی طولانی شد و خسته شدم. اگر دوستان باز هم سوالی در این خصوص دارند میتوانند از خانم اکبری که مسئول مستقیم مسائل فرصت مطالعاتی در سازمان امور دانشجویان (نزدیک میدان فردوسی) هستند بپرسند همچنین بهتر است آیین نامه یا شیوه نامه فرصت مطالعاتی موجود در صفحه 246 این تاپیک، پست 2457 را مطالعه بفرمایید. با این حال امیدوارم این چند جمله بتواند راهنمایی مختصر برای پاسخ به سوالات اساسی دوستانی باشد که میخواهند برای این کار اقدام کنند و صرفه جویی در وقت و انرژی شان باشد. از مدیریت محترم هم خواهشمندم اگر مناسب میبینن یک نسخه از این پست را در صفحه اول قرار دهند تا کسانی که برای اولین بار به این تاپیک مراجعه میکنن با خوندنش سوالات اساسیشون در همون ابتدا پاسخ داده بشه.

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان!

Junior Member

سلام. توضیحات مفیدی بود. فقط این نکته رو اضافه کنم که sabbatical مربوط به فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی است که هر چند سال یکبار (گاها 7 سال یکبار) بهشون تعلق میگیره. این عنوان رو نباید با فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری اشتباه گرفت.

Junior Member

من چند تا سوال داشتم:

1- اول اینکه آیا کمک هزینه ای که وزارت علوم برای فرصت مطالعاتی دانشجویان غیر بورس میده، برای زندگی در اروپا یا استرالیا کافیه یا باید منبع دیگه ای هم داشته باشیم؟

2- آیا کمک هزینه بلیط هواپیما و بیمه قبل از بلیط گرفتن داده میشه؟ یا خودمون باید بلیط رو تهیه کنیم و بعد پولش رو از وزارت علوم دریافت کنیم؟

3- برای ویزا و سفارت، مثل اینکه باید ثابت کنیم که پول کافی توی حسابمون هست.... یا اینکه طور دیگه ایه؟

4- هزینه لازم برای ترجمه مدارک به انگلیسی و اینطور کارهای جانبی چقدر هست؟

5- یه سوال مهم اینکه به استاد خارجی باید بگیک که تاریخ شروع دوره فرصت رو چه زمانی توی نامه بنویسه؟ چون که ما نمیدونیم ویزامون دقیقاً کی میاد! ممکنه بگیم 4 ماه دیگه تاریخ شروع رو بزنه، اما تا اون تاریخ هنوز ویزامون صادر نشده باشه....

متشکر از پاسخ شما

Junior Member

سلام دوستان

من برای فرصت مطالعاتی کانادا اقدام کرده بودم. الان ویزام اومده ولی میخوام ژانویه برم. برای استادی پرمیت اقدام کرده بودم. دعوت نامه قبلیم که باش اقدام کرده بودم برای اکتبر بود. حالا به نظرتون چه کار کنم. اگه الان پاسمو بفرستم ویزا شش ماه میزنن توش و از از الان؟ اگه بخوام ژانویه برم بهتر نیست نامه بزنم بشون با دعوت نامه جدیدم و بگم میخوام ژانویه شروع کنم که تاریخ شروع ویزا رو ژانویه بزنن؟

خیلی ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط Gemmab نمایش پست ها
    من چند تا سوال داشتم:

1- اول اینکه آیا کمک هزینه ای که وزارت علوم برای فرصت مطالعاتی دانشجویان غیر بورس میده، برای زندگی در اروپا یا استرالیا کافیه یا باید منبع دیگه ای هم داشته باشیم؟

2- آیا کمک هزینه بلیط هواپیما و بیمه قبل از بلیط گرفتن داده میشه؟ یا خودمون باید بلیط رو تهیه کنیم و بعد پولش رو از وزارت علوم دریافت کنیم؟

3- برای ویزا و سفارت، مثل اینکه باید ثابت کنیم که پول کافی توی حسابمون هست.... یا اینکه طور دیگه ایه؟

4- هزینه لازم برای ترجمه مدارک به انگلیسی و اینطور کارهای جانبی چقدر هست؟

5- یه سوال مهم اینکه به استاد خارجی باید بگیک که تاریخ شروع دوره فرصت رو چه زمانی توی نامه بنویسه؟ چون که ما نمیدونیم ویزامون دقیقاً کی میاد! ممکنه بگیم 4 ماه دیگه تاریخ شروع رو بزنه، اما تا اون تاریخ هنوز ویزامون صادر نشده باشه....

متشکر از پاسخ شما
    طبق اطلاعات من:
    1-بستگی به شهری داره که میرید. معمولا اصلی ترین هزینه مربوط به اجاره خونه است. اگر شهر ارزانی برید احتمالا برای یک زندگی یک نفره دانشجویی کفاف بده
    2- ما اول بلیط رو خریدیم. چون کمک هزینه بلیط رو دو سه روز قبل پرواز میدن
    3- بستگی به سفارت داره.
    4- نمی دونم. بستگی به تعداد و حجم مدارک داره ولی متاسفانه گرونه.
    5- بله و برای من هم بعد از اومدن ویزا تاریخ رو آپدیت کرد

Junior Member

سلام دوستان خیلی ممنون میشم درمورد بیمه برای فرصت مطالعاتی آمریکا نظرتون رو بدونم آیا مشکلی نداره توسط بیمه هایی مثل ملت انجام شود و از نظر دانشگاه خارج و وزارت علوم مشکلی ایجاد نمی کنند؟ ممنونم.

نقل قول نوشته اصلی توسط mahfeshan نمایش پست ها
    سلام دوستان خیلی ممنون میشم درمورد بیمه برای فرصت مطالعاتی آمریکا نظرتون رو بدونم آیا مشکلی نداره توسط بیمه هایی مثل ملت انجام شود و از نظر دانشگاه خارج و وزارت علوم مشکلی ایجاد نمی کنند؟ ممنونم.
    این پست من را خواندید؟
    http://www.applyabroad.org/forum/sho...=1#post2328207

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)