نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: برای ادامه تحصیل کدوم راه رو انتخاب کنم؟؟

رأی دهندگان
507. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بشینم بکوب واسه ارشد امسال که کنکورش بهمن ماه هست بخونم و بعدش مدرک زبان بگیرم و واسه ساله آینده اپلی‌ کنم

97 19.13%
  • بیخیال کنکور بشم و برم دنبال گرفتن مدرک زبان و اپلی‌ کردن تا دی ماه

236 46.55%
  • هر ۲ تا کارو با هم انجام بدم(یعنی‌ در حین خوندن واس کنکور مدرک زبان هم بگیرم) که ۱ سال عقب نیفتم

138 27.22%
  • هیچ کدام

36 7.10%
صفحه 58 از 70 نخستنخست ... 8484950515253545556575859606162636465666768 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 571 تا 580 , از مجموع 698

موضوع: کمک برای تصمیم گیری ادامه تحصیل (بررسی شانس پذیرش ممنوع است)

Junior Member

پیش فرض پاسخ : همه چیز درباره تغییر رشته!!

سلام دوستان سوالم رو خلاصه می پرسم تا وقتتون گرفته نشه.
    من لیسانس و فوق لیسانس برق قدرت از یکی از دانشگاه های خوب تهران دارم و سابقه حدود یک سال کار مهندسی پارت تایم و دو سال و نیم تدریس در دانشگاه آزاد دارم.
    به ادامه تحصیل علاقمندم اما ترجیحا نه در برق، بلکه در رشته های مدیریتی مثلا MBA یا شاخه های دیگه. معدل هام به ترتیب 16:2، 17:5 با چهارتا مقاله فارسی و دو تا مقاله نصفه نوشته شده انگلیسی که بخاطر عدم علاقه زیادم به برق هی اتمامشون رو به تعویق میندازم!! زبانم خوبه و پارسال با یک ماه و نیم مطالعه نمره تافلم 92 شد.
    با این مقدمه لطفا من رو از بین آپشن های زیر راهنمایی و شانسم رو ارزیابی کنید.
    1- مطالعه جدی زبان و کسب نمرات عالی در تافل و GRE و اپلای برای مستر رشته های مدیریتی مثل MBA و ...که باعث میشه پایه قوی تری در چیزی که واقعا بهش علاقه دارم داشته باشم. (فکر می کنم فاند زیادی در این روش دستم رو نمی گیره، درسته؟)
    2- همان روند جدی مطالعه زبان اما این بار برای اپلای در مقطع دکترای مدیریت و یا مثلا دکترای صنایع که بیس مهندسی هم داره (این راه باعث صرفه جویی زمانی می شه)
    3- شرکت در کنکور ارشد MBA یا یک رشته مدیریتی دیگر، قبولی نوبت دوم (چون یک ارشد سراسری دارم دومی شبانه میشه)، کسب معدل و پایه تحقیقاتی خوب و سپس اپلای برای دکترای مدیریت (فکر کنم باعث افزایش احتمال دریافت فاند میشه. اون موقع سنم نزدیک سی سال میشه)
    نظرتون چیه عزیزان؟ اگر زودتر راهنماییم کنید ممنون میشم

Junior Member pouyappn3584 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مکانیک، دانشگاه تبریز

پیش فرض پاسخ : کارشناسی ارشد مجدد یا دکتری ؟

با عرض سلام....
    ببخشید، من همه پست ها رو وقت نشد بخونم و موضوع بحثم مخلوطی از این موضوع و موضوعات مختلف دیگه می تونه باشه.
    به نظر یکم بلند هست پستم ولی خواهش میکنم لطفاً وقت بذارین بخونین، و جواب بدین خیلی خیلی ممنون می شم از دوستان عزیز.
    من هدف نهاییم اقامت در آمریکاست. به همین ترتیب می خوام دکتری رو اونجا بخونم.
    الان لیسانس تقرباً تو شهریور تموم می شه. معدل لیسانسم تقریباً 15.5 هستش از دانشگاه تبریز و مقاله خاصی هم ندارم چون لیسانسه دیگه، حداکثر شاید بتونم از پروژه تخصصیم یه مقاله درارم اونم احتمالاً نه در حد ISI. یعنی کارنامه لیسانسم خیلی درخشان نیست.
    برای ارشد که در هر صورت سال بعد خواهد بود، دو تا راه دارم.

1- ارشد رو برم تهران (تهران، شریف، امیرکبیر) سال اول ارشد رو درست حسابی بخونم هم یکی دو تا مقاله بدم هم معدلم خوب باشه تا رزومه خوبی داشته باشم. بعد در آخر سال اول ارشد به آمریکا برای دکترای مستقیم اپلای بدم، در طول فرایند اپلای که یه سال طول میکشه، منم سال دوم ارشدم رو بخونم، پایاننامه و اینا. وقتی ارشد تموم شد برم دکتری آمریکا، با فاند یا اسکالرشیپ.
    2- ارشد رو برم تهران، سال اول درست حسابی کار کنم، معدل و مقاله و رزومه خوب. بعدش دوباره واسه ارشد اپلای بدم به یه دانشگاه اروپایی، مثل پلی تکنیک میلان یا تورینو و اینا. باید فاند هم بگیرم. این بار چون یه سال ارشد رو تو ایران خوندم و رزومه خوب و مقاله هم دارم، راحت تر میتونم از دانشگاه های اروپا اپلای و مخصوصاً فاند بگیرم. برم دوباره کل ارشد رو تو یه دانشگاه هر چند متوسط اروپایی بخونم، ارشد رو فارغ التحصیل یه دانشگاه اروپایی باشم، که در این صورت خیلی راحت تر و پربار تر میتونم به بهترین دانشگاه های آمریکا برم و خیلی راحت هم فاند بگیرم.

این دو روش فوق، فقط در دو چیز با هم فرق دارن.

در دومی ارشد رو فارغ التحصیل یه دانشگاه اروپایی می شم که بالاخره با دانشگاه های ایران قابل مقایسه نیستن و یه حسن بزرگیه و خیلی راحت می تونم دکتری رو برم آمریکا ولی یه سال از عمرم تو ایران واسه درست کردن یه رزومه خوب واسه رفتن به اروپا تلف شده.

در اولی نه واسه اپلای گرفتن، بلکه واسه ویزا گرفتن، آزادسازی مدرک لازمه که تو دانشگاه های ایران یه هشت تا ده میلیونی پوله، که تو دانشگاه های اروپایی مسئله آزادسازی مدرک و اینا رو نداریم. ولی در عوض یه سال از عمرم تلف نمیشه، و نیز فاند گرفتن از اروپا واسه ارشد هم با تقریب قابل قبولی غیر ممکنه هم آن چنان قوی نیست. باید بری اونجا یه سال با خرج خودت زندگی کنی شهریه دانشگاه رو هم بدی و خیلی مکافات دیگه (مثلاً بورس DSU استانی ایتالیا اونجوریه، خیلی هم بورس به حساب نمیاد) ولی بورس ها و اسکالرشیپ های آمریکا خیلی بهترن.... لازم نیست یه سال با خرج خودت زندگی کنی.

الان سوال اول اینه که آیا کلاً اونجوری که فکر می کنم ارزش داره فقط واسه این که ارشد رو فارغ التحصیل یه دانشگاه اروپایی بشم یه سال عمرمو اونجوری تلف کنم؟ و تازه این روش اثری میذاره به شانس گرفتن بورس از اروپا واسه ارشد دوباره؟ این که یه سال ارشد رو ایران باشم تا رزومه و مقاله خوب داشته باشم، ارشد رو دوباره از اروپا اپلای بگیرم با فاند (که در حال حاضر ظاهراً تقریباً میشه گفت فقط از دانشگاه های ایتالیا میشه گرفت) کل ارشد رو دوباره اونجا بگیرم دکتری رو برم آمریکا. اصلاً چنین چیزی داریم؟ از دانشگاه های ایران دکتری رو میشه با فاند رفت آمریکا مستقیماً؟
    سوال دومم اینه که اونجوری که فکر میکنم بورس های دانشگاه های آمریکایی از لحاظ فوری بودن و کامل بودن خوبن یا تو آمریکا هم باید برم هزینه دانشگاه رو بدم یه سال با خرج خودم زندگی کنم تا بزرگواران هر وقت صلاح دیدن بورسم رو واریز کنن؟ مسئله من اینه که هر کجای دنیا برم، کلاً اونقدر پول ندارم که یه سال و یا حتی یه ترم با خرج خودم زندگش کنم. هر کجا قرار باشه برم باید به محض رسیدن به اونجا بورسم حاضر باشه!!!!
    سوال سومم اینه که کدوم یک از دو راه حل رو که اول پست عرض کردم، پیش بگیرم؟

خیلی عذر می خوام پستم دراز شد ولی خیلی عاجزانه و اورژانس به راهنمایی هاتون احتیاج دارم!!!!!

پیش فرض پاسخ : کمک برای انتخاب کشور و تحصیل

سلام دوستان

من لیسانس زبان ژاپنی دارم از دانشگاه تهران با معدل 19 (دانشجوی نخبه شدم)
    اما از اونجایی که علاقه اصلی م مهندسی رباتیک هست، میخوام یک لیسانس برق یا کامپیوتر بگیرم و بعد برای ارشد دانشگاه های امریکا (به صورت فول فاند) اقدام کنم.

برای لیسانس میخوام به دانشگاه پیام نور - بدون آزمون- برم.
    اما یه جایی دیدم یکی از دوستان نوشته بودن :
    با داشتن مدرک از دانشگاه پیام نور نمی تونید برای اپلای دانشگاه های آمریکا اقدام کنید. (یعنی شانس پذیرش یا فاند ندارید)

می خواستم خواهش کنم اگر کسی از شما دوستان در این زمینه اطلاعات داره لطفا منو راهنمایی کنه.
    آخه همین هفته زمان ثبت نام توی پیام نور بدون آزمون هست ...
    میخوام اگر واقعا با داشتن مدرک از پیام نور نمیشه واسه فاند و پذیرش آمریکا اقدام کرد، برم برق یا کامپیوتر دانشگاه آزاد بخونم.

در ضمن نمره تافل 100 دارم. و گرفتن فاند برام خیلی حیاتی هست.

با تشکر از راهنمایی تون

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    ادبیات کودک و نوجوان. دانشگاه شهید بهشتی

پیش فرض پاسخ : رها کردن 4ترم مهندسی مکانیک و گرفتن پذیرش برای لیسانس

سلام دوستان عزیز، وقت همگی بخیر
    من یه سوالی داشتم که خوشحال میشم اگر راهنمایی م کنید.
    من رشته ی لیسانسم مهندسی صنایع بوده. معدلمم 14.75. به رشته م علاقه مند نبودم و برای همین در مقطع ارشد تغییر رشته دادم و ادبیات کودک و نوجوان خوندم توی دانشگاه بهشتی. معدلم توی کارشناسی ارشد 17.75 ه. هنوز پایان نامه م رو دفاع نکردم، اما مطمئنم زیر 19 نمیدن.در بدبینانه ترین حالت ممکن.
    چون رشته ی من توی ایران دکترا نداره، تصمیم گیری برای ادامه تحصیل برام سخت میشه. در حال حاضر چند گزینه پیش روی من وجود داره:
    1. تحصیل توی ایران توی یه گرایش دیگه.
    2. اقدام برای دکترا تو یکی از دانشگاه های خارج از کشور بعد از دفاع پایانه نامه و ثبت مقاله و گرفتن مدرک زبان.
    3. گرفتن یه لیسانس مرتبط با گرایش خودم (مثلا زبان انگلیسی)، بعد اقدام برای دکترا.
    4. گرفتن یه لیسانس مرتبط با گرایش خودم توی ایران و بعد دوباره خوندن ارشد ادبیات کودک در خارج از کشور. با توهح به اینکه پذیرش توی دکترا سخته و بهتره ارشدت توی همون کشور باشه.
    کشورهای مورد نظرم: آلمان، نروژ.
    ممنون

Junior Member

پیش فرض پاسخ : کمک برای انتخاب کشور و تحصیل

سلام
    من بین یه دو راهی موندم ممنون می شم اگر نظر و راهنمایی ها تون رو بدونم. من لیسانس میکروبیولوژی از دانشگاه آزاد ایران گرفتم و بعد از اون هم مهاجرت کردم به امریکا. الان برای ادامه تحصیل بین دوباره خوندن لیسانس یا شروع کردن فوق لیسانس موندم. با چند نفر صحبت کردم و تا الان هم چند اشتباه کردم و زمان خیلی از دست دادم. از بین مشاوره ها یه عده می گن برو برای فوق و یه عده میگن نه برو دوباره برای لیسانس چون مدرکت ماله دانشگاه آزاده با یه مدرک از دانشکاه آمریکایی دوره فوق خیلی راحت تر می شه برات. الان واقعا نمی دونم باید چی کار کنم؟؟؟ اگر کسی تجربه مشابه داره ممنون می شم بدونم چه مراحلی و رفته؟؟

Member
    رشته و دانشگاه
    Philosophiae Doctor

پیش فرض پاسخ : کمک برای تصمیم گیری ادامه تحصیل

اگر میخواید همون میکروبیولوژی رو ادامه بدید، اونجا هم ارشدش رو بخونید. اگر قصد دارید تغییر رشته بدید می تونید دوبار هلیسانس بخونید. بستگی به علاقه خودتون و برنامه تون برای آینده داره.

Junior Member pouyappn3584 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مکانیک، دانشگاه تبریز

دوستان من یه سوال دارم و همین نظر سنجی در حقیقت دغدغه من هم هست.
    ببینین من فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیک هستم. معدلم 15.5 هستش. از پروژه تخصصیم هم مقاله نتونستم در بیارم. پس مقاله هم ندارم. ولی زبانم خیلی خوبه. نمره های خیلی بالایی تو امتحانای زبان میتونم بگیرم که الان با این همه منبع و مرجع خیلی هم کار سختی نیست. کنکور الان تو اردیبهشت هستش. به هر حال تا مهر سال بعد وقت دارم. من به شدت اصرار دارم دکتری رو تو آمریکا بخونم و اونجا بمونم. ترتیب کردن مدارک و نمرات زبان و اینا خیلی وقتمو نمیگیره و تازه یه سال هم وقت دارم. اون مهم نیست.
    الان یه راهم اینه که بشینم ارشد بخونم تا اردیبهشت، کنکور رو خوب بدم برم شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت.... یکی از اینها، و بعدش دکتری رو برم آمریکا.
    راه دومم اینه که یه جورایی از یه طرفی یه مقاله ای جمع و جور کنم تا حداقل تو رزومم واسه نوشتن چیزی داشته باشم و حداقل یه شانسی واسه فاند گرفتن داشته باشم، اپلای بدم، ارشد رو برم خارج یه دانشگاه متوسط و نسبتاً معمولی، از اونجا دکتری رو برم آمریکا.

خیلی دوست دارم ارشد رو برم خارج، حتی دانشگاه های متوسط ترکیه از بهترین دانشگاه های ایران باز بهترن. تازه هر چه زود تر بتونم برم واسه خودم بهتره. ارشد رو ایران بخونم دکتری رو آمریکا رفتن خیلی سخت میشه. ولی چون مقاله ندارم و معدلم هم خیلی بالا نیست، فکر کنم اگه پذیرش بگیرم هم فاند نتونم بگیرم.

اگه بتونم یه مقاله ای جمع و جور کنم در طول این یه سال، به رزومم و شانس گرفتن فاند خیلی تأثیر میذاره. ولی هر دوی این دو تا کار را نمیتونم همزمان انجام بدم.

یا باید بشینم مقاله کار کنم یا باید بشینم ارشد بخونم تا کنکور که تو اردیبهشت هست. در این مورد میتونین راهنماییم کنین؟

Junior Member

پیش فرض پاسخ : سؤالات متفرقۀ "فاقد تاپیک اختصاصی" مربوط به فرآیند پذیرش

سلام دوستان عزیز
    یه راهنمایی و مشورت ازتون میخوام.من مدرک لیسانس برق قدرت با معدل 15.66 دانشگاه آزاد دارم و رزومه قوی ای ندارم در حال حاضر و امتحان های زبان رو ندادم. قصد دارم تا دکترا بخونم.حالا مقطع ارشد رو ایران بخونم بهتر هست یا خارج ایران ؟؟؟ کدوم یک مسیر بهتری با رزومه قوی تر برای ورود به مقطع دکترا در دانشگاه های خوب خارج کشور هست؟

Junior Member

سلام دوستان
    من کاردانی رو با معدل 13.75 و کارشناسی ناپیوسته رو سال 93 با معدل 15.66 در رشته برق قدرت از دانشگاه آزاد یکی از شهرستانهای اصفهان گرفتم.بعد ارشد قبول شدم در دانشگاه آزاد اصفهان(خوراسگان),یک ترم خوندم یکی دوتا درس پاس کردم و بخاطر کار رها کردم دانشگاه رو تا الان.
    (امتحانهای زبان ندادم,مقاله ثبت شده ندارم اما دوره کارآموزی خوبی تو لیسانس گذروندم,کار تحقیقاتی کردم و رابطه خوبی با اساتید داشتم برای گرفتن توصیه نامه,تجربه کاری خوبی مرتبط با رشتم کسب کردم تو این دو سه سال)در حال حاضر تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم ولی بین دوراهی گیر کردم:

1-ارشد رو ایران بخونم و تمام کنم و رزومم رو قوی کنم,امتحانهای زبان رو بدم و خودم رو برای پذیرش خارج از کشور در مقطع دکترا آماده کنم؟(البته اگه دانشگاه آزاد قبول کنه که ادامه بدم به خاطر این دوسال وقفه و سر نزدن که احتمال زیاد مشکلی نداره)؟؟؟!!!

2-بیخیال ادامه ارشد اینجا بشم و این چند ماه تا پاییز 2017 رو بچسبم به زبان برای نمره های خوب(زبانم خوبه و میتونم نمره های خوب بگیرم) و شاید مقاله هم بتونم بدم برای تقویت رزومه و سال آینده برای ارشد خارج از کشور اقدام کنم و بعد هم دکترا انشالله؟؟؟!!! قضیه فاند چطور میشه؟ میدونم برای ارشد فاند کامل خیلی نیست.اگر مثلا فاند کامل بم ندن یا کل هزینه تحصیل رو خودم بدم بعد برا دکترا برام بهتر میشه و میتونم دانشگاه بهتر برم؟!

دوستان لطفا منو راهنمایی کنید کدوم کار میتونه بهتر باشه برای آینده تحصیلی من , انگیزه و علاقه خیلی زیادی برای ادامه دارم.

ApplyAbroad Veteran

نقل قول نوشته اصلی توسط aminbrl88 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من کاردانی رو با معدل 13.75 و کارشناسی ناپیوسته رو سال 93 با معدل 15.66 در رشته برق قدرت از دانشگاه آزاد یکی از شهرستانهای اصفهان گرفتم.بعد ارشد قبول شدم در دانشگاه آزاد اصفهان(خوراسگان),یک ترم خوندم یکی دوتا درس پاس کردم و بخاطر کار رها کردم دانشگاه رو تا الان.
    (امتحانهای زبان ندادم,مقاله ثبت شده ندارم اما دوره کارآموزی خوبی تو لیسانس گذروندم,کار تحقیقاتی کردم و رابطه خوبی با اساتید داشتم برای گرفتن توصیه نامه,تجربه کاری خوبی مرتبط با رشتم کسب کردم تو این دو سه سال)در حال حاضر تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم ولی بین دوراهی گیر کردم:

1-ارشد رو ایران بخونم و تمام کنم و رزومم رو قوی کنم,امتحانهای زبان رو بدم و خودم رو برای پذیرش خارج از کشور در مقطع دکترا آماده کنم؟(البته اگه دانشگاه آزاد قبول کنه که ادامه بدم به خاطر این دوسال وقفه و سر نزدن که احتمال زیاد مشکلی نداره)؟؟؟!!!

2-بیخیال ادامه ارشد اینجا بشم و این چند ماه تا پاییز 2017 رو بچسبم به زبان برای نمره های خوب(زبانم خوبه و میتونم نمره های خوب بگیرم) و شاید مقاله هم بتونم بدم برای تقویت رزومه و سال آینده برای ارشد خارج از کشور اقدام کنم و بعد هم دکترا انشالله؟؟؟!!! قضیه فاند چطور میشه؟ میدونم برای ارشد فاند کامل خیلی نیست.اگر مثلا فاند کامل بم ندن یا کل هزینه تحصیل رو خودم بدم بعد برا دکترا برام بهتر میشه و میتونم دانشگاه بهتر برم؟!

دوستان لطفا منو راهنمایی کنید کدوم کار میتونه بهتر باشه برای آینده تحصیلی من , انگیزه و علاقه خیلی زیادی برای ادامه دارم.
    به نظر من شما هر چه زودتر از سیستم آموزشی ایران خارج شوید به نفعتون هست.با این حساب برای متستر اپلای کنید اگر توان مالی خوبی دارید چون شاید برای مستر فاند نتونید بگیرید در ضمن با توجه به معدلتون برای انتخاب دانشگاه خیلی سختگیری نکنید.در مقطع مستر درساتونو خوب بخونید معدل رو 3.7 به بالا حفظ کنید.سعی کنید یک یا دو مقاله ارزشمند داشته باشید و تافل و GRE رو جدی بگیرید تا برای دکترا راه پذیرش دانشگاه ها و دپارتمان های قویتر و فول فاند براتون هموار باشه. فکر کنم اپلای برای دانشگاه های امریکا پاییز 2017 که رو به اتمام هست مگر اینکه کشورهای دیگه مدنظرتون باشه. در مقطع لیسانس از شما توقع مقاله ندارند معدلتون بیشتر اهمیت داره ولی اگر تونستید یک مقاله خوب کار کنید چه بهتر. توصیه جدی میکنم روی زبان وقت بذارید و اگر کشور غیر انگلیسی زبان اپلای می کنید برای زبان اون کشور هم باید سرمایه گذاری کنید.از نظرات سایر دوستان استفاده کنید.موفق باشید

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)