صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 19 , از مجموع 19

موضوع: مقایسه درآمد با مقدار آن به تومان در ایران

Junior Member Persia_Boy آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    M.Sc. ...

پیش فرض پاسخ : مقایسه درآمد با مقدار آن به تومان در ایران

نقل قول نوشته اصلی توسط arash18s نمایش پست ها
    این که قیمت ها در ایران نسبت به درآمد متوسط کم یا زیاده یک بحثه، اینکه قیمت ها واقعی هست یا نه یک بحث. آب و برق و گاز و ... در ایران واقعا ارزان هستند چون مردم حتی هزینه ای که بابت ایجاد این امکانات میشه را هم پرداخت نمی کنند. یادمه سال 89 بانک مرکزی گزارشی منتشر کرده بود که هر ایرانی 40 ساله حدودا 100 میلیون تومان (به قیمتهای سال 89) در طول عمرش یارانه گرفته (از پوشک و شیرخشک بگیرید تا کاغذ کتاب و دفتر، تا آب و برق و بنزین و خورد و خوراک و ...) با احتساب دلار هزار تومانی اون دوره میشه 100 هزار دلار!! واقعیت اینه که زندگی در ایران خیلی ارزانه و همین منبع بسیاری از مشکلات.
    به نظر من بهتر هست ارزان بودن زندگی رو در چند مورد مقایسه نکنیم همونطور که دوستان هم به نحوی خوب توضیح دادند خروجی و نتیجه نهایی هست که میتونه تعیین کننده باشه.
    مانند: ینی اون آخر کار با احتساب همه چی شما میتونی خانواده تشکیل بدی و به بقاء خودت ادامه بدی یا نه؟ در ایران این مساله اگر بگیم نشده، داره غیر ممکن میشه. دخل و خرج نمیخونه! یه نفر با یک درآمد معمولی زندگیش نمیچرخه، چون ارزش پول در بازار کم شده و شما با اون پولی که میگیری دیگه چیز زیادی نمیتونی بخری. ببینید توی این چند سال اخیر تورم و هزینه ها به شدت بالا رفت از طرفی درآمدها آنچنان که تورم افزایش پیدا کرد بالا نرفت و علاوه بر این کیفیت خدمات هم ثابت موند یا افزایش چشمگیری نداشت(اگر نگیم همون زیرساخت ها هم که از قدیم داشتیم تحلیل شد!) این درحالیه که شما دیگه بنظرم بهاء خدماتی که در ایران داری میدی داره رقابت میکنه با کشورهای غربی اما همون خدمات رو نمیگیری. این رو هم اضافه کنم دیگه با درآمد متوسط در ایران نمیشه تفریح خاصی انجام داد یا کیفیت متوسطی از زندگی انتظار داشت شما همینکه بتونی زندگی متوسط رو به پایین خودتو اداره کنی که کم نیاری خیلی هنر کردی اما در مقایسه درآمد یک کشور توسعه یافته شما دیگه دغدغه نیازهای اولیه رو نداری یا اگر 20 میلیون میدی همون اندازه هم ماشین با کیفیت میگیری نه فورد فستیوا 1987 (پراید)، با همون درآمد متوسط میتونی یک زندگی همون در حد متوسط یا متوسط رو به بالا داشته باشی!
    کار نیکو کردن از پر کردن است

Senior Member KavehKaveh آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    MBA - University of Toronto

نقل قول نوشته اصلی توسط fal نمایش پست ها
    سلام

آیا مقایسه درآمد در کشوری مثل کانادا با مقدار اون به پول ایران درسته ؟
    یعنی در واقع اونجا هزینه های زندگی به اندازه ایران هست یا کمتره
    مثلا با حقوق 4 هزار دلار آمریکا که معادلش میشه تقریبا 15 میلیون میشه زندگی خوبی در ایران داشت ولی این مقدار در کشوری مثل کانادا در چه سطحی هست ؟
    هزینه های تورم بالای 50 درصد ( 9 درصد فعلی) و حق العمل دلالان مولتی میلیاردر رو هم البته درنظر بگیرید

( منظورم این مقدار 4 هزارتا نیست، در کل دارم عرض می کنم )

فکر می کنم یک سطح بندی درآمدی بتونه بیشتر کمک کنه

از دوستانی که تجربه زندگی در کانادا رو دارند خواهش می کنم در این زمینه توضیح مفصل بدند

خیلی ممنونم

من شاید بتونم کمکتون کنم ولی واقعیتش درست منظورتون از سوال رو نفهمیدم !
    شما میخواین 4 هزار دلار کانادا درآمد رو با مقدار ریالی اش که میشه 11 میلیون تومن قیاس کنین؟ چرا؟

شما تو تهران ممکنه برای یه خونه 2 خوابه تو منطقه خوب تهران ماهی 3 میلیون تومن اجاره بدین ، تو تورنتو حدودا 2300-2500 دلار اجاره میدین که میشه 5 میلیون تومن !
    هزینه برق برای همین خونه میشه ماهی 100-120 دلار => 300 هزار تومن
    اینترنت => 50-60 دلار => 150 هزار تومن
    بنزین لیتری 1 - 1.1 دلار => 3000 تومن
    و....

اینطوری نمیشه قیاس کنین !
    اگه میخواین بدونین قدرت پول تو کدوم کشور زیادتر هست باید سبد مصرفی بسازین و قیاس کنین که کار سختی هست.

این سایت رو چک کنین : http://www.numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp

تو این سایت شما 2 تا شهر رو انتخاب میکنین و با یه تقریب خوبی براتون قیاسش میکنه و نهایتا بهتون میگه که قدرت خرید درآمد شما در کدوم یکی بیشتره و چقدر بیشتر هست.
    ممطئنا خیلی فاکتور ها رو نمیشه اصلا دخیل کرد مثل کیفیت کالا یا خدمات / خدمات دولت / امنیت و ...

اینم جمله ای هست که از سایت فوق استخراج میشه در مورد قیاس تورنتو با تهران:
    You would need around 3,017.73C$ in Tehran to maintain the same standard of life that you can have with 5,300.00C$ in Toronto (assuming you rent in both cities). This calculation uses our Cost of Living Plus Rent Index to compare cost of living.

پس اگه مثلا حقوق شما ماهانه 8 میلیون تومن تو ایران باشه ، برای اینکه همون سطح زندگی رو تو تورنتو داشته باشین باید ماهی 17 میلیون تومن درآمد داشته باشین.
    یا به زبونی دیگه ، 3000 دلار کانادا در تهران رفاهی رو به شما میده که با 5300 دلار کانادا تو تورنتو بدست میارین... (این عددها بعد از کسر مالیات فرض شدن)
    تازه تصمیم گرفتین -کانادا- اپلای کنین؟ دوست دارین ببینین رشته شما در کدوم دانشگاه های -کانادا- ارائه میشه؟
    1. این پست برای شروع
    2. این سایت برای جستجو بین تمام دانشگاه ها

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط KavehKaveh نمایش پست ها

پس اگه مثلا حقوق شما ماهانه 8 میلیون تومن تو ایران باشه ، برای اینکه همون سطح زندگی رو تو تورنتو داشته باشین باید ماهی 17 میلیون تومن درآمد داشته باشین.
    یا به زبونی دیگه ، 3000 دلار کانادا در تهران رفاهی رو به شما میده که با 5300 دلار کانادا تو تورنتو بدست میارین... (این عددها بعد از کسر مالیات فرض شدن)
    این رو هم باید درنظر گرفت شغلی که درآمدش معادل 3 هزار دلار یا 8.25 میلیون تومان در تهران باشه در کانادا درآمدی خیلی بیشتر از 5300 دلار (معادل 14.6 میلیون تومان) داره.
    ویرایش توسط ghlobe : September 2nd, 2016 در ساعت 06:48 AM

ممنونم از آقای کاوه

همونطوری که آقای ghlobe هم فرمودند درآمدها بیشتر هست اینو نباید فراموش کرد

از طرف دیگه خرید قسطی هم خیلی مهم، من که خودم خارج از کشور نیستم و شما بهتر مطلعید

زندگی رو نمیشه با هزینه برق و آب مقایسه کرد، ارزش هایی مثل آزادی و احترام متقابل و آرامش چیزهایی هستند که باید در هر مقایسه ای بهش توجه کرد
    متاسفانه تربیت اجتماعی که خیلی کمرنگ هست، زندگی رو زهر کرده،
    احمقانست ولی گاهی حسرت میخورم به اونهایی که نمی دونن و خیلی راحت و ریلکس هم در همینجا زندگی می کنن

از هر بعدی که تایپیکی رو شروع می کنیم باز میرسیم به همین ارزش ها، زندگی واقعا بدون اینها با لجنزار چه فرقی داره
    سطح هر جامعه نتیجه کیفیت پیش دبستانی و دبستان آن است ...

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    این رو هم باید درنظر گرفت شغلی که درآمدش معادل 3 هزار دلار یا 8.25 میلیون تومان در تهران باشه در کانادا درآمدی خیلی بیشتر از 5300 دلار (معادل 14.6 میلیون تومان) داره.
    خوب این همون نکته ای هست که من بالا ذکر کردم سوال خوب مطرح نشده.

اگه مبحث گفتگو قدرت خرید 1 دلار در هر جامعه باشه یه سری تاپیک ها باید بررسی بشه.
    ولی اگه مبحث مرتبط به تقسیم عادلانه ثروت در کشور باشه ، این یه مبحث دیگه هست !

برای این بخش که شما اشاره کردین باید به "درآمد سرانه تولید ناخالص ملی" نگاه کرد که ساده ترش حدودا میشه GDP تقسیم بر جمعیت کشور...
    این عدد برای کانادا حدودا 43 هزار دلار هست و برای ایران حدود 5 هزار دلار
    این عدد نشون میده که هر فرد در کانادا به شکل متوسط درآمدی در حدود 43 هزار دلار در سال داره ، در حالی که این عدد در ایران کمی کمتر از 5 هزار دلاره.

لذا ، پیدا کردن کاری که حقوق ماهانه اش 5 هزار دلار (سالی 60 هزار دلار - بعد از مالیات) باشه در کانادا بسیار معقول و شدنی هست چون تنها 50% از متوسط جامعه بالاتره.
    ولی پیدا کردن شغلی که درآمد ماهانه اش 3 هزار دلار باشه در کشوری که 5 هزار دلار متوسط سالانه اش هست کار بسیار دشواریه.

لذا
    اگه شما مثلا تو کانادا ماهی 8 هزار دلار درآمد داشته باشین و 5 هزار تاش رو برای خودتون و 3 هزارتاش رو برای برادرتون تو ایران بفرستین ، قاعدتا ، هر دو شما یه تیپ زندگی رو خواهید داشت...
    تازه تصمیم گرفتین -کانادا- اپلای کنین؟ دوست دارین ببینین رشته شما در کدوم دانشگاه های -کانادا- ارائه میشه؟
    1. این پست برای شروع

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط fal نمایش پست ها
    ممنونم از آقای کاوه

همونطوری که آقای ghlobe هم فرمودند درآمدها بیشتر هست اینو نباید فراموش کرد

از طرف دیگه خرید قسطی هم خیلی مهم، من که خودم خارج از کشور نیستم و شما بهتر مطلعید

زندگی رو نمیشه با هزینه برق و آب مقایسه کرد، ارزش هایی مثل آزادی و احترام متقابل و آرامش چیزهایی هستند که باید در هر مقایسه ای بهش توجه کرد
    متاسفانه تربیت اجتماعی که خیلی کمرنگ هست، زندگی رو زهر کرده،
    احمقانست ولی گاهی حسرت میخورم به اونهایی که نمی دونن و خیلی راحت و ریلکس هم در همینجا زندگی می کنن

از هر بعدی که تایپیکی رو شروع می کنیم باز میرسیم به همین ارزش ها، زندگی واقعا بدون اینها با لجنزار چه فرقی داره
    شما کلا یهو زدین به صحرای کربلا !
    من فکر کردم بحث آکادمیک هست ، جواب دادم.

شما اطلاعاتتون از اقتصاد بسیار اندکه ، لطفا نفرمایید که هزینه زندگی رو نمیشه با هزینه برق و آب و... برررسی کرد !
    لطفا کمی مطالعه بفرمایید.
    بررسی رفاه یک جامعه از داشتن آپشن خرید قسطی نمیاد ! از توانایی تمامی افراد جامعه در تامین نیاز های اولیه زندگی میاد. اینکه عموم جامعه بتونن زنده بمونن مهمه ، نه اینکه کی میتونه بره لکسوس رو قسطی بخره !

خرید قسطی هم همونقدر که میتونه خوب باشه ، میتونه کلاه ***** باشه که سال 2007-2008 سر جامعه آمریکا رفت باشه !
    1. این پست برای شروع

Member

من مشخصا قدرت خرید را از ارزانی جدا کردم. قطعا قدرت خرید در ایران خیلی پایینه و در سالهای اخیر خیلی بدتر شده اما این نافی ارزانی نیست. ارزانی یا گرانی در وهله اول از حاشیه سود کالا یا خدمات محاسبه میشه. اگر این را در نظر بگیریم بسیاری از کالاها و خدمات در ایران عملا با کمتر از قیمت تولید به دست مصرف کننده میرسه و دولت اختلاف هزینه را با یارانه جبران می کنه. در کشوری مثل آلمان که من ساکنش هستم موضوع کاملا برعکسه. من روی هر کیلووات ساعتی که برق مصرف می کنم علاوه بر هزینه حدود 20 سنتی تولید حدودا 5 سنت سود به تولید کننده برق و 2 سنت مالیات به دولت میدم در حالیکه در ایران حتی هزینه تولید یک کیلووات برق را هم نمی پردازم، این اگر ارزانی نیست پس چیه؟؟
    و همین موضوع به نظر من یک نوع رفاه کاذب (اگر بشه اسمش را گذاشت) در سبک زندگی ایرانی ایجاد کرده که بسیار هم آسیب زاست. ساده بگم من در آلمان در فصل سرما باید با لباس کلفت و جوراب و ... در خانه باشم چون اگر شوفاژ را تا آخر زیاد کنم از پس هزینه اش بر نمیام (با وجود اینکه قدرت خرید نسبتا خوبی هم اینجا دارم) یا اینکه باید شوفاژ را شبها خاموش کنم. اینها را مقایسه کنید با زندگی مردم در ایران. یا در قضیه مسکن. اینجا بخش نسبتا بزرگی از جمعیت عمدتا جوان در خانه های اشتراکی زندگی می کنند و متراژ میانگین خانه به طور متوسط از ایران خیلی کمتره. یا فرد سالی 2 تا 3 هفته مسافرت میره و غیر از اون واقعا خروج از شهر به اون معنا وجود نداره. مقایسه کنید با شمال رفتن های هر تعطیلات تهرانی ها و ترافیک n کیلومتری جاده چالوس یا ایام عید که یکمرتبه همه کشور با هم میروند مسافرت! همه اینها صرفا به دلیل ارزانی یکسری کالاها و خدمات بوجود آمده و با افزایش قدرت خرید آسیبی که وارد می کنند بیشتر هم میشه متاسفانه!
    نقل قول نوشته اصلی توسط Persia_Boy نمایش پست ها
    به نظر من بهتر هست ارزان بودن زندگی رو در چند مورد مقایسه نکنیم همونطور که دوستان هم به نحوی خوب توضیح دادند خروجی و نتیجه نهایی هست که میتونه تعیین کننده باشه.
    مانند: ینی اون آخر کار با احتساب همه چی شما میتونی خانواده تشکیل بدی و به بقاء خودت ادامه بدی یا نه؟ در ایران این مساله اگر بگیم نشده، داره غیر ممکن میشه. دخل و خرج نمیخونه! یه نفر با یک درآمد معمولی زندگیش نمیچرخه، چون ارزش پول در بازار کم شده و شما با اون پولی که میگیری دیگه چیز زیادی نمیتونی بخری. ببینید توی این چند سال اخیر تورم و هزینه ها به شدت بالا رفت از طرفی درآمدها آنچنان که تورم افزایش پیدا کرد بالا نرفت و علاوه بر این کیفیت خدمات هم ثابت موند یا افزایش چشمگیری نداشت(اگر نگیم همون زیرساخت ها هم که از قدیم داشتیم تحلیل شد!) این درحالیه که شما دیگه بنظرم بهاء خدماتی که در ایران داری میدی داره رقابت میکنه با کشورهای غربی اما همون خدمات رو نمیگیری. این رو هم اضافه کنم دیگه با درآمد متوسط در ایران نمیشه تفریح خاصی انجام داد یا کیفیت متوسطی از زندگی انتظار داشت شما همینکه بتونی زندگی متوسط رو به پایین خودتو اداره کنی که کم نیاری خیلی هنر کردی اما در مقایسه درآمد یک کشور توسعه یافته شما دیگه دغدغه نیازهای اولیه رو نداری یا اگر 20 میلیون میدی همون اندازه هم ماشین با کیفیت میگیری نه فورد فستیوا 1987 (پراید)، با همون درآمد متوسط میتونی یک زندگی همون در حد متوسط یا متوسط رو به بالا داشته باشی!
    متاسفانه امکانش وجود نداره، و اِلّا اکانتم را پاک میکردم ... Account Deactivated

Local Moderator

کاربران گرامی ، تعدادی از پست های اخیر که فاقد اطلاعات مفید بود بدون پیام خصوصی حذف شد.

لطفاً یک بار دیگر مقررات فروم را مطالعه فرمایید.
    ممنون از همکاریتون

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Master of Computer Engineering - Senior Software Developer

نوشته های دوستان در این تاپیک رو مطالعه کردم و خواستم موضوعی رو مطرح کنم. من دانش اقتصاد و توان تجزیه تحلیل تخصصی مالی ندارم و اصولا در حیطه تخصص و درک و دانشم نیست و بهتره صاحبنظران در موردش صحبت کنن ولی به عنوان یه کسی که هم در ایران(تهران) کار میکردم هم اینجا، البته منظورم من و همسرمه، چیزی که مشاهده میکنم اینه که با داشتن همون سطح و تیپ کاری در این کشور، توان اقتصادی و مالی مون بسیار بیشتر شده و قدرت خریدمون، کلا در همه زمینه ها افزایش زیادی داشته. فکر نکنم زیاد نیاز به تحلیل های پیچیده باشه، چیزی که مسلمه دیدن و مقایسه سطح در حال حاضر زندگیمون با ایرانه که خودش بیانگر تفاوت زیادیه.
    مدت اقامت در کانادا: بیش از 6 سال.
    به پیامهای خصوصی پاسخ داده نمیشود لطفا مواردتونو در فروم مطرح کنین.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)