نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: نانو بیو تکنولوژی چیست ؟

پیش فرض نانو بیو تکنولوژی چیست ؟

با توجه به اهمیت این موضوع اصلاعات مرتبط را در این قسمت قرار دهید

نانوبیوتکنولوژی
    مطالعه و ایجاد ارتباط بین بیولوژی مولکولی ساختاری و نانوتکنولوژی مولکولی یا بکارگیری پتانسیل بالقوه بیولوژی در ساخت و سازماندهی ساختارهای پیچیده با استفاده از مواد ساده و با دقت در حد اتم.

تلفیق بیوتکنولوژی با فناوری نوظهور نانوتکنولوژی ، مباحث جدیدی را بین محققان ، هم در سطح دانشگاهی و هم در حوزه صنعت بوجود آورده است. نتیجه این تلفیق ، ظهور بیونانوتکنولوژی به عنوان یک زمینه تحقیقاتی بین رشته‌ای است که به سرعت در حال رشد و توسعه است و با مقوله علم و مهندسی در سطح مولکول ارتباط دارد. تنها تفاوتی که بین بیونانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی وجود دارد این است که طراحی و ساخت در مقیاس نانو جزء لاینفک پروژه‌های بیونانوتکنولوژی است در حالی که در پروژه‌های بیوتکنولوژی ، نیازی به فهم و طراحی در حد نانو نیست.

بیونانوتکنولوژی یک حوزه نوین ناشی از تلفیق علوم زیستی و مهندسی در حوزه نانو است که افقهای جدیدی را در زمینه ساخت و توسعه سیستمهای تلفیقی بوجود آورده و محققان را امیدوار کرده است که بتوانند از این تلفیق ، در ساخت نانوساختارهایی استفاده کنند که در آنها از مولکولهای بیولوژیکی به عنوان اجزای سیستم مورد نظر استفاده شود. به عنوان مثال ، از استراتژی طراحی بیولوژیک مثلا ، حالت زیپ مانند مولکول دورشته‌ای DNA بتوانند در ساخت چارچوب های جداشدنی و الگویی برای چینش Assembly پایین به بالای فرآیندی که طی آن ، سازماندهی مولکولی ، بدون دخالت نیروی خارجی صورت می‌گیرد مواد معمول‌تر استفاده کنند.
    ویرایش توسط artemis_743 : September 28th, 2013 در ساعت 11:13 PM دلیل: ترکیب دو پست

پیش فرض پاسخ : نانوبیوتکنولوژی

مقایسه نانوبیوتکنولوژی و بیوتکنولوژی :

برخلاف تعریف بیوتکنولوژی که به معنی فناوری استفاده از موجودات و اجزای موجودات زنده در راستای نیازهای صنایع مختلف است و همچنین برخلاف تعاریف واژه‌هایی چون بیومتریال و بیومکانیک که معمولا به معنی استفاده از قابلیتهای فناوریهای مواد و یا مکانیک در کاربردهای زیستی است، در تعریف بیونانوتکنولوژی ، هم کاربرد ابزارهای بیولوژیکی به عنوان سازمان دهنده و ماده اولیه جهت ساخت محصولات و مواد نانویی ، مورد توجه است و هم کاربرد محصولات تولیدی تکنولوژی نانو ، جهت مطالعه وقایع درون سلولهای زنده و تشخیص و معالجه بیماریها.

آنچه مسلم است ظهور این زمینه تحقیقاتی ، حاصل تغییر عقیده بسیاری از محققان در استفاده از راهکارهای پایین به بالا Bottom-Up approach به جای استفاده از راهکار بالا به پایین Top-Down approach جهت ساخت وسایل و مواد بسیار ریز است. در راهکارهای بالا به پایین نانوتکنولوژی ، سعی بر این است که وسایل موجود مرتبا کوچک‌تر شوند به این راهکار ، نانوتکنولوژی مکانیکی نیز گفته می‌شود. اما در راهکار پایین به بالا ، هدف ایجاد ساختارهای ریز از طریق اتصال اتمها و مولکولها به یکدیگر است در این راهکار از الگوهای بیولوژیکی بهره گیری می‌شود.

بیونانوتکنولوژی یک حوزه نوین ناشی از تلفیق علوم زیستی و مهندسی در حوزه نانو است که افقهای جدیدی را در زمینه ساخت و توسعه سیستمهای تلفیقی بوجود آورده و محققان را امیدوار کرده است که بتوانند از این تلفیق ، در ساخت نانوساختارهایی استفاده کنند که در آنها از مولکولهای بیولوژیکی به عنوان اجزای سیستم مورد نظر استفاده شود. به عنوان مثال ، از استراتژی طراحی بیولوژیک مثلا ، حالت زیپ مانند مولکول دورشته‌ای DNA بتوانند در ساخت چارچوب های جداشدنی و الگویی برای چینش Assembly پایین به بالای فرآیندی که طی آن ، سازماندهی مولکولی ، بدون دخالت نیروی خارجی صورت می‌گیرد مواد معمول‌تر استفاده کنند.

این توانمندی نه تنها در حل مسائل مهمی در علوم زیستی چون کاوش و شناسایی دقیق ساختار موجودات زنده کاربرد خواهد داشت، بلکه می‌تواند محققان را در رفع چالشهای عمده مهندسی همچون نیاز به تکنیکهای نوین جهت سنتز مواد و دستکاری آنها یاری دهد و به این ترتیب دنیای نانو را به دنیای ماکرو وصل کند. به عبارت دیگر این شاخه مهم علمی یعنی بیونانوتکنولوژی ، به زودی قابلیت کاربرد در حوزه‌های مختلف غیرزیستی و حوزه‌های کاربردی ماکرو را خواهد داشت کاربردهایی که هر چند در حوزه زیستی نیستند ولی الهام گرفته از فرآیندهای زیستی Bio-inspired هستند.

شاد باشید

Junior Member

چه دانشگاه هایی در دنیا در این زمینه فعالند و دانشجو می پذیرن؟
    من دانشجوی فوق لیسانس بیوتکنولوژی کشاورزی دانشگاه تهرانم و میخوام بدونم در امریکا جه طور و در چه دانشگاههایی میشه دکترام رو در نانوبیوتکنولوژی بگیرم؟
    ممنون

Junior Member

من رشته کارشناسیم نرم افزاره.به نظر شما اگر بخوام تو زمینه نانو بیو فناوری باهدف ساخت کامپیوتر های زیستی و همچنین ارتباطات میان اعضای بدن و سیستم های الکترونیکی کار کنم باید چه جوری هدف گذاری کنم.منظورم اینه که باید مجددا کارشناسی بخونم یا نه رشته ای تو ایران هست که بتونم ارشد بخونم و برای دکترا برم یه دانشگاه خوب. شما چی میگین؟

پیش فرض پاسخ : نانو بیو تکنولوژی چیست ؟

یکی از دوستان اگه هست بیاد بگه لطفا آیا پذیرش گرفتن برای کسی که کارشناسی مکانیک داره در زمینه "مدیسن اینجینیرینگ" و "بیو تکنولوژی " تو ارشد مشکل ساز خواهد شد
    چون والا من از دروس حفظی خیلی خوشم نمیاد ولی تو نانو نسبتا فعالم
    اردتمند شما: لبخند

Junior Member

من دانشجوی کارشناسی هستم .. میخواستم بپرسم در زمینه ی بیو مواد چه موضوعاتی خیلی روی بورسه و با توجه به این که کارشناسی هستم چه موضوعاتی برای نوشتن مقاله ی ISI سطح بالای خارجی بیشتر به درد من میخوره ؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی کامپیوتر , دانشگاه صنعتی شریف

کارگاه آموزش فناوری نانو
    انجمن علمی نانو دانشگاه صنعتی شریف
    http://uniboards.ir/w/ad/70859238

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)