صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 31

موضوع: 100-0 مراحل اپلای و دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا برای مقطع کارشناسی - 5 پست اول

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

Post 100-0 مراحل اپلای و دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا برای مقطع کارشناسی - 5 پست اول

بسم الله الرحمان الرحیم
    فَقُلْ حَسْبِيَ اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ ۖ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيم – قسمتی از آیه آخر سوره توبه

پیش نوشتار : سلام دوستان امیدوارم خوب باشید. احتمالا در حالگرفتن تصمیم بسیار مهمی هستید که در اینجا حضور به عمل آوردید. تو این مقاله سعی شده تا مراحل مختلف از صفر تا صد اپلای کردن برای دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی و پیش نیاز ها و اطلاعاتی که نیاز هست دربارش بدونین در قالب یک تجربه شخصی بیان بشه.

در لا به لای روایت تجربم و بیان نمودن مسائل که مهم هست بعضی جاها مقداری شوخی هایی چه بسا بسیار لوس و بقول معروف خیارشورانه کردم اونم تنها به جهت که خوندن مطلب به این طولانی رو براتون تا حدی راحت تر کرده باشم و اندکی از خشکیش در آورده باشم همینجا ازتون عذر میخوام اگر خیلی بی مزه اند.

در ابتدا باید بیان کنم که این مسیر که در حال فکر کردن برای قدم گذاشتن درش هستید بسیار چالش بر انگیزه ، امیدوارم که پس از تحقیق و مشورت و بررسی جوانب مختلف و بهره گیری تفکر برای جمع بندی نکات بسیاری که در این باره وجود داره این تصمیم بزرگ برای آغاز تحصیلات در مقطع لیسانس رو گرفته باشید که احتمالا بزرگ ترین و سرنوشت ساز ترین تصمیم زندگیتون خواهد به ویژه که اگر شما هم یک فرد تازه کنکور داده یا دبیرستانی باشید ( که امیدوارم دومی باشید تا فرصت های بیشتری از من داشته باشید ) باز هم تاکید میکنم رو تصمیم تون خیلی دقت کنید و همه جوانب رو بررسی کنید و بعدش با نام خدا آغاز کنید و بر خودش توکل کنید که حضرت الله بهترین کفایت کننده و تدبیر کننده کارهاست.

الان که این مطلب رو میخونید دو ماه دیگه 20 سالم میشه و دانشجو کارشناسی مهندسی نرم افزار فردوسی مشهد هستم ولی هیچ واحدی نگذروندم که در ادامه دلیلش رو توضیح میدم. بعد از بدست آوردن 6 تا پذیرش از دانشگاه های معتبر آمریکا که بعضیاشون بورسیه 50 درصد داده بودن که طبق قائده گرفتنش برای مقطع لیسانس بسیار سخته و میتونم بگم بسیار بسیار کم رخ میده ولی بعد از 4 بار ریجکت شدن از سفارت های مختلف آمریکا از رفتن به آمریکا منصرف شدم. ولی هم اکنون به لطف خدا موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه صنعتی آیندهون TU/e شدم که در رشته من ( علوم کامپیوتر) 83 دانشگاه دنیاست شدم و در حال حاضر منتظر رسیدن زمان آغاز فرایند دریافت ویزام هستم

هدف از نوشتن این مطلب ایکنه تا جایی که میتونم تجربه دو ساله در فرآیند اپلای کردن و دریافت پذیرش و اقدام کردم برای ویزا دانشجویی F1 آمریکا ررو بطور کامل تجربیاتمو با سیار دوستان به اشتراک بگزارم هرچند که خودم چندان از این فروم زیاد استفاده نکردم ولی میدونید خوبه که به همدیگه کمک کنیم و تو این مسیر افراد زیادی رو دیدم که فکر میکنن رموز سازمان NSA آمریکا رو در دست دارن و از تجربیاتشون هیچی دم نمیزنن ولی خب خوبه به فکر هم باشیم نه ؟ این تجراب برای دوستانی که میخوان از صفر شروع کنه احتمالا حداقل دها ساعت ( حتی صد ها ساعت) و چه صد ها هزار تومن صرفه جویی خواهد داشت به ویژه که متاسفانه منابع کمی برای دوستانی که میخوان برای کارشناسی اقدام کنن وجود داره و امیدوارم این مطلب مورد استفاده دوستان قرار بگیره. همچنین باید بگم و این تجربه شخصی منه و البته تجربه دوستانی که تو این مدت باهاشون آشنا شدم تو این مسیر در حالتی مشابه دیدمشون که ان شاء الله مورد استفاده قرار بگیره.

و برای سپاس هم چیزی زیادی ازتون نمیخوام ،تلاش کنید با محبت کردن از هر نوعش و به هرکسی مهربانی رو در جامعه پر از مشکلاتمون به هر اندازه که میتونید گسترش بدید که پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) میفرمایند: "دوستى و مهرورزى (با مردم) نيمى از دين است." و فرزند گرامی ایشان امام محمد بن علی باقر (ع) میفرمایند: "دين همان محبّت و محبّت همان دين است. " و اگر صلواتی همراه و عجل فرجهم بفرستید که بقول اهل فرنگ منو Speechless کردید.

راستی همین اول یک Disclaimer هم بدم که تاکید کنم ک این تجربیات شخصی دو سال تحقیق و درگیری بنده در فرایند پذیرشم هست و شاید زمانی که شما این مطالب رو میخونید قوانین و Procedure ها دستخوش تغییرات ریز کوچک شده باشه پس تاکید میکنم استفاده از اطلاعات زیر بر عهده خودتون هست و بنده مسئولیتی نسبت به تبعات اون ندارم.

خب بزارید مقداری از از روزمم بگیم و پذیرش هایی که داشتم. آیلتس اکادمیک 7 دارم و با ریز نمرات لیسنینگ 8 ریدینگ 7.5 اسپیکنیگ 6.5 و ورایتینگ 6 ، معدل دیپلم 18.54 و به دلیل اینکه سال چهارم قصد مهاجرت نداشتم و روی کنکور تمرکز کردم و همه دوستان میدونن که کنکور خوندن با دروس دبیرستان تفاوت داره ، دروس مدرسه ول کردم سال چهارم معدلم 14.04 شد. عوض تیم شنا دانشگاه فردوسی بودم ، در دوران دبیرستان هم متاسفانه چون نمیدونستم زیاد فعالیت فرادرسی نداشتم بجز یک سری مدرک شرکت در دوره هایی چون CompTIA A+ و CompTIA Network پلاس و بخاطر علاقه ای که از همون بچگی به کامپیوتر داشتم تسلط خوبی که مباحث کلی مختلف تکنولوژی داشتم.

در ابتدا نیاز است به اون دست از دوستان سمپادی بگم جو غرور الکی نداشته باشید چون به محض اتمام دبیرستانتون دیگر هیچ ارزشی نخواهد داشت و فقط امیدوارم یکی از بهترین دوران زندگیتون رو فقط فدای درس خوندن نکرده باشید و این رو هم اضافه کنم خود تحصیل در مدارس سمپاد و معدل چندان مزیت برای تحصیل در دانشگاه های خارج کشور نخواهد بود و معدل که حرف اول رو خواهد زد چه توی یک دبیرستان دولتی تحصیل کرده باشید چه تو سمپاد مدارس نیکان مفید تهران بوده باشید و خود مدرسه در روند پذیرش گرفتنتون هیچ تاثیری نخواهد داشت.

اولین توصیه رو بهتون میکنم اینکه که اگر به فکر رفتن برای مقطع لیسانس هستید کنکور رو بیخیال شید چون تاجایی که من اطلاع دارم بجز سه کشور آلمان سوییس اتریش که وروردی دانشگاه سراسری براشون شرطه بقیه کشور های هیچ اهمیتی به کنکور و دانشگاهی که شما قبول شدید نمیدن مگر اینکه رتبه زیر 500 داشته باشید و دانشگاه هایی چون شریف ، امیر کبیر و تهران قبول شده باشید اگر نه سایر دانشگاه ها اونقدر شناخته شده نیستند و بهتره و روی معدل دیپلم و سال چهارم تمرکز کنید ، دانش زبانی و تابعا نمره زبانتون رو بهتر کنید و با انجام فعالیت های فرادرسی یا Extracurricular رزومه سازی کنید.

قبل از بیان داستان اصلی باید موضوع دیگر رو هم براتون توضیح بدم ، همانطور که گفتم من دانشجو مهندسی نرم افزار دانشگاه فردوسی مشهدم ( باید برم انصراف بدم ) ولی واحدی نگذروندم ، میپرسید چرا ؟ ببیند در آمریکا اصطلاحی به نام Freshman وجود داره بدین معنی که شما اگر بخوایید برای مقطع کارشناسی اقدام کنید نباید قبلا دروس دانشگاهی ای برداشته باشید و تحصیل دانشگاهی داشته باشید که قوانینش از دانشگاه به دانشگاه متفاوته و باید چک کنید ، بعضی از دانشگاه ها میگن اگر کمتر از یک تعداد مشخصی واحد داشته باشید ایرادی نداره بعضی ها حتی رو ثبت نام حساسند و باید برای اطلاعات دقیق دانشگاه رو چک کنید هرچند دوستان میتونن مثل من از مرخصی تحصیلی استفاده کنن. و اگر از این قوانین خارج شده باشید نوع دانشجوییتون تغییر میکنه و یا باید ب عنوان دانشجو انتقالی برید جلو یا دانشجو که میخواد مدرک تازه بگیره که من به پروسه دو مورد آخر اشنایی ندارم و این مقاله فقط به Freshman ها میپردازه

خب بریم سراغ داستان اصلیمون ، دوستان اول اینکه من تمام کارهامو خودم بصورت مستقل کردم از صفر تا 100 رو به هیچ کدوم از شرکت های اعزام دانشجو ندادم و توصیه میکنم اگر زبان خوبی دارید خودتون اقدام کنید و به هیچ وجه به شرکت های اعزام دانشجو با اون هزینه گزافشون ندید ، تنها کاری که اونا انجام میدن اینکه اطلاعاتی که آخر باید خودتون بدست بیارید رو میدونن ، اطلاعاتی که راحت میتونن با دو سه هفته وقت گزاشتن و خوندن وب سایت دانشگاه ها به عنوان بهترین منبع و بعدش تجربیات دوستان در فورم ها بدستشون بیارید. این درحالی که موسسات معمولا 10 تا 15 میلیون ( حدود 3 هزار دلار به صورت متوسط) میگیرن تا کارهایی که خودتون میتونید انجام بدید رو انجام بدن و تهشم هیچ تضمینی وجود نداره و همشون تنها تا مرحله دریافت فورم پذیرش که اسمش i20 هست پیش میرن و هیچ چیز رو تضمین نمیکنن. و البته اگر زبانتون خوب نیست بنظرم اول رو اون تمرکز کنید تا مسائل دیگه. هرچند بنده خودم یکی از بزرگترین اشتباهات من در دوره دبیرستان این بود که زبان رو در دبیرستان ول کردم و کلاس نمیرفتم هرچند بازم پایم به خاطر علاقم به مباحث تکنولوژی و مطالعه وب سایت های انگلیسی که دامنه لغاتم رو تقویت کرده بود و گوش دادن به موسیقی های راک و متال خوب بود از سال اول دبیرستان و کنار گزاشتن موسیقی های فارسی خوب بود و به عنوان کسی که نمره لیسینینگش 8 شدم میخوام بدونین که دیدن اخبار ، فیلم نگاه کردن و البته گوشی دادن به موسیقی ( البته موسیقی حلال که غنا نیست و البته شما رو از حالت عادی خارج نمیکنه ) بهترین راه ها برای تقویت مهارت لیسینیگ انگلیسی هستن و همین پایه خوب کمکم کرد به لطف خدا تنها در 1 ماه نیم مدرک آیلتس 7 رو بگیرم بدون هیچ آمادگی قبلی برای این آزمون که فقط لطف خدا بود چون یکجوری کار بسیار سخت و غیر ممکنی است در حالت عادی برای دانشجو مقطع دبیرستان.

صحبت از زبان شد ببینین دوستان برای زبان یا باید IELTS بدید یا TOFEL ، برای آمریکا تافل بهتر و برای اروپا و سایر جاها آیتلس توصیه میشه که توضیح چراییش خارج از حوصله من برای مطرح کردنه ولی من خودم با قالب و نحوه آزمون دادن IELTS راحت تر بودم برای همین آیلتس دادم هرچند بسیار از دوستان میگن آیلتس سخت تره و غیر استاندارد تر از تافله که بنظر منم کاملا حق دارند ولی خب نمیدونم چرا من با این قالب نافرم راحت تر بودم و با یک جستوجو میتونید تفاوتاشون رو در نحوه امتحان بفهمید. راستی من چون پایم تقریبا قوی بود تقریبا سلف استادی خوندم و با اینکه کلاس ها رو رفتم یک ماه ولی به دوستانی که پایه خوبی دارن پیشنهاد میدم سلف بخونن هرچند ریدینگ و رایتینگ باید آخر کلاس برید.
    راستی نمره زبان مورد نیاز بستگی به سطح دانشگاهتون متفاوته اکثر تاکید میکنم اکثر دانشگاه ها آیلتس 6.5 یا تافل ibt حدود 80 رو کافی میدونن ولی بعضی دانشگاه ها بیشتر میخوان مثل Illinois که برای لیسانس 7.5 میخواد اورال با بیس بند که زیر 7 نباشه که عملا کار بسیار سختی هست . البته دانشگاه هاییم هستن که 6 هم قبول میکنن من 5.5 هم دیدم و طبق تجربه من داغوز آباد فلان ایالت بودن و کلا زیاد اعتبار نداشتن ، حتما تمام سعیتون کنید آیلتس 6.5 رو بیارید که مشکلی نداشته باشید. راستی یک فرآیند هم هست به نام پذیرش مشروط یا Conditional که معمولا نیم نمره زیر حد مورد زبان که میخوان هست و مثلا شما اگر دانشگاهی 6.5 بخواد شما 6 بیارید بشما پذیرش میده به این شرط که برید اونجا یک ترم فقط زبان بخونید یا قبل شروع ترمتون نمره مورد نظر رو بیارید که اصلا توصیه نمیکنم چون اولا از لحاظ اقتصادی اصلا به صرفه نیست و جدا از اون در این صورت تو فورم پذیرشتون میخوره شما تسلط به زبان انگلیسی ندارید و جدی میگم در این موارد آفیسر گیر میده و بعضی از دوستان بوده آفسیر بهشون گفته گلم شما Eligibility کافی رو نداری ، مخصوصا برای ما ایرانیا که پروندت گیرم نداشته باشه همین جوری تو یک دقیقه الکی ریجکتت میکنن چه برسه که یک ایرادی هم توش باشه

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

پیش فرض پاسخ : صفر تا 100 مراحل اپلای و دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا برای مقطع کارشناسی

خب همونطور که احتمالا میدونید اغلب دانشگاه های آمریکا بورس و کمک مالی چشمگیر و قابل توجهی رو به دانشجویان بین المللی که قصد دارن از مقطع لیسانس تحصیل خودشون رو آغاز کنن ارائه نمیدن و بگونه ای که دانشگاه ها تا حدی به دانشجویان بین الملی مقطع لیسانس به عنوان یک منبع درآمد نگاه میکنن. برخی دیگه از دانشگاه هم بدین گونه عمل میکنن که فوق العاده هزینه هاشون ( تیوشن اغلب) رو میبرن بالا برای دانشجویان بین اللملی نسبت به دانشجو out of state و سپس قسمتی از تفاوت ایجاد شده رو بورس میدن با پیشنیاز معدل 12 یعنی تقریبا میخوان که بگن آره مثلا ما به شما لطف کردیم بورسیه به شما دادیم K . نوع دیگری از دانشگاه ها نیز هستن که یک سری کمک هزینه و Award رو به دانشجو ها بر اساس معیار های مختلف میدن که مهمترین معیارشون نمرات آزمون های ACT و SAT است که متاسفانه در داخل ایران برگزار نمیشه ( تو یمن برگزار میشه :| ) و باید بری کشور های اطراف . هرچند به شخصه تونستم بورسیه 50 درصد رو از دانشگاه UNM دریافت کن که یک مقاله قوی میخواست که یکجور SOP بود و یک ریکامندیشن لتر که من از معلم زبان سال چهارم گرفتم هرچند که بخاطر زبان قویم یادم نمیاد تو کل سال بیشتر از 3 4 جلسه سر کلاساش رفته باشم ولی میشناختنم و سر همون شرکت در کلاس ها و نحوه تعامل چشمگیر در کلاس ها و لطف نمودن و به من کمک کردن که خدا خیرشون بده جناب آقای هراتیان ، دبیرستان امام رضا مشهد

بحث از هزینه ها شد دوستان ببینید باید برای تحصیل در آمریکا با حداقل روی 27000 دلار سالیانه حساب کنید و فکر کنم چون این مطلب حال حالا ها میمونه دوستان خودشون ضرب در رقم عجیب دلار کنن تا متناسب بهش هزینه در بیاد و این مبلغ حداقل حداقل و باز هم تاکید میکنم حداقل مبلغ هست ( بدون بورس دانشگاه های معمولی تر ، با بورس دانشگاه های متوسط) و حتی من توصیم اینکه چیزی حدود 35000 دلار رو در نظر داشته باشن که البته بعضا میشه تا 80 هزار تا هم بالا بره اگر متناسب به دانشگاه ( Michigan مثلا) ، 5000 دلارم برای سه ما تابستون حدودا. برای اینکه دید بهتری از هزینه ها داشته باشید هر دانشگاه در صفحه پذیرشش قسمتی به نام Cost of Attendance داره که از طرف دولت ملزم هست هر ساله به صورت دقیق هزینه ها رو با ریز جزئیات بیان کنه برای هر ترم پس بهتره برای اطلاعات تکمیلی به سایت دانشگاه ها مراجعه کنید.نکته که حائز اهمیت هست اینکه هزینه ها رو میشه به دو دسته تقسیم کنید ، Tuition یا شهریه دانشگاه و هزینه زندگی که اولی از دانشگاه به دانشگاه ، نوعش و اعتبارش و بعد از اون ایالتش متفاوته و دومی هم بستگی به شهر و ایالت و سبک زندگی شما داره.ولی یک چیز بهتون بگم یک وقت گول نخورید بگید حل میشه من میرم پولشم میاد ، حتما برآورد کنید ک خودتون یا هرکس که قراره شما رو ساپورت کنه چیزی حدود 500 میلیون به دلار 3900 الان باید براتون حدودا کنار بزاره که اصلا مبلغ کمی نیست ولی خب میدونید اگر واقعا به رشتون علاقه علاقه دارید و میدونید که قراره اونجا دنبال عملی کردن رویا هاتون از طریق تحصیل برید این هزینه یک سرمایه گذاری خوبه ولی به شرطی که خانوادتون رو هم در نظر بگیرید و اونا رو هم در فشار قرار ندید و کاملا روشن با ساپورترتون در اینباره صحبت کنید تا برای خدتون یا اونا مشکلی پیش نیاد و واقع بینانه در این باره تصمیم بگیرید.

دانشگاه های آمریکا به طور کلی به دو دسته Private و Public تقسیم میشه که پرایویت خیلی گرونن معمولا و روند پذیرش درشونم سخته. راستی همین اول بهتون توصیه میکنم فکر کالج ها از سرتون بیرون کنید ، دوستانه من چون اولا اگر دارید هزینه میکنید که برید درس بخونید یکجایی بخونید که ارزش داشته باشه تمام مشکلات و هزینه های عاطفی مالی وقتی و ... که میکنید ارزش داشته باشه و اگر دنبال دو دره بازی خوش گذرونی صرفید پاشید برید چند ماه ترکیه هزینش کمتره. ثانیا اغلب کالج ها (99 درصد) کیفیت کمتر از دانشگاه های سراسری ایران خودمون دارن و اینکه به شما پذیرش دادن باعث مغرور شدنتون نشه چون کالج ها راحت پذیرش میدن من دوستان زیادی رو به دوچشم خودم دیدم نه اینکه نقلی باشه و باهاشون در ارتباط بودم که به همین خاطر ریجکت شدن چون آفیسر بهشون گفته اگر داری میای درس بخونی این جایی که داری میری اعتبار چندانی نداره پس تو احتمالا بفکر مهاجرت هستی ای Immigrant عزیز یا عوضی ( متناسب به رفتار آفیسر که میتونه بسیار بد و یا بسیار بسیار خوب باشه - البته عوضی رو با کلام نمیگه بهت با تعامل بهت نشون میده طبق تجریبات من و سایر دوستان در مصاحبه ویزا که در انتها مقاله به این مبحث تا حدی پرداخت میشه)

صحبت از اعتبار دانشگاه ها شد ، دوستان بهترین منبع به نظر من برای چک نموئن اعتبار موسسات آموزشی برای مقطع لیسانس ، تاکید میکنم مقطع لیسانس در آمریکا، National Ranking وب سایت US News هست چون دقیقا فقط دوره کارشناسی رو مورد بررسی قرار میده و برای مقطع لیسانس خوبه به رنگ Global هم توجه بشه ولی از اونجایی که معیار هایی چون تعداد پژوهش ها و ... در این ضمینه دخیل زیاد بدرد مقطع ما نمیخوره و برای مقاطع بالاتر توصیه میشه که به اونا توجه بشه برای همین رنینگ نشنال یو اس نیوز بشدت توصیه میشه.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

پیش فرض پاسخ : صفر تا 100 مراحل اپلای و دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا برای مقطع کارشناسی

من خودم برای Computer Science اقدام کردم و چون بعد از ثبت نام در دانشگاه (پاییز) تازه تصمیم به آغاز تحصیلم در آمریکا گرفتم وقت آماده شدن برای آزمون های SAT وACT رو نداشتم و تنها برای آزمون زبانم همانطور که گفتم یک ماه نیم خوندم آماده شدم. توصیه من به دوستانی که میخوان برای مقطع لیسانس اقدام کنن همانطور که بالاترم گفتم اینکه مثل من اشتباه نکن یک سال بشینن کنکور بخونن چون نه رتبش نه دانشگاه که قبول میشید تقریبا هیچ ارزشی نداره مگر رتبه های بسیار عالی و دانشگاه ها فقط به سوابق دبیرستان شما کار دارند و فعالیت های فرا درسی ولی بجاش میتونین برای آزمون SAT و ACT آماده شید تا بتوین بورس بگیرید که با اینکه همه هزینه هاتو به هیچ وجه نمیده ولی چون هزینه های تحصیل خیلی زیادن تو امریکا هرچقدرم که باشه خیلی ضروریه به ویژه که شما معمولا به دلیل قوانین مهاجرتی تا سال دوم حداقل نمیتونید کار چندانی بکنید و قبلش فقط میتونید و باید تو دانشگاه کار کنید اگر کاری پیدا کنید که حقوق در هر ایالت متفاوته ولی خیلی اندک و کم هست و راستی شما اجازه دارید حداکثر 20 ساعت کار کنید و اگر بخوام بهتون که یک تصور کلی بدم حقوقش بصورت متوسطه 10-12 دلار در هر ساعت هست قبل کسر مالیات پس روی دریافت هرگونه کمک مالی خیلی حساب کنید حتی اگه هزار دلار باشه.هرچند رو Internship ها هم هستند ولی خب باید دانشجو خوبی باشید و اونم از سال دوم میتونید براشون اقدام کنید ولی همیشه بدترین حالت رو در نظر بگیرید.

توصیه بعدی که میکنم اینکه به ددلاین ها(هیچ قانونی وجود نداره هر دانشگاه ددلاین خودشو داره برای انوع مختلف دانشجویانش و توصیه اکید من اینک به US News هم اکتفا نکنید بسیاری از دانشگاه ها ددلاین دانشجویان بین المللشون با دانشجویان آمریکاشون یکسان نیست) خیلی توجه کنین که متاسفانه با بسیاری از دانشگاه ها دیر آشنا شدم و واقعا سر بعضیاشون بسیار بسیار حسرت خوردم (هرچند الان که این مطلب مینویسم به خاطر پذیرش بسیار بهترم و یک سری پریفرنس شخصی خوشحالم که آمریکا نشده ) و شما اگر ددلاین از دست بدید نمیتونید ایرانی بازی دریارید آقا تورو خدا تورو خدا بگید بزارن اپلای کنم و خیلی راحت میگن برو برای ترم بعدی اپلای کن ( University of Maryland دقیقا همین کار کرد چون ددلاین دانشجویان بین المللیشون با دانشجویان آمریکاییشون متفاوت بود) ولی برخی دانشگاه هم اجازه میدن و بصورت Rolling Basis هستن و بر اساس Space availablity پروندتون رو بررسی میکنن که خیلی سخت خواهد شد چون اول همه متقاضیان قبل از ددلاین رو بررسی میکنن همه جاها و منابعوشون رو به اونا اختصاص میدن و بعد تازه میرن سراغ شما.

مدارکی که برای اپلای نیازه از دانشگاه به دانشگاه متفاوته ، ولی اینا هستن تو همشون: ریزنمرات دیپلم ، ریز نمرات پیش ، گواهی Proficiency زبان ، برگه تعهد مالی که یک پرینت از حساب بانکی حامی مالیتون که باید کمتر از 6 ماه گذشته باشه و نشون بده شما هزینه یک سال تحصیل در آمیکا رو بصورت نقد در حسابتون دارید. حالا بعضی دانشگاه ها توصیه نامه هم میخوان و بعضی هم نمیخوان. پورسه اپلای معمولا از طریق پورتال خود دانشگاه صورت میگیره و شما مدارک رو آپلود میکنید و من کمتر دانشگاهی دیدم در آمریکا برخلاف اروپا نیاز به نسخه فیزیکی یا Hard Copy داشته باشه. راستی احتمالا یک مقاله هم ازتون میخوان که به دوستان توصیه میکنم خیلی روش دقت کنن چون این تنها فرصت شما برای متمایز کردن خودتون از سایر متقاضیان یا بقول معروف بچه های ناف آمریکا Applicant Pool ها هست.

بحث از مدارک شد ، دوستان مدارک بالا باید بصورت رسمی ترجمه بشن توسط دارالترجمه ها ولی مهر دادگستری و وزارت خارجه نیاز نیست و همین که به اصلاح Sealed شده باشه کافی هست. دوستانی که فارق التحصیل میشن و هنوز دانشگاه نرفتن مدرسه مدارک رو به شما تحویل میده تا ببرید دانشگاه ، قبلش حتما ببرید ترجمش کنید که بعدا گرفتن مدارک از دانشگاه دردسریست عظیم مخصوصا هم جنس های خودم

راستی باید برای اینکه دانشگاه پروندتون رو بررسی کنه برای دانشگاه ها Application Fee نیز پرداخت کنید که مبلغ معمولا چیزی بین 50 تا 120 دلاره پس توصیه میکنم متناسب با رزومه و شرایطتتون چندتا دانشگاه که احتمال میدید پذیرش بگیرید اقدام کنید و به Acceptance Rate ها بشدت دقت کنید.هرچند برخی از دانشگاه ها سایتشون رو زیر رو کنید معمولا یکجایی گفتن متوسط افراد قبلیشون چه شرایط داشتن و مثل من جو گیر نشید یک دفعه برای دانشگاهی مثل University of Washington - Seattle اقدام کنید که جز 20 دانشگاه برتر جهانه و بعد نامه براتون بیاد که جیگر ما از 43000 متقاضی بین المللی ، تاکید میکنم بین المللی ، نیتو هاشون به کنار فقط 6500 رو گرفتیم. پس یک دفعه پا نشید بگید میرم که رفته باشم برای هاروارد و استنفورد. ان شاء الله برای مقاطع بعدتون.

بعد از اپلای کردن ارسال مدارک و معمولا تو 3 تا 8 هفته جوابتون رو خواهند داد که ان شاء الله بهترین خبر ها رو بشنوید

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

من خودم به لطف خدا موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه های زیر شدم در رشته کامپیوتر سایسنس که عدد رو به روش رنکینگ جهانی اون دانشگاه در یو اس نیوز سال 2016 هست

Michigan State University 80
    Iowa State University 102
    University of New Mexico 192
    Kent State University 610
    Bowling Green State University ---
    University of Minnesota - Morris Campus

دانشگاه های که بهم پذیرش ندادن:
    University of Washington - Seattle
    University of Minnesota - Minneapolis ( این یکی رو یک ماه نیم بعد ددلاین اپلای کردم برای همین بیشتر احتمال میدم بخاطر دیر اقدام کردن بود اگر نه میشه گفت طبق تحقیقات من بهترین دانشگاه برای مقطع کارشناسی که رنک فوق العاده داره ، هزینش کمه و بورس پارشیال خوبی میده)

بعد از این مرحله باید برید سراغ مراحل مهاجرتیون ، یک سری مدارک از قبیل فورم i20 که همون فورم پذیرش هست که باید یکجوری بگیرید ، یا دانشگاه بفرسته ، اگر معمولی ارسال کنن ممکنه تا دو ماه طول بکشه بدستتون برسه اونم اگر توش راه براش مشکلی پیش نیاد ولی بهترین راه اینکه مدارک برای یکی از دوستانتون و آشنایانتون در آمریکا فرستاده بشه و از طریق مسافر براتون بیاد.

بعد از این مرحله مرحله ویزا هست که باید وقت بگیرید در یک سفارت های دبی ، ایروان و آنکارا.

مهم مهم مهم اگر تا الان فکر میکردید که دیگه همه کارها تموم شده و موفق شدید متاسفم که اینو بهتون میگم ولی جدا هیچ کاری نکردید. من خودم زمانی که میخواتسم برای آمریکا اقدام کنم فکر میکردم همه چی پذیرشه ولی متاسفانه برای آمریکا نسبت به کشور های اروپایی که پذیرش داشته باشی معمولا کار های ویزات راحت انجام خواهد شد در آمریکا کلا داستان چیز دیگست مخصوصا (با ظهور پدیده قرن 21 جناب آقای دونالد جی ترامپ ) و ویزا یک مرحله کاملا جدا داره که راحت میتونه هر زحمتی که تا الان کشیدید رو به گند بکشه و در فرایند دریافت ویزا ریجکت شید و وقتی بپرسید آخه چرااااااا با یک لبخند زیبا تو صورتتون آفیسر عزیز رو به رو بشید که برداره بگه قانع نشدم قراره برگردی ( این رو به هرکی نخوان دلیل اصلی رو بگن میگن بهش میگن بند 214b یا Social Tie) برای همین در اینجا یکی از مهمترین توصیه هامو بهتون میکنم و ازتون میخوام که اشتباه منو نکنید و تها برای یک کشور اقدام نکنید و موازی چندتا گزینه دیگه رو هم جلو برید ( هلند خیلی خوبه در این ضمینه)
    اولین توصیه که میکنم بهتون اینکه به محض دریافت پذیرش و حدود اینکه کی پذیرشتون میرسه سریعا اقدام به گرفتن وقت سفارت کنید چون اگر طولش بدید ممکنه برای گرفتن وقت در اوج زمان و Load کاری سفارت به مشکل بخورید همانطور که من خوردم و یک ماه صبح تا شب پشت سیستم بودم که بتنوم 4 تا کلیک انجام بدم که دوستان بخش ویزا قشنگ با فرآیندش آشنا اند هرچند احتمالا از امسال بهتر بشه چون گرفتن وقت ها توسط دلال ها با سیستم ضد رباتی که قرار دادن سخت تر شده ولی ایرانی جماعت سیستم کپچا جماعت رو هم ممکنه دور بزنه ، ایرانی رو چی دیدید پس سریع اقدام کنید برای دریافت وقت.

راستی باید درباره خروج از کشورم به شما بگم که خانوما که مشکل ندارند و دوستان پسر هم که ببینید از اسفند سال پیش الحمد الله نظام وظیفه قانونش رو به روز کرد و به متقاضیان تحصیل در خارج کشور در مقطع کارشناسی نیز امکان دریافت معافیت تحصیلی رو داد شکر خدا و دیگه نیاز دوستان پسر مثل من به فکر رفتن و دیگر برگشتن که رایج هست باشن ، موضوع بعدی که باید بیان بشه تو این مدت امور دانشجویی و وزارت علوم مشکل داشت و جالب بود و به قول معروف شاه میبخشید و شاه قلی نمی بخشید و اجازه نمیداد و حقی برای تحصیل متقاضیان مقطع کارشناسی قائل نبود و یک مرحله از فرآیند های لازم برای دریافت معافیت تحصیلی رو عملا رو هوا نگه داشته بود که باعث میشد نشه کار معافیت تحصیلی رو انجام داد که الحمد الله اونم حل شده و اکنون بچه ها میتون برای معافیت تحصیلی اقدام کنن و من خودم در یکی دو هفته آینده به تهران میرم برای این موضوع و مراحلش رو ان شاء الله بصورت دقیق توضیح خواهم داد در اینجا.

در ضمینه ویزا و مصاحبه من نمیتونم زیاد دوستان رو راهنمایی کنم چون نه خودم و نه دوستان که در این مسیر بودیم تجربه موفقی نداشتیم و در پایان نتونستیم ویزاهامون و دریافت کنیم و تلاش هامون به نتیجه برسونیم. در سال 2016 که من اقدام کردم با وجود اینکه ریاست جمهوری آمریکا در دست اوباما بود ( که فکر نکنم آمریکا به این زودی رییس جمهوری به این خوبی به خودش ببینه ) و روابط در بهترین حالت خودش از زمان انقلاب قرار داشت از 13 نفری که دیدم برای کارشناسی اقدام کردن تنها دو نفر موفق شده بودن ویزاشون بگیرن تازه یکیشون یک دفعه ریجکت شده و بقیه به دلایل مختلف ریجکت شدن از قبیل خودم که 4 بار ریجکت شدم. ولی برخی تجاربم رو که میدونم بدردتون میخوره بیان میکنم ، اولا که در مبحث ویزا خیلی خیلی خیلی جدا از اینکه در کدوم مقطع اقدام کرده باشید وضعیتتون به اینکه آفیسر در اون روز و اینکه صبح از چه دنده ای بیدار شده باشه ربط پیدا خواهد کرد ، نشون به اون نشون که حتی دوستانی که موفق شدن ویزاشون رو دریافت کنن در دفعه های 2 یا 3 اقدام برای ویزاشون دفعه های اول و دومشون با دلایل واهی و حتی کمتر از 2 3 دقیقه ریجکت شدن پس آمادگی چنین برخوردی داشته باشید ولی اگر ریجکت شدید ناراحت نشید چون بسیاری از افراد در تلاش های بدیشون ویزا میگرن و بسیار از افراد دفعه اول ریجکت میشن.

نکته ای که باید بیان کنم اینکه کسانی که مقطع کارشناسی اقدام میکنن اگر گپ قابل توجه تحصیلی نداشته باشن معمولا از فرایند کلیرنس راحتن یا ریجکت میشن یا در جا میگیرن. و اینم بگم سفارت رو تکرار مقطع خیلی حساس هست. برای روز مصاحبه من توصیه میکنم اگر استرس میگیرید با مشورت دکتر یک قرص پراپانول 10 نیم ساعت قبل مصاحبه بخورید باعث میشه ضربان قلبتون تو موقعیت حساس مصاحبه بیاد پایین و یک دفعه گند نزنید تو ارائه تون کاری که برای من دفعه اول افتاد.

برای خودم دفعه اول در 5 6 دقیقه که ریجکت شدم از ارمنستان قبل من آفیسر با یک خانومی دعواش شده بود و خانومه از باجه بیرون نمیرفت بعد ریجکت شدنش و بعد صدا زدن شمارم من مجبور شدم 3 4 دقیقه در حالی که داشتن با هم بحث میکردن واستم که خیلی بهم استرس داد ، وقتی رفتم تو آفیسر کاملا عصبی بود ، من برای دفعه اول از میان تمامی دانشگاه های فوق که برخیاشون کاملا شناخته شده اند من دانشگاه کمتر شناخته شده BGSU رو انتخاب کردم ، بعد که ازم Cv خواست گفت کی فارغ التحصیل شدی من گفتم 2015 ، گفت دقیق گفتم نمیدونم دقیقشو حدود جولای دیدم راست ذل زده تو چشام مثل طلب کارا میگه گفتم دقیق بگو :| منم گفتم 5 جولای فکر کنم ، این رفتارش عصبیم کرد و استرسم خیلی رفت بالا بعد گفت این مدت چیکار میکردی گفتم فرآیند اپلای خودم انجام دادم گفت چرا دانشگاه ثبت نام کردی( شما در یک فورم به نام DS160 قبلا یک سری سوالات رو درباره خودتون جواب میدید و بهتون توصیه میکنم حتما دقت داشته باشید چپزی که میگید با اون چیزی که اونجا میگید در تضاد نباشه که معمولا اگر داشته باشه احتمال زیاد ریجکت هستید) و با ینکه تو فورم گفته بودم توضیح دادم برای اینکه نیاز نباشه برم سربازی ولی گفتم مرخصی گرفتم تا از Freshman Status ام محافظت کنم. بعد پرسید چرا میخوای بری ، من خیلی قشنگ توضیح دادم اهدافم خلاصه بیان کردم بعد گفت از کجا ها پذیرش داری گفتم بعد تعجب کرد از میان اون همه دانشگاه های معروف چرا BGSU منم توضیح دادم اونجا دوست پدرم هست قصد دارم برم اونجا با محیط تطبیق پیدا کنم و از حمایتش بهره مند باشم و چون سال اول همه دروس عمومی هست بعد از یکسال که عادت کردم برای دروس تخصصیم به یک دانشگاه بهتر بروم که فکر کنم اشتباه اصلیم بودم بعد گفت میخوای جای دیگه بری گفتم آره دانشگاه Minnesota رو دوست دارم با صداقت تمام بعد بهم گفت متاسفانه شما صلاحیت ندارید و ریجکتم کردم گفتم چرا گفتم قانع نشدم میتونی هزینه هاتو پرادخت کنی در حالی که از من نامه تعهد مالیم رو که برای دوسالم هزینش توش رو نگاه نکرد (یکی از دوستان دیگم دقیقا همین آفیسر همینجوری ریجکت کرد با همین دلیل و دقیقا بدون اینکه برگه تعهد مالی روچک کنه هم مال منو هم اون که این اتفاق معمولا زیاد میفته وقتی میخواد آفیسر شما ریجیکت کنه دوست نداره به شما بگه چرا اینجوری میکنه یا معمولا میگه قانع نشدم قرار برگردی بعد بهش گفتم شما که برگه تعهد مال منو ندید بزار بهت بدم دیدم سرم داد زد با چشای درشت You could not change my decision, I made it , let me explain ، بعدم گفت قانع نشدم قراره یکجا واستی و بعدم گفت گودبای.

دفعه بعد با دانشگاه بهتر رفتم Kent تو آنکارا گفتم این حتما دانشگاه معتبر نبوده براش رد کرده دیگه الان این معتبر و واقعا نمیخواستم دیگه تغییر بدم ، تو آنکارا کمتر دو دقیقه ریجکت شدم ، مصاحبه اینطور بود ، دیدم مثل این جن دیده ها داره مانیتور رو میخونه ( کامنت آفیسر قبلی ) بعد گفت پروندت چه تغییری کرده گفتم با دانشگاه بهتری اومد که معتبر هستش دیدم تایپ کرد گفت واستا رفت یک سوال از همکارش پرسید گفتم متاسفم نمیتونم بهت ویزا بدم گفتم چرا آخه گفت نمیتونم بگم باز گفتم خب چرا ریجکت شدم گفت قانع نشدم برگردی

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

دفعه سوم با UNM رفتم دوباره ایروان در حالی که از این دانشگاه بورسیه 50 درصد داشتم ، صدام زد باز افتاد با آفیسر کذایی اولی که خدا رو شکر وقتی یکبار با کسی مصاحبه میشید آفیسر میگه واستا با یک نفر دیگه مصاحبه بشی. این مصاحبه فوق العاده بود دقیقا از روی ساعت 25 دقیقه طول کشید چیزی که تاحالا هیچ کدوم از دوستان ندیده بودم اینقدر طول بکشه در همین حد که من با سه تا همسفر بودم که همشون برای مقطع دکترا میرفتن و رشتشونم شیمی بود که احتمالا میدونید این رشته از رشه های حساس محسوب میشه و جالبه به ترتیب بودیم من اول رفتم وقتی اومد هر سه تای اونا تموم شده بودن با وجود اینکه پیچیدگی پرونده اونا بسیار زیاد تره ، تجربه مصاحبه این دفعه کاملا فرق داشت با یک آقا کاملا مودب و بسیار با شخصیت افتاده بودم که گفتگو و مصاحبه عالی داشتیم تک تک سوالات رو پرسید ، از اینکه بورسیه به این بزرگی برای لیسانس دارم چون لیسانس همونطور که گفتم خیلی معدود بورسیه ارائه میدن دانشگاه ها تعجب کرد و بهم تبریک گفت و همه چی فوق العاده بود کامل خوب پیش میرفت ولی یک چیزی بود آخر مصاحبه نمدونم چرا دقیقا مثل دفعه قبل یک دفعه شروع کرد مثل جن زده ها با چشای درشت مانیتور رو نگاه کردن ( مطمئنن کامنت آفیسر قبلی میخوندن ) و برای مدتی حرف نزد بعدم با کلی عذر خواهی که من تعجب کرده بودم نه به اون دو دفعه قبلی نه به این دفعه گفت نمیتونم بهت ویزا بدم ، در سفارت ها وقتی شما ریجکت میشی آفیسر میفرستت بیرون تا نفره بعدی بیاد ولی جالب بود بهش گفتم چرا برداشت گفت پروندت هر دفعه یک تغییر کرده ( دوستان بسیار از بچه ها به این بهانه در دفعات 2 3 و بعد ریجکت میشن که آفیسر میگه وقتی می پرسه پروند چه تغییری کرده و قانع نشه که چندان تفاوت کرده میگه پروندت تغییر نداشته ریجکت) و این برای من واقعا عجیب بود به دلایلی که تو پرانتز گفتم بعدم گفتم بزار توضیح بدم گفت یک لحظه واستا دیدم رفت قهوشو آورد قشنگ نشست با حواس و دقت زیاد و نگاه چشم تو چشم آرامش بخشی نگاه کردن و به توضیحات من گوش کردن که من خودم تعجب کردم چون گفتم الان میگه برو بیرون ، در انتها هم گفت متاسفانه من تصمیم رو گرفتم و باز عذر خواهی کرد گفت اگر فکر میکنی نظر من اشتباهه دفعه دیگه اقدام کن و دقیقا بعد 25 دقیقه مصاحبه به اتمام رسید.

دفعه چهارم هم که من نمیخواستم برم چون دیگه برای هلند اقدام کرده بودم و هم تونسته بودم بورس مناسبی بگیریم هم دانشگاهی که بهم پذیرش داده بود از همه گزینه های من آمریکام کیفیت و اعتبار بیشتری داشت و جدا از اون هزینش نصف بود و من میتونستم با سه ساعت سفر به شهری برم که یکی از اقوام درجه یکمون توش هست دیگه و از اون طرف چون من اول درست تحقیق نکرده بودم فکر میکردم آمریکا تنها گزینمه و کلا تعصب رو آمریکا نداشتم و دغدغم از اول این بود که بتونم یک تخصیل خوب داشته باشم و چندان غرق در رویای آمریکایی نبودم ترجیح میدادم دیگه نرم مخصوصا که هلند ویزاشو بسیار راحت تر میده ولی با فشار خانواده و به زور با وجود عدم تمایل خودم رفتم و جالبیش این بود آفیسر چهار هم مثل جن زده های دو سه دقیقه به صفحه مانیتور ( همون کامنت کذایی آفیسر اول احتمالا ) نگاه کرد تهشم گفت 3 بار شما توسط 3 آفیسر رد شدی من رو حرف اونا حرف نمیزنم و شما صلاحیت ورود به آمریکا رو به عنوان دانشجو ندارید منم خوشحال شدم زیر لب گفت دمت گرم که مارو راحت کرد فقط گفتم بزار بپرسم اون آفیسر چی نوشته و بهش گفتم چرا آفیسرای قبلی رو Eligible نمیدونستن که برداشت گفت خانومه GoodBye دیگه همین دیگه ما هم الحمد الله گویان خوشحال از دست پروسه آمریکا راحت شدیم اومدیم بیرون.

حالا افراد مختلف از تجربه من به گونه های متفاوت برداشت میکنن و ممکنه نکات مختلف رو به عنوان اشتباه بودنن ، چه بسا بعضیا بگن آفیسر از رو لج و یا اعصاب خوردی چیزی نوشته ، شاید بعضیا بگن همین که گفتم ترنسفر نشون دهنده عدم آمادگیم بوده و ..... ولی یک چیز رو میدونم همه چیز مصاحبه اول بوده برای کیس من ولی بنابر تجربه میگم ، کیس هیچ کس مثل فرد دیگه ای نیست و کاملا باهم متفاوته جالبه بودنین دوست من که جز همون دو نفر از 13 نفری بود که برای کارشناسی اقدام کرد و ریجکت شد و چون اون همشهری بودیم ( مشهد) باهم در ارتباط بودیم و دفعه سوم باهم مصاحبمون بود آفیسره که منو دفعه اول رد کرده بود اون بنده خدا رو هم دقیقا به دلیل که به من گفته بود رد کرده بود و بدون اینکه بنک استیت منتش ببینه برداشته بود بهش گفته بود قانع نشده هزینه تحصیلت رو داری ولی اون تونست از دبی ویزاش رو برای رشته روانشاسی در دانشگاه Iowa دریافت کنه . پس هر کیس با کیس دیگه متفاوته و کلا نگران نباشید. و بررسی دلایل ریجکت افراد بنظرم کاملا غلطه و درحالی بعضی چیزا اظهر من شمسه ولی ریز شدن کار اشتباهی چون هر پرونده متفاوت از پرونده دیگه هستش و دلایلی که بسیاری از افراد بخاطر اون دلایل ریجکت شدن رو افراد دیگه داشتن با شدید بیشتر ولی تونستن ویزاشون و دریافت کنن ولی بهتره در اینباره تحقیق بیشتری کنید و باید افراد مختلف صحبت کنید که یک گروه تلگرام دقیقا برای همین موضوع هست که 5000 عضو داره که از دانشجو هی متقاضی ویزا آمریکا تشکیل شده و هم دانشجو اند و هرکی آدرسش رو خواست بهم پیام بده براش بفرستم و دوستان اونجا تجارب بیشتری دارند

از همین رو به دوستان توصیه میکنم ، به شدت که وقتی دارن تصمیم بزرگی به نام مهاجرت میگیرن به شدت جنبه های مختلف رو مورد بررسی قرار بدن تا حداقل با چشم باز با مسائل رو به رو بشن و مثل من در حالی که اصلا انتظار ندارن در عین ناباوری با ریجکت شدن غافل گیر نشن. هرچند من زمانی که اقدام کردم به جد منبع و تجربه ای نبود که بدونم برای بچه های کارشناسی تا این میزان ممکنه سخت بگیرن. این رو هم به یاد داشته باشید آمریکا کشور خوبی هست ولی بهترین نیست و باید واقع بینانه بهش نگاه کرد ، در کنار مزیت های بسیار خوبی که داره ، نقاط ضعف بسیار بسیار بدی هم داره مخصوصا با روی کار اومدن دانلدشون که دیگه شرایط سخت تر هم خواهد شد.

چیزی که باید به تمام گفته های بالا اضافه کنم این که دوستان ازتون خواهش میکنم وقتی دارید تصمیم به این بزرگی میگیرد باید بسیار بسیار تحقیق کنید چون تحقیق از اهمیت بسیار بالایی برخورداره بطور مثال من خودم اگر قبل از اینکه برای آمریکا اقدام میکردم مقداری بیشتر تحقیق میکردم و از همون اول متوجه میشدم در اروپا به غیر از انگلیستان کشوری مثل هلند هست که مردمش به انگلیسی کاملا مسلط هستند و میتونم با یک چهارم هزینه یک دانشگاه آمریکایی (MSU در برابر Tu/e) به دانشگاه بهتری از لحاظ اعتبار و رتبه دست پیدا کنم که کورس ارائه شدش انگلیسی هست و راحتر میتونی به ایران بری بیای و کارای ویزاتم همشو دانشگاه برات درست میکنه و مصاحبه هم نداره رو ول نمیکردمو آمریکا رو انتخاب کنم برای همین حتما توصیه میکنم دوستان خیلی در اینباره تحقیق کنند.

هرچند من در این مدت تجارب بسیار ارزشمندی کسب کردم الان خوشحالم که نشد و خدا رو صد هزار مرتبه شاکرم که راهی که بیشتر به نفع بود را در مسیرم قرار داد و در پایان امیدوارم این تجارب من به دردتون خورده باشه و تونسته باشه یک Guideline و Roadmap کلی براتون ایجاد کرده باشه و یک Insight از مسائلی که ممکنه باهاش رو به رو بشید رو در اختیارتون قرار داده باشه.

این مقاله طولانی که نوشتنش حدود 7 ساعت طول کشید رو برای همین نوشتم که دوستان بتونن راحت تر ، سریعتر ، عقلانی تر و استوارتر درباره این راه تصمیم بگیرن و اقدام کنن. من پست بعدی رزرو میکنم برای توضیحاتی که ممکنه بعدا نیاز باشه به این تاپیک اضافه کنم ولی از دوستان خواهش میکنم شانس پذیرششون رو در این تاپیک مورد بررسی قرار ندن که تاپیک مخصوصش قرار داره و دوستان اینجا سوالاتشون رو درباره فرایند پذیرش اگر دارند و تجربشون رو بیان کنن تا سایر دوستان سریعتر و بهینه تر به اطلاعات دسترسی پیدا کنن.
    من کمتر اینجا آنلاین میشم اگر از دوستان امری با من داشت خوشحال میشم بتونم کمکشون کنم و متاسفانه به دلیل قوانین فروم نمیتونم ایمیلی رو در این مکان قرار بدم ، دوستان اگر سوالی درباره مراحل پذیرش داشتند در تاپیک مورد نظر مطرح نمایند.

محمدرضا
    و من الله توفیق

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computational cognitive neurobiology

پیش فرض پاسخ : 100-0 مراحل اپلای و دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا برای مقطع کارشناسی - 5

دوست خوبم محمدرضا جان

از اين كه تجربياتتون رو در اختيار بچه هاي فروم قرار داديد متشكرم. با اينكه شايد دوستان ديگه صلاحيت بيشتري نسبت به من داشته باشن براي اين كار من يك سري اشكالاتي كه توي متنتون ديدم رو ذكر ميكنم، در آخر هم تفعلي به رزومه ي خودم ميزنم و نكاتي كه به نظرم مهم هستن رو عرض ميكنم، ولي قبل از همه چيز ميخوام مهم ترين توصيه رو به دوستان داشته باشم:
    " قبل از همه چيز با حوصله انجيل آقاي mjfadaee رو بخونيد، همون فايل apply A to Z. من از اول پروسه تا اينجا بالغ بر پنجاه شصت بار خوندمش." در ادامه ي متن به اختصار با atoz بهش اشاره ميكنم.

١-پاراگراف ١٦، مسائل مالي: دوستان اين مبلغ حداقل ٢٧ هزار دلار توي شرايطي هست كه شما با هزينه ي خودتون ميخوايد توي امريكا تحصيل كنيد. تعداد اندكي دانشگاه (عموما خصوصي) هستن كه كمك هزينه ي تحصيلي need-based در اختيار دانشجو ها قرار ميدن براي اينكه بهترين استعداد ها رو از سراسر دنيا جذب كنن. از اونجايي كه معمولا بيشتر بچه هاي با استعداد اينجا وضعيت مالي خيلي عالي ندارن اگه هدفشون امريكاست و واقعا تصميمشون رو گرفتن مجبورن براي اين دانشگاه ها اقدام كنن. مواردي تو همين فروم ديدم كه با سرمايه ي سالانه كمتر از ٧٠٠٠ دلار تونستن پذيرش بگيرن و تحصيلشون رو تو امريكا شروع كنن. اينجا* دانشگاه هايي كه تو خاطرم هست و اين سيستم كمك هزينه رو دارن نام بردم، ليست هاي خوبي هم ميتونيد توي فايل پيوست atoz پيدا كنيد.

٢-پاراگراف ١٩، طريقه ي اپلاي: تعداد زيادي از دانشگاه هاي امريكا، به خصوص دانشگاه هاي با رنك بهتر از سيستم commonapp براي اپلاي استفاده ميكنن. توي صفحه ي ٥٠-٥٣ atoz ميتونيد مراحل و پروسه ي اقدام از طرق commonapp رو پيدا كنيد. البته استثنا هايي هم هست مثل MIT كه فقط از طريق پورتال خودشون ميتونيد اپلاي كنيد.

٣-پاراگراف ٢٣، اپليكيشن في: طبيعتا هرچه رنك دانشگاه بهتر ميشه دانشگاه پولدار تر ميشه، و اين ثروت بعضا باعث سخاوتمندي اون داشنگاه ها نسبت به خارجي ها هم ميشه كه توي بورسشون نمود پيدا ميكنه. اين سخاوتمندي خيلي اوقات به خصوص براي اين دانشگاه ها توي مبلغ اپليكيشن في هم هست. شما ميتونيد به طرق مختلف درخواست waive كردن اين مبلغ رو بديد. ميتونيد به atoz ٥٤-٥٦ مراجعه كنيد.

٤-پاراگراف ٢٣، انتخاب دانشگاه: اين مرحله خيلي خيلي بستگي به خود شما داره. اگه خودباوري و هدف و انگيزه ي مورد نياز رو دارين، تمام تلاش خودتون رو ميذارين، مسير هاي درست رو انتخاب ميكنين، هوش متناسبي دارين و از همه مهمتر خودشناسي بالايي دارين هيچ هدفي دست نيافتني نيست. تعداد خيلي زيادي از دوستان (قصدم فرد خاصي نيست، كلي ميگم و اميدوارم كسي دلگير نشه) توي اين فروم بودن كه واقعا با حرفاشون ترمز من ميشدن تو اين پروسه. توي فوق العاده سخت بودن پذيرش توي مقطع ليسانس و بدتر از اون بورس گرفتن هيچ شكي نيست، ولي حرفايي مثل نميشه، غير ممكنه و بيخيال شو حرفاي مفت هستن. همين سال پيش آقا سهيل (تو اين فروم نيستن) با كمك هزينه ي كامل از هاروارد پذيرش گرفتن، و ايشون تنها مثال براي تاييد اين حرف نيستن كه هيچكس نميدونه شما كي هستين و قادر به چه كار هايي هستين، پس اجازه ندين براتون حد تعيين كنن. پس اگه واقعا احساس ميكنيد ارزش و توانايي قبولي توي استنفورد و هاروارد رو داريد بريد تو شيكمش. اين اسمش "جو زدگي" نيست.

* Harvard university, Stanford university,Princeton university, Dartmouth college, MIT, Upenn, Brown university, Columbia university, Uchicago, Tufts university, Vanderbilt university, Rice university, Wesleyan university, Duke university, Northwestern university ,Yale university, Urichmond,( Amherst college, Skidmore college, Williams college, Trinity college ,Bowdoin college, Bard college, Bates college, Colby college, Connecticut college, Dickinson college, Franklin and Marshall college, Furham college, Grinnel college, Hamilton college, kenyon college, Lafayette college, Lewis&Clark college, St. Olaf college, whitman college, Middlebury college, Macaelster college, Colorado college, Washington and Lee college, St. Lawrence college, Colgate college, Vassar college, Carleton college, Davidson college, Gettysburg college, Union college).
    (اين ليست دانشگاه هايي هست كه به خاطر ميارم، ممكنه بيشترم باشن. حتما حتما قبل از اقدام براشون قسمت كمك هزينه ي تحصيلي وبسايتشون رو مطالعه كنيد كه چيزي عوض نشده باشه. تعداد زيادي از اين دانشگاه ها به دلايلي كه تا الان براي خودمم هم نا معلومه مورد تاييد وزارت علوم نيستن، و در نتيجه نميتونيد با پذيرششون معافيت تحصيلي بگيريد. اين داشنگاه ها رو توي پرانتز گذاشتم)

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computational cognitive neurobiology

پیش فرض پاسخ : 100-0 مراحل اپلای و دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا برای مقطع کارشناسی - 5

و اما رزومه ي خودم؛

مدرسه و معدل: همونجوري كه دوستمون گفتن، مدرسه تاثيري توي پذيرش نداره. من مدرسه ي نمونه دولتي اسدآبادي توي منطقه ي يازده تهران رياضي ميخونم. معدل كتبي نهاييم ١٨.٥٧ و معدل ديپلمم ١٩.٤٠ شد. امسالم كه پيش هستم با اينكه درگير اپلاي بودم و نتونستم درساي مدرسه رو بخونم، شب امتحان همه رو جمع كردم و معدلم ١٩.٥٨ شد. اگه فك ميكنيد من ازون nerd هاي كتاب خوار هستم سخت در اشتباهيد. من آخر كلاس ميشينم و مدرسه رو هم يك خط درميون ميرم.

تافل: من تافلم ١٠٤ شد. ريدينگ ٢٧ ليسنينگ ٢٦ اسپيكينگ ٢٣ و رايتينگ ٢٨. خيلي رو تافل وقت گذاشتم. وقتي شروع كردم ٥٥ بود تافلم و در آخر تونستم ٤٩ نمره بهش اضافه كنم سعي ميكنم براي اين بخش توصيه اي نكنم چون دوستان توي قسمت هاي مربوطه سنگ تموم گذاشتن.

ACT & SAT: بنا به دلايلي و بدشانسي خودم آزمون ACT اصلا خوب پيش نرفت و نمره ي احمقانه ي ٢٦ نصيبم شد. انگليش ٢٤ رياضي ٣٤ ريدينگ ٢٢ ساينس ٢٥. اگه يه بار ديگه فرصتشو داشتم و منابع پدر مادر دار هم داشتم براي خوندن قطعا نمره ي بالاتري ميگرفتم. توصيه ي من براي اين بخش اينه كه گرچه گرون در مياد براتون حتما آخرين چاپ كتاب ها رو سفارش بديد و بخونيد، به خصوص redbook كه كتاب رسمي ACT هست. در آخرم اين كه خيلي زود شروع كنيد. پيشرفت توي اين آزمون بيشتر از اون چيزي كه فكرش رو بكنيد وقتتون رو ميگيره. من SAT subject هم دادم، رياضي مرحله ي دو ٧٤٠ و شيمي ٧٥٠. براي اين دو تا اگه پايه ي قوي دارين به مشكل بر نميخورين. بهترين منبعي كه من براش ديدمم كتاباي barron's بودن.

توصيه نامه: من سه تا توصيه نامه گرفتم. از مشاور كه معلم عربي هم بود، معلم فيزيك و ديني. هر سه شناخت خوبي نسبت به من داشتن. سعي كنيد حتما از كسي كه شما رو خوب ميشناسه توصيه نامه بگيرين، حتي شده فارسي. بعد بديد دارالترجمه يا كسي كه زبانش خوبه (غير از خودتون) تا ترجمش كنه. حتما هم بهشون تاكيد كنيد كه درباره ي درسخون بودن و باهوش بودنتون ننويسن چون از بقيه ي رزومتون ميشه فهميد اينا رو. بهشون بگيد شخصيتتون رو تعريف كنن و قابليت هاتون رو توصيف كنن.

essay ها: در كل با اينكه وقت كمي گذاشتم به نظرم خوب از آب در اومدن. توصيم اين هست كه خيلي قبل تر از ددلاين شروع به نوشتنشون كنيد يا حداقل ايده هاشو بديد. مثلا تابستون قبل از اپلاي زمان مناسبي هست. اين متن ها ميتونن نقاط قوت رزومتون باشن پس تا اونجا كه ميتونين خودتون رو داخلشون نشون بدين.

extracurricular activities: اونا معمولا در دوران دبيرستانشون يك يا چند فعاليت رو خارج از مدرسه دنبال ميكنن و پيشرفت ها و موفقيتاشون تو اون زمينه براشون رزومه ميشه براي پذيرش از دانشگاه ها. مدارسشون هم خيلي حمايت ميكنن و امكاناتش رو فراهم ميكنن عموما. هميونطور كه ميدونين، ما تو ايران جز درس خوندن كار ديگه اي نميكنيم، و حتي معلمامون ما رو از فعاليت هاي غير درسي منع ميكنن چون ممكنه به معدل و كنكورمون لطمه بزنن، به خاطر همين اين قسمت براي ما ايرانيا خيلي چالش برانگيزه. من با اينكه دير متوجه شدم درباره ي اين قضيه و دير هم اقدام كردم براش، تونستم به سطح قابل قبولي برسم. از اين تابستون براي كلاس هاي منبت و مجسمه سازي با چوب فني و حرفه اي شركت كردم و يه پورتفوليوي هنري خوب تونستم بدست بيارم. حالا اينكه چرا هنر و چرا مجسمه سازي: راستش اولش به فكر اين افتادم كه يه زبان ديگه بخونم، يا برنامه نويسي، ولي يه مقدار كه فكر كردم متوجه شدم افراد بسيار زيادي هستن كه با اين دو تا اپلاي ميكنن و مسلما خيلي خيلي بهتر از من هستن تو اين دو تا زمينه. يه قانون نانوشته توي اپلاي هست كه ميگه: پذيرش شما در گرو خاص بودن شما و رزومه ي شماست. با توجه به اين فرمول زمينه اي رو انتخاب كردم كه كم طرفدار هست و خاص، به خصوص وقتي كه با سبك و سياق ايراني همراه ميشه. سعي كنيد هرچقدر هم كه زمانتون كم باشه وارد يه زمينه اي بشيد و پيشرفتي داخلش داشته باشيد. اين بخش بر خلاف تصور خيلي ها خيلي مهمه.

مصاحبه: متاسفانه وقتي من به فكرش افتادم خيلي دير بود. ددلاين ثبت نام براي مصاحبه ها معمولا توي دسامبر هست (براي دانشگاه هايي كه ددلاينشون توي ژانويه هست). سعي كنيد زود اقدام كنيد كه با همه ي دانشگاه هاي ليستتون مصاحبه داشته باشيد. به رزومتون خيلي كمك ميكنه. من چن تا بيشتر بهم نرسيد.

اگه نكته ي ديگه اي هم يادم اومد اضافه ميكنم. سوالي هم داشتيد در خدمتم.
    بازم تشكر ميكنم از دوست خوبم آقا محمدرضا براي اين تاپيك. واقعا جايي لازم بود كه بتونيم تجربياتمون رو به اشتراك بذاريم.
    موفق باشيد

Junior Member mer377 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mrbh نمایش پست ها

اغلب کالج ها (99 درصد) کیفیت کمتر از دانشگاه های سراسری ایران خودمون دارن و اینکه به شما پذیرش دادن باعث مغرور شدنتون نشه چون کالج ها راحت پذیرش میدن من دوستان زیادی رو به دوچشم خودم دیدم نه اینکه نقلی باشه و باهاشون در ارتباط بودم که به همین خاطر ریجکت شدن چون آفیسر بهشون گفته اگر داری میای درس بخونی این جایی که داری میری اعتبار چندانی نداره پس تو احتمالا بفکر مهاجرت هستی ای Immigrant عزیز یا عوضی ( متناسب به رفتار آفیسر که میتونه بسیار بد و یا بسیار بسیار خوب باشه - البته عوضی رو با کلام نمیگه بهت با تعامل بهت نشون میده طبق تجریبات من و سایر دوستان در مصاحبه ویزا که در انتها مقاله به این مبحث تا حدی پرداخت میشه)
    منظورتون از کالج دانشگاه ای 2 ساله هست؟ یا یه سری دانشگاه هست 4 ساله که فقط مدرک لیسانس دارند و دانشگاه های بسیار خوبی هم هستند؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

نقل قول نوشته اصلی توسط sirsinaghobadi نمایش پست ها
    دوست خوبم محمدرضا جان

از اين كه تجربياتتون رو در اختيار بچه هاي فروم قرار داديد متشكرم. با اينكه شايد دوستان ديگه صلاحيت بيشتري نسبت به من داشته باشن براي اين كار من يك سري اشكالاتي كه توي متنتون ديدم رو ذكر ميكنم، در آخر هم تفعلي به رزومه ي خودم ميزنم و نكاتي كه به نظرم مهم هستن رو عرض ميكنم، ولي قبل از همه چيز ميخوام مهم ترين توصيه رو به دوستان داشته باشم:
    " قبل از همه چيز با حوصله انجيل آقاي mjfadaee رو بخونيد، همون فايل apply A to Z. من از اول پروسه تا اينجا بالغ بر پنجاه شصت بار خوندمش." در ادامه ي متن به اختصار با atoz بهش اشاره ميكنم.

١-پاراگراف ١٦، مسائل مالي: دوستان اين مبلغ حداقل ٢٧ هزار دلار توي شرايطي هست كه شما با هزينه ي خودتون ميخوايد توي امريكا تحصيل كنيد. تعداد اندكي دانشگاه (عموما خصوصي) هستن كه كمك هزينه ي تحصيلي need-based در اختيار دانشجو ها قرار ميدن براي اينكه بهترين استعداد ها رو از سراسر دنيا جذب كنن. از اونجايي كه معمولا بيشتر بچه هاي با استعداد اينجا وضعيت مالي خيلي عالي ندارن اگه هدفشون امريكاست و واقعا تصميمشون رو گرفتن مجبورن براي اين دانشگاه ها اقدام كنن. مواردي تو همين فروم ديدم كه با سرمايه ي سالانه كمتر از ٧٠٠٠ دلار تونستن پذيرش بگيرن و تحصيلشون رو تو امريكا شروع كنن. اينجا* دانشگاه هايي كه تو خاطرم هست و اين سيستم كمك هزينه رو دارن نام بردم، ليست هاي خوبي هم ميتونيد توي فايل پيوست atoz پيدا كنيد.
    سلام سینا جان و امیدوارم که خوب باشی و من هم از شما ممنونم که به تجربه من نکات بسیار خوبی رو اضافه کردی و خیلی خوشحالم که نوشته مورد نظر رو به نقد کشیدی و مائلی رو که من از قلم انداخته بودمشون یا خودم باهاش مواجه نشده بودم رو در نظرات ارزشمندت بهش افزودی من نیز برخی نکات رو به اطلاعاتی که شما فرمودی اضافه میکنم:

1- قبل از اینک به توضیحات سینا جان در اینباره بپردازم توضیحی هست در اینباره که فراموش کردم به دوستان ارائه کنم. ببینید دوستان یکی از دلایلی که شما باید خودتون در اکثر مواقع ( 98 درصد به اطمینان ) هزینه تحصیلتون در آمریکا رو بدید اینکه مقطع کارشناسی یک مقطع جنرال و ابتدایی ترین مرجله از تحصیلات عالی هست که شما که کسب دانش میپردازید و عملا برای دانشگاه سود دهی ندارید ، این در حالی که در مقاطع بالاتر شما با تحقیقاتی که که انجامدید و سیستم تحصیلات در مقاطع بالاتر دانشگاه از کار و تحصیل شما استفاده میکنه و براش درآمد زا خواهد بود به همین دلیل بورس ها گسترده تر میشه و اکثر دانشجویان هم برای مقاطع بالاتر اقدام میکنن تا بتونن بورس دریافت کنن ولی برای مقطع کارشناسی نه تنها برای دانشجویان بین المللی بلکه برای خود دانشجویان آمریکا این قضیه صادق نیستش و همانطور که در متن گفتم در کلیت دانشگاه ها دانشجو رو اگر روزمه مناسبی داشته ارائه پذیرش میکنند تازه و بعد از اون هم بازم در کلیت تحصیل در مقطع کارشناسی از سوی یک دانشجو بین المللی تفاوتی ایجاد نخواهد شد و به همین دلیل که کمک های تحصیلی برای این مقطع یا اصلا وجود نداره و به دانشجویان بین المللی برای این مقطع ( تاکید میکنم بر مقطع) ارائه نمیشه یا اگر بشه بصورت Limited هست و همون لیمیتد هم بسیار درش رقابت هستش.

حال در حالتی که اگر بخواد این امکان صورت بگیره و کمک ها ارائه بشن همونطور که سینا جان اشاره کردن در زیر شاخه کمک های Need Base قرار میدن که واقعا معدود و کم اند و بسیاری که چه عرض کنم همانطور که گفتم اغلب دانشگاه ها که من مورد بررسی قرار دادم کاملا در قسمت هزینه های اعلام کردن که با وجود اینکه میدونن تحصیل در دانشگاه های آمریکا بسیار هزینه بردار هست (حتی یکی از معیار هایی که دانشگاه ها بهش افتخار میکنن سعی میکنن خودشون رو از سایر دانشگاه ها متمایز کنن این موضوع هستش که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی چقدر بصورت متوسط زیر قرض هستن رو آمرشو ارائه میدن) ولی دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل دارند باید توانایی هزینه تحصیلشون رو داشته باشند و اون دانشگاه هایی که من دیدم که کمک هزینه ارائه کنند برای این موضوع معیار های سختی دارند ( اغلب نمرات بسیار بالا ACT و SAT ) برای همین توصیه من به دوستان اینکه حتما این موضوع رو مد نظر داشته باشند. هرچند ان شاء الله که بتونند دانشگاه های معدودی این نوع کمک هزینه ها رو ارائه میدن رو پیدا کنند ( باید اضافه کرد نمودن دانشگاه ها با شرایط خاص مثل همین ارائه کمک هزینه Need-based و با توجه به کلیت و پیش فرضی که از یک دانشجو بین المللی انتظار میره کار اصلا آسونی نیست مخصوصا که تعداد موسسات آموزشی آمریکا بسیار زیاد هستش و بعد از پیدا کردن هم باز نشانه تموم شدن کار نیست باید بسیاری از موضعات که در دو پاراگراف بعدی بیشتر توضیح میدم رو هم باید در نظر گرفت) و بتونن این کمک هزینه ها رو دریافت کنن هرچند طبق مشاهده خودم همون دانشگاهای معدودم که این موضوع رو ارائه میدن درصورت داشتن نمره بسیار بالا ACT و SAT و به تناسب نمره تنها قسمتی از شهریه رو حذف میکردن و باز هم اون مورد که هزینه به حد زیر 7000 دلار در سال برسه بسیار بسیار نادر هستش و در راهنمایی که من سعی کردم ارائه کنم تلاش کردم به کلیت موضوع رو در نظر داشته باشم نه استثنا ها رو.

اما در باره لیستی آقا سینا ارائه دادند باید اشاره کرد که متاسفانه این لیست یا دانشگاه ها اکثراا بسیار بسیار قدرتمند و پر تقاضا هستن و فقط کافیه Acceptance Rate هاشون که بسیار بسیار پایینه رو بررسی کنید که تازه همون بر اساس دانشجویان محلی در نظر گرفته میشه و دانشجویان بین المللی براشون سخت تر هم خواهد بود برای این دانشگاه روزمه بسیاری قوی برای گرفتن پذیرش نیاز است چه برسد برای گرفتن کمک هزینه ها. همچنین برای این دانشگاه ها چون از تمام دنیا به ویژه هند چین و کشور های جنوب شرقی آسیا نیز اقدام میکنند گرفتن این کمک هزینه ها چالش بر انگیز تر میشه و و باید در نظر بگیرید گرفتن پذیرش از این دانشگاه ها که آقا سینا در این لیست قرار دادن همانطور که گفتم و در موردش در قسمت 4 بهش بیشتر پرداختم یک بحثه که به اندازه کافی چالش بر انگیز هست و بحث دیگه اینکه از میان جمع پذیرفته شدگان که همه دانشجویانی بسیار مستعد هستند و باز شما جز بهترین هاشون باید که منابع مالی محدودشون برای بورسیه به شما ارائه بدن بحثی دیگه هستش.

و قبل از اشاره به دسته دیگه باید اشاره کنم که موسسات آموزشی دو نوع اند: دانشگاه ها و کالج ها بجز معدودی کالج ها مثل بوستون بقیه اکثرا اعتبار جهانی چندانی ندارند. متاسفانه دسته دوم موسساتی که در لیست سینا جان اومده عمدتا اصلا دانشگاه نیستن و College اند چه پرایوت چه کامیونتی و باید توجه داشت که این موسسات آموزشی ، اغلب نه تنها رنک جهانی ندارند بلکه در National نیز نیستند و تنها در یک سری رشته معدود جایگاهی رو به خودشون اختصاص دادند. که هرچند این مسئله از دیدگاه کلی عیب محسوب نمیشه و مطمئنا کیفیت آموزشی شاید متعادل رو ارائه بدن ولی بحثی که در اینجا وجود داره اینکه گرفتن پذیرش با بورس یا بدونش یک قسمت هست و گرفتن ویزا برای اون پذیرش هم قسمتی کاملا جدا دیگر و همانطور که در متن اصلی هم گفتم من به هیچ وجه توصیه نمیکنم که برای کالج ها اقدام کنید به ویژه که به این مسئله " دقیقا "در یکی از پادکست های مشاورین امور مهاجرت در وب سایت EducationUSA که یک نهاد دولتی هست نیز اشاره شده و از دانشجویان خواسته که برای اومدن به آمریکا به عنوان یک ایرانی با کالج اقدام نکنید و همانطور که در متن اصلی گفتم در ادامه میگه که آفیسر به احتمال زیاد شما رو بخاطر عدم اعتبار دانشگاه انتخابی ریجکت خواهد و در عمل نیز بنده به شخصه با دوستان زیادی ( بیشتر از 5 نفر) ارتباط داشتم که بدلیل معتبر نبودن دانشگاهشون آفیسر ردشون کرده بود جدا از این بحث باز هم به این مسئله ازتون مخیوام که فکر کنید که اگر قراره تحصیل کنید یا در دانشگاه های معتبر چه تاپ رنک ها ان شاء الله چه معمولی تر ها (در یک رنکینگ معتبر باشند و بنظر من به دلایل سختی گرفتن ویزا حتی National هم دیگه کافی نخواهد بود) برید یا بهتر بیخیال موضوع رفتن در یک کالج دسته سوم و چهارم بشید چون غیر از اینکه دلیل جز برم که رفته باشم دلی دیگه ای نمیتونه داشته باشه مگر اینکه خودتونم بدونید درس خوندنتون فقط بهانست برای رفتن، که اینجا هم از نظر آفیسر جلتون رو خواهد گرفت.

حتی تجربه شخصی بنده نیز اگر مراجعه کنید میبیند، آفسیر به من علنا گفت دانشگاه های که داری میری به گونه ای نیست که من قانع بشم تو قراره یکجا واستی ، تازه اون دانشگاه رتبش در رنکینگ Webometrics نزدیک دانشگاه فردوسی مشهد بود 750 دنیا و تو National هم حضور داشت و دیگه چه برسه کالج ها. البته باید بیان کنم نه اینکه امکانش نباشه چرا هست ولی عقل حکم میکنه که با استثنا ها جلو نرید و این رو همیشه فراموش نکنید که متاسفانه برای رفتن به آمریکا شما یک ایرانی هستید که قراره در حالت عادی با احتمال بالای 50 درصد ریجکت شید چون طبق قوانین سفارت شما یک مهاجر محسوب میشید و وظیفه دارید

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

نقل قول نوشته اصلی توسط sirsinaghobadi نمایش پست ها
    ٢-پاراگراف ١٩، طريقه ي اپلاي: تعداد زيادي از دانشگاه هاي امريكا، به خصوص دانشگاه هاي با رنك بهتر از سيستم commonapp براي اپلاي استفاده ميكنن. توي صفحه ي ٥٠-٥٣ atoz ميتونيد مراحل و پروسه ي اقدام از طرق commonapp رو پيدا كنيد. البته استثنا هايي هم هست مثل MIT كه فقط از طريق پورتال خودشون ميتونيد اپلاي كنيد.

٣-پاراگراف ٢٣، اپليكيشن في: طبيعتا هرچه رنك دانشگاه بهتر ميشه دانشگاه پولدار تر ميشه، و اين ثروت بعضا باعث سخاوتمندي اون داشنگاه ها نسبت به خارجي ها هم ميشه كه توي بورسشون نمود پيدا ميكنه. اين سخاوتمندي خيلي اوقات به خصوص براي اين دانشگاه ها توي مبلغ اپليكيشن في هم هست. شما ميتونيد به طرق مختلف درخواست waive كردن اين مبلغ رو بديد. ميتونيد به atoz ٥٤-٥٦ مراجعه كنيد.

٤-پاراگراف ٢٣، انتخاب دانشگاه: اين مرحله خيلي خيلي بستگي به خود شما داره. اگه خودباوري و هدف و انگيزه ي مورد نياز رو دارين، تمام تلاش خودتون رو ميذارين، مسير هاي درست رو انتخاب ميكنين، هوش متناسبي دارين و از همه مهمتر خودشناسي بالايي دارين هيچ هدفي دست نيافتني نيست. تعداد خيلي زيادي از دوستان (قصدم فرد خاصي نيست، كلي ميگم و اميدوارم كسي دلگير نشه) توي اين فروم بودن كه واقعا با حرفاشون ترمز من ميشدن تو اين پروسه. توي فوق العاده سخت بودن پذيرش توي مقطع ليسانس و بدتر از اون بورس گرفتن هيچ شكي نيست، ولي حرفايي مثل نميشه، غير ممكنه و بيخيال شو حرفاي مفت هستن. همين سال پيش آقا سهيل (تو اين فروم نيستن) با كمك هزينه ي كامل از هاروارد پذيرش گرفتن، و ايشون تنها مثال براي تاييد اين حرف نيستن كه هيچكس نميدونه شما كي هستين و قادر به چه كار هايي هستين، پس اجازه ندين براتون حد تعيين كنن. پس اگه واقعا احساس ميكنيد ارزش و توانايي قبولي توي استنفورد و هاروارد رو داريد بريد تو شيكمش. اين اسمش "جو زدگي" نيست.

* Harvard university, Stanford university,Princeton university, Dartmouth college, MIT, Upenn, Brown university, Columbia university, Uchicago, Tufts university, Vanderbilt university, Rice university, Wesleyan university, Duke university, Northwestern university ,Yale university, Urichmond,( Amherst college, Skidmore college, Williams college, Trinity college ,Bowdoin college, Bard college, Bates college, Colby college, Connecticut college, Dickinson college, Franklin and Marshall college, Furham college, Grinnel college, Hamilton college, kenyon college, Lafayette college, Lewis&Clark college, St. Olaf college, whitman college, Middlebury college, Macaelster college, Colorado college, Washington and Lee college, St. Lawrence college, Colgate college, Vassar college, Carleton college, Davidson college, Gettysburg college, Union college).
    (اين ليست دانشگاه هايي هست كه به خاطر ميارم، ممكنه بيشترم باشن. حتما حتما قبل از اقدام براشون قسمت كمك هزينه ي تحصيلي وبسايتشون رو مطالعه كنيد كه چيزي عوض نشده باشه. تعداد زيادي از اين دانشگاه ها به دلايلي كه تا الان براي خودمم هم نا معلومه مورد تاييد وزارت علوم نيستن، و در نتيجه نميتونيد با پذيرششون معافيت تحصيلي بگيريد. اين داشنگاه ها رو توي پرانتز گذاشتم)

2- بله من commonapp رو کاملا فراموش نموده بودم و درست هست بسیاری از دانشگاه ها از این پرتال برای اپلای استفاده میکنند ولی از 8 تا دانشگاهی که من براشون اقدام کردم هیچ کدوم نیاز به این موضوع نداشتند و همانطور که تایید میکنم بسیاری از دانشگاه ها از این طریق پرونده ها رو مورد بررسی قرار میدند ولی بسیار از دانشگاه ها نیز پورتال ویژه خودشون رو دارند. هرچند بنده قصد داشتم برای دانشگاه Purdue از طریق کامن اپ اقدام نمایم ولی در قسمت راکمندیشن لتر و نمرات خیلی مشکل خورد خوردم چون نیاز داشت مدرسه از طریق لینکی وارد بشه و نمرات که شما آپلود کردید رو تایید کنند و همین مسئله برای توصیه نامه نیز وجود داشت و در قسمتی نیز میخواستن که افراد به گونه ثابت کنند مسئول بخش مورد نظر هستن که من به مدرسه خودم مراجعه کردم و چنین کاری قبول نکردند و حتی حاضر نبودن تایید کنند دبیر بنده که حالا از مدرسه رفته بودند زمانی دبیر مدرسه بودند و با تاییدشون امکان ترجمه رسمی توصیه نامه رو فراهم کنند چه برسه به سایر مراحل و با توجه به دردسر هاش و آشنا نبودن مدارس ایران با این مسئه من از خیرش گذشتم. هرچند مطمئن نیستم این فرآیند مخصوص دانشگاه Purdue بوده یا برای تمامی موسسات صادقه.

3- در مورد اپلیکیشن فی طبق مشاهده من و چک کردن سایت نزدیک 100 خورده ای از دانشگاه های معتبر آمریکا نشون داده که اپلیکیشن فی با وجود رابطه نسبی داره و کاملا تابع مسئله پولدار بودن دانشگاه ها نمیشه بطور مثال اپلیکیشن فی دانشگاه واشینگتن با اون عظمتش که در بسیاری از رشته ها جز 15 دانشگاه برتر هستش با دانشگاهی چون Kent State که اعتبار و جایگاهش در برابر دانشگاهی مثل واشینگتون ناچیزه یکسان بودش. علاوه بر این دانشگاه های معتبری چون دوک ، بوستون کلومبیا اپلیکیشن فی برابر 85 دلار دارند درحالی که بودجه این دانشگاه ها بشدت بالا هستش.

و اما درباره ویو کردن نیز بطور قاطع میکنم حداقل دانشگاه هایی که من چک نمودم ( استنفورد هاوراورد ام آی تی بسیار تاپ رنک رو سراغشون نرفتم) در قسمت Waive اپیکیشن فیشون بیان کردن که این مسئله برای در نظر نگرفتن هزینه تنها برای دانشجویان آمریکایی هست تازه اونم باید از طریق FAFSA مورد بررسی قرار بگیره توانایی مالی خانواده هاشون و برای دانشجویان بین المللی ذکر کردن که باید توانایی پرداخت این هزینه رو داشته باشند.

4- درباره موضوع انتخاب هم با آقا سینا کاملا موافقم ببینید دوستان من در متن اصلی متاسفانه اشاره نکردم که متناسب با رزومه و توانایی هاتون و Demand که برای دانشگاه هستش نسبت به اپلای درش اقدام کنین و تمامی توضیح فوق رو برابر همون موضوع جو زدگی قرار دادم که شما به بزرگی خودتون ببخشید چون واقعا بیشتر از دقیق میشدم خیلی نوشتنش طول میکشید ولی منظور از جو زدگی در نظر نگرفتن موارد بالا هستش و باید در نظر داشته باشیم تا با واقع بینی نسبت به شرایط و توانایی هاتون برین جلو و این رو در نظر بگیرند که دانشگاه های تاپ رنک ( زیر 100 جهانی) براشون از تمامی دنیا اقدام میکنن و شما باید با دانشجویان سراسر دنیا ( به ویژه چین هند) رقابت کنید. ولی فقط به توانایی و استعداد هایی که رو در خودتون میبینید اکتفا نکنید چون دید شما از خودتون یک مسئله است و باید مراقب باشید دچار اعتماد نفس کاذب نشید و اینکه دانشگاه چه مواردی رو میپذیره یک چیز دیگست و من توصیه ام اینه حتما به چک کردن Requirement ها دانشگاه ها( که معمولا زدن متوسط دانشجو های پذیرفته شده ما چه ویژگیهای داشتن ) ببپردازین و بعد برای دانشگاه های عالی اقدام کنید
    مخصوصا با توجه به مسئله اپلیکیشن فی ها های سنگین برخی دانشگاه ها و البته نیاز بعضیاشون ( هرچند معدود ) به ارسال مدارک به صورت Hard Copy و هزینه هایی که به همراه داره و باتوجه به این مسئله که هرکس در نهایت یک تعداد مشخصی از دانشگاه ها رو اپلای میکنه و فکر نکنم امکان باشه تا همینجوری هرچندتا دانشگاه که بخواد درش اقدام کنه و توصیه من اینه گزینه هاتون رو پخش کنید و مثلا اگر قراره 5 تا دانشگاه اپلای کنید ، یک دانشگاه عالی ( متناسب به موارد بالا و در نظر گرفتنشونشون دانشگاه عالی برای رزمونه هر فرد متفاوته برای یکی شاید MIT باشه و برای فرد دیگه ای چون من MSU ) سه تا دانشگاه متوسط و یک دانشگاه معتبر ولی نه عالی نه چندان متوسط رو اپلای کنید و همه تخمه مرغاتون رو تو یک سبد قرار ندید تا تهش یک وقت خدایی نکرده با چوب اعتماد به نفس کاذب امکان رسیدن به تحصیل در یک دانشگاه خوب رو از دست نبدید.

ولی این نکته رو هم عرض کنم که ریسک پذیر باشید ، بنده خودم چندان فکر نمیکردم بتونم از دانشگاهی مثل MSU پذیرش بگیرم ولی الحمد الله این اتفاق افتاد و این نکته که سینا جان اشاره کردن بسیار ارزشمنده که برای خودتون حد قائل نشید ولی متناسب به مواردی که هم سینا جان و من در تکمیل نظرشون توضیح دادیم سعی کنید از بلند پروازی های کور کورانه هم دوری کنید مگر اینکه یا براتون مهم نباشه چقدر پول اپلیکیشن فی میدید و یا واقعا جز همون یک دسته معدود برتر هستید که امیدوارم همینطور باشید و بتونید از بهترین دانشگاه ها پذیرشتون رو دریافت کنید.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)